TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фудбалскиот врв не ја науЧи лекцијата

Утрински - 19.02.2005

Коментар Емил Китановски Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија Драган Канатларовски си замина. Својот втор селекторски мандат и го остави на македонската фудбалска историја, и сега времето ќе покаже дали фудбалската влада беше во право кога му дозволи по втор пат да ја предводи ...

Првиот контакт со Јаневски, Бугарите со анкета го предлагаат Василев

Дневник - 19.02.2005

ТРКАТА ЗА СЕЛЕКТОР НА МАКЕДОНИЈА ПОЧНА Трката за селекторската фотелја на македонската фудбалска репрезентација почна со прифаќањето на оставката на сега веќе поранешниот кормилар Драги Канатларовски-Цапар. Претставник од петчлената комисија, што ја сочинуваат претседателот Харалампие ...

Цапар, играч и челници на ФФМ го продаде мечот во Андора!!!

Вечер - 19.02.2005

Ексселекторот на македонската фудбалска репрезентација Драги Канатларовски, еден играч и неименувани челници на Фудбалската федерација на Македонија, го продале натпреварот во Андора, на кој нашиот национален тим сензацинално загуби со 0:1, на 13 октомври 2004 г.

Прифатена оставката на Канатларовски

Утрински - 18.02.2005

Маратонска седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија Формирана комисија која ќе разговара со потенцијалните кандидати за испразнетото селекторско место Емил Китановски Долгоочекуваната седница на Управниот одбор на фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) на која требаше ...

Петмина преговарачи ќе ги селектираат тренерите

Дневник - 18.02.2005

УО ЈА ПРИФАТИ ОСТАВКАТА НА КАНАТЛАРОВСКИ Оставката на селекторот Драги Канатларовски-Цапар едногласно ја прифатија 12-те присутни членови на Управниот одбор на ФФМ. Тие избраа петчлена комисија, на чело со претседателот Харалампие Хаџи-Ристески, Реџеп Беџети, Масар Омерагиќ, Ставре Николовски и ...

Селекторот ќе треба да ги познава играчите!

Вечер - 18.02.2005

Четиричлена комисија на Фудбалската федерација на Македонија, ќе разговара со големиот број кандидати за селектор на мак-репрезентацијата, според нови пет критериуми, одлучи Управниот одбор на ФФМ на вчерашната седница. Претседателот на федерацијата Хари Хаџи-Ристески, заедно со потпретседателот ...

ФФМ ја прифати оставката на Канатларовски

А1 - 17.02.2005

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на денешната седница ја прифати оставката на Драган Канатларовски на селекторската функција во националниот сениорски тим. Според изјавата на претседтелот на ФФМ, Хари Хаџиристески по сединцата, Оправниот одбор не е ниту блиску до ново ...

Почнува процедурата за избор на нов селектор

А1 - 17.02.2005

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на денешната седница треба да ја прифати оставката на Драган Канатларовски и да започне процедура за избор на нов селектор. Според најавите, УО треба да изготви програма и да именува комисија, која ќе има задача да преговара со потенцијалните ...

За нашиот менталитет само германска дисциплина

Време - 17.02.2005

АКЦЕНТ Никола Богојевски Малата фришоп-држава од Пиринеите, Андора, уште долго време ќе биде ноќна мора за македонскиот фудбал и за сега поранешниот селектор Драги Канатларовски. На репрезентативците им го зеде скалпот, а на Цапар - функцијата. Македонија се избламира, стана помала и од аматерите.

Секој „влече“ за својот кандидат, се заканува раскол?

Време - 17.02.2005

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА СЕ ОЧЕКУВА ЖЕСТОКА СЕДНИЦА НА УО НА ФФМ ЗА НОВ СЕЛЕКТОР Златко Крстевски Личните суети кај членовите на Управниот одбор на ФФМ, фаворизирањата на одделни кандидати за нов македонски селектор по оставката на Драги Канатларовски и немањето заедничка стратегија за избор на наследник ...

Ќе се гласа за профилот на новиот селектор

Вест - 17.02.2005

На денешната вонредна седница на УО на ФФМ Прецизирање на критериумите при избор на новиот селектор на нашата фудбалска репрезентација, ќе биде централна точка на расправа на денешната вонредна седница на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ).

Во ФФМ се лобира за десетина тренери

Утрински - 17.02.2005

Денеска седница на Управниот одбор по оставката на селекторот Драган Канатларовски Димитровски: Не е спорен квалитетот на нашите тренери Емил Китановски Многу шпекулации и многу дилеми и претходат на денешната редовна седница на Управниот одбор на фудбалската федерација на Македонија, кој според ...

