TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку ќе добие Македонија од 10 милијарди евра од Кина?

МКД - 20.05.2012

Македонија е прва земја што ги презентираше инвестициските можности пред 500 кинески компании во 5 кинески града непосредно по најавата на кинескиот премиер Вен Џиабао дека државата ќе вложи 10 ...

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

24 Вести - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Груевски: И политички и економски успех од посетата на Кина

Канал5 - 19.05.2012

Македонија е прва земја што ги презентираше инвестициските можности пред 500 кинески компании во 5 кинески града непосредно по најавата на кинескиот премиер Вен Џиабао дека државата ќе вложи 10 ...

Македонските бизнис можности презентирани пред 500 компании во Кина

Дневник - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Груевски - Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

Inpress - 19.05.2012

Хонг Конг, 19. мај 2012 (ИНПРЕС) Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по ...

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

МРТ - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Македонија презентирана пред 500 компании во Кина

Курир - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Груевски: успешна посета на Кина

Р.С.Европа - 19.05.2012

Петдневната посета во Кина беше многу успешна и од политички и од економски аспект. Ова го оцени премиерот Никола Груевски кој заедно со владиниот тим ги презентираше можностите за инвестирање во ...

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

Сител - 19.05.2012

Со конкретни проекти Македонија ќе привлече дел од најавените 10-милијарди долари што Кина планира да ги вложи во југоисточна Европа.

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

Нетпрес - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Груевски: Посетата на Кина беше успешна и од политички и од економски аспект

+инфо - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени денеска премиерот Никола Груевски.

Груевски: посетата на Кина е успешна

МРТ - 19.05.2012

Македонија е прва земја што се претстави пред кинеските бизнисмени, откако пред две и пол недели премиерот на оваа светска економска сила на средбата со колегите од Централна и Источна Европа објави ...

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

Press24 - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Груевски: Посетата на Кина успешна и од политички и економски аспект

Точка - 19.05.2012

Пет дневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Домашните бизнис можности презентирани пред 500 кинески компании

Н.Македонија - 19.05.2012

Петдневната посета на пет града во Кина, вклучувајќи го и Хонг Конг, беше доста успешна и од политички и од економски аспект, оцени премиерот Никола Груевски по неколкудневната посета на Кина каде ...

Македонија подготвена за зголемување на економската соработка со Kина

Дневник - 18.05.2012

- Нашата посета е јасен показател за подготвеноста за натамошно продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите, изјави македонскиот премиер Никола Груевски во своето обраќање ...

Шангајските бизнисмени добија покана да инвестираат во Македонија

Н.Македонија - 18.05.2012

Со својата развиена индустрија, трговија и услужни дејности, Шангај може да ѝ помогне на Македонија во многу области, вели Чен Фуронг, претседател на Стопанската комора на Шангај Добрите политички ...

Трговијата и инвестициите во фокусот на разговорите во Кина

Утрински - 17.05.2012

Владината делегација имаше средба и со менаџерскиот тим на компанијата „Хуавеј“ Кина и Македонија се подготвени за продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите.

Груевски ги повика кинеските бизнисмени да инвестираат во Македонија

Дневник - 17.05.2012

Премиерот Никола Груевски ги повика кинеските бизнисмени да ја посетат Македонија и да се уверат на лице место во поволностите што Македонија ги нуди на компаниите.

Кина ги охрабрува компаниите да инвестираат во Македонија - владината делегација во Шангај

Канал5 - 17.05.2012

Шангај со својата развиена индустрија, трговија и услужни дејности, може да и помогне на Македонија во многу области. Шангајските и другите кинески фирми имаат поддршка да инвестираат во Македонија, ...

Груевски: Посетата е јасен показател дека сакаме продлабочување на соработката

Сител - 17.05.2012

Нашата денешна посета е јасен показател за подготвеноста за натамошно продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите, изјави македонскиот премиер Никола Груевски во своето ...

