TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јунајтед спаси бод против Вила

А1 - 14.11.2010

Јунајтед спаси бод против Вила Екипите од Манчестер, Јунајтед и Сити, освоија само по бод против опонентите од вториот по големина град во Англија, Бирмингем.

Фергусон го бојкотира "Би Би Си", Јунајтед плаќа 65.000 фунти

Спортнет - 14.11.2010

Управата на Манчестер Јунајтед ќе мора да плати 65.000 фунти бидејчи менаџерот Алекс Фергусон продолжи да го бојкотира "Би Би Си" и оваа недела.

Ферги: Пет минути ни беа доволни за победа

Спорт Денес - 14.11.2010

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон остана задоволен од ремито од 2:2 против Астон Вила, при што неговиот тим имаше голема среќа.

Руни подготвен за враќање

Спорт Денес - 14.11.2010

Според информациите на островските медиуми, еден од најдобрите играчи на Манчестер Јунајтед Вејн Руни е подготвен за враќање во кадарот на својата екипа по едномесечната пауза во Соединетите ...

Ѓаволите спасија жива глава во Бирмингем

Вечер Прес - 14.11.2010

Астон Вила до 81. минута имаше водство од 2:0, но Манчестер јунајтед успеа среќно да стигне до еден бод Малку фалеше фудбалерите на Манчестер Јунајтед по лошо да го паметат 13.

Руни му верува само на Видиќ

Вечер Прес - 14.11.2010

На Вејн Руни како да не му е смачено од судирите со навивачите на Манчестер јунајтед. Тие се уште целосно не му ја простија желбата да го напушти клубот, се додека менаџерот Алекс Фергусон не му ...

Јунајтед спаси бод против Вила, Сити немоќен против Бирмингем

Макфакс - 14.11.2010

Екипите од Манчестер, Јунајтед и Сити, освоија само по бод против опонентите од вториот по големина град во Англија, Бирмингем. Јунајтед во..

Руни се враќа во Манчестер

24Фудбал - 13.11.2010

Вејн Руни викендов се враќа во Манчестер по престојот во САД каде што се рехабилитираше од повредата на зглобот. Вејн Руни се враќа од САД, во текот на денешниот ден треба да долета во Манчестер, а ...

Фергусон: “Имавме среќа што не примивме 6-7 голови“ (видео)

VOX - 13.11.2010

Очајното прво полувреме на натпреварот Астон Вила - Манчестер Јунајтед беше бргу заборавено откако во второ полувреме почнаа да “паѓаат“ голови...

Јунајтед со кам-бек не дојде до победа над Вила

Спорт Денес - 13.11.2010

Тимот на Манчестер Јунајтед одигра 2:2 во гостувањето на „Вила Парк“ против тимот на Астон Вила и не успеа да дојде до победа иако до самиот финиш губеше со 2:0.

Манју се спаси во последните десет минути

Форум - 13.11.2010

Фудбалерите на Манчестер јунајтед со двата гола во последните десет минути успеаја да го избегнат првиот првенствен пораз годинава во Премиершип Во првиот натпревар во 13-то коло на англиското ...

Премиерлига: Челси сонува поголема предност

Кирилица - 13.11.2010

Англсикиот првак Челси кој триеше раце по ремито во дербито на Манчестер во средата, сонува зголемување на актуелната предност од четири бода пред Манчестер јунајтед во 12 коло од Премиерлигата ...

Манчестер Јунајтед гостува на Вила Парк во 13.коло од Премиер лигата

Сител - 13.11.2010

Тринаесеттото коло во Премиер лигата ќе биде отворено денеска од 13 часот и 45 минути со дерби натпреварот на „Вила Парк“ каде Астон Вила го пречекува Манчестер Јунајтед.

Премиерлига: Сити и Јунајтед пак играа за Челси, Ливерпул пак „црвенее“

Кирилица - 13.11.2010

Актуелниот англиски првак и лидер Челси не можеше да посака подобар саботен расплет на мечевите од двата ривали од Манчестер кои во средата го частеа два бода повеќе во предноста на контото, па тоа ...

Видиќ го спаси Јунајтед, два гола на Бејл

Курир - 13.11.2010

Српскиот дефанзивец со гол во 85. минута му донесе бод на својот тим на гостувањето кај Астон Вила. Два гола на Герет Бејл во победата на Спарси над Блекбурн, нови 0:0 за Сити.

