TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трибина: Дел од македонското ткиво и битие влегува во самоуништувачка игра

Канал5 - 02.07.2017

Еден дел од македонското ткиво и битие влегува во самоуништувачка игра, а тоа што го прави СДСМ денес не е македонска опција, беше речено на трибината на институтот Павел Шатев. Оливер Андонов , меѓу другото рече дека СЈО преку свои методи сака да ...

Костов: Само несигурните луѓе бараат аплауз за она што го сработиле или не го сработиле

Курир - 02.07.2017

Само несигурните луѓе сами бараат аплауз за она што го сработиле или не го сработиле, вели поранешниот обвинител Сотир Костов во емисијата Клик плус на ТВ 21 -Имавме прилика да видиме како една специјална јавна обвинителка после година ипол работа ...

Андонов: Еден дел од македоското ткиво и битие влегува во самоуништувачка игра, а тоа што го прави СДСМ денес не е ...

Курир - 02.07.2017

Кога размислувам за тоа што се случува во Република Македонија многу често размислувам и за тоа каде ни е грешката за тоа што еден дел од македонското ткиво и битие влегува во само уништувачка игра.

Андонов за Алфа: СЈО води политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 02.07.2017

Под силен притисок на други центри и СЈО, Кривичниот суд се обиде да најде баланс за некои работи иако нема основ дури ни за мерки за претпазливост за определување и се сомневам во доказите кои СЈО ги има дадено, вели аналитичарот Оливер Андонов за ...

Андонов за Алфа: СЈО и во иднина ќе продолжи да биде политички инструмент за притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 02.07.2017

Кризата која започна скоро пред три години продолжува, ниту изборите ниту притисоците и промовирањето на новото парламентарно мнозинство и губењето на изборите на СДСМ не донесоа решавање на кризата, вели Оливер Андонов во вестите на телевизија Алфа.

Андонов: СЈО и во иднина ќе продолжи да биде политички инструмент за притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 02.07.2017

Она што го работи СЈО по закон е завршено, максимум што можеа тие го направија политички инструмент на СДСМ, ги поднесоа сите 17 обвиненија во претпоследниот ден од мандатот и нивниот мандат заврши, смета Андонов Кризата која започна речиси пред три ...

Само несигурните луѓе бараат аплауз

Пулс24 - 02.07.2017

Само несигурните луѓе сами бараат аплауз за она што го сработиле или не го сработиле, вели поранешниот обвинител Сотир Костов во емисијата Клик плус на ТВ 21 Имавме прилика да видиме како една специјална јавна обвинителка после година ипол работа ...

Еден дел од македоското ткиво и битие влегува во самоуништувачка игра

Пулс24 - 02.07.2017

Кога размислувам за тоа што се случува во Република Македонија многу често размислувам и за тоа каде ни е грешката за тоа што еден дел од македонското ткиво и битие влегува во само уништувачка игра.

СЈО води политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 02.07.2017

Под силен притисок на други центри и СЈО, Кривичниот суд се обиде да најде баланс за некои работи иако нема основ дури ни за мерки за претпазливост за определување и се сомневам во доказите кои СЈО ги има дадено, вели аналитичарот Оливер Андонов за ...

СЈО и во иднина ќе продолжи да биде политички инструмент за притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 02.07.2017

Кризата која започна скоро пред три години продолжува, ниту изборите ниту притисоците и промовирањето на новото парламентарно мнозинство и губењето на изборите на СДСМ не донесоа решавање на кризата, вели Оливер Андонов во вестите на телевизија Алфа.

Дебата „Клик плус“: Работата на СЈО – успешна или не?

ТВ21 - 01.07.2017

Јаничарско водење на јавно обвинителската функција. Вака поранешниот обвинител Сотир Костов ја коментира 18 месечната работа на Специјалното јавно обвинителство но кое вчера му истече рокот за поднесување обвиненија.

ВИДЕО: Сотир Костов, Звонко Давидовиќ, Оливер Андонов и Агим Јонуз во дебата за СЈО

Либертас - 01.07.2017

Јаничарско водење на јавно обвинителската функција. Вака поранешниот обвинител Сотир Костов во дебатата на Клик плус на ТВ21 ја коментира 18 месечната работа на Специјалното јавно обвинителство но кое вчера му истече рокот за поднесување обвиненија.

Маневски: СЈО политички се реваншира со функционери од ВМРО-ДПМНЕ, делува необјективно, пристрасно и незаконито

Курир - 01.07.2017

Изминатите денови сведоци сме на политички реваншизам во врска со поднесените обвиненија од страна на СЈО против најголемиот број, освен две лица, функционери на ВМРО-ДПМНЕ – раководството на партијата, поранешни пратеници и министри, изјави Михајло ...

Србов: Целта на СЈО е да се урне ВМРО-ДПМНЕ, да се оцрни раководството и нивниот лидер

Курир - 01.07.2017

СЈО откако се создаде гледаме дека се претвори во партиска полиција на СДСМ, а СДСМ посакува да има свое партиско обвинителство, полиција, а гледаме дека тежнее или ита кон тоа да направи и партиско судство, вели Никола Србов.

Маневски: СЈО се користи за политичка пресметка со ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 01.07.2017

. Многу сознанија говорат дека кривичните постапки не се спроведени согласно Законот за кривична постапка, укажа поранешниот минситр за правда Маневски Специјалното јавно обвинителство (СЈО) политички се реваншира со функционери од ВМРО-ДПМНЕ, ...

Дебата „Клик плус“: Работата на СЈО – успешна или не?

Локално - 01.07.2017

Јаничарско водење на јавно обвинителската функција. Вака поранешниот обвинител Сотир Костов ја коментира 18 месечната работа на Специјалното јавно обвинителство но кое вчера му истече рокот за поднесување обвиненија.

Катица Јанева – Пеницилин за недопирливи

Слободен Печат - 01.07.2017

После СЈО, за тие што имале или имаат власт и моќ, ништо не е и нема да биде исто. „Поднесувањето на овие обвиненија и работата што ја сработивме до денес претставува само еден чекор поблиску до исполнување на мандатот што му е доделен на СЈО.

Втор ден се дебатира за работењето на СЈО

Телевизија Нова - 01.07.2017

Со последната пресконференција на СЈО сериозно е загрозена демократијата во Македонија затоа што е нападната најголемата политичка партија во Македонија со цел таа да се ослабне и оцрни и на тој начин послесно да се изведе промената на името на ...

Маневски: СЈО политички се реваншира со функционери од ВМРО-ДПМНЕ, делува необјективно, пристрасно и незаконито

Телевизија Нова - 01.07.2017

Изминатите денови сведоци сме на политички реваншизам во врска со поднесените обвиненија од страна на СЈО против најголемиот број, освен две лица, функционери на ВМРО-ДПМНЕ – раководството на партијата, поранешни пратеници и министри, изјави Михајло ...

СЈО тргна кон Кривичен, мала група демонстранти го блокираат патот

Нова ТВ - 30.06.2017

Дваесетината демонстранти под сенката на Судот, булеварот блокиран со автомобили. Во меѓувреме, СЈО е на пат натаму за да ги достави дополнениката на обвиненијата кои ги опфати првите меѓу еднаквите во ВМРО-ДПМНЕ – моќните Груевски и Мијалков.

Експерти: СЈО има селективен пристап

Алсат-М - 30.06.2017

Експерти на дебата во емисијата “Патот Кон“ изразија резерви за работата на Специјалното обвинителство. Сметаат дека тоа покажало дека има селективен пристап во случаите за злоупотреба на должноста.

Обвинетите се надеваат дека СЈО ќе го преземе “Сопот”

Алсат-М - 30.06.2017

По вчерашната одлука на Советот на јавни обвинители, Обвинителството за организиран криминал да одлучи дали случајот Сопот да му се даде или не на СЈО, обвинетите се надеваат на позитивен исход предметот да го преземе Катица Јанева.

Партиите со различни ставови за обвиненијата; Алими: Останувам во служба на правдата

Алсат-М - 30.06.2017

Политичките партии со различни ставови за обвинувањата што вчера ги покрена СЈО. По барањето за притвор на Елуп Алими и Исмет Гури, членови на ДУИ, од партијата одговараат со молк. Но, Ејуп Алими во писмена изјава за Алсат М соопшти дека ќе ...

