TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОБСЕ посредува за кризата во Киргистан

А1 - 11.04.2010

ОБСЕ почна преговори со киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев за начините за завршување на кризата во таа држава.

Бакиев нема да поднесе оставка

Алсат-М - 11.04.2010

Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев изјави за западни медиуми дека нема да поднесе оставка и секој обид да биде убиен ќе го „потопи Киргистан во крв“.

ОБСЕ преговара со киргистанскиот претседател

Телма - 11.04.2010

ОБСЕ почна преговори со киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев за начините за завршување на кризата во таа држава.

САД разговараат со новата киргистанска власт

Форум - 11.04.2010

Американската државна секретарка телефонски разговарала со привремената самопрогласена премиерка на Киргистан за да ја изрази „поддршката на САД за киристанската упрева“, соопшти ...

Клинтон разговарала со Отумбаева

Р.С.Европа - 11.04.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон телефонски разговарала со самопрогласениот привремен лидер на Киргистан Роза Отумбаева.

„Кризни разговори“ во Киргистан помеѓу привремената влада и претседателот

Кирилица - 11.04.2010

Вчера, Киргистанската привремена влада во Бишкек одржа комеморација за загинатите во нередите во земјата, а претседателот бакиев се уште се наоѓа во југот на земјата Претставници ...

Бакиев нема да поднесе оставка

Алфа - 11.04.2010

Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев изјави за западни медиуми дека нема да поднесе оставка и секој обид да биде убиен ќе го „потопи Киргистан во крв“.

Киргистанската влада кривично ќе го гони претседателот ?

Р.С.Европа - 11.04.2010

Привремената влада во Киргистан соопшти дека размислува да го приведе претседателот Курманбек Бакиев кого го обвинува за смртта на близу осумдесетина луѓе во протестите кои ...

Голема игра на Русија, САД и Кина

Вечер Прес - 11.04.2010

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон разговараше со претседателката на преодната Влада на Киргистан Роза Отунбаева, соопшти завчеравечер Стејт департментот.

Најмалку 79 жртви на насилствата во Киргистан

А1 - 10.04.2010

Бројот на жртвите од масовните немири во Киргистан според последниот биланс се искачи на 79, откако вчера починаа уште три лица, објави портпаролот на Министерството за здравство ...

Свет - Преврат по руско сценарио

Време - 10.04.2010

Еден од членовите на новата влада во Киргистан истакна дека Русија одиграла значајна улога во уривањето на претседателот Курманбек Бакиев и најави затворање на американската база ...

свет-Киргистанскиот бунт се претвори во оплакување на загинатите

Вест - 10.04.2010

Насобраните демонстранти во центарот на Бишкек го обвинуваат претседателот Бакиев за жртвите. Роза Отунбаева, лидер на опозициската привремена влада, посети една болница во Бишкек ...

Киргистан се опростува од жртвите во Бишкек

Алсат-М - 10.04.2010

Околу седум илјади лица се собраа денеска на гробиштата Ата-Беит во киргистанските планини да се опростат од 79-те загинати во судирите помеѓу демонстрантите и безбедносните сили ...

Бакиев подготвен за преговори со опозицијата

Алсат-М - 10.04.2010

Поразениот претседател на Киргистан Kурманбек Бакиев денеска изјави дека е подготвен да преговара со опозицијата, со цел да се спречи граѓанска војна.

Комеморативен собир во Бишкек

Утрински - 10.04.2010

Бишкек - Околу илјада луѓе се собраа вчера во центарот на Бишкек за да присуствуваат на комеморативен собир во чест на жртвите при соборувањето од власт на претседателот Курманбек ...

САД понуди помош за Киргистан

Р.С.Европа - 10.04.2010

Соединетите американски држави понудија да испратат помош во Киргистан по немирите во земјата во кои загинаа седумдесетина лица.

САД го суспендираа користењето на базата во Киргистан

Р.С.Европа - 10.04.2010

Американската армија ги суспендира летовите од воздушната база Манас во Киргистан, поради нестабилноста во таа земја.

Киргистанскиот претседател разговарал со претставници на привремената влада

Р.С.Европа - 10.04.2010

Претставници на Киргистанската привремена влада и претседателот на земјата Курманбек Бакиев одржаа „кризни разговори“, јавија новинските агенции.

ОБСЕ: Привремената киргистанска влада е подготвена да преговара

Р.С.Европа - 10.04.2010

Претставникот на ОБСЕ во Киргистан денеска изјави дека Киргистанската привремена влада и претседателот на земјата Курманбек Бакиев одржле разговори со цел надминување на кризата ...

Соборениот претседател на Киргистан ја испразнил државната каса пред да избега

Кирилица - 10.04.2010

Државната каса е речиси празна, средствата се префрлени, тврдат високи претставници на привремената влада Соборениот претседател на Киргистан, Курманбек Бакиев, и неговите блиски ...

Најмалку 79 жртви на насилствата во Киргистан

Макфакс - 10.04.2010

Бројот на жртвите од масовните немири во Киргистан според последниот биланс се искачи на 79, откако вчера починаа уште три лица, објави портпаролот на Министерството за здравство ...

