TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Асанж: Ќе продолжиме со објавувањето на информациите што ги достави Сноуден

Кајгана - 30.06.2013

Основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WikiLeaks, Џулијан Асанж, изјави дека Едвард Сноуден овозможил информациите до кои дошол за шпионирањето на САД да бидат објавувани и во иднина без ...

Пушков: „Испорачувањето на Сноуден е морално недопустливо “

Руска реч - 30.06.2013

Испорачувањето на поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден на американските власти морално е недопустливо, изјави претседателот на комитетот за меѓународни односи во Думата, Алексеј Пушков.

Асанж: Ќе продолжи објавувањето на информациите на Сноуден

Макфакс - 30.06.2013

Основачот на разобличувачкиот интернет ресурс WikiLeaks, Австралиецот Џулијан Асанж, изјави во неделата дека Едвард Сноуден, поранешен соработник на американските разузнавачки служби, обезбедил ...

Таткото на Сноуден загрижен за врските на синот со Викиликс

Нова ТВ - 29.06.2013

Таткото на Едвард Сноуден, поранешниот одбранбен контрактор обвинет за откривање на детали за тајни американски надзор програми, е загрижен дека неодамнешното здружување на неговиот син со групата ...

Таткото на Сноуден верува дека неговиот син ќе се врати во САД

Р.С.Европа - 29.06.2013

Таткото на Едвард Сноуден кој е обвинет за шпионажа изјави дека верува оти неговиот син доброволно ќе се врати во САД под одредени услови.

Која е жената од доверба на Џулијан Асанж?

Кајгана - 29.06.2013

Кога излезе аферата Сноуден, не беше јасно кој му помага на поранешниот оперативец на ЦИА да се скрие од американските власти и да го држи на безбедно.

Таткото на Сноуден загрижен за врските на синот со Викиликс

Локално - 29.06.2013

Таткото на Едвард Сноуден, поранешниот одбранбен контрактор обвинет за откривање на детали за тајни американски надзор програми, е загрижен дека неодамнешното здружување на неговиот син со групата ...

Сноуден не е на руска територија, татко му загрижен за неговата соработка со Асанж

Точка - 29.06.2013

Сноуден се обидува да избега од канџите на американските власти, тврдејќи дека неговото откривање на државни тајни е бидејќи чувствувал морална одговорност кон своите сонародници.

СОВРЕМЕНИ ПОТКАЖУВАЧИ: Заштитници на Уставот или предавници?

Телеграф - 29.06.2013

Балансирањето меѓу митот за слободата и начинот на кој Америка ја користи својата моќ создаде нова генерација борци за човекови права и слободи Разоткривањето на тајни американски програми за следење ...

Таткото на Сноуден навести дека синот бегалец би можел да се врати во САД

Телеграф - 29.06.2013

Сноуден може да се врати во САД, доколку претходно не биде затворен и чуван во притвор до самото судење, изјавил неговиот татко Едвард Сноуден би можел да се врати во Америка.

Работна група во Советот на Федерацијата го поканува Сноуден да соработува

Руска реч - 29.06.2013

Работна група од Советот на Федерацијата за откривање на фактите за предавање на информации за Русите на специјалните служби на САД - го повикува на соработка поранешниот соработник на ЦИА, Едвард ...

Сноуден не е на руска територија, татко му загрижен за неговата соработка со Асанж

Нетпрес - 29.06.2013

Сноуден се обидува да избега од канџите на американските власти, тврдејќи дека неговото откривање на државни тајни е бидејќи чувствувал морална одговорност кон своите сонародници.

WP: останувањето во Русија е варијанта од која Сноуден не губи

Руска реч - 29.06.2013

Единствена варијанта од која Едвард Сноуден нема ништо да изгуби - е да остане во Русија неодреден период, пишува The Washington Post.

На Сноуден му се неопходни правни гаранции за враќање во САД

Макфакс - 29.06.2013

Поранешниот соработник на американските разузнавачки агенции би можел доброволно да се врати во САД, доколку од тамошните власти добие гаранции дека ќе бидат почитувани неговите уставни права, ...

Сноуден 6-ти ден на аеродромот во Москва

Р.С.Европа - 28.06.2013

Венецуела повторно му понуди азил на американскиот државјанин Едвард Сноуден, обвинет за издавање тајни документи, кој веќе 6-ти ден е на аеродромот Шереметјево во Москва.

Русија: САД нé доведуваат во незгодна позиција

Кајгана - 28.06.2013

Според неименуван руски извор, САД ја довеле Русија во многу незгодна ситуација бидејќи не предупредиле навреме за поништената патна исправа на Едвард Сноуден, кого го бараат американските правосудни ...

Таткото на Сноуден има одредени услови

А1 On - 28.06.2013

Tаткото на поранешниот работник на ЦИА, Едвард Сноуден изрази уверување дека неговиот син ќе се врати во САД, доколку бидат исполнети одредени услови.

Човекот што ја отвори тајната визба на Вашингтон

Дневник - 28.06.2013

Случајот на Едвард Сноуден, човекот што откри информации за тоа како американските служби вршеле масовно набљудување, го отвори прозорецот на восхит и на зачудување за тоа како 29-годишен ...

Сноуден би се вратил во САД, под одредени услови?

Н.Македонија - 28.06.2013

Таткото на Едвард Сноуден кој ја објави „супер тајната“ за тоа дека американските безбедносни служби ги надгледуваат телефонските и интернет комуникациите, навести дека синот-бегалец би можел ...

Таткото на Едвард Сноуден навести дека синот би можел да се врати во САД

Сител - 28.06.2013

Таткото на Едвард Сноуден кој ја објави „супер тајната“ за тоа дека американските безбедносни служби ги надгледуваат телефонските и интернет комуникациите, навести дека синот-бегалец би можел ...

Таткото на Сноуден: Син ми ќе се врати во САД, но под некои услови

Точка - 28.06.2013

Таткото на поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден, кој ги обелоденил шпионските активности на Вашингтон, денеска изјавил дека неговиот син ќе се врати во САД, доколку бидат исполнети ...

Русија: САД нé доведуваат во незгодна позиција

Хајд Парк - 28.06.2013

Прочитано: 45 пати Според неименуван руски извор, САД ја довеле Русија во многу незгодна ситуација бидејќи и не предупредиле навреме дека ја поништиле патната исправа на Едвард Сноуден, кого го ...

Џон Кери: Ситуацијата со Сноуден нема да влијае на односите меѓу Русија и САД

Руска реч - 28.06.2013

Државниот секретар на САД, Џон Кери, изјави дека Стејт департментот нема да стапува во конфликт во Русија поради Едвард Сноуден. Ова го пренесува Ројстерс.

NYT: администрацијата на Обама не е способна да влијае на Русија и Кина

Руска реч - 28.06.2013

Администрацијата на претседателот на САД, Барак Обама не е во состојба да влијае на Русија, Кина и на државите од Латинска Америка, пишува The New York Times.

