TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: Покажавме како се работи со програма

ТВ21 - 22.10.2017

Покажавме како се работи со програма – да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа кога ќе дојдат тешки ...

Малчески за „Фокус“: Груевски повторно лаже за да се спаси од одговорност

Фокус - 22.10.2017

Самоил Малчески во изјава за „Фокус“ го коментира вчерашното интервју на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговата изјава да го уапсат него, само да ги остават на мира граѓаните кои влегоа во Собранието на 27 април.

Груевски: Не бегам од одговорност за поразот на изборите

Алсат-М - 22.10.2017

Никола Груевски тактизира и не кажува отворена дали планира да се повлече од лидерската позиција во ВМРО-ДПМНЕ после тешкиот пораз на партијата на локалните избори. Во интервју за телевизија „Алфа“ рече дека не бега од одговорност, но за тоа што ќе ...

Груевски: ВМРО била и ќе биде заштитник на државните и национални интереси на македонскиот народ и на сите граѓани

Нетпрес - 22.10.2017

Утре е 23-ти октомври, Денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирано МРО подоцна преименувана во ВМРО. Гледам дека актуелната власт бега од овој празник, бега од негово славење, од давање на наградите кои секоја година се ...

(ВИДЕО) Груевски: Покажавме како се работи со програма

А1 On - 22.10.2017

Покажавме како се работи со програма – да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа кога ќе дојдат тешки ...

Груевски: СДСМ се обидуваат да владеат со страв, за да не се види големата слика од нивното владеење

Нетпрес - 22.10.2017

На средба со граѓаните во општина Гази Баба, во населбата Хиподром, во неделата престојуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, а во негова придружба беше и кандидатот за градоначалник на општината, Тони Трајковси.

Груевски ја обвини власта за масовно прислушување и изборен фалсификат

Сител - 22.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за ТВ Алфа изјави дека првиот круг од локалните избори се најнедемократските во досегашната историја на Македонија што како што кажа во овој момент му одговара на меѓународниот фактор.

Груевски: Власта бега од одбележување на 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба

Сител - 22.10.2017

Покажавме како се работи со програма - да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа кога ќе дојдат тешки ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ беше казнета од своите гласачи бидејќи во изминатиот период партијата се оддалечи од ...

Слободен Печат - 22.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ беше казнета од своите гласачи бидејќи во изминатиот период партијата се оддалечи од традиционалните политики и се обиде да им се допадне на „некои други“, рече лидерот на опозициската партија, Никола Груевски во вечерашното интервју на ...

СДСМ: Референдум се одржа на 15 октомври, граѓаните гласаа за заедништво и ги казнија политиките на делби и конфликти

Макфакс - 22.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори, порачуваат од СДСМ. Според партијата, референдум веќе се одржал минатата недела. „Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната ...

СДСМ: Референдум се одржа на 15 октомври, граѓаните ги казнија политиките на делби и конфликти

А1 On - 22.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори. Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и ...

Утре 23 Октомври ќе се одбележува на три места - Владата пред споменикот на Гоце Делчев, ВМРО-ДПМНЕ во Штип, ...

МКД - 22.10.2017

Делегација на Владата на Република Македонија во чест на празникот „Ден на македонската револуционерна борба – 23 октомври“ утре ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градски парк во Скопје.

Груевски и Трајковски најавија нови проекти во Хиподром и Железара

+инфо - 22.10.2017

Во Железара, велат, се планираат многу работи, а клучната работа на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму како и досега останува отворањето нови работни места. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска имаше средби со граѓани во населените места Хиподром и ...

Груевски и Трајковски најавија нови проекти во Хиподром и Железара

Сител - 22.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска имаше средби со граѓани во населените места Хиподром и Железара во општина Гази Баба придружуван од нивниот кандидат за градоначалник на општината Тони Трајковски на кои ги презентираа проектите кои ги ...

Груевски: СДСМ организира избори со закани и притисоци, нема да нѐ скршат и поколебаат

Нетпрес - 22.10.2017

Секој ден со име и презиме дознаваме како потплаќаат, и тоа минува без никави реакции, но нема да нѐ секршат, нема да им дозволиме да нѐ скршат затоа што народот гледа што се случува и ќе им се врати како бумеранг, ќе има одговорност еден ден за ова ...

Груевски не бега од одговорност,но за неа ќе се дискутира по изборите

Р.С.Европа - 22.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во синоќешното интервју на ТВ Алфа оцени дека првиот круг од локалните избори се нелегитимни, но дека на надворешниот фактор му одговарало, како што нагласи, да не го види тоа.Тој рече и дека два пати ги ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е и останува голема партија, главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Курир - 22.10.2017

Браќа и сестри, во предвечерието на големиот државен празник, денот на македонската револуционерна борба 23 октомври, и 124 години од формирањето на ВМРО, организацијата која е дел од кодот на Македонецот и составен дел од стремежот за слобода и ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е и останува голема партија, главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Нетпрес - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

Груевски: ВМРО била и ќе биде заштитник на државните и национални интереси на македонскиот народ и граѓаните на ...

Курир - 22.10.2017

-СДСМ немаат програма. Ние покажавме како се работи со програма, да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа ...

Груевски: СДСМ се обидуваат да владеат со страв, за да не се види големата слика од нивното владеење

Курир - 22.10.2017

-Решиле оваа година да не ја доделуваат наградата „23 Октомври“. Зошто? Од што се плашат? Од што се срамат? Од што се кријат? Од луѓето кои што се бореа и ги дадоа животите за слободата на оваа земја, па уште и ќе го укинувале празникот.

Груевски: Покажавме како се работи со програма

+инфо - 22.10.2017

Тој посочи дека во првиот круг од изборите се видело како СДСМ организира избори, според него, со притисоци, поткупи, со заплашувања и уцени. Покажавме како се работи со програма - да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат ...

СДСМ: Референдум се одржа на 15 октомври, граѓаните гласаа за заедништво и соработка и ги казнија политиките на делби и ...

Слободен Печат - 22.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори. Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и ...

Мицкоски: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Макфакс - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

Груевски: Во Железара се планираат многу проекти, а клучната работа за ВМРО останува отворањето на нови работни места

Курир - 22.10.2017

-Од цела Македонија јавуваат делења на пари, вчера и во Јурумлери истото се случувало, нашите информации се дека како никогаш досега има поткуп во цела Македонија и 20 милиони евра СДСМ инвестираа во поткуп, од каде се тие пари, кој ги дал истите? ...

Груевски: Во Железара се планираат многу проекти, а клучната работа е отворањето нови работни места

Нетпрес - 22.10.2017

Гледаме дека СДСМ немаат програми, односно имаат формални програми колку да покажат нешто и гледаме дека зборуваат за воздух, ветер и магла…, тие видоа дека не можат да нѐ победат со работа па удрија на криминални избори и избори преполни со поткуп ...

Груевски: СДСМ организира избори со закани и притисоци, нема да не скршат и поколебаат

Курир - 22.10.2017

-СДСМ не дава никакви проекти, немаат никаква програма, затоа зборуваат за воздух, ветер и магла. Видоа дека не можат да се мерат со нас и удрија на криминални измами. Во првиот круг видовме како СДСМ организира избори, страв и притисоци на сите ...

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

Точка - 22.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

Груевски: СДСМ организира избори со закани и притисоци, нема да не скршат и поколебаат

Република - 22.10.2017

Вечерва во очи празникот,23 Октомври, ден на македонската револуционерна борба, денот на создавањето на ВМРО, денот од кој гледаме дека СДСМ се плаши и се срами и бега од него. Слушнавме како ја уникуваат наградата 23 Октомври.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е и останува голема партија!

Пулс24 - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

СДСМ: Граѓаните гласаа за заедништво и соработка и ги казнија политиките на делби и конфликти

iPortal - 22.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори. Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и ...

Груевски за Алфа: Службите ме прислушуваат мене и стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 22.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за ТВ Алфа изјави дека првиот круг од локалните избори се најнедемократските во досегашната историја на Македонија што како што кажа во овој момент му одговара на меѓународниот фактор.

Мицкоски: Главниот настан за одбележување на 23 Октомври ќе се одржи во Штип

Sky - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

Груевски длабински ќе анализирал дали е виновен и кога да даде оставка!?

Локално - 22.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа повторно не се изјасни дали тој ќе даде оставка и покрај катастрофалниот резултат и претрпениот пораз на локалните избори.

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е и останува голема партија!

Вечер Прес - 22.10.2017

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку социјалните мрежи информираше дека централната прослава по повод празникот 23 Октомври ќе се одржи во Штип во организација на партијата.

Митолошка дебата за ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 22.10.2017

Сета оваа расправа за тоа дали Никола Груевски ќе поднесел оставка по понижувачкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори добива размери на дебата како за богови од македонската митологија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го одбележи 23 Октомври во Штип

Република - 22.10.2017

По повод големиот државен празник, денот на македонската револуционерна борба 23 октомври, и 124 години од формирањето на ВМРО, организацијата која е дел од кодот на Македонецот и составен дел од стремежот за слобода и независност, ВМРО-ДПМНЕ ...

Груевски: СДСМ се обидуваат да владеат со страв

Пулс24 - 22.10.2017

Денеска на средба со граѓаните во општина Гази Баба, во населбата Хиподром беше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, а во негова придружба беше и кандидатот за градоначалник на општината, Тони Трајковси.