Руни останува во САД

VOX - 12.11.2010

Менаџерот на фудбалерите на Манчестер Јунајтед, сер Алекс Фергусон изјавил дека нема да притиска напаѓачот Вејн Руни што побргу да се врати од САД.

Спорт - Здодевно дерби во Манчестер

Време - 12.11.2010

Градското дерби меѓу Манчестер сити и Манчестер јунајтед заврши со најнепопуларниот резултат 0-0, со што избраниците на Роберто Манчини и на Алекс Фергусон воопшто не ги оправдаа очекувањата на ...

Спорт - Досадно дерби во Манчестер

Вест - 12.11.2010

Градските ривали Манчестер јунајтед и Сити во една досадна фудбалска претстава одиграа без голови во рамките на 12. коло во Премиерлигата со што му овозможија на Челзи да ја зголеми предноста на чело ...

На ремито во Манчестер се радуваше Челси

Дневник - 12.11.2010

Манчестер јунајтед останува единствениот непоразен тим во англиската Премиерлига откако одигра без голови против градскиот ривал, во мечот кој беше дерби на 12. коло .

Сити и Јунајтед одиграа празно дерби

Н.Македонија - 12.11.2010

Челси со 1-0 славеше во соседското дерби со Фулам, па шампионот сега води со четири бода пред најблискиот ривал Манчестер јунајтед Двата гиганти од Манчестер, Сити и Јунајтед, одиграа дерби за ...

Туре: Поен против Јунајтед не е лош резултат

Спорт Денес - 12.11.2010

Еден од водачите на амбициозниот тим на Манчестер Сити Коло Туре остана задоволен од ремито во дербито против Манчестер Јунајтед.

Мурињо: Јунајтед мора да му конкурира на тимот на Челси

Спорт Денес - 12.11.2010

Португалскиот фудбалски експерт смета дека само Манчестер Јунајтед може му да биде доволно силен конкурент на актуелниот премиерлигашки шампион Челзи.

Без голови на дербито во Манчестер

24Фудбал - 11.11.2010

Дербито на Манчестер заврши без голови, Челзи минимално го победи Фулам, Арсенал славеше на гостувањето кај Волвс, Ливерпул одигра нерешено кај Виган.

Блан за наследник на Ферги

Спорт - 11.11.2010

Актуелниот селектор на Франција, Лоран Блан се споменува како еден од можните наследници на Алекс Фергусон на клупата на Манчестер Јунајтед Иако во моментов се уште е рано да се зборува околу тоа кој ...

Досадно градско дерби во Манчестер

Спортско инфо - 11.11.2010

Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити одиграа реми со резлутат 0 - 0 во рамките на Англиската Премиер лига... По атрактивните најави генерално од сите страни, менаџери, играчи, медиуми за градското ...

Анемично дерби на островото (видео)

VOX - 11.11.2010

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Немања Видиќ е прогласен за најдобар поединец на градското дерби со Манчестер Сити кое заврши со најнепопуларниот резултат 0:0.

Битката за Манчестер не ги оправда очекувањата

Mnogoo - 11.11.2010

Многу најавуваната градска пресметка помеѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед не ги задоволи стандардите ниту на еден просечен премиерлигашки натпревар.

Видео: Досадно дерби во Манчестер за радост на Челзи

Спортски - 11.11.2010

Долгоочекуваното дерби во Манчестер заврши без голови, а благодарение на тоа Челзи повторно ја зголеми предноста на врвот во Премиер лигата.

Јунајтед без три првотимци против Астон Вила

Спорт Денес - 11.11.2010

Манчестер Јунајтед загуби два поени во градското дерби против Манчестер Сити, а на по натпреварот може да се покаже дека изгуби тројца клучни фудбалери за следниот дуел.

Видиќ: Требаше да го победиме Сити, но не направивме гол-шанси

Спорт Денес - 11.11.2010

Капитенот на Манчестер Јунајтед Немања Видиќ, смета дека ремито во дербито против Манчестер Сити е реален резултат, но изрази мислење дека неговиот тим сакал по секоја цена да дојде до победата.