Милошоски за ТВ Алфа: СЈО ќе постои додека не се смени името и редефинира државата

МКД - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој води политички процеси против лица од ВМРО-ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио Милошески во ...

Нова тура кутии со докази од СЈО ќе бидат доставени до Кривичен

Либертас - 30.06.2017

Попладнево нова тура кутии со докази и списи за обвиненијата на СЈО ќе бидат доставени до Кривичниот суд, пренесува Макфакс . Специјалното јавно обвинителство вчера поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица.

СЈО ќе достави до Кривичен нова тура кутии со докази

Кајгана - 30.06.2017

Попладнево нова тура кутии со докази и списи за обвиненијата на СЈО ќе бидат доставени до Кривичниот суд, дознава Макфакс. Специјалното јавно обвинителство вчера поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица.

Нова тура кутии со докази од СЈО ќе бидат доставени до Кривичен

Макфакс - 30.06.2017

Попладнево нова тура кутии со докази и списи за обвиненијата на СЈО ќе бидат доставени до Кривичниот суд, дознава Макфакс. Специјалното јавно обвинителство вчера поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица.

Алими, за кого СЈО бара притвор: Независноста на оваа институција е најдобар начин да се докаже вината или невиноста

Фокус - 30.06.2017

Ејуп Алими од ДУИ за кого СЈО бара определување мерка притвор, во писмена изјава за Алсат М соопшти дека ќе соработува со органите на правдата за да се докаже вистината во врска со покренатите обвиненија.

Интервју со Антонио Милошоски: задача на СЈО е да го одвлече вниманието од случајот „Поткуп“ - Втор дел

Алфа - 30.06.2017

Милошоски смета дека работата на СЈО нема да запре се додека не бидат исполнети и други цели на новата Влада, а тоа е промена на името на Република Македонија и редефинирање на државата. Специјалното јавно обвинителство се постави како политички ...

Кривичните совети одлучуваат по предлозите на СЈО, граѓаните бараат неселективна правда

Алфа - 30.06.2017

Денеска пред судот повторно револтирани граѓани излегоа на протест, покренувањето на обвиненија против претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и високи партиски функционери го гледаат како политички мотивирана хајка, против една партија.

Маневски: парадата на СЈО е со цел да се одвлече вниманието од државните проблеми кои ги создава владата на Заев

Алфа - 30.06.2017

Со надуени обвиненија, без проверување на аргументите, колку да се покаже голема бројка на обвинети се тргна на фронтален и општ напад на она што 11 години беше бедем на државата, велат од Институтот „Павел Шатев“ коментирајќи го вчершното ...

Милошоски за Алфа: Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае се додека не се смени името, законот за јазици и не се ...

Press24 - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио ...

Партиите со различни ставови за обвиненијата - Алими: Останувам во служба на правдата

Press24 - 30.06.2017

Политичките партии со различни ставови за обвинувањата што вчера ги покрена СЈО. По барањето за притвор на Елуп Алими и Исмет Гури, членови на ДУИ, од партијата одговараат со молк. Но, Ејуп Алими во писмена изјава за Алсат М соопшти дека ќе ...

Пандов: СЈО е политичко обвинителство

Курир - 30.06.2017

Политичкиот аналитичар, Александар Пандов на денешната трибина во организација на институтот „Павел Шатев“ истакна дека граѓаните го доживуваат СЈО како Политичко Обвинителство, а не како Специјално Јавно Обвинителство.

СЈО поднесува 17 обвиненија...

Н.Македонија - 30.06.2017

СЈО поднесува 17 обвиненија Во текот на вчерашниот и денешниот ден специјалното јавно обвинителство (СЈО) до скопскиот кривичен суд поднесува 17 обвиненија против 94 лица и седум фирми. За дел од осомничените ќе биде побаран и притвор, а меѓу нив е ...

Милошоски за Алфа: Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае се додека не се смени името, законот за јазици и не се ...

Курир - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио ...

Каков почеток таков крај на СЈО

Курир - 30.06.2017

Не верувам дека кога било и од кого било може да биде заборавен холивудскиот, филмскиот почеток на работата на СЈО. Со прес-конференциски спектакли и со правни фестивали приредувани од трите актерки на стејџот, со полни усти политички аргументи, а ...

Кои се судиите кај кои се распределени обвиненијата на СЈО?

Локално - 30.06.2017

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работат на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво ...

Пандов: СЈО е политичко обвинителство

Нетпрес - 30.06.2017

Политичкиот аналитичар, Александар Пандов на денешната трибина во организација на институтот „Павел Шатев“ истакна дека граѓаните го доживуваат СЈО како Политичко Обвинителство, а не како Специјално Јавно Обвинителство.

Милошоски: Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае сѐ додека не се смени името, законот за јазици и не се редефинира ...

Нетпрес - 30.06.2017

Задачата на СЈО нема да биде завршена сѐ додека не се смени името на државата и СЈО ќе биде прогонителот на политичарите коишто ќе го попречат тој процес кој Заев се обврзал да го продаде за пониска цена, релче Милошоски СЈО со една реченица го ...

Нова тура кутии со докази од СЈО ќе бидат доставени до Кривичен

Точка - 30.06.2017

Попладнево нова тура кутии со докази и списи за обвиненијата на СЈО ќе бидат доставени до Кривичниот суд, дознава Макфакс. Специјалното јавно обвинителство вчера поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица.

Пандов: СЈО е политичко обвинителство

Телевизија Нова - 30.06.2017

Политичкиот аналитичар, Александар Пандов на денешната трибина во организација на институтот „Павел Шатев“ истакна дека граѓаните го доживуваат СЈО како Политичко Обвинителство, а не како Специјално Јавно Обвинителство.

Милошоски: Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае се додека не се смени името, законот за јазици и не се редефинира ...

Република - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио ...

Каков почеток таков крај на СЈО

Телевизија Нова - 30.06.2017

Не верувам дека кога било и од кого било може да биде заборавен холивудскиот, филмскиот почеток на работата на СЈО. Со прес-конференциски спектакли и со правни фестивали приредувани од трите актерки на стејџот, со полни усти политички аргументи, а ...

Ејуп Алими од ДУИ ќе соработува со СЈО од каде бараат притвор

Фактор - 30.06.2017

Од ДУИ двајца партиски членови се најдоа на листата на обвинети од страна на Специјалното јавно обвинителство и додека партијата засега нема официјален став, едниот од нив Ејуп Алими посочи дека ќе ја почитува работата на СЈО.

Полни кутии обвиненија од СЈО доставени до Кривичен суд

Локално - 30.06.2017

Специјалното јавно обвинителство веднаш по прес-конференцијата ги достави обвинителните акти во Кривичниот суд со што започнува судската постапка. Доказните материјали за вкупно 17 обвиненија сместени во кутии влегоа во надлежниот суд.

Обвинетиот Алими: За обвинението дознав од медиумите – останувам во служба на правдата

Локално - 30.06.2017

Политичките партии со различни ставови за обвинувањата што вчера ги покрена СЈО. По барањето за притвор на Елуп Алими и Исмет Гури, членови на ДУИ, од партијата одговараат со молк. Но, Ејуп Алими во писмена изјава за Алсат М соопшти дека ќе ...

Нова тура докази од СЈО денес ќе бидат доставени до Кривичен

Слободен Печат - 30.06.2017

По поднесените 18 обвиненија од страна на СЈО, за кои ќе одлучуваат судии од Кривичниот суд, денес се доставуваат нови докази. Вчера, веднаш по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство, сортирани и спакувани во кутии, беа доставени ...

Пандов: Кога народот живее во страв, лесно се продаваат името, јазикот и идентитетот

Република - 30.06.2017

За политичкиот аналитичар Александар Пандов СЈО е повеќе политичка одошто правна институција. -Кога Заев почна да објавува снимени разговори, се трга во потрага од каде потекнуваа разговорите.

Милошоски за Алфа: Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае се додека не се смени името, законот за јазици и не се ...

Маркукуле - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио ...