Најмалку 79 жртви на насилствата во Киргистан

Алфа - 10.04.2010

Бројот на жртвите од масовните немири во Киргистан според последниот биланс се искачи на 79, откако вчера починаа уште три лица, објави портпаролот на Министерството за здравство ...

Во насилството во Киргистан 79 загинати

Форум - 10.04.2010

Во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во средата загинале 79 лица што е прогласена за дефинитивна бројка, а на простувањето од жртвите во сабота се собрале седум илјади ...

САД ги обновија летовите од воената база "Манас" во Киргистан

Inpress - 10.04.2010

Бишкек, 10. април (ИНПРЕС) Вооружените сили на САД продолжија со летовите од воената база "Манас" во Киргистан, пренесе РИА Новости.

Државна комеморација за загинатите во Киргистан

Р.С.Европа - 10.04.2010

Киргистанската привремена влада денеска во Бишкек одржа комеморација за загинатите во нередите во земјата. Лидерката Роза Отунбаева, пред околу 3 илјади присутни граѓани, изјави ...

Бакиев не се повлекува, Киргистан тагува по жртвите

Н.Македонија - 10.04.2010

Соборениот киргистански претседател Курманбек Бакиев вчера изрази подготвеност да преговара со опозицијата за да се спречи граѓанска војна во земјата, откако најмалку 76 лица беа ...

САД: Во Киргистан не е извршен воен удар

А1 - 09.04.2010

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Бакиев и неговите соработници ја испразниле државната каса

А1 - 09.04.2010

Соборениот претседател на Киргистан, Курманбек Бакиев и неговите блиски соработници ја испразниле државната каса пред да пребегнат, принудувајќи ја времената влада да го замрзне ...

Насилството во Киргистан продолжува

Deutsche Welle - 09.04.2010

Самопрогласената преодна влада во Киргистан бара поддршка од Русија и размислува за предвремено затворање на американската воена база Менас, важна за НАТО во ...

Протераниот Претседател бара разговори, во болниците во Киргистан нема доволно крв за ранетите

Канал5 - 09.04.2010

Киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев понудил разговори со како што ги нарекол, привремената Влада што ја заменила неговата администрација.

Свет - Опозицијата завладеа со Киргистан

Време - 09.04.2010

Лидерката на опозицијата и шефица на новата самопрогласена влада во Киргистан, Роза Отунбаева, изјави дека новата влада ја презела контролата речиси над целата ...

Комеморативен собир во Бишкек

Алсат-М - 09.04.2010

Околу илјада луѓе се собраа во центарот на Бишкек за да присуствуваат на комеморативен собир во чест на жртвите при соборувањето од власт на претседателот ...

Киргистан не толерира неправда

Deutsche Welle - 09.04.2010

Неколку дена по падот на владата во Киргистан, ситуацијата се` уште не е наполно смирена. Што беше причината за незадоволството кај народот, зошто дојде до протести и пад на ...

Вашингтон воздржан кон новата власт во Киргистан

Телма - 09.04.2010

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар , изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Го бркале Бакиев за да ги избркаат САД!?

Дневник - 09.04.2010

НОВОТО РАКОВОДСТВО ВО БИШКЕК ПОТВРДИ ДЕКА ДОБИЛО ПОДДРШКА ОД РУСИЈА ЗА БУНТОТ Речиси веднаш откако Обама и Медведев наздравија за договорот што би требало да биде основа за нова ...

Бакиев сакаше да игра како Јосип Броз

Утрински - 09.04.2010

Кога демократските институции се незрели и базирани на лоши, па дури и катастрофални избори, луѓето бараат поинакви средства за да го искажат своето ...

Крвав судир меѓу северот и југот на Киргистан

Утрински - 09.04.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Пет години по револуцијата на лалето во Киргистан четири северни провинции им се реваншираа на оние од југот, па претседателот ...

Киргистан: привремената влада отфрла разговори со претседателот

Р.С.Европа - 09.04.2010

Лидерот на самопрогласената нова влада Роса Отунбаева изјави дека не планира да разговара со отстранетиот претседател Курманбек Бакиев.

Затворен банкарскиот систем на Киргистан

Макфакс - 09.04.2010

Новите лидери на Киргистан го затворија националниот банкарски систем, откако соборениот од власт претседател Курманбек Бакиев ја испразнил државната каса и побегнал од земјата.

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар

МРТ - 09.04.2010

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Новата власт во Киргистан најави затворање на американската воена база

МРТ - 09.04.2010

Припадниците на новата револуционерна власт во Киргистан во четврток соопштија дека Русија им помогнала да го извршат државниот удар и да го симнат од власт ...

Отунбаева тврди дека американската база останува во Киргистан

Форум - 09.04.2010

Претседателката на привремената влада на Киргистан изјавила дека американската воена база ќе остане, негирајќи ги сите шпекуалции дека тоа ќе се случи, пренесе AFP Воздухопловната ...

Русија ја признава новата киргистанска власт, САД воздржани

Р.С.Европа - 09.04.2010

Русија се движи кон признавање на самопрогласеното политичко раководство на Киргистан, додека САД се уште не одлучиле дали ќе ја признаат новата власт.

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар

Кирилица - 09.04.2010

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули - Ќе се потпираме на факти и ќе дејствуваме ...

