TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓански протест пред Владата денеска во 14 часот

Нова ТВ - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организира граѓански протест кој ќе се случи во 14 часот пред Владата, ...

Протестираат и Македонците во повеќе европски градови

Телма - 17.05.2015

Во повеќе европски градови, во исто време со протестот во Скопје, македонците кои живеат во странство, органзираат протести. Пораката и од лондонскиот Хајд парк, од Брисел, Софија, Љубана е иста, оставка на Владата на ...

Скопје пред протестот

Телма - 17.05.2015

Ваква беше сликата предпладнево низ Скопје. Илјадници граѓани од сите влезови на градот доаѓаа со автобуси на големиот протест кој се одржува денеска. Со транспаренти и знамиња огромни колони луѓе се собираа на неколку пунктови низ градот.

Илјадници граѓани се собираат на протест пред Владата

Нова ТВ - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собираат на мирен протест пред Владата. Некои со приватни возила, други со автобуси, со воз, со комбиња, кој како с е снашол, како реки се слеваат од сите страни пред Владата.

Александар Поповски: Стојам на страната на луѓето што протестираат

Нова ТВ - 17.05.2015

Сценариото на некогашниот театарски статист не поминува кај публиката повеќе, рече Ирена Ристиќ пред стотици илјади граѓани дојдени на протест пред Влада. Таа го најави режисерот Александар Поповски кој им се обрати на граѓаните.

Илјадници граѓани на антивладините протести во Скопје

24 Вести - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од акутелната власт и барааат оставка од целата Влада. Настанот се одвива под мотото „Граѓаните за Македонија; Доаѓаме“.

Лидерите на помалите партии со барање за оставка

Телма - 17.05.2015

Протестот е на повик на СДСМ, а е поддржан од повеќе други политички партии. Еве дел од пораките кои лидерите на овие партии ги упатија во врска со денешните настани и барањата од ...

МВР: Нема инциденти на протестите, нема ниту поплаки

Телма - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

Странските медиуми за случувањата во Македонија

24 Вести - 17.05.2015

Балканските медиуми со огромен интерес и како никогаш до сега ги следат збиднувањата во Македонија. Тие пренесуваат за денешниот сенароден протест за оставка на Владата на премиерот Груевски и за владиниот контра-протест „Силна Македонија“, кој ќе ...

Странските медиуми за протестот во Скопје

Телма - 17.05.2015

Во Скопје, најмасовниот протест, кој Македонија воопшто го видела, оценуваат странските медиуми. Според Ројтерс, скандалот со прислушувањето, собра илјадници на протест против македонскиот премиер.

Граѓаните побараа „слобода, оставки и завршување на теророт“

24 Вести - 17.05.2015

Слобода, оставки, затвор, теророт завршува - вакви пораки од денешниот протестот „Граѓаните за Македонија“ испратија невладните организации, граѓанските здруженија, дел од уметниците, Студенскиот пленум.

Четири часа траеше протестот пред влада

Телма - 17.05.2015

Колони автобуси комби возила и автомобили. Ваква беше сликата утрово на влезовите во Скопје. Стотици граѓани пристигнуваа за да присуствуваат на големиот протест. Колони луѓе по улиците пак се собираа на неколку пунктови низ градот.

Протести во Лондон се бара оставка од Груевски

Телма - 17.05.2015

Со сочувство за загинатите во акцијата во Куманово започна протестот во Лондон за поддршка на денешните протести пред македонската влада. Македонците кои живеат во Лондон побараа оставка од македонската влада.

„Збогум Никола“ - масовен протест пред Влада

24 Вести - 17.05.2015

„Оставка“, „Збогум Никола“ - со овие пароли илјадници граѓани излегоа на мирните протести, во организација на опозицијата и повеќе граѓански здруженија кои во еден глас го изразија своето незадоволство од политиките на актуелната власт и побараа ...

ВО ЖИВО - Анти-владин протест

Р.С.Европа - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, СДСМ, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за ...

Почна протестот пред Владата

Р.С.Европа - 17.05.2015

Пред зградата на Владата во Скопје се собраа десетици илјади граѓани на протест против актуелната влада. Може да се видат македонски, албански, турски знамиња. На крстосницата во близина на зградата на Владата има поставена голема бина, а преку ...

Илјадници граѓани, една порака - „Збогум Никола“

Р.С.Европа - 17.05.2015

Луѓето носат транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и веат македонски, албански, српски, турски, ромски знамиња. Организатори на протестот се граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска ...

ПРОТЕСТ - Видео, Фото

Р.С.Европа - 17.05.2015

Повеќе од два часа трае анти - владиниот протест пред зградата на владата на Република Македонија. Пред зградата на Владата во Скопје во е тек протестот против актуелната влада на кој сесобраа десетици илјади граѓани од цела Македонија.

„Протестираме за нашите деца, за нивната иднина!“

Deutsche Welle - 17.05.2015

„Збогум Никола, бараме оставки!“ Во мирна атмосфера, илјадници граѓани пред Владата во Скопје гласно порачаа дека сакаат промена на власта. „Излеговме на улица за нашите деца, за нивната иднина, да живеат во демократија, а не во ваква неподнослива ...

Кампување пред Влада до оставка на Груевски

Р.С.Европа - 17.05.2015

Со волја или без волја на Никола Груевски, тој ќе замине, мора да замине, рече Заев. На протестот се обратија студенти, режисери, активисти, хонорарци и сите побараа оставки од владата. „Збогум Никола“, „Бараме оставки“, „Оди си!“, се скандираше на ...

Блог во живо: Протести 17 мај

Призма - 17.05.2015

Следете ги во живо последните информации од големиот протест на Граѓаните за Македонија пред ...

Мирен и масовен протест пред владата

365 - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Ти нема спас од народниот глас“, ...

Масовен граѓански протест денеска пред Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ со опозициските партии денеска во 14 часот пред Владата организира масовен граѓански протест.

Илјадници луѓе на масовниот граѓански протест пред Влада

Капитал - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, СДСМ, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за Македонија“.

Видео пренос во живо од граѓанскиот протест пред Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Десетици илјади граѓани се собраа пред владината зграда на масовниот граѓански протест со кој се бара оставка на сегашната и формирање на преодна Влада. Протестот кој официјално започна во 14 часот може да се следи и преку видеоп пренос во живо на ...

„Оставка, демократија, правда, достоинство“ Стигнува поддршка за антивладиниот протест од повеќе делови од Европа

МКД - 17.05.2015

Паралелно со големиот собир пред Влада, граѓани од неколку земји од Европа се собираат на солидарен протест со пораки за оставка на премиерот Никола Груевски и демократизација на институциите во Македонија.

Скопје блокирано, колони граѓани се движат кон Влада

Радио МОФ - 17.05.2015

Скратени автобуски линии, пренасочен сообраќај со блокирани приоди кон центарот на градот и реки од граѓани кои се движат кон Влада е сликата од Скопје половина час пред најавениот масовен граѓански протест пред Владата организиран од граѓанската и ...

Александар Поповски: Протестирам за сите неправдини врз Македонија!

МКД - 17.05.2015

Пред огромниот аудиториумот пред Влада се обрати режисерот Александар Поповски, кој нагласи дека е тука за да протестира за Кежаровски, за автономија на универзитетот, за загинатите полицајци, за затворените студенти, за ГТЦ...

Протестот на опозицијата во Скопје низ фотографии

Утрински - 17.05.2015

Опозициските партии предводени од СДСМ поддржани од повеќе граѓански организации денеска пред Владата одржаа масовен протест за оставки на актуелната власт. Преку објективот на нашиот фоторепортер ви пренесуваме дел од атмосферата пред ...

Движењето „Протестирам“ продолжува со протест пред Владата

МКД - 17.05.2015

Откако во 13 часот се собраа пред Обвинителството во знак на револт против притворените студенти и демонтранти од 5 мај досега, а потоа се приклучија на големиот протестен собир пред Влада, активистите и граѓаните од движењето „Протестирам“ од 18 ...

ФОТО: Опозициски митинг за оставка на Груевски

Утрински - 17.05.2015

Повеќе десетици илјади граѓани од цела Македонија дојдоа денеска пред Владата барајќи нејзина оставка. Најавите се дека нема да заминат додека не паднат оставки Со пароли „Оставка“, „Збогум Никола“, „Демократија – сега!“, повеќе десетици илјади ...

Масовен протест во Скопје, граѓаните бараат оставка од Владата

Радио МОФ - 17.05.2015

Неколку десетици илјади граѓани денеска излегоа пред Владата на Република Макеонија за да побараат слобода, правда, но и оставка од сегашната владејачка гарнитура, односно формирање преодна Владна која ќе ги организира следните избори.

Само шестмина имало на протестот во Брисел за поддршка на СДСМ

Телеграф - 17.05.2015

Меѓу присутните, како што можеше да се забележи, само две лица говореа на македонски јазик, додека останатите четворица беа лица од останати балкански земји, јави дописникот на МИА од Брисел Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред ...

Повеќе илјади граѓани излегоа на мирен протест во Скопје

Телеграф - 17.05.2015

Повеќе илјади граѓани се излезени на мирен протест пред Владата на Република Македонија. Насобраните, кои дојдоа од повеќе градови од земјава, бараат оставка од премиерот Никола Груевски Повеќе илјади граѓани се излезени на мирен протест пред ...

СТРАНСКИ МЕДИУМИ: Во Скопје на протест излегоа 20.000 луѓе (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 17.05.2015

Британски „Гардијан“ објави податоци дека на денешниот протест на опозицијата и граѓански организации во Скопје учествувале 20.000 луѓе со барање за оставка од премиерот Британски „Гардијан“ објави податоци дека на денешниот протест на опозицијата и ...

Антивладин протест во Скопје

Тера - 17.05.2015

Илјадници граѓани од цела Македонија излегоа на антивладините протести во Скопје. Централната бина е поставена на крстосницата кај Владата, но целиот центар на градот е преполн. Луѓето носат транспаренти со пораката „Збогум Никола" и веат ...

Протест за оставка на владата

Тера - 17.05.2015

Граѓански здруженија, невладини организации и политички партии, меѓу кои и најголемата опозициска партија, Социјалдемократски сојуз, денеска во Скопје пред зградата на владата на Македонија организираат протестен собир под мотото „Граѓаните за ...

Исклучените од парно на протест

МК News - 17.05.2015

Граѓаните исклучени од парното греење најавија дека утре ќе го изразат своето незадовослтво со протест пред Основниот суд 2, а потоа ќе протестираат и пред Владата. Бараат компанијата БЕГ да престане да наплаќа и испраќа фактури на исклучените ...

Денеска во Скопје пред Владата граѓански протест

Идивиди - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организира граѓански протест кој ќе се случи во 14 часот пред Владата, ...

Светските медиуми јавуваат за масовноста на митингот на „Граѓаните за Македонија“

А1 On - 17.05.2015

„Македонија протестира: Антигруевски протести во Скопје“, „Проблематичната Македонија се подготвува за најголемите опозициски протести“, „Илјадници протестираат против контроверзната македонска влада“, „Повеќе од 20.000 лица бараат оставка од ...

Во тек е антивладиниот протест во Скопје

Орбис - 17.05.2015

И лјадници граѓани од цела Македонија излегоа на антивладините протести во Скопје. Централната бина е поставена на крстосницата кај Владата. Луѓето носат транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и веат македонски, албански, српски, турски, ромски ...

„Заедно сме посилни“ или „раздели па владеј“?

Окно - 17.05.2015

Фото: Темјана Поповска Колку што се сеќавам , „Заедно сме посилни“ стана препознатлив слоган на анти-владините протести уште кога студенскиот пленум се солидаризираше со протестите на средношколскиот пленум .

ФОТО: Црвенковски на протест

А1 On - 17.05.2015

Голем број на граѓани протестираат пред Владата и бараат оставка. Таму е и поранешниот премиер, поранешниот претседател на Република Македонија и поранешен претседател на СДСМ, Бранко ...

ПРОТЕСТ: Александар Поповски: Протестирам за сите неправди направени во Македонија!

МК News - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски својот говор го започна со репликата „Има нешто труло во државата и затоа треба да оздрави“. – Јас денеска стојам на страната на луѓе кои стојат на подобра Македонија.

Граѓанскиот собир пред Владата без партиски обележја

Кајгана - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“ , ...

Луѓето си одат од протестот – мина мирно и без партиски обележја (Фото)

МК News - 17.05.2015

По говорот на лидерот на СДМС Зоран Заев насобраните граѓани почнаа да си заминуваат иако Заев најави дека протестот продолжува се до оставка од премиерот Груевски. Мирно и без инциденти, мина граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани ...

МВР: Нема инциденти на протестите, нема ниту поплаки

МК News - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

„Протестираме за нашите деца, за нивната иднина!“

Идивиди - 17.05.2015

„Збогум Никола, бараме оставки!“ Во мирна атмосфера, илјадници граѓани пред Владата во Скопје гласно порачаа дека сакаат промена на власта. „Излеговме на улица за нашите деца, за нивната иднина, да живеат во демократија, а не во ваква неподнослива ...

Охриѓани со автобуси и возила заминаа на протестот во Скопје

OhridNews - 17.05.2015

Голем број охриѓани утрово околу 9 часот со автобуси, комбиња но и приватни возила тргнаа кон Скопје за да учествуваат на организираниот протестен собир под мотото „ Граѓаните за Македонија, доаѓаме“, на кој се очекува присуство од десетици илјади ...

Скопје денеска и утре ќе протестира!!!

За Се - 17.05.2015

Недела (17 мај) и понеделник (18 мај) во Скопје се закажани 2 масовни протести. Денеска, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организират граѓански протест пред Владата.

ЖИВО: Протест „Граѓаните за Македонија“

А1 On - 17.05.2015

Со почеток во 14 часот, на протестот „Граѓаните за Македонија“ граѓанска и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката“ се бара оставка на премиерот Никола Груевски, формирање преодна влада, ...

