TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со „осмиот играч“ - публиката, до успех на ЕП во Србија

Deutsche Welle - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија. На ЕП 2012 учествуваат шеснаесет европски селекции.

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

24 Вести - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Р.С.Европа - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Ракометната еуфорија започна!

Оn.net - 15.01.2012

Ракометната еуфорија почна да ја тресе Македонија. Еуфоријата утрово преку граничниот премин Табановце се пренесе и во Србија.

Фаворизираната Шведска извлече нерешено со Македонија

Р.С.Европа - 15.01.2012

Македонската ракометна репрезентација одигра нерешено со фаворизираната Шведска 26:26 во првиот натпревар од ЕП во Србија. Салата Чаир во Ниш беше обоена во црвено-жолта боја.

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Вест - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Време е за ново спортско херојство

Екипа - 15.01.2012

Нема веќе чекање, шоуто може да почне. Ракометната треска што тивко тлееше во последните триесетина дена денеска се претвора во земјотрес со епицентар во Ниш, градот каде што македонската ...

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Екипа - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

Скаутинг: Шведска е добро снимена

Екипа - 15.01.2012

Сите се во Ниш, но ЕКИПА е секогаш чекор пред другите, па го пренесува директно од стручниот штаб на македонската ракометна репрезентација, скаутингот што е направен за селекцијата на Шведска.

Ако се „запалите“, графитот успеал!

Екипа - 15.01.2012

Графитите се пишуваат за да го „запалат“ народот и да пренесат некоја порака, а таа нема да биде пренесена ако не се „палиме“ што напишал некој нишлија, кој посакува неговото „дело“ да го има во ...

Се слуша од Ниш до овде: „Излези момче...“

Екипа - 15.01.2012

Тотална окупација на Ниш од македонските фанови. Каде и да погледнете, се е црвено-жолто, а се чувствувате возвишено затоа што од сите страни ечи „Излези момче, право на тераса...

Ракометарите против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Утрински - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија Првата фаза од ЕП во групата ...

Навивачка атмосфера на Табановце

Телма - 15.01.2012

Навивачка атмосфера на граничниот премин Табановце. Опремени со знамиња, капи, шалови и други навивачки реквизити, илјадници граѓани од сите делови на Македонија се упатија кон Ниш, каде што ...

Македонија - Шведска 26:26

Телма - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација со нерешен резулат (26:26) вечерва го заврши натпреварот против селекцијата на Шведска на стартот на Европското првенство во Србија.

Нова провокација од Србија

СуперСпорт - 15.01.2012

Еуфоријата за почетокот на ЕП расте, но растат и процокациите кои ги покажуваат дел од Србите. Денес улиците во Ниш осамнаа со пораката “Македонија е српска земја“, вакви графити имало и на влезот во ...

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Алфа - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Спортски - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

Нема слободни соби во Ниш

СуперСпорт - 15.01.2012

Речиси сите хотели во Ниш се пополнети за шампионатот на Европа, а слободни места има уште во “Амбасадор“, изјавено е од Туристичката огранизација Ниш.

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Спортски - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Ракометарите во Ниш како дома

Н.Македонија - 15.01.2012

На час и половина пред почетокот на натпреварот помеѓу Македонија и Шведска на Европското првенство(ЕП)во Србија, кое денеска започна во градот Ниш, каде Македонија ќе ги игра прелиминарните ...

Македонски навивачи го окупираа Ниш

Алфа - 15.01.2012

Повеќе од 5000 македонски навивачи денеска ги запоседнаа улиците на Ниш - градот каде ракометарите на Македонија, ќе го играат првиот натпревар со шведската репрезентација.

На граничниот премин како на трибина

Алфа - 15.01.2012

На граничниот премин како на трибина… Славеничката атмосфера ги понесе навивачите уште не излезени од државата… Знамиња и навивачки реквизити го преплавија Табановце уште утрината.

Македонија-Шведска заврши нерешено

Идивиди - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација со нерешен резултат (26:26) вечерва го заврши натпреварот против селекцијата на Шведска на стартот на Европското првенство во Србија.

Бод за почеток

Алфа - 15.01.2012

Освоен е првиот бод на Европското ракометно првенство. Македонија одигра нерешено 26:26 на премиерниот натпревар во Ниш против Шведска што остава надеж за пласман во вториот круг.

