TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Воздушен напад врз талибанските милитанти

Р.С.Европа - 14.06.2009

Пакистанските вооружени сили извршија воздушен напад на талибанските милитанти. Офанзивата се случи вчеравечер, откако Претседателот Асиф Али Зардари изјави дека ќе се бори до крај со талибанците.

Осуммина загинаа во бомбашки напад во Пакистан

Р.С.Европа - 14.06.2009

Осуммина загинаа а дваесетмина се повредени во експлозија на бомба во градот Дера во северозападниот дел на Пакистан. Според се уште непотврдени информации, овој напад е реакција на воената офанзива против ...

Ново крвопролевање во Пакистан

Телма - 14.06.2009

Повеќе од осум лица загинаа, а 50 се повредени во експлозија на бомба на пазар во градот Дера Исмаил Хан во северозападен Пакистан, соопштија денеска официјални пакистански претставници.

Американски напад во Пакистан

Алсат-М - 14.06.2009

Најмалку 5 лица се убиени при американски ракетен напад во племенскиот регион во северозападен Пакистан. Нападот доаѓа во период кога во целиот регион на Пакистан покрај границата со Авганистан се случуваат ...

Најмалку осум загинати и 50 повредени во експлозија на пазар во Пакистан

Алфа - 14.06.2009

Повеќе од осум лица загинаа, а 50 се повредени во експлозија на бомба на пазар во градот Дера Исмаил Хан во северозападен Пакистан, соопштија денеска официјални пакистански претставници.

Најмалку осум загинати и 50 повредени во експлозија на пазар во Пакистан

Кирилица - 14.06.2009

Повеќе од осум лица загинаа, а 50 се повредени во експлозија на бомба на пазар во градот Дера Исмаил Хан во северозападен Пакистан, соопштија денеска официјални пакистански претставници - Најверојатно бомбата ...

Пресметка со талибанците од крај - изјави Зардари

Р.С.Европа - 13.06.2009

Пакистанскиот претседател Али Зардари, во телевизиско обраќање, се заложи за продолжување на битката против талибанците, оценувајки дека тие сакаат да ја превземат контролата врз земјата.

Бомбаш самоубиец уби 17 лица во Авганистан

Р.С.Европа - 13.06.2009

Во напад на бомбаш самоубиец во Авганистан загинаа 17 лица а дваесетмина се повредени, соопштија новинските агенции. Талибанските милитанти ја превземаа одговорноста за нападот, кој се случи на бензиска ...

Двајца убиени во експлозија на бомба во Пакистан

Р.С.Европа - 13.06.2009

Двајца се убиени во експлозија на бомба поставена покрај пат во Пакистан во северозападниот дел на земјата. Цел на бомбашкиот напад бил полициски автобус кој пренесувал затвореници, соопштија пакистанските ...

Талибанците презедоа одговорност за два напади

Р.С.Европа - 13.06.2009

Талибанските милитанти ја презедоа одговорноста за два напади кои се случија во Пакистан во текот изминатиов период: убиство на свештено лице и бомбашки напад во хотел во градот Пешавар.

Истакнат анти-талибански свештеник убиен во самоубиствен напад

Вест - 13.06.2009

Умерениот свештеник Сарфаз Наееми беше нападнат во неговата канцеларија во џамијата, а загинаа уште двајцаа ЛАХОРЕ, ПАКИСТАН, 13 јуни (Ројтерс) - Истакнат анти-талибански муслимански свештеник кој ги осуди ...

Одмазднички напади на талибанците во Пакистан?

Р.С.Европа - 12.06.2009

Полицијата во Пакистан соопшти дека бомбаши самоубијци извршиле напади во два града при тоа убиле 4 лица а ранети се десетици.

Во Пакистан убиен антиталибански свештеник

Р.С.Европа - 12.06.2009

Еден анти талибански свешетеник бил меѓу убиените во два одвоени самоубиствени бомбашки напади што денеска се случија во пакистанските градови Лахоре и Ношвера.