САД повикува на мир во Киргистан

Нетпрес - 09.04.2010

Соединетите Држави жалат поради насилството кое го зафати Киргистан и во кое загинаа десетици лица, и ги повикуваат двете страни да го обноват мирот, објави ...

Русија ќе ја призне новата киргистанска Влада

Кирилица - 09.04.2010

САД повика на мирно решавање на ситуацијата во Киргистан Русија се движи кон признавање на самопрогласеното политичко раководство на Киргистан, додека САД се ...

Новите власти во Киргистан тврдат дека Москва им помогнала

Алфа - 09.04.2010

Новите власти во Киргистан добиле помош од Русија во соборувањето на претседателот Курманбек Бакиев и за возврат планираат да ја затворат американската воена ...

Комеморативен собир во Бишкек

Алфа - 09.04.2010

Околу илјада луѓе се собраа во центарот на Бишкек за да присуствуваат на комеморативен собир во чест на жртвите при соборувањето од власт на претседателот ...

Новата власт во Киргистан најави затворање на американската воена база

Макфакс - 09.04.2010

Припадниците на новата револуционерна власт во Киргистан во четврток соопштија дека Русија им помогнала да го извршат државниот удар и да го симнат од власт ...

Киргистан: погреб на жртвите во немирите

Р.С.Европа - 09.04.2010

Во Киргистан денеска беа погребани убиените во нередите во главниот град Бишкек. Станува збор за најмалку 75 загинати.

Киргистанскиот претседател Бакиев собира симпатизери за враќање на власт

Inpress - 09.04.2010

Вашингтон/Скопје, 9. април (ИНПРЕС) Политичката опозиција во Киргистан прогласи нова привремена влада за која вели дека ќе раководи со оваа централноазиска ...

Државен удар по руско сценарио

Оn.net - 09.04.2010

Лидерството на новата привремена влада на Киргистан откри дека Русија одиграла значајна улога во протерувањето на претседателот Курманбек Бакиев и најави ...

Бакиев: Не признавам пораз

Макфакс - 09.04.2010

Претседателот на Киргистан, Курманбек Бакиев одби да се повлече од функцијата и додаде дека не ја признава власта насилно преземена од опозицијата.

Киргистан и новата власт

Кирилица - 09.04.2010

Консолидирајќи ја нивната победа по крвавите судири, лидерите на опозицијата најавија избори после шест месеци во Киргистан Но, имаше и знаци на ...

САД повикува на мир во Киргистан

Макфакс - 09.04.2010

САД жали поради насилството што го зафати Киргистан и во кое животот го изгубија десетици лица и повикуваат двете страни да го обноват мирот, објави Белата ...

Бакиев: Не признавам пораз

Алфа - 09.04.2010

Претседателот на Киргистан, Курманбек Бакиев одби да се повлече од функцијата и додаде дека не ја признава власта насилно преземена од опозицијата.

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар

Сител - 09.04.2010

САД не сметаат дека во Киргистан е извршен воен удар, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Новата киргиска влaст најави затворање на американската база

Форум - 09.04.2010

Новото раковдство на Киргистан соопштија дека Русија им помогнала да го симнат од власт претседателот Бекиев и дека имаат намера да ја затворат американската ...

Русија испратила војници во Киргистан

Нетпрес - 09.04.2010

Русија испратила војници во Киргистан со намера да ги заштити руските државјани, вклучувајќи ги оние во својата воздухопловната база Кант.

Времено затворена американската амбасада во Киргистан

Макфакс - 09.04.2010

Американската амбасада во Киргистан привремено е затворена, по крвавите безредија во земјата кои доведоа до соборување на власта во оваа поранешна советска ...

ЕУ ќе ја проценува состојбата после државниот удар во Бишкек

Макфакс - 09.04.2010

Високиот претставник на Европската унија (ЕУ) за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон побара од Пјер Морел задолжен за централна Азија да го посети ...

ЕУ сеуште не ја признава новата власт во Киргистан

Кирилица - 09.04.2010

Европската унија засега се воздржува од признавање на новата власт во Киргистан - Премногу е рано сега да се зборува за тоа, изјави денеска портпаролката на ...

Привремената влада на Киргистан нема да дозволи граѓанска војна

Форум - 09.04.2010

Русија испрати падобрански единици во базата во Киргистан Договорени преговори во Киргистан Најмалку 17 мртви, вонредна состојба во престолнината на Киргистан В.д.

Киргистан под контрола на опозицијата

Н.Македонија - 09.04.2010

Новото раководство го распуштипарламентоти побара оставка од претседателот. Русија ја призна привременатавлада и понуди хуманитарнапомош Киргистанската ...

Новата киргистанска власт ја затвора американската база

eReporter - 09.04.2010

Претставници на новата власт во Киргистан соопштија синоќа дека Русија помогнала во соборувањето на претседателот Курманбек Бакијев, обелоденувајќи дека ...

Русија прати војници во Киргистан

eReporter - 09.04.2010

Русија прати свои војници во Киргистан во намера да ги заштити руските државјани, вклучувајќи ги и оние во воздушната база Кант.

