TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Утрински - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: Украина водеше катастрофална политика

Утрински - 13.04.2014

Русија изведе „smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

+инфо - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Алфа - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени.

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

А1 On - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

Алфа - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд.

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

Сител - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

Карл Билд: „Украина водеше катастрофална политика“

А1 On - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

КАРЛ БИЛД: Украина водеше катастрофална политика

Телеграф - 13.04.2014

Криза во криза, забележа Карл Билд на „Твитер“, но едновремено упатува остра критика кон Украина поради несоодветна грижа за сопствената земја Русија изведе операција „смеш енд греб“ (smash and grab) ...

Лавров: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Сител - 13.04.2014

Доколку Киев употреби сила во југоисточна Украина против народот кој е доведен до очај, изгледите за планираниот состанок во Женева посветен на решавање на украинската криза ќе бидат загрозени, ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

Сител - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

А1 On - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

ЕУ ДО РУСИЈА: Да се прекинат обидите за дестабилизирање на Украина

Телеграф - 13.04.2014

Шефот на европската дипломатија, Катрин Ештон, наведе во соопштение дека е „серизоно загрижена од акциите преземени од вооружени лица и сепаратистички групи во градови во источна Украина“ Европската ...

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Сител - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

А1 On - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

САМАНТА ПАУЕР: Москва е вмешана во случувања во источна Украина

Телеграф - 13.04.2014

Пауер предупреди дека ако продолжи она што се случува во изминатите денови, санкциите на САД врз Русија ќе бидат засилени Сите признаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги ...

ЕУ и Нато порачуваат: Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Press24 - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

Саманта Пауер: Москва вмешана во случувањата во источна Украина

+инфо - 13.04.2014

Сите признаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги засилат санкциите спрема Русија ако акциите во Украина продолжат, изјави американскиот амбасадор во ОН, Саманта Пауер.

Саманта Пауер: Се укажува дека Москва е вмешана во случувањата во источна Украина

А1 On - 13.04.2014

Сите признаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги засилат санкциите спрема Русија ако акциите во Украина продолжат, изјави американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер.

Советот на Европа загрижен од ескалацијата на тензиите во источна Украина

А1 On - 13.04.2014

Советот на Европа чии членки се Русија и Украина, изрази загриженост од ескалацијата на тензиите во Украина и ги повика сите страни да се воздржат од насилства.

Москва ќе покрене прашање за кризата во источна Украина во СБ на ОН и во ОБСЕ

А1 On - 13.04.2014

Москва ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

ЛАВРОВ: Употреба на сила во Украина би наштетила на четиристраната средба

Телеграф - 13.04.2014

Кери изрази загриженост поради протестите во југоисточните области во Украина тврдејќи дека тие се последица од поттик и речиси директно мешање на Русија, пренсе Итар-тас Доколку Киев употреби сила ...

Џо Бајден ќе отпатува во Киев

Р.С.Европа - 13.04.2014

Белата куќа соопшти дека американскиот потпретседател Џо Бајден ќе отпатува во Украина на 22 април за да ја предупреди Русија против воената ескалација.Бајден ќе ја истакне силната поддршка на САД за ...

Карл Билд: Украина водеше катастрофална политика

+инфо - 13.04.2014

Русија изведе “smash and grab“-операција против Украина (брза криминална акција со кршење излог, грабеж и брзо исчезнување), смета шефот на шведската дипломатија Карл Билд, јави допсиникот на МИА од ...

Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици

Р.С.Европа - 13.04.2014

Државниот секретар на САД Џон Кери ја предупреди Русија дека ќе сноси дополнителни последици ако не дејствува за да ја смири ситуацијата во источниот дел на Украина и ако руската војска не се повлече ...

Расмунсен со закани за подлабока изолација на Русија

+инфо - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“. Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

Лукашенко против федерализација на Украина

Р.С.Европа - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина и рече дека категорично се противи на федерализација на земјата.

ЕУ со повик до Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Алфа - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

Ештон ја повика Русија да го поддржи суверенитетот на Украина

Макфакс - 13.04.2014

Високата претставничка на ЕУ Кетрин Ештон изрази во неделата голема загриженост поради акцијата за вооружување на поединци во повеќе градови во источна Украина и ја повика Русија да и се придружи на ...

Лукашенко: Федерализацијата би ја уништила Украина

Макфакс - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко го поддржа територијалниот интегритет на Украина, оценувајќи дека федерализација на државата би водела до нејзино уништување.

Пауер: Се укажува дека Москва е вмешана во случувањата во источна Украина

Алфа - 13.04.2014

Сите признаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги засилат санкциите спрема Русија ако акциите во Украина продолжат, изјави американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер.

Две жртви и повеќемина повредени во престрелки во Украина

Нова ТВ - 13.04.2014

Најмалку двајца загинати а повеќемина ранети е епилогот по престрелката помеѓу украинските специјални сили и про-руските поддржувачи во Славјонск, каде што украинските власти утрово започнаа ...

СОВЕТ НА ЕВРОПА: Загрижени сме за ескалацијата на тензиите во Украина

Телеграф - 13.04.2014

Турбјорн Јагланд, истакна во соопштение дека меѓународните партнери на Украина треба да ја поддржат државата, за да се најде решение за мир и стабилност Советот на Европа, чии членки се Русија и ...

Москва ќе иницира прашање за кризата во источна Украина во СБ на ОН и во ОБСЕ

Телеграф - 13.04.2014

Според руското МНР од Западот сега зависи можноста да се избегне граѓанска војна во Украина Москва ќе го иницира прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, ...

САД: Москва е вмешана во настаните во источна Украина

Макфакс - 13.04.2014

„Нападот на проруските вооружени групи во градовите на истокот од Украина носат знак на вмешаност на Москва, оцени во неделата американската амбасадорка во Обединетите нации, Саманта Пауер ...

САД ќе го казни „Гаспром“ ако инвестира на Крим

Руска реч - 13.04.2014

САД ја објаснија суштината на санкциите кои вчера се воведени против кримската компанија „Черномонефтегас“, како и против низ челни лица на Крим. Тие имаат за цел да го спречат „Гаспром“ и неговата ...

Лавров го предупреди Кери за можното откажување на средбата околу Украина

Руска реч - 13.04.2014

Шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров, го предупреди Џон Кери дека во случај да се протераат протестирачите на југоистокот на Украина, перспективата за соработка околу Украина ќе биде изгубена.

Германија состојбата во Украина ја оцени високоризична, Париз го осудува насилството

Макфакс - 13.04.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнамер оцени во неделата дека ситуацијата во Украина е „високоризична" откако Киев ја најави операцијата за враќање под контрола на истокот ...

Москва пред ОН и ОБСЕ ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина

Локално - 13.04.2014

Москва ќе го покрене прашањето за кризата во југоисточна Украина во Советот за безбедност на ОН и во ОБСЕ, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Украина крвари, ММФ е спремен да и позајми пари!

Фактор - 13.04.2014

Меѓународниот монетарен фонд е спремен да и додели позајмица на Украина, поради тоа што нејзиниот долг е на одржливо ниво. „Украинскиот долг е одржлив“, изјави Могадам на прес конференцијата одржана ...

Лукашенко и натаму против федерализација на Украина

Локално - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изрази поддршка за територијалниот интегритет на Украина и рече дека категорично се противи на федерализација на земјата.

ММФ ќе и додели позајмица на Украина

Локално - 13.04.2014

Меѓународниот монетарен фонд е спремен да и додели позајмица на Украина, поради тоа што нејзиниот долг е на одржливо ниво. „Украинскиот долг е одржлив“, изјави Могадам на прес конференцијата одржана ...