Графити во Ниш - Македонија е српска земја

+инфо - 15.01.2012

„Македонија е српска земja“ - графити со оваа содржина ги пречекаа Македонците, кои вчера и утрово пристигнаа во српскиот град Ниш, каде Македонија во рамки на Европското ракометно првенство вечерва ...

Големото знаме доби зелено светло во Ниш

+инфо - 15.01.2012

И покрај првичната забрана, издејствувана е отстапка од организаторот на ракометното ЕП, кое денеска стартува во Србија, државните знамиња без разлика на димензиите, да можат да бидат внесени во ...

Вечерва стартува ракометната еуфорија!

+инфо - 15.01.2012

Со вечерашниот дуел против Шведска (19,30 ч.) македонската ракометна репрезентација ги започнува настапите во групата Б во Ниш на Европското првенство во Србија.

Македонија против Шведска низ слики (фото + видео)

+инфо - 15.01.2012

Македонија првиот натпревар против Шведска на Европското првенство во Ниш, Србија го одигра како на домашен терен. Салата „Чаир“ беше исполената со македонски навивачи, а во црвено-жолтиот амбиент од ...

Машката ракометна репрезентација со нерешен резултат против селекцијата на Шведска

Сител - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација со нерешен резулат (26:26) вечерва го заврши натпреварот против селекцијата на Шведска на стартот на Европското првенство во Србија.

Машката ракометна репрезентација со нерешен резултат против Шведска

МРТ - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација со нерешен резултат (26:26) вечерва го заврши натпреварот против селекцијата на Шведска на стартот на Европското првенство во Србија.

Македонците во Ниш се пречекуваат со графити „Македонија е српска земја“

Канал5 - 15.01.2012

Графити со содржина „Македонија е српска земја“ ги пречекуваат македонските навивачи во Ниш. Српските националисти топлото добредојде решија да го заменат со уште една провокација обидувајќи се да ги ...

Големото македонско знаме ќе се развиори на трибините:

Вечер Прес - 15.01.2012

ЗАБРАНАТА НА ЕХФ НЕ ВАЖИ ЗА МАКЕДОНСКИТЕ НАВИВАЧИ во Чаир Забраната за венесување на големи знамиња во салата "Чаир" во Ниш, што ја донесе Европската ракометна федерација (ЕХФ), нема да важи за ...

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Сител - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

Река македонски навивачи во поход кон Ниш

Канал5 - 15.01.2012

Илјадници македонски навивачи со знамиња, шалови и капи во државните бои од утрово тргнаа во поход кон Ниш каде што ќе го следат воведниот меч од европското првенство на македонските ракометари.

Ниш обоен во црвено жолта боја- по улиците ечи „Излези момче“

Канал5 - 15.01.2012

Ниш е обоен жолто црвено боја. Градот е преполн со македонски навивачи, а пристигна и македонската фаланга. По улиците и кафулињата ечи „Излези момче“.

Ракомет ќе се гледа на плоштадот Македонија

Сител - 15.01.2012

Македонија повторно ја фати навивачка еуфорија. Граѓаните кои не успеаја да отпатуваат за Ниш и во живо да ги бодрат нашите ракометари, подготвени за вечерашниот натпревар Македонија - Шведска.

Македонија се судира со четирикратниот европски првак, Чешка ја изненади Германија!

Канал5 - 15.01.2012

Неочекуван резултат на отварањето на првенството во Србија се случи на отварањето и тоа во наша група во Ниш каде што Чешка ја совлада фаворизираната Германија.

ВИДЕО: На час пред почетокот- еуфоријата во Ниш кулминира

Канал5 - 15.01.2012

Еуфоријата полека кулминира во Ниш. Македонските навивачи еден час пред почетокот на натпреварот почнаа да ја полнат салата Чаир која има капацитет од околу 4 илјади гледачи.

Нерешено против Шведска- навивачите во Ниш слават како за победа

Канал5 - 15.01.2012

Навивачите беа осмиот играч на македонската репрезентација вечерва против четирикратниот европски шампион. Салата Чаир која беше обоена во црвено ечеше, а ракометарите добиваа поддршка како да се ...

Инвазија на Ниш!

