TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Косово ќе прогласи независност ако Русија стави вето

А1 - 06.05.2007

Косово ќе прогласи независност доколку Русија стави вето на резолуцијата за протекторатот во Советот за безбедност на ООН. Ова го изјави потпретседателот на Демократската партија на Косово, Фатмир Лимај запрашан од медиумите во Тирана за мерките што ќе ги презеде Приштина, доколку Москва го ...

Косово ќе прогласи независност во случај на руско вето

Макфакс - 06.05.2007

Тирана Косово ќе прогласи независност доколку Русија стави вето на резолуцијата за протекторатот во Советот за безбедност на ООН. Ова го изјави потпретседателот на Демократската партија на Косово, Фатмир Лимај запрашан од медиумите во Тирана за мерките што ќе ги презеде Приштина, доколку Москва го ...

Бан Ки Мун:Советот за безбедност да побрза со резолуцијата за Косово

Макфакс - 06.05.2007

Њујорк Генералниот секретар на Обединетите нации(ОН) Бан Ки Мун побара од Советот за безбедност(СБ) што поскоро да донесе резолуција за идниот статус на Косово. „Се надевам дека СБ ќе донесе резолуција што е можно поскоро и јас го повикувам да го направи тоа.

Сејдиу очекува поддршка од меѓународната заедница

Макфакс - 06.05.2007

Приштина Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу изјави дека наредните денови меѓународната заедница ќе се концентрира на напорите за решавање на статусот на Косово. Тој изрази надеж дека исходот од тоа ќе биде поддршка на „волјата на народот на Косово”.

Чеку – недели го делат Косово од независност

Макфакс - 06.05.2007

Загреб Косовскиот премиер Агим Чеку изјави денеска дека очекува протекторатот да добие независност за неколку седмици. „Искрено се надевам Косово брзо да стане независно. Не делат неколку седмици од таа независност“, рече Чеку во интервју за хрватската телевизија.

Месиќ – взаемно прифатливо решение за Косово

Макфакс - 06.05.2007

Брно Долгорочно решение за статусот на Косово е едно од клучните прашања за трајна стабилност на регионот, и од интерес на сите е тоа да биде правично и прифатливо за двете страни. Ова денеска го изјави хрватскиот претседател Стипе Месиќ на европскиот самит во Брно на кој прашањето за Косово се ...

Русија нема да спречи независност

Време - 05.05.2007

МАРТИ АХТИСАРИ ПРОДОЛЖУВА СО ПЛАНОТ Меѓународниот пратеник за статусот на Косово Марти Ахтисари изјави дека Русија не може да ја спречи независноста на Косово, јави новинската агенција АФП. Москва најавува дека ќе стави вето на планот на Ахтисари, кој предвидува Косово да добие „набљудувана ...

Косовскиот пазар се отвора за македонските земјоделски производи

Утрински - 05.05.2007

Со укинување на нетарифните бариери, економската соработка уште повеќе ќе се зголеми Развојот на регионалната трговска размена поради малите растојанија и евтиниот транспорт треба да биде предизвик за стопанствениците од Македонија и од Косово.

Планот на Ахтисари е пред неуспех

Дневник - 05.05.2007

Планот на Марти Ахтисари за статусот на Косово ќе биде отфрлен, бидејќи го поддржуваат само пет од 15-те членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, пишува германскиот весник „Франфуртер рундшау“. Планот го поддржуваат само САД, Британија, Франција, Белгија и Италија, колебливи се Перу, ...

Косово се отвора за македонски производи

Дневник - 05.05.2007

Со потпишување конкретни договори за откуп и за извоз на зеленчук и овошје на косовскиот пазар, вчера заврши дводневната македонско-косовско средба во Струмица, во организација на Агроберзата и стопанските комори на Косово и на Македонија.

Албер Роан: Ахтисари нема „План Б“ за Косово

Канал5 - 05.05.2007

Специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари нема „План Б“ за покраината, изјави неговиот заменик Албер Роан во авторски текст објавен во денешниот број на виенскиот весник „Стандарт“. Виена, 5 мај (МИА) - Специјалниот пратеник на ОН за Косово, Марти Ахтисари нема План Б за покраината, ...

Српската Влада бара нови преговори за Косово

Макфакс - 05.05.2007

Белград Српската Влада денеска побара нова фаза на преговори за идниот статус на Косово од генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун. “Српската Влада усвои иницијатива за отпочнување нова фаза на преговори за статусот на Косово и Метохија“, се наведува во соопштението од владината седница, одржана ...