ВМРО била и ќе биде заштитник на интересите на Македонија

Република - 22.10.2017

Утре е 23 октомври, денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирано МРО подоцна преименувана во ВМРО. Гледам дека актуелната власт бега од овој празник, бега од негово славење, од давање на наградите кои секоја година се даваат, ...

СДСМ: Референдум веќе се одржа минатата недела – граѓаните гласаа против непријателството и омразата на Груевски

Sky - 22.10.2017

– ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори, реагираат од СДСМ на прес конференцијата на Крсте Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. – Референдум веќе се одржа минатата недела.

Груевски: Службите прислушуваат 100 членови на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 22.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа обвини дека членови на ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани во последниот период. – Во службата е отворено досие „Македонски екстремизам и терористичко“.

СДСМ: Референдум се одржа на 15 октомври, граѓаните ги казнија политиките на делби и конфликти

Локално - 22.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не знае како да го сокрие својот изборен пораз на слободни и фер избори. Референдум веќе се одржа минатата недела. Резултатите од првиот круг на локалните избори недвосмислено ја докажуваат јасната поддршка на граѓаните за заедништвото и ...

Груевски: ВМРО била и ќе биде заштитник на државните и националните интереси на македонскиот народ

Пулс24 - 22.10.2017

Утре е 23 октомври, денот на македонската револуционерна борба, денот кога е формирано МРО подоцна преименувана во ВМРО. Гледам дека актуелната власт бега од овој празник, бега од негово славење, од давање на наградите кои секоја година се даваат, ...

Груевски најави отворање работни места во Железара

Република - 22.10.2017

Гледаме дека СДСМ немаат програми односно имаат формални програми колку да покажат нешто и гледаме дека зборуваат за воздух, ветер и магла, тие видоа дека не можат да не победат со работа па удрија на криминални избори и избори преполни со поткуп и ...

Груевски: Покажавме како се работи со програма

Локално - 22.10.2017

– Покажавме како се работи со програма – да се осмисли, да се дебатира, да се прашаат луѓето, да се издвојат најважните приоритети согласно можностите и на крајот да се реализира тоа што ќе се вети, но и многу повеќе од тоа кога ќе дојдат тешки ...

Груевски и Трајковски најавија нови проекти во Хиподром и Железара...

Н.Македонија - 22.10.2017

Груевски и Трајковски најавија нови проекти во Хиподром и Железара Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска имаше средби со граѓани во населените места Хиподром и Железара во општина Гази Баба придружуван од нивниот кандидат за градоначалник на ...

Груевски: Јас ја носам најголемата одговорност и не бегам од тоа

24 Вести - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа не се изјасни дали ќе даде оставка за претрпениот пораз на локалните избори. „По дефиниција одговорноста и во партиите и во спортски тим ја носи првиот ...

Митолошка дебата за ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 21.10.2017

Изборните победи во последниве 10 години и историското кредо на ВМРО ја претворија партијата во монархистички клуб на деспотски властелини и стотици илјади закрепостени поддржувачи. Сета оваа расправа за тоа дали Никола Груевски ќе поднесел оставка ...

Груевски: Не бегам од одговорност, ама за тоа ќе се дискутира по изборите

Фокус - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вечерва е гостин на телевизија Алфа, каде дојде со повеќе од половина час задоцнување. Зборуваше дека изборниот резултат се должи на притисоци и поткуп од СДСМ, а второстепено на тоа што ВМРО-ДПМНЕ се обидела ...

Груевски: МВР го прислушува раководството на ВМРО-ДПМНЕ и УБК има отворено досие за нас

Фокус - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во вечерашното интервју на Алфа рече дека имале информација дека стотина луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани. -Имаме информација дека целото раковоство на ВМРО-ДПМНЕ е прислушувани. Тоа е организирано.

Груевски: Пуштаат криминалци од затвор, а за тегнење коса даваат висока казна

+инфо - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека се води хајка и заплашување кон членството на партијата и симпатизерите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа обвини дека има големо заплашување и следење ...

Груевски не бега од одговорност, ама прво очекува длабинска анализа на изборите

+инфо - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека странските набљудувачите на изборите не сакаат да ги видат нерегуларностите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа не се изјасни дали ќе даде оставка за ...

Груевски: ВМРО се враќа на својот традиционален идентитет затоа што ВМРО и треба на Македонија

Сител - 21.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во вечерашното гостување на телевизија Алфа истакна дека партијата се враќа на традиционалниот идентитет бидејќи граѓаните на овие избори покажале дека го бараат тоа.

Груевски: На овие избори се случија невиден поткуп и тортура ВМРО-ДПМНЕ да отстапи од својот традиционален идентитет

Нетпрес - 21.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори влезе како фаворит и многумина се прашуваат што се случи. Се случија две, првата работа е страшен терор, уцени, закани, заплашувања и многу поткуп на гласачите од страна на актуелната власт од досега невидени размери, ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ се враќа на својот традиционален идентитет затоа што ѝ треба на Македонија

Нетпрес - 21.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во саботата вечерта на телевизија Алфа истакна дека партијата се враќа на традиционалниот идентитет бидејќи граѓаните на овие избори покажале дека го бараат тоа.

Груевски: Службите прислушуваат стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 21.10.2017

Челникот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа во саботата вечерта обвини дека стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани во последниот период.

Груевски: МВР прислушува 100 лица од раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа обвини дека членови на ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани во последниот период. „Во службата е отворено досие „Македонски екстремизам и тероризам“ службите ...

Груевски: На овие избори се случија две работи – невиден поткуп и тортура и ВМРО отстапи од својот традиционален ...

Алфа - 21.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори влезе како фаворит и многумина се прашуваат што се случи. ВМРО-ДПМНЕ на овие избори влезе како фаворит и многумина се прашуваат што се случи. Се случија две, првата работа е страшен терор, уцени, закани, заплашувања и многу ...

Груевски: ВМРО се враќа на својот традиционален идентитет затоа што ВМРО и треба на Македонија

Алфа - 21.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во вечерашното гостување на телевизија Алфа истакна дека партијата се враќа на традиционалниот идентитет бидејќи граѓаните на овие избори покажале дека го бараат тоа.

ВМРО-ДПМНЕ се рекламирале двојно повеќе од СДСМ

Кајгана - 21.10.2017

Само една телевизија отстапила од законските правила за балансирано известување во последните девет дена од кампањата за локалните избори во Македонија, утврди Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги на Македонија.

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

Макфакс - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

Богојевски: Гласина е информацијата за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.10.2017

Богојевски тврди дека информацијата е пласирана од блиски до врвот на ВМРО-ДПМНЕ. Најавата за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не ...

Груевски: На овие избори се случија две работи – невиден поткуп и тортура и ВМРО отстапи од својот традиционален ...

Курир - 21.10.2017

-Имавме убиен човек во изборите, актуелен градоначалник и кандидат со скршен череп, искршени изборни штабови. Кога се случува сето ова можете да замислите што си помислуваат луѓето. Изборите не доликуваа како да се во Африка, а камо ли во Македонија.

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

А1 On - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

Груевски: ВМРО се враќа на својот традиционален идентитет затоа што ВМРО и треба на Македонија

Курир - 21.10.2017

-Тој традиционален идентитет претставуваше силно да се биде против и влијанието на некои надворешни фактори кои се мешаа во Македнија, актуелните политики беа несоодветни во тој дел. ВМРО е важна за Македонија, за зачувување на националните и ...

Груевски: Службите прислушуваат 100 членови на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.10.2017

Груевски рече дека нема кому да се пожали бидејќи друг сега ги води службите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Никола Груевски во специјалното издание на магазинот „Седмица“ на ТВ Алфа обвини дека членови на ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани во последниот период.

Груевски: На овие избори се случија две работи – невиден поткуп и тортура и ВМРО отстапи од својот традиционален ...

Сител - 21.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори влезе како фаворит и многумина се прашуваат што се случи. Се случија две, првата работа е страшен терор, уцени, закани, заплашувања и многу поткуп на гласачите од страна на актуелната власт од досега невидени размери, ...

Груевски: Јас имам најголема одговорност за локалните избори и не бегам од тоа

МКД - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој вечерва беше гостин во ТВ Алфа обвини дека партијата за време на локалните избори трпела многу притисоци и закани, дека на изборите имало поткуп од страна на СДСМ, а за резултатот на изборите рече дека најголемата ...

Нема да има “упад” во штабот на ВМРО ДПМНЕ – пристигна демант од Богојевски

Sky - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

На овие избори се случија две работи: Невиден терор од власта, а гласачите го казнија ВМРО-ДПМНЕ зашто отстапи од ...

Република - 21.10.2017

Гостин во емисијата „Седмица“ на ТВ Алфа вечерва е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој ќе се осврне на резултатите од локалните избори што поминаа, на тоа што се случи на изборите на кои ВМРО-ДПМНЕ влезе како фаворит, а на крајот резултатите ...

ВМРО згреши што ја напушти својата традиција на овие избори

Вечер Прес - 21.10.2017

Како партија мораме да извлечеме поука од одредени грешки, да направиме длабинска анализа по изборите и партијата да продолжи по оној пат по којшто очекуваат најмалку 455.000 гласачи кои не поддржаа во декември.

ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

еМагазин - 21.10.2017

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за ...

ВМРО-ДПМНЕ се враќа на својот традиционален идентитет, зашто ВМРО ѝ е потребна на Македонија

Република - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, кој вечерва гостуваше во „Седмица“ на ТВ Алфа, потенцира дека нјаважно за неговата партија е да го зачува идентитетот, зашто ВМРО е важна за Македонија, за зачувувањето на националните и државните интереси на Македонија.

