TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата се извалка од „пристрасноста“ на Хан

Дневник - 14.06.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан е „корумпиран политичар“, подмитен од македонските власти за да ја турка разрешницата на политичката криза во корист на премиерот Никола Груевски. Вака одредени медиуми и експертски гласници на СДСМ деновиве ...

Диво месо – Заев бара да си оди Груевски од власта, овој му се заканува дека ќе го прати во апс како велепредавник

Репортер - 14.06.2015

По повеќе од скромниот успех на преговорите на режимот на Груевски со шефот на опозицијата Зоран Заев, кој го разобличи тој режим како криминален, антидемократски и терористичи, а со посредство на Јоханес Хан, комесар за приближување на земјите од ...

Диво месо

Либертас - 14.06.2015

По повеќе од скромниот успех на преговорите на режимот на Груевски со шефот на опозицијата Зоран Заев, кој го разобличи тој режим како криминален, антидемократски и терористичи, а со посредство на Јоханес Хан, комесар за приближување на земјите од ...

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

еМагазин - 14.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.Корисници на програмата се ...

ЕК и ММФ ќе доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

24 Вести - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

Жестока реакција на европската комисија и на ЕНП за однесувањето на Заев и неговите медиуми

Канал5 - 13.06.2015

Жестока реакција од европската комисија како одговор на нападите од СДСМ и од соросовите медиуми кон еврокомесарот Јоханес Хан. Наместо да напаѓаат, политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение, стои во соопштението од комисијата.

ЕК и ММФ издвоија 8 милиони евра за Западен Балкан

+инфо - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

Кој е навистина Јоханес Хан?

Нова ТВ - 13.06.2015

Како се случи еврокомесарот за проширување Јоханес Хан да се соочи со лавина критики, реакции и обвинувања, помешани со гнев и очај дека пропаста е се што ни преостанува а за тоа е виновен тој- човекот обвинет за корупција од страна на некои од ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Курир - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

Жестоки реакции на ЕК по нападите и навредите упатени за Хан

Нетпрес - 13.06.2015

Жестоки се реакциите од страна на Европската комисија по постојаните напади на СДСМ и нејзиние новинари кон еврокомесарот Јоханес Хан. Во реакцијата се вели дека нападите кон Хан немаат основа, како и дека наместо на напади, политичарите треба да се ...

ХАН НАЈАВИ: ЕУ ќе му помогне на регионот со осум милиони евра

Телеграф - 13.06.2015

Тоа е неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за ...

КУРИР: Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Сител - 13.06.2015

Наместо осуда и напади политичките лидери да се фокусираат кон постигнување решение и излез од кризата. Европската комисија жестоко одговори на постојаните обвинувања од опозицијта и СДСМ за пристарсноста на комесарот Јоханес Хан.Во соопштението на ...

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Алфа - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

Хан во Сараево: Медиумите на Балканот мора да стекнат финансиска и политичка независност (Видео)

Кирилица - 13.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за конференцијата на БИРН, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание. Хан на вчерашното обраќање рече дека слободата на медиумите ...

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Вечер Прес - 13.06.2015

Корисници на програмата се БиХ, Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора. Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан наведе дека за земјите од Западен Балкан е посебно важно да обезбедат макроекономска стабилност, да ја зголемат ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Денешен - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Пулс24 - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Локално - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа.

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Вечер Прес - 13.06.2015

-Секое обвинување кое ја доведува во прашање непристрасноста на комесарот Хан и неговите напори да ги олесни разговорите кои треба да дојдат до решение на кризата се целосен нонсенс и немаат никаква основа, пишува во соопштението од ХАН.

ЕК и ММФ ќе му доделат осум милиони евра неповратна помош на Западен Балкан

Н.Македонија - 13.06.2015

Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд потпишаа договор за доделување на осум милиони евра неповратна помош за програмата за зајакнување на капацитетот во областа на фискалните реформи во Југоисточна Европа, јави МИА.

Жестоки реакции на ЕК и ЕПП по нападите и навредите кон еврокомесарот Хан

Lider - 13.06.2015

Европската комисија жестоко одговори на постојаните напади кон еврокомесарот Јоханес Хан од страна на СДСМ и нејзините новинари и соросови платеници. Реакцијата на ЕК е дека нападите кон Хан се неосновани, а дека наместо напади политичките лидери да ...

Хан ги повикува балканските влади за поголема слобода на медиумите

Призма - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за конференцијата на БИРН, рече дека слободата на медиумите на Балканот „останува точка на особена загриженост“ за Европската комисија – особено прашањето на владиното мешање и заканитe против независноста ...

Дискутабилен кредибилитетот на Јоханес Хан

Алсат-М - 12.06.2015

Дипломатски претставници на влијателни земји-членки на Европската унија под знак прашалник ја ставиле кредибилноста и објективноста на еврокомесарот Јоханес Хан како посредник во разговорите за излез од политичката криза.

Брисел не го именува Заев за да не биде обвинет дека зазема страна

Дневник - 12.06.2015

Зошто Брисел не сака да го именува тој „некој“ од чие однесување во средата се разочарале, па преговорите ги прогласија за целосен неуспех, иако на сите им е јасно дека станува збор за Зоран Заев? Дипломатскиот речник на еврокомесарот Јоханес Хан, ...

Потера по Хан со американски и германски пари

Дневник - 12.06.2015

По пропаста на преговорите во Брисел, пораката од ЕУ е дека Македонија, односно нејзините политички лидери, требало самите да понудат решение. Во меѓувреме, додека домашните политичките лидери смислат какво би било тоа решение, во Скопје медиумите ...

СДСМ ја поздравува посветеноста на Хан и амбасадорите

24 Вести - 12.06.2015

СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза предизвикале различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија и укажува оти ставовите на партијата за одржаната средба се ...

Хан со апел за поголема слобода на медиумите на Балканот

Телма - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за конференцијата на БИРН, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание. Хан рече дека слободата на медиумите на Балканот „останува ...

Под лупа ставена неутралноста на комесарот Хан!

Deutsche Welle - 12.06.2015

Досега под лупа на јавноста беа само изјавите на комесарот Хан. Но, на дипломатска средба во Скопје било поставено и прашањето - дали тој има бизнис интереси во австриска компанија која работи во Македонија? Ги премина ли комесарот Јоханес Хан ...

Хан повикува на поголема слобода на медиумите на Балканот

Утрински - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на конференцијата на БИРН во Сараево изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание.

СДСМ ја поздравува целосната посветеност на еврокомесарот Хан

Утрински - 12.06.2015

СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза предизвикале различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија и укажува оти ставовите на партијата за одржаната средба се ...

Хан загрижен за слободата на медиумите на Балканот

24 Вести - 12.06.2015

Европскиот комесар за проширување на ЕУ, Јоханес Хан оцени денеска дека слободата на медиумите на Балканот е прашање што предизвикува голема загриженост и оти е неопходно итна акција. Хан нагласи дека слободата на медиумите на Балканот претставува ...

САД: Партиите итно да ги удвојат напорите за компромисно решение

24 Вести - 12.06.2015

По пропаѓањето на преговорите во Брисел, очите на голем дел од екпертската јавност и поддржувачите на опозицијата се свртени кон Вашингтон, во очекување да испратат „булдожер“-дипломат, кој би ја презел посредничка улога.

Хан: Состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост

МКД - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за конференцијата на БИРН, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот „останува точка на особена загриженост“ за Европската Комисија, која бара итно внимание.

Под лупа неутралноста на комесарот Хан!

Репортер - 12.06.2015

Досега под лупа на јавноста беа само изјавите на комесарот Хан. Но, на дипломатска средба во Скопје било поставено и прашањето – дали тој има бизнис интереси во австриска компанија која работи во Македонија? Ги премина ли комесарот Јоханес Хан ...

СДСМ ја поздравува посветеноста на ЕУ да се најде решение за кризата

Телеграф - 12.06.2015

Воедно, уште еднаш ја поздравуваме целосната посветеност, пред сѐ на еврокомесарот Јоханес Хан, како и на останатите меѓународни претставници, присутни во Брисел СДСМ соопштува дека текот и исходот на средбата во Брисел за политичката криза ...

СДСМ ги поздрави напорите на Хан во преговорите

Нова ТВ - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

Хан ги повикува балканските влади да овозможат поголема слобода за медиумите

+инфо - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан во видеопорака за конференцијата на БИРН која се одржува во Сараево, рече дека слободата на медиумите на Балканот „останува точка на особена загриженост“ за Европската комисија – особено прашањето на ...

