TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Струмица ќе се прегласува, обвинувања за предавство во Кичево

Н.Македонија - 30.03.2013

Тензијата што се создаде и големиот број приговори на кандидатите за градоначалници и советници се причина што Државната изборна комисија (ДИК) го проби законскиот рок од 48 часа за одлучување по ...

ДИК кажа – во Чаир втор круг

Алфа - 30.03.2013

Втор круг избори за градоначалник на Чаир – тоа е резултатот од синоќешната маратонска седница на Државната изборна комисија на која мнозинството членови ги усвоија приговорите на ДПА за 13 избирачки ...

ДИК ќе пребројува гласачки ливчиња во Чаир

Либертас - 30.03.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ и од ДПА го усвоија предлогот да се отвори гласачка кутија од едно избирачко место од општина Чаир и да се пребројат ливчињата, за да се утврдела ...

И во Чаир втор круг

Кирилица - 30.03.2013

Има голема разлика меѓу карбонизираниот записник 16 и оригиналниот записник на избирачките одбори. Разбирливо е да се направи мала грешка, а не во 100, 200 гласови префрелни од една на друга партија ...

Рокот истече, ДИК и натаму заседава

Deutsche Welle - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска (29.03) продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за решавање истече синоќа во 19 часот.

Рокот истече - ДИК се уште расправа за приговорите

24 Вести - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.

ДИК и денеска разгледува пригорвори

Р.С.Европа - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжува со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

ДИК делумно прифати 20-тина приговори

Нова ТВ - 29.03.2013

ДИК делумно прифати 20-тина приговори со можност за прекршочни пријави или дисциплински постапки. По долгата расправа ДИК го прифати приговорот на ВМРО - ДПМНЕ за избирачкото место број 1727, во ...

СДСМ најави тужби против Латас и „Курир“

Нова ТВ - 29.03.2013

СДСМ најави тужби против, како што стои во денешното нивно соопштение, режимските мегафони кои се обидуваат да го исперат ВМРО ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму ...

ДИК се` уште расправа за приговорите

Утрински - 29.03.2013

Законскиот рок од 48 часа на ДИК заврши синоќа во 19 часот, а членовите на Комисијата ја прекинаа седницата рано изутрината во три часот Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи со ...

ДИК ги отфрли приговорите за Кичево

Телма - 29.03.2013

ДИК, синоќа, до длабоко во ноќта, најмногу се задржа токму на приговорите за Струмица. Претходно, беа отфрлени околу 300 приговори од здружената опозиција за повеќе општини.

Во Кичево нема прегласување – Фатмир Дехари е градоначалник

МКД - 29.03.2013

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник, одлучи ноќеска ДИК со тоа што ги одби приговорите на ВМРО-ДПМНЕ дека имало нерегуларности, а најмногу семејно гласање.

Рокот измина, а ДИК никако да заврши со приговорите за гласањето

Дневник - 29.03.2013

Државната изборна комисија и денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

Драма во ДИК за Струмица

А1 On - 29.03.2013

Продолжува драмата, кавгите, обвинувањата во Државната изборна комисија за Струмица. Мнозинството во Државната изборна комисија, го прифати и вториот приговор од ВМРО-ДПМНЕ и поништи уште едно ...

ДИК се уште расправа за приговорите по изборниот процес

Алфа - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

Рокот истече, ДИК се уште расправа за приговорите

А1 On - 29.03.2013

ДИК на денешното продолжение на седницата ќе одлучува за уште два приговора за гласањето во Струмица, како и за приговорите на НДП за Гостивар, на ДУИ за Шуто Оризари и за приговорите на ДПА за Чаир.

ДИК: Нема втор круг во Кичево, Дехари градоначалник во прв круг

А1 On - 29.03.2013

Фатмир Дехари и според ДИК е избран во првиот круг за градочалник на Кичево. Државната изборна комисија, во доцните часови одлучи да нема прегласување за избор на градоначалник, одбивајќи ги ...

ДИК се уште расправа за приговорите по изборниот процес

Идивиди - 29.03.2013

Скопје, 28 март 2013 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

Во Струмица ќе има прегласување!?

Н.Македонија - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот ДИК на денешното продолжение на ...