Вечер Прес - 15.01.2012

Преку 4.500 македонски граѓани, во најголем број навивачи кои одат да ја бодрат македонската ракометна репрезентација во Ниш, вчера до 13 часот влегле во Србија, информираат од граничниот премин ...

"Црвено-жолтите" во рајот на Ниш

Вечер Прес - 15.01.2012

Сите репрезентации се сместени во истиот хотел, но ние сме во еден друг дел, каде што е многу мирно, можам да кажам како во рај, вели Наумче Мојсоски По несаканиот инцидент во Смедерево на ...

Карабатиќ со три татковини

Вечер Прес - 15.01.2012

Жалам што не играме во Ниш, таму би бил како дома, вели родениот нишлија, кој е Србин по мајка, а Хрват по татко Никола Карабатиќ е француски спортски херој, меѓутоа подеднакво го привлекува ...

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Точка - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

Во еден глас за нашите ракометари, вечерва против Шведска!

Точка - 15.01.2012

Вечерва со почеток од 19 часот и 30 минути македонската машка ракометна репрезентација ќе игра против селекцијата на Шведска со што ќе ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Македонците во Ниш ги дочекаа графити “Македонија е српска земја“

Точка - 15.01.2012

Иако се најавуваше дека присуството на македонските навивачи во Ниш на ЕП во ракомет што почнува вечерва нема да биде дочекано на нож од српските националисти, сепак, на влезот во Ниш, низ улиците, ...

Над 4.000 навивачи ќе ја бодрат Македонија во Ниш

Курир - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

ЕП во Србија ќе биде отворено со огномет

Курир - 15.01.2012

Почетокот на Европското првенство во ракомет денес ќе биде свечено најавен за огномет на местата каде во последните 100 дена се одбројуваше стартот, во сите четири града домаќини во Србија.

Вечерва започнува македонската ракометна одисеја

Press24 - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Во еден глас за нашите ракометари, вечерва против Шведска!

Нетпрес - 15.01.2012

Вечерва со почеток од 19 часот и 30 минути македонската машка ракометна репрезентација ќе игра против селекцијата на Шведска со што ќе ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Нетпрес - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

ФОТО: Салата во Ниш подготвена за „фалангата“

Курир - 15.01.2012

На само неколку часа пред стартот на натпреварите од групата Б во рамките на ЕП во ракомет кое денес започнува во Србија, според фотографиите поставени на официјалната Фејсбук страна на спортскиот ...

Македонските ракометари вечерва против Шведска

eReporter - 15.01.2012

Ракометната репрезентација на Макаедонија вечерва ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство што се одржува во Србија, а за свој противник ја има репрезентацијата на Шведска.

„Балкан-хендбол“: Македонците ретко губат пред полна сала

Курир - 15.01.2012

Во најавата на првото коло од групата Б на ЕП во Србија, ракометниот портал „Балкан-хендбол“ смета дека преполната сала „Чаир“ во Ниш може да ги „сруши“ фаворизираните Швеѓани.

Графит во Ниш: „Македонија је српска земља“

Sky - 15.01.2012

На самиот влез во Ниш, низ улиците но и на само 20 метри од салата Чаир македонските навивачи и ракометната репрезентација беа непријатно изненадени од графитот „Македонија је српска земља“ пренесе ...

Македонија е српска земја- графити во Ниш

Курир - 15.01.2012

Македонците кои отпатуваа во Ниш беа пречекани со графити „Македонија је српска земља“, пренесе порталот mkd.mk. ФОТО: mkd.mk -На неколку места во Ниш, од кои на влезот, низ улиците, но и на само 20 ...

Македонците во Ниш ги дочекаа графити “Македонија е српска земја“

Нетпрес - 15.01.2012

Иако се најавуваше дека присуството на македонските навивачи во Ниш на ЕП во ракомет што почнува вечерва нема да биде дочекано на нож од српските националисти, сепак, на влезот во Ниш, низ улиците, ...

Македонските ракометари против Шведска на стартот на ЕП во Србија

Таратур - 15.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација вечер со почеток од 19 часот и 30 минути против селекцијата на Шведска ги стартува настапите на Европското првенство во Србија.

