TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Финале Шпанија – Данска

24 Вести - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Шпанија – Данска за светската ракометна круна

Канал5 - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва во големото финале за титулата ќе биде спуштена завесата на 23.Светско првенство во ракомет.

Шпанија нов светски првак во ракомет

24 Вести - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Хрватска трета, Шпанија и Данска денеска за злато

Deutsche Welle - 27.01.2013

Во Барселона во салата Палау Сант Жорди вечерва се игра финалето на 23-то Светско првенство во ракомет. За златниот медал се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Хрватите се утешија со бронза

Утрински - 27.01.2013

„Коцкестите“ во малото финале славеа со 31:26 над најпријатното изненадување на мундијалот, Словенија Бронза на Европското првенство 2012 во Србија, бронза на Олимписките игри во Лондон, бронза и на ...

Шпанците ја прегазија Данска, Хансен МВП

Канал5 - 27.01.2013

Тотален колапс на европскиот шампион во салата Сант Жорди во Барселона. Шпанија на домашен терен го слави вториот наслов светски првак во своето второ финале во историјата, откако со неверојатни ...

СП ракомет: Финале Шпанија – Данска

МРТ - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Хрватите се задоволија со бронза на СП

Таратур - 27.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на 23-то Светско првенство во ракомет, кое во вечерва ќе заврши во Шпанија.

Хрватите се задоволија со бронза на СП

Спортски - 27.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на 23-то Светско првенство во ракомет, кое во вечерва ќе заврши во Шпанија.

Шпанија нов светски првак во ракомет

Кајгана - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски првак во ракомет, откако во финалниот натпревар на 23-от Мундијал ја победија Данска со 35:19 (18:10).

Хрватска трета на СП во ракомет

Кајгана - 27.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на 23-то Светско првенство во ракомет, кое денеска завршува во Шпанија.

Шпанија e нов светски првак во ракомет

+инфо - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“, вечерва, во Барселона, во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23-от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Шпанија нов светски шампион во ракомет!

СуперСпорт - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски првак во ракомет, откако во финалниот натпревар на 23-от Мундијал ја победија Данска со 35:19 (18:10).

Шпанија нов Светски шампион

Спортманија - 27.01.2013

Спуштена е завесата на 23-то Светско ракометно првенство во машка конкуренција. Домаќинот на Мундијалот репрезентацијата на Шпанија, сосема заслужено стигна до златниот медал, откако во финалето ...

Шпанија нов светски првак во ракомет

МРТ - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Хансен МВП на првенството

А1 On - 27.01.2013

Изборот на МВП играч на европските и на светските првенства во ракомет се слулува пред финалето, па така, Микел Хансен ја доби оваа награда. Неговата селекција доживеа дебакл во финалето.

Шпанија нов светски првак: Ги уништија данците 35-19.

Хитпортал - 27.01.2013

Р епрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Хрватска го освои третото место на СП

СуперСпорт - 27.01.2013

Трет пат во една година Хрватска успеа да освои бронза на големо натпреварување „Коцекестите„ се рехабилитираа од поразот од Данска доцна синоќа, па со одлично второ полувреме, славеа над Словенија ...

Шпанија или Данска, кој ќе биде новиот шампион?

А1 On - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Кој ќе биде новиот светски шампион во ракомет?

Спортклуб - 27.01.2013

Дваесет и третото ракометно Светско првенство е пред самиот крај. Во големото финале кое ќе се одигра во палатата Сан Жорди, онаму кадешто нашата селекција ги заврши настапите на мундијалот, силите ...

Шпанија и Данска во битка за златото

+инфо - 27.01.2013

Во Барселона, во салата „Палау Сант Жорди“, вечерва се игра последниот натпревар на 23-то Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Микел Хансен е МВП на СП

Нетпрес - 27.01.2013

Левиот бек на данската ракометна репрезентација Микел Хансен е прогласен за најкорисен играч (МВП) на 23. Светско првенство во ракомет во Шпанија.

Шпанија е Светски шампион!

Спортклуб - 27.01.2013

Во феноменалниот натпревар пред својата публика, репрезентацијата на Шпанија „ја прегази“ репрезентацијата на Данска со убедливи 35-19, со што стана Светски шампион на домашниот терен во Барселона! ...

Шпанија нов светски ракометен првак: „фуријата“ ја згази Данска со најубедливата победа во историјата (ФОТО)

МКД - 27.01.2013

Ракометарите на Шпанија, домаќинот на Светското ракометно првенство се нови светски шампиони откако попладнево фуриозно ја згазија селекцијата на Данска со 35-19 во финалето во Барселона.

Шпанија се закити со златен медал

Оff.net - 27.01.2013

Селекцијата на Шпанија е новиот шампион на 23 Светско ракометно првенство. Со постојано водство и доминација на теренот организаторите на Мундијалот ја декласираа Данска со 35:19.

Шпанија нов светски првак во ракомет

Макфакс - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски првак во ракомет, откако во финалниот натпревар на 23-от Мундијал ја победија Данска со 35:19 (18:10).

Шпанија нов Светски шампион

Сител - 27.01.2013

Спуштена е завесата на 23-то Светско ракометно првенство во машка конкуренција. Домаќинот на Мундијалот репрезентацијата на Шпанија, сосема заслужено стигна до златниот медал, откако во финалето ...

Шпанија ја „упропасти“ Данска во натпревар за титулата

А1 On - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија „ја прегази“ Данска со најубедливата победа во финалните натпревари на сите времиња со 35:19, и стана Светски шампион во ракомет прв пат по 2005! Одличното прво полувреме ...

Шпанија ја згази Данска

ЗаЗабава - 27.01.2013

Шпанија е новиот Светски ракометен првак, откако во финалето ја прегази селекцијата на европскиот шампион Данска со 35-19.

Данска понижена во финалето, Шпанија нов светски шампион

Нетпрес - 27.01.2013

Ракометната репрезентација на Шпанија е новиот светски шампион. Црвената фурија на домашен терен на 23. Светско првемство во големото финале ја декласираше селекцијата на европскиот шампион Данска со ...

Требаше да биде финале: „Фуријата“ збесна и лесно Данска ја плесна (35-19)

Екипа - 27.01.2013

Ракометната репрезентација на Шпанија ја освои титулата светски првак на мундијалот што се одржа во оваа земја, а во финалето го декласира европскиот првак Данска со неверојатни 35-19.

Нов „смешен“ избор во ракометот: Хансен - МВП на мундијалот, двајца Шпанци во идеалниот тим

Екипа - 27.01.2013

Речиси редовно, изборот на стручната комисија за МВП играч на европските и на светските првенства во ракомет се слулува пред финалето, па така, Микел Хансен ја доби оваа награда, иако неговата ...