Пушков: Сноуден не е шпион, туку нов дисидент

Руска реч - 28.06.2013

Асанж и Сноуден не беа шпиони и предадоа тајни поради нивни верувања, а не поради финансиска корист, смета претседателот на комитетот на Државната Дума за меѓународни работи, Алексеј Пушков.

Сенатот на САД ѝ се заканува на Русија со санкции ако не го испорача Сноуден

Руска реч - 28.06.2013

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам изјави дека подготвува санкции кон Русија во случај таа да не го екстрадира соработникот на ЦИА, Едвард Сноуден, пренесува The Daily Beast.

Рускиот амбасадор во Вашингтон: Русија не го поканила Сноуден

Руска реч - 28.06.2013

Амбасадорот на Русија во САД, Сергеј Кисљак изјави дека Русија не го поканила агентот на ЦИА, Едвард Сноуден на своја територија, пренесува The Daily Beast.

Шефот на Пентагон ја повика Русија да го испорача Сноуден

Руска реч - 28.06.2013

Министерот за одбрана на САД, Чај Хејгел ги повика руските власти да го испорачаат поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден.

Русија: САД нé доведуваат во незгодна позиција

Макфакс - 28.06.2013

Според неименуван руски извор, САД ја довеле Русија во многу незгодна ситуација бидејќи и не предупредиле навреме дека ја поништиле патната исправа на Едвард Сноуден, кого го бараат американските ...

Хејгел се надева дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

24 Вести - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Сноуден и натаму на аеродром во Москва

Р.С.Европа - 27.06.2013

Поранешниот американски соработник на разузнавачките служби Едвард Сноуден, одговорен за протекување информации за американски активностите за надзор, се верува декавеќе 5 ден е на аеродромот во ...

Русија: Сноуден не ги прекршува руските закони

Нова ТВ - 27.06.2013

Едвард Сноуден и четвртиот ден по ред го помина на аеродромот во Москва, додека руските власти укажуваат на тоа дека е време за негово заминување.

Обама: Нема да пуштам борбени авиони за 29 годишен хакер

Р.С.Европа - 27.06.2013

Нема да пуштам борбени авиони за 29 годишен хакер, изјави американскиот претседател Барак Обама за поранешниот соработник на националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, пренесуваат ...

Обама: Нема да испраќам авиони за еден 29-годишен хакер

Нова ТВ - 27.06.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека напорите на САД да го уапсат Едвард Сноуден ќе бидат спроведени преку рутински легални канали.

Средното име го спасило Сноуден

МКД - 27.06.2013

Властите во Хонг Конг побарале од САД да ги разјаснат нејаснотиите околу средното име на Едвард Сноуден (Џозеф), и за време на таа збрка тој ја напуштил оваа азиска држава, пренесува АП.

САД уште изразува надеж дека ќе го добие Сноуден

Телма - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Обама: САД нема да испратат борбен авион да го пресретне летот на Сноуден

МКД - 27.06.2013

Претседателот навел дека САД нема да се впуштат во сомнителни акции за да го екстрадираат Едвард Сноуден и додал дека екстрадицијата ќе се врши преку легални канали.

Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

А1 On - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

Алфа - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Сноуден им избега на САД заради бизарна грешка во името

Кајгана - 27.06.2013

Претставник на американското министерство за правда вели дека властите во Хонгконг намерно направиле забуна околу правописот на името на Едвард Сноуден за да имаат изговор го одбијат барањето на САД ...

Сноуден е во транзитната зона на аеродромот во Москва

Н.Македонија - 27.06.2013

Едвард Сноуден, поранешниот американски соработник на разузнавачките служби, одговорен за протекување информации за американски активностите за надзор, е петти ден на аеродромот во Москва Сноуден во ...

Агенти на ЦИА и на НСА му создаваат главоболки на Вашингтон

Н.Македонија - 27.06.2013

Сноуден се најде во друштво на уште најмалку шест други агенти или дисиденти што Обама ги смета за државни непријатели Како сенатор, Обама го поддржуваше разоткривањето на слоупотрербата на власта ...

Сноуден и натаму на аеродром во Москва

Алсат-М - 27.06.2013

Поранешниот американски соработник на разузнавачките служби, Едвард Сноуден, одговорен за протекување информации за американски активностите за надзор, се верува дека веќе 5 ден е на аеродром во ...

Обама не пушта борбени авиони за Сноуден

Н.Македонија - 27.06.2013

Нема да пуштам борбени авиони за 29 годишен хакер, изјави американскиот претседател Барак Обама за поранешниот соработник на националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, пренесуваат ...

Што работеше Сноуден во Женева?

А1 On - 27.06.2013

Швајцарија има многу прашања за тоа што Едвард Сноуден работел како службеник на американската Национална безбедносна служба (НСА) во Женева.

Хејгел се надева дека Русите ќе го вратат Сноуден

+инфо - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

Локално - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

Канал5 - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Сноуден во САД

МРТ - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Хејгел се надева дека Русија ќе и го испорача Сноуден на САД

Либертас - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Едвард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Обама нема да користи нелегални методи за да го уапси Сноуден

Канал5 - 27.06.2013

Барак Обама ја спушта топката. Американскиот претседател изјави дека нема намера да пушти борбени авиони за 30 годишен хакер, Едвард Сноуден,во случај тој со авион ја напушти Русија.

Како Сноуден за влакно им побегна на Американците?

Вечер Прес - 27.06.2013

Поранешниот американски соработник на разузнавачките служби Едвард Сноуден во последен момент успеал да се спаси од апсење во Хонг Конг, а сето тоа поради административна грешка во барањето за негова ...

Хејгел: Се надевам дека Русите ќе го вратат Сноуден во САД

Точка - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, нагласувајќи дека Сноуден ги прекршил американските закони, а со тоа и наштетил на ...

Хејгел: Се надевам дека Русите правилно ќе постапат и ќе го вратат Сноуден во САД

Курир - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД. Тој нагласи дека Сноуден ги прекршил американските закони и и’ наштетил на националната ...

Сноуден остана заглавен на терминалот на аеродромот во Москва

Република - 27.06.2013

Кртот кој ја откри аферата со тајното прислушкување на граѓани од страна на ЦИА, Едвард Сноуден, не добил азил од Еквадор .

Хејгел: Се надевам дека Русите ќе го вратат Сноуден во САД

Нетпрес - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, нагласувајќи дека Сноуден ги прекршил американските закони, а со тоа и наштетил на ...

Британските букмејкери почнаа да примаат облози на Сноуден

Хајд Парк - 27.06.2013

Прочитано: 101 пати Британските обложувалници William Hill им понудија на своите клиенти облози за тоа во која држава ќе се појави на 1-ви јануари 2014 година поранешниот соработник на американските ...

Сноуден мора да остане во Москва?

Руска реч - 27.06.2013

Без документи поранешниот соработник на ЦИА едноставно не може да ја напушти руската престолнина. Во четврток од Москва за Хавана треба да замине уште еден авион на компанијата Аерофлот и главното ...

Обложете се каде ќе биде Сноуден на 1ви Јануари 2014

Канал 77 - 27.06.2013

Британските обложувалници William Hill им понудија на своите клиенти облози за тоа во која држава ќе се појави на 1-ви јануари 2014 година поранешниот соработник на американските разузнавачки ...

