TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зад ѕидовите на Белата куќа: Која врата каде води, каде се пали светло

Нова ТВ - 12.02.2017

Новиот претседател на САД обично наутро ги наметнува темите за кои би сакал да доминираат во текот на денот во јавноста, но се чини дека се што е клучно во претседателската резиденција се одвива во темница, и тоа буквално, пишува Њујорк Тајмс во ...

Претставници на Белата куќа ги критикуваа судиите

Р.С.Европа - 12.02.2017

Високи претставници на Белата куќа ги критикуваа федералните судии кој ја блокираа контроверзната извршна наредба на претседателот на САД Доналд Трамп. Денешните критики на Стивен Милер се последните напади врз судството од страна на претставници на ...

Со Трамп американската империја ќе падне, вели човекот што го предвиде падот на СССР

МКД - 12.02.2017

Социологот што го предвиде падот на Советскиот Сојуз во декември предупреди дека американската глобална моќ е во фаза на брзо слабеење под раководство на Доналд Трамп - и дека таа целосно ќе пропадне додека тој е во Белата куќа.

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп

А1 On - 12.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Кајгана - 12.02.2017

Јужноамериканскиот весник El Nacional од Доминиканската република, направи смешна грешка и објави погрешна фотографија од американскиот претседател. Место од Трамп, тие објавија фотографија од актерот Алек Болдвин, како го глуми Доналд Трамп.

Цел свет им се смее на овие новинари, еве што објавија

Сител - 12.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Трамп...

Н.Македонија - 12.02.2017

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Трамп Десетици илјади Мексиканци излегоа на протести против американскиот претседател Доналд Трамп и неговите апели нивната „голема, убава земја да плати за издигнување на граничниот ѕид меѓу ...

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп...

Н.Македонија - 12.02.2017

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, ...

Народна банка: Прерано е да се плашиме од нова финансиска криза

Вест - 12.02.2017

Не му беа потребни 100 дена од влезот во Белата куќа за да го исплаши светот оти му се заканува нова финансиска криза. Новиот претседател на САД Доналд Трамп направи потрес со предлогот за помека регулатива на работењето на банките.

10 интересни факти за Мексико кои можеби не сте ги знаеле

Вистина.мк - 12.02.2017

Мексико станала федеративна држава на 5 февруари 1917 година откако Конгресот го усвоил новиот Устав. Во продолжение прочитајте неколку интересни факти за Мексико, кои можеби не сте ги знаеле досега. 1.

Лавров: Киев се обидува да се искупи пред Трамп и да испроси пари

Руска реч - 12.02.2017

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров ги прекори украинските власти дека тие јавно и отворено работеле против Трамп. Украинската власт се обидува да се искупи пред новиот претседател на САД Доналд Трамп, кого отворено не го ...

Весник го згреши Трамп со имитаторот Болдвин - Сликата вистински хит

Фактор - 12.02.2017

Дневниот весник „Ел Насионал“ од Домениканската репулика направи огромен лапсус и наместо слика од американскиот претседател Доналд Трамп стави слика од актерот Алек Болдвин кој го имитира секоја емисија во пародијата Saturday Night Live на ...

Потезите на Трамп се добри за американската економија - краткорочно

Вечер - 12.02.2017

Директорката на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард изјави дека новиот претседател на САД, Доналд Трамп веројатно е добар за американската економија краткорочно, но зголемувањето на каматните стапки и јакнењето на доларот ќе биде предизвик ...

Лавров: Москва веќе почна дијалог со администрацијата на Трамп

Руска реч - 12.02.2017

Русија веќе почна дијалог со администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп, изјави шефот на МНР РФ Сергеј Лавров. Русија веќе почна дијалог со администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп и неговиот интензитет ќе расте, ...

Трамп со важна изјава за миграциската систем на САД

Локално - 12.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп вети дека миграцискиот систем на земјата нема да биде користен како алатка од меѓународните терористи, пренесе Voice of America. За време на обраќање кон народот на САД Трамп изјави дека оваа недела ќе се сретне со ...

Мариано Рахој, повторно реизбран повторно за лидер на шпанската Народна партија

Локално - 12.02.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој реизбран за четврти мандат како лидер на конзервативната Народна партија, соопштија американските медиуми. Шеесет и едногодишниот Рахој беше единствен кандидат за функцијата и беше избран синоќа со 95 проценти од ...

Тифани Трамп за прв пат во јавноста по инаугурацијата

Фактор - 12.02.2017

Тифани Трамп, најмладата ќерка на новиот американски претседател Доналд Трамп, за прв пат се појави во јавност по инаугурацијата која се одржа пред речиси еден месец. Таа беше во првите редови на модната ревија на Таори Ванг, брендот пак кој се ...

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протест против Доналд Трамп

Стандард - 12.02.2017

Десетици илјади Мексиканци излегоа на протести викендов против американскиот претседател Доналд Трамп и неговите апели нивната „голема, убава земја да плати за издигнување на граничниот ѕид меѓу двете соседни држави“, пренесува AФП.

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Телма - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Трамп најави нова одлука за имиграцијата

24 Вести - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја разгледува можноста за донесување на нова извршна одлука за имиграцијата, откако неговата прва таква одлука од 27 јануари е суспендирана на неодредено време од страна на американските судови.

(ВИДЕО)Јапонскиот премиер не можеше да се воздржи на средбата со Трамп

Нова ТВ - 11.02.2017

Американскиот претседател вчера срдечно го пречека јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, со напомена дека американско- јапонскиот сојуз е клучен за мир и стабилност. На прес конференцијата Трамп рече дека неговата администрација е посветена ...

Трамп најави нова одлука за имиграцијата

Р.С.Европа - 11.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека ја разгледува можноста за донесување на нова извршна одлука за имиграцијата, откако неговата прва таква одлука од 27 јануари е суспендирана на неодредено време од страна на американските судови.

Повеќето Европејци поддржуваат забрана за имиграција како онаа на Трамп

Deutsche Welle - 11.02.2017

Мнозинството Европејци се противат на имиграцијата на муслиманите, покажува истражувањето на лондонската тинк-тенк организација „Чатам Хаус“. Како реакција на извршната наредба на претседателот Доналд Трамп со која се забранува влез во САД на ...

Агенција Фич: Трамп е закана за глобалната економија

Нова ТВ - 11.02.2017

Агенцијата за кредитен рејтинг Фич објави дека претседателот на САД Доналд Трамп претставува ризик за глобалната економија, со напомена дека неговиот „агресивен тон“ и подготвеноста да воведува „непредвидливи промени“ во американската политика можат ...

Ракувањето од 19 секунди и другите чудни работи на средбата на Трамп и Абе (ВИДЕО)

МКД - 11.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе е во посета на САД, која ја обележаа неколку необични детали. Сè изгледаше како игра на моќта во која Абе и Трамп се обидуваат да утврдат кој е главен. Засега највпечатлив детаљ од посетата е ракувањето што траеше 19 ...

Трамп најавува нов декрет за забрана влез на имигранти

+инфо - 11.02.2017

Ваквата најава доаѓа по одлуката на Вишиот суд од Сан Франциско кој ја потврди блокадата на првичниот декрет на Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

А1 On - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Кој подобро го имитира Доналд Трамп?

Кајгана - 11.02.2017

Ако ги ставиш Алек Болдвин и Џими Фалон во иста соба, речиси сигурно ќе се обидат да го имитираат Доналд Трамп. Тоа се случи кога Болдвин го посети The Tonight Show за да изиграат една партија од Box of Lies.

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

А1 On - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти...

Н.Македонија - 11.02.2017

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Алфа - 11.02.2017

Во разговор со домашните новинари, за време на летот со претседателскиот авион „Ер Форс Уан“ Трамп рекол дека „сосема нов декрет“ би можел да биде донесен уште во понеделник или во вторник.

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

Сител - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Сител - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Алтернативни факти што го менуваат светот...

Н.Македонија - 11.02.2017

Создаден е многу елегантен оксиморон за нешто што во англосаксонската политика постои барем неколку децении. Значи, нова фраза за стари манири, кои им се вмешаа во историскиот тек на многу држави и народи.

Трамп не се предава – во понеделник ќе стави нов потпис на забраната за мигранти

Канал5 - 11.02.2017

Ваква забрана. Зборувајќи им на новинарите кои го придружуваа во авионот „форсе оне“, Трамп рече дека верува оти неговата администрација ќе победи во правната битка. Ќе ја добиеме битката имаме многу опции како онаа во понеделник да потпишам нова ...

Над 50% од Европејците се согласуваат со антимиграцискита политика на Доналд Трамп, иако нивните лидери не мислат така

Сител - 11.02.2017

Над 50 проценти од Европејците се согласуваат со антимиграциската политика на Доналд Трамп, иако нивните лидери не мислат ...

Необично долго ракување меѓу Трамп и Абе и голф по 60 години

Канал5 - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е светска вест денеска и поради една занимливост – односно поради необично долгото ракување со јапонскиот премиер Шинзо Абе. Новинарите измериле дека тие се ракувале цели 19 секунди, а гестот на Трамп да му ја ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Курир - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

ВЕЛЕШАНИ ПОД ЛУПА: Американските медиуми им ги ловат лажните вести!

Репортер - 11.02.2017

Откако се здобија со „светска слава“, Македонците кои објавуваат лажни вести за американскиот претседател Доналд Трамп немаат мир од медиумите низ целиот свет. Нивните интернет портали и „Фејсбук“ страни преку кои ги шират сензационалните информации ...

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

Република - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп планира потпишување на нов декрет за миграцијата

Стандард - 11.02.2017

За време на состанокот со новинарите во авионот на „Ер Форс 1“, Доналд Трамп изјавил дека подготвува „чисто нов“ декрет поврзан со миграцијата, кој ќе воведе дополнителни мерки за безбедност и уште позатегнати проверки, пренесе ТАСС.

Што е Трамп за светската економија?

Денар - 11.02.2017

Агенцијата за кредитен рејтинг „Fitch“ оцени дека претседателот на САД, Доналд Трамп, претставува опасност за светската економија. „Агресивниот тон“ на Трамп и неговата подготвеност да внесува „неочекувани промени“ во американската политика можат да ...

