TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракометарите не успеаја да обезбедат бараж за СП

А1 - 17.01.2010

Неуспешна викенд експедиција во Турција имаше македонската ракометна селекција. Нашите најдобри ракометари не успеаја да обезбедат бараж преку кој ќе баравме место на Светското првенство закажано за в година во Шведска.

Македонија не се пласира на баражот за СП во ракомет

Р.С.Европа - 17.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација не успеа да се пласира во јунскиот бараж за светското првенство во Шведска во 2011 година, откако Литванија ја совлада Турција со 37:24.

Сега не зависи се од нас

Вест - 17.01.2010

Нашите најдобри ракометари го доведоа во опасност својот пласман во баражот за Светското првенство 2011 во Шведска, откако извлекоа само бод против Литванија на стартот на квалификацискиот турнир во Адана, Турција.

Македонија не се пласира во баражот за СП во ракомет

Форум - 17.01.2010

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира во јунскиот бараж за Светското првенство 2011 г. во Шведска, откако Литванија попладнево во Адана ја победи Турција со 13 голови разлика Победата на Литванците од 37:24 над ...

Ракометарите не успеа да се изборат за бараж на СП во Шведска

Спортски - 17.01.2010

Машката ракометна репрезентација не успеа да се избори за бараж дуел за СП вп Шведска 2011. Нашиот пласман зависеше од исходот меѓу Литванија и Турција. Во Адана, Литванците беа убедливи и со 37-24 го совладаа домаќинот .

Македонските ракометари си ги спакуваа куферите

Алсат-М - 17.01.2010

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се најде во баражот за пласман на СП во 2011 г. Денеска во Адана заврши квалификацискиот турнир, каде што репрезентацијата на Литванија се пласираше на првото место, со 4 освоени бодови, ...

Македонија не се пласира во баражот за СП во ракомет

Сител - 17.01.2010

Македонската ракометна репрезентација не успеа да се пласира во јунскиот бараж за Светското првенство 2011 година во Шведска, откако Литванија попладнево во Адана ја победи Турција со 13 голови разлика.

Македонија се посрамоти во Адана

Вечер Прес - 17.01.2010

По блескавата игра и победа над Турција, на крајот ни пресудија Литванците, кои во последниот меч на турнирот го совладаа домаќинот со 37:24 и тие одат во јунскиот бараж за пласман на Мундијалот Македонија не успеа да се пласира во ...

Ракометарите на Македонија ја победија Турција

А1 - 16.01.2010

Македонија за девет гола подобра од Турција. Ништо чудно со оглед на разликата меѓу нашиот и турскиот машки ракомет, но сега околностите се специфични.

Ракомет квалификации за СП: Македонија-Турција 36-25

Р.С.Европа - 16.01.2010

Македонската машка ракоментна репрезентација ја совлада Турција со 35-26 и со тоа останаа во трката за јунскиот бараж за пласман на светското првенство во Шведска наредната година. На полувреме репрезентацијата водеше со 15-13.

Ракометарите на Македонија не се квалификуваа за баражот

Телма - 16.01.2010

Неуспешна викенд експедиција во Турција имаше македонската ракометна селекција. Нашите најдобри ракометари не успеаја да обезбедат бараж преку кој ќе баравме место на Светското првенство закажано за в година во Шведска.

Фатално реми во Адана

Н.Македонија - 16.01.2010

Македонија ремизираше со Литванија со 24-24 во првиот меч од квалификациската група во Турција, а денеска нема друг избор освен победа над домаќинот, но дури и во тој случај судбината нема да зависи само од нас Машката македонска ракометна ...

Ракометарите на Македонија нерешено на стартот

Форум - 16.01.2010

Македонската ракометна репрезентација ремизираше 24-24 со Литванија на првиот натпревар од квалификацискиот турнир за место во баражот за СП 2011 во Шведска Македонија водеше 15-10 на полувремето, а во финишот на мечот имаше и два гола ...

Победа на македонските ракометари над Турција

Форум - 16.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација во Адана ја совлада Турција со 35:26 и остана во трка за јунскиот бараж за пласман на светското првенство што ќе се одржи во Шведска наредната година, јави телевизија А1 По вчерашното реми со ...

