TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протоѓер му испрати писмо на Тарчуловски со поддршка од ВМРО - ДПМНЕ

Канал5 - 13.07.2008

Скопје, 13 јули (МИА) - По повод изречената пресуда од страна на Хашкиот трибунал на Јохан Тарчуловски, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Мартин Протоѓер испрати писмо до Тарчуловски во кое се потенцира дека ...

Има ли намера Бошкоски да и се врати на политиката?

Канал5 - 13.07.2008

Има ли намера Бошкоски да и се врати на политиката – ексминистерот избегна директен одговор дали е подготвен повторно политички да се активира.

Се аргументира жалбата за Тарчуловски

Канал5 - 13.07.2008

Адвокатскиот тим на Јохан Тарчуловски започна со подготовка на докази со кои ќе се спротивстави на 12 годишната затворска казна. Рокот од 30 дена предвиден за најава на жалба се скусува.

ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ НАСКОРО ВО ПОСЕТА НА ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 13.07.2008

ВЛАДАТА МУ УПАТИ ПИСМО СО ПОДДРШКА НА ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ НАСКОРО ВО ПОСЕТА НА ТАРЧУЛОВСКИ Владеачката ВМРО-ДПМНЕ со сите свои капацитети ќе продолжи да работи на одбраната се до целосно ...

ВМРО-ДПМНЕ го поддржува Тарчуловски

Нетпрес - 13.07.2008

По повод изречената пресуда од страна на Хашкиот трибунал на Јохан Тарчуловски, Генералниот Секретар на ВМРО-ДПМНЕ Мартин Протоѓер испрати писмо до Тарчуловски во кое истакнува дека ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи како ...

ЉУБЕ БОШКОСКИ ГО ПОСЕТИ РОДНИОТ ЧЕЛОПЕК

Сител - 13.07.2008

По четири години, Љубе Бошковски денеска го посети родното село Челопек. Со транспаренти „Добро ни дојде брат Љубе“ неколку стотина соселани, пријатели и роднини го пречекаа во селската црква Св.„Никола“.

Со нови докази Јохан може да се извлече од затвор

Вечер Прес - 13.07.2008

СКАНДИНАВИЈА, БРИТАНИЈА, ШПАНИЈА, АВСТРИЈА, ГЕРМАНИЈА...

Љубе се врати

Време - 12.07.2008

Наташа Јанчиќ По три години поминати во затворот во Шевенинген, ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошковски вчера попладне пристигна во Скопје.

Жалбата може да ја зголеми казната на Јохан

Време - 12.07.2008

Ослободителната пресуда за Љубе Бошковски е очекувана, но експертите тврдат дека се изненадени од 12-годишната затворска казна за Јохан Тарчуловски.

Скршена сум

Вест - 12.07.2008

"Скршена сум од тага", изјави за "Вест" сопругата на Јохан Соња Тарчуловска, неколку часа откако судијата Кевин Паркер ја изрече во Хаг пресудата со која тој е осуден на 12 години затвор.

Време е за простување

Вест - 12.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски вчера попладне се врати во Македонија, по ослободителната пресуда од Хаг.

Љубе Бошкоски одмора во куќата на скопско Водно

Канал5 - 12.07.2008

По вчерашниот ден на пречек, средби со поддржувачите и синоќешната прослава на плоштадот Пела во Скопје, денешниот ден Љубе Бошковски му го посветил на семејството.

БОШКОВСКИ СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА

Телма - 12.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево се врати во Македонија, откако повеќе од три години помина во притвор во затворот на Хашкиот трибунал во Шевенинген.

Хашки пораки

Утрински - 12.07.2008

Со многу емоции и голема помпа беше пречекано враќањето во Македонија на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски од Хаг.

Љубе Бошкоски

Утрински - 12.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски се врати на големи ѕвона во Македонија.

Бошкоски се врати во Македонија

Утрински - 12.07.2008

Премиерот Груевски прв го пречека на аеродромот во Скопје Жаклина Хаџи-Зафирова По точно четири години и три месеци, поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоки, се врати слободен во Македонија, ...

Што ќе донесе осмиот патник на политичка сцена?

Утрински - 12.07.2008

Ако Бошкоски се враќа во ВМРО-ДПМНЕ, ќе наиде и на некогашните герилци од ОНА поради кои му се судеше во Хаг Соња Крамарска Владиниот авион „лирџет“ со седум седишта вчера слета на скопскиот аеродром со еден ...

Резиме на пресудата за Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски

Утрински - 12.07.2008

Што се случуваше во скопското село Љуботен на 12 август 2001 Двајцата обвинети, Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски се товарат за злосторства наводно починети помеѓу 12. и 15.

