TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Tитаник“

24 Вести - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Алсат-М - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација одлучува за жалбите на обвинетите во случајот Титаник

Нова ТВ - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да одлучи за жалбите на Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиноски и Мартин Протоѓер, сите обвинети во случајот Титаник. Во петокот на јавна седница пред судиите Лилјана Ивановска Шопова, ...

Апелација утре ќе ги соопшти одлуките по жалбите на СЈО

Алсат-М - 23.07.2017

Иако денеска истакуваат 48 – те часа во кои Апелациониот суд треба да донесе одлуки по жалбите на врвот на ВМРО ДПМНЕ да им се вратат пасошите, од судот информираа дека одлуките ќе и бидат достапни на јавноста дури утре.

Апелација решава за притворите на Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

24 Вести - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и Протуѓер ќе одат во притвор како што бара СЈО или ќе им бидат вратени пасошите, потвдуваат од ...

Апелација ги потврди решенијата на Кривичен: Груевски, Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протугер остануваат без ...

24 Вести - 23.07.2017

Екс премиерот и неговите соработници остануваат без пасошите, вака одлучил Апелациониот суд кој доцна попладнево соопшти дека по разгледување на жалбите на екс премиерот, Никола Груевски и неговите партиски соработници поранешниот министер за ...

Груевски останува без пасош

Телма - 27.09.2017

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, останува без пасош. Вака одлучи Кривичниот совет во Основниот суд Скопје 1, отфрлајќи го барање то на Груевски за укинување на мерките за претпазливост.

Апелација ги одби жалбите на СЈО: Нема притвор за Груевски

Нова ТВ - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“. Фотографија: НОВАТВ, Груевски сече роденденска торта за партискиот роденден 2017 Судот не им даде притвори, а ...

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Р.С.Европа - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

ТВ21 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Денеска Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

+инфо - 23.07.2017

Апелацискиот суд досега ги одби сите поднесени жалби на решенијата на Кривичниот суд во врска со предметите на СЈО. Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за ...

Апелација: Груевски, Јанкуловска и Јанакиески остануваат без пасоши!

ТВ21 - 23.07.2017

Апелациониот суд ја потврди одлуката на првостепениот суд со што ги отфрли жалбите на СЈО и на обвинетите во случајот Титаник. Информацијата ја потврдија од судот, а одлуката ќе биде објавена утре.

СЈО одговори на жалбите за притворите – Давидовиќ: Судовите имаат „специјален третман“ кон СЈО

ТВ21 - 23.07.2017

Специјалното обвинителство одговорило на жалбите за притвор на Горан Грујевски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски на кои Апелациониот суд им определи притвор. По скоро десетдневното префрлање на одговорноста, петчлениот совет од Врховниот суд е ...

Апелација ги одбила жалбите за „Титаник“

Канал5 - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одбил како несоновани поднесените жалби за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности, објавија вечерва дел од медиумите, повикувајќи се на извори во ...

Апелација денеска треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“, какви мерки ќе има за Груевски и сопартијците?!

Либертас - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација одлучува за обвинетите во „Титаник“

Макфакс - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Канал5 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

А1 On - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација ги одби жалбите и на СЈО и на обвинетите

Сител - 23.07.2017

Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“, како и на обвинетите во овој случај за да им бидат вратени патните исправи Судот не им даде притвор, а ги ...

Апелација денеска треба да одлучи за притворите за Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Протоѓер, Божиновски

Фокус - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Политички притисоци врз Апелација да одлучува по желба на СЈО за „Титаник“

Алфа - 23.07.2017

Засилен притисок од власта врз судиите да одлучат по мерка на СЈО. Во пресрет на одлуката на Апелацискиот суд за случајот Титаник кој треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд екдспертската јавно ...

Апелација одлучи: Нема притвор за раководството на ВМРО-ДПМНЕ, но сепак остануваат без пасоши

Фокус - 23.07.2017

Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер нема да одат во притвор, но и понатаму ќе останат без своите пасоши. Ова е официјалната одлука, која денеска ја донесе Апелациониот суд.

Апелација одлучи – нема притвор за Груевски и соработниците, ама остануваат без пасоши

Либертас - 23.07.2017

Скопскиот Апелациски суд ги одбил сите жалби за случајот „Титаник“, и на обвинетите кои се жалеа за одземените пасоши, но и на Специјалното јавно обвинителство кое бараше одредување мерка притвор.

Апелација ќе ги објави решенијата по жалбите за „Титаник“

Press24 - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација ги одби жалбите на СЈО...

Н.Македонија - 23.07.2017

Апелација ги одби жалбите на СЈО Судот не им даде притвори, а ги одби и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите. На слобода, но без пасоши остануваат поранешниот премиер и актуелен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешната ...

Конформистичка и политичка одлука на Апелација: Се отфрлаат барањата за притвори на СЈО, но и барањата на одбраната за ...

Курир - 23.07.2017

Медиумите под контрола на СДСМ објавуваат дека скопска Апелација веќе донела одлука со која останува на сила одлуката на првостепениот суд за одземање на патните исправи во случајот „Титаник“ како мерка на претпазливост.

Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Протоѓер, Божиновски останаа само без пасоши одлучи Апелација

Сведок - 23.07.2017

Скопска апелација ги одбила жалбите на раководството на ВМРО ДПМНЕ обвинето од СЈО за „злосторничко здружување, злоупотреба на пари за изборна кампања и повреда на вољата на гласачите“ во предметот познат како „Титаник“.

