TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Поплава па земјотрес, има ли научна основа?

ЕНаука - 11.09.2016

Во колективната меморија на многу наши сограѓани е врежан стравот и сеќавањата на катастрофалната поплава од есента 1962 кога по масивните врнежи се излила реката Вардар за да летото 1963 година Скопје го погоди катастрофален земјотрес разурнувајќи ...

Според сеизмолозите вака не треба да се однесувате за време на земјотрес (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 12.09.2016

Изминатиот ден (11.09.2016 година) Скопје претрпе повеќе земјотреси. Во текот на целиот ден медиумите објавуваа интервјуа и препораки од сеизмолозите и надлежните институции како треба да се однесуваме за време на земјотрес.

Денеска Скопје погодено од девет земјотреси, најсилниот беше во 15.10 часот

МКД - 11.09.2016

Вечерва во 20.57 часот е почувствуван уште еден земјотрес во Скопје, јавува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), со седиште во Франција. Според податоците што се објавени на интернет страницата на Центарот, денеска во Скопје и ...

Земјотресите ги „стресоа“ и играчите на Веспрем: Ова не е нешто нормално!

Дерби - 11.09.2016

Во текот на денот главна тема во Скопје и Македонија беа земјотресите кои имаа епицентар во близина на главниот град, а таа ситуација ги затекна и гостите од Унгарија, кои во саботата имаа натпревар со Вардар, а веќе в недела играа и со Металург во ...

Против стравот

Дневник - 12.09.2016

Паниката никогаш не е добар сојузник. Така и вчера при вториот посилен земјотрес што го погоди Скопје кај 15 часот. Скопјани имаат искуство со послаби земјотреси (освен постарите кои го искусија тој од 1963), па и на такви кои се приближно силни ...

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПЈЕ: Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година

Gotvi.mk - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

Мапа на вчерашните скопски потреси

Сакам да кажам - 12.09.2016

Девет земјотреси го погодија Скопје вчера, почнувајќи од утрината во 6.58 часот, а најсилниот се случи во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Последниот потрес беше регистриран во 20.57 часот.

Продолжува серијата земјотреси во Скопје, измерени 2,1 степен

Р.С.Европа - 11.09.2016

Нов земјотрес со јачина од 2,1 степени според Рихтеровата скала се случи вечерва околу 22 часот во Скопје, покажуваат податоците на Сеизмолошката опсерваторија на Природно - математичкиот факултет во Скопје.

Дали животните можат да предвидат земјотрес? (ВИДЕО)

Среќа.mk - 12.09.2016

Постојат повеќе примери кога животните биле предвесник за природни катастрофи, а еден град во Кина бил евакуиран откако животните биле значително вознемирени со што биле спасени илјадници животи.

Последниот афтершок во 20.57 часот удри во населбата Аеродром

Сакам да кажам - 11.09.2016

Шест афтершокови беа почувствувани во Скопје по силниот земјотрес од 5,2 степени што се случи во 15.10 часот на длабочина од четири километри. Последниот од нив беше во 20.57 часот со јачина од 2,1 степени и според координатите на ...

Нов земјотрес вечерва почувствуван во Скопје

Нова ТВ - 11.09.2016

Со силина од 2.1 степен во Рихтеровата скала, вечерва во 18:57 часот се случи уште еден земјотрес во Скопје, јавува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Претходно, во 15:10 денеска попладнето удри најсилниот земјотрес од серијата денешни ...

Се појавија и видеа од земјотресот што го погоди Скопје

Panika.be - 11.09.2016

На јутјуб веќе се појавија неколку видеа од луѓе кои се нашле затекнати за време на земјотресот во Скопје, кој изнесуваше 5,3 степени според Рихтеровата скала. Едното видео е од самопослуга во која вработена е затекната од земјотресот додека ги реди ...

Десетици повредени по серијата земјотреси во Скопје

Р.С.Европа - 11.09.2016

Илјадници граѓани на Скопје и околината исплашени и вознемирени ги напуштија своите домови, откако главниот град и неговата околината беше погоден од трет земјотрес во временски период од околу осум часа.

Замјотресот во 20,57 часот со магнитуда 2,1

Макфакс - 11.09.2016

Серијата потреси којашто го зафати сопското епицентрално подрачје во неделаа продолжи со новиот подземен удар регистриран во 20,57 часот со магнитуда од 2,1 степен според Рихтер. Нов земјотрес со јачина од 2,1 степени според Рихтеровата скала се ...

Земјотресен феномен, кој се случува еднаш во 200 години предизвика паника кај скопјани

Дневник - 11.09.2016

Паника, страв и вознемиреност завладеа вчера меѓу граѓаните на Скопје и повеќе други околни градови откако се случија серија земјотреси од кои три беа мошне силни, но, за среќа, не предизвикаа материјални оштетувања или повредени граѓани.

Кал тече од чешмите во Студеничани

+инфо - 11.09.2016

Заматувањето на водата е резултат на денешните потреси. На социјалните мрежи се појавија слики на кои се гледа како од чешмите во Студеничани тече кал. Причина за заматувањето на водата се претпоставува е серијата земјотреси кои од рано утрово ја ...

По земјотресите во Скопје, црна вода тече во чешмите во Студеничани (ВИДЕО)

Gotvi.mk - 11.09.2016

После серијата земјотреси кои го зафатија Скопје, направена снимка на јавните чешми во Студеничани од кои тече каллива вода. Погледнете го ова видео кое го објави порталот Алмакос ...

Скопското тло не мирува: Вечерва е забележан уште еден послаб земјотрес

Точка - 11.09.2016

Вечерва скопјани ги потресе уште еден земјотрес, но помалку силен од оној кој ги испаничи попладнево. Вечерва во 21:46 часот се случи уште еден земјотрес во главниот град кој бил со силина од 2.1 степен по Рихтеровата скала, јавува ...

ВИДЕО: Музичарите имаа проба, кога ги стресе земјотресот во 17:10 часот…

Gotvi.mk - 11.09.2016

Емин Џијан, композитор и музичар на Фејсбук објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимена е пробата на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на МРТВ. Музиларите, како и сите ние, исплашено срипуваат од столчињата ...

ВИДЕО: Ги фати земјотресот среде маркет во Скопје…

Gotvi.mk - 11.09.2016

Серија на појаки и послаби земјотреси денеска го тресеа Скопје. Дел од граѓание се затекнаа дома, додека, друг дел ги извршуваа секојдневните работи надвор од домот. Голд хипермаркет објави видео од моментот кога Скопје го погоди земјотресот околку ...

По земјотресот во скопско Студеничани тече црвена вода (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода. Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и 10 минути.

Дел од скопјани ноќта ќе ја поминат пред своите домови

Фокус - 11.09.2016

Исплашени од серијата земјотреси што денеска го стресоа Скопје, дел од жителите на главиниот град се собираат на улица, пред своите домови каде што планираат да ја поминат ноќта. Во страв од нови земјотреси некои скопјани ги напуштија домовите и ...

Снимка од безбедносна камера во еден супермаркет во Арачиново, за време на земјотресот

Точка - 11.09.2016

На Фејсбук се појави видео од супермаркет во Арачиново каде безбедносната камера го снимила земјотресот во 15 часот и 12 минути, кој според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар бил со јачина од 5,4 степени според ...

ВИДЕО: Изјавата на овој скопјанец за земјотресот стана хит на социјалните мрежи

Курир - 11.09.2016

Изјавата на овој скопјанец за земјотресот стана хит на социјалните ...

Уште еден потрес почуствуван вечерва

+инфо - 11.09.2016

Во текот на денот имаше повеќе потреси, а најслен беше оној во 15.10 часот од 5,3 степени според Рихтер. Вечерва по 21 часот, нов земјотрес е почувствуван во Скопје што дополнително ги вознемири граѓаните.Дел од нив ги напуштија повторно домовите.

Видео: Руска иновација – Кревет за спас од земјотреси

Фактор - 11.09.2016

Рускиот иноватор има замисла за кревет кој е „отпорен“ на земјотреси и елементарни непогоди со тоа што ќе го заштити корисникот активирајќи метална кутија со голема цврстина. Креветот располага со сензори за движење и потреси па при силен земјотрес ...

Нов земјотрес околу 21 часот го стресе Скопје

Кумановски м. - 11.09.2016

Вечерва во 21:46 часот е регистриран нов земјотрес во Скопје со јачина од 2,1 степени според Рихтеровата скала, пренесе Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Претходно, во 15:10 денеска попладнето удри најсилниот земјотрес од серијата денешни ...

Над 85 пријави за штети од последниот земјотрес

Press24 - 11.09.2016

По денешните земјотреси во Скопје, во кои, имаше направено и штети, распукани ѕидови, паднат малтер, а во еден случај во скопската населба Железара имаше и смачкан автомобил врз кој паднал оџак од блиската зграда.

Серија земјотреси во Скопје

ТВ21 - 11.09.2016

Ништо не навестуваше дека утрово Црешево ќе го погоди силен земјотрес, раскажува седумдесет годишниот Божидар Серафимовски кој утрото малку пред седум часот станал да си го свари утринското кафе.

„Со кино против земјотрес“ – герила акција во Градскиот парк

Радио МОФ - 11.09.2016

На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер започна да се шири веста дека во 22 часот во Градскиот парк ќе има филмска проекција, за оние луѓе кои премногу се вознемирени од денешните земјотреси во Скопје и кои се плашат да се вратат во своите домови.

ВИДЕО: Кал тече од чешмите во Студеничани по земјотресот

Орбис - 11.09.2016

Серијата земјотреси кои од рано утрово ја тресат Македонија, очекувано ја заматија водата во поголемиот дел од деловите каде беше почувствуван земјотресот. На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како тече кал од чешмите во ...

МАПИ: Преглед на сите земјотреси во реално време – каде се тресе земјата и колку јако

Позитив.мк - 11.09.2016

Денеска жителите на Скопје и околните градови се во паника од неколкуте земјотреси кои ја погодија нашата земја. Земјотресот кој се случи околу 15 часот со јачина од 5,2 степени по Рихтер е најсилниот земјотрес во светот во последните 48 часа.

Стенд-ап на незаборавниот Робин Вилијамс: Кога ќе биде големиот земјотрес?

Стандард - 11.09.2016

Социјалните мрежи се полнат со пораки од граѓани кои се плашат како ќе ја поминат ноќта, поради можност да има нов силен земјотрес. Еден незаборавен стенд-ап на Робин Вилијамс поврзан со земјотреси, ќе ви помогне да се насмеете околу прашањето кое е ...

Вечерва уште еден послаб земјотрес

Стандард - 11.09.2016

Уште еден послаб земјотрес е почувствуван во Скопје, околу 21 часот вечерва. Дел од скопјани исплашени по земјотресот што се случи попладнево, ноќта ќе ја минат на отворено. На социјалните мрежи денеска се споделуваа фотографии од штетата што ја ...

Поради страв од земјотреси ќе има кино на отворено во Градски парк...

Н.Македонија - 11.09.2016

Преку социјалните мрежи се шири иницијатива за ноќни филмски проекции во Градскиот парк, наменети за луѓето кои поради земјотресите се плашат да се вратат во своите домови. На Фејсбук се појавија безброј статуси преку кои се повикуваат граѓаните да ...

Животните може да предвидат земјотрес

ЕНаука - 11.09.2016

Неодамнешниот земјотрес што го потресе Скопје уште еднаш покажа колку е тешко да се предвидат природните катастрофи. Иако постојат добри сознанија за земјотресните зони на планетава, сепак не постои начин да се предвиди кога ќе случат големите ...

Google објави предупредување за земјотресот во Скопје

Телефони.мк - 11.09.2016

Google во својот интернет пребарувач, во делот за известувања и аларми објави дека денеска во Скопје во 15:10 часот се случил земјотрес со магнитуда од 5.3 степени, со епицентар на 5 километри од градот.

Улиците и парковите полни со луѓе по серијата земјотреси во Скопје

Нова ТВ - 11.09.2016

Денешната серија земјотреси која го погоди главниот град има силен импакт врз жителите на Скопје и околината. Многумина од нив по вториот посилен змјотрес кој беше почувствуван попладнево по 15:10 часот, со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата ...

Десетици лица повредени по земјотресите во Скопје, отворена е посебна линија 195

Радио МОФ - 11.09.2016

Околу 50 граѓани на Скопје се повредени после земјотресите во Скопје, пренесува 24 здравство . Над 30 пациенти со скршеници на рацете и нозете, расекотини попладнево биле примени во Клиниката за хируршки болести св.Наум Охридски.

Анти-земјотресна акција – Кино на отворено во Парк за сите испаничени

Позитив.мк - 11.09.2016

Група на активисти се организираат и на социјалните мрежи најавија „Со кино против земјотрес“. Во градскиот парк во Скопје во 22 часот ќе прикажуваат филмови на отворено со цел да ги соберат сите загрижени граѓани кои во паника се плашат да останат ...

ОФИЦИЈАЛНО: 3 силни и 10 мали земјотреси во Скопско!

Вечер - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 11.09.2016 год.

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот (ВИДЕО)

Телеграф - 11.09.2016

Одеднаш музичарите срипуваат од столчињата и тргнуваат бргу да ја напуштат салата во која ја изведуваат пробата Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје.

По 21 часот уште еден потрес во Скопје

Фактор - 11.09.2016

Вечерва по 21 часот, нов силен земјотрес е почуствуван во Скопје. Многу граѓани на Скопје и околината се вознемирени и ги напуштија своите домови. Во текот на денот имаше повеќе потреси, при што најсилен беше оној во 15.10 часот од 5,3 степени ...

Нов помал потрес почувствуван вечерва околу 21 часот

Скопје инфо - 11.09.2016

Нов помал потрес почувствуван вечерва три минути пред 21 часот. Според информациите земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според Рихтер. Четвртиот земјотрес кој го потресе Скопје предизвика паника кај ...

Во Македонија се случил најразорниот земјотрес на Балканот

Сител - 11.09.2016

Во Македонија се случил и најсилниот земјотрес во историјата на Балканскиот Полуостров. Според сеизмолозите, тој се случил во 1904. година во валандовскиот крај. Тогаш имало првичен релативно силен удар по што следел главниот удар со јачина од 7,8 ...

Силен земјотрес од 5,3 Рихтерови степени го погоди Скопје

Утрински - 11.09.2016

Билјана Ангеловска Силен земјотрес придружен со бучава го погоди Скопје три пати во текот на вчерашниот ден. По двата потреса во една минута кои ги разбудија граѓаните во утринските часови, во 15:10 часот повторно се случи земјотрес.

Нов помал потрес почувствуван вечерва околу 21 часот

Курир - 11.09.2016

Почувствуван е и четврт земјотрес во Скопје, нешто пред 21 часот. Во 20:55 часот по локално време, повторно земјотрес со помал интезитет ги вознемири ...

ВИДЕО: Снимен денешниот земјотрес

Орбис - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави видео снимка од моментот на земјотресот. Снимката е дел од пробата на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската ...