Нова тура кутии со докази од СЈО ќе бидат доставени до Кривичен

Канал 77 - 30.06.2017

Попладнево нова тура кутии со докази и списи за обвиненијата на СЈО ќе бидат доставени до Кривичниот суд, дознава Макфакс. Специјалното јавно обвинителство вчера поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица.

СЈО е политичко обвинителство

Пулс24 - 30.06.2017

Политичкиот аналитичар, Александар Пандов на денешната трибина во организација на институтот „Павел Шатев“ истакна дека граѓаните го доживуваат СЈО како Политичко Обвинителство, а не како Специјално Јавно Обвинителство.

Нападот на СЈО врз ВМРО-ДПМНЕ ќе трае се додека не се смени името

Пулс24 - 30.06.2017

СЈО со една реченица го толкуваме како социјал демократско јавно обвинителство, СЈО се постави како политички орган на СДСМ кој што води политички процеси против лица од ВМРО ДПМНЕ, против судии, против новинари и против ДИК, изјави Антонио ...

Каков почеток таков крај на СЈО

Пулс24 - 30.06.2017

Не верувам дека кога било и од кого било може да биде заборавен холивудскиот, филмскиот почеток на работата на СЈО. Со прес-конференциски спектакли и со правни фестивали приредувани од трите актерки на стејџот, со полни усти политички аргументи, а ...

СЈО напладне ќе информира за обвиненијата

Алсат-М - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

СЈО поднесе 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Нова ТВ - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. На прес-конференцијата во СЈО, материјалите од сите обвиненија беа ставени во купишта ...

СЈО поднесува дополнителни 17 обвиненија

Алсат-М - 29.06.2017

Специјалното обвинителство ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица ...

На пладне прес на СЈО, се очекуваат нови обвиненија

Нова ТВ - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на пладне закажа прес конференција. Рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре. Обвинителката Катица Јанева изјави неодамна дека очекува истрагите што се веќе спроведени од СЈО да завршат ...

Денеска на пладне прес на СЈО, утре истекува рокот за поднесување обвиненија

24 Вести - 29.06.2017

Утре истекува законскиот рок во кој Специјалното јавно обвинителство може да поднесува обвиненија. Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за денеска на ...

СЈО поднесува 17 нови обвиненија, за „Талир“ нема обвинение

24 Вести - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесува 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица, соопшти Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Како што соопшти Јанева, 17-те обвиненија се нови, а заедно со претходно покренатите ...

СЈО на прес-конференција: „дожд“ од обвиненија

Deutsche Welle - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција ќе ги соопшти подигнатите обвиненија за сите преземени и отворени случаи, освен за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, дознава ДВ.

Случај “Монструм”, рочиштето одложено за 12 септември

Алсат-М - 29.06.2017

По барање на еден од адвокатите на одбраната, кој го известил судот дека се наоѓа на патување надвор од земјата, судското рочиште за случајот Монструм се одложи за 12 септември. Адвокатите чекаат дотогаш, Советот на јавни обвинители да го предаде ...

СЈО бара притвор и за функционери на ДУИ

Алсат-М - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор и за функционери на ДУИ. Исмет Гури и коррдинаторот на пратеничката група на интегративците Ејуп Алими се обвинети за кривично дело „Уништување на изборен материјал“ во случајот „Титаник“ за изборни ...

СЈО поднесе обвиненија и бара притвор за водечки политичари

Deutsche Welle - 29.06.2017

Обвинителката Катица Јанева најави дека очекува сите обвиненија да се процесуираат во итна постапка и притоа ќе се бара притвор за поголемиот дел од обвинетите. Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија против 94 физички и 7 правни лица за ...

СЈО поднесе 17 обвиненија - осомничени 94 луѓе

24 Вести - 29.06.2017

Пред истекот на рокот од 18 месеци, Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија за 18 предмети. Нема симболика во бројката, ниту во буквата „Т“ со која започнува секој предмет, истакна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

СЈО со обвиненија за сите случаи, освен за „Талир“

Deutsche Welle - 29.06.2017

СЈО ќе подигне обвиненија за сите преземени и отворени случаи, но не и за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, неофицијално дознава ДВ. Движењето „Беса“ бара СЈО да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“ Дожд од обвиненија се очекува на ...

Полни кутии обвиненија од СЈО доставени до Кривичен суд

24 Вести - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство веднаш по прес-конференцијата ги достави обвинителните акти во Кривичниот суд со што започнува судската постапка. Доказните материјали за вкупно 17 обвиненија сместени во кутии влегоа во надлежниот суд.

СЈО го внесе судот во „портокалова фаза“

Deutsche Welle - 29.06.2017

Пакетот обвиненија од СЈО станаа најжешката тема во јавноста. Доминираат пофалби, но и забелешки за лоши проценки околу предметот „Талир“. На суд ќе се види како СЈО си ја завршило работата, велат правници.

СЈО ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

МКД - 29.06.2017

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

Јанева: 30 јуни не менува ништо, сторителите на кривичните дела нема да останат неказнети!

+инфо - 29.06.2017

Интегралнол, изјава од прес – конференцијата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева: Изјава од прес – конференцијата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева: „Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го има денешниот ...

Денеска на пладне СЈО со нови обвиненија

МКД - 29.06.2017

Во 12 часот во просториите на Специјалното јавно обвинителство денеска ќе се одржи прес конференција на која ќе бидат објавени новите обвиненија за случаите поврзани со прислушуваните разговори.

СЈО бара притвор за 18 лица

МКД - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство во досегашните обвиненија побарало мерка притвор за 18 лица, а определување мерки за претпазливост за 47 лица. СЈО, според она што го кажа обвинителката Катица Јанева на денешната прес-конференција, досега отворило ...

Прес-конференција на СЈО точно напладне

+инфо - 29.06.2017

Неодамна обвинителката Катица Јанева изјави дека очекува повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО да завршат со обвиненија. Во просториите на Специјалното јавно обвинителство ќе се одржи прес – конференција во пресрет на истекувањето на ...

СЈО: Ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка партија

МКД - 29.06.2017

На новинарски прашања специјалната обвинителка Катица Јанева на прес-конференцијата на СЈО рече дека е побарана мерка притвор и за претседател на политичка партија. Таа посочи дека мандатот на СЈО е пет години и обвинителите продолжуваат со својата ...

СЈО ќе поднесе 17 нови обвиненија – за „Талир“ истрагата продолжува

ТВ21 - 29.06.2017

Специјалното јавно обинителство (СЈО) денеска и утре ќе поднесе 17 нови обвиненија од вкупно 18 предмети. Во предметите, вклучувајќи ги и претходните три обвиненија, опфатени се се 94 физички лица и седум фирми, изјави на денешната прес конференција ...

Јанева: СЈО поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица

МКД - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство досега покрена 17 обвиненија за 18 предмети, против вкупно 94 физички и 7 правни лица, информираше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната прес-конференција, еден ден пред истекот на рокот за ...

СЈО со 17 обвиненија, изоставени „Талир“ и „Табла“

Р.С.Европа - 29.06.2017

Седумнаесет нови обвиненија ќе поднесе СЈО во кои вкупно се обвинети 94 лица, најави на денешната прес-конференција обвинителката Катица Јанева, на еден ден пред истекот на рокот. Според Јанева, случаите „Таргет“ и „Тврдина“ се споени во едно ...

СЈО поднесе 17 обвиненија, за „Талир“ истрагата продолжува (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 29.06.2017

Јанева најави дека во текот на овие два дена предметите со докази ќе бидат однесени во скопскиот Кривичен суд. Специјалната јавна обвинителка на денешната прес-конференцијаа која почна точно напладне информираше дека до денеска СЈО ги поднело сите ...

СЈО бара притвор за Груевски

+инфо - 29.06.2017

Овие сите предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба во 24 часа да почне да решава по нив. Грешка сте дека обвиненијата ќе се процесуираат од септември. Сите овие предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба ...

Ги чекам материјалите за „Монструм“ од Советот на јавни обвинители за да одлучам дали сум надлежна

МКД - 29.06.2017

На новинарско прашање за кои предмети е отворено обвинение и дали има предмети за кои СЈО се откажало, како и дали има процедуралните пречки за “Талир”, Јанева одговори дека нема процедурални пречки за овој предмет.