ЕУ се надева на брзо решение за Косово

Макфакс - 05.05.2007

Загреб ЕУ изрази надеж дека статусот на Косово ќе биде решен до почетокот на јуни, преку нова резолуција на Советот за безбедност на ОН врз основа на планот на Марти Ахтисари. „Се надевам дека до Самитот на Г8 (од 6 до 8 јуни) ќе имаме нова резолуција во Советот за безбедност на Обединетите нации“, ...

Останаа разликите за Косово

Вечер Прес - 05.05.2007

Состанокот на Контакт групата во Лондон не ги надмина разликите околу идниот статус на Косово, но американската дипломатија верува дека тоа може да се случи. Николас Барнс вели дека руското спротивставување за ограничена независност на Косово "не е непремостливо".

Косовските жители не можат да ја спречат демаркацијата

Вечер Прес - 05.05.2007

Реакциите на жителите на косовските Дебалде и Витина, не можат да ја попречат демаркацијата на границата, ниту пак таа може да биде загрозена од прогласувањето на финалниот статус на сегашната покраина, смета министерката за внатрешни работи Македонските безбедносни сили засилено се подготвуваат за ...

На преминот Јажинце ќе се отвора транспортен коридор

А1 - 04.05.2007

Покрај Блаце, и на граничниот премин Јажинце ќе се отвора транспортен коридор. Оваа иницијатива стопанските комори на Македонија и Косово денеска ја објавија во Струмица, како обид за проширување на трговската размена меѓу двете земји.

Сејдиу: Косово ќе биде независно со или без согласност на Русија

А1 - 04.05.2007

„Косово ќе биде независно, без оглед дали Русија ќе се согласи со тоа или не“, изјави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Тој при посетата на општината Исток, заедно со раководителот на УНМИК, Јоаким Рикер изјави дека косовската страна го поддржува предлогот на меѓународниот пратеник Марти ...

Состанокот на Конткат групата во Лондон не ги надмина разликите за Косово

Канал5 - 04.05.2007

Состанокот на Контакт групата во Лондон не ги надмина разликите околу идниот статус на Косово, но американската дипломатија верува дека тоа може да се случи, тврди Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава на заменик државниот секретар на САД Николас Барнс.

Русија: Преговорите за Косово ќе продолжат

Дневник - 04.05.2007

Амбасадорот на Русија во Обединетите нации изјави дека најверојатно следната недела ќе почне дискусијата во Советот за безбедност на ОН за Косово во врска со извештајот на мисијата, која ги посети Брисел, Белград, Приштина и Виена.

Сејдиу: Косово ќе биде независно со или без согласност на Русија

Макфакс - 04.05.2007

Приштина Косово ќе биде независно, без оглед дали Русија ќе се согласи со тоа или не, изјави косовскиот претседател Фатмир Сејдиу. Тој при посетата на општината Исток, заедно со раководителот на УНМИК, Јоаким Рикер изјави дека косовската страна го поддржува предлогот на меѓународниот пратеник Марти ...

ЕУ го продолжи мандатот на подготвителната мисија за Косово

Макфакс - 04.05.2007

Приштина Мандатот на подготвителната мисија на Европската Унија (ЕУ) за Косово е продолжен до први септември оваа година. Одлуката денеска ја донесе Советот на министри на ЕУ. Подготвителната мисија се однесува на евентуални идни операции во областа на полицијата и на правосудството во Косово, кои ...

Подготвена резолуцијата на ЕУ и САД за Косово

Макфакс - 04.05.2007

Њујорк Предлог-резолуцијата за Косово што заеднички ја подготвија САД и членките на Европската унија (ЕУ) не наведува независност, но предлага поништување на претходните резолуции по ова прашање. Според српските гласила, ова претпоставува “отворање на вратите“ за спроведување на планот на ...

Ахтисари – независност единствено решение за Косово

Макфакс - 04.05.2007

Лондон Специјалниот пратеник на ОН за статусот на Косово, Марти Ахтисари, изјави дека неговиот предлог за надгледувана независност е единствено можно решение. „Тоа е единствено решение ако сакаме да го решиме проблемот на Косово“, изјави синоќа Ахтисари на прес конференција во Лондон, по состанокот ...