Хансен МВП на ракометниот Мундијал

Макфакс - 27.01.2013

Данецот Микел Хансен, од страна на ИХФ е избран за најкорисен ракометар на 23-то Светско првенство, кое во неделата заврши во Шпанија.

СП ракомет: Хансен МВП на шампионатот

Сител - 27.01.2013

Данскиот репрезентативец Михаел Хансен е прогласен од страна на ИХФ за најдобар играч на 23.Светското првенство во ракомет што денеска заврши во Барселона.

Финале на СП во ракомет - Шпанија и Данска ќе ги одмерат силите

Press24 - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Шпанија е новиот светски шампион

Точка - 27.01.2013

Во финалето на 23. Светско ракометно првенство, домаќинот Шпанија го потопи актуелниот Европски шампион Данска со 35-19.

Шпанија нов светски првак во ракомет

Бриф - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Шпанија ја прегази Данска во финалето и e нов светски првак во ракомет

Либертас - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија „ја прегази“ Данска со најубедливата победа во финалните натпревари на сите времиња со 35:19, и стана Светски шампион во ракомет прв пат по 2005! Одличното прво полувреме ...

Шпанија на светскиот трон и во ракомет

Република - 27.01.2013

Домаќинот Шпанија во финалето на светското ракометно првенство го победи Европскиот шампион Данска со 35-19 Фуријата од почеток тргна офанзивно и веднаш поведе со 3-0.

СП ракомет: Финале Шпанија – Данска

Локално - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Шпанија нов светски првак во ракомет

Локално - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Хансен МВП на првенството

Либертас - 27.01.2013

Изборот на МВП играч на европските и на светските првенства во ракомет се слулува пред финалето, па така, Микел Хансен ја доби оваа награда. Неговата селекција доживеа дебакл во финалето.

Шпанија и Данска во битка за златото

Либертас - 27.01.2013

Во Барселона, во салата „Палау Сант Жорди“, вечерва се игра последниот натпревар на 23-то Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Шпанија ја прегази Данска за втора светска круна

Вечер Прес - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија се закити со златниот медал на 23.Светско првенство во ракомет. Избраниците на Валеро Ривера во финалето во Барселона го прегазија актуелниот европски шампион Данска со ...

Денеска финалето на ракометно СП

Република - 27.01.2013

Вечерва (17,15 часот) во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ е финалето на 23. рСветско првенство за ракометари, а за златото ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска.

Шпанија е светски шампион во ракомет

Н.Македонија - 27.01.2013

Заврши 23-то Светско ракометно првенство во машка конкуренција. Домаќинот на Мундијалот, репрезентацијата на Шпанија, стигна до златниот медал, откако во финалето одиграно попладнево во Барселона го ...

СП ракомет: Финале Шпанија – Данска

Н.Македонија - 27.01.2013

Во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ вечерва се игра последниот натпревар на 23.Светско првенство во ракомет. За златниот медал ќе се борат домаќинот Шпанија и европскиот првак Данска ...

Шпанија нов светски првак во ракомет

Идивиди - 27.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е новиот светски ракометен шампион. „Црвената фурија“ вечерва во Барселона во салата „Палау Сант Жорди“ во финалето на 23.от Мундијал убедливо ја победи селекцијата на ...

Шпанија нов светски шампион во ракомет

365 - 27.01.2013

Шпанија е прва светска сила во ракомет. Вечерва, на 23. Светско првенство, на домашен терен шпанските ракометари ја декласираа Данска со убедлива победа – 35:19.

Данска и Шпанија за светскиот ракометен трон

Утрински - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 Данците во текот на целиот натпревар имаа водство, благодарение ...

Данска против Шпанија во ракометното финале

Deutsche Welle - 26.01.2013

Актуелниот европски првак, репрезентацијата на Данска, против Шпанија ќе се бори за светската ракометна титула, откако во полуфиналето ја совладаа Хрватска со 30:24 (14:11).

Хрватска ја освои бронзата на Светското ракометно првенство

24 Вести - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

СП Ракомет: Данска и Шпанија во финале

Дневник - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

СП во ракомет: Шпанија и Данска изборија финале

Телма - 26.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Данска ќе играат во големото финале на 23 СП. Во полуфиналето,домаќинот Шпанија беше поуспешен од Словенија со 26:22,Данска ја победи Хрватска 30:24.

Данска во финалето против Шпанија

24 Вести - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска и Шпанија за светскиот ракометен трон

Канал5 - 26.01.2013

Европскиот шампион Данска го доби ракометното класико против Хрватска во полуфиналето на 23 светски ракометен шампионат во Шпанија и во недела ќе се обидат да ги спојат европската и светската круна .

Четврта бронза во четири години за Хрватска

Канал5 - 26.01.2013

Во пресрет на утрешното финале на светското првенство, вечерва Хрватска ја доби утешната награда, совладувајќи ја Словенија со 31-26 во натпреварот за третото место.

Хрватска ја освои бронзата на Светското ракометно првенство

Хитпортал - 26.01.2013

Р епрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Хрватска ја освои бронзата на Светското ракометно првенство

А1 On - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Хрватска ја освои бронзата на Светското ракометно првенство

МРТ - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Утре финале на Светското првенство - Шпанија - Данска се борат за злато

Press24 - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска ја прекина хрватската „рапсодија„ и обезбеди финале

СуперСпорт - 26.01.2013

Данска е вториот финалист на Светското ракометно првенство откако во второто полуфинале ја совладаа Хрватска со 30:24 (14:11) па в недела ќе се борат за златото против домаќинот Шпанија.

Шпанија и Данска во големото финале, Хрватска и Словенија за трето место

Хитпортал - 26.01.2013

Ф иналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија ќе го играат домаќинот и европскиот шампион Данска.

СП ракомет: Соседски дуел за бронза Словенија - Хрватска

Сител - 26.01.2013

По серијата од седум победи во претходните натпревари вчера репрезентациите на Словенија и на Хрватска доживеаја прв пораз на Светското првенство во Шпанија што значеше дека останаа без финалето.

Хрватска ја освои бронзата на СП во Шпанија: деветти медал за „коцкестите“ во последната деценија (ФОТО)

МКД - 26.01.2013

Ракометната репрезентација на Хрватска ја освои бронзата на Светското првенство во Шпанија, кое викендов завршува, откако вечерва во малото финале и „балканската пресметка“ ја победи соседна ...

Хрватите се закитија со бронза

Оn.net - 26.01.2013

Ракометарите на Хрватска го освоија бронзениот медал на Светското првенство во Шпанија, совладувајќи ја Словенија со 31:26.

Хрватите претплатени на бронза

Екипа - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска успеа да се рехабилитира од полуфиналниот пораз од Данска доцна синоќа, па вечерва со добра игра славеше над Словенија со 31-25 во „малото финале“ на светскиот шампионат ...