Седумнаесет нови обвиненија, СЈО бара притвор за Груевски и Мијалков

Р.С.Европа - 29.06.2017

СЈО бара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за поранешните министри Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Елизабета Канческа-Милевски, како и за други поранешни ...

СЈО ќе информира за обвиненијата

Сител - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

СЈО: Покренати се 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Академик - 29.06.2017

Сите материјали од предметите за кои се подигнати обвиненија, како што нагласи специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска и утре ќе бидат однесени во судот, кој, како што рече, треба да покрене итни постапки, бидејќи за нив има многу мерки за ...

СЈО ќе информира за обвиненијата

Канал5 - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

(ФОТО) Спакувани во кутии: Предметите на СЈО денеска ќе патуваат во суд

Либертас - 29.06.2017

Спакувани во дваесетина кутии, обвиненијата на специјалното јавно обвинителство денеска ќе патуваат во Кривичниот суд. Кутиите со докази се сместени во просториите на СЈО каде се очекува во секое време да почне прес-конференција на која ќе бидат ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Популарно - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

„Таргет“ и „Тврдина“ се спојуваат, за „Талир“ и „Табла“ продолжува истрагата

Правдико - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство случаите „Таргет“ и „Тврдина“ ги спои во едно обвинение, а само за „Талир“ и „Табла“ нема да поднесе обвинение. Како што образложи денеска на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, истрагата за ...

СЈО: Покренати 17 обвиненија за 18 случаи

МРТ - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство досега покрена 17 обвиненија за 18 случаи со кои се опфатени 94 физички и 7 правни лица. Попладнево дел од обвиненијата беа предадени во Кривичниот суд. Специјалната јавна обвинителка, Јанева информира дека за ...

СЈО ќе информира за обвиненијата

А1 On - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

Судиите за случаите на СЈО суделе и на „Сопот“, Диво насеље“, „Монструм“

Сакам да кажам - 29.06.2017

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работат на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

МРТ - 29.06.2017

Утре истекува законскиот рок до кога Специјалното јавно обвинителство може да поднесува обвинителни акти. 55 проценти од предадените материјали не се обработени. Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 ...

„Таргет“ и „Тврдина“ се спојуваат, за „Талир“ и „Табла“ продолжува истрагата

Макфакс - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство случаите „Таргет“ и „Тврдина“ ги спои во едно обвинение, а само за „Талир“ и „Табла“ нема да поднесе обвинение. Како што образложи денеска на прес-конференција специјалната обвинителка Катица Јанева, истрагата за ...

Прес-конференција на СЈО во 12 часот, се очекуваат нови обвиненија

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова прес-конференција, не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак, со оглед на тоа дека рокот за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре, се очекува на денешната ...

Спакувани во кутии: Предметите на СЈО денеска ќе патуваат во суд

Кајгана - 29.06.2017

Спакувани во дваесетина кутии, обвиненијата на специјалното јавно обвинителство денеска ќе патуваат во Кривичниот суд. Кутиите со докази се сместени во просториите на СЈО каде се одвива прес-конференција на која ќе бидат објавени детали за ...

Кои се судиите кај кои се распределени обвиненијата на СЈО и барањата за притвори

Либертас - 29.06.2017

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работата на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво ...

СЈО бара притвор за Никола Груевски за случајот „Титаник“

Кајгана - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција информираше дека е побарана мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како обвинет за случајот „Талир“, којшто го отвори ова обвинителство.

(ФОТО) Обвиненијата и доказите на СЈО стигнаа во судот

Правдико - 29.06.2017

Дваесетина кутии со обвиненија на Специјалното јавно обвинителство стигнаа во Кривичниот суд во Скопје. Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција соопшти дека до Судот во следните два дена ќе бидат поднесени вкупно 17 ...

СЈО бара притвор и за координаторот на пратеничката група на ДУИ

Либертас - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими и за Исмет Гури, член на општинската изборна комисија за општина Чаир. Ејуп Аљими и Исмет Гури се обвинети за кривичното дело „уништување на ...

Јанева: До судот ќе поднесеме 17 обвиненија против 94 лица

Кајгана - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти специјалната обвинителка Катица Јанева.

Рочиштето за случајот „Монструм“ одложено за 12 септември

Либертас - 29.06.2017

По барање на еден од адвокатите на одбраната, кој го известил судот дека се наоѓа на патување надвор од земјата, судското рочиште за случајот Монструм се одложи за 12 септември, објави Алсат-М .

И функционери од ДУИ на тапет за притвор на барање од СЈО

Таратур - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор и за функционери на ДУИ. Исмет Гури и коррдинаторот на пратеничката група на интегративците Ејуп Алими се обвинети за кривично дело Уништување на изборен материјал во случајот Титаник за изборни ...

17 нови обвиненија на СЈО: Се бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска

Таратур - 29.06.2017

СЈО бара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за поранешните министри Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Елизабета Канческа Милевски, како и за други поранешни ...

СЈО со обвиненија за сите случаи, освен за „Талир“

Либертас - 29.06.2017

СЈО ќе подигне обвиненија за сите преземени и отворени случаи, но не и за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, неофицијално дознава ДВ. Движењето „Беса“ бара СЈО да ги отвори случаите „Сопот“ и „Монструм“, пишува Дојче веле.

СЈО го внесе судот во „портокалова фаза

Либертас - 29.06.2017

Пакетот обвиненија од СЈО станаа најжешката тема во јавноста. Доминираат пофалби, но и забелешки за лоши проценки околу предметот „Талир“. На суд ќе се види како СЈО си ја завршило работата, велат правници.

ВО ЖИВО: СЈО ги носи доказите во Суд

Фокус - 29.06.2017

Тимот на Специјалното јавно обвинителство ги носи доказите во Кривичен суд. Видео: ...

ФОТО: СЈО подготви над 20 кутии докази за во Основниот суд

А1 On - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство подготви преку 20 кутии со докази кои по прес конференцијата ќе бидат однесени во Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Доказите кои се спакувани во кутиите се однесуваат на предметите „Тортура“, „Триста“, ...

ФОТО: Обвиненијата на СЈО испратени кон суд

Фокус - 29.06.2017

Дваесетина кутии со обвиненија на специјалното јавно обвинителство се товарат во возила и се испраќаат кон Кривичниот суд. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција истакна дека ќе поднесат 17 обвиненија за 18 ...

ВИДЕО: СЈО ги носи доказите во Суд

А1 On - 29.06.2017

Тимови на СЈО ги достави кутиите со докази за 18 предмети во Кривичниот суд. Од Обвинителството претходно кажаа дека се поднесени обвиненија против 94 физички и 7 правни лица. Се поднесуваат 17 пријави бидејќи предметите „Тврдина“ и „Таргет“ при ...

Јанева: Поднесовме 18 обвиненија за 17 предмети против 94 физички и седум правни лица.

Либертас - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на денепшниот прес изјави дека СЈО поднесува 18 обвиненија за 17 предмети против 94 физички и седум правни лица. Главната обвинителка на СЈО штотуку објави дека за 10 месеци колку што имале можност да ...

СЈО во сите 17 обвиненија гони 94 физички и седум правни лица

Фокус - 29.06.2017

Специјалното обвинителство ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева . За сите покренати обвиненија ќе биде објавена power point презентација на веб ...

(ФОТО) Спакувани во кутии: Предметите на СЈО денеска ќе патуваат во суд

Макфакс - 29.06.2017

Спакувани во дваесетина кутии, обвиненијата на специјалното јавно обвинителство денеска ќе патуваат во Кривичниот суд. Кутиите со докази се сместени во просториите на СЈО каде се очекува во секое време да почне прес-конференција на која ќе бидат ...

СЈО поднесе 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица, соопшти пред малку специјалната обвинителка Катица Јанева. На прес-конференцијата во СЈО, материјалите од сите обвиненија беа ставени во купишта ...

СЈО нема да поднесе обвинение за „Талир“

Фокус - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство во моментот нема да поднесе обвинение за предметот „Талир“, односно за незаконското финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ. – Ние за еден месец не можеме да истражиме незаконско финансирање на партија, која осум години ...