Груевски: Македонија го следи својот интерес по прашањето за Косово

Макфакс - 04.05.2007

Белград Македонија, по прашањето за статусот на Косово, го гледа својот интерес, оцени македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за новиот број на белградскиот неделник “Нин“. “Не би сакале да ги расипеме односите со Србија, ниту да ги комплицираме со Косово.

Наесен нови преговори за статусот!?

Дневник - 03.05.2007

Треба да се именува нов претставник наместо Ахтисари, но динамиката ќе ја диктира Советот за безбедност на ОН - изјави шефицата на Координативниот центар за Косово Пристигнувањето на мисијата на Обединетите нации во Србија е почеток за нови преговори за идниот статус на Косово, оцени во интервјуто ...

Чуркин бара расправа и продолжување на преговорите за Косово

Канал5 - 03.05.2007

Постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин синоќа во Њујорк изјави дека најверојатно следната недела ќе почне дискусијата во Советот за безбедност на ОН за Косово во врска со извештајот на мисијата на СБ. Тој смета дека потоа Советот за безбедност би можел да усвои резолуција која би ...

Русија се противи на наметнато решение за Косово

Макфакс - 03.05.2007

Њујорк Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) да размисли дали ќе му даде независност на Косово, повторно предупреди рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин. Тој побара да започнат нови преговори меѓу Белград и косовските Албанци.

Состанокот на Контакт групата за Косово без конкретни резултати

Макфакс - 03.05.2007

Лондон Состанокот на Контакт групата за Косово што денеска се одржа во Лондон туку што заврши, но не се соопштуваат детали од разговорите, пренесуваат агенциите. Во недостиг на официјално соопштение за јавноста, по средбата официјалниот претставник на британското Министерство за надворешни работи, ...

Бан Ки Мун: ООН во одбрана на слободата на медиуми

Макфакс - 03.05.2007

Њујорк Задачата на Светската организација е да ја штити слободата на медиуми и изразување како што налага Универзалната декларација за човековите права. Ова денеска го изјави генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун по повод Денот на слободата на медиумите – 3.мај.

„Франкфуртер Рундшау“: Планот на Ахтисари пред неуспех

Макфакс - 03.05.2007

Франкфурт Планот на Марти Ахтисари за идниот статус на Косово е пред неуспех и отфрлање, пишува германскиот весник „Франфуртер Рундшау“. Весникот наведува дека таквиот заклучок се наѕира по посетата на Белград и Приштина на мисијата на Советот за безбедност (СБ) на Обединетите нации (ОН) ...

САД ќе го признаат Косово и без резолуција на СБ на ОН

Макфакс - 03.05.2007

Вашингтон Шансите САД да ја признаат независноста на Косово, и без нова резолуција на Советот за безбедност(СБ) на Обединетите нации(ОН), се 100 отсто. Ова го изјави Даниел Сервер, аналитичар во Институтот за мир во Вашингтон, според кого, без оглед на исходот на Мисијата на СБ на ОН на Косово, САД ...

Драшковиќ се надева на руско вето за Косово

А1 - 02.05.2007

Српскиот министер за надворешни работи Вук Драшковиќ верува дека кога станува збор за Косово, Русија ќе го искористи правото на вето во Советот на безбедност. „Американските власти сериозно сметаат на руско вето. Во Вашингтон сега се е кренато на нозе со цел резолуцијата за независноста на Косово ...

Чеку: Косово ќе прогласи независност до крајот на мај

Време - 02.05.2007

НАЈАВА НА КОСОВСКИОТ ПРЕМИЕР Косовскиот премиер Агим Чеку најави дека Косово ќе прогласи независност до крајот на месецов. - САД сериозно се решени да го сториме тоа. Сакаме да ја завршиме работата. И британскиот премиер Тони Блер е согласен.

НАТО и САД за нова резолуција за Косово

Макфакс - 02.05.2007

Вашингтон Генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер изјави дека САД и НАТО сакаат Советот за безбедност да усвои нова резолуција за Косово заснована на предлогот на Марти Ахтисари. Според Шефер тоа е единствениот начин во покраината да се „создаде окружување атмосфера на безбедност и ...

Драшковиќ: Верувам дека Русија ќе го искористи правото на вето

Макфакс - 02.05.2007

Белград Српскиот министер за надворешни работи Вук Драшковиќ верува дека кога станува збор за Косово, Русија ќе го искористи правото на вето во Советот на безбедност(СБ). „Американските власти сериозно сметаат на руско вето. Во Вашингтон сега се е кренато на нозе со цел резолуцијата за независноста ...