Отворена покана за Кинезите да ја посетат и да инвестираат во Македонија

МРТ - 17.05.2012

23-милионскиот Шангај го викаат градот на милионерите. Секој 65-ти жител е милионер, а 90 луѓе се милијардери, мерено во долари. 13 проценти од кинеските богаташи доаѓаат оттука.

Груевски - Сакаме продлабочување на соработката во трговијата и инвестициите со Кина

Inpress - 17.05.2012

Шангај, 17. мај 2012 (ИНПРЕС) Нашата посета е јасен показател за подготвеноста за натамошно продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите, изјави македонскиот премиер Никола ...

Груевски ги повика кинеските бизнисмени да инвестираат во Македонија

Сител - 17.05.2012

Македонија има најниски даноци во Европа. Поседуваме квалификувана работна сила која може да придонесе во бизнис резултатите на вашите компании.

Владиниот тим на бизнис форум во Шангај

Алфа - 17.05.2012

Премиерот Никола Груевски ги повика кинеските бизнисмени од Шангај да ја посетат Македонија и одблизу да се запознаат со можностите за инвестирање.

Груевски: Посетата е јасен показател дека сакаме продлабочување на соработката

Press24 - 17.05.2012

Поседуваме квалификувана и образувана работна сила која може да придонесе во бизнис резултатите на вашите компании“, истакна Груевски.

Груевски ги покани кинеските бизнисмени да ја посетат Македонија

Макфакс - 17.05.2012

Кинеската компанија „Хуавеј",која се занимава со информатичко-комуникациска технологија, во идниот период да се направи проект и анализа за можноста за отворање на формално претставништво, или друг ...

Груевски: Посетата е јасен показател дека сакаме продлабочување на соработката во трговијата и инвестициите

Нетпрес - 17.05.2012

Нашата денешна посета е јасен показател за подготвеноста за натамошно продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите, изјави македонскиот премиер Никола Груевски во своето ...

Груевски ги покани кинеските бизнисмени да ја посетат Македонија

Алфа - 17.05.2012

Кинеската компанија „Хуавеј“,која се занимава со информатичко-комуникациска технологија, во идниот период да се направи проект и анализа за можноста за отворање на формално претставништво, или друг ...

Македонската владина делегација на бизнис форум во Шангај

Р.С.Европа - 17.05.2012

Македонската владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски, која е во неколкудневна посета на Кина, денеска на бизнис форум во Шангај, ќе ги претстави можностите за инвестирање во ...

Груевски на бизнис форум во Шангај

Макфакс - 17.05.2012

Владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, во четврток во Шангај, Народна Република Кина, ќе присуствува и ќе се обрати на бизнис форум за промоција на инвестициските можности во ...

И во Шангај презентирани предностите за инвестирање во Македонија

МКД - 17.05.2012

Македонија има најнизок даночен пакет во Европа, а вкупните трошоци за реализацијата на бизнисот се многу ниски. Поседуваме квалификувана и образувана работна сила која може да придонесе во бизнис ...

Груевски ги повика Кинезите на лице место да се уверат во можностите за инвестирање

Курир - 17.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, министерот за странски инвестиции, Веле Самак, и ...

ФУРОНГ: Инвестирајте во Македонија!

Вечер Прес - 17.05.2012

Претседателот на Стопанската комора на Шангај, Чен Фуронг, на вчерашниот бизнис-форум, на којшто учествуваа над 150 кинески компании, ја истакна својата поддршка на интензивирањето на контактите на ...

Груевски ги покани кинеските бизнисмени да ја посетат Македонија

Канал 77 - 17.05.2012

Кинеската компанија „Хуавеј",која се занимава со информатичко-комуникациска технологија, во идниот период да се направи проект и анализа за можноста за отворање на формално претставништво, или друг ...

Груевски: Посетата е јасен показател дека сакаме продлабочување на соработката во трговијата и инвестициите

Точка - 17.05.2012

Нашата денешна посета е јасен показател за подготвеноста за натамошно продлабочување на соработката во областа на трговијата и инвестициите, изјави македонскиот премиер Никола Груевски во своето ...

