TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов - избори најрано во јуни!?

Телма - 17.01.2016

Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во ...

Хан за Алсат: Партиите треба да договорат нов датум за избори

Нова ТВ - 17.01.2016

Телевизијата Алсат М пренесува изјава од кабинетот на комесарот Јоханес Хан во која се вели дека сега е одговорност на партиските лидери да излезат со нов датум за изборите. „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на ...

Примената на Пржино поважна од датумот за избори

Нова ТВ - 17.01.2016

Договорот е Пржино не е мртов и тој е поважен од датумот на кој ќе се одржат предвремените избори. Ова е суштината на пораката која на барање на Алсат М ја даде кабинетот на еврокомесарот Јоханес Хан со сабота попладне, по заминувањето на Хан од ...

Амбасада на САД: Изборите мора да бидат веродостојни

24 Вести - 17.01.2016

Од амбасадата на САД порачуваат дека договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза. „Како и Европската унија, ние целосно го поддржуваме спроведувањето на договорот и сме ангажирани да и помогнеме на ...

Хан: Партиите да договорат нов датум за избори

24 Вести - 17.01.2016

Партиските лидери бараат нов датум за изборите, потврдиле за Алсат-М дд канцеларијата на комесарот Јоханес Хан. Оттаму велат дека „бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на изборите, комесарот даде јасно до знаење ...

Маричиќ: Можни се протести ако не се одложат изборите

24 Вести - 17.01.2016

Македонија има сериозни причини да не организира избори на 24 април и сите аргументи преточени во барање за одложување на датумот невладините ги доставија до еврокомесарот Хан. Доколку нивните барања не бидат прифатени не се исклучува можноста за ...

Хан: Ако сите се посветени ќе има фер избори

Вест - 17.01.2016

Доколку сите во државата се посветени ќе биде возможно да се спроведат фер, транспарентни и демократски избори, според нашите европски и меѓународни стандарди, изјави еврокомесарот Хан по петочната средба во Пржино Еврокомесарот за проширување ...

Амбасадата на САД: Македонија може да успее само преку веродостојни избори

Р.С.Европа - 17.01.2016

Aмериканската амбасада во Скопје синоќа соопшти дека Македонија може да успее само преку веродостојни избори, а тоа ќе бара од сите четири партии да направат тежок избор. По пропаднатите преговори, од амбасадата порачуваат дека договорот од Пржино ...

ЛДП: Избори најрано во јуни

Алсат-М - 17.01.2016

Либерално-демократската партија во денешното соопштение наведува дека договорот од Пржино не е мртов и оти е неизбежно одложување на изборите. - Ги повикуваме четирите партии, потписнички на договорот, што поскоро да седнат на преговарачка маса и да ...

ЛДП - Договорот од Пржино не е мртов, неизбежно е одложување на изборите

Утрински - 17.01.2016

Либерално-демократската партија смета дека договорот од Пржино не е мртов, но дека е неизбежно одложување на изборите. „Ги повикуваме четирите партии, потписнички на договорот, што поскоро да седнат на преговарачка маса и да ги решат преостанатите ...

ВМРО, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни!

Алсат-М - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не - тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по сè изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една – и ВМРО, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

Од канцеларијата на Хан потврдуваат дека се бара нов датум за изборите

Алсат-М - 17.01.2016

Од канцеларијата на комесарот Јоханес Хан информираат дека партиските лидери бараат нов датум за изборите. За Алсат М од канцеларијата на Хан денеска изјавија: „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на изборите, ...

ЛДП: Договорот не е мртов, неизбежно e одложување на изборите, а партиите да ги решат отворените прашања

МКД - 17.01.2016

Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во ...

Концентрациона влада за „мрзливци“

МКД - 17.01.2016

Идеалната партија замислувам да биде секси и атрактивна за младите, а да ги почитува традиционалните вредности при што патриотизмот ќе го применува при градењето на државата, а не со „удирање во гради комбинирано со апашко делување“.

Изјавата на еврокомесарот Хан интегрално (ВИДЕО)

МК News - 17.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

ЕУ потврдува: Се бара нов датум за изборите во Македонија

+инфо - 17.01.2016

Од канцеларијата на комесарот Јоханес Хан информираат дека партиските лидери бараат нов датум за изборите, објави Алсат-М . За Алсат М од канцеларијата на Хан денеска изјавија: „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување ...

Извесен е нов термин за изборите

Фокус - 17.01.2016

Со оглед на тоа што Груевски не поднесе оставка во договорениот термин од 15 ти јануари, веќе е сосема извесно дека ќе има нов термин за изборите. Од канцеларијата на комесарот Јоханес Хан информираат дека партиските лидери бараат нов датум за ...

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов – избори најрано во јуни!?

А1 On - 17.01.2016

„Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во ...

Маричиќ: Можни се протести ако не се одложат изборите

+инфо - 17.01.2016

Македонија има сериозни причини да не организира избори на 24 април и сите аргументи преточени во барање за одложување на датумот невладините ги доставија до еврокомесарот Хан. Доколку нивните барања не бидат прифатени не се исклучува можноста за ...

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов - избори најрано во јуни!?

+инфо - 17.01.2016

Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во ...

Алсат-М: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни!

+инфо - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не - тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по се изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една и ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

Хан: Партиите да излезат со нов датум за избори!

Фактор - 17.01.2016

Од канцеларијата на еврокомесарот Хан бараат партиите да договорат нов датум за избори потврдиле за Алсат-М од канцеларијата на комесарот. Оттаму за гореспомнатиот медиум изјавиле: „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за ...

ПРЖИНО: Изборите се веќе одложени или…?!

Фактор - 17.01.2016

Нема договор за предвремени парламентарни избори. Дел од експертската јавност пржинскиот договор го прогласи мртов, дел велат дека излезот е во формирање на техничка, нацинална или широка коалициска Влада, додека пак некои сметаат дека избори на 24 ...

Дали СДСМ се плаши од изборен неуспех?

Канал5 - 17.01.2016

Опозицијата панично бега од соочување со народот, нивниот лидер бараше избори, доби гаранции од еврокомесарот Хан и од ДИК дека можат да се одржат фер и демократски избори, но повторно бара нивно одложување.

Алсат-М: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни!

Локално - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не – тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по се изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една и ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

Алсат:ВМРО, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни!

Локално - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не – тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по сè изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една – и ВМРО, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

Изјавата на Хан интегрално: Сите партии да останат посветени на договорот (ВИДЕО)

Нетпрес - 17.01.2016

Договорот од Пржино сеуште важи. Еврокомесарот Јоханес Хан по маратонската средба со лидерите на четирите најголеми политички партии во земјава, во одговор на наовинарско прашање потенцира дека очекува сите партии да останат посветени на Договорот.

Нема пречки за избори на 24 април

Република - 17.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за ...

Не постојат никакви пречки за изборите да се одржат на 24-ти април

Нетпрес - 17.01.2016

Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на ...

Хан убеден дека на 24 април може да се одржат фер и демократски избори

Press24 - 17.01.2016

Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на ...

Не постојат никакви пречки избори да има на 24-ти април

Денешен - 17.01.2016

Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на ...

„Курир“: Лидерот на СДСМ продолжува да плука врз својот збор и потпис

Нетпрес - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат си контрира самиот на себе. Со контрадикторни изјави, газење по дадениот збор, менување на ставови со експресна брзина, овој политичар продолжува со обиди да ја манипулира јавноста.

Не постојат никакви пречки избори да има на 24-ти април

Курир - 17.01.2016

Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на ...

