TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски: Неменувањето на еден македонски учебник може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Нетпрес - 06.08.2017

Посебно оваа историско образовна комисија бугарската страна ќе може да ја користи за да отвора непостоечки или контраверзни прашања и нивното не решавање да го претставува како предуслов или доказ за нивно легално блокирање на македонските ...

Експрес: Капитулацијата на Заев и Димитров со трајни последици за Софија постојат сите јазици, освен македонскиот јазик

Нетпрес - 06.08.2017

Бугарските власти во неколку наврати предходно изјавија дека Бугарија не е таа којашто признава јазици или нации а единствена којашто рече дека со признавањето на независноста на Македонија, Бугарија го признала уставот и со тоа и официјалниот јазик ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неменувањето на еден македонски учебник по историја може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Курир - 06.08.2017

Денес повторно, би сакал да се осврнам на еден дел од штетниот договор помеѓу Македонија и Бугарија, кој што го потпиша господинот Заев и господинот Борисов. Најпрвин да кажам дека овој договор за Бугарија со задоволство и како еден добар победник и ...

Милошоски: Неменувањето на еден македонски учебник може на Софија да ѝ даде легално право да нè блокира

Република - 06.08.2017

Денеска повторно, би сакал да се осврнам на еден дел од штетниот договор помеѓу Македонија и Бугарија, кој што го потпиша господинот Заев и господинот Борисов. Најпрвин да кажам дека овој договор за Бугарија со задоволство и како еден добар победник ...

ВМРО-ДПМНЕ: Штетен и ризичен членот 12 од Договорот со Бугарија

Вечер Прес - 06.08.2017

Штетен и ризичен сега и во иднина е членот 12 од потпишаниот Договор за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија зашто е предвидено во рок од три месеци од влегувањето во сила на договорот, двете држави ќе основаат заедничка меѓувладина комисија, ...

СДСМ: Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија

Канал5 - 05.08.2017

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија е во интерес со националните и државни интереси и во интерес на граѓаните на Македонија и Бугарија, соопшти СДСМ, реагирајќи на денешната прес-конференција на Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: Преку меѓувладината комисија, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува Македонија во своите аспирации

ТВ21 - 05.08.2017

Првиот дел од прес конференцијата ќе го посветам како продолжение на вчерашната тема за штетноста на договорот потпишан за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде ...

Каракачанов објасни што е потпишано: Иднината на Македонија е или во голема Албанија или во голема Бугарија

Нетпрес - 05.08.2017

Бугарскиот колега на Радмила Шекеринска националистот Красимир Каракачанов не се стеснува и среде Скопје да ги нагласи иреденстистички ставови и уште еднаш да нагласи дека Бугарија го сфаќа добрососедството во контекст на сонот за санстефанска ...

Капитулацијата на Заев и Никола Димитров со трајни последици: За Владата на Бугарија постојат сите јазици, освен ...

Курир - 05.08.2017

Бугарското министерство за правда преку тендер за преводи на странски јазици ја открива тактиката на владата во Софија за непризнавање на македонскиот јазик како различен од бугарскиот, објави порталот expres.mk Според тендерската документација за ...

Милошоски: Договорот со Бугарија е штетен, Владата да се повлече додека има време

А1 On - 05.08.2017

Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција зборуваше за штетноста на договорот потпишан за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде ...

Милошоски: Владата да се повлече од Договорот со Бугарија додека уште има време

Макфакс - 05.08.2017

Антонијо Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција зборуваше за штетноста на договорот за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде што е предвидено ...

Мајдел, бугарска европратеничка: Да ги залечиме историските рани меѓу Бугарија и Македонија

Стандард - 05.08.2017

Време е конечно двете земји-Бугарија и Македонија да бидеме искрени и да признаеме дека имаме повеќе нешта меѓу нас, кои беа искористени за политичка злоупотреба, отколку да нé зближат. Мислам дека прашањето за балансираноста на Договорот за ...

Милошоски: Преку меѓувладина комисија за спроведување на договорот, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува ...

Курир - 05.08.2017

Првиот дел од прес конференцијата ќе го посветам како продолжение на вчерашната тема за штетноста на договорот потпишан за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде ...

Милошоски: Македонскиот влез во ЕУ ќе зависи од политичката определба на владите во Софија

МКД - 05.08.2017

Колку е штетен и ризичен договорот со Бугарија покажува и членот 12 од овој договор каде што е предвидено дека во рок од 3 месеци од влегувањето во сила на овој договор двете држави ќе основаат заедничка меѓувладина комисија, изјави денеска Антонијо ...

ВМРО-ДПМНЕ: Штетен и ризичен членот 12 од Договорот со Бугарија

Сител - 05.08.2017

Според ВМРО-ДПМНЕ, штетен и ризичен сега и во иднина е членот 12 од потпишаниот Договор за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија зашто е предвидено во рок од три месеци од влегувањето во сила на договорот, двете држави ќе основаат заедничка ...

Милошоски: Со меѓувладина комисија за спроведување на договорот, Бугарија ќе добие легално право да ја попречува ...

Нетпрес - 05.08.2017

Тоа попречување, истакна Милошоски, може да биде постапка за блокирање на отворање на одредено поглавје или постапка за блокирање за затворање на одредено поглавје за преговори за Европската унија Особено е штетен и ризичен, сега и во иднина, членот ...

СДСМ: Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија

Макфакс - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Република Македонија – велат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ предупредува: Членот 12 од договорот со Бугарија е најризичен

Сител - 05.08.2017

Членот 12 од договорот за добрососедство со Бугарија е особено штетен за иднината на Македонија, предупредува ВМРО-ДПМНЕ. Овој дел од договорот предвидува формирање на заедничка меѓувладина комсија која еднаш годишно ќе врши увид во ефективната ...

СДСМ: Договорот со Бугарија ѝ става крај на изолацијата на Македонија

МКД - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Република Македонија, реагира СДСМ на изјавата на ...

СДСМ: Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија и обезбедува регионален напредок

Слободен Печат - 05.08.2017

„ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Република Македонија.

СДСМ: Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија

Точка - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Република Македонија – велат од СДСМ.

Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија, велат од СДСМ

Либертас - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на ...

Бугарија доби легално право да ја попречува Македонија во своите аспирации

Република - 05.08.2017

Првиот дел од прес конференцијата ќе го посветам како продолжение на вчерашната тема за штетноста на договорот потпишан за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде ...

Каракачанов објасни што потпишавме: Иднината на Македонија е или во голема Албанија или во голема Бугарија (ВИДЕО)

Република - 05.08.2017

Бугарскиот колега на Радмила Шекеринска националистот Красимир Каракачанов не се стеснува и среде Скопје да ги нагласи иреденстистички ставови и уште еднаш да нагласи дека Бугарија го сфаќа добрососедството во контекст на сонот за санстефанска ...

