TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов го честиташе Рамазан Бајрам

Фокус - 25.06.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис–ул–улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот на ИВЗ и до ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Честитка на Шекеринска за Рамазан Бајрам: Овој ден нека донесе душевен мир, разбирање и љубов

ТВ21 - 25.06.2017

„Почитувани граѓани на Република Македонија од исламска вероисповед, Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости. Овој свет празник нека донесе душевен мир, трпение, разбирање и љубов.

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 25.06.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. - Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Алсат-М - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Честитка на Иванов по повод Рамазан Бајрам

ТВ21 - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис–ул–улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до ...

Инцидент на прослава на Рамазан Бајрам: Жена со автомобил удри во насобран народ во Њукасл

ТВ21 - 25.06.2017

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Жената (42) е уапсена, а британската полиција утврдува што точно се ...

ОО СДСМ Центар подели пакети за социјално загорзените семесјтва од муслиманска вероисповед за Рамазан Бајрам

ТВ21 - 25.06.2017

Општинската организација на СДСМ Центар го одбележа големиот празник Рамазан Бајрам заедно со верниците од муслиманска вероисповед од населбите Кале и Крњево и од населбата Топаана во општина Чаир.

ИВЗ трет пат ја организираше манифестацијата “Бајрамска баклава”

Канал5 - 25.06.2017

Во организација на исламската верска заедница, трета година по ред се одржа манифестацијата „Бајрамска баклава“. На приемот дојдоа премиерот Зоран Заев, претседателот на собранието Талат Џафери, претседателот на партијата „беса“ Билал Касами, ...

Денес е Рамазан Бајрам

Алсат-М - 25.06.2017

Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост. Рамазанските пости претставуваат една од основните обврски на муслиманските ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

24 Вести - 25.06.2017

По повод големиот муслимански празник Рамазан-Бајрам, честитка до поглаварот на Иламската верска заедница во Република Македонија, Реис–ул–улема хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до сите припадници на исламската вероисповед во Република Македонија ...

Жена со автомобил влетала во луѓе кои го прославувале празникот Бајрам во Њукасл

Канал5 - 25.06.2017

Жена со својот автомобил влетала меѓу група на луѓе кои го прославувале муслиманскиот празник Рамазан Бајрам во англискиот град Њукасл. Според британските медиуми во инцидентот се повредени шест лица.

Њукасл: Жена со автомобил влетала во луѓе кои славеле Бајрам, шестмина повредени

24 Вести - 25.06.2017

Неидентификувана жена влетала со автомобил меѓу луѓе кои утрово се собрале пред спортскиот центар „Вестгејт“ во Њукасл за да го прослават Рамазан Бајрам, јавува Би Би Си. Се наведува дека полицијата уапсила 42- годишна женаи ја одвеле на испитување, ...

Њукасл, жена влета во толпа со автомобил за време на прославата на Рамазан Бајрам

Алсат-М - 25.06.2017

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Жената (42) е уапсена, а британската полиција утврдува што точно се ...

Пакети за социјално загорзените семесјтва од муслиманска вероисповед по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 25.06.2017

Општинската организација на СДСМ Центар по повод Рамазан Бајрам вчера и денеска донираше над 300 пакети со храна за социјално загрозените семејства од муслиманска вероисповед од населбите Кале и Крњево во општина Центар и од населбата Топаана во ...

ИВЗ трет пат ја организираше манифестацијата “Бајрамска баклава”

Алсат-М - 25.06.2017

Во организација на Исламската верска заедница, трета година по ред се одржа манифестацијата „Бајрамска баклава“. На приемот дојдоа премиерот Зоран Заев, претседателот на собранието Талат Џафери, претседателот на партијата „Беса“ Билал Касами, ...

Се празнува Рамазан Бајрам – пораки за мир и соживот

24 Вести - 25.06.2017

Припадниците на муслиманска веросиповед денеска го слават Бајрам, празникот со кој завршува светиот месец Рамазан. По едномесечен пост во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се одржа ...

Повик за солидарност со сиромашните: Со молитва почна славењето на Рамазан Бајрам

ТВ21 - 25.06.2017

Муслиманите денес го слават Рамазан Бајрам на сите страни од светот. Кај нас, во 4 часот утрото верници почнаа да се собираат за молитвата што почна нешто пред шест часот. Во Мустафа пашината џамија во Скопје, им се обрати поглаварот на Исламската ...

Баклави за политичари и дипломати, традиција на ИВЗ за Рамазан Бајрам

ТВ21 - 25.06.2017

Политичари, дипломати и претставници на верските заедници во Македонија денеска во хотелот Александар Палас заеднички го прославија муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам. Домаќинот, Исламската верска заедница, според традицијата ги почести со ...

Баклава за Рамазан Бајрам за политичарите

Фокус - 25.06.2017

Исламската верска заедница по трет пат ја организираше манифестацијата „Бајрамска баклава“ каде по повод празникот Рамазан Бајрам ги покани политичарите и дипломатите на баклава. Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи, испрати пораки за ...