Брат Љубе ја бакна македонската земја

Дневник - 12.07.2008

Клекна, ја бакна македонската земја, со насолзени очи, ширејќи ги рацете кон тие што го чекаа.

СЕ ПОДГОТВУВА ЖАЛБА НА ПРЕСУДАТА НА ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 12.07.2008

Одбраната на Јохан Тарчуловски засилено ја подготвува жалбата до Хашкиот трибунал против донесената пресуда.

ВЕЧЕР: Нема радост додека Јохан е во Хаг!

Нетпрес - 12.07.2008

Хашкиот трибунал е привремена институција, создадена за истраги и пресуди за воени злосторства на подрачјето на поранешна Југославија. Потенцираме - воени злосторства, или дела извршени во војна.

Бошкоски: Од вечерва одиме напред со нашата б...

Кирилица - 12.07.2008

Вечерва нема сценарио, ова е првиот митинг без сценарио, ова е македонски митинг.

Бошкоски се врати во родната земја

Кирилица - 12.07.2008

Верувам во оваа Влада и во нашиот премиер и сигурен сум дека ке направиме се, од овој миг почнува одбраната за Јохан.

Последниот Македонец во Шевенинген е во шок и одбива да разговара

Н.Македонија - 12.07.2008

Како што помина објавувањето на пресудата, преку аплаузи за Љубе Бошковски до солзи за Јохан Тарчуловски, така помина и вчерашниот ден во Хаг.

Љубе: Голготата ќе ја заменам со битка за Јохан

Н.Македонија - 12.07.2008

Стотици граѓани од сите краишта на Македонија со зурли и тапани, знамиња, факели, облечени во маички со ликот на Љубе Бошковски, на кои беше испишан слоганот „Победа за Македонија“, а на грбот „Брат Љубе“, во ...

Пресудата од Хаг може да предизвика нови меѓуетнички тензии

Н.Македонија - 12.07.2008

Правните експерти во државата со поделени мислења во однос на пресудите на Хашкиот трибунал за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски.

Молк во партиите за одлуките на Трибуналот

Н.Македонија - 12.07.2008

ДУИ и ДПА одбиваат да кажат што мислат за пресудите на Хашкиот трибунал кој го ослободи Љубе Бошковски и го осуди Јохан Тарчуловски на 12 години затвор за настаните од 12 август 2001 година во скопското село ...

Бошкоски: Извојувана е тешка битка

А1 - 11.07.2008

Екс министерот Љубе Бошкоски е на слобода. Го напушти затворот во Шевенинген и пред македонската амбасада во Хаг го пречека семејството, пријателите, новинарските екипи.

Бошкоски се врати во Македонија

А1 - 11.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски попладнево се врати во Македонија, откако повеќе од три години помина во притвор во затворот на Хашкиот трибунал во Шевенинген.

Бошкоски замина од Хаг

А1 - 11.07.2008

По преспиената ноќ во македонската амбасада, Љубе Бошкоски на пладне замина кон аеродромот во Амстердам.

Пресудата за Тарчуловски ја поматува радоста

А1 - 11.07.2008

Недоаѓањето на Тарчуловски ја поматува сликата на радоста по ослободувањето на Бошкоски. Експертите се убедени дека станува збор за политичка одлука на Хашкиот трибунал.

Љубе Бошкоски пречекан со еуфорија

BBC - 11.07.2008

Црквени камбани, пречек на скопскиот аеродром, средби со премиерот, емоции....

Бошкоски се враќа во Македонија

Канал5 - 11.07.2008

Скопје, 11 јули (МИА) - Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски се очекува попладнево, во 15 часот и 30 минути, да се врати во Македонија, откако повеќе од три години помина во притвор во ...

Бошкоски ослободен, за Тарчуловски 12 години затвор

Утрински - 11.07.2008

Ексминистерот се враќа веднаш во Македонија со владиниот авион, Тарчуловски ќе биде во некој европски затвор Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Хаг - Ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, се ...

Поделени емоции по пресудите во Хаг

Утрински - 11.07.2008

Ставови околу пресудите дадоа единствено Владата, ВМРО-ДПМНЕ и ЛП, додека повеќето партии молчеа Жаклина Хаџи-Зафирова Задоволство и истовремено разочарување беа првите реакции од Владата и дел од македонските ...

Пресудата за Тарчуловски очекувана за експертите

Утрински - 11.07.2008

Пресудите на Хашкиот трибунал одговараат на изведените докази и на обвинението, д-р Гордан Калајџиев Молк по првичното соопштување на пресудата од Хаг кај експертите по кривично право.