Договорот со Бугарија става крај на изолацијата на Македонија, велат од СДСМ

Мета - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со своите политки на изолација, поделби, конфликти и измислување закани и непријатели, со што продолжува да работи спротивно на државните, национални и стратешки интереси на Македонија, се вели во реакцијата на СДСМ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Штетен и ризичен членот 12 од Договорот со Бугарија

еМагазин - 05.08.2017

Според ВМРО-ДПМНЕ, штетен и ризичен сега и во иднина е членот 12 од потпишаниот Договор за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија зашто е предвидено во рок од три месеци од влегувањето во сила на договорот, двете држави ќе основаат заедничка ...

Милошоски: Владата да се повлече од Договорот со Бугарија додека уште има време

Точка - 05.08.2017

Антонио Милошоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција зборуваше за штетноста на договорот за добро соседство помеѓу Македонија и Бугарија. Особено колку е штетен и ризичен сега и во иднина членот 12 од овој договор каде што е предвидено ...

Снежана Захариева нов директор на кумановската болница, Љатифи оди во ЦЈЗ

Кумановски м. - 05.08.2017

Снежана Захариева е новиот директор на Јавната здравствена установа Општа Болница Куманово, со новиот бран измени кои ги прави министерот за здравство Таравари. Захариева е родена на 08.07.1963 година во Куманово.

Снежана Захариева нова директорка на Кумановската болница

Kumanovo News - 05.08.2017

Захариева доаѓа на местото на досегашниот директор Ариф Љатифи. „Голема благодарност до Министерството за здравство за укажаната доверба да раководам со една голема здравствена институција која згрижува пациенти не само од Куманово туку од целито ...

Милошоски: Владата треба да се повлече од потпишаниот Договор со Бугарија

Мета - 05.08.2017

Владата, додека има време, треба да се повлече од потпишаниот Договор помеѓу Македонија и Бугарија, бидејќи истиот има суштински недостатоци. И на среден и на долг рок ќе отвора повеќе спорни прашања отколку што ќе затвора прашања.

ВМРО-ДПМНЕ: Штетен и ризичен членот 12 од Договорот со Бугарија...

Н.Македонија - 05.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ: Штетен и ризичен членот 12 од Договорот со Бугарија Според ВМРО-ДПМНЕ, штетен и ризичен сега и во иднина е членот 12 од потпишаниот Договор за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија зашто е предвидено во рок од три месеци од ...

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

ТВ21 - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

За Bладата затворено прашање, ВМРО-ДПМНЕ бара поништување на договорот со Бугарија

ТВ21 - 04.08.2017

Договорот со Бугарија е затворено прашање и во него има аргументи кои ја потврдуваат македонската нација и македонскиот јазик, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Тој порача дека сите треба да се фокусираме на позитивните страни на овој ...

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Нетпрес - 04.08.2017

Договорот е основа за соработка и добрососедство, а ќе придонесе за подобрување во многу сфери: инфраструктурата, трговската размена, царинските и граничните олеснувања,... истакна Бошњаковски на прес-конференција, вели Бошњаковски.

Бошњаковски: Во договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазикот

Макфакс - 04.08.2017

Во договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Мицкоски: Во договорот со Бугарија не се дефинирани македонската нација и јазик

А1 On - 04.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно оцени дека Владата потпишала штетен договор со Република Бугарија во кој не се дефинирани македонската нација и јазик и ги повика пратениците од СДСМ да не го поддржат.

Бошњаковски: Да се фокусираме на позитивните аспекти на Договорот

Сител - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е комплетно затворено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

ВМРО - ДПМНЕ бара од пратениците на СДСМ да не гласаат за договорот со Бугарија

Сител - 04.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно оцени дека Владата потпишала штетен договор со Република Бугарија во кој не се дефинирани македонската нација и јазик и ги повика пратениците од СДСМ да не го поддржат.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Стандард - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Историски договор

Слободен Печат - 04.08.2017

Договорите не даваат брз резултат. Затоа би било погрешно да очекуваме чуда од претседателството на Бугарија со ЕУ. Важно е дека процесот почна. Договорот значи напуштање на двете страни на познатите стереотипи за досегашните отворени прашања.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

А1 On - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Приоритет на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде поддршката за Западен Балкан

Макфакс - 04.08.2017

Приоритет на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде поддршката на земјите од Западен Балкан на патот кон членство во Унијата, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во Сараево.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

МКД - 04.08.2017

Во договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, изјави владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

+инфо - 04.08.2017

Владиниот портпарол рече дека со Договорот минатото и историјата се поставени како темел на иднината. Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено ...

Еве што потпиша СДСМ, еве што ќе учат идните генерации: „Старите Скопјани биле првите Бугари кои барале бугарски цркви ...

Курир - 04.08.2017

Министерот за одбрана на Република Бугарија и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската телевизија НОВА вели дека старите Скопјани се едни од првите бугарски борци и бунтовници кои барале бугарска богослужба и бугарски училишта.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Сител - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Локално - 04.08.2017

– Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е комплетно затворено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

„The greek observer“: Истрел против Грција од Иванов и Захариева за прашањата на името

Фактор - 04.08.2017

Во истиот дух и со истрели против Грција беа вчерашните изјави на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева во спорот за името, пишува грчкиот медиум „thegreekobserver“ .

Екатерина Захариева: Недостатокот на поврзување ги спречува земјите од Балканот – ни требаат подобри патишта, ...

Локално - 04.08.2017

Недостатокот на поврзување ги попречува балканските земји – ни требаат подобри патишта, железничка инфраструктура, гас и електрична енергија. Ова го изјави вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева во интервју за босанската ...

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Либертас - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Вечер Прес - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик

Точка - 04.08.2017

Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Приоритет на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде поддршката за Западен Балкан

Точка - 04.08.2017

Приоритет на бугарското претседавање со ЕУ ќе биде поддршката на земјите од Западен Балкан на патот кон членство во Унијата, изјави бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, во Сараево.

ВМРО-ДПМНЕ: Во договорот со Бугарија не се дефинирани македонската нација и јазик

Вечер Прес - 04.08.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно оцени дека Владата потпишала штетен договор со Република Бугарија во кој не се дефинирани македонската нација и јазик и ги повика пратениците од СДСМ да не го поддржат.

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 82...

Н.Македонија - 04.08.2017

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 82 Кога започна Балканската војна, сојузниците не очекуваа да ги освојат Македонија и Солун. Вистината е дека на нивната конференција разговараа за обезбедување автономна влада за Македонија.

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик...

Н.Македонија - 04.08.2017

Бошњаковски: Во Договорот со Бугарија се потврдуваат македонската нација и јазик Во Договорот со Бугарија постојат аргументи со кои се потврдуваат македонската нација како посебност и македонскиот јазик и тоа за нас е завршено прашање, рече денеска ...