Обама: Нема да праќам воени авиони по еден 29 годишен хакер

Sky - 27.06.2013

Американскито претседател, Барак Обама го коментираше случајот со поранешниот соработник на националната агенција за безбедност Едвард Сноуден.

Oбама: не испраќам борбени авиони за да се фати хакерот Сноуден во Москва

Primetime - 27.06.2013

"Нема да пуштам борбени авиони за 29 годишен хакер@, изјави американскиот претседател Барак Обама за поранешниот соработник на националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, пренесуваат ...

САД: Хонгконг искористил грешка во името Сноуден како изговор да го пушти

Макфакс - 27.06.2013

Претставник на американското министерство за правда вели дека властите во Хонгконг намерно направиле забуна околу правописот на името на Едвард Сноуден за да имаат изговор го одбијат барањето на САД ...

Американски сенатор подготвува санкции за Русија, ако Москва не го даде Сноуден

Макфакс - 27.06.2013

Познатиот републиканскиот сенатор Линдзи Греам во интервју за списанието Newsweek/The Daily Beast објавено во четвртокот вели дека подготвува санкции против Русија, доколку таа не им го предаде на ...

Хејгел се надева дека Русите ќе го вратат Сноуден

Денешен - 27.06.2013

Американскиот министер за одбрана Чак Хејгел изрази надеж дека Русија ќе го врати Евдард Сноуден во САД, бидејќи тој ги прекршил американските закони и и наштетил на националната безбедност.

Белата куќа ја повика Русија да го протера Сноуден

Р.С.Европа - 26.06.2013

Белата куќа ја повика Русија да го протера поранешниот соработник на американската Национална агенција за безбедност Едвард Сноуден по кого САД имаат распишано потерница.

Викиликс: Сноуден е безбеден и релаксиран

Нова ТВ - 26.06.2013

Човекот кој предизвика вистинска бура во јавноста, Едвард Сноуден е безбеден и "веројатно едноставно релаксиран," изјави портпаролот на Викиликс Кристин Храфснсон, јавува Си-Ен-Ен.

Конфузијата со името на Сноуден помогнала тој да избега од Хонг Конг

Вест - 26.06.2013

Секретарот за правда на Хонг Конг, Римски Јуен изјави дека „конфузијата“ што настанала околу името на Едвард Сноуден, помогнала Американецот, кого САД го обвинуваат за шпионажа, да замине во Москва.

Зошто Еквадор?

Утрински - 26.06.2013

Многу очигледно, јужноамериканската држава е пријател со „Викиликс“. Тоа е онаа поткажувачка организација чиј основач Џулијан Асанж ја мина минатата година во еквадорската амбасада во Лондон, во обид ...

Како Викиликс му помага на Сноуден

МКД - 26.06.2013

Додека се отплеткува драмата околу Едвард Сноуден, се чини дека Викиликс игра голема улога во неа. Организацијата ги плаќа сместувањето, патувањата и правната помош за Сноуден, вели Џулијан Асанж, и ...

Економист: Сноуден од Американците може да бега и во балканските земји

МКД - 26.06.2013

Угледниот британски весник Економист денес пишува дека поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден може да бега во многу земји во светот со кои американските власти немаат потпишано договор за ...

ВИДЕО: Смирувачко соопштение во Агенцијата за национална безбедност на САД по повод случајот „Сноуден“

А1 On - 26.06.2013

Директорот на Агенцијата за национална безбедност на САД,Кеит Александер, упати соопштение до вработените во кое ги уверува дека критиките заради оддавањето тајни од Едвард Сноуден не се однесуваат ...

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

Алфа - 26.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

А1 On - 26.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

Сноуден исчезна на патот кон азилот

Дневник - 26.06.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, вчера изјави дека Едвард Сноуден не ја поминал руската граница и инсистира оти Москва нема врска со него, со неговите односи, со правниот систем ...

„Конфузијата“ со името на Сноуден помогнала тој да избега

Идивиди - 26.06.2013

Хонг Конг, 26 јуни 2013 (МИА) - Секретарот за правда на Хонг Конг, Римски Јуен изјави дека „конфузијата“ што настанала околу името на Едвард Сноуден, помогнала Американецот, кого САД го обвинуваат за ...

Сноуден сакал да се убијат предавниците, а сега е еден од нив!

Н.Македонија - 26.06.2013

Американските медиуми пишуваат дека Сноуден во 2009 година бил вознемирен поради изнесувањето информации за тајните американски операции во Иран Американецот Едвард Сноуден, познат како „предавник„ ...

САД побараа од Русија итно да го екстрадира Сноуден

+инфо - 26.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден .

САД за Сноуден „живи во оган“

Локално - 26.06.2013

Директорот на Агенцијата з а национална безбедност на САД Кеит Александер упати соопштение до вработените во кое ги уверува дека критиките заради оддавањето тајни од Едвард Сноуден не се однесуваат ...

Руските полициски сили не се во потрага по Сноуден

МРТ - 26.06.2013

Руските специјални полициски сили објавија дека не се во потрага по поранешниот агент на ЦИА Едвард Сноуден. – Руските полициски сили како и Интерпол, не се занимаваат со потрага по Сноуден бидејќи ...

Откажани три лета со кои Сноуден би можел да замине во Исланд

МРТ - 26.06.2013

Исландски биснисмен поврзан со „Викиликс“, соопшти дека утрово биле откажани три авионски лета со кои поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, ...

Нема потреба од ескалација на конфронтацијата со Русија поради Сноуден

МРТ - 26.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека нема потреба од ескалација на конфронтацијата со Русија поради поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност ...

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

МРТ - 26.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

Смирувачко соопштение во Агенцијата за национална безбедност на САД по повод случајот „Сноуден“

МРТ - 26.06.2013

Директорот на Агенцијата за национална безбедност на САД Кеит Александер упати соопштение до вработените во кое ги уверува дека критиките заради оддавањето тајни од Едвард Сноуден не се однесуваат за ...

„Конфузијата“ со името на Сноуден помогнала тој да избега од Хонг Конг

Сител - 26.06.2013

Секретарот за правда на Хонг Конг, Римски Јуен изјави дека „конфузијата“ што настанала околу името на Едвард Сноуден, помогнала Американецот, кого САД го обвинуваат за шпионажа, да замине во Москва.

"Економист": Сноуден би можел да побегне во балканските земји

Точка - 26.06.2013

Познатиот весник "The Economist" пишува дека поранешниот агент на ЦИА, Едвард Сноуден може да побегне во многу светски земји со кои американските власти немаат потпишано договор за екстрадиција.

Еквадор му даде азил на Сноуден

Точка - 26.06.2013

Еквадор му обезбеди документи на Едвард Сноуден што му даваат статус на бегалец, пренесува „Интерфакс“. Според основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж, Сноуден се чувствува добро и е безбеден.