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 25.06.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

Честитка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на ...

ВМРО-ДПМНЕ го честита Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на Ријасетот и на сите останати припадници на исламската ...

Иванов упати честитка до верниците што го празнуваат Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис–ул–улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Честитка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ по повод Рамазан Бајрам

Курир - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на ...

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

+инфо - 25.06.2017

Нашата цел е да ги исползуваме различностите да нè направат посилни. Тоа е силата на Република Македонија“, се наведува во честитката. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Алфа - 25.06.2017

Дозволете ми, Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија да Ви упатам честитки по повод празникот Рамазан-бајрам, стои во честитката.

Автомобил удрил во луѓе кои славеле Рамазан Бајрам во Њукасл (ВИДЕО)

+инфо - 25.06.2017

Според зборовите на очевидци, автомобилот се удрил во муслимани, кои се враќале од утринска молитва. Автомобил удрил во луѓе кои славeле Рамазан Бајрам. Инцидентот се случил околу колеџ во британскиот град Њукасл.

Автомобил влета во толпа народ - инцидент на прославата на Рамазан Бајрам во Њукасл

Press24 - 25.06.2017

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Жената (42) е уапсена, а британската полиција утврдува што точно се ...

Инцидент во Њукасл за време на прославата на Рамазан Бајрам

Алфа - 25.06.2017

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со ...

Њукасл: Жена со автомобил влета во толпа на прослава на Рамазан Бајрам

Кајгана - 25.06.2017

Најмалку шест лица, меѓу кои две се деца, се повредени откако жена со автомобил удри во толпа насобрана пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Четириесет и двегодишната жена е уапсена.

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Стандард - 25.06.2017

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан­бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на Ријасетот ...

Денес е Рамазан Бајрам

+инфо - 25.06.2017

Прославата за рамазанскиот Бајрам трае три дена. Верниците од исламската вероисповед денеска го слават верскиот празник Рамазан Бајрам со кој завршува светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост.

Пакети за социјално загорзените семесјтва од муслиманска вероисповед по повод Рамазан Бајрам

Сител - 25.06.2017

Општинската организација на СДСМ Центар по повод Рамазан Бајрам вчера и денеска донираше над 300 пакети со храна за социјално загрозените семејства од муслиманска вероисповед од населбите Кале и Крњево во општина Центар и од населбата Топаана во ...

Во сите џамии се служи Бајрам-намаз - Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Press24 - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Инцидент во Њукасл за време на прославата на Рамазан Бајрам

А1 On - 25.06.2017

Најмалку шест лица, од кои две деца се повредени откако жена со автомобил удри во насобраниот народ пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Жената (42) е уапсена, а британската полиција утврдува што точно се ...

Баклави за политичари и дипломати, традиција на ИВЗ за Рамазан Бајрам

+инфо - 25.06.2017

Присутни беа премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието Талат Џафери, неколкумина министри и членови на Владата на РМ. Политичари, дипломати и претставници на верските заедници во Македонија денеска во хотелот Александар Палас заеднички го ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Курир - 25.06.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам.

Честитка на Иванов до сите припадници на исламската вероисповед

МКД - 25.06.2017

Во духот на празникот, ви упатувам честитки со желби за лична среќа и духовен мир, а на сите припадници на исламската вероисповед во земјава им посакувам благосостојба, љубов и бериќет, се вели во честитката на претседателот на Република Македонија ...

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

Сител - 25.06.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. - Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Министерката Шекеринска го честита Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед. „Овој свет празник нека донесе душевен мир, трпение, разбирање и љубов.

Честит празник: Муслиманите денеска го празнуваат Рамазан Бајрам

Нова ТВ - 25.06.2017

Денеска верниците од исламска вероисповед го празнуваат празникот Рамазан Бајрам. Централна свеченост се одржа утринава во Мустафа пашината џамија во Скопје со пригодна програма, а утринската молитва што се вика Бајрам-Намаз ја раководеше поглаварот ...

Честит Рамазан Бајрам!

OhridNews - 25.06.2017

Верниците од исламска вероисповед после 30 дневниот пост денеска го слават Фитр (Рамазан) Бајрам. Слично како минатата година и овој месец Рамазан верниците муслимани го помина под рестриктивни мерки и полициски час.

Честитка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Курир - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Во Прилеп одбележан празникот Рамазан Бајрам

Нетпрес - 25.06.2017

Празникот беше дочекан во новата џамија во населбата „Тризла“ која се изгради за рекордно кратко време од само шест години и која долго време беше желба за верниците муслимани По 30 дневниот пост верниците муслимани од Прилеп го прославија денешниот ...