Ракомет:Македонија ја победи Турција

Алсат-М - 16.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација ја совлада Турција со 35:26 и остана во трка за јунскиот бараж за пласман на светското првенство што ќе се одржи во Шведска наредната година.

Македонската ракоментна репрезентација убедлива против Турција

Спортски - 16.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација во Адана Турција ја победи репрезентацијата на Турција со 35 : 26 и со тоа се доближивме до баражот за С.П. во Шведска 2011.

Македонија ја совлада Турција

Идивиди - 16.01.2010

Машката ракометна репрезентација на Македонија ја совлада селекцијата на Турција со 35:26, со што остана во трка за јунскиот бараж за пласман на Светското Првенство 2011 година во Шведска.

Ракометарите на Македонија ја победија Турција

Сител - 16.01.2010

Македонската ракометна селекција попладнево во Адана ја совлада Турција со 35:26 (полувреме 15:13) во вториот натпревар од квалификациите за Светското првенство што 2011 година ќе се одржи во Шведска.

Македонија со победа над Турција од 35:26

Макфакс - 16.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација ја победи репрезентацијата на Турција со конечен резултат 35: 26 во вториот натпревар од квалификациониот турнир кој се одржува во Адана Турција, за пласман на С.П. во Шведска 2011.

Македонија одигра нерешено со Литванија

А1 - 15.01.2010

По два пораза во квалификациски натпревари, македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со Литванија во третиот нивни меѓусебен дуел. Попладнево во Адана во натпревар од квалификацискиот турнир за Светското првенство 2011 година, ...

Спорт - Литванците прва пречка во Адана

Време - 15.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација денеска го почнува походот кон Светското првенство што ќе се одржи на почетокот од следната година во Шведска.

Ракомет квалификации за СП: Литванија - Македонија 24 : 24

Р.С.Европа - 15.01.2010

По два пораза во квалификациски натпревари, македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со Литванија во третиот меѓусебен дуел. Попладнето во Адана во натпреварот од квалификацискиот турнир за Светското првенство 2011 година, ...

Неуспех ќе биде рамен на катастрофа

Вест - 15.01.2010

Машката ракометна репрезентација денеска го отвора циклусот за Светското првенство 2011 во Шведска, а првите предизвици пред неа стојат во Адана, Турција, која во наредните три дена ќе биде домаќин на еден од квалификациските турнири.

Испит на зрелоста за ракометарите

Утрински - 15.01.2010

Денешниот стартен дуел со Литванија од 15 ч. и утрешниот со домаќинот Турција во истиот термин се вистински тест за зрелоста на најдобрите македонски ракометари.

Ракометарите се коцкаат со баражот за СП

Утрински - 15.01.2010

Македонските ракометари успеаја да се доведат во незавидна положба во однос на толку посакуваниот бараж за Светското првенство 2011 во Шведска, откако на стартот од седмата квалификациска група во Адана одиграа само нерешено 24:24 со ...

Победа за чекор до бараж

Идивиди - 15.01.2010

Денеска, со почеток во 15 часот (16 по локално) репрезентацијата на Македонија ќе го има првиот чекор на патот кон бараж за Светското првенство во Шведска во 2011 година.

Македонија игра против Литванија

Алсат-М - 15.01.2010

Македонската ракометна репрезентација денеска од 15 часот по македонско време ќе го започне првиот натпревар на квалификацискиот турнир во Адана, за Светското првенство кое во 2011 година ќе се одржи во Шведска.

Литванија е првата премостлива пречка

Н.Македонија - 15.01.2010

Од 15 часот Македонија ќе се сретне со Литванците, а утре во истиот термин е средбата со домаќинот Турција, двете во квалификациите за СП 2011 во Шведска Со голем оптимизам македонските ракометни репрезентативци ги пречкуваат денешниот и ...

Ракомет: Македонија-Литванија 24:24

Алсат-М - 15.01.2010

Македонската ракометна репрезентација во машка конкуренција, попладнево во Адана со нерешен резултат ги започна натреварите за баражот од кој ќе зависи учеството на Светското првенство во Шведска следната година.

Македонија против Литванија во квалификациите за ракометното СП 2011 година

Сител - 15.01.2010

Македонската ракометна репрезентација денеска од 15 часот по македонско време ќе го започне првиот свој натпревар на квалификацискиот турнир во Адана за Светското првенство кое во 2011 година ќе се одржи во Шведска.