Москва и Вашингтон во војна за Сноуден

Окно - 26.06.2013

Москва и Вашингтон во дипломатска војна за свиркачот Едвард Сноуден После дваесетиот век на тоталитарни државни проекти кои предизвикаа неколку светски кризи, граѓански војни, масовно уништување и ...

Сноуден би можел да бара спас во балканските земји

Press24 - 26.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден може да се крие и да бега насекаде во светот поточно во земји во кои американците немаат потпишано договор за екстрадација.

Еквадор му даде азил на Сноуден

Нетпрес - 26.06.2013

Еквадор му обезбеди документи на Едвард Сноуден што му даваат статус на бегалец, пренесува „Интерфакс“. Според основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж, Сноуден се чувствува добро и е безбеден.

Викиликс: Сноуден е безбеден и релаксиран

БезПардон - 26.06.2013

Човекот кој предизвика вистинска бура во јавноста, Едвард Сноуден е безбеден и “веројатно едноставно релаксиран,” изјави портпаролот на Викиликс Кристин Храфснсон, јавува Си-Ен-Ен.

Британските букмејкери почнаа да примаат облози на Сноуден

Макфакс - 26.06.2013

Британските обложувалници William Hill им понудија на своите клиенти облози за тоа во која држава ќе се појави на 1-ви јануари 2014 година поранешниот соработник на американските разузнавачки ...

САД: Русија да преземе дејства за екстрадирање на Сноуден

Денешен - 26.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

„Конфузијата“ со името на Сноуден помогнала тој да избега од Хонг Конг

Денешен - 26.06.2013

Секретарот за правда на Хонг Конг, Римски Јуен изјави дека „конфузијата“ што настанала околу името на Едвард Сноуден, помогнала Американецот, кого САД го обвинуваат за шпионажа, да замине во Москва.

Сноуден би можел да бега и во земјите од Балканот

Maxim - 26.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден може да се крие и да бега насекаде во светот поточно во земји во кои американците немаат потпишано договор за екстрадација.

Кери: Нема потреба за зголемена конфронтација со Русија поради Сноуден

Deutsche Welle - 25.06.2013

Амриканскиот државен секретар Џон Кери денеска порача дека Вашингтон не бара „конфронтација“ и ја повика Русија да остане „смирена“ и да го предаде осомничениот за шпионажа, Едвард Сноуден.

Сноуден имал пристап до програмите за следење на НСА

24 Вести - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден работел во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална агенција за ...

Разузнавачките агенции загрижени - не знаат колкав доверлив материјал има Сноуден

24 Вести - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

24 Вести - 25.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

Обама-ќе го уапсиме Сноуден

Р.С.Европа - 25.06.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе ги искористи сите можни средства за апсење на поранешниот сорабтник на разузнавачките служби Едвард Сноуден.

Случај Сноуден: САД имаат четири опции за враќање на шпионот

Нова ТВ - 25.06.2013

Претседателот Барак Обама изрази надеж дека другите земји ќе го следат словото на законот и дека ќе го вратат поранешниот вработен за националната безбедност во САД, Едвард Сноуден.

Русија демантира дека му помагала на Сноуден

Р.С.Европа - 25.06.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров демантираше поврзаност на неговата земја со поранешниот соработник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, кој е во бегство.

Русија тврди дека Сноуден не стапнал на нејзина територија

Глас на Америка - 25.06.2013

За Москва, американската критика е неоснована и неприфатлива Русија негира дека Едвард Сноуден влегол на нејзина територија, што само ја зголеми нејаснотијата каде точно се наоѓа поранешниот работник ...

Лавров: Не знаеме каде е Сноуден

Нова ТВ - 25.06.2013

Официјална Москва негира дека Едвард Сноуден влегол на нејзина територија, што само ја зголеми нејаснотијата каде точно се наоѓа поранешниот работник под договор на американското разузнавање, кого ...

Москва да не му верува на Сноуден

Утрински - 25.06.2013

Американскиот Стејт департмент соопшти дека апелира до земјите во „западната хемисфера“ да не му дозволат влез на нивна територија Поранешниот американски разузнавачки контрактор Едвард Сноуден ќе ја ...

Асанж го чека цимерот!

Утрински - 25.06.2013

Димитар Чулев Веднаш да разјасниме: според позитивните закони на САД, соработник од било кој вид на безбедносните служби на таа земја не смее да изнесува тајни надвор од „компанијата“ без оглед дали ...

Сноуден добил статус на бегалец во Еквадор, САД тврдат дека тој се крие во Русија

МКД - 25.06.2013

Поранешниот службеник на НСА Едвард Сноуден го напуштил Хонг Конг откако ги добил документите со кои стекнал статус на политички бегалец од Еквадор, изјавил Џулијан Асанж.

Русија не гледа основа за депортирање на Сноуден

Телма - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Стејт департментот: Русија да го испорача Сноуден или ќе се соочи со последиците

МКД - 25.06.2013

Поранешниот службеник на американската НСА Сноуден, кого САД го обвинуваат за шпионажа, и понатаму се наоѓа во Русија и не ја напуштил нејзината територија, јавува РТ.

Која е русокосата помошничка на Асанж со која Сноуден им бега на Американците? (ВИДЕО)

МКД - 25.06.2013

Едвард Сноуден, поранешниот службеник на американските тајни служби обвинет во САД за шпионажа, успешно им бега на Американците во придружба на Сара Харисон, наводно поранешна девојка на Џулијан ...

Американските разузнавачки агенции во страв: кои сè тајни податоци ги има Сноуден?

МКД - 25.06.2013

Постои можност Сноуден да однел многу повеќе доверливи документи на ЦИА отколку што претходно се мислеше, додека големо внимание предизвикува неговото познанство со основачот на Викиликс, Џулијан ...

Белата куќа бара итна екстрадиција на Сноуден

Телма - 25.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

А1 On - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Нема основа за депортирање на Сноуден во САД

Идивиди - 25.06.2013

Москва, 25 јуни 2013 (МИА) - Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност ...

Руските власти сметаат дека нема основа за депортирање на Сноуден во САД

Алфа - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Руските власти сметаат дека нема основа за депортирање на Сноуден во САД

А1 On - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Русија - Нема основа за депортирање на Сноуден во САД

Алсат-М - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Сноуден „насамари“ 30 новинари да летаат за Куба

Н.Македонија - 25.06.2013

Над 30 новинари купиле билет за лет од Москва до Хавана, за да го следат патувањето на најпознатата "крт" во светот. Поранешниот офицер на ЦИА Едвард Сноуден, кој ја напушти Хонгконг и се најде во ...

Бегај Сноуден, бегај

Идивиди - 25.06.2013

Вашингтон, 25 јуни 2013 (МИА) – Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност ...

Асанж: Едвард Сноуден е на безбедно место

Кајгана - 25.06.2013

По напуштањето на Хонгконг викендов, поранешниот оперативец во ЦИА, Едвард Сноуден, кој ја откри шпионската афера на американските власти исчезна без трага.

Сноуден се вработил во NSA со цел да ги разоткрие доказите

Кајгана - 25.06.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден сакал да работи за владата на САД само од една причина, а тоа е да собере докази за американските шпионски програми, пишува весникот The South China ...