Митолошка дебата за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 21.10.2017

Изборните победи во последниве 10 години и историското кредо на ВМРО ја претворија партијата во монархистички клуб на деспотски властелини и стотици илјади закрепостени поддржувачи. Сета оваа расправа за тоа дали Никола Груевски ќе поднесел оставка ...

Груевски: Прислушувани се над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 21.10.2017

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервју за Алфа ТВ вели дека над 100 луѓе од ВМРО-ДПМНЕ се прислушувани, со цел да се урниса партијата. Груевски вели дека ги следат домашни структури и дека се пропагира дека не е добро да се сака ...

Богојески: Членовите на ВМРО ДПМНЕ им даваат поддршка на кандидати кои немаат проблематично минато

Фактор - 21.10.2017

Поддршка од членовите на ВМРО ДПМНЕ според еден од реформаторите на партијата Петар Богојески добиваат оние кандидати кои немаат проблематично минато. „Кандидатите кои се апсолвирани од страна на членовите на ВМРО ДПМНЕ и кандидатите кои немаат ...

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

Локално - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

Ги имаме обвинителствата, внимавајте што правите – активистите на ВМРО-ДПМНЕ пасивизирани со закани

Република - 21.10.2017

Зборувајќи за масовното поткупување на гласачите за време на изборите, Груевски се осврна и на бугарскиот воз, односно користење на заокружени гласачки ливчиња кои им се даваат на поткупени луѓе во кои се нема доверба дека ќе гласаат онака како што ...

Груевски: Јас имам најголема одговорност за локалните избори и не бегам од тоа

Локално - 21.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва во магазинот „Седмица” на ТВ Алфа рече дека партијата на локалните избори влегла како фаворит, но имало уцени, притисоци и други фактори. „ВМРО на локалните избори влез како фаворит.

Груевски: Гласачите нè казнија бидејќи се оддалечивме од традиционалните политики

Мета - 21.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ беше казнета од своите гласачи бидејќи во изминатиот период партијата се оддалечи од традиционалните политики и се обиде да им се допадне на „некои други“, рече лидерот на опозициската партија, Никола Груевски, во вечерашното интервју на ...

Груевски: Нагло свртевме, ама ќе се вратиме на традиционалниот идентитет, не бегам од одговорност, но за тоа по ...

Либертас - 21.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори влезе како фаворит и многумина се прашуваат што се случи. Се случија две, првата работа е страшен терор, уцени, закани, заплашувања и многу поткуп на гласачите од страна на актуелната власт од досега невидени размери, рече ...

(ВИДЕО) Богојевски: Ги демантираме во целост гласините за упад во штабот на ВМРО-ДПМНЕ на 23 октомври

Либертас - 21.10.2017

Гласините за наводен упад на 23-ти октомври во штабот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓаат од кругови блиски до кујната на Никола Груевски, со цел да ги заплашат членовите и да не дојдат на прославата, изјави Петар Богојевски еден од инцијаторите за реформи во ...

Анализа на Канал 5: Неизвесна битка за Бутел и Гази Баба

Канал5 - 20.10.2017

Голема неизвесност во вториот круг за локалните избори и во дел од скопските општини Бутел и Гази Баба. Дали ВМРО-ДПМНЕ е на пат ги изгуби општините кои досега важеа за едни од најголемите бастиони.

ВМРО-ДПМНЕ за изборите се рекламирала 157 часа, а СДСМ 65 часа

Фокус - 20.10.2017

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги денеска објави дека во изборната кампања за локалните избори коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ се рекламирала најмногу, односно 157 часа. По ВМРО-ДПМНЕ следува СДСМ со драстично помалку часа поминати на ...

СДСМ бара од ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Фокус - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци, соопштуваат од СДСМ од каде бараат ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на локалните избори.

СДСМ: Изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Канал5 - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се гласа слободно и ...

По дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ му треба ново лице

Канал5 - 20.10.2017

По поразот на ВМРО-ДПМНЕ му треба ново ребрендирање, какви промени ќе има во партијата да оставиме сами да решат, вели Петар Арсовски во најновото издание на „Само Вистина!“. Александар Даштевски останува на ставот дека на изборите се случил изборен ...

АВМУ: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

Слободен Печат - 20.10.2017

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за ...

АВМУ: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

А1 On - 20.10.2017

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за ...

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Нетпрес - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци, тврдат од владејачката партија СДСМ, по обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ за бројни нерегуларности, како и притисоци ...

СДСМ: Изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Сител - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се гласа слободно и ...

Изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Стандард - 20.10.2017

„Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се гласа слободно и ...

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски

Слободен Печат - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се гласа слободно и ...

Змeјковски: Да ги одбраниме бастионите, да не дозволиме апсолутна власт

Нетпрес - 20.10.2017

Отворено писмо од Борис Земјковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата. Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се надмине и да го признае изборниот пораз

А1 On - 20.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија конечно после долг период имаше фер, демократски и слободни избори на кои граѓаните гласаа слободно и без притисоци, што беше потврдено и од извештаите на релевантните институции.

СДСМ: Институциите обезбедија слободни избори,  ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер и демократски избори

Слободен Печат - 20.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија конечно после долг период имаше фер, демократски и слободни избори на кои граѓаните гласаа слободно и без притисоци, што беше потврдено и од извештаите на релевантните институции.

АВМУ: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

Стандард - 20.10.2017

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за ...

АВМУ: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

+инфо - 20.10.2017

Од телевизиите на државно ниво, најмногу реклами се емитувани на ТВ Нова и на ТВ Сител, а од телевизиите на регионално ниво на ТВ О2 и на ХДТВ Мега. Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани ...

Арсовски: ВМРО-ДПМНЕ да си се запраша зошто е поразена на изборите?

+инфо - 20.10.2017

Одговорноста мора да ја прифати самата партија и од минатите избори, истакна политичкиот аналитичар Петар Арсовски во емисијата „Само вистина“. Нема индиции за изборни фалсификати, а овие обвинувања воопшто не им одат во прилог ни на самите ...

Ако Груевски не поднесе оставка, ВМРО-ДПМНЕ ќе се претвори во секта

МКД - 20.10.2017

Михаил Пановски, член на ВМРО-ДПМНЕ од основањето на партијата и пратеник во првиот парламентарен состав оценува дека главните виновници за состојбата во која е сега партијата се нејзиниот претседател Никола Груевски и Извршниот комитет во комплетен ...

СДСМ: Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините кога се гласа слободно

А1 On - 20.10.2017

СДСМ испрати писмена реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци.

СДСМ: Изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

МКД - 20.10.2017

Граѓаните на Република Македонија после долго време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци, реагира СДСМ на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како ...

Петар Богојески: Груевски го казнија вмровците, а не ВМРО - ДПМНЕ

+инфо - 20.10.2017

Груевски веќе не е фактор кој одлучува дали ќе се повлече или не од позицијата претседател на партијата. Тој е минато, така му пресудија вмровците. Довербата во лажниот патриотизам на Груевски е комплетно нарушена, граѓаните препознаа што се ...

Борис Змeјковски: Да ги одбраниме бастионите, да не дозволиме апсолутна власт во Македонија

Курир - 20.10.2017

(Отворено писмо од Борис Земјковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Макфакс - 20.10.2017

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да ја согледа реалноста и да го признае поразот на изборите што беа оценети како фер и демократски од релевантните институции. „ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија, конечно, по долг период имаше фер, ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се надмине и да го признае изборниот пораз

Локално - 20.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија конечно после долг период имаше фер, демократски и слободни избори на кои граѓаните гласаа слободно и без притисоци, што беше потврдено и од извештаите на релевантните институции.

АВМУ: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу реклами во медиумите во првиот изборен круг

Либертас - 20.10.2017

Во првиот круг од изборната кампања за локалните избори, најмногу реклами во медиумите се емитувани за Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ (околу 157 часа), а потоа за Коалицијата предводена од СДСМ (околу 65 часа), покажува мониторингот за ...

СДСМ: Помина времето кога граѓани „за уши, еден по еден“ се носеле на гласање

Мета - 20.10.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), се огласи со реакција на обвинувањата што денеска на прес-конференција ги изрече Спиро Ристовски, претседател на републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, кој обвини за огромни нерегуларности и ...

СДСМ: Институциите обезбедија слободни избори, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер и демократски избори

Либертас - 20.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија конечно после долг период имаше фер, демократски и слободни избори на кои граѓаните гласаа слободно и без притисоци, што беше потврдено и од извештаите на релевантните институции“, стои во ...

СДСМ реагира на ВМРО-ДПМНЕ: Помина времето на „за уши, еден по еден“

Sky - 20.10.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), се огласи со реакција на обвинувањата што денеска на прес-конференција ги изрече Спиро Ристовски, претседател на Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, кој обвини за огромни нерегуларности и ...

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, изборите беа фер и демократски, ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Либертас - 20.10.2017

Соопштение на СДСМ: Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци. Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините, како изгледа Македонија кога се ...

ВМРО-ДПМНЕ се рекламирала двојно повеќе од СДСМ

Точка - 20.10.2017

Само една телевизија отстапила од законските правила за балансирано известување во последните девет дена од кампањата за локалните избори во Македонија, утврди Агенцијата за аудио и аудиовизуелни услуги на Македонија.

