TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Червар: Драма завршница, со среќа на наша страна

Спортклуб - 25.09.2016

Металург на максимално драматичен начин го доби натпреварот со Елверум во ЛШ, а на пресконференцијата по мечот, Лино Червар, и јунакот на Металург, Фили Талески, ги дадоа своите импресии. “Многу сум среќан, одигравме натпревар каков што секој играч ...

Талески со помош на Арсиќ го победи Елверум

Кајгана - 25.09.2016

Металург со победа стартуваше во новата сезона во Лигата на шампионите, откако вчера го совлада Елверум со 18-17 (8-7). Филип Талевски и голманот Дарко Арсиќ беа креатори на триумфот на Металург.

Талески: Ваков почеток на сезоната посакува секој играч

Стандард - 25.09.2016

По драматичниот натпревар во Лигата на шампионите, кој вчера заслужено го доби Металург против Елверум со 18:17, херојот на тимот, Филип Талески изјави дека ваков почеток на сезоната посакува секој играч.

Како металурзи ја прославија победата над Елверум (ВИДЕО+ФОТО)

24 Ракомет - 25.09.2016

Металург победнички ја стартуваше новата сезона во Лигата на шампионите, откако славеше премиерна победа над норвешки Елверум со 18:17. Овие два бода и начинот на кој составот од Автокоманда дојде до нив беа вредни прослава, со добро друштво, храна ...

Талески и Арсиќ го однесоа Металург до првата победа во ЛШ

СуперСпорт - 25.09.2016

Во крајно драматична завршница Металург го совлада Елверум, со голот на капитенот Филип Талески во последните секунди од средбата. Но, победата е чиста како солза и е апсолутно заслужена, бидејќи Металург водеше во текот на целиот натпревар, а ...

Червар: Се радувам за Талески: Талески: Ваков почеток на сезоната посакува секој играч

СуперСпорт - 25.09.2016

По драматичниот натпревар, кој заслужено го доби Металург, се одржа прес-конференција на која своето задоволство го искажаа Филип Талески и Лино Червар. Филип Талески е неоспорен јунак на оваа средба, со постигнати 13 гола од можните 18 на Металург.

Михаел Апелгрин: Долго се подготвувавме за Металург

СуперСпорт - 25.09.2016

За разлика од претставниците на Металург, тие на Елверум беа разочарани од од резултатот од средбата. “ Ова беше неизвесен натпревар, со тесен резултат. Долго се подготвувавме за Металург. Бевме фокусирани и го имавме клучот за победата.

Талески со помош на Арсиќ го победи Елверум

Макфакс - 25.09.2016

Металург со победа стартуваше во новата сезона во Лигата на шампионите, откако во саботата, го совлада Елверум со 18-17 (8-7). Филип Талевски и голманот Дарко Арсиќ беа креатори на триумфот на Металург.

Талески: Во следниот натпревар ќе бидеме уште подобри

МКД - 25.09.2016

Херојот на Металург, Филип Талески е задоволен од играта и победата против Елверум, но ветува дека ќе бидат подобри за следниот меч од Лигата на шампионите. Филип Талески со 13 голови го предводеше Металург до победа над Елверум.

Талески и неговиот „фото-финиш“ гол за победа на Металург против Елверум (Видео)

Спортклуб - 25.09.2016

РК Металург ноќеска на најдраматичен можен начин го совлада норвешкиот состав на Елверум во ЛШ, со еден разлика (18:17), а салата „Борис Трајковски“ иако не беше исполнета до последното место, имаше експанзија по победничкиот гол на Филип Талески.

Червар: Талески е пример дека напорната работа се исплаќа

МКД - 25.09.2016

Натпреварот помеѓу Металург и Елверум ќе се памети по партијата на Филип Талески кој постигна дури 13 голови од вкупно 18 на македонскиот тим. Талески синоќа ја одигра најдобрата партија во кариерата, постигнувајќи 13 погодоци меѓу кои е и голот во ...

