TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идризи до Заев: Како ќе се чувствуваш ако Албанците ти откажат коалиција?

Вест - 11.06.2017

Почнаа гласно да се слушаат барањата на албанскиите политичари насочени кон премиерот Зоран Заев. Тие бараат да си стои на дадените ветување, да почне да ги реализира и да не отстапува од истите.

Идризи до Заев: Како ќе се чувствуваш ако Албанците ти откажат коалиција?

Нетпрес - 11.06.2017

Почнаа гласно да се слушаат барањата на албанскиите политичари насочени кон премиерот Зоран Заев. Тие бараат да си стои на дадените ветување, да почне да ги реализира и да не отстапува од истите.

Идризи до Заев: Како ќе се чувствуваш ако Албанците ти откажат коалиција?

Курир - 11.06.2017

Почнаа гласно да се слушаат барањата на албанскиите политичари насочени кон премиерот Зоран Заев. Тие бараат да си стои на дадените ветување, да почне да ги реализира и да не отстапува од истите.

Идризи јавно го прашува Заев: Дали размислувате дека албанските партии може да излезат од коалицијата со вас?

Република - 11.06.2017

Почнаа гласно да се слушаат барањата на албанскиите политичари насочени кон премиерот Зоран Заев. Тие бараат да си стои на дадените ветување, да почне да ги реализира и да не отстапува од истите.

–Заев сега вели дека гласањето е во корист на Косово и дека Македонија ќе гласа во корист на иднината на Косово. ...

Пулс24 - 11.06.2017

Почнаа гласно да се слушаат барањата на албанскиите политичари насочени кон премиерот Зоран Заев. Тие бараат да си стои на дадените ветување, да почне да ги реализира и да не отстапува од истите.

Стопирана работата на автопатот Охрид - Кичево

24 Вести - 10.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува - на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен.

(ВИДЕО) Стопирана работата на автопатот Охрид – Кичево

Репортер - 10.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува – на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен.

Стопирана работата на автопатот Охрид – Кичево (ВИДЕО)

Либертас - 10.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува – на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен.

Стопирана работата на автопатот Охрид – Кичево

Бриф - 10.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува – на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен.

Зошто е запрена изградбата на автопатот Охрид - Кичево?

Фактор - 10.06.2017

Изградбата на автопатот Охрид-Кичево е закочена, сликата од терен потврдува – на неколку делови од автопатот воопшто не се вршат градежни активности. Машините стојат во место, градежниот материјал сè уште неискористен, објави ТВ24 .

Аналитичари: Заев да го поддржи Косово за прием во УНЕСКО

Алсат-М - 09.06.2017

И покрај изјавите на премиерот Зоран Заев дека Македонија треба да се покаже неутрална за време на гласањето „за“ или против приемот на Косово во УНЕСКО, дел од аналитичарите сметаат дека тоа може да се смени.

Заев за „Нови Магазин“: Стратешки цели на Македонија се ЕУ и НАТО

Стандард - 09.06.2017

Во интервју за српскиот неделник „Нови Магазин“, премиерот Зоран Заев истакнува дека Владата на Република Македонија и парламентарното мнозинство цврсто се определени да спроведат значајни реформски процеси со цел подобрување на стандардот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори до каде се 500 км нови автопати

Канал5 - 08.06.2017

ВМРО ДПМНЕ го прозва премиерот Зоран Заев да одговори кои 500 километри автопат ќе се градат во Македонија кога веќе е во тек градба на најголемиот број автопатски делници, како и регионални и локални ...

Проблеми при изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Ќе поскапи ли проектот?

24 Вести - 08.06.2017

Неколку клучни проблеми го кочат навременото завршување на автопатот Охрид-Кичево. Извори за ТВ 24 велат дека меѓу главните проблеми е нестабилност на косните, односно потребна е дополнителна експропријација.

Мисајловски: Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните

24 Вести - 08.06.2017

Заев во интервјуто на националниот сервис лажеше за бројот на автопати кои се градат, односно дека не се работи на автопатот Кичево - Охрид. Се градат три автопати и ниту еден не е застанат со градба, изјави Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ.

МИСАЈЛОВСКИ: Заев да каже до каде се 500. километри автопат што ги вети

Телеграф - 08.06.2017

Се градат три автопати и ниту еден не е застанат со градба. Тоа може лесно да се провери на терен. Она што може да ги запре работите на терен е неспособноста на СДС и на антиреформската влада, вели поранешниот министер за транспорт Зоран Заев треба ...

Мисајловски: Заев да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради

МКД - 08.06.2017

Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција го повика Зоран Заев да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија. “Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради ...

НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ТЕСТ: Каков став ќе заземе Заев кон соседите

Телеграф - 08.06.2017

Во моментов, од пет соседи Македонија има отворени прашања со најмалку три држави, a според најавите на премиерот, најголемо внимание ќе се посвети на унапредување на односите со Бугарија и со Грција Премиерот Зоран Заев на последното телевизиско ...

ВМРО-ДПМНЕ: Очекуваме Заев да ја внесе Македонија во ЕУ и НАТО без чепкање на идентитетските прашања

МРТ - 08.06.2017

Според оваа партија, Грција ги повторила црвените линии иако премиерот Заев најавил подобрување на релациите. ВМРО-ДПМНЕ реагираше на телефонскиот разговор Ципрас-Заев. Според оваа партија, Грција ги повторила црвените линии иако премиерот Заев ...

