TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коруновски: Власта ги мие рацете преку Кичево

Време - 17.07.2004

КИЧЕВЧАНИ СОЛИДАРНИ СО СКОПЈАНИ И СО СТРУЖАНИ Предлогот за општината Кичево е крајно навредлив. Тој што граѓаните на Кичево ги ставил на некаква листа на чекање, лошо ги оценил нивните гласови на референдумот да опстојат на своите огништа, вели Владо Коруновски, градоначалник на Кичево.

Кичевската опозиција го блокира патот Кичево - Охрид

Утрински - 17.07.2004

Протести КИЧЕВО - Во зависност од партиската припадност, кичевци имаат поделено мислење околу исправноста на решенијата на коалициските партнери во Владата за новите општински меѓи и за решението за двојазично Скопје. За членовите и симпатизерите на опозициските партии (ВМРО-ДПМНЕ, ЛП, ДС, СПМ, ДА) ...

Поддршка за Струга, Кичево и за Скопје

Дневник - 17.07.2004

штип Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираше седницата на Советот на Штип во знак на поддршка на граѓаните на Струга, Кичево и на Скопје. - Ја бојкотиравме седницата бидејќи не се согласуваме со предавничката поделба на земјава - рече Горан Каршов, координатор на советничката група на ...

Протести и во Кичево

А1 - 16.07.2004

Нешто после 21 часот заврши протестот во Кичево и магистралниот пат Кичево- Охрид е ослободен. Околу 2.000 припадници на ВМРО-ДПМНЕ и други граѓани 2 часа протестираа против новата територијална поделба, а на присутните им се обрати и лидерот на ДПМНЕ Никола Груевски кој најави уште помасовни ...

Кичевчани задоволни од постигнатиот компромис

Утрински - 16.07.2004

КИЧЕВО - Компромисот што го договориле за општинските меѓи коалициските партнери во власта според кој Кичево до 2008 година останува во истите граници, меѓу кичевчани е примен со олеснување и задоволство. "Опцијата Кичево во сегашните рамки е разумно решение на коалицијата на власт.

Кичевчани најавуваат нови блокади

Утрински - 13.07.2004

ПРОТЕСТ КИЧЕВО - По завчерашната блокада на магистралниот пат Кичево - Охрид, кој траеше од 19 до 22 часот, организаторите, ОК на ВМРО-ДПМНЕ и здружението "Кичевчани за Кичево°, на протестите против владиниот предлог за новата територијална поделба, со која се менуваат постојните граници на Општина ...

Блокадите ќе продолжат ако власта не го слуша нашиот глас

Дневник - 13.07.2004

КИЧЕВЦИ ПОРАЧУВААТ Околу 1.500 граѓани завчеравечер речиси два часа го блокираа патот од Кичево за Охрид револтирани од најновиот предлог на владејачката коалиција Кичево да се прошири со селската општина Осломеј. Владимир Коруновски, градоначалник на Кичево, најави дека ќе продолжат со блокади на ...

Стружани им ја затвораат вратата на Костов и на Црвенковски

Дневник - 12.07.2004

НЕЗАДОВОЛНИ ОД ТЕРИТОРИЈАЛНАТА ПОДЕЛБА ВМРО-ДПМНЕ и кичевскиот општински комитет на партијата според најавите вчеравечер од 19 до 22 часот требаше да продолжи со блокада на патот од Кичево за Охрид. Градоначалникот на Кичево Владо Коруновски најави дека ќе преземат мерки на граѓанска непослушност, ...