ФФМ дава 100.000 евра, но за трето место во групата

Дневник - 17.02.2005

ФУДБАЛ - ДЕНЕСКА УО ЌЕ ГИ УТВРДУВА КРИТЕРИУМИТЕ ЗА НОВИОТ СЕЛЕКТОР Македонската фудбалска репрезентација од денеска и официјално ќе биде без селектор. Управниот одбор на вонредно закажана седница ќе се собере напладне (12 ч.) во ФФМ, да ја прифати оставката на Драги Канатларовски и да ги утврди ...

Канатларовски се исповеда пред новинарите

Вест - 16.02.2005

Веќе поранешнеиот селектор на нашата фудбалска репрезентација Драган Канатларовски - Цапар на вчерашниот прес со новинарите направи пресек на своето работење во изминатите двеаесетина месеци и причините за понудената оставка. - Оставката ја дадов од морален чин.

За странски селектор - најмногу 100.000 евра годишно!

Време - 16.02.2005

ФУДБАЛ - ХАРАЛАМПИЕ ХАЏИРИСТЕСКИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ФФМ Златко Крстевски Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) може годишно да издвои најмногу 100.000 евра за ангажирање странски селектор. Ова вчера го соопшти Харалампие Хаџиристески, претседателот на ФФМ, откако во медиумите се појавија многу ...

Слободан Сантрач -најсериозен кандидат за селектор

Вест - 16.02.2005

По оставката на Драган Канатларовски ФФМ подготвена да издвои околу 100.000 евра за новиот фудбалски учител Поранешниот селектор на фудбалската репрезентација на некогашно Југославија и со 218 постигнати голови најдобар стрелец на клупски план во Првата лига на поранешна СФРЈ, Слободан Сантрач е ...

Неуспехот со Андора ја прелеа чашата

Утрински - 16.02.2005

Канатларовски за последен пат пред новинарите како селектор на фудбалската репрезентација на Македонија Популарниот Цапар подготвен за соработка со својот наследник Емил Китановски Неуспехот во двомечот со аматерскиот состав на Андора беше главната причина за поднесувањето на оставката од страна на ...

ФФМ може да одвои 100.000 евра за ангажман на селектор

Дневник - 16.02.2005

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ХАЏИ-РИСТЕСКИ ГЛАСНО РАЗМИСЛУВАШЕ Фудбалската федерација на Македонија може да одвои најмногу 100.000 евра за годишни примања за ангажман на нов селектор, гласно размислуваше претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, на вчерашната неформална средба со новинарите во "куќата на ...

Се сопнавме од послаб противник

Дневник - 16.02.2005

ФУДБАЛ - КАНАТЛАРОВСКИ НА ПОСЛЕДНАТА СРЕДБА СО НОВИНАРИТЕ КАКО СЕЛЕКТОР "Се сопнавме на рамно од објективно послаб противник. Бев свесен дека се создаде негативен амбиент, за што како морален чин ја понудив неотповикливата оставка.

Цапар се исповеда и им кидна на новинарите

Вечер - 16.02.2005

Веќе поранешниот селектор на македонската фудбалска репрезентација, Драги Канатларовски, вчера, во просториите на Фудбалската федерација на Македонија, ја образложи својата неотповиклива оставка. Но, на крајот, популарниот Цапар, откако целосно се исповеда, им кидна на големиот број присутни ...

Канатлароски поднесе неотповиклива оставка

А1 - 15.02.2005

Срамниот бод во двомечот со Андора е причината поради која Драган Канатларовски решил да поднесе неотповиклива оставка на селекторското место во македонската фудбалска репрезентација. Образложувајќи ја одлуката денеска тој не соопшти ништо ново.

Канатларовски за оставката

А1 - 15.02.2005

Драган Канатларовски претпладнево на прес - конференција треба да ги образложи причините поради кои поднесе оставка на должноста селектор на македонската фудбалска репрезентација. Тој викендов до Управниот одбор на ФФМ достави писмена оставка, што уследи по нерешениот резултат (0-0) во средата ...

Канатларовски денеска ќе го отвори срцето

Вест - 15.02.2005

По поднесената оставка на селекторската функција Поднесената оставка на селекторската функција во нашата фудбалска репрезентација Драган Канатларовски - Цапар денеска ќе ја поткрепи со прес-конференција, која во 11 часот ќе се одржи во просториите на ФФМ.

Нов селектор: Јаневски, Дојчиновски, Буљан, Блажевиќ...