Курманбек Бакиев сака да преговара со опозицијата

Идивиди - 09.04.2010

Бишкек, 9 април (МИА) - Соборениот киргистански претседател Курманбек Бакиев денеска најави дека е подготвен да преговара со опозицијата со цел да се спречи граѓанска војна.

Отунбајева исклучува преговори со Бакијев

eReporter - 09.04.2010

Претседателката на преодната влада во Киргистан, Роса Отунбајева ја отфрли денеска понудата на соборениот претседател Курманбек Бакијев за преговори и го обвини за поттикнување ...

Опозицијата во Киргистан формираше нова влада

А1 - 08.04.2010

Киргистанските медиуми јавуваат дека опозицијата составила нова влада на чело со поранешната министерка за надворешни работи Роза Отунбаева.

Динара

Дневник - 08.04.2010

Нема да ја заборавам мојата последна средба со 5 жени-змеј кои не беа политичарки, не беа моќници - беа само упорни и страсни борци за подобар Киргистан .

Опозицијата ја презеде власта во Киргистан - светот денеска

Телма - 08.04.2010

Опозицијата во Киргистан ја презеде денеска власта по судирите меѓу антивладини демонстранти и силите за безбедност.

Полицијата уби петмина демонстранти

Утрински - 08.04.2010

Бишкек - Петмина беа убиени откако полицијата отвори оган врз демонстранти во центарот на Бишкек, јавија западни медиуми.

Опозицијата во Киргистан формира преодна влада

Deutsche Welle - 08.04.2010

По протестите против владата во Киргистан, во кои загинаа 65, а околу 400 луѓе се ранети, опозицијата ја презела власта и ќе формира преодна влада.

Свет - Револуција во Киргистан

Време - 08.04.2010

Најмалку 17 луѓе се убиени, а повеќе од сто се ранети откако полицијата вчера отвори оган врз демонстрантите во центарот на Бишкек, главниот град на ...

Опозицијата ја презеде власта во Киргистан

Алсат-М - 08.04.2010

Лидерот на опозицијата и шеф на новата самопрокламирана влада во Киргистан, Роза Отунбајева изјавила денеска дека новата влада ја презела контролата скоро на ...

Путин разговараше со лидерката на киргистанската привремена влада

Телма - 08.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин денеска телефонски разговараше со лидерката на привремената влада на Киргистан Роза Отунбаева, пренесоа светските агенции, ...

Државен преврат во Киргистан

Канал5 - 08.04.2010

Опозицијата во Киргистан ја презеде власта ,по судирите мегу демонстрантите и полицијата во кои загинаа 73 лица, а 1000 се повредени.

Опозицијата ветува нов пат

Deutsche Welle - 08.04.2010

По крвавите протести во Киргистан, опозицијата ја презеде власта во земјата. Предводникот на опозицијата Роза Отунбајева побара од избеганиот претседател на ...

Прогонетиот киргистански Претседател нема намера да поднесе оставка

Канал5 - 08.04.2010

Киргистанскиот Претседател Курманбек Бакиев кој беше принуден да го напушти главниот град по крвавиот пуч, нема намера да поднесе оставка.

Со крвав бунт дојде на власт, со уште покрвав го соборија

Дневник - 08.04.2010

НАРОДОТ ГО СОБОРИ КИРГИСТАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ КУРМАНБЕК БАКИЕВ Тоа што вчера го направивме беше нашиот одговор на репресијата и тиранијата што ги спроведуваше ...

Продолжуваат тензиите во Бишкек

Макфакс - 08.04.2010

Толпи демонстранти денеска ја опколија зградата на Градската управа за внатрешни работи во Бишкек, откако биле пуштени гласини дека таму се крие Жаниш Бакиев, ...

Министерот за внатрешни на Киргистан е жив-го преживеал нападот

Макфакс - 08.04.2010

Министерот за внатрешни работи на Киргистан, Молдомуса Конгатиев не загинал за време на вчерашниот државен удар и покрај тоа што голем дел од медиумите ...

Опозицијата презеде контрола во Киргистан по немирите

Сител - 08.04.2010

Опозицијата во Киргистан ја презеде денеска власта по судирите меѓу антивладини демонстранти и силите за безбедност.

ЕУ подготвена да помогне во Киргистан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Шефицата за надворешни работи на Европската унија Кетрин Ештон денеска изрази задоволство од знаците на стабилизација во Киргистан, додавајки дека „брзото ...

Русија упати падобранска единица во Киргистан

Макфакс - 08.04.2010

Русија денеска упати околу 150 падобранци во својата воена база во Киргистан, изјави началникот на генералштабот на руската војска Николај Макаров.

Бакиев не отстапува

Р.С.Европа - 08.04.2010

Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев изјави дека нема да отстапи од функцијата. „Јас сум избраниот шеф на државата и не прифаќам било каков пораз“ рече ...

Киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев не го признава поразот

Inpress - 08.04.2010

Москва, 8. април (ИНПРЕС) Претседателот на Киргистан Курманбек Бакиев во интервју за радио "Ехото на Москва" изјави дека не го признава поразот.

Бакиев не се предава

Оn.net - 08.04.2010

Киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев, кој побегна од Бишкек додека во градот сè уште траеше крвавиот протест во кој загинаа 75 а беа повредени повеќе од ...