ДИК одлучи, за Кичево нема втор круг избори

Кајгана - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за Кичево, со што таму нема да има прегласување за избор на градоначалник, откако комисијата во среда до полноќ расправаше по двата приговора ...

(ФОТО) СДСМ ќе ги тужи Латас, Горан Иванов и Курир поради клеветите за Кичево

А1 On - 29.03.2013

СДСМ најави тужби против новинарот Драган Павловиќ-Латас, главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија, Горан Иванов и против одговорните лица на интернет порталот “Курир“.

СДСМ ќе ги тужи Латас и Курир

Н.Македонија - 29.03.2013

Социјал демократскиот сојуз на Македонија, соопшти дека ќе ги тужи Драган Павловиќ-Латас и одговорните лица на порталот “Курир” затоа што како што се вели во соопштението, од нивна страна биле ...

ВМРО-ДПМНЕ во ДИК бараше „правда“ која им ја ускрати на другите

+инфо - 29.03.2013

На едно избирачко место во Струмица ќе се прегласува, а на останатите две, за кои приговори поднесе владејачката коалиција „За Македонија заедно“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Државната изборна комисија ...

ДИК пресече - во Кичево нема втор круг

+инфо - 29.03.2013

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник. ДИК вчера до полноќ расправаше по двата приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево.

Рокот истече, ДИК се уште расправа за приговорите

Фактор - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.

СДСМ најави тужби за Латас, Горан Иванов и Курир

+инфо - 29.03.2013

Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО-ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот ...

ДИК одлучи да се прегласува во Долнени

+инфо - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови од членовите од ДПА и ВМРО-ДПМНЕ, го прифати приговорот на ДПА за прегласување во општина Долнени.

ДИК ќе пребројува гласачки ливчиња од Чаир, виси ли и победата на Меџити?

+инфо - 29.03.2013

Членовите на Државната изборна комисија од ВМРО-ДПМНЕ и од ДПА го усвоија предлогот да се отвори гласачка кутија од едно избирачко место од општина Чаир и да се пребројат ливчињата, за да се утврдела ...

СДСМ со ДУИ го продаде Кичево за Заев, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА им ја земаат Струмица

Вечер - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево.Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Првиот приговор на ВМРО-ДПМНЕ за Струмица веќе уважен, ќе има втор круг?!

Либертас - 29.03.2013

Во тек е седницата на ДИК на која се разгледуваат поднесените приговори од страна на ВМРО-ДПМНЕ за три избирачки места во Струмица, пренесува Бриф.

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

МК News - 29.03.2013

Вчера во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните ...

Ќе биде ли победата пораз за Зоран Заев

Локално - 29.03.2013

Државната Изборна Комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица, а за другите два приговора за гласачките места 1730 и 1734 расправата ќе ...

Драма во ДИК: Mакедонците ќе се изедат – СДСМ против Кичево, ВМРО ДПМНЕ за Струмица

МК News - 29.03.2013

Според информациите членовите на ДИК до долго во ноќта расправаа по приговорите на партиите. Сител и Курир јавија дека скандалозно членовите на СДСМ гласале против – воздржано приговорот на ВМРО ...

Прифатен приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, можен втор круг

Вечер - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица.

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Кирилица - 29.03.2013

Вечерва во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните ...

Втор круг и во Струмица?!

Кирилица - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) утринава го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место во Струмица, за гласачкото место број 1.727, и со тоа се отвора можноста за втор круг на избори.

ДИК продолжува да ги разгледува приговорите

Канал5 - 29.03.2013

Државната изборна комисија продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

СДСМ во ДИК гласаше против Македонците во Кичево

Кирилица - 29.03.2013

На седницата на Државната изборна комисија, на која се одлучува за приговорите на првиот круг од локалните избори, Социјалдемократскиот сојуз гласаше против себе, односно против приговорите поднесени ...

ДИК одлучи – нема втор круг во Кичево, Дехари е градоначалник. Сеуште неизвесно за Струмица

Либертас - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.

ДИК се уште расправа за приговорите по изборниот процес

МРТ - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

Прифатен приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, можен втор круг

МК News - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица.

ДИК пресече – Нема втор круг во Кичево

МК News - 29.03.2013

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник. ДИК вчера до полноќ расправаше по двата приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево.