Хрватска со победа над Словенија стигна до бронзата

Спортклуб - 26.01.2013

Ракометната репрезентација на Хрватска, во натпреварот за третото место против селекцијата на Словенија, забележа убедлива победа со резултат 31:26, со што стигна до бронзениот медал на СП во Шпанија.

Бронзениот медал за Хрватска

Нетпрес - 26.01.2013

Селекцијата на Хрватска се закити со бронзениот медал на 23.Светско првенство во ракомет во Шпанија. Избраниците на селекторот Славко Голужа вомечот за третото место славеја над репрезентацијата на ...

Бронзениот медал за Хрватска

ЗаЗабава - 26.01.2013

Хрватската ракометна репрезентација го освои третото место и се закити со бронзениот медал, откако во малото финале ја совлада соседната Словенија со 31-26.

СП Ракомет: Бронза за Хрватска

Сител - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на 23.Светскот првенство во Шпанија откако во „малото финале“ во Барселона вечерва ја совлада Словенија со 31:26 (14:13).

Хрватска трета на СП

Макфакс - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои бронзениот медал на 23-то Светско првенство во ракомет, кое во недела ќе заврши во Шпанија.

Данска супериорна против Хрватска

Кајгана - 26.01.2013

Актуелниот европски првак, репрезентацијата на Данска, против Шпанија ќе се бори за светската ракометна титула, откако во полуфиналето ја совладаа Хрватска со 30:24 (14:11).

Шпанија против Данска во финалето на СП

Курир - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска во финалето против Шпанија

+инфо - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Ракометарите на Хрватска ја освоија бронзата

+инфо - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство што се одржува во Шпанија.

СП ракомет: Данска во финалето против Шпанија

МРТ - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Хрватите бронзени на СП

Република - 26.01.2013

За селекцијата на Хрватска по денешните 31-26 со северните соседи Словенците, трета бронза од последните четири големи ракометни натпреварувања Хрватските ракометари во борбата за бронза на ...

СП ракомет: Шпанија прв финалист

Локално - 26.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26:22 (13:12).

Данска голгетерски расположена доаѓа во Скопје

Република - 26.01.2013

Фудбалската репрезентација на Данска во добро расположение по вечерашната победа од 4-0 против Канада, доаѓа во Скопје на пријателскиот натпревар со Македонија, закажан за 6. февруари.

Шпанија - Данска во финалето на СП во ракомет

Вечер Прес - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска во финалето против Шпанија

Либертас - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска подобра од Хрватска во полуфиналното дерби

Точка - 26.01.2013

Ракометарите на Данска со победата над Хрватска со 30-24 се пласираа во финалето на Светското првенство во Шпанија каде што силите ќе ги одмерат со домаќинот Шпанија.

СП ракомет: Данска во финалето против Шпанија

Бриф - 26.01.2013

Репрезентацијата на Данска е вториот финалист на Светското првенство во Шпанија откако синоќа во Барселона ја совлада Хрватска со 30:24 (14:11).

Ракометарите на Хрватска ја освоија бронзата

Либертас - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство што се одржува во Шпанија.

Хрватска ја совлада Словенија и го освои бронзениот медал

Точка - 26.01.2013

Хрватска вечерва во Барселона славеше над Словенија со 31:26 и го освои бронзениот медал на Светското ракометно првенство во Шпанија.

Многу ја сакам Македонија

Н.Македонија - 26.01.2013

За жал, Македонија го заврши настапот во Шпанија. Добро ќе беше да е уште тука и да се натпреварува. Но и понатаму останувам голем ракометен пријател со Македонија, која има фантастичен слух за овој ...

Шпанија и Данска ќе се борат за злато на СП во ракомет

Н.Македонија - 26.01.2013

Репрезентациите на Шпанија и Данска ќе се борат во големото финале на 23. Светско ракометно првенство (СП), кое се одржува во Шпанија Во вториот полуфиналан дуел, одигран во Барселона, пред околу ...

Ракометарите на Хрватска бронзени во Шпанија

Н.Македонија - 26.01.2013

Ракометната репрезентација на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на 23. Светско првенство кое се игра во Шпанија Во натпреварот за третото место пред околу 8.000 гледачи, „коцкестите“ ...

Данска ја „сомле“ Хрватска (30-24)

365 - 26.01.2013

Можеби очекувано финале Шпанија – Данска ќе гледаме на Светското ракометно првенство кое се одржува на Пиринејскиот полуостров.

Хрватска ја освои бронзата на Светското ракометно првенство

Идивиди - 26.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска го освои третото место и бронзениот медал на Свесткото ракометно првенство кое се одржува во Шпанија.

Хрватска ја испрати Франција во „пензија“

Дневник - 25.01.2013

Дуелот што привлече најмногу внимание во четврт-финалето на ракометното СП, донесе и најмногу возбудувања, добра претстава и крај на „златната генерација“ на Франција.

СП ракомет: Шпанија во финале, Словенија ќе игра за бронза

Дневник - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26:22 (13:12).

Шпанија не дозволи изненадување против Словенија

Канал5 - 25.01.2013

Словенечката ракометна авантура на Светското првенство заврши. Најпријатното изненадување на Мундијалот стана жртва на домаќинот Шпанија, која е првиот финалист по победата од 26-22 во полуфиналниот ...

Полуфинална разврска на ракометниот Мундијал во Шпанија

Канал5 - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

Полуфинални пресметки на СП во ракомет

Дневник - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

Полуфинални пресметки на СП во ракомет

А1 On - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

Шпанија првиот финалист на СП

Оn.net - 25.01.2013

Домаќинот на Светското првенство, селекцијата на Шпанија се пласира во финалето, откако ја порази Словенија со 26:22. Словенија не успеа без најдобриот играч повредениот Драган Гајиќ, да направи ...

Полуфинални пресметки на СП во ракомет

МРТ - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

Шпанија-Данска во финалето на ракометниот мондијал

Оff.net - 25.01.2013

Во финалето на 23-то Светското ракометно првенство во Шпанија ќе се сретнат домашната репрезентација која во полуфиналето беше подобра од Словенија и селекцијата на Данска која ја победи Хрватска.

Данска ептен лесно ја мина Хрватска (ФОТО)

МКД - 25.01.2013

Данска е вториот финалист на Светското ракометно првенство откако во второто полуфинале денеска ја совладаа Хрватска со 30-24 (14-11) па в недела ќе се борат за светската круна против домаќинот ...

Данска и Шпанија ќе играат за светската круна

Нетпрес - 25.01.2013

Селекцијата на Дансака е вториот финалист на 23. Светско првенство во ракомет во Шпанија. Европскиот шампион во полуфиналето без проблеми славеше над репрезентацијата на Хрваска со 30:24 (14:11).