Слобода за Бошковски, 12 години за Тарчуловски

Дневник - 11.07.2008

Измешани чувства кај Македонците по објавувањето на пресудата на Трибуналот: солзи радосници за Бошковски, тага за Тарчуловски Овации и радост, а само неколку секунди подоцна - солзи и негодувања.

Ден Саксон не знае дали ќе се жали, одбраната на Тарчуловски е сигурна

Канал5 - 11.07.2008

Ден по објавувањето на пресудата за Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски хашкото обвинителство не знае дали ќе поднесе жалба против пресудите - ослободителната на Бошкоски и затворската на Тарчуловски.

Бошкоски ослободен зашто во МВР постоел извештај за Љуботен

Канал5 - 11.07.2008

Извештајот кој во МВР бил направен по акцијата во Љуботен и врз основа на кој обвинителството требало да покрене истрага го спаси Бошкоски од казнена пресуда на Трибуналот - пресудата за Тарчуловски е донесена ...

Бошковски пристигна во Македонија

Канал5 - 11.07.2008

Бошковски пристигна на аеродромот Александар Велики 15-тина минути пред 16 часот. Со владиниот авион, заедно со него допатуваа и сопругата Виолета и нивните три деца.

Слобода за Љубе, 12 години за Јохан

Време - 11.07.2008

Предраг Петоровиќ (специјален известувач од Хаг) Хашкиот трибунал за воени злосторства вчера го прогласи за невин и го ослободи од кривична одговорност ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, додека ...

Љубе на слобода, 12 години за Јохан

Вест - 11.07.2008

"Обвинетиот поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски не е виновен за сите точки од обвинението против него за командна одговорност и добива ослободителна пресуда.

Љубе жали за Јохан

Вест - 11.07.2008

Во Хаг ден пред изрекувањето на пресудите на Бошкоски и Тарчуловски пристигнаа и нивните сопруги Виолета Бошкоска и Соња Тарчуловска.

Со трубачи околу 2.000 луѓе го чекаат Бошкоски на “Александар Велики“

Нетпрес - 11.07.2008

Околу 2.000 граѓани се собрани на скопскиот аеродром “Александар Велики“ и го чекаат слетувањето на владиниот авион со кој Љубе Бошкоски треба попладнево да пристигне во Скопје, јавија известувачите на Нетпрес.

И Груевски на скопскиот аеродром го чека Љубе Бошкоски

Нетпрес - 11.07.2008

Премиерот Никола Груевски штотуку пристигна на скопскиот аеродром “Александар Велики“ и тој да го пречека владиниот авион со кој Љубе Бошкоски треба попладнево да пристигне во Скопје.

Бошкоски пристигна во Македонија

Нетпрес - 11.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, пред неколку минути пристигна на аеродромот “Александар Велики“, каде го пречека премиерот Никола Грувески, но и голем број пријатели и познаници.

ЉУБЕ БОШКОВСКИ ДОЈДЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Сител - 11.07.2008

Љубе Бошковски кој вчера беше ослободен од обвинението од Хашкиот трибунал нешто по 15.30 часот пристигна на аеродромот во Скопје.

Бошкоски во Македонија

Кирилица - 11.07.2008

По ослободителната пресуда на Хашкиот суд за екс-министерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски , кој беше обвинет за случајот „Љуботен“, денеска пристигна на скопскиот аеродром Александар Македонски.

Македонија го пречека Љубе Бошкоски

Макфакс - 11.07.2008

Љубе Бошкоски попладнево се врати во Македонија, по ослободителната пресуда што му ја изрече Хашкиот суд.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Пресудата за Тарчуловски очекувана за експертите

Нетпрес - 11.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Пресудата за Тарчуловски очекувана за експертите Молк по првичното соопштување на пресудата од Хаг кај експертите по кривично право.

Бошкоски: Оваа битка ја добив, сега почнува одбраната за Јохан

Нетпрес - 11.07.2008

Поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, по пристогнувањето во Македонија, преполн со емоции како што рече, се обрати со зборовите: “Оваа битка ја добив, сега имам нова фамилија, фамилијата на ...

Апостолски: Пресудата за Тарчуловски е контрадикторна - ќе ја обжалиме

Кирилица - 11.07.2008

Не е утврдена фактичката положба како што треба. Самата пресуда е контрадикторна.

Сопругата на Љубе пресреќна

Кирилица - 11.07.2008

Властите на Холандија мораат дури и ослободениот човек да го допратат до некое сигурно место до авионот и.т.н.

Бошкоски – По повеќе од четири години на сопствена земја

Макфакс - 11.07.2008

Мили браќа граѓани на Македонија после 4 години и 4 месеци на сопствена земја, беа зборовите кои Љубе Бошкоски ги изговори на враќањето во Македонија, по ослободителната пресуда на Хашкиот суд.

