TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прва фудбалска лига: Шкендија само до бод со Македонија ЃП, Академија Пандев со пораз од Велес

ТВ21 - 27.10.2019

Викендов се одигра 12. коло во Првата лига на Македонија, после кое Вардар се издвои со три бода пред Академија Пандев, а со новиот „кикс“ на Шкендија, сега разликата меѓу Вардар и тетовскиот тим изнесува 12 бодови.

Пораз на Академија Пандев на гостувањето кај Борец

Нетпрес - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Пандевци на испит во Велес, „лавовите“ повеќе од деценија чекаат на победа со Шкендија

Sport 1 - 27.10.2019

После вчерашната победа на Вардар во соседското дерби со Работнички, најтрофејниот македонски клуб ќе навива денеска двата „главни ривали“ есенва Академија Пандев и Шкендија да се сопнат на своите денешни гостувања (13.30 часот) во Велес односно ...

Шкендија на победа во Ѓорче Петров, Фелипе вели дека борбата за титула не е завршена

Екипа - 27.10.2019

Шкендија гостува на Македонија ЃП во Ѓорче Петров во најинтересниот натпревар од денешната програма од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига. Тетовци по претходната победа против Силекс веруваат дека може да продолжат со победничката низа и ...

Борец е во одлична серија на домашен терен, „пандевци“ бркаат четврт триумф во низа

Gol.mk - 27.10.2019

Екипата со најдобра форма во последните три кола од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ) е Академија Пандев, која денес му гостува и е голем фаворит кај новајлијата Борец. Струмичани остварија три победи и освоија максимални девет бода на ...

Шампионот гостува кај „лавовите“: Шкендија ќе го „освојува“ Ѓорче…

SportMedia - 27.10.2019

Окуражени по супер голот на Фелипе, потоа по добрата игра и убедлива победа над Силекс во средата, во Шкендија веруваат дека денеска во Ѓорче ќе успат да го победат добриот тим на Македонија ЃП.

„Лавовите“ во променлива форма ја пречекуваат Шкендија на Ѓока

Gol.mk - 27.10.2019

Дерби во горниот дел од табелата во рамки од 12. коло во ПМФЛ ќе одиграат екипите на Македонија Ѓорче Петров и Шкендија. Бранителот на титулата се мачи во новата сезона и има големо заостанување зад водечките екипи.

„Пандевци“ по триумф во Велес за враќање на лидерската позиција

Екипа - 27.10.2019

Фудбалерите на Академија Пандев играат во извонреден ритам на почетокот од сезоната во Првата македонска фудбалска лига. По претходниот убедлив триумф против Македонија ЃП, „пандевци“ денеска во 12.

ПМФЛ – 12.коло: Пандевци во Велес „меркаат“ нови бодови, жестоко ќе биде во Тетово и Кратово

SportMedia - 27.10.2019

Во Велес екипата на Академија Пандев посакува победа од два гола разлика, со што би се вратила на лидерското место на табелата, кое вчера Вардар со победата во соседското дерби им го „украде“.

Македонија ЃП повеќе од 10 години чека победа против Шкендија

Спортманија - 27.10.2019

Четирите мечеви од денешното коло се играат во 13:30 часот Македонија Ѓорче Петров ја пречекува Шкендија, во дербито на 12. коло во Првата фудбалска лига. Екипата од Ѓорче Петров има два бода повеќе од актуелниот првак и ќе игра на свој терен.

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Борец ги реши „пандевци“, Шкендија „без муниција“ за ѓорчепетровци… (ФОТО)

Екипа - 27.10.2019

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 12. КОЛО…. Скопје: МАКЕДОНИЈА ЃП – ШКЕНДИЈА (0-0) Тетово: РЕНОВА – ШКУПИ (2-2) Зука 6′, Мишковски 75′ – Јурина 41′, Јусуфи 90′ Кратово: СИЛЕКС – СТРУГА ТЛ (1-0) Ивановски 64′ Велес: БОРЕЦ – АК.

По само пет минути во Велес: Страдаше десното колено на Дориев!

SportMedia - 27.10.2019

По само пет минути игра во Велес, на средбата меѓу Борец и А. Пандев, репрезентативецот и најдобриот играч во Лигата Љупче Дориев мораше да го напушти теренот. Страдаше десното колено, на прв поглед ситуацијата не е добра напротив.