Шпанците против европскиот шампион за светска титула: Данска ја „сомле“ Хрватска (30-24)

Екипа - 25.01.2013

Можеби очекувано финале Шпанија – Данска ќе гледаме на Светското ракометно првенство кое се одржува на Пиринејскиот полуостров.

Данска супериорна против Хрватска

Макфакс - 25.01.2013

Актуелниот европски првак, репрезентацијата на Данска, против Шпанија ќе се бори за светската ракометна титула, откако во полуфиналето ја совладаа Хрватска со 30:24 (14:11).

Данска сосема заслужено во финале, немоќната Хрватска ќе се бори за бронза

Спортклуб - 25.01.2013

По седумте победи на обете репрезентации до пред полуфиналето во Шпанија јасно беше дека првиот пораз на шампионатот ќе биде кобен или по едните или по другите.

СП ракомет: Данска се избори за финале со Шпанија

Сител - 25.01.2013

Репрезентацијата на Данска ќе игра во неделното финале на 23.Светско првенство во ракомет против домаќинот Шпанија, откако во второто полуфинале вечерва во Барселона ја совалдаа Хрватска со 30:24 ...

Хрватска разбиена, Данска во финале

Оn.net - 25.01.2013

Европскиот првак Данска се пласира во финалето на СП каде за противник го има домаќинот Шпанија. Во полуфиналето Данците ја надиграа и совладаа Хрватска со 30:24.

Шпанија и Данска во финале

ЗаЗабава - 25.01.2013

Репрезентациите на Шпанија и Данска ќе играат во финалето на Светското првенство во ракомет. Во полуфиналето Шпанија беше подобра од Словенија со 26-22, додека Европскиот шампион Данска ја совлада ...

Данска против Шпанија во финалето

А1 On - 25.01.2013

Селекцијата на европскиот првак Дансака е вториот финалист на 23. Светско првенство во ракомет во Шпанија. Без проблеми проблеми Данците славеа над репрезентацијата на Хрваска со 30:24.

Полуфинални пресметки на СП во ракомет

Хитпортал - 25.01.2013

Н а Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

СП Ракомет: Шпанија е првиот финалист

Press24 - 25.01.2013

Нивни противник во финалето в недела ќе им биде победникот од дуелот Данска – Хрватска (второ полуфинале). Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако ...

Шпанија во финалето

А1 On - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26:22.

Хрватите ќе го видат вистинскиот Хансен

Екипа - 25.01.2013

Данска делува моќно на овој светски шампионат, но спортската јавност во оваа земја сепак не е најзадоволна од настапите на Микел Хансен.

Хансен: Хрватите ќе ме видат во вистинско светло

Макфакс - 25.01.2013

Лавина критики, упатија данските новинари, на сметка на најдобриот ракометар на оваа земја, Микел Хансен, бидејќи во две одредби од нокаут фазата постигнал само пет голови.

Хансен ќе експолдира против Хрватска

Нетпрес - 25.01.2013

Денеска се играат полуфиналните натпревари на 23. Светско првенство во ракомет во Шпанија. Според очекувањата на спортскта јавнос домаќинот Шпанија во првото полуфинале треба лесно да ја мине ...

Првиот човек на ИХФ: Македонците имаат големо ракометно срце

Курир - 25.01.2013

Вчера во хотелот „Хуан Карлос први„ во Барселона се одржа официјална прес-конференција на која беше потпишан договорот за организација на Светското првенство во Катар во 2015-та година.

СП ракомет: Полуфинале Шпанија – Словенија (19:15 пренос СИТЕЛ 3)

Сител - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и најпријатното ...

СП ракомет: Полуфинале Хрватска – Данска (21:30 пренос СИТЕЛ)

Сител - 25.01.2013

Во второто полуфинале во Барселона ќе се појават европскиот првак Данска и Хрватска. За Данска најдобар пласман на СП двапати 2.место пред две години кога беше зад Франција (пораз во финалето) и 1967 ...

Старт на 1/2 финалните мечеви на СП во ракомет

Press24 - 25.01.2013

Вечерва се играат полуфиналните натпревари на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона од 19:15 часот, што ќе ги одмерат силите се ...

Започнуваат 1/2 финалните пресметки на СП во ракомет

Inpress - 25.01.2013

Барселона, 25. јануари 2013 (ИНПРЕС) Денеска во Барселона ќе се одиграат полуфиналните средби од 23 –то СП во ракомет. Во првиот полуфиналенмеч домаќинот Шпанија е огромен фаворит против ...

Шпанија прв финалист на СП во ракомет

Макфакс - 25.01.2013

Домаќинот на 23-то Светско првенство во ракомет, репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на првенството. Шпанија, во првото полуфинале ја победи репрезентацијата на Словенија со 26:22(13:1 ...

Хансен: Хрватска ќе загуби од Данска со 20 разлика!

Спортклуб - 25.01.2013

На последниот натпревар помеѓу овие две ракометни велесили на Олимписките игри во Лондон, Хрватска ја прегази Данска со 32:21, а по дебаклот Хансен им се закани на хрватските медиуми.

Словенија не успеа да направи уште една сензација: Шпанија е првиот финалист на СП (ФОТО)

МКД - 25.01.2013

Серијата од 6-0 во средината на второто полувреме беше клучна за победата на Шпанија над Словенија со 26-22 (13-12) и пласман на домаќинот во финалето од Светското ракометно првенство.

Шпанија прв финалист

Нетпрес - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на 23. Светско првенство , откако во полуфиналето ја совладаа селекцијата на Словенија со 26:22 (13:12).

Шпанците се први финалисти на СП

Екипа - 25.01.2013

Домаќинот Шпанија е првиот финалист на Светското ракометно првенство откако во полуфиналето славеше со 26-22 (13-12) против селекцијата на Словенија.

СП ракомет: Шпанија прв финалист

Сител - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26:22 (13:12).

Вечерва почнуваат полуфиналните дуели на СП во ракомет

Локално - 25.01.2013

На Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија вечерва се играат полуфиналните натпревари. Први во салата „Палау Сант Жорди“ во Барселона ќе се појават домаќинот Шпанија и пријатното ...

Започнува разврската на ракометниот мундијал

Република - 25.01.2013

Денеска во Барселона се играат полуфиналните средби од СП: Шпанија-Словенија и Хрватска-Данска Два сосема различни меча го очекуваат ракометниот свет денеска во арената Сан Жорди во Барселона каде со ...

Шпанија и Данска во финалето од Светското ракометно првенство

Република - 25.01.2013

Балканските селекции Словенија и Хрватска утре ќе се борат за бронза Словенија беше прочитана, тенка во ротацијата и немаше сили за дуелот со Шпанија која постојано го контролираше првото мундијалско ...

Од Шпанија во Катар

Тера - 25.01.2013

Уште малку и збогум за Шпанија. Екипата на Тера останува до финалето. Во меѓувреме почнаа подготовките за светското ракометно првенство во Катар.