Илјадници граѓани протестираат пред Влада

МК News - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од акутелната власт. Настанот се одвива под мотото „Граѓаните за Македонија. Доаѓаме“. Телевизија Сител излезе со своја проценка дека на протестот има ...

Дел од учесниците на протестот од Охрид, ќе кампуваат пред владата

OhridNews - 17.05.2015

Голем број охриѓани утрово со организиран превоз, но и приватни возила тргнаа кон Скопје за да учествуваат на протестниот собир под мотото „Граѓаните за Македонија, доаѓаме“, поддржан од граѓански здруженија, невладини организации, студентскиот ...

Граѓанскиот собир пред Владата без партиски обележја

А1 On - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“ , ...

ВИДЕО: 20.000, 50.000, 70.000 или повеќе – погледнете сами

А1 On - 17.05.2015

За разлика од провладините медиуми кои цел ден се обидуваат да го прикажат протестот пред Влада, како неуспешен, постојат и професионални медиуми кои ја прикажаа реалната слика денешните протести.

ВИДЕО: И станарите од околните згради го поддржаа протестот

А1 On - 17.05.2015

Станарите од зградите спроти владата го поддржаа граѓанскиот протест на кој се побара оставка на Владата и на премиерот Никола Груевски. Тие на своите балкони, со знамиња и со игра се приклучија на мирниот протест и забавата која се одвиваше пред и ...

РТВ Словенија: 100 000 граѓани на протестот пред Влада

А1 On - 17.05.2015

Државната телевизија на Словенија, попладенво извести дека во Скопје на антивладиниот протест се собрале околу 100 000 граѓани кои во Скопје дошле од сите краеви на земјата. „Нивната порака е јасна – оставка на премиерот Груевски и формирање на ...

ВИДЕО: Над 100.000 луѓе побараа оставка од Груевски

А1 On - 17.05.2015

СДСМ објави видео материјал од протестот пред Влада со наслов „100 000 луѓе пред Влада“. Снимката се разликува од таа со празниот простор со кој се манипулира цел ден од страна на провладините ...

ВИДЕО: И Македонците во Словенија со протест за оставка на Груевски

А1 On - 17.05.2015

Македонски граѓани кои живеат и работат во Република Словенија, денеска излегоа на протест во центарот на Љубљана во знак на поддршка за протестот за оставка на Груевски што се одржа во Скопје.

(ФОТО) АНТИВЛАДИНИ ПРОТЕСТИ: „Одговорност, оставка и праведно судење“

Академик - 17.05.2015

Со антивладини транспаренти „За Македонија се работи“, „Оди си“, „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“, „Слобода“, „Готово е“, и со веење македонски и знамиња на етничките заедници, граѓаните порачаа дека ќе бидат присутни на протестите сè до ...

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Канал5 - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави дописникот на МИА од ...

МВР: Немаше инциденти на денешните народни протести

Локално - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

Денеска сите на протест пред Владата во 14 часот

Локално - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии денеска организира граѓански протест кој ќе се случи во 14 часот пред Владата, ...

(ВИДЕО) Вака е на македонските патишта, граѓани доаѓаат на граѓанскиот протестот во Скопје

Локално - 17.05.2015

Ваква е атмосферата во претпладнвните часови на патиштата ширум Македонија, каде граѓани, со автомобили, со комбиња, со автобуси, организирано доаѓаат на граѓански протест кој започнува во 14 часот пред ...

Уаа лопови- исклучените од парно денеска на протест

Локално - 17.05.2015

Граѓаните исклучени од парното греење најавија дека денеска ќе го изразат своето незадовослтво со протест пред Основниот суд 2, а потоа ќе протестираат и пред Владата. Бараат компанијата БЕГ да престане да наплаќа и испраќа фактури на исклучените ...

Граѓанското движењето #Протестирам, повторно побара оставка од Владат

Локално - 17.05.2015

Граѓани и активисти обединети под движењето „#Протестирам“ и денеска се собраа на протест во центарот на Скопје.Тие повторно беа спречени да протестираат пред објектот на Владата,па протестот го одржаа на булеврот „Климент Охридски“ во близина на ...

ПРОТЕСТ: Александар Поповски: Протестирам за сите неправди направени во Македонија!

Точка - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски својот говор го започна со репликата "Има нешто труло во државата и затоа треба да оздрави". – Јас денеска стојам на страната на луѓе кои стојат за подобра Македонија.

Граѓанскиот собир пред Владата без партиски обележја

Точка - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“, ...

Илјадници граѓани протестираат пред Влада

Точка - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од актуелната власт. Настанот се одвива под мотото "Граѓаните за Македонија. Доаѓаме". Телевизија Сител излезе со своја проценка дека на протестот има ...

(ФОТО)Голем број граѓани Албанци од Полошко тргнаа кон Скопје на протест

Локално - 17.05.2015

Повеќе од 2.000 граѓани од полошкиот регион му дадоа поддршка на граѓанскиот протест, кој попладнево ќе се одржи во Скопје. Голем дел од нив беа припадници на албанската етничка заедница. Околу триесетина автобуси од две приватни фирми тргнаа кон ...

Илјадници граѓани протестираат пред Влада

Н.Македонија - 17.05.2015

Илјадници граѓани се собраа денеска во центарот на Скопје, со цел да го изразат својот револт од акутелната власт. Настанот се одвива под мотото „Граѓаните за Македонија. Доаѓаме“. Луѓето носат антивладини транспаренти со пораката „Збогум Никола“ и ...

Над 3.000 прилепчани тргнаа на протестот во Скопје(ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.05.2015

И покрај големите притисоци да не се оди на протестот во Скопје, изутринава над 3.000 прилепчани тргнаа на закажаниот протест на опозицијата, на кој ќе биде побарана оставка на владата на Никола Груевски.

„Протестирам“ и Студентски пленум во 13 часот ќе протестираат пред Основен суд 1

+инфо - 17.05.2015

Граѓанскиот отпор за правда и слобода, #Протестирам повика денеска на протест во 13 часот пред Основниот суд 1 и на заеднички марш до Владата на Република Македонија што симболично ќе започне во 13.55 часот.

ЛИНК ВО ЖИВО од протестот на СДСМ

Фактор - 17.05.2015

Улицата пред Влада е бликирана од граѓани кои дојдоа на големиот опозициски митинг на опозицијата. Во видеото може да го следите митингот во ...

Црвенковски кај бината

+инфо - 17.05.2015

Во досега невидената маса пред Владата која протестира за оставки на владата е и поранешниот премиер, поранешниот претседател на Република Македонија и поранешен претседател на СДСМ, Бранко ...

Илјадници луѓе на протест пред владата (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 17.05.2015

Десетици илјади граѓани во моментов се пред владата каде учествуват на протестот што го организира опозицијата со невладини организации и граѓани. Во моментов настапува Бени Шакири, а претходно говореа претставници на Студентски пленум, режисерот ...

Александар Поповски: Протестирам за сите неправди направени во Македонија!

+инфо - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски својот говор го започна со репликата „Има нешто труло во државата и затоа треба да оздрави“. - Јас денеска стојам на страната на луѓе кои стојат на подобра Македонија.

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Сител - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија.

(ГАЛЕРИЈА) Заев стигна, митингот официјално започна!

Фактор - 17.05.2015

Опозицискиот лидер и функционери на СДСМ пристигнаа пред Влада. Протестниот митинг го отворија студентитр, со химната на Македонија во изведба на Ана Костовска. Централната бина е поставена на крстосницата кај Владата, но целиот центар на градот ...

РТСрбија: Митинг на опозицијата во Скопје, Груевски во искушение

Локално - 17.05.2015

Голем антивладин митинг во центарот на Скопје. Илјадници луѓе од сите делови на Македонија се собраа пред зградата на Владата на Никола Груевски. Блокади на патиштата. Во пресрет на протестите Македонија е длабоко поделена- информира српската ...

Светските медиуми јавуваат за масовноста на митингот на „Граѓаните за Македонија“

Локално - 17.05.2015

„Македонија протестира: Антигруевски протести во Скопје“, „Проблематичната Македонија се подготвува за најголемите опозициски протести“, „Илјадници протестираат против контроверзната македонска влада“, „Повеќе од 20.000 лица бараат оставка од ...

МВР: Нема инциденти на денешните протести

Точка - 17.05.2015

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи, за "Телма" потврдил дека немало пријавени инциденти на досегашниот тек на протестите. Денешните антивладини протести започнаа во 14.00 часот пред Владата на Република Македонија, под големо ...

Поддршка на протестот и од Лондон

+инфо - 17.05.2015

Со сочувство за загинатите полицајци во Куманово започна протестот на Македонците кои живеат во Лондон, кои го поддржаа денешниот протест пред владата во Скопје. Демонстрантите носеа транспаренти со кои бараа оставка од владата на Никола ...

Поддршка за протестот и од Софија (ФОТО)

+инфо - 17.05.2015

Mирен протест се одржа и пред македонската амбасада во Софија, соседна Бугарија. Неколку луѓе го изразија својот став и незадоволството од режимот кој владее во Македонија. Учество зедоа и неколку солидарни бугарски граѓани, кои ја даваат нивната ...

Над 3000 прилепчани тргнаа на протестот во Скопје

10без10 - 17.05.2015

И покрај големите притисоци да не се оди на протестот во Скопје, изутринава над 3.000 прилепчани тргнаа на закажаниот протест на опозицијата, на кој ќе биде побарана оставка на владата. ...

Галерија: Прилепчанец ја разбранува Македонската Амбасада во Софија

10без10 - 17.05.2015

Се одржа најавениот мирен протест , на иницијатива на прилепчанецот Владимир Барлакоски, пред Македонската Амбасада во Софија. Неколку луѓе го изразија својот став и незадоволство од режимот кој владее во Македонија.

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Курир - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, пренесува МИА.

И граѓаните кои протестираат секој ден од 5 мај, ќе бидат пред Владата, тргнуваат од пред суд

Либертас - 17.05.2015

И неформалното движење #Протестирам кое протестира во Скопје од 5 мај секоја вечер во 18 часот ќе присуствува на денешниот протест. Еве ја агендата: Со потсетување на долгогодишниот отпор на сите граѓани и граѓанки за правда и слобода, #Протестирам ...

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Вечер - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина" во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел" со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави дописникот на МИА од ...

Немаше инциденти за време на протестите

Репортер - 17.05.2015

За време на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. „Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило. Од друга страна нема ниту пријавено поплаки од страна на учесници во ...

Само шестмина на протестот во Брисел за поддршка на СДСМ (ФОТО)

Република - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел ” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави дописникот на МИА од ...

Нема инциденти на протестите и нема поплаки

Вечер - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

На протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ дојдоа само шест лица

Нетпрес - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „ Македонска заедница во Брисел ” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави МИА.

МВР: Нема инциденти на протестите и нема поплаки

Република - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

(ГАЛЕРИЈА) Над 3.000 прилепчани тргнаа за Скопје

Репортер - 17.05.2015

И покрај големите притисоци да не се оди на протестот во Скопје, изутринава над 3.000 прилепчани тргнаа на закажаниот протест на опозицијата, на кој ќе биде побарана оставка на владата на Никола Груевски, пренесе Плусинфо ...

(ВИДЕО): И покрај притисоците илјадници граѓани доаѓаат на граѓанскиот протестот во Скопје

Репортер - 17.05.2015

Преку ова видео објавено на Фејсбук погледнете каква е атмосферата во претпладнвните часови на патиштата ширум Македонија, каде илјадници граѓани, со автомобили, со комбиња, со автобуси, организирано доаѓаат на масовниот граѓански протест кој ...

ГАЛЕРИЈА: Над 3.000 прилепчани тргнаа на протестот во Скопје

Либертас - 17.05.2015

И покрај големите притисоци да не се оди на протестот во Скопје, изутринава над 3.000 прилепчани тргнаа на закажаниот протест на опозицијата, на кој ќе биде побарана оставка на владата на Никола Груевски, пренесе Плусинфо .

”Граѓаните за Македонија” на протест пред Владата во 14 часот

Кумановски м. - 17.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето „Граѓаните за Македонија“ заедно со опозициските партии, денеска организира граѓански протест кој ќе се случи во 14 часот пред Владата, со барање за оставка на Владата и ...

Протестираат и Македонците во повеќе европски градови

Репортер - 17.05.2015

Во повеќе европски градови, во исто време со протестот во Скопје, македонците кои живеат во странство, органзираат протести. Пораката и од лондонскиот Хајд парк, од Брисел, Софија, Љубана е иста, оставка на Владата на Груевски.

(ВИДЕО) Еве колку луѓе имаше на денешниот протест пред влада

Бриф - 17.05.2015

Видеото снимено од страна на РТ го дава одговорот колку луѓе имаше на денешниот протест пред владата на РМ. За разлика од провладините медиуми кои цел ден се обидуваат да го прикажат протестот пред Влада, како неуспешен, постојат и професионални ...

РТВ Словенија: 100.000 граѓани на протестот пред Влада

Либертас - 17.05.2015

Државната телевизија на Словенија, попладнeво извести дека во Скопје на антивладиниот протест се собрале околу 100 000 граѓани кои во Скопје дошле од сите краеви на земјата. „Нивната порака е јасна – оставка на премиерот Груевски и формирање на ...

(ВИДЕО) Лидерите на помалите партии со барање за оставка

Репортер - 17.05.2015

На денешниот протест на СДСМ, поддршка дадоа и повеќе други политички партии. Еве дел од пораките кои лидерите на помалите партии ги упатија во врска со денешните настани и барањата од протестот.

Странските медиуми за протестот во Скопје

Бриф - 17.05.2015

Во Скопје, најмасовниот протест, кој Македонија воопшто го видела, оценуваат странските медиуми. Според Ројтерс, скандалот со прислушувањето, собра илјадници на протест против македонскиот премиер.