Супер волеј на Прелчец, голманот на Академија не се ни помрдна (видео)

SportMedia - 27.10.2019

Борец победи против Академија Пандев со 1:0 со гол во 80 минута и му го нанесе вториот пораз на струмичани сезонава. Стрелец беше Прелчец. Тоа беше убав потег на играчот на велешката екипа.

ВИДЕО: „Пандевци“ на колена пред Борец, Прелчец со ЕВРОГОЛ обезбеди три бода

Gol.mk - 27.10.2019

На „Градскиот стадион“ во Велес, екипата на Борец минимално ја совлада Академија Пандев (1-0), во рамки од 12. коло во Првата македонска фудбалска лига ( ПМФЛ ). Домашните фудбалери беа подобриот противник и заслужено го освоија цел плен, ...

Шкендија не го освои Ѓорче Петров, Борец славеше против Академија Пандев

Екипа - 27.10.2019

Актуелниот првак Шкендија никако не може да влезе во победничка серија. На гостувањето во Ѓорче Петров ремизираше без голови против Македонија ЃП. „Лавовите“ не дозволија да бидат изненадени на домашен терен, иако Шкендија имаше поизгледни можности ...

Борец и „лавовите“ го израдуваа Вардар: Само бод за Шкендија, Прелчец ги урна Пандевци (ФОТО)

Sport 1 - 27.10.2019

Велешки Борец и Македонија ЃП го израдуваа најтрофејниот македонски клуб Вардар, кој после денешното комплетирање на 12-то првенстено коло, останува осамен на врвот на табелата, откако Академија Пандев падна во Велес со пораз со 0-1, а главниот ...

Борец ја изненади Академија Пандев, Вардар осамен на врвот

Кајгана - 27.10.2019

Во 12-тото коло во прволигашката конкуренција Вардар остана сам на врвот откако Академија Пандев се сопна во Велес. Вардар синоќа со двата гола на Аврамовски го победи градскиот ривал Работнички и искористувајќи го големиот кикс на Академија Пандев ...

ВИДЕО: Велешани одушевени, ВЕЛЕМАЈСТОРСКИ ГОЛ на Прелчец против „пандевци“

Gol.mk - 27.10.2019

Новајлијата во ПМФЛ , екипата на Борец , оствари голема победа против Академија Пандев и продолжи да игра во фантастична форма на домашен терен. Херој на велешани беше Никола Прелчец кој во манир на голем стрелец ја затресе мрежата на „пандевци“.

ПМФЛ: „Академците“ се сопнаа во Велес, Вардар на +3

TopSport - 27.10.2019

Академија Пандев доживеа неочекуван пораз од 1:0 на гости кај Борец, со што дозволи Вардар по вчерашната победа во дербито против Работнички да им избега на 3 поени разлика. Човек на одлука за Борец беше хрватскиот интернационалец Никола Прелчец, ...

ПМФЛ: Борец слави, Прелчец со супер гол ги урна „пандевци“, ништо – ништо (ВИДЕО)

SportMedia - 27.10.2019

Шкендија не успеа да победи во Ѓорче, „лавовите“ одолеаја, одиграа 0:0 против фаворитот. И покрај желбите сепак се виде дека шампионот тешко се враќа во тој посакуван ритам. Радески имаше супер шанса за победа, но затоа Јашаровски можеше да ги ...

ВИДЕО: Ремек-делото на Прелчец за триумф на Борец…

Екипа - 27.10.2019

Фудбалерите на Борец едноставно доминираат на домашен терен во новата сезона од Првата македонска фудбалска лига. Пред велешани во 12. коло „паднаа“ и „пандевци“ кои на тој начин ја загубија и лидерската позиција на табелата.

Прва МФЛ: Струга ТЛ изгуби во Кратово, Вардар осамен на врвот (видео)

OhridNews - 27.10.2019

Фудбалерите на Струга Трим Лум, со празни раце се враќаат од гостувањето во Кратово откако претрпеа минимален пораз 1-0 од Силекс во 11-та рунда од Првата македонска фудбалска лига. Кратовчани погодокот вреден три бодови го постигнаа во 64-та минута.

Ремито во Ѓорче не ги засити Лавовите и шампионот, Борец со услуга за Вардар

Спортманија - 27.10.2019

Дербито на колото во ПМФЛ заврши без голови, Академија Пандев се сопна во Велес Македонија ЃП и Шкендија ремизираа без голови во дуелот кој се одигра во Ѓорче Петров во рамки од 12-тото коло во домашниот шампионат.

