TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жестоки израелски напади на Налбус

А1 - 17.02.2002

Израелската армија изврши жестоки напади врз палестински цели во градот Наблус. Врз зградите на палестинската управа и на полицијата во градот се истрелани повеќе ракети од израелските борбени авиони и хелихоптери. Претходно на Западниот брег во колонијата Кармеј Шомрон во самоубиствен напад ...

Нови напади врз Газа

А1 - 16.02.2002

Израелските воени авиони денеска испалиле проектили кон едно палестинско полициско утврдување во појасот Газа при што загинал еден полициски поручник, 32-ца биле повредени од кои 4-ца критично. Двајца полициски офицери се уште се водат како исчезнати под урнатините.

Контранапади на двете страни на Западниот Брег

Утрински - 16.02.2002

Ескалираат борбите меѓу Израелците и Палестинците ЕРУСАЛИМ - Израелски тенковски единици вчера убиле еден Палестинец, а уапсиле повеќемина, откако палестински експлозив убил тројца војници, во најновиот бран на насилство. Израелските сили в зори нападнале две села на северниот дел од Западниот ...

Израелските сили повторно влегоа во Дир Ал Балак

А1 - 14.02.2002

Израелските сили рано изутрината повторно влегоа во градот Дир Ал Балак, само неколку часови откако го напуштија тој и уште два града во појасот Газа. Израелските тенкови зазедоа позиции на улиците на градот откако на блиската еврејска населба биле истрелани минофрлачки гранати.

Убиени четворица Палестинци во израелските напади во Газа

Утрински - 14.02.2002

По ветувањето дека ќе формираат безбедносни зони во палестинските области БЕИТ ХАНУН - Изралеските сили вчера убија четири палестински полицајци во нападите во појасот Газа, по ветувањето дека ќе формираат "безбедносни зони" во палестинските области, за да ги заштитат израелските градови од ...

Неумесни споредби

Утрински - 14.02.2002

ДИМИТАР ЧУЛЕВ А, зошто не Курди? Ова би било контрапрашање на тезата на министерот за внатрешни, Љубе Бошковски, искажана од собраниската говорница дека би сакал да ја види Македонија како Израел - земјата, која според него, претставувала поим за модерна држава и која умеела да го одбрани својот ...

Петмина мртви во израелскиот напад во Газа

Вест - 14.02.2002

Палестинците со камења ги дочекаа израелските тенкови БЕИТ ХАНУН, Појасот Газа, 14 февруари (АП) - Израелската војска вчера изврши напад врз три палестински градови и еден бегалски камп во најмасовната воена операција во Појасот Газа во 16-те месеци на борба штои беа реакција на палестинскиот напад ...

Хамас ќе напаѓа со "примитивни проектили" наместо со самоубиствени бомбаши

Дневник - 14.02.2002

НОВА СТРАТЕГИЈА НА ПАЛЕСТИНСКИТЕ МИЛИТАНТИ Хамас најави дека ќе користи какво годе оружје за да # се спротивстави на најмоќната блискоисточна армија, опремена со борбени авиони "Ф-16", хеликоптери "Апачи", тенкови "меркава" и проектили наведувани со ласер Милитантната исламистичка група Хамас вчера ...

Нови израелски упади во палестинските подрачја

А1 - 13.02.2002

Израелски оклопни возила изутрината влегоа во три градови во подрачјето на палестинската самоуправа во појасот Газа, како и во еден бегалски логор, при што убија тројца полицајци и уапсија осуммина наводни екстремисти, јавуваат западните агенции, пренесувајќи ги палестинските извори.

Убиен палестински полицаец

А1 - 12.02.2002

Еден палестински полицаец е убиен, а двајца милитанти се уапсени во синоќешните акции на израелската војска во Западниот Брег. Палестинскиот полицаец беше убиен во вооружена пресметка за време на упадот на израелските сили во градот Халхул, северно од Хеброн.

Израелски тенкови го нападнаа Наблус

Утрински - 12.02.2002

Во знак на одмазда поради нападите врз Израелците НАБЛУС - Израелски тенкови вчера го нападнаа градот Наблус, кој е под палестинска власт, во знак на одмазда поради нападите врз Израелците, судирајќи се со оружен отпор и краткотрајно притворувајќи две лица, пред да се повлечат од градот на ...

Арафат тврди дека Израел не може да го смени

Утрински - 12.02.2002

Изјава ЛОНДОН - Палестинскиот претседател Јасер Арафат вчера изјави дека каков било обид на Израел да го замени како партнер во мировните разговори, нема да успее. Во интервјуто со Би-Би-Си, Арафат изјави дека Израел мора да разговара со него, бидејќи тој е избраниот лидер на Палестинците.

Израелски авиони го нападнаа палестинскиот штаб во Газа

Вест - 12.02.2002

Урнатини по израелското ракетирање на Газа ГРАДОТ ГАЗА, Појасот Газа, 12 февруари (АП) - Израелски воени авиони и хеликоптери вчера го нападнаа палестинскиот штаб на безбедност во градот Газа како реакција на нападот со ракети што го извведоа Палестинците врз израелски цивили.

Хамас првпат употреби проектили врз израелски цели

Дневник - 12.02.2002

НОВА ЕТАПА ВО БЛИСКОИСТОЧНАТА ВОЈНА Израелски хеликоптери и борбени авиони вчера извршија напади врз палестински цели во автономната област Газа за да го одмаздат првиот напад со проектили на милитантната група Хамас, јави Ројтерс.

Нови напади во Израел

А1 - 11.02.2002

Изрaелската армија синоќа повторно влезе во палестинскиот град Наблус. По спорадичните судири двајца Палестинци се уапсени, изјави портпарол на војската. Тој смета дека Наблус е гнездо на тероризмот. Претходно израелски авиони дејствувале со ракети врз зградите на палестинската самоуправа во Газа.

Палестински напаѓачи во престрелка убиле две лица

Утрински - 11.02.2002

БЛИСКИ ИСТОК ЕРУСАЛИМ - Двајца палестински напаѓачи вчера убиле најмалку две лица, во вооружениот напад кој се одиграл во близината на воена база во градот Бершеба, на југот на Израел, пред тие да бидат застрелани од страна на војниците, соопшти израелската полиција.

Палестинци убиле две Израелки пред воена база

Вест - 11.02.2002

БЕРШЕБА, Израел, (АП) - Двајца вооружени Палестинци вчера отвориле оган на улицата, надвор од една голема израелска воена база во јужниот град Бершеба, и притоа убиле две жени, а погодиле најмалку уште четири лица, пред да бидат убиени, јавуваат официјални лица.