Резултат од политиките на СДСМ: Каракачанов среде Скопје „Нема зошто да го делиме Гоце Делчев, тој е Бугарин“ (ВИДЕО)

Нетпрес - 03.08.2017

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската тв НОВА среде Скопје дека Гоце Делчев јасно искажал дека е Бугарин и дека кога станува збор за заедничката историја, нема што да ...

Еве што направи СДСМ: Каракачанов среде Скопје – „Нема зошто да го делиме Гоце Делчев, тој е Бугарин“ (ВИДЕО)

Курир - 03.08.2017

Министерот за одбрана на Бугарија Красимир Каракачанов кој е и лидер на националистичката ВМРО-БНД во изјава за бугарската тв НОВА среде Скопје изјави дека Гоце Делчев јасно искажал дека е Бугарин и дека кога станува збор за заедничката историја, ...

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 81...

Н.Македонија - 03.08.2017

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 81 5 јули 1913 г.: (извадок) Доказ за сериозните борби што се случуваат во Македонија се големиот број повредени војници и затвореници во повеќето главни градови на Балканот, но поради молкот на Софија и ...

Меѓународната заедница го поздрави Договорот со Бугарија како чекор за стабилност на Европа

Сакам да кажам - 02.08.2017

Потпишувањето на Договорот за добрососедство и соработка со Бугарија го поздравија САД и Европската унија, како и Велика Британија, Германија и Холандија. „Овој договор ја покажува определбата на двете страни за надминување на билатералните прашања ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Канал5 - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

НАТО го поздрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Канал5 - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

24 Вести - 02.08.2017

Официјален Вашингтон го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. САД договорот го оценува ат како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

САД го поздравија договорот меѓу Македонија и Бугарија

Алсат-М - 02.08.2017

САД го поздравија договорот меѓу Македонија и Бугарија потенцирајќи дека е добар пример за мирно решавање на разликите меѓу соседите. „Овој важен, перспективен договор ги признава веќе воспоставените силни врски меѓу двете земји и ја отвора вратата ...

Интервју со Захариева: Груевски и Иванов немаа ништо против заеднички да ја славиме историјата

24 Вести - 02.08.2017

Бугарија станува најголемиот партнер на Македонија на патот кон НАТО и Европската Унија, порача во интервју за телевизија 24 и порталот Фактор, Екатерина Захариева, министер за надворешни работи на Бугарија.

НАТО го позрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Алсат-М - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

НАТО го позрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

ТВ21 - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Канал5 - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

Франција го поздрави потпишувањето на Договорот: Добрососедските односи водат кон ЕУ

Фокус - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што го потпипшаа премиерите на Република Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов .

Париз го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

ТВ21 - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

Вашингтон: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е охрабрувачки пример за тоа како разликите меѓу соседите може да се ...

Фокус - 02.08.2017

Вашингтон го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. САД договорот го оценуваат како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

Захариева: ВМРО-ДПМНЕ немаше ништо против заедничко славење на празници

Фокус - 02.08.2017

Бугарија станува најголемиот партнер на Македонија на патот кон НАТО и Европската Унија, порача во интервју за телевизија 24 и порталот Фактор, Екатерина Захариева, министер за надворешни работи на Бугарија.

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

ТВ21 - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

САД и ЕУ го поздравуваат Договорот за добрососедство на Македонија и Бугарија

Deutsche Welle - 02.08.2017

Стејт департментот упати честитка до Бугарија и Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, а претходно таква порака стигна и од ЕУ. „Соединетите Американски Држави им честитаат на Бугарија и на Македонија ...

Претседателот Иванов: Договорот за добрососедство отвора врата за градење меѓусебна доверба и соработка

ТВ21 - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

Иванов: Договорот за добрососедство отвора врата за градење меѓусебна доверба и соработка

Сител - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

Жално и тажно: Македонија гори веќе 13 дена, горат куќи, далеководи и цели планини, а Заев и Шекеринска вечераат во ...

Курир - 02.08.2017

Македонија буквално гори, веќе 13 дена. Изгореа илјадници хектари шума, со неколку стотици илјади дрвја. Гори кај Македонски Брод- во село Требовље изгореа неколку куќи. Гори кај село Орман, веднаш до Скопје, а пожарите се приближуваат кон Волково.

Иванов: Заедничката историја започнува на 15 јануари 1992 година, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Курир - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

Скандал: Македонија гори две недели, а Заев и Шекеринска вечераат со Каракачанов

Нетпрес - 02.08.2017

Додека жителите се во паника, а некои од нив и се евакуираат, премиерот Зоран Заев и Радмила Шекеринска вечераат во „Воденица“ со негаторот на македонскиот народ и бугарски националист Красимир Каракачанов Македонија буквално гори веќе 13 дена, при ...

Иванов за договорот со Бугарија: Да го славиме тоа што е заедничко од 15 јануари 1992 година

МКД - 02.08.2017

Со Бугарија треба да ги славиме само светлите датуми од заедничката историја на нашите суверени и рамноправни држави, рече во својот говор по повод Илинден претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.

НАТО: Договорот меѓу Македонија и Бугарија ќе придонесе за безбедноста

Р.С.Европа - 02.08.2017

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемeлер изјави денеска дека Алијансата го поздравува Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што вчераго потпишаа премиерите на Бугарија и на Македонија, Бојко Борисов и Зоран Заев.

Франција: Договорот ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат дијалогот и соработката

МКД - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов. Франција се надева дека овој договор ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат ...

Париз го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Press24 - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

Франција го поздрави договорот меѓу Македонија и Бугарија

Р.С.Европа - 02.08.2017

Франција го поздрави потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Француското Министерство за Европа и надворешни работи соопшти дека се надева оти договорот ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат својот дијалог и ...

Иванов: Заедничката историја започнува од 1992-та, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Нетпрес - 02.08.2017

Признавањето на независноста на Република Македонија од страна на Република Бугарија и Денот на Европа – 9 мај, се настаните кои, како што посочи македонскиот претседател, тој предложил заеднички да бидат прославени Договорот е резултат на ...

НАТО го поздрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Press24 - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

И НАТО го поздрави договорот со Бугарија

МКД - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

МНР на Бугарија Каракачанов презадоволен од договореното со Заев: Илинденското востание е бугарско, исто како Гоце и ...

Курир - 02.08.2017

Лидерот на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов искажа големо задоволство од договорот кој неговата влада го потпиша со владата на Зоран Заев. Според Каракачанов со овој договор се исправале големи грешки и неправди низ историјата.

Захариева: На Бугарија не ѝ одговара името северна Македонија, тоа за нас е Пиринска Македонија

МКД - 02.08.2017

Екатерина Захариева, министерката за надворешни работи на Бугарија во интервју за Фактор вели дека се надева дека Договорот меѓу Македонија и Бугарија ќе создава услови за пофлексибилни решенија и за проблемот со името.

