TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел и Палестинците ги прекинаа мировните преговори

Вест - 27.01.2001

Таба, 27 јануари, (макфакс) - израелската и палестинската делегација во египетскиот град таба завчера ги прекинаа мировните преговори. Според американската телевизија си-ен-ен, делегациите се раздвоија откако меѓу нив дојде до спор во врска со прашањето за контрола врз насилствата.

Барак не гледа договор пред изборите во Израел

Вест - 26.01.2001

ЕРУСАЛИМ, 26 јануари - Израелскиот премиер Ехуд Барак во вторникот изјави дека не верува оти Израел и Палестина ќе постигнат договор пред изборите за министер на 6 февруари. Барак и неговиот кабинет одлучија да ги продолжат мировните преговори со Палестинците, во обид да се стави крај на ...

Израел ќе одлучи дали да продожат преговорите

Вест - 25.01.2001

ЕРУСАЛИМ, 25 јануари - Израелскиот премиер Ехуд Барак вчера закажа средба со членовите на својот преговарачки тим, на која ќе биде решено дали ќе продолжат преговорите со палестинската страна во египетското летувалиште Таба. Израел ги прекина преговорите веднаш по завчерашното убиство на двајца ...

Продолжуваат израеско-палестинските преговори

Вест - 24.01.2001

ЕРУСАЛИМ, 24 јануари, (Ројтерс) - Израелскиот министер за надворешни работи и високиот преговарач шломо Бен-Ами вчера изјавија дека шансите за постигнување на мировен договор со Палестинците на маратонските преговори се многу слаби.

Израел и Палестина и натаму песимисти за исходот од преговорите

Вест - 23.01.2001

ТАБА, Египет, 23 јануари, (Ројтерс) - Во египетското одморалиште Таба вчера продолжија интензивните израелско-палестински преговори со формирањето на две работни комисии - еден за ТАБА, Египет, 23 јануари, (Ројтерс) - Во египетското одморалиште Таба вчера продолжија интензивните ...

Израел и Палестина ги започнуваат маратонските преговори

Вест - 22.01.2001

ЕРУСАЛИМ, 22 јануари, (Си-Ен-Ен) - Израелските и плаестинските лидери се договорија за започнат маратонски мировни договори кои требаше да започнат вчера во египетското одморалиште на Црвеното Море, Таба, и интензивно ќе се водат во наредните 10 дена.