Киргистанскaтa привременa влада очекува руска помош

Форум - 08.04.2010

Самопрогласената Киргистанската влада ја гледа Русија како свој „клучен стратешки партнер“ и побара од Москва финансиска и стратешка поддршка, изјави во ...

Путин понуди помош на Киргистан

МРТ - 08.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин имаше телефонски разговор со времениот лидер во Киргистан Роза Отунбаева, при што понуди руска помош на оваа централно-азиска ...

Продолжуваат тензиите во Бишкек

МРТ - 08.04.2010

Толпи демонстранти денеска ја опколија зградата на Градската управа за внатрешни работи во Бишкек, откако биле пуштени гласини дека таму се крие Жаниш Бакиев, ...

Оставка на владата во Киргистан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Опозицијата во Киргистан соопшти дека премиерот Данијар Усенов си поднесол оставка, а од извори на аеродромот во Бишкек излезе информација дека претседателот ...

Владата на Киргистан поднесе оставка

Inpress - 08.04.2010

Бишкек, 8. април (ИНПРЕС) Владата на Киргистан поднесе оставка, а претседателот Курманбанек Бакиев го напушти главниот град на државата Бишкек.

Демонстрации и во киргистанскиот град Ош, ограбена зградата на Владата во Бишкек

Кирилица - 08.04.2010

Во јужниот киргистански град Ош почнаа демонстрации во кои се бара оставка од претседателот на државата Курманбек Бакиев.

ВИДЕО: Хаос во Киргистан, двајца владини функционери во критична состојба

Нетпрес - 08.04.2010

Протестите во Киргистан добиваат нова димензија откако светските медиуми пренесоа дека во нередите тешко повредени се министерот за внатрешни работи и заменик ...

Опозицијата ја презема власта во Киргистан

Оn.net - 08.04.2010

видео вест По смртоносните судири во Бишкек опозицијата во Киргистан соопшти дека постигнала договор со Владата да поднесе оставка, додека се уште се чека на ...

Демонстрации и во киргистанскиот град Ош

Сител - 08.04.2010

Во јужниот киргистански град Ош почнаа демонстрации во кои се бара оставка од претседателот на државата Курманбек Бакиев.

Опозицијата ја презема владата на Киргистан

Форум - 08.04.2010

Опозициските лидери во Киргистан во четвртокот објавија дека ја преземале контролата врз владата на Киргистан по речиси дводневните судири помеѓу опозициските ...

Новите власти во Киргистан повикаа на мир

Макфакс - 08.04.2010

Поранешната министерска за надворешни работи на Киргистан Роза Отунбајева денеска ги повика луѓето на мир и нагласи нека новите власти ќе сторат се, за ...

Во немирите во Киргистан - 68 загинати и 527 повредени (ФОТО)

Inpress - 08.04.2010

Бишкек, 8. април (ИНПРЕС) Бројот на жртвите во немирите во Киргистан достигна 68 лица. Бројката ја објави Министерството за здравство на земјата, пренесе Франс ...

Отунбаева на чело на привремената влада во Киргистан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Киргистанската опозиција соопшти дека ја превзела контролата во земјата и оти Парламентот е распуштен по вчерашните крвави протетси во кои загинале најмалку 65 ...

Базата во Киргистан останува отворена за американските сили

Р.С.Европа - 08.04.2010

Опозиционата лидерка Роза Отунбаева, која е на чело на привремената влада на Киргистан, изјави дека клучната воздушна воена база во земјата останува отворена ...

Путин понуди помош на Киргистан

Макфакс - 08.04.2010

Рускиот премиер Владимир Путин имаше телефонски разговор со времениот лидер во Киргистан Роза Отунбаева, при што понуди руска помош на оваа централно-азиска ...

Киргистанскиот претседател ќе поднесе оставка

Кирилица - 08.04.2010

Гувернерот на киргистанската област Џалал-Абад, Кошбај Масиров, денеска изјави дека претседателот Курманбек Бакиев ќе поднесе оставка, пренесоа руските ...

Опозицијата ја презеде контролата во Киргистан

Алфа - 08.04.2010

По крвавите антивладини протести во Киргистан, во кои загинаа 65 луѓе, а стотици се повредени, опозицијата денеска презеде целосна контрола над власта и го ...

ОН и ОБСЕ ќе испратат претставници во Киргистан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун изјави дека утре во Киргистан, како специјален пратеник, ќе го испрати поранешниот словачки шеф на ...

Преодна Влада во Киргистан

Кирилица - 08.04.2010

Противниците го обвинуваат претседателот за корупција и непотизам, за ограничување на слободата на мислење Опозицијата во Киргистан ја презеде контролата над ...

Демонстрации и во киргистанскиот град Ош, ограбена зградата на Владата во Бишкек

МРТ - 08.04.2010

Во јужниот киргистански град Ош почнаа демонстрации во кои се бара оставка од претседателот на државата Курманбек Бакиев.

Опозицијата презеде контрола во Киргистан

Кирилица - 08.04.2010

Опозицијата во Киргистан ја презеде денеска власта по судирите меѓу антивладини демонстранти и силите за безбедност Роза Отунбаева која вчера го презеде ...