Утре истекува рокот за поднесување обвиненија на СЈО

МРТ - 29.06.2017

СЈО напладне закажа прес-конференција. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, најави дека оваа недела ќе се донесат нови јавно обвинителски одлуки. Утре истекува законскиот рок до кога Специјалното јавно обвинителство може да поднесува ...

Јанева: Истрагата за Талир ќе продолжи и претстојниот период

Либертас - 29.06.2017

-Истрагата „Талир“ ќе продолжи и во претстојниот период. Истражната постапка е отворена пред повеќе од еден месец. Во рамки на предистаржаната постапка преземени се дејствија во поткрепа на основаното сомнение за сторени кривични дела.

Не можеме да истражиме 8 години криминал за еден месец, кажа Јанева за „Талир“

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалната обвинителка Катица Јанева кажа дека за „Талир“ не е поднесено обвинение само затоа што СЈО немало доволно време да ги истражи сите дејствија на осомничените. „За ‘Талир’ нема процедурални пречки да се покрене обвинението, но многу е мал ...

СЈО ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети

Фокус - 29.06.2017

Специјалното обвинителство ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева. Таа рече дека овие обвиненија се резултати на работата на обвинителите кои ...

СЈО бара притвор за Никола Груевски за случајот „Титаник“

Макфакс - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција информираше дека е побарана мерка притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, како обвинет за случајот „Талир“, којшто го отвори ова обвинителство.

(ФОТО) Обвиненијата и доказите на СЈО стигнаа во судот

Макфакс - 29.06.2017

Дваесетина кутии со обвиненија на Специјалното јавно обвинителство стигнаа во Кривичниот суд во Скопје. Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска на прес-конференција соопшти дека до Судот во следните два дена ќе бидат поднесени вкупно 17 ...

(ВИДЕО) Јанева: 17 обвиненија за 94 физички и 7 правни лица, никој нема да остане неказнет

А1 On - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева побара и доби аплауз за обвинителите на СЈО и за сите вработени во Обвинителството за сето досега постигнато. Подигнати се 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и 7 правни лица.

СЈО бара притвор и за координаторот на пратеничката група на ДУИ

Сакам да кажам - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими и за Исмет Гури, член на општинската изборна комисија за општина Чаир. Ејуп Адеми и Исмет Гури се обвинети за кривичното дело „уништување на ...

СЈО очекува судиите да постапуваат непристрасно и во рамки на законот

Фокус - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) засега се воздржува од коментар по распределбата на предметите кај шестмина судии во Кривичниот суд. На прашање на НОВА ТВ , од СЈО само кусо одговорија дека очекуваат судиите да постапуваат непристрасно и во ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Канал5 - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

Јанева: До судот ќе поднесеме 17 обвиненија против 94 лица, за „Талир“ истрагата продолжува

Макфакс - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева.

СЈО ќе информира за обвиненијата...

Н.Македонија - 29.06.2017

СЈО ќе информира за обвиненијата Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Press24 - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

СЈО „прави завеса“ секогаш кога државните интереси се загрозени од СДСМ и Заев

Курир - 29.06.2017

Една од главните карактеристики на постоењето на СЈО е наметнувањето во јавноста секогаш кога се загрозени државните интереси, пишува Република. Тоа е случај и сега, кога јавноста е згрозена од продавањето на македонската историја и македонскиот ...

Јанева има законска обврска да ги прекине започнатите постапки: Точно на полноќ на СЈО му истече мандатот

Курир - 01.07.2017

Вчера на само два часа пред истекот на рокот, Специјалното јавно обвинителство нешто пред 22 часот до Судот ги достави предметите Титаник, Таргет и Тврдина, а со тоа и истече мандатот на СЈО.

СЈО поднесува 17 обвиненија, за „Талир“ нема обвинение

Тера - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесува 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица, соопшти Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во врска со случајот „Талир“ кој се однесува на незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ ...

Нема ниту едно обвинение против ДУИ

Курир - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не поднесе ниту едно обвинение против функционери на коалицискиот партнер на СДСМ, Демократската унија за интеграција (ДУИ). Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска изјави дека СЈО поднело 17 ...

СЈО бара притвор за Груевски

Тера - 29.06.2017

СЈО бара притвор за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, за поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за поранешните министри Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска и Елизабета Канческа-Милевски, како и за други поранешни ...

Јанева: Поднесени обвиненија за сите предмети, освен за „Талир“ и „Табла“...

Н.Македонија - 29.06.2017

Јанева: Поднесени обвиненија за сите предмети освен за „Талир“ и „Табла“ Седумнаесет обвиненија за 18 предмети, против 94 физички лица и седум правни лица, се резултат на работа на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во изминативе 10 месеци, како ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

Шеталиште - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против вкупно 94 физички и седум правни лица. Се бара мерка притвор за 18 лица и мерка претпазливост за 47 лица.

СЈО ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Слободен Печат - 29.06.2017

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

Сите обвиненија на СЈО- Интегрално!

Локално - 29.06.2017

Изјава од прес – конференцијата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева 29.06.2017, – Скопје, Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани на Република Македонија, Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го има ...

СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Позитив.мк - 29.06.2017

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

Целосната изјава на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева

Бриф - 29.06.2017

Интегрален текст од целосната изјава на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева: Почитувани претставници на медиумите, почитувани граѓани на Република Македонија, Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го има денешниот настан, ...

СЈО ќе поднесе 17 обвиненија, ниту едно за функционери за ДУИ

Телевизија Нова - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска изјави дека СЈО поднело 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица. Ниту едно од овие обвиненија не се однесува на лица од ДУИ, со што се потврдија информациите во јавноста дека ...

СЈО на пладне ќе ги соопшти новите обвиненија

Позитив.мк - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова прес-конференција, не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак, со оглед на тоа дека рокот за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре, се очекува на денешната ...

СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Бриф - 29.06.2017

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1, јавува ...

СЈО се јавува секогаш кога е загрозена државата

Телевизија Нова - 29.06.2017

Една од главните карактеристики на постоењето на СЈО е наметнувањето во јавноста секогаш кога се загрозени државните интереси, пишува Република. Тоа е случај и сега, кога јавноста е згрозена од продавањето на македонската историја и македонскиот ...

Маневски: СЈО по 30 јуни нема мандат да покренува какви било постапки

Нетпрес - 29.06.2017

Всушност, додава поранешниот министер за правда, најавата на СЈО не е ништо друго туку јавна закана против функционерите на ВМРО-ДПМНЕ во политичката хајка која ја врши како инструмент на Зоран Заев Основањето на СЈО е дел на политички договор од ...

СЈО сепак не покренува обвиненија против ДУИ (ФОТО)

Нетпрес - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не поднесе ниту едно обвинение против функционери на коалицискиот партнер на СДСМ, Демократската унија за интеграција (ДУИ). Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во четвртокот, на ден пред истекот на ...

Спакувани во кутии: Предметите на СЈО денеска ќе патуваат во суд

Точка - 29.06.2017

Спакувани во дваесетина кутии, обвиненијата на специјалното јавно обвинителство денеска ќе патуваат во Кривичниот суд. Кутиите со докази се сместени во просториите на СЈО каде се очекува во секое време да почне прес-конференција на која ќе бидат ...

СЈО бара притвор и за координаторот на пратеничката група на ДУИ

Локално - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за координаторот на пратеничката група на ДУИ Ејуп Аљими и за Исмет Гури, член на општинската изборна комисија за општина Чаир. Ејуп Аљими и Исмет Гури се обвинети за кривичното дело „уништување на ...

СЈО ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица

Нетпрес - 29.06.2017

СЈО ќе подигне обвиненија за „Титаник“, „Таргет“, „Тврдина“, „Тенк“ „ТНТ“ „Траекторија“, „Трезор“, „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“, „Труст“, „Триста“, „Тотал“, „Тифани“, „Топлик“ и „Тревник“.

Јанева: До судот ќе поднесеме 17 обвиненија против 94 лица, ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка ...

Точка - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева.