Ниш со скара и македонска музика ги дочека нашите навивачи

Таратур - 15.01.2012

Ниш подготвено го чека секој Македонец деновиве на Европското ракометно првенство свесен дека нашите навивачи се тие кои го носат духот на едно големо европско натпреварување.

"Балкан-хендбол": Македонските ракометари ретко губат пред полна сала

Sky - 15.01.2012

Ракометниот портал "Балкан-хендбол" смета дека преполната спортска сала "Чаир" во Ниш може да ги "уништи" фаворизираните Швеѓани.

Спортската сала "Чаир" во Ниш подготвена за вечерашниот натпревар (фото)

Sky - 15.01.2012

Остануваат неколку часа до стартот на натпреварите од групата Б во рамките на ЕП во ракомет кое денес започнува во Србија. Спортскиот комплекс "Чаир" во Ниш подготвен за почеток на натпреварите.

Навивачка еуфорија на граничниот премин "Табановце"

Sky - 15.01.2012

Славеничката атмосфера ги понесе Македонските навивачи кои денеска масовно се упатуваат кон Ниш со цел да ја подрат нашата репрезентација на синоќешниот натпревар со Шведска.

Ниш во наредните две недели ќе биде окупиран од Македонските навивачи

Sky - 15.01.2012

Градот на ракометот Ниш со рекорден број на Македонски навивачи. Според надлежните пополнети се сите хотелски капацитети а во градот се бара и место повеќе за сместување.

Ракометарите храбро се борат

Курир - 15.01.2012

По триесет минути игра во салата Чаир во Ниш, Македонија има еден гол негатива во натпреварот против селекцијата на Шведска.

Македонија – Шведска нерешено 26:26

eReporter - 15.01.2012

Македонските ракометари вечерва изиграа нерешено против Шведска на првиот натпревар од Европското првенство во Србија. Натпреварот Македонија – Шведска одигран во Ниш заврши со резултат 26:26, со што ...

Македонија - Шведска нерешено!

Sky - 15.01.2012

Со резултат 26:26 македонските ракометари одиграа нерешено против репрезентацијата на Шведска на премиерниот настап на Европското првенство во Ниш.

Литванија на колена, Ниш е следен!

Inpress - 15.01.2012

Ниш, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) На крилата на фантастичниот успех на нашите кошаркари постигнат во Литванија, македонската спортска јавност со големи очекувања од нашите најдобри ракометари кои од ...

Македонците во Ниш ги дочекаа графити „Македонија е српска земја“

Inpress - 15.01.2012

Скопје, 15. јануари 2012 (ИНПРЕС) На неколку места во Ниш, од кои на влезот, низ улиците, но и на само 20 метри од салата „Чаир“ македонските навиваши и репрезентативците ги пречекаа графити ...

Навивачите на време да се појават во салите

Р.С.Европа - 14.01.2012

Ракометниот сојуз на Србија денекса ги повика навивачите да дојдат еден час пред почетокот на отварањето на Европското првенство, за да не се ствара застој на влезовите.

Големото знаме сепак ќе се вее!

Оn.net - 14.01.2012

Македонската навивачка армија ја извојува првата победа во Ниш. Големото македонско знаме доби дозвола од организаторите да се вее на натпреварите на нашата репрезентација! И покрај тоа што пред ...

Македонската инвазија почна: На граница има колона „од овде до Ниш“

Екипа - 14.01.2012

Стотици македонски автомобили, автобуси, наредени се на македонско-српската граница, чекајќи да бидат пропуштени на патот кон посакуваната спортска дестинација - Ниш.

Тргнете порано за Ниш, избегнете го „хаосот“ на граница

Екипа - 14.01.2012

Македонската инвазија на Ниш почна денеска, а не требаше да мине многу време за да се воочат проблемите со кои што ќе се соочат нашите спортски фанови за да стигнат до својата посакувана дестинација.

Правилата на ЕХФ не важат за големото македонско знаме, ќе добие влезница за Чаир!

Екипа - 14.01.2012

Македонските фанови ќе добијат дозвола да го внесат големото македонско знаме кое може да ја покрие целата трибина, на утрешниот прв меч на ЕП во Србија против селекцијата на Шведска.