НАТО го позрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

+инфо - 02.08.2017

Договорот е важен настан во создавањето на позитивни односи во регионот со поглед кон иднината, рече заменик-генералниот секретар на НАТО. Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите ...

НАТО го позрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

А1 On - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

НАТО го поздрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Стандард - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

НАТО го позрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

МРТ - 02.08.2017

НАТО го поздравува духот на соработка што го направи можно потпишување на Договорот. Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

А1 On - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

САД им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот

+инфо - 02.08.2017

Потпишувањето на овој Договор ќе придонесе за политичка стабилност и економски развој, се наведува во соопштението од Стејт департментот на САД. Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и ...

Франција го поздрави договорот со Бугарија

Макфакс - 02.08.2017

Франција го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа вчера. „Франција се надева дека овој договор ќе овозможи Скопје и Софија ...

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство

+инфо - 02.08.2017

Франција потсетува дека добрососедските односи и регионалната соработка се основните елементи од процесот на европско приближување. Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на ...

НАТО го поздрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Сител - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

Могерини и Хан: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е инспирација за целиот регион

МКД - 02.08.2017

„Договорот ја демонстрира посветеноста на двете страни да ги надминат билатералните спорови и претставува инспирација за целиот регион. Тоа е позитивен чекор напред кон добрососедски односи и ја зајакнува ЕУ-перспективата на поранешна југословенска ...

Париз го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Сител - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство

А1 On - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа во вторник 1 август.

САД и ЕУ го поздравија договорот меѓу Македонија и Бугарија

Глас на Америка - 02.08.2017

СКОПЈЕ — „САД им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“, се наведува во соопштението на Стејт департментот, а во заедничката изјава на функционерите на ЕУ, Могерини и Хан, се ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е важен и прогресивен

Нова ТВ - 02.08.2017

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“- се наведува во соопштението на американскиот Стејт департмент.

Париз го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Нетпрес - 02.08.2017

Франција, се додава, потсетува дека добрососедските односи и регионалната соработка се основните елементи од процесот на европско приближување. Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи ...

Стејт департменот го поздрави договорот меѓу Македонија и Бугарија

Нетпрес - 02.08.2017

Потпишувањето на овој Договор ќе придонесе за политичка стабилност и економски развој во поширокиот регион и нуди охрабрувачки пример за тоа како разликите меѓу соседите може да се решат мирно“, оценува дипломатијата на САД.

Франција се надева дека Договорот за добрососедство ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат својот дијалог и ...

Слободен Печат - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, го потпишаа на 1 август, се вели во пишаната изјава на француското Министерство ...

И НАТО го поздрави Договорот за добрососедство

Слободен Печат - 02.08.2017

Заменикот на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер, го поздрави Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија. „Договорот потпишан од Бојко Борисов и од Зоран Заев е пресвртница во градењето на односите во регионот во иднина“, ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Press24 - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

Каракачанов презадоволен од договореното со Заев: Илинденското востание е бугарско

Нетпрес - 02.08.2017

Каракачанов на самиот почеток на интервјуто за големиот празник Илинден изјави дека е бугарски, односно востанието кое започнува во Крушево на 2 август 1903 година е едно од најголемите бугарски востанија Лидерот на ВМРО-БНД, и актуелен бугарски ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Стандард - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за тоа како разликите може да се решат мирно

Макфакс - 02.08.2017

САД им честитаа на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. „Овој важен, прогресивен договор ги признава веќе силните врски меѓу двете земји и ја отвора вратата за уште поблиска соработка во ...

САД: Договор за политичка стабилност и економски развој на регионот

МКД - 02.08.2017

Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Ова се наведува во соопштението на американскиот Стејт департмент .

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Сител - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

САД: договорот меѓу Македонија и Бугарија пример за мирно решавање на разликите меѓу соседите

Р.С.Европа - 02.08.2017

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“. Ова се наведува во соопштението на американскиот Стејт департмент во кое се оценува: „Овој важен, прогресивен ...

Стејт департмент: Договорот за добрососедство ќе придонесе за стабилност на регионот

Слободен Печат - 02.08.2017

Соединетите Американски Држави им честитаат на Македонија и на Бугарија за потпишување на Договорот за добрососедство и пријателство, се вели во соопштението на Стејт департментот. „Овој важен, прогресивен договор ги препознава веќе силните врски ...

Франција: Договорот ќе овозможи Скопје и Софија да ги продлабочат дијалогот и соработката

Фактор - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. „Франција потсетува дека добрососедските односи и регионалната соработка се основните елементи од процесот на европско ...

Иванов: Договорот за добрососедство отвора врата за градење меѓусебна доверба и соработка

еМагазин - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

Екатерина Захариева: Иванов и Груевски немаа ништо против заеднички да ја славиме историјата

Либертас - 02.08.2017

Бугарија остaнува лобист за евроатланскиот пат на Македонија. Политичарите се одоговорни за продлабочување на односите меѓу граѓаните и државите. Во ексклузивно интервју за Фактор и ТВ 24 бугарската вицепремиерка и шеф на дипломатијата со оценка ...

Бугарскиот министер за одбрана презадоволен од договорот: Денес е убав празник – Илинден, го славиме најголемото ...

Република - 02.08.2017

Министерот за одбрана на Бугарија и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов изрази големо задоволство од договорот кој неговата влада го потпиша со владата на Зоран Заев. Каракачанов не ја пропушти можноста во интервју по повод Илинден за бугарска ...

Иванов: Заедничката историја започнува на 15 јануари 1992 година, кога Бугарија ја призна независноста на Македонија

Република - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

еМагазин - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

Екатерина Захариева: Иванов и Груевски немаа ништо против заеднички да ја славиме историјата

Локално - 02.08.2017

Бугарија остaнува лобист за евроатланскиот пат на Македонија. Политичарите се одоговорни за продлабочување на односите меѓу граѓаните и државите. Во ексклузивно интервју за Фактор и ТВ 24 бугарската вицепремиерка и шеф на дипломатијата со оценка ...

Иванов: Договорот за добрососедство отвора врата за градење меѓусебна доверба и соработка

Либертас - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

Брисел порача: Договорот со Бугарија ги зацврстува ЕУ-перспективите на Македонија

Локално - 02.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и за соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и ...

Габриел: Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор

Фактор - 02.08.2017

Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје, изјава германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел. Тој го поздравува фактот што по многу години безуспешни преговори се ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија пример за мирно решавање на разликите меѓу соседите

Локално - 02.08.2017

„Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“. Ова се наведува во соопштението на американскиот Стејт департмент во кое се оценува: „Овој важен, прогресивен ...

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

еМагазин - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Либертас - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

МНР на Франција: Регионалната соработка е важна во процесот на европско приближување

Мета - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Поранешната Југословенска Република Македонија (ПЈРМ) и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа на 1 август, се вели во ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за тоа како разликите може да се решат мирно

Точка - 02.08.2017

САД им честитаа на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. „Овој важен, прогресивен договор ги признава веќе силните врски меѓу двете земји и ја отвора вратата за уште поблиска соработка во ...