Руските полициски сили не се во потрага по Сноуден

А1 On - 25.06.2013

Руските специјални полициски сили објавија дека не се во потрага по поранешниот агент на ЦИА Едвард ...

Сноуден намерно прифатил да работи за НСА?

Н.Македонија - 25.06.2013

Службеникот на американската Агенција за национална безбедност НСА, прифатил да работи за американската влада од само една причина, во момент кој ќе му одговара да ја открие нивната програма за ...

Саботажа: Се откажуваат летови со кои Сноуден би можел да избега

Н.Македонија - 25.06.2013

Исландски бизнисмен поврзан со „Викиликс“, соопшти дека утрово биле откажани три авионски лета со кои поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, ...

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

Н.Македонија - 25.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден, пренесува МИА Портпаролката на ...

Кери: Ако Пекинг и Москва му помогнале на Сноуден, ќе има последици!

+инфо - 25.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери оцени дека за САД ќе биде разочарувачки доколку Русија и Кина му помогнале на Едвард Сноуден да се извлече од обидите на американската администрација за негова ...

Петицијата за помилување на Сноуден собра над 100.000 потписи

+инфо - 25.06.2013

Петицијата испратена до американскиот претседател Барак Обама со која се бара помилување на Едвард Сноуден досега собра над 100.000 потписи.

Русија не гледа основа за депортирање на Сноуден

+инфо - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Американците не знаат што сè знае Сноуден за САД

+инфо - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

Канал5 - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Сноуден добил статус на бегалец во Еквадор, САД тврдат дека тој се крие во Русија

Локално - 25.06.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека ќе ги искористи сите можни средства за апсење на поранешниот сорабтник на разузнавачките служби Едвард Сноуден.

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

Сител - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Од Сноуден ниту трага, ниту глас

Канал5 - 25.06.2013

Америка ќе ги искористи сите можни средства за да го уапси Едвард Сноуден, изјави Барак Обама. И американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди властите на Кина и Русија за можните „последици“ ...

Сноуден „се стопи“ новинарите измамени

Локално - 25.06.2013

Над 30 новинари купиле билет за лет од Москва до Хавана, за да го следат патувањето на најпознатата "крт" во светот. Поранешниот офицер на ЦИА Едвард Сноуден, кој ја напушти Хонгконг и се најде во ...

Американските разузнавачки агенции загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал има Сноуден

Сител - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

МРТ - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Руските власти сметаат дека нема основа за депортирање на Сноуден во САД

МРТ - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Американските разузнавачки агенции загрижени

МРТ - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

Случајот „Сноуден“ разгорува нова „студена војна“ меѓу САД и Русија

Канал5 - 25.06.2013

Играта на нерви продолжува. Ловот по најбараниот американски бегалец, отвора нова „студена војна“ меѓу Вашингтон и Москва.

Руските полициски сили не се во потрага по Сноуден

Сител - 25.06.2013

Руските специјални полициски сили објавија дека не се во потрага по поранешниот агент на ЦИА Едвард Сноуден. – Руските полициски сили како и Интерпол, не се занимаваат со потрага по Сноуден бидејќи ...

Кери: Нема потреба од ескалација на конфронтацијата со Русија поради Сноуден

Локално - 25.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека нема потреба од ескалација на конфронтацијата со Русија поради поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност ...

Откажани три лета со кои Сноуден би можел да замине во Исланд

Локално - 25.06.2013

Исландски биснисмен поврзан со „Викиликс“, соопшти дека утрово биле откажани три авионски лета со кои поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност (НСА), Едвард Сноуден, ...

Сноуден имал пристап до сите детали: никој не знае што се знае!

Вечер Прес - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека намерно се вработил во консултантската фирма "Буз Алан Хамилтон" за да има пристап до деталите на програмите за следење на НСА Поранешниот ...

Која е русокосата убавица која ги спасува Сноуден и Асанж?

Точка - 25.06.2013

Едвард Сноуден, поранешен соработник на американската тајна служба, во САД е обвинет за шпионажа, а тој синоќа побегнал од Хонгконг за Москва во придружба на Сара Харисон, која важи за поранешна ...

Сноуден може да објави повеќе од 1.000 тајни документи на САД!

Точка - 25.06.2013

Американските разузнавачки служби се загрижени бидејќи не знаат колку доверливи документи има во рацете на поранешниот агент на Националната безбедносна агенција, Едвард Сноуден, изјавиле неколку ...

Москва и Пекинг негираат дека му понудиле помош на Сноуден

Точка - 25.06.2013

Кина и Русија ги отфрлија обвиненијата на Вашингтон дека му помогнале на Едвард Сноуден да го избегне изрекувањето на казната од САД, кои го товарат за шпионажа.

Сноуден – подарок за руските тајни служби

Точка - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едуард Сноуден, кој предизвика скандал откривајќи за тоа како американските власти шпионирале, е вистински подарок за руските тајни служби, но одбивањето на Москва да го ...

САД побара од Русија итно да го екстрадира Сноуден

Бриф - 25.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национала безбедност Едвард Сноуден.

Џон Кери им се заканува на Русија и Кина со „последици“

Руска реч - 25.06.2013

Државниот секретар на САД, Џон Кери ги предупреди властите на Кина и Русија за можни „последици“ во врска со случајот околу поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден, пренесе во понеделникот ...

Белата куќа: Едвард Сноуден сака да нанесе штета на САД и затоа како заштитници ги избра Русија и Кина

Руска реч - 25.06.2013

САД сметаат на разбирање и помош од страна на Москва околу „делото Сноуден“, но притоа продолжуваат да ја критикуваат власта во Русија и во некои други држави.

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

Primetime - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Сноуден имал пристап до програмите за следење на НСА

Курир - 25.06.2013

Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална агенција за безбедност (НСА).

Сноуден добил статус на бегалец во Еквадор, Обама вети дека ќе го уапси

Нетпрес - 25.06.2013

Едвард Сноуден, поранешниот службеник на НСА го напуштил Хонг Конг откако ги добил документите со кои стекнал статус на политички бегалец од Еквадор, изјавил Џулијан Асанж пренесува британски ...

САД загрижени оти не знаат колкав доверлив материјал има Сноуден

еВести - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

Русија: Нема основа за депортирање на Сноуден во САД

Курир - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Сноуден може да објави повеќе од 1.000 тајни документи на САД!

БезПардон - 25.06.2013

Според Ројтерс, се појавиле докази дека Сноуден кај себе има многу повеќе документи отколку што се мислело, а посебно внимание предизвикале неговите контакти со основачот на Викиликс, Џулијан Асанж.

САД загрижени дека Сноуден поседува над илјада тајни

Канал 77 - 25.06.2013

Американските разузнувачки агенции загрижени се бидејќи не знаат колку доверлив материјал има во рацете на поранешниот вработен во Националната безбедносна агенција, Едвард Сноуден.