Македонија против Литванија во квалификациите за ракометното СП 2011 година

Кирилица - 15.01.2010

Македонската ракометна репрезентација денеска од 15 часот по македонско време ќе го започне првиот свој натпревар на квалификацискиот турнир во Адана за Светското првенство кое во 2011 година ќе се одржи во Шведска Освен денешните ...

Македонија одигра нерешено со Литванија

Сител - 15.01.2010

По два пораза во квалификациски натпревари, македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со Литванија во третиот нивни меѓусебен дуел. Попладнево во Адана во натпревар од квалификацискиот турнир за Светското првенство 2011 година, ...

Реми за надеж и стравување

Вечер Прес - 15.01.2010

Иако на полувремето имавме плус пет дозволивме 9 минути да не реализираме напад и по драматична завршница не стигнавме до посакуваната победа. Дуелите со Турција решаваат за првото место во групата Македонија стартуваше со реми на ...

Македонија-Литванија 24:24

Макфакс - 15.01.2010

Ракометната репрезентација на Македонија одигра нерешено против Литванија на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2011 година, што се одржува во Турскиот град Адана.

Лазаров: Можеме да се справиме со агресивната одбрана

А1 - 14.01.2010

За новинарската експедиција од автобус авантурата Скопје - Адана прв ден, за ракометарите последен пред новиот квалификациски почеток. Во најважниот земјоделски и комерцијален центар во Турција македонскиот ракомет треба да биде во тренд.

Спорт - Савевски: Сами си ја кроиме судбината!

Време - 14.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација, која во вторникот отпатува во Адана, има два дена за аклиматизација и за финализирање на подготовките пред квалификациите за СП 2011 со домаќинот Турција и со Литванија.

Македонија утре тргнува кон СП 2011

Н.Македонија - 14.01.2010

Утре, во првиотдуел, Македонија ќе се сретне со Литванија, а еден ден подоцна со домаќинот Турција (двата од 15 часот), Турција и Литванија играат в недела, а само победникот ќе игра бараж за СП 2011 Турскиот град Адана в петок и в сабота ...

Ракомет-Две победи за загарантиран пласман во баражот

Алсат-М - 14.01.2010

Македонските ракометари го одржаа првиот тренинг во Турција пред квалификациските натпревари со Литванија в петок и против домашната селекција в сабота.

Ракометарите се подготвуваат во Адана

Алфа - 14.01.2010

Македонската машка ракометна репрезентација, утре во Адана против селекцијата на Литванија го почнува квалификацискиот турнир за пласман во баражот за учество на Светскиот шампионат во 2011 година чиј домаќин е Шведска.

Се брка виза за баражот

Вечер Прес - 14.01.2010

Денеска во Адана, Турција, нашиот најдобар состав игра со Литванија. Се очекува и се посакува победа, а според нашиот Стручен штаб решавачки меч за Македонија да се пласира на јунскиот барж ќе биде утрешниот дуел со домаќинот Најдобрата ...

Македонските ракометари тренираа во Адана

А1 - 13.01.2010

Се враќа свежината по долгиот пат до Адана. Македонските ракометари го одржаа првиот тренинг во Турција пред квалификациските натпревари со Литванија в петок и против домашната селекција в сабота.

Спорт - Подготвени за предизвикот

Време - 13.01.2010

Ракометарите и оваа година први од македонските селекции ќе го скршат мразот во квалификациските натпревари. Машката ракометна репрезентација на Македонија в петок во Турција ја очекува стартот во новиот циклус квалификации за место во ...

Ракометарите со оптимизам кон Турција

Утрински - 13.01.2010

Вербата во сопствениот квалитет е единствениот „багаж“ што најдобрите македонски ракометари вчера попладне го понесоа со себе на пат за Турција, каде што во претстојниот викенд во Адана ќе бијат битка за баражот за Светското првенство 2011 ...

Нема друга опција освен прво место

Идивиди - 13.01.2010

Македонскиот сениорски тим последните два тренинга пред стартот на квалификациите ќе ги одработи во салата каде што ќе се играат натпревари, во Адана.

