TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црна Гора стана членка на СЗО

А1 - 15.09.2006

Црна Гора стана 193-та земја-членка на Светската здравствена организација, соопшти СЗО. Црна Гора прогласи независност на 3 јуни по одржаниот референдум на 21 мај, на кој 55,5 проценти од Црногорците гласаа за отцепување на републиката од сојузот со Србија.

Црна Гора со странски инвестиции чекори до ЕУ

Дневник - 15.09.2006

Се предвидува дека бруто-домашниот производ годинава ќе изнесува 1,7 милијарда евра, поголем за 4,6 отсто во однос на лани, кога странските инвестиции достигнаа рекордни 375 милиони евра Првите зборови на црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ по објавувањето на победата на неговата коалиција „За ...

Мило ќе биде претседател?

Време - 14.09.2006

ЦРНА ГОРА Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, кој најави дека размислува за повлекување од функцијата откако издејствува независна Црна Гора и победи на парламентарните избори, всушност планирал повторно да стане претседател.

Ѓукановиќ сака да се повлече?

Време - 13.09.2006

ЦРНА ГОРА Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ размислува за повлекување од политичката сцена и посветување на приватен бизнис, иако штотуку извојува убедлива победа на парламентарните избори во Црна Гора, пишува весникот „Вијести“. - По малку сум уморен и сит од оваа професија.

Уморниот Ѓукановиќ сонува пензија

Дневник - 13.09.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ (44) во следните неколку недели ќе одлучи дали ќе се повлече од политиката, откако коалицијата што ја предводеше победи на изборите, јави Макфакс. - По малку сум уморен и заситен од оваа работа - изјави Ѓукановиќ, кој не прецизираше со што би се занимавал ако ја ...

На Мило сега му се снило да си оди!

Вечер Прес - 13.09.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, лидерот со најдолг стаж на... Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, лидерот со најдолг стаж на Балканот кој ја поведе земјата кон независност, изјави за американски медиуми дека размислува да поднесе оставка, откако успеа да обезбеди уште една изборна победа за ...

Ѓукановиќ размислува за повлекување од политиката

А1 - 12.09.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, лидерот со најдолгиот стаж на Балканот кој ја поведе земјата кон независност, изјави за американски медиуми дека размислува да поднесе оставка, откако успеа да обезбеди уште една изборна победа за својата проевропска коалиција.

Ново шампањско за Ѓукановиќ

Дневник - 12.09.2006

Владејачката коалиција „За европска Црна Гора“, победи на завчерашните парламентарни избори освојувајќи 41 пратеничко место Владејачката коалиција „За европска Црна Гора“, составена од Демократската партија на социјалистите (ДПС), Социјалдемократската партија (СДП) и Хрватската граѓанска ...

Убедлива победа на Ѓукановиќ

Време - 12.09.2006

ПРВИ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ ВО НЕЗАВИСНА ЦРНА ГОРА На првите парламентарни избори во независна Црна Гора владејачката Демократска партија на социјалистите на премиерот Мило Ѓукановиќ извојувала убедлива победа. ДПС без коалицирање ќе има 42 пратеници, односно над половина од мандатите во 81-члениот ...

Црна Гора го награди лидерот на независноста, Мило Ѓукановиќ

Утрински - 12.09.2006

Во сто дена двапати Ѓукановиќ оствари два крупни чекора – референдумот за осамостојување и победа на првите општи избори Димитар Чулев Мило Ѓукановиќ освои очекувана победа на првите парламентарни избори во самостојна Црна Гора, со што политичарот кои една и пол деценија е во континуитет на ...

Владејачката коалиција на Ѓукановиќ победи во Црна Гора

Вест - 12.09.2006

ПОДГОРИЦА, 12 септември (Ројтерс) - Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ без проблеми победи на завчерашните избори со што се повтори успехот од референдумот во мај со којшто републиката се избори за независност. Реизборот отвори врати за она што Ѓукановиќ го нарече период на обемни реформи за да се ...

Црногорскиот премиер Ѓукановиќ размислува за повлекување од политиката

Канал5 - 12.09.2006

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, лидерот со најдолгиот стаж на Балканот кој ја поведе земјата кон независност, изјави за американски медиуми дека размислува да поднесе оставка, откако успеа да обезбеди уште една изборна победа за својата проевропска коалиција.

Мило прогласи победа

Вечер Прес - 12.09.2006

Прексиноќа во цела Црна Гора, старо-новата владејачка коалиција на ... Прексиноќа во цела Црна Гора, старо-новата владејачка коалиција на Мило Ѓукановиќ ја славеше својата победа до раните утрински часови. Во зградата на владата во Подгорица и пред неа, се собраа голем број активисти на двете ...

Владеачката коалиција победи на изборите во Црна Гора

А1 - 11.09.2006

Владеачката коалиција „За европска Црна Гора“, што ја сочинуваат Демократската партија на социјалистите, Социјалдемократската партија (СДП) и Хрватската граѓанска иницијатива (ХГИ) победи на вчерашните парламентрани избори освојувајќи 41 пратеничко место, со што обезбеди мнозинство во 81-члениот ...

Парламентарни избори во Црна Гора

Дневник - 11.09.2006

Граѓаните на Црна Гора вчера избираа 81 пратеник на црногорското Собрание на првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста на земјата во јуни годинава Граѓаните на Црна Гора вчера избираа 81 пратеник на црногорското Собрание на првите парламентарни избори по прогласувањето на ...

Први избори во независна Црна Гора

Вест - 11.09.2006

ПОДГОРИЦА, 11 септември (Ројтерс) - Црногорците вчера излегоа на парламентарни избори, на коишто се очекува нивната централно лева влада да добие нов мандат за прв пат откако Црна Гора стана независна држава. Црна Гора во мај изгласа крај на 50 годишното заедништво со Србија.

Владејачката коалиција на Мило Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора

Канал5 - 11.09.2006

Владејачката коалиција “За европска Црна Гора”, што ја сочинуваат Демократската партија на социјалистите, Социјалдемократската партија (СДП) и Хрватската граѓанска иницијатива (ХГИ) победи на вчерашните парламентрани избори освојувајќи 41 пратеничко место, со што обезбеди мнозинство во 81-члениот ...

Први избори во назависна Црна Гора

Утрински - 11.09.2006

Во Црна Гора вчера се одржаа првите општи избори откако оваа земја во првата половина од годинава стана независна држава. Поранешната југословенска република на референдумот одржан во мај одлучи да се отцепи од сојузот со Србија.

Мило има и џокер?

Вечер Прес - 11.09.2006

Граѓаните на Црна Гора вчера излегоа на првите парламентарни избори... Граѓаните на Црна Гора вчера излегоа на првите парламентарни избори по прогласувањето на независноста на земјата во јуни годинава. Синоќа до 21 часот околу 485.000 избирачи гласаа за избор на 81 пратеник меѓу 747 кандидати од ...