Кинезите се тука

Н.Македонија - 17.05.2012

Иако нашата земја има јасен политички план во однос на евроинтегративните процеси и членството во НАТО и во Европската Унија, истовремено води отворена и пријателска политика кон земјите од Азија, ...

На Kина и нудиме три големи проекти

Дневник - 16.05.2012

Изградба на индустриски парк и проекти во енергетиката и во инфраструктурата беа во фокусот на работната средба меѓу двајцата премиери, на која биле презентирани условите, кои се од големо значење за ...

Груевски во Кина: Македонија нуди идеални можности за странски инвестиции

Канал5 - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски, кој престојува во Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската компанија за информатичка технологија „Хајер“.

Средбата Груевски - Џиабао централна тема на Кинеската телевизија

Нетпрес - 16.05.2012

На најгледаната и најреномирана телевизија ЦЦТВ, која покрива над една милијарда гледачи, веста за средбата на премиерот Никола Груевски и неговиот кинески колега Вен Џиабао беше објавена во ударниот ...

Над 100 кинески компании во Чингдао ги слушнаа поволностите за инвестирање

Курир - 16.05.2012

Македонската делегација предводена од премиерот Никола Груевски која веќе неколку дена претстојува во Кина, денеска во градот Чингдао ги презентираше можностите за инвестирање во нашата земја.

Средбата Груевски - Џиабао централна тема на Кинеската телевизија

МРТ - 16.05.2012

На најгледаната и најреномирана телевизија CCTV, која покрива над една милијарда гледачи, веста за средбата на двајцата премиери беше објавена во ударниот термин за централна вест на денот.

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Сител - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската ...

Средбата Груевски-Џиабао беше централна тема на кинеската телевизија

Курир - 16.05.2012

Посетата на премиерот Никола Груевски на Кина веќе неколку дена е ударна тема во кинеските медиуми. На најгледаната и најреномирана телевизија CCTV, која покрива над една милијарда гледачи, веста за ...

Груевски ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао

Макфакс - 16.05.2012

Промоција на поволностите за инвестирање во Република Македонија во кинескиот град Чингдао ќе одржи во среда македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски.

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Inpress - 16.05.2012

Чингдао, 16. мај 2012 (ИНПРЕС) Владината делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува и ќе се обрати на бизнис форум за промоција ...

“Компании од Чингдао ќе соработуваат со Македонија“

Нетпрес - 16.05.2012

Потпретседателот на градот Чингдао, Лиу Минџунг, истакна уверување за воспоставување продлабочени односи помеѓу компаниите од Чингдао и нашата земја.

Македонија се презентираше во брзорастечкиот Чингдао

Макфакс - 16.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски ги повика кинеските компании од петмилионскиот град Чингдао, познат по брзиот економски развој со просечни 10 отсто економски раст годишно, да инвестираат во ...

Груевски на бизнис форум во Чингдао

Р.С.Европа - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската компанија за информатичка ...

Груевски на средба со бизнисмените од Чингдао

Курир - 16.05.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници ...

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Алфа - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската ...

Средбата Груевски - Џиабао - централна тема на Кинеската телевизија

Press24 - 16.05.2012

На најгледаната и најреномирана телевизија CCTV, која покрива над една милијарда гледачи, веста за средбата на двајцата премиери беше објавена во ударниот термин за централна вест на денот.

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Нетпрес - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски, кој престојува во политичко-економска посета на Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската компанија за ...

На Македонија и треба кинеска продуктивност

Вечер Прес - 16.05.2012

Владината делегација бара можности за соработка со Чингдао Петмилионскиот источнокинески град Чингдао е познат по брзиот економски раст, што изнесува 10% годишно.

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Точка - 16.05.2012

Премиерот Никола Груевски, кој престојува во политичко-економска посета на Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската компанија за ...

Груевски, централна тема на Кинеската телевизија

Sky - 16.05.2012

Веста за средбата помеѓу премиерот Груевски и премиерот Џиабао беше објавена на најгледаната и најреномирана телевизија CCTV.