ВИДЕО: И покрај притисоците и блокадите, илјадници граѓани доаѓаат на граѓанскиот протест во Скопје

Либертас - 17.05.2015

Преку ова видео објавено на Фејсбук погледнете каква е атмосферата во претпладнвните часови на патиштата ширум Македонија, каде илјадници граѓани, со автомобили, со комбиња, со автобуси, организирано доаѓаат на масовниот граѓански протест кој ...

Кумановските социјалдемократи заминаа на протест во Скопје

Kumanovo News - 17.05.2015

Членови и симпатизери на СДСМ и граѓани, по 11 часот организирано заминаа на протестот на опозицијата во Скопје. Според организаторите, од североисточниот регион ќе отпатуваат околу 4.500 луѓе со 75 автобуси, плус со приватни автомобили.

Граѓански протест за оставка на Владата

1.мк - 17.05.2015

Денеска во 14:00 часот, како што претходно беше најавено, Граѓанската непартиска коалиција заедно со опозициските партии организира масовен граѓански протест кој ќе се одржи пред Владата на Република Македонија, кои како што нагласувааат имаат една ...

„Заедно сме посилни“ или „раздели па владеј“?

Либертас - 17.05.2015

Колку што се сеќавам , „Заедно сме посилни“ стана препознатлив слоган на анти-владините протести уште кога студенскиот пленум се солидаризираше со протестите на средношколскиот пленум. Оттогаш, „Заедно сме посилни“ редовно се скандираше и на сите ...

(Обновено) Сите видеа од Протестот пред Владата

Репортер - 17.05.2015

Во ЖИВО на Репортер.мк Протестот од пред Владата на Република ...

ВИДЕО/Линк:Во живо од масовниот Непартиски протест пред Владата

1.мк - 17.05.2015

Протестот кој денеска започна во 14:00 часот пред Владата на РМ, а на кој се забележани над 200.000 луѓе, можете да го следите ...

Илјадници граѓани во мирен протест

Репортер - 17.05.2015

Илјадници граѓани од цела Македонија во моментов се упатуваат пред Владата на Република Македонија. Заедно со илјадниците граѓани пред Владата се наоѓа и поранешниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски, а додека да започне говорот на Зоран Заев, ...

Поповски: Протестирам за сите неправди во Македонија

Репортер - 17.05.2015

Режисерот Александар Поповски на митингот пред владата го искажа своето незадоволство од раководството на Владата на Никола Груевски. Тој раска приказна дека еден ден сите животни решиле да гасат пожар, па дошла и мравката со една капка да гаси ...

Граѓанскиот собир без партиски обележја

Репортер - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, заврши граѓанскиот протест пред Владата, на којшто имаше илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите беа: „Нема ти спас од народниот глас“ , „Збогум Никола“, „Цензурата е забранета“ и ...

Протест на опозицијата во Скопје: Барање за оставка на Владата

МРТ - 17.05.2015

Опозициските партии, предводени од СДСМ и граѓански организации на протест пред Владата. Говорниците побараа оставка на премиерот... Протест на опозицијата и граѓански здруженија пред владата. Говорниците побараа оставка од премиерот Груевски.

ВИДЕО: Масовен граѓански протест – десетици илјади граѓани пред Владата кажаа #ЗбогумНикола

Либертас - 17.05.2015

Од видеото во продолжение погледнете како изгледаше денешниот масовен граѓански протест на кој десетици илјади граѓани од цела Македонија, од сите етнички и верски заедници се собраа пред Владата, со една цел, да кажат – ...

Граѓанскиот собир пред Владата без партиски обележја

Макфакс - 17.05.2015

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што ги носат граѓаните на протестот се и: „Нема ти спас од народниот глас“ , ...

(Мега галерија) Масовен граѓански и мултиетнички протест: „Збогум Никола“

еМагазин - 17.05.2015

Во Скопје денеска се одржа масовен граѓански протест на кој беше побарана оставка од владата и премиерот Никола Груевски. На протестот според неофицијални информации учествуваа над 75.000 граѓани од земјата.

Заев: Не заминуваме додека не падне оставка од Груевски!

Бриф - 17.05.2015

Збогум Никола“, „Бараме оставки“, „Оди си!“, се скандираше на антивладиниот протест во Скопје. Дојдовме по нашата иднина, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во обраќањето пред демонстрантите.

ФОТО: Само шестмина жители на Брисел го поддржаа протестот на СДСМ против власта!

Пулс24 - 17.05.2015

Само шест лица денеска беа присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“, во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел”, со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави дописникот на МИА од ...

МВР: Нема инциденти во текот на денешните протести

Пулс24 - 17.05.2015

На досегашниот тек на протестите во Скопје нема регистрирано инциденти. Ова за Телма го потврди и помошник министерот во МВР Иво Котевски. -Нема регистрирано инциденти. Имаше неколку интервенции кога граѓани побарале помош затоа што им се слошило.

Демонстрантите синоќа побараа оставка од владата

Sky - 17.05.2015

Активистите од граѓанското движење „Протестирам“ и вечерва побараа оставки од Владата и ослободување на сите активисти кои се притворени поради учество на протестите што се одржаа на 5 мај.

Само шестмина на протестите во Брисел за поддршка на протестите на СДСМ во Македонија

Lider - 17.05.2015

Само шест лица беа денеска присутни на протестите што пред црквата „Света Катерина“ во Брисел ги организираше непостоечка организација „Македонска заедница во Брисел ” со цел поддршка на протестите на СДСМ во Македонија, јави дописникот на МИА од ...

Светските медиуми јавуваат за масовноста на митингот на „Граѓаните за Македонија“

Sky - 17.05.2015

„Македонија протестира: Антигруевски протести во Скопје“, „Проблематичната Македонија се подготвува за најголемите опозициски протести“, „Илјадници протестираат против контроверзната македонска влада“, „Повеќе од 20.000 лица бараат оставка од ...

ВО ЖИВО: Следете го најмасовниот протест во историјата на Македонија - Повеќе од 120 илјади луѓе на едно место против ...

Sky - 17.05.2015

Следете го во живо најмасовниот протест во историјата на Македонија - Повеќе од 120 илјади луѓе на едно место против ...

Голем број граѓани Албанци од Полошко тргнаа кон Скопје на протест

Sky - 17.05.2015

Повеќе од 2.000 граѓани од полошкиот регион му дадоа поддршка на граѓанскиот протест, кој попладнево ќе се одржи во Скопје. Голем дел од нив беа припадници на албанската етничка заедница. Околу триесетина автобуси од две приватни фирми тргнаа кон ...

Против Груевски и скопскиот Девенпорт дел од демонстрантите извикуваа „УЧК,УЧК“!

Пулс24 - 17.05.2015

За американски пари на антивладиниот митинг во Скопје донесоа се што можеа од цела Македонија! Демонстрантите го носеа државното знаме на Македонија а имаше и албански знамиња... „Оставка“, „Збогум Никола“, „Секој човек има право на здрава животна ...

(ЕКСКЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ): Голем протест со порака „Збогум Никола“ во Скопјe

Falanga - 17.05.2015

Опозицијата го искажаа гневот против власта пред Владата на Република Македонија во Скопје. Денес во Скопје пред Владата на Република Македонија се одржа голем собир за искажување на незадоволството од владеењето на власта.

Нов протест поради сметки за исклучено парно

24 Вести - 16.05.2015

Исклучените граѓани од системот на парно греење повторно денеска протестираа пред Регулаторната комисија за енергетика. Дел од нив кои се во судска постапка добиле негативна одлука од судот, па најавија и групна тужба и барање на правда од ...

Опструкции на протестот на опoзицијата

24 Вести - 16.05.2015

Прекршување на човековите права на мирен протест, на слободно изразување, но и газење на работничките права во пресрет на утрешниот масовен протест во Скопје, обвинуваат невладините. Имено според информациите на Цивил дел од компаниите со странски ...

Претпротестна анализа

24 Вести - 16.05.2015

Како што наближуваа деновите на протестите и на опозицијата за утре в недела и на власта за в понеделник, во јавноста како се повеќе да се создаваше атмосфера дека на двата митинга треба да се гледа како на своевиден референдум со тоа што оној кој ...

Движењето „Протестирам“ повторно побара оставка од Владата

24 Вести - 16.05.2015

Граѓани и активисти и денеска се собраа на протест во центарот на Скопје. Тие повторно побараа оставка од целата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, како и ослободување на сите приведени демонстранти.

Движењето „Протестирам“ повторно побара оставка од Владата

Нова ТВ - 16.05.2015

Граѓани и активисти обединети под движењето „#Протестирам“ и денеска се собраа на протест во центарот на Скопје.Тие повторно беа спречени да протестираат пред објектот на Владата,па протестот го одржаа на булеврот „Климент Охридски“ во близина на ...

И #Протестирам ќе се приклучи во утрешниот масовен протест против власта

МКД - 16.05.2015

Со потсетување на долгогодишниот отпор на сите граѓани и граѓанки за правда и слобода, #Протестирам повикува на протестен собир на 17 мај во 13 часот пред Основниот суд 1, во Скопје и заеднички марш до Владата на Република Македонија, кој симболично ...

„Протестирам“ се придружува на утрешниот протест пред Влада

Радио МОФ - 16.05.2015

Граѓаните од движењето „Протестирам“ утре ќе се придружат на големиот протест пред Влада за да побараат правда и слобода. Според најавите , тие ќе се соберат во 13 часот пред Основниот суд 1, во Скопје, по што заедно со студентите од Студентскиот ...

Бетмен велит: Напред Македонијо, каде и да си тргнала

Телеграф - 16.05.2015

Бидејќи сите повикуваат на ненасилен протест и на моќта на народот и на белите знамиња и на дигнатите раце и на силата на аргументот и вулканот од страст кон демократијата, бидејќи сите викаат дека оружјето на овие протести ќе е масовноста...

Излегувам на протест затоа што македонските граѓани имаат право да влезат во 21 век

Окно - 16.05.2015

На протестите на 17.05.2015 не излегувам затоа што сум поддржувач на СДСМ. Не сум. На протестите на 17.05.2015 не излегувам затоа што сум заљубена во Заев. Не сум. На протестите на 17.05.2015 не излегувам затоа што излегуваат сите, па ајде и јас.

„Протестирам“ ќе се приклучи на утрешниот протест пред Влада

А1 On - 16.05.2015

Граѓанското движење „Протестирам“ повикува на протестен собир на 17 мај, во 13 часот, пред Основниот суд 1, во Скопје и на заеднички марш до Владата на Република Македонија, што симболично ќе почне во пет до два.

Демонстрантите и вечерва побараа оставка од Владата

А1 On - 16.05.2015

Активистите од граѓанското движење „Протестирам“ и вечерва побараа оставки од Владата и ослободување на сите активисти кои се притворени поради учество на протестите што се одржаа на 5 мај.

Непостоечка „Македонска заедница во Брисел” повикува на утрешни протести пред црквата Света Катерина во Брисел

Канал5 - 16.05.2015

Активисти на опозициската СДСМ, деновиве преку социјалните мрежи испраќаат покани до македонски граѓани што живеат во Белгија, да го поддржaт протестот на нивната партија што утре ќе се одржи во Скопје, со „симболично” собирање и „испраќање на ...

15 партии утре ќе протестираат пред Влада

Фактор - 16.05.2015

На опозициската СДСМ, која за утре во 14 часот најави голем протестен собир пред Владата, поддршка и даваат уште 14 партии. Вчера кон овој здружен опозиционен блок се приклучија уште три нови партии.

Фејсбук и Твитер да бидат и алатка за смирување на страстите

Н.Македонија - 16.05.2015

Социолозите и комуниколозите велат дека е најважно паралелно со повикот за одржување протест да се апелира истиот да биде мирен и демократски, без насилство, а тоа особено важи за организаторите СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ПРЕПЛАВЕНИ ОД ПОВИЦИ ЗА ПРОТЕСТИ ...

Сите на протести, само каде

Н.Македонија - 16.05.2015

Досега не сме чуле некој македонски дипломат или политичар да учествувал на какви било протести во странство. И потоа ние сме биле Балканци, а тие биле Европејци! Само сите тие најверојатно го згрешиле местото на протестите.

И исклучените од парно утре на протест

+инфо - 16.05.2015

Граѓаните исклучени од парното греење најавија дека утре ќе го изразат своето незадовослтво со протест пред Основниот суд 2, а потоа ќе протестираат и пред Владата. Бараат компанијата БЕГ да престане да наплаќа и испраќа фактури на исклучените ...

Граѓаните и вечерва побараа оставки (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.05.2015

И вечерва граѓаните, од протестот кој се одржа на крстосницата на булеварот Илинден побараа оставки од Владата и ослободување на сите активисти притворени од 5 мај наваму. Полицијата ги блокираше крстосниците на булеварот и не им дозволи да се ...

Со протестите на 17-ти Мај излегувам за спасување на граѓаните од заробеништво

Либертас - 16.05.2015

На протестите на 17,05.2015 не излегувам затоа што сум поддржувач на сдсм. Не сум. На протестите на 17,05.2015 не излегувам затоа што сум заљубена во Заев. Не сум. На протестите на 17,05.2015 не излегувам затоа што излегуваат сите па ајде и јас.

Најчевска: На протестите излегувам затоа што не гледам друго логично решени за спасување на граѓаните

Репортер - 16.05.2015

Универзитетската професорка Мирјана Најчевска, на својот фејбук профил, го објави следниот став: „На протестите на 17.05.2015 не излегувам затоа што сум поддржувач на СДСМ. Не сум. На протестите на 17.05.2015 не излегувам затоа што сум заљубена во ...

Протестирам зошто до бескрај ги почитувам моите пријатели Албанци, а вие им лепите етикети

Репортер - 16.05.2015

Иако утрешниот протест ќе го следам како новинар, ‪#‎протестирам за сите неправди околу мене, протестирам поради говорот на омраза што го рашири власта до степен да се мразиме. Протестирам зошто сакам да завршам работа на лекар без да морам да барам ...