Апелационен суд одлучува за жалбите од случајот „Титаник“

Слободен Печат - 23.07.2017

Обвинетите во случајот на СЈО „Титаник“ тврдат дека одредените мерки се престроги, додека пак од Специјалното обвинителство остануваат на ставовите дека бараат притвор, пишува Мета . Апелациониот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите ...

Апелација одлучува по жалбите во случајот „Титаник“ – СЈО бара притвори

Мета - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Стандард - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Апелација треба да се изјасни за жалбите за „Титаник“

Локално - 23.07.2017

Апелацискиот суд денеска треба да ги објави решенијата по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности.

Продолжуваат политичките притисоци врз апелација да одлучува по желба на СЈО – ќе успее ли судот да се одбрани?

Република - 23.07.2017

Брутален притисок врз судиите само да се уважат жалбите на СЈО, притисокот е со цел бесправно цело раководството на ВМРО-ДПМНЕ да биде ставено во притвор, експертската јавност со порака судиите трезвено да одлучуваат.

Брука за скопска Апелација, одлуките политички, а не правни

Република - 23.07.2017

Конформистичка и политичка одлука на скопска Апелација. Се отфрлаат барањaта за притвор на Специјалното јавно обвинителство, но и барањата на одбраната за враќање на пасошите. Ваквата информација први ја објавија медиумите под контрола на СДСМ.

Апелација решава за притворите на Груевски, Јанкулоска, Јанакиески

Локално - 23.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и Протуѓер ќе одат во притвор како што бара СЈО или ќе им бидат вратени пасошите, потвдуваат од ...

Апелација ги потврди решенијата на Кривичен: Груевски, Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протугер остануваат без ...

Бриф - 23.07.2017

Екс премиерот и неговите соработници остануваат без пасошите, вака одлучил Апелациониот суд кој доцна попладнево соопшти дека по разгледување на жалбите на екс премиерот, Никола Груевски и неговите партиски соработници поранешниот министер за ...

Апелациониот суд ги одби жалбите и на СЈО и на обвинетите

Нетпрес - 23.07.2017

Судот не им даде притвор, а ги одби и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите Апелацискиот суд ги одби сите жалби на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за определување притвор на обвинетите во предметот „Титаник“, како и на обвинетите во ...

Продолжуваат политичките притисоци врз апелација да одлучува по желба на СЈО – ќе успее ли судот да се одбрани?

Телевизија Нова - 23.07.2017

Брутален притисок врз судиите само да се уважат жалбите на СЈО, притисокот е со цел бесправно цело раководството на ВМРО-ДПМНЕ да биде ставено во притвор, експертската јавност со порака судиите трезвено да одлучуваат.

Груевски не оди во притвор, останува без пасош

Стандард - 23.07.2017

Судии од Апелациониот суд Скопје за Макфакс потврдија дека се одбиени жалбите на Специјалното јавно обвинителство за определување притвор за експремиерот Никола Груевски, поранешната-министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, поранешниот ...

Груевски сега е лидер на партија со одземен пасош

Фактор - 23.07.2017

Апелациониот суд по долго одлучување реши да ги одбие жалбите на Специјалното јавно обвинителство за притвори за обвинетите во предметот „Титаник“. Бидејќи не е изречена мерка притвор Апелациониот суд реши само да ја потврди одлуката за одземање на ...

Апелација ги одби жалбите во случајот „Титаник“ – нема притвор за Груевски

Мета - 23.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер, шефот на ...

Груевски, Јанкулоска, Јанакиески, Божиновски и Протуѓер остануваат без пасоши

еМагазин - 23.07.2017

Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Мартин Протоѓер нема да одат во притвор, но и понатаму ќе останат без своите пасоши. Ова е официјалната одлука, која денеска ја донесе Апелациониот суд, пишува “Фокус„.

Апелација одлучува за жалбите на Груевски и неговите најблиски функционери

24 Вести - 22.07.2017

Тројцата судии од Апелација, претседателката Лилјана Ивановска Шопова, Сафет Кадрии и Цветанка Периќ и денеска ги разгледуваат жалбите на поранешниот премиер Груевски и неговите соработници Јанакиески, Јанкулоска, Божиновски и Протуѓер.

Давидовиќ: Секој судија да има лична одговорност

Алсат-М - 22.07.2017

Секој судија за своето работење мора да има и лична одговорност, вели адвокатот Звонко Давидовиќ, коментирајќи ги одлуките на судовите по барањата на СЈО за притвор и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите.

Апелација ги одби жалбите на обвинетите за случајот „Титаник"

Канал5 - 22.07.2017

Иако дел од обвинетите во „Титаник“ жалејќи си ги побараа пасошите назад, Апелациониот суд им ги одби жалбите. По одлуката на второстепениот суд, седуммина обвинети од „Титаник“, остануваат без пасоши.

Груевски се спрема за избори, а не за бегство

Слободен Печат - 22.07.2017

Судиите не го прифатија барањето на Специјалното јавно обвинителство да им се одреди притвор на обвинетите за изборни измами во случајот „Титаник“, но не ја уважи ни нивната жалба да им ги врати пасошите што им ги одзеде Основниот суд Скопје 1, како ...

Давидовиќ: Секој судија да има лична одговорност

Локално - 22.07.2017

Секој судија за своето работење мора да има и лична одговорност, вели адвокатот Звонко Давидовиќ, коментирајќи ги одлуките на судовите по барањата на СЈО за притвор и жалбите на обвинетите да им се вратат пасошите, информира АлсатМ.