ВМРО-ДПМНЕ честита по повод празникот Рамазан Бајрам

Нетпрес - 25.06.2017

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека со ова празнување и почитувањето на меѓусебните верски и културни посебности се покажува желбата да се оди по вистинскиот пат кој ќе даде сила и мотив да се продолжи со градењето силни врски на меѓусебна соработка и соживот ...

Честит празник: Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

НОВА ДРАМА ВО АНГЛИЈА: Жена со автомобил влета меѓу муслимани кои го прославувале Рамазан Бајрам

Курир - 25.06.2017

Автомобил влета меѓу верници кои го одбележувале муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам во Њукасл. Инцидентот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми.

Утрински молитви по повод Рамазан Бајрам во сите џамии во Дебарско

А1 On - 25.06.2017

Во сите 35 џамии на дебарското муфтиство, кое ги опфаќа општините Дебар,Центар Жупа и Маврово Ростуше, одржани беа утрински молитви по повод големиот исламски празник Рамазан Бајрам. Централната манифестација по повод празникот, Рамазан Бајрам, беше ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Нетпрес - 25.06.2017

Се додава дека празникот Рамазан Бајрам е радост за сите муслимански верници, вдахновение на љубовта, верноста, мирот, како и поттик за создавање на што подобри односи Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

Автомобил удрил во луѓе кои славеле Рамазан Бајрам во Њукасл (ВИДЕО)

Стандард - 25.06.2017

Автомобил удрил во луѓе кои славeле Рамазан Бајрам. Инцидентот се случил околу колеџ во британскиот град Њукасл. Daily Star пренесе дека има петмина повредени. Меѓу настраданите може да има и деца.

Шест лица се повредени откако жена влетала во толпа луѓе во Лондон

Нова ТВ - 25.06.2017

Шест лица од кои три деца беа повредени откако жена со автомобил влетала во група луѓе пред Спортскиот центар во Њукасл, јави „Би Би Си“. 42 годишната жена веднаш била уапсена и моментално се наоѓа во притвор.

Њукасл: Жена со автомобил влета во толпа на прослава на Рамазан Бајрам

Макфакс - 25.06.2017

Најмалку шест лица, меѓу кои две се деца, се повредени откако жена со автомобил удри во толпа насобрана пред спортскиот центар „Вестгект“ во Њукасл, каде се прославуваше Рамазан Бајрам. Четириесет и двегодишната жена е уапсена.

Во Њукасл жена со возило влетала во минувачи кои го прославувале Рамазан Бајрам

Нетпрес - 25.06.2017

Екипи на Итната медицинска помош се упатени на местото на несреќата, соопшти полицијата додавајќи дека се верува овој инцидент не е поврзан со тероризам Британската полиција уапси 42-годишна жена којашто во северниот град Њукасл во неделата влетала ...

Заев: Честит Фитер Бајрам, мир и благосостојба за сите!

А1 On - 25.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до граѓаните кои го чествуваат ...

Мултијазична честитка на Заев за Рамазан Бајрам (ФОТО)

+инфо - 25.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија,за големиот празник Рамазан Бајрам упати честитка до граѓаните кои го чествуваат празникот. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати ...

Бакрачески: Рамазан Бајрам да ја зајакне верата и солидарноста меѓу луѓето

OhridNews - 25.06.2017

Градоначалникот Никола Бакрачекси, до граѓаните од исламска вероисповед, упати искрени честитки по повод големиот празник Рамазан Бајрам. - Искрено ви посакувам овој Рамазан Бајрам да ја зајакне верата и солидарноста меѓу луѓето, покажувајќи го ...

Лондон: Жена влетала со автомобил во група луѓе

Слободен Печат - 25.06.2017

Шест лица биле повредени во Лондон откако жена влетала со автомобил во група луѓе во близина на спротскиот центар во Њукасл. Жената веднаш била уапсена и моментално се наоѓа во притвор. Таа влетала во толпа луѓе кои го прославувале празникот Рамазан ...

СДСМ – Центар подели пакети за социјално загрозените семејства од муслиманска вероисповед

Макфакс - 25.06.2017

Општинската организација на СДСМ Центар го одбележа големиот празник Рамазан Бајрам заедно со верниците од муслиманска вероисповед од населбите Кале и Крњево и од населбата Топаана во општина Чаир.

Премиерот им го честита Рамазан Бајрам на сите припадници на исламската вероисповед

Таратур - 25.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. Во честитиката пишува: „Го честитам големиот празник Рамазан ...

Муслиманите денеска слават Рамазан Бајрам

Сител - 25.06.2017

Муслиманите денеска слават Рамазан Бајрам. По едномесечнит пост во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зори до зајдисонце, денеска во сите џамии се служеше утрински Бајрам намаз.

Почнува славењето на Рамазан Бајрам

Кајгана - 25.06.2017

Муслиманите денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалаци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Рускиот конзулат во Битола

А1 On - 25.06.2017

Почесниот Конзулат на Руската Федерација во Битола упати честитка по повод Рамазан Бајрам до припадниците од исламска вероисповед во Македонија. – На верниците од исламска вероисповед им посакувам овој празник да го прослават во радост и среќа, со ...

