TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Безначајна победа за македонскиот ракомет над Азербејџан

А1 - 08.12.2002

Горчлива и безначајна победа за македонската женска ракометна репрезентација над Азербејџан, вечерва во Прилеп. Убедливи 31:23 против Азербејџан, во последниот меч од трауматичниот циклус квалификации за светското првенство, што ги завршивме уште во средата во Баку, со срамниот пораз од оваа ...

Реваншот со Азербејџан и оставките да бидат само формалност

Вест - 07.12.2002

СЕНИОРКИТЕ УТРЕ ГО ЗАОКРУЖУВААТ СРАМНИОТ ЦИКЛУС КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 Нашиот женски сениорски ракометен национален тим утре го заокружува циклусот квалификации за Светското првенство 2003 во Хрватска, од кој ракометарките и стручниот штаб излегуваат со наведнати глави, јавноста огорчена, а сите ...

Утре меч со Азербејџан, кој не решава ништо

Дневник - 07.12.2002

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП, ЖЕНИ Во натпревар што не решава ништо, освен за престиж и можност за реванш за поразот во првиот меч, македонските ракометни репрезентативни сениорки утревечер (20 часот) во Прилеп го пречекуваат Азербејџан.

На дното од дното

Утрински - 06.12.2002

РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Тешко може да се најде соодветен израз за неуспехот на женската ракометна репрезентација на Македонија во квалификациите за Светското првенство што идната година ќе се одржи во Хрватска. Срам, катастрофа, дебакл, бламажа, мизерија? Кој збор и да се избере од овие може да ...

Продолжува распродажбата на ракометниот рејтинг

Дневник - 06.12.2002

РАКОМЕТ - ПО ЕЛИМИНАЦИЈАТА ОД КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА СП Неуспехот во квалификациите треба да го забрза процесот на целосна смена на генерациите, на играчите и на Стручниот штаб и да се донесат стратегија и план за побрзо враќање во ракометниот крем Последниот ракометен срам што го доживеа женската ...

Срамна елиминација на женската ракометна репрезентација

А1 - 05.12.2002

Македонскиот женски ракомет го очекува подолготрајна апстиненција од големите натпреварувања. Не е ова црна прогноза, туку сурова реалност по овој трагичен квалификациски циклус за мундијалот следната година. Што поскоро се помириме со ова - подобро, ако воопшто и може да има нешто добро во ...

Не не бива

Вест - 05.12.2002

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 Натпреварите од баражот и од СП во Хрватска ќе ги следиме само преку телевизија. Поразот од Азербејџан е дефинитивната точка на нашиот дебакл во овој квалификациски циклус, по кој ги загубивме сите шанси за влез во баражот.

Заокружена распродажбата на реномето

Утрински - 05.12.2002

Азербејџан ни ги разби илузиите за пласман во баражот за СП 2003 во ракомет за жени Ракометната "велесила" Азербејџан ја совлада Македонија со 32:31 (17:14) во петтото коло од втората квалификациска група, со што и дефинитивно ги закопа надежите на некогаш седмата сила во светот за пласман во ...

Азербејџан ги сруши надежите на Македонија за пласман во баражот

Дневник - 05.12.2002

РАКОМЕТ - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 По вчерашниот пораз со 31-32 (14-17) на гостувањето во Азербејџан, женската сениорска ракометна репрезентацијата на Македонија ги загуби сите шанси да се пласира во баражот за СП 2003 година, без разлика како ќе заврши мечот меѓу Турција и Словачка.

Нашите ракометарки се простија од шансите за пласман на СП

А1 - 04.12.2002

Женскиот ракометен мундијал во Хрватска следната година е дефинитивно недостижен за нас. Во Баку од Азербејџан доживеавме нов шокантен и срамен пораз со 32:31. Разочарување но и враќање во суровата реалност. Ако и најголемиот аутсјадер во групата не можевме да го победиме тогаш заслужено по подолго ...

Неопходни две победи - нашата и на Словачка во Истанбул

Вест - 04.12.2002

РАКОМЕТ - СЕНИОРКИТЕ ДЕНЕСКА ГОСТУВААТ ВО АЗЕРБЕЈЏАН Нашиот женски сениорски ракометен национален тим денеска го има првиот дуел од двомечот со Азербејџан, како последна рунда од квалификациите за Светското првенство во Хрватска 2003.

Физички во Баку, со мислите во Истанбул

Утрински - 04.12.2002

Ден на одлука за македонските ракометарки во квалификациите за СП 2003 РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Вечерашното петто коло од втората квалификациска група ќе ги реши дилемите околу вториот патник од групата во баражот за Светското првенство во ракомет за жени што во декември наредната година ќе се одржи во ...

Сениорките играат во Баку, а ќе мислат и на Истанбул

Дневник - 04.12.2002

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003 Покрај победата против Азербејџан, нашите ракометарки вечерва ќе "стискаат палци" и за Словачка, која гостува во Турција Настапот на женската ракометна репрезентација на Македонија во баражот за СП 2003 година не е само во рацете на сениорките, кои мора ...

За баражот сега решаваат други

Утрински - 03.12.2002

Македонија го загуби клучниот меч во Истанбул од квалификациите за СП Судбината на баражот за Светското првенство што во 2003 година ќе се одржи во Хрватска повеќе не е во рацете на женската ракометна репрезентација на Македонија, која во четвртото коло од втората квалификациска група загуби во ...

Турчинките ни го искомпликуваа пласманот во баражот

Дневник - 03.12.2002

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП 2003: ТУРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА 38-36 По поразот, покрај двете победи против Азербејџан, мораме да се надеваме дека Словачка двапати ќе ја победи Турција за ние да одиме понатаму Ниту играњето на недоволно закрепнатата Индира Кастратовиќ, и нејзините 11 гола не беа доволни за триумф ...

Мали шанси за пласман на женскиот ракометен мундијал

А1 - 02.12.2002

Женскиот ракометен мундијал во Хрватска следната година е разочарувачки далеку за нас, пред завршниот квалификациски двомеч со Азербејџан. Не зависи многу од македонските ракометарки, оти залудни би биле и две победи над аутсајдерот Азербејџан, ако Турција извлече барем бод во двете средби со ...