TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Канал5 - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Грчки медиуми: „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Фокус - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Канал5 - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми . Откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

24 Вести - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Грчева бара прекин на преговорите со Грција

Фокус - 20.05.2018

Од партијата Глас за Македонија на Солза Грчева бараат прекин на преговорите за името со Грција, и враќање на прашањето на правен, како што велат, а не на политички терен. Од таму сметаат дека предлогот на Заев „Република Илинденска Македонија“ ќе ...

Владата не се откажува од „Република Илинденска Македонија“, иако Грција го одби предлогот

Фокус - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Заев и Ципрас се договориле за името Република Илинденска Македонија

Сакам да кажам - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е најновиот предлог за името на државата, со кој треба да се стави крај на долгогодишниот спор со Грција, а бил договорен помеѓу Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Владата и натаму се надева на Илинденска Македонија

Алсат-М - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Владата не се откажува од „Илинденска Македонија“ како најдобар компромис

Сакам да кажам - 20.05.2018

Владата не се откажува од предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решавање на спорот за името со Грција и го смета како најдобро решение. Од Владата денеска преку соопштение информираа дека „Република Илинденска Македонија“ е име со временска ...

Бачев го поправи Заев: Илинденското востание не е за социјални права, туку за слобода

Фокус - 20.05.2018

Од партијата „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев реагираат за последната изјава на премиерот, Зоран Заев, во врска со Илинденското востани. Од таму велат дека Заев го свел востанието на борба за социјални права, наместо на борба за слобода.

Владата одговори Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Канал5 - 20.05.2018

Македонската Влада останува на предлогот Република Илинденска Македонија бидејќи е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис.

Момчиња од Илинден нападнале полицајци, еден завршил во болница

Фокус - 20.05.2018

Две момчиња од населба Илинден на возраст од 18 и 21 година, нападнале полициски службеници во сендвичара во истата скопска населба. Полицајците биле на работна задача во сендвичарата откако претходно бил нарушен јавниот ред и мир.

Дали Република Илинденска Македонија е најблиску до заемно прифатливо решение?

Канал5 - 20.05.2018

Дали индиректното отфрлање на македонскиот предлог Република Илинденска Македонија од страна на Ципрас води кон застој во преговорите, какви што се дел од коментарите во овдешните медиуми.

Грција индиректно го отфрли предлогот за „Илинденска“, инсистира на временска или географска одредница

Телма - 20.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ засега нема да биде решение на спорот. Грција официјално, но индиректно, го одби предлогот со рефернцата „Илинденска“ со образложение дека е иредентистички и инситира на веќе познати две опции, временска или ...

Владата не се откажува од „Република Илинденска Македонија“

Телма - 20.05.2018

Владата не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија. Очекува подршка од Грција затоа што се работи за име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете ...

Владата не се откажува од „Илинденска“, Атина ги враќа „Нова“ и „Горна“ - Во четврток средба Димитров, Коѕијас и Нимиц

24 Вести - 20.05.2018

Македонската Влада не се откажува од името Република Илинденска Македонија. Предлогот претставува одлична база за решение затоа што подразбира временска одредница, се поклопува со важни датуми од историјата и покажува дека Република Македонија ниту ...

Екс амбасадори: САД и ЕУ да ја притиснат Грција

24 Вести - 20.05.2018

Грција нè уценува, а меѓународната заедница мора да реагира, порачуваат дел од дипломатите коментирајќи го текот на преговорите за спорот со името. Според поранешниот амбасадор Благој Зашов, Република Илинденска Македонија е достоинствен предлог и ...

Репортажа: Крушевчани со предлог за името - Република „Крушевска Македонија“

24 Вести - 20.05.2018

Ако земјава стане Република Илинденска Македонија – ќе биде ли Крушево главен град. Се разбира, на шега прашуваат граѓаните. Сепак, неочекуваниот предлог за името, стана топ тема, а се чини најмногу во Крушево.

Шекеринска: Не може да се бираат делови од пакетот решенија

Алсат-М - 20.05.2018

Не може Атина да си бира елементи од пакетот за името договорен во Софија врз основа на нејзините преференци – да го прифати само она што и се допаѓа и да го одбие она за што има реакции во грчката јавност и политичките кругови.

Граѓаните со различни ставови: Дали е прифатливо „Република Илинденска Македонија“?

ТВ21 - 20.05.2018

За прв пат во изминатите речиси три децении, откако Грција и официјално соопшти дека има проблем со уставното име на Република Македонија, еден политичар излезе јавно и го соопшти предлогот кој би бил прифатлив во преговорите.

Димитров: Заев и Ципрас имаат цврст однос и сакаат ова прашање да се реши

Фокус - 20.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во вечерашното гостување на телевизијата „1ТВ“ изјави дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ бил утврден на министерско ниво на средбите со неговиот колега Никос Коѕијас, пред за опцијата ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска”, „Горна” и „Нова Македонија” се враќаат во игра

Слободен Печат - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Од Владата тврдат дека Република Илинденска Македонија е задоволително за двете страни: Никогаш не сме биле поблиску до ...

Курир - 20.05.2018

Одлуката на премиерот Зоран Заев да прифати предлог за промена на името и уставот на државата без консултации со опозицијата и експертите, а и криејќи од јавноста, предизвика негодувања кај јавноста.

Грчки медиуми: Повторно во игра „Горна“ и „Нова Македонија“

Р.С.Европа - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

А1 On - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Двајца полицајци физички нападнати синоќа после полноќ во Скопје, еден со повреди заврши на Клинички

Курир - 20.05.2018

На 20.05.2018 година околу 01,50 часот при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен реди и мир во сендвичара во населба Илинден двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.

Единствена Македонија: Заев ја срами Македонија, илинденците се бореле за национални, а не за социјални права

А1 On - 20.05.2018

„Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ. Вчерашниот изјава на Заев по т.н. лидерска средба дека Илинденското востание било за социјални права, ја потресе македонската јавност.

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

МКД - 20.05.2018

- Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Немирна ноќ во Илинден: Направиле драма во сендвичара, реагирала полицијата, еден повреден

Press24 - 20.05.2018

Во два часот по полноќ при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на 18-годишниот К.К. и 21-годишниот М.М.

Владата не се откажува од „Илинденска Македонија" иако Грција одби: Име со временска одредница кое ги задоволува двете ...

Press24 - 20.05.2018

Владата денеска излезе со став за името Република Илинденска Македонија по сите реакции. Ви го пренесуваме во целост: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за ...

Грчки медиуми: „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Press24 - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Димитров: Тешко е да си за Македонија, а да не си за Илинденска Македонија

Слободен Печат - 20.05.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во вечерашното гостување на телевизијата „1ТВ“ изјави дека предлогот „Република Илинденска Македонија“ бил утврден на министерско ниво на средбите со неговиот колега Никос Коѕијас, пред за опцијата ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница и ги задоволува двете страни

+инфо - 20.05.2018

Со ова име имна разграничување од секој аспект. Илинденското востание е заедничка борба на нашиот мултиетнички народ за социјални права и слободи. И нема никакви територијални аспирации према ниту една соседна земја, вклучително и Грција.