Абе и Трамп демонстрираа неочекувано топли односи за време на средбата

Локално - 11.02.2017

Американскиот претседател и јапонскиот премиер демонстрираа изненадувачка близина и дружељбивост еден кон друг. Претседателот на САД Доналд Трамп го пречека јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа и го поздрави со другарски прегратка и топли ...

ВЕЛЕШАНИ ПОД ЛУПА: Американските медиуми им ги ловат лажните вести!

Фактор - 11.02.2017

Откако се здобија со „светска слава“, Македонците кои објавуваат лажни вести за американскиот претседател Доналд Трамп немаат мир од медиумите низ целиот свет. Нивните интернет портали и „Фејсбук“ страни преку кои ги шират сензационалните информации ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Нетпрес - 11.02.2017

Во разговор со домашните новинари, за време на летот со претседателскиот авион „Ер Форс Уан“ Трамп рекол дека „сосема нов декрет“ би можел да биде донесен уште во понеделник или во вторник.

Трамп ја потапкал раката на јапонскиот премиер, а неговата реакција стана хит на интернет

Точка - 11.02.2017

Американскиот претседател срдечно го пречекал и поздравил јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, истакнувајќи дека американско – јапонскиот сојуз е клучен за мир и стабилност. Сепак, еден необичен детал ја одбележал средбата на двајцата ...

Психијатрите против Трамп или САД не е семејна фирма !

Локално - 11.02.2017

Последните десетина дена бран од психијатриски проценки и дијагнози на Доналд Трамп ја зафатија САД. Авторитети психијатри го оценуваат неговото ментално здравје односно дали е способен или тој е особено нестабилна личност, но сепак достоен за ...

Зошто американскиот хулиган не може да си дозволи да ја притиска Кина?

Стандард - 11.02.2017

Додека претседателот на САД, Доналд Трамп продолжува да го дестабилизира повоениот светски економски поредок, поголемиот дел од светот колективно го држи својот здив. Коментаторите бараат зборови за да се опише неговиот напад врз конвенционалните ...

Трамп најавува можност за нов декрет за забрана влез на имигранти

Lider - 11.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ја испитува можноста за донесување сосема нов декрет за забрана влез во САД на имигранти од одредени земји, откако неговиот претходен декрет беше блокиран од судовите, пишуваат американските медиуми.

Што и прави Трамп на светската економија?

Lider - 11.02.2017

Агенцијата „Фич“ оценува дека претседателот на САД, Доналд Трамп, е закана за светската економија. Неговиот „агресивен тон“ и неговата подготвенмост да внесе „неочекувани промени“ во американската политика, може да доведат до загрозување на ...

Пратеници конзервативци покренаа иницијатива за смена на спикерот Беркоу

Телевизија Нова - 11.02.2017

Неколкумина пратеници на владејачката Конзервативна партија покренаа иницијатива во Парламентот за сменување на спикерот Џон Беркоу. Тој е долгогодишен пратеник на Конзервативната партија, а револтот кај дел од неговите сопартијци го предизвика на ...

Трамп се срeќава со јапонскиот лидер

Глас на Америка - 10.02.2017

Премиерот Шинзо Абе е втор странски лидер кој се сретнал со американскиот претседател Средба во Овалната канцеларија, ручек во Белата куќа и голф во Флорида се` е со намера да се увери јапонскиот лидер дека администрацијата на Трамп стои сто ...

Трамп: Сојузништвото меѓу САД и Јапонија - основа за мир во Источна Азија

Глас на Америка - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе е во официјална посета на Вашингтон, и е втор странски лидер кој се сретнал со американскиот претседател. Претседателот Доналд Трамп изјави дека пријателството меѓу САД и Јапонија е „многу, многу длабоко“, а ...

Трамп ја потврди „политиката една Кина“

Р.С.Европа - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор со кинескиот колега Си Џинпинг ја потврди „политиката една Кина“ и со тоа ја намали загриженоста дека Вашингтон значително ќе ги промени односите со Пекинг, јавуваат новинските агенции.

Во САД претставен закон против укинувањето на санкциите кон Русија

Алсат-М - 10.02.2017

Група американски сенатори претставија закон со кој ќе се парализираат сите напори на администрацијата на претседателот Доналд Трамп за укинување на санкциите против Русија. Законот, наречен Акт на разгледување на руските санкции, ја има поддршката ...

Нова полемика од Белата куќа, овој пат за бизнисот на Иванка Трамп

Нова ТВ - 10.02.2017

Нова полемика во САД, овој пат поврзана со конфликт на интерес. Килијан Конвеј, советничката на новиот американски претседател Доналд Трамп, во сред политичко интервју на Фокс Њуз почна да ја рекламира марката облека која и припаѓа на ќерката на ...

Европа се мобилизира за да ги намали штетите од одлуката на Трамп

Нова ТВ - 10.02.2017

Холандија, Белгија, Данска и Шведска на 2 март во Брисел ќе организираат донаторска конференција. Целта е собирање пари за финансирање на меѓународните невладини организации кои поддржуваат абортус.

Нов указ на Трамп: „Ќе им го скршиме рбетот на наркокартелите, кои ги уништуваат нашите млади луѓе“ (ВИДЕО)

МКД - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера потпиша три нови изврши укази кои ѝ даваат поголеми овластувања на полицијата за да ја зајакне „јавната безбедност“. На формалната церемонија на преземањето на должноста од страна на Џеф Сешнс на ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

+инфо - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 ...

Трамп се предимисли: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

+инфо - 10.02.2017

Трами и Си имале долг и срдечен разговор и дека американскиот претседател го поддржал барањето на кинескиот претседател за политика на „една Кина“. Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

А1 On - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Идивиди - 10.02.2017

Вашингтон, 10 февруари 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

А1 On - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

А1 On - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. – Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

Ѕидот на американската граница со Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Капитал - 10.02.2017

Ѕидот по границата меѓу САД и Мексико ќе претставува серија од огради и ѕидови, што ќе чини 21,6 милијарди долари. За изградбата ќе бидат потребни три и пол години. Ова се посочува во интерен допис на министерството за внатрешна безбедност на САД, ...

Доналд Трамп го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа

А1 On - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска ја посети Белата куќа, каде што го пречека американскиот претседател Доналд Трамп. Абе е вториот странски лидер кој доаѓа во официјална посета на Доналд Трамп, по британската премиерка Тереза Меј.

Трампување на капитализмот

Окно - 10.02.2017

Инаугурацијата на Доналд Трамп за 45-ти претседател на САД многумина ја доживеаја како почеток од крајот на капиталистичкиот поредок изграден по 1945 година, кој по завршувањето на Студената војна оствари глобална доминација.

Оградата долж границата меѓу САД и Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Канал5 - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во извештајot на Министерството за внатрешна безбедност.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Алфа - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Колку ќе чини ѕидот меѓу САД и Мексико?

Телеграф - 10.02.2017

Посочената сума е многу над првично искажаната од претседателот Доналд Трамп Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарда долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3,5 години.

Трамп: Поддршка на САДза политиката на „една Кина“

Алфа - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари...

Н.Македонија - 10.02.2017

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“...

Н.Македонија - 10.02.2017

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“ Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

ТРАМП: Ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Телеграф - 10.02.2017

Американскиот претседател истакна дека ќе направи нешто што ќе обезбеди дополнителна безбедност за САД, а што ќе биде тоа, ќе открие следната недела Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го ...

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување...

Н.Македонија - 10.02.2017

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Сител - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Kако изгледале Трамп и Обама во алманахот по завршување на средното учичиште?

Сител - 10.02.2017

Погледнете како изгледале Барак Обама и сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп, во алманахот по завршување на средното учичиште. Барак Обама речиси ист, но Трамп нема да го ...

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Сител - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. - Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

Историјата на луксузните јахти на Доналд Трамп

Friday.mk - 10.02.2017

Не е тајна дека Трамп сака да се расфрла со пари и дефинитивно знае како да ги троши. Погледнете ги јахтите кои биле нарачани или во сопственост на Трамп. Trump Princess Во 1980 година Benetti изградиле јахта за саудиски бизнисмен и милијардер Аднан ...

САД и Кина: Силни закани, па предлози за соработка...

Н.Македонија - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изминатиот период му се закануваше на Пекинг со трговска војна, додека, пак, негов висок советник предупреди на отворена војна помеѓу САД и Кина. Па, сепак, Вашингтон и Пекинг се обидуваат да ја спуштат ...

Џеф Монсон се степа со приврзаник на Трамп (ВИДЕО)

IPON - 10.02.2017

Џеф Монсон западна во инцидент на протест против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп. Легендарниот „Снешко“ е познат анархист и беше еден од 2.000 луѓе кој беше на протестниот марш во Палм Бич, Флорида.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Точка - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Нетпрес - 10.02.2017

Во соопштение се вели дека Трами и Си имале долг и срдечен разговор и дека американскиот претседател го поддржал барањето на кинескиот претседател за политика на „една Кина“. Двајцата лидери истакнале дека по решавањето на прашањето за поддршка на ...

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Вечер - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Трамп: Поддршка од САД за политиката „една Кина“

Република - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Доналд Трамп: Не се сомневам дека ќе победиме во случајот околу забраната за патување

Република - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изрази уверување дека неговата администрација ќе го доби случајот во врска со контроверзната забрана за патување, пренесува Си-Би-Ес Њуз. – Ние ќе ја гарантираме безбедноста на нашата земја.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Курир - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

ФОТО: Трамп и Обама во алманах од средно училиште

За Се - 10.02.2017

Погледнете како изгледале Барак Обама и сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп, во алманахот по завршување на средното учичиште. Барак Обама речиси ист, но Трамп нема да го ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Курир - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Доналд Трамп го прими јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа

Локално - 10.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе денеска ја посети Белата куќа, каде што го пречека американскиот претседател Доналд Трамп. Абе е вториот странски лидер кој доаѓа во официјална посета на Доналд Трамп, по британската премиерка Тереза Меј.

Трамп сериозно размислува за преместување на амбасадата на САД во Израел

Стандард - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп размислува за „сериозно“ преместување на амбасадата на САД во Израел од град Тел Авив во главниот град Ерусалим, соопшти агенцијата AFP, повикувајќи се на интервју со Трамп на израелскиот весник Israel Hayom.