Заев рече, па порече: Лидерот на СДСМ продолжува да плука врз својот збор и потпис

Денешен - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат си контрира самиот на себе. Со контрадикторни изјави, газење по дадениот збор, менување на ставови со експресна брзина, овој политичар продолжува со обиди да ја манипулира јавноста.

Заев повторно си контрира и се демантира

Република - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат си контрира самиот на себе. Со контрадикторни изјави, газење по дадениот збор, менување на ставови со експресна брзина, овој политичар продолжува со обиди да ја манипулира јавноста.

ЛДП: Избори најрано во јуни

Бриф - 17.01.2016

Либерално-демократската партија во денешното соопштение наведува дека договорот од Пржино не е мртов и оти е неизбежно одложување на изборите. – Ги повикуваме четирите партии, потписнички на договорот, што поскоро да седнат на преговарачка маса и да ...

Заев рече, па порече: Лидерот на СДСМ продолжува да плука врз својот збор и потпис

Курир - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат си контрира самиот на себе. Со контрадикторни изјави, газење по дадениот збор, менување на ставови со експресна брзина, овој политичар продолжува со обиди да ја манипулира јавноста.

Американската амбасада за неуспешните преговори во Пржино

еМагазин - 17.01.2016

Неуспехот на преговорите за излез од политичката криза го коментираа од американската амбасада во Скопје. Оттаму за Алсат изјавија дека договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза.

Хан за Алсат: Партиите треба да договорат нов датум за избори

Репортер - 17.01.2016

Телевизијата Алсат М пренесува изјава од кабинетот на комесарот Јоханес Хан во која се вели дека сега е одговорност на партиските лидери да излезат со нов датум за изборите. „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на ...

Хан за Алсат: Партиите треба да договорат нов датум за избори

Либертас - 17.01.2016

Телевизијата Алсат М пренесува изјава од кабинетот на комесарот Јоханес Хан во која се вели дека сега е одговорност на партиските лидери да излезат со нов датум за изборите. „Бидејќи не сите политички лидери претходно потврдија датум за одржување на ...

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов – избори најрано во јуни!?

Репортер - 17.01.2016

„Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ситуација во ...

ЛДП: Пржинскиот договор не е мртов – избори најрано во јуни!?

Либертас - 17.01.2016

Соопштение на ЛДП: Либерално-демократската партија прва повика на одлагање на изборите поради несериозниот пристап на партиите на власт кон имплементацијата на Договорот од Пржино. Договорот не е мртов, но она што може да се заклучи од моменталната ...

ВМРО, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни

Репортер - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не – тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по се изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една – и ВМРО, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

ВМРО, ДУИ И ДПА договараат избори за 5 јуни!

Либертас - 17.01.2016

Избори на 5 јуни, а ако не – тогаш во нивниот редовен рок по две години од сега. Со овие црвени линии по сè изгледа започна текот на новите преговори меѓу СДСМ од една – и ВМРО, ДУИ и ДПА кои до вчера бараа спроведување на 24 април како датум на ...

Хан уверен дека во април можат да се одржат фер и демократски избори

Пулс24 - 17.01.2016

Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 април и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на ...

Заев продолжува да плука по својот збор

Пулс24 - 17.01.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по којзнае кој пат си контрира самиот на себе. Со контрадикторни изјави, газење по дадениот збор, менување на ставови со експресна брзина, овој политичар продолжува со обиди да ја манипулира јавноста.

ЛДП: Избори најрано во јуни

Lider - 17.01.2016

Либерално-демократската партија во денешното соопштение наведува дека договорот од Пржино не е мртов и оти е неизбежно одложување на изборите. – Ги повикуваме четирите партии, потписнички на договорот, што поскоро да седнат на преговарачка маса и да ...

Амбасада на САД: Македонија може да успее само преку веродостојни избори

Телма - 16.01.2016

Aмериканската амбасада во Скопје соопшти дека Македонија може да успее само преку веродостојни избори, а тоа ќе бара од сите четири партии да направат тежок избор. По пропаднатите преговори, од амбасадата порачуваат дека договорот од Пржино останува ...

Хан: Изборите се можни, ако партиите останат посветени на договорот

Телма - 16.01.2016

Е врокомесарот Јоханес Хан е уверен дека може да се одржат избори на 24 април, доколку сите партии останат посветени на исполнувањето на договорот од Пржино од јуни-јули. -Вечерва тројца од четворицата лидери беа сложни за датумот и гарантираа ...

Хан на Твитер: целосна поддршка за слободни и демократски избори

Телма - 16.01.2016

По неуспешните преговори со четворицата македонски политички лидери, Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика во ЕУ, денеска порача дека ЕУ останува посветена на целосна поддршка за гарантирање на слободни и фер избори.

Преговорите пропаднаа, СДСМ не оди на избори

Телма - 16.01.2016

Преговорите пропаднаа заради Заев и СДСМ, директно посочи премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Обвини дека опозицијата со часови одбивала да разговара за клучните прашања во резиденцијата на ЕУ каде се собраа четирите партии , од кои ...

Амбасадата на САД: Македонија ќе успее преку веродостојни избори

Нова ТВ - 16.01.2016

Договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза, изјавиле од Американската амбасада, за Алсат-М , по неуспехот на синоќешните преговори. „Како и Европската унија, ние целосно го поддржуваме спроведувањето на ...

Хан на Твитер:Ќе обезбедиме подршка за демократски и фер избори

Нова ТВ - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан утринава на својот Твитер профил напиша, дека ги уверува граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ќе се обезбедат фер и демократски избори.

Хан: Земјата е во многу тешка состојба, невозможно е да се постигне договор

Нова ТВ - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по маратонските преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино изјави дека е невозможно да има договор меѓу четирите политички партии, затоа што три партии се согласиле предвремените парламентарни ...

Не е постигнат договор: изборите „гаражирани“

Deutsche Welle - 16.01.2016

СДСМ не прифати избори на 24 април. ВМРО-ДПМНЕ преку широки општествени консултации ќе реши за идните чекори. Преговорите во Работната група продолжуваат. Без согласност од СДСМ за одржување избори на 24 април, ноќеска завршија маратонските ...

Хан: Земјата е во тешка состојба, избори се можни, одлуката е на партиите

24 Вести - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по неколкучасовните преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино изјави дека е невозможно да има договор меѓу четирите политички партии, затоа што три партии се согласиле предвремените парламентарни избори да се ...

Хан на Твитер: Ќе обезбедиме подршка за демократски и фер избори

24 Вести - 16.01.2016

Еврокомесарот утринава на својот Твитер профил напиша, дека ги уверува граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ќе се обезбедат фер и демократски избори. „Ги уверувам граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена ...

Преговорите пропаднаа, Хан ги остава партиите сами да се договорат за датумот на избори

24 Вести - 16.01.2016

По повеќе од девет часа маратонски преговори, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи од резиденцијата на ЕУ, околу еден часот по полноќ си заминаа без договор. Четворицата партиски лидери не успеаја да се договорат за датумот на избори.

Нема договор за избори на 24 април, консултациите продолжуваат

Вест - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно европските стандарди, оцени ноќеска ...

(ФОТО) Преговорите пропаднаа, консултациите за изборниот датум продолжуваат

Утрински - 16.01.2016

. Слободанка Јовановска Ф ОТО: Киро Попов По петнаесет часови преговарање, само за едно прашање - ќе се одржат ли изборите на 24 април или не - излезе лидерот на СДСМ Зоран Заев и ги прогласи за пропаднати.

Учесниците во преговорите со изјави по синоќешната средба во Пржино

Алсат-М - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно европските стандарди, оцени ноќеска ...