САД во ОН: Нападите во источните украински градови зборуваат за интервенција на Москва

Локално - 13.04.2014

Нападите на вооружените проруски групи во источните украински градови зборуваат за “интервенција на Москва”. Тоа го изјави денеска американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер и упати закана за нови ...

ЕУ бара Русија да прекине со обидите за дестабилизација на Украина

Либертас - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност.

Вашингтон вели дека Москва стои зад настаните во Украина

Либертас - 13.04.2014

Сите признаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги засилат санкциите спрема Русија ако акциите во Украина продолжат порача американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер.

ЕУ: Русија да прекине со обидите за дестабилизирање на Украина

Н.Македонија - 13.04.2014

Европската унија ја повика Русија да ги прекине сите обиди за дестабилизирање на Украина и ги повика украинските власти да продолжат со демонстрирање воздржаност Шефот на европската дипломатија ...

Лукашенко на страната на Украина

Н.Македонија - 13.04.2014

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска ја изрази својата подршка за територијалниот интегритет на Украина, истакнувајќи дека федерализацијата би ја уништила државата -Доколку ...

Расмунсен со закани за „подлабока изолација“ на Русија

Н.Македонија - 13.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен упати закани до Русија за „подлабока меѓународна изолација“ Во статија објавена денеска во данскиот весник Политикен, Расмунсен наведува дека Москва ...

„Се укажува дека Москва е вмешана во случувањата во источна Украина“

Н.Македонија - 13.04.2014

Сите знаци упатуваат за вмешаност на Москва во источна Украина и САД ќе ги засилат санкциите спрема Русија ако акциите во Украина продолжат, изјави американскиот амбасадор во ОН Саманта Пауер – Се ...

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Утрински - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

24 Вести - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

Алсат-М - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Земјите од Г7 подготвени за нови санкции против Русија

Deutsche Welle - 12.04.2014

Седумте водечки индустриски нации Г7 не исклучуваат натамошни санкции против Русија доколку владата во Москва натамошно го заострува украинскиот конфликт.

САД: Санкциите ќе направат проблеми за функционирањето на Гаспром

Канал5 - 12.04.2014

Новите американски санкции кои синоќа беа воведени и за полуостровот Крим се наменети против руската компанија Гаспром - оценуваат руските медиуми. Американското министерство за финансии воведе ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

Нова ТВ - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот секретар за финансии, ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

Алфа - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

Сител - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Русија: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Кајгана - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независноста на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик- доколку сака да добие финансиска помош ...

САД го потврди состанокот со Русија, ЕУ и Украина за 17-ти април во Женева

Макфакс - 12.04.2014

Претставниците на Украина, Русија, САД и Европската унија ќе се сретнат на 17-ти април во Женева за да се обидат да ја решат украинската криза којашто доби меѓународни димензии, објави во петокот ...

САД воведоа санкции за челниците на Крим и за гасната компанија

Макфакс - 12.04.2014

САД воведоа санкции за шест функционери на Крим, еден поранешен украински функционер и на гасна компанија од црноморскиот полуостров кој се присоедини на Русија, осомничени дека „претставуваат закана ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

А1 On - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Вашингтон воведува нови санкции поради Крим

Р.С.Европа - 12.04.2014

САД објавија нови санкции поради анексијата на Русија врз Крим и предупредија дека со своите партнери се подготвени да преземат понатамошни чекори против Москва.

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

А1 On - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

Антон Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Сител - 12.04.2014

Украина треба да ја признае независноста на Крим, да ја реши кризата во источните региони и да им гарантира права на граѓаните кои зборуваат руски јазик, доколку сака финансиска помош од Русија, ...

Украина ја повика Русија да престане со провокациите

Р.С.Европа - 12.04.2014

Министерот за надворешни работи на Украина Андриј Дешцутсја побара од Москва да престане со провокациите во источните региони на Украина. Во денешниот телефонски разговор со неговиот руски колега ...

Силуанов: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Макфакс - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независното на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик-доколку сака да добие финансиска помош од ...

АНТОН СИЛУАНОВ: Украина да го признае Крим, ако сака помош

Телеграф - 12.04.2014

Русија ќе може да и понуди дополнителна помош кога станува збор за финансии, изјавил рускиот министер за финансии по средбата со германскиот колега Волфганг Шојбле Украина треба да ја признае ...

Востание во источна Украина во потрага по независност

Алфа - 12.04.2014

И покрај ветувањето на украинскиот премиер Арсениј Јацењук за поголема автономија на регионите, про руските активисти и понатаму ги држат под контрола клучните државни згради во источна Украина.

Русија и САД не ги приближија позициите околу санкциите

Руска реч - 12.04.2014

Министрите за финансии на Русија и САД не успеаја да ги приближат и усогласат позициите за можните нови санкции против Русија, изјави Антон Силуанов, министер за финансии на Русија, а пренесува РИА ...

Украина треба да исполни неколку услови за да добие финансиска помош од Русија

Руска реч - 12.04.2014

Министерот за финансии на Русија, Антон Силуанов, изјави дека за да добие финансиска помош од Русија, Украина ќе треба да ја признае легитимноста на приклучувањето на Крим во составот на Русија, како ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

+инфо - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Земјите од Г-7 подготвуваат нови санкции за Русија

Телеграф - 12.04.2014

Постои широко и силно единство во Г-7 за зајакнување на санкциите како одговор на ескалацијата на тензиите во Украина од страна на Русија Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се ...

Сергеј Лавров предупредува: Доведена е во опасност безбедноста на Европа

Република - 12.04.2014

Стабилноста на Европа е доведена во опасност поради сé поголемото провоцирање антируски чувства во врска со кризата во Украина, предупреди шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Лавров: Русија е подготвена да ги провери информациите за “руски агенти” во Источна Украина

Локално - 12.04.2014

Русија е подготвена да ги провери информациите за “руски агенти” во источна Украина. Тоа му го рекол Русија министерот за надворешни работи Сергеј Лавров на државниот секретар на САД Џон Кери, ...

Русија и Кина во цврст сојуз – План Б кој ќе го промени глобалниот поредок

Република - 12.04.2014

Додека Москва ги очекува следните потези на Вашингтон и на Брисел, ангажирано работи на својот план Б кој ќе донесе промена на глобалната политичка сцена.

Можни се нови санкции на Г-7 против Русија

Либертас - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот секретар за финансии, ...

Лавров: Анексија на Југоисточна Украина противречи на коренитите интереси на Русија

Локално - 12.04.2014

Пристапувањето на Југоисточна Украина кон Русија противречи на коренитите интереси на Русија . Ова го изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров во интервју за телевизијата ” ...

Земјите од Г-7 подготвени да воведат дополнителни санкции против Русија

Република - 12.04.2014

- Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина – изјави американскиот министер за ...

Земјите од Г7 подготвени за нови санкции против Русија

Тера - 12.04.2014

Седумте водечки индустриски нации Г7 не исклучуваат натамошни санкции против Русија доколку владата во Москва натамошно го заострува украинскиот конфликт.

Антон Силуанов порача од Вашингтон: Ако сака помош, Украина да го признае Крим

Република - 12.04.2014

Украина би требало да ја признае независното на Крим, да ја среди кризата во источните региони и да гарантира права на населението кое говори на руски јазик-доколку сака да добие финансиска помош од ...

НАТО се фалело со лански снимки од руски војници?

