TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јосиповиќ го очекува Тадиќ во ноември

Нетпрес - 24.10.2010

Претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ изјавил дека го очекува српскиот претседател Борис Тадиќ во првата половина на ноември во посета на Хрватска и Вуковар.

Хрватска пак го кани Тадиќ во Вуковар

eReporter - 24.10.2010

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изрази денеска очекување дека неговиот српски колега Борис Тадиќ ќе ја посети Хрватска и градот Вуковар, во текот на првата половина на ноември.

Македонија - Тадиќ ќе ги даде кодошките досиеја

Време - 22.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ позитивно реагирал на барањето што го упати до него, вчера, неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов, во рамки на добрата соработка преку процесот на сукцесија и на ...

Македонија - Македонците во Србија бараат поголема поддршка

Вест - 22.10.2010

Иванов во Белград го посети погонот на македонската фармацевтска компанија "Алкалоид" каде што генералниот директор Живко Мукаетов му ја презентираше инвестицијата, вредна 750.000 евра.

Тадиќ се согласил да ни се дадат досиеја

Н.Македонија - 22.10.2010

Борис Тадиќ, претседателот на Србија, позитивно реагирал на барањето од Ѓорге Иванов да се спроведе договорот за сукцесија на имотот од СФРЈ, поточно на делот што се однесува на заедничките архиви, ...

Иванов на средба со претставници на македонското малцинство во Србија

А1 - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, во рамки на дводневната официјална посета на Србија, денеска ќе се сретне со претставници на македонското национално малцинство во Србија.

Иванов ќе ги види Македонците во Србија

Утрински - 21.10.2010

(21.10.2010г.-10:44ч.) Дводневната посета на Србија, македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов ќе ја продолжи со средби со претставници на македонското национално малцинство.

Иванов бара помош од Србија за досиејата

Утрински - 21.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов вчера од својот српски колега Борис Тадиќ побара помош за да можат македонските надлежни органи да ги добијат досиејата од белградските архиви што се однесуваат на ...

Tадиќ позитивно одговорил на барањето на Иванов за пристап до српските архиви

Канал5 - 21.10.2010

Без никаков медиумски интерес во српските медиуми помина изјавата на Претседателот Ѓорге Иванов кој на Тадиќ му го испорача македонското барање за пристап до српските архиви останати од поранешната ...

Враќањето на досијеата од Белград согласно договорот за сукцесија

Алсат-М - 21.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ позитивно реагирал на барањето што вчера до него во Белград го упати претседателот на државава Ѓорѓе Иванов.

Иванов разговараше со претставници на македонското малцинство

Телма - 21.10.2010

Приоритетите на Македонците во Србија со акцент на активностите за претстојниот попис беа главна тема на денешната средба на претседателoт на Македонија Ѓорге Иванов со раководството на Националниот ...

Претседателот Иванов ќе се сретне со претставници на македонската заедница во Србија

Канал5 - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, денеска ја продолжува дводневната официјална посета на Србија со средби со претставници на македонското национално малцинство.

Иванов ги побара белградските досиеја

Дневник - 21.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во Белград го направи првиот чекор и на официјалната средба од својот српски колега Борис Тадиќ побарал Србија преку процесот на сукцесија на заедничките архиви да ...

Македонија - Иванов ги побара досиејата од Тадиќ

Време - 21.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов на вчерашната средба со српскиот претседател Борис Тадиќ го отвори прашањето за досиејата од белградските архиви што на Македонија и се потребни за спроведување на процесот ...

Иванов на средба со претставници на македонското малцинство во Србија

Макфакс - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, во рамки на дводневната официјална посета на Србија, денеска ќе се сретне со претставници на македонското национално малцинство во Србија.

Иванов ќе се сретне со Македонците во Србија

Р.С.Европа - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, во рамки на дводневната официјална посета на Србија, денеска ќе се сретне со претставници на македонското национално малцинство во Србија.

Претседателот Иванов ќе се сретне со претставници на македонската заедница во Србија

Сител - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, денеска ја продолжува дводневната официјална посета на Србија со средби со претставници на македонското национално малцинство.

Претседателот Иванов ќе се сретне со претставници на македонската заедница во Србија

Алфа - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, денеска ја продолжува дводневната официјална посета на Србија со средби со претставници на македонското национално малцинство.

Косово и црковното прашање најголем проблем меѓу Србија и Македонија

Нетпрес - 21.10.2010

Има разлики во односите меѓу Македонија и Србија и тоа околу прашањето за Косово и спорот со црквите, но сепак и покрај тоа односите меѓу двете земји се сепак на пријателско ниво, оцениле ...