Хан - Ќе обезбедиме гаранции за фер избори

Утрински - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан утрово на својот официјален твиитер профил објави дека и покрај финалната одлука на политичките партии тие ќе обезбедат поддршка за фер избори. „Ве уверувам дека без оглед на конечната одлука донесена од страна на ...

Нема договор за избори на 24 април

Р.С.Европа - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по маратонските преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино изјави дека е невозможно да има договор меѓу четирите политички партии, затоа што три партии се согласиле предвремените парламентарни ...

Хан: Избори на 24 април се можни, ако сите се посветени на исполнување на Договорот

Капитал - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан по денешните долги разговори со четворицата лидери – потписници на Договорот од Пржино, останува на ставот дека може да се создадат услови за одржување избори на 24 април ако сите партии се посветени на исполнување на ...

Хан: Ќе обезбедиме гаранции за фер избори

Алсат-М - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан утрово на својот официјален твиитер профил објави дека и покрај финалната одлука на политичките партии тие ќе обезбедат поддршка за фер избори. „Ве уверувам дека без оглед на конечната одлука донесена од страна на ...

Хан: Нема договор, една партија е против

Алсат-М - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по маратонските преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино изјави дека е невозможно да има договор меѓу четирите политички партии, затоа што три партии се согласиле предвремените парламентарни ...

Хан на Твитер: Што и да се договорат партиите ние ќе дадеме поддршка за фер избори

Вест - 16.01.2016

“Ги уверувам граѓаните, без разлика каква конечна одлука ќе донесат политичките лидери, ние ќе обезбедиме целосна поддршка за гаранција на слободни и фер избори”, напиша на својот Твитер профил еврокомесарот Јоханес Хан, по пропаднатите преговори со ...

Датумот на избори ги заглави преговорите...

Алсат-М - 16.01.2016

На вечерашниве преговори СДСМ тврдо опстојува на ставот дека нема време до 24 април да се заврши прочистувањето на Избирачкиот список и да се направи толку бараната реформа во медиумите, додека според неофицијалните информации ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ...

Хан:Ние ќе обезбедиме поддршка за фер и демократски избори

Р.С.Европа - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан утрово на својот официјален твиитер профил објави дека и покрај финалната одлука на политичките партии Европската тие ќе обезбедат поддршка за фер избори. „Ве уверувам дека без оглед на конечната одлука донесена од страна ...

Груевски - Само Заев се обидува да ја продолжи кризата

Утрински - 16.01.2016

Хан: Државата е во многу лоша состојба Премиерот Никола Груевски по состанокот изјави дека сите, вклучително и релевантните меѓународни организации, освен лидерот на СДСМ оцениле дека има услови на 24 април да се одржат предвремените парламентарни ...

Хан на Twitter: ЕУ ќе даде целосна поддршка како гаранција за фер избори

Капитал - 16.01.2016

По маратонските преговори со четворицата партиски лидери – Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи, што завршија неуспешно во раните утрински часови, еврокомесарот Јоханес Хан на Twitter порача дека Европската унија ќе обезбеди целосна ...

Хан се дообјаснува: Суштината на процесот е поважна од датумот за избори

Алсат-М - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Амбасадата на САД со реакција по неуспехот на синоќешните преговори

Алсат-М - 16.01.2016

Неуспехот на синоќешните преговори за излез од политичката криза го коментираа денеска од американската амбасада во Скопје. Оттаму за Алсат изјавија дека договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза.

Неуспешни маратонски преговори во Пржино, три од четирите партии се согласија за избори на 24 април (ФОТО)

МКД - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ во Пржино траеја повеќе од седум часа, новинарите чекаа на дождот, а потоа и во гаражата на објектот за да пренесат дека лидерската средба заврши без договор.

Хан на Твитер: Каква и да е одлуката на партиите, ние ќе обезбедиме слободни и фер избори

МКД - 16.01.2016

„Ги уверувам граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ние ќе обезбедиме целосна поддршка за да се гарантираат демократски и фер избори“, напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, на ...

Изборите се можни, ако партиите останат посветени на договорот

Тера - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е уверен дека може да се одржат избори на 24 април, доколку сите партии останат посветени на исполнувањето на договорот од Пржино од јуни-јули. -Вечерва тројца од четворицата лидери беа сложни за датумот и гарантираа ...

Преговорите заглавени околу датумот за избори

Тера - 16.01.2016

По шестчаса интензивни преговори на лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино со еврокомесарот Јоханес Хан, нема изгледи за брзо постигнување некаков договор. Неофицијално, преговорите тешко одат околу поголемиот дел од точките, но ...

Хан на Твитер за неуспешните преговори во Скопје

Тера - 16.01.2016

„Ги уверувам граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ние ќе обезбедиме целосна поддршка за да се гарантираат демократски и фер избори“, напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, на ...

Хан: Нема договор за избори, земјата е во тешка состојба

Кајгана - 16.01.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан, изјави оти Македонија е многу тешка состојба, откако деветчасовните преговори во Пржино не резултираа со договор околу одржувањето на изборите, кои според политичкиот договор ...

Без консензус за избори на 24 април, консултациите продолжуваат

Алфа - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори, оцени еврокомесарот Јоханес Хан.

Без консензус за избори на 24 април, консултациите продолжуваат

Идивиди - 16.01.2016

Скопје, 16 јануари 2016 (МИА) - Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно ...

Кабинет на Хан: Фер избори се многу поважни од датумот на избори

Фокус - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до… За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од ...

Хан смета дека ЕУ може да гарантира фер избори

Фокус - 16.01.2016

На својот твитер профил еврокомесарот напиша дека и покрај финалната одлука на политичките партии тие ќе обезбедат поддршка за фер избори. „Каква… На својот твитер профил еврокомесарот напиша дека и покрај финалната одлука на политичките партии тие ...

Хан: избори се можни, одлуката е на партиите – 3 ЛИДЕРИ СЕ ЗА… ЕДЕН ПРОТИВ

МК News - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е уверен дека може да се одржат избори на 24 април, доколку сите партии останат посветени на исполнувањето на договорот од Пржино од јуни-јули. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по маратонските преговори во ...

Амбасада на САД: Македонија ќе успее само преку веродостојни избори

+инфо - 16.01.2016

Неуспехот на синоќешните преговори за излез од политичката криза го коментираа денеска од американската амбасада во Скопје за Алсат-M . „Како и Европската Унија, ние целосно го поддржуваме спроведувањето на договорот и сме ангажирани да ѝ помогнеме ...

Хан се дообјаснува: Суштината на процесот е поважна од датум за избори

А1 On - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Алсат-М: За Хан е поважна суштината на процесот од датумот за избори

+инфо - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Хан на Твитер: Што и да одлучат партиите, ние ќе гарантираме слободни избори

+инфо - 16.01.2016

„Ги уверувам граѓаните, каква и да е конечната одлука на политичките партии, ние ќе обезбедиме целосна поддршка за да гарантираме слободни и фер избори“, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на својот профил на ...

Притисокот врз ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА нема да се верни до гроба

+инфо - 16.01.2016

Притисокот за попуштање во преговорите за да се постигне договор околу датуот на одржување на изборите во моментов е врз ВМРО-ДПМНЕ, пишува Доказ.мк повикувајќи се на свои извори, а албанските партнери повеќе не стојат цврсто на ставот избори на 24 ...

Хан и денеска гарантира фер и демократски избори , а СДСМ демонстрира паничен уплав од анкетите

Алфа - 16.01.2016

Политичката криза се продлабочува. И покрај оптимизмот на еврокомесарот Хан, вчерашните маратонски разговори во Пржино завршија со неуспех. Политичката криза се продлабочува. И покрај оптимизмот на еврокомесарот Хан, вчерашните маратонски разговори ...