Притвор или слобода за врвот на ВМРО-ДПМНЕ: Каква судбина има македонскиот Титаник?

Фактор - 22.07.2017

Главната петорка од врвот на ВМРО-ДПМНЕ и обвинителите од СЈО ги вкрстија аргументите во Апелациониот суд. Специјалното јавно обвинителство бара притвор за обвинетите од случајот “Титаник“ – Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, ...

Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

Телма - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

(ФОТО) Груевски дојде во Апелација да си го бара пасошот

Нова ТВ - 21.07.2017

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска се појави во Апелацискиот суд каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на обвинетите во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности, на одлуката на Кривичниот суд за мерките на ...

Груевски на Апелација ќе си го бара пасошот, СЈО ќе бара притвор

Нова ТВ - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денес на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинетот на ...

Груевски дојде во Апелација

Алсат-М - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

24 Вести - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Груевски во Апелација: Продолжува политичкиот театар на СЈО

24 Вести - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

МВР се уште ги чека известувањата од судот

Телма - 21.07.2017

МВР засега не презема никакви активности за обвинетите од СЈО за кои судот веќе определи мерки, од забрана за контакти до притвор. Министерот Оливер Спасовски повторува дека ќе чека известување од судот за да види како ќе ги разделува сведоците на ...

СЈО бара притвор, Груевски вели дека нема да бега туку ќе се враќа на власт

Телма - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ги разгледуваше жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер ...

Судот и на Димовски не му го врати пасошот

+инфо - 21.07.2017

Илија Димовски во жалбата наведува дека не постои опасност од бегство, се јавувал на сите покани во СЈО. Судиите од скопска Апелација ја отфрлија жалбата и на Илија Димовски и го потврдија решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран ...

Протоѓер не дојде на суд оти се лекувал, тврди одбраната

МКД - 21.07.2017

Mартин Протоѓер, обвинет во случајот „Титаник“ на СЈО, не дојде денеска во Апелациониот суд Скопје поради здравствени причини. Според адвокатот, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја дознал мерката одземање на ...

Јавна седница на Апелацискиот суд за жалбите во случајот „Титаник“

Р.С.Европа - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денеска на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на кабинетот ...

Груевски подрани и прв дојде во Апелацискиот суд ФОТО

+инфо - 21.07.2017

СЈО воа случајот „Титаник" се жалеше на одлуката на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 со која на обвинетите место притвор, им беа определен Никола Груевски, поранешен премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ денеска прв се во појави на јавната ...

Миле Јанакиески во Апелацискиот суд за случајот „Титаник“

+инфо - 21.07.2017

Пред Апелацискиот суд каде се разгледуваат барањата на СЈО за притвор, претходно се појавија и Никола Груевски и Кирил Божиновски. Пред судиите на Апелацискиот суд и пред обвинителите на СЈО се појави и Миле Јанакиески, поранешниот министер за ...

Груевски и неговите соработници денес на јавна седница за жалбите за „Титаник"

МКД - 21.07.2017

Во Апелацискиот суд Скопје денес на јавна седница треба да се појават екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Мили Јанакиески, екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот шеф на кабинетот на ...

Протуѓер не дојде во апелација, се лекувал во воена болница во Будимпешта

+инфо - 21.07.2017

Протуѓер е на боледување и сега се наоѓа во Македонија, тврди одбраната. Во отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер, почна последната седница во Апелациониот суд за жалбите во „Титаник“. - Во моментот на подигнување од обвинителниот акт и приемот тој ...

Кирил Божиновски пред Апелацискиот суд

+инфо - 21.07.2017

Пред Кривичниот совет во Апелацискиот суд се разгледуваат жалбите за предметот „Титаник“ Кирил Божиновски од ВМРО - ДПМНЕ и обвинет во случајот “Титаник“ во моментов е на соочување со обвинителите на СЈО пред Апелацискиот суд.

Груевски прв дојде на јавната седница на Апелацискиот суд (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.07.2017

Прв на јавната седница во Апелацискиот суд Скопје за случајот „Титаник" дојде Никола Груевски, поранешен премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На денешната јавна седница се расправа по жалбите од Специјалното јавно обвинителство на неприфаќање на ...

Врвот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се соочи со СЈО пред Апелацискиот суд ФОТО

+инфо - 21.07.2017

Се очекува во судницата да се појават Груевски, Јанкуловска, Јанакиевски кои се осомничени во првиот предмет што го отвори СЈО за изборни измами Пред Кривичниот совет во Апелацискиот суд Скопје денес ќе се разгледуваат жалбите за предметот „Титаник“ ...

Одбраната на Груевски тврди дека е пробиен рокот за обвинение против него

Р.С.Европа - 21.07.2017

Одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, тврди дека СЈО го пробило рокот за поднесувањето на обвиненија за случаите Титаник, Тврдина и Таргет и затоа судот не треба да ги разгледува тие случаи.

Мартин Протуѓер: Треба едно десетина луѓе да се убијат во државава... АУДИО

+инфо - 21.07.2017

Тоа предизвика бура од коментари реакции и потсетување на прислушуваните разговори на Мартин Протуѓер со поранешната министерка Јанкулоска. Не престануваат реакциите на социјалните мрежи откако денеска одбраната на Мартин Протуѓер на седница на ...