Вардар про го испроба теренот во „Чаир“, погоден е за триумф над Шведска

Екипа - 14.01.2012

Составот на Вардар про, без репрезентативците, денеска одигра пријателски натпревар во салата „Чаир“ против Железничар Ниш (31-31).

РФМ апелира на пат кон Ниш да се тргне порано

Телма - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) поради големата заинтересираност на македонските навивачи да пристигнат во Ниш и да ги бодрат нашите ракометари апелира кон Србија да тргнат рано наутро за ...

Нашите ракометари отпатуваа за Ниш

Дневник - 14.01.2012

Нашата ракометна репрезентација денеска попладневео замина за Ниш, каде во недела ги имаат првиот натпревар на Европското првенство што се одржува во Србија.

Ракометарите пристигнаа во Ниш

СуперСпорт - 14.01.2012

Ракометарите стигнаа во Ниш Ракометната репрезентација на Македонија стигна во Ниш и го изврши првиот тренинг во салата “Мика Антиќ”, фан зоната на Македонија е сместена во студентскиот центар кај ...

Фалангата тргнува во јануарски поход

Н.Македонија - 14.01.2012

Старо, младо, машко и женско кон Ниш тргнало... Сеедно дали со билети или без нив, илјадници македонски навивачи ќе се упатат кон север за да ја бодрат ракометната репрезентација што својот поход на ...

Апел од РФМ до навивачите да тргнат кон Ниш рано наутро

Дневник - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) поради големата заинтересираност на македонските навивачи да пристигнат во Ниш и да ги бодрат нашите ракометари апелира кон Србија да тргнат рано наутро за ...

РФМ: Навивачите да тргнат кон Ниш рано наутро

Н.Македонија - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) поради големата заинтересираност на македонските навивачи да пристигнат во Ниш и да ги бодрат македонските ракометари, апелира кон Србија да тргнат рано ...

Сите патишта водат кон Ниш

Алфа - 14.01.2012

Дел од македонските навивачи уште денеска побрзаа да стигнат во Србија, за да се подготват за утрешниот натпревар Македонија-Шведска.

Македонските навивачи ќе смеат да го внесат огромното државно знаме

Дневник - 14.01.2012

Државните знамиња на Македонија со било кои димензии ќе можат да бида внесени во салата Чаир во Ниш кога ќе игра нашата репрезентација на Европското првенство во ракомет.

Големото македонско знаме сепак ќе биде на трибините во Ниш, домаќинот даде дозвола

СуперСпорт - 14.01.2012

Фановите на Македонската ракометна репрезентација сепак ќе го внесат големото македоско знаме на трибините во салата “ Чаир” во Ниш утре за време на натпреварот со Шведска.

Ракометна еуфорија во Македонија

Алфа - 14.01.2012

На неполни 24 часа пред почетокот на Европското ракометно првенство во Србија во македонскиот табор владее одлична атмосфера.

Ракометарите стасаа во Ниш, доаѓаат и македонските фанови

+инфо - 14.01.2012

Македонската ракометна репрезентација вчера пристигна во Ниш, а попладнето го одржале и првиот тренинг во пресрет на утрешниот дуел со четирикратниот европски првак Шведска на стартот од ЕП 2012 во ...

Ако сакате во Ниш, тргнете со време!

+инфо - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги советува сите фанови кои во живо сакаат да ги бодрат репрезентативците на утрешниот дуел против Шведска во Ниш, да тргнат утре рано наутро, за да ги ...

Железничар и Вардар про го тестираа „Чаир“

+инфо - 14.01.2012

Ракометарите на Железничар од Ниш и на македонскиот вицепрвак Вардар про одиграа пријателски меч во салата „Чаир“ во Ниш, кој заврши со резултат 31-31 (16-14).

Македонската инвазија почна: На граница има колона „од овде до Ниш“

Сител - 14.01.2012

Стотици македонски автомобили, автобуси, наредени се на македонско-српската граница, чекајќи да бидат пропуштени на патот кон посакуваната спортска дестинација - Ниш.

РФМ апелира до навивачите да тргнат кон Ниш рано наутро

МРТ - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) поради големата заинтересираност на македонските навивачи да пристигнат во Ниш и да ги бодрат нашите ракометари апелира кон Србија да тргнат рано наутро за ...