(ВИДЕО) Опструкции на протестот на опoзицијата

Репортер - 16.05.2015

Прекршување на човековите права на мирен протест, на слободно изразување, но и газење на работничките права во пресрет на утрешниот масовен протест во Скопје, обвинуваат невладините. Имено според информациите на Цивил дел од компаниите со странски ...

(ВИДЕО) Пред-протестна анализа

Репортер - 16.05.2015

Како што наближуваа деновите на протестите и на опозицијата за утре в недела и на власта за в понеделник, во јавноста како се повеќе да се создаваше атмосфера дека на двата митинга треба да се гледа како на своевиден референдум со тоа што оној кој ...

На утрешниот протест против Владата ќе учествуваат 15 партии

еМагазин - 16.05.2015

На утрешниот протест против Владата, кој го организира опозцијата, предводен од лидерот на опозицијата, Зоран Заев ќе учествуваат 15 партии. Вчера Декларацијата за соработка ја потпишаа уште три партии, Нова алтернатива на Ѓорѓи Оровчанец, Партијата ...

Непостоечка „Македонска заедница во Брисел” повикува на утрешни протести пред црквата Света Катерина во Брисел

Press24 - 16.05.2015

Активисти на опозициската СДСМ, деновиве преку социјалните мрежи испраќаат покани до македонски граѓани што живеат во Белгија, да го поддржaт протестот на нивната партија што утре ќе се одржи во Скопје, со „симболично ” собирање и „испраќање на ...

Протестирам против тажните ликови околу мене и стравот што го гледам

Либертас - 16.05.2015

Иако утрешниот протест ќе го следам како новинар, ‪#‎протестирам за сите неправди околу мене, протестирам поради говорот на омраза што го рашири власта до степен да се мразиме. Протестирам зошто сакам да завршам работа на лекар без да морам да барам ...

Македонија во „Гинисовата Книга на Рекорди“ со најмногу протести!

Среќа.mk - 16.05.2015

Македонија во „Гинисовата Книга на Рекорди“ со најмногу протести! Сведоци сме на едно ново време – Протести! Секој ден, во секој град, на секој Фејсбук профил, на сите социјални мрежи, на сите медиуми, во сите комуникации меѓусебни, кај и да се ...

(ВИДЕО) Нов протест поради сметки за исклучено парно

Репортер - 16.05.2015

Граѓаните кои не ја користат услугата за парно греење, а мораат да плаќаат сметки за парно денеска протестираа пред Регулаторната комисија за енергетика. Најавуваат дека ќе ја бараат правдата пред меѓународните судови.

(Видео) „Протестирам“ и денеска на протест побара оставка од Владата

Репортер - 16.05.2015

Незадоволните граѓани и денеска во 18 часот се собраа во центарот на Скопје за да го искажат своето незадоволство и барања од Владата. Најавија дека утре ќе протестираат пред судот, а подоцна ќе се приклучат на протестот пред ...

„Протестирам“ ќе се приклучи на утрешниот протест пред Влада

Репортер - 16.05.2015

Граѓанското движење „Протестирам“ ги повика сите граѓани и граѓанки на протестен собир на 17 мај во 13 часот пред Основниот суд 1, во Скопје и заеднички марш до Владата на Република Македонија што симболично ќе започне во пет до два.

Движењето „Протестирам“ ќе се приклучи на утрешниот протест пред Влада

Sky - 16.05.2015

Граѓанското движење „Протестирам“ повикува на протестен собир на 17 мај, во 13 часот, пред Основниот суд 1, во Скопје и на заеднички марш до Владата на Република Македонија, што симболично ќе почне во пет до два.

НАЈГОЛЕМИОТ ПРОТЕСТ ВО ИСТОРИЈАТА: Се очекуваат над 100 илјади граѓани од цела Македонија - Против режимот масовно ќе ...

Sky - 16.05.2015

Повеќе од 120 илјади граѓани од цела Македонија се очекува да бидат присутни на досега најголемиот мирен протест кој се одржува пред Владата со почеток во 14 часот, а ќе биде во организација на здружената опозиција и многу граѓански здруженија и ...

Три нови партии и се приклучија на здружената опозиција

24 Вести - 15.05.2015

На здружената опозиција денеска ѝ се приклучија уште три партии - Нова алтернатива на Ѓорѓи Оровчанец, Обединети пензионери и граѓани на Македонија на Илија Николовски и Партија на економски промени 21.

Струмичани со протест побараa оставка на Груевски

24 Вести - 15.05.2015

Членовите на триесетина граѓански здруженија од Струмица со перформанс „Протестирам - постојам“ побараа оставка од целата Влада на Никола Греувски. Тие тврдат дека цели девет години е мртва демократијата во Македонија за што потпишаа декларација да ...

И денеска протести во центарот на Скопје

24 Вести - 15.05.2015

Граѓани и активисти и денеска околу 18 часот се собраа на протест во центарот на Скопје. Тие со скандирање „Нема правда, нема мир“ и „Оставка“, повторно побараа оставка од целата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, како и ослободување на ...

Полицијата и денес не дозволува протест пред Владата

Нова ТВ - 15.05.2015

Демонстрантите и денеска почнуваат да се собираат на протест пред Владата кадешто повторно им е спречен пристапот до зградата од страна на полицијата. Од 5 мај наваму протести има секој ден, а просторот пред владата не е дозволен за демонстранции.

Здружената опозиција се прошири со три партии

Телма - 15.05.2015

Кон опозицискиот блок предводен од СДСМ денеска се приклучија Нова Алтернатива на Ѓорги Оровчанец, Обединети пезнионери и граѓани на генералот Илија Николовски и партијата Пеп 21. Меѓу петнаесетте лидери, во седиштето на социјалдемократите, на ...

Демонстрантите се упатија кон Собрание

Р.С.Европа - 15.05.2015

Неколку стотици демонстранти кои протестираат против владата се упатија кон Собранието на Македонија. Водачите на колоната демонстранти носат голем транспарент во рацете со пораката „Збогум Никола“.

Антивладини протести во близина на Влада

Р.С.Европа - 15.05.2015

За демонстрантите и денеска е забранет пристап до Владата. Тие положија банери на кои пишува „Збогум Никола“, „Оставки“, „Нема амнестија“, пред полицијата која го блокира булеварот Св Климент Охридски.

Антивладините протести го блокираа центарот на Скопје

Р.С.Европа - 15.05.2015

Со извици „Оставка“, „Готов е“, „Николче диктаторче“, „Нема правда, нема мир“ деветти ден по ред се одржуваат антивладини протести во Скопје Со извици „Оставка“, „Готов е“, „Николче диктаторче“, „Нема правда, нема мир“, деветти ден по ред се ...

И попладнево протест за оставки на Владата

Утрински - 15.05.2015

Попладневно повторно се одржа протест организиран од движењето „Протестирам“. Групата граѓани се движеше од булеварот „Св. Климент Охридски“ односно од Владата на Република Македонија кон Собранието на Република Македонија.

Здружената опозиција се прошири со три партии, ЛП носи одлука за приклучување

МКД - 15.05.2015

Кон Здружената опозиција предводена од СДСМ денеска се приклучија Нова Алтернатива на Ѓорги Оровчанец, Обединети пезнионери и граѓани на генералот Илија Николовски и партијата Пеп 21. Лидерите на петнаесет партии ја потпишаа Декларацијата за ...

На опозицискиот протест в недела 15 партии

Утрински - 15.05.2015

Партиите Нова алтернатива на ексминистерот за здравство во Владата на Љупчо Георгиевски, Ѓорѓи Оровчанец, Партијата на Обединети пензионери и граѓани на Македонија, на генералот Илија Николовски, и партијата ПЕП 21, се приклучија кон здружениот ...

[Галерија] Од Влада кон Собрание – нов протест на „Протестирам“

Радио МОФ - 15.05.2015

Со скандирање „Нема правда, нема мир“, „Оставка“, стотици демонстранти од движењето „Протестирам“, и денеска излегоа на улица да побараат оставка од премиерот Никола Груевски и Владата. Тие повторно се собраа во 6 часот попладне пред Владата, каде ...

Протест пред Собрание

Телеграф - 15.05.2015

Групата граѓани се движеше од булеварот „Св. Климент Охридски“ односно од Владата на Република Македонија кон Собранието на Република Македонија Попладневно повторно се одржа протест организиран од движењето „Протестирам“.

Протестираме за слобода, правда и демократија

Окно - 15.05.2015

Ви се обраќаме во текот на криза каква што Македонија досега нема видено. Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен. Граѓанските организации се блокирани, напаѓани и етикетирани.

Полицијата повторно забрани протест пред влада

А1 On - 15.05.2015

За демонстрантите кои бараат оставка од Никола Груевски и денеска е забранет пристап до Владата. Тие положија банери на кои пишува „Збогум Никола“, „Оставки“, „Нема амнестија“, пред полицијата која го блокира булеварот Св Климент Охридски.

Три нови партии се приклучија на здружената опозиција

А1 On - 15.05.2015

Од името на здружената опозиција можам да соопштам дека денес кон овој здружен опозиционен блок се приклучија уште три нови партии. Тоа се Нова алетрнатива на г-динот Ѓорѓи Оровчанец, Партијата на Обединети пензионери и граѓани на Република ...

ВИДЕО: Во недела #протестирам пред Влада и во два и во шест

А1 On - 15.05.2015

Пред Собранието на Република Македонија на денешниот граѓански протест се одржа отворен пленум на кој граѓаните кои секој ден протестираат во шест можеа да го кажат своето мислење дали неформалното движење #протестирам треба да се приклучи на ...

(ВИДЕО) Уште три партии се приклучија на опозицискиот блок, ЛП сѐ уште размислува

Локално - 15.05.2015

Денеска на здружената опозиција ѝ се приклучија уште три партии, Нова алтернатива на Ѓорѓи Оровчанец, Обединети пензионери и граѓани на Македонија на Илија Николовски и Партија на економски промени 21.

Милевски: Опозицискиот блок зајакнат со три нови партии (ВИДЕО)

+инфо - 15.05.2015

Од името на здружената опозиција можам да соопштам дека денес кон овој здружен опозиционен блок се приклучија уште три нови партии. Тоа се Нова алтернатива предводена од Ѓорѓи Оровчанец, Партијата на Обединети пензионери и граѓани на Република ...

Здружената опозиција се прошири со три партии

Локално - 15.05.2015

Кон опозицискиот блок предводен од СДСМ денеска се приклучија Нова Алтернатива на Ѓорги Оровчанец, Обединети пезнионери и граѓани на генералот Илија Николовски и партијата Пеп 21. Меѓу петнаесетте лидери, во седиштето на социјалдемократите, на ...

Протест во Скопје, полицијата и денес не дозволи пристап до Влада

Фактор - 15.05.2015

Демонстрантите во Скопје кои бараат оставки од премиерот Никола Груевски и останатите членови на Владата, и денес почнаа да се собираат на протестот пред Владата, каде полицијата повторно им го спречи пристапот.

(ВИДЕО) Струмичани со протест побараa оставка од Груевски

Либертас - 15.05.2015

Членовите на триесетина граѓански здруженија од Струмица со перформанс „Протестирам – постојам“ вечерва побараа оставка од целата Влада на Никола Груевски. Тие тврдат дека цели девет години е мртва демократијата во Македонија за што потпишаа ...

(Видео) И Струмичани денеска на протест, побараа оставка од Груевски

Репортер - 15.05.2015

Членовите на триесетина граѓански здруженија од Струмица со перформанс „Протестирам – постојам“ вечерва побараа оставка од целата Влада на Никола Греувски. Тие денеска протестираа, како што велат – против медиумскиот молк, партизираното и фамилијано ...

(ВИДЕО) Ахмети: Сите нека излезат на протести и нека ги изразат барањата, но без насилство

Репортер - 15.05.2015

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, запрашан за секојдневните протести на скопските улици, како и големиот граѓански протест кој опозицијата го најавува за во недела за Алсат го кажа следното: „Право на секој субјект е да протестира мирно, без насилство, ...

(ВИДЕО) Милевски: Tри нови партии се приклучија на здружената опозиција

Репортер - 15.05.2015

Изјава и одговори на новинарски прашања – Горан Милевски, претседател на ЛДП: Почитувани, Од името на здружената опозиција можам да соопштам дека денес кон овој здружен опозиционен блок се приклучија уште три нови партии.

Струмичани со протест побараa оставка од Груевски

Кирилица - 15.05.2015

Членовите на триесетина граѓански здруженија од Струмица со перформанс „Протестирам - постојам“ вечерва побараа оставка од целата Влада на Никола Греувски. Тие тврдат дека цели девет години е мртва демократијата во Македонија за што потпишаа ...

Се окрупнува отпорот против Груевски

Репортер - 15.05.2015

На антивладиниот протест што ќе се одржи в недела во Скопје, вкупно 15 партии најавија учество и ја потпишаа Декларацијата за соработка. Партиите Нова алтернатива на ексминистерот за здравство во Владата на Љупчо Георгиевски, Ѓорѓи Оровчанец, ...

(ВИДЕО) И денеска со протести во центарот на Скопје

Репортер - 15.05.2015

Граѓани и активисти и денеска околу 18 часот се собраа на протест во центарот на Скопје. Тие со скандирање „Нема правда, нема мир“ и „Оставка“, повторно побараа оставка од целата Влада на чело со премиерот Никола Груевски, како и ослободување на ...

Во Скопје протест за оставка на Груевски, во Струмица за оставка на Заев

еМагазин - 15.05.2015

Вчера во Скопје се протестираше по осми пат. Учесниците на протестот побараа оставка на Владата и премиерот Никола Груевски, правна одговорност и ослободување на приведените учесници на поранешните протести.

(ВИДЕО) Ахмети: Сите нека излезат на протести и нека ги изразат барањата, но без насилство

Либертас - 15.05.2015

Запрашан за секојдневните протести на скопските улици, како и големиот граѓански протест кој опозицијата го најавува за во недела, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за Алсат го кажа следното: – Право на секој субјект е да протестира мирно, без насилство, ...