СЈО бара притвор за Груевски

МК News - 29.06.2017

Грешка сте дека обвиненијата ќе се процесуираат од септември. Сите овие предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба во 24 часа да почне да решава по нив, затоа што има предвидено и мерка притвор за лидер на една политичка ...

Повеќе од 20 кутии материјали од СЈО за Основниот суд

Локално - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство подготви преку 20 кутии со докази кои по прес конференцијата ќе бидат однесени во Основниот суд Скопје 1 – ...

СЈО ќе информира за обвиненијата

Телевизија Нова - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

Андонов: СЈО го прекина клучниот случај „Пуч“ за сега да уништи еден политички систем

Фактор - 29.06.2017

Доколку СЈО сакаа да откријат, а мораше тоа да го сакаат и да го направат, кој прислушувал, за чии потреби и за чии цели, требаше да го тераат обвинението Пуч за Заев до крај, рече во „Аргументи“ на ТВ Нова политичкиот аналитичар Оливер Андонов.

СЈО поднесе 17 обвиненија и бара притвори – на „Талир“ се ште се работи

Позитив.мк - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази.

Прес-конференција на СЈО точно напладне

10без10 - 29.06.2017

Во просториите на Специјалното јавно обвинителство ќе се одржи прес – конференција во пресрет на истекувањето на последните 2 дена за поднесување обвиненија до судот. Претходно од СЈО најавија дека до крајот на неделата, јавноста ќе биде информирана ...

(ФОТО) СЈО ГИ СПАКУВА КУТИИТЕ СО ПРЕДМЕТИ: Ќе стигнат на адреса во Кривичен суд

Фактор - 29.06.2017

Неколку кутии за едно обвинение. Ваква глетка затекнаа новинарските екипи пред да започне прес конференцијата на Катица Јанева и тимот специјални обвинители. Специјалните јавни обвинители ги стокмија обвиненијата кои во кутија ќе ги пратат на адреса ...

СЈО ќе бара притвор за лидер на една политичка партија

10без10 - 29.06.2017

Грешка сте дека обвиненијата ќе се процесуираат од септември. Сите овие предмети треба да се процесуираат по итна постапка и судот треба во 24 часа да почне да решава по нив, затоа што има предвидено и мерка притвор за лидер на една политичка ...

СЈО на пладне ќе одржи прес-конференција

Стандард - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска во 12 часот ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти детали за нови обвиненија. Утре истекува рокот од 18 месеци за тимот на Катица Јанева кој го имаа за завршување на истрагите и ...

Јанева: СЈО поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и правни лица

Фактор - 29.06.2017

СЈО поднело 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и правни лица. „Станува збор за сериозни злоупотреби на институционалните капацитети и злоупотреба на службена положба“- соопшти обвинителката Катица Јанева која кажа дека нејзиниот тим ...

Прес-конференција на СЈО во 12 часот, се очекуваат нови обвиненија

Мета - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова прес-конференција, не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак, со оглед на тоа дека рокот за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре, се очекува на денешната ...

СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд

Мета - 29.06.2017

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

СЈО се јавува секогаш кога е загрозена државата

Република - 29.06.2017

Една од главните карактеристики на постоењето на СЈО е наметнувањето во јавноста секогаш кога се загрозени државните интереси. Тоа е случај и сега, кога јавноста е згрозена од продавањето на македонската историја и македонскиот јазик на Бугарија, ...

Јанева: Поднесовме 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица

Стандард - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска изјави дека СЈО поднело 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица. „Иако на јавноста и е добро познато дека Законот за специјално обвинителство беше донесен на 15 септември ова ...

СЈО бара притвор за Груевски

Стандард - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција изјави дека ќе побара притвор за лидер на политичка партија. Во материјалите кои ги поделија на медиумите по завршувањето на пресот, може ...

Јанева: Истрагата на СЈО за предметот „Талир“ ќе продолжи и во иднина

Слободен Печат - 29.06.2017

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство, обвинителката Катица Јанева изрази надеж дека во идниот период ќе има продолжување на мандатот на СЈО, за дела за висока корупција.

СЈО поднесе 17 обвиненија за 94 лица

Кумановски м. - 29.06.2017

Специјалното јавнот обвинителство поднесува вкупно 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, соопшти специјалниот јавен обвинител Катица Јанева на денешната прес конференција. За случајот „Талир“ кој се однесува на незаконското ...

Нови 17 обвиненија на СЈО, ниту едно за функционери за ДУИ

Телевизија Нова - 29.06.2017

СЈО денес и утре ќе поднесе вкупно 17 нови обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Според информациите до ова обвинителство, мерка притвор ќе се бара за вкупно 18 лица, а за 47 мерки на претпазливост.

Груевски: Станува збор за политички, а не за правен процес

Телевизија Нова - 29.06.2017

СЈО води политички, а не правен процес. Одамна ја изгуби непристрасноста и кредибилитетот и стана инструмент за политички прогон, смета лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски. Според него институцијата со која раководи Катица Јанева не е обвинителство туку ...

СЈО денеска ќе ги соопшти обвиненијата

Локално - 29.06.2017

Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите (СЈО) денеска напладне ќе одржи прес-конференција на која се очекува да соопшти за кои предмети ќе поднесе обвиненија.

Андонов: СЈО означи почеток на владеење на режим

Телевизија Нова - 29.06.2017

Доколку СЈО сакаа да откријат, а мораше тоа да го сакаат и да го направат, кој прислушувал, за чии потреби и за чии цели, требаше да го тераат обвинението Пуч за Заев до крај, рече во „Аргументи“ на ТВ Нова политичкиот аналитичар Оливер Андонов.

Нови 17 обвиненија за 18 предмети покрена СЈО, материјалите ќе се носат во судот

Локално - 29.06.2017

Материјалите кои ги поседува Специјалното јавно обвинителство ќе бидат пренесени во судот, денеска и утре, за нови 17 обвиненија за 18 случаи, најави обвинителката Катица Јанева на денешната прес-конференција.

СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека

Мета - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази.

На полноќ истече мандатот на СЈО: Јанева има законска обврска да ги прекине започнатите постапки, а не да се заканува ...

Република - 29.06.2017

Ноќеска на полноќ истече мандатот на Специјалното јавно обвинителство. Судот ќе одлучува по обвиненијата кои беа покренати до 30 јуни 2017 година, а од 1 јули 2017 година СЈО веќе не може да покренува обвиненија.

Кои се судиите кај кои се распределени обвиненијата на СЈО?

Мета - 29.06.2017

По обвиненијата што Специјалното јавно обвинителство денеска ги поднесе во Кривичниот суд ќе одлучуваат судии кои веќе судат предмети на СЈО, како и нивни колеги кои работеле или сè уште работата на големи случаи, како „Монструм“, „Сопот“ и „Диво ...

Спакувани во кутии: Предметите на СЈО денеска ќе патуваат во суд (фото)

Канал 77 - 29.06.2017

Спакувани во дваесетина кутии, обвиненијата на специјалното јавно обвинителство денеска ќе патуваат во Кривичниот суд. Кутиите со докази се сместени во просториите на СЈО каде се очекува во секое време да почне прес-конференција на која ќе бидат ...

СЈО по 30 јуни нема мандат да покренува било какви постапки

Пулс24 - 29.06.2017

Основањето на СЈО е дел на политички договор од Пржино и тоа е еден хибриден орган кој нема основа во Уставот. Тој орган беше основан со строго утврден рок и само во истиот може да се поднесуваат обвиненија или да се запре истрагата, оценува ...

СЈО поднесе обвиненија против 94 физички и 7 правни лица за серија кривични дела

Бизнис Вести - 29.06.2017

На денешната прес-конференција Катица Јанева соопшти дека Специјалното јавно обвинителство поднесе обвиненија против 94 физички и 7 правни лица за серија кривични дела откриени во прислушуваните разговори.

Јанева: Ќе бараме притвор и за претседателот на една политичка партија

Пулс24 - 29.06.2017

Вкупно 17 обвиненија за 18 предмети против 94 лица во текот на овие два дена ќе бидат пренесени од Специјалното јавно обвинителство до Кривичниот суд, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева.