Со поетски митинг „Стихови за душата“ беше крунисана 19-та Литературна манифестација „Илинден 2018“

А1 On - 20.05.2018

Во незаборавна атмосфера, во која тишината ја параа стиховите, како мелем за душите на присутните во преполната сала на домот на култура „Илинден“, се одржа централниот настан на 19-та Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Стандард - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Слободен Печат - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, се наведува во соопштението од Владата.

Влада: „Република Илинденска Македонија“ е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

А1 On - 20.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Сител - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Сител - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Макфакс - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението на македонската Влада, објавено по информациите дека ...

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

Сител - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Единствена Македонија: Срамна е изјавата на Заев дека Илинденското востание било за социјални права

Макфакс - 20.05.2018

Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ, стои во денешното соопштение на политичката партија „Единствена Македонија“. Оттаму велат дека вчерашната изјава на Заев по лидерската ...

Нападнати полицајци во сендвичара во Илинден

Кајгана - 20.05.2018

При вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, денеска околу 01.50 часот двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.(21) двајцата од населба Илинден.

ИАКО ГРЦИЈА НЕ ОДБИ, ВЛАДАТА НЕ СЕ ОТКАЖУВА: Република Илинденска Македонија е задоволително решение!

Таратур - 20.05.2018

Последниот предлог од македонска страна, кој крена огромна прашина и бура од реакции по социјалните мрежи, беше одбиен од грчката страна, но тоа не ги поколеба нашите власти уште еднаш да потенцираат дека Република Илинденска Македонија за севкупна ...

Име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Р.С.Европа - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Македонската влада не се откажува од „Република Илинденска Македонија“

Независен - 20.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Грција против предлогот „Илинденска“, инсистира на временска или географска одредница

Глас на Америка - 20.05.2018

Официјална Атина индиректно го отфрли преглогот на премиерот Заев оценувајќи го како иредентистички и инситира на еден од петте предлози на медијаторот Нимиц. Македонската Влада останува на ставот дека „Република Илинденска Македонија“ е добро ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Макфакс - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Двајца полицајци е нападнати во сендвичарница во Илинден

+инфо - 20.05.2018

Напаѓачи се К.К.(18) и М.М.(21) двајцата од населба Илинден. И двајцата се периведени во Полициска станица Гази Баба. Двајца полицајци се нападнати додека реагирале при нарушување на јавен ред и мир во сендвичарница во населба Илинден.

Влада: „Илинденска“ е временска одредница и компромисно решение

Нова ТВ - 20.05.2018

Владата на Република Македонија ќе ги продолжи разговорите со Владата на Република Грција се до изнаоѓање дефинитивно решение на 25-годишниот спор. Никогаш не сме биле поблиску до решение, а пријателството меѓу двете земји и двата народи никогаш не ...

Грчки медиуми:„Илинденска“ индиректно отфрлена, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

+инфо - 20.05.2018

Коментарите се дека по реакциите на партиите од опозицијата, кои речиси едногласно го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија“ со објаснување дека содржи иредентизам, во грчката влада одново ги измериле можностите за решение и создавање ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Кајгана - 20.05.2018

Атина, 20 мај 2018 (МИА) - Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Курир - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

МКД - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Стандард - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Владата не се откажува од „Република Илинденска Македонија“ - Шекеринска: Ова е одлична база за решение

Сител - 20.05.2018

Разговорите меѓу Македонија и Грција за името продолжуваат се до изнаоѓање на дефинтивно решение на 25-годишниот спор меѓу двете држави. Останува и договорената средба на преговарачите идната недела во Њујорк со медијаторот Нимиц.

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Сител - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Заев го кажа предлогот - Република Илинденска Македонија, Ципрас побара географска или временска одредница

Кајгана - 20.05.2018

Скопје, 20 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера ...

Димитров: Со последниот предлог се зајакнува идентитетот

+инфо - 20.05.2018

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас имаат цврст однос и сакаат ова прашање да се реши. Предлогот „Република Илинденска Македонија“ го зајакнува идентитетот изјави вечерва министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за време на гостување на ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Локално - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

ГРЦИТЕ ПРОТИВ „РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Ќе се бара ли нов предлог?

Фактор - 20.05.2018

Ги охрабруваме нашите соседи да продолжиме заедно да работиме на изнаоѓање на заемно прифатливо решение со географска или временска одредница токму како што предвидува пакетот предлози што ги достави специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, ...

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Вечер Прес - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

Локално - 20.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

Фактор - 20.05.2018

Со „ Република Илинденска Македонија “ во јуни може да доби еме покана од НАТО и сите фондови да се отворат, изјави вчера премиерот Зоран Заев, но граѓаните на оваа тема имаат различни ставови.

„Изгоре“ предлогот „Илинденска Македонија“

еМагазин - 20.05.2018

Прво сите грчки опозициони партии, а потоа индиректно и грчката Влада, охрабрувајќи ја Македонија да се најде заемно прифатливо решение со географска или временска одредница, го отфрли предлогот „Илинденска Македонија“, кој за македонската влада ...

Предлогот Илинденска Македонија – неприфатлив за Грција

CivilMedia - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

CivilMedia - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Малку по малку, колку да не боли, се до балчак

Фактор - 20.05.2018

Човек ако сака да си вежба глупост, добра прилика е да си прави комбинаторики со името на нашата татковина Република Македонија, особено што нашето уставно име им пречи на грците, на многумина им пречи тоа што долго врема беше во оптек Горна ...

Грчките медиуми пишуваат за други опции за името

Фактор - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, пишуваат грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“.

Што кажа Заев, а што лидерите за Република Илинденска Македонија!

Локално - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во Скопје.

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Република - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Локално - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Се огласија од кабиентот на Ципрас: Еве кое предлог име ни го отфрлија Грците

Бизнис Вести - 20.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Oд Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: „Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите ...

Грчки медиуми:„Илинденска“ индиректно отфрлена, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Либертас - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Точка - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението на македонската Влада, објавено по информациите дека ...

Твитерџиите до Заев: Во историјата ќе бидеш запишан како најголем предавник

Република - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред, приклучете се, напиша вчера на својот профил македонскиот премиер откако објави дека прифатил Илинденска Македонија, промена на устав и Ерга Омнес.

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Локално - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Грчки медиуми: По отфрлањето на „Илинденска“, „Горна“ и „Нова Македонија“ се враќаат во игра

Република - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Официјална Атина бара име со географска или временска одредница

Република - 20.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Владата не се откажува од “Илинденска Македонија”: Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока ...

Либертас - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Владата му возврати на Ципрас: Ова е пораката по вчерашното грчко одбивање на предлогот Илинденска Македонија

Sky - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни, стои во соопштението на македонската Влада, објавено по информациите дека ...

Република Илинденска Македонија е реална можност за компромис

iPortal - 20.05.2018

„Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Грција го отфрли предлогот „Илинденска Македонија“, бара географска или временска одредница

еМагазин - 20.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Единствена Македонија: Срамна е изјавата на Заев дека Илинденското востание било за социјални права

Точка - 20.05.2018

Зоран Заев продолжува со секој свој чекор, со секоја своја изјава да ја срами Македонија и македонскиот народ, стои во денешното соопштение на политичката партија „Единствена Македонија“. Оттаму велат дека вчерашната изјава на Заев по лидерската ...

Влада: Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое ги задоволува двете страни

Вечер Прес - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Владата не се откажува од „Република Илинденска Македонија“

Тера - 20.05.2018

По вчерашната информација дека Грција го одбила предлогот „Република Илинденска Македонија“, Владата на Македонија се огласи. „Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална ...