Листа на стрелци: Талески на чело на европската елита

Екипа - 25.09.2016

Македонскиот репрезентативец Филип Талески е најдобар стрелец по првото коло од Лигата на шампионите, откако левиот бек беше најзаслужен за победата на Металург над Елверум, во која Талески постигна 13 од вкупно 18-те погодоци на својот тим.

Талески гледа од врвот: Македонскиот бомбардер најдобар стрелец по првото коло во ЛШ

Дерби - 25.09.2016

Настапот на Филип Талески на дуелот меѓу Металург и Елверум ги воодушеви македонските ракометни фанови, а нашиот млад репрезентативец го заврши натпреварот со 13 гола, притоа постигнувајќи го и најважниот, на само неколку секунди до крајот со кој ...

Талески му ја донесе првата победа на Металург во ЛШ

Република - 25.09.2016

Победата на Металург му ја донесе Филип Талески, кој го одигра можеби мечот на кариерата, постигнувајќи 13 гола, скоро три четвртини од вкупниот број на голови на Металург на овој дуел. Но, најважно од се е тоа што погоди за победа во последната ...

Червар: Талески ќе мора уште да напредува, очекувам многу повеќе од него

Вечер Прес - 25.09.2016

Големи честитки за Талески, не само затоа што даде тринаесет гола, туку и затоа што тоа е порака дека со напорна работа може да се прерасне во добар играч. Но, не смее од овој натпревар да сфати дека ја завршил работата, туку ќе мора уште многу да ...

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

Дневник - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на шампионите. Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и ...

Вардар во мисија за фајналфор, Метлург со мотив за докажување

Дневник - 24.09.2016

Викендов се игра поголемиот дел од првото коло на Лигата на шампионите во ракомет. Македонија како и минатата сезона во елитното клупско натпреварување ќе има два претставника, Вардар и Металург.

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

Канал5 - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на шампионите. Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и ...

Металург стартуваше со победа над Елверум

Телма - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со триумф ја стартуваа новата сезона во елитната лига на ЕХФ.Македонскиот вицепрвак во спортска драма што се одвиваше во СЦ Борис Трајковски, го совлада норвешкиот претставник Елверум со 18-17.Натпревар со малку голови и ...

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

24 Вести - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на шампионите. Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и ...

Металург тргна шампионски, блесок на Талески со 13 гола

Оff.net - 24.09.2016

Со големи мотиви и желба за надигрување, ракометарите на Металург победнички ја отворија новата сезона во Лигата на шампионите. Филип Талески и голманот Дарко Арсиќ беа клучни играчи на ...

Магична партија на Филип Талески за стартна победа на Металург во ЛШ!

МКД - 24.09.2016

Неверојатна партија на Филип Талески, со 13 голови му носи победа на Металург над Елверум од 18-17 на стартот од Лигата на шампионите. Металург со победа ја започна сезоната во Лигата на шампионите благодарение на фантастичната партија на Филип ...

Семоќниот Талески го сруши Елверум за прв триумф на Металург во ЛШ!

Gol.mk - 24.09.2016

Новата сезона во Лигата на Шампионите за Металург е отворена успешно со победата над норвешкиот шампион Елверум во дуел од првото коло од групата Ц со резултат од 18-17 (8-7). ehfcl-rakomet-metalurg-elverum-24.09.2016-0466.jpg По почетното ...

Талески: Од натпревар во натпревар Металург е подобар и подобар!

Gol.mk - 24.09.2016

Со голот на Филип Талески во последниот напад, Металург го совлада Елверум со 18-17 и победнички ја отвори европската сезона. Талески беше пресреќен по веројатно неговиот најдобар натпревар во Европа: „Многу ми е мило што на првиот натпревар од ...

