TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Металург повторно минимално загуби од Скјерн

Утрински - 29.11.2015

Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24 Ракометарите на Металург со минимален пораз од Скјерн го завршија настапот на свој терен во Лигата на шампионите. Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24.

Минимален ПОРАЗ НА МЕТАЛУРГ

Телма - 29.11.2015

МЕТАЛУРГ ПРЕТРПЕ ПОРАЗ ОД СКЈЕРН ВО ЛИГАТА НА РАКОМЕТНИТЕ ШАМПИОНИ. Металург одигра добар меч против водечкиот тим во Данска ,но не успеа да извлече поволен резултат во финишот.Скјерн ги однесе бодовите од Скопје по конечни 24-25.

Одредени се составите на Металург и на Скјерн за денешната средба

РК Металург - 29.11.2015

По завршувањето на техничкиот состанок, тренерите на двата тима ги објавија составите на своите ...

Металург ќе го наплаќа долгот на Скјерн за збогум со победа

SportMedia - 29.11.2015

Данскиот претставник е голем должник на момците од „Автокоманда“ бидејќи во првиот нивен натпревар, во Скјерн, победи со 20-19 со гол во последната секунда од мечот . Металург дотогаш имаше две победи од три меча и полни гради самодоверба, но тој ...

Металург ќе игра за публика, Скјерн брка бодови за бараж

Екипа - 29.11.2015

Металург денеска (18.30 ч.) во „Борис Трајковски“ го пречекува данскиот Скјерн, во претпоследниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите, за „металурзите“ последен пред домашната публика.

Металург со победа се простува од домашните навивачи

Алфа - 29.11.2015

Ракометарите на Металург денеска против Скјерн ќе го одиграат последниот натпревар пред домашната публика во Лигата на шампионите. Македонскиот состав во пресрет на претпоследното коло ги загуби шансите за пласман во следната фаза од елитното ...

ЛШ: Металург посакува „чиста сметка“ со Скјерн за збогум

Телеграф - 29.11.2015

Скјерн пред месец дена со гол во последната секунда славеше над Металург. Во последниот меч пред домашната публика „сино-белите“ се подготвени за одмазда Последниот натпревар пред својата публика во годинешното издание од Лигата на шампионите, ...

РК Металург надигран на последниот меч на домашен терен

МКД - 29.11.2015

Повеќекратниот македонски ракометен шампион, Металург загуби на последниот натпревар од оваа сезона во Лигата на шампионите пред своите навивачи. Во „Борис Трајковски" победи Скјерн со 25:24 во деветото коло од групната фаза.

Пораз за поздрав: Металург не успеа да му се одмазди на Скјерн! (ФОТО)

SportMedia - 29.11.2015

Во Данска загубија во последната секунда, а сега не успеаја да извадат бод на ист начин. Останаа уште триесетина секунди за напад откако Скјерн погоди за водство од 25-24 и по многу фаули и прекини Филип Талески биеше над гол веднаш пред да се ...

Металург со достоен отпор и со минимален пораз од Скјерн

Екипа - 29.11.2015

Металург го заврши настапот во Лигата на шампионите пред својата публика со уште еден минимален пораз од данскиот Скејрн, овој пат со 24-25 (11-13). „Металурзите“ до полседната секунда беа во игра против фаворитот во групата кој со оваа победа го ...

Скјерн за влакно подобар во Скопје!

24 Ракомет - 29.11.2015

Металург пред својата верна публика го одигра деветиот натпревар од Б-дивизијата на Лигата на шампионите. Во натпревар кој значеше престиж за тимот од Автокоманда, гостите имаа повисок влог и поголема мотивација.

Неверојатно: Металург повторно загуби по драматична завршница!

СуперСпорт - 29.11.2015

9-то коло од Лигата на шампионите кој македоснкиот преставник Металург го пречека данскиот тим на Скјерн, повторно видовме драматична завршница. Металург, тим кој има најмалку примени погодоци, и повторно одигра натпревар кој победникот е неизвесен ...