Н.Македонија - 12.04.2014

Алијансата тврди дека 40.000 руски војници сѐ уште се наоѓаат на украинската граница во зголемена борбена готовност, а не учествуваат во маневри Дел од сателитските снимки што ги објави НАТО Москва ...

Земјите од Г-7 подготвени за дополнителни санкции против Русија

Lider - 12.04.2014

Земјите од групата на најразвиените светски економии Г-7 се подготвени да поддржат нови санкции против Русија доколку Москва ја ескалира кризата во Украина, изјави американскиот министер за финансии, ...

Русија бара Украина да остане неутрална

Deutsche Welle - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара гаранции од Западот дека Украина ќе остане неутрална. Американскиот претседател Барак Обама се заканува со нови санкции.

Лавров: Антируското расположение закана за стабилноста на Европа

24 Вести - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Обама: Меркел, до каде сме со Украина?

Вест - 11.04.2014

САД (АП) - Белата куќа соопшти дека претседателот на САД Барак Обама дискутирал за ситуацијата во Украина со германската канцеларка Ангела Меркел. Обама разговарал со Меркел додека во четвртокот ...

На 17 април Женева домаќин на преговорите за Украина

Канал5 - 11.04.2014

Преговорите за кризата во украина во кои ќе учествуваат преставници на украина , Русија, ЕУ и САД ќе бидат одржани на 17 април во Женева. Во име на Европската унија на состанокот на 17 април во ...

Лавров побара од Кери да влијае врз украинските власти

Канал5 - 11.04.2014

- Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од примена на сила против демонстрантите во ...

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Р.С.Европа - 11.04.2014

Руската Црноморска флота соопшти дека започна процесот на предавање на украинските воени бродови на Украина. Флотата денеска соопшти дека ракетниот брод Прилуки испловил од пристаништето во ...

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

Сител - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, треба да се внимава на Украина

Сител - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува

Телеграф - 11.04.2014

Според Хусеин, во Југоисточна Европа во тек е обнова од кризата, а подобрувањето на економскиот пораст во Западна Европа сигурно помага во тоа Оцените на пролетната средба на Меѓународниот монетарен ...

НОВА ЕВРОПСКА ТРОЈКА: По Грција, средување и на украинската економија

Телеграф - 11.04.2014

ММФ се согласи за двегодишна помош на Украина во висина од 10 до 13 милијарди евра, но и да ѝ обезбеди дополнителни кредити чија вкупна сума би достигнала 20 милијарди евра Дали вчерашното ...

ЛАВРОВ: Кери да влијае врз Украина

Телеграф - 11.04.2014

Телефонскиот разговор бил на барање на Лавров Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од ...

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Алфа - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Средба на Украина, Русија, САД и ЕУ на 17 април во Женева

МКД - 11.04.2014

Украина, Русија, Соединетите Американски Држави и Европската Унија ќе се сретнат на 17 април во Женева за да се обидат да ја решат мешународната украинска криза, објавил денес Стејт департментот, ...

Лавров смета дека во Украина може да се регулира кризата

Руска реч - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, изјави дека деескалацијата на кризата во Украина е можна, но сепак, треба да се прекине со обидите да се легитимизира владата во Киев, ...

Кери и Ештон на средбата Украина-Русија-САД-ЕУ во Женева

Телеграф - 11.04.2014

Во соработка со меѓународната заедница ЕУ придонесува значително во напорите за стабилизирање на ситуацијата во Украина, се наведува во соопштението на прес-службата на ЕУ Во преговорите за Украина ...

РУСКИ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ: Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина

Телеграф - 11.04.2014

Јанукович е легитимниот претседател и не постои основа за негово екстрадирање. Тој не извршил никакви злосторства, истакна Чајка на прес-конференција Рускиот јавен обвинител, Јуриј Чајка, денеска ...

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Сител - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

А1 On - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

ЛАВРОВ: Правни гаранции за неутралност на Украина

Телеграф - 11.04.2014

Кризата во Украина може да заврши само ако се прекине процесот за давање легитимност на преодната украинска влада, смета рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров Рускиот министер за ...

Лавров: Антирускот расположение закана за стабилноста на Европа

А1 On - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Лавров: Антирускот расположение закана за стабилноста на Европа

+инфо - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

+инфо - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

ЛАВРОВ: Антируското расположение е закана за стабилноста на Европа

Телеграф - 11.04.2014

Изјавата на Лавров е дадена откако претседателот на САД, Барак Обама, се закани дека против Русија ќе воведе нови санкции доколку ескалираат тензиите околу Украина Министерот за надворешни работи на ...

Белорусија подготвена да ги прими Украинците, кои ја напуштаат земјата поради кризата

Сител - 11.04.2014

Белорусија е подготвена да ги прими Украинците, кои сакаат да ја напуштат земјата поради кризата, изјави претседателот Александар Лукашенко. - Украинскиот народ смета на нас, треба да мислиме.

Белорусија подготвена да ги прими Украинците

Телеграф - 11.04.2014

Белорускиот претседател соопшти дека ќе им понуди засолниште на сите што ќе сакаат да побегнат од кризата Белорусија е подготвена да ги прими Украинците што сакаат да ја напуштат земјата поради ...

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

А1 On - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

Лавров: Антирускотo расположение закана за стабилноста на Европа

МРТ - 11.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави денеска дека стабилноста на Европа е загрозена со антируското расположение поради кризата во Украина.

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

+инфо - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој рече дека „Москва не може да има такви желби“, зашто тоа ...

ЛАВРОВ: Русија нема аспирации кон југоисточните делови на Украина

Телеграф - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија изјави дека Москва не може да има такви желби зашто тоа ѝ противречи на нејзините интереси Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина , изјави ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, треба да се внимава на Украина

+инфо - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Лавров: Русија нема желба да ги присоедини источните и јужните реони на Украина

Алфа - 11.04.2014

Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија нема желба да ги присоединува југоисточните делови на ...

Лавров побара од Кери да влијае врз украинските власти

Сител - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска побара од американскиот државен секретар Џон Кери да ја убеди украинската Влада да се воздржи од примена на сила против демонстрантите во источните ...

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

Алфа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина. Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка.

Расмунсен: Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница

Курир - 11.04.2014

Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина, побара генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен.

НАТО објави снимки од руски трупи на границата на Украина, Русија тврди дека се од лански вежби (ФОТО)

МКД - 11.04.2014

НАТО објавил 15-тина фотографии снимени со помош на сателит на кои наводно се гледа дека Русија натрупала „големи воени сили спремни за дејство“ по должината на границата со Украина, пренесува ...

Обама и Меркел разговарале за санкции против Русија

Р.С.Европа - 11.04.2014

Американскиот претседател Барак обама и германскиот канцелар Ангела Меркел дискутираа за можни нови санкции против Русија поради Украина. Белата куќа соопшти дека двајцата лидери во телефонски ...

Украина ги исполни условите за помош од ММФ

Р.С.Европа - 11.04.2014

Украинскиот министер за финансии Олександар Шлапак изјави дека Киев ги исполни сите услови за добивање на првиот дел од финансиската помош од Меѓународниот монетарен фонд.

САД со ново предупредување до Русија за санкциите кон Украина

Inpress - 11.04.2014

Вашингтон, 11. април 2014 (ИНПРЕС) Американскиот секретар за финансии Јаков Лу го предупреди рускиот колега Антон Силван дека Москва не смее да наметне нови санкции, ако се продолжи со разгорите за ...