Бошкоски: Нека ни е жива и вечна Македонија ...

Кирилица - 11.07.2008

Сега не е време да шириме омраза. Место омраза мораме да шириме љубов затоа што сме многу поделени, а мораме да бидеме единствени. Убаво е да се родиш, да живееш и да умреш во оваа земја.

Жителите од родното село на Бошкоски задоволни од одлуката на Хашкиот трибунал

Кирилица - 11.07.2008

Цвета Михајловска рекоа дека верувале оти Љубе е невин. Тој беше многу побожен и сигурни сме дека не го сторил делото за кое беше осомничен. - Сега чекаме да го видиме во Челопек, рекоа неговите тетки.

ПО ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ГОДИНИ МИНАТИ ВО ХАШКИОТ ЗАТВОР, БОШКОСКИ ДЕНЕСКА СЕ ВРАЌА СЛОБОДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Сител - 11.07.2008

ЉУБЕ БОШКОСКИ ПОПЛАДНЕВО СЕ ОЧЕКУВА ДА СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА ПО ПОВЕЌЕ ОД ТРИ ГОДИНИ МИНАТИ ВО ХАШКИОТ ЗАТВОР, БОШКОСКИ ДЕНЕСКА СЕ ВРАЌА СЛОБОДЕН ВО МАКЕДОНИЈА Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе ...

Бошкоски се враќа во Македонија

Макфакс - 11.07.2008

Љубе Бошкоски по ослободителната пресуда од Хашкиот суд денеска околу 16,00 часот треба да пристигне во Македонија.

РЕАКЦИИ НА БАЛКАНСКИТЕ И СВЕТСКИ МЕДИУМИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ

Сител - 11.07.2008

РЕАКЦИИ НА БАЛКАНСКИТЕ И СВЕТСКИ МЕДИУМИ ЗА ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ Судот во Хаг го ослободи од обвинение за сторени воени злосторства поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе ...

НА ПЛОШТАДОТ ПЕЛА ПРОСЛАВА ЗА ВРАЌАЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ

Сител - 11.07.2008

НА ПЛОШТАДОТ ПЕЛА ПРОСЛАВА ЗА ВРАЌАЊЕТО НА ЉУБЕ БОШКОВСКИ На плоштадот Пела во Скопје вечерва се одржува голема прослава за поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски кој денеска се врати во ...

БОШКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ И СО ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ Г.Г. СТЕФАН

Сител - 11.07.2008

БОШКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ПРЕМИЕРОТ НИКОЛА ГРУЕВСКИ И СО ПОГЛАВАРОТ НА МПЦ Г.Г.

Стотици приврзаници го пречекаа Брат Љубе пред Соборниот Х...

Кирилица - 11.07.2008

Со големи овации и скандирање на неговото име во 17:45 часот, Љубе Бошковски беше пречекан пред Владата на Република Македонија.

Трибуналот го ослободи Бошковски, на Тарчулов...

Кирилица - 11.07.2008

Ослободителна пресуда за Љубе Бошкоски , а затворска казна од 12 години за Јохан Трачуловски , вклучувајќи го времето поминато во притвор, во врска со случајот „Љуботен”, изрече денеска Судскиот ...

Во 19 часот утре на скопскиот аеродром се очекува враќањето на Љубе Бошковски

Кирилица - 11.07.2008

Здружението на бранителите „Достоинство“ денеска на прес- конференција изрази задоволство од пресудата на Хашкиот трибунал со која поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски се ...

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Бошкоски ослободен, за Тарчуловски 12 години затвор

Нетпрес - 11.07.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Бошкоски ослободен, за Тарчуловски 12 години затвор Ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, се враќа со чист образ во Македонија, откако Хашкиот трибунал вчера донесе одлука дека не ...

Нема радост додека Јохан е во Хаг!

Вечер Прес - 11.07.2008

Хашкиот трибунал е привремена институција, создадена за истраги и пресуди за воени злосторства на подрачјето на поранешна Југославија. Потенцираме - воени злосторства, или дела извршени во војна.

Љубе Бошкоски се врати во Македонија

Вечер Прес - 11.07.2008

Многу сум возбуден после четири години, на наша земја, на наше тло, овде во Македонија.

Во Челопек солзи-радосници

Н.Македонија - 11.07.2008

Со солзи-радосници на очите и насмевки на лицата жителите на Челопек, родното место на Љубе Бошковски, се собраа во дворот на црквата, заеднички да ја споделат радоста за неговото ослободување.

Бошковски ноќта ја мина на македонска територија

Н.Македонија - 11.07.2008

Нема полошо од тоа прво да ја чуете добрата, па потоа лошата вест. Солзи-радосници, аплаузи; па потоа солзи од тага, згрчени лица, наведнати глави...