ДЕСЕТИЦИ ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ: Болниците подготвени за евентуален следен удар (ФОТО)

Телеграф - 11.09.2016

Сеизмолозите не можат да кажат дали ќе следува уште еден земјотрес. По сеизмолошкиот кодекс не смеат да се даваат краткорочни прогнози и било какви предупредувања за земјотреси бидејќи на тој начин се создава голема паника кај населението Десетици ...

Македонија не престанува да се тресе - вечерва нов земјотрес во Скопје

Press24 - 11.09.2016

Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Пет минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири граѓаните. Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според меркалиевата ...

ПАНИКА ВО МТВ: Снимено како се тресе зградата во моментот на земјотресот

Press24 - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје, почувствуван во зградата на МТВ при ...

Во последните 110 години денешниот земјотрес најсилен по 1963 година

Курир - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

СРПСКИ КУРИР: УЖАС ВО МАКЕДОНИЈА – 50 повредени во три земјотреси во Скопје

Репортер - 11.09.2016

Во земјотресот кој денеска попладне го потресе Скопје повредени се околу 50 лица јавува Сител ТВ, наведувајќи дека граѓаните се здобиле со повреди кога се обиделе да ги напуштат своите станови, пишува Српски КУРИР.Повредените се префрлени во ...

Стотици граѓани се надвор од домовите, некои го напуштаат Скопје

Нова ТВ - 11.09.2016

По земјотресот кој попладнево по 15:10 часот беше почуствуван на територија на цела Македонија, најсилно во Скопје, голем број граѓани на главниот град излегоа надвор од своите домови. Нашите репортери регистрира и такви кои се пакуваа и го напуштаа ...

(ФОТО) Се регистрираат штети од земјотресот

Нова ТВ - 11.09.2016

Граѓани од Скопје веќе пријавуваат штети поради земјотресот, кој иако не беше фатален, сепак беше посилен земјотрес. Од вкупно три земјотреса денеска, последниот кој го зафати Скопје во 15:10 попладнево, беше со јачина од 5.1 степен по Рихтер.

Скопјани го напуштаат градот во страв од нов земјотрес

Локално - 11.09.2016

Скопје денеска го преживеа најголемиот страв на своите жители, стравот од земјотрес кој се подгрева по секоја поплава, а е длабоко врежан во потсвеста од кобната 1963. Скопјани почувствуваа два земјотреса проследени со афтершокови и тоа еден кој ги ...

Распукани фасади, урнати кровови, оџаци и згмечени автомобили по најсилниот удар од 5.3 степени според Рихтер

Сител - 11.09.2016

Силниот земјотрес кој се случи попланднево ги преплаши скопјани и речиси сите избегаа во околните паркови и на улиците. Децата плачеа и беа избезумени. Земјотресот кој беше со јачина од 5, 3 степени по Рихтер направи и сериозни оштетувања.

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси

А1 On - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Скопје се тресе – следуваат ли нови потреси?

Канал5 - 11.09.2016

Серија земјотреси го тресат Скопје. Првите два со магнитуда од 3,8 степени и 2,9 степени ги разбудија скопјани во 6 часот и 58 минути. Третиот сериозно ги вознемири граѓаните на главниот град и околината, со магнитуда од дури 5,3 степени што според ...

Паднати оџаци, затрупани патишта и распукани куќи пријавија скопјани

Вест - 11.09.2016

Три силни земјотреси вчера го стресоа Скопје. Првиот со јачина од 3,9 степени според Рихтер во 06 часот и 58 минути, вториот една минута подоцна со јачина од 2,8 степени според Рихтер, а третиот во 15 часот и десет минути од 5,3 степени според ...

Силен земјотрес ги разбуди Скопјани

Сител - 11.09.2016

Силен земјторес ги разбуди Скопјани. Утринава во 6 часот и 58 минути беше почуствуван земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата Скала. Неколку минути подоцна се почуствува и вториот земјотрес со јачина од 2,8 степени.

Управувачки комитет: Не постои систем кој може да предвиди земјотрес, сите да се воздржат од ширење шпекулации и ...

Курир - 11.09.2016

Модерната наука не може точно да предвиди дали ќе се случи земјотрес, кога ќе се случи и како ќе се случи. Сеизмолизите рекоа дека доколку било возможно тоа да се предвиди, определена ситруација на постоење опасност од земјотрес, тоа најразвиените ...

Паднати слики, скршени чаши, пукнатини по зградите - скопјани не се враќаат по домовите

МКД - 11.09.2016

Скопјани се на улица. Сите се плашат да се вратат дома. Денеска граѓаните на Скопје по втор пат почувствуваа силен земјотрес - утрово со интензитет од 4,4 степени, во 15,10 часот уште посилен со интензитет од 5,3 степени.

Што треба да направиме за да се заштитиме при земјотрес?

Курир - 11.09.2016

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес).

Општина Центар без струја, сите се плашат од можни нови потреси

МКД - 11.09.2016

По попладневниот силен земјотрес во Скопје, дел од општина Центар остана без струја. Од ЕВН информираат дека се вклучил системот за автоматска заштита, по што некои од трансформаторите автоматски се исклучиле како дел од превентивната заштита од ...

Брзата помош на терен – од ИЗИИС и ДЗС велат дека граѓаните се посигурни во своите домови

Популарно - 11.09.2016

По силниот земјотрес кој ги извади скопјани на улица, од Институтот за земјотресно инженерство и сеизмологија и Дирекцијата за заштита и спасување велат дека сепак граѓаните се посигурни во своите домови, токму поради фактот што во случај на нов ...

Најголеми штети во Сингелиќ

+инфо - 11.09.2016

Во Стајковци има паднато неколку бандери. Најголеми штети од земјотресот има во населбата Сингелиќ, каде што жителите на зградите велат дека ќе останат надвор ноќва. Штети има и во згради во другите делови на Скопје.

Три афтершокови По земјотресот во Скопје, во регионот регистрирани над 20 потреси

Сакам да кажам - 11.09.2016

По силниот земјотрес во 15.10 часот од 5,2 степени со епицентар на шест километри источно Скопје на длабочина од четри километри, во главниот град беа почувствувани уште три потреси со помал интензитет.

Милевски: Дождовите не се повод за земјотрес, но имаат влијание

24 Вести - 11.09.2016

Поројните дождови што го зафатија скопскиот регион не се повод за земјотресот, но постои можност да придонесат за побрзо активирање на тектонски насобраната енергија, оценува унверзитетскиот професор за физичка географија Ивица Милевски.

Погледнете каква вода тече од чешмите во Студеничани после земјотресите (ВИДЕО)

Exclusive.mk - 11.09.2016

Погледнете каква вода тече од чешмите во Студеничани после земјотресите (ВИДЕО) Од жители на Студеничани денес после земјотресите е направено видео на кое може да се забележи дека наместо вода тече кал од чешмите.

Скопје се тресе

Факултети - 11.09.2016

Силен земјотрес го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

Трет појак потрес е почувствуван во 16.47 часот

+инфо - 11.09.2016

Јачината на овој земјотрес е со 4 степени. Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината со јачина од 4 со епицентар на 2 километри од Арачиново. Во 16.47 часот по локално време, повторно силен земјотрес што уште повеќе ги вознемири ...

Земјотрес во Велес

Дума - 11.09.2016

Точно во 15 часот и 10 минути силно се стресе тлото под Велес. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени граѓани на своите фејсбук профили.

ФОТО: Земјотреси во Скопје: Еве што регистрираше Earthquaketrack.com

Gotvi.mk - 11.09.2016

Скопје денес беше погодено од повеќе земјотреси. Се јавува за материјални штети, а дел од граѓаните сеуште во паника не се враќаат во своите домови и седат на отворено. Еве што регистрираше earthquaketrack.com : Денес до овој момент во светот биле ...

Штетите од земјотресот да се пријават на 195, АРМ и МВР со зголемена готовност

Мета - 11.09.2016

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала кој попладнево го потресе Скопје и околината триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расекотини кои ги добиле додека бегале од домовите.

ТВ НОВА на терен: Каква е состојбата во Сингелиќ и Стајковци по земјотресите? (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2016

Александар Видиновски ги посети овие места. Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ. Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо.

Четири степени според Рихтер удрија кај Црешево

Вечер - 11.09.2016

Освен паника кај граѓаните нема регистрирано штети или повредни лица. Сеизмолозите се убедени дека земјотресот не е поврзан со поплавите и смируваат, тврдејќи дека земјотреси во ваква јачина се случуваат на секои 10 до 15 години.

Погледнете ги последиците од земјотресот во еден скопски маркет за храна (ВИДЕО)

Телеграф - 11.09.2016

Попладнево во 15 часот и 10 минути, Скопје беше погодено од силен земјотрес Веднаш по земјотресот, кој попладнево го погоди Скопје, на социјалните мрежи се појави видео од еден маркет за храна на кое може да се видат последиците.

Вториот земјотрес во Скопје со магнитуда од 5,3 по Рихтер

Макфакс - 11.09.2016

Потресот кој во 15,10 часот го погоди Скопје во неделата бил со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер, соопштија од Институтот за земјотресно инженерство од Скопје и од референтниот американски Геолоши институт (USGS).

Земјотрес со јачина од 5,3 степени во Скопје, граѓаните на улица

Фокус - 11.09.2016

Попладнево нов посилен земјотрес го стресе Скопје. Во 15:10 часот се случи земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер со епицентар на 7 километри од центарот на Скопје. Земјотресот беше почувствуван во цела Македонија, но и во Србија и Косово.

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

Курир - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Научник од Кина измислил кревет против земјотреси...

Н.Македонија - 11.09.2016

Кинезот Ванг Венекси смислил кревет отпорен на земјотреси. Овој негов изум го преплаши и шокираше светот. Ретко кој може да замисли пострашна ситуација од тоа во сон да го разбуди силен земјотрес кој руши сé, освен можеби ситуацијата да се разбуди ...

Земјотрес од 5,3 степени, скопјани на улица

МКД - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Епицентарот на земјотресот бил на пет километри од центарот на градот, во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од два километри.

Почувствуван и трет земјотрес во 16:47

А1 On - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно силен земјотрес што уште повеќе ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по Рихтеровата скала ...

Паднати оџаци, уништени огради и евакуирани трговски центри...

Н.Македонија - 11.09.2016

Паднати оџаци од куќи, уништени огради и оштетени возила. Ова беше сликата во главниот град веднаш по последниот земјотрес кој предизвика општа паника кај граѓаните Од минута во минута социјалните мрежи се преполнуваат со фотографии од направени ...

Центар остана без струја По земјотресот

Сакам да кажам - 11.09.2016

По земјотресот во 15.10 часот со јачина од 5,3 степени во Скопје, делови од Центар останаа без струја. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита и дека ги вклучуваат оние ...

Паднат оџак од земјотресот оштети кола

+инфо - 11.09.2016

Оштетени фасади на повеќе згради во Скопје. Во населбата Железара од земјотресот паднал оџак од зграда и оштетил возило. Реортерот на Плусинфо јавува дека и другите оџаци на зградата се искривени.

Обновено:Силен земјотрес во скопско почувствуван и во Охрид

OhridNews - 11.09.2016

Според податоците на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, во 15.10 часот регистриран е силен земјотрес на македонско-косовско-српската граница со јачина од 5.2 степени според Рихтер и длабочина од 4 километри.

Земјотрес со јачина од 4,2 степени почувствувале и жителите на Дебар...

Н.Македонија - 11.09.2016

Ноќеска земјотрес почувствувале и жителите на градот Дебар и околината Како што пишуваат локалните медиуми, земјотресот со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван во 20 минути по полноќ, а епицентарот на земјотресот кој ги ...

Нов, посилен земјотрес го потресе Скопје

Радио МОФ - 11.09.2016

Земјотрес од 5 степени повторно го тресеше Скопје во 15 часот и 10 минути. Епицентарот според Европскиот медитерански сеизмички центар бил 9 километри североисточно од главниот град, односно на безмалку исто место како и двата земјотреси кои ...

Потресите почувствувани низ повеќе региони на Македонија

Позитив.мк - 11.09.2016

Трите посилни земјотреси кои денес го погодија Скопје се почуствувани и низ повеќе региони на Македонија. Најмногу земјотресите имале ефект во Велес каде станарите од повисоките катови на зградите биле видно вознемирени.

Замјотрес почувствуван и во Велес

+инфо - 11.09.2016

Земјотресот траеше неколку секунди Точно во 15.10 часот силно се стресе тлото под Велес, објави Дума. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени граѓани на своите фејсбук ...

Скопскиот земјотрес почувствуван во Косово, Ниш, Врање

Телеграф - 11.09.2016

Земјотресот бил почуствуван и во регионот, односно Косово и Србија Силниот земјотрес кој му се случи на Скопје во 15 часот и 10 минути бил почувствуван и Косово, Ниш, Врање, Крушевац и уште неколку други градови во регионот.

ЦЕЛО СКОПЈЕ НА УЛИЦА: Граѓаните во паника ги напуштија домовите, делови од градот без струја (ФОТО)

Телеграф - 11.09.2016

Делови од градот се без електрична енергија, а според првичните информации имало и оштетувања во дел од повисоките градби Насобрани пред зградите, трговските центри, куќите, домовите се граѓаните на Скопје кои во паника ги напуштија своите домови ...

Уште еден земјотрес во Скопско

МКД - 11.09.2016

Во 15,10 часот скопјани почувствуваа уште еден земјотрес. Нема официјални информации за интензитетот на овој земјотрес. Според сведочењата на граѓаните на Скопје овој земјотрес бил посилен од земјотресот кој утрово во 7 часот ги вознемири жителите ...

СЕИЗМОЛОШКА ОПСЕРВАТОРИЈА: Имавме среќа што жариштето на земјотресот беше многу длабоко

Курир - 11.09.2016

Екипата на ТВ Нова веднаш по големиот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер разговараше со сеизмолозите од Природноматематичкиот факултет. Имаме комплетна информација и детали за ...

Веста за скопските земјотреси се прошири во регионот

Фактор - 11.09.2016

Веста за скопските земјотреси брзо се прошири во медиумите во регионот. Белградски Блиц пишува за двата потреси од утрово кои се почувствувани и во околината на Скопје, при што Блиц потсетува и на катастрофалниот земјотрес од 1963 година.

Галерија: Скопјани на улица – Штетите минимални, загриженоста голема

Фактор - 11.09.2016

Според податоците на Сеизмолошката опсерваторија утринскиот земјотрес имал јачина од 3.9 степени според Рихтеровата скала но, на мала длабочина. Вториот потрес бил нешто посилен со јачина до 5 степени, но не бил толку плиток па затоа освен ...

5,1 степени по Рихтер ја стресе цела Македонија

Кумановски м. - 11.09.2016

Според информациите кои за ТВ Телма ги дадоа надлежните од Институтот за сеизмологија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот кој се случи во 15:10 часот имал јачина од 5,1 степени според Рихтер, на длабочина од 16 километри, ...