Извештајот на Мисијата на ООН пред СБ

Макфакс - 02.05.2007

Њујорк Мисијата на Обединетите нации (ООН), што изминати денови ги посети Косово и Србија, денеска треба да претстави Извештај пред Советот за безбедност (СБ). Белгискиот посредник Јохан Вербеке, кој ја раководеше мисијата за Белград и Косово, ќе го претстави извештајот изготвен од група ...

Чеку очекува Црна Гора меѓу првите да го признае Косово

Макфакс - 02.05.2007

Подгорица Косовскиот премиер Агим Чеку изрази надеж дека Црна Гора меѓу првите ќе ја признае независноста на Косово. „Очекувам брзо признавање. Не очекувам дека Црна Гора ќе биде една од првите, но сигурно нема да се двоуми“, изјави вчера Чеку во Загреб, по самитот на шефови на држави и влади на ...

Косово нема еднострано да прогласи независност

Макфакс - 02.05.2007

Приштина Владата, опозицијата и аналитичарите во Приштина се единствени во оценката дека Косово нема еднострано да прогласи независност, без согласност од меѓународната заедница. Притоа, се согласуваат дека одлуката за идниот статус сега е во рацете само на Обединетите нации и од разврската на ...

САД и ЕУ го поддржуваат планот на Ахтисари за Косово

Канал5 - 01.05.2007

Соединетите Американски Држави и Европската унија ги поддржуваат напорите на специјалниот пратеник на Обединетите нации Марти Ахтисари, истакнувајќи дека неговиот план создава основа за нова резолуција на Советот за безбедност за статусот на Косово.

Нов американски предлог за Косово

Макфакс - 01.05.2007

Лондон/Вашингтон Соединетите Американски држави денеска ќе поднесат нова предлог резолуција за Косово, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на извори во американската мисија во Обединетите нации. Најверојатно текстот нема многу да се разликува од претходниот врз основа на планот на Марти Ахтисари за ...

Резолуцијата на САД за Косово денеска во ОН

Макфакс - 01.05.2007

Белград САД денеска ќе им ја поделат на амбасадорите на државите членки на Советот за безбедност на ОН својата нацрт резолуција за Косово. Во американската мисија во ОН потврдено е дека Вашингтон денеска ќе ја поднесе новата предлог резолуција за Косово, дознава Би Би Си.

Лавров – Резолуцијата за Косово е неприфатлива за Русија

Макфакс - 01.05.2007

Москва Предлог резолуцијата за Косово што треба да ја разгледува Советот за безбедност на Обединетите нации е неприфатлива за Русија. „Резолуцијата што некои западни земји ја изнесоа на разгледување во СБ на ООН, а со која се поддржува планот на Марти Ахтисари и укинување на постојната Резолуција ...

Предлог резолуцијата за Косово предвидува де факто независност

Макфакс - 01.05.2007

Белград Зборот независност не се споменува експлицитно во американско – европската предлог резолуција за статусот на Косово, но, де факто се превидува по истекот на преодниот период од 120 дена. Ова го јави белградската агенција Бета, повикувајќи се на текстот на документот што денеска интегрално ...

Бериша: Независно Косово за стабилност во регионот

Макфакс - 01.05.2007

Тирана Независноста на Косово е неопходен услов за стабилност во регионот, изјави синоќа во Тирана албанскиот премиер Сали Бериша, по средбата со косовскиот колега Агим Чеку. Бериша додаде дека Албанија прави напори, планот на пратеникот Марти Ахтисари да стане реалност, а во таа насока го ...

Советот за безбедност за мисијата на Косово

Макфакс - 01.05.2007

Белград Советот за безбедност на ОН денеска ќе расправа за извештајот за посетата на амбасадорите на државите членки на ова тело на Белград и Приштина. Извештајот го подготви шефот на мисијата, белгискиот амбасадор во ОН Јохан Вербеке.

Ахтисари - одлука за Косово до крајот на јуни

Макфакс - 01.05.2007

Хелсинки Одлуката за идниот статус на Косово да биде донесена до крајот на јуни, побара меѓународниот посредник Марти Ахтисари. Тој се заложи одлуката да биде донесена пред крајот на германското претседавање со Европската унија.