Борец ги изненади „Пандевци“, реми без голови во Ѓорче Петров

Дерби - 27.10.2019

Фудбалерите на Борец остварија голема победа над фаворизираниот гостин, тимот на Академија Пандев (1:0) и му овозможија на Вардар да има важна предност на првата позиција во Првата македонска фудбалска лига. Голот на Прелчец постигнат во 80.

Борец ја изненади Академија Пандев, Македонија ЃП и Шкендија одиграа реми

МКД - 27.10.2019

Академија Пандев му ја препушти лидерската позиција на Вардар откако попладнево загуби на гостувањето кај Борец со 1-0, Македонија ЃП и Шкендија одиграа меч без погодоци. Вардар е осамен на врвот по крајот на 12. коло во ПМФЛ.

ПМФЛ: „Академците“ се сопнаа во Велес, Вардар на +3

Макфакс - 27.10.2019

Академија Пандев доживеа неочекуван пораз од 1:0 на гости кај Борец, со што дозволи Вардар по вчерашната победа во дербито против Работнички да им избега на 3 поени разлика. Човек на одлука за Борец беше хрватскиот интернационалец Никола Прелчец, ...

Мајсторијата на Прелчец „а ла Ван Бастен“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 27.10.2019

Екипата на Борец од Велес забележа победа од 1-0 во дуелот против Академија Пандев, а стрелец на единствениот гол за домаќините беше Хрватот Никола Прелчец. Прелчец со маестрален погодок во 80.

Велес е неосвоив: Борец дома си „делка“, никој не може да го победи!!! (ВИДЕО)

SportMedia - 27.10.2019

Шест натпревари, четири победи и само две ремија, со гол разлика 8:4. Тоа е билансот на Борец на свој терен, со што стануваат вистинска енигма, како да се победи во Велес, кој очигледно е неосвоив за храбрата чета на Горазд Михајлов.

И Академија Пандев се сопна во Велес, Борец дома слави нова победа

24Фудбал - 27.10.2019

Борец одново ја израдува домашната публика, попладнево со минимални 1-0 славеше во пресметката со Академија Пандев. И Академија Пандев се сопна во Велес, Борец попладнево славеше со 1-0 и стигна до 14 бода, сите освоени пред домашните фанови.

Пех за „пандевци“, се повредија најдобрите: Дориев и Стоилов ги чека пауза!

SportMedia - 27.10.2019

Двојна лоша вест за А.Пандев. Прво дека струмичани загубија од Борец, а втората е дека ги загубија своите најдобри играчи, репрезентативците Дориев и Стоилов. И двајцата веројатно ги чека пауза, колкава ќе се знае допрва.

Киксот на Пандевци го остави Вардар лидер на табелата

Слободен Печат - 27.10.2019

Академија Пандев доживеа минимален пораз во 12. коло по што врвот на табелата им го препушти на „црвено-црните“. Екипата на Борец направи вистински подвиг во 12. коло со победата над Академија Пандев од 1:0.

Шампионот одново се „сопна“, сега и во Ѓорче… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 27.10.2019

Се чини дека победата над Силекс беше само моментален блесок на Шкендија. Попладнево во Ѓорче одново беше таа „стара“ Шкендија од последните неколку месеци. Тешко се пробиваше одбраната на „лаввите“, шансите беа малку, а гол немаше.

Борец со важна победа против Академија Пандев – Вардар најмногу профитираше од ова коло

Спортклуб - 27.10.2019

Борец денеска направи изненадување, победувајки ја Академија Пандев со 1:0, во меч каде бодови им беа прекупотребни. Иако Борец Велес по оваа победа не напредуваше, туку остана на истата, претпоследна 9 позиција, сега е барен на иста бодовна слика ...

Пораз на Академија Пандев на гостувањето кај Борец

+инфо - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Борец ги шокира Пандевци, Вардар осамен на врвот

Спортски - 27.10.2019

Тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Борец го изненади фаворитот и со 1-0 стигна до три бода. Херој на домаќините беше Прелчец во 80. минута.

„Лавовите“ не се плашат од никого, па ни од Шкендија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 27.10.2019

Шкендија е актуелен првак, но веќе не делува застрашувачки. Тимот на Ернест Ѓока не успеа да ја надигра Македонија Ѓорче Петров, доволно за да освои три бода на денешното гостување. „Лавовите“ покажаа храброст и пожртвуваност и сосема заслужено ...