СЈО не поднесе ниту едно обвинение против функционери на коалицискиот партнер на СДСМ и ДУИ

Пулс24 - 29.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева денеска изјави дека СЈО поднело 17 обвиненија за 18 случаи против 94 физички и 7 правни лица. Ниту едно од овие обвиненија не се однесува на лица од ДУИ, со што се потврдија информациите во јавноста дека ...

СЈО покрена 17 обвиненија против 94 физички и 7 правни лица

еМагазин - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција соопшти дека подигнало 17 обвиненија за 18 предмети против 94 физички и седум правни лица. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева истакна дека се обезбедени цврсти и обемни докази ...

СЈО поднесува 17 обвиненија против 94 лица – истрагата за „Талир“ продолжува

Канал 77 - 29.06.2017

Специјалното јавно обвинителство поднесува 17 обвиненија против 94 физички лица и 7 правни лица. Обвиненијата се однесуваат на вкупно 18 случаи, односно кривични дела кои произлегуваат од прислушуваните разговори.

Еве што изјави Катица Јанева на денешната прес-конференција

Бизнис Вести - 29.06.2017

„Би сакала да го потенцирам исклучителното значење кое го има денешниот настан, особено заради тоа што ја имам можноста со Вас да споделам дел од резултатите кои ги постигнавме досега, а се рефлектирани во обвиненијата кои заедно со обезбедените ...

Законските измени за продолжување на мандатот на СЈО во собраниска процедура

24 Вести - 28.06.2017

Законските измени за продолжување на мандатот на СЈО за поднесување на обвинителни акти ќе влезат во собраниска процедура. Предлозите се истите кои СДСМ ги поднесе минатата есен кога не добија двотретинско мнозинство.

Утре во 12 часот прес-конференција на СЈО

Алсат-М - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре во 12 часот на која најверојатно ќе бидат соопштени предметите за кои ќе бидат поднесени обвиненија. Инаку досега СЈО поднесе три обвиненија, за нарачаните шамари во Центар каде ...

Законските измени за продолжување на мандатот на СЈО ќе бидат пуштени во собраниска процедура

Телма - 28.06.2017

Денеска во собраниска процедура ќе бидат пуштени законските измени за продолжување на мандатот на СЈО за поднесување на обвинителни акти, потврди за Телма координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев.

До крајот на неделава СЈО ќе соопшти за обвиненијата

Алсат-М - 28.06.2017

Специјалната јавна обвинителка, Фатиме Фетаи, денеска најави дека до крајот на неделата СЈО ќе објави за кои предмети ќе поднесе обвиненија. До истекот на рокот за поднесување на обвиненија остануваат уште само два дена и тој истекува во петок.

До крајот на неделата нови обвиненија, во Собрание законски измени

24 Вести - 28.06.2017

До крајот на неделава, односно 30 јуни, кога истекува законскиот рок од 18 месеци во кои Специјалното јавно обвинителство може да поднесува обвиненија ќе се знае кои истраги кои обвинителите на Катица Јанева ги отворија ќе завршат со обвинителни ...

Законски измени за СЈО ќе бидат пуштени во собраниска процедура

+инфо - 28.06.2017

Законските измени се однесуваат на продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство за поднесување на обвиненија. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денес за Телма потврдил дека во собраниска процедура ќе бидат ...

СЈО утре со прес-конференција пред истекот на рокот

Р.С.Европа - 28.06.2017

СЈО за утре на пладне најави прес конференција во просториите на обвинителството. СЈО има рок до петок да покрене нови обвиненија. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева неодамна изјави дека повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО ...

Утре на пладне прес конференција на СЈО

+инфо - 28.06.2017

Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, изјави пред неколку дена обвинителката Катица Јанева. Специјалното јавно обвинителство за утре на пладне закажа прес конференција која ќе се одржи во просториите ...

Еден ден пред истекот на рокот за обвиненија: СЈО утре ќе одржи прес-конференција

Правдико - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство утре, со почеток во 12 часот ќе одржи прес-конференција. Од таму не соопштуваат повеќе детали за настанот. Мандатот на СЈО за покренување обвиненија истекува на 30 јуни.

Законски измени за СЈО ќе бидат пуштени во собраниска процедура

Либертас - 28.06.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денес за Телма потврдил дека во собраниска процедура ќе бидат пуштени законски измени за СЈО. Законските измени се однесуваат на продолжување на мандатот на Специјалното јавно ...

Еден ден пред истекот на рокот за обвиненија: СЈО утре ќе одржи прес-конференција

Кајгана - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство утре со почеток во 12 часот ќе одржи прес-конференција. Од таму не соопштуваат повеќе детали за настанот. Мандатот на СЈО за покренување обвиненија истекува на 30 јуни.

Утре прес на СЈО

А1 On - 28.06.2017

Утре во 12 часот Специјалното јавно обвинителство ќе одржи прес – конференција. Во најавата за пресот не е прецизирано што ќе биде тема и што ќе се објави. Мандатот на СЈО истекува за два дена.

Еден ден пред истекот на рокот за обвиненија: СЈО утре ќе одржи прес-конференција

Макфакс - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство утре, со почеток во 12 часот ќе одржи прес-конференција. Од таму не соопштуваат повеќе детали за настанот. Мандатот на СЈО за покренување обвиненија истекува на 30 јуни.

Законски измени за СЈО наскоро ќе влезат во собраниска процедура

Позитив.мк - 28.06.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денес за Телма потврдил дека во собраниска процедура ќе бидат пуштени законски измени за СЈО. Законските измени се однесуваат на продолжување на мандатот на Специјалното јавно ...

Истекува мандатот на СЈО- ја снема ли Катица Јанева ?

Локално - 28.06.2017

Два дена до истекот на мандатот на СЈО, а најавите за поднесување нови обвинителни акти, ги нема. Има најави само дека парламентарното мнозинство ќе побара продолжување на мандатот, но она што е суштински за Катица Јанева и СЈО ги нема најавените ...

Еден ден пред истекот на рокот за обвиненија: СЈО утре ќе одржи прес-конференција

Точка - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство утре, со почеток во 12 часот ќе одржи прес-конференција. Од таму не соопштуваат повеќе детали за настанот. Мандатот на СЈО за покренување обвиненија истекува на 30 јуни.

Законски измени за СЈО ќе бидат пуштени во собраниска процедура

Слободен Печат - 28.06.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денес за Телма потврдил дека во собраниска процедура ќе бидат пуштени законски измени за СЈО. Законските измени се однесуваат на продолжување на мандатот на Специјалното јавно ...

СЈО за утре најави прес-конференција, се очекуваат нови обвиненија

Мета - 28.06.2017

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре во 12 часот не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак со оглед на тоа дека рокот за поднесување на обвиненија на СЈО истекнува за два дена, се очекува на утрешната ...

Последните препелкања на СЈО

Нетпрес - 28.06.2017

Очигледна е нервозата на СЈО поради сопствената свесност дека не поседуваат никакви докази и затоа со лажни и клеветнички изјави прават обиди да ја прикријата својата партиска пристрасност поради што на сомневање се подготвени да ја стават дури и ...

Утре влегуваат во процедура законите што ги бара СЈО

24 Вести - 27.06.2017

Утре ќе бидат поднесени предлог законите за продолжување на рокот за покренување обвиненија од страна на СЈО и измени на законот за заштита на сведоци во собранието потврди за телевизија 24 координатот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

Календарот на СЈО со само 3 дена за обвиненија - денеска ги немаше

Телма - 27.06.2017

Утре во собраниска процедура ќе бидат пуштени законските измени за продолжување на мандатот на СЈО за поднесување на обвинителни акти, потврди за Телма координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев.

Три дена до истекот на мандатот на СЈО, се чекаат најавените обвиненија од Катица Јанева

ТВ21 - 27.06.2017

Три дена до истекот на мандатот на СЈО а најавите за поднесување нови обвинителни акти, не се остваруваат. Иако специјалната обвинителка Катица Јанева пред неколку дена изјави дека ќе бидат поднесени нови обвиненија, додека други случаи ќе паднат, ...