Скопјани се на улица по последниот силен земјотрес

Тера - 11.09.2016

Скопјани се на улица. Сите се плашат да се вратат дома. Денеска граѓаните на Скопје по втор пат почувствуваа силен земјотрес – утрово со интензитет од 4,4 степени, во 15,10 часот уште посилен со интензитет од 5,3 степени.

Новиот земјотрес во Скопје, почувствуван и во Битола

Тера - 11.09.2016

Пред 15 минути нов земјотрес е регистриран на 7 километри источно од Скопје. Според информциите бил со јачина од 5.1 степен според Рихтеровата скала и на длабочина од 2 километри. Земјотресот се случи во 15:10 минути.

Силен земјотрес почувствуван во Скопје

24 Вести - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е почувствуван во Скопје и околината, една минута пред да се случи и втор земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтер. Потресите предизвикаа вознемиреност кај граѓаните.

Повторно силен земјотрес во Скопје!

Популарно - 11.09.2016

Силен земјотрес кој според неофицијалните информации бил со јачина од 5.4 степени го потресе Скопје! Земјотресот ги вознемири скопјани кои ги напуштија своите згради, а истиот бил почувствуван и во останати делови од Македонија.

Кревет отпорен на земјотрес- може да издржи 65 тони

МК News - 11.09.2016

Јапонската компанија „Shinkosanqyo“ го исфрли на пазарот својот нов изум, кревет отпорен на земјотрес, кои може да издржи 65 тони рушевини. По проектирањето на школските клупи, отпорни на земјотрес, на пазарот се појави и кревет „Wood Luck“ (Дрвена ...

Паника и вознемиреност, скопјани на улица

А1 On - 11.09.2016

Граѓани излегоа од зградите во Скопје, а вознемиреност има и кај граќаните кои живеат во куќите. Според последните информации земјотресот беше со интензитет од 5,2 степени по Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на пет километри од центарот на ...

Земјотрес од 5,3 степени повторно го стресе Скопје

Сакам да кажам - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов силен земјотрес го затресе Скопје со магнитуда од 5.3 степени

Канал5 - 11.09.2016

Нов земјотрес ги потресе Скопје и околината во 15 часот и десет минути со магнитуда од 5.3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според надлежните земјотресот кој го почувствуваа скопјани и околината предизвикал ...

Последниот силен земјотрес во Скопје со јачина од 5,3 степени

Вечер - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Земјотресот почувствуван и во Битола

+инфо - 11.09.2016

Во Битола овој земјотрес е почувствуван во висококатниците. Земјотресот што се случи во 15.10 часот го почувствувале и Битолчани. Во Битола овој земјотрес беше почувствуван особено во висококатниците, но и во понискуте објекти низ ...

Како да се заштитиме од земјотрес

Турлитава - 11.09.2016

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес).

Почувствуван земјотрес во Скопје и околината

Алфа - 11.09.2016

Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар епицентарот на земјотресот бил во регионот Скопска Црна Гора на длабочина од 2-3 километри во атарот на селото Црешово, на 7 километри од центарот на Скопје.

Земјотресот направи пукнатини по ѕидовите – граѓаните се исплашени

Фактор - 11.09.2016

Јакиот земјотрес од 5.3 степени кој попладнево по 15 часот го погоди Скопје, а беше почувствуван и во другите градови направи пукнатини по ѕидовите на голем број домови, но и згради. Граѓаните раскажуваат дека паѓале чаши, слики и други предмети од ...

Земјотресот почуствуван низ цела Централна Македонија

Фактор - 11.09.2016

Потресите кои беа со епицентар на Скопска Црна Гора наутро во 7 часот и попладнево во 15 часот се почуствувани и низ цела Централна Македонија. Граѓаните на социјалните мрежи објавуваат дека земјотресот имал ефекти и низ Велес, Свети Николе, ...

(ФОТО) Смачкан автомобил под зграда во Скопје

Локално - 11.09.2016

На социјалните мрежи почнуваат да пристигнуваат информации и слики за материјални штети како последица од силниот земјотрес што го погоди Скопје попладнево. Автомобил марка Мерцедес уништен од оџак кој паднал врз него во скопската населба Железара.

Скопје го стресе уште еден потрес пред 17 часот – се тресе и регионот

Фактор - 11.09.2016

Скопје го стресе уште еден потрес во 16.47 часот. Овој земјотрес со јачина од 4 степени и со епицентар на 2 километри од Арачиново е почувствуван во главниот град и околината. Во 7 часот утрово имаше земјотрес со јачина од 3,9 степени, а попладнето ...

Жртви нема, а скопјани пријавуваат материјални штети

Бизнис Вести - 11.09.2016

Според податоците, земјотресот кој беше регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Првиот со јачина од 3,9 степени според Рихтер во 06 часот и 58 ...

Поради земјотресот делови од Скопје без електрична енергија

Канал5 - 11.09.2016

Има прекини со снабдувањето со електрична енергија во централното градско подрачје во Скопје, во делот кај Стајковци и во делот кај Бутел, поради силината на земјотресот реагирала заштитата на ...

Скопјани во паника по серијата земјотреси, од становите се преселија во парковите

Макфакс - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Повторно земјотрес посилен од утринскиот-5,3 стeпени според Рихтер

Локално - 11.09.2016

Во 15 часот и 10 минути повторно имаше земјотрес во скопското подрачје, а беше почувствуван како во главниот град така и во Велес, Тетово и Македонски Брод. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5,3 ...

Што ги предизвикува земјотресите во Скопје Ким Јонг-Ун, Грујо, Заев или можеби Сорос? 10 работи кои би можеле да ...

Exclusive.mk - 11.09.2016

Што ги предизвикува земјотресите во Скопје Ким Јонг-Ун, Грујо или Бранко? 10 работи кои би можеле да предизвикаат земјотрес 1. Бранко со приватизацијата - да не беше криминалната приватизација немаше да има толку многу луѓе дома да паничат и да ...

ПОСИЛЕН ОД УТРИНСКИОТ: Уште еден земјотрес го стресе Скопје

Телеграф - 11.09.2016

Ова е трет земјотрес денеска Околу 15:10 часот Скопје го стресе уште еден земјотрес. На улица се чувствува вознемиреност, а граѓаните во паника ги напуштија нивните домови и седат на отворено.Според мерењата на Европскиот сеизмолошки центар, ...

Се тресеа Врање, Ниш, белград

Репортер - 11.09.2016

Скопје со магнитуда од 5,4 степени по рихтер беше почувствувана и во Ниш, Врање, Крушевца. Епицентарот беше седум километри источно од Скопје, јавуваат од Европскиот медитерански сеизмолошки центар, пренесува МИА.

Нов земјотрес ги вознемири Скопјани

+инфо - 11.09.2016

Земјотерсот се сличи пред неколку минути Нов земјотрес ги вознемири скопјани во 15. 10 часот. Се уште не се знае со колкав интензитет беше, но се чини беше појак од оној од ...

Последици од земјотресот: Искршени возила, прозорци, пукнати ѕидови (ФОТО)

Стандард - 11.09.2016

Искршени прозорци, автомобили, пукнати ѕидови на згради се само дел од последиците од земјотресот што се случи во 15:10 во Скопје. На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер се споделуваат фотографии од штетите од земјотресот.

(ВИДЕО) Најмногу штета од земјотресот во Синѓелик, дел од граѓаните ќе преноќат надвор

еМагазин - 11.09.2016

Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ, објави ТВ Нова . Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо. Во Стајковци, пак, нема поголеми штети, а луѓето иако видно потресени, сепак се ...

Нов многу посилен земјотрес во Скопје

А1 On - 11.09.2016

Попладнево во 15:10 часот по локално време во Скопје е почувствуван многу посилен земјотрес од тој утринава. Според неофицијални мерења, земјотресот е со јачина од 5,4 степени по ...

Земјотресот од Македонија почувствуван во Бугарија, Албанија и во Србија

Стандард - 11.09.2016

Информации во Европската сеизмолошки центар покажуват дека имало земјотрес со интензитет од 5,3 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 10 километри североисточно од Скопје, кој е почувствуван во Бугарија, Албанија и Србија, пренесуваат ...

Нов земјотрес во Скопје со ист епицентар, граѓаните загрижени

Позитив.мк - 11.09.2016

Во 15:10 во Скопје се почуствува нов земјотрес кој имаше речиси иста јачина, интензитет и должина како и утринскиот земјотрес во 6:57 часот што повторно ги исплаши граѓаните. Надлежните претходно информираа дека земјотресот бил со јачина од 3.9 ...

Два земјотреса ги разбудија скопјани и околината

Канал5 - 11.09.2016

Два земјотреса еден по друг утринава ги разбудија Скопјани. Граѓаните вознемирени од силната бучава и тресење ги напуштија своите домови. Првиот земјотрес со јачина од 3.9 степени по Рихтеровата скала се случи во 6 часот и 58 минути, а вториот една ...

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ОСВЕН КОСОВО го погоди и југот на Србија – Еве во кои градови

Репортер - 11.09.2016

Страшниот земјотрес од 5 единици според Рихтеровата скала се почувствува во целиот Ниш, особено во повеќекатниците. Потресот беше почувствуван во градовите Пирот, Зајечар, Краљево, Врање и Лесковац.

Во 16.47 часот уште еден земјотрес во Скопје од 4 степени

еМагазин - 11.09.2016

Денеска во 16:47 часот во Скопје е почувствуван и трет посилен земјотрес во Скопје и околината, со јачина од 4 степени по Рихтер. Претходно два посилни земјотреси ги натераа Скопјани масовно да ги напуштат своите домови, а тој во 15.10 часот од 5.3 ...

Нова серија земјотреси повторно го вознемирија Скопје

Вест - 11.09.2016

Нова серија земјотреси беа почувствувани околу 15:11 и 15:19 часот во Скопје кои беа со посилен интензитет од утринската серија на потреси. Според неофицијални информации, посилниот потрес беше со јачина од 5.0 степени по Рихтеровата скала.

Нов земјотрес со јачина од 5.4 по Рихтер силно го стресе Скопје

Нетпрес - 11.09.2016

Во точно 15 часот и 7 минути по локално време, Скопје се тресеше од уште еден нов земјотрес по серијата послаби кои ги разбудија скопјани изутринава. Според Европско Медитеранскиот сеизмолошки центар се работи за земјотрес со ист епицентар во ...

Што треба да правите во случај на земјотрес?

Пулс24 - 11.09.2016

Пред земјотрес мора да откриете кое е најсигурното место во просториите, односно каде се наоѓаат главните вентили за плин и главниот прекинувач за струја, како и каде водат и како се затвараат.

Нов земјотрес во Скопје од над 5 степени по Рихтеровата скала, кој предизвика оштетувања (обновено)

Слободна - 11.09.2016

Продолжуваат земјотресите во околината на Скопје. Нов Земјотрес со јачина од 5.1 степени според Рихтеровата скала е регистриран со епицентар на 6 киломентри источно од Скопје, во 15.10 часот, информираше независната научна организација EMSC .

Нов силен земјотрес во Скопје, граѓаните вознемирени, стравуваат од нови потреси

Мета - 11.09.2016

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала попладнево го потресе Скопје и околината. Граѓани возменирени излегоа на улиците, а има и извештаи за напукнати ѕидови и помали штети.

ГАЛЕРИЈА: Тресеше силно - погледнете ги штетите во овој стан во скопски Центар

Press24 - 11.09.2016

Земјотресот кој ги исплаши граѓаните на Македонија направи и многу штети. Погледнете ја галеријата во која можете да ги видите штетите на овој стан во Центарот на ...

Нов силен земјотрес во Скопје

Макфакс - 11.09.2016

Нов силен земјотрес се почувствува во недела во Скопје, по што скопјани повторно во паника ги напуштија своите домови и седат во парковите и околу зградите. Според првичната перцепција, се чини дека овој земјотрес беше посилен од утринскиот, кој ...

Земјотресот почувствуван и во Велес

Република - 11.09.2016

Точно во 15 часот и 10 минути силно се стресе тлото под Велес. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени жители на Велес на своите фејсбук профили, јави локалниот портал ...

(Фото) Земјотрес од 5.3 степени го стресе Скопје, има и штети

еМагазин - 11.09.2016

Силен земјотрес со магнитуда од 5.3 степена по Рихтер денеска во 15.10 часот повторно го стресе Скопје. Овој беше досега најсилниот потрес и многу граѓани ги напуштија своите домови. Епицентарот бил на 7 км од Скопје.

Нов силен земјотрес ги вознемири скопјани

Репортер - 11.09.2016

Попладнево во 15:10 часот по локално време во Скопје е почувствуван многу посилен земјотрес од тој утринава. Според неофицијални мерења, земјотресот е со јачина од 5,4 степени по Рихтер. Новиот земјотрес ги вознемири скопјани во 15. 10 часот.

Нов силен земјотрес го стресе Скопје!

Курир - 11.09.2016

По земјотресот кој утрово го стресе Скопје со јачина од 3,9 степени според Рихтер, пред неколку минути Скопје повторно силно се затресе. Засега нема информации која е јачината на новиот земјотрес.

ВИДЕО: По 1963 ова е најсилен земјотрес во Скопје – скопјани ги наполнија парковите

За Се - 11.09.2016

Паднати оџаци, скршени автомобили и граѓани на улиците. Скопјани од страв не можат да си влезат по домовите. Вакава слика од дамна не се ...

Новиот земјотрес посилен од оној утрово

Курир - 11.09.2016

Земјотресот утрово беше со јачина од 4,4 степени според европската скала. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, новиот земјотрес бил со јачина од 5 степени според европската ...

15 совети како да останете најбезбедни во земјотрес

Кајгана - 11.09.2016

Земјотресите се природни непогоди кои се тешки за предвидување, но кога ќе се случат знаат да бидат послаби, но и кататстрофални. Подолу прочитајте неколку совети за тоа како да се однесувате и што да направите за време на земјотрес, со цел да ...

Уште еден земјотрес го стресе Скопје

Фактор - 11.09.2016

Уште еден земјотрес попладнево го стресе Скопје. Новиот потрес во 15. 10 часот ги вознемири скопјани. Граѓани излегоа од зградите во центарот на Скопје, а паника владее и меѓу граѓаните кои живеат во куќите.

Ова се штетите од страшниот земјотрес (ГАЛЕРИЈА)

Press24 - 11.09.2016

Ова се неколкуте штети како последица од силниот земјотрес кој се случи околу 15 ...

Втор силен земјотрес ја потресе Македонија

Република - 11.09.2016

Пред некоја минута уште еден силен земјотрес го потресе главниот град. Куќите во Скопје се стресоа овој пат уште посилно отколку во првиот земјотрес кој утровот во 6:57 го погоди градот. Според првичните информации од Европскиот сеизмолошки центар ...