Дербито во Манчестер во корист на Челси

Кирилица - 11.11.2010

Манчестер сити и Манчестер јунајтед го одиграа долго очекуваното дерби за градот, но по синоќешните 90 минути, најсреќен е актуелниот првак и лидер Челси Сити и Јунејтед играа без победник и без ...

Јалово дерби во Манчестер

Вечер Прес - 11.11.2010

Лутите ривали Сити и Јунајтед одиграа без голови, а многу потешко од очекуваното, минимална победа забележа шампионот Челзи над градскиот ривал Фулам Долго очекуваното дерби на 12.

Челзи и Арсенал го искористија бледото дерби на Манчестер

Курир - 11.11.2010

Неатрактивното дерби на Манчестер заврши без голови, а таквиот исход најмногу им одговараше на лондонските ривали Челзи и Арсенал, кои славеа на своите средби.

Видиќ: Нема победа без шанси

Курир - 11.11.2010

Капитенот на Манчестер Јунајтед тврди дека неговиот тим во градското дерби играл да победи, но не успеал да создаде шанса за гол. Со слични изјави и Манчини и Фергусон.

Видео: Досадно дерби во Манчестер за радост на Челзи

Таратур - 11.11.2010

Долгоочекуваното дерби во Манчестер заврши без голови, а благодарение на тоа Челзи повторно ја зголеми предноста на врвот во Премиер лигата.

Бледо градско дерби во Манчестер!

Inpress - 11.11.2010

Манчестер, 11. ноември 2010 (ИНПРЕС) Со последниот синоќешен натпревар помеѓу Сити и Јунајтед се комплетира 12. коло во Премиерлигата.

Блан: Секако дека сакам да го водам Јунајтед

А1 - 10.11.2010

Селекторот на француската фудбалска селекција Лорен Блан нема ништо против тој да биде замената на Сер Алекс Фергусон на кормилото на Манчестер Јунајтед секако откако искусниот Шкотлаѓанин ќе реши да ...

Манчини сака победа против Јунајтед

Спортско инфо - 10.11.2010

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини изјави дека неговиот тим има сили да го победи градскиот ривал Манчестер Јунајтед....

Силва уверен во победа над Манчестер Јунајтед

24Фудбал - 10.11.2010

Давид Силва е оптимист во пресрет на дерби натпреварот со Јунајтед, верува дека можат да го победат големиот ривал. Давид Силва за прв пат ќе настапи на дербито на Манчестер, Шпанецот вели дека е ...

Ферги: Сити направи глупав потег со постерот на Тевез

24Фудбал - 10.11.2010

Сер Алекс Фергусон сеуште верува дека постерот од минатата сезона ’Добредојде во Манчестер’ што го употреби Сити за промоција на ангажманот на Карлос Тевез бил ’глупав’ Во пресрет на вечерашното ...

Блан: Би сакал да бидам наследник на Фергусон

24Фудбал - 10.11.2010

Селекторот на Франција, Лорен Блан вели дека би бил заинтересиран за превземање на кормилото на Манчестер Јунајтед откако Сер Алекс Фергусон ќе се пензионира.

Манчини бара повеќе почит за Сити

24Фудбал - 10.11.2010

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини бара поголема почит за неговиот тим и историјата на Сити. Во пресрет на големото градско дерби, се загрева атмосферата, Роберто Манчини е оптимист, верува ...

Блан би сакал да го замени Фергусон

Спортнет - 10.11.2010

Францускиот селектор изрази желба да биде предводник на Манчестер Јунајтед. Лоран Блан изјави дека би бил заинтересиран да го превземе Манчестер доколку ми биде понудена работа по пензионирањето на ...

Соседството вреска, ама никако да победи

Утрински - 10.11.2010

Откако влегоа арапските газди Сити во континуитет троши огромни пари. Но, тие не носат успех. Сезонава објективно е поветувачка.

Вечерва битка за Манчестер

Н.Македонија - 10.11.2010

Манчестер сити, англискиот премиерлигаш, чии пребогати сопственици, шеиците од Абу Даби, веќе потрошија една милијарда евра за да направат тим од највисок англиски ранг, денеска треба да потврди дали ...

Лорен Блан: Би било интересно да го заменам Фергусон

Спорт Денес - 10.11.2010

Селекторот на Франција Лоран Блан призна дека со задоволство би го заменил Сер Алекс Фергусон на чело на Манчестер Јунајтед.