ПРАТЕНИЦИ И ЕКСПЕРТИ СО КРИТИКИ ПРОТИВ ЗАЕВ: Одлуките на Владата за приемот на Косово во УНЕСКО не треба да бидат дело ...

Телеграф - 08.06.2017

Во својот коментар на Фејсбук, Аљими пишува дека секој што зборува за опозицијата на Косово, дури и против нејзиното членство во меѓународните организации, како што е УНЕСКО, зборува против сите Албанци, каде и да се Ејуп Аљими , координатор и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните не очекуваат неработници кои со лаги ќе сакаат да го сокријат својот антиреформски капацитет

Курир - 08.06.2017

Зоран Заев во интервјуто пред два дена рече и дека ќе се трошеле пари само за капитални инвестиции. Пред да смислува лаги кои без никаков проблем ќе ги кажува, треба прво да ги провери фактите и да види колку проекти за капитални инвестиции има во ...

Мисајловски: Граѓаните очекуваат 500 километри нов автопат, а не лаги

МРТ - 08.06.2017

Наместо лаги, Заев на граѓаните треба да им ги објасни новите 500 километри автопат кој ќе ги гради во Република Македонија, односно кога ќе ги градат, каде ќе се наоѓаат овие автопати и колку пари ќе чинат...

Мисајловски: Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради, наместо да се занимава со ...

Press24 - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Невистинити тврдењата дека не се работи на автопатот Охрид-Кичево

Сител - 08.06.2017

Невистинити се тврдењата на лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев дека не се работи на автопатот Кичево Охрид, како и бројот на автопати кои се градати тоа лесно може да се провери на терен.

Мисајловски: Заев да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Македонија

А1 On - 08.06.2017

„Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Состојбата во буџетот - главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 08.06.2017

Изјавата на премиерот Зоран Заев дека во буџетот има само шест милиони евра и демантот на ВМРО-ДПМНЕ дека во државната каса има 130 милиони евра предизвикала интерес кај сите дневни весници.

Мисајловски: Заев до каде се 500-те километри нови автопатишта?

Макфакс - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Мисајловски: Заев да каже до каде се 500-те километри нови автопати

Репортер - 08.06.2017

„Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Мисајловски: Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните

Нетпрес - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Мисајловски: Заев, наместо лаги,треба да каже каде ќе ги гради 500-те километри автопат

Алфа - 08.06.2017

Граѓаните очекуваат 500 километри нов автопат. Исто така очекуваат минимална плата од 16.000 денари и просечна плата од 30.000 денари - рече Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради ...

Мисајловски: Заев да каже кон каде водат неговите 500 километри патишта, кој ќе ги гради и колку ќе чинат

Република - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Мисајловски: Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради, наместо да се занимава со ...

Вечер Прес - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Граѓаните не очекуваат неработници кои со лаги ќе сакаат да го сокријат својот антиреформски капацитет

Пулс24 - 08.06.2017

Зоран Заев во интервјуто пред два дена рече и дека ќе се трошеле пари само за капитални инвестиции. Пред да смислува лаги кои без никаков проблем ќе ги кажува, треба прво да ги провери фактите и да види колку проекти за капитални инвестиции има во ...

Мисајловски: Заев до каде се 500-те километри нови автопати

Точка - 08.06.2017

Зоран Заев треба да каже до каде се 500-те километри нови автопати кои ќе ги гради во Република Македонија, наместо да се занимава со лаги и измислици. Лагите на Заев нема да го подигнат стандардот на граѓаните и нема да го покријат неработењето на ...

Какви политики ќе води новата влада...

Н.Македонија - 08.06.2017

Во интервјуто на јавниот сервис новиот премиер најави какви ќе бидат политиките на Владата во внатрешната и во надворешната политика, правосудството, економијата и во други клучни области.

Лузната на главата гарантира дека договор за амнестија нема, рече Заев на дебатата со новинарите

Сакам да кажам - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев на вчерашната дебатна емисија на јавниот сервис МТВ рече дека имало барање за амнестија на врхушката на власта во периодот од две и пол годишното траење на политичката криза.

Заев: Имаше барања за амнестија, договор нормално нема

ТВ21 - 07.06.2017

Во синиќешното вкрстено интервју на МРТ со уредници на медиуми и Премиерот Зоран Заев, тој потврди дека имало барања за амнестија од поранешниот премиер Никола Груевски. „Во текот на овие две и пол години, додека траеше политичката криза и се бараше ...

ВМРО ДПМНЕ: Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните

Телма - 07.06.2017

По интервјуто на македонската телевизија реагираа од опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ. Од таму велат дека лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Според нив, Заев лажел дека во буџетот останале малку пари.

Заев најавува пресврт во надворешната политика

Телма - 07.06.2017

Дефинирани се многу прецизни агенди на патот на Македонија кон Европската Унија и НАТО, најави премиерот Зоран Заев. Добрата вест за членство во НАТО Заев ја очекува уште летово кога во Македонија треба да дојде генералниот секретар на Алијансата ...

Заев: Скриените долгови се над 1 милијарда евра

Телма - 07.06.2017

Скриениот долг на државата надминал една милијарда евра, рече премиерот Зоран Заев со што се потврдија стравувањата на стопанствениците. Првичните анализи на буџетот рече тој, покажуваат дека состојбата во државната каса не е сјајна,дека во буџетот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажеше во вчерашното интервју

Канал5 - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше и оти имаше несигурен и површен настап, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата Влада.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Фокус - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

ВМРО-ДПМНЕ реагира – Заев излажа дека во Буџетот има само 6 милиони евра

ТВ21 - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се подготвува за трета амнестија за „Поткуп“

Вест - 07.06.2017

Синоќешниот настап во јавноста предизвика сериозна загриженост во однос на капацитетот на Заев и неговата влада заради правецот во кој што во иднина ќе се движи Република Македонија, смета ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше.