МЕТАЛУРГ - ЕЛВЕРУМ: Талески и Арсиќ за прва победа во ЛШ! (ГОЛОТ ЗА ПОБЕДА - ВИДЕО)

Телеграф - 24.09.2016

Металург победи (18:17) против норвешкиот Елверум во првото коло од Лигата на шампионите. Двата тима не покажаа ништо посебно, но во редовите на македонскиот вице-првак блеснаа Талески и голманот Арсиќ Лино Червар и комплетната управа на Металург би ...

Талески ала Вугринец, паѓаат рекорди

Екипа - 24.09.2016

Филип Талески постигна фантастични 13 гола во победата на Металург против Елверум со 18-17 во првиот натпревар од Ц групата во Лигата на шампионите. Со ова фантасично постигнување 20-годишниот капитен на Металург се изедначи со рекордот на Ренато ...

Талески: Ова е натпревар каков што еден играч може само да посака

Екипа - 24.09.2016

За разлика од ужасниот исход во минатата сезона од ракометната Лига на шампиони, Металург ја отвори новата сезона во најелитното клупско натпреварување во Европа на најдобар можен начин – совладувајќи го Елверум на домашен терен со инфаркт завршница.

Драма во Скопје: Брилијантниот Талески го сруши Елверум со гол во последните секунди

Дерби - 24.09.2016

Екипата на Металург победнички ја започна новата сезона во Лигата на шампионите, откако вечерва во еден супер драматичен натпревар во СЦ „Борис Трајковски“ го доби составот на Елверум од Норвешка со 18-17.

Среќни 13 за Талески и за Металург

SportMedia - 24.09.2016

Многу грешки и малку голови, но и победа на Металург против Елверум (18:17) го одбележаа уводниот меч од групата „Ц" од Лигата на Шампионите чиј дел и оваа година е тимот од Автокоманда. На крајот македонскиот претставник се снајде подобро и ...

ТАЛЕСКИ: Ќе бидеме подобри

Телеграф - 24.09.2016

Филип Талески ја одигра најдобрата партија досега и со 13 постигнати гола го одведе Металург до првата победа во Лигата на шампионите. Со овој меч отвори ново поглавје во стојата кариера Филип Талески е нов херој на Металург.

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

+инфо - 24.09.2016

Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и 30 минути. Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на ...

Червар за Талески: Драго ми е што гледам како дете израснува во голем играч

Дерби - 24.09.2016

Металург успеа да го победи Елверум во драматична завршница, со што ги освои првите бодови во својата група во ракометната Лига на шампиони. По натпреварот, тренерот Лино Червар со свое размислување за дуелот во Скопје.

Талески: Ова е натпревар каков што може еден играч да посака

Дерби - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со драматична победа над Елверум од 18-17 ја започнаа новата сезона во Лигата на шампионите. Најзаслужен за истата беше македонскиот бек Филип Талески кој постигна дури 13 голови вклучувајќи го тука и победничкиот во ...

Талески: Секој играч би посакал ваква победа!

24 Ракомет - 24.09.2016

По натпреварот двајцата тренери не беа воодушевени од играта но му честитаа на противникот на фер и коректниот натпревар, Червар истакна дека е задоволен од победата, но не и од прикажаната игра.

Талески: Среќен сум, но тренерот по мечот беше незадоволен, па мораме подобро!

Gol.mk - 24.09.2016

Филип Талески, тоа е човекот околу кого денес се вртеа сите коцки на теренот во составот на Металург, кој благодарение на младиот лев бек славеше со резултат од 18-17 против Елверум. Мечот Талески го заврши со дури 13 погодоци, од кои и последниот ...

ВИДЕО: Победничкиот гол на „магичниот“ Талески во последните секунди

Gol.mk - 24.09.2016

Играта на нерви и среќните околности го решија победникот на натпреварот меѓи Металург и Елверум. Червар при нерешен резултат ризикуваше со игра без голман, а младата екипа одговори со победеносен гол! Драгаш додаде до Талески, кој беше задржан, но ...