Првин радост, потоа морници во „Македонска куќа“

Н.Македонија - 11.07.2008

Во атмосфера на исчекување, како цела Македонија така и Координативното тело за пречек на Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски се состана во традиционалната база, ресторанот „Македонска куќа“.

Машка логика или хашка политика?

Н.Македонија - 11.07.2008

Ако постои некаква утеха за она што вчера се случуваше во Хашкиот трибунал тогаш мора да постои и некое логично образложение за пресудата што ја слушнавме за Јохан Тарчуловски.

Љубе се враќа во Македонија

Н.Македонија - 11.07.2008

Со владиниот авион Љубе Бошковски и неговото семејство денеска попладне ќе допатуваат во Македонија.

Што ќе се случува со Јохан Тарчуловски?

Н.Македонија - 11.07.2008

Антонио Апостолски, адвокат на Јохан Тарчуловски, вели дека ќе поднесе жалба на пресудата за неговиот клиент. Жалбата се поднесува во рок од 30 дена кога пресудата ќе стигне во рацете на адвокатот.

Улиците празни во исчекување на пресудите

Н.Македонија - 11.07.2008

Скопските улици вчера беа речиси празни додека траеше директниот пренос од судницата во Хаг, кога се изрекуваа пресудите за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски.

Во „Достоинство“ задоволство и револт

Н.Македонија - 11.07.2008

Здружението на бранителите „Достоинство“ изрази задоволство од ослободувањето на Љубе Бошковски, но и револт од пресудата за Јохан Тарчуловски.

Челопек со прослава ја дочека пресудата

А1 - 10.07.2008

Солзи и честитки, наздравување со чашка ракија. Вака реагираа првите соседи од родната куќа на Љубе Бошковски по објавувањето на ослободителната пресуда.

Измешани чувства кај сопругите на Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 10.07.2008

Изрекувањето на пресудата во Хаг ја следеа семејствата на двајцата Македонци, со многу измешани чувства. Солзи од радост за ослободителната и од тага за пресудата за 12-годишна казна затвор за Тарчуловски.

Изненадувачка пресуда

BBC - 10.07.2008

Се враќаме на денешната главна вест: ослободувањето на поранешниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски од обвинувањата за воени злосторства и осудата за истото дело на неговиот со-обвинет ...

Тага во семејството на Тарчуловски

А1 - 10.07.2008

Тага во семејството на Тарчуловски. Сопругата Соња Тарчуловска си замина без збор од судницата во Хаг, неговата мајка вечерва беше примена од премиерот Груевски.

Реакции од Здружението за Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 10.07.2008

Измешани чувства, аплауз и среќа за ослободителната пресуда на Љубе Бошковски, солзи и тага за 12-годишната затворска казна на Јохан Тарчуловски.

Експерти укажуваат на контрадикција во пресудата

А1 - 10.07.2008

Ослободителната пресуда за Бошкоски, а 12-годишната казна затвор за Тарчуловски, за правните експерти укажува на контрадикторност и нелогичност во пресудите на Хашкиот трибунал.

Бошкоски ослободен, Тарчуловски осуден

BBC - 10.07.2008

Денес попладне во Хашкиот суд за воени злостортства во поранешна Југославија ќе биде изречена пресудата за некогашниот македонски министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и неговиот помошник за безбедност, ...

Бошкоски ослободен, Тарчуловски 12 години затвор

А1 - 10.07.2008

Во Хашкиот трибунал попладнево почна соопштувањето на пресудите на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски во врска со случајот Љуботен.

Реакции на координативното тело за пречек на притворениците од Хаг

Канал5 - 10.07.2008

Среќа и разочарување кај координативното тело за пречек на Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски по објавувањето на пресудата во Хаг.

Денеска пресудите за Бошкоски и за Тарчулоски

Утрински - 10.07.2008

Денеска пресудите за Бошкоски и за Тарчулоски Хашкиот трибунал денес попладне ќе ја соопшти пресудата во процесот против македонските државјани Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски обвинети за воени злосторства.

Љубе честел торта и колачи во надеж за слобода

Дневник - 10.07.2008

Со торти и со колачи што самиот ги подготвил, Љубе Бошковски вчера ги честел своите „притворски колеги“ во затворот Шевенинген надевајќи се дека ќе добие ослободителна пресуда од Судскиот совет на Хашкиот ...

АПОСТОЛСКИ: "ЌЕ ЈА ОБЖАЛИМЕ ПРЕСУДАТА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ"

Телма - 10.07.2008

Казната затвор од 12 години за Јохан Тарчуловски е контрадикторна и поради тоа ќе ја обжалиме, изјави неговиот адвокат Антонио Апостолски. “Не е утврдена фактичката положба како што треба.