Земјотреси во Скопје: Оџак падна врз автомобил во скопска Железара, евакуирани трговски центри/Фото

Lider - 11.09.2016

Пристигнуваат и првите извештаи за настанатите штети од земјотресот кој попладнево ги стресе скопјани. Во скопската населба Железара при потресот паднал оџак од зграда и смачкал автомобил кој бил паркиран пред зградата, пренесе ТВ Нова.

ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ: 10 совети како да останете безбедни при вакви потреси

Gotvi.mk - 11.09.2016

Ова се неколку корисни совети кои ќе ви помогнат во случај да има земјотрес. Даг Коп е член на Американскиот интернационален тим за спасување, светски познат тим кој се справува со природни катастрофи и нуди совети како да преживеете во случај на ...

Чувајте се од крадци! Заклучете ги домовите додека трае паниката за земјотресите!

Пулс24 - 11.09.2016

Низа земјотреси ги потресе скопјани денес. Граѓаните со цел да се држат на безбедно, излезени се масовно на улиците. Меѓутоа демне и друга опасност. Ова е совршен период, криминалците да ја злоупотребат вознемиреноста на граѓаните и да се случат ...

Земјотрес во Куманово

Kumanovo News - 11.09.2016

Земјотресот е почувствуван во 15.10 минута и траеше неколку секунди. Тоа предизвика паника кај граѓаните. Со колкава јачина и епицентарот на земјотресот ќе се знае подоцна. Утринава во 7 часот, региструран е земјотрес со јачина од 4.4 степени во ...

Штети по земјотресот: Срушени оџаци, оштетен автомобил и растурени маркети

Република - 11.09.2016

Срушени оџаци, оштетен автомобил и други штети направи земјотресот кој во 15:10 со стресе ...

Птиците го чуствуваат земјотресот пред да се случи

Panika.be - 11.09.2016

Видео од земјотрес во Америка кој покажува како реагирале птиците неколку секунди пред да се случи земјотресот. Плавата боја е наглиот лет на птиците, за кои се претпоставува дека ги почуствувале вибрациите и затоа изреагирале ...

Земјотрес го стресе Куманово

Кумановски м. - 11.09.2016

Посилен земјотрес пред неколку минути го стресе Куманово. Повеќе детали ...

Зошто толку често има земјотреси во Македонија и на Балканскиот Полуостров?

Република - 11.09.2016

Регионот на Средоземјето (Медитеранот) сеизмички е доста активен поради судирот на Африканската и Евроазиската континентална плоча. Имено, огромната Африканска континентална плоча („носејќи“ го целиот континент Афрка) се движи кон север со брзина од ...

Сеизмолошка oбсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Курир - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова ...

Скопје во паника, граѓаните излезени по улици, некои се пакуваат за да одат на посигурно место

Exclusive.mk - 11.09.2016

Скопје е во паника после двата земјотреси кои го тресеа денес. Граѓаните се видно вознемирени и сите се излезени пред згради, а може да се увиди и раздвиженоста на автомобили после вториот земјотрес од 5.1 според Рихтер.

Силен земјотрес ги испаничи Скопјани, надлежните смируваат

Позитив.мк - 11.09.2016

Утрово околу 7 часот беше почуствуван силен земјотрес кој за среќа траеше многу кратко од неколку секунди и следеа силни повратни шокови, но секако беше доволен за да ги испаничи Скопјани, особено по поплавите и народно проширеното верување дека по ...

Фото: Оштетен автомобил, срушени оџаци

Пулс24 - 11.09.2016

Срушени оџаци, оштетен автомобил- последици од земјотресот… Срушени оџаци, оштетен автомобил- последици од ...

Земјотрес од 3,9 степени почувствуван утрово во Скопје

Р.С.Европа - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утринава е почувствуван во околината на Скопје, една минута пред да се случи втор земјотрес со јачина од 2,8 степени. Серијата земјотреси со епицентри во Скопското епицентрално подрачје ...

Кој бил најсилниот земјотрес во Македонија?

еМагазин - 11.09.2016

Територијата на Македонија е релативно трусно подрачје, а земјотресот од 1904 година во пехчевското епицентрално подрачје се смета за најсилен на Балканот. Измерена е јачина на земјотрес М=7,8 по Рихтерова скала, а почувствуван со 10 степени по ...

Силен земјотрес утрово почувствуван во Скопје

МКД - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на три километри североисотчно од Скопје, во ...

Кои делови на Македонија се најподлежни на земјотрес?

еМагазин - 11.09.2016

Во Македонија најтрусно подрачје е Вардарската долина. Според статистиката, 8% од сите земјотреси во Европа се случуваат на територијата на Република Македонија. Во Македонија има триесетина епицентрални подрачја, а најсилни земјотреси се ...

Нема причини за паника, нема опасност од нови земјотреси

Република - 11.09.2016

Поминати се повеќе од три часа, а магнитудата на земјотресот е на само 2 километри длабочина поради што земјотресот изгледаше како посилен. Но поради плиткоста на ударот, експертите кои ги контактиравме не уверија дека можноста за нови ...

Серија земјотреси во Скопје

А1 On - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија беше почувствуван силен земјотрес, веднаш по него бил почувствуван уште еден послаб. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека ...

УДРИЈА ЕДЕН ПО ДРУГ: Два земјотреса ја разбудија Македонија, епицентарот близу поплавените подрачја

Телеграф - 11.09.2016

Епицентрите на двата земјортреса се близу реонот каде пред еден месец се случија големи поплави, односно во близина на Смилковци, Црешево, Стајковци. Сепак, сеизмолозите нагласуваат дека нема поврзаност меѓу водата во почвата и движењето на ...

Како да се заштитите за време на земјотрес

еМагазин - 11.09.2016

Земјотресите кои изминативе неколку дена ги тресе охриѓани, а се чуствуваат и низ целата земја предизвика прилично голема паника меѓу населението повторно не фати „не подготвени“ за тоа како да реагираме во вакви ситуации.

Силен земјотрес почувствуван утрово во Скопје

Кајгана - 11.09.2016

Силен земјотрес се почувствува утринава нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот ...

ОБНОВЕНО: Серија земјотреси го стресоа Скопје

Сител - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 11.09.2016 год.

Европскиот сеизмолошки центар неколку пати ги корегираше информациите за земјотресот во Скопје

Република - 11.09.2016

Откако утрово во 06.57 силен земјтрес го стресе Скопје, повеќе домашни медиуми објавија дека пред овој земјотрес имало уште еден два часа порано со епицентар во близина на границата со Косово.

Земјотрес со епицентар во скопско Црешево

Локално - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Скопјани на нозе, силен земјотрес го стресе градот два пати

Сител - 11.09.2016

Рано утрово два силни земјотреси ги вознемирија скопјани. Првиот беше во 6.58 часот и според странски сеизмолошки извори епицентарот бил на македонско- косовската граница, со јачина од 3,8 степени по рихтеровата скала и длабочина од 3 километри.

Скопскиот земјотрес бил 4,4 стпени според Рихтер

Вечер - 11.09.2016

Земјотрес изутринава во 6 часот и 57 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Земјотрес изутринава во 6 часот и 57 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда ...

Силен земјотрес утрово почувствуван во Скопје

Мета - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според интернет-страницата на Европската сизмолошка станица, епицентарот на земјотресот бил на околу 3 километри од Скопје, на ...

Епицентарот на земјотресот кој го стресе Скопје бил во Аеродром

Курир - 11.09.2016

Силен земјострес утрово во 06:57 часот ги разбуди Скопјани. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 ...

Силен земјотрес во Скопје

Lider - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 3 ...

Силен земјотрес почувствуван во Скопје

МРТ - 11.09.2016

Според Европската сеизмолошка обсерваторија земјотресот бил со епицентар на 3 километри од Скопје, на длабочина од 2 километри... Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје.

Епицентарот на земјотресот кој го стресе Скопје бил во Аеродром

Република - 11.09.2016

Силен земјострес утрово ги разбуди Скопјани. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри. Според координатите на европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е во скопски ...

Силен земјотрес го разбуди Скопје

Радио МОФ - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди скопскиот регион утрово, нешто пред 7 часот. Епицентарот на земјотресот е околината на Скопје (според некои извори 7 километри, североисточно од Скопје), на длабочина од 2 километри, според интернет ...

Според ЕМСЦ: Скопје на 11 септември го погодија девет земјотреси

Република - 11.09.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), денеска во Скопје и околината се регистрирани девет потрес, а најсилниот, според бил во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Првиот земјотрес е регистриран во 6.58 часот со јачина од 4,2 ...

Колку време траел катастрофалниот земјотрес во 1963 година?

Курир - 12.09.2016

На 26 јули 1963 година во 5:17 часот, Скопје било разурнато од земјотрес со 9 степени по Меркалиевата скала (6,1 според рихтеровата сеизмичка скала), а помали потреси имало до пет часот и 43 минути. Земјотресот во 1963 година траел 20 секунди.

ЕПИЦЕНТАРОТ НА ТРИ КИЛОМЕТРИ ОД СКОПЈЕ: Силен земјотрес ја стресе Македонија, паника кај граѓаните (МАПА)

Телеграф - 11.09.2016

Јачината на земјотресот била 3,9 степени, а длабочината била само два километри, поради што тој беше силно почувствуван кај жителите на Скопје, селата околу главниот град, како и во Куманово Епицентарот на земјотресот кој рано утрово во 6 часот и 57 ...

Силен земјотрес го разбуди Скопје – скопјани на улица

Република - 11.09.2016

Силен земјотрес утрово во 6.57 часот го стресе главниот град. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри.

Последниот земјотрес вечерва со епицентар во населбата Аеродром

Press24 - 11.09.2016

Шест афтершокови беа почувствувани во Скопје по силниот земјотрес од 5,2 степени што се случи во 15.10 часот на длабочина од четири километри. Последниот од нив беше во 20.57 часот со јачина од 2,1 степени и според координатите на ...

Регистриран уште еден послаб земјотрес

Фокус - 11.09.2016

Со силина од 2.1 степен во Рихтеровата скала, вечерва во 18:57 часот се случи уште еден земјотрес во Скопје, јавува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Претходно, во 15:10 попладнето удри најсилниот земјотрес од серијата денешни земјотреси и ...

Нешто пред 21 часот, вечерва нов силен земјотерс почуствуван во Скопје

Локално - 11.09.2016

Нешто пред 21 часот, вечерва нов силен земјотрес почуствуван во Скопје. Граѓаните во паника повторно ги напуштија своите домови. Илјадници граѓани на Скопје и околината се вознемирени и ги напуштија своите домови.

По земјотресот кал почна да тече од чешмите во скопско

Press24 - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појавија слики на кои се гледа како од чешмите во Студеничани тече кал. Причина за заматувањето на водата се претпоставува е серијата земјотреси кои од рано утрово ја тресат Македонија,чиј епицентар е во подрачјето каде што ...

ЧУДНА ПОЈАВА: По земјотресот во скопско Студеничани тече црвена вода (ВИДЕО)

Телеграф - 11.09.2016

Досега нема објаснување за ваквата појава На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода . Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и ...

ВИДЕО: Кревет за спас од земјотреси

Курир - 11.09.2016

Рускиот иноватор има замисла за кревет кој е „отпорен“ на земјотреси и елементарни непогоди со тоа што ќе го заштити корисникот активирајќи метална кутија со голема цврстина. Креветот располага со сензори за движење и потреси па при силен земјотрес ...

Над 85 пријави за штети од последниот земјотрес

Вечер - 11.09.2016

По денешните земјотреси во Скопје, во кои, имаше направено и штети, распукани ѕидови, паднат малтер, а во еден случај во скопската населба Железара имаше и смачкан автомобил врз кој паднал оџак од блиската зграда.

Герила акција: „Со кино против земјотрес“

+инфо - 11.09.2016

На социјалните мрежи се шири вест дека во Градскиот парк во 22 часот ќе има проекција на филмови. На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер се шири вест дека во 22 часот во Градскиот парк ќе има филмска проекција, за луѓето кои поради денешните ...

ОФИЦИЈАЛНО: 3 силни и 10 мали земјотреси во Скопско!

Репортер - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно­математичкиот факултет во Скопје, денес, на 11.09.2016 год.

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот (ВИДЕО)

Курир - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Почувствуван уште еден послаб потрес во Скопје

Република - 11.09.2016

Вечерва по 21 часот, нов земјотрес е почувствуван во Скопје. Многу граѓани на Скопје и околината се вознемирени и ги напуштија своите домови. Во текот на денот имаше повеќе потреси, при што најсилен беше оној во 15.10 часот од 5,3 степени според ...

Сител: Во Македонија се случил најразорниот земјотрес на Балканот - погледнете колку бил силен земјотресот во 1963 ...

Press24 - 11.09.2016

Во Македонија се случил и најсилниот земјотрес во историјата на Балканскиот Полуостров. Според сеизмолозите, тој се случил во 1904. година во валандовскиот крај. Тогаш имало првичен релативно силен удар по што следел главниот удар со јачина од 7,8 ...

„Кучето како да претчувствуваше – два часа не се тргна од прозорецот“

Курир - 11.09.2016

Сеизмолозите укажаа дека вакви потреси се своевиден феномен и оти ваква серија на потреси не е забележана во последните 200 години на скопското подрачје, кое е познато како мошне сеизмички активно.

Се регистрираат штети од земјотресот

Тера - 11.09.2016

Силен земјотрес придружен со бучава го погоди Скопје три пати во текот на денешниот ден. По двата потреса во една минута кои ги разбудија граѓаните во утринските часови, во 15,10 часот повторно се случи земјотрес.

Почувствуван уште еден земјотрес вечерва!

Пулс24 - 11.09.2016

Почувствуван е и четврт земјотрес во Скопје, нешто пред 21 часот. Во 20:55 часот по локално време, повторно земјотрес со помал интезитет ги вознемири ...

Земјотрес ја вознемири Македонија

Нова ТВ - 11.09.2016

Утрово во седум часот граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил 3,9 степени, во длабочина од пет километри и се случил околу седум ...

ДЕСЕТИЦИ ПОЛЕСНО ПОВРЕДЕНИ: Болниците подготвени за евентуален следен удар

МК News - 11.09.2016

Десетици граѓани се повредени во земјотресот со јачина од 5,3 степени според Рихтер што го погоди Скопје попладнево во 15 и 10 часот. Сите се со полесни повреди и истите се хоспитализирани во државната и во градските болници.

Позната јачината на последниот земјотрес во 20:57 часот

Курир - 11.09.2016

Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според Рихтер. Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Три минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири ...

Денешниот земјотрес во Скопје втор најсилен во последните 110 години

Република - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во скопско на длабочина ...

Земјотресот бил со голема јачина, се обработуваат податоците

Фокус - 11.09.2016

Од Сеизмолошката опсерваторија пред малку го потврдија земјотресот штро утринава пред 7 часот ги стресе жителите наб главниот град. З асега добивме информација дека епицентарот бил во Скопје и земјотресот бил со големна јачина, но не можеа точно да ...