Денеска се слави Рамазан Бајрам

Стандард - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам­ намаз.

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

МРТ - 25.06.2017

Рамазан, деветиот месец во исламскиот календар, воедно е и месец на почетокот на објавата на Куранот. Поголемиот дел верници од исламска вероисповед овој празник го слават три дена. Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска ...

Честит Рамазан Бајрам!

Вардар - 25.06.2017

„На верниците од исламската вероисповед им посакуваме овој празник да го прослават во радост и среќа, со топли чувства кои ќе го исполнат семејниот дом. Меѓу најблиските се наоѓаат темелите на човековата сила, издржливост и енергија за справување со ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Нетпрес - 25.06.2017

Во честитката се наведува дека овој месец е познат и како месец на добрина, милост, солидарност и простување; мисли и заложби на сите нас подеднакво Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник ...

Честитка по повод Рамазан бајрам од претседателот Ѓорѓе Иванов

+инфо - 25.06.2017

Во духот на празникот, ви упатувам честитки со желби за лична среќа и духовен мир, се вели во честитката. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на ...

Хан и Прибе утре во Скопје на средби за Итните реформски приоритети

Канал 77 - 25.06.2017

Еврокомесарот за европска соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан утре ќе престојува во Македонија на разговори околу плановите за реформи на новата македонска Влада, како и да ја повтори поддршката на Европската унија за земјата да ...

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Канал 77 - 25.06.2017

Во духот на празникот, ви упатувам честитки со желби за лична среќа и духовен мир, а на сите припадници на исламската вероисповед во земјава им посакувам благосостојба, љубов и бериќет, се наведува во честитката на претседателот на Република ...

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод Рамазан Бајрам

Kumanovo News - 25.06.2017

„Одбележувањето на овој голем исламски празник не потсетува дека верата, трпеливоста и молитвата даваат духовен мир, а почитувањето на блиските и споделувањето со оние кои имаат помалку се хумани вредности за кои сите се залагаме.

Премиерот Заев го честита Рамазан Бајрам

Либертас - 25.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати честитка до граѓаните кои го чествуваат ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам - ден кога се сретнува моќта на богатите со слабоста на сиромашните

Фактор - 25.06.2017

Муслиманските верници во Република Македонија и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. Поголемиот дел верници од исламска вероисповед овој празник го слават три дена. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и ...

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

Канал 77 - 25.06.2017

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

Честитка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ по повод Рамазан Бајрам

Република - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам на поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема Хаџи, Сулејман Ефенди Реџепи, на членовите на ...

(ФОТО+ВИДЕО) НАПАД ВО ЊУКАСЛ: Жена со автомобил удри во муслимани

Фактор - 25.06.2017

Автомобил влета меѓу верници кои го одбележувале празникот Рамазан Бајрам во Њукасл во Англија. Настанот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми. Според првите информации, повредени се 5 лица, а се стравува дека ...

Се празнува Рамазан Бајрам – пораки за мир и соживот

Бриф - 25.06.2017

Припадниците на муслиманска веросиповед денеска го слават Бајрам, празникот со кој завршува светиот месец Рамазан. По едномесечен пост во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се одржа ...

Муслиманите денеска слават: Кои се обичаите за Рамазан Бајрам

еМагазин - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Шестмина повредени во напад за време на муслимански собир во Њукасл

Мета - 25.06.2017

Жена со автомобил влетала меѓу верници кои се собрале пред спортскиот центар во британскиот град Њукасл, за да го прослават Рамазан-бајрам. Повредени се шест лица, меѓу кои и две деца. Полицијата ја уапсила жената што управувала со возилото, но ...

Премиерот Заев го честита Рамазан Бајрам

Бриф - 25.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати честитка до граѓаните кои го чествуваат ...

Честитка од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија" по повод Рамазан Бајрам

Вечер Прес - 25.06.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија" упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам... Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија" упатија честитка по повод празникот Рамазан Бајрам на поглаварот на ...

Баклави за политичари и дипломати, традиција на ИВЗ за Рамазан Бајрам

Либертас - 25.06.2017

Политичари, дипломати и претставници на верските заедници во Македонија денеска во хотелот Александар Палас заеднички го прославија муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам. Домаќинот, Исламската верска заедница, според традицијата ги почести со ...

Денеска се слави Рамазан Бајрам

Република - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Вечер Прес - 25.06.2017

Рамазан-бајрам е еден од двата најзначајни исламски празника кој го означува крајот на едномесечниот пост и го слави духовното и телесното прочистување. Следните три дена, светиот месец ќе се слави во кругот на семејството и блиските.

Честитка од Дамјановски по повод Рамазан Бајрам

Kumanovo News - 25.06.2017

„На сите граѓани од исламска вероисповест им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам со желба за добро здравје, среќа, мир, благосостојба и успех во животот. Посакувам празникот да го зацврсти заемното почитување, соживот и прјателство меѓу сите ...