Видео: Кавгата во ДИК за Струмица

МК News - 29.03.2013

За време на ноќешното заседание ДИК прифати еден приговор за Струмица, каде што можно е да има прегласување на едно избирачко место.

СДСМ најавува тужби за Сител и Курир

Либертас - 29.03.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на СДСМ: Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и ...

СДСМ најави тужби за Латас, Горан Иванов Ѕинго и Курир

МК News - 29.03.2013

Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО-ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот ...

СДСМ најави тужби против Латас и „Курир“

Кирилица - 29.03.2013

Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО-ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот ...

Виси ли и победата на Меџити? ДИК ги пребројува гласачките ливчиња од Чаир

МК News - 29.03.2013

Членовите на Државната изборна комисија го усвоија предлогот да се отвори гласачка кутија од едно избирачко место од општина Чаир и да се пребројат ливчињата, за да се утврди фактичката состојба на ...

Драма во ДИК: Власта прави се Струмица да „падне“

Бриф - 29.03.2013

Во тек е седницата на ДИК на која се разгледуваат поднесените приговори од страна на ВМРО ДПМНЕ за три избирачки места во Струмица.

СДСМ ќе ги тужи Латас и Курир за лагите за Кичево, Груевски блефирал со приговорите

Бриф - 29.03.2013

Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот ...

ДИК го разгледува приговорот на ДПА за голем фалсификат во Чаир

Бриф - 29.03.2013

Државната изборна комисија почна да ги разгледува приговорите од Демократската партија на Албанците која бара поништување на гласањето на сите избирачки места во општина Чаир.

ДИК одлучи за Кичево нема втор круг избори

Тера - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за Кичево, со што таму нема да има прегласување за избор на градоначалник, откако комисијата во среда до полноќ расправаше по двата приговора ...

Скандал:СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Нетпрес - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир и на Сител, гласале против приговорите на ...

СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Press24 - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за ...

ДИК прифати еден приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, ќе има ли втор круг?

БезПардон - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица, а за другите два приговора за гласачките места 1730 и 1734 расправата ќе ...

Прифатен приговор на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, можен втор круг

Курир - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица.

Можен втор круг во Струмица, ДИК прифати приговор на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица, пренесува “Курир“.

ДИК : Нема прегласување во Кичево!

Дума - 29.03.2013

Во Кичево нема да има прегласување за избор на градоначалник. ДИК, ноќеска, ги одби и двата приговори за Кичево. Членовите на ДИК предложени од ДУИ и ДПА, гласаа против приговорите, СДСМ беа ...

ДИК го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

Press24 - 29.03.2013

Државната изборна комисија утринава го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачко место во Струмица Се работи за гласачкото место број 1727 во Струмица, каде е можен втор круг на избори.

ДИК ги одби приговорите за Кичево-нема прегласување!

eReporter - 29.03.2013

Државната изборна комисија ги одби двата приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за гласачкиот процес во Кичево, поради што таму нема да има прегласување.

ДИК расправа за приговорите по изборниот процес

Press24 - 29.03.2013

Државната изборна комисија и денеска ќе продолжи да расправа по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии Законскиот рок од 48 часа на ДИК заврши синоќа во 19 часот, а ...

ДИК го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за Струмица

Република - 29.03.2013

Во Струмица е можен втор круг на избори Државната изборна комисија (ДИК) утринава го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место во Струмица, за гласачкото место број 1.727, и со тоа се ...

Можен втор круг во Струмица

еВести - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица.

ДИК и денеска ќе расправа за приговорите

Sky - 29.03.2013

Продолжува расправата на ДИК по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките парти. Иако синоќа во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа на ДИК сепак членовите на Комисијата ...

Рокот истече, ДИК се уште расправа

Курир - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.

Продолжува расправата на ДИК по приговорите за изборниот процес

Република - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска продолжува со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес во првиот круг од локалните избори поднесени од страна на политичките партии.

ДИК се уште расправа по приговорите за изборниот процес

БезПардон - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

ДИК расправа по другите два приговора за Струмица

ВИС - 29.03.2013

Во моментов Државната изборна комисија ги разгледува другите два приговора на Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ за избирачките места 1730 и 1734.

Членовите на СДСМ во ДИК го „решија“ Кичево - Фатмир Дехари и официјално градоначлник

Press24 - 29.03.2013

Гласајќи воздржано, членовите на СДСМ во ДИК оневозможија прифаќање на приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за изборните резултати во Кичево Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува ...