САД се закани со нови санкции за Русија

А1 On - 11.04.2014

Американскиот секретар за финансии, Џејкоб Лу го предупреди својот руски колега Силуанов дека Москва ќе се соочи со нови санкции, доколку ја продлабочи кризата во Украина.

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

А1 On - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Се појавиле докази дека снајперистите на Јанукович не пукале на киевскиот Мајдан

МКД - 11.04.2014

Иако досега официјално се сметаше дека за убиството на 30-тината луѓе на киевскиот Плоштад на независноста на 20 февруари беа одговорни снајперисти ангажирани од режимот на претседателот Виктор ...

Лавров: не ја легитимизирајте украинската влада

Р.С.Европа - 11.04.2014

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека е неопходно да се прекине легитимизирањето на украинската влада со цел да се деескалира ситуацијата во Украина.

Лавров - Антируското расположение е закана за Европа

Inpress - 11.04.2014

Москва, 11. април 2014 (ИНПРЕС) Разгорувањето на антируското расположение во позадината на зголемениот расизам и ксенофобија во многу земји од ЕУ носи закана за европската стабилност, изјави рускиот ...

Русија нема да го екстрадира Јанукович

Р.С.Европа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јури Чајка денеска во Симферопол изјави дека отстранетиот украински претседател Виктор Јанукович нема да и биде израчан на Украина.

Обвинителство на Русија: Нема основа за екстрадиција на Јанукович

Нетпрес - 11.04.2014

Главното обвинителство на Русија соопшти денеска дека нема основа за разговор за било каква екстрадиција на соборениот претседателна Украина, Виктор Јанукович имајќи предвид дека „актуелната власт во ...

Русија од Интерпол бара апсење на лидерот на украинскиот „Десен сектор“

Р.С.Европа - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка изјави дека неговата канцеларија до Интерпол испратила материјали за апсење на лидерот на украинскиот „Десен сектор“, Дмитро Јарош.

Лавров: Во опасност е доведена безбедноста на Европа

Макфакс - 11.04.2014

Стабилноста на Европа е доведена во опасност поради сé поголемото провоцирање антируски чувства во врска со кризата во Украина, предупреди во петокот шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

Про-руските групи одбија помилување од Украина, Јанукович останува во Русија

Нова ТВ - 11.04.2014

Про-руските сепаратисти кои заземаа неколку владини згради во источните предградија во Украина, ја одбија понудата од украинската влада за помилување, што предизвикува страв во земјата дека ...

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

А1 On - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

Нема шанси Русија да го испорача Јанукович на Украина

+инфо - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Белорусија подготвена да ги прими Украинците, кои ја напуштаат земјата поради кризата

А1 On - 11.04.2014

Белорусија е подготвена да ги прими Украинците, кои сакаат да ја напуштат земјата поради кризата, изјави претседателот Александар Лукашенко. - Украинскиот народ смета на нас, треба да мислиме.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Денешен - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина, смета рускиот јавен обвинител

Бриф - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Обвинителство на Русија: Нема основа за екстрадиција на Јанукович

Точка - 11.04.2014

Главното обвинителство на Русија соопшти денеска дека нема основа за разговор за било каква екстрадиција на соборениот претседателна Украина, Виктор Јанукович имајќи предвид дека "актуелната власт во ...

НАТО објави сателитски фотографии од руска војска крај украинската граница

Република - 11.04.2014

НАТО алијансата објави 15 фотографии снимени со сателити на кои се гледа дека Русија стационирала „големи воени сили подготвени за дејствување“ долж границата со Украина.

Обама и Меркел телефонски за санкциите против Русија

Локално - 11.04.2014

Американскиот претседател Барак обама и германскиот канцелар Ангела Меркел дискутираа за можни нови санкции против Русија поради Украина. Белата куќа соопшти дека двајцата лидери во телефонски ...

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Бриф - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО.

Путин не се зеза – еве го оружјето кое го распореди на границата со Украина

МК News - 11.04.2014

Командатот на НАТО во Европа, генерал Филип Бридлав, ја обвини Русија за распределување на трупи долж руско-украинската граница. На сателитските снимки се гледаат тенкови, авиони и борбени ...

Путин не се шегува: Ова се неговите авиони и тенкови на границата со Украина (ФОТО)

Вечер Прес - 11.04.2014

Главниот командант на обединетите вооружени сили на НАТО во Европа, генералот Филип Бридлав ја обвини Русија поради масовните трупи војници поставени на руско-украинската граница, а тврдењето го ...

Русија ќе ја продолжи финансиската помош кон Украина, ако таа ја признае анексија на Крим

Локално - 11.04.2014

Рускиот министер за финансии Антон Силуанов ги изнесе мерките што треба да ги направи Украина, за да биде возобновена финансиската помош од Москва, јави УНН.

Зошто Русија го сака: Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

еМагазин - 11.04.2014

Украинското Министерство за екологија и природни ресурси проценило дека поради руската анексија на Крим, Украина изгубила значајни енергетски ресурси вредни 10,8 милијарди долари.

Расмунсен: Русија да ги повлече трупите од украинската граница

Бриф - 11.04.2014

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен побара од Русија да ги повлече своите трупи од украинската граница и да се вклучи во дијалог со почитување на суверенитетот на Украина.

Нема основа за екстрадиција на Јанукович во Украина

Денешен - 11.04.2014

Рускиот јавен обвинител Јуриј Чајка. денеска изјави дека нема основа за екстрадиција на сменетиот украински претседател Виктор Јанукович од Русија во Украина.

Лавров бара правни гаранции за неутралност на Украина

Н.Македонија - 11.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска побара правни гаранции за неутралност на Украина, истакнувајќи дека Москва е против членството на Киев во НАТО Тој, исто така, нагласи дека ...

Уште еднаш за националното прашање

Н.Македонија - 11.04.2014

Во секоја земја постојат политички сили од различна ориентација, меѓу другото и многу радикални. Украина не е исклучок, но тие сили никогаш, во сите етапи од градењето на државата, не ја одредуваа ...

Економската ситуација во Европа и на Балканот се подобрува, Украина во фокусот

Lider - 11.04.2014

Оценките на пролетната средба на Меѓународниот монетарен фонд и на Светската банка во Вашингтон, за економската состојба во југоисточна Европа, е дека работите одат на подобро, со солидна стапка на ...

Mедиумите во САД се како министерство за пропаганда на Вашингтон

Дневник - 10.04.2014

Пол Kрег Робертс е американски економист, поранешен помошник-секретар за финансии во администрацијата на Роналд Реган. Се споменува како коосновач на Реганокономијата.

Кримско сценарио во источна Украина е поневеројатно

Deutsche Welle - 10.04.2014

Му се заканува ли кримско сценарио на истокот на Украина? Меѓу ситуацијата на Крим и онаа во источно-украинските региони има повеќе разлики отколку сличности, сметаат германските експерти.

НАТО најави распоредување околу Украина - Русија го забрани „Гласот на Америка“

Канал5 - 10.04.2014

Парламентарното собрание на Советот на Европа усвои резолуција за Украина, според која, единствен виновник за кризата во земјата е Русија. Во неа уште референдумот за отцепување на Крим е наречен ...

Москва: Снимките на НАТО од границата со Украина се од август минатата година

Канал5 - 10.04.2014

Висок претставник на Генералштабот на руските вооружени сили денеска изјави дека сателитските снимки на НАТО, за кои се тврди дека покажуваат распоредени руски војници на границата со Украина, се ...