Средбата Груевски - Џиабао централна тема на Кинеската телевизија

Точка - 16.05.2012

На најгледаната и најреномирана телевизија ЦЦТВ, која покрива над една милијарда гледачи, веста за средбата на премиерот Никола Груевски и неговиот кинески колега Вен Џиабао беше објавена во ударниот ...

“Компании од Чингдао ќе соработуваат со Македонија“

Точка - 16.05.2012

Потпретседателот на градот Чингдао, Лиу Минџунг, истакна уверување за воспоставување продлабочени односи помеѓу компаниите од Чингдао и нашата земја.

Средбата Груевски - Џиабао централна тема на Кинеската телевизија

Н.Македонија - 16.05.2012

На најгледаната и најреномирана телевизија ЦЦТВ, која покрива над една милијарда гледачи, веста за средбата на двајцата премиери беше објавена во ударниот термин за централна вест на денот Овој ...

Кина се фокусира на три големи проекти во Македонија

Н.Македонија - 16.05.2012

Изградба на кинески индустриски парк во земјава и проекти од енергетската и од патната инфраструктура беа главните теми за кои вчера разговарале двајцата премиери Работната средба на Груевски со ...

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

Идивиди - 16.05.2012

Скопје, 16 мај 2012 (МИА) - Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со ...

Груевски оствари средба со премиерот на Кина Џиабао

Телма - 15.05.2012

Кина е заинтересирана за проектот кој предвидува една технолошко-индустриска развојна зона во Македонија да им се даде на управување на кинески компании.

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

24 Вести - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

24 Вести - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Утрински - 15.05.2012

На средбата, која е втора за две и пол недели, се очекува да бидат потврдени добрите политички односи меѓу двете земји, а ќе се разговара и за подобрување на воспоставените економски односи Премиерот ...

Кинески кварт во Македонија

Утрински - 15.05.2012

Соња Маџовска Колкави се шансите кинеските инвеститори да дојдат во Македонија и на што може да се надеваме реално, со оглед на тоа што досега ги нема? Ова прашање се наметнува по зачестената ...

Соработка без ограничувања за кинеските производи

Дневник - 15.05.2012

Македонија е мала европска економија, но таа е во подем и спроведува брзи реформи, а и значително ја прошири својата меѓународна трговија и финансиска интеграција.

Во Кина голем интерес за македонската владина делегација

Дневник - 15.05.2012

Посетата на македонскиот премиер Никола Груевски на Кина наидува на голем медиумски третман во Пекинг. По денешниот Бизнис форум премиерот Груевски даде интервју за најголемата и најгледана кинеска ...

Денеска средба Груевски – Вен Џиабао

Канал5 - 15.05.2012

Продолжува владиното роуд шоу во Кина. Денеска премиерот Никола Груевски ќе се сретне со кинескиот премиер Вен Џиабао, додека вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски ќе ги претстави ...

Груевски во ТВ интервју во Кина: Инвеститорите да дојдат во Македонија и да се уверат во бизнис можностите

Канал5 - 15.05.2012

Наша цел се кинеските бизнисмени кои бараат нови локации за инвестирање во Eвропа, и да ги убедиме дека Mакедонија е најдоброто место за тоа - вели Груевски.

Груевски од Џиабао побара поддршка за три големи проекти

Канал5 - 15.05.2012

Македонија има капацитет да реализира дел од 10 милијарди долари пари на Кина која планира да финансира проекти во источна и југоисточна Европа.

Во Македонија ќе никне кинеска индустриска зона

Утрински - 15.05.2012

Никола Груевски и Вен Џијабао размениле мислења и за уште два крупни проекта, од областа на енергетиката и инфраструктурата Кина е заинтересирана за проектот кој предвидува една ...

Три економски проекти во функција на средбата Груевски-Џиабао

24 Вести - 15.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета ...

Кинa заинтересиранa за најмалку три проекти

Дневник - 15.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета во ...