Рокот истече - ДИК уште расправа за приговорите

Таратур - 29.03.2013

Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува преостанатите приговори за првиот круг од локалните избори, иако рокот за тоа истече синоќа во 19 часот.

ДИК: Во Кичево нема да има втор круг!

Sky - 29.03.2013

Државна изборна комисија ги одби приговорите за Кичево и во овој град нема да има прегласување. До синоќа по полноќ ДИК расправаше за двата приговори во Кичево, заменикот на овластениот предлагач од ...

ДИК одлучи за Кичево нема втор круг избори

Хајд Парк - 29.03.2013

Прочитано: 100 пати Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за Кичево, со што таму нема да има прегласување за избор на градоначалник, откако комисијата во среда до полноќ расправаше по ...

Тензична драма во ДИК за Струмица

Таратур - 29.03.2013

Продолжува драмата, кавгите, обвинувањата и префрлањата во Државната изборна комисија за Струмица. Мнозинството во Државната изборна комисија, го прифати и вториот приговор од ВМРО-ДПМНЕ и поништи ...

Видео: Еве како изгледа драмата во ДИК за Струмица

Фама - 29.03.2013

Приговорите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за трите избирачки места во Струмица вистинска драма за ДИК. Еве како изгледа атмосферата во Државната изборна комисија Видео: ...

ФОТО: Еве ја вистината за Кичево

Sky - 29.03.2013

- Режимските мегафони се обидуваат да го исперат ВМРО ДПМНЕ за своите срамни одлуки за изборниот процес во Кичево и токму заради сите изнесени невистини и клевети најавуваме тужби против новинарот ...

СДСМ: Приговорите за Кичево немаше да сменат ништо

Нетпрес - 29.03.2013

Приговорите што ВМРО ДПМНЕ ги поднесе за две гласачки места во општина Кичево нема да го сменеа изборниот резултат, велат од Социјалдемократскиот сојуз откако нивните членови во Државната изборна ...

СДСМ ќе ги тужи Латас и „Курир“

Фама - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ќе ги тужи Драган Павловиќ-Латас, главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија, Горан Иванов, и одговорните лица на порталот „Курир” поради изнесените ...

Демант на СДСМ: Не гласавме против, се воздржавме од гласање

Курир - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија попладнево преку соопштение до јавноста се закани со тужби против новинарот Драган Павловиќ-Лата с , главниот и одговорен уредник на Сител Телевизија,Горан ...

СДСМ со ДУИ го продаде Кичево за Заев, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА им ја земаат Струмица

БезПардон - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево.Членовите на СДСМ во ДИК, според информациите на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, ...

ДИК одлучи за Кичево нема втор круг избори

Макфакс - 29.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) ги одби приговорите за Кичево, со што таму нема да има прегласување за избор на градоначалник, откако комисијата во среда до полноќ расправаше по двата приговора ...

СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Денешен - 29.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според информации на Курир, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, со ...

ДИК ја прекина расправата за Струмица, прифатен еден приговор!

StrumicaNet - 29.03.2013

Државната Изборна Комисија пред петнаесеттина минути ја прекина расправата по трите приговори од ВМРО-ДПМНЕ за општина Струмица.

Можен е втор круг во Струмица, прифатен приговор на ВМРО-ДПМЕ

Денешен - 29.03.2013

Државната изборна комисија рано утрово го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачкото место број 1727 за општина Струмица.

ДИК го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

Maxim - 29.03.2013

Државната изборна комисија утринава го прифати приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за избирачко место во Струмица Се работи за гласачкото место број 1727 во Струмица, каде е можен втор круг на избори.

ДИК расправа за приговорите по изборниот процес

Maxim - 29.03.2013

Државната изборна комисија и денеска ќе продолжи да расправа по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии Законскиот рок од 48 часа на ДИК заврши синоќа во 19 часот, а ...

Членовите на СДСМ во ДИК го „решија“ Кичево - Фатмир Дехари и официјално градоначлник

Maxim - 29.03.2013

Гласајќи воздржано, членовите на СДСМ во ДИК оневозможија прифаќање на приговорот на ВМРО-ДПМНЕ за изборните резултати во Кичево Државната изборна комисија денеска продолжи да ги разгледува ...