(ВИДЕО): Има ли Хан бизнис интереси во Македонија? Прашањето поставено од претставник влијателна земја членка

Репортер - 12.06.2015

Во вчерашната емисија „Вин-Вин“ на телевизија „24 Вести“, новинарот Васко Попетревски зборуваше неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија, во вчерашната емисија.

ЦИВИЛ: Замената на демократијата со стабилност ѝ донесе хаос на Македонија

А1 On - 12.06.2015

„Многу разочаран поради недостатокот на одговорност + лидерство од некои“ – твитна Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан по неуспехот на бриселските преговори меѓу владата и опозицијата за надминување на политичката криза во Република ...

Нонковиќ: Обвинувањата дека Хан е корумпиран се срам, небулози и измислици

Курир - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

(ВИДЕО) Хан бил член на бордот на директори на „Новоматик“

А1 On - 12.06.2015

Според официјалната биографија на еврокомесарот Јоханес Хан, тој од 1997 до 2003 година работел како член на бордот на директори на „Новоматик“. Австриската компанија „Новоматик“ позната во индустријата на игри, е присутна на македонскиот пазар како ...

Хан загрижен за слободата на медиумите на Балканот

Сител - 12.06.2015

Европскиот комесар за проширување на ЕУ, Јоханес Хан оцени денеска дека слободата на медиумите на Балканот е прашање што предизвикува голема загриженост и оти е неопходно итна акција. Хан нагласи дека слободата на медиумите на Балканот претставува ...

СДСМ ја поздрави посветеноста на Хан и дипломатите во преговорите

+инфо - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија, реагира СДСМ.

Хан: Слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост

Макфакс - 12.06.2015

Состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание, останува точка на особена загриженост за Европската комисија, особено прашањето на владиното мешање и закани против независноста на јавните ...

Хан ги повикува балканските влади за поголема слобода на медиумите (Видео)

Кирилица - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во видеообраќање на регионалната конференција на БИРН во Сараево „Предизвици за медиумската слобода“, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост и бара итно ...

Хан ги повикува владите на Балканот за прогрес во слободата на медиумите

Нова ТВ - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, при видео обраќање на регионалната конференција за медиуми на БИРН во Сараево, рече дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание, и останува ...

Хан-Загрижува слободата на медиумите на Балканот

Р.С.Европа - 12.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан оцени денеска дека слободата на медиумите на Балканот е прашање што предизвикува голема загриженост и оти е неопходна итна акција. Според Хан, особено загрижуваат заканите од властите насочени кон независните медиуми.

(ВИДЕО) Хан: Владата се меша и заканува на независните радиодифузни сервиси- слободата на медиумите е точка на ...

Репортер - 12.06.2015

Во прилог е соопштение од видео обраќањето на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на денешната регионалната конференција за медиуми на БИРН во Сараево каде тој апелираше до балканските влади за поголема слобода на медиумите.

ХАН: Ќе вршам притисок врз балканските влади за слобода на медиумите

Телеграф - 12.06.2015

Хан нагласи дека слободата на медиумите на Балканот претставува „прашање кое ѝ предизвикува посебна загриженост“ на Европската комисија Европскиот комесар за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, оцени дека слободата на медиумите на Балканот е прашање што ...

Под лупа ставена неутралноста на комесарот Хан!

+инфо - 12.06.2015

Ги премина ли комесарот Јоханес Хан границите на неопходната неутралност во неговото медијаторство за решавање на македонската политичка криза? Ова прашање го наметна неговиот твит објавен веднаш по неуспехот на бриселската рунда разговори со ...

Груевски и неговата политичка кохорта

Репортер - 12.06.2015

„Многу разочаран поради недостатокот на одговорност + лидерство од некои“ – твитна Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан по неуспехот на бриселските преговори меѓу владата и опозицијата за надминување на политичката криза во Република ...

Попетревски: Амбасадор на влијателна еу-земја прашал за интересите на Хан во „Новоматик“ (ВИДЕО)

+инфо - 12.06.2015

Зборувајќи за прашањето за неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија, новинарот Васко Попетревски во вчерашната емисија „Вин Вин“ на „24 Вести“ кажа информација добиена од дипломатски ...

Нонковиќ: Обвинувањето дека Хан е корумпиран и платен од Груевски е блам и гнасна измисица

Нетпрес - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

Нонковиќ: Обвинувањата дека Хан е корумпиран се срам, небулози и измислици

Press24 - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

Хан се поврзува со австриска фирма во Македонија која поседува казина?

А1 On - 12.06.2015

Под сомнеж е ставена неутралноста на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, поради неговата евентуална поврзаност со австриска фирма присутна на македонскиот пазар како сопственик на казина.

Контраверза: Кои се бизнис интересите на Јоханес Хан во Македонија?

Кирилица - 12.06.2015

По неуспехот на преговорите во Брисел во јавноста се отвара и прашањето за неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во неговото медијаторство помеѓу лидерите на политичките партии. Се појавија информации за негови бизнис интереси поврзани со ланец ...

Замената на демократијата со стабилност ѝ донесе хаос на Македонија

МКД - 12.06.2015

„Многу разочаран поради недостигот од одговорност + лидерство од некои“ – твитна комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, по неуспехот на бриселските преговори меѓу владата и опозицијата за надминување на политичката криза во Република ...

СДСМ ја поздравува целосната посветеност на еврокомесарот Јоханес Хан

А1 On - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

СДСМ: Многу шпекулации за средбата со Хан

Репортер - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

СДСМ: Ја поздравуваме посветеноста на Хан и дипломатите

Кирилица - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија, реагира опозициската СДСМ.

ДВ: Под лупа ставена неутралноста на комесарот Хан!

Бриф - 12.06.2015

Ги премина ли комесарот Јоханес Хан границите на неопходната неутралност во неговото медијаторство за решавање на македонската политичка криза? Ова прашање го наметна неговиот твит објавен веднаш по неуспехот на бриселската рунда разговори со ...

(ВИДЕО) Попетревски: Амбасадор на влијателна ЕУ- земја прашал за интересите на Хан во „Новоматик“

Бриф - 12.06.2015

Зборувајќи за прашањето за неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија, новинарот Васко Попетревски во вчерашната емисија „Вин Вин“ на „24 Вести“ кажа информација добиена од дипломатски ...

СДСМ ја поздрави посветеноста на Хан и останатите меѓународни претставници

Локално - 12.06.2015

Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

Нонковиќ: Обвинувањата дека Хан е корумпиран се измислици

Пулс24 - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

Нонковиќ: Обвинувањата дека Хан е корумпиран се измислици

Денешен - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

Дојче Веле: Хан со бизнис интереси во Македонија

Канал 77 - 12.06.2015

Перцепцијата дека Хан можеби не е доволно неутрален, не е само медиумска шпекулација, изјави вчера новинарот Васко Попетревски во дебатна емисија на ТВ „24 вести“, повикувајќи се на информации потврдени од дипломатски извори.

Доставени новите две барања на СДСМ

Република - 12.06.2015

Последната средба во Брисел на 10-ти јуни кога цела Македонија очекуваше распуштање на школата за блокирање на државата – помина неславно. СДСМ не се согласи на влада во која ќе учествува Никола Груевски, избран со големо мнозинство од партијата ...

Нонковиќ: Обвинувањата дека Хан е корумпиран се срам, небулози и измислици

Република - 12.06.2015

На преговорите беше и Дејвид Кулен, тоа е човекот кој е задолжен за досието Република Македонија во ЕК, тој го пишува извештајот за Македонија кој во октомври секоја година го издава Европската комисија и кој изминатите шест години содржеше ...

DW: Неутралноста на комесарот Хан под лупа !

Локално - 12.06.2015

Досега под лупа на јавноста беа само изјавите на комесарот Хан. Но, на дипломатска средба во Скопје било поставено и прашањето – дали тој има бизнис интереси во австриска компанија која работи во Македонија, прашува Дојче веле ? Ги премина ли ...

Замената на демократијата со стабилност ѝ донесе хаос на Македонија

Либертас - 12.06.2015

„Многу разочаран поради недостатокот на одговорност + лидерство од некои“ – твитна Комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан по неуспехот на бриселските преговори меѓу владата и опозицијата за надминување на политичката криза во Република ...

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се реши ќорсокакот во Македонија

Локално - 12.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд, на својот Твитер профил напиша дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој вели дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се излезе од политичкиот ќор-сокак.

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа Хан

Пулс24 - 12.06.2015

Јасна Котеска не запира со своите вулгарни и ниски навреди кон еврокомесарот Хан. Вчера опозициските екстремисти преку социјалните мрежи го нападнаа еврокомесарот Хан. Едн од најжестоките опозициски напаѓачи беше Јасна Котеска која не престана да го ...