Средбата со Џиабао сериозен сигнал за интересот на Кина да инвестира

МРТ - 15.05.2012

Кина е заинтересирана за проектот кој предвидува една технолошко-индустриска развојна зона во Македонија да им се даде на управување на кинески компании.

Груевски: Средбата со Џиабао сериозен сигнал за интересот на Кина да инвестира во Македонија

Сител - 15.05.2012

Кина е заинтересирана за проектот кој предвидува една технолошко-индустриска развојна зона во Македонија да им се даде на управување на кинески компании.

Три економски проекти во фокусот на средбата Груевски-Џиабао

Таратур - 15.05.2012

Три проекти, од областа на енергетиката, инфраструктурата и изградбата на индустриски парк, беа во фокусот на денешната работна средба меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот кинески колега Вен ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

МРТ - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Груевски денеска на средба со кинескиот колега Вен Џиабао

+инфо - 15.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Press24 - 15.05.2012

Во рамки на економската турнеја за привлекување инвестиции, премиерот Груевски и владината делегација ќе остварат и повеќе поединечни средби со претставници на кинески компании од различни сектори.

Премиерот Груевски на средба со премиерот на Кина, Вен Џиабао

Капитал - 15.05.2012

Праќање сигнал до кинеските компании кои сакаат да отворат свои капацитети во Македонија е една од главните цели на политичко-економската посета на Премиерот Никола Груевски на Народна Република ...

Македонија ќе обезбедува кинески инвестиции

Inpress - 15.05.2012

Пекинг, 15. мај 2012 (ИНПРЕС) Во Македонија има незначителен процент странски инвестиции од Кина. Македонската делегација ја промовира земјава пред кинеските бизнисмени, рече премиерот Никола ...

Три економски проекти во фокусот на средбата Груевски-Џиабао

Нетпрес - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета во последните две години.

Кинескиот премиер му ветил на Груевски дека ќе лобира за инвестиции во Македонија

МКД - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски во Пекинг се сретна со својот кинески колега Вен Џиабао. Ова е втора нивна средба во рок од две седмици, и трета во последните две години.

Груевски на средба со кинескиот колега Џиабао

Р.С.Европа - 15.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Пекинг ќе се сретне со неговиот кинески колега Вен Џиабао. Владината економска делегација предводена од вицепремиерот задолжен за економски прашања ...

Груевски ќе се сретне со кинескиот премиер, Вен Џиабао

Нетпрес - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски, кој од вчера се наоѓа во економско-политичка посета на Кина, денеска ќе се сретне со неговиот кинески колега, Вен Џиабао.

Премиерот Груевски се сретнa со кинескиот колега Вен Џиабао

Алфа - 15.05.2012

Премиерот Груевски се сретна со кинескиот премиер Вен Џиабао. Од него добил уверување за соработка, со кој ќе се зајакнат врските меѓу македонските и кинеските компании.

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Inpress - 15.05.2012

Скопје, 15. мај 2012 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Груевски-Џиабао: Кинезите заинтересирани за најмалку три проекти

Курир - 15.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета ...

Македонија „во лов“ на кинески инвестиции

Р.С.Европа - 15.05.2012

Во Македонија има незначителен процент странски инвестиции од Кина. Македонската делегација ја промовира земјава пред кинеските бизнисмени.

Три економски проекти во функција на средбата Груевски-Џиабао

Сител - 15.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета ...

Груевски: Македонија е спремна да учествува во кинескиот проект за вложувања во регионот

Макфакс - 15.05.2012

Република Македонија е целосно подготвена да учествува со полн капацитет во иницијативата на премиерот на Кина за финансирање во земјите од источна и југоисточна Европа, изјави во вторникот во ...

Груевски и Џиабао се договараа за можните кинески инвестиции во Македонија

+инфо - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Кина, Вен Џиабао. Двајцата премиери го реафирмираа високото ниво на добри политички односи кои владеат меѓу двете ...