The Hill: Белата куќа со истрага кој ги (про)дал разговорите на Доналд Трамп со странските лидери

Локално - 10.02.2017

Од резиденцијата на американскиот претседател Доналд Трамп вчера соопштија дека започнале истрага за протекување информации за телефонските разговори на претседателот со странски лидери, пренесува весникот The Hill .

Продавници одбиваат да продава облека со бренд „Трамп“

Стандард - 10.02.2017

Советничка на Доналд Трамп предизвика остри критики. Келиан Конвеј беше обвинета за кршење на етичките правила, откако ги повика луѓето да купуваат производи од фирмата на Иванка Трамп, ќерката на претседателот, пренесе Си-Ен-Ен.

Оградата долж границата меѓу САД и Мексико ќе чини речиси 22 милијарди долари

Локално - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Што и прави Трамп на светската економија?

Фактор - 10.02.2017

Агенцијата Фич оценува дека претседателот на САД, Доналд Трамп е закана за светската економија. Според нив, неговите неочекувани промени и неговиот тон можат да доведат до забавување на економскиот раст во некои земји и до поскапување на кредитите.

Шокантно откритие на историчарите: Го сретнале Трамп во Библијата?!

Точка - 10.02.2017

Доаѓањето на новиот американски претседател Доналд Трамп на власт воедно означува и голем предизвик за светот, но исто така и појавата на Исус Христос се сметаше за христијанска теорија на заговор.

Трамп објави дека ја поддржува политиката на „една Кина“

Стандард - 10.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп се согласил да ја поддржува политиката на „една Кина“ во телефонски разговор со кинескиот претседател Си Џинпин, пренесоа светските агенции. Ова беше прв разговор меѓу двајцата, откако Трамп е инаугуриран на 20 ...

Трамп кон Израел: Изградбата на еврејски населби не е добро за мирот

Стандард - 10.02.2017

„Има ограничено количество останато територија. Секој пат кога ќе одземате земјиште за изградба на нова еврејска населба, територијата се намалува. Не сум од оние кои веруваат дека континуираната изградба е добро за мирот“.

10 интересни факти за Мексико кои можеби не сте ги знаеле

Точка - 10.02.2017

Мексико станала федеративна држава на 5 февруари 1917 година откако Конгресот го усвоил новиот Устав. Во продолжение прочитајте неколку интересни факти за Мексико, кои можеби не сте ги знаеле досега. 1.

Трамп спие помалку од пет часа, но тој не е единствениот светски лидер кој го прави тоа – Има еден и на Балканот

Репортер - 10.02.2017

Претседателот Доналд Трамп изјави дека многу работи и дека ноќе спие само меѓу четири или пет часа. Милијардерот е познат по своите твитови кои ги објавува доцна во ноќта, но и навредите кон Хилари Клинтон за време на предизборната кампања, каде ја ...

Трамп и Брегзит носат нови закани за финансиските регулативи

Фактор - 10.02.2017

Европа ги помина годините по финансиската криза, градејќи систем од прописи, со кои се ограничуавше преземањето на ризици од банки и други финансиски институции. Последните тули на овој систем се речиси поставени, но два фактора се закануваат да го ...

Муслиманите – несакани и во Европа!

Стандард - 10.02.2017

„Овој декрет е насочен против сето она во кое ние во Америка веруваме“, изјави претседателот на фракцијата на Демократската партија во американскиот Сенат, Чак Шумер по повод потпишаниот од Доналд Трамп декрет за муслиманите.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Lider - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Колку ќе чини ѕидот меѓу САД и Мексико?

Канал 77 - 10.02.2017

Посочената сума е многу над првично искажаната од претседателот Доналд Трамп – 12 милијарди долари, за време на претседателската кампања. Се очекува извештајот да биде претставен од министерот за внатрешна безбедност Џон Кели следниве денови, ...

Трамп: Поддршка на САД за политиката на „една Кина“

Lider - 10.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп нагласи дека САД ќе ја почитуваат политиката на „една Кина“ во првиот срдечен телефонски разговор со претседателот на Кина, Си Џинпинг, соопшти Белата куќа.

Нова полемика од Белата куќа, овој пат за бизнисот на Иванка Трамп

Канал 77 - 10.02.2017

Конвеј рече дека Иванка е успешна во бизнисот: „Купувајте ги парчињата на Иванка, тоа е прекрасна линија, и јас имам неколку парчиња. Купувајте ги уште денес“, рече Конвеј додавајќи дека производите можат да се купат и на интернет.

Ѕидот меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари

Телевизија Нова - 10.02.2017

Ѕидот на границата меѓу САД и Мексико ќе чини 21,6 милијарди долари, а за негова изградба ќе бидат потребни околу 3.5 години. Тоа се вели во внатрешен извештај на Министерството за внатрешна безбедност.

Претседателот Трамп се залага за конструктивни односи со Кина

Глас на Америка - 09.02.2017

Според портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи, Кина изразила почит за писмото на Трамп и е подготвена да работи со САД за промоција на соработката и продлабочување на меѓусебните врски.

Либералите загрижени за затоплување на односите меѓу Трамп и ел-Сиси

Глас на Америка - 09.02.2017

Постои стравување дека администрацијата на претседателот Трамп во целост ќе ги прекине заложбите за човекови права во име на борбата против тероризмот. Египетските власти изразија задоволство по медиумските извештаи дека претседателот Доналд Трамп ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Алсат-М - 09.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Во Сенатот предлог против можното укинување на санкциите врз Русија

Р.С.Европа - 09.02.2017

Неколкумина американски сенатори поднесоа предлог со кој се попречува секаков напор на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги укине санкциите врз Русија воведени за нејзините акции во Украина.

Рајан во одбрана на одлуката на Трамп

Р.С.Европа - 09.02.2017

Првиот човек на Претставничкиот дом на САД, Пол Рајан се стави во одбрана на одлуката на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана за влез во земјата на државјани на седум муслимански земји и на сите бегалци.

Доналд Трамп не е крал

Deutsche Welle - 09.02.2017

Доналд Трамп го истури гневот врз еден федерален судија затоа што ја оспори забраната за патување. Иако тоа само по себе е вознемирувачко, добрата вест е дека системот на поделба на власта функционира.

Трамп му пиша на кинескиот претседател, Кинезите нервозни поради „непредвидливиот претседател“

МКД - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го скршил мразот со кинескиот претседател Си Џинпинг со писмо во кое му порачува дека ѝ се радува на соработката во развивањето конструктивни односи, иако двајцата претседатели не разговарале од Трамповото ...

Советничката на Трамп среде интервју ја рекламираше модната линија на неговата ќерка Иванка (ВИДЕО)

МКД - 09.02.2017

Советничката на американскиот претседател Доналд Трамп Келиен Конвеј реши во текот на телевизиско интервју да ја рекламира модната линија на Иванка Трамп. Рекламата доаѓа само еден ден откако синџирот Нордстром ги исфрли производите на Иванка од ...

Претседателот Трамп и неговата непристојна дипломатија

МКД - 09.02.2017

Претставниците на американскиот Стејт департмент се сѐ повеќе загрижени околу начинот на кој претседателот Доналд Трамп ѝ пристапува на надворешната политика, пишува Политико . Лидерот на САД во своите телефонски разговори со странските државници ...

Трамп му се налути на „Нордстром“ зашто прекинал соработка со Иванка

+инфо - 09.02.2017

„Нордстром“ минатата недела ја прекина соработката со Иванка Трамп, официјално поради лошиот пласман на нејзината модна колекција. Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на ...

Колку Твитер му помага на Трамп да биде вешт комуникатор

+инфо - 09.02.2017

Покрај комуникацијата со далечна публика со реторика и симболи, на лидерите им треба способност да комуницираат еден на еден или во мали групи. И покрај тоа што голем дел од населението во САД ги мразеше, Рузвелт и Реган се обраќаа на американскиот ...

Трамп преку претседателскиот Твитер им се насрчи на Nordstrom оти ја опструираат Иванка

Таратур - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки Nordstrom поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Трамп лут на „Нордстром“ поради прекин на соработката со Иванка

Популарно - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Шокантно откритие: Трамп е пола Србин, пола Бугарин, родум од Стара Планина!

Турлитава - 09.02.2017

Тодор Дичев, поранешен бугарски амбасадор во Јапонија, рече дека новиот претседател на САД, Доналд Трамп по потекло, половина е Србин, половина Бугарин, затоа што неговите предци наводно биле родум од Стара Планина! За ова шокантно откритие Дичев, ...

Трамп лут на „Нордстром“ поради прекин на соработката со Иванка

А1 On - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Најмоќниот човек од сенката на Белата куќа;

Капитал - 09.02.2017

Кој е Стив Бенон – главниот стратег на Трамп? Светските медиуми се прашуваат колкава е реалната власт од сенка на Стив Бенон, „главниот стратег“ на Трамп, кој во скеч во шоуто Saturday Night Live беше претставен во улога на Смртта што го провоцира ...

Пораснаа акциите на компанијата што ги исфрли производите на Иванка откако Трамп ја нападна на Твитер

Сакам да кажам - 09.02.2017

Акциите на „Нордстром“, еден од најголемите синџири стоковни куќи во САД, пораснаа, само неколку часа откако американскиот претседател Доналд Трамп ја критикуваше компанијата на Твитер за повлекувањето на модната линија на неговата ќерка Иванка.

САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција

Вест - 09.02.2017

САД, 9 февруари - САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција и го поздравуваат нејзиниот придонес во борбата против тероризмот. Во тоа го увери претседателот на САД Доналд Трамп турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за време на првиот телефонски ...

Конгресмени против Трамп да ги укине санкциите кон Русија

Канал5 - 09.02.2017

Неколкумина американски сенатори поднеле предлог со кој се попречува секаков напор на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги укине санкциите врз Русија воведени за нејзините акции во Украина.

„Ерата на Трамп“ и промената на светскиот поредок ...

Н.Македонија - 09.02.2017

Секое зло за добро, како да сака да каже Фишер, кој смета дека во една таква засега само претпоставена ситуација, американскиот протекционизам, што го најавува Трамп, може да ги обедини северноатлантските држави и да ги зближи Европа и Кина.