Протестите продолжуваат, се бараат оставки и одговорност

Репортер - 15.05.2015

Демонстрантите кои од 5 мај започнаа протести на кои го искажуваат своето незадоволство од лошите политики на Владата и денеска во 18 часот се упатија кон неа за на мирен начин да го осварат своето демократско право на протест.

СДСМ повика на масовен протест во недела

Kumanovo News - 15.05.2015

Од општинската организација на СДСМ Куманово, денеска на прес-конференција повикаа на масовен протест во недела во Скопје, поради деструктивните политики на оваа власт. Велат дека е дојдено време за непартиска, граѓанска битка, за да државата се ...

(ВИДЕО) Милевски: Три нови партии се приклучија на здружената опозиција, во недела на протест

Либертас - 15.05.2015

Изјава и одговори на новинарски прашања – Горан Милевски, претседател на ЛДП: Почитувани, Од името на здружената опозиција можам да соопштам дека денес кон овој здружен опозиционен блок се приклучија уште три нови партии.

Протест пред Собранието

Lider - 15.05.2015

Попладневно повторно се одржа протест организиран од движењето „Протестирам“. Групата граѓани се движеше од булеварот „Св. Климент Охридски“ односно од Владата на Република Македонија кон Собранието на Република Македонија.

Полицијата повторно ги спречи граѓаните да протестираат пред Влада

Sky - 15.05.2015

И денеска за демонстрантите забранет беше пристапот до Владата. Граѓаните пред полицијата која го блокира булеварот Св Климент Охридски, оставија банери на кои пишуваше „Оставки“, „Збогум Никола“...

Свирежи и барања за оставки на протестите пред Владата

Sky - 15.05.2015

Со свирежи и скандирања „Оставка“, „Долу диктатура“, „Нема правда, нема мир“, „Николче, диктаторче“, „Заедно сме посилни“ и денеска граѓаните и активистите протестираа на булеварот Св. „Климент Охридски“ кај Владата.

СЕ ШИРИ ОПОЗИЦИСКИОТ БЛОК - Три нови партии се приклучија кон опозицијата

Sky - 15.05.2015

Денеска на здружената опозиција ѝ се приклучија уште три партии, Нова алтернатива на Ѓорѓи Оровчанец, Обединети пензионери и граѓани на Македонија на Илија Николовски и Партија на економски промени 21.

Неколку илјади демонстранти пред Bладата на Македонија

Глас на Америка - 14.05.2015

Дел од обраќањата беа и за ослободување на 12- темина притворени на првиот ден од протестите, на 5-ти мај Под паролата „Збогум Никола“ и денеска неколку илајди граѓани организирани од граѓанското здружение „Протестирам“ одржаа мирен протест.

Младинскиот образовен форум протестира за слобода, правда и демократија

Нова ТВ - 14.05.2015

Известувајќи ја јавноста дека се приклучуваат на сите облици на протести кои се одвиваат за подобра Македонија, МОФ смета дека младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен.

Уште еден протест за оставка на Владата

Телма - 14.05.2015

Демонтранти и денеска во 18 часот се собраа во близина на владината зграда и побараа Владата да поднесе оставка. Освен ова, тие побараа да бидат ослободени од притвор учесниците во изминатите протести за кои обвинителството поднесе кривични пријави ...

Протестот ги повтори трите барања

Нова ТВ - 14.05.2015

“Една Тамара, еден Зоран, еден Институт за белодробни заболувања кај дечиња неизграден! За многу мајки... и ни еден Никола повеќе”. Ова е една од пораките на протестот што започна денес во 18 часот пред Владата.

Протест: "Си беше еднаш еден Никола и никогаш повеќе"

Нова ТВ - 14.05.2015

Граѓаните кои од Владата, каде што полицијата ги спречи на протестираат, стаса до Основниот суд 1 извикувајќи “држава партиска”. Поворката на протестот пристигна прво пред Судот од кој бараат ослободување на притворените од 5 мај.

Демонстрантите не се откажуваат од барањата

Р.С.Европа - 14.05.2015

Демонстрантите и денеска не можат да пристапат до владата бидејќи полициски кордон повторно им го блокира пристапот до зградата. Засега на протестите има околу стотина луѓе. Демонстрантите имаат три барања: итна оставка и преземање одговорност на ...

Осми протест за оставка на Владата

Р.С.Европа - 14.05.2015

Демонстрантите уште еднаш на премиерот му порачаа „Збогум Никола“ и рекоа дека ќе протестираат секој ден во 18 часот, сè додека целосно не бидат исполнети нивните барања. На осмиот протест пред Владата во Скопје, неколку стотици граѓани и активисти ...

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Утрински - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

[Галерија] Од Влада, до Суд и Собрание – протест и денеска во 6 часот

Радио МОФ - 14.05.2015

Обединети под паролата „Збогум Никола“, со скандирање „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“, демонстрантите и денеска во 6 часот се собраа пред Владата. Како што изјави активистката Билјана Гинова, протестите ќе продолжат секој ден ...

Протест за оставка на владата

Алсат-М - 14.05.2015

Стотици граѓани денеска излегоа на протести со барање за колективна оставка на владата. Според нив, надминување на кризата ќе биде возможно само се смена на актуелната политичка гарнитура, а не само со оставки на неколку министри.

Протести и контрапротести за оставки

Утрински - 14.05.2015

Поголема група демонстранти и вечерва во 18 часот на булеварот „Климент Охридски“ во Скопје повторно се собраа на протест со барање за оставка на целата Влада. Тие ги повторија трите основни барања, односно итна оставка и преземање одговорност на ...

[Став] Протестираме за слобода, правда и демократија

Радио МОФ - 14.05.2015

Протестираме за слобода, правда и демократија Почитувани сограѓани, Ви се обраќаме во текот на криза каква што Македонија досега нема видено. Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен.

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: Да се одложат протестите закажани за 17 мај

Телеграф - 14.05.2015

Од Македонски манифест ги повикуваат незадоволните граѓани и опозицијата да имаат свест и одговорност за опасностите со кои е соочена Република Македонија и да покажат разбирање и патриотизам во овие мигови кога нашата татковина е пред најава за ...

Протести во Скопје

Тера - 14.05.2015

Демонстрантите од Владата тргнаа кон Основен суд 1, за да го изразат револтот против како што велат корумпираното судство. Тие велат дека не се задоволни само од вчерашните три оставки и упатуваат на барањата на граѓанското движење Протестирам: 1) ...

МОФ: Протестираме за слобода, правда и демократија

А1 On - 14.05.2015

Почитувани сограѓани, Ви се обраќаме во текот на криза каква што Македонија досега нема видено. Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен.

(ВИДЕО) Протестите продолжуваат, оставка од Груевски и ослободување на притворените

А1 On - 14.05.2015

Ослободување на притворените лица и оставка на премиерот Никола Груевски побараа демонстрантите и на денешниот протест кој започна во 18 часот. И денеска зградата на Илинденска ја обезбедуваа полицајци и на демонстрантите не им дозволија да ...

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Сител - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

МОФ: Протестираме затоа што нашите граѓани се будат во страв

+инфо - 14.05.2015

Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен. Граѓанските организации се блокирани, напаѓани и етикетирани. Поради сите овие причини, Младински образовен форум од денес протестира! ...

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Канал5 - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

ФОТО Граѓаните и денеска бараат оставка и одговорност од Груевски

+инфо - 14.05.2015

Како и претходните денови пред Владата кордон полицајци ги спречи демонстрантите да протестираат пред зградата на извршната власт. Обединети под паролата „Збогум Никола“, со скандирање „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“, ...

И денеска протести за оставка и одговорност од владата на Груевски

Локално - 14.05.2015

Ослободување на притворените лица и оставка на премиерот Никола Груевски побараа демонстрантите и на денешниот протест кој започнаа во 18 часот. И денеска зградата на Илинденска ја обезбедуваа полицајци и на демонстрантите не им дозволија да ...

МОФ: Протестираме затоа што одбиваме да бидеме избркани од својата држава!

Локално - 14.05.2015

Ви се обраќаме во текот на криза каква што Македонија досега нема видено. Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен. Граѓанските организации се блокирани, напаѓани и етикетирани.

„Граѓаните за Македонија“ доаѓаат на масовен протест в недела (ВИДЕО)

+инфо - 14.05.2015

Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ започнаа кампања со која го најавуваат големиот граѓански и натпартиски протестен собир, во недела, на 17 мај, во 14 часот пред Владата на Република Македонија.

Протести и денеска - во 18 часот пред Влада (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.05.2015

Протестите кои во изминативе денови од 5 мај секојдневно се одржуваат во центарот на Скопје ќе продолжат и денеска, со почеток во 18 часот, пред Владата. Со оглед на тоа дека во изминативе денови не е дозволено да се протестира пред Владата, ...

(ВИДЕО) Стојанче Ангелов со поддршка од Ирак за протестите на 17 мај!

Фактор - 14.05.2015

На фејсбук страницата на Стојанче Ангелов денеска се појави видео запис на кој тој ги повикува граѓаните на Македонија да изелзат и да ги поддржат протестите на опозицијата кои се предвидува да се одржат на 17-ти мај.

„Граѓаните за Македонија“ повикаа на мирен протест на 17 мај

+инфо - 14.05.2015

Претставници на 10 граѓански организации од над 70 кои се обединија во неформалната коалиција „Граѓаните за Македонија“ бараат неотповиклива оставка од Владата и итно формирање преодна експертска влада.

Протести за оставки: Еден во Скопје, друг во Струмица!

Фактор - 14.05.2015

Денеска беше одржан осмиот протест против полицискта бруталност во главниот град пред Владата на РМ. Имено, демонстрантите кои протестираат секој ден во 18 и денес побараа оставка од премиерот Никола Груевски и му порачаа дека ќе протестираат се ...

И денеска во 6 протест за оставка и одговорност на сегашната Влада.

Либертас - 14.05.2015

И попладнево во шест пред Владата ќе започне протестот за мир, правда, демократизација на институциите и оставка и одговорност на сегашната Влада. Револтираните граѓани и денеска ќе ги изразат следниве барања 1) итна оставка и преземање одговорност ...

Македонски манифест: Протестите за 17 мај да се одложат

Press24 - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: Протестите за 17 мај да се одложат

Fox.mk - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

МОФ: Протестираме затоа што политиката е одземена од рацете на граѓаните

Кирилица - 14.05.2015

Почитувани сограѓани, Ви се обраќаме во текот на криза каква што Македонија досега нема видено. Младите и граѓаните денес се загрозени и нападнати на начин кој не смее никој да го остави рамнодушен.

Македонски манифест: Протестите за 17 мај да се одложат

Курир - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

Македонски манифест: Вразумете се и одложете ги протестите!

Нетпрес - 14.05.2015

Само што испративме реакција по повод најавините протести за 17 мај, во медиумите се појави вест дека и владејачката партија на 18 мај ќе организира протест! Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и ...

ВИДЕО: ДОАЃАМЕ! - Масовен граѓански ПРОТЕСТ в недела!

Кирилица - 14.05.2015

Коалицијата „Граѓаните за Македонија“ започнаа кампања со која го најавуваат големиот граѓански и натпартиски протестен собир, во недела, на 17 мај, во 14 часот пред Владата на Република ...

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Денешен - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

„Граѓаните за Македонија“ повикуваат на масовен, гласен и ненасилен протест на 17 мај

Репортер - 14.05.2015

Неотповиклива оставка на Владата и итно формирање на преодна експертска влада, побараа денес претставници на десет граѓански организации, кои се дел од неформалната коалиција „Граѓаните за Македонија“.

ГАЛЕРИЈА: Стотици граѓани и денеска бараат оставка и одговорност од Груевски

Либертас - 14.05.2015

Како и претходните денови пред Владата кордон полицајци ги спречи демонстрантите да протестираат пред зградата на извршната власт. Обединети под паролата „Збогум Никола“, со скандирање „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“, ...

Неколку илјади демонстранти повторно побараа оставка од Владата

Кирилица - 14.05.2015

Стотици граѓани денеска излегоа на протести со барање за колективна оставка на владата. Според нив, надминување на кризата ќе биде возможно само се смена на актуелната политичка гарнитура, а не само со оставки на неколку министри.

ВИДЕО: Стојанче Ангелов повикува на протест во недела – без насилство, со масовност

Кирилица - 14.05.2015

генерал Стојанче Ангелов повикува на протест на 17 мај во ...

(ВИДЕО)Александар Поповски повикува на протест во недела: Да се избориме за граѓанска и слободна Македонија

Кирилица - 14.05.2015

И режисерот Александар Поповски повикува на протест на 17 мај во недела. ...

(ВИДЕО) A1on:Протестите продолжуваат, оставка од Груевски и ослободување на притворените

Репортер - 14.05.2015

Ослободување на притворените лица и оставка на премиерот Никола Груевски побараа демонстрантите и на денешниот протест кој започна во 18 часот. Извор- ...

(Видео) Александар Поповски повика на протест на 17ти: Да се избориме за граѓанска и слободна Македонија

Репортер - 14.05.2015

Режисерот Александар Поповски упати повик за присуство на масовниот граѓански протест во недела, на 17 мај. Тој порача дека протестирал, протестира и ќе протестира се додека Македонија не стане нормална земја за ...

Протест во Скопје: Три оставки се малку, оставка за цела Влада

еМагазин - 14.05.2015

Вчера во Скопје илјадници граѓани посочувајќи дека не се задоволни од трите оставки, на министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески и шефот на ДБК, Мијалков, порачаа дека бараат оставка на цела Влада на чело со премиерот Груевски, правна ...

(ВИДЕО)Александар Поповски повикува на протест во недела:  Да се избориме за граѓанска и слободна Македонија

Либертас - 14.05.2015

И режисерот Александар Поповски повикува на протест на 17 мај во недела. -Промената на оваа власт ќе биде промена во која ќе станеме граѓанска слободна и нормална земја .На 17-ти мај заедно да се избориме за граѓанска и слободна Македонија– рече ...