Победа против Шведска отвора врата за предолипискиот турнир

Канал5 - 14.01.2012

На неполни 24 часа пред стартот на ракометното европско првенство, почна македонската инвазија на Ниш. Нашата репрезентација утре ги почнува битките за забележителен пласман на континенталниот собир.

Гужви на Табановце- само денеска границата ја минале 3.500 патници!

Канал5 - 14.01.2012

Зголемена фреквенција на граничниот премин Табановце. Во пресрет на Европското ракометно првенство во Ниш македонската полиција отвори дополнителни три ленти за излез од земјата.

Ракометарите пристигнаа во Ниш

Курир - 14.01.2012

Македонските ракометари пристигнаа во Ниш, каде што утре ги очекува настап на ЕП во Србија. Македонската селекција е во групата „Б“ и за противници ќе ги има репрезентациите на Шведска (недела), ...

На граница има колона „од овде до Ниш“

Курир - 14.01.2012

Започна македонската инвазија на Ниш. Голем број на автомобили и автобуси чекаат на македонско-српската граница да бидат пропуштени кон дестинацијата која во моментов ја посакуваат речиси сите ...

РФМ: Тргнете кон Ниш рано наутро

Курир - 14.01.2012

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) поради големата заинтересираностна македонските фанови да пристигнат во Ниш и да ги бодрат нашите ракометари ја информира и апелира до јавноста во Ниш да се ...

Тргнете на време за ракометот во Ниш

eReporter - 14.01.2012

Ракометна Федерација на Македонија извести дека и денеска има гужва на граничниот премин Табановце - Прешево, а за утре се очекува уште поголем број на возила и патнички автобуси.

Големото македонско знаме ќе се вее во Ниш!

Курир - 14.01.2012

Во текот на натпреварите на македонската ракометна репрезентација за време на Европското првенство во Србија, македонски знамиња со било кои димензии ќе може да се веат на трибините во салата „Чаир“ ...

Големото македонско знаме ќе се вее во Ниш

Sky - 14.01.2012

Македонски знамиња од било кои димензии ќе може да се веат во салата „Чаир“ во Ниш, за време на натпреварите на македонската ракометна репрезентација во Европското првенство во Србија.

Водич за навивачи на Европското првенство во ракомет

Вест - 13.01.2012

Ниш е на само 200 километри од Скопје, а тоа значи лесно и релативно евтино стигнување. До сега сме немале поблиску Европско првенство.

Ракометарската репрезентација замина за Ниш

Н.Македонија - 13.01.2012

За нашата репрезентација ова ќе биде второ учество на Европско првенство Македонските ракометари попладнево заминаа за Ниш, каде од недела ги очекува настап на Европското првенство во Србија.

Хендбол-планет: Македонија 12. на ЕП, златото за Франција!

+инфо - 13.01.2012

Ракометниот портал „Хендбол-планет“ во својата прогноза предвидува дека македонската ракометна репрезентација ќе го освои 12. место на претстојното Европско првенство во Србија.

Македонската ракометна репрезентација отпатува за Ниш

Сител - 13.01.2012

Македонските ракометари попладнево заминаа за Ниш, каде од недела ги очекува настап на Европското првенство во Србија. Македонската селекција е во групата „Б“ и за противници ќе ги има ...

Викинзите први на мегдан

Вечер Прес - 13.01.2012

Репрезентативците на Македонија, во оптимистичка атмосфера, утревечер во групата Б, во Ниш, во првиот натпревар ќе игра против Шведска, една од најтрофејните европски селекции, со желба да направи ...

Ниш подготвен за „македонската фаланга“

Курир - 13.01.2012

Само уште два дена останаа до почетокот на Европскиот шампионат за ракометарите, но веќе е јасно дека Србија како и многу пати до сега ќе биде одличен организатор и оти во текот на наредните две ...

ЕП 2012-Група Б: Во Ниш како дома

Курир - 13.01.2012

Очите на македонската јавност следната недела ќе бидат свртени кон Ниш, каде нашите најдобри ракометари во конкуренција на Шведска, Чешка и Германија ќе бркаат пласман во следната рунда.

Ниш без навивачка атмосфера, вечер ќе се прославува Стара Нова година

Макфакс - 13.01.2012

Во Ниш речиси и да не владее некаква еуфорија, на неполни два дена од стартот на Европското ракометно првенство во машка конкуренција, каде ќе се натпреварува и репрезентацијата на Македонија.