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Точка - 20.10.2017

СДСМ ја повика ВМРО-ДПМНЕ да ја согледа реалноста и да го признае поразот на изборите што беа оценети како фер и демократски од релевантните институции. „ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со фактот што Македонија, конечно, по долг период имаше фер, ...

Борис Змeјковски: Да ги одбраниме бастионите, да не дозволиме апсолутна власт во Македонија

Република - 20.10.2017

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

Борис Змејковски: Да не дозволиме апсолутна власт во Македонија

Пулс24 - 20.10.2017

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани граѓани на Бутел, Кисела Вода, Гази Баба и од сите општини каде има втор изборен круг, Браќа и ...

ВМРО-ДПМНЕ со кампања вредна еден милион евра

Призма - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ во предизборната кампања потрошила еден милион евра, најмногу за реклами на телевизиите, печатење, консултантски услуги и предизборни собири, три пати повеќе од СДСМ која, според финансиските извештаи потрошила 335 илјади евра.

За осум дена ТВ Нова наплатила од ВМРО-ДПМНЕ речиси 60.000 евра

Фокус - 19.10.2017

За последните осум дена од првиот круг на изборната кампања ВМРО-ДПМНЕ за изборни активности потрошила вкупно 424.183 евра. За разлика од претходните години каде оваа партија ја завршуваше сметката со минус и долг за извршени но ненаплатени услуги, ...

СДСМ: Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

Канал5 - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, се вели во соопштението од СДСМ. Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги ...

СДСМ: Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

ТВ21 - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, велат од СДСМ. „Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги намалува, a парите од ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните

Макфакс - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека владата ја презадолжила државата.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ за 11 години ги презадолжи граѓаните

Нетпрес - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека владата ја презадолжила државата.

ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните, Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

Слободен Печат - 19.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи. Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги намалува, a парите од буџетот ги ...

Дилери и криминалци со директни закани до гласачите на ВМРО-ДПМНЕ да не излегуваат на гласање

Нетпрес - 19.10.2017

Поткуп, закани и уцени се само дел од методите со кои СДСМ спречи десетици илјади луѓе да излезат на гласање во првиот круг на локалните избори во Македонија кој се одржа на 15-ти октомври 2017 година.

Поранешни затвореници со значки и возила на „Алфа“ единици вршеле терор и се заканувале на гласачи на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 19.10.2017

Поранешен затвореник и неформален шеф на кампања на кандидатот на СДСМ за општина Петровец, се возел со возило на единица „Алфи“ во Катланово и вршел претрес на возила на симпатизери и гласачи на ВМРО-ДПМНЕ според списоците кои СДСМ ги доби од т.н.

СДСМ: Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

А1 On - 19.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи. Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги намалува, a парите од буџетот ги ...

Аналитичари и (со)партијци: Вината за тешкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ е кај Груевски

Окно - 19.10.2017

Никој не очекуваше вакви изборни резултати, односно толку изразит пораз на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори во 2017 година, а главната вина аналитичарите и сопартијците ја гледаат во однесувањето на лидерот на партијата Никола Груевски и на најтесното ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните

Точка - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека владата ја презадолжила државата.

Реформаторите остварија средби во Европскиот Парламент: Еве до каков заклучок дојдоа за ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести - 19.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните, Владата предводена од СДСМ ги насочува парите кон граѓаните

Поглед - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи. Владата предводена од СДСМ ги сервисира долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги направи, ги намалува, a парите од буџетот ги насочува ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ призна дека ги презадолжи граѓаните

Sky - 19.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ призна дека за 11 години ги презадолжи граѓаните, а парите ги потроши на криминални тендери, скапи фасади и луксузи, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата дека владата ја презадолжила државата.

За осум дена ТВ Нова наплатила од ВМРО-ДПМНЕ речиси 60.000 евра

Либертас - 19.10.2017

За последните осум дена од првиот круг на изборната кампања ВМРО-ДПМНЕ за изборни активности потрошила вкупно 424.183 евра. За разлика од претходните години каде оваа партија ја завршуваше сметката со минус и долг за извршени но ненаплатени услуги, ...

Колку пари потрошила ВМРО-ДПМНЕ за рекламирање во ТВ Нова?

Фактор - 19.10.2017

Од 5-ти до 13-ти октомври ВМРО-ДПМНЕ купувала рекламен простор само во ТВ Нова, при што на оваа телевизија партијата платила речиси 60.000 евра. ТВ Нова се најде во извештаите на Агенцијата за медиуми.

Изборен инженеринг и фалсификат на СДСМ со Џемо од Прилеп, Шваба во Гази Баба

Република - 19.10.2017

Поткуп, закани и уцени се само дел од методите со кои СДСМ спречи десетици илјади луѓе да излезат на гласање во првиот круг на локалните избори во Македонија кој се одржа на 15-ти октомври 2017 година.

Лажни Алфи вршеле притсок врз гласачите

Вечер Прес - 19.10.2017

Поранешен затвореник и неформален шеф на кампања на кандидатот на СДСМ за општина Петровец, се возел со возило на единица „Алфи" во Катланово и вршел претрес на возила на симпатизери и гласачи на ВМРО-ДПМНЕ според списоците кои СДСМ ги доби од т.н.

Возило на единицата „Алфи“ го возеле поранешни затвореници и се заканувале на гласачи

Република - 19.10.2017

Поранешен затвореник и неформален шеф на кампања на кандидатот на СДСМ за општина Петровец, се возел со возило на единица „Алфи“ во Катланово и вршел претрес на возила на симпатизери и гласачи на ВМРО-ДПМНЕ според списоците кои СДСМ ги доби од т.н.

Реформаторите во Брисел се сретнаа со известувачите за Македонија, со европратеници и со Фуере

Фокус - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

Претставници на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ во посета на Брисел

Канал5 - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров, вчера и денеска беа во посета на Брисел, каде остварија средби во Европскиот парламент и во ...

Груевски да не ја користи функцијата за пазарање за амнестија

Deutsche Welle - 18.10.2017

Очекуваната оставка на Груевски мора да биде чин на одговорност за партискиот неуспех, а не предмет на негово пазарење за каква било амнестија, се пораките од и до Белата палата. По изборниот пораз, лидерската функција на Груевски му е главниот ...

Јовановски: Анализата ќе покаже дали Груевски ќе си оди и каде загубивме 120.000 гласови

Фокус - 18.10.2017

Анализите што ќе ги направиме по завршувањето на изборите ќе покажат дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесе оставка, изјави денеска пратеникот од оваа партија Крсто Јовановски. -Изборите се уште траат и по тоа ќе следува темелна анализа и ќе се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ го призна криминалното владеење

МРТ - 18.10.2017

Се трошеше на луксуз и на криминални интереси на Никола Груевски, велат во СДСМ, додека граѓаните и државата тонеа во долгови и во сиромаштија. ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11- годишно криминално владеење, велат во СДСМ.

(ВИДЕО) Јовановски: Дали Груевски ќе даде оставка, ќе покажат анализите

Макфакс - 18.10.2017

Дали Никола Груевски ќе даде оставка ќе се знае по опсежните анализи што ќе бидат направени по завршување на изборите на 29 октомври, изјави Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. „Секој паметен човек кој е претседател на политичка партија изјавил така ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од 11-годишното владеење

Слободен Печат - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11 годишно криминално владеење, Владата ги спроведува мерките што носат живот за сите. ВМРО-ДПМНЕ сами ги констатираа и ги признаа состојбите и штетите од нивното 11 годишно криминално владеење кога.

ОБНОВЕНО Раководството на ВМРО-ДПМНЕ во бункер по изборниот дебакл

+инфо - 18.10.2017

На последната седница на ИК, ВМРО - ДПМНЕ, која, како што вели, секогаш се залагала за правда и правна држава, побара амнестија за тепачите Раководството на поразената ВМРО-ДПМНЕ е во молк откако по гласањето во неделата на 15 октомври беше јасно ...

Реформаторите во Брисел: ВМРО-ДПМНЕ што поскоро да се реформира за да биде силна и конструктивна

А1 On - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

(ВИДЕО) Србов: Во ВМРО-ДПМНЕ нема разочарување, Груевски сам ќе одлучи за оставката

Макфакс - 18.10.2017

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се спрема за вториот круг од локалните избори, оставката на Груевски ќе остане негова лична одлука. Ова е ставот на членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Србов, кој во интервју за „Макфакс“ вели дека ...

Реформаторите во Брисел: На ВМРо-ДПМНЕ ѝ требаат суштински реформи, а не „приватен конгрес“

МКД - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира со цел да биде силна и конструктивна опозиција, која ќе биде коректор на власта, а воедно и ќе придонесува за политички консензус со цел напредок на Република Македонија на евроатлантскиот пат, е ...

„Реформаторите“ во Брисел: ВМРО што поскоро да се реформира за да биде силна опозиција

+инфо - 18.10.2017

Тие имаа средби со европратеничката тројка за Македонија Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан. Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров, ...

Претставници на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ во посета на Брисел

Слободен Печат - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров, вчера и денеска беа во посета на Брисел, каде остварија средби во Европскиот парламент и во ...

Реформаторите на средби во европските институции

Стандард - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров во Брисел остварија работни средби во Европскиот Парламент и во Европската комисија.

Иницијаторите за реформи во Брисел: ВМРО-ДПМНЕ да се реформира за напредок на партијата

Макфакс - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира со цел да биде силна и конструктивна опозиција, која ќе биде коректор на власта, а воедно и ќе придонесува за политички консензус со цел напредок на Република Македонија кон Евро-атлантскиот пат, е ...