СЈО бара притвор, Груевски и обвинетите сопартијци тврдат дека не се виновни и ветуваат дека нема да бегаат

Либертас - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ги разгледуваше жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд за обвинетите во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер ...

„Титаник“: СЈО бара притвор, одбраната укинување на мерките за претпазливост

Канал5 - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНе ...

Адвокатите на Груевски тврдат дека СЈО го поднело обвинението надвор од рокот – требало до 16:30 а не во 21 часот

Либертас - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ ...

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Кајгана - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Груевски во судницата се појави половина час порано

Макфакс - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжува со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. На денешното судење поранешниот премиер Никола Груевски се појави половина ...

Притворите за Груевски и Јанкуловска на разгледување во Апелација

Таратур - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

Апелациониот суд ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанкуловска, Јанакиески

Макфакс - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

Протуѓер не се појави во Апелација

Правдико - 21.07.2017

Обвинетиот во „Титаник“, Мартин Протуѓер не се појави на денешната расправа во Апелација по жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд. Според одбраната, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја ...

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

Правдико - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

(ВИДЕО) Груевски во Апелација: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам! А и каде би бегал во овој глобализиран ...

Либертас - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

ВИДЕО: Груевски пристигна во Апелација 30 минути порано

Либертас - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности, пренесе А1он .

И Илија Димовски останува без пасош, се жали дека нема да бегал

Фокус - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

А1 On - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Груевски дојде во Апелација, судот ќе ги разгледува жалбите за случајот „Титаник“

Фокус - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде во Апелациониот суд, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши, Апелација им ги одби жалбите

Либертас - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен, се лекувал во Будимпешта

Либертас - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Протоѓер не се појави во Апелација, го прекинал лекувањето во Будимпешта за да го достави пасошот

А1 On - 21.07.2017

Мартин Протоѓер не се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд. Адвокатот Тасевски го извести судот дека Протоѓер во моментот на подигнување на обвинението бил на лекување во Будимпешта.

Судиите од апелација ќе ги разгледуваат жалбите на СЈО за „Титаник”

Канал5 - 21.07.2017

Судиите од Апелациониот суд и денеска на пет одделни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случајот „Титаник“ за изборни нерегуларности.

ВИДЕО: Груевски пристигна 30 минути порано во Апелација

А1 On - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

Мартин Протоѓер не се појави во Апелација, бил на лекување

Фокус - 21.07.2017

Мартин Протоѓер , кој му беше шеф на кабинетот на поранешнит премиер Никола Груевски денеска не се појави на јавната расправа во Апелација, каде што се разгледува неговата жалба да му се врати одземениот пасош, но и жалбата на СЈО да му се одреди ...

Апелација не му го врати пасошот на Илија Димовски

Сакам да кажам - 21.07.2017

Апелациониот суд ја одби жалбата на Илија Димовски и не ја преиначи одлуката на Основниот суд Скопје 1 за одземање на пасошот и дипломатската исправа на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, кој е обвинет во предметот „Титаник“ на СЈО за кривичните дела ...

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски, останува без пасош

Макфакс - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен

Макфакс - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Груевски може да избега и со лична карта, тврди СЈО и бара апелација да му одреди притвор

Сакам да кажам - 21.07.2017

Обвинетиот Никола Груевски поседува на банкарските сметки 10 милиони денари, 46.000 евра и 7.000 швајцарски франци и закупени сефови, па оттаму може и со лична карта да ја напушти Македонија и да избега, тврди Специјалното обвинителство во жалбата ...

Протоѓер не дојде на суд оти се лекувал, кажа неговиот адвокат

Сакам да кажам - 21.07.2017

Мартин Протоѓер, обвинет во случајот „Титаник“ на СЈО, не дојде денеска во Апелациониот суд Скопје поради здравствени причини. Според адвокатот, тој, иако бил на лекување во унгарската воена болница, се вратил кога ја дознал мерката одземање на ...

„Титаник“: СЈО бара притвор, одбраната укинување на мерките за претпазливост

Сител - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Во Судот се разгледува жалбата на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНе ...

СЈО бара притвор,одбраната укинување на мерките на претпазливост

Канал5 - 21.07.2017

Обвинетите во „Титаник“ за изборни нерегуларности, си ги побараа пасошите назад. Специјалното јавно обвинителство за нив побара притвор. Апелационите судии на јавна седница ги разгледаа жалбите на одбраната и на СЈО.

Груевски тврди нема да бега, СЈО бара притвор...

Н.Македонија - 21.07.2017

Поранешниот премиер вели дека едвај чека да ја докаже својата невиност и оти планира да победи на локалните избори Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски тврди дека не планира да бега туку да победи на локалните избори и додава ...

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Тера - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Курир - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Протуѓер не се појави во Апелација...

Н.Македонија - 21.07.2017

Протуѓер не се појави во Апелација Обвинетиот во „Титаник“, Мартин Протуѓер не се појави на денешната расправа во Апелација по жалбите за мерктие за претпазливост изречени од Кривичниот суд.

Груевски дојде во Апелација - ќе се решава за жалбите за „Титаник“

Press24 - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

(Обновено) Груевски пристигна во Апелација...