Двајца полицајци физички нападнати, едниот заврши на Клинички

Република - 20.05.2018

На 20.05.2018 година околу 01,50 часот при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен реди и мир во сендвичара во населба Илинден двајца полициски службеници биле физички нападнати од страна на К.К.(18) и М.М.

БЕЗРЕДИЕ: Нападнати полицајци во сендвичара

Фактор - 20.05.2018

Напад на полицаијци поради вршење на својата должност. Имено, при вршење на службени дејствија по претходно нарушен јавен ред и мир во сендвичара во населба Илинден, денеска околу 01.50 часот двајца полициски службеници биле физички нападнати од ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Точка - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Sky - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Грција против предлогот „Илинденска“, инсистира на временска или географска одредница

Вечер Прес - 20.05.2018

Официјална Атина индиректно го отфрли преглогот на премиерот Заев, оценувајќи го како иредентистички и инсистира на еден од петте предлози на медијаторот Нимиц. Македонската Влада останува на ставот дека „Република Илинденска Македонија“ е добро ...

Тргни-застани со Илинденска Македонија

CivilMedia - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

ДОГОВОРЕН СПИН ЗА ГОРНА ПОЛЕСНО ДА НИ ВЛЕЗЕ : Заев и Ципрас се заиграа!

Вечер Прес - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректно го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Грција го отфрли предлогот Илинденска Македонија

24Инфо - 20.05.2018

Грција го отфрли предлогот Илинденска Македонија На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на посредникот во спорот Метју Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, ...

Жители на населба Илинден нападнале полицајци, еден од напаѓачите завршил во болница

Вечер Прес - 20.05.2018

Двајца полицајци ноќеска биле нападнати пред сендвичара во населба Илинден од страна на двајца жители на населбата на возраст од 18 и 21 година. Како што информираат од МВР, полицајците презеле дејствија поради нарушен јавен ред и мир, меѓутоа биле ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Вечер Прес - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение

Н.Македонија - 20.05.2018

Горна и Нова Македонија како можни варијанти за решение, повторно се враќаат на маса, според грчките медиуми откако официјална Атина, вчера индиректното го отфрли името „Република Илинденска Македонија“ и додаде дека треба да се најде заемно ...

Со поетски митинг „Стихови за душата“ заврши 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“

Н.Македонија - 20.05.2018

Во Домот на култура „Илинден“ синоќа се одржа централниот настан на 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“, поетскиот митинг „Стихови за душата“. Беа претставени стиховите на 26 автори од Македонија и балканските држави.

Илинденска Македонија е неприфатлив предлог за Грците

Н.Македонија - 20.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата која била издвоена како најприфатлива на преговорите меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, што се водеа на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, а која вчера Заев и јавно ја изнесе по ...

Владата очекува Грција да го разбере предлогот Република Илинденска Македонија и да го поддржи

AKO - 20.05.2018

,,Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност за компромис кој ги задоволува двете страни. Очекуваме дека предлогот ќе биде разбран и ќе најде поширока поддршка во ...

Венизелос: Илинденска Македонија, епитом на иридентизмот!

Алсат-М - 19.05.2018

Со свој став по објавата на медиумите околу новиот предлог за решение на спорот за името, се јави и претседателот на партијата ПАСОК и поранешен министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос.

Република Илинденска Македонија неприфатливо име за грчката опозиција

Телма - 19.05.2018

Ципрас денеска го информираше државниот и политички врв на Грција за договор постиган во Софија. Лидерот на грчката опозициска партија „Неа демократиа“, Кирјакос Мицотакис, имал телефонскии разговор со премиерот Алексис Ципрас во кој бил информиран ...

Заев: Ќе прифатиме име- Република Илинденска Македонија

Фокус - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба се обрати до јавноста при што истакна дека владата е спремна да го прифати името Република Илинденска Македонија. Тој потенцираше дека ова име би било за севкупна употреба.

Стојам зад предлогот Република Илинденска Македонија, кажа Заев по лидерската средба и најави референдум

Сакам да кажам - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е предлогот кој што го договоривме со грчкиот премиер Алексис Ципрас и јас Зоран Заев, премиер на Македонија, стојам зад овој предлог и барам да ме поддржите, рече Заев по денешната лидерска средба, одбивајќи да ...

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба

Алсат-М - 19.05.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев по завршувањето на средбата со претседателот на државата, Ѓорге Иванов и лидерите на поголемите политички партии рече дека тој ќе се залага за предлогот Република Илинденска Македонија за севкупна ...

Мицкоски не го прифаќа предлогот Република Илинденска Македонија, Иванов ќе чека на писмено

Сакам да кажам - 19.05.2018

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по изјавата на Заев кажа дека предлогот Република Илинденска Македонија, презентиран на денешната лидерска средба, кој што подразбира уставни промени е неприфатлив за неговата партија.

Република Илинденска Македонија за севкупна употреба е предлогот за решение на спорот за името

Телма - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија за севкупна употреба е предлогот за можно решение за спорот за името. Премиерот Заев на тричасовната лидерска средба го информираше државниот и политчкиот врз за сите детали за преговорите со Грција.

Со Илинденска Македонија го отвораме патот кон ЕУ И НАТО што е гаранција за нашиот опстанок, рече Заев по лидерската ...

Сакам да кажам - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија на македонски, Republic of Ilinden Macedonia на англиски и Republika Ilindenase e Maqedonisë на албански е предлогот за кој што го информирав државниот врв, во детали по завршувањето на лидерската средба денеска во ...

„Клик Плус“ дебата: Дали „Илинденска Македонија“ е клучот кој недостигаше?

ТВ21 - 19.05.2018

Името Република Илинденска Македонија, кое според шпекулациите бил еден од предлозите на последната средба помеѓу Заев и Ципрас, преставува изненадување за граѓаните на Македонија, но и за познавачите на политичките состојби.

Заев: Илинденска Македонија ќe ни ги отвори вратите на ЕУ и НАТО!

Deutsche Welle - 19.05.2018

Ако се постигне политички консензус околу предлогот, идната недела би се одржала средба со посредникот од ОН, Метју Нимиц, на која би била направена нацрт верзија на пакет-решението, најави премиерот Заев.

„Република Илинденска Македонија“, за севкупна употреба, јазик и нација македонски

24 Вести - 19.05.2018

Зоран Заев ја фрли коцката – Република илинденска Македоцнија, име за севкупна употреба, Уставни измени, е опцијата за која пружил рака со грчкиот колега Алексиси Ципрас. Јазикот останува македонски, како и кодовите МК и МКД.

Бараме име со географска или временска одредница како што предлага Нимиц, велат од Кабинетот на Ципрас

Сакам да кажам - 19.05.2018

Кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас соопшти дека за Грција е прифатливо име со географска или временска одредница, какви што се предлозите на посредникот Метју Нимиц, индиректно отфрлајќи го предлогот на Македонија „Република Илинденска ...

Ципрас: Добро е што прифаќате „ерга омнес“, но ние одбиваме „Илинденска Македонија“

Алсат-М - 19.05.2018

Откако македонскиот премиер, Зоран Заев попладнево го обелодени предлог решението за името, Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба, со кое на самитот на ЕУ во Софија се согласија со неговиот грчки колега Ципрас, грчката влада вечерва ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

ТВ21 - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

24 Вести - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

24 Вести - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

Канал5 - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за „Репу ...