Македонските ракометари подготвени за успех во Србија

Deutsche Welle - 12.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација е максимално подготвена за настапот на Европското првенство кое стартува в недела (15.01) во четири градови во Србија.

Македонската репрезентација подготвена за настапите на ЕП во Србија

24 Вести - 12.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација е максимално подготвена за настапот на Европското првенство кое стартува в недела во четири градови во Србија.

Следната ваква фотка, со медал на гради во влада

Екипа - 12.01.2012

Подготовките завршија, време е за завршно фотографирање пред утрешното заминување за Србија. Вратете ни се со медал, па следната ваква фотка нека биде за прием во владата.

Финална глазура пред Ниш

Утрински - 12.01.2012

Лазаров и Димовски заздравуваат од повредите и имаат зелено светло за настап на ЕП во Србија Македонската ракометна репрезентација ги привршува подготовките за Европското првенство во Србија, ...

Вториот круг прва цел на ракометарите

Утрински - 12.01.2012

Лазаров нишани на СП 2013 во Шпанија, Михајловски на пласман до осмо-деветто место на Европското првенство Пласманот во вториот круг на претстојното Европско првенство во Србија е првенствена цел на ...

Лазаров сместен меѓу ѕвездите

Дневник - 12.01.2012

Секоја репрезентација што настапува на Европското ракометно првенство во Србија има барем по една ѕвезда која е идол на младите, пример за углед, а меѓу 10-те најпознати е и нашиот Kирил Лазаров.

Спортски центар “Чаир“ - Ниш

СуперСпорт - 12.01.2012

На 15. Јануари започнува ЕП во ракомет во Србија, каде учество ќе земе и македонската ракометна репрезентација. Македонија е во групата “Б“ заедно со Германија, Шведска и Чешка.

Европското првенство во Србија од А до Д

Идивиди - 12.01.2012

Од почетокот на Европското првенство во ракомет кое од 15 до 29 јануари ќе се одржи во Србија, не делат само уште 3 дена.

Македонската репрезентација подготвена за настапите на ЕП во Србија

Сител - 12.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација е максимално подготвена за настапот на Европското првенство кое стартува в недела во четири градови во Србија.

Македонската репрезентација подготвена за настапите на ЕП во Србија

МРТ - 12.01.2012

Македонската машка ракометна репрезентација е максимално подготвена за настапот на Европското првенство кое стартува в недела во четири градови во Србија.

Фан-зоната во Ниш подготвена за македонската фаланга

Вечер Прес - 12.01.2012

Таа е сместена во Студентскиот центар кај техничкиот факултет Многу македонски навивачи на ракометната репрезентација, кои не успеаја да набават билети за да ги гледаат натпреварите на ЕП во живо, ...

Подготвени за голем предизвик

Вечер Прес - 12.01.2012

На вчерашната прес-конференција во "Александар Палас" комплетниот наш состав, раководството и РФМ изразија голем оптимизам пред учеството на Македонија на ЕП, со желба да се пласираат во вториот круг ...

’Жикина династија’ во Ниш! Пијани пријатели се степаа на улица!

Таратур - 12.01.2012

Случаен минувач сними необичен инцидент во Ниш. Двајца прилично алкохолизирани пријатели се скараа во нивниот ’101’, а возачот сакаше да го исфрли својот пријател надвор од автомобилот, па имаше и ...

(Видео)Тепачка на пијани во Ниш: Изаџи маму ти е*ем

Sky - 12.01.2012

Работници во јавното претпријатие од Ниш неодамна се степале а нивната тепачка завршила на Јутјуб. Двајцата актери "мртви пијани" излегуваат од колата а потоа доаѓа до нивна меѓусебна пресметка.

Видео: Пијани Срби се тепаат на улица

Курир - 12.01.2012

Случаен минувач сними необичен инцидент во Ниш во Србија. Двајца работници под дејство на алкохол, започнале расправа во возило, а возачот пак сакал својот колега да го избрка надвор од автомобилот.

Педесетина нишки кафеани ги чекаат Македонците на Европското во ракомет

Вест - 11.01.2012

Ниш ќе биде рај за македонските навивачи кои ќе го преплават градот наредната недела поради настапот на најдобрите македонски ракометари на Европското првенство.