Германија: По години безуспешни преговори, Бугарија и Македонија најдоа решение

Локално - 02.08.2017

„Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања.

НАТО го поздрави Договорот помеѓу Македонија и Бугарија

еМагазин - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемeлер.

Стејт департмент: Договорот за добрососедство ќе придонесе за стабилност на регионот

Мета - 02.08.2017

Соединетите Американски Држави им честитаат на Македонија и на Бугарија за потпишување на Договорот за добрососедство и пријателство, се вели во соопштението на Стејт департментот. „Овој важен, прогресивен договор ги препознава веќе силните врски ...

Франција го поздрави договорот со Бугарија

Точка - 02.08.2017

Франција го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов го потпишаа вчера. „Франција се надева дека овој договор ќе овозможи Скопје и Софија ...

НАТО го поздрави Договорот меѓу Македонија и Бугарија

Либертас - 02.08.2017

Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа премиерите Бојко Борисов и Зоран Заев, изјави заменик-генералниот секретар на НАТО Роуз Готемeлер.

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Либертас - 02.08.2017

Франција го поздрави Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија со оценка дека ќе овозможи двете земји да ги продлабочат дијалогот и соработка и ќе придонесе за зајакнување на стабилноста во регионот на Балканот.

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Вечер Прес - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

И НАТО го поздрави Договорот за кој сметаат дека е пресвртница во односите во регионот

Локално - 02.08.2017

Заменикот на генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер, го поздрави Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија. „Договорот потпишан од Бојко Борисов и од Зоран Заев е пресвртница во градењето на односите во регионот во иднина“, ...

МНР на Франција: Регионалната соработка е важна во процесот на европско приближување

Локално - 02.08.2017

Франција го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка што премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, го потпишаа на 1 август, се вели во пишаната изјава на француското Министерство ...

Иванов: Договорот за добрососедство отвора врата за градење меѓусебна доверба и соработка

Вечер Прес - 02.08.2017

Договорот е резултат на компромиси кои не можат секого да задоволат. Вакви договори се израз на компромис што треба да се гледа од аспект на иднината, а не на минатото. Ги повикувам двете Влади да придонесат кон исполнувањето на целта на договорот, ...

И НАТО го поздрави Договорот за кој сметаат дека е пресвртница во односите во регионот

Мета - 02.08.2017

Заменик-генералниот секретар на НАТО, Роуз Готемелер го поздрави Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија. „Договорот потпишан од Бојко Борисов и Зоран Заев е пресвртница во градењето на односите во регионот во иднина“, напиша таа на ...

Стејт департмент: Договорот за добрососедство ќе придонесе за стабилност на регионот

Канал 77 - 02.08.2017

Соединетите Американски Држави им честитаат на Македонија и на Бугарија за потпишување на Договорот за добрососедство и пријателство, се вели во соопштението на Стејт департментот. „Овој важен, прогресивен договор ги препознава веќе силните врски ...

Интервју Екатерина Захариева: Иванов И Груевски немаа ништо ПРОТИВ заеднички да ја славиме историјата

Фактор - 02.08.2017

Бугарија остaнува лобист за евроатланскиот пат на Македонија. Политичарите се одоговорни за продлабочување на односите меѓу граѓаните и државите. Во ексклузивно интервју за Фактор и ТВ 24 бугарската вицепремиерка и шеф на дипломатијата со оценка ...

САД ЗА ДОГОВОРОТ СО БУГАРИЈА: Тој ќе придонесе за политичка стабилност и економски развој

Фактор - 02.08.2017

Соединетите држави им честитаат на Бугарија и на Македонија за потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. „Овој важен, прогресивен договор ги признава веќе силните врски меѓу двете земји и ја отвора вратата за уште ...

НАТО задоволни од соработката меѓу Македонија и Бугарија

Фактор - 02.08.2017

Од НАТО стигнуваат многу позитивни пораки за подобрената соработка меѓу Македонија и Бугарија која кулуминираше со договорот за добрососедство. Го поздравуваме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка што на 1 август го потпишаа ...

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите...

Н.Македонија - 02.08.2017

САД: Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како ...

Договорот меѓу Македонија и Бугарија е пример за мирно решавање на проблемите

Идивиди - 02.08.2017

Американскиот Стејт департмент го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија, оценувајќи го како пример за мирно решавање на проблемите меѓу соседите.

Германскиот шеф на дипломатијата Габриел го поздрави потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Канал5 - 01.08.2017

По повод потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија, министерот за надворешни работи Зигмар Габриел изјави . „Денес Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа ...

Шрамајер за ДВ: Договорот со Бугарија нема замка

Deutsche Welle - 01.08.2017

Први август 2017 година е радосен ден за Бугарија и Македонија, празник за Балканот и меѓународната заедница, оценува поранешниот германски амбасадор во Скопје и Софија, Клаус Шрамајер. ДВ: Зошто на две соседни држави им е воопшто потребен ваков ...

Габриел: Македонија и Бугарија потпишаа историски договор

Deutsche Welle - 01.08.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија Во својата реакција на Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, која стигна ...

Не би час а Германија и ЕУ го поздравија потпишувањето на договор меѓу Македонија и Бугарија

Фокус - 01.08.2017

Само половина час по потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Република Македонија и Република Бугарија, германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави ваквиот чин.

Сер Алан Данкан : Добрососедските односи помеѓу Бугарија и Македонија се клучни за обезбедување на стабилност во ...

Канал5 - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа Сер Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

Туристичките организации очекуваат повеќе гости од Бугарија

Алсат-М - 01.08.2017

Во Охрид живеат граѓани кои се изјаснуваат како Бугари. Еден од нив е и Љупчо Куртелов. Во контекст на потпишувањето на македонско-бугарскиот договор за пријателство тој вели дека Македонија од овој договор ќе има голем бенефит.

ЕУ и Германија го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Алсат-М - 01.08.2017

Договорот за добрососедство со Бугарија предизвика позитивни реакции во Европската Унија и во Германија. Во заедничка изјава на Федерика Могерини која е задолжена за надворешната политика на ЕУ и на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се вели: ...

Протести против потпишувањето на договорот со Бугарија

24 Вести - 01.08.2017

Семакедонскиот национален совет „Македониум“ и денеска, но во многу помал број од вчера излезе на протест против потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија. Од „Македониум“ велат дека не го прифаќаат договорот во ...

Граѓани протестираа против потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Алсат-М - 01.08.2017

Додека Заев и Борисов во владата го потпишуваа договорот за добрососедство пред зградата се собраа десетина граѓани кои протестираа против спогодбата. За демонстрантите спорна е точката со која, според нив, Бугарија се здобива со право да се грижи ...