ВМРО-ДПМНЕ:Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Канал5 - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Илиоски: Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска

Press24 - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања. Зоран Заев во првата изјава како Премиер побара првиот човек на Јавното обвинителство кое го ...

Мицковски: Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните

Press24 - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како Премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада.

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста е загрижена за капацитетот на Заев и новата Влада

Макфакс - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада – рече на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Новата влада најавува само уривања и блокади

Макфакс - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи туку најави за уривања, блокирања и укинувања – изјави денеска Зоран Илиоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Според Илиоски, првата изјава на Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ: Притисок кон институцијата која треба да ги истражи криминалите за кои се сомничи Заев

МРТ - 07.06.2017

Зоран Заев еднаш беше аболициран за криминал тежок 8 милиони евра од страна на Бранко Црвенковски, а втор пат награден од Катица Јанева со отфрлање на кривичната пријава против него за случајот „Пуч“- велат од ВМРО-ДПМНЕ...

Мицковски: Заев во интервјуто лажеше

МКД - 07.06.2017

Христијан Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција реагираше на вчерашното интервју на премиерот Зоран Заев, во кое, според него, имало многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада и според нив во интервјуто тој ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажеше во вчерашното интервју

А1 On - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше и оти имаше несигурен и површен настап, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата Влада.

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Новата влада најавува само уривања и блокади

Репортер - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи туку најави за уривања, блокирања и укинувања – изјави денеска Зоран Илиоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Според Илиоски, првата изјава на Заев ...

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада и ветувањата кои ги даваше

Курир - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како Премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада, истакна на денешната ...

Илиоски: Владата на Заев е антиреформска

МКД - 07.06.2017

Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција рече дека Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска и нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања.

КОЦИЈАНЧИЧ ЗА ТЕЛЕГРАФ: Нема датум за почеток на преговори за членство во ЕУ без да се исполнат условите

Телеграф - 07.06.2017

Препораката на Комисијата за почеток на преговорите е услов за спроведување на сите делови од Договорот од Пржино и приоритетите за итни реформи, вели Коцијанчич за Телеграф.мк Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич ги разби надежите ...

Заев: Нема да градиме споменици, парите ќе бидат насочени кон граѓаните

Кајгана - 07.06.2017

„Медиумите треба да бидат критички насторени и коректори на извршната власт. Очекувам медиумите да си ја вршат својата улога, вклучително и националната телвизија МТВ“, рече премиерот Зоран Заев на дебатата со новинарите на Македонската телевизија.

ВМРО-ДПМНЕ до Заев: Никој не барал аменстија, со лаги не се подобрува животниот стандард

Нетпрес - 07.06.2017

Лагите нема да го подобрат стандардот на граѓаните, тие очекуваат од Зоран Заев да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои ги презеде, се вели во демантот од ВМРО-ДПМНЕ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев врши притисок врз Јавното обвинителството

Сител - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев со која побара оставка од првиот човек на Јавното обвинителство Марко Зврлевски е пример на еклатантен притисок и заплашување кон институцијата, која, како што рече Зоран Илиоски, член на ...

Влада ЗА виткање на кичма

Курир - 07.06.2017

Почитувани сограѓани, дали сте подготвени за полетување? За лет кон сонцето и новиот рајски живот што ни го нуди новата влада? Ако сте подготвени тогаш ве молам седнете на своите места, врзете ги појасите, и сериозно подгответе се за проектите кои ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста е загрижена за капацитетот на Заев и новата Влада

Репортер - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада – рече на денешната ...

Скриениот долг излегува на површина

Р.С.Европа - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев рече дека Македонија има над една милијарда евра скриен долг. Економистите посочуваат дека мора да се утврди точниот долг, како ќе се враќаат тие пари, но и да се провери дали сите трошења биле валидни.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува професионалците и во судската и во обвинителската фела да не подлегнуваат на притисоците и ...

Курир - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лажеше во вчерашното интервју

Сител - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше и оти имаше несигурен и површен настап, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата Влада.

Мицковски: Загрижува начинот на кој што Заев пристапува кон суштинските прашања (ВИДЕО)

Стандард - 07.06.2017

„Зоран Заев во вчерашното интервју како Премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада“, сметаат ДПМНЕ и Христијан ...

Илиоски: Заев доколку навистина е загрижен за судството, треба да покаже почит кон него и да се појави на рочиште

Курир - 07.06.2017

Јавноста деневовие е вознемирена од написите дека голем дел од кабинетот на Зоран Заев не само што бил гонет за криминал, туку имало и судски пресуди против нив, кажа Илиоски. Тој даде и дека ова е Заев преку медиумите под контрола на ...

Мицковски: Заев излажа дека во буџетот се останати само 6 милиони евра

МРТ - 07.06.2017

Граѓаните очекуваат Република Македонија час поскоро да стане членка на ЕУ и НАТО без да се задира во идентитетските прашања и без штетен договор кој би бил на грбот на македонскиот народ, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Илиоски: На Заев му треба некој како Катица Јанева на чело на Јавното обвинителство, кој нема да се дрзне да постапува ...

