TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборните инциденти доаѓаат со ноќта

А1 - 18.06.2006

Преку ден партиските активистите спијат. Штом падне ноќта, се будат. Демолираат штабови, фрлаат бомби, кинат и палат партиски знамиња, се закануваат. Во скопско Батинци 50 партиски знамиња на ДУИ биле искинати, а потоа запалени пред изборниот штаб.

Пет инциденти за три дена изборна кампања

А1 - 17.06.2006

За три дена изборна кампања пет инциденти. Во четири користено огнено оружје. Не ги преплашија препораките од Европската Унија и вчерашното сериозно предупредување на евроамбасадорот Фуере дека инцидентите се неприфатливи. За една ноќ два нови, меѓусебно се обвинуваат ДУИ и ДПА.

Бомби врз штаб на ДПА, изрешетан штаб на ДУИ

А1 - 17.06.2006

Фрлени две бомби врз штабот на ДПА во Сарај, изрешетан штаб на ДУИ во Тетово. Двата изборни инциденти се случиле истовремено. Утрово околу 3 часот непознати лица со автоматско оружје го изрешетале локалниот изборен штаб на ДУИ, кој се наоѓа во куќата на семејството Исени на улицата „Михајло ...

Инцидентите не ветуваат мирни избори

Време - 17.06.2006

ИЗБОРИТЕ ПОЧНАА СО ДЕМОЛИРАЊЕ ШТАБОВИ Со инцидентите што се случија последниве денови во повеќе изборни штабови, партиите го прекршија изборниот кодекс што го потпишаа пред почетокот на кампањата и со кој се обврзаа дека ќе се воздржат од насилство.

„Ние смееме и дејствуваме, а вие вреднувајте“

Време - 17.06.2006

ВО ДВОЈНА МИСИЈА ВО МУРТИНОДУИ ВО СКОПЈЕ Коалицијата ДУИ и ПДП завчера во Скопје ја почна изборната кампања под мотото „Ние смееме, ние дејствуваме, вие вреднувајте“. На конвенцијата што се одржа во Универзалната сала беа претставени носителите на кандидатските листи во пет изборни единици.

ДУИ и ДПА во кампања на навреди и закани

Утрински - 17.06.2006

Серија инциденти меѓу албанските политички субјекти 48 часа по почетокот на кампањата БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ По серијата инциденти и насилства во кои беа вмешани или беа обвинети за вмешаност активистите на ДУИ и на ДПА, двете водечки партии на Албанците во земјава продолжуваат со канонадата вербални ...

ДУИ ветува членство во ЕУ, ДПА поголеми права на Албанците

Утрински - 17.06.2006

ДУИ најави изградба на автопат за Приштина, ДПА решавање на статусот на поранешните борци на ОНА Коалицијата ДУИ и ПДП ја почнаа изборната кампања со конвенција во Скопје, а ДПА со митинг во Тетово. „Ние смееме, ние дејствуваме, вие вреднувајте" е мотото на ДУИ и ПДП, кои прексиноќа ги претставија ...

Тачи најави војна против криминалот

Дневник - 17.06.2006

Македонија ќе биде наша држава кога Албанците ќе ги реализираат колективните права и кога за културата и образованието ќе добијат 25 отсто, рече Тачи Без реализација на колективните права на Албанците, за Македонија ќе нема ниту НАТО ниту ЕУ, порача заменик-претседателот на ДПА Мендух Тачи на ...

ДУИ и ДПА со импровизирани инциденти

Дневник - 17.06.2006

ДУИ и ДПА со импровизирање инциденти на нивните изборни штабови го задушуваат политичкиот амбиент за да го оттргнат вниманието на медиумите и на јавноста од предизборните активности на другите партии, обвинија вчера заедно партијата на Хисни Шаќири, Нови демократски сили и Демократска алијанса на ...

ДУИ со Цане Арсов гарантира дека ќе нема поделба

Дневник - 17.06.2006

Партијата на Али Ахмети е убедена дека со партнерите ќе ја победи ДПА со три спрема еден Со тоа што храбро го кандидиравме Цане Арсов во третата изборна единица му порачуваме на Љубчо Георгиевски дека нема поделба на Македонија.

Кампања на бомби и куршуми – нови напади на изборни штабови

Канал5 - 17.06.2006

Настрада и изборниот штаб на ДПА во Сарај, само два дена по нападот врз тамошните простории на ДУИ. Во три часот изутрина биле фрлени две рачни бомби. Само едната експлодирала. Од детонацијата се искршиле прозорците. Во тој период објектот бил празен. Одговорна е ДУИ, обвинува ДПА.