Захариева: Кога ја искривуваме историјата создаваме омраза кон соседите и тогаш резултатот е изолација

24 Вести - 01.08.2017

Политичарите се тие кои за жал во изминатиов период ги разединуваа двата народи. Но денес, политичарите созреаја со самиот факт што го потпишавме овој договор за пријателство добрососедство и соработка, вели, вицепремиерот и министер за надворешни ...

ГРОМ го осуди потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

ТВ21 - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија денеска преку соопштение најостро го осуди потпишувањето на Договорот за, како што велат, наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. – Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, ...

Могерини и Хан: Договорот ја зацврстува ЕУ перспективата на Македонија

ТВ21 - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Габриел: Македонија и Бугарија потпишаа историски договор

ТВ21 - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. – Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Средба Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Канал5 - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шеќеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на билатералната ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

ТВ21 - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа, се согласија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов на ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

24 Вести - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за добрососедство, прилателство и соработка меѓу Бугарија и Македонија. Ова во заедничка изјава го наведуваат високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Димитров - Захариева: Договорот отвора нови перспективи во односите меѓу двете држави

Канал5 - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

Остра осуда на ГРОМ на Договорот за „добрососедство„

Канал5 - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија, се наведува во соопштението. Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со него ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Канал5 - 01.08.2017

Европската унија го поздравува потпишувањето на билатералниот договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Димитров - Захариева: Договорот отвара нови перспективи за односите меѓу двете држави

Сител - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

ГРОМ со осуда за договор со Бугарија: Заев со него ги задоволува апетитите на неговите налогодавачи кои насилно и ...

Курир - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Како што се вели во соопштението во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со ...

Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Стандард - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на билатералната ...

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока

Сител - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. - При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

ЕУ го поздрави потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

А1 On - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот договор за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Сител - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа, се согласија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов на ...

Договорот со Бугарија е спротивен на домашното и меѓународното право

МКД - 01.08.2017

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија има стручни и професионални недостатоци Зоран Заев на домашен терен вети вршење на државните функции од стручни и професионални лица, додека пак, на меѓународен план постои основна ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

МРТ - 01.08.2017

Овој договор ја покажува одлучноста на двете страни за надминување на билатералните прашања и претставува инспирација за целиот регион. Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и ...

Димитров: Денес е историски ден

+инфо - 01.08.2017

Договорот е инспирација за целиот регион, ефот на македонската дипломатија на средбата со неговата колешка Екатерина Захариева. Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ...

Димитров – Захариева: Договорот е инспирација за целиот регион

Макфакс - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Скопје и Софија

Р.С.Европа - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Димитров – Захариева: Денес е историски ден!

Стандард - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

Димитров – Захариева: Договорот е инспирација за целиот регион

А1 On - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

Могерини и Хан го поздравија Договорот за добрососедство

Стандард - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Остра осуда на ГРОМ на договорот со Бугарија

Нетпрес - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Како што се вели во соопштението во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со ...

ГРОМ: Ќе гласаме против ратификација на Договорот со Бугарија

МКД - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на, како што велат, срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Од ГРОМ велат дека во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, ...

ГРОМ го осуди потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Макфакс - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија го осуди потпишувањето на Договорот за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. „Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со него се откажуваме од грижата и поддршката на ...

ГРОМ го осуди потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Сител - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро денеска преку соопштение го осуди потпишувањето на Договорот за, како што велат, наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. - Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, ...

ГРОМ го осуди потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

А1 On - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија го осуди потпишувањето на Договорот за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. „Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со него се откажуваме од грижата и поддршката на ...

Габриел го поздрави договорот за добрососедство со Бугарија

Стандард - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. „Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Габриел: Историски договор за добрососедство

А1 On - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. – Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Габриел: Македонија и Бугарија потпишаа историски договор

Press24 - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. - Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Хан и Могерини: Позитивен чекор за зацврстување на европската перспектива на Македонија

МКД - 01.08.2017

Европската Унија го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и ...

Историски договор помеѓу Скопје и Софија, оценува германското МНР

+инфо - 01.08.2017

двете држави испраќаат важен сигнал за успешна билатерална, но и регионална соработка на Балканот, оцени германското МНР. По повод потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија со изјава се огласи и министерот за ...

Хан и Могерини го поздравија потпишувањето на договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Слободен Печат - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Велика Британија го поздрави договорот помеѓу Македонија и Бугарија

+инфо - 01.08.2017

Откако парламентите на двете земји ќе го ратификуваат Договорот, ќе може повеќе да се искористи оваа прилика за напредок, пиша Сер Данкан. Британскиот министер за Европа Сер Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу ...

Габриел: Бугарија и Македонија потпишаа историски договор за добрососедство

МКД - 01.08.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Бугарија како историски договор за добрососедство. „Денес Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски ...

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока

Press24 - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. - При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

Габриел: По многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања

Слободен Печат - 01.08.2017

„Денеска Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања.

Данкан: Договорот меѓу Бугарија и Македонија е чекор напред во вистинска насока

МКД - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан денеска го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу ...

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока

А1 On - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. – При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

Британија го поздрави Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија

Макфакс - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

Габриел: Историски договор помеѓу Скопје и Софија

Макфакс - 01.08.2017

По повод потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија се огласи и министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел. – Денес Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор ...

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока

Р.С.Европа - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. "При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете земји.

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Нетпрес - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

„Република“: Македонија се откажува од јазикот, историјата и од суверенитетот

Курир - 01.08.2017

Исто ка­ко на филм­ски­от жур­нал од 1942 го­ди­на за по­тре­би­те на фа­ши­стич­ка Бу­га­ри­ја од це­ре­мо­ни­ја­та за „обе­ди­ну­ва­ње“ на Ма­ке­до­ни­ја и на Бу­га­ри­ја сре­де скоп­ски­от пло­штад, се­га За­ев за Илин­ден ор­га­ни­зи­ра ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

+инфо - 01.08.2017

Овој договор ја покажува одлучноста на двете страни за надминување на билатералните прашања, изјава на Хан и Могерини. Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија ...

Шекеринска - Каракачанов: На патот за НАТО, Бугарија ќе ѝ помогне на Македонија

+инфо - 01.08.2017

Министрите исто така договориле засилена соработка во одбраната, во поглед на обуките на припадниците на АРМ во Бугарија. Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за ...

Захариева: Договорот со Македонија е добар почеток, но претстои уште многу работа

Стандард - 01.08.2017

Договорот за добрососедство, пријателство и соработка со Македонија, кој ќе го потпишеме денес, е добар почеток, рече вицепремиерот и министер за надворешни работи Екатерина Захариева, цитирана од локалните медиуми.

Данкан: Го поздравувам потпишувањето на Договорот за пријателство помеѓу Бугарија и Македонија како чекор напред во ...

