TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рен: Преговорите зависат од политичкиот дијалог

А1 - 10.01.2008

Македонија да продолжи со политичкиот дијалог, само консензуалниот дух води кон реформи и перспектива на отворање на преговори за членство. Оваа е сумираната порака од средбата на еврокомесарот Оли Рен со македонскиот амбасадор во Брисел Блерим Река, изјавија за А1 дипломатски извори.

Брисел бара Србија да соработува целосно со Хаг

Дневник - 09.01.2008

Србија треба да ги исполни условите за целосна соработка со Хашкиот трибунал пред Европската Унија да може да потпише договор за поблиски врски со Белград, изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен, јави МИА. Словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел претходно изјави дека се ...

Спроведување реформи за преговори со ЕУ

Макфакс - 08.01.2008

Скопје Доколку успее да одржи доволно политичката волја и меѓупартиски дијалог за спроведување сериозни реформи, Македонија наскоро би можела да покаже подготвеност за отпочнување преговори за придружување со Европската унија.

Рен:Потпишувањето на Договорот за асоцијација зависи од Србија

Макфакс - 08.01.2008

Крањ Потпишувањето на Договорот за стабилизација и асоцијација со Европската унија(ЕУ) зависи од подготвеноста на Србија. Ова денеска на прес конференција на Брдо крај Крањ го изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен. „ЕУ е технички подготвена за потпишување на Договорот за стабилизација и ...

ЕК се надева на датум за преговори оваа година

Макфакс - 07.01.2008

Скопје Европската комисија (ЕК) се надева дека оваа година ќе предложи датум за преговори за пристап на Македонија кон Унијата, откако државата ќе ги исполни клучните приоритети. Ова го изјави еврокомесарот за проширување Оли Рен во интервју за емисијата посветена на македонската евроинтеграција ...

Рен – Косово и ЕУ се одвоени процеси

Макфакс - 07.01.2008

Белград Решавањето на косовскиот статус и европската интеграција на Србија се две одвоени прашања, изјави денеска еврокомесарот за проширување Оли Рен. Тој рече дека е разочаран бидејќи во политичката дебата во Србија, Спогодбата за стабилизација и асоцијација (ССА)неточно се презентира.