ШТО ПОРАЧА ХАН: Ги повикувам сите партии да учествуваат на изборите (ВИДЕО/ИНТЕГРАЛНО)

Телеграф - 16.01.2016

Опозицијата, ни помалку ни повеќе се обврза да учествува. Во вистинска и функционална демократија имате Влада и силна опозиција. Во Европа, било каде и да се случеле политички проблеми, најчесто биле поради слаба опозиција, рече еврокомесарот во ...

ПАРТИБРЕЈКЕР ОД ПРЖИНО: Заев го растури орото, датумот за избори виси

Телеграф - 16.01.2016

Ни потроши повеќе од 12 часови за цело време да бара, да моли, да убедува и да инсистира да нема избори на 24 април. Со потезите што ги прави тој всушност сака да ја внесе државата во уште поголема криза, рече Груевсски посочувајќи го лидерот на ...

Дообјаснување од ХАН: Суштината на процесот е поважна од датумот за избори

Фактор - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Сител - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ставот на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека нема потреба од одложување на изборите закажани за 24-ти април согласно првичниот договор.

ХАН КАТЕГОРИЧЕН: Ситуацијата е сериозна, партиите да се држат до договорот

Телеграф - 16.01.2016

Разбрав дека не е можно да се постигне договор помеѓу сите политчки партии за одржување на избори на 24 април. Очекувам сите политички партии да се држат до договорот потпишан на 2 јуни/15 јули, рече еврокомесарот по четвртите маратонски преговори ...

ЗАКОЧЕНИ ПРЕГОВОРИ: Без консензус за изборите, но договорот од Пржино не е мртов

Телеграф - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април . Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се ...

Заев ги доби гаранциите од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Сител - 16.01.2016

На вчерашните маратонски разговори во Пржино, Заев потрошил часови да ги убеди сите останати изборите да бидат одложени. Единственото што очигледно му било важно е избори да нема иако сите го убедувале дека според договорот, избори треба да има на ...

Без консензус за избори на 24 април, консултациите продолжуваат

Канал5 - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно европските стандарди, оцени ноќеска ...

Хан и амбасадорите вложуваат крајни напори да го убедат Зоран Заев - Исходот е неизвесен

Сител - 16.01.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев бара одложување на изборите, кој според договорот од Пржино треба да се одржат на 24 април. Веќе неколку часа трааат разговорите меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми партии.

ХАН НА ТВИТЕР: Без разлика на одлуката на партиите, ќе обезбедиме фер избори!

Фактор - 16.01.2016

Пред половина час на својот твитер профил еврокомесарот напиша дека и покрај финалната одлука на политичките партии тие ќе обезбедат поддршка за фер избори. „Без оглед на конечната одлука донесена од страна на политичките партии, ние ќе обезбедиме ...

ПРЕГОВОРИТЕ ПРОПАДНАА: СДСМ против Пржино, Хан разочаран

Телеграф - 16.01.2016

Комесарот Хан рече дека Македонија се наоѓа во многу деликатна состојба и жали што сите партии не постигнале договор за избори на 24 април. Тој смета дека сè уште има можност да се договорат сите спорни прашања Без согласност за избори од страна на ...

ФИЈАСКО ВО ПРЕГОВОРИТЕ: Груевски со Ахмети и Тачи против Заев, Хан разочаран!

Фактор - 16.01.2016

Еврокомесарот Хан смета дека Македонија се наоѓа во тешка состојба, и дека сите чинители на полиитчката сцена треба да бидат многу поодговорни. Тој гу уверувал партиите дека ќе помогнат во спроведување на фер избори.

Загрозена европската иднина на земјава

Фактор - 16.01.2016

Европскиот комесар Јоханес Хан после повеќечасовни неуспешни разговори со четворицата највлијателни политички лидери ноќеска во Скопје, предупреди дека земјава е во тешка ситуација и е загрозена нашата европска иднина.

ХАН: Ќе обезбедиме фер и демократски избори… нема потреба да се одложуваат

Телеграф - 16.01.2016

Еврокомесарот Хан, американскиот амбасадор Џес Бејли, како и белгискиот експерт Питер Ванхауте не се изјаснија конкретно дали се за избори на 24 април. Сепак, индиректно Хан покажа дека неговиот став е изборите да не се одложуваат Ги уверувам ...

Заев и покрај бараните гаранции не прифаќа избори на 24 април

Канал5 - 16.01.2016

По повеќе од девет часови преговори политички лидери не успеа да го зацементираат 24 април како датум за предвремени парламентарни избори. Лидерите на ВМРО ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, како и еврокомесарот Јоханес Хан и другите претставници на меѓународната ...

Хан на Твитер: Ќе обезбедиме поддршка за фер и демократски избори

Канал5 - 16.01.2016

По маратонските разговори кои завршија во раните утрински часови, еврокомесарот Хан изјави дека земјата се наоѓа во тешка состојба, пред се заради очекуваните безбедносни предизвици со растечката бегалска криза.

Хан: Земјата е во многу тешка состојба, невозможно е да се постигне договор

Локално - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан по маратонските преговори во резиденцијата на евроамбасадорот во Пржино изјави дека е невозможно било да има договор меѓу четирите политички партии за датимот на избори. – Земјата е во многу тешка состојба.

Амбасада на САД: Македонија може да успее само преку веродостојни избори

Локално - 16.01.2016

Aмериканската амбасада во Скопје соопшти дека Македонија може да успее само преку веродостојни избори, а тоа ќе бара од сите четири партии да направат тежок избор. По пропаднатите преговори, од амбасадата порачуваат дека договорот од Пржино останува ...

Преговорите заглавиле на датумот за изборите – новинарите ќе заглават во гаражата

Локално - 16.01.2016

Според неофицијалните информации, преговорите одат со големи тешкотии, околу поголемиот дел од точките, но заглавиле на датумот за изборите – 24 април. Имено, како што дознаваме од терен, странските претставници ги убедуваат претставниците од ...

(ОБНОВЕНО) Преговорите во Пржино пропаднаа, нема договор меѓу партиите

Локално - 16.01.2016

По повеќе од осум часа преговори, пропадна обидот лидерите на четирите партии да се договорат за клучните поенти и да закажат избори и покрај учеството на меѓународниот фактор. Прв од средбата си замина лидерот на СДСМ, Зоран Заев , кој за медиумите ...

Хан на „Твитер“: Ќе обезбедиме поддршка за слободни и фер избори

Локално - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, утрово на својот „Твитер“ профил напиша дека без разлика на одлуката на политичките партии, ЕУ ќе овозможи фер избори. Reassure citizens, whatever final decision taken by polit.

Алсат М: Амбасадата на САД реагира за неуспехот на преговорите

Локално - 16.01.2016

Договорот од Пржино е вистинскиот пат за излез од политичката криза, велат од Амбасадата на САД за ТВ”Alsat-M”. „Како и Европската унија, ние целосно го поддржуваме спроведувањето на договорот и сме ангажирани да ù помогнеме на Македонија при ...

ВИДЕО: Изјавата на еврокомесарот Хан интегрално - Да се почитува Договoрот од Пржино

Press24 - 16.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

Што не е јасно? Хан интегрално - избори согласно Договорот од Пржино

Вечер Прес - 16.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

Изјавата на еврокомесарот Хан интегрално: Очекувам сите партии да останат посветени на договорот (ВИДЕО)

Денешен - 16.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

Изјавата на еврокомесарот Хан интегрално: Очекувам сите партии да останат посветени на договорот (ВИДЕО)

Курир - 16.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

Хан: ОБСЕ и ОДИХР сметаат дека е возможно спроведување на фер и демократски избори

Република - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Заев доби гаранции од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Вечер Прес - 16.01.2016

Трите останати најголеми политички партии во земјава ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА не прифатиле одложување на изборите Синоќа тој го доби она што го бараше. Гаранции од Хан, ДИК и ОБСЕ дека до 24-ти април условите за избори можат да бидат исполнети.