Честитка од министерката Шекеринска по повод Рамазан Бајрам

Вечер Прес - 25.06.2017

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска упати честитка до граѓаните во Република Македонија од исламска вероисповед по повод празникот Рамазан Бајрам - Дозволете ми да ви го честитам празникот Рамазан Бајрам и завршувањето на рамазанските пости.

Честитка од Градоначалникот Зоран Дамјановски по повод Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 25.06.2017

На сите граѓани од исламска вероисповест им го честитам големиот празник Рамазан Бајрам со желба за добро здравје, среќа, мир, благосостојба и успех во животот. Посакувам празникот да го зацврсти заемното почитување, соживот и прјателство меѓу сите ...

Политичарите упатија честитки до верниците за Рамазан Бајрам

Фактор - 25.06.2017

Во духот на празникот, ви упатувам честитки со желби за лична среќа и духовен мир, а на сите припадници на исламската вероисповед во земјава им посакувам благосостојба, љубов и бериќет, стои во честитката на претседателот на Република Македонија, ...

Муслиманите го слават Рамазан Бајрам

Канал 77 - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

Честитка од битолското муфтивство за Рамазан Бајрам

Тера - 25.06.2017

„Спасот, мирот, милоста и берикетот на Аллах нека биде со вас. Почитувани, по едно месечно дружење со најценетиот месец во годината за припадниците на Исламот, Рамазан, дојде време да го испратиме и да го дочекаме Рамазан Бајрам.

Честитка од ОК на ВМРО-ДПМНЕ Куманово по повод Рамазан Бајрам

Кумановски м. - 25.06.2017

Одбележувањето на овој голем исламски празник не потсетува дека верата, трпеливоста и молитвата даваат духовен мир, а почитувањето на блиските и споделувањето со оние кои имаат помалку се хумани вредности за кои сите се залагаме.

Иванов упати честитка по повод Рамазан Бајрам

Република - 25.06.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод големиот муслимански празник Рамазан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија, реис–ул–улема хаџи сулејман ефенди Реџепи, до членовите на ...

(ВИДЕО+ФОТО) Автомобил удри во муслимани во Њукасл, додека славеле Рамазан Бајрам

Локално - 25.06.2017

Автомобил удри во луѓе додека го славеле Рамазан Бајрам. Инцидентот се случил околу колеџот во британскиот град Њукасл, информира Дејли стар, кој додава дека има петмина повредени. Меѓу настраданите може да има и деца.

Тероризам или несреќа – приведена жената што влета со автомобил на Рамазан Бајрам (видео)

Република - 25.06.2017

Автомобил влета меѓу верници кои го одбележувале празникот Рамазан Бајрам во Њукасл во Англија. Настанот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми. Според првите информации, повредени се 5 лица, а се стравува дека ...

Денеска се слави Рамазан Бајрам

Локално - 25.06.2017

Муслиманите во Република Македонија, како и во целиот свет, денеска го слават Рамазан Бајрам. По едномесечниот пост, во кој верниците се воздржуваа од храна и пијалоци од зора до зајдисонце, денеска во сите џамии се служи утрински Бајрам-намаз.

(ВИДЕО) Автомобил удрил во луѓе кои славеле Рамазан Бајрам во Њукасл

Либертас - 25.06.2017

Автомобил удрил во луѓе кои славeле Рамазан Бајрам. Инцидентот се случил околу колеџ во британскиот град Њукасл. Daily Star пренесе дека има петмина повредени. Меѓу настраданите може да има и деца.

Жена со автомобил влета меѓу муслимани кои го прославувале Рамазан Бајрам

Пулс24 - 25.06.2017

Автомобил влета меѓу верници кои го одбележувале муслиманскиот верски празник Рамазан Бајрам во Њукасл. Инцидентот се случил пред спортскиот центар Вестегејт, пренесуваат локалните медиуми.

жена влета во толпа со автомобил за време на прославата на Рамазан Бајрам во Њукасл...

Н.Македонија - 25.06.2017

Полицијата ја привела 42-годишната жена и работи на утврдување на причините за инцидентот, за кој засега нема индиции дека е поврзан со тероризмот Најмалку шест лица, меѓу кои и две деца, се повредени откако жена со автомобил влетала во група луѓе ...

Честитка од претседателот Иванов до сите припадници на исламската вероисповед...

Н.Македонија - 25.06.2017

Овој месец е познат и како месец на добрина, милост, солидарност и простување, мисли и заложби на сите нас подеднакво, бидејќи воздржаноста од лошите мисли и духовното воздигнување се универзални човечки вредности.

Честитка од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам

Алсат-М - 24.06.2017

Во честитката упатена до муслиманските верници по повод крајот на месецот Рамазан и утрешниот празник Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи испрати порака за мир, добри дела и толеранција меѓу луѓето без разлика на етничката и верска припадност.