Груевски вели дека е најодговорен за поразот, но дали ќе ја понесе одговорноста?

Окно - 18.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во неговиот настап во неделата (15.10.2017), кога ВМРО-ДПМНЕ доживеа крах на локалните избори и беше поразена дури и во оние општини кои важеа за бастиони на десницата, како на пример, Прилеп, Битола, Ѓорче ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното криминално владеење

МКД - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ сами ги констатираа и ги признаа состојбите и штетите од нивното 11 годишно криминално, реагира СДСМ на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. „Времето кога парите на граѓаните се трошеа на луксуз и криминални интереси на Никола Груевски, додека ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сама ги призна штетите од своето 11-годишно криминално владеење

Макфакс - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ сама ги констатира и ги призна состојбите и штетите од своето 11-годишно криминално владеење, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата. „Времето кога парите на граѓаните се трошеа на луксуз и криминални интереси на Никола Груевски, ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од 11-годишното криминално владеење

А1 On - 18.10.2017

„ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11 годишно криминално владеење, Владата ги спроведува мерките што носат живот за сите ВМРО-ДПМНЕ сами ги констатираа и ги признаа состојбите и штетите од нивното 11 годишно криминално владеење кога.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11-годишно криминално владеење

Точка - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ сами ги констатираа и ги признаа состојбите и штетите од нивното 11-годишно криминално владеење, реагира СДСМ на обвинувањата од опозицијата. „Времето кога парите на граѓаните се трошеа на луксуз и криминални интереси на Никола Груевски, ...

Груевски да не ја користи функцијата за пазарање за амнестија

iPortal - 18.10.2017

Очекуваната оставка на Груевски мора да биде чин на одговорност за партискиот неуспех, а не предмет на негово пазарење за каква било амнестија, се пораките од и до Белата палата. По изборниот пораз, лидерската функција на Груевски му е главниот ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ одржале работни состаноци во Брисел

Локално - 18.10.2017

Претставниците на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров одржале работни состаноци во Европскиот парламент и во Европската комисија во Брисел.

Груевски да не ја користи функцијата за пазарање за амнестија

Либертас - 18.10.2017

Очекуваната оставка на Груевски мора да биде чин на одговорност за партискиот неуспех, а не предмет на негово пазарење за каква било амнестија, се пораките од и до Белата палата. По изборниот пораз, лидерската функција на Груевски му е главниот ...

Мицковски и Милошоски фаворити за нов лидер на ВМРО ДПМНЕ

Вечер Прес - 18.10.2017

Дали ќе се случи промена во врвот на ВМРО ДПМНЕ? Ако Груевски се реши на тој чекор меѓу членството веќе се дефинираат фаворитите Губењето на 120.000 гласови во однос на минатите парламентарни избори од контото на ВМРО ДПМНЕ секако предизвикува ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11 годишно криминално владеење

Поглед - 18.10.2017

Владеачката партија СДСМ во своето најново соопштение до јавноста истакнува дека ВМРО-ДПМНЕ сама ги признала сите штети што се направени за време на нејзиното 11 годишно владеење. Во соопштението на СДСМ се кажува уште дека, „времето кога парите на ...

Јовановски: Дали Груевски ќе даде оставка, ќе покажат анализите

Точка - 18.10.2017

Дали Никола Груевски ќе даде оставка, ќе се знае по опсежните анализи што ќе бидат направени по завршување на изборите на 29 октомври, изјави Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. „Секој паметен човек кој е претседател на политичка партија изјавил така ...

Јовановски: Дали Груевски ќе даде оставка, ќе покажат анализите

Локално - 18.10.2017

Дали Никола Груевски ќе даде оставка, ќе се знае по опсежните анализи што ќе бидат направени по завршување на изборите на 29 октомври, изјави Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. „Секој паметен човек кој е претседател на политичка партија изјавил така ...

Иницијаторите за реформи во Брисел: ВМРО-ДПМНЕ да се реформира за напредок на партијата

Точка - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ мора што побргу да се реформира со цел да биде силна и конструктивна опозиција, која ќе биде коректор на власта, а воедно и ќе придонесува за политички консензус со цел напредок на Република Македонија кон евро-атлантскиот пат, е ...

Бочварски: Се оградувам од било каков говор на омраза, тоа е карактеристика на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 18.10.2017

Јавно сакам да се оградам од било каков вид на говор на омраза кон моите политички опоненти. Вакви ниски подметнувања и спинови се својствени единствено на ВМРО-ДПМНЕ. Ниту јас ниту било кој функционер на СДСМ нема никогаш да се служи и да користи ...

(ВИДЕО) Србов: Во ВМРО-ДПМНЕ нема разочарување, Груевски сам ќе одлучи за оставката

Точка - 18.10.2017

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ се спрема за вториот круг од локалните избори, оставката на Груевски ќе остане негова лична одлука. Ова е ставот на членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Србов, кој во интервју за „Макфакс“ вели дека ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ одржале работни состаноци во Брисел

Либертас - 18.10.2017

Претставниците на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров одржале работни состаноци во Европскиот парламент и во Европската комисија во Брисел.

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ одржале работни состаноци во Брисел

Мета - 18.10.2017

Претставниците на внатрепартиската иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров одржале работни состаноци во Европскиот парламент и во Европската комисија во Брисел.

(ВИДЕО) Јовановски: Дали Груевски ќе даде оставка, ќе покажат анализите

Sky - 18.10.2017

Дали Никола Груевски ќе даде оставка, ќе се знае по опсежните анализи што ќе бидат направени по завршување на изборите на 29 октомври, изјави Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ. „Секој паметен човек кој е претседател на политичка партија изјавил така ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ сами ги признаа штетите од нивното 11 годишно криминално владеење

iPortal - 18.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ сами ги констатираа и ги признаа состојбите и штетите од нивното 11 годишно криминално владеење кога. Времето кога парите на граѓаните се трошеа на луксуз и криминални интереси на Никола Груевски, додека граѓаните и државата тонеа во ...

Груевски да не ја користи функцијата за пазарање за амнестија

Локално - 18.10.2017

Oчекуваната оставка на Груевски мора да биде чин на одговорност за партискиот неуспех, а не предмет на негово пазарење за каква било амнестија, се пораките од и до Белата палата. По изборниот пораз, лидерската функција на Груевски му е главниот ...

РЕФОРМАТОРИТЕ ВО БРИСЕЛ: ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира

Фактор - 18.10.2017

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

Пандов: Груевски ја подотвори вратата за напуштање на претседателската функција во ВМРО-ДПМНЕ, претстои ситнење на ...

Канал5 - 17.10.2017

За да дознаете што ќе се случува со ВМРО-ДПМНЕ по локалните избори, проследете го интервјуто со Александар Пандов во „Само Вистина!“. Човекот кој долги години на директен или индиректен начин е поврзан со најголемата опозициона партија, одговара ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Фокус - 17.10.2017

Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори, реагираа од владејачката СДСМ. – Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по ...

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен Конгрес за избор на нов лидер

Фокус - 17.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

Ќе понесе ли Груевски одговорност или само купува време?!

Телма - 17.10.2017

Ќе понесе ли одговорност Груевски за изборниот дебакл или пак само купува време?! Ова се дискусиите што ги водат аналитичарите, но и поранешни и сегашни членови на партијата - дали Груевски сам ќе го напушти кормилото на ВМРО - ДПМНЕ или пак ќе ...

СДСМ: Во Македонија имаше фер, регуларни и слободни избори, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Канал5 - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

СДСМ: Во Македонија имаше фер, регуларни и слободни избори, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

ТВ21 - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци, велат од СДСМ. „Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и ...

ФРОДЕМ: Повик до внатрепартиските демократски сили на ВМРО-ДПМНЕ за обединување

Канал5 - 17.10.2017

Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл. Тежината на поразот на локалните избори е изненадување за сите. Сепак, за упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади.

ФРОДЕМ: Оставката на Груевски е нужен чин

Фокус - 17.10.2017

Од ФРОДЕМ ги повикуваат внатрепартиските демократски сили на ВМРО ДПМНЕ да се обединат по поразот на партијата на локалните избори. Од Фронтот за демократска Македонија велат дека „потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл.

Кој ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ?

Р.С.Европа - 17.10.2017

По изборниот пораз на ВМРО-ДПМНЕ сè погласни се барањата за оставка на лидерот Никола Груевски. Од актуелното раководство прават анализи, реформаторите сметаат дека оставката е неопходна, а аналитичарите посочуваат дека новиот лидер не треба да се ...

СДСМ: Изборите беа регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Макфакс - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ во Брисел

Макфакс - 17.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде што се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

СДСМ – Изборите беа фер, регуларни и слободни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Р.С.Европа - 17.10.2017

СДСМ денеска се огласи дека во Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. „Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно ...

Наследникот на Груевски ќе има лимитирана моќ?

Глас на Америка - 17.10.2017

Единствено со намалување на овластувањата на лидерот, ВМРО-ДПМНЕ може да се реформира и стабилизира, сметаат реформаторите на партијата СКОПЈЕ — По локалните избори, на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 120.000 гласови помалку од минатогодишните парламентарни ...

(ВИДЕО) Андов: Членовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да се отрезнат и да размислат, а Груевски да замине

Макфакс - 17.10.2017

Многу работи не чинеле штом граѓаните бараат смена. Имаше висок степен на криминал во општеството, нè чинеше корумпирано судство, а поранешната власт преку владеење со медиумите успеа да задуши секаков јавен протест.