Германија во ерата на Трамп ...

Н.Македонија - 09.02.2017

Германија и Јапонија ќе бидат едни од најголемите губитници ако САД се изолираат од светот под водство на Доналд Трамп. Германија својата сила ја заснова на економската и на финансиската моќ, а сега ќе треба да ја употреби во корист на ЕУ и на НАТО, ...

Трамп ја нападна компанијата што ја „отпиша“ Иванка

Република - 09.02.2017

Доналд Трамп на „Твитер“ ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Трамп веќе почна да ја злоупотребува функцијата за приватен бизнис

Локално - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Исламофобијата во Европа: Истражување покажува дека повеќето Европејци бараат забрана на имиграција на муслиманите

Точка - 09.02.2017

Поголемиот дел од Европејците би сакале да биде воведена забрана за имиграција на државјаните од земјите со мнозинско муслиманско население, покажало истражувањето спроведено по одлуката на Трамп да забрани влез во САД на граѓаните од седум ...

Глупостите, кои Трамп ги зборува

Стандард - 09.02.2017

Отпорот очигледно прави дупки во меморијата на Доналд Трамп. Бидејќи работите со неговата забрана за влез во САД, насочена против граѓаните на седум муслимански земји, не се развиваа веднаш по неговата волја, откако новиот американски претседател ...

Трамп: Нашата земја е заглавена во конфликти поради политичари како Мекејн

Стандард - 09.02.2017

Доналд Трамп објави дека неговата земја е заглавена во конфликти, вклучувајќи и поради политичари како сенаторот Џон Мекејн. Неодамна Меккејн, кој е познат како еден од најголемите критичари на Трамп, иако и двајцата се од Републиканската партија, ...

Сите го одбиваат – Трамп никако да најде човек за „најлошата работа“ во Вашингтон

Република - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп има потешкотии да најде личност за местото директор за комуникации на Белата куќа, која медиумите ја опишуваат како „најлоша работа“ во Вашингтон. Барем два канидата досега ја одбиле работата, пишува Политико, ...

Белгиски пратеници: Трамп да не стапнал во Брисел!

Стандард - 09.02.2017

Пратеници од екстремнолевичарската Партија на трудот во Белгија повикаа владата да не дозволи посета на Брисел од страна на претседателот на САД, Доналд Трамп, објавија локалните медиуми. Од партијата ја објаснуваат својата позиција со изјавите и ...

(ГАЛЕРИЈА) Трамп еруптира и откри кој ги скара САД со другите земји

Локално - 09.02.2017

Американскиот претседател смета дека е време Вашингтон да поумнее и да почне да победува. Претседателот на САД Доналд Трамп, на Твитер го критикуваше сенаторот Џон Мекејн. Според Трамп, заради такви политичари, како него, САД се заглавени во голем ...

Доналд Трамп во свој стил: "И лош средношколец ќе пресудеше во моја корист"

Точка - 09.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, тврди дека одлуката на судот неговата наредба да се стави надвор од сила е - анти-безбедносна. Американскиот претседател Доналд Трамп, дал свој аргумент за извршната уредба со која забранува државјани на некои ...

Трамп вети „феноменални“ предлози за даноците

Стандард - 09.02.2017

Доналд Трамп вети „феноменални“ планови за даноците во земјата, соопштува Ројтерс. Изјавата беше направена за време на состанокот со авионската индустрија на САД. Новиот претседател на земјата посочи дека плановите ќе бидат претставени „во следните ...

Како да изградиш автократија

Оff.net - 09.02.2017

2021 година, претседателот Доналд Трамп за кратко ќе даде заклетва за својот втор мандат. 45-от претседател е видно остарен во последните 4 години. Тој силно се потпира на раката на својата ќерка Иванка за време на неговите ретки појавувања во ...

Да ја направиме Кина повторно голема

Стандард - 09.02.2017

Ривалите и непријателите на САД имаат прилики за прослава во последните денови. Еден од очигледните добитници е „Исламска држава“, која со години се обидува да ги убеди муслиманите дека САД водат војна со исламот.

Трамп лут на „Нордстром“ поради прекин на соработката со Иванка

Lider - 09.02.2017

Доналд Трамп на Твитер ја нападна трговската компанија за луксузни стоки „Нордстром“ поради исфрлањето од продажба на модната линија на неговата ќерка Иванка, оценувајќи го тој потег како „многу неправеден“.

Шокантно откритие: Трамп е пола Србин, пола Бугарин, родум од Стара Планина!

Exclusive.mk - 09.02.2017

Тодор Дичев, поранешен бугарски амбасадор во Јапонија, рече дека новиот претседател на САД, Доналд Трамп по потекло, половина е Србин, половина Бугарин, затоа што неговите предци наводно биле родум од Стара Планина! За ова шокантно откритие Дичев, ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

24 Вести - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп против третата власт: Судовите се политизирани!

Телма - 08.02.2017

Додека се чека на одлуката на американскиот апелационен суд да се изјасни за затворањето на границите, Доналд Трамп не се воздржа од напад кон третата власт. Судовите се политизирани! Тоа е неговото јавно искажано убедување.

САД не планираат нови земји во забраната за влегување

Р.С.Европа - 08.02.2017

Секретарот за национална безбедност на САД Џон Кели изјави дека Вашингтон не разгледува да додаде нови земји во списокот од седум претежно муслимански држави чии граѓани привремено имаат забранет влез во Соединетите држави.

Трамп: Турција е стартегиски партнер

Р.С.Европа - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повтори поддршката на Турција како „стратегиски партнер и НАТО сојузник“ за време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, соопштено е и во Вашингтон и во Анкара.

Се развела од сопругот оти гласал за Трамп

Нова ТВ - 08.02.2017

Доналд Трамп ги расзгорел брачните кавги кои на крајот довеле до развод откако сопругата не можела да смогне сили да ја прифати одлуката на својот сопруг да гласа за Трамп. Гејл Мекорник по 22 години одлучила да се разведе од сопругот бидејќи „не ...

Американски сенатори сакаат право на вето за одлуките за санкциите кон Русија

Р.С.Европа - 08.02.2017

Група американски сенатори планираат закон со кој ќе и се отежни на администрацијата на претседателот Доналд Трамп да ги тргне санкциите за Русија воспоставени поради акциите на Москва во Украина.

САД сепак не се „банана држава“

Deutsche Welle - 08.02.2017

Американскиот претседател донесе неколку пребрзани одлуки, како забраната за влез во земјата на муслимани. Но, демократијата во САД функционира- прерано е за црни сценарија, смета Миодраг Шориќ.

Мексиканците се исплашени од Трамп

Deutsche Welle - 08.02.2017

По провокациите на Доналд Трамп, мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието ја откажа планираната посета на САД. Иако граѓаните покажаа поддршка за потегот, расположението во земјата се влошува.

Лажните вести допрва ќе станат многу пострашни од што вие можете да си замислите

МКД - 08.02.2017

Она што го видовме во изборната 2016 година не е ништо во споредба со она за што ќе треба да се подготвиме за 2020 година. Помалку од еден месец откако Доналд Трамп неверојатно беше избран за 45-тиот претседател на САД, една чудна приказна почна да ...

Би-би-си директно го предизвикува Трамп: „Знаете за напад за кој не сме пишувале? Јавете ни“ (ФОТО)

МКД - 08.02.2017

Последната во низата контроверзни изјави на новиот американски претседател Доналд Трамп е таа дека мејнстрим медиумите не пишуваат за сите напади на европско тло. „Ги видовте нападите што се случија во Ница, Париз. Тоа се случува низ цела Европа.

Додека Трамп зјапа кон Мексико, терористите му влегуваат од Канада

МКД - 08.02.2017

Документите покажуваат дека многу повеќе осомничени терористи може да се најдат на северната граница отколку на јужната. Зошто Трамп толку копнее да изгради ѕид таму? Доналд Трамп постојано зборува за опасноста од границата на САД со Мексико.

Шпанскиот премиер Рахој имал телефонски разговор со Трамп

+инфо - 08.02.2017

Во 15-минутниот разговор Рахој нагласил дека државата е во најдобра позиција да биде партнер на новата американската Влада во Европа. Шпанскиот премиер Маријано Рахој разговараше по телефон со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

+инфо - 08.02.2017

Доналд Трамп и шефот на турската држава во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот. Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор ...

100 компании го тужат Доналд Трамп

+инфо - 08.02.2017

Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис”. Околу 100 компании, меѓу кои и „Епл“, „Гугл“ и „Мајсрософт“, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Идивиди - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

А1 On - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Популарно - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Шпанскиот премиер Рахој имал телефонски разговор со Трамп

А1 On - 08.02.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој разговараше по телефон со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти шпанската Влада. Во 15-минутниот разговор Рахој нагласил дека државата е во најдобра позиција да биде партнер на новата американската Влада во ...

Шварценегер до Трамп: Да договориме состанок, па да ти ја расцепам главата!

БркајРабота - 08.02.2017

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

А1 On - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

И Кока Кола удри по Доналд: Погледнете ја нивната анти-Трамп реклама

Таратур - 08.02.2017

Компанијата Кока Кола промовираше нов рекламен спот кој се емитуваше на почетокот од „Супер Боул“во која Америка пее на различни јазици покажувајќи ја разновидноста на земјата. Сите раси, сите бои, вери и националности-се што има во САД е ...

По 22 години брак се развела од сопругот бидејќи гласал за Трамп!

Здравство24 - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Трамп: Ја поддржуваме Турција како стратешки партнер во НАТО

Кајгана - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор му порачал на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека САД ја поддржуваат Турција како стратешки партнер и сојузник во НАТО, соопшти Белата куќа.

Повеќето Европејци сакаат забрана за имиграција за жители од муслиманските земји

Радио МОФ - 08.02.2017

И покрај глобалната осуда на „забраната за муслимани“ која Доналд Трамп се обиде да ја воведе во САД, и Европа сака да има ист, или сличен закон кој би спречувал имиграција за жители од одредени земји со муслиманско мнозинство, покажува анкета.