Хрватска подобра од светскиот првак

Канал 77 - 25.01.2013

Во полуфиналето Хрватска ќе се сретне со европскиот шампион Данска, која со 28:26 ја порази Унгарија. Лидер во победничкиот тим беше Линдберг со 10 гола и голманот Ландин со 18 одбрани.

СП ракомет: Шпанија прв финалист

Бриф - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26:22 (13:12).

Шпанија е прв финалист на СП во ракомет

Н.Македонија - 25.01.2013

Репрезентацијата на Шпанија е првиот финалист на Светското првенство во ракомет, откако вечерва во Барселона во првото полуфинале ја совлада Словенија со 26-22 (13-12) Нивен противник во финалето в ...

Секој од полуфиналистите има посебен адут во трката за медалите

Н.Македонија - 25.01.2013

Во четвртфиналињата Зорман ја водеше растоварената Словенија до успех, домаќинот Шпанија се извлече со Германија и понатаму е под притисок, Дувњак „докторира“ за ново полуфинале на „каубоите“ во кое ...

Скандинавско-балканска доминација во ракометот

Н.Македонија - 25.01.2013

На последните шест големи натпревари (три СП, две ЕП и едни ЛОИ), меѓу првите шест селекции беа Данска, Хрватска (двете по шестпати), Исланд (трипати), Словенија, Шведска (двете по двапати), Србија и ...

Катар ветува одлична организација на идното СП

Н.Македонија - 25.01.2013

Во елитниот хотел „Реј Хуан Карлос“ во Барселона вчера беше потпишан договор помеѓу Светската ракометна федерација (ИХФ) и Катар, земјата-домаќин на 24.

Шпанците славеа победа, а Каталонците независност

Н.Македонија - 25.01.2013

Многуте развиорени знамиња со сино-жолто-црвена боја, кои се вееја во рацете на многу млади и стари жители на овој град, уште од претпладнето наведуваа на помислата дека тргнале на фудбал или на ...

Има Хрватска да види кој сум јас!

Идивиди - 25.01.2013

Десниот бек, кој што важи за еден од најдобрите светски ракометари, не се наоѓа во својата препознатлива форма, но тоа сепак не се одразува врз резултатите на неговата селекција.

Хрватите ќе го видат вистинскиот Хансен

365 - 25.01.2013

Данска делува моќно на овој светски шампионат, но спортската јавност во оваа земја сепак не е најзадоволна од настапите на Микел Хансен.

Сп ракомет: Шпанија - Словенија и Хрватска - Данска во полуфиналето на мундијалот

Телма - 24.01.2013

Хрватска го победи актуелниот светски првак Франција и обезбеди полуфинале на мундијалот во Шпанија, Хрватска победи со 30:23 и за пласман во финалето ќе игра против Данска која ја победи Унгарија со ...

Хрватите го надминаа францускиот комплекс

Утрински - 24.01.2013

„Коцкестите“ го декласираа бранителот на титулата со 30:23 и се пласираа во полуфиналето на ракометниот мундијал во Шпанија Најдобрите хрватски ракометари конечно го урнаа францускиот комплекс, ...

Сепак “малите“ можат да изненадат на СП, Словенија во полуфинале

Дневник - 24.01.2013

Мечот меѓу Словенија и Русија во битката за првиот билет за полуфинале се претвори во вистинска атракција за околу 5000 гледачи во "Сан Жорди" во Барселона.

Словенија, Шпанија, Данска и Хрватска во битка за Мундијалската круна во Шпанија

Канал5 - 24.01.2013

Светскиот ракомет дефинитивно во недела ќе добие нов шампион.Актуелниот светски првак Франција во последното четврфинале во ракометното класико е демолирана од силната Хрватска со 30-23.

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

24 Вести - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Франција се прости од светската титула

Deutsche Welle - 24.01.2013

Во полуфиналето на СП во ракомет ќе играат репрезентациите на Хрватска, Данска, Шпанија и Словенија. Германците не успеаја во дуелот против домаќинот, Хрватска ја декласираше Франција Данска-Хрватска ...

Хрватска и ја раскажа играта на Франција!

Спортски - 24.01.2013

Данска-Хрватска и Словенија-Шпанија се полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Шпанија.

Хрватска и ја раскажа играта на Франција!

Таратур - 24.01.2013

Данска-Хрватска и Словенија-Шпанија се полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Шпанија.

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

Хитпортал - 24.01.2013

С о одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Хрватска ја победи Франција, ќе игра полуфинале со Данска

Кајгана - 24.01.2013

Ракометните репрезентации на Хрватска и Данска ја формираа втората полуфинална двојка на 23-от Мундијал што се игра во Шпанија.

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

А1 On - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

МРТ - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Хрватска преку Франција во полуфинале

Курир - 24.01.2013

Хрватска и Данска со победите над Франција односно Унгарија обезбедија пласман во полуфиналето на СП во Шпанија. Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани ...

Словенија, Шпанија, Данска и Хрватска во битка за Мундијалската круна во Шпанија

Press24 - 24.01.2013

Синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија. Евроспкиот првак Данска утре во Барселона ќе ги одмери силите со Хрватска и домаќинот на СП ...

Данска со големи маки, Хрватите им го наплатија долгот на Французите

СуперСпорт - 24.01.2013

Хрватска во ракометното „Ел Класико“ успеа да слави со 30:23 над фаворизираните Французи, а во полуфиналето ги чека полесната Словенија која направи големи изненадувања на ова Светско Првенство.

Данска против Хрватска и Шпанија против Словенија ќе играат полуфинале на СП во Шпанија

Кирилица - 24.01.2013

Данска против Хрватска и Шпанија против Словенија ќе играат полуфинале на СП во Шпанија Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на ...

Хрватска ја „спакува“ Франција, Словенците подобри од Русија

+инфо - 24.01.2013

Светскиот ракометен шампион Франција е елиминирана од Мундијалот во Шпанија по убедливиот пораз од 30-23 од селекцијата на Хрватска, а пласман меѓу најдобрите четири селекции на планетава обезбеди и ...

Словенија,Данска, Шпанија и Хрватска полуфиналисти на СП во ракомет

Inpress - 24.01.2013

Барселона, 24. јануари 2013 (ИНПРЕС) Словенија,Данска,Шпанија и Хрватска се репрезентациите кои изборија пласман во полуфиналето на СП во ракомет кое се игра во Шпанија.

Познати полуфиналните двојки на СП во ракомет

Локално - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Хрватска е подготвена да се справи и со европскиот шампион

Вечер Прес - 24.01.2013

Хрватите последен пати играа во финалето на СП во 2009 година на домашен терен и беа поразени од Франција, а единствената титула ја освоија на СП во 2003 година во Португалија Денеска ќе се одиграат ...