Хан загрижен за слободата на медиумите на Балканот

Локално - 12.06.2015

Европскиот комесар за проширување на ЕУ, Јоханес Хан оцени денеска дека слободата на медиумите на Балканот е прашање што предизвикува голема загриженост и оти е неопходно итна акција. Хан нагласи дека слободата на медиумите на Балканот претставува ...

Хан бара поголема медиумска слобода на Балканот

Фактор - 12.06.2015

Слободата на медиумите на Балканот стана прашање кое предизвикува голема загриженост и со кое е итно да се позанимаваме, изјавил дека европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

ЕК: Јоханес Хан не е пристрасен во македонските преговори

Фактор - 12.06.2015

Обвиненијата за искоренување на еврокомесарот Јоханес Хан во македонската криза се целосно неосновани, изјави портпаролката на Европската комисија Маја Коцианчиќ. Според неа политичките лидери треба да се фокусираат на постигнување на конечен ...

(ВИДЕО) Хан: Состојбата со слободата на медиумите на Балканот бара итно внимание

Либертас - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, за конференцијата на БИРН, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание. Хан рече дека слободата на медиумите на Балканот „останува ...

Хан: Загрижува состојбата со слободата на медиумите на Балканот

Канал 77 - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во видео обраќање на регионалната конференција на БИРН во Сараево „Предизвици за медиумската слобода“, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост и бара ...

СДСМ: Ја поздравуваме посветеноста на Хан и дипломатите

Либертас - 12.06.2015

„Текот и исходот на лидерската средба одржана во Брисел, под покровителство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, предизвикаа различни коментари, шпекулации и дезинформации во медиумите и во јавноста во Македонија.

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа Хан поради партиска задача

Пулс24 - 12.06.2015

Јасна Котеска продолжува да го напаѓа еврокомесарот Јоханес Хан... Почна и не заврши таму. Јасна Котеска продолжува да го напаѓа еврокомесарот Јоханес Хан со вокабулар кој не и прилега на една високо образована личност ( види ЛИНК ).

Хан: Слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост

Тера - 12.06.2015

Состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание, останува точка на особена загриженост за Европската комисија, особено прашањето на владиното мешање и закани против независноста на јавните ...

Хан: Слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост

Точка - 12.06.2015

Состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост која бара итно внимание, останува точка на особена загриженост за Европската комисија, особено прашањето на владиното мешање и закани против независноста на јавните ...

Амбасадор на влијателна ЕУ-земја прашал за „интересите“ на Хан во Македонија

Локално - 12.06.2015

Чиј е Хан?A Што (не)знел со ваквиот пристап во преговорите за решавање на политичката криза за Македонија. Дилема и колку воопшто како политичар сериозно е навлезен во проблемот , а камоли во спецификите и нијансите кои одлучуваат..

Дали договорот за предвремени избори е мртов?

Sky - 12.06.2015

Политичките партии да дојдат со конкретни предлози, се вели во дел од изјавата на Европската комисија по состанокот на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, со лидерите на политичките партии.

Лоренс Оер: Преговорите за излез од кризата да продолжат во ист формат

Sky - 12.06.2015

Ние го поддржуваме комесарот Хан и истакнуваме дека преговорите треба да продолжат во ист формат за да се даде можност да се најде консензус за политичката криза во Македонија, изјави амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер.

(ВИДЕО) Попетревски: Амбасадор на влијателна еу-земја прашал за интересите на Хан во „Новоматик“

Либертас - 12.06.2015

Зборувајќи за прашањето за неутралноста на еврокомесарот Јоханес Хан во преговорите за решавање на политичката криза во Македонија, новинарот Васко Попетревски во вчерашната емисија „Вин Вин“ на „24 Вести“ кажа информација добиена од дипломатски ...

Хан од балканските влади бара поголема слобода за медиумите

Sky - 12.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во видеообраќање на регионалната конференција на БИРН во Сараево „Предизвици за медиумската слобода“, изјави дека состојбата со слободата на медиумите на Балканот предизвикува голема загриженост и бара итно ...

БИРН организира конференција посветена на медиумските слободи

Призма - 11.06.2015

Одбележувајќи ја својата десетта годишнина, БИРН ќе биде домаќин на конференција за медиуми на која ќе се дискутира за клучни теми од оваа сфера и ќе бидат презентирани препораки од граѓаското општество на Балканот до владите во регионот за ...

Медиумите од регионот за преговорите во Брисел

24 Вести - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Француската амбасадорка со подршка за продолжување на дијалогот во Брисел

Канал5 - 11.06.2015

Преговорите вчера завршија многу доцна и беа како продолжение на договорот што беше постигнат на 2 јуни. Треба да се продолжи со реформите во насока за организирање на што подобри избори што се предвидени да се одржат во април следната година.

Лоренс Оер: Преговорите мора да продолжат

Телма - 11.06.2015

Француската амбасадорка во земјава, Лоренс Оер, изјави дека преговорите меѓу власта и опозицијата мора да продолжат во ист формат, се со цел да се најде решение за излез од кризата, како и да се реализираат реформите, потребни за спроведување на ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Утрински - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Итно да се најде траен политички договор - порака од ЕК по синоќешното фијаско

24 Вести - 11.06.2015

Европската унија ги повикува сите партии, во интерес на земјата и нејзините граѓани, да изнајдат траен политички компромис и без одлагање да излезат со предлози кои би се надградиле на договорот кој беше постигнат на втори јуни, пишува во ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

24 Вести - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Хан: Разочаран сум од недостиг на одговорност и лидерство

Телма - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот твитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Хан го откажа патот за БиХ, Заев ги заплетка разговорите?

Дневник - 11.06.2015

И по шест часа разговори на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори до доцните вчерашни попладневни ...

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство

Утрински - 11.06.2015

„Разговорите беа отворени и детални, но не се` уште не доведоа до конечен договор. Европската унија ги повикува сите страни - во интерес на нивната земја и нејзините граѓани - да се најде траен политички компромис без одложување и излезе со ...

Пропаднаа преговорите во Брисел, Хан разочаран

Вест - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите во Брисел помеѓу лидерите на четирите најголеми политички партии. По 11 часа, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи не успеаја да дојдат до договор со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој ...

Бриселскиот состанок без договор- Хан разочаран

Deutsche Welle - 11.06.2015

Маратонскиот, 12 часовен состанок меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија одржан под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, заврши без договор Зоран Заев и Никола Груевски се обвинуваат меѓусебно за ...

Пропаднаа преговорите во Брисел

Алсат-М - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. „Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес ...

Француската амбасадорка: Преговорите треба да продолжат во овој формат

А1 On - 11.06.2015

Ние го подржуваме комесарот Хан и потенцираме дека преговорите треба да продолжат во овој формат за да се даде прилика да се изнајде консензус за политичката криза во Македонија, изјави денеска француската амбасадорка во Македонија, Лоренс Оер по ...

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

А1 On - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Бриселскиот состанок без договор- Хан разочаран

Правдико - 11.06.2015

Маратонскиот, 12 часовен состанок меѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија одржан под покровителство на еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел, заврши без договор. Зоран Заев и Никола Груевски се обвинуваат меѓусебно за ...

Ниту еден диктатор не ја напуштил власта по три средби

Репортер - 11.06.2015

По фијаското на средбата на лидерите на политичките партии со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, политичарите распалија на социјалните мрежи. Вината за неуспехот на преговорите во Брисел си ја префрлаат едни на други.

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство кај некои

+инфо - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот Tвитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Press24 - 11.06.2015

- Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Репортер - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Оер: Политичкиот дијалог да продолжи додека се изнајде компромис

Кирилица - 11.06.2015

Француската амбасадорка во Македонија Лоренс Оер изјави денеска дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу политичките лидери треба да продолжи додека се изнајде ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Курир - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Сител - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Оер: Политичкиот дијалог треба да продолжи

+инфо - 11.06.2015

Според француската амбасадорка во земјава, Лоренс Оер, треба да се поддржи процесот кој го води еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии, додека не се најде решение за кризата во Македонија, известува Нова .

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Репортер - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

(ВИДЕО) Политичка „играчка – плачка„ во Македонија, реакции на медиумите во регионот

Репортер - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Хан: Разочаран сум од недостигот од одговорност и лидерство кај некои

МКД - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан пред 10 минути на својот твитер-профил по неуспешните преговори меѓу ...

ХАН РАЗОЧАРАН: Нема договор за политичката криза

Телеграф - 11.06.2015

Тој, додаде дека граѓаните во Македонија заслужуваат подобро и дека им е потребна демократија. На крај, напиша дека нема да се откажат Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, вечерва по завршувањето на преговорите за ...