Курир - 07.06.2017

На Зоран Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство, некој кој нема да се дрзне да постапува против. Според Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ ова основната причина што вчера отпочна постапката ...

ВМРО-ДПМНЕ: На вчерашното интервју Заев изнесе многу невистини

Телеграф - 07.06.2017

Синоќешниот настап во јавноста предизвика сериозна загриженост во однос на капацитетот на Заев и неговата Влада, истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ смета дека премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју, како што велат, лажел и оти имал несигурен и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев врши притисок врз Јавното обвинителството

А1 On - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ смета дека изјавата на премиерот Зоран Заев со која побара оставка од првиот човек на Јавното обвинителство Марко Зврлевски е пример на еклатантен притисок и заплашување кон институцијата, која, како што рече Зоран Илиоски, член на ...

ВМРО-ДПМНЕ апелира професионалците и во судската и во обвинителската фела да не подлегнуваат на притисоците и заканите ...

Нетпрес - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска, а нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада и нејзините ветувања

Нетпрес - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада, истакна на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не сме барале амнестија во разговорите со СДСМ

Р.С.Европа - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше и имаше несигурен и површен настап, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата Влада, оцени денеска на прес-конференција Христијан Мицковски, член на извршниот ...

Во Буџетот има само 6 милиони евра, старата Влада со туѓи пари се фалела

Слободен Печат - 07.06.2017

Јавниот долг поминал 50 проценти од БДП, а според првичните нецелосни сознанија, веројатно скриените долгови се поголеми од една милијарда евра. Во Буџетот нема 130 милиони евра како што велеше старата Влада, туку во него има 6 милиони евра, обзнани ...

Заев: Во првите 100 дена ќе испорачаме слобода и полесен семеен буџет

Слободен Печат - 07.06.2017

Премиерот нагласи дека новата влада веднаш ќе се зафати со работа со цел исполнување на реформските приоритети од Извештајот на Прибе кои се услов за земјава да добие препорака за датум за преговори со ЕУ.

ВМРО-ДПМНЕ:Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Сител - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Заев вели дека во буџетот нема 130 милиони, туку само шест милиони евра

Слободен Печат - 07.06.2017

Просечната плата од 500 евра веројатно ќе стане реалност во 2019 година, изјави вечерва премиерот Зоран Заев, додавајќи дека тоа е две и пол години од почетокот на мандатот на новата влада.

Заев: Имаше барања од врхушката на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија, но беа отфрлени

Слободен Печат - 07.06.2017

Имаше барање од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања биле отфрлени, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Курир - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

ВМРО-ДПМНЕ:Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Press24 - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Заев за државните пари: Во буџетот затекнавме само 6 милиони евра, имаме скриен долг од 1 милијарда

Таратур - 07.06.2017

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и уредници на МРТ.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Нетпрес - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

А1 On - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Заев ќе ја убедува Грција да дозволи да влеземе во НАТО под референцата

Слободен Печат - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју за МРТВ изјави дека планира експертската фела да биде вклучена во изборот на јавниот обвинител, но и експерти да ја водат државната телевизија. Заев истакна дека разрешувањето на јавниот обвинител и измените во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Амнестија не баравме, оставивме 130 милиони во буџетот

Стандард - 07.06.2017

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои ги презеде“, соопштуваат денеска од ...

Заев: Имаме скриен долг од милијарда евра

Репортер - 07.06.2017

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и уредници на МРТ.

Заев: Груевски отворено бараше амнестија

Репортер - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата на МРТ доби новинарско прашање за тоа дали имало барања за амнестија од страна на поранешниот премиер Никола Груевски. – Да, имаше отворени барања во текот на преговорите за излез од кризата – рече Заев и ...

ЗАЕВ: Во буџетот има 6 милиони евра, јавниот долг е над 50 отсто од БДП

Телеграф - 07.06.2017

Мислам дека има скриен долг кој не е евидентиран во севкупниот долг на државата, а е поголем од една милијарда, рече новиот премиер Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми изјави дека се поминати линиите на ликвидност во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Репортер - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Заев конфузен и за надворешната политика, бранењето на македонскиот идентитет за него е провокација

Пулс24 - 07.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев, вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ искажа низа конфузни ставови поврзани со надворешната политика, притоа јавно ретерирајќи од бројни предизборни ветувања.

Соопштение до јавноста – демант на лагите искажани во интервјуто на Зоран Заев на МТВ

Тера - 07.06.2017

„ Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои ги презеде.

Илиоски: Заев доколку навистина е загрижен за судството, треба да покаже почит кон него и да се појави на рочиште

Пулс24 - 07.06.2017

Јавноста деневовие е вознемирена од написите дека голем дел од кабинетот на Зоран Заев не само што бил гонет за криминал, туку имало и судски пресуди против нив, кажа Илиоски. Тој даде и дека ова е Заев преку медиумите под контрола на ...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Новата влада најавува само уривања и блокади

Точка - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи туку најави за уривања, блокирања и укинувања – изјави денеска Зоран Илиоски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Според Илиоски, првата изјава на Заев ...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Локално - 07.06.2017

– ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Ветуваше просечна плата од 500 евра, сега тврди дека тоа би можело да се оствари за неколку години

Пулс24 - 07.06.2017

Претседателот на СДСМ и нов македонски премиер, Зоран Заев вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ ретерираше од низа ветувања дадени на зиборите. Заев вечерва директно ретерираше од изборните верувања и во ...