Ципрас: Поздравуваме што прифативте „ерга омнес“, но бараме име со географска одредница

Фокус - 19.05.2018

Грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Во соопштението на грчката влада се вели дека се поздравува тоа што македонската страна прифатила дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби, пренесоа ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

24 Вести - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Канал5 - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

Канал5 - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, На кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Канал5 - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средб - ...

Мицотакис: Илинденска Македонија неприфатливо за Нова Демократија

Алсат-М - 19.05.2018

Лидерот на грчката опозициска партија, Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, откако телефонски ја добил информацијата од премиерот Алексис Ципрас за предлогот – Република Илинденска Македонија, се изјаснил дека за него тоа е неприфатливо со ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Стандард - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев бара подршка за Илинденска Македонија, Мицкоски против промена на Уставот

Р.С.Европа - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија за севкупна опотреба е опцијата, за која разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас во Софија,изјави премиерот Зоран Заев. ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати промена на Уставот со цел промена на уставното име, ...

Грчева: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што претставува целосна капитулација

Макфакс - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ најостро реагира и е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева.

Мицотакис: Името Република Илинденска Македонија е иредентистичко

Нова ТВ - 19.05.2018

Лидерот на грчката опозициска партија Неа демократиjа, Кирјакос Мицотакис и поранешниот министер за надворешни работи, социјалистот Евангелос Венизелос го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија” како иредентистички, пишува весникот ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Кајгана - 19.05.2018

Скопје, 19 мај 2018 (МИА) - Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал ...

Заев со порака до граѓаните на Грција – немаме никакви територијални претензии

Макфакс - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев, по денешната лидерска средба им се обрати со порака и на граѓаните на Грција. Тој им го образложи името Република Илинденска Македонија. „Со ова име, правиме целосно разграничување со регионот Македонија во Грција.

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

А1 On - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

И Ципрас ја одби „Илинденска Македонија“

Нова ТВ - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Заев ја повика нацијата да направи четврт Илинден, да го прифати името Република Илинденска Македонија

Макфакс - 19.05.2018

Во обраќањето по лидерската средба, денес премиерот Зоран Заев ја повика нацијата да го поддржи предлогот Република Македонија да се преименува во Република Илинденска Македонија со што ќе го направи четвртиот Илинден.

Заврши лидерската средба: Заев и Мицкоски со различни изјави за Илинденска Македонија

Таратур - 19.05.2018

Македонскиот премиер, Зоран Заев по завршувањето на средбата со претседателот на државата, Ѓорге Иванов и лидерите на поголемите политички партии рече дека тој ќе се залага за предлогот Република Илинденска Македонија за севкупна употреба, без да ...

Грција ја отфрли Илинденска Македонија, кабинетот на Ципрас бара географска или временска одредница

+инфо - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Сител - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Промената на Уставот која ја договорил Заев значи шамар за земјите кои не признале под уставно име

Курир - 19.05.2018

Голем број земји на светот ја имаат признаено Македонија под уставното име, поточно уставното име на Република Македонија го имаат признаено 133 држави. Според коментарите во јавноста одлуката на Заев да прифати промена на името за севкупна ...

Заев се избања, прифати ново име кое Ципрас го одби

Курир - 19.05.2018

Премиерот на Македонија гордо најави дека Македонија ќе го менува името во Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба што значи дека ќе се менува и уставот на државата. -Сега нам ни треба нов четврт Илинден, во кој ќе се обидиниме ...

Клучен пресврт или чекор назад во преговорите за името

Независен - 19.05.2018

Брзо, како и што се разгореа, почнаа да спласнуваат и оптимизмот и пизмата што во домашната јавност ги предизвика предлогот „Република Илинденска Македонија“ за името на државава, кој претставува своевидно ретерирање од географска во временска или ...

Грчката Влада до Заев: Фала што прифативте ерга омнес, останува да најдеме одредница за името

Курир - 19.05.2018

По изјавата која македонскиот премиер ја даде веднаш после лидерската средба, се огласи грчката Влада. Додека Македонците се изреволтирани од простапот на Зоран Заев и од идеите кои тој ги прифаќа, а за цел народ се неприфатливи, од грчката страна ...

Ципрас: Македонската страна прифати ерга омнес, но ќе бараме име со географска одредница

МКД - 19.05.2018

И грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Во соопштението на грчката влада се вели дека се поздравува тоа што македонската страна прифатила дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби.

„Република Илинденска Македонија“ за севкупна употреба со македонски јазик и нација

Глас на Америка - 19.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ е против промена на Уставот, која би била потребна доколку предлогот биде прифатен а престедателот Иванов се воздржа од коментари барајќи целиот тек на процесот да му биде доставен писмено.

Грчева: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што претставува целосна капитулација

Слободен Печат - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ најостро реагира и е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева.

АНАЛИЗА: Кој кого насамари? Заев прифати ерга омнес, Ципрас одби Илинденска Македонија!

Таратур - 19.05.2018

Се играат големи игри околу нашето име, а кој кого насамари после најновите случувања засега е дилема. Според едни анализи, Заев ќе го добие овој гамбит, прифаќајќи го Илинденска Македонија како име за севкупна употреба, а според други ова е одлична ...

Новинарски ставови: Заев ги урна македонските преговарачки позиции!

Курир - 19.05.2018

Премиерот на Македонија гордо најави дека Македонија ќе го менува името во Република Илинденска Македонија, за севкупна употреба што значи дека ќе се менува и уставот на државата. И покрај гордата најава на премиерот Заев, сепак за него дојде ладен ...

Глас за Македонија: Прекин на договарањата за името со Грција и враќање на проблемот на правен, а не на политички терен

МКД - 19.05.2018

Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна. Придавката "Илинденска" која на прв поглед е шеќерна обланда која треба да им се продаде лесно на Македонците поради ...

Грција индиректно го отфрли предлогот Илинденска Македонија

Р.С.Европа - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на посредникот во спорот Метју Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог ...

Заев до граѓаните на Грција: Немаме територијални претензии кон ниту една земја

Независен - 19.05.2018

Пе денешната лидерска средба во Скопје, македонскиот премиер Зоран Заев испрати и порака до граѓаните на Грција, дека со името Република Илинденска Македонија се прави целосно разграничување со регионот Македонија во Грција.

Ципрас го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Слободен Печат - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

А1 On - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Слободен Печат - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

+инфо - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Заев: Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред

Сител - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

Сител - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

Стандард - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Република Илинденска Македонија не е прифатлив предлог за грчката опозиција

Курир - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

За Мицотакис предлогот Илинденска Македонија е неприфатлив

Р.С.Европа - 19.05.2018

Од грчата опозициска партија Нова демократија соошптуваат дека премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифирал претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со премиерот Зоран Заев разговарал за името „Илинденска Македонија“ Како што ...

Нова демократија: Името Илинденска Македонија е неприфатливо

Кајгана - 19.05.2018

Атина, 19 мај 2018 (МИА) - Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Грчките политичари: Илинденска Македонија го враќа иредентизмот!