Билд: Потребен е поголем напор од Хан за излез од ќорсокакот

+инфо - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на Балканот, Карл Билд, на својот профил на Твитер објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се ...

Хан разочаран, потврди дека преговорите пропаднаа

Кирилица - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан,вечерва на својот Твитер профил потврди дека не е постигнат никаков договор по маратонската лидерска средба што денеска се одржуваше во Брисел меѓу претседателите на четирите најголеми политички партии.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Кирилица - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

Репортер - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Цел ден преговори во Брисел, договор нема

Р.С.Европа - 11.06.2015

Целодневните преговори во Брисел завршија без договор. Еврокомесарот Јоханес Хан е „многу разочаран од недостигот на одговорност и лидерство од некои“. Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ...

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

А1 On - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Курир - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по завршување на преговорите преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Хан: Реформите на кои се обврзаа партиите мора да бидат имплементирани по итна постапка

Кирилица - 11.06.2015

По целодневните преговори во Брисел кои завршија без постигнат договор помеѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во Македонија, со официјална изјава се огласи и посредникот во разговорите Комесарот за европска соседска политика и за ...

Пропаднаа разговорите во Брисел

Алфа - 11.06.2015

Пропаднаа разговорите во Брисел. Нема договор меѓу четворицата лидери и еврокомесарот Хан. По околу 12 часа мачни разговори, вчера вечерта преговорите беа прекинати. Што понатаму, засега е неизвесно. Пропаднаа разговорите во Брисел.

Нема договор во Брисел – Хан обвини за „недостаток на одговорност и лидерство кај некои“

Капитал - 11.06.2015

„Сé уште нема конечен договор во разговорите за ПЈР Македонија – многу сум разочаран од недостатокот на одговорност + лидерство од страна на некои“, порача еврокомесарот Јоханес Хан од својот Твитер профил по денешната средба во Брисел со лидерите ...

ФИЈАСКО: Преговорите пропаднаа, Хан разочаран, Македонија во стагнација (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2015

Наместо напредок и излез од политичката криза, пред Македонија повторно е период на неизвесност во кој први на удар ќе бидат граѓаните, стопанството, просперитетот на земјата Наместо напредок и излез од политичката криза, пред Македонија повторно е ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Нетпрес - 11.06.2015

По завршување на маратонските преговори во Брисел еврокомесарот Јоханес Хан преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Хан: Разочаран сум од недостигот од лидерство и одговорност кај некои

Репортер - 11.06.2015

Хан: Разочаран сум од недостигот од лидерство и одговорност кај некои „Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот од одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан пред 10 ...

Неуспешни преговорите во Брисел

Макфакс - 11.06.2015

Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во Брисел, не успеаја да постигнат конечен договор за излегување од политичката криза, пренесе Радио слободна Европа.

Неуспешни преговорите во Брисел

Кајгана - 11.06.2015

Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во Брисел, не успеаја да постигнат конечен договор за излегување од политичката криза. „Разговорите беа отворени и детални, но сè уште не доведоа до конечен ...

Хан: Преговорите не успеаја поради недостаток на лидерство и одговорност

Сител - 11.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва по завршување на преговорите преку статус на Твитер ја искажа својата разочараност. Тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и недостаток на ...

Едмонд Адеми до Хан: Неодговорно е да го оставиш Груевски на чело на транзиционата влада

Кирилица - 11.06.2015

Едмонд Адеми, извршен директор на Институтот „Либертас“ и член на извршниот одбор на СДСМ, му порача на Хан дека е несериозно да се дозволи премиерот, Никола Груевски, да остане на чело на Владата за време на транзициониот период.

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност од некого

Press24 - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по 12-часовно преговарање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги урна преговорите за решавање на политичката криза во Република Македонија.

Оер-Политичкиот дијалог да продолжи

Р.С.Европа - 11.06.2015

Француската амбасадорка во Македонија Лоренс Оер изјави денеска дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу политичките лидери треба да продолжи додека се изнајде ...

Оер: Политичкиот дијалог треба да продолжи

Нова ТВ - 11.06.2015

Според француската амбасадорка во земјава, Лоренс Оер, треба да се поддржи процесот кој го води еврокомесарот Јоханес Хан со лидерите на четирите најголеми партии, додека не се најде решение за кризата во Македонија.

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се надмине ќор-сокакот во Македонија

Бриф - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска и добар познавач на работите на Балканот, Карл Билд, на својот твитер профил објави дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој додава дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за ...

Оер: Дијалогот да продолжи до наоѓање компромис

Република - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Амбасадорката Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Локално - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Медиумите од регионот за преговорите во Брисел

Бриф - 11.06.2015

Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по маратонската рунда разговори во Брисел не успеа да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да ...

Карл Билд: Ќе биде потребен поголем напор од Хан за да се реши ќорсокакот во Македонија

Либертас - 11.06.2015

Поранешниот премиер на Шведска, Карл Билд, на својот Твитер профил напиша дека не е изненаден од исходот на синоќешните преговори во Брисел. Тој вели дека ќе биде потребен поголем напор од страна на Хан за да се излезе од политичкиот ќор-сокак.

Еве што пишуваат медиумите од регионот за преговорите во Брисел

Либертас - 11.06.2015

24 Вести пренесе што медиумите од регионот пишуваат за вчерашните пропаднати преговори во Брисел. Јоханес Хан немоќен. Македонската криза продолжува, пренесува РТС. Посредникот во преговорите за решавање на кризата во Македонија, Јоханес Хан, ни по ...

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност и лидерство на некого

еМагазин - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по речиси делодневното преговарање во брисел не е постигнат договор помеѓу македонските лидери за излез од политичката криза.

ХАН РАЗОЧАРАН: Еве што напиша на Твитер

Sky - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на својот твитер профил изрази разочарување поради неодговорноста забележана кај една од страните на преговорите во Брисел. „Нема договор во разговорите за БЈР Македонија.

Хан на „Твитер“: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство

Sky - 11.06.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по завршување на преговорите постави статус на „Твитер“. Во едниот тој напиша дека е разочаран од немањето чувство за одговорност и од недостигот од лидерство.

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Вечер Прес - 11.06.2015

Треба да се продолжи со реформите во насока за организирање на што подобри избори што се предвидени да се одржат во април следната година. Јас уште еднаш ќе го искажам моето мислење дека алтернативата на комесарот Хан треба да се подржи со тоа што ...

Ништо од решение за политичката криза во Македонија

Канал 77 - 11.06.2015

Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во Брисел, не успеаја да постигнат конечен договор за излегување од политичката криза, пренесе Радио слободна Европа.

Лоренс Оер: Политичкиот дијалог да продолжи додека не се најде компромис

Канал 77 - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија, Лоренс Оер денеска присуствуваше на конфернцијата во рамките на Циклусот на Конференции од Фондот Алемберт што се одржа на правниот факултет од Државниот универзитет во Тетово.

Неуспешни преговорите во Брисел

Точка - 11.06.2015

Четворицата претседатели на македонските партии и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во Брисел, не успеаја да постигнат конечен договор за излегување од политичката криза, пренесе Радио слободна Европа.

Оер: Треба да се поддржи предлогот за излез од политичката криза

Пулс24 - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер, денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од политичката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се ...

Опозициските екстремисти повторно го напаѓаат Хан

Пулс24 - 11.06.2015

Со дисквалификации кон секој што не мисли како нив, денеска опозициските екстремисти го нападнаа Хан. Но, не застанаа тука. Па почнаа да сејат магла и кон домашната политичка сцена. За среќа, Твитер заедницата не е зад нив и остро им се спротивстави ...

Хан: Разочаран сум од недостигот на одговорност и лидерство кај некои

МК News - 11.06.2015

„Сè уште нема конечен договор во преговорите за БЈР Македонија. Мошне сум разочаран од недостигот на одговорност и лидерство кај некои“, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на својот Tвитер-профил по неуспешните преговори меѓу македонските политички ...

Хан нè остави да нагаѓаме кој е „без чувство на одговорност и лидерство“

Sky - 11.06.2015

На кого се однесува вчерашниот твит на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по завршувањето на неуспешните преговори во Брисел „…разочаран сум од немањето чувство за одговорност и од недостигот од лидерство…“? На кого точно мисли Хан? На ...

Јоханес Хан немоќен, кризата продолжува!

Фактор - 11.06.2015

Посредникот во преговорите за решавање на кризата во земјава, еврокомесарот Јоханес Хан, ни после маратонската рунда разговори во Брисел не успеал да ги убеди лидерите на власта и опозицијата да најдат заеднички јазик и пронајдат излез од ...