КООРДИНАТИВНОТО ТЕЛО ЖАЛИ ПОРАДИ ПРЕСУДАТА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ

Телма - 10.07.2008

Координативното тело за пречек на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, по соопштувањето на пресудите од Хашкиот трибунал, изрази задоволство поради ослободувањето на поранешниот македонски министер за внатрешни ...

Владата го поздрави ослободувањето на Бошковски и искрено жали за пресудата за Тарчуловски

Канал5 - 10.07.2008

Скопје, 10 јули (МИА) - Владата на Република Македонија денеска ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал за ослободување на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, но искрено жали за пресудата ...

Пресуда во Хаг

Време - 10.07.2008

Хашкиот трибунал денеска ќе ја изрече пресуда за случајот „Љуботен“ за Љубе Бошковски и за Јохан Тарчуловски, за кои обвинителството бара затворски казни од 12 години до 15 години, а адвокатите на одбраната ...

Ослободителна пресуда за Бошкоски, Тарчуловски доби 12 години затвор

Канал5 - 10.07.2008

Измешани емоции тука во ходниците и во дворот на Хашкиот трибунал - среќа и задоволство за ослободителната пресуда за Љубе Бошковски и тага и неверување за 12-те години затвор за Јохан Тарчуловски.

Солзи радосници кај семејството на Бошкоски во Челопек

Канал5 - 10.07.2008

Со биење на камбаната на црквата св. Никола во Челопек, родното село на Љубе Бошковски, неговите најблиски и пријателите ја прославија ослободителната пресуда.

ДНЕВНИК: Љубе честел торта и колачи во надеж за слобода

Нетпрес - 10.07.2008

Со торти и со колачи што самиот ги подготвил, Љубе Бошковски вчера ги честел своите „притворски колеги“ во затворот Шевенинген надевајќи се дека ќе добие ослободителна пресуда од Судскиот совет на Хашкиот ...

Бошкоски ослободен, Тарчуловски осуден на 12 години затвор

Макфакс - 10.07.2008

Хашкиот трибунал денеска го ослободи од обвиненијата за командна одговорност Љубе Бошкоски, додека Јохан Тарчуловски е осуден на 12 години затвор.

Апостолски: Пресудата ќе ја обжалиме, контрадикторна е

Нетпрес - 10.07.2008

Пресудата за изрекување на 12 години затворска казна за Јохан Тарчуловски ќе ја обжалиме, изјави за Нетпрес, адвокатот Антонио Апостолски, бранител на Тарчуловски. “Секако дека пресудата ќе биде обжалена.

ЖИТЕЛИТЕ НА ЉУБАНЦИ РАЗОЧАРАНИ ОД ПРЕСУДАТА НА ЈОХАН ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 10.07.2008

Не е реална пресудата. Јас сум многу разочарана. Му паѓам баба на Јохан. 12 години не е реално, такви злосторства немало, тие си фантазираат - вели жителка на Љубанци. Позади мене е куќата на Јохан Тарчуловски.

ЖИТЕЛИТЕ ОД РОДНОТО СЕЛО НА БОШКОСКИ ЗАДОВОЛНИ ОД ОДЛУКАТА НА ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ

Сител - 10.07.2008

ЖИТЕЛИТЕ ОД РОДНОТО СЕЛО НА БОШКОСКИ ЗАДОВОЛНИ ОД ОДЛУКАТА НА ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Со биење на камбаната на црквата „Свети Никола“ во родното село на Љубе Бошковски, Челопек беше дочекана ослободителната пресуда ...

„ДОСТОИНСТВО“ УТРЕ ОРГАНИЗИРА ПРЕЧЕК ПО ПОВОД ВРАЌАЊЕТО НА БОШКОСКИ

Сител - 10.07.2008

„ДОСТОИНСТВО“ УТРЕ ОРГАНИЗИРА ПРЕЧЕК ПО ПОВОД ВРАЌАЊЕТО НА БОШКОСКИ Здружението на бранителите „Достоинство“ денеска на прес- конференција изрази задоволство од пресудата на Хашкиот трибунал со која ...

БОШКОВСКИ НА СЛОБОДА, ТАРЧУЛОВСКИ ДОБИ 12 ГОДИНИ ЗАТВОР

Сител - 10.07.2008

Денеска околу 14:15 часот се очекува Судскиот совет на Хашкиот суд по едногодишното судење да се изјасни дали поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошковски и командантот Јохан ...

Љубе ослободен, за Тарчуловски 12 години

Кирилица - 10.07.2008

Судскиот совет на Хашкиот трибунал го ослободи од обвинението Љубе Бошкоски додека Јохан Трачуловски го прогласи за виновен и му определи казна затвор од 12 години, во кои ќе биде пресметано ио времето кое ...