Тадиќ во почетокот на ноември во посета на Загреб

Нетпрес - 21.10.2010

Српскиот претседател, Борис Тадиќ во првата недела од ноември ќе замине во службена посета на Загреб, пренесува “Политика”.

Џоле по досиеја во српски дворови

Шпиц - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој престојува во дводневна официјална посета на Србија, на денешната средба со својот српски колега Борис Тадиќ во Белград го отвори прашањето за досиејата од ...

Македонското малцинство во Србија на пописот да го искористи правото на самоопределување

Курир - 21.10.2010

Претседателот Иванов денес во Србија ќе се сретне со македонското малцинство, кадешто ќе им укаже, за време на пописот да го искористат правото на самоопределување.

Македонците во Србија остварија средба со претседателот Иванов

Курир - 21.10.2010

На средбата меѓу претседателот Иванов и раководството на Националниот совет на македонското малцинство во Србија, најголемо внимание е обрнато на пописот што ќе се спроведува во Србија, кадешто ...

Претседателот Иванов на средба со македонската заедница во Србија

Inpress - 21.10.2010

Белград, 21. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во рамките на дводневната официјална посета на Република Србија, македонскиот претседател Ѓорге Иванов, денеска ќе се сретне со македонското национално малцинство.

Претседателот Иванов ќе се сретне со претставници на македонската заедница во Србија

МРТ - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, денеска ја продолжува дводневната официјална посета на Србија со средби со претставници на македонското национално малцинство.

Иванов се сретна со претставници на македонската заедница во Србија

Алфа - 21.10.2010

Приоритетите на Македонците во Србија со акцент на активностите за претстојниот попис беа главна тема на денешната средба на претседателoт на Македонија Ѓорге Иванов со раководството на Националниот ...

Македонците во Србија побараа од Иванов да им помогне политички да се вклучат

Макфакс - 21.10.2010

Претставниците на Националниот совет на македонското малцинство во Србија денеска од претседателот Ѓорге Иванов кој е во официјална посета на Белград побараа да го искористи својот политички ...

Тадиќ го прифатил барањето на Иванов за пристап до досиејата

Курир - 21.10.2010

Претседателот Иванов, кој од вчера е во официјална посета на Србија, на средбата со Тадиќ во Белград го отвори прашањето за пристап до досиејата од белградските архиви што на Македонија и се потребни ...

Тадиќ позитивно реагирал на барањето на Иванов за досиејата

Макфакс - 21.10.2010

Позитивна реакција од српскиот претседател Борис Тадиќ на барањето на претседателот Ѓорге Иванов за Македонија да ги добие досиејата од белградските архиви што и се потребни за спроведување на ...

Тадиќ се согласи на Македонија да и ги даде досиејата

Форум - 21.10.2010

Позитивна реакција од српскиот претседател Борис Тадиќ на барањето на претседателот Ѓорге Иванов за Македонија да ги добие досиејата од белградските архиви што и се потребни за спроведување на ...

Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досиејата

Сител - 21.10.2010

Позитивни реакции од кабинетот на српскиот претседател Борис Тадиќ по вчерашното барање на шефот на македонската држава Ѓорѓе Иванов да се почитува договорот за сукцесија и да им се овозможи на ...

Тадиќ позитивно реагирал за барањето на Иванов за пристап до досијеата

Кирилица - 21.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ позитивно реагирал на барањето што го упати до него вчера неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов, во рамки на добрата соработка преку процесот на сукцесија и ...

Македонците во Србија побараа од Иванов да им помогне политички да се вклучат

Форум - 21.10.2010

Претставниците на Националниот совет на македонското малцинство во Србија денеска од претседателот Ѓорге Иванов кој е во официјална посета на Белград побараа да го искористи својот политички ...

Иванов се сретна со претставници на македонската заедница во Србија

МРТ - 21.10.2010

Приоритетите на Македонците во Србија со акцент на активностите за претстојниот попис беа главна тема на денешната средба на претседателoт на Македонија Ѓорге Иванов со раководството на Националниот ...

Тадиќ позитивно реагирал на барањето на Иванов за пристап до досијеата

МРТ - 21.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ позитивно реагирал на барањето што го упати до него вчера македонскиoт претседател Ѓорге Иванов, во рамки на добрата соработка преку процесот на сукцесија и соодветни ...

Претседателот Иванов кај македонската заедница во Србија

Кирилица - 21.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, денеска ја продолжува дводневната официјална посета на Србија со средби со претставници на македонското национално малцинство Иванов ќе ги охрабри Македонците ...

Иванов ги побара досиејата од Тадиќ

Н.Македонија - 21.10.2010

И покрај повеќето отворени прашања, Македонија и Србија имаат одлични односи, со што се создава атмосфера во која можат да се решат сите проблеми.