Фантомот на слободата

Окно - 08.02.2017

Слободата е како здравјето. Ќе ви стане важна дури кога ќе ја загубите. Тоа најдобро се гледа сега кога Трамп почна да ја оградува Америка. Одеднаш се побуни „половина свет“. Кога велам „свет“ мислам „Србија“, зашто Србија е светот, зарем не? Во таа ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Алфа - 08.02.2017

Трамп нагласил дека САД ја поддржуваат Турција како стратешки партнер и сојузник на НАТО. Претседателот на САД ја поздравил улогата на Турција во борбата против Исламска држава. Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп ...

Борбата против ИСИС во фокусот на разговорот меѓу Трамп и Ердоган

Канал5 - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот...

Н.Македонија - 08.02.2017

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Сител - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Шпанскиот премиер Рахој имал телефонски разговор со Трамп

Сител - 08.02.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој разговараше по телефон со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти шпанската Влада. Во 15-минутниот разговор Рахој нагласил дека државата е во најдобра позиција да биде партнер на новата американската Влада во ...

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Сител - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Го оставила мажот со кого била 22 години во брак, бидејќи гласал за Трамп

Канал5 - 08.02.2017

Гејл Мекормик, која себе си се опишува како “демократ“, била вчудоневидена кога нејзиниот сопруг еден ден во текот на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Оваа пензионирана чуварка на затвор изјавила дека неговата одлука било нешто преку ...

Шварценегер до Трамп: Да договориме состанок, па да ти ја разбијам главата!

Канал5 - 08.02.2017

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има ...

Доналд Трамп – разведува, ама и зближува

365 - 08.02.2017

10 Споделувања Share Tweet Гејл Мекормик се развела од сопругот зашто гласал за Трамп. Се опишува себе си како „демократ кој е наклонет кон социјализмот“. Вели дека била запрепастена кога еден ден, за време на ручекот, нејзиниот сопруг рекол дека ќе ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Вечер - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп му се јави на Ердоган - еве за што разговараа

Press24 - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Република - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Курир - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Локално - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Живот како во реално шоу – Иванка Трамп во Белата куќа со својот личен асистент

Курир - 08.02.2017

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп убаво и комотно се чувствува во Белата куќа за што сведочат фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи. Прво се пофали дека нејзиниот најмал син Теодор, по влегувањето во резиденцијата првпат ...

Шварценегер до Трамп: Да договориме состанок, па да ти ја расцепам главата!

Курир - 08.02.2017

Познатиот актер и поранешен гувернер на Америка, Арнолд Шварценегер не се откажува од јавната кавга со американскиот претседател Доналд Трамп. Имено, кавгата ја започна Трамп минатиот месец, откако коментираше дека риалити шоуто „The Apprentice” има ...

Епл, Гугл и Мајсрософт против законот на Трамп

Вечер - 08.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои и Епл, Гугл и Мајсрософт, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД. Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис".

Живот како во реално шоу – Иванка Трамп во Белата куќа со својот личен асистент!

Република - 08.02.2017

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп убаво и комотно се чувствува во Белата куќа за што сведочат фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи. Прво се пофали дека нејзиниот најмал син Теодор, по влегувањето во резиденцијата првпат ...

Го оставила мажот затоа што гласал за Трамп

Слободен Печат - 08.02.2017

По 22 години брак Гејли Мекормик, која себе се опишува како демократ што се стреми кон социјализам, поднела барање за развод откако се шокирала од изјавата на сопругот дека тој ќе гласа за Доналд Трамп.

ЕВРОПЈАНИ ГО ПОДДРЖУВААТ ТРАМП: Повеќе од половина би стопирале миграција од муслиманските земји

Фактор - 08.02.2017

Над 55% од граѓаните на Европа би го запреле миграцискиот бран од муслиманските земји, покажува истражување на Кралскиот институт за меѓународни работи од Лондон. Над 10.000 жители од 10 европски земји се изјасниле дека сакаат да го запрат бранот од ...

Сенатори на САД подготвија вето на укинувањето на санкциите против Русија

Руска реч - 08.02.2017

Во Сенатот на САД денеска ќе биде поднесен предлог-закон со кој ќе му се забрани на претседателот Доналд Трамп да ги укинува санкциите против Русија без одобрение на Конгресот. Група американски сенатори има намера да поднесе во среда, 8 февруари, ...

Трамп: САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција

Стандард - 08.02.2017

САД ќе продолжат да ја поддржуваат Турција и го поздравуваат нејзиниот придонес во борбата против тероризмот. Во тоа го увери претседателот на САД, Доналд Трамп турскиот колега – Реџеп Таип Ердоган за време на првиот телефонски разговор со него, ...

Трамп: Сите членки на НАТО соодветно да дадат финансиска поддршка

МРТ - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп од сите земји- членки на НАТО побара подеднаква и соодветна финансиска поддршка. Во фокусот на државната политика се борбата против криминалот и илегалната миграција.

Трамп би можел да ја воскресне Исламската држава: Аналитичарите предупредуваат на можни црни сценарија

Точка - 08.02.2017

Новиот американски претседател вети дека ќе ја уништи Исламската држава, но некои аналитичари сметаат дека неговите акции всушност би можеле да го зајакнат исламистичкото движење. Исламската држава во последните неколку месеци се соочува со сериозни ...

Повеќето Европејци сакаат забрана за миграција од муслиманските земји

Стандард - 08.02.2017

Над половина од Европејците преферираат миграцијата од муслиманските земји да биде забранета, покажуваат резултатите од анкетата спроведена од британскиот аналитички центар „Чатам хаус“ (Chatham House), пренесоа агенциите.

Поради Трамп Европа ја боли глава

Локално - 08.02.2017

“Нашиот Доналд” или “другиот Доналд”? Лидерите на земјите од ЕУ, кои се собраа на самитот во Малта во петокот требаше да избираат меѓу две лица со со тоа име – претседателот на средбата, “нашиот” Доналд Туск и новиот американски претседател Доналд ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Lider - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

Се развела од сопругот по 22 години брак оти гласал за Трамп

Lider - 08.02.2017

Гејл Мекормик која за себе вели дека е демократ била разочарана откако нејзиниот сопруг еден ден за време на ручекот и рекол дека ќе гласа за Доналд Трамп. Таа пензионирана чуварка во затвор изјави дека неговата одлука била нешто преку што никако не ...

Сто компании поднесоа заедничка тужба против Трамп

Lider - 08.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои и Епл, Гугл и Мајсрософт, поднесоа заедничка тужба против законот на претседателот Доналд Трамп за привремена забрана на влез во САД. Овие компании тврдат дека законот „е многу штетен за американскиот бизнис”.

САД сепак не се „банана држава“

Канал 77 - 08.02.2017

Американскиот претседател донесе неколку пребрзани одлуки, како забраната за влез во земјата на муслимани. Но, демократијата во САД функционира- прерано е за црни сценарија, смета Миодраг Шориќ.

Шпанскиот премиер Рахој имал телефонски разговор со Трамп

Телевизија Нова - 08.02.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој разговараше по телефон со американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти шпанската Влада. Во 15-минутниот разговор Рахој нагласил дека државата е во најдобра позиција да биде партнер на новата американската Влада во ...

Трамп и Ердоган телефонски разговараа за борбата против тероризмот

Телевизија Нова - 08.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп и шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во првиот телефонски разговор разговараа за заедничкиот ангажман во борбата против тероризмот во сите негови форми, соопшти Белата куќа.

ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ: Доналд Трамп е пола Србин, а пола Бугар!

Exclusive.mk - 08.02.2017

Тодор Динчев, поранешен бугарски амбасадор во Јапонија, тврди дека новиот американски претседател Доналд Трамп има потекло од Шоп, односно дека тој е пола Србин, пола Бугар, а неговите предци се од Стара планина.

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

24 Вести - 07.02.2017

Не стивнуваат критиките, рекациите и препукувањата. Американските медиуми, посебно весникот „Њујорк Тајмс“ се здоби со остри критики од страна на американскиот претседател. По објавата во „Њујорк Тајмс“ дека новиот претседател е во изолација во ...

(ВИДЕО) Господине Трамп, Америка прва, но ве молиме Македонија втора

Нова ТВ - 07.02.2017

Конечно идејата на Холанѓаните ја доби македонската верзија. Се работи за сатиричното видео во кое на Трамп му порачаа нивната земја да биде втора, кога веќе Америка со сигурност ќе биде прва.

Обраќање на Трамп во Долниот дом на британскиот парламент е непожелно

Deutsche Welle - 07.02.2017

Во Долниот дом на британскиот парламент расте отпорот против обраќање на Трамп- и во таборот на конзервативците. Од друга страна, петицијата против посетата на Трамп на Лондон е потпишана од 1,8 милиони Британци.

Трамп со нови паушални обвинувања за медиумите: Нечесно известувате

Нова ТВ - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера ги обвини „нечесните“ медиуми дека премолчуваат некои напади на „радикалните исламски терористи“. -Исламската држава е ангажирана во кампања на геноцид, правејќи зло во целиот свет, рече Трамп во воената ...

Лавров: Администрацијата на Трамп ќе има подобри резултати од претходната на Обама

Алсат-М - 07.02.2017

Москва е убедена дека резултатите на борбата против тероризмот за време на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе бидат позначајни отколку што беа под администрацијата на Барак Обама, соопшти денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Балканот се плаши од повлекување на НАТО

Deutsche Welle - 07.02.2017

Многу Македонци, Албанци и Босанци стравуваат дека во мандатот на Трамп САД ќе се повлечат од Балканот и дека ќе зајакне влијанието на Русија во регионот, анализира денеска „Франкфуртер Рундшау“. „САД во сите држави (на Балканот, н.з.

Лавров: Трамп има подобар став за Украина

Р.С.Европа - 07.02.2017

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека претседателот на САД, Доналд Трамп во врска со конфликтот во Украина има "квалитетно подобар став" во споредба со оној на Барак Обама.

Запознајте го најголемиот поддржувач на Трамп во Брисел

Deutsche Welle - 07.02.2017

Американските конзервативци во Европа, кои беа тивки поради непопуларноста на Трамп, по победата на изборите полека излегуваат од сенката. Деновите пред 8 ноември 2016 беше невозможно да се најде повеќе од еден човек во Брисел кој јавно би се ...