Червар: Тимот секогаш е најдобар играч, но се радувам за Талески

Gol.mk - 24.09.2016

Металург ја оствари втората сезонска победа во низа, по онаа над Татран Прешов во СЕХА лигата и денес славеше во првото коло од ЛШ над Елверум. Стратегот на нашиот клуб, Лино Червар по мечот изрече комплименти за Талески, но и посочи за проблемите ...

Тежок и неизвесен натпревар за победа на Металург во Лигата на шампионите

Спортклуб - 24.09.2016

Екипата на Металург дојде до победа во Лигата на шампионите, благодарение на погодокот во последните секунди од мечот против Елверум со 18:17. Македонскиот вицешампион со победа ја стартуваше својата нова евро-одисеја, а најголем впечаток ...

Металург стартуваше со победа во Лигата на шампиони

Алфа - 24.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург, забележа победа над норвешки Елверум во 1.коло од новата сезона во ракометната Лига на шампиони. Филип Tалески го предводеше Металург до победа, тој го постигна првиот и последниот гол на оваа средба и со вкупно 13 ...

Последниот гол со кој Талески го сруши Елверум (Видео)

Дерби - 24.09.2016

Металург го победи Елверум во натпревар од Лигата на шампионите со малку голови (18:17), а вистински херој на македонскиот претставник беше младиот Филип Талески кој уште еднаш докажа со каков потенцијал располага.

Голема победа за Металург: Арсиќ го затвори голот на Металург, Талески го „отвори“ оној на Елверум! (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 24.09.2016

Металург вечерва имаше само четири расположени стрелци во својот состав, но и тоа беше доволно за првата победа во Лигата на шампионите. Одличниот Арсиќ беше нерешлива загатка за норвешкиот напад, а на спротивната страна Елверум немаше решение за ...

ВИДЕО: Еве ги головите на Талески! И од 9 метри, и од седмерци, и преку терен, и од место…

Gol.mk - 24.09.2016

Кога некој ќе даде 13 гола, па макар и на тренинг, се многу, а кога тоа е натпревар од Лигата на шампионите, тогаш вредноста е значително поголема. И кога на тоа ќе придодадеме дека се работи за младински репрезенативец, станува јасно дека се работи ...

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

А1 On - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на шампионите. Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и ...

ЛШ: Металург го пречекува Елверум

Сител - 24.09.2016

Македонскиот вицешампион Металург попладнево го игра првиот натпревар од новата сезона од Лигата на шампионите. Металург е домаќин на норвешкиот првак Елверум, а почетокот на дуелот е во 17:30 часот.

Червар: Стартуваме во ЛШ, имаме силно оружје за мечот со Елверум

Спортклуб - 24.09.2016

Новата сезона во ЛШ за РК Металург стартува денеска, каде за прв противник или пречка, момците на Лино Червар ќе го имаат тимот на Елверум. На пресконференцијата за натпреварот, свои видувања понуди тренерот на Металург и селектор на македонската ...

Талески: Ќе бидеме уште подобри

SportMedia - 24.09.2016

Филип Талески ја одигра најдобрата партија досега и со 13 постигнати гола го одведе Металург до првата победа во Лигата на шампионите. Со овој меч отвори ново поглавје во стојата кариера Филип Талески е нов херој на Металург.

Металург ја отвора сезоната во ЛШ

Алфа - 24.09.2016

Со дуелот против првакот на Норвешка, Елверум, ракометарите на Металург ја отвораат новата сезона во Лигата на шампионите. Дуелот се игра во ВИП аренат и почнува во 17:30 часот. Тренерот на македонскиот вицешампион, Лино Червар не може да смета на ...

Нова сезона, поголеми амбиции: Металург го пречекува Елверум во ракометната ЛШ

Екипа - 24.09.2016

Минатата сезона во ракометната Лига на шампиони е за заборав, барем кога станува за македонскиот вицешампион. Металург. Со само две победи, ракометарите од „Автокоманда“ не успеаја да ја минат првата групна фаза, податок кој Лино Червар и неговите ...