Значајни победи за Силекс и Борец

Сител - 27.10.2019

Фудбалерите на Силекс и Борец остварија значајни победи пред својата публика со што уште еднаш потврдија дека се неприкосновени на свој терен. Кратовци со погодокот на Ивановски ја совладаа со 1-0 екипата на Струга Трим Лум од Струга додека со ...

Прва фудбалска лига: Се радуваше Борец, се радува и Вардар

Нова ТВ - 27.10.2019

Гостинските екипи во фудбалската Прва лига во оваа сезона тешко стигнуваат до бодови во Велес, а стадионот „Зоран Паунов“ се претвори во тешко освоива тврдина за ривалите на Борец. Во градот на Рацин не победија Вардар (0:0) и Работнички (1:1) и беа ...

Пораз на Академија Пандев, Вардар сам на врвот

Локално - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Пораз на Академија Пандев, Вардар останува на врвот

Република - 27.10.2019

Се одигра родовното коло од фудбалската лига на Македонија. Она што е најголемо изненадување е поразот на Академија Пандев од Борец со 1-0 и ремито помеѓу Македонија ЃП и Шкендија. Ренова и Шкупи одиграа 2-2, а пак Силекс минимално ја совлада Струга ...

Минимален пораз на Академија Пандев на гостувањето кај Борец

iPortal - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Пораз на Академија Пандев на гостувањето кај Борец

Опсервер - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Значајни победи за Силекс и Борец

4NEWS - 27.10.2019

Фудбалерите на Силекс и Борец остварија значајни победи пред својата публика со што уште еднаш потврдија дека се неприкосновени на свој терен. Кратовци со погодокот на Ивановски ја совладаа со 1-0 екипата на Струга Трим Лум од Струга додека со ...

Пораз на Академија Пандев на гостувањето кај Борец

MakPress - 27.10.2019

Лидерот до ова коло во Првата македонска фудбалска лига тимот на Академија Пандев попладнево загуби на гостувањето во Велес кај Борец и го остави Вардар сам на врвот на табелата. Резултати на четирите неделни натпревари од 12.

Васоски: Добро е што победуваме на мечеви каде можеби не сме на највисоко ниво!

Sport 1 - 26.10.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар ја запиша осмата победа и вторпат сезонава го победи соседот Работнички со 2-0 за барем 24 часа да биде осамен на врвот во Првата лига, но и полни со самодоверба црвено-црните да го дочекаат реваншот во Купот ...

Фелипе: Никогаш не загубивме верба, Шкендија може пак до титулата

Gol.mk - 25.10.2019

Шкендија го совлада Силекс, а Хуан Фелипе го постигна првиот гол во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ). Бразилецот е среќен за трите бода, среќен за своето издание и истакна дека ако продолжат во овој ритам, тетовчани може да го одбранат тронот.

Фелипе: Се уште можеме да бидеме шампиони

СуперСпорт - 25.10.2019

Шкендија после неколку натпревари конечно прикажа солидна игра и го совлада Силекс со 3:0. Во овој натпревар својот првенец во дресот на Шкендија го постигна и Хуан Фелипе кој направи трансфер од Вардар во Шкендија.

Фелипе: Се уште можеме да бидеме шампиони

Спортски - 25.10.2019

Шкендија после неколку натпревари конечно прикажа солидна игра и го совлада Силекс со 3:0. Во овој натпревар својот првенец во дресот на Шкендија го постигна и Хуан Фелипе кој направи трансфер од Вардар во Шкендија.

Вардар го пречекува Борец, дерби во Струмица, Шкендија против Силекс за бегство од дното

Спортски - 24.10.2019

Денес од 14:30 часот на распоред се натпреварите од 11-тото коло во македонската прва лига. Натпреварот кој може да се нарече дерби на колото се игра во Струмица каде што ќе гостува Македонија Ѓорче Петров.

КОМЕНТАР НА 11.КОЛО: Конечно Фелипе, Вардар вообичаено, „пандевци“ делат лекции…

SportMedia - 24.10.2019

Пишува: Зоран Ѓоршоски Потребно беше да дојде на ред 11.коло во ПМФЛ за да Хуан Фелипе покаже барем мал дел од она што го знае, од она за што Шкендија плати многу пари. Па така вчера, на дуелот со Силекс, „кариоката“ од слободен удар постигна супер ...

ТИМ НА 11.КОЛО: Стоилов е „златото“ на „Пандевци“…

SportMedia - 24.10.2019

Академија Пандев ја победи Македонија ЃП со 4:0, одигра супериорно, требаше таа разлика да биде уште поголема, но и тие четири голови покажаа дека струмичани не се шегуваат. Лидери се, од меч во меч играат се подобро.