Земјотрес утрово го потресе Скопје

Либертас - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

ФОТО: Штета од земјотресот – оџак падна врз автомобил во Железара

Либертас - 11.09.2016

Граѓани од Скопје веќе пријавуваат штети поради земјотресот, кој иако не беше фатален, сепак беше посилен земјотрес. Од вкупно три земјотреса денеска, последниот кој го зафати Скопје во 15:10 попладнево, беше со јачина од 5.1 степен по Рихтер.

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси

Вечер - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски", а уште толку во градската болница „8 ...

Земјотрес го стресе Скопје

Турлитава - 11.09.2016

Утрово, неколку минути пред седум часот граѓаните на Македонија ги вознемирени земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 ...

Земјотрес од 4,4 степени со епицентар во Скопска Црна Гора го стресе Скопје

Сакам да кажам - 11.09.2016

Земјотрес со силина помеѓу 4,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје утринава околу 7 часот. Според Институтот за за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) земјотресот бил со епицентар на 7 километри од центарот на ...

Земјотрес во Македонија

Факултети - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 3.9 степени почуствуван утринава во Македонија. Епицентарот се наоѓа на тромеѓето помеѓу Македонија, Србија и ...

Управувачки комитет: Не постои систем кој може да предвиди земјотрес

Репортер - 11.09.2016

Модерната наука не може точно да предвиди дали ќе се случи земјотрес, кога ќе се случи и како ќе се случи. Сеизмолизите рекоа дека доколку било возможно тоа да се предвиди, определена ситруација на постоење опасност од земјотрес, тоа најразвиените ...

Земјотрес ги вознемири жителите на Скопје...

Н.Македонија - 11.09.2016

Земјотрес ги вознемири жителите на Скопје Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според податоците, од интернет-сајтот на Европската сеизмолошка станица, епицентарот на ...

Земјотрес утрово во Скопје

Локално - 11.09.2016

Утрово околу 7 часот, во Скопје е почуствуван силен земјотрес кој траеше неколку секунди. Потресот , проследен со звук , освен што ги вознемири скопјани и не напријавени некаква штета.Веднаш по првиот е регистриран и втор со многу помал интензитет.

Земјотрес утрово го стресе Скопје

Фокус - 11.09.2016

Два земјотреса, неколку минути пред 7 часот утрово, го стресоа Скопје. Едниот земјотрес беше со поголема јачина, а вориот со помал интензитет. Во моментот очекуваме информации од надлежните за јачината и ...

Центар без струја, се вклучил системот за автоматска заштита

Нетпрес - 11.09.2016

По попладневниот силен земјотрес во Скопје, дел од општина Центар остана без струја. Од ЕВН информираат дека се вклучил системот за автоматска заштита, по што некои од трансформаторите автоматски се исклучиле како дел од превентивната заштита од ...

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА РАЗБУДИ МАКЕДОНИЈА: Епиценаторт беше во близина на Куманово, јачина од 3,9 степени

Телеграф - 11.09.2016

Земјотресот беше со јачина од 3,9 степени, а на длабочина од пет километри Силен земјотрес утрово ја стресе Македонија. Според првичните сознанија епицентарот на земјотресот бил во близина на Куманово, во реонот на пограничниот појас меѓу ...

(ВИДЕО) Милевски: Дождовите не се повод за земјотрес, но имаат влијание

Локално - 11.09.2016

Поројните дождови што го зафатија скопскиот регион не се повод за земјотресот, но постои можност да придонесат за побрзо активирање на тектонски насобраната енергија, оценува унверзитетскиот професор за физичка географија Ивица Милевски за 24Вести .

Штетите од земјотресот да се пријават на 195, АРМ и МВР со зголемена готовност

Локално - 11.09.2016

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала кој попладнево го потресе Скопје и околината триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расекотини кои ги добиле додека бегале од домовите.

Видео: Каква е состојбата во Сингелиќ и Стајковци по земјотресите?

Пулс24 - 11.09.2016

Тв Нова ги посети Стајкоци и Сингелиќ по земјотресите Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ. Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо.

Земјотрес почувствуван утрово во Скопје и Куманово

МетеоПро - 11.09.2016

Земјотрес со магнитуда 4. 4, според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусвствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот е во липковскиот регион, 22 ...

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

Република - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Нов силен земјотрес – скопјани на улица

Орбис - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Епицентарот на земјотресот бил на пет километри од центарот на градот, во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од два километри.

Почувствуван и трет земјотрес

Курир - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно земјотрес, кој беше значително послаб од претходниот ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по ...

Делови од Скопје без струја, оптоварени телефонските линии

А1 On - 11.09.2016

По земјотресот во 15:10 часот со јачина од 5,2 степени во Скопје, делови од Центар останаа без струја. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита и дека ги вклучуваат оние ...

Паднат оџак од земјотресот оштети кола

МК News - 11.09.2016

Во населбата Железара од земјотресот паднал оџак од зграда и оштетил возило. Реортерот на Плусинфо јавува дека и другите оџаци на зградата се искривени. Оштетени фасади на згради има и во другите делови од Скопје.

Замјотрес почувствуван и во Велес

А1 On - 11.09.2016

Точно во 15.10 часот силно се стресе тлото под Велес, објави Дума. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени граѓани на своите фејсбук профили.

Граѓаните во паника ги напуштија домовите, делови од градот без струја

Дневник - 11.09.2016

Насобрани пред зградите, трговските центри, куќите, граѓаните на Скопје во паника ги напуштија своите домови откако денеска во 15 часот и 10 минути удри и трет земјотрес, пишува „Телеграф.мк“.

Нов земјотрес во Скопско со јачина од 5.1 степени според Рихтер

Канал5 - 11.09.2016

Во 15,10 часот скопјани почувствуваа уште еден земјотрес. Според неофицијални информации интензитетот на овој земјотрес бил со јачина од 5.1 степени според Рихтер. Според сведочењата на граѓаните на Скопје овој земјотрес бил посилен од земјотресот ...

СЕИЗМОЛОШКА ОПСЕРВАТОРИЈА: Имавме среќа што жариштето на земјотресот беше многу длабоко

МК News - 11.09.2016

Екипата на ТВ Нова веднаш по големиот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер разговараше со сеизмолозите од Природноматематичкиот факултет. Има комплетна информација и детали за ...

Утрово Скопјани ”ги разбуди” силен земјотрес

Среќа.mk - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово е почувствуван во Скопје и околината, една минута пред да се случи и втор земјотрес со јачина од 2,8 степени според Рихтер. Потресите предизвикаа вознемиреност кај граѓаните.

Земјотрес од 5,1 степени повторно го стресе Скопје

Exclusive.mk - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Последниот силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени

Курир - 11.09.2016

– Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Силен земјотрес почувствуван во Скопје

Макфакс - 11.09.2016

Силен земјотрес се почувствува во недела нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови. Засега нема официјални информации за силината, како ниту за епицентарот на ...

Силен земјотрес го стресе Скопје

Скопје инфо - 11.09.2016

Земјотрес го стресе Скопје пред околу десетина минути.По првичниот силен удар, следеа и неколку помали. Повеќе информации за земјотресот се очекуваат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во ...

КАКО ДА СЕ заштитиме од ЗЕМЈОТРЕС

МК News - 11.09.2016

Земјотресите НЕМОЖЕ ДА СЕ ПРЕДВИДАТ, но може да научиме како да се заштитиме од истите. КАКО ДА ПОСТАПИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ЗЕМЈОТРЕС КОГА СТЕ ВО ЗАТВОРЕНА ПРОСТОРИЈА →ВЕДНАШ ЗАСОЛНЕТЕ се на побезбедните места: довратници, носечки ѕидови, под маса или ...

ФОТО: Земјотресот со епицентар северно од Скопје, во близина на обиколницата

Фактор - 11.09.2016

Според светските сеизмолошки мапи земјитресот што ја вознемири Македонија се наоѓа неколку километри северно од Скопје во близина на скопската обиколница. Земјотресот е со јачина од 3, 9 степени според ...

Се тресеше Македонија, но и регионот – Земјотресите почувствуван и во соседните земји

Република - 11.09.2016

Во 7 часот утрово имаше земјотрес со јачина од 3,9 степени, а попладнето во 15.10 часот беше со 5,3 степени по Рихтеровата скала. Во регионот, во последните 48 часа Европско-медитеранската сеизмолошка станица регистрирала над 20 потреси.

Земјотрес во Скопје и Македонија

Фактор - 11.09.2016

Почувствуван е силен земјотрес во Скопје и Македонија, кој предизвика вознемиреност меѓу граѓаните. Се очекува наскоро официјалните да излезат со информации за силината на ...

Силен земјотрес утринава ја разбуди Македонија

Press24 - 11.09.2016

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје околу 7 часот. Јачината на земјотресот изнесува 3,9 степени а епиценатор е на 5 километри од ...

Паника и вознемиреност кај граѓаните на Скопје, дел од нив излегоа на улица

Курир - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Епицентарот 7 километри источно од Скопје, јачината 5 степени според Рихтер

Курир - 11.09.2016

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот ...

Епицентарот на силниот земјотрес измерен во Стајковци?

Репортер - 11.09.2016

Попладнево во 15:10 часот по локално време во Скопје е почувствуван многу посилен земјотрес од тој утринава. Според неофицијални мерења, земјотресот е со јачина од 5,4 степени по Рихтер, и неговиот епицентар бил измерен во скопското село Стајковци.

(ФОТО) Погледнете ги штетите во овој стан во скопски Центар

Репортер - 11.09.2016

Земјотресот кој ги исплаши граѓаните на Македонија направи и многу штети. Погледнете ја галеријата во која можете да ги видите штетите на овој стан во Центарот на Скопје. ...

Силен земјотрес во Скопје

еМагазин - 11.09.2016

Силен земјотрес почувстваа жителите на Скопје утринава околу седум часот. По првичниот силен удар, следеа и неколку помали. Се чека официјална информација од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет за јачината на земјотресот ...

Нов силен земјотрес го погоди Скопје, кој направи и материјални штети

Точка - 11.09.2016

Нов силен земјотрес со јачина од 5,1 според Рихтер се почувствува во недела во Скопје, по што скопјани повторно во паника ги напуштија своите домови и седат во парковите и околу зградите. Според првичната перцепција, се чини дека овој земјотрес беше ...

Нов силен земјотрес го погоди Скопје

Точка - 11.09.2016

Нов силен земјотрес се почувствува во недела во Скопје, по што скопјани повторно во паника ги напуштија своите домови и седат во парковите и околу зградите. Според првичната перцепција, се чини дека овој земјотрес беше посилен од утринскиот, кој ...

Земјотресот почувствуван и во Велес

Вечер - 11.09.2016

Точно во 15 часот и 10 минути силно се стресе тлото под Велес. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени жители на Велес на своите фејсбук профили, јави локалниот портал ...

Нов силен земјотрес го стресе Скопје!

Exclusive.mk - 11.09.2016

По земјотресот кој утрово го стресе Скопје со јачина од 3,9 степени според Рихтер, пред неколку минути Скопје повторно силно се затресе. Засега нема информации која е јачината на новиот земјотрес.

Колку силен беше земјотресот ова утро во Скопје

Бизнис Вести - 11.09.2016

Во седум часот утрово граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил 3,9 степени, на длабочина од пет ...

Нов земјотрес ја стресе Македонија, граѓаните во паника

Пулс24 - 11.09.2016

Земјотресот утрово беше со јачина од 4,4 степени според европската скала. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, новиот земјотрес бил со јачина од 5.3 степени според европската ...

Совети како да останете најбезбедни во земјотрес

Exclusive.mk - 11.09.2016

Земјотрес или потрес е природна појава, којашто е резултат на поместувањето на текстонските плочи , движењето на земјината кора, при што се ослободува голема енергија што води до потресување на земјата. Соодветна заштита на земјотресот е многу важна.

Земјотрес во Скопје: 10 совети како да останете безбедни при вакви потреси

Скопје инфо - 11.09.2016

Ова се неколку корисни совети кои ќе ви помогнат во случај да има земјотрес. Даг Коп е член на Американскиот интернационален тим за спасување, светски познат тим кој се справува со природни катастрофи и нуди совети како да преживеете во случај на ...

Чувајте се од крадци! Заклучете ги домовите додека трае паниката за земјотресите!

Репортер - 11.09.2016

Низа земјотреси ги потресе скопјани денес. Граѓаните со цел да се држат на безбедно, излезени се масовно на улиците. Меѓутоа демне и друга опасност. Ова е совршен период, криминалците да ја злоупотребат вознемиреноста на граѓаните и да се случат ...

Силен земјотрес почувствуван и во Куманово

Репортер - 11.09.2016

Силен земјотрес само што е почувствува во Куманово. Земјотресот е почувствуван во 15.10 минута и траеше неколку секунди. Тоа предизвика паника кај граѓаните. Со колкава јачина и епицентарот на земјотресот ќе се знае подоцна.

Зошто толку често има земјотреси во Македонија и на Балканскиот Полуостров?

Курир - 11.09.2016

Регионот на Средоземјето (Медитеранот) сеизмички е доста активен поради судирот на Африканската и Евроазиската континентална плоча. Имено, огромната Африканска континентална плоча („носејќи“ го целиот континент Афрка) се движи кон север со брзина од ...

Еве на колку години се случуваат земјотреси како денешниот

Пулс24 - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова ...

Земјотрес од 3,9 степени почувствуван утрово во Скопје

Алсат-М - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утринава е почувствуван во околината на Скопје, една минута пред да се случи втор земјотрес со јачина од 2,8 степени. Серијата земјотреси со епицентри во Скопското епицентрално подрачје ...

Земјотрес утрово почувствуван во Скопје

Тера - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на три километри североисточно од Скопје, во околината ...

Нов земјотрес почуствуван во Скопје

Нова ТВ - 11.09.2016

По двата утрински земјотреси, попладнево по 15:10 часот беше почуствуван уште еден посилен, но не и фатален земјотрес. Земјотресoт е со јачина од 5,1 степени по Рихтеровата скала, според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Два земјотреса ја разбудија Македонија, епицентарот близу поплавените подрачја

Утрински - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

ИЗИИС: Како да се заштитите за време на земјотрес

Популарно - 11.09.2016

Земјотресот кој попладнево ги вознемири скопјани предизвика паника меѓу граѓаните кои ги напуштија своите домови. ИЗИИС објави прирачник за заштита при силни потреси и земјотреси. Паниката и стравот не се во корист на безбедноста на целото семејтво, ...

Силен земјотрес почувствуван во Скопје, скопјани вознемирени

Канал 77 - 11.09.2016

Силен земјотрес се почувствува во недела нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот ...

Сеизмолошка опсерваторија: Нов земјотрес го стресе Скопје

Press24 - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 1 1.0 9 .201 6 год.

Серија земјотреси го стресоа Скопје

Здравство24 - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 11.09.2016 год.