ДПА ја започна предизборната кампања во Тетово

А1 - 16.06.2006

Од Цетинска, од дворот на О.У. „Братство Миѓени“, ДПА синоќа ја започна предизборната кампања. Ги промовираа кандидатите за пратеници за шестата изборна единица и програмата. Главни теми на ДПА се санирање на последиците од конфликтот во 2001-вата.

Ни го уништуваат пропагандниот материјал

Време - 16.06.2006

ДПА ОБВИНУВА ДУИ користи општински фирми за да го истакнува својот пропаганден материјал, а истите фирми го симнуваат пропагандниот материјал на ДПА, обвини вчера оваа партија. - Специјалните единици на полицијата, заедно со бандите и криминалните групи на ДУИ учествуваат во поставувањето на ...

Демолирани штабови на ДУИ

Време - 16.06.2006

ВО СКОПСКО И ВО ТЕТОВСКО Неколку изборни штаба на ДУИ во Скопско и во Тетовско биле демолирани завчера вечерта, а најлошо минал оној во Сарај, кој бил срушен со булдожер, информираа вчера од ДУИ. Според Џевад Адеми, одговорен во ДУИ за односи со јавноста, освен демолирањата на штабовите, биле ...

Со булдожер демолиран штабот на ДУИ во Сарај

Утрински - 16.06.2006

Меѓусебни обвинувања меѓу ДПА и Демократската унија за интеграција Непознати сторители прексиноќа, половина час по полноќ, го демолирале штабот на ДУИ во Општина Сарај, лоциран спроти Основното училиште „Борис Кидрич". Оштетена е влезната врата на штабот, која е заштитена со железна ограда, а се ...

Ахмети со штаб во автобус

Дневник - 16.06.2006

Десет дена се предвидени за отчет, а другите 10 за новите ветувања ДУИ половина од предизборната кампања ќе ја потроши во отчет пред граѓаните за сработеното од четиригодишното владеење, а другите 10 дена за претставување на програмата и за своите ветувања за идните четири години.

Кампањата почна со насилства

Дневник - 16.06.2006

Со булдожер нападнат изборен штаб, закани со калашникови и симнати и украдени партиски знамиња, се обвинувањата што вчера си ги упатија ДПА и ДУИ на почетокот на кампањата Со булдожер нападнат изборен штаб, закани со калашникови и симнати и украдени партиски знамиња, се обвинувањата што вчера си ги ...

Конвенција на ДУИ

Канал5 - 16.06.2006

На вечерашната конвенција ДУИ ги претстави носителите на листи и нa кандидатите за пратеници. Ние смееме, ние делуваме вие проценете со овој изборен слоган ДУИ ќе настапи на изборите. На вечерашната конвенција ДУИ ги претстави носителите на листи и нa кандидатите за пратеници.

Демолиран штаб на ДУИ

Вечер - 16.06.2006

Во тетовското село Пршец, Општина Теарце, завчераноќ биле демолирани просториите на локалниот изборен штаб на ДУИ, информира Џеват Адеми, одговорен за односи со јавноста во Демократска унија за интеграција. Адеми вели дека во селото Слатина, општина Теарце, биле симнати знамиња на ДУИ и уништен ...

ДУИ ги користи државните капацитети за промоција

Вечер - 16.06.2006

Демократската партија на Албанците обвини дека ДУИ ги користи државните капацитети за сопствена политичка промоција во пресрет на парламентарните избори. Како пример тие го посочија прексиноќешниот случај во Гостивар кога ДУИ за да ги постави пропагандните материјали употребувала работници и ...

Со булдожер во партиски штаб започна кампањата

А1 - 15.06.2006

Со булдожер во партиски штаб, украдени изборни материјали, обвинувања, партиски знамиња на јарболите за државни празници, вака започна изборната кампања. Во Сарај ноќеска непознати со булдожер се обиделе да го урнат штабот на ДУИ. Ги украле сите знамиња кои ДУИ ги поставил на бандерите.

ДУИ ја започна кампањата

А1 - 15.06.2006

Eден ден после нивниот коалиционен партнер СДСМ, во Универзалната сала во Скопје ДУИ ја одржа својата изборна конвенција. Вечерва во универзалната сала ДУИ настапува со мотото „Ние смееме, ние делуваме, а вие оценувате“. Ќе ги претстави своите кандидати во другите изборни единици освен во, ...