ВИДЕО: Стојанче Ангелов повикува на протест во недела – без насилство, со масовност

Либертас - 14.05.2015

Стојанче Ангелов повикува на протест на 17 мај во недела. „На 17ти излегуваме на улица и не се предаваме се до конечен пад на Груевски. Бараме оставки, бараме мир и слобода. Дојдете обединети да ја вратиме државата во рацете на граѓаните и заедно да ...

Нови апсења на студенти и граѓански активисти

Репортер - 14.05.2015

Изминатиов период се одржаа низа протести во Скопје и други градови низ Македонија под мотото “Стоп на полициската бруталност“. Граѓаните кои што протестираа, побараа оставка од премиерот Груевски, а воедно и од целата влада.

(Видео) 24вести: Движењето „Протестирам“ повторно побара оставка од Владата

Репортер - 14.05.2015

На денешниот протест кој започна во 18 часот незадоволните граѓани повторно побараа оставки од целата Влада. Тие порачаа дека Македонија е граѓанска држава и во неа треба да владее правото и демократијата.

И денеска во 18 часот продолжуваат протестите за мир и правда

Репортер - 14.05.2015

Денеска попладе во 18 часот ќе се одржи протестот на граѓаните незадоволни од институциите и владеењето на сегашната Влада. Демонстрантите ќе ги повторно ќе побараат оставка и одговорност од Владата.

Демонстрантите ја продолжуваат борбата за мир и правда

Репортер - 14.05.2015

Граѓаните од движењето „Протестирам“ и денеска во голем број се собраа пред Владата. Повторно можат да се слушнат извици „Оставка“, „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“, а осамнаа и паролите „Македонија се сака со оставки“, „Заедно сме ...

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Република - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

Македонски манифест: Протестите закажани за 17. мај мора да се одложат за некоја блиска иднина!

Пулс24 - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

Македонски манифест: Најавените протести за 17 мај да се одложат

Lider - 14.05.2015

Здружението Македонски манифест го поддржува демократското право на мирен протест на секој поединец и група, но смета дека протестите на опозицијата закажани за 17 мај мора да се одложат за некоја блиска иднина.

Граѓани маршираа и ја повикаа Владата да си поднесе колективна оставка

Sky - 14.05.2015

Повеќе стотици граѓани и активисти на граѓанското здружение „Протестирам“ и денеска во 18 часот излегоа на мирни протести, на кои повторно побараа колективна оставка на Владата на чело со премиерот Никола Груевски.

Демонстрантите порачаа: Нема да запреме додека не си замине владата на Груевски

Sky - 14.05.2015

Со свирежи и извици на „Нема правда, нема мир“, „Готов е“, „Долу диктатура“, „Николче диктаторче“, „Заедно сме посилни“ неколку стотина граѓани и денеска излегоа на мирен протест, на кој повторно побараа колективна оставка од премиерот Никола ...

(ЕКСЛУЗИВНИ ФОТОГРАФИИ) Протести за оставка на Груевски

Falanga - 14.05.2015

Уште еден протест по Скопските улици. Под паролата „Збогум Никола“ и денеска Собирот започна во 18 часот близу Владата, каде од кордонот полиција учесниците беа спречени да се приближат до зградата, по што продолжија пред Основниот суд, и завршија ...

,,Протестирам,, бараат оставка на владата

Телма - 13.05.2015

Здружението ,,Протестирам,, бара итна оставка и преземање политичка и правна одговорност на целата влада за како што велат неуставно, корумпирано и неетичко ...

Демонстрантите побараа оставки од целата Влада

24 Вести - 13.05.2015

Граѓанските здруженија денеска уште еднаш се собраа на булеварот „Климент Охридски, во близина на Владата, откако повторно беа спречени од полицијата да стигнат непосредно пред владината зграда. Протестираа и бараа оставки од целата Влада.

Демонстрантите пристигнаа пред Собрание

Нова ТВ - 13.05.2015

Колоната демонстранти пристигна пред Собранието и во моментов извикува „Оставка“ и „Николче диктаторче“, а пред кордонот полиција повотрно го истакна платното на кое пишува „Збогум Никола“, јавува репортерката на НОВА Славица Филиповска.

(ВИДЕО) Протест пред македонската амбасада во Белград

Нова ТВ - 13.05.2015

Протести на кои се бара оставка и одговорност за жртвите во судирите во Куманово, итно ослободување на сите активисти притворени од 5 мај наваму и формирање Влада за демократизација на институциите, деновиве се организираат во Скопје, но и пред ...

Демонстрантите со транспарент пред влада - „Збогум Никола“

Нова ТВ - 13.05.2015

Стотици демонстранти вечерва точно во 18 часот на булеварот „Климент Охридски“ во близина на владата, повторно се собраа на протест со барање на итна оставка и преземање одговорност на целата влада, јавува репортерката на НОВА, Славица Филиповска.

ЕУ социјалисти: Доаѓаме да видиме дали се почитува правото на мирен протест

Нова ТВ - 13.05.2015

Групата на социјалистите од Европскиот парламент подвлекува дека синоќешните оставки во Владата мораат да бидат дел од широк одговор кој треба да ја врати довербата во институциите и да дозволи обнова на политичкиот дијалог и најавуваат присутво на ...

Македонците од Лондон на солидарен протест во Хајд Парк во недела

Нова ТВ - 13.05.2015

Во недела, на 17 МАј во Хајд Парк Спикерс Корнер во 13 часот Македонците од Лондон ќе протестираат со намера да покажат солидарност со нивните сограѓани од матичната земја и да изразат загриженост за актуелните политички случувања во земјата коишто.

(ВИДЕО) Демонстрантите побараа оставки од целата Влада, слобода и демократија

Нова ТВ - 13.05.2015

Стотици демонстранти вечерва точно во 18 часот на булеварот „Климент Охридски“ во близина на владата, повторно се собраа на протест со барање на итна оставка и преземање одговорност на целата влада.

Протестите продолжија пред судот во Скопје

Р.С.Европа - 13.05.2015

Неколку илјади демонстранти се упатија кон зградата на Основниот суд 1 во Скопје, барајќи ослободување на студентите кои беа приведени по протестот од минатиот вторник. Претходно неколку стотици граѓани беа собрани пред зградата на Владата на ...

Демонстрантите бараат оставка и од Груевски

Р.С.Европа - 13.05.2015

Полициски кордон и денеска е поставен пред Владата и на стотината демонстранти повторно им е попречен пристапот до зградата. Полицискиот кордон е поставен на исто место на „Климент Охридски“.

И денеска протест за оставка на Владата

Р.С.Европа - 13.05.2015

Неколку стотици демонстранти се наоѓаат пред зградата на Владата на Република Македонија, барајќи оставки од целата влада. Тие носат транспаренти на кои пишува „Протестирам за оставки на цела влада“, а имаат и голем транспарент со натпис „Збогум ...

Збогум Никола - порачаа демонстрантите пред Владата

Р.С.Европа - 13.05.2015

Оставка, не само на индивидуалци, туку и на цела Влада на чело со премиерот Груевски, правна одговорност за сиот криминал и итно ослободување на сите уапсени учесници на протестите од 5 мај, побараа демонстрантите на денешните протести.

"Протестирам" бара влада за демократизација на институциите

Вест - 13.05.2015

Граѓаните кои се дел од движењето "Протестирам", на прес - конференција пред Собранието, додека траеше изборот на новите два министра за внатрешни работи и за транспорт и врски, соопштија дека оставките на министрите Гордана Јанкулоска, Миле ...

Протест за оставки во близина на Владата

Утрински - 13.05.2015

Стотина демонстранти и вечерва во 18 часот на булеварот „Климент Охридски“ во близина на Владата повторно се собраа на протест со барање за оставка на целата Влада. Тие носат транспаренти на кои пишува „Протестирам за оставки на цела влада“, а имаат ...

[Видео] Атмосфера од денешниот протест на „Протестирам“

Радио МОФ - 13.05.2015

Неколку илјади граѓани, обединети во движењето „ Протестирам “ и денеска излегоа на улиците на Скопје, барајќи оставка на Владата, ослободување на притворените студенти и активисти и враќање на правдата во државата.

„Збогум, Никола“ Почна денешниот протест пред Владата (ФОТО)

МКД - 13.05.2015

Демонстрантите од Владата тргнаа кон Основен суд 1, за да го изразат револтот против корумпираното судство. Тие велат дека не се задоволни само од вчерашните три оставки и упатуваат на барањата на граѓанското движење #Протестирам: 1) Итна оставка и ...

Социјалдемократите од Европскиот парламент ќе се приклучат на протестот в недела

Вест - 13.05.2015

Социјалдемократите од Европскиот парламент најавија дека ќе се приклучат на протестот на 17 мај, во знак на поддршка до народот во неговата борба за повеќе демократија и транспарентно владеење.

Протестирам: Бараме оставка и одговорност на цела Влада

Радио МОФ - 13.05.2015

Оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков , се охрабрувачки знак дека делувањето на граѓаните носи ...

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од цела влада, а не само од двајца министри (ФОТО)

МКД - 13.05.2015

Протестите против полициското насилство, против корупцијата и криминалот во државната администрација и за демократизација на институциите продолжија и денеска. Почнаа пред Владата, каде беа пречекани уште на раскрсницата пред владината зграда од ...

Протест пред Влада – демонстрантите скандираат „Готово е, готово!“

Радио МОФ - 13.05.2015

Со скандирање на паролите „Готово е, готово“ и „Николче-диктаторче“, „Долу диктатурата“ активистите од движењето „Протестирам“ и поголем број граѓани, повторно во 6 часот попладне се собраа на протест пред Владата.

Продолжуваат протестите за оставка на Владата секој ден во 6 часот

Радио МОФ - 13.05.2015

Самоорганизираното, автентично изразување на револтот кое кулминираше на 5 мај, продолжува секој ден во 18:00 часот и веќе вродува со плод, информираат од движењето „Протестирам“. Граѓаните кои се дел од ова движење, денеска на прес конференција ...

Граѓанска иницијатива со барање оставка од владата

Алсат-М - 13.05.2015

По оставките на министрите за внатрешни работи и за транспорт и врски Јанкуловска и Јанакиески граѓани и организациите, кои со денови демонстрираа по улиците на поголемите градови во земјава, побараа колективна оставка на владата.

Граѓаните пред Собрание: Сакаме Влада која се плаши од нас, а не ние од неа!

Радио МОФ - 13.05.2015

„Се прашувам што ќе беше различно, колку животи ќе беа поубави и подобри ако Јанкуловска дадеше оставка тогаш кога ние ја баравме. Сепак, она вчера не е доволно. Ние остануваме секој ден во шест, се додека не даде оставка целата Влада, и бараме не ...

Протестирам: Итна оставка на целата Влада

Фокус - 13.05.2015

Тие ја обвинуваат Владатз за неуставно, корумпирано и неетичко владеење Граѓанското здружение „Протестирам“ продолжува со протестите секоја вечер во 18 часот. Од таму додаваат дека оставките на министерската за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , ...

Граѓанското движење ќе го победи неправедниот и отчовечен режим!

Окно - 13.05.2015

Веќе нема дилеми: самоорганизираното граѓанско движење ќе го победи неправедниот и отчовечен режим! Домината почнаа да паѓаат! Премиерот Никола Груевски вчера, 12 мај, ги прифати оставките на Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ...

Протести во 18 часот, се бара оставка на Владата

А1 On - 13.05.2015

Вечерва со почетокот во 18 часот е закажано ново продолжување на протестите кои се одржуваат секој ден. Граѓаните кои излегуваат по улиците на Скопје бараат оставка на цела Влада. Итна оставка и преземање одговорност на целата Влада Итно ...

ВИДЕО: Збогум Никола!

А1 On - 13.05.2015

Со големо платно на кое пишува „Збогум Никола!“ почна денешниот протест пред влада на кој се собираат граѓаните. Тие скандираат „Готово е, готово!“, „Долу диктатура!“, „Збогум диктаторче!“.

(ВИДЕО) Илјадници демонстранти се упатија кон Основниот Суд 1

А1 On - 13.05.2015

Неколку илјади демонстранти од пред владата се упатија кон Основниот Суд 1 да побараат ослободување на притворените активисти од 5-ти мај. Претходно демонстрантите порачаа дека на Груевски нема да му помине да се одри на власт со оставките на ...

ВИДЕО: Протестите нема да престанат додека Груевски не си поднесе оставка

А1 On - 13.05.2015

Самоорганизираното граѓанско движење „Протестирам“, ќе продолжи да протестира се’ додека целата влада не си поднесе оставка. Тие сметаат дека оставките на министите Јанкуловска и Јанакиевски и директорот на УБК, Мијалков, е победа на граѓаните, но ...

(ВИДЕО) Никола, нема да куртулиш од нас!

А1 On - 13.05.2015

Со извиците „Пуштете ги децата!“ пред Основен суд 1, граѓаните кои протестираат секој ден во шест, им порачаа на властите да ги ослободат студентите кои добија мерка притвор по протестот кој се одржа минатиот вторник пред Владата.

(ВИДЕО) Твоето наследство Никола нема да бидат белите грди згради, туку сите ние кои протестираме!

А1 On - 13.05.2015

Пред Собранието на Република Македонија граѓаните кои бараат оставки од Владата денеска повторно протестираа откако претходно пред Основен суд 1 побараа да бидат ослободени студенитите кои се во притвор по протестите минатиот вторник.

„Збогум Никола“ се извикува пред владата (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2015

Со повици „Збогум Никола“, „Оставка“ и „Готово е готово“ пред владата започна протестот „Протестирам за оставки за цела влада“. На протестот има стотина граѓани, кои со разни реквизити и транаспаренти бараат актуелната влада да си поднесе оставка.