Лино Червар го одреди составот на Металург за дуелот од ЛШ против Елверум

Gol.mk - 24.09.2016

Хрватскиот стратег на клупата на Металург, Лино Червар ги одреди 16. ракометари, кои денес ќе им се спротистават на норвешки Елверум. Металург: Арсиќ, Брајовиќ, Драгаш, Дупјачанец, Јагуриноски, Костески, Кузмановски, Марчец, Младеновиќ, Нелоски, ...

АНАЛИЗА: Кој е првиот противник на Металург во Лигата на шампионите

24 Ракомет - 24.09.2016

Норвешкиот тим, Елверум е еден од оние клубови кои најмногу профитираa од новиот концепт на Лигата на шампионите. Иако неколкупати настапувашe на квалификациските турнири, Норвежаните немаа ниту еден настап во групната фаза од елитното ...

Нова сезона во ЛШ за „новиот“ Металург

Спортклуб - 24.09.2016

Македонскиот ракометен вицешампион, Металург, попладнево ќе го одигра првиот натпревар од новата сезона од Лигата на шампионите. „Металузрите“ се домаќини на норвешкиот првак Елверум, а почетокот на дуелот е во 17:30 часот.

Филип Талески му донесе победа на Металург на стартот од ЛШ

Екипа - 24.09.2016

Голгетерско шоу на Филип Талески и победа на Металург против Елверум со 18-17 (8-7) на стартот од новата сезона во Лигата на шампионите. Капитенот на Металург постигна 13 од вкупните 18 гола на македонскиот вицешампион.

Металург го слави јунакот Талески и првата победа во Лигата на шампионите

24 Ракомет - 24.09.2016

Металург ја отвори својата нова ракометна приказна во рамките на Лигата на шампионите со победа во последните секунди од натпреварот против норвешки Елверум. Тимот од Автокоманда успеа да триумфира над норвешкиот преставник со резултат 18-17 (8-7) ...

Металург против Елверум ја отвора сезоната во Лигата на шампионите

Република - 24.09.2016

Ракометарите на Металург со денешниот меч против составот на Елверум ќе ја отворат новата сезона на македонските претставници во Лигата на шампионите. Дуелот кој е во рамките од Ц групата ќе се игра во СЦ „Борис Трајковски“ со почеток од 17 часот и ...

Талески: Ова ќе биде сезона на мојата генерација

Република - 24.09.2016

Македонскиот ракометен репрезентативец и еден од нашите најголеми таленти Филип Талески оваа сезона се очекува да биде вистинско откровение во Лигата на шампионите и со Металург да се обиде да стигне во следната рунда од најквалитетното ...

Драма во Скопје: Брилијантниот Талески го сруши Елверум со гол во последните секунди

Точка - 24.09.2016

Екипата на Металург победнички ја започна новата сезона во Лигата на шампионите, откако вечерва во еден супер драматичен натпревар во СЦ „Борис Трајковски“ го доби составот на Елверум од Норвешка со 18-17.

Талески ја искина мрежата на Елверум, Металург ги прокнижи првите бодови

Вечер Прес - 24.09.2016

Македонскиот ракометен вицешампион Металург, стартуваше со победа во новата сезона од Лигата на шампионите. Избраниците на тренерот Лино Червар, во ВИП Арената, го совладаа норвешкиот шампион Елверум со 18:17 (8:7) Победата на Металург му ја донесе ...

Тринаесетката на Талески среќна за Металург...

Н.Македонија - 24.09.2016

Тринаесетката на Талески среќна за Металург Капитенот Филип Талески е јунакот на Металург, со 13 постигнати гола во победата над норвешки Елверум од 18-17, во натпреварот од првото коло на ракометната Лига на шампиони (ЛШ), одигран попладнево во СЦ ...

Младоста, мотивот и желбата за успех водилки за триумф над Елверум ...