Позитивна реакција за барањето за пристап до досијеата

Идивиди - 21.10.2010

Белград, 21 октомври 2010 (МИА) - Српскиот претседател Борис Тадиќ позитивно реагирал на барањето што го упати до него вчера неговиот македонски колега Ѓорѓе Иванов, во рамки на добрата соработка ...

Иванов во Белград по досиејата

А1 - 20.10.2010

Претседателот Иванов ја започна дводневната посета на Белград. Во тек е средба со претседателот Тадиќ на која според најавите една од главните теми на разговор ќе биде лустрацијата во Македонија.

Лустрацијата главна тема на средбата Иванов - Тадиќ

А1 - 20.10.2010

Лустрацијата во Македонија беше една од главните теми на денешната средба Иванов - Тадиќ во Белград. Македонскиот претседател се интересирал какви се правните можности македонските органи да дојдат ...

Отворање на архивите на УДБА во Белград - комплексно

А1 - 20.10.2010

Прашањето дали Македонија може да ги добие досиејата од Белград за соработниците со тајните служби е пред се политичко и не треба да се очекува дека ќе биде решено со договорот за сукцесија.

Претседател без советници

Утрински - 20.10.2010

Денес, кога македонскиот претседател Ѓорге Иванов ќе се сретне во Белград со српскиот колега Борис Тадиќ, прашањето што според овдешната јавност треба да биде во фокусот на разговорите се досиејата ...

Претседателот Иванов во посета на Србија

Канал5 - 20.10.2010

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, престојува во официјална посета на Република Србија, на покана од српскиот претседател Борис Тадиќ.

Иванов и официјално ги побара тајните досиеја од Тадиќ

Канал5 - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со неговиот домаќин, српскиот колега Борис Тадиќ побарал во рамките на сукцесијата на поранешната СФРЈ, на македонските институции да им се овозможи ...

Иванов на средбата со Тадиќ ќе го отвори и прашањето за досијеата во белградските архиви

Алсат-М - 20.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната средба со Белград со неговиот српски колега Борис Тадиќ се очекува да го отвори и прашањето за досиејата во белградски архиви, односно во рамки на ...

Иванов побара пристап до досијеата во белградските архиви

Алсат-М - 20.10.2010

Досиејата на тројцата високи функционери на ДУИ, „мама“, „стрелец и вујко“ и „дрим“ беа тема на разговор меѓу претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов и неговиот српски колега Борис Тадиќ во Белград.

Иванов во официјална посета на Србија

Кирилица - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Србија на покана од српскиот претседател Борис Тадиќ Двајцата претседатели се очекува да разговараат за ...

Иванов во официјална посета на Србија

Нетпрес - 20.10.2010

Претседателот Ѓорѓе Иванов од денеска ќе престојува во дводневна официјална посета на соседна Србија на покана на српскиот претседател Борис Тадиќ.

Иванов на средба со државниот врв и македонското малцинство во Србија

Inpress - 20.10.2010

Скопје, 20. октомври 2010 (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на покана на неговиот српски колега Борис Тадиќ од денеска ќе престојува во дводневна посета на Србија.

Иванов на средбата со Тадиќ ќе го отвори и прашањето за досијеата во белградските архиви

МРТ - 20.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната средба со Белград со неговиот српски колега Борис Тадиќ се очекува да го отвори и прашањето за досиејата во белградски архиви, односно во рамки на ...

Иванов побара од Тадиќ користење на документите од заедничките архиви

Форум - 20.10.2010

Претседателот Иванов на денешната тет-а-тет средба со српскиот претседател Тадиќ, го отвори прашањето за досиејата во белградските архиви, кои и се потребни на Македонија за спроведување на процесот ...

Иванов ќе го отвори прашањето за досиејата?

Макфакс - 20.10.2010

По официјалниот пречек на претседателот Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Белград, во тек е тет-а тет со српскиот претседател Борис Тадиќ, на која главна тема се билатералните ...

Се очекува Иванов да ги побара досиејата од архивите во Белград

Курир - 20.10.2010

На денешната посета на Иванов во Србија, се очекува преку соодветна процедура да ги побара досиејата од архивите во Белград, со цел целосно спроведување на процесот на лустрација во Македонија.

Иванов ги бара македонските досиеа од Тадиќ

Р.С.Европа - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, кој престојува во дводневна официјална посета на Србија, на денешната средба со својот српски колега Борис Тадиќ во Белград го отвори прашањето за досиејата од ...

Иванов на средбата со Тадиќ го отвори прашањето за досијеата во белградските архиви

Сител - 20.10.2010

Македонија и Србија ги негуваат пријателските односи и покрај тоа што по одредени прашања, двете земји имаат различни ставови, заклучија претседателите Иванов и Тадиќ, по билатералната средба овде во ...