Илиоски: Заев врши притисок и го заплашува обвинителството

Мета - 07.06.2017

Зоран Заев со првата изјава како премиер изврши еклатантен притисок и заплашување на обвинителството, барајќи неговиот прв човек да си даде оставка, обвини Зоран Илиоски на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ.

На Заев му треба некој како Катица во ОЈО, некој кој нема да се дрзне да постапува против него

Република - 07.06.2017

На Зоран Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство, некој кој нема да се дрзне да постапува против. Според Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ ова основната причина што вчера отпочна постапката ...

Плата од 500 евра - аврио!

Вечер Прес - 07.06.2017

Се надевам, мислам, очекувам, ќе консултираме експерти, јас сум оптимист... ова беа најупотребуваните зборови на новиот македонски премиер Зоран Заев при неговото прво соочување со јавноста, во отворената програма што се емитуваше на МРТВ.

Заев ќе сече ленти на отворање дебати, ветувањата ги повлекува: Премиерот слаб, за плата од 500 евра ќе причекаме

Република - 07.06.2017

„Се надевам, мислам, очекувам, ќе консултираме експерти, јас сум оптимист, ќе отвориме дебата…“ – влада базирана на претпоставки, премиер кој или нема став или нема капацитет да го каже, е општата оценка на јавноста која имаше можност вчера да се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев се подготвува за трета амнестија за „Поткуп“

Република - 07.06.2017

Синоќешниот настап во јавноста предизвика сериозна загриженост во однос на капацитетот на Заев и неговата влада заради правецот во кој што во иднина ќе се движи Република Македонија, смета ВМРО-ДПМНЕ. -Зоран Заев во вчерашното интервју лажеше.

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува професионалците и во судската и во обвинителската фела да не подлегнуваат на притисоците и ...

Пулс24 - 07.06.2017

Владата на Зоран Заев не е реформска туку антиреформска. Нејзините први чекори не се нови проекти и реформи, туку најави за уривања, блокирања и укинувања, истакна на денешната прес-конференција Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Заев смета дека државата има скриен долг од околу една милијарда евра

Тера - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изјави дека се поминати линиите на ликвидност во државниот буџетот, оти во него нема 130 милиони туку 6 милиони евра, но оти е убеден дека новата Влада ќе ги сервисира сите ...

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада

Пулс24 - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како Премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада, истакна на денешната ...

БУЏЕТСКИ ТАЈНИ: Државната каса крие долг од една милијарда евра?!

Фактор - 07.06.2017

Состобата во Буџетот не е сјајна, а јавниот долг веќе ја има надминато границата од 50 отсто од бруто-домашниот производ, изјави премиерот Зоран Заев. Во вчерашното интервју на јавниот сервис МРТ, Заев посочи обелодени дека првичните анализи ...

Заев: Нема да градиме споменици, парите ќе бидат насочени кон граѓаните

Точка - 07.06.2017

Медиумите треба да бидат критички настроени и коректори на извршната власт. Очекувам медиумите да си ја вршат својата улога, вклучително и националната телвизија МТВ, рече премиерот Зоран Заев на дебатата со новинарите на Македонската телевизија.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра

Вечер Прес - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од БДП.

Заев ќе ја убедува Грција да дозволи да влеземе во НАТО под референцата

Локално - 07.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју за МРТВ изјави дека планира експертската фела да биде вклучена во изборот на јавниот обвинител, но и експерти да ја водат државната телевизија. Заев истакна дека разрешувањето на јавниот обвинител и измените во ...

(Фото) Како изгледа кабинетот на премиерот Зоран Заев?

еМагазин - 07.06.2017

За разлика од целиот амбиент во зградата на Владата каде што преовладува белата и светлите бои, во кабинетот на премиерот е мрачно. Преовладуваат темните бои односно кафеавата која иако е земјена, односна топла боја, кога ќе се претера со нејзината ...

Врхушката на ВМРО-ДПМНЕ барала амнестија, Заев тврди дека не прифатил

Локално - 07.06.2017

Имаше барање од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања биле отфрлени, изјави премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју за националниот сервис МРТВ одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже за амнестијата, за празниот буџет и за јавниот долг

Мета - 07.06.2017

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и со дезинформации да ги дефокусира од обврските што ги презеде“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во ...

Заев: Во буџетот има само шест милиони евра, а не 130, јавниот долг е над 50 отсто од БДП

Локално - 07.06.2017

Поминати се сите линии на ликвидност во буџетот. Во државниот буџет нема 130 милиони туку 6 милиони евра, има се уште неевидентирани доспеани обврски кон државата за кои ќе треба период за да се соберат информации, скриениот долг не е евидентиран ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже за амнестијата, за празниот буџет и за јавниот долг

Либертас - 07.06.2017

„Лагите на Заев нема да го подобрат стандардот на граѓаните. Тие очекуваат од него да ги исполни ветувањата што ги даде пред избори, а не со манипулации и дезинформации да ги дефокусира од обврските кои ги презеде“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста е загрижена за капацитетот на Заев и новата Влада

Точка - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада – рече на денешната ...

Илиоски: На Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство

Пулс24 - 07.06.2017

На Зоран Заев му треба гаранција дека некој како Катица Јанева ќе застане на чело на Основното јавно обвинителство, некој кој нема да се дрзне да постапува против. Според Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ ова основната причина што вчера отпочна постапката ...