Таратур - 19.05.2018

За грчките опозициски политичари, предлогот Република Илинденска Македонија воглавно е неприфатлив, бидејќи според нив, токму тој го одликува ирендентизмот на Македонија. Со свој став по објавата на медиумите околу новиот предлог за решение на ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија”

Слободен Печат - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчките опозициски партии и најдоа триста маани на Република Илинденска Македонија

+инфо - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Стандард - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчката опозиција против „Република Илинденска Македонија“

Макфакс - 19.05.2018

Грчките опозициски партии се против предлогот „Република Илинденска Македонија“. Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против, предлогот го одбија и останатите опозициски партии.

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Сител - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

Стандард - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, на кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Нова демократија: „Илинденска Македонија“ се поврзува со создавањето македонска држава што го вклучува Солун

Независен - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Десницата фатена на препад

Независен - 19.05.2018

Десницата фатена на препад - е првата генерална оценка по обзнанувањето на можниот усогласен предлог за името на нашата земја: „Република Илинденска Македонија“. Жонглирајќи меѓу „Горна“ и „Северна“, јазикот, идентитетот и нивната транскрипција, ...

Грчката опозиција против „Република Илинденска Македонија“

Нова ТВ - 19.05.2018

Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против „Република Илинденска Македонија“, предлогот го одбија и останатите опозициони партии. Претседателката на Пасок и Движењето за промени Генимата рече дека ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

А1 On - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Се одржа традиционалното 19. Литературно матине за деца

А1 On - 19.05.2018

Како дел од 19. Литературна манифестација „Илинден 2018“ во Домот на култура „Илинден“, се одржа традиционалното Литературно матине за деца, на кое најмладите поклоници на пишаниот збор од основните училишта во општина Илинден имаа несекојдневна ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Стандард - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Сите патишта водат кон РИМ

Нова ТВ - 19.05.2018

Пишува: Беса Арифи, Вонреден професор на Универзитетот на Југо-Источна Европа Новиот предлог за името на државата за кој наводно постои согласност меѓу владите на Македонија и Грција е “Република Илинденска Македонија”.

Ципрас ги брифира лидерите- опозицицијата протв предлогот Република Илинденска Македонија

Сител - 19.05.2018

Нема решение за името без претходно да се направи уставна ревизија со термин кој ќе биде „ерга омнес“. Грчкиот премиер ципрас го повторил владиниот став по прашањето за името на SREDBATA SO претседателот Павлополус.

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

МКД - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

(ВИДЕО) Заев: „Република Илинденска Македонија“ е името за можен компромис со Грција

А1 On - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчева: ГЛАС за Македонија е згрозена од предложеното име за „меѓународна“ употреба со локално значење

А1 On - 19.05.2018

„ГЛАС за Македонија најостро реагира и е згрозена од предложеното име за „меѓународна“ употреба со локално значење Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна.

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

Макфакс - 19.05.2018

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија.

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Слободен Печат - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија можно решение за спорот за името

Нова ТВ - 19.05.2018

Премиерот Заев по лидерската средба рече дека го информирал државниот врв за сите детали за преговорите со Грција кој се воделе со цела одговорност и посветеност на државните интереси. „Владите на Република Македонија и на Грција разгговараа за ...

(ВИДЕО) Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис

Независен - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Поглед - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Вечер Прес - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Ципрас ја одби „Илинденска Македонија“, бара географска или временска одредница

Република - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Официјална Атина бара географска или временска одредница

Вечер Прес - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Република - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Заев побара поддршка од сите за името Република Илинденска Македонија

Мета - 19.05.2018

Со целосна одговорност, внимателност и посветеност на државните интереси, ги информирав претседателот на државата, претседателот на Собранието и претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ за сите детали од преговорите и известив дека владите на Република ...

За Мицотакис името Република Илинденска Македонија е иредентистичко

Република - 19.05.2018

Лидерот на грчката опозициска партија Неа демократиа, Кирјакос Мицотакис и поранешниот министер за надворешни работи, социјалистот Евангелос Венизелос го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија” како иредентистички, пишува весникот ...

Заев: Следете ме и ајде сите заедно да го поддржиме решението Република Илинденска Македонија кое ќе не води напред!

Република - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република Илинденска Македонија – изјави денеска Зоран Заев, премиер на Македонија по ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

еМагазин - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Грчките партии кажаа „не“, владата нејасно „можеби“ за Илинденска Македонија

Мета - 19.05.2018

Сите политички лидери кои телефонски ги информирал и ги консултирал грчкиот премиер Алексис Ципрас изразиле несогласување со предлогот Република Илинденска Македонија како можен компромис за деценискиот спор околу името.

„Илинденска Македонија“ - име идеолошки прифатливо и за „леви“ и за „десни“?

Фактор - 19.05.2018

„Илинденска Мекедонија“, име што звучи идеолошки прифатливо и за левицата и за десницата во земјата, за другите етникуми, религии и за соседите - односно термин што има потенцијал да достигне најголема позитивна опфатеност на сите засегнати групи и ...

Грчката Влада: Благодариме на ФИРОМ што прифатија ерга омнес, останува да најдеме одредница за името

Поглед - 19.05.2018

По изјавата која македонскиот премиер ја даде веднаш после лидерската средба, се огласи грчката Влада. Додека Македонците се изреволтирани од простапот на Зоран Заев и од идеите кои тој ги прифаќа, а за цел народ се неприфатливи, од грчката страна ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Канал 77 - 19.05.2018

Премиерот, Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“ – соопштуваат од грчката опозициска партија.

И грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“

Тера - 19.05.2018

И грчката влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Во соопштението на грчката влада се вели дека се поздравува тоа што македонската страна прифатила дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби, пренесоа ...

Венизелос: Илинденска Македонија, олицетворение на иридентизмот!

Република - 19.05.2018

Претседателот на партијата ПАСОК и поранешен министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека предлогот Илинденска Македонија бил „епитом на иридентизмот“ и го отфрли како опција за преговори, пренесува грчкиот весник „ ...

За Нова демократија не е прифатливо „Илинденска Македонија“

еМагазин - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Ципрас ја отфрли „Република Илинденска Македонија“, бара географска или временска одредница

Либертас - 19.05.2018

На индиректен начин, преку ставот дека согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за ...

Им текна на Грците – Илинденска Македонија значи држава која го сака Солун за главен град

Пулс24 - 19.05.2018

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис го информирал грчкиот премиер Алексис Ципрас дека предлогот на Зоран Заев „Илинденска Македонија“ е неприфатлив и неодговорен предлог. „Ова име историски е директно поврзано со аспирацијата за ...

Грчката Влада до Заев: Фала што прифативте ерга омнес, останува да најдеме одредница за името

Република - 19.05.2018

По изјавата која македонскиот премиер ја даде веднаш после лидерската средба, се огласи грчката Влада. Додека Македонците се изреволтирани од простапот на Зоран Заев и од идеите кои тој ги прифаќа, а за цел народ се неприфатливи, од грчката страна ...

(ВИДЕО) Премиерот Заев: Република Илинденска Македонија е решение за кое сум подготвен да водам напред, приклучете се!

Бриф - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

CivilMedia - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Локално - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

Вечер Прес - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Заев: Со Република Илинденска Македонија во јуни добиваме покана од НАТО

Фактор - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите и дека официјален предлог е Република Илинденска Македонија во спорот за името со Грција, што ќе се постигне со уставни амандмани и референдум.