Ѓока: Потребна ни е ментална стабилност, па победите сигурно ќе продолжат

Екипа - 24.10.2019

Во вториот натпревар на клупата на Шкендија, албанскиот стратег Ернест Ѓока ја запиша првата победа со македонскиот шампион. Тетовци во 11. коло од Првата македонска фудбалска лига забележаа убедлива победа од 3-0 против Силекс во натпревар во кој ...

ПМФЛ: Апсолутна доминација на домаќините!

Спортски - 24.10.2019

Денес од 14:30 часот се одиграа натпреварите од 11-то коло во македонското првенство и тоа помина во апсолутна доминација на домаќините. Академија Пандев ја декласираше Македонија Ѓорче Петров со убедливи 4:0.

ПМФЛ: Домаќините не испуштија ниту еден бод во 11. коло

24 Вести - 23.10.2019

Сите денешни натпревари од 11-тото коло во Првата македонска фудбалска лига им припаднаа на домашните тимови. Гостите не само што ги загубија мечевите, туку и не успеаја да постигнат ниту еден гол на петте средби во ова вонредно коло. Резултати, 11.

Шампионот ги дочекува кратовци: Сега и Силекс е БАУК за оваа Шкендија!?

SportMedia - 23.10.2019

Во некои други, не така дамнешни времиња, на натпреварите меѓу Шкендија и Силекс главно прашање беше дали тетовци ќе победат со три – четири голови разлика или ќе бидат попустливи и ќе победат само со еден гол. Но сега веќе не е така.

„Пандевци“ против Македонија ЃП го напаѓаат врвот, Вардар на триумф против Борец

Екипа - 23.10.2019

Академија Пандев на „Младост“ во Струмица денеска од 14:30 часот ја пречекува екипата на Македонија ЃП во рамките на 11. коло од Првата македонска фудбалска лига. „Пандевци“ против „лавовите“ во битка за врвот на кој се израмнети со Вардар кој, пак, ...

Шкендија брка последен „воз“ за титулата: Силекс гостува под Шара

Gol.mk - 23.10.2019

Може ли Шкендија уште да се надева на титулата или трката е завршена уште во есенските месеци? Ова е прашањето кое си го поставуваат многубројните навивачи на актуелниот шампион. Еден од последните „возови“ за фаќање приклучок со водечките екипи е ...

ПМФЛ – 11.коло: Пандевци ќе кротат „лавови“, деби на Андрески, Вардар по нови три..

SportMedia - 23.10.2019

Попладнево од 14:30 часот, се играат сите пет натпревари од 11.коло во ПМФЛ. Секако дека дербито, со оглед на тоа каде се на табелата, се игра во Струмица, а се среќаваат А. Пандев и Македонија ЃП.

Шкендија и Работнички бараат излез од кризата, а Вардар да се врати на победничкиот колосек

Sport 1 - 23.10.2019

Силекс и Борец се единствените два македонски прволигаши после 10 првенствени кола во новата сезона, кои сите бодови досега си ги освоија исклучиво на домашен терен, па на гостувањата имаат само „нули“ и денеска во вонредната 11-та рунда ги имаат ...

„Лавовите“ се одлични на гостувањата, нов предизвик ќе им биде „Младост“ во Струмица

Gol.mk - 23.10.2019

Дербито во 11. коло од ПМФЛ ќе го одиграат Академија Пандев и Македонија Ѓорче Петров. Струмичани имаат серија до две победи која се надеваат дека ќе продолжи на денешната средба. Тие се на делба на првата позиција на табелата, а со нови три бода ...

Работнички со нов тренер сака да побегне од дното, ќе проработи ли и Шкендија со Ернест Ѓока?

Екипа - 23.10.2019

На Работнички не му е местото на дното вели новиот тренер Марјан Андрески, кој денеска на Чаир ќе го има дебито како шеф на стручниот штаб. Тој го наследи Александар Влахо на клупата на „романтичарите“, по лошиот старт на сезоната и последната ...

