TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Братке: „Убеден сум дека Македонија ќе стане членка на НАТО“

А1 - 03.07.2004

„Понекогаш тоа оди побрзо, понекогаш побавно. Денес лидерите не сакаа да предвидат кога ќе упатат покана. Сакаме да ја видиме Македонија членка на НАТО“, изјави за А1 Роберт Братке американскиот заменик државен секретар. Г-не Братке, кога мислите дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО, ...

Бугарија ќе и донира радар на Македонија

Утрински - 03.07.2004

Средба Бучковски - Свинаров во Софија Софија - Бугарија ќе и донира радар ?Б-37" на Македонија, кој е компатибилен со стандардите на НАТО, но за кој е потребно да се изврши модернизација со вградување електронски уреди. Оваа донација е актуализирана на вчерашните разговори во Софија на министрите ...

Македонија и Бугарија заеднички ќе го бранат воздушниот простор?

Дневник - 03.07.2004

СРЕДБА БУЧКОВСКИ-СВИНАРОВ ВО СОФИЈА Скопје очекува заедничкиот систем за контрола на воздушниот простор да биде ставен во функција до 2007 година Македонија вчера и предложила на Бугарија заедничка контрола на воздушниот простор на двете земји.

Македонија и Бугарија се решени да истраат на патот за ЕУ и НАТО

А1 - 02.07.2004

Министрите за одбрана на Република Македонија и Република Бугарија Владо Бучковски и Николај Свинаров денеска во Софија разговараа за интензивање на соработката помеѓу министерствата за одбрана и армиите на двете земји, како и за размена на искуствата во подготовките за членство на Република ...

Бучковски: „Безбедносната состојба е стабилна“

А1 - 02.07.2004

„Безбедносната состојба во Република Македонија е стабилна и не очекувам да има проблеми во регионот во иднина“, изјави денеска во Софија македонскиот министер за одбрана Владо Бучковски. Тој додаде дека отвореното прашање за статусот на Косово бара внимателни потези и соработка меѓу државите во ...

„Заман“: „ Средбата на НАТО во Истанбул спасена за 50 секунди“

А1 - 02.07.2004

На паркинг со капацитет околу 7.000 возила на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул, два дена пред средбата на НАТО каде што пристигнаа многу светски лидери, била поставена бомба управувана преку мобилен телефон, пишува турскиот весник „Заман“ во текстот со наслов „Средбата на НАТО во Истанбул се спаси ...

Безбедноста е кислород на напредокот

Време - 02.07.2004

БУЧКОВСКИ НА КОНФЕРЕНЦИЈА ВО СОФИЈА Членството во НАТО гарантира безбедност и стабилност и е еден од предусловите за наплив на странски инвестиции. Под безбедносниот чадор на НАТО Европа гради напредна економија, ја развива трговијата и ја продлабочува демократијата и слободните институции.

Членството во НАТО ќе донесе стабилност и странски инвестиции

Утрински - 02.07.2004

Министерот за одбрана, Владо Бучковски, во Софија Софија - Бугарското и романското искуство од членството во НАТО покажува дека тоа е гарант за стабилноста, за прилив на странски инвестиции и за подобрување на економската состојба, што на Македонија и е потребно во овој момент, изјави министерот за ...

Членството во НАТО ќе ни донесе странски инвестиции

Дневник - 02.07.2004

БУЧКОВСКИ ВО СОФИЈА Членството во НАТО ги гарантира безбедноста и стабилноста и е еден од предусловите за наплив на странски инвестиции, истакна министерот за одбрана Владо Бучковски на конференцијата "Членство во НАТО - можности за трговија и инвестиции во Југоисточна Европа", која се одржува во ...

Бучковски: „Членството во НАТО ќе ни донесе поголеми странски инвестиции“

А1 - 01.07.2004

„Членството во НАТО ја гарантира безбедноста и стабилноста и е еден од предусловите за наплив на „Под безбедносниот чадор на НАТО, Европа изградува просперитетна и интегрирана економија, Членството во НАТО значи и зголемен број странски инвеститори и подобрување на економската состојба и стабилност ...

НАТО исто кажува Македонија различно чита

Вест - 01.07.2004

ИСТАНБУЛСКИОТ САМИТ НЕ ДОНЕСЕ НИШТО НОВО Речникот на НАТО за Македонија е ист на последните три самити од 1999 година до сега, а Црвенковски вели дека со споменувањето на Македонија во завршниот документ од Истанбул "е постигнат голем успех" Самитот на НАТО во Истанбул не донесе ништо спектакуларно ...