Хан: ОДИХР и ОБСЕ ми потвдрија дека со посветеност ќе има фер и демократски избори

Нетпрес - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Како што посочи, такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Хан: Ситуацијата е сериозна, партиите да се држат до договорот (видео)

Република - 16.01.2016

-Земјата е во многу тешка состојба. Она што го видовме во 2015 година продолжува и во 2016 година. Сметам дека владата, политичката елита и Парламентот треба да посветат внимание на оваа многу сериозна ситуација од која е засегната и економијата на ...

Хан се дообјаснува: Суштината на процесот е поважна од датум за избори

Репортер - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Хан: Нема договор за избори, земјата е во тешка состојба

Макфакс - 16.01.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан изјави оти Македонија е многу тешка состојба и дека сите политички актери во земјата мора да обрнат внимание на последните случувања, откако деветчасовните преговори во Пржино не ...

Хан се дообјаснува: Суштината на процесот е поважна од датумот за избори

Бриф - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат- М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Американска амбасада: САД сакаат Македонија да успее преку веродостојни избори

Либертас - 16.01.2016

Неуспехот на синоќешните преговори за излез од политичката криза го коментираа денеска од американската амбасада во Скопје. Оттаму за Алсат изјавија дека договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза.

Заев доби гаранции од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Нетпрес - 16.01.2016

Синоќа тој го доби она што го бараше. Гаранции од Хан, ДИК и ОБСЕ дека до 24-ти април условите за избори можат да бидат исполнети. Но, тоа на Заев очигледно повеќе не му е важно. Државата е спремна за избори, но СДСМ не е.

Хан: Очекувам сите партии да останат посветени на договорот од Пржино

Република - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан испрати порака до сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

(ФОТО) Хан: Што и да одлучат партиите, ние ќе обезбедиме подршка за фер и демократски избори

Дневник - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан на својот Твитер профил напиша, дека ги уверува граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ќе се обезбедат фер и демократски избори.

Хан: Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино!

Денешен - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан испрати порака до сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

Хан: ОДИХР и ОБСЕ ми потвдрија дека со посветеност ќе има фер и демократски избори

Денешен - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Хан на твитер: Ќе обезбедиме целосна поддршка за да се гарантираат демократски и фер избори

Република - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан утринава на својот Твитер профил напиша, дека ги уверува граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ќе се обезбедат фер и демократски избори.

Хан дообјаснува: Суштината на процесот е поважна од датум за избори

Либертас - 16.01.2016

За еврокомесарот Јоханес Хан суштината и содржината на политичкиот процес, кој произлегува од договорот од Пржино, е поважна од догматско држење до датумот за избори, велат за Алсат-М од кабинетот на еврокомесарот во појаснување на неговите позиции ...

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Република - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ставот на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека нема потреба од одложување на изборите закажани за 24-ти април согласно првичниот договор.

Хан: Претседателот на ДИК ме уверуваше дека може да се пречисти избирачкиот список до 24 април

Press24 - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Хан до граѓаните: Ќе обезбедиме слободни и фер избори!

Денешен - 16.01.2016

Јоханес Хан се огласи на Твитер и испрати порака до граѓаните. -Ги уверувам граѓаните, без разлика која ќе биде конечната одлука на политичките партии, дека ќе им обезбедиме целосна поддршка за да гарантираме слободни и фер избори, напиша Хан.

Американска амбасада: САД сакаат Македонија да успее преку веродостојни избори

Репортер - 16.01.2016

Не успехот на преговорите за излез од политичката криза го коментираа од американската амбасада во Скопје. Оттаму за Алсат изјавија дека договорот од Пржино останува вистинскиот и најдобриот пат за излез од политичката криза.

И Хан е убеден: Има услови за избори на 24 април!

Вечер Прес - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 парил и дека тоа нема да биде пречка за ...

Хан на Твитер – Ќе обезбедиме целосна поддршка за фер и слободни избори

Репортер - 16.01.2016

„Ги уверувам граѓаните, каква и да е конечната одлука на политичките партии, ние ќе обезбедиме целосна поддршка за да гарантираме слободни и фер избори“, напиша еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на својот профил на ...

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Вечер Прес - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е уверен дека може да се одржат избори на 24 април, доколку сите партии останат посветени на исполнувањето на договорот од Пржино од јуни-јули Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ...

Заев ги доби гаранциите од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Денешен - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев ја втурнува државата во уште поголема политичка криза, во обид да избега од соочување со народот на 24-ти април. На вчерашните маратонски разговори во Пржино, Заев потрошил часови да ги убеди сите останати изборите да ...

ХАН НА ТВИТЕР: Без разлика на одлуката на партиите, ќе обезбедиме фер избори!

Вечер Прес - 16.01.2016

Претходно исходот од синоќешните неколку часовни преговори беше негативен. Партиите не се договорија за прашањето дали изборите да се оддржат на 24 април или да се одложат Пред половина час на својот твитер профил еврокомесарот напиша дека и покрај ...

Без консензус за избори на 24 април, консултациите продолжуваат

еМагазин - 16.01.2016

Четирите партии не успеаја да постигнат консензус за избори на 24 април. Сепак, договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно европските стандарди, оцени ноќеска ...

Пропаднаа преговорите за избори на 24-ти април

Кумановски м. - 16.01.2016

Доцна во раните утрински часови заврши лидерската средба со претставниците од Европската унија, но преговорите не резултираа со договор за избори на 24-ти април. Еврокомесарот Хан по завршување на средбата изјави дека Македонија се наоѓа во тешка ...

Хан: Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино!

Нетпрес - 16.01.2016

Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. Оваа порака ја упати еврокомесарот Јоханес Хан. По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

Хан со порака до граѓаните: Ќе обезбедиме слободни и фер избори!

Нетпрес - 16.01.2016

По повод синоќешната средба во Пржино, еврокомесарот Јоханес Хан се огласи на Твитер и испрати порака до граѓаните. Ги уверувам граѓаните, без разлика која ќе биде конечната одлука на политичките партии, дека ќе им обезбедиме целосна поддршка за да ...

Хан на Твитер: Што и да одлучат партиите, ние ќе обезбедиме подршка за фер и демократски избори

еМагазин - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан на својот Твитер профил напиша, дека ги уверува граѓаните, каква и да е конечната одлука донесена од политичките партии, ќе се обезбедат фер и демократски избори.

Хан крена раце – Ги остави партиите сами да договорат избори

Репортер - 16.01.2016

По повеќе од девет часа маратонски преговори, Груевски, Заев, Ахмети и Тачи од резиденцијата на ЕУ, околу еден часот по полноќ си заминаа без договор. Четворицата партиски лидери не успеаја да се договорат за датумот на избори.

Хан: Може да се одржат избори на 24 април

Press24 - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април. Тој истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список до 24 парил и дека тоа нема да биде пречка за ...

Груевски: Хан информираше дека за ДИК, ОБСЕ и ОДИХР нема пречки за избори на 24-ти април (видео)

Република - 16.01.2016

Комесарот Хан јасно ни кажа дека претседателот на ДИК го известил дека не постојат никакви пречки за одржување на изборите на 24-ти април 2016. Претседателот на ДИК го известил комесарот Хан, рече премиерот Никола Груевски вечерва, откако лидерот на ...

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Курир - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ставот на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека нема потреба од одложување на изборите закажани за 24-ти април согласно првичниот договор.