Хан: Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност од некого

Lider - 11.06.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, го изрази своето големо разочарување што по 12-часовно преговарање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги урна преговорите за решавање на политичката криза во Република Македонија.

Оер: Дијалогот да продолжи до изнаоѓање компромис

Lider - 11.06.2015

Амбасадорката на Франција во Македонија Лоренс Оер денеска изјави дека треба да се поддржи предлогот за излез од поличката криза на еврокомесарот Јоханес Хан и дека политичкиот дијалог меѓу четворицата лидери треба да продолжи додека да се изнајде ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

24 Вести - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел

Канал5 - 10.06.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев заедно со партиска делегација ќе присуствува на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан и останатите политички лидери закажана утре во Брисел, информираа од партијата по неколку дневна неизвесност дали Заев ќе ...

Македонските политички лидери на средба со Хан во Брисел

Алсат-М - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии од Република Македонија, Никола Груевски (ВМРО-ДПМНЕ), Зоран Заев (СДСМ), Мендух Тачи (ДПА) и Али Ахмети (ДУИ), денеска ќе имаат околу пет и пол часа време што еврокомесарот за преговори за ...

Груевски и Заев трет пат преговараат со посредство на Хан

24 Вести - 10.06.2015

Денешните преговори во Брисел меѓу лидерите на највлијателните партии се трети по ред со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. На нив им претходеа десетчасовни преговори во Стразбур и осумчасовни во резиденцијата на ЕУ во Скопје ...

Скопје чека на Брисел

Утрински - 10.06.2015

Со заедничка средба на македонската лидерска четворка со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и известувачот за Македонија на Европскиот парламент, Иво Вајгл, стартуваше денешната нова рунда разговори во Брисел за надминување на кризата во ...

Пропаднаа преговорите во Брисел

Телма - 10.06.2015

Пропаднаа преговорите во Брисел. Не е постигнат никаков договор меѓу лидерите на четирите партии кои до доцна во ноќта имаа средба со еврокомесарот Хан . Се очекуваат изјави ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ, останува во Брисел

Телма - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на тркалезната маса на лидерите ...

Хан ја откажа посетата на Босна

Утрински - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмена изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

БРИСЕЛСКИ СРЕДБИ: На стаклена маса со две лименки ќе се решава кризата (ВИДЕО)

Телеграф - 10.06.2015

Никола Груевски и Зоран Заев седат еден спроти друг, но додека трае видеото не се погледнуваат меѓусебно ниту, пак, си разменуваат некакви зборови. Веднаш до Груевски е Мендух Тачи и на уште непочнати разговори, веќе водат муабети Во канцеларија, ...

ХАН: КЛУЧЕН ДЕН ЗА РЕШАВАЊЕ НА КРИЗАТА

Сител - 10.06.2015

ХАН: КЛУЧЕН ДЕН ЗА РЕШАВАЊЕ НА КРИЗАТА СОСТОЈБАТА СТАБИЛНА, ОПАСНОСТ ОД НОВИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ ПОСТОИ ШАБАНИ ОБВИНУВА: РЕИСОТ ИНСТАЛИРА ВАХАБИИ ВО ЏАМИИТЕ ПРИЈАВИЛ ЛАЖЕН ГРАБЕЖ ЗА ДА СКРИЕ КОМАР АЗИСКИ СТРШЛЕН ВО ПРИЛЕП!? Гледајте вести на Сител ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Алфа - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува ...

Хан ја откажа посетата на БиХ

Телеграф - 10.06.2015

Еврокомесарот во писмена изјава изрази загриженост поради одлагањето на тркалезната маса на лидерите на водечките политички партии во БиХ, на која требаше и тој да присуствува Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

+инфо - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Продолжуваат маратонските преговори во Брисел, Хан ја одложи утрешната посета во БиХ

МКД - 10.06.2015

Иако почна некаде во 11.30 часот, состанокот меѓу лидерите на ВМРО - ДПМНЕ, СДСМ, ДПА и ДУИ со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан можно е потрае и до доцна вечерва, па еврокомесарот го одложи летот за БиХ.

Во живо од Брисел: Заев дава се од себе во април да нема избори

Press24 - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев дава се од себе во април да не се одржат предвремени парламентарни избори, како што беше договорено на средбата со Хан во Скопје, брифираат дипломатски извори од Брисел за Прес24.

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Курир - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Преговорите во Брисел пропаднале

МКД - 10.06.2015

Пред 10 минути завршиле преговорите во Брисел меѓу македонските лидери на главните политички партии и еврокомесарот Јоханес Хан - без да биде постигнат каков било договор. Дел учесници во разговорите потврдија дека преговорите се пропаднати, а ...

Во Брисел преговори за излез од политичкиот ќорсокак

Кирилица - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Сител - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Нетпрес - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре, јави Фена. Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на тркалезната маса ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Press24 - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

НОВА: Брисел очекува на преговорите да се случи чудо

Кирилица - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА, велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

Заев од Брисел порача: Преодна влада без Груевски (ВИДЕО)

+инфо - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ: Ќе го минира ли Заев договорот од Скопје?

Телеграф - 10.06.2015

Според информациите кои доаѓаат од партиските штабови, на средбата ќе се прецизизираат деталите за транзицискиот период кој го спомена Хан, меѓу кои се и прочистување на избирачкиот список и унапредување на изборната регулатива Една недела по ...

Во Брисел прво одвоени средби, а потоа заедничка

+инфо - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Брисел очекува на преговорите да се случи чудо

Нова ТВ - 10.06.2015

Во Брисел започнува уште една рунда преговори за излез од македонската криза. Синоќа во Брисел допатуваа делегациите на ВМРО-ДПМНЕ, на СДСМ и на ДУИ а, според некои извори, очигледно во Брисел ќе пристигне и лидерот на ДПА.

НОВА: Би било чудо денеска во Брисел да се дојде до решение

+инфо - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА , велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

Во Брисел лидерска средба за нормализација на политичката состојба

МРТ - 10.06.2015

Состанокот ќе почне околу пладне и доаѓа по средбата во Скопје на 2-ри јуни на која беше договорено до крајот на април идната година да се одржат предвремени парламентарни избори. Денеска во Брисел, еврокомесарот за проширување и соседска политика, ...

Хан: Состанокот почна, се надевам дека ќе биде добар ден за иднината на државата

+инфо - 10.06.2015

Состанокот само што почна, се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан, кој денеска ќе има состаноци со преставниците на најголемите политички партии во земјава во цел да се најде решение ...

Хан: Средбата почна, се надевам ова ќе биде добар ден за Македонија

А1 On - 10.06.2015

Средбата во Брисел помеѓу лидерите на политичките партии во Македонија е почната како што пишува еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан на својот твитер профил. Хан им се заблагодарува на европратениците за нивното присуство и изразува надеж дека ...

Заев-Преодна влада без Груевски

Р.С.Европа - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

Почнаа разговорите во Брисел – први изјави околу 16 часот

Капитал - 10.06.2015

Почнаа разговорите во Брисел со заедничко седнување на маса на еврокомесарот Јоханес Хан со четворицата политички лидери од Македонија, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мандух Тачи, плус известувачот за земјава во Европарламентот, Иво Вајгл.

Заев од Брисел: Преодна влада без Никола Груевски! (Видео)

Кирилица - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред почетокот на денешната лидерска средба со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел даде изјава за Телма, во која појасни дека нивните позиции се јасни - преодна влада без Никола Груевски.

Дневник: Заев бара избори во 2017 година

Република - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

Заев пред средбата: Преодна влада без Груевски

Локално - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред денешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека нивните позиции се јасни. Тој не сакаше да коментира какви очекувања има од преговорите, иако според него логичните аргументи се на страната на СДСМ, ...

Почнаа разговорите во Брисел

Бриф - 10.06.2015

Еврокомесарот Хан на Твитер објави дека разговорите почнале во Брисел Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на земјата – напиша ...

Бриселска потврда на договорот од „Пржино“ или вовед во подлабока политичка криза

Фактор - 10.06.2015

Лидерите на четирите најголеми политички партии, Никола Груевски на ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев на СДСМ, Али Ахмети на ДУИ и Мендух Тачи на ДПА се веќе во Брисел. Речиси сите заминаа без најави дека е можен договор, освен дека ќе се обидат да изнајдат ...

Пропаднаа преговорите во Брисел!

Вечер Прес - 10.06.2015

Како што јави Брисел, преговорите штотуку завршија , но поради лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и неговото противење на предлозите на еврокомесарот Хан, тие завршија безуспешно. Во секој момент се очекува да започне прес конференцијата, на која ќе бидат ...