Хрватска ја „спакува“ Франција, Словенците подобри од Русија

Либертас - 24.01.2013

Светскиот ракометен шампион Франција е елиминирана од Мундијалот во Шпанија по убедливиот пораз од 30-23 од селекцијата на Хрватска, а пласман меѓу најдобрите четири селекции на планетава обезбеди и ...

Хрватите конечно се одмаздија

Точка - 24.01.2013

Хрватските ракометари ќе играат во полуфиналето на СП во Шпанија откако синоќа во Зарагоса славеа во четврт-финалето над Франција со 30-23.

СП: Формирани двојките за полуфинале

Денешен - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

Бриф - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Повеќето новинари типуваат на Шпанија

Н.Македонија - 24.01.2013

Повеќето претставници на „седмата сила“, присутни на натпреварите што се играат во Барселона, сметаат дека Шпанија има најголеми изгледи да се закити со светската ракометна круна Во големото финале ...

Рекордот на Лазаров ќе трае

Н.Македонија - 24.01.2013

Новиот систем на натпревари што се игра во Шпанија, со нокаут-фазата веднаш по групите, многу потешко ќе овозможи да се собори сегашниот рекорд на Лазаров од 92 гола, дециден е Данецот Микел Хансен ...

Формирани полуфиналните двојки на СП во ракомет

Идивиди - 24.01.2013

Со одигрувањето на последните два четвртфинални натпревари синоќа беа формирани полуфиналните двојки на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Преку Шпанија во полуфинале

Deutsche Welle - 23.01.2013

За Германците денеска важи „се‘ или ништо“! Пред четвртфиналниот меч против Шпанците на Светското првенство во ракомет, тимот на Мартин Хојбергер верува во победа.

Словенија е првиот полуфиналист на ракометниот Мундијал во Шпанија

Канал5 - 23.01.2013

Во премиерниот дуел за пат во елитното полуфинале селекцијата на Словенија го изненади фаворитот Русија совладувајќи го со 28-27.

Германците поразени, Шпанија втор полуфиналист

Спортклуб - 23.01.2013

Домаќинот на 23 ракометно Светско првенство, селекцијата на Шпанија, е вториот патник во полуфиналето, откако вечерва во еден одличен натпревар ја совлада Германја со 28:24.

Шпанија и Словенија први полуфиналисти

Екипа - 23.01.2013

Репрезентациите на Шпанија и на Словенија се првите полуфиналисти на Светското првенство во ракомет. Домашната селекција на Шпанија ја совлада Германија со 28-24 и обезбеди место меѓу четирите ...

Словенија „за влакно„ подобра од Русија, „Фуријата“ фуриозно против Германија

СуперСпорт - 23.01.2013

Ракометарите на Словенија се првите полуфиналисти на СП во ракомет што се одржува во Шпанија. Словенците ја совладаа Руската „зборнаја“ со 28:27.

СП ракомет: Данска рутински преку Унгарија до полуфиналето

Сител - 23.01.2013

Европскиот шампион Данска без поголеми проблеми во четвртфиналето во Барселона ја совлада селекцијата на Унгарија со 28:26 (18:11) и се пласира во полуфиналето.

Данците се кокцаа и до полуфиналето стигнаа во инфарктна завршница

Спортклуб - 23.01.2013

По Словенија и Шпанција учество во полуфиналето на Светското првенство во Шпанија обезбеди и репрезентацијата на Данска. Избраниците на Вилбек ја совладаа незгодната Унгарија со 28:26.

Хрватска ја детронизира Франција, во полуфиналето ќе игра со Данска

Макфакс - 23.01.2013

Ракометните репрезентации на Хрватска и Данска ја формираа втората полуфинална двојка на 23-от Мундијал кој на 27. јануари ќе заврши во Шпанија.

СП ракомет: Елиминиран светскиот првак Франција од Хрватска

Сител - 23.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска е последниот полуфиналист на СП во ракомет во Шпанија откако во Сарагоса вечерва ја совлада Франција, актуелен светски и олимписки шампион со 30:23 (13:12).

Познати полуфиналните двојки на Мундијалот во Шпанија

Сител - 23.01.2013

Селекциите на Словенија и Шпанија односно Данска и Хрватска ги сочинуаат двојките за полуфиналето на ракометното Светско првенство кое се одржува во Шпанија.

Франција се збогува со титулата, Хрватска во 1/2 финалето со Данска

Нетпрес - 23.01.2013

Селекциите на Хрваска и Данска ќе ги одмерат силите во второто полуфинале на Светското првенство во Шпанија. Хрватска во четврфиналето на шампионатот го елмимира бранителот на титулата Франција со ...

Хрватите ја турнаа светската круна од главата на Французите, одат на Данска во полуфинале

Екипа - 23.01.2013

Ракометарите на Франција ја загубија светската круна, откако загубија од Хрватска (30-23) во четвртфиналето на СП во Шпанија.

Хрватска го победи светскиот шампион

А1 On - 23.01.2013

Ракометните репрезентации на Хрватска и Данска ја формираа втората полуфинална двојка на Цветското ракометно првенство кое се игра во Шпанија.

Хрватска го сруши светскиот првак!

Оn.net - 23.01.2013

Хрватската ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Светското првенство Шпанија, по триумфот од 30:23 над светскиот шампион Франција.

Французите не можат да поверуваат што им се случи, Хрватска во полуфинале!

Спортклуб - 23.01.2013

Хрватска е последниот патник во полуфиналето на Светското првенство во Шпанија. Избраниците на Славко Голужа одиграа одличен натпревар и сосема заслужено славеа убедлива победа над актуелниот светски ...

Хрватска ја запре Франција

ЗаЗабава - 23.01.2013

Ракометарите на Хрватска се пласираа во полуфиналето на Светското првенство во Шпанија, откако успеаја да ја совладаат Франција со 30-23, која за нив долги години претставуваше енигма.

Започнуваат 1/4 финалните пресметки на СП во ракомет

Inpress - 23.01.2013

Севиља, 23. јануари 2013 (ИНПРЕС) Денеска на СП во ракомет започнуваат четврт-финалните натпревари. За влез во полу-финалето ќе се натпреваруваат репрезентациите на Русија, Словенија, Шпанија, ...

Германците поразени, Шпанија втор полуфиналист

Хитпортал - 23.01.2013

Д омаќинот на 23 ракометно Светско првенство, селекцијата на Шпанија, е вториот патник во полуфиналето, откако вечерва во еден одличен натпревар ја совлада Германја со 28:24.

СП ракомет: Словенија прв полуфиналист

Сител - 23.01.2013

Репрезентацијата на Словенија прва обезбеди пласман во полуфиналето на Светското првенство во Шпанија откако вечерва во првото четвртфинале во Палау Сант Жорди ја победи Русија со 28:27 (13:14).