САД загрижени дека Сноуден поседува над илјада тајни

Хајд Парк - 25.06.2013

Прочитано: 32 пати Американските разузнувачки агенции загрижени се бидејќи не знаат колку доверлив материјал има во рацете на поранешниот вработен во Националната безбедносна агенција, Едвард Сноуден.

Асанж: Сноуден е на сигурно

Окно - 25.06.2013

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж изјави дека Едвард Сноуден, поранешниот соработник на американската безбедносна служба, кого САД го обвини за шпионажа, се наоѓа на сигурно и дека е добро ...

Русокосата убавица на Асанж му помага на Сноуден

Primetime - 25.06.2013

Едвард Сноуден, поранешниот службеник на американските тајни служби обвинет во САД за шпионажа, успешно им бега на Американците во придружба на Сара Харисон, наводно поранешна девојка на Џулијан ...

Американските разузнавачки агенции загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал има Сноуден

Орбис - 25.06.2013

Според западни медиуми, постои загриженост дека Сноуден однел многу повеќе документи отколку што првично се сметало, а особено внимание предизвикуваат неговите контакти со основачот на Викиликс, ...

Сноуден имал план за разоткривање на американската шпионска програма

Хајд Парк - 25.06.2013

Прочитано: 210 пати Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден сакал да работи за владата на САД само од една причина, а тоа е да собере докази за американските шпионски програми, пишува во ...

Анализа: Сноуден – подарок за руските тајни служби

Нетпрес - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едуард Сноуден, кој предизвика скандал откривајќи за тоа како американските власти шпионирале, е вистински подарок за руските тајни служби, но одбивањето на Москва да го ...

Русија ги смета неприфатливи обвинувањата за Сноуден

Хајд Парк - 25.06.2013

Прочитано: 221 пати Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека обвинувањата изнесени на сметка на Москва „за кршење на американските закони па дури и некоја врста на завера“ во ...

Животот на Сноуден е во рацете на руските разузнавачи

Primetime - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едуард Сноуден, кој предизвика скандал откривајќи за тоа како американските власти шпионирале, е вистински подарок за руските тајни служби.

Русија тврди дека Сноуден не стапнал на нејзина територија

БезПардон - 25.06.2013

Русија негира дека Едвард Сноуден влегол на нејзина територија, што само ја зголеми нејаснотијата каде точно се наоѓа поранешниот работник под договор на американското разузнавање, кого властите во ...

Америка не сака да се „закача“ со Русите

Primetime - 25.06.2013

Амриканскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека Вашингтон не бара „конфронтација“ и ја повика Русија да остане „смирена“ и да го предаде Едвард Сноуден , осомничен за шпиунажа .

САД побара Русија итно да го екстрадира Сноуден

БезПардон - 25.06.2013

Белата куќа соопшти дека Москва има јасна правна основа итно да го екстрадира поранешниот службеник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден, пренесува МИА.

Сноуден имал пристап до сите детали: никој не знае што се знае!

БезПардон - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма “Буз Алан Хамилтон” за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

САД загрижени дека Сноуден поседува над илјада тајни

Макфакс - 25.06.2013

Американските разузнувачки агенции загрижени се бидејќи не знаат колку доверлив материјал има во рацете на поранешниот вработен во Националната безбедносна агенција, Едвард Сноуден.

Сноуден имал план за разоткривање на американската шпионска програма

Макфакс - 25.06.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден сакал да работи за владата на САД само од една причина, а тоа е да собере докази за американските шпионски програми, пишува во вторникот весникот The ...

Русија ги смета неприфатливи обвинувањата за Сноуден

Макфакс - 25.06.2013

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека обвинувањата изнесени на сметка на Москва „за кршење на американските закони па дури и некоја врста на завера“ во врска со поткажувачот ...

Сноуден имал пристап до деталите на програмите за следење на НСА

Денешен - 25.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден изјави дека се вработил во консултантската фирма „Буз Алан Хамилтон“ за да има пристап до деталите на програмите за следење на американската Национална ...

Руските власти сметаат дека нема основа за депортирање на Сноуден во САД

Денешен - 25.06.2013

Руските миграциони власти и безбедносни структури сметаат дека нема основа за депортирање на поранешниот соработник на американската Агенција за национална безбедност Едвард Сноуден во САД.

Американците не знаат што се знае Сноуден за САД

Денешен - 25.06.2013

Американските разузнавачки агенции се загрижени бидејќи не знаат колкав доверлив материјал е во рацете на поранешниот соработник на Националната агенција за безбедност Едвард Сноуден, тврдат повеќе ...

Дел од извештаите на Сноуден објавени во Кина

Inpress - 25.06.2013

Хавана/Хонг Конг, 25. јуни 2013 (ИНПРЕС) Поранешниот офицер на ЦИА Едвард Сноуден за еден кинески весник изјавил дека добил работа во компанијата „Буз“ на Ален Хамилтон, за извршување на наредби на ...

Кинеските власти загрижени од тврдењата на Сноуден дека Пекинг е жртва на кибернапади

24 Вести - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Пушков: САД не треба да очекуваат Русија да го екстрадира Сноуден

24 Вести - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи на ...

Дмитриј Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

24 Вести - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САД Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаролот на рускиот претседател ...

Руски медиуми: Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана

24 Вести - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Петиција за помилување на Едвард Сноуден собра над 100.000 потписи

24 Вести - 24.06.2013

Петицијата испратена до американскиот претседател Барак Обама со која се бара помилување на Едвард Сноуден досега собра над 100.000 потписи.

Зошто Сноуден ја избра Москва

Оff.net - 24.06.2013

Сноуден одлучи дека најбезбедниот пат до ветената земја води преку Москва. Веќе е слетан таму и чека да тргне за Еквадор.

Сноуден не е на авионот кон Куба

Р.С.Европа - 24.06.2013

Поранешниот сорабтник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, кој во САД е обвинет за шпионажа, не отпатувал од Москва за Хавана.

САД очекуваат Русија да ги разгледа „сите можности“ за испорачување на Сноуден

Глас на Америка - 24.06.2013

Белата куќа разочарана и што му било дозволено да замине од Хонг Конг за Москва. Претставници на Белата куќа наведуваат дека очекуваат Русија да ги преиспита „сите расположливи можности“ за ...

Сноуден не заминал во Хавана, мистериозно исчезна

Нова ТВ - 24.06.2013

Едвард Џ. Сноуден, поранешниот вработен во американската национална безбедност обвинет за шпионажа, не ја напушти Москва како што се очекуваше за да замине на лет во Хавана, со што се отвори простор ...

Сноуден: Се плашам за мојот живот

Нова ТВ - 24.06.2013

Барајќи азил затоа што како што кажа, сака да му судат американските власти, Едвард Сноуден, кој протече информации за надзор на американските безбедносни служби, им рекол на еквадорските ...

Најбараниот Американец во потрага по „демократска земја“

Утрински - 24.06.2013

Едвард Сноуден слета во Москва но каде ќе замине од таму и дали, се уште никој не знае ХОНГКОНГ - Властите на Хонгконг соопштија дека поранешниот контрактор на Агенцијата за национална безбедност ...