НАТО не охрабри, но вистинските реформи допрва следат

Утрински - 01.07.2004

Парламентарни реакции на пораките од истанбулскиот самит упатени до Македонија ПЕТКОВСКИ: Очекував многу посилна поддршка поради сето она што Македонија досега го вложи во својата легитимација Сашко Димевски На самитот на НАТО во Истанбул Македонија ја доби пораката што ја посакуваше и очекуваше, ...

Македонија треба да е задоволна од самитот во Истанбул

Утрински - 01.07.2004

Според американскиот сенатор и лобист Даглас Биројтер Слободанка Јовановска Иницијаторот на американската резолуција, со која се бараше членство на Македонија во НАТО, и претседател на Парламентарното собрание на Алијансата, Даглас Биројтер, вчера престојуваше во охрабрувачка мисија, за да порача ...

Бучковски: „Членството во НАТО ќе ни донесе поголеми странски инвестиции“

Канал5 - 01.07.2004

„Членството во НАТО ја гарантира безбедноста и стабилноста и е еден од предусловите за наплив на „Под безбедносниот чадор на НАТО, Европа изградува просперитетна и интегрирана економија, Членството во НАТО значи и зголемен број странски инвеститори и п „Членството во НАТО ја гарантира безбедноста и ...

„Работете на реформите“, порака која ја добивме на Самитот

А1 - 30.06.2004

Истанбул се смета за најголем европски град, и не без причина, Самитот на НАТО се одржа во овој град, за да се упати силна порака од Брисел за поддршката на Турција и да се зајакне партнерството со земјите од регионот. Над 30.000 турски полицајци беа распоредени на секои 15 метри на улиците на ...

НАТО го призна Бранко за претседател

Вест - 30.06.2004

ИСПРАВЕНА ГРЕШКАТА НА САЈТОТ НА АЛИЈАНСАТА Службениците на НАТО во Брисел вчера објаснија дека политичкиот оддел на македонската мисија последниот писмен извештај до службите на НАТО што ги одржуваат веб сајтовите го пратил пред 10-ина дена и дека греш Вчера се исправија грешките во титуларите во ...

Хамид Карзаи бара поддршка за изборите во септември

Утрински - 30.06.2004

Авганистан незадоволен од заклучоците на самитот на НАТО во Истанбул за проблемите во земјата НАТО се согласи да ги засили своите операции во Авганистан за не повеќе од 2.200 војници, од сегашните 6.500, кои ќе помогнат во одржување на безбедноста за време на изборите ИСТАНБУЛ - Претседателот на ...

Црвенковски: Ќе знаеме како да ја валоризираме добивката во Истанбул

Утрински - 30.06.2004

Претседателот Црвенковски и министрите Бучковски и Митрева имаа интензивни средби за време на Самитот на НАТО "Македонија е доверлив и стабилен партнер за меѓународната безбедност и ве уверувам дека веќе е подготвена да стане одговорен и заслужен член на Алијансата при следниот круг на ...

Брисел сака зрели лубеници

Дневник - 30.06.2004

КОментар - Христо Ивановски И на овој самит на НАТО, впрочем како и на претходниот пред две години во Прага, Алијансата ја потврди заложбата за водење политика на отворени врати. Ова особено важи за нас, но и за Албанија и за Хрватска, кои сме споменати во Истанбул како најнадежни земји за ...

Македонија во НАТО за две години

Дневник - 30.06.2004

ЗАВРШИ ИСТАНБУЛСКИОТ САМИТ Ако се исполнат стандардните критериуми, можеме да сметаме на покана на самитот во 2006, сметаат македонските функционери Македонија има шанса да добие покана за членство во НАТО на следниот самит, кој треба да се одржи по две години, ако дотогаш ги исполни стандардните ...

Црвенковски: „Македонија ќе добие покана за НАТО во 2006“

А1 - 29.06.2004

Македонија со сигурност ќе добие покана за НАТО во 2006 и најверојатно ќе стане полноправна членка во 2007, изјави на денешната прес-конференција претседателот Бранко Црвенковски по завршувањето на сите билатерални средби на Самитот на НАТО во Истанбул.

Експлозија на аеродромот во Истанбул

А1 - 29.06.2004

Во Истанбул во тек е големата преселба на 60-тината државни претседатели, премиери и министри на земјите учеснички на Самитот на НАТО кој по дводневна работа заврши денеска во Истанбул. Преселба се одвива во голема психоза и страв од нови терористички напади предизвикани по денешната експлозија на ...

Продолжува Самитот на НАТО во Истанбул

А1 - 29.06.2004

Челниците на четириесеттина држави, денеска го завршуваат дводневниот самит на НАТО во Истанбул на кој преовладуваат прашања за јакнење на мисиите на Алијансата во Ирак , Авганистан и на Блискиот Исток. Освен шефовите на држави и влади на 26 земји-членки на НАТО, како и на 20-тина партнерски земји, ...