Русија испрати падобрански единици во базата во Киргистан

Форум - 08.04.2010

Договорени преговори во Киргистан Најмалку 17 мртви, вонредна состојба во престолнината на Киргистан Русија исперати околу 150 припадници на падобранските ...

Новите власти во Киргистан повикаа на мир

МРТ - 08.04.2010

Поранешната министерска за надворешни работи на Киргистан Роза Отунбајева денеска ги повика луѓето на мир и нагласи нека новите власти ќе сторат се, за ...

Безбедносните сили на Киргистан и се приклучија на опозицијата

Форум - 08.04.2010

Опозицијата ја презема владата на Киргистан Русија во четвртокот застана зад привремената влада на Киргистан, предводена од поранешната министерка за ...

Руски војници испратени во Киргистан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Руските власти го зголемиjа военото присуство во Киргистан по вчерашните немири во земјата. Околу 150 војници се испратени во Киргистан за да ја штитат руската ...

Опозицијата ја презеде власта во Киргистан

Вечер Прес - 08.04.2010

Претседателот Курманбек Бакиев го напуштил Бишкек и се упатил во родната област Јалалабад Опозицијата во Киргистан ја презеде вчера власта по судирите меѓу ...

Крвави протести во Киргистан, најмалку 19 мртви

Н.Македонија - 08.04.2010

Приврзаници на опозицијата ги зазедоа парламентот и државните радио и телевизија во бунт против претседателот.

Опозицијата ја презеде власта во Киргистан

eReporter - 08.04.2010

Лидерот на опозицијата во Киргистан, поранешната министерката за надворешни работи Роза Отунбајева, соопшти денеска дека ги презема претседателските и ...

Киргистан – преодна влада до нов устав

eReporter - 08.04.2010

Киргистанската опозициска лидерка Роза Отунбајева го повика претседатлот Курманбек Бакијев да поднесе оставка и објави дека подготвува преодна влада која ќе ја ...

Опозицијата ја презеде контролата врз државата

Идивиди - 08.04.2010

Бишкек, 8 април (МИА) - Роза Отумбаева која ја предводи привремената Влада, составена од опозицијата во Киргистан, изјави дека повеќето региони во државата се ...

ОН испраќаат специјален пратеник во Киргистан

Идивиди - 08.04.2010

Виена, 8 април (МИА) - Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави денеска во Виена дека словачкиот дипломат Јан Кубиш ќе замине како негов специјален ...

Бројни судири во Киргистан

BBC - 07.04.2010

Владини претставници во Киргистан велат дека во судирите меѓу полицијата и анти-владините демонстранти во главниот град Бишкек, убиени се 17 луѓе, а околу 140 ...

Државен удар во Киргистан

А1 - 07.04.2010

Најмалку 17 луѓе загинаа, а повеќе од 140 се повредени или ранети во крвавите антивладини демонстрации во Бишкент, главниот град на некогашната Советска ...

Претседателот на Киргистан одбива да се повлече

BBC - 07.04.2010

Опозицијата во Киргистан го распушти парламентот и го повика претседателот да даде оставка, еден ден по судирите во главниот град Бишкек, во кој загинаа повеќе ...

Убиен министерот за внатрешни работи на Киргистан

Алсат-М - 07.04.2010

Киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев e убиен при денешните немири во Бишкек, соопшти неименуван избор во Министерството за ...

Околу 100 жртви во судирите во Киргистан, тврди опозицијата

Алсат-М - 07.04.2010

Околу 100 луѓе загинаа во немирите во киргистанскиот главен град Бишкек, изјави еден од лидерите на опозициската партија „Ата Мекен“, Омурбек Текебаев.

Киргистанската опозиција формира влада на народна доверба

Телма - 07.04.2010

Опозицијата во Киргистан формира влада на народна доверба, на чело со поранешната министрка за надворешни работи Роза Отунбаева.

Владата на Киргистан поднесе оставка

Алсат-М - 07.04.2010

Владата на Киргистан поднесе оставка, а авионот на претседателот Курманбек Бакиев полетал од аеродромот Манас.

Крвава улична војна во Бишкек

Дневник - 07.04.2010

КРВАВИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД НА КИРГИСТАН Најмалку 17 луѓе загинаа „на прагот“ на резиденцијата на киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев, при ...

Киргистан - десетици демонстранти убиени, загина и министерот за полиција

Телма - 07.04.2010

Претседателот на Киргистан, Курманбек Бакиев нареди денеска воведување вонредна состојба во главниот град Бишкек и други три области по судирот на демонстранти ...

Нереди во Киргистан- најмалку 17 загинати

Канал5 - 07.04.2010

Седумнасет загинати и 180 повредени во денешните судири на илјадници демонстрани и полицијата во Киргистан..

Ескалација на судирите во Киргистан

Deutsche Welle - 07.04.2010

Ескалација на судирите во Киргистан по апсењето на опозициските лидери. Агенциите јавуваат за хаотични сцени, најмалку 17 загинати и стотина повредени во ...

Петмина загинати откако полицијата отвори оган врз демонстранти во Бишкек

Алсат-М - 07.04.2010

Пет луѓе беа убиени откако полицијата отвори оган врз демонстранти во центарот на Бишкек, јавија западни медиуми.