Иванов побара од Тадиќ користење на документите од заедничките архиви

Макфакс - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната тет-а-тет средба со српскиот претседател Борис Тадиќ, го отвори прашањето за досиејата во белградските архиви, кои и се потребни на Македонија за спроведување ...

Иванов на средбата со Тадиќ го отвори прашањето за досијеата во белградските архиви

Кирилица - 20.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, кој престојува во дводневна официјална посета на Србија, на денешната средба со својот српски колега Борис Тадиќ во Белград го отвори прашањето за досиејата од ...

Иванов - Србија да ги достави тајните досиеја

Inpress - 20.10.2010

Белград, 20. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во рамките на официјалната посета на Србија, претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со својот српски колега Борис Тадиќ.

Иванов од Тадиќ ги побара тајните досиеја

Курир - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со српскиот колега, Борис Тадиќ побарал на македонските институции да им се овозможи увид во архивите во Белград.

Иванов побара од Тадиќ користење на документите од заедничките архиви

Кајгана - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов на денешната тет-а-тет средба со српскиот претседател Борис Тадиќ, го отвори прашањето за досиејата во белградските архиви, кои и се потребни на Македонија за спроведување ...

Иванов побара отварање на белградските архиви за процесот на лустарција

Кирилица - 20.10.2010

-Го отворивме прашањето кое за нас во Македонија е многу актуелно особено во делот од сукцесијата на заедничките архиви за да можат нашите надлежни институции да се обратат согласно принципите на ...

Иванов во посета на Србија, на покана од Тадиќ

Курир - 20.10.2010

На поканата од српскиот претседател Борис Тадиќ, претседателот Иванов ќе простојува во дводневна посета на Република Србија.

Иванов му ги побара кодошите од Тадиќ

Алфа - 20.10.2010

Србија да се отвори за македонската лустрација, Белград на Скопје да му помогне да се ослободи од функционерите кои кодошеле за УБДА и КОС.

Иванов ќе го отвори прашањето за досиејата?

Кајгана - 20.10.2010

По официјалниот пречек на претседателот Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Белград, во тек е тет-а тет со српскиот претседател Борис Тадиќ, на која главна тема се билатералните ...

Иванов ќе го отвори прашањето за досијеата во белградските архиви

Алфа - 20.10.2010

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов на денешната средба со Белград со неговиот српски колега Борис Тадиќ се очекува да го отвори и прашањето за досиејата во белградски архиви, односно во рамки на ...

Иванов во Белград ќе го отвори прашањето за досиејата?

Форум - 20.10.2010

По официјалниот пречек на претседателот Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Белград, во тек е тет-а тет со српскиот претседател Борис Тадиќ, на која главна тема се билатералните ...

Претседателот Иванов во официјална посета на Србија

Алфа - 20.10.2010

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Србија на покана од српскиот претседател Борис Тадиќ.

Досиејата за кодошите ќе ги добиеме со сукцесија?!

Вечер Прес - 20.10.2010

Го отворивме прашањето кое за нас во Македонија е многу актуелно особено во делот од сукцесијата на заедничките архиви, за да можат нашите надлежни институции да се обратат согласно принципите на ...

Претседателот Иванов во официјална посета на Србија

Идивиди - 20.10.2010

Белград, 20 октомври 2010 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов од денеска престојува во дводневна официјална посета на Република Србија на покана од српскиот претседател Борис Тадиќ.

Претседателот Иванов во посета на Србија

Р.С.Европа - 19.10.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе престојува во официјална посета на Белград, каде што ќе се сретне со својот српски колега Борис Тадиќ.

Македонскиот претседател Иванов утре во посета на Србија

Курир - 19.10.2010

На покана на српскиот претседател Борис Тадиќ, македонскиот шеф на државата Ѓорге Иванов утре ќе претстојува во официјална посета на нашиот северен сосед.

Иванов утре во официјална посета на Србија

Кирилица - 19.10.2010

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов утре ќе престојува во официјална посета на Република Србија, на покана од српскиот претседател Борис Тадиќ Двајцата претседатели се очекува да ...

Тадиќ: Судбината на исчезнатите лица би требало да биде примарна тема

Курир - 18.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ го искажа своето мислење дека преговорите меѓу политичките претставници на Белград и на Приштина треба да почнат со прашањата кои ќе се расправаат на експертско ниво ...

Тадиќ: Хулиганите нема да управуваат со Србија

Макфакс - 18.10.2010

Српскиот претседател Борис Тадиќ во неделата порача дека Србија е стабилна држава и дека со неа нема да управуваат хулигани, а секој обид за нереди ќе наиде на адекватен одговор.