Слободен Печат - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија, оценивајќи го како чекор во вистинска насока. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и на Македонија, видов силна ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Сител - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Габриел: Историски договор за добрососедство

Сител - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. - Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

ЕУ и Германија: Историски договор што носи европска перспектива

Нова ТВ - 01.08.2017

Европската унија преку Федерика Могерини и Јоханес Хан и Германија преку шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел топло го поздравија потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија.

Германија-потпишан историски договор меѓу Македонија и Бугарија

Р.С.Европа - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. "Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Средба Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Слободен Печат - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на билатералната ...

Средба Шекеринска – Каракачанов: Бугарија нуди помош за побрз прием во НАТО

А1 On - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија е од корист не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, се согласија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов на ...

Каракачанов ќе ни помага за членство во НАТО

Макфакс - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов на ...

Шекеринска-Каракачанов: Бугарија е подготвена да ѝ помогне на Македонија да стане членка на НАТО

МКД - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа, оцениле министрите за одбрана Радмила Шекеринска и Красимир Каракачанов на работната средба која се одржа по ...

ЕУ го поздрави потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Макфакс - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот договор за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, ...

Каракачанов:Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да влезе во НАТО

Р.С.Европа - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа, се согласија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Красимир Каракачанов на ...

Фореин офисот го поздрави потпишувањето на договорот со Бугарија

Стандард - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа и Америка, сер Алан Данкан го поздрави потпишувањето на договорот за добрососедство денеска во Скопје од страна на бугарскиот премиер Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев, се вели во соопштението на Фореин ...

(ВИДЕО) Според бугарски оценки, и Груевски да се врати на власт, договорот ќе остане

Макфакс - 01.08.2017

Бугарските новинари, за разлика од македонските, за Договорот за пријателство, добрососедство и соработка потпишан денес имаа само позитивни гледања. Според Виктор Иванов од „24 Часа“, крајно време беше да се стави потпис на овој документ.

Димитров-Захариева: Договорот за добрососедство е инспирација за целиот регион

МКД - 01.08.2017

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Бугарија, Никола Димитров и Екатерина Захариева на средбата по потпишувањето на Договорот за добрососедство оценија дека тој ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави.

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока

Либертас - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. – При моите неодамнешни посети на Бугарија и Македонија видов силна посветеност за подобрување на односите меѓу двете ...

Могерини и Хан: Договорот е инспирација за целиот регион и ја зацврстува македонската ЕУ перспектива

Либертас - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

еМагазин - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Германија за договорот помеѓу Македонија и Бугарија: Историски договор за добрососедство

еМагазин - 01.08.2017

Германија го поздрави Договорот за добрососедство, пријателство и соработка, што денеска во Скопје го потпишаа премиерите на двете земји Зоран Заев и Бојко Борисов. - Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија денеска потпишаа ...

Захариева: Кога ја искривуваме историјата создаваме омраза кон соседите, и тогаш резултатот е изолација

Фактор - 01.08.2017

Политичарите се тие кои за жал во изминатиов период ги разединуваа двата народи. Но денес, политичарите созреаја со самиот факт што го потпишавме овој договор за пријателство добрососедство и соработка, вели, вицепремиерот и министер за надворешни ...

Габриел: Македонија и Бугарија потпишаа историски договор

Локално - 01.08.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел го поздрави потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија Во својата реакција на Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Македонија и Бугарија, која стигна ...

Македонија се откажува од јазикот, историјата и од суверенитетот

Република - 01.08.2017

До­го­во­рот е лош. До­го­во­рот е ма­ни­пу­лант­ски. До­го­во­рот е не­до­бро­со­сед­ски. До­го­во­рот е на­вред­лив. До­го­во­рот е аси­ми­ла­тор­ски. До­го­во­рот е ка­пи­ту­лант­ски. До­го­во­рот што Зо­ран За­ев при­фа­ти да го пот­пи­ше та­ков ...

Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија – еден чекор напред, два назад

Република - 01.08.2017

Македонците од Швајцарија изразуваат голема загриженост за најавеното склучување на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија и за негативните последици по унитарноста и државноста на Македонија, за името на државата и идентитетот на ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Локално - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Германскиот МНР, Габриел: Историски договор како важен сигнал за соработка и евроатланска интеграција

Либертас - 01.08.2017

По повод потпишувањето на Договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија со изјава се огласи и министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел. „Денес Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа ...

Могерини и Хан: Договорот е инспирација за целиот регион и ја зацврстува македонската ЕУ перспектива

Бриф - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

Либертас - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на ...

ГРОМ го осуди потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Локално - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија го осуди потпишувањето на Договорот за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. „Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со него се откажуваме од грижата и поддршката на ...

Германија: По години безуспешни преговори, Бугарија и Македонија најдоа решение

Мета - 01.08.2017

„Денеска Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор за добрососедство во Скопје. Го поздравувам многу тоа што по многу години безуспешни преговори, се најде консензуално решение на отворените прашања.

Димитров – Захариева: Договорот отвара нови перспективи за односите меѓу двете држави

Либертас - 01.08.2017

Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете држави, констатираа министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола ...

Договорот со Бугарија ги зацврстува ЕУ-перспективите на Македонија, порача Брисел

Мета - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договор за пријателство, доборососедство и за соработка меѓу Бугарија и Македонија, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и ...

Димитров – Захариева: Владите имаат капацитет да решаваат отворени прашања

Локално - 01.08.2017

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева попладнево констатираа дека денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори ...

Данкан: Договорот помеѓу Бугарија и Македонија е чекор во вистинската насока

Мета - 01.08.2017

Британскиот министер за Европа, сер Алан Данкан, го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија, оценивајќи го како чекор во вистинска насока. „При моите неодамнешни посети на Бугарија и на Македонија, видов силна ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО

Фактор - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се согласија министерката за одбрана Шекеринска и нејзиниот бугарски колега Каракачанов на билатералната ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Точка - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија ќе и помогне на Македонија на патот кон НАТО

Локално - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана Радмила Шекеринска и и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов на ...

Могерини и Хан го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Бугарија

Вечер Прес - 01.08.2017

Европската Унија го поздравува потпишувањето на билатералниот Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Бугарија и Македонија, наведуваат во заедничката изјава високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија ќе ѝ помогне на Македонија на патот кон НАТО

Мета - 01.08.2017

Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од полза не само за двете земји, туку и за регионот и за цела Европа, оценија министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, и нејзиниот бугарски колега, Красимир Каракачанов, на ...

Интервју со екс-амбасадорот Шрамајер: Договорот со Бугарија нема замка

Либертас - 01.08.2017

Први август 2017 година е радосен ден за Бугарија и Македонија, празник за Балканот и меѓународната заедница, оценува поранешниот германски амбасадор во Скопје и Софија, Клаус Шрамајер во интервју за Дојче веле .