ФОТО Еве што се случува во моментов во Брисел

Sky - 10.06.2015

„Средбата започна, се надевам ќе биде добар ден за иднината на Македонија“, напиша Хан на Твитер, објавувајќи две фотографии од сите ...

ФОТО: Хан на Твитер - почнаа преговорите

Вечер Прес - 10.06.2015

Според информациите од неформалната Влада на ЕУ, најпрво се предвидени издвоени, 45-минутни средби на комесарот Хан со Заев и неговата делегација во која се и Рената Дескоска-Треневска и Радмила Шекеринска (предвидено за 11:00 часот), како и со ...

Хан: Се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата

Sky - 10.06.2015

Состанокот само што почна, се надевам дека ова ќе биде добар ден за иднината на државата. Ова на својот Твитер го постираше еврокомесарот за проширување и безбедност, Јоханес Хан. Тој денеска има средба со преставниците на најголемите политички ...

Започна лидерската средба во Брисел „во добра атмосфера“

Sky - 10.06.2015

Лидерската средба во Брисел под медијаторство на европскот комесар за претпристапни преговори, Јоханес Хан, започнаа некаде претпладне во зградата на Европската Комисија. Четворицата лидери на најголемите политички партии во Македонија, Никола ...

На само и заедно со Хан. Во Брисел денеска македонската лидерска двојка Заев-Груевски

Либертас - 10.06.2015

Денеска во 11 часот почнуваат средбите во Брисел на кои претставнитие на најголемите политички партии во земјава СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ќе треба да се обидат да најдат решение за политичката криза со помош на еврокомесарот Јоханес Хан и ...

Хан ја откажа утрешната посета на БИХ

Пулс24 - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмената изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

НОВА: Би било чудо денеска во Брисел да се дојде до решение

Либертас - 10.06.2015

Директните западни учесници во преговорите за надминување на политичката криза што денеска се случуваат во Брисел за порталот НОВА , велат дека „би било навистина чудо доколку денес се дојде до договор“.

Заев бара избори во 2017 година

Пулс24 - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

ВИДЕО: Пристигнувањето на Груевски, Заев, Ахмети и Тачи на средбата со Хан

Либертас - 10.06.2015

Од видеото во продолжение погледнете го пристигнувањето на четворицата лидери на главните политички партии во Македонија, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи на средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, во ...

Еве што порача Зоран Заев пред средбата со Хан

Sky - 10.06.2015

Според Заев може да се спроведат само со преодна влада без премиерот Никола Груевски за граѓаните по слободна волја да гласаат на предвремените избори кои треба да се одржат до април наредната година, пренесе Радио Слободна Европа .

Заев бара избори во 2017 година

Вечер Прес - 10.06.2015

И по шест часа разговори во посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, исходот за тоа како да се дојде до веќе договорените предвремени избори остана непознат.

Хан не издејствува компромис за реформската агенда на БиХ

Локално - 10.06.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан ја откажа утрешната посета во Босна и Херцеговина. Во писменото соопштение се вели дека тој ја откажува посетата поради неможноста во овој момент сите три нивоа на босанската власт да постигнат договор ...

Шеесетина граѓански организации доставија писмена реакција до меѓународната заедница

Sky - 10.06.2015

По повод утрешните преговори во Брисел и последната изјава на комесарот Јоханес Хан, 61 граѓанска организација доставија писмена реакција до меѓународната заедница, во која потстуваат на црвените линии до кои може да се оди во преговорите.

Брисел ја решава македонската крстозборка

Н.Македонија - 10.06.2015

Во однос на евентуалниот договор и гаранциите за неговата реализација, аналитичарите сметаат дека без искрена волја на партиципиентите, многу малку може да се направи. Само доколку сите страни се обединат околу демократските принципи, како што се ...

Хан ја откажа утрешната посета на БиХ

Lider - 10.06.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан денеска соопшти дека ја откажува посетата на Босна и Херцеговина, што беше планирана за утре. Како што јави Фена, Хан во писмено изјава изразува загриженост поради одлагањето на ...

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Утрински - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Заев ќе оди во Брисел

Телма - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, преку соопштение до јавноста извести опозицискта партија.

Заев ќе оди во Брисел да го урива режимот без насилство

Дневник - 09.06.2015

Ја видовте изјавата на еврокомесарот Јoханес Хан и се повикавте на неговата изјава од петокот, што за нас е разјаснување и јасно ја посочува нашата позиција кога станува збор за последните избори што се одржаа во земјата и извештаите на ОБСЕ за ова.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан

24 Вести - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштија од партијата. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ...

Хан и ОБСЕ го убедија Заев

Вест - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на СДСМ, составена, најверојатно, од заменик-претседателот Радмила Шеќеринска и од досегашната придружничка на Заев на сите лидерски средби дома и во странство професорката Рената Десковска - Треневска, ...

Утре нова лидерска средба во Брисел

Телма - 09.06.2015

Утрешната лидерска средба ќе биде во полн состав. Попладнево, Зоран Заев ја расчисти дилемата и испрати соопштение дека ќе отпатува во Брисел. Иако евро-комесарот Јоханес Хан не даде експлицитна изјава дека последните парламентарни избори не беа ...

61 невладина организација со писмо до ЕУ и САД - Ефикасни не значат и фер и демократски избори

Вест - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација доставија писмо до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД, во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан денес во Брисел.

Каква влада во транзицискиот период?

Телма - 09.06.2015

Која и каква Влада ќе раководи со земјата и како и со какви законски измени и кадровски промени ќе го подготви системот до предвремените избори во април, се корпус на прашања за кои утре во Брисел ќе стане збор.

Груевски пристигна во Брисел

Утрински - 09.06.2015

Премиерот Никола Груевски попладнево пристигна во Брисел, каде утре ќе се одржи решавачката рунда разговори за надминување на кризата. Разговорите или поточно преговорите ќе се одржат утре со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан, а на нив ќе ...

Заев лета за Брисел, СДСМ му става зборови во уста на Хан

Дневник - 09.06.2015

Денешниот состанок на политичките лидери кај еврокомесарот за проширување Јоханес Хан барем на почетокот ќе биде успешен. По неколку премислувања, изјави, соопштенија во кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев, час одеше час не одеше за Брисел поради ставот ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Утрински - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Граѓанските организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

24 Вести - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

СДСМ го држи за збор Хан и се пакува за Брисел

+инфо - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и партиска делегација ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопшти прес-службата на СДСМ. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот ...

Невладини со свои „црвени линии“ во преговорите

Р.С.Европа - 09.06.2015

Граѓански организации доставија писмо до ЕУ и САД потсетувајќи на своите црвени линии до кои може да се оди во преговорите. Еден ден пред преговорите кои треба да се одржат во Брисел меѓу Никола Груевски и Зоран Заев со посредништво на еврокомесарот ...

И ЕУ и САД имаат одговорност за мирот, стабилноста и демократизацијата на Македонија

Глас на Америка - 09.06.2015

Граѓански организации во писмо апелираат политичката криза да не се набљудува како спор меѓу две партии, туку како борба на граѓаните против автократската влада “Поводот за нашето обраќање, покрај потребата уште еднаш да потсетиме на „црвените ...

Заев потврди дека ќе патува во Брисел на средбата со Груевски и Хан

Капитал - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и делегација на СДСМ, ќе присуствуваат на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, соопштија од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

„Прислушуваните“ невладини испратија писмо до ЕУ и до САД

Телеграф - 09.06.2015

Европската унија, според овие граѓански организации, има посебна одговорност во спроведувањето на европските вредности, како што се демократијата, владеењето на правото и заштита на човековите права во Македонија.

Заев ќе присуствува на разговорите во Брисел

Глас на Америка - 09.06.2015

СДСМ во соопштението изразува задоволство од вчерашната изјава на еврокомесарот Хан и генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со делегација од сопартијци, ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со ...

Изјавата на ОБСЕ го кандисала Заев да замине во Брисел

Кирилица - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, заедно со делегација од сопартијци, ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштија од најголемата опозициска партија во Македонија.СДСМ во соопштението ...

Граѓанскиот сектор со писмо до ЕУ и САД:Преговорите да не бидат партиски договор

Нова ТВ - 09.06.2015

Во пресрет на евентуалните разговори во Брисел за разрешување на политичката криза во Македонија, закажана за 10 јуни, шеесетина граѓански организации доставија писмена реакција до меѓународната заедница.

Димитров и Фуере: Хан нема допир со реалноста

Репортер - 09.06.2015

Со наслов „Ја разбира ли Хан македонската криза?“ излезе текст во ЕУ Обсервер, каде поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере најостро ги критикуваат контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за ...

Делегација на СДСМ предводена од Заев денеска заминува за Брисел

Нова ТВ - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштуваат од партијата. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар ...