ДИК одлучува по приговорите за првиот изборен круг

24 Вести - 28.03.2013

По два дена кавги и расправии, ДИК засега прифати само еден приговор на социјал-демократите. Со 4 гласа за, 1 против и 2-ца воздржани ДИК констатираше дека во избирачкото место 1267 во Охрид имало ...

ДИК ги одби приговорите од СДСМ за Ресен

Нова ТВ - 28.03.2013

Во ДИК во тек е седница по приговорите кои пристигнаа од изборните единици каде се забележани нерегуларности во изботниот процес.

ДИК со 12 предлози за прекршочна, 1 за дисциплинска постапка

Нова ТВ - 28.03.2013

Дванаесет иницијативи ќе поднесе ДИК до Основен суд Скопје 2 од усвоените приговори на здружената опозиција за првиот круг на локалните избори.

Бурна атмосфера на седницата на ДИК

Р.С.Европа - 28.03.2013

Атмосферата во којашто се одржуваше седницата на ДИК беше бурна и помина во расправии кои помалку се однесуваа на приговорите, а повеќе на партиските бои и начинот на кој требало да се говори на ...

ДИК ги отфрли приговорите на СДСМ за Брвеница и Радовиш

Нова ТВ - 28.03.2013

ДИК ги отфрли приговорите на СДСМ за Брвеница и Радовиш. За 7 те приговори на СДСМ за Брвеница ДИК констатираше дека нема основ за поништување на изборите на гласачките места на кои се однесуваат ...

Ако се прифатат приговорите можно е прегласување во Чаир, Охрид, Струмица...

МКД - 28.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе ја продолжи расправата по приговорите за првиот круг од локалните избори. Досега се одбиени 27 приговори на СДСМ за Кисела Вода и Штип, а делумно се ...

Кондарко побара да се проверат списоците во Ресен, ама колегите го одбија

МКД - 28.03.2013

ДИК ги разгледува и приговорите од Охрид, Аеродром, Радовиш, Прилеп и Брвеница. Комисијата претходно одби 27 приговори поднесени од СДСМ за Кисела Вода и Штип.

Податоци биле запишувани на хартија од цигари

Н.Македонија - 28.03.2013

Меѓу 428-те приговори има и такви со кои се оспорува начинот на кој некои ОИК ги утврдувале вкупниот број освоени гласови за советници во општините На што се жалат партиите до ДИК? Вкупно 428 ...

ДИК ги одби приговорите на СДСМ и за Ресен

Капитал - 28.03.2013

Државната изборна комисија на денешната седница што сеуште е во тек, ги одби приговорите на опозицискиот „Сојуз за иднината“ за првиот круг од локалните избори во Ресен, со образложение дека се ...

Препукувања во ДИК

Алфа - 28.03.2013

Приговорите на опозицијата за неделното гласање не поминуваат пред Државната изборна комисија – мнозинството членови ги отфрла како беспредметни.

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Н.Македонија - 28.03.2013

Вечерва во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните ...

Мнозинството во ДИК ги шкартираше приговорите од ДОМ и ДПТ

+инфо - 28.03.2013

Од вкупно 428 приговори поднесени од партиите за првиот круг на локалните избори, Државната изборна комисија (ДИК) во првиот дел од маратонската седница вчера решаваше за 42, кои со гласање на ...

ДИК до 19 часот треба да одлучи по приговорите за изборниот процес

+инфо - 28.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи да расправа по приговорите поднесени за првиот круг од изборникот процес.

ДИК со 12 предлози за прекршочна постапка и еден за дисциплинска

+инфо - 28.03.2013

Од поднесените приговори од здружената опозиција за првиот круг на локалните избори, досега Државната изборна комисија (ДИК) прифати само 12, за кои ќе поднесе иницијатив за прекршочни постапки.

ДИК со натегање поништи една „преполнета“ кутија во Охрид

+инфо - 28.03.2013

Гласањето на едно избирачко место во Охрид во првиот круг е поништено, оти во кутијата за гласови за градоначалник има едно ливче повеќе од бројот на регистрирани гласачи на тоа место, реши ...