Металург со пораз ја заврши европската сезона

Оn.net - 29.11.2015

Екипата на Металург ги заврши своите настапи во Лигата на ракометните шампиони, откако не успеа да оствари позитивен биланс во групната фаза од елитното натпреварување. „Металурзите“ загубија и во денешниот меч со Скјерн со 24:25, одигран пред ...

Металург испушти шанса да го наплати „стариот долг“

Дерби - 29.11.2015

Металург на крајно несреќен начин загуби на гостувањето во Данска пред нешто повеќе од еден месец (20:19), а денеска испушти шанса на сличен начин да се реваншира и да извлече бод против шампионот на оваа земја, која важи за ракометна велесила – ...

Червар: Жал ми е што поради грешките на искусните не освоивме бодови!

SportMedia - 29.11.2015

Лино Червар и овој пат не го криеше незадоволството од поискусните играчи, кои направија многу од грешките на Металург, но истовремено ги пофали помладите, како Кузмановски и Талевски, кои беа најстабилни кога беше најпотребно.

Червар: Загубивме поради грешките на поискусните играчи

Дерби - 29.11.2015

Металург и вторпат доживеа пораз од Скјерн во натпревар со неизвесна завршница, а овој пат македонскиот претставник не успеа да реализира во последниот напад за израмнување и мораше да се соочи со нов пораз, изразен со резултат 24:25.

Червар: Не може преку ноќ да се победат противници како Скјерн!

24 Ракомет - 29.11.2015

Во последниот натпревар оваа сезона пред македонската публика, тимот на Металург го заврши својот европски престој во спортскиот центар „Борис Трајковски“. Македонскиот претставник загуби минимално со резултат 24-25, а по натпреварот своето ...

Металург повторно минимално загуби од Скјерн

А1 On - 29.11.2015

Ракометарите на Металург со минимален пораз од Скјерн го завршија настапот на свој терен во Лигата на шампионите. Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24. „Металурзите“ не го реализираа последниот напад и остнаа без ниту еден ...

Филип Талески: Покажавме карактер како млада екипа

Екипа - 29.11.2015

Младите играчи дадоа свој белег на играта на Металург, посебно во финишот на натпреварот против Скјерн. Погодоците на Талески, Кузманоски и Пешевски го изненадија противникот и не му дозволија на Скјерн да дојде лесно до бодовите кои му носат место ...

Металург со пораз се прости од Лигата на шампионите пред своите навивачи

Спортклуб - 29.11.2015

Екипата на Металург го заврши настапот во елитното клупско натпреварување пред својата публика со уште еден минимален пораз од Скјерн кој во Скоппје славеше со 25:24. Металург до самиот крај на натпреварот беше во игра против данскиот претставник, ...

ЛШ: Скјерн го победи Металург за пласман во нок аут дуелите

Сител - 29.11.2015

Ракометарите на Металург запишаа уште еден минимален пораз во групата Д од Лигата на шампионите - 24:25. Вечерва поуспешни од нив беа гостите од Данска екипата на Скјерн, која со овие два бода и поразот на Баја Маре дома од Елверум го потврди ...

Нов, минимален пораз на Металург

Макфакс - 29.11.2015

Ракометарите на Металург запишаа уште еден минимален пораз во Лигата на шампионите. Четата на Лино Червар, во претоследното коло во Д групата, загуби од Скјерн со 24:25 (11:13). Металург го имаше последниот шут на натпреварот, но обидот на Талевски ...

Червар: Жалам што не освоивме барем бод против Скјерн

СуперСпорт - 29.11.2015

Екипата на Металург денеска во СЦ Борис Трајковски загуби од данскиот тим на Скјерн со 25:24, а искусниот стратег на тимот од Автокоманда истакна дека не е разочаран од играта која ја прикажаа неговите момци.

Червар: Младите беа добри, искусните потфрлија

Макфакс - 29.11.2015

Металург загуби од Скјерн (24:25), во претпоследното коло во Д групата, во Лигата на шампионите, а на прес конференцијата по натпреварот, стратегот на тимот од Автокоманда беше незадоволен од играта на искусните ракометари.