„Протестирам“: Бараме оставка и одговорност на цела Влада (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2015

Оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, се охрабрувачки знак дека делувањето на граѓаните носи ...

Македонците од Лондон на солидарен протест во Хајд Парк во недела

Локално - 13.05.2015

Во недела, на 17 МАј во Хајд Парк Спикерс Корнер во 13 часот Македонците од Лондон ќе протестираат со намера да покажат солидарност со нивните сограѓани од матичната земја и да изразат загриженост за актуелните политички случувања во земјата коишто.

(Видео)Никола, нема да куртулиш од нас , Долу диктатурата !

Локално - 13.05.2015

Со извиците „Пуштете ги децата!“ пред Основен суд 1, граѓаните кои протестираат секој ден во шест, им порачаа на властите да ги ослободат студентите кои добија мерка притвор по протестот кој се одржа минатиот вторник пред Владата.

ОСТАВКА на Груевски – Протест пред владата денеска во 18 часот!

Локално - 13.05.2015

Денеска во 18 часот граѓаните ќе се соберат пред Владата во знак на протест против актуелната власт и со барање оставки од целата влада. – Гласно и одлучно да побараме оставки од целата влада – повикуваат ...

Македонците во Лондон бараат оставка од владата на Груевски

+инфо - 13.05.2015

В недела на 17 мај во Хајд Парк Спикерс Корнер во 13 часот Македонците од Лондон ќе протестираат со намера да покажат солидарност со нивните сограѓани од матичната земја и да изразат загриженост за актуелните политички случувања во земјата.

Протест пред владата денеска во 18 часот

+инфо - 13.05.2015

Денеска во 18 часот граѓаните ќе се соберат пред Владата во знак на протест против актуелната власт и со барање оставки од целата влада. - Гласно и одлучно да побараме оставки од целата влада - повикуваат ...

(ВИДЕО) “# Протестирам” ќе продолжат со протестите се до колективна оставка на Владата

Локално - 13.05.2015

Самоорганизираното граѓанско движење „Протестирам“, ќе продолжи да протестира се’ додека целата влада не си поднесе оставка. Тие сметаат дека оставките на министите Јанкуловска и Јанакиевски и директорот на УБК, Мијалков, е победа на граѓаните, но ...

Граѓаните тргнаа кон Основниот суд (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2015

После едночасовниот протест во близина на владата, граѓаните кои и денеска точно во 18 часот го започнаа веќе традиционалниот протест, тргнаа кон Основен суд Скопје 1. Пред владата беше нагласено дека од 7 мај до денеска и понатаму има студенти кои ...

Слобода за притворените студенти (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 13.05.2015

Синоќа Груевски се исплаши. Од 7 мај до денеска нашите другари-студенти се во притвор. Ние секој ден ќе протестираме се додека тие не се ослободат. Никола, немој да мислиш дека со трите оставки ќе се спасиш.

(ГАЛЕРИЈА) Денешните протести за оставки и пред Судот

Локално - 13.05.2015

Движењето #Протестирам продолжи со протестите „секој ден во 18:часот“ барајќи оставка од Премиерот и целата Влада, ослободување на притворените активисти и политичка и правна одговорност. Денеска откако повторно беа спречени да протестираат пред ...

ФОТО: Протест и вечерва во Скопје

Фактор - 13.05.2015

Илјадници граѓани и вечерва во 18 ч излегоа на протести во близина на Владата, на булеварот „Климент Охридски“, од каде се упатија пред кон Основен суд 1, а ќе завршија пред Собранието. Со транспаренти во раце „Протестирам за оставки на цела влада“, ...

Прилепчанец повика на протест пред Македонската амбасада во Софија

+инфо - 13.05.2015

Прилепчанец повика на мирен протест пред Mакедонската амбасада во Софија, кој ќе се одржи в недела, како знак на поддршка на македонските протести, објави порталот 10без10. - Протестот е израз на незадоволство против конзервираните умови, ...

Граѓанските активисти повикуваат на уште помасовни протести

+инфо - 13.05.2015

По вчерашните оставки повеќе од јасно е дека само организираното, автентично искажување на револтот од страна на граѓаните што почна на 5. мај раѓа плод, потенцираа граѓанските активисти кои денеска се собраа спроти Собранието.

ФОТО: Граѓаните со шлаканица за СОРОС и СДСМ кои организираат протести против полицијата

Денешен - 13.05.2015

Граѓаните денеска масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

Граѓаните со шлаканица за СОРОС и СДСМ кои организираат протести против полицијата

Вечер - 13.05.2015

Граѓаните денеска масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

#Протестирам:„Бараме оставка за цела Влада“

1.мк - 13.05.2015

По оставката на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска , оставката на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и оставката на директорот на УБК Сашо Мијалков , движењето Протестирам го оценува како знак кој би можел да донесе ...

Протести во 18 часот, се бара оставка на цела Влада

Кирилица - 13.05.2015

Оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, се охрабрувачки знак дека делувањето на граѓаните носи ...

(ФОТО) Оставка, оставка…

Бриф - 13.05.2015

Откако пред Владата повторно ги дочека кордон полицајци, демонстрантите се упатија кон Собранието на РМ. Неколку стотини граѓани бараа оставки и извикуваа пароли. Побараа итна оставка и преземање одговорност на целата Влада, итно ослободување на ...

Голем број граѓани пред Основниот суд побараа оставка од Груевски

Бриф - 13.05.2015

После едночасовниот протест во близина на владата, граѓаните кои и денеска точно во 18 часот го започнаа веќе традиционалниот протест, тргнаа кон Основен суд Скопје 1, пренесува Либертас .

(ФОТО)И денеска протест за оставка на Владата: Илјадници граѓани му порачаа на премиерот - Збогум Никола!

Кирилица - 13.05.2015

Движењето #Протестирам продолжи со протестите „секој ден во 18:00 часот“ барајќи оставка од Премиерот и целата Влада, ослободување на притворените активисти и политичка и правна одговорност.

ВИДЕО: Протестите нема да престанат додека Груевски не си поднесе оставка

Либертас - 13.05.2015

Самоорганизираното граѓанско движење „Протестирам“, ќе продолжи да протестира се’ додека целата влада не си поднесе оставка. Тие сметаат дека оставките на министите Јанкуловска и Јанакиевски и директорот на УБК, Мијалков, е победа на граѓаните, но ...

(ВИДЕО) 24Вести:Демонстрантите побараа оставки од целата Влада

Репортер - 13.05.2015

Граѓанските здруженија денеска уште еднаш се собраа на булеварот „Климент Охридски, во близина на Владата, откако повторно беа спречени од полицијата да стигнат непосредно пред владината зграда. Протестираа и бараа оставки од целата Влада.

ГАЛЕРИЈА: Колони граѓани се упатија кон Основниот суд – бараат оставка од Груевски

Либертас - 13.05.2015

После едночасовниот протест во близина на владата, граѓаните кои и денеска точно во 18 часот го започнаа веќе традиционалниот протест, тргнаа кон Основен суд Скопје 1. Пред владата беше нагласено дека од 7 мај до денеска и понатаму има студенти кои ...

(ВИДЕО) Повеќе илјадници демонстранти се упатија кон Основниот Суд 1

Репортер - 13.05.2015

Неколку илјади демонстранти од пред владата се упатија кон Основниот Суд 1 да побараат ослободување на притворените активисти од 5-ти ...

ВИДЕО: ДОАЃАМЕ! – Масовен граѓански ПРОТЕСТ во недела во 14 часот пред Влада

Либертас - 13.05.2015

Граѓанската и натпартиска коалиција за враќање на достоинството на луѓето и за одбрана на Уставот на Републиката, „Граѓаните за Македонија“ објави видео најава за масовниот граѓански протест кој ќе се случи во недела во 14 часот пред Владата, со ...

Демонстрантите пред Собрание повторно порачаа „Збогум Никола“

Репортер - 13.05.2015

Групата демонстранти излепени со самолепливи ленти на кои пишува „Збогум Никола “ пристигна пред Собранието, откако го завршија протестот пред Основниот суд 1. Можат да се слушнат извици „Николче диктаторче“ и „Оставка, оставка“.

Демонстрантите со транспарент пред влада – „Три ластовици не ја чинат пролетта“

Репортер - 13.05.2015

Голем број на демонстранти вечерва повторно се собраа во близина на владата, поточно на булеварот „Климент Охридски“ за да побараат оставки и одговорност од владата. Тие извикуваат „Збогум Никола“, „Оставка“ и „Готово е готово“.

Македонски граѓани од Лондон ќе протестираат за мир, слобода и демократија во Македонија

Репортер - 13.05.2015

Македонците од Лондон кои се загрижени за моменталните политички случувања во Македонија ќе одржат протест со кој сакаат да покажат дека се солидарни кон своите сограѓани од нивната родна земја.

Полициска бруталност или бруталност кон полицијата

Република - 13.05.2015

Д-р Бона Лазар Бајрактарова, универзитетски професор Протестантско-политичка ситуација во земјата! Времето и легалните истражни процедури ќе покажат која била вистинската намера на опозицијата со сценариото што веќе подолг период го спроведува – ...

„Протестирам“: Владата да преземе одговорност-бараме итна оставка

Канал 77 - 13.05.2015

Оставките на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, се охрабрувачки знак дека делувањето на граѓаните носи ...

ВЕЧЕРВА НАРОДОТ ЌЕ СЕ ИЗЛЕЕ НА УЛИЦИТЕ - Се бара оставка од Владата!

Sky - 13.05.2015

Вечерва со почетокот во 18 часот е закажано ново продолжување на протестите кои се одржуваат секој ден. Граѓаните кои излегуваат по улиците на Скопје бараат оставка на цела Влада. Итна оставка и преземање одговорност на целата Влада Итно ...

„Протестирам“ пред Собрание во 13 часот

Sky - 13.05.2015

Прес-конференција во 13 часот ќе одржи самоорганизираното граѓанско движење „Протестирам“. Преку соопштение здружението извести дека сметаат оти оставките се победа на граѓаните. Тие бараат: Итна оставка и преземање на политичка и правна одговорност ...

Повторно протести - граѓаните бараат оставка од целата влада

Sky - 13.05.2015

Вечерва во 18 часот во близина на Владата, на булеварот „Климент Охридски“, повторно се собраа стотици демонстранти. Тие бараат оставка и одговорност од целата влада. Како и минатите денови, граѓаните беа спречени да се приближат до зградата на ...

ПРОТЕСТИ: „Збогум Никола“ (ВИДЕО)

Sky - 13.05.2015

Со извиците „Пуштете ги децата!“ пред Основен суд 1, граѓаните кои протестираат секој ден во шест, им порачаа на властите да ги ослободат студентите кои добија мерка притвор по протестот кој се одржа минатиот вторник пред Владата, јави А1он.мк.

„Протестирам“: Бараме оставка од цела Влада, протестите продолжуваат

Sky - 13.05.2015

„Бараме целосна оставка на Владата, не само на поединци, затоа што козметички решенија не се доволни. Бараме не само политичка, туку и правна одговорност за сета корупција, прекршувања и криминал.

Демонстрантите побараа оставки поради полициските жртви

Нова ТВ - 12.05.2015

Стотици граѓани од движењето #Протестирам пристигнаа пред Собранието. Откако повторно беа спречени да протестираат пред Владата, тие мирно маршираа до Собранието каде извикуваат „Оставка, оставка“ и соопштија дека од денеска, тие не се против ...

Од „Протестирам“ бараат итни оставки од Влада

Телма - 12.05.2015

Репортерот на Тлема Петар Клинчарски ги следи вечерашните протести ои се одржуваа во центарот на Скопје Претстот е во организација на граѓанското здружение „Протестирам“. Бојот на демонстрантите постојано расте, јавува Клинчарски.

Една недела протести пред Влада и барање оставки

Р.С.Европа - 12.05.2015

Повеќе од стотина луѓе кои протестираат веќе една недела против полициска бруталност и денеска се спречени да протестираат пред зградата на Владата. Полицискиот кордон е поставен на исто место на „Климент Охридски“ и не дозволува да се протестира ...

Демонстрантите на мирен марш од Влада до Собрание

Р.С.Европа - 12.05.2015

Неколку стотици луѓе на кои не им беше дозволено да протестираат пред Влада, тргнаа на мирен марш кон Собрание. Тие протестираат веќе една недела против полициска бруталност. Претходно полицискиот кордон поставен на „Климент Охридски“ ги спречи да ...

Протести и собири во Македонија

Р.С.Европа - 12.05.2015

Аналитичарот Владимир Божиновски инсистира дека на собирите за поддршка на македонската полиција не треба да се гледа како на некакви контра собирања. Собир и протест вечерва во Скопје и низ други градови во Македонија.

ФОТО: Демонстрантите на мирен марш од Влада до Собрание

Утрински - 12.05.2015

Неколку стотина граѓани и денеска се собраа на булеварот „Св. Климент Охридски“. Тие беа запрени од полицијата, која овој пат е во многу помал број, да дојдат до Владината зграда, па насобраните се упатија кон Собранието.

Нов протест на „Протестирам“ пред Влада во 6 часот

Радио МОФ - 12.05.2015

Граѓаните од движењето „Протестирам“ за денеска најавија нов протест кој ќе се одржи во 18:00 часот пред Владата. По дводневната жалост за конфликтот во Куманово каде загинаа осум полицајци, денеска прв пат се одржува протест на ова движење, откако ...

И денеска протести пред Владата, „Долу диктатурата“ извикуваат демонстрантите

МКД - 12.05.2015

Освен оставка на Владата, од граѓанското здружение Протестирам бараат и ослободување на сите активисти кои беа притворени за време протестите на 5 мај. Освен тоа, граѓаните бараат и одговори за бројните прашања поврзани со настаните во Куманово.

Во знак на солидарност, протести пред македонските амбасади во Белград, Сараево и Љубљана

МКД - 12.05.2015

Граѓаните на Македонија овие денови жестоко се борат за своите граѓански права и се соочуваат со државна бруталност и насилство. Да им искажеме солидарност! Ова е пораката после која група белграѓани денеска се собраа пред македонската амбасада и ја ...