Н.Македонија - 24.09.2016

Ќе дадеме сѐ од себе со победа да ја почнеме годинашната сезона во ЛШ и да ја израдуваме нашата повеќеилјадна публика што ќе биде денеска со нас,оптимист е голманот на Металург, Дарко Арсиќ За ракометарите на Металург денеска почнува нова ...

Червар: Се радувам за Талески...

Н.Македонија - 24.09.2016

Червар: Се радувам за Талески Тренерот на Металург Лино Червар среќен е за првата победа на неговиот тим, но незадоволен од безидејноста на нападот. - Среќен сум што со победа ја започнавме сезоната.

Металург и Вардар стартуваат во ЛШ

Алфа - 23.09.2016

Викендов двата наши претставници ќе ги одиграат првите натпревари во ракометната Лига на шампиони. Утре од 17 часот и 30 минути Металург го пречекува Елверум, а мечот се игра во Вип арената.

Ќе играме машки против сите противници, на Вардар му посакувам пласман на Ф4

Вечер Прес - 23.09.2016

"Металурзите" утре во ВИП Арена ја почнуваат новата сезона во елитното натпреварување, против норвешкиот Елверум. Червар најави машка игра против секој противник, а за градскиот ривал Вардар верува дека има тим за настап во Келн Македонскиот ...

Червар: На Европа сме ѝ интересни со нашите работа, концепт и ентузијазам...

Н.Македонија - 23.09.2016

Ниту една екипа во ЛШ не ја базира играта на толку млади ракометари како нашите и ниту една нема 20-годишен капитен, како нашиот Талески, на кој се темели играта. Вистински предизвик е на шампионски екипи со многубројни искусни репрезентативци да се ...

Елверум прв противник на Металург во лш

Телма - 22.09.2016

Металург новата сезона во ракометната Лига на шампиони ќе ја отвори во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и минатата сезона беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Металург без Дрогришки и Обрадовиќ на Елверум

Дневник - 22.09.2016

Со победата над Татран Прешов, тимот на Металург со зголемена самодоверба ќе ги започне своите настапи во новата сезона во Лигата на шампионите. „Металурзите" во првото коло ќе играат против Елверум во меч во СЦ „Борис Трајковски" во Скопје.

Елверум прв противник на Металург сезонава во Лигата на шампионите

Канал5 - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона од ракометната Лига на шампионите ќе ја почне со натпреварот во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и лани беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Талески: Со победа над Елверум добро ќе ни тргне сезоната

Дневник - 22.09.2016

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург утре во Скопје, во салата „Борис Трајковски“ (17.30 ч) ќе ја започне сезоната во елитната Лига на шампионите. Во рамките на групата Ц, Металург ќе игра со екипата на норвешкиот првак Елверум.

Червар – Сакаме да бидеме пријатно изненадување во ЛШ

СуперСпорт - 22.09.2016

Во сабота клубот од Автокоманда ја почнува сезоната во ЛШ, а прв нивни противник ќе биде Елверум. Лино Червар на денешната прес конференција кажа по некоја реченица. “В сабота стартуваме во Лигата на шампионите против екипата на Елверум, која ни е ...

Металург без Дрогришки и Обрадовиќ на Елверум

SportMedia - 22.09.2016

Со победата над Татран Прешов, тимот на Металург со зголемена самодоверба ќе ги започне своите настапи во новата сезона во Лигата на шампионите. „Металурзите" во првото коло ќе играат против Елверум во меч во СЦ „Борис Трајковски" во Скопје.

Червар: Со трпение и добра одбрана може да се спречи Елверум

Екипа - 22.09.2016

Норвешкиот првак Елверум ќе биде првиот гостин на македонскиот вицешампион Металург во одисејата во рамки на најелитното ракометно клупско натпреварување во Европа. Металург ќе се обиде да го поправи впечатокот од минатата сезона кога забележа само ...