Заев ги доби гаранциите од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Курир - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев ја втурнува државата во уште поголема политичка криза, во обид да избега од соочување со народот на 24-ти април. На вчерашните маратонски разговори во Пржино, Заев потрошил часови да ги убеди сите останати изборите да ...

Заев под притисок на меѓународниот фактор ја напуштил средбата, само СДСМ не сака избори

Република - 16.01.2016

Преговорите во резиденцијата на ЕУ завршија неуспешно, откако лидерот на СДСМ Зоран Заев под притисок на меѓународниот фактор панично ја напуштиl средбата која траеше повеќе од осум часа. Противењето на опозициската СДСМ ги одведе во ќорсокак ...

Без консензус за избори на 24 април, ќе следат партиски консултации

МРТ - 16.01.2016

Договорот од Пржино не е мртов и доколку сите партии останат посветени на него можно е да се одржат фер и демократски избори согласно европските стандарди, оцени ноќеска еврокомесарот Јоханес Хан по завршувањето на заедничката средба со лидерите на ...

Хан: Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино!

Курир - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан испрати порака до сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

Хан до граѓаните: Ќе обезбедиме слободни и фер избори!

Курир - 16.01.2016

Јоханес Хан се огласи на Твитер и испрати порака до граѓаните. -Ги уверувам граѓаните, без разлика која ќе биде конечната одлука на политичките партии, дека ќе им обезбедиме целосна поддршка за да гарантираме слободни и фер избори, напиша ...

Хан: ОДИХР и ОБСЕ ми потвдрија дека со посветеност ќе има фер и демократски избори

Курир - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Претседателот на ДИК го известил Хан дека нема пречки за одржување на изборите

Република - 16.01.2016

Комесарот Јоханес Хан јасно ни кажа дека претседателот на ДИК го известил дека не постојат никакви пречки за одржување на изборите на 24-ти април 2016. Претседателот на ДИК го известил комесарот Хан, рече премиерот Никола Груевски по синоќешната ...

Хан: Целосна поддршка за слободни и демократски избори

Макфакс - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан по неуспешните преговори со политичките лидери во Македонија порача преку твитер дека ЕУ дава целосна поддршка за слободни и демократски избори.

Изјава на Хан: Очекувам сите партии да останат посветени на договорот од Пржино

Пулс24 - 16.01.2016

Земјата е во многу тешка стратегиска ситуација. Не треба да зборавиме дека покрај сите овие разговори ние се соочуваме со избори и сериозна миграциона криза во Европа. Она што го видовме во 2015 ќе продолжи и во 2016.

Хан: ОДИХР и ОБСЕ ми потвдрија дека со посветеност ќе има фер и демократски избори

Пулс24 - 16.01.2016

Јоханес Хан синоќа истакна дека лично од Претседателот на ДИК добил уверување дека може да се прочисти избирачкиот список и дека тоа нема да биде пречка за одржувањето на изборите. Такво убедување добил и од ОДИХР и од ОБСЕ.

Заев ги доби гаранциите од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Lider - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев ја втурнува државата во уште поголема политичка криза, во обид да избега од соочување со народот на 24-ти април. На вчерашните маратонски разговори во Пржино, Заев потрошил часови да ги убеди сите останати изборите да ...

Хан со порака: Сите партии да останат посветени на договорот од Пржино!

Пулс24 - 16.01.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан испрати порака до сите партии да останат посветени на договорот од Пржино. По синоќешните преговори, Хан потенцира дека е убеден дека може да се одржат фер и демократски избори на 24 април.

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Пулс24 - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ставот на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека нема потреба од одложување на изборите закажани за 24-ти април согласно првичниот договор.

Ретвит на Хан: Нема потреба за одложување на изборите

Lider - 16.01.2016

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Јан се согласува со ставот на лидерот на ДУИ Али Ахмети дека нема потреба од одложување на изборите закажани за 24-ти април согласно првичниот договор.

Зоран Заев ги доби гаранциите од Хан и ДИК, но сепак бега од избори

Пулс24 - 16.01.2016

Опозицискиот лидер Зоран Заев ја втурнува државата во уште поголема политичка криза, во обид да избега од соочување со народот на 24-ти април. На вчерашните маратонски разговори во Пржино, Заев потрошил часови да ги убеди сите останати изборите да ...

Хан на Твитер: Ќе обезбедиме слободни и фер избори!

Пулс24 - 16.01.2016

Јоханес Хан се огласи на Твитер и испрати порака до граѓаните. -Ги уверувам граѓаните, без разлика која ќе биде конечната одлука на политичките партии, дека ќе им обезбедиме целосна поддршка за да гарантираме слободни и фер избори, напиша ...

Хан и лидерите одлучуваат за избори

Телма - 15.01.2016

Eврокомесарот за проширување Jоханес Хан на одвоени средби што почнаа утрово ги слушна почетните позиции на четворицата партиски лидери, Груевски, Заев, Тачи и Ахмети околу претстојните избори.

Средба на лидерите со Хан: Четири часа преговори во Пржино

Нова ТВ - 15.01.2016

Повеќе од четири часа трае средбата на лидерите на четирите најголеми политички партии Груевски, Заев, Ахмети и Тачи со еврокомесарот Јоханес Хан во Пржино. На средбата присутни се евроамбасадорот Аиво Орав, амбасадорот на САД во земјaва -Џес Бејли ...

Лидерската средба заглавила на датумот за изборите

Вест - 15.01.2016

По шестчаса интензивни преговори на лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино со еврокомесарот Јоханес Хан, нема изгледи за брзо постигнување некаков договор. Неофицијално, преговорите тешко одат околу поголемиот дел од точките, но ...

Преговорите заглавени околу датумот за избори

Утрински - 15.01.2016

Евроамбасадорот Орав само кусо изјави дека нема претстава до кога ќе трае состанокот и како ќе заврши По шестчасовни интензивни преговори на лидерската четворка во резиденцијата на амбасадорот на ЕУ во Пржино, со посредништво на еврокомесарот ...

Зибери со правна анализа за актуелните настани

Алсат-М - 15.01.2016

Зад договорот од Пржино и чекорите што овие два дена се прават во негови рамки, има многу правни нејаснотии. За нив и за некои политички аспекти од актуелните настани Алсат денеска направи краток разговор со правен експерт.

Датумот на избори ги заглави преговорите во Пржино

+инфо - 15.01.2016

Дали до 24 април има шанси да се создадат услови за фер и демократски избори е прашањето околу кое се заглавени преговорите меѓу преставниците на четирите најголеми политички партии и на меѓународната заедница што вечерва се случуваат во ...

ПРЖИНО ЧЕТВРТИ ДЕЛ: Хан ќе пресече за датумот за избори

Телеграф - 15.01.2016

Од јуни минатата година Хан неколкупати беше во Македонија кога имаше застој во преговорите. Нешто слично се очекува и денеска. Тој најпрво ќе има поединечни средби со Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и со Мендух Тачи, по што ќе има и ...

ПОЧНУВА ЗАПЛЕТОТ: Што се очекува од оставката на Премиерот?

Фактор - 15.01.2016

После најавата на премиерот Никола Груевски дека денеска ќе депонира оставката, во Скопје доаѓа еврокомесаорт Јоханес Хан кој ќе ги потсети сите страни на договорот од Пржино , според кој до 24 април е неопходно да се обезбедат услови за крдибилни ...

Партиите го чекаат Хан-а нив ги чека силен притисок!

Фактор - 15.01.2016

Засилен притисок од меѓународната заедница ги очекува денеска политичките лидери и нивите тимови на средбата со евромесарот Јоханес Хан. Последниот ден за активирање на оставката – 15 јануари, еврокомесарот за проширување Хан, ќе го продолжи ...