[Фото] Граѓани повторно спречени да протестираат пред Влада, тргнаа кон Собрание

Радио МОФ - 12.05.2015

Граѓаните од движењето #Протестирам повторно беа спречени да протестираат пред Влада. Поради полициската блокада, тие уште еднаш се упатија кон Собранието. Протестот започна мирно, а се извикува „Оставка„, „Нема правда, нема мир“, „Долу диктатурата“.

[Фото] Демонстрантите побараа оставки и одговорност за загинатите во Куманово

Радио МОФ - 12.05.2015

Стотици граѓани од движењето #Протестирам пристигнаа пред Собранието. Откако повторно беа спречени да протестираат пред Владата, тие мирно маршираа до Собранието каде извикуваат „Оставка, оставка“ и соопштија дека од денеска, тие не се против ...

ПРОТЕСТ: Осми ден граѓански собир (ФОТО)

Телеграф - 12.05.2015

Демонстрантите беа запрени од полицијата да дојдат до Владината зграда, па се упатија кон Собранието Неколку стотина граѓани и денеска се собраа на булеварот „Св. Климент Охридски“. Тие беа запрени од полицијата, која овој пат е во многу помал број, ...

Продолжуваме понатаму

Окно - 12.05.2015

Вчера, на 10 мај 2015, во 18 часот во Градскиот Парк во Скопје се одржа мирен собир на активистите и граѓаните кои од 5 мај секојдневно бараат одговорност од отчовечената Влада предводена од Никола Груевски.

Протест пред Влада во 18 часот

А1 On - 12.05.2015

Граѓаните од „Протестирам“ денеска, во 18:00 часот, ќе одржат протест пред Владата на РМ. „Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да запре! Ние веќе не чувствуваме страв, туку само гадење од авторитарната ...

(ВИДЕО) На протестот пред Влада се скандира „Николче диктаторче!“

А1 On - 12.05.2015

И денеска граѓаните се собраа пред Владата на протест против полициската бруталност, на раскрсницата на булеварот Илинден, ги дочека полициска блокада. – Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да запре! ...

(ВИДЕО) Колони демонстранти за оставка на Груевски

А1 On - 12.05.2015

Граѓаните што протестираат бараат итна оставка на Владата и преземање одговорност, итно да се ослободат ослободат на сите активисти притворени од 5 мај до денеска и формирање Влада за демократизација на институциите.

#Протестирам ДОЛУВЛАДА тргнаа пред парламентот

Локално - 12.05.2015

#Протестирам е граѓанско движење за мир, правда, демократизација на институциите и оставка и одговорност на сегашната Влада. Тие вечерва повторно чекорат и мирно протестираат по улиците на Скопје.

Почна протестот пред Влада граѓаните бараат оставки

+инфо - 12.05.2015

Голем број граѓани и вечерва се обидоа да го одржат протестот пред зградата на Влада, но поради полициската блокада на булеварот Илинден, се соираат на крстосницата во близина на Владата. Протестот се одвива мирно со извици „Оставка! „Оставка!“, ...

ФОТО: Еве со кого е народот- граѓаните со шлаканица за СОРОС и СДСМ кои организираат протести против полицијата

Сител - 12.05.2015

Граѓаните денеска масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

Деветти протест против парното в сабота

+инфо - 12.05.2015

Деветтиот протест на исклучените од Топлификација ќе се одржи в сабота, кај Триумфалната порта, со почеток во 12 часот. Тие истакнуваат дека овие протести се усмерени против Владата, до која е доставено барање на протестите.

Граѓаните од пред Собрание: Готови сте, одете си (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 12.05.2015

Со маички на кои пишува „Протестирам“ со извици „Оставка!“ и пароли „Готови сте одете си!“ граѓаните стигнаа пред зградата на Собранието каде што го продолжија протестот. Видно е дека овој пат нема силни полициски кордони, бидејќи граѓаните мирно ...

Протест пред Собранието

Канал5 - 12.05.2015

Група граѓани и вечерва мирно протестираа пред Собраниет на РМ. Тие тргнаа пред зградата на Владата, но беа оневозможени од полицијата по што се упатија кон Парламентот. Протестите започнаа пред една седмица по објавувањето на снимките за убиството ...

Мирен марш во Скопје, протестите се омасовуваат

Фактор - 12.05.2015

Група граѓани и денеска во 18 часот повторно излезе на мирен протест во голем број. Протестот повторно како целно место за протестирање ја имаше зградата на Владата, но поради полициската блокада и кордони, демонстрантите се упатија кон ...

Прилепчанец повикува на мирен протест пред Mакедонската амбасада во Софија

10без10 - 12.05.2015

Прилепчанец повикува на мирен протест пред Mакедонската амбасада во Софија, кој ќе се одржи в недела, како знак на поддршка на македонските демонстранти. Протестите кои се одржуваат во Македонија од петти овој месец, кулминираа неодамна поради ...

Денеска во 18 часот повторно мировен протест пред Влада

Репортер - 12.05.2015

Граѓанското движење Протестирам, денеска во 18 часот пред владата повторно ќе има мирен протест и ќе се побара оставка од актуелната власт. „Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да запре! Ние веќе не ...

Попладне во 18 часот граѓаните на протест пред владата

Кирилица - 12.05.2015

Граѓаните од „Протестирам“ денеска, во 18:00 часот, ќе одржат протест пред Владата на РМ. „Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да запре! Ние веќе не чувствуваме страв, туку само гадење од авторитарната ...

Попладне во 18 часот протест пред владата

Либертас - 12.05.2015

Денеска во 18 часот пред владата повторно ќе има мирен протест во организација на граѓанското движење Протестирам и ќе се побара оставка од актуелната власт. – Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да ...

ФОТО: Еве со кого е народот- граѓаните со шлаканица за СОРОС и СДСМ кои организираат протести против полицијата

Курир - 12.05.2015

Граѓаните денеска масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

(ГАЛЕРИЈА) Протести пред македонските амбасади во Белград, Сараево и Љубљана во знак на солидарност

Репортер - 12.05.2015

Протести на кои се бара оставка и одговорност за жртвите во судирите во Куманово, итно ослободување на сите активисти притворени и формирање Влада за демократизација на институциите, деновиве се организираат во Скопје, но и во цела Македонија.

ГАЛЕРИЈА: Демонстрантите пред Собранието: Бараат итна оставка

Либертас - 12.05.2015

Откако не им беше дозволен пристап пред Владата, демонстрантите се упатија кон Собранието. И таму извикуваа Оставка!“ и со пароли „Готови сте одете си! побараа итна оставка и преземање одговорност на целата Влада, итно ослободување на сите активисти ...

ФОТО: Вчера се покажа на чија страна стои народот

Press24 - 12.05.2015

Граѓаните вчера масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70.000 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

ГАЛЕРИЈА: Во знак на солидарност, протести пред македонските амбасади во Белград, Сараево и Љубљана

Либертас - 12.05.2015

Протести на кои се бара оставка и одговорност за жртвите во судирите во Куманово, итно ослободување на сите активисти притворени од 5 мај наваму и формирање Влада за демократизација на институциите, деновиве се организираат во Скопје, но и во цела ...

Демонстрантите на мирен марш од Влада до Собрание

Кирилица - 12.05.2015

Неколку стотици луѓе на кои не им беше дозволено да протестираат пред Влада, тргнаа на мирен марш кон Собрание. Тие протестираат веќе една недела против полициска бруталност. Претходно полицискиот кордон поставен на „Климент Охридски“ ги спречи да ...

ГАЛЕРИЈА: И денеска протест пред Владата – граѓаните бараат оставка и одговорност од Владата

Либертас - 12.05.2015

Голем број граѓани и вечерва се собраа на крстосницата во близина на Владата. Бараат итна оставка и преземање одговорност на целата Влада, итно ослободување на сите активисти притворени од 5 мај наваму и формирање Влада за демократизација на ...

Граѓаните повторно се сплотија и побараа оставки од пред Собрание

Репортер - 12.05.2015

Голем број на граѓани од сите возрасти и националности повторно се собраа на мирен протест пред владата, каде што поради полициската блокада не можеа да го одржат собирот. По што се упатија кон Собранието, каде извикуваат „Оставка„, „Нема правда, ...

Протест пред Собранието, побарана одговорност за загинатите во Куманово

Макфакс - 12.05.2015

Стотици граѓани од движењето протестираа во вторникот попладне пред Собранието, откако повторно беа спречени да протестираат пред Владата. Тие мирно маршираа до Собранието каде извикуваат „Оставка, оставка“ и соопштија дека од денеска, тие не се ...

Владата игра на емотивна карта за да ги делегитимира протестите

Либертас - 12.05.2015

Слушајте #Протестирам. Нешто екстремно важно во моментов. Многу. Владата смисли и си искреира план и цела стратегија да ги делегитимира протестите со тоа што ќе игра на емотивната карта “полиција гине за нив, овие ја плукаат”.

Еве со кого е народот- граѓаните со шлаканица за СОРОС и СДСМ кои организираат протести против полицијата

Fox.mk - 12.05.2015

Граѓаните денеска масовно преку собири во 23 градови им порачаа на соросовите провокатори дане ја навредуваат македонската полиција, која е столб на државата. Над 70 граѓани излегоа на улиците во знак на поддршка на безбедносните сили.

Мирни собири во 23 града за благодарност и за поддршка на безбедносните сили

Sky - 12.05.2015

Мирни собири за поддршка на македонската полиција се најавени денеска во 19 часот, во 23 градови низ Македонија, со кои граѓаните сакаат да се заблагодарат за патриотизмот и за професионалноста на полицијата во одбраната на државата.

Повторно протест пред Влада

Sky - 12.05.2015

И вечерва поголем број граѓани се собраа на протест пред зградата на Владата, но поради блокадата од полицијата, демонстрантите се собираат на крстосницата кај Владата. Демонстрантите бараат оставки од Владата и итно ослободување на притворените ...

Мирен протест во Скопје

Телма - 11.05.2015

Неколку стотици граѓани и вечерва протестираа во близина на зградата на владата, при што полициски кордони повторно го блокираа пристапот до Илинденска. Денешниот собир мина во тивка атмосфера, без скандирања и какви било инциденти и беше со цел да ...

Блокиран пристап до Владата, демонстрантите делат цвеќиња

Р.С.Европа - 11.05.2015

Полицијата повторно го блокира пристапот до Владата и не им дозволува на демонстрантите да дојдат до зградата. Неколку стотици луѓе се присутни на протестите. Тие држат свеќи во рака и делат цвеќиња меѓу луѓето со дел да им одадат почит на ...

Движењето „Протестирам“ бара оставки и одговорност од Владата и Груевски

Радио МОФ - 11.05.2015

Активистите и граѓаните кои изминатите денови протестираа и обвинија за заташкување на случајот Мартин Нешковски од страна на владини функционери, вчера одржаа мирен собир на кој ги договорија следните чекори на движењето „Протестирам“.

„Протестирам“ бара оставки од власта, ослободување на сите притворени активисти и формирање Влада за демократизација на ...

МКД - 11.05.2015

Движењето „Протестирам" денеска во 18 часот ќе одржи мирен собир пред Влада, со цел да упати пораки за мир и правда. На вториот Ден на жалост ќе изразат сочувство за загинатите од Куманово, а притоа ќе упати нови барања.

Повторно протестен собир пред Влада во 18 часот

Тера - 11.05.2015

Во понеделник, повторно протестен собир најавен како мирен, овојпат пред Владата, одганизира здружението „Протестирам“, а целта е да се оддаде почит на оние кои трагично го загубија својот живот во Куманово и да се повика на одговорност.

Повторно протестен собир пред Влада во 18 часот

Кајгана - 11.05.2015

За денеска е најавен протестен собир пред Владата, организиран од здружението „Протестирам“, а целта е да се оддаде почит на оние кои трагично го загубија својот живот во Куманово и да се повика на одговорност.

Повторно протестен собир пред Влада во 18 часот

Точка - 11.05.2015

Во понеделник, повторно протестен собир најавен како мирен, овојпат пред Владата, одганизира здружението "Протестирам", а целта е да се оддаде почит на оние кои трагично го загубија својот живот во Куманово и да се повика на одговорност.

Демонстратите се собраа пред Влада во 18 часот

Н.Македонија - 11.05.2015

Демонстратите кои ги започнаа своите протести на 5-ти мај, решија и денеска да се соберат во 18 часот и да одржат мировен собир Тие оваа одлука ја донесоа вчера во Градскиот Парк во Скопје, така што имаа за цел и да им оддадат почит на настраданите ...

Попладне во 18 часот протест пред владата

+инфо - 11.05.2015

Денеска во 18 часот пред владата повторно ќе има мирен протест во организација на граѓанското движење Протестирам и ќе се побара оставка од актуелната власт. - Порачуваме дека најискрениот бран на самоорганизирано граѓанско незадоволство нема да ...

(ВИДЕО) Во црна и бела облека утре на протест во 18 часот

Репортер - 11.05.2015

По средбата во Градскиот парк, граѓаните и активистите се договорија утре на вториот ден на жалоста да се одржи протест во 18 часот и со тоа да се оддаде почит на загинатите полицајци во Куманово.

Повторно протестен собир пред Влада во 18 часот

Макфакс - 11.05.2015

Во понеделник, повторно протестен собир најавен како мирен, овојпат пред Владата, одганизира здружението „Протестирам“, а целта е да се оддаде почит на оние кои трагично го загубија својот живот во Куманово и да се повика на одговорност.

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска во 18 часот ќе им оддаде почит на загинатите полицајци

Sky - 11.05.2015

Граѓанското движење за правда и мир „Протестирам“ денеска повторно ќе излезе на мирен протест, со кој ќе изрази сочувство за припадниците на полицијата што загинаа во Куманово. Протестот ќе се одржи пред Влада, во 18 часот.