TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Драги Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Фокус - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

24 Вести - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Deutsche Welle - 26.11.2020

За мене, најболно беше сознанието колку малку се познаваме како општества. За да го скршиме мразот ни треба и време, и дијалог, и трпение“, вели историчарот Драги Ѓоргиев. Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од ...

Ѓоргиев: Улогата на Бугарија во 1941 не може да се дефинира поинаку, освен како окупатор

Канал5 - 26.11.2020

Првиот човек од македонскиот тим историчари во мешовитата Комисија Драги Ѓоргиев, не сака да ги коментира ставовите на премиерот Заев во вчерашното интервју. Во разговор за Канал 5 вели - тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да ...

Драги Ѓоргиев:Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Канал5 - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС.

Ѓоргиев: Бугарите биле окупатори на Македонија во 1941-ва

Телма - 26.11.2020

Бугарите во 1941- ва ја окупирале Македонија и тоа не може да се спори, вели за Телма претседателот на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев.

Ѓоргиев за ТВ24: Бугарската војска овде беше окупатор за време на Втората светска војна

24 Вести - 26.11.2020

„Ако мислите на присуството на бугарската војска овде, тогаш тоа е јасно дефинирано, не само во нашата историографија, туку и во европската како окупација“ вели Драги Ѓоргиев претседател на Комисијата за историски прашања со Бугарија во изјава за ...

Ѓоргиев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

360 степени - 26.11.2020

Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите, смета претседателот на македонскиот тим во мешовитата комисија Претседателот на македонскиот тим во мешовитата ...

Ѓоргиев: Бугарија била окупатор, не може поинаку да се толкува историјата

Сител - 26.11.2020

Бугарската окупација врз Македонија е запишана во светската историографија и не може да биде предмет на негација. Ова е ставот на претседателот на македонскиот тим историчари, а во однос на последното интервју на премиерот Заев за бугарската ...

Драги Ѓоргиев бара историските прашања да не се користат како политичка алатка

Независен - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за „Дојче веле“: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Макфакс - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Нетпрес - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Бугарите биле окупатори на Македонија во 1941-ва

Press24 - 26.11.2020

Бугарите во 1941- ва ја окупирале Македонија и тоа не може да се спори, вели за Телма претседателот на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев.

Ѓорѓиев: Присуството на бугарската војска во Македонија е окупација, ништо поинаку

Нетпрес - 26.11.2020

Во разговор за Канал 5, Драги Ѓоргиев копретседател со мешовитата комисија за историја, за скандалозното интервју на премиерот Зоран Заев вели дека тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да покрене некакви иницијативи во двете ...

Историчарот Ѓоргиев: За да го скршиме мразот ни треба време, дијалог и трпение

Слободен Печат - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

+инфо - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев за ДВ: Погрешен е пристапот, историските прашања се користат како политичка алатка

Слободен Печат - 26.11.2020

Историчарот Драги Ѓорѓиев кој е воедно е претседател на македонскиот тим од заедничката македонско – бугарска Комисија за историски и образовани прашања, за Дојче Веле не сакаше да ги коментира поедничено ставовите кои вчера во интервју за БГНЕС ги ...

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

А1 On - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Политичарите нам да нѝ ја остават историјата

МКД - 26.11.2020

Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите. Комисијата треба да биде оставена да работи без мешање и притисок.

Драги Ѓорѓиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

ММС - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Делчев е значајна личност за Македонија и Бугарија, ако тоа е пат за помирувањенема пречки двете држави да го ...

Press24 - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Бугарија била окупатор, не може поинаку да се толкува историјата

Press24 - 26.11.2020

Бугарската окупација врз Македонија е запишана во светската историографија и не може да биде предмет на негација. Ова е ставот на претседателот на македонскиот тим историчари искажан за Сител по интервјуто на премиерот Зоран Заев за БГНес.

Комисијата контра Заев: Бугарската војска беше окупатор, тоа е дефинирано и во европската историографија

Република - 26.11.2020

Ако мислите на присуството на бугарската војска овде, тогаш тоа е јасно дефинирано, не само во нашата историографија, туку и во европската како окупација, вели Драги Ѓоргиев претседател на Комисијата за историски прашања со Бугарија во изјава за „ ...