Скопските пазари се претураат, верниците пазареа за Рамазан Бајрам

ТВ21 - 24.06.2017

Преполнети кеси, со намирници, слатки, и бонбони. Вака изгледаше Бит Пазар, еден ден пред Бајрам. Многу луѓе пазареа на Бит Пазар за празничната трпеза. Ако продавачите велат дека продале најмногу ореви, кадаиф и слатки, замислете сами како ќе ...

Порака од реисот на ИВЗ за Рамазан Бајрам: Празникот да шири чувство на братство

ТВ21 - 24.06.2017

Исламската верска заедница на Македонија , им се обрати на верниците од исламска вероисповест по повод крајот на светиот месец Рамазан. Поглаварот на Исламската верска заедница Реис ул Улема Х. Сулејман еф.

Како ќе го пречекаат бегалците Бајрам?

ТВ21 - 24.06.2017

„Тоа што ние го правиме за бегалците е симболично, а тоа што треба меѓународната заедница да го направи е тоа вистинското“, вели Јасмин Реџепи од невладината „Легис“. Тој додава дека успеале да обезбедат храна за да ги израдуваат бегалците затекнати ...

Честитка од Груевски по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 24.06.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на исламската верска заедница, Реис Ул Улема Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Честитка од Џафери по повод Рамазан Бајрам

Алсат-М - 24.06.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми во мое име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, на Исламската верска заедница и на сите ...

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам

Алсат-М - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Премиерот Заев до граѓаните, за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да ...

ТВ21 - 24.06.2017

„Го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на Вас, на членовите на Исламската верска заедница и на ситеграѓани што го чествуваат празникот, во име на Владата на Република Македонија и во мое име.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. - О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

24 Вести - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. „О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас и ...

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам

Канал5 - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

ТВ21 - 24.06.2017

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани.

Никола Груевски со честитка за празникот Рамазан Бајрам

ТВ21 - 24.06.2017

Почитуван Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, „Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед во Република Македонија, од моето ...

Честитка од Груевски за Рамазан Бајрам

Фокус - 24.06.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски испрати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам до Поглаварот на Исламската заедница во Република Македонија, Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи како и на верниците од исламската вероисповед.

Заев со честитка за Рамазан Бајрам

Фокус - 24.06.2017

Претседателот на Владата, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Рамазан Бајрам, граѓаните се подготвуваат за прослава

Алсат-М - 24.06.2017

Во пресрет на празникот Рамазан Бајрам граѓаните со исламска вера, ги завршија неопходните подготовки. Тие се подготвени да слават, ги купиле потребните работи, а велат дека повеќе трошеле за облека, отколку за храна.

Заев го честиташе Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да продолжиме заедно

Нетпрес - 24.06.2017

Светите празници, како што е Рамазан Бајрам носат голема духовната сила којашто ја зајакнува вербата на луѓето во доброто, порачува меѓу другото Заев Премиерот Зоран Заев по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската ...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. - О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

А1 On - 24.06.2017

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани.

Заев со честитка до исламските верници и до Реисот по повод Рамазан Бајрам

Макфакс - 24.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. Во честитиката пишува: „Го честитам големиот празник Рамазан ...

Честитка од Груевски по повод празникот Рамазан Бајрам

Сител - 24.06.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам.

Груевски го честита празникот Рамазан Бајрам

А1 On - 24.06.2017

„Почитуван Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед во Република Македонија, од моето ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Сител - 24.06.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам. - Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

А1 On - 24.06.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите ...

Честитка од Џафери по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 24.06.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми во мое име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, на Исламската верска заедница и на сите ...

Честитка од Џафери по повод Рамазан Бајрам

+инфо - 24.06.2017

Посакувам овој благословен ден Бајрам да не најде сплотени во хармонија, мир и меѓусебно разбирање, стои во честитката. Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам.

Честитка од Груевски по повод празникот Рамазан Бајрам

Курир - 24.06.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам.

Талат Џафери им го честита Рамазан Барјам на муслиманските верници

Макфакс - 24.06.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија со честитка до верниците од муслиманска вероисповед. „Дозволете ми во мое име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, на Исламската верска заедница и на сите муслимански ...

Честитка од Груевски по повод празникот Рамазан Бајрам

Нетпрес - 24.06.2017

Духовниот благодет од големиот празник и понатаму нека биде инспирација и водилка за напредок и успех во Вашите семејства и во сите полиња од Вашиот живот. Чесниот живот и посветеноста на семејството се основа на градење на добро и функционално ...

Премиерот Заев до граѓаните за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да ...

А1 On - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Порака од Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Нова ТВ - 24.06.2017

Порака од Хутбето на Реисул Улема на ИВЗ во РМ. Х. Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам интегрално: О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас и за последните од нас, и знаменија од Тебе.