Москва: Снимките на НАТО од границата со Украина се од мината година

Утрински - 10.04.2014

Висок претставник на Генералштабот на руските вооружени сили денеска изјави дека сателитските снимки на НАТО, за кои се тврди дека покажуваат распоредени руски војници на границата со Украина, се ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

24 Вести - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

ФОТО: Путин не се шегува - погледнете каква војска распоредува Русија на границата со Украина

Press24 - 10.04.2014

Командатот на НАТО во Европа, генерал Филип Бридлав, ја обвини Русија за распределување на трупи долж руско-украинската граница. На сателитските снимки се гледаат тенкови, авиони и борбени ...

ФОТО: Руски тенкови и авиони стационирани во близина на руско-украинската граница!

А1 On - 10.04.2014

Сателитските снимки кои беа објавени денеска, а се направени на 26 март, прикажуваат руски тенкови и авиони стационирани на територија на 50 километри од руската граница со источна Украина.

Кери: САД ќе влијае за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

+инфо - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Сител - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

МОСКВА: Нема воени активности на Русија во Украина

Телеграф - 10.04.2014

Украина преку мрежата за комуникација на ОБСЕ упатила повик до Холандија да упати свои претставници во Киев Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска ...

КЕРИ: САД ќе влијаат врз властите за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Телеграф - 10.04.2014

Лавров и Кери претходно вчера имаа уште еден телефонски разговор, во кој повикаа на откажување од употреба на сила во југоисточна Украина САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Алфа - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Русија не презема никакви воени активности на територијата на ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Сител - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

МОСКВА: Снимките на НАТО од Украина се од август минатата година

Телеграф - 10.04.2014

Соопштението следи неколку часа откако НАТО ги објави фотографиите, според кои Русија распоредила на границата со Украина околу 40.000 војници, тенкови и оклопни возила и авиони Висок претставник на ...

Крим вреди 10 милијарди долари во енергетски ресурси

Порта 3 - 10.04.2014

Украинското Министерство за екологија и природни ресурси проценило дека поради руската анексија на Крим, Украина изгубила значајни енергетски ресурси вредни 10,8 милијарди долари.

Предлог за цивилна безбедносна мисија на ЕУ во Украина

Р.С.Европа - 10.04.2014

Велика Британија, Полска и Шведска бараат Европската Унија да испрати заедничка мисија за цивилна безбедносна и одбранбена политика во Украина. Овој предлог треба да биде разгледан на наредниот ...

Кери и Лавров се согласиле за регулирање на украинската криза по мирен пат

Inpress - 10.04.2014

Вашингтон, 10. април 2014 (ИНПРЕС) Џон Кери и Сергеј Лавров по втор пат во рок од еден ден разговараа по телефон, обединувајќи се околу мислењето дека ситуацијата во Украина треба да биде урегулирана ...

Британија, Шведска и Полска предлагаат полициска мисија на ЕУ во Украина

Макфакс - 10.04.2014

Велика Британија, Шведска и Полска се залагаат Европската унија да испрати полициска и правосудна советничка мисија во Украина, којашто и помогнала во стабилизирањето на земјата, пренесува Reuters и ...

ФОТО: Путин не се зеза - војска, авиони, хелихоптери и тенкови распределени на границата со Украина

Сител - 10.04.2014

Командатот на НАТО во Европа, генерал Филип Бридлав, ја обвини Русија за распределување на трупи долж руско-украинската граница. На сателитските снимки се гледаат тенкови, авиони и борбени ...

Путин не се шегува: Ова се неговите авиони и тенкови на границата со Украина (ФОТО)

Курир - 10.04.2014

Главниот командант на обединетите вооружени сили на НАТО во Европа, генералот Филип Бридлав ја обвини Русија поради масовните трупи војници поставени на руско-украинската граница, а тврдењето го ...

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

А1 On - 10.04.2014

Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина, изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ОБСЕ ...

Меѓународната средба за Украина ќе се одржи во Женева на 17 април

Телеграф - 10.04.2014

Последните денови имаше информации дека средбата ЕУ-САД-Русија-Украина ќе се одржи на 17 април во Виена Четиристраната меѓународна средба за Украина може да се одржи на 17 април во Женева, изјави ...

Москва тврди дека НАТО ја измислува руската закана со снимки од 2013-та

Макфакс - 10.04.2014

Русија го обвини НАТО во четвртокот дека со украинската криза се служи за создаде измислена закана од нејзина страна за да го оправда своето постоење, откако генералниот секретар на НАТО ја повика ...

Западни медиуми: Русија сака да влијае врз Украина без да ја окупира

Руска реч - 10.04.2014

Русија сака да изврши влијание врз Украина без да ја окупира земјата, пишува The New York Times. Весникот пишува дека таквото мислење го делат политиколозите кои се приврзаници на Кремљ, како и ...

Москва тврди дека снимките на НАТО од границата со Украина се од август минатата година

Сител - 10.04.2014

Висок претставник на Генералштабот на руските вооружени сили денеска изјави дека сателитските снимки на НАТО, за кои се тврди дека покажуваат распоредени руски војници на границата со Украина, се ...

Четиристраната средба за Украина ќе се одржи на 17 април во Женева

+инфо - 10.04.2014

Четиристраната меѓународна средба за Украина може да се одржи на 17 април во Женева, изјави неименуван западен дипломат. - Ако сите страни го потврдат своето учество тогаш средбата ќе се одржи во ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

А1 On - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

ТЕШКО ВООРУЖУВАЊЕ: Еве ги руските тенкови и авиони стационирани во близина на руско-украинската граница! (САТЕЛИТСКИ ...

Sky - 10.04.2014

Сателитските снимки кои беа објавени денеска, а се направени на 26 март, прикажуваат руски тенкови и авиони стационирани на територија на 50 километри од руската граница со источна Украина.

Вашингтон ја уверува Москва дека ќе „притисне“ за дијалог во Украина

Либертас - 10.04.2014

„САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина“ – изјави американскиот ...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Денешен - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Погледнете ги фотографиите од руската војска снимени од сателитот на НАТО

Точка - 10.04.2014

Официјални лица од НАТО денес ги обелодениле сателитските снимки од наводната положба на руските трупи и воени инсталации на границата со Украина. "Русија значително го зголемила своето воено ...

(ВИДЕО) НАТО објави фотографии: Руска војска на границата со Украина подготвена за интервенција!

Фактор - 10.04.2014

Северноатлантската алијанса НАТО денеска објави сателитски фотографии на кои се гледа дека Русија натрупала големи вооружени сили на границата со Украина, „подготвени за делување во секој момент“.

Москва: Нема воени активности на Русија во Украина

Република - 10.04.2014

- Русија не презема никакви воени активности на територијата на Украина – изјави денеска претставникот на руското МНР Александар Лукашевич. Според него, Украина по пат на мрежата за комуникација на ...

НАТО покажа сателитски снимки на руската армија крај украинската граница

Локално - 10.04.2014

Командата на здружените сили на НАТО во Европа објави сателитски снимки преку ” Асошиејтед прес ” ,за кои тврди дека е документирано натрупувањето руски сили на украинската граница со цел да изврши ...

Зошто Харков и Донецк не се како Крим

Локално - 10.04.2014

Дали Кримскoто сценарио може да се повтори во источниот дел на Украина ? Едвај. Разликите меѓу ситуацијата во Крим и оваа во источно украинските региони се малку слични , велат експертите .

Вашингтон ќе убедува Киев да започне општо-национален дијалог

Локално - 10.04.2014

Вашингтон ќе го искористи своето влијание за да го убеди Киев да започне општо-национален дијалог за нормализирање на ситуацијата во Украина . Тоа го ветил државниот секретар на САД Џон Кери во ...