Червар го спореди Металург со Лестер: Парите не секогаш победуваат на терен!

Gol.mk - 22.09.2016

Екипата на Металург викендов го игра првиот меч во Лигата на шампионите против норвешки Елверум, а стратегот Лино Червар предупредува дека тимот од Автокоманда нема да има лесна задача. Норвешкиот првак е стар познаник на македонскиот претставник ...

ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Елверум е по мерка на Металург

Телеграф - 22.09.2016

В сабота во Скопје ќе биде крената завесата на новата сезона во Лигата на шампионите. Прв пред скопската публика ќе се претстави тимот на Металург, Вардар в недела ќе игра во Шведска В сабота и во Скопје почнува Лигата на шампионите.

Червар: Секогаш мора да бидеме подобри од вчера

24 Ракомет - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона во Лигата на шампионите ќе ја почне со натпреварот против норвешкиот првак Елверум. Се работи за познат противник, кој и лани беше гостин во Скопје, но со поинаков состав.

Талески: Елверум е голем предизвик, желни сме за докажување и борба!

Gol.mk - 22.09.2016

Свој збор на прес-конференцијата на Металург пред мечот со Елверум имаа и капитенот Филип Талески и голманот Дарко Арсиќ. Двајцата најдобри ракометари на тимот од Автокоманда на претходниот СЕХА-меч против Татран Прешов се свесни дека предизвикот ...

Талески: Ветувам борба и очекувам победа

24 Ракомет - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона во Лигата на шампионите ќе ја почне со натпреварот против норвешкиот првак Елверум. Се работи за познат противник, кој и лани беше гостин во Скопје, но со поинаков состав.

Металурзите желни за докажување, одат на победа против Елверум

Макфакс - 22.09.2016

Металург, в сабота, на домашен терен ја отвора новата сезона во ракометната Лига на шампионите. Прв противник на четата која ја предводи Лино Червар ќе биде норвешкиот шампион Елверум. Норвешки Елверум е противник со кој Металург се сретна и ...

Металург посакува позитивен старт

SportMedia - 22.09.2016

Ракометарите на Металург во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите ќе играат против Елверум. Саботниот натпревар од групата Ц ќе претставува одлична можност за вториот македонски претставник на победники начин да тргне во елитата.

Червар: Се надевам дека ќе се претставиме во вистинско светло

МКД - 22.09.2016

Со натпреварот против Елверум, Металург во сабота ја започнува новата сезона од Лигата на шампионите, Лино Червар има почит за противникот но верува во своите ракометари. Во сабота со почеток од 17:30 часот во СЦ „Борис Трајковски“ Металург го игра ...

Металург почнува со Елверум

Сител - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона од ракометната Лига на шампионите ќе ја почне со натпреварот во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и лани беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Металург тргнува во ЛШ: Нè очекува тежок дуел, но ќе постигнеме повеќе од лани

Спортклуб - 22.09.2016

Актуелниот македонски вицешампион Металург в сабота ја почнува својата нова одисеја во Лигата на шампионите. По тој повод, денеска пред новинарите се појави тренерот на тимот Лино Червар кој во свој стил ја најави сезоната во која тимот од ...

Червар предупреди на два аспекти во играта пред отворањето на сезоната во ЛШ

Дерби - 22.09.2016

Металург покажа навистина добра игра и билансот од три порази на првите три натпревари во СЕХА лигата навистина беше незаслужен, но затоа четата на Лино Червар одговори на одличен начин на средбата против Татран Прешов која беше последен испит пред ...

Ракометарите на Металург со голем оптимизам за премиерниот меч во Лигата на шампионите

Спортклуб - 22.09.2016

Македонскиот вицешампион Металург во сабота ја започнува својата нова сезона во Лигата на шампионите. Екипата предводена од селекторот Лино Червар ќе дебитира во новата сезона против норвешкиот шампион Елверум на домашен терен.