Три дена до истекот на мандатот на СЈО, се чекаат најавените обвиненија од Катица Јанева (ВИДЕО)

Либертас - 27.06.2017

Три дена до истекот на мандатот на СЈО а најавите за поднесување нови обвинителни акти, не се остваруваат. Иако специјалната обвинителка Катица Јанева пред неколку дена изјави дека ќе бидат поднесени нови обвиненија, додека други случаи ќе паднат, ...

Три дена до истекот на мандатот на СЈО! Дали ќе има нови обвиненија?

Бизнис Вести - 27.06.2017

Три дена до истекот на мандатот на СЈО а најавите за поднесување нови обвинителни акти, не се остваруваат. Иако специјалната обвинителка Катица Јанева пред неколку дена изјави дека ќе бидат поднесени нови обвиненија, додека други случаи ќе паднат, ...

СЈО нема да подигне обвинение за „Талир“?!

Deutsche Welle - 26.06.2017

Првата и најголема истрага на СЈО за кривичното дело „перење пари“ најверојатно нема да заврши пред судот поради процесни причини. Правни експерти тврдат дека ништо не е изгубено, бидејќи делото не застарува.

Груевски намерно не доаѓал на распит на „Талир“ за да нема обвинение

Нова ТВ - 26.06.2017

Груевски, Божиновски и Протоѓер тактички не се одзицале на поканите знаејќи дека така нема да може да се покрене обвинение за случајот „Талир“. Од СЈО им порачуваат дека истрагата продолжува и дека за нивните игри ќе се најде чаре.

До крајот на неделата истекува рокот на СЈО

Телма - 26.06.2017

До крајот на неделата истекува рокот на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство за поднесување обвиненија. Досега ова обвинителство отвори 19 истраги, а покрена само 3 обвиненија.

Дали блескавиот „Талир“ на СЈО ќе заврши без обвинение за врвот на ВМРО-ДПМНЕ?

Телма - 26.06.2017

Талир, најблескавото име во серијата истраги на СЈО може да заврши без обвинение за перење пари против 14 функционери на ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои првоосомничен е лидерот на партијата Никола Груевски.

СЈО има уште само четири дена за да поднесе обвиненија

Алсат-М - 26.06.2017

Уште четири дена има Специјалното обвинителство евентуално да поднесе обвиненија за завршените истраги. Рокот од 18 месеци за тоа истекува во петок. Неофицијално, околу 15-ина истраги треба да финишираат со обвиненија, а меѓу обвинетите би биле ...

Груевски намерно не ги примал поканите на СЈО за „Талир“, за да нема обвинение

24 Вести - 26.06.2017

Специјалното јавно обвинителство има врзани раце за затворање на истрагата за „Талир“ бидејќи екс премиерот Никола Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протогер, осомничени во случајот не ги примаат поканите за давање исказ во СЈО.

СЈО пред правни пречки за покренување обвинение за „Талир“

+инфо - 26.06.2017

Се очекува деновиве СЈО да соопшти за кои случаи ќе подигне обвиненија. Никола Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер тактички не се одзвале на поканите во очекување дека поради тоа СЈО нема да може да покрене обвинение за случајот „Талир“.

Груевски намерно не доаѓал на распит на „Талир“ за да нема обвинение

ТВ21 - 26.06.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, Кирили Божиновски и Мартин Протуѓер не се одзвале на поканите во обвиниетлството, знаејќи дека поради тоа нема да може да се достави обвинение доколку немале испрашување за главните осомничени, пренесува ...

Од утре до петок СЈО најавува голем број обвинителни акти

МКД - 26.06.2017

Специјалното јавно обвинителство има само уште четири дена за да поднесе нови обвиненија. Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, изјави минатата недела обвинителката Катица Јанева.

Нова: Груевски намерно не доаѓал на распит на „Талир“ за да нема обвинение

Либертас - 26.06.2017

Груевски, Божиновски и Протоѓер тактички не се одзвале на поканите знаејќи дека така нема да може да се покрене обвинение за случајот „Талир“. Од СЈО им порачуваат дека истрагата продолжува и дека за нивните игри ќе се најде чаре.

СЈО нема да подигне обвинение за „Талир“?!

Либертас - 26.06.2017

Првата и најголема истрага на СЈО за кривичното дело „перење пари“ најверојатно нема да заврши пред судот поради процесни причини. Правни експерти тврдат дека ништо не е изгубено, бидејќи делото не застарува, пишува Дојче веле.

Дали поради неодзивање на Груевски, Протоѓер и Божиновски ќе нема обвинение за Талир?

Таратур - 26.06.2017

Првата и најголема истрага на СЈО за кривичното дело „перење пари“ најверојатно нема да заврши пред судот поради процесни причини. Правни експерти тврдат дека ништо не е изгубено, бидејќи делото не застарува, пренесува Дојче Веле .

Како СЈО со уцена го турна ДУИ во прегратките на поразениот СДСМ?

Курир - 26.06.2017

Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како поразен на изборите во декември и со тоа да го прекрши Мајскиот договор и правилото победник ...

СЈО со неточни брифинзи сака да ја оправда својата неефикасност: Груевски досега ниту еднаш не одбегнал да даде изјава

Курир - 26.06.2017

Очигледно СЈО предводи политички, наместо правен процес. Тие денес ја продолжија праксата на протекување на полу информации и брифинзи кои имаат шпекулативен карактер водејќи наместо правна битка, лажна пресметка на перцепции и оцрнување на луѓе од ...

„Талир“: Намерно игнорирани покани за распит, за да нема обвиненија

Слободен Печат - 26.06.2017

Поради непримање на поканите за распит, Груевски, Божиновски и Протуѓер досега не се појавиле во СЈО, за обвиненијата од предметот „Талир“. Од СЈО порачуваат дека истрагата продолжува и покрај тоа што обвинетите не доаѓаат на распит.

СДСМ го употребува СЈО за уцена на ДУИ за коалицирање

Нетпрес - 26.06.2017

Од сево ова излегува на површина како СЈО со уцена ја турнала ДУИ во прегратките на СДСМ Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како ...

Груевски намерно не доаѓал на распит на „Талир“ за да нема обвинение

Бриф - 26.06.2017

Груевски, Божиновски и Протоѓер тактички не се одзвале на поканите знаејќи дека така нема да може да се покрене обвинение за случајот „Талир“. Од СЈО им порачуваат дека истрагата продолжува и дека за нивните игри ќе се најде чаре.

Ќе има ли обвинение за Груевски?

Локално - 26.06.2017

Груевски, Божиновски и Протоѓер тактички не се одзвале на поканите знаејќи дека така нема да може да се покрене обвинение за случајот „Талир“. Од СЈО им порачуваат дека истрагата продолжува и дека за нивните игри ќе се најде чаре.

СЈО со неточни брифинзи сака да ја оправда својата неефикасност:Груевски досега ниту еднаш не одбегнал да даде изјава

Република - 26.06.2017

Очигледно СЈО предводи политички, наместо правен процес. Тие денес ја продолжија праксата на протекување на полу информации и брифинзи кои имаат шпекулативен карактер водејќи наместо правна битка, лажна пресметка на перцепции и оцрнување на луѓе од ...

Без одговор на поканите на Груевски СЈО не може да покрене обвинение за „Талир“

Фактор - 26.06.2017

Истрагата „Талир“ која ја води СЈО најверојатно нема да добие обвинителен акт затоа што Груевски меѓу другите осомничени не ги примил ниту се одзвал на поканите за увид. Специјалното јавно обвинителство има врзани раце за затворање на истрагата за ...

Груевски намерно не ги примал поканите на СЈО за „Талир“, за да нема обвинение

Локално - 26.06.2017

Специјалното јавно обвинителство има врзани раце за затворање на истрагата за „Талир“ бидејќи екс премиерот Никола Груевски, Кирил Божиновски и Мартин Протогер, осомничени во случајот не ги примаат поканите за давање исказ во СЈО, информира ТВ24.

Како СЈО со уцена го турна ДУИ во прегратките на поразениот СДСМ?

Пулс24 - 26.06.2017

Излегува на виделина наклонетоста на одредени функционери на ДУИ кон СДСМ и нивната желба по секоја цена Али Ахмети да направи коалиција со Зоран Заев како поразен на изборите во декември и со тоа да го прекрши Мајскиот договор и правилото победник ...