Драги Ѓоргиев: Историските прашања да ги решаваат историчарите, не политичарите

PressingTV - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС , но вели дека историските прашања не треба да служат како ...

ЃОРГИЕВ: Бугарија се разочара, бидејќи се надеваа дека лесно ќе ја наметнат нивната перцепција и дека таа ќе биде ...

Денешен - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Улогата на Бугарија во 1941 не може да се дефинира поинаку, освен како окупатор

Курир - 26.11.2020

Првиот човек од македонскиот тим историчари во мешовитата Комисија Драги Ѓоргиев, не сака да ги коментира ставовите на премиерот Заев во вчерашното интервју. Во разговор за Канал 5 вели – тоа се лични позиции на политичар, чија цел веројатно била да ...

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

24Инфо - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Претседателот на македонската комисија: Комисијата треба да биде оставена да работи без мешање и притисок

Република - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Опсервер - 26.11.2020

– Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Бриф - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Драги Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Либертас - 26.11.2020

За мене, најболно беше сознанието колку малку се познаваме како општества. За да го скршиме мразот ни треба и време, и дијалог, и трпение“, вели историчарот Драги Ѓоргиев. Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Опсервер - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев: За да го скршиме мразот со Бугарија ни треба и време, и дијалог, и трпение!

Вечер Прес - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Точка - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

MTM - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Бугарската војска овде беше окупатор, вели Ѓоргиев, претседателот на македонскиот дел од Комисијата со Бугарија

еМагазин - 26.11.2020

Во изјава за телевизијата 24, Драги Ѓоргиев , претседател на македонскиот дел од заедничката Комисија за историски прашања со Бугарија, вели дека бугарската војска за време на Втората светска војна била окупатор во Македонија.

Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Н.Македонија - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Ѓоргиев за ДВ: Историските прашања да не се користат како политичка алатка

Вечер - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка, изјави македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за ...

Се огласи првиот човек на комисијата Ѓоргиев: Историските прашања да ги решаваат историчарите, не политичарите

Вечер - 26.11.2020

Првиот човек на историската комисија за решавање на историските дилеми со „пријателска“ Бугарија, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС , но вели дека историските прашања не треба да служат како ...

Ѓоргиев за ДВ: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

Акцент - 26.11.2020

Политички изјави не би сакал да коментирам, било да се од македонска или од бугарска страна, вели македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, претседател на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања за „ ...

Ѓоргиев: Бугарската војска во Македонија беше окупаторска (ВИДЕО)

Expres - 26.11.2020

Претседателот на македонскиот тим во заедничката Комисијата за историски прашања со Бугарија нема дилеми околу тоа во какво својство била бугарската војска во Македонија за време на Втората светска војна.

Ѓоргиев за интервјуто на Заев: Погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка

365 - 26.11.2020

Копретседавачот на македонскиот дел од заедничката експертска комисија за историски прашања со Бугарија – историчарот Драги Ѓоргиев, не ги коментира изјавите на премиерот Зоран Заев во неговото вчерашно интервју за БГНЕС.

Драги Ѓоргиев не сака да го коментира Заев!?

Expres - 26.11.2020

Првиот човек на македонскиот тим во заедничката Мешовита македонско-бугарска историската комисија за решавање на историските дилеми, македонскиот историчар Драги Ѓоргиев, не сака да го коментира интервјуто на Заев за БГНЕС.

Ѓоргиев не ги коментира изјавите на Заев, но вели дека во моментов има генерално погрешен пристап

MakPress - 26.11.2020

Генерално, погрешен е пристапот историските прашања да се користат како политичка алатка. Историските контроверзи, недоразбирањата и историографските спорови треба да ги решаваат историчарите, а не политичарите.

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Канал5 - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Професорот Ѓоргиев: Делчев има силен идентитет, тоа не можеме да го запоставиме!