ВИДЕО: Заев потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија

Либертас - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој рече дека името би било за севкупна употреба а јазикот ќе биде ...

Поделени политички ставови за предлогот „Република Илинденска Македонија“

Локално - 19.05.2018

Заврши лидерската средба во Клубот на Пратеници. Премиерот Зоран Заев ги информираше политичките лидери за досега разговараното со Грција. Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот ...

Заврши лидерската средба: Заев потврди, новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија

Република - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Тој рече дека името би било за севкупна употреба а јазикот ќе биде ...

Заев обелодени: Ова е новото можно име на Македонија

Sky - 19.05.2018

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки колега Алексис Ципрас е Република Илинденска Македонија.

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Локално - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Вечер Прес - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Тера - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по завршувањето на лидерската средба се обрати до јавноста при што истакна дека сме спремни да го прифати името Република Илинденска Македонија. Тој потенцираше дека ова име би било за севкупна употреба.

За Мицотаксис „Република Илинденска Македонија” е иредентистички предлог

Фактор - 19.05.2018

Лидерот на грчката опозициска партија Неа демократиа, Кирјакос Мицотакис и поранешниот министер за надворешни работи, социјалистот Евангелос Венизелос го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија” како иредентистички, пишува весникот ...

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Либертас - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Заев: Илиденската Македонија е држава за која подеднакво се ангажирани сите!

Поглед - 19.05.2018

Премиерот Зоран Заев по лидерската средба потврди дека новиот предлог за името е Република Илинденска Македонија, или преведено на англиски како Republic of Ilinden Macedonia. Илинденската Македонија е држава и општество за чиј добробит и развој ...

Грчката опозиција против „Република Илинденска Македонија“

Sky - 19.05.2018

Грчките опозициски партии се против предлогот „Република Илинденска Македонија“. Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против, предлогот го одбија и останатите опозициски партии.

Република Илинденска Македонија не е прифатливо за грчката опозиција

Пулс24 - 19.05.2018

Премиерот Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“, соопштуваат од грчката опозициска партија.

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба

24Инфо - 19.05.2018

Заев: Република Илинденска Македонија за севкупна употреба Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска ...

Партијата на Грчева: Името нема да можат да го изговорат надвор

Фактор - 19.05.2018

Партијата „Глас за Македонија“ е згрозена од предложеното име за меѓународна употреба со локално значење, реагира преку соопштение претседателката на оваа партија, Солза Грчева. „Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално ...

Глас за Македонија: Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење

Вечер Прес - 19.05.2018

Владата на Заев предложи име за меѓународна употреба со локално значење, што ќе значи целосна капитулација од наша страна. Придавката “Илинденска“ која на прв поглед е шеќерна обланда која треба да им се продаде лесно на Македонците поради ...

Грчката опозиција против „Република Илинденска Македонија“

Точка - 19.05.2018

Грчките опозициски партии се против предлогот „Република Илинденска Македонија“. Освен грчката водечка опозициона партија Неа демократија која се изјасни дека е против, предлогот го одбија и останатите опозициски партии.

Заев: Верувам во ова решение, Илинден е нашето славно минато и нашата светла иднина

Вечер Прес - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Што сега? Заев побара поддршка за „Република Илинденска Македонија“ – Иванов бара на писмено, Мицкоски засега не ...

Либертас - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за која денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

ПРЕМНОГУ ХАОТИЧНО: Грчката влада не го прифати името „Илинденска Македонија“

Фактор - 19.05.2018

Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Само еден час откако премиерот Заев по лидерската средба изјави дека тоа е опцијата која може да биде решение за спорот, од Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува: ...

Вонредна: Пресврт во преговорите за името, ова е потегот на Ципрас вечерва

Sky - 19.05.2018

Само еден час откако премиерот Зоран Заев соопшти дека предлогот Илинденска Македонија е прифатлив, истиот е отфрлен од страна на грчката влада предводена од Алексис Ципрас. „Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

CivilMedia - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Грчките опозициски партии против името „Република Илинденска Македонија“

еМагазин - 19.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ не го елиминира иредентизам е ставот на дел од грчките опозициски партии меѓу кои Нова демократија, Движење за промена (во чии рамки е ПАСОК) и Комунистичката партија на Грција, додека пак Златна зора и Сојуз на ...

Заев: Република Илинденска Македонија е името за можен компромис со Грција

Н.Македонија - 19.05.2018

Република Илинденска Македонија е опцијата, која ја разгледале како најприфатлива македонскиот и грчкиот премиер Зоран Заев и Алексис Ципрас на преговорите во Софија, а за кој денеска премиерот Заев ги информирал учесниците на лидерската средба во ...

Заев: Ве повикувам сите, следете ме и поддржете го можното решение Република Илинденска Македонија

AKO - 19.05.2018

Го информирав целиот политички врв за последната фаза од преговорите околу спорот што Република Грција го има со Република Македонија. Oфицијален предлог е Република Илинденска Македонија , рече Заев. „Илинден е гаранција за мултиетничка Македонија.

Официјална Атина го одби предлогот на Заев- Република Илинденска Македонија

AKO - 19.05.2018

Согласно со предлозите на Нимиц треба да се најде име што ќе има географска или временска одредница, се огласија од кабинетот на грчкиот премиер, Алексис Ципрас, со што го отфрлаат прифатениот предлог од македонска страна за „Република Илинденска ...

„Република Илинденска Македонија“, можна опција за името?

Алсат-М - 18.05.2018

Од Владата се уште не откриваат ниту еден детал која е прифатливата опција за македонската и грчката влада, како можно решение за прашањето на името. Молчат и за шпекулациите во медиумите за името „Република Илинденска Македонија“.

Утре лидерска за името: Владата без коментар за „Република Илинденска Македонија“

ТВ21 - 18.05.2018

Владата не сака да даде дополнителни коментари за информациите кои излегоа во јавноста, дека Заев вчера на Ципрас му го предложил името „Република Илинденска Македонија“. Од Илинденска број 2 велат дека нема да коментираат, бидејќи прво ќе го ...

Илинденска Македонија – проба или решение?

Телма - 18.05.2018

“Република Илинденска Македонија“, дали е ова е предлогот за решение на спорот со името, не потврдува ниту македонската, ниту грчката влада, но и никој не демантира. Единствена официјална реакција стигна од кабинетот на грчкиот премиер Алексис ...

Република Илинденска Македонија - нов предлог за решение на спорот со Грција

24 Вести - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија - ова е предлогот кој предизвика вистинска бура од реакции кај домашната, но и меѓународната јавност. Никој од македонските власти не ја потврдува информацијата дали е ова опцијата за која премиерот Заев од Софија ...

Захариева: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја

ТВ21 - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева изјави за Радио Слободна Европа дека предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за Бугарија. Според нејзе ова име покажува дека државите имаат заедничко минатото.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира претседателот Иванов и лидерите на партиите

Канал5 - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Каракачанов: Двете земји се на чекор до решение

24 Вести - 18.05.2018

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, ги потврди шпекулациите за Република Илинденска Македонија како едно од можните решенија на спорот за името. Официјална потврда од Владата во Македонија се уште нема, но бугарскиот министер ...