Дали Трамп има бањарка?

Нова ТВ - 07.02.2017

Понеделничката прес конференцијата во Белата куќа беше делумно посветена на невообичаена тема – бањарката на Доналд Трамп. Портпаролот на Белата куќа беше навреден од еден текст во Њујорк Тајмс во кој се зборува за навиките на новиот претседател.

„Тоа е чест што треба да се заслужи“: Трамп не е добредојден во британскиот парламент (ВИДЕО)

МКД - 07.02.2017

Доналд Трамп нема да биде добредојден во британскиот парламент за време на својата посета на Велика Британија, кажа претседателот на Претставничкиот (долен) дом на британскиот парламент Џон Беркоу, во говор кој предизвика овации кај пратениците.

Трамп тврди дека медиумите намерно молчат за терористичките напади (ВИДЕО)

МКД - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини „нечесните“ медиуми дека премолчуваат некои напади на „радикалните исламистички терористи“, без тоа да го поткрепи со какви било докази. „Групата Исламска држава е ангажирана во кампања на геноцид, ...

Белата куќа објави список на 78 напади за кои медиумите наводно не известувале

МКД - 07.02.2017

Доналд Трамп денес продолжи со обидите за делегитимизација на медиумите со тврдењето дека тие учествуваат во прикривањето на терористичките напади. Трамп продолжува да тврди дека неговата забрана за граѓаните на седум муслимански земји е неопходна, ...

Шпигл: Трамп е Нерон, Европа мора да се брани од опасниот американски претседател

МКД - 07.02.2017

Поттикнати од алармантните потези и однесувањето на американскиот претседател Доналд Трамп на самиот почеток на неговиот мандат, уредникот на влијателниот германски неделник Шпигл Клаус Бринкбеумер објави драматичен текст за улогата и предизвикот ...

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

+инфо - 07.02.2017

- Слабиот „Њујорк Тајмс“ објави измислици за мене. Веќе две години се прават погрешно, а сега измислуваат стории и извори! - напиша Трамп на Твитер. Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон ...

Спикерот на британскиот Парламент против обраќање на Трамп во Вестминстер

+инфо - 07.02.2017

Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обратии на пратениците во Вестминстер. Спикерот на британскиот Парламент, Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот ...

Доналд Трамп ќе има огромни проблеми на Балканот

А1 On - 07.02.2017

Прва жртва на политичката нестабилност која ја генерираше Трамп може да биде Косово, а не Украина или балтичките земји Форин Полиси – Вашингтон Во Косово кај дел од населението и денес постои силна приврзаност кон САД.

Спикерот на британскиот Парламент против обраќање на Трамп во Вестминстер

А1 On - 07.02.2017

Спикерот на британскиот Парламент, Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обратии на пратениците во Вестминстер, кога ќе престојува во посета на Велика Британија.

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

Идивиди - 07.02.2017

Брисел, 7 февруари 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите соработници немаат ...

Рекламата што стана хит на интернет и веројатно го налути Трамп

Кајгана - 07.02.2017

Контроверзната реклама за производство на градежен материјал „84 Lumber“, прикажана на Супер Бол натпреварот, предизвика огромно внимание во САД и светот, со оглед на тоа што го прикажува симболичното патување на мајка и ќерка од Мексико во САД.

Кока Кола со одлична реклама против Доналд Трамп

А1 On - 07.02.2017

Компанијата Кока Кола промовираше нов рекламен спот кој се емитуваше на почетокот од “Супер Боул“во која Америка пее на различни јазици покажувајќи ја разновидноста на земјата. Сите раси, сите бои, вери и националности-се што има во САД е ...

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

А1 On - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите соработници немаат никакво искуство.

Британските парламентарци не сакаат обраќање на Трамп

Кајгана - 07.02.2017

Претседателот на Долниот дом на британскиот парламент Џон Беркоу изјави дека не може да ја спречи официјалната посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Британија, но дека може да ја искористи својата функција за да го спречи неговото ...

Mеланија Трамп бара 150 милиони долари оштета од весник оти ја нарекол скапа придружничка

Сакам да кажам - 07.02.2017

Меланија Трамп ја обнови тужбата за клетва против британскиот весник „Дејли мејл“, овој пат во Њујорк, за тоа дека објавувале гласините дека работела како скапа ескорт девојка. Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп претходно имаше ...

Трамп прекрши една од претседателските традиции

Кајгана - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, неодамна за првпат се качи во претседателскиот авион Air Force One и прекрши една од традициите на досегашните претседатели. Американците му замеруваат дека за разлика од неговите претходници, Трамп не се ...

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Сител - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти да направат упориште на американско тло.

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам...

Н.Македонија - 07.02.2017

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам Американскиот претседател Доналд Трамп вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти ...

Не е сигурно дали Трамп ќе се обрати во Вестминстер...

Н.Македонија - 07.02.2017

Не е сигурно дали Трамп ќе се обрати во Вестминстер Спикерот на британскиот Парламент, Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обратии на пратениците во Вестминстер, кога ќе престојува во ...

Трамп против „измислените стории“ на „Њујорк Тајмс“...

Н.Македонија - 07.02.2017

Трамп против „измислените стории“ на „Њујорк Тајмс“ Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите ...

Спикерот на британскиот Парламент против обраќање на Трамп во Вестминстер

Сител - 07.02.2017

Спикерот на британскиот Парламент, Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обратии на пратениците во Вестминстер, кога ќе престојува во посета на Велика Британија.

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

Сител - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите соработници немаат никакво искуство.

ЛАВРОВ: Администрацијата на Трамп ќе има подобри резултати од претходната на Обама

Телеграф - 07.02.2017

Шефот на руската дипломатија истакна дека сегашната администрација на САД е многу повеќе фокусирана на конкретните резултати Москва е убедена дека резултатите на борбата против тероризмот за време на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе ...

Лавров: Администрацијата на Трамп ќе има подобри резултати од претходната на Обама...

Н.Македонија - 07.02.2017

Лавров: Администрацијата на Трамп ќе има подобри резултати од претходната на Обама Москва е убедена дека резултатите на борбата против тероризмот за време на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе бидат позначајни отколку што беа под ...

Нема место за Трамп во британскиот парламент

Канал5 - 07.02.2017

Спикерот на британскиот парламент, Џон Беркоу соопшти дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обрати на пратениците во Вестминстер, кога ќе престојува во посета на Велика Британија.

Британските парламентарци не сакаат обраќање на Трамп

Точка - 07.02.2017

Претседателот на Долниот дом на британскиот парламент Џон Беркоу изјави дека не може да ја спречи официјланата посета на американскиот претседател Доналд Трамп на Британија, но дека може да ја искористи својата функција за да го спречи неговото ...

Лавров: Администрацијата на Трамп ќе има подобри резултати од претходната на Обама

Курир - 07.02.2017

Москва е убедена дека резултатите на борбата против тероризмот за време на администрацијата на претседателот Доналд Трамп ќе бидат позначајни отколку што беа под администрацијата на Барак Обама, соопшти денеска рускиот министер за надворешни работи ...

Кание Вест ги избриша сите свои “твитови“ за Доналд Трамп

Локално - 07.02.2017

Минатата година контроверзниот рапер Кание Вест предизвика полемика меѓу фановите со признанието дека го поддржува Трамп како претседател и би гласал за него. Неодамна, сепак, стана јасно дека тој ги избришал од својот профил на “Твитер” сите ...

Суд во Сан Франциско ќе ги сослуша двете страни за мигрантскиот указ на Трамп

Стандард - 07.02.2017

Критикувана од сите страни за анти-мигрантскиот декрет, администрацијата на Доналд Трамп увери дека законот е на страната на претседателот и тој го прави она што е во интерес на земјата, пишуваат американските медиуми.

Шварценегер сакал да го тресне Трамп од маса

Слободен Печат - 07.02.2017

Шварценегер за „Менс журнал“ изјавил дека кога прв пат почнала јаванта расправија меѓу него и Доналд Трамп, сакал да му ја тресне главата од маса. Актерот и поранешен гувернер изјавил дека го повикал својот асистент откако Трамп коментирал како ...

Трамп вети дека ќе го порази радикалниот исламски тероризам

Точка - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамp изјави во понеделникот дека Соединетите држави и нивните сојузници ќе го победат радикалниот исламски тероризам. Велејќи дека „силно“ го поддржува НАТО, американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш ја ...

Белата куќа како Фаличниот пансион

Оff.net - 07.02.2017

Доналд Дамб немал време да го прочита целиот извештај на неговиот наци советник Стив Бенон пред да го послуша и да ги воведе рестрикциите за влез во земјата, но, немал проблем натенане да прочита каталог од 17 страници за завеси, драперии и други ...

За уредбата за мигрантите ќе се борам низ системот, порача Трамп

Мета - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамо изјави дека судската борба за неговата уредба за бегалците и имигрантите би можела да заврши на Врховен суд. – Ќе се борам за уредбата низ системот – рече Трамп, притоа изразувајќи надеж дека ќе надвладее ...

Москва бара извинување- Еве се што кажал Трамп за тоа кој е убиецот!

Локално - 07.02.2017

Водителот во телевизија Fox news Бил О’Рејли имаше интервју со претседателот Доналд Трамп емитувано во неделата. Такви интервјуа О’Рејли правел со Џорџ Буш и Бил Клинтон. Од Fox news пуштија тизер пред емитувањето на целото интервју извадок во кој ...

Трамп изнел теорија на заговор која го изненадила светот

Точка - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, во понеделникот ги обвинил "нечесните" медиуми дека премолчуваат некои напади на "радикалните исламски терористи". "Исламската држава е ангажирана во кампања за геноцид, вршејќи злосторства низ целиот свет", ...

Лавров:„квалитетна промена“ во пристапот на Трамп кон конфликтот во Украина

Руска реч - 07.02.2017

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров изјави дека има „квалитетна промена“ кај американскиот претседател Доналд Трамп во однос на Украина. Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави дека претседателот на САД Доналд Трамп се ...

Кинескиот министер за војната со САД: Еве кој ќе излезе како победник

Точка - 07.02.2017

Од судирот помеѓу Кина и САД, никој нема да излезе како победник, рекол денес кинескиот министер за надворешни работи, Ванг Ји, јавува "Reuters", со оцена дека тој настојува да ги ублажи тензиите помеѓу двете земји кои се засилиле по изборот на ...