(ВИДЕО) Кржаловски: Можно е Груевски да си поднесе оставка уште пред вториот изборен круг

А1 On - 17.10.2017

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот за бојкот на членството.

Локални избори: Што се случи?

Глас на Америка - 17.10.2017

СКОПЈЕ — Најголемото изненадување по првиот круг за локалните избори се 121.000 гласови помалку за ВМРО-ДПМНЕ споредено со ланските парламентарни избори. Прашањето за кое се дебатира во политичките кругови е како оваа партија за само 10 месеци, од ...

(ВИДЕО) Новковски: Не е доволно да се смени само лидерот, потребно е чистење на криминалните структури во ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да се врати на правиот пат се додека не се сменат криминалните структури од мрежата што низ годините ја создаваше Груевски, рече, еден од првите членови на партијата, Ненад Новковски.

(ВИДЕО) Аналитичари: Гласачите на ВМРО-ДПМНЕ испратија порака до Груевски

Макфакс - 17.10.2017

Порака за промени во ВМРО-ДПМНЕ, од поддржувачите на партијата – ова е генералната оценка на дел од аналитичарите за лошите изборни резултати, кои ги освои партијата на Никола Груевски. Политиколозите Владимир Божиновски и Митко Гаџовски иако се ...

(ВИДЕО) Трајанов: ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и ...

А1 On - 17.10.2017

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

ФРОДЕМ: Повик до внатрепартиските демократски сили на ВМРО-ДПМНЕ за обединување

А1 On - 17.10.2017

„Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл. Тежината на поразот на локалните избори е изненадување за сите. Сепак, за упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади.

ФРОДЕМ: Оставката на Груевски е основа за нов почеток на партијата

МКД - 17.10.2017

Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл, а тежината на поразот на локалните избори е изненадување за сите. Сепак, за упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади.

СДСМ: Во Македонија имаше фер, регуларни и слободни избори

А1 On - 17.10.2017

„Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

СДСМ: Изборите беа фер и регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

МКД - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци, реагира СДСМ на соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Слободен Печат - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори

Стандард - 17.10.2017

„Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

ФРОДЕМ ги повикува внатрепартиските демократски сили на ВМРО- ДПМНЕ за обединување

Таратур - 17.10.2017

Фронтот за демократска Македонија – ФРОДЕМ ги повикува сите демократски внатрепартиски сили на обединување на принципиелна основа со цел заеднички да ги спроведат нужните промени. ФРОДЕМ повикува на отворен разговор за новите стратешки, програмски и ...

СДСМ: После долг период во Македонија имаше фер, регуларни и слободни избори

МРТ - 17.10.2017

Според СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ треба да се одважи, да им честита на граѓаните за мирните и фер избори и да го признае изборниот пораз. Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по ...

ФРОДЕМ: Повик до внатрепартиските демократски сили на ВМРО-ДПМНЕ за обединување

+инфо - 17.10.2017

За упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади, се вели во соопштението на ФРОДЕМ. Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл.

Ќе мораме да ве кремираме, за да не паѓаме во искушение врз гробовите да ви уринираме

Окно - 17.10.2017

Преродба на ВМРО-ДПМНЕ во десет точки и други објави. Ода на ВМРО-ДПМНЕ Ќе мораме да ве кремираме Да не паѓаме во искушение Врз гробовите да ви уринираме. 15.10.17. Пасворд Го дознав пасвордот со кој утре ќе можете да ги минете стражите на вмро.

Бојкотот на членството му пресудил на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.10.2017

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот за бојкот на членството.

Трајанов: Слободното гласање клучно за поразот на ВМРО-ДПМНЕ

Макфакс - 17.10.2017

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

Пандов: Груевски сам ќе одлучи дали треба да даде оставка (ВИДЕО)

+инфо - 17.10.2017

Пред партијата несомнено е период на консолидација, но ВМРО-ДПМНЕ останува единствена партија. ВМРО-ДПМНЕ изгуби околу 100 илјади гласа на овие избори во споредба со претходните. Пред партијата несомнено е период на консолидација, но ВМРО-ДПМНЕ ...

ФРОДЕМ ги повикува внатрепартиските демократски сили на ВМРО- ДПМНЕ за обединување

Макфакс - 17.10.2017

Фронтот за демократска Македонија – ФРОДЕМ ги повикува сите демократски внатрепартиски сили на обединување на принципиелна основа со цел заеднички да ги спроведат нужните промени. ФРОДЕМ повикува на отворен разговор за новите стратешки, програмски и ...

„Поплавата од живот“ политичка смрт за Груевски

Слободен Печат - 17.10.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора брзо да се спаси од својот сегашен лидер, бидејќи на Македонија не ѝ е потребен монопартизам, туку потребни се избалансирани градоначалници и општини за да не се повтори тоа што се случуваше со претходната власт, велат ...

Преку Курцов од тебе, Никола!

Слободен Печат - 17.10.2017

Навикнат секои избори да ги добива со предност од најмалку 100.000 гласови, Никола Груевски до последен миг верувал дека ВМРО-ДПМНЕ ќе однесе голема победа на изборите. Неверојатно, но вистинито! Пишува Бранко Героски Приказнава што ќе ви ја ...

ФРОДЕМ: Повик до внатрепартиските демократски сили на ВМРО ДПМНЕ за обединување

Либертас - 17.10.2017

Соопштение на ФРОДЕМ: Потрошената врхушка го доведе ВМРО-ДПМНЕ до најтежок изборен дебакл. Тежината на поразот на локалните избори е изненадување за сите. Сепак, за упатените во внатрепартиските прилики стрмоглавиот пад на поддршката не изненади.

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен Конгрес за избор на нов лидер

Либертас - 17.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

(ВИДЕО) 360˚ Кржаловски: Ослободувањето од притисоците причина за 120-те илјади гласови помалку за ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 17.10.2017

Во дебата на „ 360 Степени “, првиот извршен директор на МЦМС, Александар Кржаловски, зборуваше за 120-те илјади гласови помалку кои ВМРО-ДПМНЕ ги освои на локалните избори во споредба со минатогодишните парламентарни и причините за ова.

Реформаторите вторпат во Брисел: Груевски е минато, сега треба слободен конгрес за избор на нов лидер

Локално - 17.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде се сретнаа со членови на Европскиот парламент кои доаѓаат од Европската народна партија и со известувачите за Македонија.

СДСМ: Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори

iPortal - 17.10.2017

Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

Ич не ми е важно дали Груевски ќе замине од лидерската позиција во дпмне. Важно ми е дека ќе одговара за стореното.

Локално - 17.10.2017

Уште еднаш сакам да повторам – ова не е, ниту некогаш било битка против партијата ВМРО-ДПМНЕ, ниту против нејзините членови. Ова е битка против злосторничкото здружение на никола груевски кое тој го инсталираше во највисокото партиско раководство, ...

Ќе понесе ли Груевски одговорност или само купува време?!

Локално - 17.10.2017

Ќе понесе ли одговорност Груевски за изборниот дебакл или пак само купува време?! Ова се дискусиите што ги водат аналитичарите, но и поранешни и сегашни членови на партијата – дали Груевски сам ќе го напушти кормилото на ВМРО – ДПМНЕ или пак ќе ...

Трајанов: Слободното гласање клучно за поразот на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 17.10.2017

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, смета лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов.

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ во Брисел

Точка - 17.10.2017

Иницијаторите за реформи и демократизација за ВМРО-ДПМНЕ денеска се во посета на Брисел каде што се сретнаа со членови на Европскиот парламент, кои доаѓаат од Европската народна партија, и со известувачите за Македонија.

Пандов: ВМРО-ДПМНЕ е губитник на изборите, сега луѓето вртат глава од мене

Локално - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ доживеа пораз на локалните избори, што мене крајно непријатно ме изненади и не очекував да се случи, рече Александар Пандов вечерва на „Само вистина“ на Канал 5. -СДСМ го има истиот резултат од последните избори, а ВМРО-ДПНЕ изгуби ...

ФРОДЕМ ги повикува внатрепартиските демократски сили на ВМРО- ДПМНЕ за обединување

Точка - 17.10.2017

Фронтот за демократска Македонија – ФРОДЕМ ги повикува сите демократски внатрепартиски сили на обединување на принципиелна основа со цел заеднички да ги спроведат нужните промени. ФРОДЕМ повикува на отворен разговор за новите стратешки, програмски и ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да го признае изборниот пораз

Либертас - 17.10.2017

Граѓаните гласаа слободно, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на фер, слободни и регуларни избори, реагираа од владејачката СДСМ. – Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по ...

(ВИДЕО) Пандов: Груевски ја подотвори вратата за напуштање на претседателската функција во ВМРО-ДПМНЕ, претстои ситнење ...

Либертас - 17.10.2017

Александар Пандов во интервју за емисијата „Само вистина“ на Канал 5 зборува за тоа зошто ВМРО-ДПМНЕ на првиот круг од локалните избори изгуби 120 илјади гласови во споредба со декемвриските парламентарни избори и зошто СДСМ остана на истото ниво.

ВМРО-ДПМНЕ веќе го казни Никола Груевски, оставката е прашање на доблест

еМагазин - 17.10.2017

Ќе собере ли Никола Груевски храброст да го признае изборниот пораз и да честита победа на спротивниот табор откако и ОБСЕ, МОСТ, ДИК и повеќето македонски медиуми оценија дека локалните избори се одржаа во фер и демократска атмосфера и уште поважно ...