Металург против должникот од Данска

РК Металург - 29.11.2015

За неколку часа почнува средбата на Металург од претпоследното коло на групната фаза на Лигата на шампионите. Во Скопје ја пречекуваме екипата на Скјерн, еден од главните претенденти за следната фаза од групата “Д“, но и стар должник на Металург, ...

Металург и втор пат со еден разлика загуби од Скјерн

Алфа - 29.11.2015

Ракометарите на Металург не успејаа со победа да ги завршат настапите оваа сезона пред домашна публика откако повторно беа поразени од Скјерн и повторно со само еден гол разлика овој пат 25:24.

Металург со минимален пораз се прости од скопската публика во Лигата на шампионите

Република - 29.11.2015

Металург го одигра последниот натпревар на домашен терен оваа сезона во Лигата на шампионите. Вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ домаќините загубија минимално со 24-25 против данската екипата Скјерн која важеше за фаворит и во овој натпревар, но и ...

Повторно потфрлија поискусните играчи

Вечер Прес - 29.11.2015

Тренерот на Металург, Лино Червар не го криеше незадоволството од поискусните играчи, кои направија многу од грешките на натпреварот против Скјерн, но ги пофали помладите, Кузмановски и Талевски, кои беа најстабилни кога беше најпотребно -Одлично ...

Металург со победа се простува од домашните навивачи

Канал 77 - 29.11.2015

Ракометарите на Металург денеска против Скјерн ќе го одиграат последниот натпревар пред домашната публика во Лигата на шампионите. Македонскиот состав во пресрет на претпоследното коло ги загуби шансите за пласман во следната фаза од елитното ...

Металург пак загуби во инфаркт натпревар од Скјерн

Вечер Прес - 29.11.2015

Ракометарите на Металург повторно загубија во инфаркт натпревар од Лигата на шампионите. Металурзите во последниот натпревар на домашен терен во рамките на Лигата на шампионите се поразени од Скјерн со 23:24.

Металург повторно минимално загуби од Скјерн

Локално - 29.11.2015

Ракометарите на Металург со минимален пораз од Скјерн го заврши ја настапот на свој терен во Лигата на шампионите . Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24. „Металурзите“ не го реализираа последниот напад и остнаа без ниту ...

Металург повторно минимално загуби од Скјерн

Идивиди - 29.11.2015

Скопје, 29 ноември 2015 (МИА) – Ракометарите на Металург со минимален пораз од Скјерн го завршија настапот на свој терен во Лигата на шампионите. Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24.

Металург повторно минимално загуби од Скјерн

Lider - 29.11.2015

Ракометарите на Металург со минимален пораз од Скјерн го заврши ја настапот на свој терен во Лигата на шампионите . Гостите од Данска освоија значајни бодови по победата од 25:24. „Металурзите“ не го реализираа последниот напад и остнаа без ниту ...

Металург сака достојно збогување пред своите навивачи со Скјерн

Дневник - 27.11.2015

Металург е во серија од пет порази во ракометната Лига на шампионите, а утре (18.30 ч) во рамките на деветтото коло од Групата Д во Скопје ќе заврши со настапите пред своите гледачи за сезонава во ова натпреварување со данскиот тим Скјерн.

Данците самоуверени пред дуелот со Металург

Екипа - 27.11.2015

Дански Скјерн во Скопје доаѓа сигурен дека ќе ги освои бодовите против Металург во неделниот натпревар, претпоследен во групната фаза од Лигата на шампионите. Иако предупредуваат дека гостинскиот терен може да биде незгоден, сепак, Данците не се ...

Од Металург најавуваат силен отпор за фаворитот Скјерн

+инфо - 27.11.2015

Екипата на Металург е во серија од пет порази во Лигата на шампионите на последните пет натпревар, а во недела во рамките на деветтото коло од групата Д во Скопје ќе гостува данскиот тим Скјерн, кој е второпласиран во групата.

Скјерн предизвик за отпишаниот Металург

Утрински - 26.11.2015

Освен престижот и желбата да се реваншираат за несреќниот пораз од 20:19 во Данска, ракометарите на Металург немаат резултатски императив против Скјерн в недела од 18,30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Никој не не надигра сезонава, кај Скјерн одигравме најдобро

Телма - 26.11.2015

Металург посакува со победа над Скјерн во последниот домашен меч, да ја затворат сезоната во Лигата на европските шампиони. Тимот од „Автокоманда“ има биланс од две победи и шест порази и е без шанси за пласман на првите две места во групата Д.