Мицковски: Лагите не може да ги покријат очекувањата на граѓаните од новата влада и ветувањата кои ги даваше

Вечер Прес - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како Премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап, без никаква суштина, со многу празнини во однос на политиките кои планира да ги реализира новата влада, истакна на денешната ...

ВМРО-ДПМНЕ: Јавноста е загрижена за капацитетот на Заев и новата Влада

Канал 77 - 07.06.2017

Зоран Заев во вчерашното интервју како премиер на Владата на Република Македонија имаше несигурен и површен настап – реагираат денеска од ВМРО ДПМНЕ. Членот на Извршниот комитет на оваа партија, Христијан Мицковски на прес конференција оцени дека ...

ВМРО-ДПМНЕ:Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра...

Н.Македонија - 07.06.2017

ВМРО-ДПМНЕ:Владата на СДС во буџетот доби 130 милиони евра ВМРО-ДПМНЕ ја демантира изјавата на премиерот Зоран Заев во синоќешното интервју со уредници на медиуми дека во буџетот се останати шест милиoни евра и дека јавниот долг е над 50 проценти од ...

Скриени ставки, неплатени побарувања – колку пари должи Македонија?

Денар - 07.06.2017

Заклучно со крајот на првиот квартал од годинава државниот долг бил 3 милијарди и 888 милиони евра или 37.8% од БДП. Јавниот долг бил 4 милијарди и 740 милиони евра или 46% од БДП. Ова го покажуваат официјалните податоци на Министерството за ...

Заев – Нема да има владини реклами

ТВ21 - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во вкрстеното интервју со новинарот на МРТ, изјави дека во иднина нема да има платени владени реклами, туку само соопштенија кои ќе ги засегаат ранливите групи, како начин на информирање.

Заев: Просечна плата 30 000 денари, за повеќе од две години

ТВ21 - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев при одговарањето на прашања на уредниците на неколку телевизии, изјави дека просечната плата ќе изнесува 30 000 денари, но за 2,5 години. „Би можело да се исполни некаде на средина на нашиот мандат во 2019 година“, рече ...

Груевски барал амнестија од Заев

Фокус - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на МРТ со уредници од девет медиуми, на новинарско прашање за тоа дали имало барања за амнестија од поранешниот премиер Никола Груевски, одговори потврдно.

Заев: Во буџетот има шест милиони евра, јавниот долг е над 50 отсто од БДП

Канал5 - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изјави дека се поминати линиите на ликвидност во државниот буџетот, оти во него нема 130 милиони туку 6 милиони евра, но оти е убеден дека новата Влада ќе ги сервисира сите ...

Заев на интервју во МРТ: Сакаме да мотивираме независни луѓе да се пријават за јавен обвинител

Фокус - 06.06.2017

Сакаме да мотивираме независни луѓе кои немаат политичка афилијација кои би биле спремни да се фатат во костец со една многу значајна функција – јавен обвинител на РМ. Зврлески го повикавме да даде оставка, ние сепак почнавме процедура, правото на ...

Заев најави укинување на владините кампањи

Фокус - 06.06.2017

Владините кампањи кои ги гледавме од страна на власта на ВМРО-ДПМНЕ повеќе нема да ги има во Македонија најави вечерва премиерот Зоран Заев. Според него новата влада ќе има огласи кои ќе се соопштуваат само преку соопштенија на МРТ.

Заев: Очекувам експертско решение за избор на новиот јавен обвинител

Телма - 06.06.2017

Очекувам експертско решение за избор на новиот јавен обвинител, рече премиерот на владата Зоран Заев. Тој изјави дека никој не треба да има политички амбиции во однос на изборот на првиот човек на јавното обвинителство, кој треба да го замени ...

Заев: Просечна плата од 500 евра, ама во 2019 година

Вест - 06.06.2017

Вечерва, новиот македонски премиер, Зоран Заев гостува во студиотот на МРТВ, каде што одговара на прашања на уредниците на македоснкиот телевизии. На прашањето за тоа кога очекува да се оствари неговото ветување дека просечната плата ќе достигне ...

Заев: Во буџетот најдовме шест милиони евра, имаме скриен долг од милијарда евра

Фокус - 06.06.2017

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и уредници на МРТ.

Врхушката на ВМРО-ДПМНЕ барала амнестија

Нова ТВ - 06.06.2017

На вечерашното интервју на Македонската телевизија премиерот Зоран Заев кусо изјави, одговарајќи на новинарско прашање дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на функционери од ВМРО-ДПМНЕ, дека врхушката на поранешната владејачка ...

Заев: Во Буџетот нема 130 милиони евра, туку само 6 милиони евра

+инфо - 06.06.2017

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна, рече премиерот. Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во Буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и ...

Премиерот Заев на соочување со новинари ВО ЖИВО

+инфо - 06.06.2017

Прашања на Заев ќе му поставуваат уредници и новинари од девет медиуми. Новоизбраниот премиер Зоран Заев вечерва во 20.15 часот на првиот канал на Македонската телевизија го има првото интервју.

Заев: Нема да има седење дома и земање на плата во администрацијата

Стандард - 06.06.2017

„Важно е ДИК да биде подготвена, да има кредибилен избирачки список, а државните инситиуции да си ја вршат својата работа. Локалните избори имаат огромна шанса да бидат за пример како фер и демократски.

Заев: Во буџетот има шест милиони, а не 130 милиони евра

Стандард - 06.06.2017

Во буџетот има шест милиони евра, а не 130 милиони евра. Пробиен е плафонот во однос на јавниот долг од 50% од БДП, има скриен долг кој е поголем од една милијарда евра, рече премиерот Зоран Заев во гостувањето во МРТВ.