Сеизмолошка опсерваторија при ПМФ: Појакиот земјотрес беше со јачина од 3.9 степени според Рихтер

Фокус - 11.09.2016

За двата земјотреса кои утринава ги разбудија и исплашија скопјани, околу 7 часот, официјално информираа и од Сеизмолошката опсерваторија при ПМФ. -Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, ...

Епицентарот на земјотресот на 5 км од Скопје

Вечер - 11.09.2016

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од земјотресите се почувствувани во Скопје и околината. Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од ...

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен

Press24 - 10.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска северниот дел на Перу, соопшти Геолошкиот институт на САД. Епицентарот на земјотресот бил 54 километри североисточно од градот Мојобамба, на длабочина од 114 километри.

Научниците откриле "метеоролошка бомба" која ја тресе Земјата

Факултети - 07.09.2016

Земјата под вашите нозе постојано „бучи“. Обично овие вибрации се премногу слаби и со многу ниска фреквенција за вашите уши да ги слушнат. Но, тие можат да се откријат со сеизмометри - инструменти дизајнирани за проучување на помоќните вибрации кои ...

Почувствуван земјотрес во Скопје и околината

Идивиди - 11.09.2016

Земјотрес изутринава во 6 часот и 57 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4,4 стпени според Рихтер, а епицентарот бил на 3 километри југоисточно од Скопје, ...

Епицентарот на земјотресот кој го стресе Скопје бил во Аеродром

Скопје инфо - 11.09.2016

Силен земјострес утрово во 06:57 часот ги разбуди Скопјанi. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 километри. Според координатите на европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот ...

Силен земјотрес го разбуди Скопје

Орбис - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди скопскиот регион утрово, нешто пред 7 часот. Епицентарот на земјотресот е околината на Скопје (според некои извори 7 километри, североисточно од Скопје), на длабочина од 2 километри, според интернет ...

Според ЕМСЦ: Скопје на 11 септември го погодија девет земјотреси

Курир - 11.09.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), денеска во Скопје и околината се регистрирани девет потрес, а најсилниот, според бил во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Првиот земјотрес е регистриран во 6.58 часот со јачина од 4,2 ...

Силен земјотрес ја стресе Македонија, паника кај граѓаните

Дневник - 11.09.2016

Епицентарот на земјотресот кој рано утрово во 6 часот и 57 минути ја застресе Македонија и предизвика паника кај населението, бил на три километри, североисточно од Скопје, во близина кон границата со Косово.

Силен земјотрес го разбуди Скопје- скопјани излегоа на улица

Курир - 11.09.2016

Силен земјотрес утрово во 6.57 часот го стресе главниот град. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри.

Нов земјотрес,од 2.1 степен во Рихтеровата скалa, вечерва почувствуван во Скопје

Либертас - 11.09.2016

Со силина од 2.1 степен во Рихтеровата скала, вечерва во 18:57 часот се случи уште еден земјотрес во Скопје, јавува Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. Претходно, во 15:10 денеска попладнето удри најсилниот земјотрес од серијата денешни ...

(ВИДЕО+ФОТО) По силниот земјотрес во село Студеничани тече црвена вода

Локално - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода. Ова се случило веднаш по силниот земјотрес во 15.10 часот.

„ Со кино против земјотрес“ – герила акција во Градскиот парк

Либертас - 11.09.2016

На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер започна да се шири веста дека во 22 часот во Градскиот парк ќе има филмска проекција, за оние луѓе кои премногу се вознемирени од денешните земјотреси во Скопје и кои се плашат да се вратат во своите домови.

ФОТО: Каде тресеа највеќе скопските земјотреси - може ли да се очекува посилен потрес вечерва?

Press24 - 11.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, на 11.09.2016 год.

Видео: Снимен моментот на земјотресот

Пулс24 - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

„Кучето како да претчувствуваше – два часа не се тргна од прозорецот“

Орбис - 11.09.2016

Сеизмолозите укажаа дека вакви потреси се своевиден феномен и оти ваква серија на потреси не е забележана во последните 200 години на скопското подрачје, кое е познато како мошне сеизмички активно.

Нов помал потрес почувствуван вечерва околу 21 часот

Сител - 11.09.2016

Почувствуван е и четврт земјотрес во Скопје, нешто пред 21 часот. Во 20:55 часот по локално време, повторно земјотрес со помал интезитет ги вознемири ...

Скопје утрово го тресеа три последователни земјотреси

Вечер - 11.09.2016

Паника во главниот град Скопје сите се на улиците Утрово десетина минути пред седум часот граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил ...

Влезовите во здравствените установи се чистат од паркирани возила

+инфо - 11.09.2016

Полицијата вечерва ги отстрануваше возилата паркирани на главните сообраќајници во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Влезовите на сите здравствени установи се исчистени од возила за да бидат проодни во случај на посилен земјотрес.

Еве колку бил силен четвртиот земјотрес во Скопје

Press24 - 11.09.2016

Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Три минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири ...

Во последните 110 години денешниот земјотрес најсилен по 1963 година

МК News - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

Земјотрес во Македонија

+инфо - 11.09.2016

Засега нема информации за евентуални штети во близина на епицентарот. Утрово во 6 часот и 58 минути сиземјотрес ги вознемитри граѓаните на Скопје и југозападниот дел од Македонија. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно ...

(ФОТО) Оџак падна врз автомобил во Железара

Репортер - 11.09.2016

Граѓани од Скопје веќе пријавуваат штети поради земјотресот, кој иако не беше фатален, сепак беше посилен земјотрес. Од вкупно три земјотреса денеска, последниот кој го зафати Скопје во 15:10 попладнево, беше со јачина од 5.1 степен по Рихтер.

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси

Телеграф - 11.09.2016

Четириесетина лица побарале Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 Септември“ Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти, по денешната серија земјотреси што ...

Силен земјотрес утринава ја разбуди Македонија

Сител - 11.09.2016

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје во 06:58 часот. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри североисточно од Скопје со епицентри на 2 километри под земјината површина ...

Земјотрес со јачина од 4,4 степени го разбуди Скопје утрово, епицентарот во Скопска Црна Гора

еМагазин - 11.09.2016

Земјотрес со силина помеѓу 4,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје утринава околу 7 часот. Според Институтот за за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија (ИЗИИС) земјотресот бил со епицентар на 7 километри од центарот на ...

Земјотресите не може да се предвидат - сите да се воздржат од ширење шпекулации и дезинформации

Press24 - 11.09.2016

Модерната наука не може точно да предвиди дали ќе се случи земјотрес, кога ќе се случи и како ќе се случи. Сеизмолизите рекоа дека доколку било возможно тоа да се предвиди, определена ситруација на постоење опасност од земјотрес, тоа најразвиените ...

Силен земјотрес почувствуван во Скопје

Канал5 - 11.09.2016

Утрово во 06:57 часот, граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил со јачина од 4,4 степени, во длабочина од два километри и се случил ...

Центар без струја, се вклучил системот за автоматска заштита

Вечер - 11.09.2016

Во централното градско подрачје не работат ни семафорите По попладневниот силен земјотрес во Скопје, дел од општина Центар остана без струја. Од ЕВН информираат дека се вклучил системот за автоматска заштита, по што некои од трансформаторите ...

Триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници додека бегале од домовите

МКД - 11.09.2016

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала кој попладнево го потресе Скопје и околината триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расекотини кои ги добиле додека бегале од домовите, пријавени се повеќе ...

Каква е состојбата во Сингелиќ и Стајковци по земјотресите? (ВИДЕО)

МК News - 11.09.2016

Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ. Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо. Во Стајковци, пак, нема поголеми штети, а луѓето иако видно потресени, сепак се подготвуваат да ...

Колку беше силен земјотресот ова утро во Скопје?

Курир - 11.09.2016

Земјотрес со магнитуда 4. 4, според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот е во липковскиот регион, 22 ...

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

МК News - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Земјотресот попладнево беше со јачина од 5.3 степени

Фактор - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Епицентарот на земјотресот бил на 5 километри од центарот на градот, во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од 2 километри.

Колку силен беше земјотресот попладнево во Скопје

Бизнис Вести - 11.09.2016

Во седум часот утрово граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил 3,9 степени, на длабочина од пет километри.

Почувствуван и трет земјотрес

Репортер - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно силен земјотрес што уште повеќе ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по Рихтеровата скала ...

Дел од Центар без струја, се вклучил безбедносниот систем

+инфо - 11.09.2016

Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита Делови од Центар останаа без струја по земјотресот во 15.10 часот. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил ...

Паника и во Велес – Силниот земјотрес ДРМАШЕ НАСЕКАДЕ

Репортер - 11.09.2016

Точно во 15.10 часот силно се стресе тлото под Велес, објави Дума. Земјотесот траеше неколку секунди, беше проследен со силна бучава и нишање од една кон друга страна, пишуваат вознемирени граѓани на своите фејсбук профили.

Уште еден земјотрес во Скопско

Дневник - 12.09.2016

Во 15,10 часот скопјани почувствуваа уште еден земјотрес.Нема официјални информации за интензитетот на овој земјотрес. Според сведочењата на граѓаните на Скопје овој земјотрес бил посилен од земјотресот кој утрово во 7 часот ги вознемири жителите на ...

Двата утрински земјотреси беа предвесници на земјотресот во 15,10 часот

Република - 11.09.2016

Екипата на ТВ Нова веднаш по големиот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер разговараше со сеизмолозите од Природноматематичкиот факултет. Имаме комплетна информација и детали за ...

Земјотресот со 5,3 степени епицентарот во Скопје

Kumanovo News - 11.09.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од два километри. Утринава во Скопје околу седум часот имаше земјотрес со јачина од ...

Уште еден земјотрес од 5,3 степени во Скопско

Бриф - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Последниот силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени

Сител - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Совети: Што треба да направиме за да се заштитиме од земјотрес?

Lider - 11.09.2016

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес).

Се тресеше Македонија, но и регионот – Земјотресите почувствуван и во соседните земји

МК News - 11.09.2016

Во 7 часот утрово имаше земјотрес со јачина од 3,9 степени, а попладнето во 15.10 часот беше со 5,3 степени по Рихтеровата скала. Во регионот, во последните 48 часа Европско-медитеранската сеизмолошка станица регистрирала над 20 потреси.

Скопје се стресе!

Вечер - 11.09.2016

Околу 7 часот утрово се случи силен земјотрес во Скопје и околината Почувствуван е силен земјотрес во Скопје, но и во други делови од Македонија, кој предизвика вознемиреност меѓу граѓаните.

Граѓаните на улица, паника по земјотресите

Пулс24 - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Новиот земјотрес бил со јачина од 5 степени по Рихтер

+инфо - 11.09.2016

Замјотресот е почувствуван и во Србија и Косово Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот што се почувствува во 15.10 часот, бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

Нов многу посилен земјотрес во Скопје

Среќа.mk - 11.09.2016

Попладнево во 15:10 часот по локално време во Скопје е почувствуван многу посилен земјотрес од тој утринава. Според неофицијални мерења, земјотресот е со јачина од 5,4 степени по ...

(ВИДЕО) Корисни совети: Што да правите ако има земјотрес

Репортер - 11.09.2016

Ова се неколку корисни соцети кои ќе ви помогнат во случај да има земјотрес. Даг Коп е член на Американскиот интернационален тим за спасување, светски познат тим кој се справува со природни катастрофи и нуди совети како да преживеете во случај на ...

Зошто толку често има земјотреси во Македонија и на Балканскиот Полуостров?

Вистина.мк - 11.09.2016

Регионот на Средоземјето (Медитеранот) сеизмички е доста активен поради судирот на Африканската и Евроазиската континентална плоча. Имено, огромната Африканска континентална плоча („носејќи“ го целиот континент Афрка) се движи кон север со брзина од ...

Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Нетпрес - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова ...

Утрово два земјотреси во Скопје

Стандард - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија беше почувствуван силен земјотрес, веднаш по него бил почувствуван уште еден послаб. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека ...

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје

Точка - 11.09.2016

Силен земјотрес се почувствува во недела нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот ...

Серија од земјотреси почувствувани во земјава

+инфо - 11.09.2016

Два од овие земјотреси беа почувствувани во Скопје и околината. Ссерија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентралното подрачје, соопшти дека регистрирала Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија,.

Земјотрес со епицентар во скопското подрачје

Канал5 - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

Нетпрес - 02.12.2016

Потресот оштетил куќи и сообраќајници во тој дел од државата. Нема извештаи за жртви, ниту повредени. Епицентарот бил на 45 километри северозападно од градот Хилујак на длабочина од 32 ...

Научниците ја открија метеоролошката бомба што ја тресе земјата!

Вистина.мк - 08.09.2016

Земјата под вашите нозе постојано „бучи“. Обично овие вибрации се премногу слаби и со многу ниска фреквенција за вашите уши да ги слушнат. Но, тие можат да се откријат со сеизмометри – инструменти дизајнирани за проучување на помоќните вибрации кои ...

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтер го погоди утрово Скопје и околината

24 Вести - 11.09.2016

Земјотрес изутринава во 6 часот и 57 минути беше почувствуван во Скопје и околината, што предизвика вознемиреност кај граѓаните. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 3,9 степени според Рихтер, а ...

Земјотресот со јачина од 4.4 степени: Еве во која скопска населба бил епицентарот

Пулс24 - 11.09.2016

Силен земјострес утрово во 06:57 часот ги разбуди Скопјани. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 километри. Според координатите на европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот ...

Земјотресот предизивика паника кај граѓаните

Скопје инфо - 11.09.2016

Силен земјотрес утрово во 6.57 часот го стресе главниот град. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри.

(ВИДЕО) ЧУДНА ПОЈАВА: По земјотресот во скопско Студеничани тече црвена вода

Репортер - 11.09.2016

Досега нема објаснување за ваквата појава На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода . Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и ...

„ Со кино против земјотрес“ – Герила акција во Градскиот парк

Репортер - 11.09.2016

На социјалните мрежи Фејсбук и Твитер започна да се шири веста дека во 22 часот во Градскиот парк ќе има филмска проекција, за оние луѓе кои премногу се вознемирени од денешните земјотреси во Скопје и кои се плашат да се вратат во своите домови.

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот

Вечер - 11.09.2016

Одеднаш музичарите срипуваат од столчињата и тргнуваат бргу да ја напуштат салата во која ја изведуваат проба, пренесува телеграф.мк Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје.

Позната јачината на последниот земјотрес во 20:57 часот

МК News - 11.09.2016

Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според Рихтер.Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Три минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири ...

Денешниот земјотрес е најсилен после овној во 1963 година!

Пулс24 - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

Земјотрес утрово го потресе Скопје

Бриф - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси

Утрински - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Силен земјотрес утринава ја разбуди Македонија

Вечер - 11.09.2016

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје во 06:58 часот Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри североисточно од Скопје со епицентри на 2 километри под земјината површина и ...