Пакистан: Познат антиталибански свештеник убиен во бомбашки напад

Алсат-М - 12.06.2009

Најмалку две лица загинаа, а дваесетина се повредени денеска во самоубиствени бомбашки напади врз џамија и медреса во два града во Пакистан. Самоубијците ги активирале експлозивите на крајот на молитвата.

Нов бомбашки напад во џамија во Пакистан

Алсат-М - 12.06.2009

Еден од водечките анти-талибански имами во Пакистан загина во самоубиствениот бомбашки напад што денеска се случи во пакистанскиот град Лахоре.

400 талибански напади за само една недела

Алсат-М - 12.06.2009

Насилството во Авганистан достигна нова кулминација, а безбедносната ситуација е најопасна од почетокот на војната во 2001-та година.

Пакистан ги засили офанзивите против талибанците

Кирилица - 12.06.2009

Пакистанските сили денеска ги засилија нападите врз милитантите ширум севорозападниот дел на земја, бидејќи американскиот Претставнички дом се согласи да го помогне Пакистан со околу 1,5 милијарди долари ...

Бомбашки напади во Пакистан, четворица мртви

Нетпрес - 12.06.2009

Најмалку четири лица загинале во бомбашки напади во Пакистан. Во нападот на бомбаш самоубиец во Лахор живото го изгубил истакнат муслимански свештеник.

Камион-бомба разнесе хотел

Време - 11.06.2009

Најмалку 16 лица загинаа, а 57 се повредени во самоубиствениот бомбашки напад на луксузниот хотел „Перл континентал“ во пакистанскиот град Пешавар.

Пакистанските сили убиле 60 талибанци

Р.С.Европа - 11.06.2009

Пакистанските сили за безбедност соопштија денеска дека убила најмалку 20 талибанци, во рамките на операцијата во пограничните региони на северо-запад од земјата.

Пакистанската војска уби 60 талибански милитанти

Р.С.Европа - 11.06.2009

Пакистанските воени сили соопштија дека убиле 60 талибански милитанти во денешниот напад во долината Сват во северозападниот дел на земјата. Нападот бил изведен од хеликоптер и пешадиски сили.

Самоубијци-бомбаши убија 18-мина во хотел

Вест - 11.06.2009

ИСЛАМАБАД, 11 јуни (ДПА) - Спасувачите кои трагаат низ урнатините на луксузниот хотел во градот Пешавар во северозападен Пакистан, што завчера беше цел на бомбашки напад, вчера најдоа уште шест мртви тела со ...

Бомбаш-самоубиец разнесе хотел во Пакистан

Утрински - 11.06.2009

ПЕШАВАР - Спасувачите вчера ги пребаруваа остатоците од хотелот во Пешавар во потрага по жртви по самоубиствениот бомбашки напад во кој загинаа најмалку седум лица, кој е најнов милитантен напад поврзан со ...

Самоубијци разнесоа хотел во Пакистан

Дневник - 11.06.2009

Иако засега никој не ја презеде одговорноста, полицијата смета дека нападот го извршиле талибанците зашто Вашингтон сакал да през еме дел од објектот и да отвори свој конзулат во Пешавар Седум луѓе загинаа, а ...

Србин убиен во терористички напад во Пакистан

Н.Македонија - 11.06.2009

Најмалку 18 лица, меѓу кои и еден српски државјанин, биле убиени во самоубиствен бомбашки напад врз луксузен хотел во пакистанскиот град Пешавар.

Убиени најмалку 20 талибанци

Нетпрес - 11.06.2009

Безбедносните сили на Пакистан денеска објавиле дека во текот на ноќта убиле најмалку 20 талибанци, во операцијата започната пред неколку дена во североисточниот дел на земјата.