Демолирани штабови на ДУИ во Сарај и Теарце

Канал5 - 15.06.2006

Ниту катанците, ниту решетките не го спречиле синоќешното демолирање на изборниот штаб на ДУИ во скопски Сарај. Насилниците употребиле булдожер за да влезат во просториите. Не зеле ништо, но се искршиле. Го избркале чуварот на објектот.

Џеват Адеми: Во општина Теарце демолиран штаб и уништен изборен материјал на ДУИ

Канал5 - 15.06.2006

Во тетовското село Пршец, општина Теарце, изминатата ноќ биле демолирани просториите на локалниот изборен штаб на ДУИ, информира Џеват Адеми, одговорен за односи со јавноста во Демократска унија за интеграција. Тетово, 15 јуни (МИА) - Во тетовското село Пршец, општина Теарце, изминатата ноќ биле ...

Мендух Тачи остана на американската црна листа

А1 - 14.06.2006

Мендух Тачи не успеа да се спаси од американската црна листа на непожелни личности. Неговото име остана на листата и по вчерашното обновување. Денеска тој беше повикан на рапорт во британската амбасада. По средбата со британскиот амбасадор Диксон, излезе со оптимистичка најава дека ќе го симнат од ...

Тачи: Активисти на ДПА биле мачени во 2001-ва

А1 - 14.06.2006

ДПА и денеска покажа дека главна тема на нивната изборна кампања ќе биде војната во 2001-та година. Тачи денеска го обвини Ахмети дека за време на војната, неговите луѓе мачеле активисти на ДПА во еден таен затвор во Албанија.

Секој со секого по изборите

Време - 14.06.2006

МОЖНИ ПРОМЕНИ ВО КОАЛИЦИИТЕ Можна е коалиција на ДПА со СДСМ, а на ДУИ со ВМРО - ДПМНЕ, најавија челниците на ДПА и на ДУИ, вчера, по потпишувањето на Кодексот за фер-избори. Тоа би било обратно од досегашното традиционално коалицирање на партиите на Џафери и на Груевски наспроти партнерството на ...

ДПА и ДУИ не исклучуваат коалицирање со други партнери

Утрински - 14.06.2006

ИЗБОРИ Главните политички противници од албанскиот политички блок, ДУИ и ДПА не исклучуваат коалицирање со други партнери. Партијата на Арбен Џафери претпочита сродни партии и природни коалиции, а партијата на Али Ахмети по 5 јули веројатно ќе преговора со сите кои ќе го добијат мандатот од народот.

За коалиција ќе пресуди прагмата

Дневник - 14.06.2006

Во партиите велат дека „ако резултатите го налагаат тоа“, можно е ВМРО-ДПМНЕ да оди со Али Ахмети и со Тито Петковски, а СДСМ со Арбен Џафери и со Љубчо Георгиевски ВМРО-ДПМНЕ со Али Ахмети и со Тито Петковски, СДСМ со Арбен Џафери и со Љубчо Георгиевски - овие две навидум невозможни и неверојатни ...

И ДПА И ДУИ се за фер избори- сепак неизбежни се меѓусебните препукувања

Канал5 - 14.06.2006

Пред да се разгорат страстите меѓу албанските партии, амбасадорите во предупредувачка мисија. Прв на нивната агенда Тачи – да се воздржи од говорот на омразата. Тачи се обврза дека нивните активисти нема да бидат дел од насилниците на 5 јули. Но, директно посочи дека нивниот ривал ДУИ е во тој филм.

Вејсели мост помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Дневник - 13.06.2006

Немаме никакви преговори со партии што не се дел од нашата коалиција, демантираат во ВМРО-ДПМНЕ Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и владејачката ДУИ имале првични контакти за договарање евентуална постизборна коалиција ако двете партии освојат најмногу гласови на изборите, дознаваме од партиски извори.

Џафери: ДПА сака природни коалиции

Канал5 - 13.06.2006

Лидерот на Демократската партија на Албанците Арбен Џафери смета дека коалициите пред и по изборите треба да се прават со сродни партии, но не ја исклучува можноста неговата ДПА да коалицира со лева партија како СДСМ доколку се остварат предвидувањата за, како што рече, наводна коалиција на нивниот ...

Рафиз Алити - ДУИ: Преговарањето за евентуално коалицирање по изборите

Канал5 - 13.06.2006

Потпретседателот на Демократската унија за интеграција Рафиз Алити денеска изјави дека партијата е окупирана со изборната кампања, а не со разговори за постизборни коалиции, одговарајќи на новинарско прашање дали ДУИ преговара за евентуално коалицирање со опозициската ВМРО-ДПМНЕ.