Земјотресите не се предвидуват, сите да се воздржат од ширење шпекулации

Република - 11.09.2016

Модерната наука не може точно да предвиди дали ќе се случи земјотрес, кога ќе се случи и како ќе се случи. Сеизмолизите рекоа дека доколку било возможно тоа да се предвиди, определена ситруација на постоење опасност од земјотрес, тоа најразвиените ...

Не само во 6:57, силен земјотрес ја стресе Македонија и во 4:58

Курир - 11.09.2016

Утрово во 06:57 часот, граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил со јачина од 4,4 степени, во длабочина од два километри и се случил ...

Центар без струја, се вклучил системот за автоматска заштита

Точка - 11.09.2016

По попладневниот силен земјотрес во Скопје, дел од општина Центар остана без струја. Од ЕВН информираат дека се вклучил системот за автоматска заштита, по што некои од трансформаторите автоматски се исклучиле како дел од превентивната заштита од ...

Штетите од земјотресот да се пријават на 195, АРМ и МВР со зголемена готовност

Либертас - 11.09.2016

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала кој попладнево го потресе Скопје и околината триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расекотини кои ги добиле додека бегале од домовите.

(ВИДЕО) Состојбата во Сингелиќ и Стајковци по земјотресите?

Репортер - 11.09.2016

Најмногу штета од земјотресот има во скопски Сингелиќ. Исплашени жителите не сакаат да се вратат во домовите. Велат ноќта ќе ја минат под отворено небо. Во Стајковци, пак, нема поголеми штети, а луѓето иако видно потресени, сепак се подготвуваат да ...

Колку беше силен земјотресот ова утро во Скопје?

Press24 - 11.09.2016

Земјотрес со магнитуда 4.4, според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот е во липковскиот регион, 22 ...

По 1963 година, денеска, го почуствувавме најсилниот земјотрес...

Вечер - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Трет земјотрес во Скопје!

Пулс24 - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно земјотрес, кој беше значително послаб од претходниот ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по ...

Дел од Центар без струја, се вклучил безбедносниот систем

МК News - 11.09.2016

Делови од Центар останаа без струја по земјотресот во 15.10 часот. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита и дека ги вклучуваат оние трансформатори што им се на далечинско ...

Сеизмолошка опсервароторија: Имавме среќа што жариштето на земјотресот беше многу длабоко (видео)

Скопје инфо - 11.09.2016

Екипата на ТВ Нова веднаш по големиот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер разговараше со сеизмолозите од Природноматематичкиот факултет. Имаме комплетна информација и детали за ...

Нова серија земјотреси, испукани фасади, испаѓани предмети ...

Н.Македонија - 11.09.2016

Нова серија земјотреси, испукани фасади, испаѓани предмети Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри ...

Гаревски: Земјотреси со овој интензитет не можат да предизвикаат уривање на објекти туку само помали оштетувања

Либертас - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Што треба да направиме за да се заштитиме при земјотрес?

Вистина.мк - 11.09.2016

Земјотресите настануваат како резултат на придвижување на тектонски плочи, движење на Земјината кора или многу големи експлозии, при што се ослободува голема енергија, а последица на тоа е протресување на земјиштето (познато како земјотрес).

(ФОТО) скопјани на улица – граѓаните стравуваат од нови потреси

Репортер - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Нов земјотрес ги потресе Скопје и околината

Дневник - 11.09.2016

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 сетпени според Рихтер, а епицентарот бил ...

Како да преживеете земјотрес – неверојатно корисни совети

Вечер - 11.09.2016

Сигурно го знаете советот дека за време на земјотрес треба да се сокриете под маса или во рамката на вратата? Заборавете го тоа! Даг Коп е член на Американскиот интернационален тим за спасување, светски познат тим кој се справува со природни ...

Информации за земјотреси во Македонија и на Балканот

Press24 - 11.09.2016

Регионот на Средоземјето (Медитеранот) сеизмички е доста активен поради судирот на Африканската и Евроазиската континентална плоча. Имено, огромната Африканска континентална плоча („носејќи“ го целиот континент Афрка) се движи кон север со брзина од ...

Сеизмолошка oбсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Press24 - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија потврдија дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална ...

Серија земјотреси во Скопје

Репортер - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија беше почувствуван силен земјотрес, веднаш по него бил почувствуван уште еден послаб. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека ...

Силен земјотрес почувствуван во Скопје

Денар - 11.09.2016

Силен земјотрес се почувствува во недела нешто пред седум часот во Скопје, при што дел од скопјани истрчаа надвор од своите куќи и станови. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот ...

Сеизмолошка опсерваторија: Два земјотреси почувствувани во Скопје

Курир - 11.09.2016

– Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

24 Вести - 02.12.2016

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел од Перу. Потресот оштетил куќи и сообраќајници во тој дел од државата. Нема извештаи за жртви, ниту повредени.

Почувствуван земјотрес во Скопје и околината

Репортер - 11.09.2016

Земјотрес изутринава во 6 часот и 57 минути беше почувствуван во Скопје и околината. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 4,4 стпени според Рихтер, а епицентарот бил на 3 километри југоисточно од Скопје, ...

Епицентарот на земјотресот што го стресе Скопје бил во Аеродром

Lider - 11.09.2016

Силниот земјотре што утровово 06:57 ги разбуди скопјани бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 километри. Според координатите на европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот е во скопски ...

Силен земјотрес го разбуди Скопје- скопјани излегоа на улица

МК News - 11.09.2016

Силен земјотрес утрово во 6.57 часот го стресе главниот град. Според информациите на Европскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 киометри.

По земјотресот во Студеничани тече црвена вода

Пулс24 - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода. Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и 10 минути.

Европскиот сеизмолошки центар регистрира 11 земјотреси во Скопје

Lider - 11.09.2016

Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) , денеска во Скопје и околината се регистрирани девет потрес, а најсилниот, според бил во 15.10 часот со јачина од 5,2 степени. Првиот земјотрес е регистриран во 6.58 часот со јачина од 4,2 ...

ВИДЕО: Снимен моментот на земјотресот

Либертас - 11.09.2016

Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија. Како што може да се види, одеднаш музичарите срипуваат од столчињата и тргнуваат бргу да ја напуштат салата во која ја изведуваат ...

Македонија не престанува да се тресе – вечерва нов земјотрес во Скопје

Маркукуле - 11.09.2016

Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Пет минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири граѓаните. Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според меркалиевата ...

Денешниот земјотрес е најсилен после оној во 1963 година!

Репортер - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

Епицентарот на земјотресот на три километри од Скопје

Скопје инфо - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 3 километри југозападно од Скопје ...

Силен земјотрес утрово во Македонија

Пулс24 - 11.09.2016

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје во 06:58 часот. Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје во 06:58 часот. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри ...

Управувачки комитет: Не постои систем кој може да предвиди земјотрес

Вечер - 11.09.2016

Модерната наука не може точно да предвиди дали ќе се случи земјотрес, кога ќе се случи и како ќе се случи. Сеизмолизите рекоа дека доколку било возможно тоа да се предвиди, определена ситруација на постоење опасност од земјотрес, тоа најразвиените ...

Не само во 6:57, земјотрес ја стресол Македонија и два часа порано

Република - 11.09.2016

Утрово во 06:57 часот, граѓаните беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван. Според интернетот страната на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил со јачина од 4,4 степени, во длабочина од два километри.

Дел од Центар без струја, се вклучил системот за автоматска заштита

Република - 11.09.2016

По попладневниот силен земјотрес во Скопје, дел од општина Центар остана без струја. Од ЕВН информираат дека се вклучил системот за автоматска заштита, по што некои од трансформаторите автоматски се исклучиле како дел од превентивната заштита од ...

Штетите од земјотресот да се пријават на 195

Репортер - 11.09.2016

По силниот земјотрес со јачина од 5,3 степен според Рихтеровата скала кој попладнево го потресе Скопје и околината триесетина граѓани побарале лекарска помош поради искршеници и расекотини кои ги добиле додека бегале од домовите.

Земјотрес го стресе Скопје

Нетпрес - 11.09.2016

Земјотрес со магнитуда 4,4 според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот е во липковскиот регион, 22 километри ...

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

Press24 - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Во Скопје почувствуван и трет земјотрес

Локално - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно силен земјотрес што уште повеќе ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по Рихтеровата скала ...

Делови од Скопје без струја, оптоварени телефонските линии

Репортер - 11.09.2016

По земјотресот во 15:10 часот со јачина од 5,2 степени во Скопје, делови од Центар останаа без струја. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита и дека ги вклучуваат оние ...

СЕИЗМОЛОШКА ОПСЕРВАТОРИЈА: Имавме среќа што жариштето на земјотресот беше многу длабоко

Репортер - 11.09.2016

Екипата на ТВ Нова веднаш по големиот земјотрес од 5,3 степени според Рихтер разговараше со сеизмолозите од Природноматематичкиот факултет. Имаме комплетна информација и детали за земјотресот. loading..

Срушени фасади, одрони кај стари згради, оштетени автомобили, граѓаните на улица - Скопје после вториот земјотрес

Exclusive.mk - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Последниот силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени

Lider - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

Паника и вознемиреност кај граѓаните на Скопје, дел од нив излегоа на улица

Вечер - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Епицентарот 7 километри источно од Скопје, 5.2 степени според Рихтер

Република - 11.09.2016

Вториот земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5.2 степени според Рихтер, а ...

Која е причината за чести земјотреси во Македонија и на Балканот?

Фактор - 11.09.2016

На територијата на Република Македонија, но и во поблиското опкружување, беа забележани десетина релативно слаби до умерени земјотреси, пишува д-р Ивица Милевски на ИГЕО портал. Тој ги анализира земјотресите кои пред неколку месеци ја потресоа ...

Сеизмолошка oпсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Република - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија граѓаните од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника.- Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална ...

Обновено - Серија земјотреси во Скопје

Вест - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија беше почувствуван силен земјотрес, веднаш по него бил почувствуван уште еден послаб. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека ...

Серија земјотреси во скопското подрачје

МРТ - 11.09.2016

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од земјотресите се почувствувани во Скопје и околината. Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

+инфо - 26.05.2019

Земјотрес со интензитет од 8 степени по Рихтеровата скала го погоди северниот дел од Перу. Првично беше соопштено за потрес од 7,5 по Рихтер, но подоцна беа корегирани податоците. Епицентарот на земјотресот бил на 180 км источно од градот Мојобамба ...

Каде е епицентарот на земјотресот кој го стресе Скопје?

За Се - 11.09.2016

Скопјани утрово беа разбудени од тресење на земјата. Силен земјострес утрово во 06:57 часот ги разбуди Скопјани. Земјотресот бил со јачина од 4.4 степени според европската скала, на длабочина од 2 километри.

Кал тече од чешмите во Студеничани?!

Вечер - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода. Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и 10 минути.

Извештај за серијата земјотреси во Скопје

Р.С.Европа - 12.09.2016

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Македонија, со станици во Скопје, Штип, Валандово, Битола, Охрид и Крушево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопјевчера регистрира серија земјотреси чии епицентри се ...

(ВИДЕО) Снимен моментот на земјотресот

Репортер - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Позната јачината на последниот земјотрес во 20:57 часот

Среќа.mk - 11.09.2016

Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според Рихтер. Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Три минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири ...

По 1963 година денешниот земјотрес е најсилен

Фактор - 11.09.2016

Денешниот земјотрес е најсилен по оној во 1963 година кога Скопје беше разрушено. По двата земјотреси со јачина од 2,9 и 3,8 степени според Рихтер утрово, во 15.10 часот земјотрес од 5,3 степени го погоди главниот град.

Утрово силен земјотрес во Скопје и Македонија – 3,9 степени според Рихтер, епицентарот на само 5 км од Скопје

Турлитава - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

Стотина скопјани побарале лекарска помош

Репортер - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Силен земјотрес утринава ја разбуди Македонија

Маркукуле - 11.09.2016

Силен земјотрес утринава почувствуван во Скопје во 06:58 часот. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри североисточно од Скопје со епицентри на 2 километри под земјината површина ...

Се тресе земјата: Уште еден земјотрес ја стресе Македонија

Press24 - 11.09.2016

Утрово во 06:57 часот, граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес. Според интернетот сајтот на Европската сеизмолошка станица, земјотресот бил со јачина од 4,4 степени, во длабочина од два километри и се случил околу три километри ...

Отворен број за пријавување штети од земјотресот – АРМ и МВР на готовс

Позитив.мк - 11.09.2016

Вонредна седница одржа Управувачкиот комитет за за кризи. Отворен е посебен телефонски број 195 на кој сите граѓани можат да побараат проценка дали нивните објекти се безбедни за живеење. Задолжени се сите општински кризни штабови да извршат увид на ...

Колку беше силен земјотресот ова утро во Скопје?

Репортер - 11.09.2016

Земјотрес со магнитуда 4.4, според првичните мерења добиени од белградската и скопската сеизмолошка опсерваторија утринава е почусствуван во Поширокото подрачје околу Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот е во липковскиот регион, 22 ...

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

Скопје инфо - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Почувствуван и трет земјотрес

Вечер - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно земјотрес, кој беше значително послаб од претходниот ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по ...

Дел од Центар без струја

Стандард - 11.09.2016

Делови од Центар останаа без струја по земјотресот во 15.10 часот. Од ЕВН информираат дека прекинот на електрична енергија се случил бидејќи се вклучил системот за автоматска заштита и дека ги вклучуваат оние трансформатори што им се на далечинско ...

(Галерија)ГОЛЕМИ ШТЕТИ ОД ПОПЛАДНЕВНИОТ ЗЕМЈОТРЕС: Паднати балкони, оџаци, покриви – смачкан автомобил, маркети во ...

Маркукуле - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

ГАРЕВСКИ: „Земјотреси со овој интензитет не можат да урнат објекти“

Популарно - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инженерство од Скопје, ...

Скопјани на улица, испукани згради, срушени оџаци… (ФОТО)

Нетпрес - 11.09.2016

Срушени оџаци, оштетен автомобил- последици од вториот силен земјотрес што се случи попладнево. Речиси низ целиот град парковите околу зградите се преполни со луѓе, со мали деца, изнемоштени и стари лица, кои ги напуштија повисоките катови на ...

Нов земјотрес – Епицентарот 7 километри источно од Скопје, јачината 5 степени според Рихтер

Здравство24 - 11.09.2016

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот ...

Сеизмолошка oбсерваторија-нема простор за паника

Lider - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова ...

Земјотреси утринава ги вознемирија граѓаните на Скопје и Куманово

Кумановски м. - 11.09.2016

Рано утринава во 6:58 часот земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината, како и на југозападниот дел од Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет регистрирала два потреси кои биле на епицентар во Скопска ...

Два земјотреси почувствувани во Скопје

Пулс24 - 11.09.2016

– Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

Точка - 02.12.2016

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел од Перу. Потресот оштетил куќи и сообраќајници во тој дел од државата. Нема извештаи за жртви, ниту повредени.