Чеку: Независноста зависи од САД, ЕУ и ООН

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Косово нема да прогласи независност без согласност од САД, ЕУ и генералниот секретар на ООН, доколку Русија стави вето во Советот за безбедност (СБ). Ова денеска го изјави косовскиот премиер Агим Чеку во интервју за францускиот неделник “Журнал диманш“.

Косово подготвува гранична полиција и армија

Макфакс - 01.05.2007

Белград Сили на косовската полиција ќе бидат распоредени по административната граница на Косово и останатиот дел на Србија, пишува српскиот весник „Вечерње новости”. Србите ваквиот чекор го толкуваат како подготвеност на албанската страна за еднострано објавување на независност и отцепување од ...

Косово ќе распише конкурс за национални симболи

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Лидерите на косовските Албанци објавија дека на 4. јуни ќе распишат конкурс за дизајн на ново знаме и национални симболи за Република Косово, јавија странските агенции. Косово одлучи да издаде и нови пасоши во исчекување на одлуката за идниот статус на Косово на Обединетите нации (ОН).

Албанското собрание го поддржа планот на Ахтисари

Макфакс - 01.05.2007

Скопје Албанското Собрание синоќа усвои декларација во која се дава целосна поддршка на пакетот на Марти Ахтисари за статусот на Косово. Во декларацијата која беше изгласана од сите политички партии се нагласува дека „Собранието го следи процесот на определување на завршниот статус на Косово и дава ...

Почна подготвувањето на уставот на Косово

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Работната група задолжена да го изготви уставот на Косово, веќе подготвила првичен проект, кој ќе биде основа за највисокиот правен акт на Косово, пренесе радио „Слободна Европа“. Принципите врз кои се подготвува уставот на Косово, ќе ја изразуваат политичката волја на мнозинското ...

САД и ЕУ за нова резолуција за Косово

Макфакс - 01.05.2007

Вашингтон САД и ЕУ изразија поддршка на планот за Косово на Марти Ахтисари, оценувајќи го како основа за донесување нова резолуција од Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН). „Го повикуваме Советот за безбедност на ОН, во догледно време, да усвои таква резолуција, бидејќи решавањето на ...

Бан Ки Мун - Решение за Косово што е можно побрзо

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Генералниот секретар на ООН Бан Ки Мун изјави дека Советот за безбедност на ОН ќе донесе решение за статусот на Косово што е можно поскоро. Бан Ки Мун повторно го поддржи планот на својот пратеник Марти Ахтисари, јави приштинската телевизија РТВ 21.

„Зери“:Чеку формира нова партија

Макфакс - 01.05.2007

Приштина Косовскиот премиер Агим Чеку би можел да формира нова партија, пишува денеска приштинскиот дневен весник „Зери“. Чеку за претседател на Владата на Косово беше избран како кандидат на Алијансата за иднина на Косово(АЗИК), чиј претседател е Рамуш Харадинај.

Мнозинството во Советот за безбедноста за независно Косово

Макфакс - 01.05.2007

Њујорк Мнозинството членки на Советот за безбедност го поддржуваат планот на Обединетите нации за надгледувана независност на Косово, покрај противењето на Русија. Ова го изјави американскиот амбасадор во ОН Залмај Халилзад. „Мнозинството членки на Советот за безбедност го поддржуваат планот “ на ...

Рикер: Потребна е нова резолуција за Косово

А1 - 30.04.2007

Советот за безбедност на ОН да усвои во блиска иднина нова резолуција за Косово, бидејќи сегашната статус кво позиција е неодржлива за покраината. Ова за виенскиот весник „Стандард” го изјави шефот на УНМИК на Косово Јоаким Рикер, изразувајќи надеж дека УНМИК „уште годинава ќе го напушти Косово”.

Белгија против независност на Косово без усвојување на резолуција

А1 - 30.04.2007

Белгиското министерство за надворешни работи предупреди дека треба да се спречи прогласување на независност на Косово без усвојување на резолуција во Советот за безбедност на ОН. Министерот Карел де Гут синоќа во Брисел соопшти дека се залага за усвојување на резолуција во Советот за безбедност врз ...

Москва

Утрински - 30.04.2007

Русија оценува дека во Косово не се исполнуваат основните стандарди што им гарантираат човекови права на Србите Од нашиот дописник Бранко ВлаховиЌ МОСКВА - Русија го соопшти својот службен став и оцената по мисија на Советот за безбедност на ОН во Косово и Метохија, во кој јасно се вели дека ...