Кога Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочат со реалноста за негова оставка?

Фактор - 17.10.2017

Уште долго време во ВМРО-ДПМНЕ ќе се прашуваат што им се случи на овие локални избори, како можеа да загубат така убедливо и катастрофално во првиот круг, па дури и да изгубат во општини кои важеа за нивни неосвоиви бастиони со децениска локална ...

СДСМ: Изборите беа регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Локално - 17.10.2017

Во Република Македонија по долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

Демонтажата на „груевизмот“

Фактор - 17.10.2017

ВМРО ДПМНЕ во неделата го доживеа најтешкиот пораз на локалните избори. Доколку некој пред две години прогнозираше дека една од најбогататите партии во Европа на локалните избори во 2017-та година ќе остане со само неколку општини (скоро без ниту ...

ИЗБОРИТЕ ПОКРЕНАА БУРА: „Бомбите“ го направија своето, завршува ли ерата на Груевски?

Фактор - 17.10.2017

И официјално Државната изборна комисија сооошти дека 45 општини добија градоначалници во првиот круг од гласањето на локалните избори. Во 37 општини и градот Скопје победи владеачката СДСМ, опозициската ВМРО ДПМНЕ ја однесе победата во три општини, ...

Еректиран непријател

Либертас - 17.10.2017

Не знам што им е на „аналитичариве“, новинарите и воопшто луѓево ако сакате, драги мои? Се однесуваат како после удар во глава во некаков пост-трауматски шок. Се тетерават после една брилијантна и неочекувано голема победа на СДСМ и коалицијата на ...

Преродба на ВМРО-ДПМНЕ во десет точки

Либертас - 17.10.2017

1. ВМРО-ДПМНЕ му се извинува на македонскиот народ и на граѓаните на Македонија за сите злосторства што им ги нанесе во текот на транзицијата, посебно низ концептот и вршењето на неприкосновената власт од 2006 година до 2017 година. 2.

Вината за тешкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ е кај Никола Груевски и тајфата

Локално - 17.10.2017

Разликата во освоени гласови на локалните во однос на парламентарните избори од пред само девет и пол месеци е огромна во негатива само за една партија. Загуба од 120 илјади гласови е преголема за ВМРО-ДПМНЕ, дури и ако се земе предвид помалата ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се одважи да го признае поразот на изборите

Sky - 17.10.2017

Одговарајќи на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз порача дека изборите биле регуларни и слободни, првпат по долг период, а избирачката волја на граѓаните била почитувана.

На 15 октомври најмногу загуби Македонија

Република - 17.10.2017

Ненад Мирчевски Што се случи на 15 октомври, е прашање на кое има еден одговор – загуби ВМРО-ДПМНЕ, но најголем губитник е Македонија. Секој што од било кои причини се сити на поразот на ВМРО-ДПМНЕ, треба да го има ова на ум во периодот што ...

Против Груевски сега се и неговите кои до вчера го фалеа и од уста не го вадеа

Локално - 17.10.2017

Пандов, Нонковиќ… Нкола Груевски дефиниитвно треба да си даде оставка. Први тоа му го побараа реформското крило од партијата и неистомислениците вмровци , и тоа не е за неочекување. Но толку беше и со неговите, како што вели народот кои ги „ранеше“ ...

СДСМ: Изборите беа фер, слободни и регуларни

Поглед - 17.10.2017

Во кратко соопштение до јавноста СДСМ официјално ги определи минатите локални избори како „фер и слободни“ и ја повика партијата ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот на изборите. Ви го пренесуваме во целост партиското соопштение: Во Република Македонија ...

Ич не ми е важно дали груевски ќе замине од лидерската позиција во дпмне. Важно ми е дека ќе одговара за стореното.

Либертас - 17.10.2017

Уште еднаш сакам да повторам – ова не е, ниту некогаш било битка против партијата ВМРО-ДПМНЕ, ниту против нејзините членови. Ова е битка против злосторничкото здружение на никола груевски кое тој го инсталираше во највисокото партиско раководство, ...

Еректиран непријател

Локално - 17.10.2017

Не знам што им е на „аналитичариве“, новинарите и воопшто луѓево ако сакате, драги мои? Се однесуваат како после удар во глава во некаков пост-трауматски шок. Се тетерават после една брилијантна и неочекувано голема победа на СДСМ и коалицијата на ...

Кој ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ?

Локално - 17.10.2017

По изборниот пораз на ВМРО-ДПМНЕ сè погласни се барањата за оставка на лидерот Никола Груевски. Од актуелното раководство прават анализи, реформаторите сметаат дека оставката е неопходна, а аналитичарите посочуваат дека новиот лидер не треба да се ...

(ВИДЕО) Андов: Членовите на ВМРО-ДПМНЕ треба да се отрезнат и да размислат, а Груевски да замине

Точка - 17.10.2017

Многу работи не чинеле штом граѓаните бараат смена. Имаше висок степен на криминал во општеството, нè чинеше корумпирано судство, а поранешната власт преку владеење со медиумите успеа да задуши секаков јавен протест.

(ВИДЕО) Новковски:Не е доволно да се смени само лидерот, потребно е чистење на криминалните структури во ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 17.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ нема да се врати на правиот пат се додека не се сменат криминалните структури од мрежата што низ годините ја создаваше Груевски, рече, еден од првите членови на партијата, Ненад Новковски.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се одважи да го признае поразот на изборите

Мета - 17.10.2017

Одговарајќи на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, Социјалдемократскиот сојуз порача дека изборите биле регуларни и слободни, првпат по долг период, а избирачката волја на граѓаните била почитувана.

(ВИДЕО) Аналитичари: Гласачите на ВМРО-ДПМНЕ испратија порака до Груевски

Точка - 17.10.2017

Порака за промени во ВМРО-ДПМНЕ, од поддржувачите на партијата – ова е генералната оценка на дел од аналитичарите за лошите изборни резултати, кои ги освои партијата на Никола Груевски. Политиколозите Владимир Божиновски и Митко Гаџовски иако се ...

Аналитичари: Гласачите на ВМРО-ДПМНЕ испратија порака до Груевски (ВИДЕО)

Sky - 17.10.2017

Порака за промени во ВМРО-ДПМНЕ од поддржувачите на партијата – ова е генералната оценка на некои од аналитичарите за лошите изборни резултати што ги освои партијата на Никола Груевски. Политиколозите Владимир Божиновски и Митко Гаџовски, иако се ...

(ВИДЕО) Трајанов: ВМРО-ДПМНЕ користеше нелегални механизми да влијае врз граѓаните, сега немаа таква можност затоа и ...

Локално - 17.10.2017

После 2008 година ВМРО-ДПМНЕ ги користеше сите механизми за да влијае на определбата на граѓаните. Дел се легални, но и дел се активности кои апсолутно не се прифатливи за една демократска држава, вели лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, ...

СДСМ: Изборите беа регуларни, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот

Точка - 17.10.2017

Во Република Македонија по долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци. Резултатите покажаа како изгледа Македонија кога граѓаните гласаат слободно и кога целосно се ...

Бојкотот на членството му пресудил на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 17.10.2017

Извршниот директор на „Македонскиот центар за меѓународна соработка“, Александар Кржаловски, смета дека падот на гласовите на ВМРО-ДПМНЕ се должи на иницијативата за реформи во партијата односно повикот за бојкот на членството.

СДСМ: Имаше фер и регуларни избори, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот ...

Н.Македонија - 17.10.2017

СДСМ: Имаше фер и регуларни избори, ВМРО-ДПМНЕ да го признае поразот Во Република Македонија после долг период за првпат имаше фер, регуларни и слободни избори на кои граѓаните гласаа по сопствено убедување и без притисоци.

Молкот кај ВМРО, погласен од зурлите пред СДСМ

Призма - 16.10.2017

„Македонија посине“, активист на ВМРО-ДПМНЕ го прочита овој наслов и му го покажа мобилниот на својот сопартиец, самиот да се увери во мапата на ДИК поделена по општини. Неколку часа по изборите не можеше да се слушне друг коментар во бифето ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од Груевски

ТВ21 - 16.10.2017

Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ вечерва упати порака до лидерот на партијата Никола Груевски да поднесе оставка и да овозможи демократски процес во партијата и одржување демократски конгрес на кој членовите слободно ќе го изберат својот ...

Реформи во ВМРО-ДПМНЕ, се бараат оставки од раководството

Алсат-М - 16.10.2017

Иницијаторите на внатрепартиски реформи во ВМРО-ДПМНЕ најавуваат засилени активности за променa на раководството во партијата со цел, како што велат да се спречи понатамошен пораз на една од најголемите политички партии во земјава.

Клиентелистичкиот карактер на гласачите главна причина за поразот на ВМРО-ДПМНЕ?!

Телма - 16.10.2017

Зошто ВМРО-ДПМНЕ доживеа тежок пораз на овие шестите по ред локални избори? Како партијата ги загуби дури и оние општини кои важеа за традиционални бастиони? Пресликувањето на ситуацијата од изборите во 2008, кога СДСМ беа катастрофалниот губитник, ...

Катастрофален пораз на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 16.10.2017

Шок и молк во Белата Палата. Затворени штабови во општини во кои пред четири години еуфорично се славеше. ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл. Ниту една анкета и прогноза или пак анализа не успеа да го предвиди поразот кој Никола Груевски го доживеа на овие ...