Елверум прв противник на Металург сезонава во Лигата на шампионите

А1 On - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона од ракометната Лига на шампионите ќе ја почне со натпреварот во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и лани беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Елверум прв противник на Металург сезонава во ЛШ

Курир - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак новата сезона од ракометната Лига на шампионите ќе ја почне со натпреварот во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и лани беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Червар предупреди на два аспекти во играта пред отворањето на сезоната во ЛШ

Точка - 22.09.2016

Металург покажа навистина добра игра и билансот од три порази на првите три натпревари во СЕХА лигата навистина беше незаслужен, но затоа четата на Лино Червар одговори на одличен начин на средбата против Татран Прешов која беше последен испит пред ...

Червар: Победа над Елверум за добар старт на сезоната во ЛШ

Република - 22.09.2016

Екипата на Металург викендов го игра првиот меч во Лигата на шампионите против норвешки Елверум, а стратегот Лино Червар предупредува дека тимот од Автокоманда нема да има лесна задача. Норвешкиот првак е стар познаник на македонскиот претставник ...

Металург без Обрадовиќ и Дрогишки против Елверум

Вечер Прес - 22.09.2016

Двајцата ракометари се повредени и нема да бидат во комбинација за овој натпревар, но тренерот Лино Червар се надева дека нивната рехабилитација нема да трае долго и дека ќе ги има во составот за наредните натпревсри во елитното натпреварување ...

Изменетиот Елверум игра скандинавска одбрана и брз центар...

Н.Македонија - 22.09.2016

Во однос на минатата сезона во норвешкиот првак ги нема Митровиќ, Стегавик и Бјоркман (лани постигнаа 24 гола на двата меча со Металург), а на нивно место се Поклар, Пујол и Иванчик (за Баја Маре постигна 10 гола против Металург) Норвешкиот првак ...

Елверум прв противник на Металург сезонава во ЛШ

Идивиди - 22.09.2016

Македонскиот вицепрвак Металург новата сезона од ракометната Лига на шампионите ќе ја почне со натпреварот во сабота на домашен терен против норвешкиот шампион Елверум. Овие два тима и лани беа дел од ова натпреварување и играа во истата група.

Металург ќе дели гратис билети

Вечер Прес - 21.09.2016

Македонскиот ракометен вицешампион Металург по симболична цена ги пушти билетитие за првиот натпревар во Лигата на шампионите (24 септември во СЦ "Борис Трајковски"), против норвешкиот претставник Елверум Влезниците се продаваат по цена од 150 ...

Металург во осмата сезона влегува цврст, борбен, мотивиран...

Н.Македонија - 21.09.2016

Металург во осмата сезона влегува цврст, борбен, мотивиран Македонскиот ракометен вицепрвак Металург својата осма сезона во Лигата на шампионите (ЛШ) ќе ја почне в сабота (од 20.30 ч., СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје), со дуел против Елверум, а ...

Тимска победа на Металург со борба за секоја топка...

Н.Македонија - 20.09.2016

Тимска победа на Металург со борба за секоја топка Среќен сум што ја запишавме првата победа сезонава. Одигравме одличен натпревар во кој одбраната и голманот Дарко Арсиќ беа клучните фактори на нашата добра игра, рече капитенот на Металург Филип ...

Червар откри што му недостига на Металург

Дерби - 19.09.2016

Враќањето во СЕХА лигата беше напорен процес за Металург, но првата победа од 27:21 е веќе прокнижена на сметката, откако синоќа во Скопје беше совладан Татран Прешов. Стратегот на „металурзите“ ја објасни победата со неколку зборови.

Червар откри што му недостига на Металург

Точка - 19.09.2016

Враќањето во СЕХА лигата беше напорен процес за Металург, но првата победа од 27:21 е веќе прокнижена на сметката, откако синоќа во Скопје беше совладан Татран Прешов. Стратегот на „металурзите“ ја објасни победата со неколку зборови.