TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Интер во лов на Пабло Аимар

Утрински - 08.11.2003

Миланскиот гигант Интер го сврте вниманието кон Аргентинскиот интернационалец, плејмејкерот на Валенсија, Пабло Аимар. "Нероазурите", на чија сметка треба да легнат уште седум милиони фунти од трансферот на Роналдо во Реал Мадрид, во зделката ќе го вклучат и Иван Кордоба, за да го донесат Аимар на ...

Апликантите не успеаја да ја елиминираат корупцијата

Утрински - 07.11.2003

Иако ЕУ го даде последното зелено светло за прием на новите 10 кандидати На поранешните комунистички земји, што сакаат да и се приклучат на ЕУ веќе идната година, вчера им беше речено да ги решат големиот број проблеми, од корупцијата која има ендемски размери, па сў до слабите стандарди за здрава ...

Анкара: Кипар да не се користи како пречка за влез на Турција во ЕУ

Утрински - 06.11.2003

Турците ја предупредува Европската унија АНКАРА - Турција и се обрати на Европската комисија да избегнат да направат каква било врска меѓу нејзиното кандидирање за влез во ЕУ и проблемот со Кипар, во годишниот извештај за напредокот кој требаше да биде објавен вчера, соопштуваат официјалните ...

За парите што ги бара ЕУ нема документи

Утрински - 05.11.2003

Министерство за образование Во Министерството за образование недостигаат околу 900.000 евра, пари кои биле наменети за образование на косовските бегалци во 2000-2001 година, дознаваме од неофицијални извори. Надлежните во Министерството овие денови се растревожени, бидејќи сў уште немаат конкретни ...

Нашата поезија има свои сопствени извори

Утрински - 04.11.2003

Одгласи Жан Ложие Радован Павловски важи, во Македонија и во многу земји од светот (неговите дела се преведени на повеќе од 50 јазици), за еден од најголемите поети на нашето време. За тоа сведочат и многу меѓународни награди и признанија.

Владејачките партии не решиле кој ќе ги замени Поповски и Буџаку

Утрински - 04.11.2003

Јавноста оставена да нагаѓа за имињата на новите функционери на Собранието Борис Георгиевски Името на новиот претседател на Собранието ќе биде познато в среда, потпретседателот од редовите на ДУИ ќе се избира помеѓу пратениците Гзим Острени и Хисни Шаќири, а на испразнетото место на Стевче ...

На Македонија и треба офанзивност, на Европа принципиелност

Утрински - 04.11.2003

АНАЛИЗА - Со поднесувањето на апликацијата за ЕУ ќе бидат неутрализирани радикалите во Македонија и на Балканот МАНЧО МИТЕВСКИ Деновиве топ-тема на политичката сцена на Македонија, секако покрај реконструкцијата на Кабинетот на Црвенковски, е дилемата дали Македонија треба да поднесе формална ...

Арсенал, Манчестер Ј и Челзи, чекаат некој од нив да "заспие"

Утрински - 03.11.2003

Водечките екипи сигурни против Лидс, Евертон и Портсмаут Арсенал, Манчестер Ј и Челзи со успех зад себе го оставија 11. коло од Премиерлигата. Три противнапади му беа доволни на Арсенал да го надигра Лидс во гости, кој сезонава паѓа на сў пониски гранки.

Балканските држави не се многу оддалечени од процесот на ЕУ

Утрински - 03.11.2003

ИНТЕРВЈУ - Марек Боровски, претседател на полскиот Сејм, за искуствата во односите со Унијата Од нашиот дописник Ришард Билски ВАРШАВА - Балканските држави мошне се разликуваат меѓу себе. Словенија веќе влегува во Унијата. Хрватска се наоѓа на добар пат тоа да го стори.