Отворено писмо на граѓански организации до ЕУ и САД

Радио МОФ - 09.06.2015

Повеќе граѓански организации денеска испратија писмо до ЕУ и САД во врска со стабилноста и демократизацијата на Македонија. Писмото во продолжение го пренесуваме интегрално: Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба ...

(ВИДЕО) Граѓанските организации со протестно писмо до Хан: Бомбите го делегитимираа Груевски и неговите министри

А1 On - 09.06.2015

Десетици граѓански организации и здруженија денеска доставија протестно писмо до амбасадите на ЕУ и на САД во Македонија со кое реагираат на последната изјава на еврокомесарот, Јоханес Хан, кој последните изборни циклуси во Македонија ги оцени како ...

Невладините со писмо до ЕУ и САД: Преговарачкиот процес не смее да биде договoр само меѓу СДСМ и ВМРО

Репортер - 09.06.2015

Во пресрет на евентуалните разговори во Брисел за разрешување на политичката криза во Македонија, закажана за 10 јуни, шеесетина граѓански организации доставија писмена реакција до меѓународната заедница.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Сител - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев ќе оди во Брисел

А1 On - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, соопштуваат од СДСМ. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ...

АКО ПОВТОРНО НЕ СЕ ПРЕМИСЛИ: Заев ќе оди во Брисел

Телеграф - 09.06.2015

Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, организрање влада што ќе спроведе фер и демократски избори, отвораат пат за отпочнување можни преговори за решавање на политичката криза.Очекуваат принципиелни ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Алфа - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

ПРЕГОВОРИ ВО БРИСЕЛ: Хан и лидерите ќе ги договараат деталите за избори

Телеграф - 09.06.2015

Никаде во изјавите на комесарот не се споменува главното барање на Заев за некаква преодна или техничка влада што предизвика вознемиреност во круговите блиски до СДСМ По неколку изјави „одам-не одам“, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, сепак одлучи да ...

СДСМ, сепак, денеска лета за Брисел

+инфо - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска денеска попладне ќе летаат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан, дознаваме ...

СДСМ оди на преговори во Брисел

Репортер - 09.06.2015

Денеска попладне, лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска ќе заминат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Хан Соло пукна прв

Оn.net - 09.06.2015

Канадски библиотекар го нашол оригиналното сценарио за „Војна на ѕвездие: Епизода 4“ и ставил крај на долгогодишната фан дебата - кој прв пукна? Фановите на „Војна на ѕвездите“ веќе долго време дебатираат за познатиот дуел од првиот филм, „Нова ...

Граѓански организации со порака до ЕУ и САД: Заедничка одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Макфакс - 09.06.2015

Во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во среда во Брисел меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан, одреден број граѓански организации во земјава упатија ...

Официјално Заев заминува за Брисел

Репортер - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека Конечниот ...

Реакции на невладините: Власта си игра мајтап со Уставот

+инфо - 09.06.2015

Шеесет и една невладина организација денеска предадоа писмено барање до претставништвото на Европската унија и САД во Скопје, во пресрет на утрешната рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, меѓу Зоран Заев и Никола Груевски со посредништво ...

Заев го потврди присуство на утрешната средба во Брисел

Кирилица - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, соопштуваат од партијата. Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, формирање влада што ќе спроведе ...

Заев потврди присуство на средбата во Брисел

Р.С.Европа - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, соопшти неговата партија. Според СДСМ, искажаните заложби на еврокомесарот Хан за отворање на суштинското прашање, организрање влада што ќе ...

Заев денеска заминува на преговори во Брисел

МКД - 09.06.2015

Иако досега нема стигнато официјално известување, повеќе медиуми и извори потврдуваат дека првиот човек на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Тренеска Дескоска, попладнево ќе летаат за ...

Утре во Брисел- средба меѓу еврокомесарот Хан и лидерите на најголемите политички партии

МРТ - 09.06.2015

Присуството на средбата го потврди и лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој деновиве изјави дека нема да оди во Брисел. Причина беше како што рече Заев, ставот на Хан во однос на изборите во Македонија...

Демарш од граѓанскиот сектор: Хан дава непринципиелни изјави, ЕУ и НАТО имаат одговорност за Македонија!

Кирилица - 09.06.2015

Изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан, дадена во САД, во која тој, последните парламентарни избори одржани во 2014 година, ги оквалификува како генерално позитивни, ја сметаме за крајно непринципиелна и во најмала рака, неиздржана, оценуваат 61 ...

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Сител - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Невладини со писмо до ЕУ и САД за преговорите

Р.С.Европа - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација денеска доставија писмо до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и САД

Окно - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на ...

Заев, сепак, ќе оди во Брисел

Нетпрес - 09.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Во партиското соопштение се наведува дека „изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека конечниот ...

Димитров и Фуере: Еврокомесарот Хан без контакт со реалноста

А1 On - 09.06.2015

„Ја разбира ли Хан македонската криза?“ Под овој наслов, во ЕУ Обсервер, контроверзните изјави на еврокомесарот Јоханес Хан за македонските избори, остро ги критикуваат поранешниот дипломат Никола Димитров и поранешниот евроамбасадор Ерван Фуере.

Пишман аџијата од Муртино ќе одел утре во Брисел

Пулс24 - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

СДСМ сепак оди на преговори во Брисел

Бриф - 09.06.2015

Денеска попладне, лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со заменик претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Десковска ќе заминат за Брисел, каде утре ќе учествуваат на лидерската средба во присуство на еврокомесарот Јоханес Хан.

Писмо на граѓанските организации до ЕУ и до САД: Имаме заедничка одговорност во врска со стабилноста и со ...

СПФМ - 09.06.2015

Скопје, 09.06.2015 Ова писмо ви го упатуваме во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10 јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Република - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Чекајќи го европеецот Хан

Локално - 09.06.2015

Тоа е Европа- ветува, ама исполнува само што тоа и одговора, во една реченица еден дипломат ми го искоментира однесувањето на еврокомесарот Јоханес Хан во врска со неговата очекувана „појаснувачка изјава“.

СДСМ чека изјава од Хан, од Брисел молк

Sky - 09.06.2015

Еврокомесарот за проширување не даде изјава за медиумите, како што беше наведено во петочното соопштение на СДСМ, по телефонскиот разговор на Зоран Заев со Јоханес Хан, дознава „Мета“ од извори од Брисел.

СДСМ: Заев ќе присуствува на средбата во Брисел, очекуваме принципиелни разговори поставени на рамноправна основа

Либертас - 09.06.2015

„Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан“, известија од партијата. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар ...

Јоханес Хан – дипломатски приод на европски политичар: поради СДСМ Македонија е „казнета“ со вонредни (2016) избори?!

Република - 09.06.2015

Поради СДСМ, државата е „казнета“ со предвремени парламентарни избори; четврти по ред, за девет години! Законскиот четиригодишен изборен мандат во државата принудно е сведен на 2-3 години, а тоа значи назадување, стопирање на реформите, развојот… ...

Заев влезе во авион?! Ако не се премислил на аеродром!

Вечер Прес - 09.06.2015

Откако на средбата во Скопје лидерот на СДСМ се согласи предвремени избори да има до април следната година, за кратко се премисли и рече дека не оди на преговори, бидејќи, според него, еврокомесарот бил пристрасен.

Преговори: Ќе решат ли Груевски и Заев кој ќе го предводи „транзицискиот период“?

Фактор - 09.06.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изминативе денови замина во Вашингтон и пред Атлантскиот совет соопшти дека ОБСЕ вршел мониторинг на последните и неколку претходни избори во Македонија, дека за нив дале „генерално позитивен извештај“, ...

Граѓански организации со порака до ЕУ и САД: Заедничка одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Точка - 09.06.2015

Во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во среда во Брисел меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво на еврокомесарот Јоханес Хан, одреден број граѓански организации во земјава упатија ...

Ова е соопштението што предмалку го објави СДСМ - еве детали

Sky - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и делегација на СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, се вели во соопштението на СДСМ. - Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот ...

Рече, порекна, и сепак заминува за Брисел

Вечер Прес - 09.06.2015

Иако Заев очекуваше, Хан вчера не даде изјава за да го потврди кажаното во телефонскиот разговор од петокот, иако тоа се очекуваше за да се одлучи дали СДСМ утре ќе учествува на преговорите во Брисел или не Лидерот на СДСМ, Зоран Заев заедно со ...

Заев ќе патува за Брисел на средбата под посредство на Хан

Либертас - 09.06.2015

Иако досега нема стигнато официјално известување, од извори во опозицијата дознаваме дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик-претседателката Радмила Шекеринска и професорката Рената Тренеска Дескоска, попладнево ќе тргнат за Брисел, каде ...