Н.Македонија - 21.07.2017

Продолжуваат седниците во Апелација за „Титаник“ Денеска пред судиите во Апелацискиот суд ќе продолжат седниците по жалбите за мерките за претпазливост изречени во предметот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, се лекувал од блага депресија во Будимпешта

Сведок - 21.07.2017

Во отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер, поранешен шеф на кабинетот на екс премиерот Груевски почна последната седница во Апелацискиот суд за жалбите во „Титаник“. - Во моментот на подигнување од обвинителниот акт и приемот тој беше на лекување во ...

Илија Димовски остана без пасош, заедно со Тони Трајковски и Билјана Бришковска

Сведок - 21.07.2017

Пратеникот Илија Димовски, екс директор на Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, градоначалникот на Гази Баба и екс заменик министерката за правда остануваат без пасошти. Тие нема да одат во притвор, но во текот на судењето ќе им важат мерките на ...

Апелациониот суд ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанкуловска, Јанакиески

Точка - 21.07.2017

На седум едноподруго јавни седници, тројца судии на скопска Апелација ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами. Кривичниот совет денеска ќе одлучува за слободата на лидерот на ...

Апелација ги одби жалбите на Димовски и Трајковски – остануват без пасоши

Позитив.мк - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот, јавува „Макфакс“.

Апелација ќе решава за жалбите за „Титаник“

Телевизија Нова - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуларности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Апелација ќе решава за пасошите на Груевски, Протоѓер, Јанкуловска…

Стандард - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска ќе продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. Според најавите, на денешните седници во Судот ќе се разгледуваат жалбите ...

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Република - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Судиите му ја одбија жалбата на Илија Димовски – останува без пасош

Точка - 21.07.2017

Обвинетиот од СЈО, Илија Димовски се жалел до Апелациониот суд, дека му е одземен пасошот и дека секоја среда треба да се јавува во судот, како извршување на мерките на претпазливост кои му ги определи судот.

ЈАВНА СЕДНИЦА ЗА ЖАЛБИТЕ ЗА „ТИТАНИК“: Првиот опозиционер дојде прв во Апелација

Фактор - 21.07.2017

Опозицискиот лидер Никола Груевски прв се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд, а треба да се појават и екс министерите Јанакиески и Јанкулоска, поранешниот шеф на кабинетот на Груевски, Мартин Протоѓер и Кирил Божиновски.

Груевски седна на обвинителната клупа во Апелацискиот суд!

Локално - 21.07.2017

Екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска прв се појави во Апелацискиот суд каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на обвинетите во случајот „Титаник“ .СЈО бара притвор- тој си го бара пасошот Груевски се жали на одлуката на ...

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во „Титаник“

Нетпрес - 21.07.2017

Седниците се закажани откако СЈО за случајот „Титаник” се жалеше на одлуката на Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 со која на обвинетите им беа определени мерки на претпазливост. Жалби на одлуката на првостепениот суд поднесе и одбраната на ...

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши

Слободен Печат - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

Мартин Протоѓер не дојде во судница, се лекувал во воена болница во Будимпешта

Точка - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Тие си ги бараат пасоши назад, СЈО бара ПРИТВОР! Денеска на ред Груевски и најблиските !

Локално - 21.07.2017

Обвинението е за „Титаник“ ИЗБОРНИ ИЗМАМИ! Денес на јавната седница во Апелацискиот суд Скопје аргументите за жалбите ќе ги соочат двете спротивставени страни, по што второстепениот суд има рок од 48 часа да донесе одлука.

Протуѓер не дојде во Апелација, се лекува од блага депресија

Позитив.мк - 21.07.2017

Во отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер, поранешен шеф на кабинетот на екс премиерот Груевски почна последната седница во Апелацискиот суд за жалбите во „Титаник“. – Во моментот на подигнување од обвинителниот акт и приемот тој беше на лекување во ...

Груевски во Апелација: Продолжува политичкиот театар на СЈО

Вечер - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

Груевски во Апелацискиот суд: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Слободен Печат - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

Протоѓер не се појави во Апелација, го прекинал лекувањето во Будимпешта за да го достави пасошот

Локално - 21.07.2017

Мартин Протоѓер не се појави на денешната јавна седница во Апелациониот суд. Адвокатот Тасевски го извести судот дека Протоѓер во моментот на подигнување на обвинението бил на лекување во Будимпешта.

Груевски во Апелација по пасошот, СЈО тврди дека може да избега и со лична карта

10без10 - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски се појави половина час порано во Апелациониот суд каде ќе ги разгледува жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности.

И Илија Димовски се жали – нема да бегал !

Локално - 21.07.2017

Не постои опасност од бегство, се јавува на сите покани во СЈО, доколку имал намера да бега, тоа до сега имал доволно време да го стори се жали Димовски во барањето за враќање на пасошот! Жалбата му е одбиена.

Груевски: Немам намера да бегам, ќе ја вратам ВМРО ДПМНЕ на власт

Бриф - 21.07.2017

Не постои кривично дело кое сум го сторил и поради тоа немам намера да бегам од нешто. Подготвен сум на следните избори да победам и да ја вратам мојата партија на власт. И затоа немам намера да бегам.

Груевски ќе си го бара пасошот назад, СЈО ќе бара притвор

Фактор - 21.07.2017

Апелациониот суд денеска ќе ги разгледува жалбите во предметот „Титаник“ кој е еден од пообемните на СЈО со вкупно 21 обвинет, од кој Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ најверојатно прв ќе може да ги образложи своите аргументи зошто треба ...