Заев: Обезбедуваме иднина за сите

+инфо - 24.06.2017

Светите празници, како што е Рамазан Бајрам носат голема духовната сила којашто ја зајакнува вербата на луѓето, се вели во честитката до ИВЗ од Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам ...

Премиерот Заев до граѓаните, за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да ...

Слободен Печат - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Нетпрес - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. „О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас и ...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

А1 On - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. – О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Порака од Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

+инфо - 24.06.2017

Алах да ни ги прими постот и сите молитви и ибадети, ви пожелувам среќен и бериќетен Рамазан Бајрам, се вели во честитката од ИВЗ. Порака од Хутбето на Реисул Улема на ИВЗ во Р.М., Сулејман Реџепи по повод Рамазан Бајрам интегрално: О Алаху мој, ...

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам

Сител - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Сител - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. - О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам

Press24 - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Честитка од Заев по повод Рамазан Бајрам

Стандард - 24.06.2017

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Хуманитарна помош по повод Рамазан бајрам

Скопје24 - 24.06.2017

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Курир - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. – О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Честитка од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам

МКД - 24.06.2017

Во честитката упатена до муслиманските верници по повод крајот на месецот Рамазан и утрешниот празник Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи испрати порака за мир, добри дела и толеранција меѓу луѓето без разлика на етничката и верска припадност.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Скопје24 - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. – О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Груевски го честита празникот Рамазан Бајрам

Локално - 24.06.2017

„Почитуван Поглавар на Исламската заедница во Република Македонија Господин Реис Ул Улема, Хаџи Сулејман Ефенди Реџепи, Дозволете ми Вам лично, на членовите на Ријасетот и на сите верници од исламската вероисповед во Република Македонија, од моето ...

Честитка по повод Рамазан Бајрам од Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи

Либертас - 24.06.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми Вам лично и на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите ...

Честитка од Џафери по повод Рамазан Бајрам

Либертас - 24.06.2017

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери упати честитка по повод празникот Рамазан Бајрам. – Дозволете ми во мое име и од име на пратениците во Собранието на Република Македонија, на Исламската верска заедница и на сите ...

Божиновска упати честитка за Рамазан Бајрам

Република - 24.06.2017

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод по повод празникот Рамазан Бајрам.

Честитка од Груевски по повод празникот Рамазан Бајрам

Република - 24.06.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница во Република Македонија реис ул улема хаџи сулејман ефенди Реџепи по повод празникот Рамазан Бајрам.

ВИДЕО: Како ќе го пречекаат бегалците Бајрам?

Либертас - 24.06.2017

„Тоа што ние го правиме за бегалците е симболично, а тоа што треба меѓународната заедница да го направи е тоа вистинското“, вели Јасмин Реџепи од невладината „Легис“. Тој додава дека успеале да обезбедат храна за да ги израдуваат бегалците затекнати ...

Премиерот Заев до граѓаните, за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да ...

Бриф - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Заев со честитка до исламските верници и до Реисот по повод Рамазан Бајрам

Точка - 24.06.2017

Премиерот, Зоран Заев, за празникот Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот. Во честитиката пишува: „Го честитам големиот празник Рамазан ...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Точка - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. „О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас и ...

Заев на верниците со муслиманска вероисповед им го честиташе Рамазан Бајрам

Локално - 24.06.2017

„Го честитам големиот празник Рамазан Бајрам на Вас, на членовите на Исламската верска заедница и на ситеграѓани што го чествуваат празникот, во име на Владата на Република Македонија и во мое име, стои во честитката на претседателот на Владата ...

Поделени 450 хуманитарни пакети со храна по повод Рамазан бајрам

Либертас - 24.06.2017

Под мотото „Љубов секому, омраза никому“, организацијата Ахмедија џамад во Македонија додели хуманитарни пакети по повод празникот Рамазан бајрам. Беа поделени 450 пакети со храна во Берово, Пехчево и селото Црник, како и во Виница и Кочани.

Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед

Пулс24 - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас и ...

Честитка од поглаварот на ИВЗ по повод Рамазан Бајрам

Тера - 24.06.2017

Во честитката упатена до муслиманските верници по повод крајот на месецот Рамазан и утрешниот празник Бајрам, поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи испрати порака за мир, добри дела и толеранција меѓу луѓето без разлика на етничката и верска припадност.

Заев со честитка по повод Рамазан Бајрам

Либертас - 24.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам

Либертас - 24.06.2017

Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед. – О Алаху мој, Господаре наш, спушти ни софра од небо, да ни биде празник и за првите од нас ...

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам...

Н.Македонија - 24.06.2017

Честитка од премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, по повод празникот Рамазан Бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи ...

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам...

Н.Македонија - 24.06.2017

Порака од поглаварот на ИВЗ Сулејман еф. Реџепи по повод Рамазан Бајрам Поглаварот на Исламската верска заедница во Македонија Сулејман ефенди Реџепи по повод Рамазан Бајрам упати порака до верниците од муслиманска вероисповед.