Видео: Пазете се, Македонците доаѓаат!

Екипа - 11.01.2012

Ги одбројуваме последните денови пред почетокот на Европското првенство во ракомет во Србија и македонската инвазија на Ниш. Погледнете го новото видео кое треба да го зголеми адреналинот.

Лазаров се повреди, но ќе игра во Србија

Утрински - 11.01.2012

Капитенот ќе мирува два-три дена поради истегнување на лигаментите на ногата Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров го повреди зглобот на ногата на вчерашниот претпладневен тренинг, но ...

Последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Кајгана - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29 јануари.

Македонските навивачи ќе треба да го „донесат“ ЕП во Ниш

Н.Македонија - 11.01.2012

Во Ниш не затекнавме ништо што дава до знаење оти таму за четири дена ќе се игра ЕП во ракомет, но жителите и организаторот нé уверуваат дека се подготвени да бидат добри домаќини Единствените ...

Вечер последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Кирилица - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш, на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29. јануари.

Каде е македонската Фан зона во Ниш?

Курир - 11.01.2012

Македонската Ракометна федерација денес соопшти дека во соработка со Ракометната федерација на Србија, градоначалникот на Ниш, како и останатите институции одредени се локациите каде верните навивачи ...

Последна контрола на ракометарите пред Еуро 2012

Макфакс - 11.01.2012

Македонската ракометна репрезентација, вечерва, ќе ја има последната контролна средба, пред заминувањето за Ниш, на Европското првенство, кое ќе се одржува од 15-29. јануари.

За Европското првенство во ракомет во Ниш и со воз

24 Вести - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

За Европското првенство во ракомет во Ниш и со воз

Вест - 10.01.2012

Ракометните фанови кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

Во Србија со 15 или со 17 избраници

Дневник - 10.01.2012

Дилемата на селекторот Звонко Шундовски пред заминувањето за Ниш, в петок, е колку ракометари да пријави за првиот круг, и дали покрај 16-те задолжително да носи и една резерва.

Дополнителни вагони за навивачите кои ќе одат во Ниш

Дневник - 10.01.2012

За време на Европското првенство во ракомет во Ниш, од Македонски железници најавија дека, во зависност од потребите, ќе додадат дополнителни вагони на редовната возна линија што сообраќа кон Србија.

За ЕП во ракомет во Ниш и со воз

Идивиди - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

На ракомет во Ниш и со воз

Н.Македонија - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници Како ...

За Европското првенство во ракомет во Ниш и со воз

Сител - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

На ЕП во ракомет во Ниш и со воз

Кирилица - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

Македонските ракометни фанови во Ниш да се воздржат од провокации

МРТ - 10.01.2012

Уште пет дена до почетокот на европското првенство во ракомет. Атмосферата на македонските навивачи веќе е загреана. Спортските фанови се подготвуваат за поддршка на нашите ракометари.

Во Ниш можете и со воз

Курир - 10.01.2012

Љубителите на ракометот кои сакаат да ги бодрат нашите ракометари на Европското првенство во ракомет во Ниш можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на „Македонски железници“.

И со возови ќе го освојуваме Ниш

Sky - 10.01.2012

Сите оние кои што ќе сакаат да ги бодрат нашите ракометари во Ниш на Европското првенство во ракомет можат да патуваат и со воз со користење на редовните возови на Македонски железници.

„Ли Нинг“ ги облече ракометарите

Екипа - 09.01.2012

Најдобрите македонски ракометари на Европското првенство во Србија ќе настапуваат во нови дресови од програмата на „Ли Нинг“.

На ЕП со три тапани, без големи знамиња!

Идивиди - 09.01.2012

ЕХФ во соработка со локалните организатори на шампионатот спакува "пакетче" со правила за фановите кои ќе патуваат во Србија, а кои се однесуваат на безбедноста и кодексот на однесување за време на ...

Ракометарите подготвени за победнички поход

Курир - 09.01.2012

Еуфоријата започна. Шест дена пред првиот натпревар на европското ракометно првенство, очекувањата и желбите се сплотени во едно. Ракометарите подготвени, навивачите во исчекување.