Вратата на НАТО останува отворена

Вест - 29.06.2004

НАТО САМИТОТ ВО ИСТАНБУЛ ИМ ОСТАВИ ШАНСИ НА МАКЕДОНИЈА, АЛБАНИЈА И ХРВАТСКА ДА ГО ФАТАТ ВЛЕЗОТ "Она што го посакувавме, тоа и се случи, на најдиректен начин да добиеме охрабрување да продолжиме. Тоа е условна гаранција дека ако го исполниме сето она што како задача ни е поставено, на следниот самит ...

НАТО на знае за Бранко

Вест - 29.06.2004

НЕАЖУРНОСТ На официјалните Интернет страници на НАТО и на Истанбулскиот самит на Алијансата стои дека претседател на Македонија е Борис Трајковски, а премиер Бранко Црвенковски. Овие податоци се наоѓаат во делот од сајт На официјалните Интернет страници на НАТО и на Истанбулскиот самит на ...

Позитивни сигнали за Македонија, Хрватска и за Албанија

Време - 29.06.2004

САМИТ НА НАТО ВО ИСТАНБУЛ Исмет Кочан, специјално за „Време“ од Истанбул <> Во Истанбул денеска, со седницата на Северноатлантскиот совет (НАЦ), на која учествуваат шефови на држави и влади на 26 земји постојани членки на НАТО, почна самитот на Евроатлантската воена алијанса.

За НАТО, Трајковски е се уште претседател, Бранко - премиер

Време - 29.06.2004

НА ВЕБ-СТРАНИЦАТА НА ИСТАНБУЛСКИОТ САМИТ Според официјалната веб-страница на истанбулскиот самит на НАТО ( ), делегацијата на Македонија ја сочинуваат претседателот на Република Македонија Борис Трајковски и премиерот Бранко Црвенковски! Делот од сајтот што се однесува на учесниците последен пат ...

НАТО ќе има поактивна улога во Ирак

Утрински - 29.06.2004

Ирачката агенда вчера ја фрли во сенка расправата за Авганистан За Шефер влегувањето на НАТО на Балканот било револуција, одењето во Авганистан и Ирак еволуција ИСТАНБУЛ- Американскиот претседател Џорџ Буш вчера им приреди политички упад на лидерите на НАТО во Истанбул, објавувајќи заедно со ...

Македонија ја доби пораката

Утрински - 29.06.2004

На самитот во Истанбул НАТО позитивно ги оцени реформите што се спроведуваат во трите држави од Јадранската група ИСТАНБУЛ - Вратите на НАТО остануваат отворени за нови членки, и Албанија, Хрватска и Македонија се охрабруваат да продолжат со реформите потребни за прогресот за членство во ...

НАТО си оди од БиХ, доаѓаат сили на ЕУ

А1 - 28.06.2004

Лидерите на НАТО денеска на самитот во Истанбул одлучија Алијансата до крајот на годинава да замине од Босна и Херцеговина (БиХ) и управувањето со мировната мисија во таа балканска земја да и го препушти на Европската унија (ЕУ).

Учесници на НАТО самитот во Истанбул

А1 - 28.06.2004

Учесници на НАТО самитот во Истанбул: Членки на НАТО - Белгија, Бугарија, Велика Британија, Германија, Грција, Данска, Естонија, Италија, Исланд, Канада, Летонија, Литванија, Луксембург, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Словачка, Словенија, САД, Турција Унгарија, Франција, Холандија, Чешка ...

НАТО се согласи да врши обука на ирачките сили за безбедност

А1 - 28.06.2004

Земјите членки на НАТО официјално се согласија денеска на средбата во Истанбул да го преземат обучувањето на ирачките сили за безбедност, изјави портпаролот на Алијансата Џејмс Апатурај. На Самитот денеска беше објавен и крај на мисијата на силите за стабилизација во Босна и Херцеговина СФОР.

Турција и натаму ќе ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

А1 - 28.06.2004

Традиционалното пријателство меѓу Турција и Македонија, како и поддршката на Анкара за влез на Македонија во НАТО беа главни теми на денешната средба во Истанбул меѓу шефот на македонската дипломатија Илинка Митрева и нејзиниот турски колега Абдула Ѓул, која се реализира на маргините на првиот ден ...

НАТО ќе ја прошири мисијата надвор од Авганистан

А1 - 28.06.2004

Авганистан е вистинскиот тест за НАТО, но не и Ирак, заклучија 26-те земји членки во Истанбул на состанокот на северно-атлантскиот совет. НАТО ќе ја прошири мисијата и надвор од главниот град Кабул, со испраќање на пет нови тимови за реконструкција во северен Авганистан.