За три големи и неколку помали економски проекти се расправаше на средбата Груевски-Џиабао

+инфо - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, втора во рок од две седмици и трета во последните две години, извести прес ...

Премиерот Груевски на бизнис форум во Чингдао

МРТ - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската ...

Средба Груевски – Џиабао, втора за 2 и пол недели

МРТ - 15.05.2012

За 2 и пол недели две средби. Првата во Варшава, втората во Пекинг. Премиерите Груевски и Џиабао сега се фокусирале на економијата.

Охрабрувачка и позитивна средба Груевски-Џиабао

Курир - 15.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски оствари втора средба во рок од две седмици и трета во последните две години со кинескиот премиер Вен Џиабао, нешто што ретко на некој светски премиер му успеало.

Пад на странските инвестиции во Кина

Макфакс - 15.05.2012

Вкупно 8,4 милијарди долари директни странски инвестиции влегле во Кина во април, што претставува пад од 0,7 отсто на годишно ниво.

Груевски на средба со кинескиот премиер

Алфа - 15.05.2012

Eнергетиката, инфраструктурата и можностите за инвестирање во технолошко-индустриската развојна зона во Македонија биле во фокусот на средбата меѓу премиерот Никола Груевски и неговиот кинески колега ...

Три економски проекти во функција на средбата Груевски-Џиабао

МРТ - 15.05.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета ...

Кина заинтересирана за најмалку три економски проекти во земјава

Капитал - 15.05.2012

За најмалку три проекти, за кои премиерот Никола Груевски во изминативе два дена имаше разговори со кинеските компании и стопански комори, станало збор на работната средба помеѓу Груевски и премиерот ...

Груевски се сретна со претседателот на Кинескиот совет за промоција на меѓународната трговија

Точка - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација, денеска остварија средба со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Џи Феи: Кинеските компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Точка - 15.05.2012

Во интерес на напорите за засилување на бизнис врските помеѓу нашите две земји, кинеската влада дава голема поддршка и поткрепа на кинеските компании за реализација на можности за бизнис со ...

Груевски ќе се сретне со кинескиот премиер, Вен Џиабао

Точка - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски, кој од вчера се наоѓа во економско-политичка посета на Кина, денеска ќе се сретне со неговиот кинески колега, Вен Џиабао.

За повеќе економски проекти се разговарало на средбата Груевски-Џиабао

Sky - 15.05.2012

За три големи и неколку помали проекти се разговараше на средбата на премиерот Никола Груевски со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, денеска во Пекинг.

Три економски проекти во функција на средбата Груевски-Џиабао

Точка - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Кина Вен Џиабао, која е втора во рок од две седмици и трета во последните две години.

Премиерот ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Sky - 15.05.2012

Премиер Никола Груевски за време на посетата на Кина ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао. Очекувањата се да бидат потврдени добрите политички односи меѓу двете земји, но збор ...

Груевски во политичко-економска посета на Кина и на нова средба со кинескиот премиер

Точка - 15.05.2012

Исклучително значајна политичко-економска петдневна работна посета на македонска делегација во Кина за време на која ќе биде презентирана Република Македонија и можностите за инвестирање пред ...

Груевски: Македонија е подготвена да учествува во кинескиот проект за вложувања во регионот

Вечер Прес - 15.05.2012

ЗА ДВЕ ГОДИНИ ТРЕТА СРЕДБА НА ПРЕМИЕРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА И КИНА Република Македонија е целосно подготвена да учествува со полн капацитет во иницијативата на премиерот на Кина за финансирање во земјите ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Вечер Прес - 15.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Кинезите дадоа политички амин за инвестиции во Македонија

Н.Македонија - 15.05.2012

Политичката поддршка што ја изразуваат кинеските власти има особено значење ако се земе предвид дека станува збор за земја чија економија е контролирана од државниот апарат Двете страни потпишаа ...

Средба Груевски-Џиабао

Идивиди - 15.05.2012

Скопје, 15 мај 2012 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина Вен Џиабао, која е втора ...