Фокус - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Во декември нова сесија на историчарите, но нема оптимизам по бугарското „не“

Канал5 - 23.11.2020

Терминот „заедничка историја“ е нешто со што ние и бугарските колеги не се согласуваме во толкувањето. Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, не се согласуваме дека под поимот заедничка историја се подразбира само историјата на ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

ТВ21 - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Барањата на Бугарија се неприфатливи, ама Комисијата треба да продолжи со работа

360 степени - 23.11.2020

Според македонскиот копретседавач со Заедничката комисија, историскиот спор треба да продолжи да се дебатира на академско ниво и може и понатаму да остане нерешен, но тој не треба да влијае на политичките односи меѓу двете земји Политичката ...

Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

Сител - 23.11.2020

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека ...

Георгиев: Барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за Македонија

Press24 - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Силен притисок да се прекине работата на Комисијата, барањата на Бугарија се апсолутно неприфатливи за ...

Нетпрес - 23.11.2020

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

+инфо - 23.11.2020

Не можеме да кажеме дека до 1944 година историјата е само на бугарскиот народ, ние исто така имаме своја историја, свои личности, култура што ни овозможува да ги бараме своите корени назад и ние имаме право на тоа и никој не може да ни ги одземе.Јас ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи, Делчев имал силен македонски идентитет

МКД - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Независен - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Бугарското МНР за РСЕ кажа што точно бара Софија

Р.С.Европа - 23.11.2020

Бугарското МНР излезе со тврдења за низа прекршувања на Договорот за добрососедство, меѓу кои и различно толкување на терминот заедничка историја во документи. Од македонското МНР засега нема одговор.

Проф. Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

А1 On - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Кајгана - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: По ветото од страна на Бугарија, има притисоци Комисијата да ги прекине преговорите

еМагазин - 23.11.2020

<Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ќе влијае ли бугарското вето врз работата на историската комисија

4NEWS - 23.11.2020

Барањата на официјална Софија се апсолутно неприфатливи за нас, но решение мора да најдеме преку дијалог, вели претседателот на македонскиот дел од заедничката историска комисија. Во разговор за бугарската ТВ Европа, професорот Ѓоргиев открива дека ...

ЃОРГИЕВ: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи, Делчев е роден во Македонија, за која се борел и има силен ...

Денешен - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Има притисок од јавноста и медиумите врз комисијата да ги прекинеме преговорите

Република - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија

Локално - 23.11.2020

„Бугарската блокада ќе влијае на работата на Мешовитата историска комисија, но таа треба да продолжи да работи и тоа ќе се случи на 3-ти и 4-ти декември“, изјави членот на македoнскиот историски тим, Драги Ѓоргиев во интервју за емисијата „Слободна ...

Заев: Блиску сме до договор со Бугарија – историчарите не се оптимисти

Алфа - 23.11.2020

По бугарското вето историчарите не се оптимисти дека Македонија ќе постигне договор со источниот сосед да почнат преговорите за евроинтеграција. „Бугарските барања се апсолутно неприфатливи“ – дециден е историчарот Драги Ѓоргиев од македонскиот тим ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Вечер Прес - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Да го оставиме на страна прашањето чиј е Гоце Делчев

Expres - 23.11.2020

Првиот човек на македонскиот тим во заедничката македонско-бугарска комисија за изторијата вели дека политичката ситуација по бугарското вето несомнено ќе влијае на работата на Комисијата.

Апсолутно неприфатливо: Македонската комисија не му дава простор на Заев за трговија со историјата

Expres - 23.11.2020

Шефот на македонскиот дел од мешовитата бугарско – македонска комисија не остави никаков научен простор македонските политичари да ги прифатат бугарските барања кои се неприфатливи. “Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на ...

Ѓоргиев: Бугарските барања се апсолутно неприфатливи за нас, дијалогот да продолжи

Мак. Весник - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...

Ѓоргиев: Бугарија бара терминот „заедничка историја“ до 1944 година да се толкува само на еден народ - Бугарскиот

MakPress - 23.11.2020

Несомнено, политичката ситуација по бугарското вето ќе влијае на работата на Заедничката историска комисија, но, сепак, сметам дека таа треба да продолжи да работи. Надминување на недоразбирањата можат да се случат само преку дијалог, преку ...