Червар: Со Скјерн можеме, но треба да ја повториме играта од првиот меч

Дневник - 26.11.2015

Последниот меч од групата во ракометната Лига на шампионите на домашен терен сезонава за Металург е утревечер (18.30 ч) во салата „Борис Трајковски“ во Скопје против данскиот Скјерн . Целта на „металурзите“ е достојно и на задоволство на своите ...

Од Металург најавуваат силен отпор за фаворитот Скјерн

А1 On - 26.11.2015

Екипата на Металург е во серија од пет порази во Лигата на шампионите на последните пет натпревар, а во недела во рамките на деветтото коло од групата Д во Скопје ќе гостува данскиот тим Скјерн, кој е второпласиран во групата.

Червар: Неделниот дуел е нов предизвик за младиот тим на Металург

Сител - 26.11.2015

Екипата на Металург е во серија од пет порази во Лигата на шампионите, а во недела во рамките на деветото коло од групата Д во Скопје ќе гостува данскиот тим Скјерн, кој е второпласиран во групата.

Червар: Сакаме да завршиме во истиот стил во којшто почнавме!

SportMedia - 26.11.2015

Сосема спротивно од расположението кое го обвиваше првиот меч меѓу овие две екипи, Металург ќе игра за чест и за достоинство, а Скјерн за верификација на едно од првите две места од групата Д.

Червар: Ниту еднаш не бевме надиграни во ЛШ оваа сезона, одиме на победа против Скјерн

Спортклуб - 26.11.2015

Тимот на Металург денес одржа прес-конференција, на која стратегот на тимот, Лино Червар потврди дека тимот нема да се предаде и ќе оди на победа, иако повеќе нема шанси за пласман на една од првите две позиции.

Червар: Ќе биде тешко да се повтори мечот од Данска, но Скјерн за нас е предизвик

Екипа - 26.11.2015

Во последниот натпревар од Лигата на шампионите за оваа сеозна пред домашната публика, Металург в недела (18.30 ч.) во „Борис Трајковски“ го пречекува данскиот Скјерн. На две кола пред крај на групната фаза во ЛШ, „металурзите“ ги загубија сите ...

Кузмановски: Скјерн се бори за второ место, но и нам ни се важни бодовите - за реномето на Металург!

SportMedia - 26.11.2015

Младиот битолчанец најдобро покажа колку поразот од Скјерн (19-20) во првиот меч ги погодил, велејќи уште во првата реченица дека се сеќаваат. Тоа можат да го претворат во своја предност в недела и да црпат мотивација за одмазда против Данците.

Кузмановски: Покажавме дека немаме искуство, но квалитетот е на наша страна!

24 Ракомет - 26.11.2015

За три дена ракометниот клуб Металург ќе го одигра својот последен натпревар од Лигата на шампионите пред своја публика во „Борис Трајковски“. Пред овој дуел како претставникот на младите ракометари од ростерот на Лино Червар, македонскиот ...

Червар: Да ја завршиме сезоната во Лигата на шампионите во ист стил како што започнавме!

24 Ракомет - 26.11.2015

Ракометниот клуб Металург, в недела (29.11.2015), во 18:30 часот во спортската сала СЦ „Борис Трајковски“ го игра претпоследниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите. Во Скопје гостува дански Скјерн, а пред почетокот на натпреварот ...

Филип Кузмановски: Ќе играме за нашата публика и за реномето

Екипа - 26.11.2015

Скјерн е фаворит во неделниот дуел со Мерталург, но во младиот состав од Автокоманда има желба да се повтори играта од првиот меч во Данска и да се потврди рејтингот и квалитетот. Во име на играчите, младиот бек Филип Кузмановски најави дека ...

Червар: Скејрн, нов натпревар, ново искуство

Макфакс - 26.11.2015

Ракометарите на Металург, в недела, ќе го одиграат последниот натпревар пред домашната публика оваа сезона во Лигата на шампионите. Противник на Металург ќе биде екипата на Скјерн, од која четата на Лино Червар, во првиот меч загуби со гол во ...