Средба Груевски и Џиабао, во фокусот три проекти

eReporter - 15.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски, денеска во Пекинг, оствари работна средба со премиерот на Народна Република Кина, Вен Џиабао, која е втора средба во рок од две седмици, и трета во последните ...

Инвестициските можности на Македонија пред Kинезите

Дневник - 14.05.2012

Владина делегација предводена од премиерот Никола Груевски од вчера е во посета на Kина во потрага по нови инвеститори од оваа земја подготвени да вложат во Македонија.

Груевски во Кина пo инвестиции

Утрински - 14.05.2012

Македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски од вчера е во петдневна политичко- економска посета на Кина.

Македонија и Кина со договор ќе ја продлабочуваат соработката

Канал5 - 14.05.2012

Македонија и Кина потпишаа договор за продлабочување на соработката. Меморандумот треба да овозможи размена на искуства и контакти меѓу трговските партнери од двете земји и да ги унапреди односите ...

Кинезите заинтересирани за проекти во инфраструктура и транспорт

Утрински - 14.05.2012

На форумот во Пекинг, Груевски истакна дека Македонија нема бариери за кинеските производи Кинески компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија, особено во инфраструктурата и транспортот, ...

Груевски по странски инвестиции во Пекинг

Вест - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг ќе се обрати на бизнис форум во рамки на политичко-економска посета на Народна Република Кина.

Груевски се сретна со претседателот на Кинескиот совет за промоција меѓународната трговија

24 Вести - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација во Пекинг денеска се сретнаа со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Груевски на форум во Пекинг бара кинески инвестиции

Дневник - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг ќе се обрати на бизнис форум во рамки на политичко-економска посета на Народна Република Кина.

Во Пекинг форум за привлекување инвестиции во Македонија

Р.С.Европа - 14.05.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска во Пекинг ќе се обрати на бизнис форумот во рамките на неговата посета на Кина.

Груевски на бизнис форум за привлекување странски инвестиции во Пекинг

Алфа - 14.05.2012

Македонската делегација предводена од премиерот Никола Груевски, од вчера е во петдневна посета на Кина. Груевски веќе имал работна средба со делегација на кинеската државна компанија „Синохидро“ ...

Премиерот Груевски сеуште во ’лов’ на инвестиции во Кина

Press24 - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се обрати на бизнис форум во Чингдао, каде ќе има средба и со претставници на кинеската ...

Груевски на роуд-шоу во Кина брка странски инвестиции во Македонија

+инфо - 14.05.2012

Македонска делегација предводена од премиерот Никола Груевски, во рамки на посетата на Кина ќе оствари средба и со премиерот на земјата, Вен Џиабао, а ќе присуствува и ќе се обрати на бизнис форуми ...

Можности за кинески инвестиции во Македонија

Сител - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација во Пекинг денеска се сретнаа со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Македонија и Кина потпишаа Меморандум за соработка

МКД - 14.05.2012

Енергетиката, инфраструктурата, информатичката технологија и останатите лесни индустрии се главниот интерес на кинеските компании за инвестирање во Македонија.

Џи Феи: Кинеските компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Нетпрес - 14.05.2012

Во интерес на напорите за засилување на бизнис врските помеѓу нашите две земји, кинеската влада дава голема поддршка и поткрепа на кинеските компании за реализација на можности за бизнис со ...

Груевски: Кинеските компании преку Македонија без бариери до европските пазари

Таратур - 14.05.2012

Македонија е мала европска економија, но таа е во подем и спроведува брзи реформи, а и значително ја прошири својата меѓународна трговија и финансиска интеграција.

Груевски во Пекинг: Кинеските компании преку Македонија без бариери до европските пазари

Курир - 14.05.2012

Македонија е мала европска економија, но таа е во подем и спроведува брзи реформи, а и значително ја прошири својата меѓународна трговија и финансиска интеграција.