Путин го предупреди Киев: Не правете нешто што после не може да се поправи

Точка - 10.04.2014

Како одговор на руската воена закана, командантот на НАТО не може да го исклучи пристигнувањето на американски војници во држава во близина на Русија. Не сака да отфрли помош од никого...

Кери: САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за нормализација на ситуацијата во југоисточна Украина

Бриф - 10.04.2014

САД ќе го искористат своето влијание врз властите во Киев за да апелираат за украински сенационален дијалог, со цел да се нормализира ситуацијата во југоисточна Украина, изјави американскиот државен ...

Москва:Снимките на НАТО од границата се од август!

Н.Македонија - 10.04.2014

Висок претставник на Генералштабот на руските вооружени сили денеска изјави дека сателитските снимки на НАТО, за кои се тврди дека покажуваат распоредени руски војници на границата со Украина, се ...

ФОТО: Слики од руските тенкови на границата со Украина

Н.Македонија - 10.04.2014

Сателитските снимки кои беа објавени денеска, а се направени на 26 март, прикажуваат руски тенкови и авиони стационирани на територија на 50 километри од руската граница со источна Украина.

Путин: Киев ќе мора да го плаќа рускиот гас однапред

Утрински - 09.04.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска предупреди дека руската државна компанија „Газпром“ би можела од Украина да побара авансно плаќање на гасот, додавајќи дека поддршката на Москва за Киев не ...

Меркел: Русија придонесува за ескалирање на ситуацијата

24 Вести - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува за ...

Според САД Русија има подготвено војска за влез во Украина

Телма - 09.04.2014

Разузнавачките служби на САД сметаат дека Русија има подготвено воени сили за влез во Украина. Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

24 Вести - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

Украинско-руска граница: „Подготвени за секоја агресија“

Deutsche Welle - 09.04.2014

На границата кон Украина со месеци се стационирани десетици илјади руски војници. Украинските гранични трупи не се возбудуваат премногу. Наводно, веќе вратиле многумина руски провокатори.

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

24 Вести - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

А1 On - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Алфа - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија ...

МЕРКЕЛ: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата во Украина

Телеграф - 09.04.2014

Поради тоа ќе продолжиме да го правиме тоа што го правевме, од една страна да продолжи дијалогот, но од друга страна јасно да кажаме дека според нас Украина има право на свој пат на развој, истакна ...

ЕУ: Во план е специјална група за поддршка на Украина

Телеграф - 09.04.2014

Групата за поддршка, чие создавање се очекува да биде објавено денеска, ќе ја идентификува и координира со украинските власти неопходната помош, од која земјата ќе има потреба за да ја стабилизира ...

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Сител - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Алфа - 09.04.2014

Во документот се посочува дека тоа „убедливо го потврдила и мартовската меѓународна инспекција извршена во согласност со Виенскиот договор, како и набљудуваните летови во рамки на Договорот за ...

МОСКВА: САД да престанат да ги зголемуваат тензиите околу Украина

Телеграф - 09.04.2014

Русија повеќепати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со Украина, се наведува во денешното соопштение на ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Сител - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

+инфо - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

+инфо - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Американците не знаат каде се наоѓа Украина, ама поддржуваат воена интервенција

МКД - 09.04.2014

Американците што се мачат да го погодат барем континентот на кој е лоцирана Украина поверојатно ќе поддржат американска воена интервенција за решавање на кризата и напредување на американските ...

Идната недела состанок меѓу Русија, Украина, ЕУ и САД

Р.С.Европа - 09.04.2014

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон во идната недела ќе се сретне со високи американски, руски и украински претставници, со кои ќе разговара за кризата во Украина.

Бајден разговараше со Ѓукановиќ и Фицо за Украина

Р.С.Европа - 09.04.2014

Американскиот потпретседател Џо Бајден разговараше за кризата во Украина со лидерите на Црна Гора и Словачка. Вчера во Белата Куќа тој се сретна со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ, при што ...

ЕУ планира специјална група за поддршка на Украина

Алфа - 09.04.2014

Европската унија планира да формира специјална група за поддршка, која треба да и помогне на Украина да ја стабилизира економската и политичката ситуација, соопшти неименуван европски дипломат.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Алфа - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

ЕУ, Русија, САД и Украина следната недела на сериозни разговори

Inpress - 09.04.2014

Киев, 9. април 2014 (ИНПРЕС) Официјални претставници на ЕУ, Русија, САД и Украина следната недела ќе имаат четиристрани разговори за кризата во Украина.

САД: Русија е подготвена да навлезе во Украина

Телеграф - 09.04.2014

Русија ги собрала потребните сили за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник „Дејли бист“ Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, што покажуваат дека ...

САД и Русија: немаме агенти во Украина

Р.С.Европа - 09.04.2014

Соединетите држави и Русија ги интензивираа меѓусебни обвинувања дека имаат свои агенти и воени сили во Украина. Тие, според наводите кои секако ги демантираат и двете страни, им помагале на ...

Украина не бара оружје од НАТО

А1 On - 09.04.2014

Украина која што е блокирана во судирот со Русија, смета на САД и другите членки на НАТО кога се работи за снабдување со опрема, како што се униформи и гориво за авиони, но не бара оружје, соопштии ...

Русија: САД и Украина нека не се грижат, не подготвуваме инвазија

А1 On - 09.04.2014

Од Москва денеска демантираа дека разгледуваат можност за инвазија на источниот дел на Украина, со напомена дека Русија на граница со таа држава не изведува необични или непланирани воени активности.

Тимоштенко: Притисокот од Запад ќе и го врати Крим на Украина

А1 On - 09.04.2014

Според зборовите на кандидатката за претседател на Украина, Јулија Тимошенко, се уште е можно Крим да и се врати на Украина. -Крим е украински и ќе биде вратен.

Русија до САД и Украина- не грижете се не планираме воена акција

Нова ТВ - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порача на Америка и Украина да не се грижат бидејќи Русија не планира да врши невообичаени воени акции во близина на Украина.

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

Сител - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

Русија: Не грижете се, нема да извршиме инвазија

МКД - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порачало на САД и УКраина да не се грижат, бидејќи Русија не врши невообичаени воени акции во близина на Украина и дека не планира инвазија, пренесува ...

Киев: Следната седмица недела состанок Русија, САД, ЕУ и Украина

+инфо - 09.04.2014

Министрите за надворешни работи на Русија, Украина, САД и ЕУ се очекува следната седмица во некоја европска земја да разговараат за ситуацијата во Украина, соопштија денеска властите во Киев.

ФЕД: Кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст

А1 On - 09.04.2014

Американската Управа за федерални резерви (ФЕД) објави дека кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст. Членовите на Комитетот за монетарна политика на ФЕД денеска посочија дека ...

НАТО испраќа трупи во источна Европа?

МКД - 09.04.2014

Командантот на НАТО во Европа, генералот Филип Бридлав, изјавил дека Алијансата би можела да распореди војници во земјите членки на истокот на Европа, кои се чувствуваат загрозено, пренесува ...

Британија ја обвинува Русија за дестабилизација на ситуацијата во Украина

Руска реч - 09.04.2014

Властите на Велика Британија сметаат дека ситуацијата во Украина ги носи сите признаци на намера за дестабилизација на ситуацијата во државата од страна на Русија, пренесува Ројтерс.