Убиен министерот за внатрешни работи на Киргистан

Шпиц - 07.04.2010

Киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев e убиен при денешните немири во Бишкек, соопшти неименуван избор во Министерството за ...

Прогласена вонредна состојба во Киргистан

МРТ - 07.04.2010

Премиерот на Киргистан Даниар Усенов денеска прогласи вонредна состојба на територијата на целата земја.

ЕУ ги повикува властите и опозицијата во Бишкек на воздржаност

Макфакс - 07.04.2010

Високиот претставник на Европската унија(ЕУ) за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази длабока загриженост за настаните во Киргистан и побара ...

Во немирите во Киргистан повредени 180 лица

Р.С.Европа - 07.04.2010

Министерството за здравство на Киргистан соопшти дека 180 лица се повредени во судирите меѓу полицијата и приврзаниците на опозицијата.

Меѓународната заедница загрижена за состојбата во Киргистан

Р.С.Европа - 07.04.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изрази загриженост за состојбата во Киргистан.

Починал министерот за внатрешни работи на Киргистан

МРТ - 07.04.2010

Министерот за внатрешни работи на Киргистан Молдомус Конгатиев починал од задобиените рани, јавуваат руските медиуми, повикувајќи се на изјави на очевидци.

Револуција во Киргистан - убиен министерот за внатрешни

МРТ - 07.04.2010

Претставниците на опозицијата го убиле министерот за внатрешни работи на Киргистан, го држат вицепремиерот како заложник, а ја презедоа и државната телевизија.

Протести во Киргистан, убиен министерот за внатрешни работи

Кирилица - 07.04.2010

Киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев e убиен при денешните немири во Бишкек, соопшти неименуван избор во Министерството за ...

Киргиската опозиција формирала нова влада

Форум - 07.04.2010

Опозициските лидери во Киргистан соопштија дека оформиле нова влада во која ќе ја преземе власта во земјата, јави агенцијата Аssociated Press Соопштението било ...

Најмалку триесетмина загинати во Киргистан

Р.С.Европа - 07.04.2010

Најмалку триесетмина загинаа денеска во Киргистан при судири меѓу полицијата и приврзаници на опозицијата, потврдија од киргистанското Министерство за ...

Продолжуваат антивладините демонстрации во Киргистан

Р.С.Европа - 07.04.2010

Денеска во Киргистан се очекуваат нови демонстрации, откако вчера илјадници протестанти упаднаа во владините канцеларии во градот Талас, барајќи оставка од ...

Опозицијата во Киргистан формираше нова влада

Макфакс - 07.04.2010

Киргистанските медиуми јавуваат дека опозицијата составила нова влада на чело со поранешната министерка за надворешни работи Роза Отунбаева.

Урната Владата на Киргистан?

Оn.net - 07.04.2010

видео вест Неофицијалните информации говорат дека претседателот на Киргистан побегнал од земјата а опозицијата објавила дека ќе формира своја Влада.

Договорени преговори во Киргистан

Форум - 07.04.2010

Најмалку 17 мртви, вонредна состојба во престолнината на Киргистан Власта и опозицијата во Киргистан денеска се договорија да ги прекинат насилствата и да ...

Киргистан има нова влада

Р.С.Европа - 07.04.2010

Опозицијата во Киргистан соопшти дека премиерот Данијар Усенов си поднесол оставка, и дека Претседателот Курманбек Бакијев го напуштил главниот град Бишкек.

Путин ги отфрла обвинувањата за вина на Москва за безредијата во Киргистан

Форум - 07.04.2010

Рускиот премиер во среда доцна попладне ги децидено ги отфрли тврдењата дека Русија иам одговорност и вмешаност за безредијата и драматичната состојба во ...

Судири меѓу полицијата и опозицијата во Киргистан

Макфакс - 07.04.2010

Киргистанската полиција се судри со неколку стотини демонстранти во близина на седиштето на опозицијата во главниот град Бишкек.

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бишкек

Алфа - 07.04.2010

Киргистанската полиција за растерување демонстранти денеска употреби солзавец за да ги растера повеќето стотици антивладини демонстранти во главниот град ...

Киргистан - солзавец врз демонстрантите во Бишкек

Р.С.Европа - 07.04.2010

Киргистанската полиција денеска употребила солзавец за да растера групата анти владини демонстранти во Бишкек.

Киргистан: Пет загинати во судирите во Бишкек

Макфакс - 07.04.2010

Пет лица загинаа пред претседателската палата во Бишкек во судирите меѓу приврзаници на опозицијата и полицијата, објави Ројтерс.

Пуктоници на демонстрациите во Киргистан

Р.С.Европа - 07.04.2010

На денешните протести во Киргистан каде што илјадници луѓе ја опколиле претседателската палата во главниот град Бишкек, барајќи оставка од претседателот ...

Владата на Киргистан поднесе оставка, формирана нова влада

Сител - 07.04.2010

Владата на Киргистан поднесе оставка, а авионот на претседателот Курманбек Бакиев полетал од аеродромот Манас.