Утрински - 15.02.2005

По оставката на Драган Канатларовски, многу шпекулации околу неговиот наследник Претседателот на ФФМ, Хаџиристески, ги демантира сите шпекулации Емил Китановски Иван Буљан, Зоран Вулиќ, Мирослав Ќиро Блажевиќ, Љупко Петровиќ, Љубиша Тумбаковиќ, и неколкумина домашни тренери, Ѓоко Хаџиевски, Кирил ...

Домашен тренер или странец?

Дневник - 15.02.2005

ФУДБАЛ - МЕШАНИЦА КОЈ ДА ГО НАСЛЕДИ КАНАТЛАРОВСКИ Драги Канатларовски-Цапар е веќе минато за фудбалската репрезентација на Македонија. Кој ќе го наследи, ќе пресече "фудбалската влада", која в четврток ќе изгради став - дали нов селектор ќе биде домашен или странски тренер.

Половина за Јаневски , другите за странец

Вечер - 15.02.2005

федерација на Македонија ќе има конкретно име на фудбалски стратег - кандидат за испразнетата селекторска позиција во "А" репрезентацијата, по оставката на Драган Канатларовски. Различни менаџери, фудбалски "познавачи" и "добри пријатели" на мак-фудбалот, деновиве ја опседнуваат ФФМ со понуди на ...

Кој ќе го наследи Канатларовски

А1 - 14.02.2005

Кој на местото на Драган Канатларовски. Неколку фудбалски имиња веќе се вртат во јавноста како иден селектор на македонската репрезентација, во зависност од интересите на лоби групите во врвот на Фудбалската федерација. Дел од нив го туркаат Чедомир Јаневски, единствениот македонец со тренерска про ...

Крај за Канатларовски

Вест - 14.02.2005

ФУДБАЛСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА ОСТАНА БЕЗ СЕЛЕКТОР Драган Канатларовски веќе не е селектор на македонската фудбалска репрезентација. Не толку популарниот Цапар по четиридневно размислување го повлече вистинскиот потег - поднесе оставка до претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Хари ...

Цапар дефинитивно поднесе оставка

Време - 14.02.2005

ФУДБАЛ - ПО СРАМНОТО РЕМИ СО АНДОРА Никола Богојевски Селекторот на најдобрата македонската фудбалска репрезентација, Драги Канатларовски, поднесе неотповиклива оставка на таа функција. Со оглед дека вторпат дава оставка (првиот пат Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија не му ја ...

Селекторот Канатларовски поднесе оставка

Утрински - 14.02.2005

Шефот на Стручниот штаб на репрезентацијата го направи очекуваниот потег Емил Китановски Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Драган Канатларовски, по последната бламажа на нашиот национален тим и нерешениот резултат со аматерскиот состав на Андора, пред два дена си поднесе ...

Кој ќе го предводи националниот тим на дуелот со Романија?

Утрински - 14.02.2005

Проблеми за раководството на ФФМ по најавата на Канатларовски Емил Китановски За многумина оставката на селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Драган Канатларовски, по дебаклот во двомечот со репрезентацијата на Андора е чин кој со нетрпение се очекуваше во домашната фудбалска ...

Јаневски меѓу фаворитите за наследник на Цапар?

Дневник - 14.02.2005

иако сЃ уште не добил понуда Чедомир Јаневски е еден од главните фаворити за наследник на македонскиот фудбалски селектор во оставка, Драги Канатларовски-Цапар. Членовите на Управниот одбор на ФФМ на седницата во текот на неделава ќе расправа за тоа кој да седне на испразнетата клупа.

Селекторот Канатларовски понуди писмена оставка

Дневник - 14.02.2005

ФУДБАЛ - МАКЕДОНСКИОТ СЕЛЕКТОР УТРЕ ЌЕ ГИ СООПШТИ ПРИЧИНИТЕ ЗА КИКСОВИТЕ СО АНДОРА Македонскиот фудбалски селектор Драги Канатларовски-Цапар ја понуди својата најавена оставка кај претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Харалампие Хаџи-Ристески.

ФФМ одамна лелека за странец

Дневник - 14.02.2005

повеЌе опции за наследник Новиот селектор ќе биде странец! Од блиското соседство Бугарија, Србија или Хрватска, а можеби од Германија или Холандија. Вака гласно размислуваат поединци од Фудбалската федерација на Македонија, не сакајќи официјално да зборуваат за новонастанатата ситуација во врска со ...

Канатларовски поднесе оставка

Вечер - 14.02.2005

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Драган Канатларовски, по неколкудневен одмор, поднесе оставка до претседателот на Фудбалската федерација Хари Хаџи-Ристески. Како што најави "Вечер", популарниот Цапар ќе го образложи овој свој потег на прес-конференција, но не денеска, туку утре, ...