Средбата на шефовите на МНР на Русија, Украина, САД и ЕУ ќе се одржи следната недела

Руска реч - 09.04.2014

Средбата на шефовите на МНР на Русија, САД и Украина и шефовите на дипломатиите на ЕУ ќе се одржи следната недела, пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на коминике на Надворешнополитичката служба ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

А1 On - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

+инфо - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

САД: Конгресот бара забрана за воени контакти со Русија

Телеграф - 09.04.2014

Со документот се обвинува Русија за „заплашување на Украина“, се повикува на проширување на НАТО и се бара план за советодавна помош за украинската војска Тројца конгресмени од редовите на ...

ЕК формира група за поддршка на Украина

+инфо - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Сител - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

А1 On - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

Киев: Идната недела состанок меѓу Русија, САД, ЕУ и Украина

Телеграф - 09.04.2014

Москва соопшти дека ќе учествува на состанокот само ако тоа помогне Киев да воспостави контакт со сите политички и регионални сили во Украина Министрите за надворешни работи на Русија, Украина, САД и ...

Идната недела состанок Русија, САД, ЕУ и Украина

Алфа - 09.04.2014

Министрите за надворешни работи на Русија, Украина, САД и ЕУ се очекува идната недела во некоја европска земја да разговараат за ситуацијата во Украина, соопштија денеска властите во Киев.

Киев: Следната седмица недела состанок Русија, САД, ЕУ и Украина

А1 On - 09.04.2014

Министрите за надворешни работи на Русија, Украина, САД и ЕУ се очекува следната седмица во некоја европска земја да разговараат за ситуацијата во Украина, соопштија денеска властите во Киев.

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

А1 On - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

ФЕД: Украинската криза може да влијае на глобалниот економски раст

Телеграф - 09.04.2014

Членовите на Комитетот за монетарна политика на ФЕД денеска посочија дека настаните во Украина веројатно ќе имаат незначителен директен ефект врз политиката на САД Американската Управа за федерални ...

(РЕПОРТАЖА) На 40 километри од Харков

Локално - 09.04.2014

Долж границата со Украина беа наредени десетици илјади руски војници . Од украинските гранични трупи велат дека тоа не ги вознемирува. И тврдат дека биле пресретнати стотици руски провокатори , кои ...

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Денешен - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

ЕК формира група за поддршка на Украина, слична на меѓународната „тројка“ за Грција

Бриф - 09.04.2014

Европската комисија најави создавање на група за поддршка на Украина, а како нејзин координатор е поставен еврокомесарот за проширување Штефан Филе, истакна претседателот на ЕК, Жозе Мануел Барозо.

САД имаат податоци за силите со кои Русија се подготвува да навлезе во Украина

Бриф - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, пишува американскиот весник ...

Лавров и Кери побараа никој во Украина да не користи сила

Локално - 09.04.2014

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери повикуваат на откажување од какво и да е употреба на сила во Југоисточна Украина, пренесува ИТАР-ТАСС.

ЦИА го отсече Киев од разузнавачките информации за Русија

Локално - 09.04.2014

Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, која покажуваат дека Русија концентрирала сериозни сили потребни за целосен упад во Украина, тврди американското електронско ...

Договорени преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

еМагазин - 09.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Економистите и банките во САД во кризата во Украина гледаат закана за светската економија

Локално - 09.04.2014

Управата за федерални резерви – Централната банка на САД, изјави дека кризата во Украина може да влијае на глобалниот економски раст, пренес “Франс прес”.

РУСИЈА: Не грижете се, не вршиме инвазија!

Sky - 09.04.2014

Министерството за внатрешни работи на Русија им порачало на САД и Украина да не се грижат, бидејќи Русија не планира да врши невообичаени воени акции во близина на Украина, пренесе Б92 .

Американскиот Конгрес бара забрана за воени контакти со Русија

Локално - 09.04.2014

Американски пратеници соопштија дека во годишниот предлог-закон за авторизација на одбраната e предвидена забрана за воени контакти со Русија и други мерки кои имаат за цел да ја казнат Москва поради ...

Тимошенко за „Данас“ децидна дека Украина не е ниту Босна ниту Косово

Локално - 09.04.2014

Српскиот весник „Данас“ ексклузивно во статија пишува за ставовите на поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко околу ситуацијата во Украина.

Американски платеници на улиците во Донецк? (видео)

Република - 09.04.2014

Напнатоста во Украина расте, а Москва и Вашингтон се обвинуваат едни со други дека во регионот околу Доњецк испраќаат провокатори за да предизвикаат улични немири.

Меркел: Русија не придонесува за деескалирање на ситуацијата

Бриф - 09.04.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Русија не ги презема неопходните мерки за смирување на ситуацијата во Украина. - За жал во многу области не се гледа дека Русија придонесува ...

ЕУ ќе формира специјална група за поддршка на Украина

Либертас - 09.04.2014

Европската унија планира да формира специјална група за поддршка, која треба да и помогне на Украина да ја стабилизира економската и политичката ситуација, соопшти неименуван европски дипломат.

Москва: САД и Украина немаат причина за загриженост

Бриф - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

Русија до САД и Украина:Не плашете се, нема да нападнеме

Локално - 09.04.2014

САД и Украина немаат причина за загриженост, бидејќи Русија повеќе пати изјави дека на своја територија нема да врши никакви невообичаени или непланирани воени акции во близина на границата со ...

(ФОТО)Киев: Фатена руска шпионка-ранила 3-ца во Николаев, “туристите” на Путин се преместуваат на југоисток

Локално - 09.04.2014

Вчера украинските сили за безбедност уапсиле државјанка на Русија, која извршувала задача на руската тајна служба за дестабилизирање на ситуацијата во јужните области на Украина , пренесе ” ...

Русија на Америка: Доста не обвинувате!

Н.Македонија - 09.04.2014

Бесмислено е да се обвинува Москва дека поставува трупи на границата со Украина, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија -Во САД и Украина немаат причина за загриженост.

Русија се подготвува да навлезе во Украина

Идивиди - 09.04.2014

Њујорк, 9 април 2014 (МИА) - Американските разузнавачки служби располагаат со детални информации, кои покажуваат дека Русија ги собрала потребните сили, потребни за целосно навлегување во Украина, ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

Утрински - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

24 Вести - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во формат Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за преговори ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Утрински - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Москва подготвена за директни разговори со Киев

Deutsche Welle - 08.04.2014

Русија изрази принципиелна подготвеност да учествува на разгoвори за иднината на Украина, во кои би учествувале ЕУ, САД и Украина. Кремљ се залага за учество на претставници на украинските региони во ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

Канал5 - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Преговори меѓу Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

Алсат-М - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

ХЕЈГ: Русија се обидува да ја дестабилизира Украина

Телеграф - 08.04.2014

Шефот на британската дипломатија смета дека целта на ваквата стратегија е да се поткопа легитимноста на претстојните претседателски избори во земјата Случувањата во Источна Украина се чини дека се ...

Русија ја напаѓа Украина во мај

Сител - 08.04.2014

Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични закани со оружје, до прекројување на картата на Украина. Експертите од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, направиле ...

Русија ја напаѓа Украина во мај

А1 On - 08.04.2014

Британските експерти предвидуваат разни сценарија, од симболични закани со оружје, до прекројување на картата на Украина. Експертите од британскиот Кралски институт за одбранбени студии, направиле ...

Кери предложи да се одржат преговори меѓу Русија, Украина, САД и ЕУ во следните 10 дена

Руска реч - 08.04.2014

Државниот секретар на САД, Џон Кери, за време на телефонскиот разговор со шефот на МНР на Русија, Сергеј Лавров, предложи да се извршат преговори со учество на Русија, Украина, САД и ЕУ, пренесува ...