По земјотресот во скопско Студеничани тече црвена вода (ВИДЕО)

Маркукуле - 11.09.2016

На социјалните мрежи се појави видео направено во скопското село Студеничани каде може да се види како од селската чешма тече црвена вода. Ваквата појава се случила веднаш по силниот земјотрес во 15 часот и 10 минути.

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот (ВИДЕО)

Маркукуле - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Позната јачината на последниот земјотрес во 20:57 часот

Вечер - 11.09.2016

Земјотресот бил со јачина од 2,1 степен според Рихтер Нов четврт земјотрес го стресе Скопје вечерва. Три минути пред 21 часот е почувствуван и четврт земјотрес со помал интензитет кој ги вознемири ...

Скопје сеуште се тресе: Најсилен земјотрес по оној во 1963 година

Press24 - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

Земјотрес во Скопје: Граѓаните во паника излегоа на улица

Press24 - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси

Lider - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Нов силен земјотрес го здрма Скопје – Се очекуваат ли нови потреси?

Репортер - 11.09.2016

Силен земјотрес попладнево го потресе Скопје. Од 5,3 степени со епицентар источно од Скопје. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри источно од Скопје со епицентри на 2 километри ...

АРМ, МВР и ЦУК во состојба на зголемена готовност доколку треба да се реагира во текот на ноќта во Скопје

Exclusive.mk - 11.09.2016

Вонредна седница одржа Управувачкиот комитет за за кризи. Отворен е посебен телефонски број 195 на кој сите граѓани можат да побараат проценка дали нивните објекти се безбедни за живеење. Задолжени се сите општински кризни штабови да извршат увид на ...

7.8 ПО РИХТЕР е најсилниот земјотрес во Македонија почувствуван во Валандово!

Exclusive.mk - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Почувствуван и трет земјотрес

Стандард - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно се почувствува земјотрес што уште повеќе ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по Рихтеровата ...

Срушени оџаци, оштетен автомобил- последици од земјотресот (фото)

Скопје инфо - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.10 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Последниот силен земјотрес со магнитуда од 5,3 степени

24 Вести - 11.09.2016

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, ...

ВИДЕО: Големи штети во маркетите во Скопје

А1 On - 11.09.2016

Речиси низ целиот град парковите околу зградите се преполни со луѓе, со мали деца, изнемоштени и стари лица, кои ги напуштија повисоките катови на зградите и сега немаат смелост да се вратат.

Паника и вознемиреност кај граѓаните на Скопје, дел од нив излегоа на улица

Скопје инфо - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Нов земјотрес ги потресе Скопје и околината

Стандард - 11.09.2016

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар , земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил ...

Сеизмолошка обсерваторија: Вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години (видео)

Скопје инфо - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална ...

Серија земјотреси со епицентар во скопското подрачје

Lider - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

Република - 10.09.2016

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеровата скала го погоди денеска северниот дел на Перу, соопшти Геолошкиот институт на САД. Епицентарот на земјотресот бил 54 километри североисточно од градот Мојобамба, на длабочина од 114 километри.

Снимен моментот на земјотресот во МТВ (ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2016

Музичарите во паника когасе случи силниот потрес. Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје на својот фејсбук профил. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на ...

(ВИДЕО) Снимен моментот на земјотресот

Локално - 11.09.2016

Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија. Како што може да се види, одеднаш музичарите срипуваат од столчињата и тргнуваат бргу да ја напуштат салата во која ја изведуваат ...

Земјотресите до 5,6 степени се силни, но не и разурнувачки

Нетпрес - 11.09.2016

По земјотресот од 26 јули 1963, денеска Скопје најсилно го стресе во последните 110 години. По двата утрински земјотреса со јачина од 2,9 односно 3,8 степени според Рихтер, неколку минути после 15 часот земјотрес со епицентар во Скопско на длабочина ...

Земјотресот бил со јачина од 4,4 степени според Европската сеизмичка скала

Фокус - 11.09.2016

Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот, кој околу 7 чласот утринава ги стресе скопјани, бил на 3 километри југозападно од Скопје со епицентри на 2 километри под ...

Стотина лица побарале лекарска помош по серијата земјотреси во Скопје

Р.С.Европа - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Нов силен земјотрес го здрма Скопје – Се очекуваат ли нови потреси?

Скопје инфо - 11.09.2016

Силен земјотрес попладнево го потресе Скопје. Од 5,3 степени со епицентар источно од Скопје. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на ПМФ во Скопје, епицентарот на земјотресот е 5 километри источно од Скопје со епицентри на 2 километри ...

Кој е најсилниот земјотрес кој ја погодил Македонија?

Репортер - 11.09.2016

Директорот на Институтот за земјотресно инженерство и инженерска сеизмологија Михаил Гаревски, денешните тресења ги спореди со земјотресот кој се случил во Валандовскиот крај во 1904 година, а кој се смета за најсилен на Балканот.

Почувствуван и трет земјотрес во Скопје

Press24 - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно земјотрес, кој беше значително послаб од претходниот ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по ...

ВИДЕО: Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

Орбис - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

ВИДЕО: Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

Вечер - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Паника и вознемиреност кај граѓаните на Скопје, дел од нив излегоа на улица

МК News - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

(Фото) производите паднати од рафтовите – големи штети во маркетите

Репортер - 11.09.2016

Речиси низ целиот град парковите околу зградите се преполни со луѓе, со мали деца, изнемоштени и стари лица, кои ги напуштија повисоките катови на зградите и сега немаат смелост да се вратат.

Еве каде е епицентарот на вториот поголем земјотрес

Пулс24 - 11.09.2016

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот ...

Сеизмолошка опсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Вест - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија граѓаните од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. -Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална ...

Сеизмолошка опсерваторија: Два земјотреси почувствувани во Скопје, вториот послаб

Република - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Силен земјотрес го погоди Перу

А1 On - 02.12.2016

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала го погоди денеска јужниот дел од Перу. Потресот оштетил куќи и сообраќајници во тој дел од државата. Нема извештаи за жртви, ниту повредени.

Погледнете како се треси МРТВ - музичари фатени на проба, панично бегаат кога почнува да се тресе зградата

Exclusive.mk - 11.09.2016

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот (ВИДЕО) Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската ...

Земјотрес утрово на 5 км од Скопје

Локално - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

Десетици повредени по серијата земјотреси

Фокус - 11.09.2016

Десетици жители на главниот град попладнево побарале помош во скопските болници, по серијата земјотреси што денеска го стресоа Скопје. Најчесто луѓето се повредиле при бегање од своите домови, а неколкумина се здобиле со скршеници.

По земјотресите: Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти

еМагазин - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Почувствуван и трет земјотрес

МК News - 11.09.2016

Почувствуван е и трет земјотрес во Скопје и околината. Во 16:47 часот по локално време, повторно земјотрес, кој беше значително послаб од претходниот ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени по ...

ВИДЕО: Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

Курир - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

(ФОТО) Големи штети во маркетите во Скопје

Локално - 11.09.2016

Речиси низ целиот град парковите околу зградите се преполни со луѓе, со мали деца, изнемоштени и стари лица, кои ги напуштија повисоките катови на зградите и сега немаат смелост да се вратат.

Скопјани во паника по серијата земјотреси, од становите се преселија во парковите

Точка - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што во недела го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, ...

Епицентарот 7 километри источно од Скопје, јачината 5 степени според Рихтер

Вечер - 11.09.2016

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил ...

Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

Точка - 11.09.2016

По утринските потреси кои ги вознемирија македонските граѓани од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника. - Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова ...

(Обновено) Серија земјотреси во Скопје...

Н.Македонија - 11.09.2016

(Обновено) Серија земјотреси во Скопје Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија.

Додека трае проба на оркетарот во МТВ: Снимен моментот на земјотресот (видео)

Република - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Утрово силен земјотрес во Скопје и Македонија – 3,9 степени според рихтер

Вечер - 11.09.2016

Утрово во 06:57 часот, граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван ...

Скопје преживеа долга ноќ, по целодневното тресење

Фактор - 12.09.2016

Најсилниот земјотрес беше регистриран вчера попладне во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.. Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно ...

Стотина граѓани побарале лекарска помош по серијата земјотреси...

Н.Македонија - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

Почувствуван и четврт во серијата земјотреси во Скопје

Репортер - 11.09.2016

Почувствуван е и четврт земјотрес во Скопје, во населбата Ново Лисиче. Во 20:55 часот по локално време, повторно земјотрес со помал интезитет уште повеќе ги вознемири граѓаните. Откако утрово во 7 часот и 15:10 со јачина од 3,9 односно 5,2 степени ...

Видео од супермаркет во Арачиново во моментот на заемјотресот

Пулс24 - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Скопјани во паника по нова серија земјотреси, од становите се преселија во парковите

Кајгана - 11.09.2016

Серијата силни земјотреси што денеска го погодија скопскиот регион, ги натера скопјани панично да ги напуштат своите домови и привремено да се засолнат во блиските паркови. По првиот утрински земјотрес, што се случи нешто пред седум часот, кој беше ...

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтер ги вознемири скопјани

Либертас - 11.09.2016

Нов земјотрес ги вознемири скопјани во 15. 10 часот. Граѓани излегоа од зградите во цо центарот на Скопје, а вознемиреност има и кај граѓаните кои живеат во куќите. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот што се почувствува во ...

Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години

МК News - 11.09.2016

– Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална магнитуда од 3,9 степени, почуствуван е во Скопје и околината со интензитет од 6 до 7 степени според Европската макросеизмична скала, ...

Два земјотреси почувствувани во Скопје

Нетпрес - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

ВИДЕО ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ: Погледнете како „тресело“ во студиото на МРТ и во супермаркет во Арачиново

Популарно - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Емин Џијан објавил снимка од моментот кога се случил силниот земјотрес, додека снимале во МТВ

Точка - 11.09.2016

Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија. Како што може да се види, одеднаш музичарите срипуваат од столчињата и тргнуваат бргу да ја напуштат салата во која ја изведуваат ...

Скопје во паника, граѓаните излегоа на улица

Пулс24 - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и североисточниот дел од Македонија, во селата Арачиново, Матејче и Липково е почувствуван силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет ...

Стотина лица побарале лекарска помош од земјотресот

Популарно - 11.09.2016

Стотина лица побарале лекарска помош во скопските болници и амбуланти по денешната серија земјотреси што го погодија Скопје и околината. Четириесетина лица побарале помош во градската болница „Наум Охридски“, а уште толку во градската болница „8 ...

(ВИДЕО) Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

Репортер - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов земјотрес ги потресе Скопје и околината

Идивиди - 11.09.2016

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил ...

Сеизмолошка опсерваторија: Два земјотреси почувствувани во Скопје

МК News - 11.09.2016

– Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

ПАНИКА ВО МТВ: Снимен моментот на земјотресот (ВИДЕО)

МК News - 11.09.2016

Композиторот и музичар Емин Џијан објави снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Паника во Скопјe, силен земјотрес ги разбуди граѓаните на метрополата, сите се на улица

Вечер - 11.09.2016

Засега нема информации за евентуални штети во близина на епицентарот. Паника во Скопје.Утрово неколку минути пред седум часот граѓаните на Македонија беа вознемирени од земјотрес, кој беше силно почувствуван.

Видео: Моментот кога удри силниот земјотрес во еден скопски супермаркет

Скопје инфо - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов земјотрес од 5 степени во Скопје и околината

Р.С.Европа - 11.09.2016

Граѓани ги напуштија своите домови во зградите во населбата Карпош, откако трет земјотрес денеска беше почувствуван во Скопје и околината. Попладнево во 15 и 10 часот нов земјотрес е регистриран со епицентар во Скопското епицентрално подрачје.

Земјотрес со епицентар во скопското подрачје

Алфа - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје ...

(Видео) Паника на проба во зградата на МРТВ: снимен моментот на земјотресот

Окно - 12.09.2016

Музичарот Емин Џијан на својот Фејсбук профил објави видео снимка од моментот кога се случи силниот земјотрес во Скопје во 15.10 часот. Снимката е од проба на оркестарот ФАМЕС, кој е сместен во зградата на Македонската телевизија.

Силен земјотрес ја тресеше Македонија: Земјотрес со јачина од 4,4 ги разбуди Скопјани утринава

Exclusive.mk - 11.09.2016

Рано утрово во 6 часот и 58 минути во главниот Скопје и југозападниот дел од Македонија се почувствува силен земјотрес. Според информациите на Сеизмолошката обсерваторија на Природно математичкиот факултет во Скопје, епицентарот на земјотресот е 3 ...

ВИДЕО: Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

Среќа.mk - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Новиот земјотрес бил со јачина од 5,3 степени по Рихтер (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 11.09.2016

Замјотресот е почувствуван и во Србија и Косово Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот што се почувствува во 15.10 часот, бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

Серија земјотреси со епицентар во скопското подрачје

Популарно - 11.09.2016

Серија земјотреси чии епицентри се наоѓаат во Скопското епицентрално подрачје утринава се регистрирани од Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека два од ...

Како се тресеше во супермаркет во Арачиново (видео)

Република - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов земјотрес со јачина од 5 степени според рихтер

ТВ21 - 01.06.2019

Неколку минути по 9 часот, нов силен земјотрес почувствуван најповеќе во југо-западните делови на Македонија Епицентарот е во соседна Албанија, а јачината е 5 степени според рихтер. Од утрово има серија земјотреси во Албанија, најповеќе се ...

ВИДЕО ОД ЗЕМЈОТРЕСOT: Погледнете како се тресеше во овој супермаркет

Press24 - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на длабочина од четири километри Според сведочењата на ...

Силен земјотрес во јачина од 5 степени почувствуван во Прилеп

Маркукуле - 11.09.2016

Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Земјотресот беше силно почувствуван и на територијата на Прилеп, при што ги вознемири ...

ВИДЕО: Еве како се тресеше во супермаркет во Арачиново!

МК News - 11.09.2016

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала го стресе Скопје во 15.07 часот. Според Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар земјотресот бил со епицентар на пет километри од центарот на градот во регионот на Скопска Црна Гора на ...

Нов земјотрес ги потресе Скопје и околината

Lider - 11.09.2016

Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 сетпени според Рихтер, а епицентарот бил ...

Силен земјотрес со јачина од 5 степени почувствуван и во Прилеп

Република - 11.09.2016

Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Земјотресот беше силно почувствуван и на територијата на Прилеп, при што ги вознемири ...

Силен земјотрес со јачина од 5 степени почувствуван и во Прилеп

Вечер - 11.09.2016

Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје. Земјотресот беше силно почувствуван и на територијата на Прилеп, при што ги вознемири ...

ДЕТАЛИ за страшниот земјотрес

Press24 - 11.09.2016

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот ...

Епицентарот 7 километри источно од Скопје, јачината 5 степени според Рихтер

МК News - 11.09.2016

– Нов земјотрес е регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот чиј епицентар се наоѓа во Скопското епицентрално подрачје. Според Европскиот Медитерански сеизмолошки центар, земјотресот бил со магнитуда од 5 степени според Рихтер, а епицентарот ...