15 загинати во нападот во Пешавар

А1 - 10.06.2009

Бројот на загинатите во атентатот со автомобил-бомба што се случи синоќа во хотел во Пешавар, северозападен Пакистан е 15 луѓе, откако денеска беа откриени четири тела под урнатините.

Нов самоубиствен напад во Пакистан

BBC - 10.06.2009

Пакистански претставници велат дека 15 луѓе загинале а најмалку уште 60 се ранети во самоубиствениот напад врз еден луксузен хотел во северозападниот град Пешавар.

Бомба во хотел во Пакистан- 11 загинати

Р.С.Европа - 10.06.2009

Најмалку 11 лица загинале, а 70 се повредени во синоќешната експлозија на бомба во еден луксузен хотел во Пешавар, во северозападен Пакистан, соопшти полицијата.

Убиен талибански Господар на Војната во Авганистан

Р.С.Европа - 10.06.2009

Американските сили во Авганистан соопштија дека убиле еден командант и 16 милитанти во воздушен напад. Убиениот е Мула Мустафа командант на околу 100 милитанти во провинцијата Гхор.

Расте бројот на жртвите во нападот во Хотелот во Пешевар

Р.С.Европа - 10.06.2009

Најмалку 16 лица загинале, а 60 се повредени во напад на милитанти во еден луксузен хотел во Пешавар, во северозападен Пакистан, соопшти полицијата.

Најмалку 11 загинати во напад на хотел во Пакистан

МРТ - 10.06.2009

Најмалку 11 лица загинаа, а 46 се повредени во силна експлозија на бомба што денеска се случи во луксузен хотел во северозападниот пакистански град Пешавар.

Експлозија пред хотел во Пешавар усмрти 15 луѓе

Кирилица - 10.06.2009

Бројот на загинатите во атентатот со автомобил-бомба што се случи синоќа во хотел во Пешавар, северозападен Пакистан е 15 луѓе, откако денеска беа откриени четири тела под урнатините Експлозијата е ...

Бројот на загинатите во нападот во Пешавар се зголеми на 15

Канал5 - 10.06.2009

Бројот на загинатите во атентатот со автомобил-бомба што се случи синоќа во хотел во Пешавар, северозападен Пакистан е 15 луѓе, откако денеска беа откриени четири тела под урнатините.

ВИДЕО: Експлозија на бомба во хотел во Пакистан, седум мртви

Нетпрес - 10.06.2009

Најмалку седум лица се мртви, како последица од бомба поставена во луксузен хотел северозападно од Пакистан. Како што пренесуваат светските агенции меѓу жртвите има по еден германски и британски државјанин, ...

Србин загина при терористички напад на хотел во Пакистан

Нетпрес - 10.06.2009

Александар Воркапиќ, член на мисијата на УНХЦР, вчера загинал при напад на луксузен хотел во северозападниот пакистански град Пешавар, пишува денеска српскиот весник“Блиц“, повикувајќи се на АП.

Пакистанските племиња во жесток судир со талибанците

Алсат-М - 09.06.2009

Најмалку 13 Талибанци загинале, а околу 200 се под опсада од страна на неколку стотини гневни жители во неколку села во северозападен Пакистан.

Најмалку 11 загинати во напад на хотел во Пакистан

Макфакс - 09.06.2009

Најмалку 11 лица загинаа, а 46 се повредени во силна експлозија на бомба што денеска се случи во луксузен хотел во северозападниот пакистански град Пешавар.

Убиени 20 талибанци во јужен Авганистан

Р.С.Европа - 08.06.2009

Авганистанското министерство за внатрешни работи соопшти денеска дека биле убиени 20-тина талибански милитанти во борбите во јужен Авганистан, во изминатиот викенд.

Пакистанските племиња во офанзива против Талибанците

Алсат-М - 08.06.2009

Стотици припадници на неколку пакистански племиња ја продолжуваат офанзивата против талибанските милитанти на северозападот на Пакистан. Најмалку 11 милитанти беа убиени досега во тридневните борби.