Димовски и Трајковски остануваат без пасоши, Апелација им ги одби жалбите

Мета - 21.07.2017

Тони Трајковски, актуелениот градоначалник на Гази Баба, и пратеникот во Собранието од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, остануваат без пасоши и со обврска еднаш неделно да се јавуваат пред служебно лице во суд, откако Апелацискиот суд Скопје ги одби ...

Груевски во Апелација: Се подготвувам да победам на избори, не да бегам

Мета - 21.07.2017

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во Апелацискиот суд изјави дека се подготвува да победи на избори, а не да избега од земјава. Груевски во Апелацискиот суд, каде на јавна седница се разгледуваат жалбите на дел од ...

(ВИДЕО) Миле Јанакиески: Не ја опструирам постапката

еМагазин - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжи со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. За обвинетите во случајот „Титаник“, меѓу кои поранешниот премиер и лидер на ...

Груевски се појави половина час порано во судница

Канал 77 - 21.07.2017

Апелацискиот суд денеска продолжува со разгледување на жалбите за мерките за претпазливост изречени од Кривичниот суд во предметот „Титаник“ на СЈО за изборни нерегуралности. На денешното судење, половина час порано се појави поранешниот премиер ...

Масовна повреда на правото од страна на СЈО во случајот „Титаник“

Пулс24 - 21.07.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска дојде во Апелација, каде на јавна седница треба да се разгледуваат жалбите на дел од обвинетите и жалбите на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Титаник“.

Мартин Протоѓер не дојде во судница, бил болен

Канал 77 - 21.07.2017

Адвокатот Боро Тасевски го извести Апелацискиот суд дека обвинетиот Мартин Протоѓер, поранешен шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски, бил на боледување во земјата и нема да се појави на судење.

Завршија седниците во Апелација, дел од обвинетите во „Титаник“ си ги бараат пасошите

24 Вести - 20.07.2017

Во Апелациониот суд завршија јавните седници за мерките на дел од обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на изборни нерегуларности. Специјалното јавно обвинителство останува на барањето за мерки, а обвинетите ги бараат пасошите назад.

Апелација одлучува за предметите „Титаник“ и „Тендери“

Телма - 20.07.2017

Апелациониот суд денеска, на седум јавни седници ќе ги разгледуват жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“. Судиите на Кривичниот совет треба да одлучуваат по жалбата за ...

Во Апелација се разгледуваат жалби за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“

24 Вести - 20.07.2017

Во Апелациониот суд продолжуваат јавните седници за мерките на обвинетите во случаите за кои Специјалното јавно обвинителство покрена обвиненија. Денеска во судот се разгледуваат жалбите за дел обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на ...

Киро Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа

Нова ТВ - 20.07.2017

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавна седница побараа да им се вратат пасошите на обвинетите и да им се укинат другите мерки за обезбедување.

Тодоровски: Немам намера да бегам, пасошот ми треба за работа (ВИДЕО)

МКД - 20.07.2017

Адвокатите на обвинетите во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство денеска на јавна седница побараа да им се вратат пасошите на обвинетите и да им се укинат другите мерки за обезбедување.

Апелација одлучува за притворите во предметите „Титаник“ и „Тендери“

ТВ21 - 20.07.2017

Скопска апелација денеска, на седум јавни седници ќе ги разгледуват жалбите од Специјалното јавно обвинителство за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“. Судиите на Кривичниот совет треба да одлучуваат по жалбата за ...

Апелацискиот суд Скопје денеска на јавни седници ќе ги разгледува жалбите за притворите за Груевски, Јанкулоска, ...

МКД - 20.07.2017

Апелацискиот суд Скопје денеска на седум јавни седници ќе ги разгледува жалбите на Специјалното јавно обвинителство по одбиените барања за притвор од првостепениот суд за обвинетите во случаите „Титаник“ и „Тендери“.

Груевски утре од Апелација ќе си го бара пасошот

+инфо - 20.07.2017

Денеска се разгледуваат жалбите за останатите лица опфатени со предметот „Титаник“. Жалбите во предметот „Титаник“ од денеска се разгледуваат пред Апелациониот суд. Во овој предмет осомничени се и Никола Груевски, Миле Јанакиевски, Гордана ...

Апелација одлучува за жалбите во предметот „Титаник“

ТВ21 - 20.07.2017

Жалбите за определени мерки на претпазливост на обвинети во предметот „Титаник“, првиот случај на СЈО кој се однесува на изборни нерегуларности денеска се пред апелационите судии. Леко Ристовски е обвинет во овој предмет за повреда на слободата на ...

Обвината за „Титаник“ пред Апелација – Не сум го сторила делото за кое ме товарат

ТВ21 - 20.07.2017

И жалбата на Киро Тодоровски, шефот на кабинет на ек- министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска е пред апелационите судии. Обвинет е за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право во предметот Титаник.

Обвинети во „Титаник“ си ги бараат пасошите, СЈО очекува да останат определените мерки

ТВ21 - 20.07.2017

Неколкумина обвинети во првиот предмет покренат од Специјалното обвинителство Титаник, кој се однесува на изборни нерегуларности ги бараат назад одземените пасоши. Апелационите судии ги разгледуваа нивните жалби, меѓу кои и на Мунир Пепиќ, порано ...

Апелација денеска ќе ги разгледува барањата за притвор на Груевски, Јанкулоска и Јанакиески

Фокус - 20.07.2017

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ, односно лидерот Никола Груевски, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески, Кирил Божиновски и Елизабета Канческа Милевска денеска ќе се појави во Апелација каде што судот ќе ги разгледува жалбите на СЈО со кои бара да им се ...