ДИК од 373 приговори на „Сојузот за иднината“ му прифати само дваесетина

+инфо - 28.03.2013

Од вкупно 373 приговори поднесени од „Сојузот за иднината“ за нерегуларности во гласањето во првиот круг од локалните избори, Државната изборна комисија (ДИК) прифати едвај дваесетина.

ДИК со иницијатива за 12 прекршочни постапки

Локално - 28.03.2013

Од поднесените приговори од здружената опозиција за првиот круг на локалните избори, досега Државната изборна комисија прифати само 12, за кои ќе поднесе иницијатив за прекршочни постапки.

ДИК ги разгледува приговорите од партиите

Сител - 28.03.2013

Жешка атмосфера во ДИК. Втор ден членовите одлучуваат по приговорите од политичките партии за изборниот процес. Отфрлени 47 приговори за Ресен поднесени од коалицијата предводена од СДСМ.

ДИК се уште расправа за приговорите по изборниот процес

Сител - 28.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Канал5 - 28.03.2013

Вечерва во 19 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на резултатите од гласањето на локалните ...

Скандал: СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

МК News - 28.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за ...

ДИК се уште расправа за приговорите иако законскиот рок истече вчера

Бриф - 28.03.2013

Државната изборна комисија денеска ќе продолжи со разгледувањето и одлучувањето по приговорите за изборниот процес поднесени од страна на политичките партии.

Кавги во Државната Изборна Комисија

Таратур - 28.03.2013

Вчера, цели три часа членовите на ДИК потрошија во кавги и натегања, дали да прифатат или да одбијат само еден од 373 те приговори на социјал-демократите.

ДИК продолжува со расправата и приговорите од гласањето во неделата!

Дума - 28.03.2013

Државната изборна комисија до синоќа одбила 27 приговори на СДСМ за Кисела Вода и Штип, делумно го уважила приговорот за Демир Капија, а лицето кое јавно го покажало заокруженото избирачко ливче може ...

ДИК: Одбиени приговорите на СДСМ за Ресен

БезПардон - 28.03.2013

Во ДИК во тек е седница по приговорите кои пристигнаа од изборните единици каде се забележани нерегуларности во изботниот процес, пренесе НОВА.

ДИК ги одби приговорите за Ресен

Sky - 28.03.2013

На седница на Државната изборна комисија беа одбиени приговорите од 42 избирачки места во Ресен. Членовите на ДИК со 5 гласови „против“ и 2 „за“ ги одбиле приговорите за лица кои гласале и кои што ...

ДИК ги отфрли приговорите за Брвеница и за Радовиш

Република - 28.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК), која заседава вечерва, ги отфрли приговорите на СДСМ за Брвеница и за Радовиш. За седумте приговори на СДСМ за Брвеница ДИК констатираше дека нема основа за ...

Бурна седница, денеска, во ДИК!

Дума - 28.03.2013

Помина рокот во кој ДИК требаше да ги разгледа и да одлучи по приговорите поднесени од неколку изборни единици каде беа регистрирани нерегуларности за време на првиот изборен круг, во неделата.

Скандал: Членовите на ДИК од СДСМ гласале против приговорите на ВМРО–ДПМНЕ за Кичево

Република - 28.03.2013

Социјалдемократите пак ги „трампаа“ Кичевци, овој пат за Струмица Социјалдемократскиот сојуз на седницата на Државната изборна комисија, на која се одлучува за приговорите на првиот круг од локалните ...

СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

Курир - 28.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Скандал: СДСМ гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево

еВести - 28.03.2013

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија вечерва гласаше против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ за Кичево. Членовите на СДСМ во ДИК, според нашите информации, гласале против приговорите на ВМРО-ДПМНЕ, со ...

ДИК досега делумно прифати дваесетина приговори

Inpress - 28.03.2013

Скопје, 29 март 2013 (ИНПРЕС) Синоќа во 19:00 часот заврши законскиот рок од 48 часа во кој Државната изборна комисија требаше да се изјасни за приговорите поднесени од изборниот процес и на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ја оспоруваат победата на Дехари во Кичево

24 Вести - 27.03.2013

Приговори за седум избирачки места поднесе коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за Кичево со кои се оспорува победата на Фатмир Дехари од ДУИ.