Најдобрите македонски ракометари пристигнаа во Адана

А1 - 12.01.2010

Време е за да се почувствува спортскиот дух на градот и салата чии терен ќе биде поприштен на двата дуела против Литванија и Турција. На тридневниот турнир што почнува в петок само првопласираниот обезбедува бараж за место во Шведска ...

Спорт - Литванија поуспешна од Белорусија

Време - 12.01.2010

Репрезентацијата на Литванија, првиот противник на македонската ракометна селекција, во претстојните квалификации за СП 2011, во контролен меч ја победи Белорусија со 30-24 (15-12).

Савевски не го плашат Турците

Утрински - 12.01.2010

Машката ракометна репрезентација на Македонија попладнево лета за Истанбул, а од таму за Адана, која во претстојниот викенд ќе биде домаќин на седмата квалификациска група за Светското првенство 2011 во Шведска.

Левов замена за повредениот Ангеловски

Н.Македонија - 12.01.2010

Ангеловски, ракометар на Вардар, дефинитивно нема да патува на квалификацискиот турнир за СП во Адана, па селекторот Савевски дополнително го повика Левов, членот на Металург Стравувањата на селекторот на македонската машка ракометна ...

Ракометарите на пат за Турција

Алсат-М - 12.01.2010

Македонската ракометна репрезентација ги заврши подготовките за претстојните натпревари од квалификациите за светско првенство кои ќе се одржат од 15 до 17 јануари и веќе денеска ракометарите заминуваат за Адана, Турција.

Во Адана ќе се кали формата

Вечер Прес - 12.01.2010

По многуте повреди и откази, селекторот на нашата репрезентација, Љубомир Савевски има на располагање 15 играчи, а во следниве два дена ќе се работи на тактичко-технички план и студирање на противниците По напорните и исцрпувачки ...

Левов ќе биде замена за Ангеловски

А1 - 11.01.2010

Тргнувајќи во уште еден циклус квалификации, новиот селектор на македонската репрезентација Савевски постави задача да формира генерација што ќе трае во верниот ракомет.

Спорт - Имаме квалитет за големи нешта

Време - 11.01.2010

Зоран Спасоски Машката ракометна репрезентација на Македонија минатата година во овој период ги имаше завршните подготовки за настапот на Светското првенство во Хрватска, а годинава ракометарите исто така се во завршни подготовки, но за ...

Спорт - Ангеловски се повреди и не патува за Турција

Време - 11.01.2010

Бранислав Ангеловски, најверојатно, нема да биде во можност да игра за македонската репрезентација во квалификациите за баражот за СП 2011 на 15 и на 16 јануари во Адана, Турција.

Ангеловски скина мускул

Вест - 11.01.2010

Селекторот Љубомир Савевски остана и без услугите на Бранислав Ангеловски за претстојниот квалификациски турнир за СП 2011 во Адана, Турција, откако искусниот бек ја повреди ногата на тренинг, продолжувајќи ја серијата пехови на машката ...

Ангеловски се повреди и отпадна за Адана

Утрински - 11.01.2010

Бранислав Ангеловски поради повреда отпадна од списокот на најдобрите македонски ракометари што утре ќе отпатуваат за Турција на турнирот од седмата квалификациска група за Светското првенство 2011 во Шведска, која ќе се одигра во Адана од ...

Ангеловски не патува во Турција?

Идивиди - 11.01.2010

Селекторот на машкиот сениорски тим, Љубомир Савевски, се чини ќе мора да почека за да го види тимот да игра според неговата визија. Квалификациите во Турција, секако, нема да бидат тоа што го планираше во подготвителниот период.

Бранислав Ангеловски неизвесен за во Адана

Н.Македонија - 11.01.2010

На последниот тренинг в саботата ракометарот на Вардар про се повреди, па последниот збор за неговиот настап на квалификацискиот турнир во Турција за СП ќе го даде докторот на репрезентацијата Ракометарот на Вардар про Бранислав Ангеловски ...

Левов ќе помага на крилната позиција

Вечер Прес - 11.01.2010

Бекот Бранислав Ангеловски, заради повреда, дефинитивно отпадна од составот, па селекторот Љубомир Савевски се одлучи негова алтернатива да биде младиот Милан Левов, кој и досега тренираше со репрезентацијата Љубомир Савевски, селектор на ...