Владата ја поздрави ослободителната пресуда за Бошкоски, жали поради пресудата за Тарчуловски

Нетпрес - 10.07.2008

Македонската Влада ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал за ослободување на Љубе Бошкоски и изразува жалење за пресудата за Јохан Тарчуловски.

Почна рочиштето во Хаг за изрекување пресуда за Бошкоски и Тарчуловски

Нетпрес - 10.07.2008

Попчна судското рочите во Меѓународниот суд за воени злосторства во Хаг, на кое треба да им биде изречена пресуда на Љубе Бошкоски и н а Јохан Тарчуловски, за случајот “Љуботен“.

Денеска пресуда за Бошкоски и Тарчуловски во Хаг

Кирилица - 10.07.2008

Денеска околу 14 часот се очекува Судскиот совет на Хашкиот суд по едногодишното судење да се изјасни дали обвинителство успеало да ги докаже обвинувањата дека ексминистерот за внатрешни работи на Македонија ...

ВЛАДАТА ГО ПОЗДРАВИ ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА БОШКОВСКИ И ИСКРЕНО ЖАЛИ ЗА ПРЕСУДАТА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 10.07.2008

ВЛАДАТА ГО ПОЗДРАВИ ОСЛОБОДУВАЊЕТО НА БОШКОВСКИ И ИСКРЕНО ЖАЛИ ЗА ПРЕСУДАТА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ Владата на Република Македонија денеска ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал за ослободување на поранешниот ...

Владата го поздрави ослободувањето Бошкоски, жали за Тарчуловски

Макфакс - 10.07.2008

Македонската влада ја поздрави одлуката на Хашкиот трибунал за ослободување на Љубе Бошковски.

Денеска пресуда за Бошкоски и Тарчуловски во Хаг

Нетпрес - 10.07.2008

Денеска околу 14:15 часот се очекува Судскиот совет на Хашкиот суд по едногодишното судење да се изјасни дали поранешниот министер за внатрешни работи на Македонија Љубе Бошковски и командантот Јохан ...

ЗАДОВОЛСТВО ОД ПРЕСУДАТА ЗА БОШКОСКИ, ЖАЛЕЊЕ ЗА ИЗРЕЧЕНАТА КАЗНА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 10.07.2008

ЗАДОВОЛСТВО ОД ПРЕСУДАТА ЗА БОШКОСКИ, ЖАЛЕЊЕ ЗА ИЗРЕЧЕНАТА КАЗНА ЗА ТАРЧУЛОВСКИ Координативното тело за пречек на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, по соопштувањето на пресудите од Хашкиот трибунал, ...

Хашкиот курбан

Кирилица - 10.07.2008

Кога рекоа дека правдата е бавна, сигурно мислеле на Хашкиот трибунал. А тоа дали правдата таму е и слепа, досега не успеавме да разбереме.

Владата го поздрави ослободувањето на Бошкоски и искрено жали за пресудата за Тарчуловски

Кирилица - 10.07.2008

Владата на Република Македонија денеска ја поздрави одлуката на хашкиот трибунал за ослободување на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски , но искрено жали за пресудата за Јохан Тарчуловски .

Љубе Бошкоски ослободен, за Тарчуловски 12 години затворска казна

Нетпрес - 10.07.2008

Поранешниот министер за внатершни работи на Македонија, Љубе Бошкоски се враќа во Македонија.

12 години затвор за Јохан, Љубе ослободен!

Вечер Прес - 10.07.2008

Извори на Вечер коментираат дека со ослободување на поранешниот министер за внатрешни работи, Македонија нема никаква политичка ниту историска одговорност за настаните во 2001 Неполни две минути траеше радоста ...

Амбасадата во Хаг ги подготви патните листи за Бошковски и за Тарчуловски

Н.Македонија - 10.07.2008

Тензична и напната атмосфера владее во Хаг, во очекување на пресудата против Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски, што денеска треба да ја изрече Хашкиот трибунал.

Утре е пресудата за Љуботен

А1 - 09.07.2008

Во Хаг на ден пред пресудата пристигнаа семејствата на Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски, министрите Јанкуловска, Маневски и Јанакиески, но никако и од никого нема потврда дали има ослободителна пресуда.

Утре пресудата на Хаг за Бошковски и за Тарчуловски

Дневник - 09.07.2008

По едногодишен судски процес, во кој беа сослушани над 60 сведоци, а прочитани над 11.000 страници писм ени изјави на сведоци кои не се појавија на судењето и со презентирани повеќе од 1.000 докази, Хашкиот ...