„Катимерини“: Илинденска Македонија е предлог на македонската делегација

Телма - 18.05.2018

Името „Илинденска Македонија“, според информациите од македонската делегација е предлогот на премиерот Заев што му го соопштил на Ципрас на нивната средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Катимерини: Предлогот е Илинденска Македонија

ТВ21 - 18.05.2018

Според грчкиот весник „Катимерини“, предлогот Република Илинденска Македонија доаѓа од македонската страна. Според информациите со кои располага весникот, премиерот Зоран Заев го предложил ова име за време на средбата со неговиот грчки колега ...

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

Канал5 - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. - Нам не ни пречи.

Прво консултации со Иванов и партиите, после одговор дали прифатливиот предлог е „Република Илинденска Македонија“

Фокус - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Владата без коментар за „Република Илинденска Македонија“

Алсат-М - 18.05.2018

Владата без коментар за информацијата што вчера некои медиуми ја пласираа во врска со предлогот за името што вчера македонската страна ѝ го предложила на Грција. Новиот предлог, според дел од медиумите, е Република Илинденска Македонија, но од ...

Каракачанов: Илинденска Македонија е едно од можните имиња за што вчера разговараа Заев и Ципрас

Фокус - 18.05.2018

Министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, ги потврди шпекулациите за Република Илинденска Македонија како едно од можните решенија на спорот за името. Официјална потврда од Владата во Македонија се уште нема, но бугарскиот министер ...

Ципрас се согласил со Илинденска Македонија, Коѕијас бил против, анализираат Грчките медиуми

Сакам да кажам - 18.05.2018

Грчките медиуми го анализираат предлогот „Република Илинденска Македонија“ за решение за спорот за името, откако по вчерашната средба во Софија на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, Заев кажа дека утврдиле една опција што може да биде ...

„Катимерини“: Заев на Ципрас му предложил Република Илинденска Македонија

Канал5 - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија е предлог на македонската страна. Грчкиот весник Катимерини потврди дека ова е решението кој ќе треба да се разработи идниот период. Според пишувањата на весникот се уште не е познато дали ова име е прифатливо и за ...

Мнозинството од анкетираните граѓани не се за промена на уставното име

Канал5 - 18.05.2018

Ги прашавме граѓаните дали најновиот неофицијален предлог за промена на името на земјава во Република Илинденска Македонија би бил прифатлив. Република Илинденска Македонија – официјален предлог за надминување на спорот за името, шпекулација или нов ...

Република Илинденска Македонија- официјален нов предлог, шпекулација или спин?!

Канал5 - 18.05.2018

Официјална потврда од Владата нема, но се укажува на тоа дека „Република Илинденска Македонија“, за севкупна употреба, е предлогот што вчера Заев го понудил, а Ципрас го прифатил, како решение на спорот за името.

Спасов: Предлогот Република Илинденска Македонија ги „покрива“ сите грижи

Канал5 - 18.05.2018

Имуна на овој нов наводен предлог Република Илинденска Македонија за надминување на спорот, не остана ниту дел од експертската јавност. Александар Видиновски нна оваа тема разговараше со професорот на Правниот факултет Александар Спасов кој смета ...

Граѓаните со поделени мислења околу „Република Илинденска Македонија“

Алсат-М - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија наидува на жестоки негодувања кај дел од граѓаните кои ги анкетиравме. Сепак, за други е поважно земјата да го продолжи евро- атлантскиот пат, што според нив ќе обезбеди поквалитетен животен стандард.

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Канал5 - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Захариева: Илинден е важен дел од заедничката историја

Алсат-М - 18.05.2018

Високи бугарски претставници потврдија дека Република Илинденска Македонија е една од опциите кои биле поставени на преговарачката маса меѓу Скопје и Атина. Министерката за надворешни работи на Бугарија, Захариева рече дека Илинден е важен дел од ...

Историчарите против можниот предлог “Илинденска Македонија”

Алсат-М - 18.05.2018

Република Илинденска Македонија не е соодветно име за застапување на државата на меѓународно ниво. Вака сметаат историчарите сомневајќи се дека зад ова решение постои негативна позадина. Историчарот Миле Младеновски смета дека јавноста долго време ...

Дали „Република Илинденска Македонија“ е ново предлог решение за спорот со Грција?

Таратур - 18.05.2018

Според информацијата која ја пренесе A1ON, повикувајќи се на дипломатски извори, „Република Илинденска Македонија“ е последниот предлог кој е прифатлив за двете страни, но сега мора да се претстави целиот сет за решавање на спорот за името во двете ...

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Сител - 18.05.2018

Името Илинденска Македонија му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник „Катимерини“. „Очигледно ова решение не е дефинитивно бидејќи слични имиња беа ставени на маса во соседната земја и ...

Од Владата и МНР не го демантираат предлогот „Република Илинденска Македонија“

А1 On - 18.05.2018

Веќе втор ден од Владата на Република Македонија и министерството за надворешни работи нема демант за најновиот предлог за решавање на спорот со името до кое вчера дојде А1он. Заев и Ципрас на вчерашната средба во Софија разговарале за предлогот ...

И бугарската министерка Захариева слушнала за Илинденска Македонија

+инфо - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

За Мицотакис името Република Илинденска Македонија е иредентистичко

МКД - 18.05.2018

Лидерот на грчката опозициска партија Неа демократиа, Кирјакос Мицотакис и поранешниот министер за надворешни работи, социјалистот Евангелос Венизелос го отфрлија предлогот „Република Илинденска Македонија” како иредентистички, пишува весникот ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Курир - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Илинденска Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

Пишува Бранко Героски Иако треба да сочекаме директна и официјална потврда лично од премиерот Зоран Заев – до овој момент јас таква потврда немам – се чини дека македонскиот предлог во преговорите за името сепак е компромисното име „Република ...

„Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името

Сител - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија„ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонската страна во преговорите. според истите извори, било кое име па и „ Република Илинденска Македонија“ ќе мора да биде за севкупна употреба ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Стандард - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

„Катимерини”: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија”

Слободен Печат - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјавил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

+инфо - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

Курир - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. – Нам не ни пречи.

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија”

Слободен Печат - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. – Нам не ни пречи.

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

Независен - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. - Нам не ни пречи.

Нов предлог за името: Република Илинденска Македонија

Нова ТВ - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија разговарале македонскиот и грчкиот премиер Заев и Ципрас, потврдија за НОВА дипломатски извори.

Каракачанов: Илинденска Македонија е едно од можните имиња

Стандард - 18.05.2018

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија, кое било разговарано вчера меѓу лидерите на Македонија и Грција. Ова го соопшти вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов пред БТВ.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира претседателот Иванов и лидерите на партиите

Слободен Печат - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Заев за името прво ќе ги информира претседателот и партиските лидери

Р.С.Европа - 18.05.2018

Од Владата не ја потврдуваат ниту демантираат информацијата во одредени медиуми дека најновиот предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“. „Како што изјави премиерот Зоран Заев во последната фаза од преговорите, ...

„Катимерини“: Двете страни блиску до договор за „Илинденска Македонија“

А1 On - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјвил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“. Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Каракачанов: Илинденска е можно решение, Заев и Ципрас разговарале за тоа

+инфо - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер рекол дека тие немаат претензии кон името на Република Македонија туку само сакаат да не се игнорира историјата и да не се прогонуваат луѓето со бугарска определба во Македонија.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира Иванов и лидерите на партиите

Стандард - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Каракачанов: Едно од можните решенија е Илинденска Македонија

Макфакс - 18.05.2018

„Илинденска Македонија“ е едно од можните имиња за Македонија кое било договорено вчера меѓу премиерите на Македонија и на Грција. Слушнав дека се спомнува Илинденска Македонија, исто така, Вардарска и Северна.