Прогласена вонредна состојба во Киргистан

Макфакс - 07.04.2010

Премиерот на Киргистан Даниар Усенов денеска прогласи вонредна состојба на територијата на целата земја.

Полицијата во Киргистан стрелаше врз демострантите

Форум - 07.04.2010

Најмалку пет луѓе загинаа, а повеќемина се ранети во престолнината на Киргистан, кога полицијата отвори оган во демонстрантите по неуспешните обиди да ги ...

Најмалку пет лица погинаа во нередите во Киргистан

Кирилица - 07.04.2010

Разбркани се и околу 200 лица кои пред неколку часа насилно влегоа во зградата на владата Киргистанските полициските сили со солзавец ги растурија протестите ...

Вонредна состојба во Бишек, Киргистан

Р.С.Европа - 07.04.2010

Вонредна состојба е прогласена во Бишек поради анти-владините протести. Соопштението пристигна по информацијата дека петмина се убиени во престрелка покрај ...

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бишкек

Кирилица - 07.04.2010

Киргистанската полиција за растерување демонстранти денеска употреби солзавец за да ги растера повеќето стотици антивладини демонстранти во главниот град ...

Починал министерот за внатрешни работи на Киргистан

Макфакс - 07.04.2010

Министерот за внатрешни работи на Киргистан Молдомус Конгатиев починал од задобиените рани, јавуваат руските медиуми, повикувајќи се на изјави на очевидци.

Вонредна состојба во Бишкек по судирите меѓу полицијата и демонстранти

Сител - 07.04.2010

Претседателот на Киргистан, Курманбек Бакиев нареди денеска воведување вонредна состојба во главниот град Бишкек и други три области по судирот на демонстранти ...

Судири меѓу полицијата и опозицијата во Киргистан

МРТ - 07.04.2010

Киргистанската полиција се судри со неколку стотини демонстранти во близина на седиштето на опозицијата во главниот град Бишкек.

Крвави демонстрации во Киргистан

Алфа - 07.04.2010

Најмалку 10 луѓе, а 90 се повредени во судири меѓу антивладините демонстранти и полицијата во главниот град на Киргистан, Бишкек.

Револуција во Киргистан - убиен министерот за внатрешни

Макфакс - 07.04.2010

Претставниците на опозицијата го убиле министерот за внатрешни работи на Киргистан, го држат вицепремиерот како заложник, а ја презедоа и државната телевизија.

Убиен министерот за внатрешни работи на Киргистан

Сител - 07.04.2010

Киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев e убиен при денешните немири во Бишкек, соопшти неименуван избор во Министерството за ...

Договорени преговори во Киргистан

Макфакс - 07.04.2010

Власта и опозицијата во Киргистан денеска се договорија да ги прекинат насилствата и да седнат на преговарачка маса.

Вонредна состојба во Киргистан

Inpress - 07.04.2010

Бишкек, 7. април (ИНПРЕС) Во Бишкек, главниот град на Киргистан, прогласена е вонредна состојба после судирот на демонстранстите и полицијата.

Киргистан: На смрт претепан министерот за внатрешни работи

Нетпрес - 07.04.2010

Во Киргистан демонстранти на смрт го претепале министерот за внатрешни работи Молдомус Конгатиејев.

Најмалку 17 мртви, вонредна состојба во престолнината на Киргистан

Форум - 07.04.2010

Најмалку 17 луѓе се убиени во немирите во Киргистан, меѓу кои и министерот за внатрепни работи, а претседателот прогласи вонредна состојба Опозициските ...

Крвави судири во Киргистан

Вечер Прес - 07.04.2010

Загинаа најмалку 10 луѓе, 90 се повредени, а убиен е и киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев Претседателот на Киргистан, Курманбек ...

Мртви и ранети во опозициските протести во Киргистан

eReporter - 07.04.2010

Полицијата во киргиската престолнина Бишкек уби 12, а рани повеќе од десет лица, пукајќи во демонстрантите, кои се обидоа да ја освојат владината зграда, а ...

Убиен министерот за внатрешни работи на Киргистан

Идивиди - 07.04.2010

Бишкек, 7 април (МИА) - Киргистанскиот министер за внатрешни работи Молдомуса Конгантиев e убиен при денешните немири во Бишкек, соопшти неименуван избор во ...

Полицијата и опозицијата се судрија во Киргистан

eReporter - 07.04.2010

Киргистанската полиција се судри денеска со неколку стотина демонстранти близу седиштето на опозицијата во главниот град Бишкек.

Најава за опозициони протести во Киргистан

Кирилица - 06.04.2010

Поранешната шефица на дипломатијата, а сега опозициона лидерка, Роса Отунбаева најави дека протестите ќе почнат од среда Киргистанската опозиција соопшти ...

Киргистанската полиција ги растури протестите во Талас

Р.С.Европа - 06.04.2010

Киргистанските полициските сили со солзавец ги растурија протестите на приврзаниците на опозицијата во градот Талас, во северозападниот дел на земјата.

Опозицијата во Киргистан најавува масовни протести

Р.С.Европа - 05.04.2010

Киргистанската опозиција соопшти денеска дека планира масовни анти-владини протести низ земјата за да го искаже револтот од корупцијата и затворањето на ...