Алијансата не ја затвара вратата за идните претенденти

А1 - 28.06.2004

На втората страница од Коминикето од Самитот на НАТО во Истанбул се вели „Потврдивме дека вратата на НАТО останува отворена за нови членки, и ги охрабруваме Албанија, Хрватска и Македонија да продолжат со потребните реформи на патот кон членство во НАТО".

Самитот на НАТО започна со судири помеѓу демонстрантите и полицијата

А1 - 28.06.2004

Како и што се очекуваше, Самитот на НАТО започна денеска во Истанбул на највисок врв со седницата на атланскиот совет, но и со жестоки демонстрации против НАТО и американскиот претседател Буш и неговото воено ангажирање во Ирак.

Истанбул под опсада

Време - 28.06.2004

ПОЧНУВА САМИТОТ НА НАТО Исмет Кочан, специјално за „Време“ од Истанбул Петнаесетмилионскиот Истанбул од вчера личи на најголем затвор на светот. Блокирани се цели улици и квартови, укинат е градскиот превоз кон квартот Харбие и конгресниот центар „Љутфи Крдар“, каде што денеска почнува самитот на ...

Над Босфор ни пиле не смее да прелета

Вест - 28.06.2004

НАТО ГО ЗАПОЧНА САМИТОТ ВО ИСТАНБУЛ ПОД ЦЕЛОСЕН КАРАНТИН Домаќинот Турција се раководи од мотото: "Нула грешки значат нула ризик", што ги објаснува безбедносните процедури за кои се ангажирани над 30 илјади полицајци Под комплетна безбедносна изолација од земја и од воздух, во Истанбул денеска ...

Шефер најави охрабрувачки пораки за Македонија

Утрински - 28.06.2004

Денеска во Истанбул почнува самитот на НАТО на кој присуствуваат 40-ина светски лидери Истанбулскиот самит се најавува како самит на помирување од кој НАТО треба да излезе од евроатлантските рамки Од нашите специјални известувачи Слободанка Јовановска и Сашко Димевски ИСТАНБУЛ - Под извонредно ...

Вратата на НАТО е отворена за Македонија

Утрински - 28.06.2004

Претседателот на Парламентарното собрание на Алијансата ексклузивно за "Утрински весник" Вратата на НАТО останува отворена за сите оние што имаат волја и способност да ги преземат обврските од членството, а постигнувањата на Македонија ќе го определат моментот кога ќе се реализираат нејзините ...

Три илјади британски војници ќе предводат нова мисија на меѓународните сили

Утрински - 28.06.2004

План на Вашингтон и Лондон за распоредување сили на НАТО во Ирак Од нашиот дописник Томислав Ивановски ЛОНДОН - Силите на НАТО, вклучувајќи во нив и 3.000 британски војници, ќе бидат распоредени во Ирак како поддршка на новите ирачки власти, се вели, меѓу другото, во планот што го подготвуваат ...

Македонија оди во Истанбул по ветување и бизнисмени

Дневник - 28.06.2004

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА САМИТОТ НА НАТО Тема на Самитот ќе бидат операциите на НАТО во Авганистан и можната мисија во Ирак, а исклучена е можноста да се упатат покани за членство Македонија ќе го зголеми бројот на војниците во Авганистан, а Германија ќе командува и ќе ги поддржува македонските трупи во ...

Самитот на НАТО започна со судири помеѓу демонстрантите и полицијата

Канал5 - 28.06.2004

Околу 2.000 демонстранти утрово се судрија со полицијата во Истанбул во знак на протест поради одржувањето на самитот на НАТО на кој присуствуваат претседатели на влади или држави на 26 држави-членки на Алијансата. Полицијата употреби солзавец во обид Околу 2.000 демонстранти утрово се судрија со ...

ЦРВЕНКОВСКИ: ОНА ШТО ГО ПОСАКУВАВМЕ ОД САМИТОТ ВО ИСТАНБУЛ, ТОА И СЕ СЛУЧИ

Канал5 - 28.06.2004

Она што го посакувавме од овој Самит тоа и се случи, на најдиректен начин да добиеме охрабрување, вреднување на она што досега го направивме и охрабрување да продолжиме. Тоа е условна гаранција дека доколку го исполниме сето она што како задача ни е по Она што го посакувавме од овој Самит тоа и се ...

Турција и натаму ќе ја поддржува Македонија на патот кон НАТО

Канал5 - 28.06.2004

Традиционалното пријателство меѓу Турција и Македонија, како и поддршката на Анкара за влез на Македонија во НАТО беа главни теми на денешната средба во Истанбул меѓу шефот на македонската дипломатија Илинка Митрева и нејзиниот турски колега Абдула Ѓул Традиционалното пријателство меѓу Турција и ...