ГРОМ: Заев ги задоволува апетитите на неговите налогодавачи кои всушност насилно и вештачки го донесоа на власт

Република - 01.08.2017

Граѓанската опција за Македонија најостро го осудува потпишувањето на срамниот Договор за наводно добрососедство меѓу Македонија и Бугарија. Во овој договор никаде не се спомнува македонскиот народ, но затоа пак, со него се откажуваме од грижата и ...

Габриел: Историски договор помеѓу Скопје и Софија

Точка - 01.08.2017

По повод потпишувањето на договорот за добрососедство помеѓу Бугарија и Македонија се огласи и министерот за надворешни работи на Германија, Зигмар Габриел. – Денес Бугарија и поранешната југословенска Република Македонија потпишаа историски договор ...

Димитров – Захариева: Владите имаат капацитет да решаваат отворени прашања

Мета - 01.08.2017

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров и бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева попладнево констатираа дека денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори ...

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО...

Н.Македонија - 01.08.2017

Шекеринска – Каракачанов: Бугарија е подготвена да и помогне на Македонија да стане членка на НАТО Зајакнувањето на добрососедските односи меѓу Македонија и Бугарија се од корист не само за двете земји туку и за регионот и за цела Европа – се ...

Димитров - Захариева: Договорот отвара нови перспективи за односите меѓу двете држави...

Н.Македонија - 01.08.2017

Димитров - Захариева: Договорот отвара нови перспективи за односите меѓу двете држави Денешното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу двете земји ќе отвори нови перспективи за односите и соработката меѓу двете ...

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока...

Н.Македонија - 01.08.2017

Данкан: Договорот за добрососедство е чекор во вистинска насока Британскиот министер за Европа, Алан Данкан го поздрави потпишувањето на Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија.

Протест поради договорот со Бугарија

24 Вести - 31.07.2017

Пред владата се одржа и мини протест на новоформираното здружение Блаже Конески, каде десетина негови членови излегоа на протест поради најавеното потпишување на договорот за добрососедство со ...

Протест против договорот за добрососедство со Бугарија

Фокус - 31.07.2017

Група граѓани со знамиња во рацете денеска протестираа против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Протестот започна пред Министерството за надворешни работи, продолжи пред Соборниот храм, а заврши пред Владата на Република ...

Протести во Скопје пред потпишувањето на договорот со Бугарија

Макфакс - 31.07.2017

Околу триесетина граѓани денеска на неколку локации во главниот град протестираа против најавеното потпишување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Станува збор за членови на Здружението „Блаже Конески“ кое претпладнето имаше ...

Протести во Скопје пред потпишувањето на договорот со Бугарија

А1 On - 31.07.2017

Околу триесетина граѓани денеска на неколку локации во главниот град протестираа против најавеното потпишување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Станува збор за членови на Здружението „Блаже Конески“ кое претпладнето имаше ...

Форумот на слободоумни патриоти ја повикува Владата да го одложи потпишувањето на договорот со Бугарија

Макфакс - 31.07.2017

Форумот на слободоумни патриоти ја повикува Владата да го одложи потпишувањето на договорот за добрососедство со Република Бугарија. „За нас несфатливо е зошто договорот се усвојува по итна постапка и зошто истиот не е ставен на јавна расправа и не ...

Група граѓани денес на протест против договорот за добрососедство со Бугарија

Press24 - 31.07.2017

Група граѓани со знамиња во рацете денеска протестираа против потпишување на договорот за добрососедство со Бугарија. Протестот започна пред Министерството за надворешни работи, продолжи пред Соборниот храм, а заврши пред Владата на Република ...

ФСП бара да не се потпишува договорот со Бугарија

+инфо - 31.07.2017

Според нив, спорен е и делот во кој некакви си комисии ќе ја преиспитуваат нашата историја. Форумот на слободоумни патриоти ја повикува Владата да го одложи потпишувањето на договорот за добрососедство со Република Бугарија.

ФСП бара од Владата да го одложи потпишувањето на договорот за добрососедство

Стандард - 31.07.2017

Форумот на слободоумни патриоти ја повикува Владата на Република Македонија да го одложи потпишувањето на договорот за добрососедство со нашиот сосед Република Бугарија. „За нас несфатливо е зошто договот се усвојува по итна постапка и зошто истиот ...

Дебатите на Заев

Курир - 31.07.2017

На еден ден пред Заев да го потпише штетниот договор за Република Македонија со Бугарија, а се под изговор за наводно отварање на евро-атлантските процеси, сакам уште еднаш да апелирам до Македонските граѓани за тоа што значи една ваква грешка и ...

Виктор Грозданов: Ако Заев го потпише договорот со Бугарија, станува национален предавник

Нетпрес - 31.07.2017

Брзото одвивање на настаните на домашната политичка сцена предизвикуваат реакции и од граѓаните, но и од страна на партиите. Со Виктор Грозданов, претставник на партијата Граѓанска опција за Македонија (ГРОМ) и поранешен извршен директор на ...

ВМРО за Македонија со поддршка за договорот со Бугарија

МРТ - 31.07.2017

ВМРО за Македонија го поддржува договорот за добрососедство со Бугарија. Коалицијата информираше дека донеле одлука да учествуваат на локални избори со свои кандидатски листи градоначалници и советници во речиси сите општини.

30-тина граѓани протестираа во Скопје пред потпишувањето на договорот со Бугарија

Либертас - 31.07.2017

Околу триесетина граѓани денеска на неколку локации во главниот град протестираа против најавеното потпишување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија, објави Макфакс . Станува збор за членови на Здружението „Блаже Конески“ кое ...

Договор ќе има иако историчарите нема да прават компромиси со историјата !

Локално - 31.07.2017

” Ние историчарите не можеме да правиме компромис. Немаме морално право на тоа, коментира академик Георги Марков за bTV во врска со претстојното потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и ...

Бугарската вицепремиерка Екатерина Захариева заминува за Република Македонија

Локално - 31.07.2017

Заменик-премиерот за правниот реформи и министер за надворешни работи Екатерина Захариева ќе отпатува за Скопје на 1 август, соопштија од прес-центарот на министерството. Вицепремиерот Захариева е дел од официјалната бугарска делегација, предводена ...

Протести во Скопје пред потпишувањето на договорот со Бугарија

Тера - 31.07.2017

Околу триесетина граѓани денеска на неколку локации во главниот град протестираа против најавеното потпишување на договорот за добрососедство и соработка со Бугарија. Станува збор за членови на Здружението „Блаже Конески“ кое претпладнето имаше ...

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 80...

Н.Македонија - 31.07.2017

„Њујорк тајмс“ за Македонија (1854 - 1922) - 80 11 мај 1913 г.: Дискусија за иднината (извадок) Британскиот потсекретар за надворешни работи Акланд порача дека Европа е во голема криза. Веројатно ќе следува жестока караница со Грција за егејските ...