Заев: Просечна плата од 500 евра во 2019 година

Press24 - 06.06.2017

Вечерва, новиот македонски премиер, Зоран Заев гостува во студиото на МРТВ, каде што одговара на прашања на уредниците на македонските телевизии. На прашањето за тоа кога очекува да се оствари неговото ветување дека просечната плата ќе достигне ...

ЗАЕВ РЕТЕРИРА: Ветуваше просечна плата од 500 евра, сега тврди дека тоа би можело да се оствари за неколку години

Курир - 06.06.2017

Претседателот на СДСМ и нов македонски премиер, Зоран Заев вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ ретерираше од низа ветувања дадени на зиборите. Заев вечерва директно ретерираше од изборните верувања и во ...

Заев ветуваше просечна плата од 500 евра, а сега тврди дека тоа веројатно ќе се остварело за неколку години

Нетпрес - 06.06.2017

Заев вечерва директно ретерираше од изборните верувања и во вториот ден работен ден им соопшти на граѓаните дека дури за неколку години можеле да се очекуваат економските придвижувања. На прашањето за тоа кога очекува да се оствари неговото ветување ...

Заев: Во буџетот има шест милиони евра, јавниот долг е над 50 отсто од БДП

А1 On - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изјави дека се поминати линиите на ликвидност во државниот буџетот, оти во него нема 130 милиони туку 6 милиони евра, но оти е убеден дека новата Влада ќе ги сервисира сите ...

Заев рече дека Груевски отворено барал амнестија

+инфо - 06.06.2017

Нормално, договор нема, рече премиерот. Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на МРТ со уредници од девет медиуми, на новинарско прашање за тоа дали имало барања за амнестија од поранешниот премиер Никола Груевски, одговори потврдно.

БЛЕД НАСТАП: Заев конфузен и за надворешната политика, бранењето на македонскиот идентитет за него е провокација

Курир - 06.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев, вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ искажа низа конфузни ставови поврзани со надворешната политика, притоа јавно ретерирајќи од бројни предизборни ветувања.

Заев смета дека државата има скриен долг од околу една милијарда евра

Мета - 06.06.2017

Просечната плата од 500 евра веројатно ќе стане реалност во 2019 година, изјави вечерва премиерот Зоран Заев, додавајќи дека тоа е две и пол години од почетокот на мандатот на новата влада.

Заев конфузен и за надворешната политика, бранењето на македонскиот идентитет за него е провокација

Вечер Прес - 06.06.2017

Новиот македонски премиер Зоран Заев, вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ искажа низа конфузни ставови поврзани со надворешната политика, притоа јавно ретерирајќи од бројни предизборни ветувања.

Заев: Груевски отворено бараше амнестија

Локално - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата на МРТ доби новинарско прашање за тоа дали имало барања за амнестија од страна на поранешниот премиер Никола Груевски. – Да, имаше отворени барања во текот на преговорите за излез од кризата – рече Заев и ...

Заев ќе ја убедува Грција да дозволи да влеземе во НАТО под референцата

Мета - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во интервју за МРТВ изјави дека планира експертската фела да биде вклучена во изборот на јавниот обвинител, но и експерти да ја водат државната телевизија. Заев истакна дека разрешувањето на јавниот обвинител и измените во ...

„Заев бара оставка од Заев“: Нов непријател меѓу медиумите

Република - 06.06.2017

Зоран Заев е познат по неговата елоквентност, особено кога ги менува ставовите како чорапи и кога за себе зборува во трето лице, прво со име, а потоа со презиме. И кога Зоран вели што Заев демантира, а притоа во својата ергела за вадење од ...

Ветуваше просечна плата од 500 евра, сега тврди дека тоа би можело да се оствари за неколку години

Вечер Прес - 06.06.2017

Претседателот на СДСМ и нов македонски премиер, Зоран Заев вечерва одговарајќи на прашања на уредниците на македонските телевизии на МРТВ ретерираше од низа ветувања дадени на зиборите. Заев вечерва директно ретерираше од изборните верувања и во ...

Заев: Груевски отворено бараше амнестија

Либертас - 06.06.2017

Премиерот Зоран Заев во емисијата на МРТ доби новинарско прашање за тоа дали имало барања за амнестија од страна на поранешниот премиер Никола Груевски. – Да, имаше отворени барања во текот на преговорите за излез од кризата – рече Заев и ...

Заев: Во буџетот најдовме шест милиони евра, имаме скриен долг од милијарда евра

Либертас - 06.06.2017

Состојбата која ја затекнавме во буџетот е далеку од сјајна. Во буџетот нема 130 милиони евра туку само 6 милиони евра, рече Заев вечерва во интервјуто со повеќе новинари и уредници на МРТ.

Врхушката на ВМРО-ДПМНЕ барала амнестија, Заев тврди дека не прифатил

Мета - 06.06.2017

Имаше барање од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања биле отфрлени, изјави вечерва премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на ...

Заев: Во буџетот има шест милиони евра, јавниот долг е над 50 отсто од БДП...

Н.Македонија - 06.06.2017

Заев: Во буџетот има шест милиони евра, јавниот долг е над 50 отсто од БДП Премиерот Зоран Заев во интервју на МТВ со уредници на медиуми вечерва изјави дека се поминати линиите на ликвидност во државниот буџетот, оти во него нема 130 милиони туку 6 ...