САД „разочарани“ од Хонг Конг, учтиво ги замолиле јужноамериканските земји да го сопрат Сноуден

МКД - 24.06.2013

САД се „разочарани и не ја одобруваат“ одлуката на Хонг Конг, и покрај формалното барање за апсење, да му дозволи на Едвард Сноуден да ја напушти земјата, и ги предупредиле земјите од јужната ...

Белата куќа очекува москва да го екстрадира Сноуден

Телма - 24.06.2013

Белата куќа денеска соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, кој е ...

Пекинг загрижен од тврдењето на Сноуден дека Кина е жртва на кибернапади

Телма - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Кремљ до вашингтон: „немаме информации за Сноуден“

Телма - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САД Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаорлот на рускиот претседател ...

Авионот на Едвард Сноуден на пат кон Куба ќе мине низ американски воздушен простор

МКД - 24.06.2013

Поранешниот службеник на НСА Едвард Сноуден при својот лет кон Куба ќе мине низ американскиот воздушен простор, изјавил анонимен извор за Интерфакс.

Авионот на Сноуден ја напуштил Москва без него (ВИДЕО)

МКД - 24.06.2013

Поранешниот соработник на ЦИА Едвард Сноуден не бил виден во авионот за Хавана со кој наводно требало да патува, јавува дописникот на РТ од летот.

Вашингтон разочаран доколку Москва и пекинг му помогнале на Сноуден

Телма - 24.06.2013

Американскиот државен секретар, Џон Кери, оцени дека за САД ќе биде разочарувачки доколку Русија и Кина му помогнале на Едвард Сноуден, да се извлече од обидите на американската администрација за ...

САД: Русија да ги разгледа сите можности за екстрадирање на Сноуден

А1 On - 24.06.2013

Белата куќа денеска соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, кој е ...

Белата куќа очекува руската Влада да го екстрадира Сноуден

Идивиди - 24.06.2013

Вашингтон, 24 јуни 2013 (МИА) - Белата куќа денеска соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална ...

Патино: Уште го разгледуваме барањето на Сноуден

Кајгана - 24.06.2013

Еквадорскиот министер за надворешни работи кој во моментов престојува во посетеа на Виетнам, изјави дека Еквадор уште не донел одлука по барањето за политички азил од поранешниот американски ...

Едвард Сноуден одлета за Москва

Дневник - 24.06.2013

Откако Хонгконг не сакаше да го испорача на САД, поранешниот агент на НСА, со помош од „Викиликс“, замина во „една демократска земја“, наводно Русија, од каде што го продолжува патот кон Исланд или ...

Кинеските власти загрижени од тврдењата на Сноуден дека Пекинг е жртва на кибернапади

А1 On - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Пушков: САД не треба да очекуваат Русија да го екстрадира Сноуден

А1 On - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи на ...

Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

Алсат-М - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САд Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаорлот на рускиот претседател ...

Најбараниот американски агент замина за Москва

Н.Македонија - 24.06.2013

Руската новинска агенција Интерфакс пренесува дека Сноуден наводно имал авионски билет за лет на релацијата Москва - Куба, додека, пак, Итар-тас наведува дека тој најверојатно од Хавана ќе отпатува ...

САД го поништи пасошот на Сноуден

А1 On - 24.06.2013

Стејт департментот соопшти дека патната исправа на поранешниот работник на НСА, Едвард Сноуден кој што ги откри податоците за интернет шпиунажа, е прогласен за неважечки.

Дмитриј Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

А1 On - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САд Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаорлот на рускиот претседател ...

Руски медиуми: Сноуден не полетал за Хавана

Алфа - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана

Идивиди - 24.06.2013

Москва, 24 јуни 2013 (МИА) – Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми ...

Како Русија измами еден куп новинари во случајот Сноуден?

Кајгана - 24.06.2013

Во последниве 24 часа, судбината на Едвард Сноуден е предмет на интерес на сите светски медиуми. Кога се рашири веста дека Сноуден отпатувал за Москва, од каде ќе отпатува за Куба, новинарите го ...

Руски медиуми: Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана

А1 On - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Случајот Сноуден ќе ги влоши односите на САД со Кина и Русија

Н.Македонија - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што поранешниот ...

Џон Кери: „Случајот Сноуден“ може да ги влоши односите на САД со Кина и Русија

А1 On - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што поранешниот ...

Еквадор: За Сноуден статус на бегалец

Н.Македонија - 24.06.2013

Поранешниот службеник на НСА, Едвард Сноуден, го напушти Хонг Конг, откако доби документи со кои доби статус на бегалец во Еквадор, изјави Џулијан Асанж Како што пренесува британски Гардијан, со ...

Петиција за помилување на Едвард Сноуден собра над 100.000 потписи

А1 On - 24.06.2013

Петицијата испратена до американскиот претседател Барак Обама со која се бара помилување на Едвард Сноуден досега собра над 100.000 потписи.

Сноуден не полетал од Москва за Хавана?

+инфо - 24.06.2013

Pоранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од аеродромот Шереметjево.

Кинеските власти загрижени од тврдењата на Сноуден дека Пекинг е жртва на кибернапади

Сител - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Сноуден не е на летот за Хавана

Локално - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Кина загрижена од тврдењата на Сноуден дека се жртви на сајбер-напади од Вашингтон

Либертас - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на ЦИА и НСА, Едвард Сноуден, дека се предмет на сајбер-напади од страна на Вашингтон.

Руски медиуми: Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана

Сител - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Белата куќа очекува екстрадиција од Русија за Сноуден, од Москва негативен одговор

Либертас - 24.06.2013

Белата куќа денеска соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, кој е ...

Џон Кери: „Случајот Сноуден“ може да ги влоши односите на САД со Кина и Русија

Либертас - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што поранешниот ...

Петиција за помилување на Едвард Сноуден собра над 100.000 потписи

Сител - 24.06.2013

Петицијата испратена до американскиот претседател Барак Обама со која се бара помилување на Едвард Сноуден досега собра над 100.000 потписи.

Кинеските власти загрижени од тврдењата на Сноуден дека Пекинг е жртва на кибернапади

МРТ - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Пушков: САД не треба да очекуваат Русија да го екстрадира Сноуден

МРТ - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи на ...

Белата куќа очекува руската Влада да ги разгледа сите можности за екстрадирање на Сноуден

МРТ - 24.06.2013

Белата куќа денеска соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, кој е ...

Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

МРТ - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САД Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаорлот на рускиот претседател ...

Пријателка на Асанж му помага на Сноуден да избега од Американците

Канал5 - 24.06.2013

Ед Сноуден, обвинет во САД за шпионажа, побегнал вчера од Хонг Конг за Москва, во придружба на Сара Харисон, наводно поранешна девојка на Асанж - јавува Блиц.

Пушков: САД не треба да очекуваат Русија да го екстрадира Сноуден

Бриф - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи на ...

Бела Куќа: Руската Владата да ги разгледа можностите за екстрадиција на Сноуден

Курир - 24.06.2013

Белата куќа соопшти дека очекува руските власти да ги разгледаат сите можности за екстрадирање во САД на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, кој е обвинет за ...