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Макфакс - 18.05.2018

Името „Илинденска Македонија“ (што означува два историски настани од 1903 и 1945 година), според информации кои доаѓаат од страна на ФИРОМ, му го предложил Зоран Заев на Алексис Ципрас на последната нивна средба во Софија, пишува грчкиот весник ...

Каракачанов: Бугарија нема проблем со предлогот „Република Илинденска Македонија“

А1 On - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. – Нам не ни пречи.

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Макфакс - 18.05.2018

„Република Илинденска Македонија“ неофицијално е последниот предлог за решение на спорот со името, за кој вчера во Софија дискутирале премиерите Заев и Ципрас. Оваа информација не ја потврдуваат ниту од Владата ниту од МНР, со образложение дека за ...

Владата не коментира, медиумите шпекулираат со „Република Илинденска Македонија“

МКД - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што се појави во медиумите дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Катимерини: „Илинденска Македонија“ е предлог на ПЈРМ

Слободен Печат - 18.05.2018

Според грчкиот весник „Катимерини“, предлогот Република Илинденска Македонија доаѓа од македонската страна. Според информациите со кои располага весникот, премиерот Зоран Заев го предложил ова име за време на средбата со неговиот грчки колега ...

Малески: Потребно ни е неутрално име, но признавам, „Илинденска Македонија“ е прилично паметно решение

Слободен Печат - 18.05.2018

По информациите во дел од медиумите, дека најновиот предлог за решение на спорот со името кој Македонија го има со Грција, е „Република Илинденска Македонија“, професорот и поранешен министер за надворешни работи, Денко Малески, вели дека е најдобро ...

Сите патишта водат кон „Република Илинденска Македонија“

Слободен Печат - 18.05.2018

Пишува: Мартин Богатиноски „Република Илинденска Македонија“ е новиот предлог за името кое македонската страна наводно го понудила во преговорите со Грција, брифираат дипломатски извори по средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Р.С.Европа - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева на прашање на дописникот на Радио Слободна Европа за тоа дали предлогот Република Илинденска Македонија е прифатлив за нејзината земја таа изјави дека разбрала оти еден од предлозите во ...

Владата и МНР без коментар за Република Илинденска Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

По информациите дека е предложено решение за спорот со името кое гласи Република Илинденска Македонија, Владата и Министерството за надворешни работи уште се без коментар. Денеска премиерот Зоран Заев порача дека најпрво треба да бидат информирани ...

Захариева за РСЕ: Разбрав дека еден од предлозите е Илинденска Македонија

Слободен Печат - 18.05.2018

Бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева, на прашањето дали предлогот е прифатлив за нејзината држава, изјавила дека ваквиот предлог е новина и за Бугарија. Таа посочува дека досега никогаш немало ваков предлог за решението на ...

Илинденска Македонија

+инфо - 18.05.2018

Предлогот „Реублика Илинденска Македонија“ е изненадувачки и одличен. Промената на стратегијата од географска кон историска одредница решава многу проблеми. Најважно од сѐ, предлогот доследно и достоинствено го брани нашиот национален идентитет.

„Катимерини“: Атина и Скопје блиску до договор за „Илинденска Македонија“

Р.С.Европа - 18.05.2018

Двете страни се блиску до договор за името „Илинденска Македонија“, изјавил извор близок да македонскиот премиер и до шефот на македонската дипломатија за грчкиот весник „Катимерини“.Според весникот, Ципрас имал позитивен став за овој предлог, а ...

Малески: Потребно ни е неутрално име, но признавам, „Илинденска Македонија“ е прилично паметно решение

+инфо - 18.05.2018

Новиот предлог за името нема да го загрози нашиот идентитет, но сметам дека е можно да се отвори расправа со Бугарија, затоа што Бугарите во својата историја го сметаат Илинденското востание за бугарско востание По информациите во дел од медиумите, ...

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира претседателот Иванов и лидерите на партиите

Курир - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира Иванов и партиските лидери

+инфо - 18.05.2018

Владата нема да следат натамошни коментари за темата, бидејќи за текот на преговорите прво треба да бидат информирани претседателот на државата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и другите лидери, што ќе се случи во скоро време.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира претседателот Иванов и лидерите на партиите

Кајгана - 18.05.2018

Скопје, 18 мај 2018 (МИА) - Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска ...

Владата без коментар за „Република Илинденска Македонија“

Независен - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Каракачанов: Бугарија нема проблем со „Република Илинденска Македонија“

+инфо - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов денеска изјави дека за неговата земја нема проблем една од варијантите за ново име на Република Македонија да биде „Република Илинденска Македонија“. – Нам не ни пречи.

Предлогот „Република Илинденска Македонија“, владата ниту го потврдува, ниту го демантира

Сител - 18.05.2018

Ниту потврда ниту демант од Влада за тоа дали македонската страна го понудила предлогот „Република Илинденска Македонија“ како опција за решение во спорот со името. Заев вчера по средбата со Ципрас во Софија кажа дека нашле опција која може да биде ...

Владата на Заев молчи, Македонија од Каракачанов си го дознава новото име

Курир - 18.05.2018

Официјална потврда од Владата во Македонија се уште нема, но бугарскиот министер потврди дека за оваа опција разговарале премиерите, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Владата на Зоран Заев крие од македонскиот народ со што тргува за време на преговорите ...

Владата ниту ја потврдува ниту ја демантира информацијата за „Република Илинденска Македонија“

Сител - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Каракачанов: Илинденска е можно решение, Заев и Ципрас разговарале за тоа

Слободен Печат - 18.05.2018

Илинденска Македонија е едно од можните имиња за Македонија, кое било разговарано вчера меѓу лидерите на Македонија и Грција, изјавил бугарскиот вицепремиер и претседател на ВМРО во Бугарија, за БТВ.

Владата ниту потврдува, ниту демантира за „Република Илинденска Македонија“

еМагазин - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Владата потврдува со молчење за „Илинденска Македонија“?

Фактор - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.

Каракачанов: Илинденска е можно решение, Заев и Ципрас разговарале за тоа

Локално - 18.05.2018

Бугарскиот вицепремиер рекол дека тие немаат претензии кон името на Република Македонија туку само сакаат да не се игнорира историјата и да не се прогонуваат луѓето со бугарска определба во Македонија.

Името Република Илинденска Македонија

Локално - 18.05.2018

НЕма потврда но нема ниту официјален демант. новиот предлог за името е пуштено во оптек пред јавноста- Република Илинденска Македонија „Република Илинденска Македонија“ е предлогот за решавање на спорот за името, за кој вчера во Софија до рано ...

Заев лично ќе лобира за Република Илинденска Македонија

Вечер Прес - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил “Република Илинденска Македонија”.

За новиот предлог Заев прво ќе ги информира претседателот Иванов и лидерите на партиите

Локално - 18.05.2018

Владата ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата што во текот на вчерашниот ден се појави во одредени медиуми дека најновиот македонски предлог за името во преговорите со Грција бил „Република Илинденска Македонија“.