Заев ќе оди во Брисел,очекува принципиелни разговори поставени на рамноправна основа

еМагазин - 09.06.2015

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Писмо на невладините до ЕУ и САД: Имате одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Локално - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10-ти јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво ...

Граѓанските организации упатија писмо до ЕУ и САД

Канал 77 - 09.06.2015

Еден ден пред да се оддржи средбата во Брисел, каде лидерите на двете најголеми македонски политички партии, ќе разговараат со еврокомесарот Јоханес Хан, домашните невладини организации упатија писмо до ЕУ и САД.

EuОbsrever: Ја разбира ли Хан македонската реалност?

Локално - 09.06.2015

Дефинитвно Еврокомесарот Хан е без без контакт со реалноста, му порачаа екс амбасадорот НИкола Димитров и ексеу амбасадорот Ерван Фуере , во врска со неговите изјави и постапки во посрредувањето и влезот во политичката и бебзедносна криза во ...

Заев потврди дека ќе оди за Брисел

Фактор - 09.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев, потврди дека СДСМ ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека Конечниот извештај ...

Писмо на невладините до ЕУ и САД: Имате одговорност за стабилноста и демократизацијата на Македонија

Либертас - 09.06.2015

Шеесет и едно здружение на граѓани се обрати денеска до меѓународната заедница, во пресрет на новата рунда преговори која треба да се одржи во Брисел, на 10-ти јуни, меѓу двајцата лидери на најголемите политички партии во Македонија, со посредништво ...

Заев одлучи да оди во Брисел

Локално - 09.06.2015

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, заедно со делегацијата, ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. „Изјаснувањето на еврокомесарот Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ, дека конечниот ...

СДСМ ќе присуствува на утрешните разговори во Брисел

Канал 77 - 09.06.2015

Соопштението издадено по заедничката средба на еврокомесарот, Јоханес Хан заедно со генералниот секретар на ОБСЕ беше доволно за СДСМ да одлучи да присуствува на утрешните разговори во Брисел.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Н.Македонија - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Граѓански организации со заедничко писмо до ЕУ и САД

Н.Македонија - 09.06.2015

Шеесет и една граѓанска организација потпишаа писмо што денеска беше доставено до Мисијата на ЕУ во Скопје и до амбасадата на САД. Писмото, како што наведуваат, го упатуваат во пресрет на новата рунда преговори со посредство на еврокомесарот Јоханес ...

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Идивиди - 09.06.2015

Скопје, 9 јуни 2015 (МИА) - Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев ќе присуствува на утрешната средба со Хан во Брисел

Lider - 09.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и делегација на партијата ќе присуствува на утрешната средба во Брисел со комесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан, соопшти денеска прес-службата на СДСМ.

Заев го тестира трпението на Европската комисија

Канал5 - 08.06.2015

И покрај јасните пораки од Брисел , лидерот на СДСМ Зоран Заев попладнево изјави дека очекува еврокомесарот Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот разговор во петокот.

Топ Тема: Тактичка игра или покажување недоверба кон Хан

Телма - 08.06.2015

Дали одењето па одлагање на присуството на состанокот во среда во Брисел од страна на Заев е еден вид тактичка игра или покажување недоверба кон еврокомесарот Хан? Дали е тоа пат за опозицијата побрзо да стигне до саканата цел? Кои треба да бидат ...

Хан и Заниер разговарале за брзо надминување на политичката криза во Македонија

Канал5 - 08.06.2015

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, и комесарот за европска соседска политика и проширување, Јоханес Хан, со загриженост ги анализирале состојбите во Македонија и разговарале за следните чекори потребни за брзо надминување на актуелните ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата во земјата

24 Вести - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничкото соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

ЕУ: Изборите во Турција ја покажуваат моќта на демократијата

Утрински - 08.06.2015

Излезноста од 86 проценти на вчерашните избори во Турција ја покажува моќта на демократијата во земјата, се наведува во заедничко соопштение на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини и Еврокомесарот за ...

Заев чека изјава од Хан, па ќе решава за средбата во Брисел

Утрински - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев до крајот на денот ќе соопшти дали ќе оди во Брисел

24 Вести - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заев: Нема калкулации за идни коалиции

Телма - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на прес-конференција не кажа дали ќе отпатува на продолжение на лидерската средба во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан. Рече дека очекува Хан денеска да даде изјава, онака како што се договориле во телефонскиот ...

Заниер и Хан: Со дијалог да се надмине политичката криза

Телма - 08.06.2015

Генералниот секретар на ОБСЕ Ламберто Заниер и еврокомесарот Јоханес Хан со загриженост ја разгледаа ситуацијата во Македонија и разговараа кои чекори се потребни за брзо надминување на политичките тензии.

ОБСЕ и Хан ги охрабруваат политичките партии да се вклучат во дијалогот

Утрински - 08.06.2015

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, и комесарот за европска соседска политика и проширување, Јоханес Хан, со загриженост ги анализирале состојбите во Македонија и разговарале за следните чекори потребни за брзо надминување на актуелните ...

Патот до разговорите во Брисел поплочен со нови „бомби“

Deutsche Welle - 08.06.2015

Домашните аналитичари немаат големи очекувања од новата рунда разговори во Брисел, а дипломатски извори посочуваат дека е најважно да има искрена, а не декларативна конструктивност. Демаскирањето на владините политики преку т.н.

Хан и Заниер разговарале за брзо надминување на политичката криза во Македонија

24 Вести - 08.06.2015

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер, и комесарот за европска соседска политика и проширување, Јоханес Хан, со загриженост ги анализирале состојбите во Македонија и разговарале за следните чекори потребни за брзо надминување на актуелните ...

Заев: Груевски ги прислушувал и невладините организации

Вест - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, на прашање дали ќе отпатува за Брисел ако еврокомесарот Јоханес Хан не ја повтори ветената изјава со ставовите на Европската комисија од нејзиното петочното соопштение, рече дека денот е долг, ја очекува изјавата на ...

Се поизвесна преодна влада

Р.С.Европа - 08.06.2015

Заев во Брисел ќе инсистира на влада без Груевски. Експертите велат дека разговорите се прилично неизвесни, оти партиите имаат екстремно спротивставени позиции. ЕУ очекува сите политичките лидери од Македонија да учествуваат на средбата со Хан.

Преодна влада на масата во Брисел, фазно или не

+инфо - 08.06.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан на преговорите во Брисел што треба да се одржат во среда веројатно ќе понуди некакво решение за преодна влада, што нема да значи веднаш оставка на целата влада, туку фазно повлекување до следните избори што би требало да се ...

Заев: Ако не се соучесници на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ нека излезе од владата

+инфо - 08.06.2015

Ние денеска ја очекуваме изјавата од Јоханес Хан. Договоривме дека денеска тој ќе има изјава со која тој ќе го потврди тоа што ми го кажа во телефонскиот разговор и тоа што го имаше наведено во нивното соопштение за сите изборни слабости и во кое се ...

Се чека изјавата на Хан – СДСМ до крајот на денот ќе одлучи дали оди за Брисел

А1 On - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ најави дека делегацијата на СДСМ до крајот на денот ќе игради став дали одат или не на праговорите во Брисел. Тој на новинарско прашање дали ќе патува во Брисел, со оглед дека комесарот Јоханес Хан се уште нема дадено изјава како што ...

Заев чека на Хан, па да реши за Брисел

Р.С.Европа - 08.06.2015

До крајот на денот ќе се знае дали претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе присуствува на разговорите во Брисел. На денешната прес конференција на Заев пред владата на Македонија, Заев одговори дека ја очекуваат изјавата на еврокомесарот, Јоханес Хан.

Заев ја чека ветената изјава од Хан, па ќе реши дали да оди во Брисел

Кирилица - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната пресконференција пред Владата, на која обелодени дека невладини организации биле таргет за следење од страна на УБК, на новинарско прашање, дали утре ќе присуствува на разговорите во Брисел, одговори дека во ...

СДСМ чека изјава од Хан, па ќе одлучува за патот во Брисел

МКД - 08.06.2015

Лидерот на социјалдемократите, Зоран Заев, пред Владата потенцираше дека СДСМ денеска ја очекува најавената изјава на еврокомесарот Јоханес Хан, по која ќе одлучат дали ќе присуствуваат на средбата во Брисел.

Заниер и Хан ги повикаа македонските политички партии преку дијалог да дојдат до договор

Макфакс - 08.06.2015

Генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Заниер и еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори во саботата оствариле средба на која дискутирале за моменталната состојба во Македонија и за следните чекори кои се потребни за да се надминат ...