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Кајгана - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Обвинет во случајот „Титаник“ се јавувал како сведок и во случајот „ТНТ“, бара да му биде вратен пасошот

Фокус - 20.07.2017

Вработен во Агенцијата за разузнавање, Кирил Тодоровски, кој е обвинет во случајот „Титаник“ се жали што му е одземен пасошот и што треба да се јавува еднаш неделно во судот. Тодоровски се јавува и како сведок во случајот „ТНТ“ за набавка на ...

Обвинет од СЈО вработен во Агенција за вработување го бара одземениот дипломатски пасош за да патува

Либертас - 20.07.2017

И жалбата на Киро Тодоровски, шефот на кабинет на ек- министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска е пред апелационите судии. Обвинет е за злосторничко здружување и повреда на избирачкото право во предметот Титаник.

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Макфакс - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Обвинет во „Титаник“ се јавувал како сведок во „ТНТ“

А1 On - 20.07.2017

Вработен во Агенцијата за разузнавање, Кирил Тодоровски кој е обвинет во случајот „Титаник“ се жали што му е одземен пасошот и што треба да се јавува еднаш неделно во судот. Неговата адвоката, Сања Алексиќ очекува да бидат укинати мерките за ...

Апелација за жалбите на обвинетите во предметот „Титаник” на СЈО

Канал5 - 20.07.2017

Обвинетите во Апелациониот суд се пожалија за одземените пасоши. Си ги бараат назад. Судиите од Апелација разгледаа 7 жалби на обвинети во предметот „Титаник“ за изборни нерегуларности. Дел од обвинетите, вработени во Агенцијата за разузнавање велат ...

Обжалените мерки на претпазливост од „Титаник“ од денеска пред Апелација...

Н.Македонија - 20.07.2017

Обжалените мерки на претпазливост од „Титаник“ од денеска пред Апелација Денеска на јавни седници судиите од Апелациски суд ќе ги сослушаат одбраната и обвинителите од Специјалното јавно обвинителство по поднесените жалби за мерките за претпазливост ...

Завршија денешните седници на Апелација за „Титаник“...

Н.Македонија - 20.07.2017

Завршија денешните седници на Апелација за „Титаник“ Специјалното јавно обвинителство (СЈО) остана доследно на барањето притвор, додека обвинетите ги бараа пасошите назад, во денешните седници во Апелациониот суд за мерките за дел од обвинетите во ...

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Точка - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Во Апелација се разгледуваат жалби за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“

Локално - 20.07.2017

Во Апелациониот суд продолжуваат јавните седници за мерките на обвинетите во случаите за кои Специјалното јавно обвинителство покрена обвиненија. Денеска во судот се разгледуваат жалбите за дел обвинетите во случајот „Титаник“ кој се однесува на ...

Апелација ќе расправа за жалбите за „Титник“

Позитив.мк - 20.07.2017

Жалбите за определени мерки на претпазливост на обвинети во предметот „Титаник“, првиот случај на СЈО кој се однесува на изборни нерегуларности денеска се пред апелационите судии. Леко Ристовски е обвинет во овој предмет за повреда на слободата на ...

Апелација на јавни седници разгледува жалби на обвинети во случаите на СЈО

Фактор - 20.07.2017

Апелација денеска одлучува за жалбите во предметот „Титаник“ на СЈО. Овој суд на јавна седница продолжува да ги разгледува жалбите за мерките на обвинетите во случајот „Титаник“ . Во „Титаник“ обвинети се екс премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ Никола ...

Апелација ќе одлучува за притворите на Груевски, Јанакиески, Јанкуловска

Канал 77 - 20.07.2017

Судиите на Апелациониот суд денеска на седум последователни јавни седници ќе ги разгледуваат жалбите од СЈО за неопределување притвор за обвинетите во случаите „Титаник“ за изборни измами и „Тендери“ за набавките во Музејот на ВМРО.

Апелација денеска ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Алсат-М - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Апелациониот суд денеска одлучува за жалбите на обвинетите од СЈО

Нова ТВ - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски, со назнака дека мерката притвор ...

Апелација ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Телма - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Нови јавни седници на Апелација за пасошите и за притворите

+инфо - 19.07.2017

Денеска во Апелација треба да се појават обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ и „ТНТ“ на СЈО. На пет јавни седници, Кривичниот совет на Апелацискиот суд денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на Основниот суд ...

Апелација денеска ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Р.С.Европа - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Жалби на обвинети во ТНТ пред Апелација, си ги бараат пасошите

ТВ21 - 19.07.2017

Адвокатот Димитар Данов рече дека судот бил под влијание на општествените случувања. Отсуствува идентификација на ниво на поединец, туку за сите обвинети се прифатени тие мерки, рече тој. Обвинителот од СЈО Стевчо Донев бара да се потврди ...

Давидовиќ: По одлуките од Апелацискиот суд порано обвинетите веднаш се носеа во притвор

МКД - 19.07.2017

Во врска со решението на Апелациониот суд Скопје за определената мерка притвор за обвинетите Грујовски, Јакимовски и Бошковски, според кое пишува дека мерката притвор треба да се изврши веднаш по правосилност на решението, кандидатот за Јавен ...