Блан сака да биде наследник на Фергусон

Спортски - 10.11.2010

Селекторот на француската репрезентација истакна дека би сакал да биде наследник на легендарниот Фергусон во Манчестер Јунајтед.

Градско дерби во Манчестер

Кирилица - 10.11.2010

Стоук го победи Бирмингем со 3-2, а Тотенхем и Сандерленд играа 1-1 во воведните два меча од вонредното 11 коло, кое денеска од 21 часот ќе го понуди големото дерби на Манчестер помеѓу сити и ...

Блан се гледа како наследник на Фергусон

Вечер Прес - 10.11.2010

Селекторот на француската фудбалска репрезентација Лоран Блан не ја исклучува можноста да стане наследник на Алекс Фергусон како менаџер на Манчестер Јунајтед.

Фергусон без идеја како против Сити

Курир - 10.11.2010

Проблемите на Манчестер Јунајтед со повредени и болни играчи го оставија Фергусон без идеја кои 11 ќе ги изведе на теренот на вечерашното дерби против лутиот градски ривал Манчестер Сити.

Блан сака да биде наследник на Фергусон

Таратур - 10.11.2010

Селекторот на француската репрезентација истакна дека би сакал да биде наследник на легендарниот Фергусон во Манчестер Јунајтед.

Полицијата на нозе пред градското дерби во Манчестер

VOX - 09.11.2010

Полицијата забрани продажбата на алкохол во Манчестер пред утрешното дерби меѓу Сити и Јунајтед. Алкохол нема да се продава од центарот до стадионот на „граѓаните“, за да се спречат инциденти меѓу ...

Евра: Победа над Сити? Ништо специjално

Спортнет - 09.11.2010

Пред големото дерби на Манчестер, бекот на Јунајтед ја подигнува тензијата. Левиот бек на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра, го пецна градскиот ривал пред утрешниот дуел.

Евра: Нашата цел е да ја освоиме лигата, не само да го победиме Сити

24Фудбал - 09.11.2010

Патрис Евра вели дека убаво би било да се победи Сити, но нивниот приоритет е освојување на лигата, не само триумф против градскиот ривал.

Манчини: Можеме да го победиме Манчестер Јунајтед

24Фудбал - 09.11.2010

Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини вели дека има голема почит кон Јунајтед но смета дека тие можат да ги победат Црвените Ѓаволи.

Тевез: Посакував Руни да дојде во Сити

24Фудбал - 09.11.2010

Карлос Тевез вели дека посакувал Вејн Руни да го следи неговиот пример и да се пресели во Манчестер Сити. Во летото 2009, Карлос Тевез го напушти Манчестер Јунајтед и се пресели во лутиот градски ...

Манчестерско дерби, Сити против Јунајтед

Форум - 09.11.2010

Во вторник и среда во англиската Премиер лигата на Англија ќе се одиграат натпреварите од 12. коло. Дербито, во среда ќе се одигра на Градскиот стадион во Манчестер, каде силите ќе ги одмерат ...

Тевез: Не сме опседнати со Јунајтед, сакав Руни да дојде во Сити

Спорт Денес - 09.11.2010

Напаѓачот на Манчестер Сити Карлос Тевез смета дека никој во клубот не е опседнат со идејата дека мора да победат во дербито со градскиот ривал Манчестер Јунајтед.

Евра кон Сити: Никогаш нема да не победите

Спорт Денес - 09.11.2010

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед Патрис Евра не пропушти да се зајаде со Манчестер Сити само ден пред дербито помеѓу двата тима.

Манчини: Јунајтед е загрижен од тоа што ги чека

Спорт Денес - 09.11.2010

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини изјави пред утрешното дерби против големиот градски ривал Манчестер Јунајтед дека „црвените ѓаволи" се сериозно загрижени од она што ги чека на „Истленд".

Видиќ: Дербито со Сити станува се понеизвесно поради огромниот вложен капитал на „граѓаните“

Спорт Денес - 09.11.2010

Капитенот на Манчестер Јунајтед Немања Видиќ изјави дека градскиот ривал сега е близок по квалитет, по силните вложувања и дека мечот против Манчестер Сити постојано добива на значење.