ПРВА ЛИГА ВО ЖИВО: Домаќините убедливи… Вардар и Ак. Пандев продолжуваат со победи, конечно триумф и на Шкендија (ФОТО)

Екипа - 23.10.2019

ПМФЛ – РЕЗУЛТАТИ ВО ЖИВО – 11. КОЛО…. Скопје: ВАРДАР – БОРЕЦ (2-0) Аврамовски 3′, Али Адем 71′ Тетово: ШКЕНДИЈА – СИЛЕКС (3-0) Фелипе 31′, Мици 56′, Благојевиќ 78′(аг) Струга: СТРУГА ТЛ – РЕНОВА (1-0) Драгарски 54′ Скопје: ШКУПИ – РАБОТНИЧКИ (2-0) ...

Прв гол на Фелипе за Шкендија – и тоа ФАНТАСТИЧЕН! (видео)

SportMedia - 23.10.2019

Бразилецот Фелипе го постигна првиот погодок за Шкендија по летниот трансфер од редовите на Вардар. Бразилскиот играч за врска беше критикуван за слабите настапи, на дел од натпреварите седеше и на клупата, а денеска, конечно, се разбуди и го покажа ...

ВИДЕО: Како да шутира пенал – нов гол-убавец на Фелипе од слободен удар!

Gol.mk - 23.10.2019

Бразилскиот интернационалец Хуан Фелипе кој оваа сезона ги брани боите на тетовска Шкендија , уште еднаш докажа дека е вистински мајстор за слободни удари. Поранешниот вардарец донесе водство за шампионот во дуелот со Силекс , откако во свој стил од ...

ВИДЕО: Хуан Фелипе се разбуди – Евро-гол, прв во дресот на Шкендија

Екипа - 23.10.2019

Шкендија има предност од 1-0 против Силекс по првото полувреме од 11. коло во Првата македонска фудбалска лига. Новиот тренер на Шкендија, Ернест Ѓока ја чека првата своја победа на клупата на тетовци, па на добар пат е да ја добие и благодарение на ...

Полувреме во ПМФЛ: Мајсторија на Фелипе, Вардар води, „Пандевци“ газат, Исени стрела… (ВИДЕО)

SportMedia - 23.10.2019

Интересно е по првите 45.минути на петте натпревари од 11.коло во ПМФЛ. Конечно Фелипе, фантастичен деби гол на Бразилецот во дресот на Шкендија од слободен удар за водство на Шкендија од 1:0 против Силекс.

ВИДЕО: Акција како од учебници – 15 додавања и супер-гол на Мици против Силекс

Gol.mk - 23.10.2019

По не така доминантното прво полувреме, фудбалерите на Шкендија одиграа фантастични втори 45 минути во дуелот против Силекс . Тетовчани доминираа во секој сегмент, играа атрактивно и полетно, а тоа резултираше со супер-гол на Мици, кој беше ...

ВИДЕО: Шкендија одигра шампионски против Силекс за деби победа на Ѓока!

Gol.mk - 23.10.2019

Шампионот Шкендија конечно одигра шампионски и по трите кикса во низа се радува на нова победа во ПМФЛ. Пред својата публика во Тетово, Шкендија одигра не така добро прво и фантастично второ полувреме против Силекс, и извојува сигурна победа од 3-0, ...

ВИДЕО: „Пандевци“ ја наполнија мрежата на Македонија ЃП и останаа на врвот на ПМФЛ

Gol.mk - 23.10.2019

Фудбалерите на Академија Пандев останаа на врвот на табелата со денешната победа против Македонија Ѓорче Петров (4-0) во 11. коло од ПМФЛ . Струмичкиот прволигаш полесно од очекуваното запиша три нови бода и ја продолжи серијата успешни резултати во ...

„Домашна“ среда, Академија Пандев и Шкендија убедливи, Вардар сигурен

Екипа - 23.10.2019

Вардар по две ремија се врати на победите, Академија Пандев продолжија да маршира триумфално, а и Шкендија за промена – победи. „Домашната“ среда ја комплетираа и Шкупи и Струга Трим Лум. Вардар го совлада Борец со 2-0.

Сите домаќини победија: Вардар и Шкендија рутински, мизеријата на Работнички продолжи (ФОТО)

Sport 1 - 23.10.2019

Сите домаќини во вонредното 11-то коло во Првата лига попладнево на гостите не им дадоа ни бод, остварувајќи пет победи по кои Вардар и Академија Пандев останаа израмнети на табелата на врвот со по 24 бода, првакот Шкендија по три меча конечно се ...

ПМФЛ: Масакр за гостите, Шкендија се разбуди, супер „пандевци“, Чаир неосвоив за „романтичарите“ (видео)

SportMedia - 23.10.2019

Пет меча, пет победи на домашните, а гостите ниту гол не постигнаа. Тоа е епилогот од денешното 11.коло во ПМФЛ. Шкендија се разбуди по долго, долго време. Го торпедираше Силекс со 3:0, ова е прва победа на новиот стратег Ернест Ѓока.