Авионот на Сноуден слета во Москва

Руска реч - 24.06.2013

Авионот во кој се верува дека беше Едвард Сноуден, поранешниот агент на ЦИА, со кој се превезуваше од Хонконг до Москва пристигнува на аеродромот Шереметјево. 24 јуни, 2013.

Пушков: Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера Сноуден

Курир - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден.

Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

Press24 - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САд Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаролот на рускиот претседател ...

САД бара Русија да го протера Сноуден

Курир - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САД Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаорлот на рускиот претседател ...

Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

БезПардон - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САд Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаролот на рускиот претседател ...

Кина сериозно загрижена од информациите на Сноуден

Хајд Парк - 24.06.2013

Прочитано: 37 пати Кина изрази „сериозна загриженост“ поради наводите за американските информатички напади врз кинеските комуникациски мрежи коишто ги објави поранешниот американски разузнавач Едвард ...

Кина сериозно загрижена од информациите на Сноуден

Канал 77 - 24.06.2013

Кина изрази „сериозна загриженост“ поради наводите за американските информатички напади врз кинеските комуникациски мрежи коишто ги објави поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден и својата ...

Еквадор сеуште го разгледува барањето за азил на Сноуден

Канал 77 - 24.06.2013

Еквадорскиот министер за надворешни работи кој во моментов престојува во посетеа на Виетнам, изјави дека Еквадор уште не донел одлука по барањето за политички азил од поранешниот американски ...

Сноуден не е во авионот кој лета од Москва до Хавана

Руска реч - 24.06.2013

Од московскиот аеродром со 10 минути задршка полета авионот на „Аерофлот“ накај Куба. Во авионот Airbus A-330 требаше да се наоѓа Едвард Сноуден.

Сноуден не е на авионот кон Куба

БезПардон - 24.06.2013

Поранешниот сорабтник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, кој во САД е обвинет за шпионажа, не отпатувал од Москва за Хавана.

Сноуден не отпатува за куба

Primetime - 24.06.2013

Поранешниот сорабoтник на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден, кој во САД е обвинет за шпионажа, не отпатувал од Москва за Хавана.

Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана?

еВести - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Сноуден – подарок за руското разузнавање

Хајд Парк - 24.06.2013

Прочитано: 174 пати Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден кои на светот му ги разобличи фрапантните сознанија за начинот на кој САД ги спроведуваат масивните следења на милиони жители на ...

Сноуден - подарок за руското разузнавање

Канал 77 - 24.06.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден кои на светот му ги разобличи фрапантните сознанија за начинот на кој САД ги спроведуваат масивните следења на милиони жители на планетата преку ...

Кери: Случајот „Сноуден“ ќе ги влоши односите меѓу САД, Русија и Кина

Курир - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон.

Кина и Русија ќе си имаат проблеми со Америка

Primetime - 24.06.2013

Американскиот државен секретат Џон Кери им се закани на Русија и Кина дека ќе има последици во низвните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што шпиунот Сноуден ...

Џон Кери: „Случајот Сноуден“ може да ги влоши односите на САД со Кина и Русија

БезПардон - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што поранешниот ...

Американците бараат Обама да го помилува Сноуден

Primetime - 24.06.2013

Над 100.000 Американци побараа од Барак Обама да го помилува Едвард Сноуден кој пред неколку недели обелодени дека Американската влада може секого да го прислушува и следи преку интернет и телефон.

Шпиуните и новинарките одат рака под рака

Primetime - 24.06.2013

Најпознатиот шпиун во светот Едвард Сноуден кој стана јунак на хакерите низ целиот свет кој во моментов е во бегство, според светските интернет портали тој е придружуван од поранешната девојка на ...

Сноуден со документ е бегалец во Еквадор

БезПардон - 24.06.2013

Владата на Еквадор му даде на Едвард Сноуден, документи за бегалци, пренесува Reuters. Претходно медиумите објавија дека на пасошот Сноуден бил поништен во саботата на 22-ри јуни, а владата на САД ги ...

Патино: Уште го разгледуваме барањето на Сноуден

Макфакс - 24.06.2013

Еквадорскиот министер за надворешни работи кој во моментов престојува во посетеа на Виетнам, изјави дека Еквадор уште не донел одлука по барањето за политички азил од поранешниот американски ...

Кина сериозно загрижена од информациите на Сноуден

Макфакс - 24.06.2013

Кина изрази „сериозна загриженост" поради наводите за американските информатички напади врз кинеските комуникациски мрежи коишто ги објави поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден и својата ...

Сноуден - подарок за руското разузнавање

Макфакс - 24.06.2013

Поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден кои на светот му ги разобличи фрапантните сознанија за начинот на кој САД ги спроведуваат масивните следења на милиони жители на планетата преку ...

Еквадор му дал документ за бегалец на Сноуден

Макфакс - 24.06.2013

Владата на Еквадор му даде на Едвард Сноуден, кој побара политички азил во оваа земја, документи за бегалци, пренесува Reuters повикувајќи се на основачот на розобличувачкиот итнрент реусрс ...

Кери ги предупреди Кина и Русија за последици од постапките во случајот Сноуден

Макфакс - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери ги предупреди властите на Кина и Русија за можните „последици" од нивните постапки во случајот на поранешниот американски разузнавач Едвард Сноуден кој го ...

Кина загрижена од тврдењата на Сноуден дека Пекинг е жртва на кибернапади

Денешен - 24.06.2013

Кина е сериозно загрижена од тврдењата на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност на САД, Едвард Сноуден дека се предмет на кибернапади од страна на Вашингтон.

Пушков: САД не треба да очекуваат Русија да го протера Сноуден

Денешен - 24.06.2013

Вашингтон не треба да очекува Москва да го протера поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедност Едвард Сноуден, изјави денеска претседателот на Комисијата за надворешни работи на ...

Дмитриј Песков: Немаме информации дали Сноуден се поврзал со руските власти

Денешен - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САД Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаролот на рускиот претседател ...

Руски медиуми: Сноуден не е во авионот што полетал од Москва за Хавана

Денешен - 24.06.2013

Според првични информации, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден не е во авионот кој попладнево по локално време полетал од Москва за Хавана, јавија руски медиуми цитирајќи извори од ...

Кери: „Случајот Сноуден“ може да ги влоши односите на САД со Кина и Русија

Денешен - 24.06.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери им се закани на Кина и на Русија дека ќе има последици во нивните меѓудржавни односи со Вашингтон, оценувајќи го како „разочарувачки“ фактот што поранешниот ...

Петицијата за помилување на Едвард Сноуден собра над 100.000 потписи

Денешен - 24.06.2013

Петицијата испратена до американскиот претседател Барак Обама со која се бара помилување на Едвард Сноуден досега собра над 100.000 потписи.

Песков: Немаме информации дали Едвард Сноуден се поврзал со руските власти

Maxim - 24.06.2013

Кремљ нема информации за контакти на поранешниот консултант на Агенцијата за национална безбедбност на САд Едвард Сноуден и руските власти, изјави денеска во Москва портпаролот на рускиот претседател ...