НАЈ на крајот, денеска и Хан !

Локално - 15.01.2016

Хан е во Скопје. Тоа е тој денешниот ден кој одамна се најавува. Тој првин ќе ги ислуша поединечно а потоа сите заедно, ќе стават се на маса за датумот 24 ти , за новата влада за медиумскиот (де) баланс. Ќе пробаат сите за 24 ти и Хан и останатите.

Хан и лидерите одлучуваат за избори, новинарските екипи на дождот чекаат

Бриф - 15.01.2016

Додека претставниците на политичките партии со помош на еврокомесарот Јоханес Хан се обидуваат да ги усогласат своите ставови за датумот на изборите, за реформите во медиумите и за начинот на прочистување на избирачкиот список, новинарски екипи, кои ...

Време е ова да заврши

Дневник - 15.01.2016

Молк од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во исчекување на еврокомесарот Јоханес Хан. Партиите, ама и целата држава, можеби најмногу граѓаните ја чекаат денешната бриселска порака, најверојатно потврда дека изборите ќе бидат на 24 април.

Избори пролетва мора да има!

Вечер Прес - 15.01.2016

Италијанскиот амбасадор во Македонија кој беше дел од амбасадорската шесторка која беше вклучена во политичката криза во држава изјави дека најавата од премиерот за повлекување е на линија со договорот кој го потпишаа партиите.

Последниот круг на маратонците

Дневник - 15.01.2016

Ќе ни го разврзе ли овој петок Јоханес Хан Гордиевиот јазол? Воопшто не верувам во тоа. Ќе си го разврземе самите и тоа на наредните избори, па нека бидат кога и да е. И месец или два подоцна од април.

Хан и амбасадорите вложуваат крајни напори да го убедат Зоран Заев - исходот е неизвесен

Press24 - 15.01.2016

Лидерот на опозицијата Зоран Заев бара одложување на изборите, кој според договорот од Пржино треба да се одржат на 24 април. Веќе неколку часа трааат разговорите меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и лидерите на четирите најголеми партии.

Трка со времето и барањето на Заев за одложување на изборите

Дневник - 15.01.2016

Утрото пред средбите, еврокомесарот Хан беше оптимист велејќи дека „се надева на успешен ден“. Со други зборови тој им порача на четворицата лидери дека очекувањето, кое јасно го нагласи завчера, пред да тргне, оти барем клучните прашања ќе се ...

Невладините организации до Хан: Нема клучни услови за фер и слободни избори

Нова ТВ - 14.01.2016

Повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи денеска упатија заедничко писмо до еврокомесарот Јоханес Хан и другите меѓународни фактори активни во решавањето на политичката криза во Република Македонија, во кое бараат одложување на ...

70 невладини испратија писмо до Хан, бараат одложување на изборите

24 Вести - 14.01.2016

Со писмо до еврокомесарот Јоханес Хан, Делегацијата на ЕУ и американската амбасада, повеќе од 70 невладни организации побраа одложување на датумот за избори. Граѓанските активисти сметаат дека клучните обврски од Договорот од Пржино не се исполнети, ...

Невладини организации бараат одложување на изборите

Р.С.Европа - 14.01.2016

Повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи упатија заедничко писмо до еврокомесарот Јоханес Хан и другите меѓународни фактори во кое бараат одложување на предвремените парламентарни избори сè до моментот додека не бидат исполнети ...

Невладини организации бараат одложување на предвремените избори

Радио МОФ - 14.01.2016

Повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи упатија заедничко писмо до еврокомесарот Јоханес Хан и другите меѓународни фактори, во кое бараат одложување на предвремените парламентарни избори сè до моментот додека не бидат исполнети ...

Невладини организации бараат одложување на изборите

Алсат-М - 14.01.2016

Десетици невладини организации преку писмо, од комесарот Хан, САД и Европската унија побараа одложување на изборите од 24 април сè додека не бидат исполнети условите за одржување на слободни и демократски избори, како и да бидта спроведени сите ...

На црвена линија со САД и ЕУ

Утрински - 14.01.2016

Она што ќе го соопшти Хан в петок ќе биде дека нема веќе нови договори за договорот од Пржино Опструкции, импровизации, изиграни рокови и ретроградни процеси, беше оценката на европарламентарците за исполнувањето на политичкиот договор од Пржино што ...

Сите го чекаат Хан

Утрински - 14.01.2016

Наум Котевски До посетата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, со која ќе финишира исклучително значајната седмица за натамошниот развој на процесот за излез од политичката криза, остануваат уште 24 часа.

Ден Д за сите политички дилеми

Утрински - 14.01.2016

Највисоките форуми на ВМРО-ДПМНЕ треба да заседаваат попладнево, ден пред посетата на Хан и пред датумот предвиден за избор на нова влада Александра М. Митевска Највисоките форуми на владејачката ВМРО-ДПМНЕ треба да заседаваат попладнево, непосредно ...

Дневен печат - Груевски во САД, Хан во Скопје

Р.С.Европа - 14.01.2016

Посетата на премиерот на САД и средбата со Бајден и најавената посета на еврокомесарот Хан од кого се очекува да стави печат на договореното во Пржино се доминантните теми во весниците. Експресната посета на Груевски на САД и дали на 24 април ќе има ...

Над 70 невладини организации до Хан: Да се одложат изборите се додека не се исполни договорот и се создадат услови

МКД - 14.01.2016

Повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи упатија заедничко писмо до еврокомесарот Јоханес Хан и другите меѓународни фактори активни во решавањето на политичката криза во Република Македонија, во кое бараат одложување на ...

Неделава одлука за датумот на изборите

Тера - 14.01.2016

Европратеникот Ричард Ховит не ја исклучува можноста изборите од април да не бидат оценети како доверливи, доколку се одржат со многу задоцнување и доколку не бидат спроведени сите точки од Договорот од Пржино.

Невладините организации до Хан: Нема клучни услови за фер и слободни избори

Окно - 14.01.2016

Повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи денеска упатија заедничко писмо до еврокомесарот Јоханес Хан и другите меѓународни фактори активни во решавањето на политичката криза во Република Македонија, во кое бараат одложување на ...

Писмо до Хан: Одложување на изборите бараат 70 граѓански организации

+инфо - 14.01.2016

Не се исполнети клучните услови, ниту пак постои поволна атмосфера за одржување фер, слободни и демократски парламентарни избори, кои ќе ја вратат довербата на граѓаните дека во Македонија е возможно слободно да се одлучува и дека граѓанската одлука ...

(ВИДЕО) Писмо до Хан: Одложување на изборите бараат 70 граѓански организации

А1 On - 14.01.2016

Не се исполнети клучните услови, ниту пак постои поволна атмосфера за одржување фер, слободни и демократски парламентарни избори, кои ќе ја вратат довербата на граѓаните дека во Македонија е возможно слободно да се одлучува и дека граѓанската одлука ...

СТРАВ ОД ПОРАЗ: Во служба на опозицијата и невладините организации (ВИДЕО)

Телеграф - 14.01.2016

Во паника дека исходот од изборите нема да биде во корист на опозицијата, организациите јавно побараа истите да се одложат. Истиот тој став веќе јавно го пропагира опозициската СДСМ Отворено за опозицијата застанаа десетици граѓански организации од ...

70 НВО со писмо до Хан, бараат одложување на изборите

Локално - 14.01.2016

Со писмо до еврокомесарот Јоханес Хан, Делегацијата на ЕУ и американската амбасада, повеќе од 70 невладни организации побраа одложување на датумот за избори. Граѓанските активисти сметаат дека клучните обврски од Договорот од Пржино не се исполнети, ...