Понеделник- Рамазан Бајрам неработен ден

Kumanovo News - 23.06.2017

Тоа е согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од муслиманска ...

Понеделник- Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани на Македонија

Скопје инфо - 23.06.2017

На праг ни е уште еден продолжен викенд. Понеделник (26 јуни 2017), поради празник Рамазан Бајрам, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика (МТСП).

25 и 26 јуни-неработни денови

OhridNews - 22.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 25 јуни 2017 година (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ...

Црвен крст организираше хуманитарна акција по повод Рамазан Бајрам

еМагазин - 22.06.2017

Во пресрет на празникот Рамазан Бајрам, Црвен крст на град Скопје во соработка со Сити Мол иницираше активност за помош на социјално ранливи деца од семејство во ризик и деца и млади со посебни потреби членови на здружението Шпреса-Скопје и Албиз ...

Ова е најубавата вест за овој викенд

Сител - 23.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Следува продолжен викенд: Последниот понеделник од јуни е неработен

Макфакс - 20.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е в недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден, објави Министерството за труд и социјална ...

Последниот понеделник од јуни е неработен

Кајгана - 20.06.2017

Следува продолжен викенд, последниот понеделник од овој месец е неработен ден за сите граѓани на РМ. Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден, објави Министерството за труд и социјална ...

26 јуни неработен ден – следува продолжен викенд

Денар - 20.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е в недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, објави Министерството за труд и социјална ...

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани

24 Вести - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 26 јуни, неработен ден за сите граѓани на Македонија

Канал5 - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Подгответе се за неработен ден

Press24 - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани на Македонија

Нетпрес - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

26 јуни, неработен ден за сите граѓани

Слободен Печат - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, поради Рамазан-бајрам. Првиот ден на Рамазан-бајрам е на 25 јуни, в недела, но неработниот ден се ...

Следува продолжен викенд: Последниот понеделник во јуни е неработен, еве какво време не очекува

Курир - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ...

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 26 јуни, неработен ден за сите граѓани на Македонија

Алфа - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани на Македонија

Стандард - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани на Македонија

А1 On - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Понеделник неработен ден и уште еден продолжен викенд: Еве какво време не очекува

Скопје24 - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден. Ова е одлична прилика граѓаните да си го искористат продолжениот викенд за да отпатуваат некаде.

Следува продолжен викенд, Рамазан-бајрам неработен ден за сите

МКД - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, поради Рамазан-бајрам. Првиот ден на Рамазан-бајрам е на 25 јуни, в недела, но неработниот ден се ...

Следува продолжен викенд - 27. јуни неработен ден за сите граѓани

+инфо - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика на граѓаните од муслиманска вероисповед им го честита Рамазан Бајрам. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека, согласно со Законот за празниците на Република Македонија (,,Службен весник ...

Одлични вести – Понеделник неработен ден за сите граѓани

Репортер - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Првиот ден на Рамазан Бајрам неработен ден за сите граѓани на Македонија

Точка - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Следниот понеделник е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Кумановски м. - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 25 јуни 2017 година (недела), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ...

Следува продолжен викенд

Вечер Прес - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден. Ова е одлична прилика граѓаните да си го искористат продолжениот викенд за да отпатуваат негде.

Првиот ден на Рамазан Бајрам, 26 јуни, неработен ден за сите граѓани на Македонија

Либертас - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

26 јуни, прв ден Рамазан-бајрам е неработен ден за сите граѓани

еМагазин - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, поради Рамазан-бајрам. Првиот ден на Рамазан-бајрам е на 25 јуни, в недела, но неработниот ден се ...

Следува неработен ден

Пулс24 - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Последниот понеделник во јуни е неработен, еве какво време не очекува

Пулс24 - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден. Ова е одлична прилика граѓаните да си го искористат продолжениот викенд за да отпатуваат негде.

Следува продолжен викенд: еве какво време не очекува

МК News - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден. Ова е одлична прилика граѓаните да си го искористат продолжениот викенд за да отпатуваат негде.

26 јуни, неработен ден за сите граѓани

Мета - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека во согласност со Законот за празниците, понеделник (26 јуни) е неработен ден за сите граѓани, поради Рамазан-бајрам. Првиот ден на Рамазан-бајрам е на 25 јуни, в недела, но неработниот ден се ...

Следува продолжен викенд

МК News - 19.06.2017

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците, првиот ден на Рамазан Бајрам, односно 26 јуни 2017 година (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Следува продолжен викенд: Последниот понеделник во јуни е неработен, еве какво време не очекува

Вистина.мк - 19.06.2017

Првиот ден на празникот Рамазан Бајрам е во недела на 25, па затоа понеделник (26 јуни) е неработен ден. Ова е одлична прилика граѓаните да си го искористат продолжениот викенд за да отпатуваат негде.