Пандов: ВМРО-ДПМНЕ е губитник на изборите, сега луѓето вртат глава од мене

Фокус - 16.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ доживеа пораз на локалните избори, што мене крајно непријатно ме изненади и не очекував да се случи, рече Александар Пандов вечерва на „Само вистина“ на Канал 5. -СДСМ го има истиот резултат од последните избори, а ВМРО-ДПНЕ изгуби ...

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од Груевски за поразот на локалните избори

Сакам да кажам - 16.10.2017

Реформаторите на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот Никола Груевски, кој според нив е виновен за поразот на локалните избори. Тие веднаш по објавувањето на првите неофицијални резултати рекоа дека времето на груевизмот во нивната партија ...

Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ – ги загубија традиционалните бастиони

Макфакс - 16.10.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги загуби и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. Апсолутен победник на изборите е владејачката СДСМ која победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.

Вечерва Пандов на Канал 5 за вистината за дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

+инфо - 16.10.2017

Кои се имињата за евентуален наследник на Груевски, зошто гласачите не ја „купија“ новата ера? Дознајте во „Само вистината“ од 22 часот. Александар Пандов, се охрабри да ја зборува само вистината за иднината на ВМРО-ДПМНЕ после катастрофалниот пораз ...

Пораки на дел од учесниците во изборите на социјалните мрежи

OhridNews - 16.10.2017

По соопштувањето на првичните неофицијални резултати, синоќа на социјалните мрежи се огласија и дел од учесниците во изборите. Носителот на кандидатската листа на ВМРО ДПМНЕ, Кирил Пецаков напиша: „ Да сте ми живи и здрави! Ви благодарам на сите за ...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ бараат оставка од Груевски

Р.С.Европа - 16.10.2017

Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ вечерва упати порака до лидерот на партијата Никола Груевски да поднесе оставка и да овозможи демократски процес во партијата и одржување демократски конгрес на кој членовите слободно ќе го изберат својот ...

ВМРО-ДПМНЕ освои само три општини во првиот круг, а води во шест

МКД - 16.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг од локалните избори освои само три градоначалнички места, Петровец, Сопиште и Илинден, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија. Со обработени 99,45 отсто од гласачките места, на интернет страницата на ...

Самоил Малчески: Груевски итно да поднесе оставка поради срамниот пораз

+инфо - 16.10.2017

Бранот на промените ги потопи груевизмот и ДПМНЕ. Граѓаните пратија силна, јасна и недвосмилена порака дека се за демократско општество. Очекувам ургентно сите слободоумни со интегритет и влијателни членови и поддржувачи на ВМРО активно да пристапат ...

Голема победа за поголема одговорност на СДСМ

Р.С.Европа - 16.10.2017

Според аналитичарите победата на СДСМ е изнанадување за многумина. Тие повикуваат на внимателност за досегашната заробена држава да не добие „нови заробувачи“. Убедливата победа на СДСМ на локалните избори и освојувањето на повеќето општини изненади ...

ВМРО-ДПМНЕ води во Илинден, Пробиштип, Новаци, Петровец, Зрновци

Макфакс - 16.10.2017

Од 60,59% пребројани гласови во ДИК, ВМРО-ДПМНЕ извесно е дека ги задржува градоначалниците во само неколку општини и тоа Илинден, Пробиштип, Петровец, Зрновци и Новаци. ВМРО-ДПМНЕ засега води и во општините Гази Баба, Сопиште, Кавадарци, Прилеп… ...

Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ во локалната изборна трка

А1 On - 16.10.2017

Тежок пораз на ВМРО-ДПМНЕ на овие 6. по ред локални избори. Партијата ги загуби дури и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. СДСМ е апсолутен победник на изборите, победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.

(ВИДЕО) Кекеновски: Дебаклот е на Никола Груевски, ќе собереме сила да го тргнеме од ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.10.2017

Подолго време апелирам до совесното членство на ВМРО-ДПМНЕ дека партијата на чело со Груевски оди во една насока од која што нема враќање, што значи дека оди во една длабока провалија од која ќе требаат многу години за да ја вратиме партијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ ја снема и од интернет, по дебаклот на изборите

Мета - 16.10.2017

По исходот од вчерашните локални избори, на кои СДСМ извојува убедлива победа во повеќе од 40 општини уште во првиот круг, денеска целосен молк од ВМРО-ДПМНЕ, која доживеа тежок пораз. На официјалната интернет-страница на ВМРО-ДПМНЕ нема објави ...

Дебакл на ВМРО-ДПМНЕ – ги загубија традиционалните бастиони

Sky - 16.10.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги загуби и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. Апсолутен победник на изборите е владејачката СДСМ, која победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.

ВМРО-ДПМНЕ ја снема и од интернет, по дебаклот на изборите

Локално - 16.10.2017

По исходот од вчерашните локални избори, на кои СДСМ извојува убедлива победа во повеќе од 40 општини уште во првиот круг, денеска целосен молк од ВМРО-ДПМНЕ, која доживеа тежок пораз. На официјалната интернет-страница на ВМРО-ДПМНЕ нема објави ...

Реформаторите побараа оставка од Груевски и повикаа на масовно приклучување кон иницијативата

Sky - 16.10.2017

Иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција објавија дека времето на груевизмот заврши во партијата и во Република Македонија. Ние од иницијативата излеговме пред 4 месеци со цел да спречиме ваков срамен пораз на ВМРО-ДПМНЕ.

Промена во врвот на ВМРО-ДПМНЕ?!

Бизнис Вести - 16.10.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по синоќешните резултати изјави дека како претседател на партијата, ја има највисоката одговорност за изборните резултати. После оваа изјава можна ли е оставка на Никола Груевски лидер на ВМРО ДПМНЕ по големиот ...

ВМРО-ДПМНЕ ја снема и од интернет, по дебаклот на изборите

Sky - 16.10.2017

По исходот од вчерашните локални избори, на кои СДСМ извојува убедлива победа во повеќе од 40 општини уште во првиот круг, денеска целосен молк од ВМРО-ДПМНЕ, која доживеа тежок пораз. На официјалната интернет-страница на ВМРО-ДПМНЕ нема објави ...

„И јас сум за реформи“

Поглед - 16.10.2017

Станувам сабајле и се уклучувам на фејсбук, и оддеднаш еден куп пораки, од искрени и чесни ВМРО-вци, но пред се совесни, велат: “И јас сум за реформи”, “Продолжете така, ја имате нашата поддршка” и уште многу други различни пораки.

Аналитичари и (со)партијци: Вината за тешкиот пораз на ВМРО-ДПМНЕ е кај Груевски

Либертас - 16.10.2017

Пишува: Tеофил Блажевски Никој не очекуваше вакви изборни резултати, односно толку изразит пораз на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори во 2017 година, а главната вина аналитичарите и сопартијците ја гледаат во однесувањето на лидерот на партијата Никола ...

РСЕ: Голема победа за поголема одговорност на СДСМ

Бриф - 16.10.2017

Според аналитичарите победата на СДСМ е изнанадување за многумина. Тие повикуваат на внимателност за досегашната заробена држава да не добие „нови заробувачи“. Убедливата победа на СДСМ на локалните избори и освојувањето на повеќето општини изненади ...

Клиентелистичкиот карактер на гласачите главна причина за поразот на ВМРО-ДПМНЕ?!

Локално - 16.10.2017

Зошто ВМРО-ДПМНЕ доживеа тежок пораз на овие шестите по ред локални избори? Како партијата ги загуби дури и оние општини кои важеа за традиционални бастиони? Пресликувањето на ситуацијата од изборите во 2008, кога СДСМ беа катастрофалниот губитник, ...

ВМРО-ДПМНЕ ја снема и од интернет, по дебаклот на изборите

Либертас - 16.10.2017

По исходот од вчерашните локални избори, на кои СДСМ извојува убедлива победа во повеќе од 40 општини уште во првиот круг, денеска целосен молк од ВМРО-ДПМНЕ, која доживеа тежок пораз. На официјалната интернет-страница на ВМРО-ДПМНЕ нема објави ...

(ВИДЕО) Кекеновски: Дебаклот е на Никола Груевски, ќе собереме сила да го тргнеме од ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 16.10.2017

Подолго време апелирам до совесното членство на ВМРО-ДПМНЕ дека партијата на чело со Груевски оди во една насока од која што нема враќање, што значи дека оди во една длабока провалија од која ќе требаат многу години за да ја вратиме партијата на ...

ТОТАЛЕН ДЕБАКЛ: ВМРО ДПМНЕ води само во Илинден, Пробиштип, Новаци, Петровец, Зрновци

Sky - 16.10.2017

Од 60,59% пребројани гласови во ДИК, ВМРО-ДПМНЕ извесно е дека ги задржува градоначалниците во само неколку општини и тоа Илинден, Пробиштип, Петровец, Зрновци и Новаци. ВМРО-ДПМНЕ засега води и во општините Гази Баба, Сопиште, Кавадарци, Прилеп… ...

Србов: ВМРО-ДПМНЕ убедливо води во повеќе општини

Скопје инфо - 16.10.2017

ВМРО-ДПМНЕ води во повеќе општини, изјави Никола Србов на прес-конференција во штабот на партијата, без да прецизира во кои општини победил нивен кандидат. Тој рече дека ќе ги соопштат резултатите кога ќе бидат сумирани.

Голем пораз на ВМРО-ДПМНЕ – ги загубија традиционалните бастиони

Точка - 16.10.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги загуби и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. Апсолутен победник на изборите е владејачката СДСМ која победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.