Манчини: Челси е над сите и ја заслужува титулата

Спорт Денес - 09.11.2010

Од сезоната во Англија е измината само една четвртина, а менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини веќе е свесен кој ќе триумфира со титулата.

Евра: Победа над Сити? Ништо специално

Сител - 09.11.2010

Пред големото дерби на Манчестер, бекот на Јунајтед ја подигнува тензијата. Левиот бек на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра, го пецна градскиот ривал пред утрешниот дуел.

Тевез: Барем Руни да дојдеше кај нас

Вечер Прес - 09.11.2010

Аргентинецот, кој во летото 2009 година се пресели во Сити, жали што по неговите стапки не тргна и напаѓачот на Јунајтед, кој сепак остана на Олд Трафорд Пред фудбалерите на градските ривали од ...

Евра со провокации пред градското дерби

Курир - 09.11.2010

Според Патрис Евра, не би било ништо посебно доколку Јунајтед го победи Сити во градското дерби кое се игра во среда, затоа што тие имаат многу поголеми амбиции од само да го совладаат градскиот ...

Фергусон: Сити ќе си купи трофеј

Курир - 09.11.2010

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон смета дека Манчестер Сити ќе продолжи да троши се додека не освои барем еден трофеј.

Премиерлигашко дерби, Сити против Јунајтед

Макфакс - 09.11.2010

Вечерва и утре во Премиер лигата на Англија ќе се одиграат натпреварите од 12. коло. Дербито, во среда ќе се одигра на Градскиот стадион во Манчест...

Градско дерби во Манчестер во 12. вонредно коло!

Inpress - 09.11.2010

Манчестер, 9. ноември 2010 (ИНПРЕС) Денеска и утре во Англиската Премиер лига се игра 12. вонредно коло. Вечерва на програмата се два натпревари Стоук - Бирмингем и Тотенхем - Сандерленд.

Фергусон: Сити ќе трошат многу пари се додека не освојат титула

24Фудбал - 08.11.2010

Сер Алекс Фергусон верува дека Манчестер Сити ќе продолжи да троши пари се додека не освои трофеј. Во среда се игра големото дерби на Манчестер, Сити го пречекува Јунајтед.

Ферги: Сити ќе трошат пари додека не освојат нешто

VOX - 08.11.2010

Во пресрет на градското дерби против Сити оваа среда, Сер Алекс Фергусон, менаџерот на Јунајтед за медимуите изјавил дека неговите богати соседи ќе трошат уште пари “се додека не освојат нешто“.

Парк ги растера „волците“ на „Олд Трафорд“

Утрински - 08.11.2010

Многупати оваа сезона Манчестер Јунајтед испушташе предност, а уште повеќе пати, пак, Вулверхемптон ги губеше натпреварите во кои заслужуваше повеќе од пораз.

Фергусон победнички ја одбележа годишнината од владеењето во Манчестер

Дневник - 08.11.2010

„Црвените ѓаволи“ на легендарниот менаџер му ја честитаа 24-годишнината од пристигнувањето на „Олд Трафорд“со триумф против Вулверхемптон Легендарниот менаџер сер Алекс Фергусон со победа ја прослави ...

Манчестер ј. по навика го победува Вулверхемптон во последен момент

Н.Македонија - 08.11.2010

Парк постигна гол во последната минута од првото полувреме, а потоа и во третата од судиското надополнување по истекувањето на 90-те минути, со што Манчестер јунајтед славеше со 2-1 и го задржа ...

Фергусон: Сити нема да престане да троши додека не освои титула

Спортски - 08.11.2010

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон смета дека нивниот градскиот ривал – Манчестер Сити нема да престане да фрла милиони за нови играчи додека не успее во крајната цел да освои титула.

Сер Алекс: Во Манчестер Сити нема да сопрат со трошење додека не освојат титула

Спорт Денес - 08.11.2010

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон е со мислење дека градскиот ривал на црвените ѓаволи - Манчестер Сити ќе продолжи да троши милиони за нови играчи.

Полицијата на тест во Манчестер за дербито

Дневник - 08.11.2010

Полицијата во градот Манчестер презема специјални мерки за обезбедување на градското дерби меѓу Манчестер Сити и Манчестер јунајтед, кое се игра утре на Градскиот стадион.