Доналд Трамп ќе има огромни проблеми на Балканот

Lider - 07.02.2017

Прва жртва на политичката нестабилност која ја генерираше Трамп може да биде Косово, а не Украина или балтичките земји Во Косово кај дел од населението и денес постои силна приврзаност кон САД.

Почнува пресметка: Најголемите во светот го напаѓаат Трамп

Lider - 07.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека таа уредба „значително му штети на ...

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

Lider - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите соработници немаат никакво искуство.

Нови напади на Трамп врз „Њујорк Тајмс“

Телевизија Нова - 07.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп упати остри критики за американски медиуми и посебно кон весникот „Њујорк Тајмс“, кој напиша дека новиот претседател е во изолација во Белата куќа, а неговите соработници немаат никакво искуство.

Спикерот на британскиот Парламент против обраќање на Трамп во Вестминстер

Телевизија Нова - 07.02.2017

Спикерот на британскиот Парламент, Џон Беркоу соопшти синоќа дека е „категорично против“ американскиот претседател Доналд Трамп да им се обратии на пратениците во Вестминстер, кога ќе престојува во посета на Велика Британија.

Трамп во посета на Централната команда во Флорида

Глас на Америка - 06.02.2017

Американскиот претседател притоа изрази силна поддршка за НАТО, но потенцираше дека „само бараме сите земји-членки да имаат целосен и соодветен финансиски придонес“. Претседателот Доналд Трамп во говор во Централната команда во Тампа, сојузната ...

Зад кулисите на ЕУ самитот: Доналд Туск или Доналд Трамп

Нова ТВ - 06.02.2017

Лидерите на земјите членки на ЕУ кои се сретнаа на Малта зазедоа страни околу тоа, кој Доналд ќе го поддржат – Туск, кој претседаваше со Самитот или Трамп, новиот американски претседател. Иако јавно говорат за единство, државите од ЕУ се поделени ...

Трамп ја обезглавува Статуата на слободата- контроверзна илустрација на Шпигел

Deutsche Welle - 06.02.2017

Главниот уредник на неделникот Шпигел ја брани насловната страница на која е прикажана илустрација на Доналд Трамп како ја обезглавува Статуата на слободата. Сликата предизвика мешани реакции во германските медиуми „Шпигел не сака да провоцира ...

Шпигел: Трамп ја обезглавува Статуата на слободата

Нова ТВ - 06.02.2017

На насловната страница во најновото издание на Шпигел, објавено во саботата е прикажана илустрација на претседателот на САД, Доналд Трамп со крвав нож во едната рака и со главата на Статуата на слободата во другата.

Околу 100 компании го тужат Трамп поради забраната за влез во САД

Алсат-М - 06.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека таа уредба „значително му штети на ...

Трамп втор ден вербално ги напаѓа федералните судови

Алсат-М - 06.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп втор ден по ред вербално ги напаѓа федералните судови, откако го блокираа неговиот обид за спроведување на забраната против влегување во САД за државјаните од седум земји со мнозинско муслиманско население како ...

Трамп не е добредојден во британскиот парламент

Нова ТВ - 06.02.2017

Доналд Трамп ќе биде блокиран од тоа да има можност да се обрати пред британскиот парламент при неговата посета во Велика Британија, порача денеска Претседателот на Долниот дом, Џон Берскоу.

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Алсат-М - 06.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти да направат упориште на американско тло.

Форин полиси: Путин може да го тестира Трамп дозволувајќи српската војска да влезе на северно Косово

МКД - 06.02.2017

Светскиот печат во последно време е полн со процени дека новата американска администрација ќе има големо влијание врз случувањата на Косово, дека Путин може да го жртвува Косово за Крим и дека Србија според повеќето сценарија ќе го извлече ...

Почнува пресметката: најголемите компании во светот го напаѓаат Трамп

МКД - 06.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои Епл, Гугл и Мајкрософт, поднесоа заедничка тужба против указот на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез на граѓаните на седум претежно муслимански земји во САД.

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

+инфо - 06.02.2017

Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски „Економист“. Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски ...

„Шпигел“ ја брани својата насловна страна со Доналд Трамп

+инфо - 06.02.2017

За весникот „Велт“ насловната му штети на новинарството. Германскиот магазин „Шпигел“ застана во одбрани на насловната страна на своето последнио издание, каде претседателот на САД, Доналд Трамп е прикажан како со нож ја обезглавува Статуата на ...

Околу 100 компании го тужат Трамп поради забраната за влез во САД

+инфо - 06.02.2017

Комапниите нагласуваат дека како резултат на тоа, уредбата на Трамп нанесува голема штета врз американскиот бизнис, иновациите и економскиот раст. Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против ...

ВИДЕО: Контроверзна реклама со најавениот ѕид на границата меѓу САД и Мексико

А1 On - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супер бол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

Тајната на косата на Доналд Трамп е во лекот за простата

А1 On - 06.02.2017

Американскиот лекар Харолд Борнстајн за весникот „Њујорк Тајмс“ изјави дека тајната на косата на новиот претседател на САД, Доналд Трамп, е во лекот за простата што тој го користи. Трамп (70) подолго време го употребува лекот „Финастерид“, чија ...

Контроверзна реклама со најавениот ѕид на границата меѓу САД и Мексико (ВИДЕО)

Популарно - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супер бол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

Еден психолог открива што вистински значи опсесијата на Трамп со златото

Попара - 06.02.2017

Тој се опкружува себеси со металик бојата и ги замени завесите од Белата Куќа со неговата потпис-нијанса. Не е тајна дека Претседателот Трамп навистина го сака златото, но што кажува оваа очигледна опседнатост со еден декоративен стил за новиот ...

ВИДЕО: „Контроверзна“ реклама за ѕидот на Трамп

Идивиди - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супербол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

[Видео] Рекламите на Супер Боул годинава го критикуваа Трамп

Радио МОФ - 06.02.2017

Најскапиот временски интервал за рекламирање во САД, полувремето на Супер Боул, односно финалето во НФЛ рагби првенството (National Football League), годинава беше искористен од повеќе корпорации за да го критикуваат претседателот Доналд Трамп.

„Шпигел“ ја брани својата насловна страна со Доналд Трамп

А1 On - 06.02.2017

Германскиот магазин „Шпигел“ застана во одбрани на насловната страна на своето последнио издание, каде претседателот на САД, Доналд Трамп е прикажан како со нож ја обезглавува Статуата на слободата, јави дописникот на МИА од Берлин.

Дер Шпигл ја брани насловната на која Трамп ја обезглавува статуата на слободата

Радио МОФ - 06.02.2017

Главниот уредник на германскиот магазин Дер Шпигел изјави дека насловната илустрација на која Доналд Трамп ја обезглавува Статуата на слободата, која покрена големи контроверзии, била одговор од медиумот на заканите против демократијата.

Контроверзна реклама со најавениот ѕид на границата меѓу САД и Мексико

Сител - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супер бол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

Сител - 06.02.2017

Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски „Економист“. Американските сојузници сега мора да планираат свет без водство од САД, се оценува во текстот.

Камената фигура со ликот на Трамп протолкувана како крај на светот! (видео)

Канал5 - 06.02.2017

Камена фигура од 14-тиот век, која многу потсетува на ликот на американскиот претседател Доналд Трамп е пронајдена во катедрала во Англија, откритие што многумина кројачи на теории на заговор ја протолкуваа како предвесник на крајот на светот.

„Шпигел“ ја брани својата насловна страна со Доналд Трамп

Сител - 06.02.2017

Германскиот магазин „Шпигел“ застана во одбрани на насловната страна на своето последнио издание, каде претседателот на САД, Доналд Трамп е прикажан како со нож ја обезглавува Статуата на слободата, јави дописникот на МИА од Берлин.

„Фејсбук“, „Гугл“, „Мајкрософт“ го тужат Трамп ...

Н.Македонија - 06.02.2017

„Фејсбук“, „Гугл“, „Мајкрософт“ го тужат Трамп Околу 100 компании, меѓу кои се „Епл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека ...

Околу 100 компании го тужат Трамп поради забраната за влез во САД

Сител - 06.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека таа уредба „значително му штети на ...

Трамп ќе има огромни проблеми на Балканот

Вест - 06.02.2017

САД (Форин Полиси) - Во Косово кај дел од населението и денес постои силна приврзаност кон САД. Тоа е последица од улогата која САД ја имаше во ослободување на земјата од владеењето на Слободан Милошевиќ во 1999 година.

Меркел ќе бара „допирни точки“ со Трамп

Алфа - 06.02.2017

Ќе се обидеме да најдеме „допирни точки“ насекаде каде што е можно, изјави Меркел пред новинарите на политичкиот форум во Минхен. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе бара „допирни точки“ со администрацијата на американскиот ...

Меркел ќе бара „допирни точки“ со Трамп...

Н.Македонија - 06.02.2017

Меркел ќе бара „допирни точки“ со Трамп Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе бара „допирни точки“ со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп „каде и да е можно тоа" и покрај несогласувањата по миграциската забрана ...

ТРАМП: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Телеграф - 06.02.2017

Претседателот на САД истакна дека нема да дозволи радикалниот исламизам да „пушти корени“ на американско тло Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски ...

Меркел ќе бара „допирни точки“ со Трамп

Сител - 06.02.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе бара „допирни точки“ со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп „каде и да е можно тоа" и покрај несогласувањата по миграциската забрана на Трамп, јави БТА.

Европските држави во натпревар на тема „Кој најдобро ќе го исмее Доналд Трамп“

Среќа.mk - 06.02.2017

Речиси нема ни еден месец откако Доналд Трамп застана на чело на Белата Куќа, а веќе е можеби еден од претседателите со најнизок рејтик и најголемо незадоволство за неговиот избор во историјата на САД.

Трамп: Ако не нападнат терористи, ќе биде виновен судијата

Фактор - 06.02.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп изјави дека ако САД се нападнати од терористи сега, Американците треба да се лутат на судијата, кој го укина контроверзниот декрет за миграцијата. Администрацијата на Трамп изјави дека ќе го искористи секое ...