Шпанија против Словенија за финале

А1 On - 23.01.2013

Првите полуфиналисти на Светското првенство во ракомет се репрезентациите на Шпанија и на Словенија. Селекција на Шпанија пред домашната публика ја совлада Германија со 28:24 и обезбеди место меѓу ...

Словенците го живеат сонот, ќе играат во полуфиналето во Шпанија!

Спортклуб - 23.01.2013

Словенија е првиот полуфиналист на Светскотo првенство во Шпанија – избраниците на Борис Дениќ во четвртфиналето беа подобри од Русија со 28:27 (14:13).

СП ракомет: Шпанија подобра од Германија во четвртфиналето

Сител - 23.01.2013

Домаќинот на Светското првенство селекцијата на Шпанија се пласира во полуфиналето откако во Сарагоса во првото четвртфинале ја победи Германија со 28:24 (12:14).

Шпанија и Словенија полуфиналисти на СП во ракомет

Макфакс - 23.01.2013

Ракометните репрезентации на Шпанија и Словенија ја формираа првата полуфинална двојка на 23-то Светско првенство, кое на 27. јануари ќе заврши во Шпанија.

Шпанија против Словенија во 1/2 финалето

Нетпрес - 23.01.2013

Селекциите на Шпанија и Словенија ќе ги одмерат силите во првото полуфинале на 23. Светско првенство во ракомет. Словенците го направија најголемото изненадување на првенството откако во ...

Тронот е слободен, Хрватите ја запреа француската доминација

Република - 23.01.2013

Полуфиналните двојки на ракометното СП се: Хрватска-Данска и Словенија-Шпанија Во последниот четвртфиналниот натпревар на СП во Шпанија, кој имаше предзнак на финале пред финалето, Хрватска ја победи ...

Започнува разврската на ракометното СП

Република - 23.01.2013

Впечаток е дека патот на домаќинот Шпанија до финалето е полесен, но затоа во другиот дел од костурот три селекции: Франција, Хрватска и Данска се зрели за злато Со четвртфиналните средби, сите на ...

Шпанија и Словенија со победи до полуфиналето на Мундијалот

Република - 23.01.2013

Првите полуфиналисти на Светското првенство во ракомет се репрезентациите на Шпанија и на Словенија. Селекција на Шпанија пред домашната публика ја совлада Германија со 28-24 и обезбеди место меѓу ...

Данска е трет ракометен полуфиналист во Шпанија

Н.Македонија - 23.01.2013

Актуелниот европски првак, репрезентацијата на Данска е третиот полуфиналист на СП во ракомет кое се игра во Шпанија Во Барселона, вечерва, Данците ја совладаа минимално Унгарија со 28-26 (18-11).

Словенија и Шпанија први полуфиналисти на СП

Н.Македонија - 23.01.2013

Словенија и Шпанија се првите репрезентации кои се пласираа во полуфиналето на Светското ракометно првенство (СП), кое што се одржува во Шпанија Во првиот четвртфинален дуел одигран во Барселона, ...

Шпанија и Словенија први полуфиналисти

365 - 23.01.2013

Репрезентациите на Шпанија и на Словенија се првите полуфиналисти на Светското првенство во ракомет. Домашната селекција на Шпанија ја совлада Германија со 28-24 и обезбеди место меѓу четирите ...

Комплетирани четвртфиналните двојки на Светското првенство во ракомет

24 Вести - 22.01.2013

Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Комплетирани четвртфиналните двојки на СП во ракомет

Дневник - 22.01.2013

Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Словенија, Хрватска, Шпанија и Унгарија го комплетираа мундијалското ракометно ¼ финале

Канал5 - 22.01.2013

23-тиот светски ракометен шампионат во Шпанија ги доби осумте четврт-финалисти. Покрај Германија, Франција, Данска и Русија меѓу осумте најдобри селекции на светот се пласираа и репрезентациите на ...

СП: Познати сите четвртфиналисти

Курир - 22.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

Комплетирани четвртфиналните двојки на Светското првенство во ракомет

А1 On - 22.01.2013

Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23-тото Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Познати четвртфиналните двојки на СП во Шпанија

Оn.net - 22.01.2013

По Франција, Германија, Русија и Данска, место помеѓу осумте најдобри светски ракометни селекции обезбедија и Словенија, Хрватска, Шпанија и Унгарија.

Познати сите 1/4 финални двојки на СП во ракомет

Inpress - 22.01.2013

Севиља, 22. јануари 2013 (ИНПРЕС) Вчера се одиграа преостантите четири осминафинални средби на СП во ракомет по што се познати сите четвртфиналисти.

Избор на директни преноси од 1/4 финалето на ракометниот Мундијал

Сител - 22.01.2013

Откако синоќа беа комплетирани 1/4 финалните двојки на 23.то Светско ракометно првенство кое се одржува во Шпанија, одредени се и термините за одигрување на натпреварите.

Словенците, хит на СП 2013 во Шпанија

Екипа - 22.01.2013

Големите фаворити барем засега ја оправдуваат оваа улога и чекорат сигурно кон висок пласман на овој светски шампионат. Сепак, на големите натпреварувања редовно се појавува и селекција која што ...

Словенија без најдобриот играч до крајот на СП

Макфакс - 22.01.2013

Најдобриот играч на Словенија, на Светското првенство во ракомет, Драган Гајиќ, поради повреда нема да настапува до крајот на шампионатот.

Хрватска, Словенија, Унгарија и Шпанија во четвртфинале

Кирилица - 22.01.2013

Хрватска, Словенија, Унгарија и Шпанија во четвртфинале Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува ...

Комплетирани четвртфиналните двојки на Светското првенство во ракомет

Хитпортал - 22.01.2013

С о двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

СП ракомет: Шпанија и Словенија изборија четвртфинале

Хитпортал - 22.01.2013

С елекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако вечерва во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

Русија во 1/4 финалето против Словенија

Руска реч - 22.01.2013

Противник на ракометната селекција на Русија во 1/4 финалето од СП во Шпанија ќе биде репрезентацијата на Словенија, која во 1/8 финалето го совлада Египет со 31:26.

Познати сите четврт-финалисти - Хрватите и Словенците без проблеми!

СуперСпорт - 22.01.2013

После четирите осмина-финални натпревари на СП, одиграни во понеделникот, комплетирани се сите четврт-финалисти на турнирот.

Комплетирани четвртфиналните двојки на Светското првенство во ракомет

МРТ - 22.01.2013

Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

Познати полуфиналните двојки на Мундијалот во Шпанија

Канал 77 - 22.01.2013

Еден од најинтересните натпревари ќе биде натпреварот во Сарагоса помеѓу Хрватска и актуелниот Олимписки шампион Франција, репрезентации кои важат за едни од најголемите фаворити за освојување на ...