Денот „Д“ за Бошковски

Време - 09.07.2008

По три и пол години поминати во притвор, Хашкиот суд утре попладне ќе ги изрече пресудите за Љубе Бошкоски и за Јохан Тарчуловски, на чие читање ќе присуствуваат семејствата на обвинетите, пријатели, владини ...

ЈАНКУЛОВСКА ВО ХАГ НА ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРЕСУДА ЗА БОШКОВСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ

Телма - 09.07.2008

ЈАНКУЛОВСКА ВО ХАГ НА ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРЕСУДА ЗА БОШКОВСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска како претставник на македонската Влада утре ќе присуствува на изрекувањето на ...

Во Хаг ќе бидат објавени пресудите за Бошкоски и Тарчуловски

Канал5 - 10.07.2008

Скопје, 10 јули (МИА) - Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска треба да ги соопшти пресудите за Љубе Бошкоски и Јохан Трачуловски во врска со случајот „Љуботен“.

Во Хаг се чека пресудата за Бошковски и Тарчуловски

Канал5 - 09.07.2008

Пресудата за Бошковски и Тарчуловски е напишана – остануваат помалку од 24 часа неизвесност пред да биде објавена утре попладне во судницата број еден во Хашкиот трибунал.

Хашка еуфорија

Утрински - 09.07.2008

Техничката влада на премиерот и мандатар Никола Груевски во наредните два-три дена ќе биде некомплетна. Дури тројца министри на важни ресори ќе отсуствуваат од државата, бидејќи ќе бидат во владина мисија.

Хашкиот трибунал утре попладне ќе ја соопшти пресудата во процесот против македонските државјани Љубе Бошкоски и ...

Макфакс - 10.07.2008

Хашкиот трибунал утре попладне ќе ја соопшти пресудата во процесот против македонските државјани Љубе Бошкоски и Јохан Тарчуловски обвинети за воени злосторства.

УТРЕ ЌЕ БИДАТ ОБЈАВЕНИ ПРЕСУДИТЕ ЗА БОШКОСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ

Сител - 09.07.2008

УТРЕ ЌЕ БИДАТ ОБЈАВЕНИ ПРЕСУДИТЕ ЗА БОШКОСКИ И ТАРЧУЛОВСКИ Судскиот совет на Хашкиот трибунал утре треба да ги соопшти пресудите за Љубе Бошкоски и Јохан Трачуловски во врска со случајот „Љуботен“.

Јанкуловска: Посакувам и верувам дека Бошковски и Тарчуловски од утре ќе бидат на слобода

Нетпрес - 09.07.2008

Хашкиот трибунал за воени злосторства утре ќе ги изрече пресудите на поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски и на Јохан Тарчуловски.

Хаг утре ќе им пресуди на Бошковски и на Тарчуловски

Кирилица - 09.07.2008

По сослушувањето на повеќе од 60 сведоци, читањето на над 11.000 страници писмени изјави на сведоци кои не се појавија на судењето и по презентирањето на повеќе од 1.000 докази, Хашкиот суд утре ќе ја соопшти ...

Ѓорчев: Се надеваме дека Бошковски и Тарчуловски ќе бидат ослободени

Кирилица - 09.07.2008

Утре е важен ден за Република Македонија бидејќи Хашкиот трибунал ќе ја соопшти пресудата за Бошковски и Тарчуловски.

Денеска пресудата за Љуботен

Вечер Прес - 09.07.2008

Во меѓувреме Македонија ја симна активната потерница за поранешниот министер за внатрешни работи и во пресрет на пресудата државата ги направи последните чекори, Бошковски да може како слободен граѓанин да се ...

Пријателите на Бошкоски подготвуваат фешта во Хаг

Утрински - 08.07.2008

Покрај адвокатите на двајцата македонски обвинети, во Хаг ќе допатува и бројна екипа за поддршка Гордана Дувњак Над педесетина луѓе од Македонија ќе присуствуваат в четврток на изрекувањето на судските ...

Хашкиот трибунал денеска го ослободи од обвиненијата за командна одговорност Љубе Бошкоски, додека Јохан Тарчуловски ...

Макфакс - 08.07.2008

Метеоролозите за деновиве најавуваат стабилно и тивко време со постепен пораст на температурите. Температури во Македонија ќе бидат во интервал од 27 до 35 степени Целзиусови.

До петок пресудата за Бошкоски и Тарчуловски

А1 - 07.07.2008

На три дена пред пресудата за Бошкоски и Тарчуловски, од Хаг нема навестување за исходот. Се уште се чува во тајност одлуката на судиите.

Владина делегација за поддршка на Бошковски

Време - 07.07.2008

Владина делегација, предводена од министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, министерот за правда Михајло Маневски, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски и пратеникот Влатко Ѓорчев, ќе ...