Се засилуваат тензиите меѓу САД и Русија поради Украина

Р.С.Европа - 08.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери во вчерашниот телефонски разговор му рекол на неговиот руски колега Сергеј Лавров дека понатамошните руски напори за дестабилизација на Украина ќе ја чинат ...

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

+инфо - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

А, Украина, каде е?

Оn.net - 08.04.2014

Од Харвард и Принстон им рекле на 2.000 Американци: дај покажете каде е Украина на мапа. Некои погодиле, а некои... па... Резултатите Црвените точки ги покажуваат оние што погодиле или што биле ...

Украина пред граѓанска војна

Р.С.Европа - 08.04.2014

Москва го предупреди Киев дека секоја употреба на сила во источниот дел на Украина би можело да ја вовлече земјата во граѓанска војна. Претходно, украинските власти соопштија дека во Харков биле ...

Мапа: Каде се наоѓа Украина според Американците?

Кајгана - 08.04.2014

Политиколози од Харвард, Принстон и Дартмаут универзитетите неодамна направија анкета во која прашаа над 2000 Американци за тоа кои треба да бидат постапките на САД во ситуацијата со Украина, а ги ...

Вашингтон ја предупредува Москва поради Украина

Макфакс - 08.04.2014

САД го предупредуваат рускито претседател Владимир Путин „да престане да ја дестабилизира" Украина, обвинувајќи ја Москва дека раководи со проруските протести во источниот дел од земјата, истовремено ...

Нова напнатост во Украина

Глас на Америка - 08.04.2014

Лавров бара југоисточните делови на Украина да бидат дел од разговорите; Расмусен ја предупредува Русија на опасноста од историска грешка Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета ...

Москва: Во пресметката со сепаратистите во Украина учествуваат американски платеници (ВИДЕО)

МКД - 08.04.2014

Министерството за надворешни работи на Русија изразило загриженост поради „учеството на американски платеници во воените подготовки во Украина“, и повикало да се прекине со активностите „кои во себе ...

Обновената напнатост во Украина ја крена цената на нафтата над 106 долари

Макфакс - 08.04.2014

Цената на суровата нафта го пречекори во вторникот нивото од 106 долари на лондонската берза по обновената напнатост во источна Украина, која го зголеми геополитичкиот ризик, а дополнителна поддршка ...

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

+инфо - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

Колку помалку знаеш, толку повеќе сакаш војна

Оff.net - 08.04.2014

Ситуацијата е ваква, колку помалку Американците знаат каде воопшто се наоѓа Украина, толку повеќе се расположени Америка воено да интервенира во целата ...

Кери: Руски агенти стојат зад хаосот во источна Украина

Р.С.Европа - 08.04.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека Русија испратила агенти во источна Украина за да направат хаос, со што би се создале услови за руска воена интервенција и во тој дел на Украина, ...

Англија смета дека Русија се обидува да ја дестабилизира Украина

А1 On - 08.04.2014

Случувањата во Источна Украина се чини дека се дел од руската стратегија за дестабилизирање на земјата, изјави пред Парламентот во Лондон британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг.

Американци не знаат каде се наоѓа

А1 On - 08.04.2014

Украина Во текот на анкета, во која што учествувале 2066 испитаници од САД, некои од анкетираните Украина ја сместиле внатре во границата на САД или Азија.

КЕРИ: Ќе се одржат преговори меѓу Украина, Русија, ЕУ и САД

Телеграф - 08.04.2014

Истовремено, Кери ја обвини Русија дека испраќа свои агенти и „провокатори“ преку кои ги поттикнува сепаратистичките бранувања и хаосот во источна Украина Договорено е идната седмица во Европа да се ...

Четирите можни сценарија за инвазија на Русија во Украина според Британците

МКД - 08.04.2014

Експертите на британскиот Кралски институт за одбранбени студии (РУСИ) разработиле четири сценарија за инвазија на Русија во Украина – од демонстрација на сила, до поделба, објавил денес францускиот ...

Лавров: Киев без позитивни знакови кон југоистокот на Украина

Руска реч - 08.04.2014

Новото раководство на Украина не направи ниту еден позитивен чекор кон југоисточните региони, чии жители се сигурни дека нивните интереси се игнорираат, изјави министерот за надворешни работи на ...

Анкета: Американците кои не знаат географија поддржуваат мешање во кризата во Украина

Руска реч - 08.04.2014

Според резултатите од анкетата, спроведена од американскиот истражувачки институт SSI, американските државјани кои најслабо ја познаваат географијата, најактивно се залагаат за воена интервенција на ...

Тимошенко: Западот ќе ни го врати Крим

МКД - 08.04.2014

Според кандидатката за претседателка на Украина и лидерка на паријата Баткившчина Јулија Тимошенко, Крим сѐ уште може да ѝ се врати на Украина, пренесува РИА Новости.

Кери: Договорено одржување на преговори Украина-Русија-ЕУ-САД

А1 On - 08.04.2014

Договорено е идната седмица во Европа да се одржат четирилатерални преговори за решавање на украинската криза, а на во нив ќе учествуваат Русија, САД, ЕУ и претставници на сегашната власт во Киев, ...

Русија: Платеници од САД воено ја подготвуваат власта во Украина

Нетпрес - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

+инфо - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

+инфо - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки во југоисточна Украина

Алфа - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

А1 On - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Алфа - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Москва е подготвена за преговори во форматот ...

Москва подготвена за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Сител - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија е подготвена да ја разгледа варијантата за ...

ЛАВРОВ: Подготвени сме за преговори во формат Русија-САД-ЕУ-Украина

Телеграф - 08.04.2014

Рускиот министер за надворешни работи додаде дека Русија има многу прашања во врска со роковите, што ги предложија САД за одржување на мултилатерален состанок за Украина, имајќи го предвид предлогот ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

А1 On - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

РУСИЈА: Платеници од САД учествуваат во воените подготовки на Украина

Телеграф - 08.04.2014

Според Министерството, особена загриженост предизвикува ситуацијата дека во овие операции се вклучени околу 150 американски специјалци од приватната воена организација „Грејстоун“, кои носат униформи ...

Русија: Американски платеници учествуваат во воените подготовки на власта во југоисточна Украина

Сител - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна, јави ИТАР-ТАСС.

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат идната седмица

А1 On - 08.04.2014

Преговори во формат Украина-Русија-ЕУ-САД можат да се одржат во наредната седмица, изјави денеска портпаролот на украинското МНР Евхен Перебинис. - Ние сметаме дека треба да се разгледа прашањето за ...

Русија: Платеници од САД воено ја подготвуваат власта во Украина

Точка - 08.04.2014

Руското Министерство за надворешни работи побара под итно да се прекине со сите воени подготовки во Украина, што можат да предизвикаат граѓанска војна.

Има ли американски платеници во Украина?

Фактор - 08.04.2014

Руските власти денеска обвинија дека 150 американски платеници се наоѓаат меѓу украинската полиција која се пресметува со проруските демонстранти во источните делови на Украина.

Можни се руско-украински преговори, но кризата останува

Вечер Прес - 08.04.2014

Москва е подготвена за преговори во форматот Русија-САД-Европска унија-Украина, потврди рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Но, условот на Русија е на разговорите да бидат ...

Русија веќе гледа на Јужна и Источна Украина како на области, достојни за “презентација”

Локално - 08.04.2014

Русија е подготвена да разгледа преговори за Украина , така како што беа предложени од САД и ЕУ , но рускоговоречките области во југоисточниот дел на земјата треба да бидат претставени на нив , ...