Широко отворена врата за кинеските компании да инвестираат во Македонија

МРТ - 14.05.2012

Пекинг е првата дестинација за македонското роуд-шоу во Кина. Можностите за инвестирање во Македонија ги слушнаа претставници на 140 компании.

Груевски се сретна со претседателот на Кинескиот совет за промоција на меѓународната трговија

Нетпрес - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација, денеска остварија средба со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Груевски привлекува инвеститори во Кина

Алфа - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владиниот економски тим ги презентираат предностите на инвестирањето во Македонија пред кинеските бизнисмени во Пекинг.

Интервју на Груевски за кинеската CCTV

Курир - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој со владина делегација претстојува во Кина каде се презентираат можностите за инвестирање во нашата земја, во ексклузивно интервју за телевизијата CCTV говори за ...

Груевски на кинеска ТВ

Курир - 14.05.2012

Посетата на македонскиот премиер Никола Груевски на Кина е пренесена како ексклузивна вест на кинеските медиуми. Таа наидува на голем медиумски третман во Пекинг.

Потпишани договори за продлабочување на соработката со Кина

Курир - 14.05.2012

Претседателот на Владата Никола Груевски и владината делегација во Пекинг денеска се сретнаа со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Премиерот Груевски се сретна со Фанг Џи Феи

МРТ - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација во Пекинг денеска се сретнаа со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија.

Потпишан договор за продлабочување на економската соработка со Кина

Inpress - 14.05.2012

Скопје, 14. мај 2012 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски и владината делегација во Пекинг денеска се сретнаа со Фанг Џи Феи, претседател на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната ...

Груевски во Пекинг ги презентираше можностите што Македонија ги нуди за бизнис

Макфакс - 14.05.2012

Владина делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, во понеделник во Пекинг имаше обраќање на бизнис форум за промоција на поволностите и инвестициските можности кои Македонија ги нуди за ...

Кинеските компании преку Македонија без бариери до европските пазари

МРТ - 14.05.2012

Македонија е мала европска економија, но таа е во подем и спроведува брзи реформи, а и значително ја прошири својата меѓународна трговија и финансиска интеграција.

Груевски: Кинеските компании преку Македонија без бариери до европските пазари

Сител - 14.05.2012

Македонија е мала европска економија, но таа е во подем и спроведува брзи реформи, а и значително ја прошири својата меѓународна трговија и финансиска интеграција.

Премиерот Груевски ќе се сретне со кинескиот колега Вен Џиабао

Сител - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.

Роуд шоу- Груевски на бизнис форум во Кина

Press24 - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски денеска во Пекинг ќе се обрати на бизнис форум во рамки на политичко-економска посета на Народна Република Кина.

Премиерот на бизнис форум во Кина

Sky - 14.05.2012

Бизнис форум во рамки на политичко-економска посета на Народна Република Кина на кој ќе се обрати премиерот Никола Груевски.

ЕУ има бариери за бизнис, Македонија нема

Вечер Прес - 14.05.2012

Владината делегација по кинески инвестиции во Пекинг: Познати компании, како што се Синохидро, Кинеската комуникациска и енергетска компанија, Хајер и други кинески компании или веќе прават или се ...

Груевски оствари средба со претседателот на Кинескиот совет за промоција

Sky - 14.05.2012

Премиерот Никола Груевски и владината делегација денеска остварија средба со претседателот на државниот Кинески совет за промоција на меѓународната трговија. г-дин Фанг Џи Феи.

Груевски на Кинезите им нуди порта кон европскиот пазар

Н.Македонија - 14.05.2012

Компаниите што ќе инвестираат и ќе отворат свои производствени капацитети кај нас, можат да извезуваат на европските пазари без никакви тарифни и нетарифни ограничувања, порача премиерот Никола ...

Груевски ќе се сретне со Вен Џиабао

Идивиди - 14.05.2012

Скопје, 15 мај 2012 (МИА) - Премиерот Никола Груевски кој престојува во политичко-економска посета на Народна Република Кина, денеска ќе се сретне со својот колега, кинескиот премиер Вен Џиабао.