Кавги во ДИК

24 Вести - 27.03.2013

Цели три часа членовите на ДИК потрошија во кавги и натегања, дали да прифатат или да одбијат само еден од 373 те приговори на социјал-демократите.

ВМРО-ДПМНЕ му ја оспорува победата на Заев во прв круг

А1 On - 27.03.2013

Можна ли е драма со локалните избори и во Струмица? Доколку ДИК денеска на јавна расправа ги прифати приговорите, тогаш можно е да биде оспорена победата на Зоран Заев во првиот круг, доколку ...

Во ДИК тешка расправа за опозициските приговори

Алфа - 27.03.2013

Денешниот старт на разгледувањето на приговорите, пред се на оние поднесени од опозицијата, навести дека во тешка атмосфера ќе помине работата на Државната изборна комисија во наредните денови.

Расправии во ДИК по приговорите на опозицијата

Капитал - 27.03.2013

Сериозна расправа во Државната изборна комисија попладнево откако откако претставниците на СДСМ ги изнесоа забелешките за гласањето на неколку места во Тетово.

ВМРО-ДПМНЕ ги оспорува Струмица и Кичево

+инфо - 27.03.2013

Владејачката партија ја оспорува победата на Зоран Заев, кандидат за градоначалник за Струмица од здружената опозиција предводена од СДСМ, како и победата на Фатмир Дехари, кандидатот за ...

Жестока и долга расправа за приговорите во ДИК

+инфо - 27.03.2013

Жестока расправа во Државната изборна комисија започна откако на дневен ред дојдоа преставките поднесени од партиите за првиот круг од локалните избори од страна на СДСМ.

Нема втор изборен круг за Кичево

Вечер - 27.03.2013

ДИК доцна попладнево ќе ги разгледува доставените приговори за Кичево. Според официјалните податоци од Државната изборна комисија, повлечени се сите приговори освен два, што значи дека ќе нема втор ...

Во ДИК тешка расправа за опозициските приговори

Локално - 27.03.2013

Денешниот старт на разгледувањето на приговорите, пред се на оние поднесени од опозицијата, навести дека во тешка атмосфера ќе помине работата на Државната изборна комисија во наредните денови.

ДИК во 13 часот ќе ги разгледува приговорите

Бриф - 27.03.2013

Државната изборна комисија денес во 13 часот ќе одржи седница во салата за состаноци на ДИК, на која ќе се разгледуваат приговорите за гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите од гласањето ...

ВМРО-ДПМНЕ ја оспорува победата на Заев, ДИК ќе се произнесе попладнево

Sky - 27.03.2013

Седница на државната изборна комисија ќе се одржи денеска во 13:00 часот на која ќе бидат разгледани приговорите за глсањето.

Партиско препукување во ДИК околу претставките

Хајд Парк - 27.03.2013

Прочитано: 372 пати Почна расправата во Државната изборна комисија(ДИК) по претставките што ги поднесе овластениот подносител на СДСМ за изборниот процес во неделата.

Кавги на седницата на ДИК за приговорите!

БезПардон - 27.03.2013

Повеќе од три часа членовите на ДИК потрошија во кавги и натегања, дали да прифатат или да одбијат само еден од 373-те приговори на СДСМ, објави телевизија 24 Вести.

Партиско препукување во ДИК околу претставките

Макфакс - 27.03.2013

Почна расправата во Државната изборна комисија(ДИК) по претставките што ги поднесе овластениот подносител на СДСМ за изборниот процес во неделата.

СДСМ: Власта да не ја лаже паметот да ја оспори победата на Заев

+инфо - 26.03.2013

Најмалку триста и педесет претставки ќе поднесе здружената опозиција „Сојуз за иднината“ до Државната изборна комисија (ДИК) за нерегуларностите на денот на изборите, информираше на денешната ...

Неколку стотина приговори пристигнале до ДИК

Макфакс - 26.03.2013

Неколку стотина приговири за Локалните избори 2013 години, од кои поголемиот дел се од опозицијата, пристигнале до Државната изборна комисија (ДИК) во законски утврдениот рок, кој истече во вторник ...

ДИК ги чека евентуалните приговори

Алфа - 25.03.2013

Претседателот на ДИК на денешната прес – конференција ја повтори својата вчерашна оценка дека гласањето во првиот круг од локалните избори иако поминал мирно, сепак покажал сериозни прекршувања на ...