1МФЛ: Шкендија се врати на победничките патеки!

Слободен Печат - 23.10.2019

Воглавно фаворитите рутински си ја одработија задачата, единствено Работнички ја продолжува лошата сезона... Се комплетираше денеска и 11. коло на пет прволигашки натпревари, Шкендија по подолг период им се враќа на победите, на домашен терен ...

Коло на домаќините, гостите не дадоа ниту еден гол, победи за Вардар и Шкендија, нов пораз на Работнички

24Фудбал - 23.10.2019

Вардар рутински го совлада Борец со 2-0, Шкендија ја оствари првата победа под водство на новиот тренер триумфирајќи над Силекс со 3-0, Работнички загуби кај Шкупи со 2-0 и остана на дното на табелата.

ВИДЕО: Дориев е силата на „пандевци“…, супер-погодок на Томовски

Екипа - 23.10.2019

Академија Пандев е нов лидер во шампионатот на Македонија откако убедливо со 4-0 славеше против Македонија ЃП во дербито на 11. коло од Првата македонска фудбалска лига. „Пандевци“ триумфираа на крилјата на репрезентативецот Љупче Дориев кој ...

ВИДЕО: Евро-гол на Фелипе и разиграниот Агим Ибраими, за да се израдува и Ѓока

Екипа - 23.10.2019

Албанскиот стратег Ернест Ѓока се израдува на првата победа на клупата на Шкендија. Тетовци во 11. коло од ПМФЛ славеа убедливо со 3-0 против Силекс во Тетово. Резултатот го отвори Хуан Фелипе со прекрасен гол директно од слободен удар во 31.

ПМФЛ: Максимален ефект на домаќините

Сител - 23.10.2019

Минуваме на фудбалски теми. Попладнево се одиграа натпреварите од 11.коло во ПМФЛ. Сите пет натпревари од ова коло завршија со победи на домаќините. Вардар и Шкупи забележаа идентични победи над Борец и Работнички со 2:0.

Академија П и Вардар како по линија – рамноправно на врвот од ПМФЛ

Спортклуб - 23.10.2019

Академија Пандев беше убедлива денеска на домашен терен против тимот на Македонија ЃП со 4;0. Домаќините уште во првиот дел наметнаа своја иницијатива, која резултираше со опиплива предност уште на полувреме.

Домашните екипи не испуштија ниту бод во 11. коло од ПМФЛ

TopSport - 23.10.2019

Во денешното 11. коло во Првата македонска фудбалска лига домашните екипи на сите пет меча извојуваа победи, и тоа без ниту еден примен гол. Екипите на скопски Вардар и струмичка Академија Пандев се на врвот на табелата со по 24 бода, се уште ...

Прва МФЛ: Вардар и Академија Пандев рамо до рамо на врвот

OhridNews - 23.10.2019

Мртвата трка помеѓу Вардар и Академија Пандев за врвот во Првата македонска фудбалска лига продолжува со несмалено темпо, откако двете екипи забележаа победи на домашен терен во 10-та рунда од шампионатот.

Академија Пандев и Вардар израмнети на врвот

Нетпрес - 23.10.2019

Во 21-то коло од македонското фудбалско првенство одиграно во средата, водечките екипи Академија Пандев и Вардар со сигурни домашни победи ја потврдија добрата форма, а колото го одбележаа победите на сите тимови кои беа домаќини.

Струмичани се лидери: Блескави „Пандевци“, ни Ецкоски не им можеше ништо!!!

SportMedia - 23.10.2019

Академија Пандев ја растури, ја сомле, ја уништи Македонија ЃП. И не само играчки, туку и резултатски, и тоа со 4:0. Дориев ја започна серијата, продолжија Стоилов и Рајковиќ, а ја заврши Томовски.

ПМФЛ: Домаќините ја покажаа доминацијата

Sport M - 23.10.2019

Денеска се одиграа натпреварите од 11.коло во ПМФЛ. Ова коло донесе интересни резултати, сите натпревари завршија со победа на домаќинити, но исто така сите ја покажаа доминацијата на теренот, така што на ниту еден натпревар гостите не постигнаа гол.