Червар: Ќе биде тешко против Скјерн, но ние никогаш не се предаваме

МКД - 26.11.2015

Металург во недела го игра последниот натпревар пред домашна публика во Лигата на шампионите оваа сезона, противник е Скјерн кој влегува како фаворит, но Лино Червар верува во неговите момци кои и покрај поразите даваат се од себе.

ЛШ, ЧЕРВАР: Скјерн е предизвик за нас

Телеграф - 26.11.2015

Во Данска го одигравме можеби најдобриот натпревар во ЛШ сезонава. Тешко да се повтори таков меч, но ќе се потрудиме најдобро што можеме, заклучува стратегот на Металург Последниот натпревар пред домашната публика во Лигата на шампионите сезонава ...

Кузмановски: Ќе играме за реномето на Металург!

Дерби - 26.11.2015

Младиот бек на Металург, Филип Кузмановски се надева дека тој и неговите соиграчи ќе успеат да го изненадат Скјерн во неделниот натпревар (18:30) кој се игра во СЦ „Борис Трајковски“. „Металурзите“ немаат никакви шанса да се плaсираат во следната ...

Червар: Скјерн е голем предизвик за младите играчи

Дерби - 26.11.2015

Ракометарите на Металург в недела во СЦ „Борис Трајковски“ ќе го одиграат последниот меч пред своите гледачи во оваа сезона во Лигата на шампионите, а за противник ќе го имаат Скјерн. Данците се борат за првите две места во групата Д, додека ...

Червар: Скејн, нов натпревар, ново искуство

Кајгана - 26.11.2015

Ракометарите на Металург, во недела, ќе го одиграат последниот натпревар пред домашната публика оваа сезона во Лигата на шампионите. Противник на Металург ќе биде екипата на Скјерн, од која четата на Лино Червар, во првиот меч загуби со гол во ...

Металург на победа во последниот настап пред своите навивачи

Алфа - 26.11.2015

Ракометарите на Металург в недела во арената Борис Трајковски против Скјерн ќе го одиграат последниот натпревар пред своите навивачи во годинешното издание од Лигата на шампионите. "Овие два последни натпревари треба да ги завршиме како што треба, ...

Лино Червар: Оваа сезона никој не не надиграл во Лигата на шампионите

РК Металург - 26.11.2015

Металург денеска одржа прес-конференција пред средбата со Скјерн, последна пред публиката во СА Борис Трајковски. Пред бројните претставници на медиумите, свои изјави дадоа шефот на стручниот штаб Лино Червар и Филип Кузмановски, од името на нашите ...

Червар: Може да го загубиме мечот со Скјерн, но не смееме да се предадеме

Вечер Прес - 26.11.2015

Во претходните осум натпревари, независно од победите и поразите, бев задоволен од мојот тим, бидејќи во ниеден од нив никој не успеа да не надигра, изјави тренерот на "металурзите" Ракометарите на Металург, в недела, во СЦ "Борис Трјковки" (18.30 ...

Червар: Посакуваме да го повториме мечот од Данска

Република - 26.11.2015

Последниот натпревар пред домашната публика во рамките од Лигата на шампионите РК Металург ќе го одигра со данскиот претсавник Скјерн в недела со почеток од 18.30 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Од Металург најавуваат силен отпор за фаворитот Скјерн

Lider - 26.11.2015

Екипата на Металург е во серија од пет порази во Лигата на шампионите на последните пет натпревар, а во недела во рамките на деветтото коло од групата Д во Скопје ќе гостува данскиот тим Скјерн, кој е второпласиран во групата.

В среда почнува продажбата на влезниците за средбата со Скјерн

РК Металург - 23.11.2015

Почитувани, Билетите за мечот РК Металург – Скјерн, од деветтото коло на Лигата на шампионите, ќе бидат пуштени во продажба во среда, 25 ноември, со почеток во 12 часот. Овој натпревар ќе се одигра на 29 ноември ноември, со почеток во 18.30 часот.