(DW) Комесарот Хан нема право на грешка

Локално - 14.01.2016

Дали изборите на 24 април ќе означат крај на кризата или поради нерешените проблеми, ќе добијат нов, уште подраматичен почеток? На Јоханес Хан не смее да му се повтори искуството на Штефан Филе-пишува DW.

Соросовите невладини веќе не го кријат стравот од пораз, бараат одложување на изборите (ВИДЕО)

Денешен - 14.01.2016

Соросовите невладини организации сакаат продолжување на кризата заради големиот пораз кој се очекува за нив и СДСМ Десетици т.н. граѓански организации од кои најголем дел под капата на СОРОС веќе не го кријат сравот од пораз, денеска побараа од ...

СОРОС го моли Хан да се одложат изборите

Република - 14.01.2016

Десетици граѓански органзиации, од кои најголем дел се под капата на СОРОС денеска побараа од еврокомесарот Јоханес Хан да се одложат изборите. „Потсетуваме дека целосното спроведување на Договорот од Пржино треба да означи крај на најдлабоката ...

ВИДЕО: Огромна паника во опозицијата – СОРОС го моли Хан да се одложат изборите

Нетпрес - 14.01.2016

Десетици т.н. граѓански органзиации од кои најголем дел под капата на СОРОС денеска побараа од Хан да се одложат изборите, објавува порталот „Прес24“. – Потсетуваме дека целосното спроведување на Договорот од Пржино треба да означи крај на ...

Граѓански здруженија бараат одложување на изборите

Макфакс - 14.01.2016

Околу 70 граѓански организации бараат од ЕУ, САД и од сите други домашни и странски фактори вклучени во решавањето на политичката криза во Македонија, да ги одложат предвремените парламентарни избори сè до моментот додека не бидат исполнети ...

Соросовите невладини веќе не го кријат стравот од пораз, бараат одложување на изборите (ВИДЕО)

Курир - 14.01.2016

Соросовите невладини организации сакаат продолжување на кризата заради големиот пораз кој се очекува за нив и СДСМ Десетици т.н. граѓански органзиации од кои најголем дел под капата на СОРОС веќе не го кријат сравот од пораз, денеска побараа од ...

Невладините до Хан: За граѓаните на Македонија најважно е изборите да бидат фер, слободни и демократски!

Либертас - 14.01.2016

Писмо на граѓанските организации: До: Еврокомесарот за проширување и соседска политика – Јоханес Хан; Дел e гација на Европската унија во Македонија; Пратеници во Европскиот парламент; Раководителот на Сениорската експертска група – Рајнхард Прибе; ...

(ВИДЕО) Писмо до Хан: Одложување на изборите бараат 70 граѓански организации

Репортер - 14.01.2016

Не се исполнети клучните услови, ниту пак постои поволна атмосфера за одржување фер, слободни и демократски парламентарни избори, кои ќе ја вратат довербата на граѓаните дека во Македонија е возможно слободно да се одлучува и дека граѓанската одлука ...

Нова влада денеска, избори на 24 април

Дневник - 14.01.2016

На само 24 часа пред клучниот денешен 15 јануари, кога според договорот од Пржино премиерот Никола Груевски треба да се повлече и да се формира техничка влада, која во следните 100 дена треба да ја подготви земјава за избори, двете најголеми партии ...

РАСТЕ ПАНИКАТА ВО СДСМ: СОРОС бара од Хан да се одложат изборите

Пулс24 - 14.01.2016

Паниката расте, соросовите невладини организации сакаат продолжување на политичката криза плашејќи се од поразот кој ги очекува нив и СДСМ со изборите. Соросовите невладини организации не можат да го скријат стравот од пораз па од Хан бараат ...

Заев – за судбината на изборите ќе се одлучува во петок

Канал 77 - 14.01.2016

Лидерот на сдсм Зоран Заев вели дека во петок на средбата со Јоханес Хан во Скопје ќе се одлучува за иднината на предврмеените парламентарни избори кои за сега треба да се одржат на 24 април.

Датумот за избори ќе го чека Хан

24 Вести - 13.01.2016

Датумот на изборите и условите кои се или допрва треба да бидат исполнети до 24 април ќе бидат клучните теми на лидерската маса в петок. Јоханес Хан во Пржино четвортка ќе го пречека со дијаметрално различни позиции дали и колку Македонија е ...

Ховит со интервју за Алсат - Неделава одлука за датумот на изборите

Алсат-М - 13.01.2016

Европратеникот Ричард Ховит не ја исклучува можноста изборите од април да не бидат оценети како доверливи, доколку се одржат со многу задоцнување и доколку не бидат спроведени сите точки од Договорот од Пржино.

Аналитичари: Нема услови за фер избори без целосна имплементација на Пржино

Нова ТВ - 12.01.2016

Најавениот засилен дипломатски притисок за спроведување на Договорот од Пржино е нужна реакција за работите да се придвижат позабрзано, сметаат аналитичарите кои ги контактираше НОВА. Денешната заедничка изјава на европратениците Вајгл, Ховит и ...

Мендух Тачи: Никој нормален не би учествувал на избори кои не би биле фер и демократски

Локално - 12.01.2016

ДПА вчера го артикулираше својот нов став „дека никој нормален нема да учествува на избори, кои не би биле коректни и демократски“-пренесе Алсат. „Никој нормален не би учествувал на избори кои не би биле фер и демократски.

Тачи: Никој нормален не би учествувал на избори кои не би биле фер и демократски

Репортер - 12.01.2016

Од долгите средби, една новост од ДПА. Денеска го артикулираше својот нов став „дека никој нормален нема да учествува на избори, кои не би биле коректни и демократски“. Според ВМРО ДПМНЕ, Договорот треба да биде исполнет, но најавените избори за 24 ...

Тачи: Никој нормален не би учествувал на избори кои не би биле фер и демократски

Либертас - 12.01.2016

Од долгите средби, една новост од ДПА. Денеска го артикулираше својот нов став „дека никој нормален нема да учествува на избори, кои не би биле коректни и демократски“. Според ВМРО ДПМНЕ, Договорот треба да биде исполнет, но најавените избори за 24 ...

Аналитичари со став за датумот на изборите

Алсат-М - 11.01.2016

24 април може би не е најдобар датум за одржување избори. Ова е мислењето на политичките аналитичари кои ја поставуваат дилемата, на кои партии би им користело одложувањето на изборите. Универзитетскиот професор Сефер Тахири за Алсат М вели дека не ...

СЕ СПРЕМА ТЕРЕН ЗА ХАН: Клучна недела за иднината на „Пржино“

Телеграф - 11.01.2016

Европратениците е предвидено да имаат средби со Зоран Заев, Али Ахмети и со Мендух Тачи. Единствено нема да се сретнат со премиерот Никола Груевски кој се наоѓа во САД и ќе биде примен од страна на потпретседателот Џо Бајден Иво Вајгл, Ричард Ховит ...

СДСМ сака да разговара за одложување на изборите, ама нема со кого

Локално - 11.01.2016

СДСМ сака да разговара за тоа до каде е имплементацијата на Договорот од Пржино и дали има простор изборите да се одложат за извесно време, но нема со кого да разговара, тврдат извори од опозициската партија за „Мета“.

Заев најавува пречек на Хан со барање за одложување на изборите

Дневник - 11.01.2016

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан доаѓа во Скопје на клучен датум кога би требало да се знае точно дали ќе се одржат изборите заради кои постојат пржинските договори, дали ќе се формира техничка влада и дали премиерот ќе си поднесе оставка од ...