Светското првенство од синоќа стана Европско

Република - 22.01.2013

Сите осум селекции што утре ќе играат во четвртфиналето се од стариот континет што повторно ќе потврди каде се игра најдобриот ракомет на земјината топка На Германија, Русија, Данска и Франција кои ...

СП: Комплетирани четвртфиналните двојки

Денешен - 22.01.2013

Со двата осминафинални натпревари одиграни синоќа, беа комплетирани четвртфиналните двојки на 23.то Светско првенство во ракомет што се одржува во Шпанија.

СП: Шпанија и Словенија влегоа во четвртфинале

Денешен - 22.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако вечерва во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

Познати четврт-финалните парови на СП во Шпанија

Точка - 22.01.2013

По вчерашните натпревари во Сарагоса и Барселона, познати се сите репрезентации кои обезбедија пласман во четврт-финалната фаза на СП во Шпанија.

СП е минато, погледите сега се свртени кон Рио

Н.Македонија - 22.01.2013

Со осминафиналниот пораз од Германија (23-28) пропадна можноста македонските ракометари да го постигнат најголемиот успех на светските првенства, односно 11.

Шпанија и Словенија изборија четвртфинале

Идивиди - 22.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако вечерва во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

СП ракомет: Франција,Данска, Германија и Русија во четвртфиналето

Канал5 - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

Франција и Данска им се приклучија на Германија и Русија во четвртфиналето

24 Вести - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

СП Шпанија: Шпанија ја победи Србија 31:20, Словенија подобра од Египет 31:26

Телма - 21.01.2013

Домаќинот на СП репрезентацијата на Шпанија обезбеди 1/4 финале откако убедливо ја победи Србија со 31:20. Противник на Шпанија во четвртфиналето ќе биде репрезентацијата на Германија.

Шпанија и Словенија изборија четвртфинале

24 Вести - 21.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако вечерва во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

Данска, Русија, Германија и Франција поминаа

Спортманија - 21.01.2013

На Светското првенство во ракомет во Шпанија, денеска ќе биде комплетирана листата на учесници во четвртфиналето. Две средби ќе се одиграат од 19 часот, домаќинот Шпанија за противник ќе ја има ...

СП ракомет: Франција и Данска им се приклучија на Германија и Русија во четвртфиналето

Хитпортал - 21.01.2013

Р епрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

Франција, Данска, Германија и Русија четвртфиналисти на СП во Шпанија

Кирилица - 21.01.2013

Франција, Данска, Германија и Русија четвртфиналисти на СП во Шпанија Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското ...

Данска го декласира Тунис, и Франција во четвртфиналето

А1 On - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

Победи на Данска, Франција и Русија

Оn.net - 21.01.2013

Селекциите на Данска, Франција и Русија остварија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Шпанија. Европскиот првак Данска со 30:23 го совлада Тунис, предводени од одличниот голман Никлас ...

Втора половина од 1/8 финалето на Мундијалот

Сител - 21.01.2013

Откако репрезентациите на Германија, Русија, Данска и Франција, вчера обезбедија пласман во четвртфиналето на ракометното Светско првенство кое се одржува во Шпанија, денеска на програмата е втората ...

Победи на Русија, Франција и Данска за 1/4-финале

+инфо - 21.01.2013

Ракометарите на Русија, Франција и Данска ги оправдаа фаворитските улоги на вчерашните 1/8-финални средби на кои забележаа победи по што и се приклучија на Германија меѓу најдобрите 8 на Светското ...

Данска, Русија, Германија и Франција поминаа, се бараат уште четири 1/4 финалисти

Макфакс - 21.01.2013

На Светското првенство во ракомет, чии домаќин до 27. јануари е Шпанија, во понеделник ќе биде комплетирана листата на учесници во четвртфиналето.

СП ракомет: Натпревари пред празни трибини во Барселона

Сител - 21.01.2013

Организаторот и ИХФ направија по се игледа серија грешки во организацијата на натпреварите од Светското првенство. Лоша беше проценката да се игра во Севиља или веќе кога овој град беше домаќин ...

Дебакл на Србија против Шпанија

А1 On - 21.01.2013

Селекциите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во ракомет што се одржува во Шпанија откако вечерва во осминафиналните дуели ги совладаа своите ривали.

СП ракомет: Шпанија и Словенија во четвртфиналето

Сител - 21.01.2013

Репрезентациите на Шпанија и на Словенија изборија пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Шпанија откако во денешните први осминафинални натпревари остварија победи.

Франција и Данска им се приклучија на Германија и Русија во четвртфиналето

МРТ - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

СП ракомет: Хрватска сигурна, а Унгарија ја надигра Полска

Сител - 21.01.2013

Репрезентацијата на Хрватска на убедлив начин стигна до четвртфиналето откако во Сарагоса ја победи Белорусија со 33:24(21:9).

Хрватска на Франција, Германија со Шпанија во 1/4 финалето

Нетпрес - 21.01.2013

По одигрувањето на преостантите четири осминафинални средби на Светското првенство во ракомет во Шпанија, познати се сите четвртфиналисти.

Данска, Русија, Германија и Франција поминаа, чекаат уште четири 1/4 финалисти

Кајгана - 21.01.2013

На Светското првенство во ракомет во Шпанија, денеска ќе биде комплетирана листата на учесници во четвртфиналето. Две средби ќе се одиграат од 19 часот, домаќинот Шпанија за противник ќе ја има ...

Победи на Русија, Франција и Данска за 1/4-финале

Либертас - 21.01.2013

Ракометарите на Русија, Франција и Данска ги оправдаа фаворитските улоги на вчерашните 1/8-финални средби на кои забележаа победи по што и се приклучија на Германија меѓу најдобрите 8 на Светското ...

СП: Франција и Данска им се приклучија на Германија и Русија во четвртфиналето

Денешен - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.

Шпанија и Словенија четвртфиналисти на СП

Н.Македонија - 21.01.2013

Ракометните селекци на Шпанија и Словенија се пласираа во четврфиналето на Светското првенство (СП), кое се одржува во Шпанија Вечерва, домаќинот Шпанија во Зарагоза убедливо славеше над Србија со ...

Македонците патуваа, Германците одмораа

Н.Македонија - 21.01.2013

Македонската селекција од Севилја во саботата патуваше осум часа и без одмор и без тренинг ѝ се спротивстави вчера на Германија, која, пак, имаше време за сѐ, со оглед на тоа што остана во Барселона, ...

Франција и Данска им се приклучија на Германија и Русија во четвртфиналето

Идивиди - 21.01.2013

Репрезентациите на Франција и на Данска постигнаа очекувани победи и ја оправдаа улогата фаворит во осминафиналето на Светското првенство во Шпанија што синоќа беа на програмата.