Македонска класика – Сите домашни екипи победија

Спортманија - 23.10.2019

Академија Пандев и Вардар ја продолжуваат трката за првото место, а 11. коло мина во знакот на фаворитите Академија Пандев лесно го доби дербито на 11. коло против Македонија Ѓорче Петров, славеше убедливо со 4:0 и остана на врвот на табелата со 24 ...

Васоски: За Вардар нема ништо лесно, мора да се намачиме за секоја победа!

Sport 1 - 23.10.2019

Најтрофејниот македонски клуб Вардар го победи Борец со 2-0 за да се врати на победничките патеки и да остане во мртва трка со Академија Пандев по 11 рунди во Првата лига, но за разлика од многу други победи на црвено-црните, оваа против новиот ...

Ѓока: Најдоброто од Шкендија ќе дојде по неколку недели

Gol.mk - 23.10.2019

Екипата на Шкендија забележа триумф над Силекс, а новиот тренер Ернест Ѓока ја слави деби-победата на клупата на актуелниот македонски првак. По дуелот, стратегот беше задоволен од прикажаното, но потенцира дека најдоброто од тимот допрва следува.

Ѓока по триумфот над Силекс: Го остваривме најважното, а тоа е победата

SportMedia - 23.10.2019

Ернест Ѓока, тренерот на Шкендија, по натпреварот со Силекс, во кој ја забележа првата победа на клупата на тетовскиот тим, истакна задоволство од триумфот, со надеж дека тимот сега психолошки ќе биде подобар. „Најважното нешто денеска беше победата.

Ѓока: Ова е победа која ќе нè крене психолошки!

Sport 1 - 23.10.2019

Шкендија после три меча без победа денеска го победи Силекс со 3-0 за да се врати на победничкиот колосек, но останува со двоцифрена негатива во однос на врвот би трката за шампионскиот трон, после триумфите на Вардар (2-0 со Борец) и Академија ...

Домашните екипи не испуштија ниту бод во 11. коло од ПМФЛ

Макфакс - 23.10.2019

Во денешното 11. коло во Првата македонска фудбалска лига домашните екипи на сите пет меча извојуваа победи, и тоа без ниту еден примен гол. Екипите на скопски Вардар и струмичка Академија Пандев се на врвот на табелата со по 24 бода, се уште ...

Коло на домаќините, гостите не дадоа ниту еден гол, победи за Вардар и Шкендија, нов пораз на Работнички

МКД - 23.10.2019

Вардар рутински го совлада Борец со 2-0, Шкендија ја оствари првата победа под водство на новиот тренер триумфирајќи над Силекс со 3-0, Работнички загуби кај Шкупи со 2-0 и остана на дното на табелата.

Ѓока: Оваа победа ќе ни помогне на ментален план, затоа што овој тим има потенцијал и потребна му е мала самодоверба

Sport M - 23.10.2019

Ќе почнеме да растеме заедно наскоро, најдоброто од Шкендија ќе дојде по две или три недели. Игравме добро, развиваме брза игра по крилата, имавме повеќе шанси од противникот, поените дојдоа на нашето конто.

Вардар го пречекува Борец, дерби во Струмица, Шкендија против Силекс за бегство од дното

СуперСпорт - 23.10.2019

Денес од 14:30 часот на распоред се натпреварите од 11-тото коло во македонската прва лига. Натпреварот кој може да се нарече дерби на колото се игра во Струмица каде што ќе гостува Македонија Ѓорче Петров.

Вардар не смее трет меч по ред да не победи, Борец готви изненадување

Gol.mk - 23.10.2019

Вардар доби серија на комплименти за играта оваа сезона, се наоѓа на врвот и тешко губи, но последните две реми средби го успорија ритамот на екипата на Александар Васоски. Затоа, по дербито со Шкендија и градската пресметка со Македонија ЃП ...

ФОТО: Новајлијата лесен залак за Вардар

Вечер Прес - 23.10.2019

Лидерот на домашната табела, тимот на Вардар, ја искористи предноста на домашниот терен и со 2:0 ја доби првенствената пресметка против новајлијата во елитното друштво, екипата на Борец. „Црвено-црните“ дојдоа до посакуваното водство веќе на стартот ...

Домашните 100 процентни во Првата фудбалска лига

Либертас - 23.10.2019

Сите денешни натпревари од 11-тото коло во Првата македонска фудбалска лига им припаднаа на домашните тимови. Гостите не само што ги загубија мечевите, туку и не успеаја да постигнат ниту еден гол на петте средби во ова вонредно коло. Резултати, 11.