Заев: Ќе се потрудиме да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

ТВ21 - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. „Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Премиерот ќе трча по квалификувано мнозинство за СЈО

Вест - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. - Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Заев: Ќе направиме обид да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Алсат-М - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. – Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Премиерот Заев утре на средба со уредници и новинари на МТВ

Макфакс - 05.06.2017

Утревечер во 20:15 часот на Првиот канал на Македонската телевизија, на новоизбраниот премиер Зоран Заев, прашања ќе му поставуваат новинари од сите медиуми. Информацијата за Макфакс ја потврдија од партиски извор од СДСМ. В.

Заев утревечер на МТВ со новинари од повеќе медиуми

А1 On - 05.06.2017

Првото интервју како премиер, Зоран Заев ќе го има утревечер во 20:15 часот на Првиот канал на Македонската телевизија. Прашања ќе му поставуваат новинари од сите ...

Заев утре ќе се соочи со новинарите на МТВ

+инфо - 05.06.2017

Новоизбраниот премиер Зоран Заев утревечер во 20.15 часот на првиот канал на Македонската телевизија ќе го има првото интервју. Новоизбраниот премиер Зоран Заев утревечер во 20.15 часот на првиот канал на Македонската телевизија ќе го има првото ...

Заев: Ќе се обидеме да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Кајгана - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе се направи обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. „Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Заев утре на МТВ ќе одговара на прашања од уредници

Репортер - 05.06.2017

Утревечер во 20:15 часот на Првиот канал на Македонската телевизија, на новоизбраниот премиер Зоран Заев, прашања ќе му поставуваат новинари од сите медиуми. Информацијата за Макфакс ја потврдија од партиски извор од ...

Заев: Ќе има обид за двотретинско мнозинство за СЈО

Репортер - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. – Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Заев утре на МТВ ќе одговара на прашања од уредници

Press24 - 05.06.2017

Утревечер во 20:15 часот на Првиот канал на Македонската телевизија, на новоизбраниот премиер Зоран Заев, прашања ќе му поставуваат новинари од сите медиуми. Информацијата за Макфакс ја потврдија од партиски извор од ...

Фабриката за „реформите“ на Заев повтроно се понижи

Нетпрес - 05.06.2017

Очајничкиот крик на СДСМ да се обезвредни и уништи се’ што е со предзнакот на доскорешната партија на власт, ВМРО-ДПМНЕ, не само што не престанува, туку и зазема се поголем залет. Во обидот да се наметне пропаганситичката перцепција за наводното ...

Заев: Ќе направиме обид да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Сител - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. - Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Заев ретерира од кажаното: Прво ветуваше почеток на преговори за членство во ЕУ, сега ќе работел на тргање на ...

Курир - 05.06.2017

Зоран Заев ги релативизира ветувањеата дадени пред и после изборите. Ако тогаш тврдеше дека прва задача на Владата ќе била да почнат преговори мза членство во ЕУ, сега Заев го менува ставот и вели дека прва задача на новата влада ќе била да ја тргне ...

Заев: Ќе се обидеме да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Макфакс - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев изјави дека ќе се направи обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. – Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Заев брза за да му испорача резултати на „чадорот“: Влада со краток рок за трајни последици

Република - 05.06.2017

Брза кучка слепи кучиња раѓа. Сите ја знаеме оваа стара народна поговорка. Во основа, алудира на лошото влијание на брзината и на непромисленоста во изведбата на која било работа во животот.

Заев ќе се обиде да обезбеди двотретинско мнозинство за СЈО

Локално - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. „Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Премиерот Заев утре на МТВ ќе одговара на прашања од уредници и новинари

Либертас - 05.06.2017

Утревечер во 20:15 часот на Првиот канал на Македонската телевизија, на новоизбраниот премиер Зоран Заев, прашања ќе му поставуваат новинари од сите медиуми. Информацијата за Макфакс ја потврдија од партиски извор од ...

Заев: Ќе направиме обид да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Либертас - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. – Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Прво ветуваше почеток на преговори за членство во ЕУ, сега ќе работел на тргање на условената препорака

Пулс24 - 05.06.2017

Зоран Заев ги релативизира ветувањеата дадени пред и после изборите. Ако тогаш тврдеше дека прва задача на Владата ќе била да почнат преговори мза членство во ЕУ, сега Заев го менува ставот и вели дека прва задача на новата влада ќе била да ја тргне ...

Заев: За десетина дена ќе бидат познати и имињата на замениците министри во Владата

еМагазин - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. - Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.

Синоќа се огласи Зоран Заев во врска големата победа на Вардар! Еве што порача

Бизнис Вести - 05.06.2017

Синоќа се огласи Зоран Заев во врска големата победа на Вардар! Еве што ...

Заев во МТВ ќе излезе на „мегдан“ со уредници од сите медиуми

Фактор - 05.06.2017

Зоран Заев како нов премиер на Република Македонија ќе го има првото медиумско соочување и тоа со уредници од повеќе национални медиуми. Се очекува мега интервјуто на кое Заев ќе даде одговори на многу важни прашања да се одржи утревечер во 20:15 ...

Заев: Ќе се обидеме да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО...

Н.Македонија - 05.06.2017

Заев: Ќе се обидеме да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно ...

Заев: Ќе направиме обид да обезбедиме двотретинско мнозинство за СЈО

Идивиди - 05.06.2017

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе биде направен обид во Парламентот да се обезбеди двотретинско мнозинство за да може да се продолжи мандатот на Специјалното јавно обвинителство. - Ние имаме договор за оваа работа со коалициските партнери.