Ако нешто се случи, вината е на судијата и на правосудството

Мета - 06.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја смета за опасна одлуката на правосудството да се укине неговата уредба со која им се забранува влез на граѓани на седум држави (Иран, Ирак, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен) во САД.

Медиум: Администрацијата на Трамп сака да „забие клин“ меѓу Русија и Иран

Руска реч - 06.02.2017

Администрацијата на Трамп работи на нова стратегија на влошување на односите меѓу Русија и Иран, пишува „Вол Стрит Џурнал“. Тимот на претседателот на САД Доналд Трамп бара начини да го урне воениот и дипломатскиот сојуз меѓу Русија и Иран, пишува „ ...

Паниката околу мобилниот на Трамп

Оff.net - 06.02.2017

Пред некое време пишувавме дека од ноември годинава во пакет со позицијата Претседател на САД, заедно со Белата куќа и нуклеарните шифри доаѓа и непробоен (за хакирање) Андроид изработен од Боинг, а дополнително обезбеден од американската војска.

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

Нетпрес - 06.02.2017

Американските сојузници сега мора да планираат свет без водство од САД, се оценува во текстот. Вашингтон се наоѓа насред револуција. Прекинот на Транспацифичкото партнерство, ѕидот на границата со Мекско, заладување на односите со ЕУ, нападите врз ...

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

Локално - 06.02.2017

Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски „Економист“. Американските сојузници сега мора да планираат свет без водство од САД, се оценува во текстот.

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

Точка - 06.02.2017

Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски „Економист“. Американските сојузници сега мора да планираат свет без водство од САД, се оценува во текстот.

Извршни наредби за вас прекрасни луѓе

Оff.net - 06.02.2017

Откако Трамп седна во Белата куќа главна играчка му станаа извршните наредби, форма со која тој може да нареди што било, без за тоа да треба да се објаснува со кого било. Со ваква погодност на располагање, можностите се бескрајни.

Facebook, Google и уште 95 фирми се борат во судот против забраната на Трамп

Стандард - 06.02.2017

97 значајни компании, меѓу кои Apple, Google, Microsoft, Facebook, Twitter, Intel, eBay, Netflix, Uber и Levi Strauss, се приклучија на тужбата против забраната на претседателот Доналд Трамп за граѓани од седум муслимански земји да влезат во САД, ...

Како ѕидот на Трамп го разбуди заспаниот патриотизам кај Мексиканците...

Точка - 06.02.2017

Мексиканците овие денови масовно ги менуваат насловните фотографии на социјалните мрежи со националното знаме, а многумина повикуваат на бојкот на американските производи. Тоа што го направи Трамп, односно неговото ветување дека ќе ги натера ...

Трамп го издвои федералниот судија како виновник ако има нови терористички напади

Позитив.мк - 06.02.2017

Американскиот претседател, Доналд Трамп незадоволен од правните пречки кои ги постави федерален судија во Њујорк, посочи дека на негов товар ќе падне вината доколку во САД влезе терорист маскиран како бегалец или мигрант и изврши нов тежок напад.

Форин полиси: Путин може да го тестира Трамп дозволувајќи српската војска да влезе на северно Косово

Вечер - 06.02.2017

Светскиот печат во последно време е полн со процени дека новата американска администрација ќе има големо влијание врз случувањата на Косово, дека Путин може да го жртвува Косово за Крим и дека Србија според повеќето сценарија ќе го извлече ...

Европа треба да се брани од еден опасен претседател

Стандард - 06.02.2017

Во животот има времиња кои навистина се од значење. Времиња, кога се открива карактерот на човекот, кога важното се одделува од неважното. Брзо се донесуваат одлуки кои ќе го дефинираат идниот пат, по кој ќе ја преземе човек.

„Супер Боул“: Кога фудбалот ќе стане политика!

Стандард - 06.02.2017

Финалниот натпревар во американскиот НФЛ шампионат, познат уште како „Супер Боул“, секоја година е исполнет со контрадикторни моменти, откако често станува арена за политички битки. Минатата година меѓу двата дела на играта еден од изведувачите беше ...

Oгромнитe проблеми кои го чекаат Трамп со Балканот

Република - 06.02.2017

Прва жртва на политичката нестабилност која ја генерираше Трамп може да биде Косово, а не Украина или балтичките земји, пишува „Форин Полиси“ од Вашингтон Во Косово кај дел од населението и денес постои силна приврзаност кон САД.

(ФОТО) Шпигел: Трамп ја обезглавува Статуата на слободата

Репортер - 06.02.2017

Главниот уредник на неделникот Шпигел ја брани насловната страница на која е прикажана илустрација на Доналд Трамп како ја обезглавува Статуата на слободата. Сликата предизвика мешани реакции во германските медиуми, пишува Дојче веле .

Меркел ќе бара „допирни точки“ со Трамп

Република - 06.02.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе бара „допирни точки“ со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп „каде и да е можно тоа” и покрај несогласувањата по миграциската забрана на Трамп, јави БТА.

Која е првата дама на САД – Иванка или Мелани

Локално - 06.02.2017

Иако без официјален статус во Белата куќа, Иванка Трамп се покажува влијателен играч. Само во текот на изминатата недела првороденат ќерка на претседателот Доналд Трамп зеде учество во политичка средба со бизнис шефовите и го придружуваше својот ...

Важната улога која ја игра Иванка Трамп, без официјален статус во Белата куќа

Стандард - 06.02.2017

Иако без официјален статус во Белата куќа, Иванка Трамп се покажува влијателен играч. Само во текот на изминатата недела првороденaта ќерка на претседателот Доналд Трамп зеде учество во политичка средба со бизнис шефови и го придружуваше својот ...

Трамп веќе е бесен на Обама: Претседателот ќе ги отпушти луѓето на својот претходник поради протекување на информации ...

Локално - 06.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп се пожали во телевизиско интервју дека луѓе на неговиот претходник – Барак Обама го организирале протекувањето информации од телефонските разговори со лидерите на Мексико и Австралија, пренесува “Фокс њуз”.

Трамп остро се закани: Ќе го победиме радикалниот исламистички тероризам

Локално - 06.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска им на Американците и нивните сојузници дека ќе победат “силите на смртта” и ќе спречат радикалните џихадисти да стигнат до САД, пренесува AFP. “Денес ние заедно упатуваме една порака до овие сили на смртта и ...

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Нетпрес - 06.02.2017

Во говорот одржан при првата посета на седиштето на американската Централна команда во воздухопловната база Мекдил во Тампа на Флорида, Трамп испрати истакна дека Исламска држава е во „кампања на геноцид, правејќи злодела ширум светот“.

ТАЧИ ВО ПАНИКА – Трамп бесен на Албанците, го препушта Косово на Путин

Репортер - 06.02.2017

Новиот претседател на Америка нездоволен е поради тоа што властите во Приштина ја злоупотребиле изјавата дека ќе добијат своја војска, а дека американските трупи ќе бидат повлечени од таа територија.

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Курир - 06.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти да направат упориште на американско тло.

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Република - 06.02.2017

При првата посета на американската Централна команда, претседателот Доналд Трамп испрати порака кон „силите на смртта и уништувањето“. Тој ветува дека САД и неговите сојузници ќе ги поразат „силите на смртта на радикалниот исламски тероризам“ и ќе ...

Трамп: Ќе го победиме радикалниот исламистички тероризам

Стандард - 06.02.2017

Денеска претседателот на САД, Доналд Трамп вети дека Американците и нивните сојузници ќе ги победат „силите на смртта“ и ќе спречат радикалните џихадисти да стигнат до САД, пренесува AФП. „Денес ние заедно упатуваме една порака до овие сили на ...

Пенс ја коментираше изјавата на Трамп за Русија

Руска реч - 06.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп не се обиде да ги изедначи моралните вредности на американскиот со оние на рускиот народ, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. Претседателот на САД Доналд Трамп во интервјуто за „Фокс Њуз“ не се обидуваше ...

Трамп: САД и сојузниците ќе го поразат радикалниот исламски тероризам

Press24 - 06.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска вети дека САД и нивните сојузници ќе ги поразат „силите на смртта“ на радикалниот исламски тероризам и ќе ги спречат радикалните џихадисти да направат упориште на американско тло.

Трамп ги обвини „луѓето на Обама“ за протекувањето на неговите телефонски разговори

Стандард - 06.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави во интервју за телевизијата „Фокс њуз“ дека протекувањето на информации за телефонските разговори со лидерите на Мексико и Австралија е организирано од „луѓе на Обама“.

(Видео) Контроверзна реклама со најавениот ѕид на границата меѓу САД и Мексико

еМагазин - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супер бол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

Доналд Трамп ќе има огромни проблеми на Балканот

еМагазин - 06.02.2017

Пренесено од Форин Полиси - Вашингтон Во Косово кај дел од населението и денес постои силна приврзаност кон САД. Тоа е последица од улогата која САД ја имаше во ослободување на земјата од владеењето на Слободан Милошевиќ во 1999 година.

„Економист“: Бунтовник во Белата куќа

Lider - 06.02.2017

Доналд Трамп жестоко го критикува светот, а американските сојузници се загрижени и тоа со право, објави британски „Економист“. Американските сојузници сега мора да планираат свет без водство од САД, се оценува во текстот.

Контроверзна реклама со најавениот ѕид на границата меѓу САД и Мексико (видео)

Lider - 06.02.2017

Компанијата за градежни материјали „84 Ламбер“ сними реклама, која беше оценета како „премногу контроверзна“, па за време на синоќешниот Супер бол во рагби на американските гледачи им беше прикажана во скратена верзија.

Ејпл, Гугл, Мајкрософт, Фејсбук и уште 100 други компании го тужат Трамп поради забраната за влез во САД

еМагазин - 06.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека таа уредба „значително му штети на ...

Околу 100 компании го тужат Трамп поради забраната за влез во САД

Телевизија Нова - 06.02.2017

Околу 100 компании, меѓу кои се „Ејпл“, „Гугл“ и „Мајкрософт“, поднесоа заедничка тужба против уредбата на американскиот претседател Доналд Трамп за привремената забрана за влез во САД, со тврдење дека таа уредба „значително му штети на ...