СЈО во Апелација бара притвор за Трајковски, тој си го бара пасошот

ТВ21 - 19.07.2017

Во Апелациониот суд се разгледува жалбата на градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски. Како обвинет во случајот Т.Н.Т за него кривичен совет од скопска единица определи мерки на претпазливост, наместо притворот кој го бараше СЈО.

Апелација ќе расправа за жалбите на осомничените Тони Трајковски и Канческа-Милеска

Фокус - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд денеска ќе одлучува по жалбите на осомничените и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Пред судиите на Апелациониот суд се очекува да се појават осомничените во случаите „Тендери“, „Топлик“ „ТНТ“, а утре ќе се ...

Апелација ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Кајгана - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд, на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Апелација на нови пет јавни седници ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Макфакс - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Апелација денеска ќе одлучува по жалбите за „Тендери“ и „Топлик“

Тера - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

„Република“: Врховниот суд ќе ги корегира недоследните одлуки на Апелација

Курир - 19.07.2017

Скопска апелација исклучиво се стави во функција на СЈО отфрлајќи ги сите аргументи на одбраната на тројца обвинети во предметот „Таргет“ и „Тврдина“. Токму тоа целосно отфрлање без издржан правен аргумент ја потврдува приклонетоста на апелација кон ...

Апелација на нови пет јавни седници ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Локално - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Апелација ги објави одлуките за притвор, дел од медиумите вршат притисок врз судот

Телевизија Нова - 19.07.2017

Судот потклекна на притисоците и стана дел од сценариото на СДСМ и СЈО, обвинува ВМРО-ДПМНЕ по одлуката на апелацискиот суд да изрече мерка притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошковски.

Жалбите од „Тендери“ и „Топлик“ на одлучување во Апелација

10без10 - 19.07.2017

Апелациониот суд денеска треба да одлучува по жалбите на СЈО и обвинетите во случаите „Тендери“ и „Топлик“ за решенијата на понискиот суд. Случајот „Тендери“ се однесува на тендери поврзани со Музејот на ВМРО.

Апелација на нови пет јавни седници ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Точка - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Медиуми: Врховниот суд ќе ги коригира недоследните одлуки на Апелациониот суд

Нетпрес - 19.07.2017

Определувањето на притвор за Јакимовски, човек со висока позиција, но и висока чест за државата, се руши и државното влијание и неговиот личен интегритет. Скопскиот Апелационен суд се стави исклучиво во функција на Специјалното јавно обвинителство, ...

Трајковски: Ова е уште една можност да го докажеме законското работење, досега имаме 35 одлуки во наша полза

Нетпрес - 19.07.2017

Во постапката пред првостепениот суд, а и денеска од СЈО, не слушнавме за основано сомнение за сторено кривично дело од страна на обвинетиот. Докази воопшто не се понудени, рече адвокатот на Трајковски Градоначалникот на скопската општина Гази Баба, ...

Врховниот суд ќе ги коригира недоследните одлуки на Апелација

Република - 19.07.2017

Скопска апелација исклучиво се стави во функција на СЈО отфрлајќи ги сите аргументи на одбраната на тројца обвинети во предметот „Таргет“ и „Тврдина“. Токму тоа целосно отфрлање без издржан правен аргумент ја потврдува приклонетоста на апелација кон ...

Апелација на нови пет јавни седници ќе одлучува за пасошите и притворите на обвинети од СЈО

Канал 77 - 19.07.2017

Кривичниот совет на Апелациониот суд на пет последователни јавни седници, денеска ќе одлучува по жалбите на обвинетите и на СЈО за решенијата на понискиот суд. Судот ги објави одлуките за притворите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола ...

Врховниот суд ќе ги коригира недоследните одлуки на Апелација

Пулс24 - 19.07.2017

Скопска апелација исклучиво се стави во функција на СЈО отфрлајќи ги сите аргументи на одбраната на тројца обвинети во предметот „Таргет“ и „Тврдина“. Токму тоа целосно отфрлање без издржан правен аргумент ја потврдува приклонетоста на апелација кон ...

Судство.мк: Апелација одредила притвор за четири лица по жалбите на СЈО?!

Либертас - 18.07.2017

Според неoфицијални сознанија на порталот Судство.мк одлуките по жалбите се донесени во Апелација и определени се три притвори на поранешни високи функционери во МВР. Неофицијално се зборува за евентуален четврт притвор за пратеник од редовите на ...

Падна веб-страницата на Апелација – се чекаат одлуките за притвор

Макфакс - 18.07.2017

Веб-страницата на судскиот портал, каде Апелациониот суд – Скопје треба да ги објави одлуките по жалбите на СЈО и обвинетите за случаите кои ги отвори тимот обвинители на Јанева не работи половина час.

Притвор за Горан Грујовски, Тони Јакимовски и Никола Бошкоски - одлучи Апелација

Сведок - 18.07.2017

Апелациониот суд во Скопје попладнево соопшти дека донел одлука за притвор во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ прифаќајчи ја жалбата на СЈО. -Апелациониот суд Скопје по одржаните седници на ден 17.7.2017 година донесе одлуки во предметите познати во ...

Падна веб-страницата на Апелација – се чекаат одлуките за притвор

Точка - 18.07.2017

Веб-страницата на судскиот портал, каде Апелациониот суд – Скопје треба да ги објави одлуките по жалбите на СЈО и обвинетите за случаите кои ги отвори тимот обвинители на Јанева не работеше половина час.

Половина час не работеше веб-страницата на Апелација

Слободен Печат - 18.07.2017

Додека се чекаат одлуките по жалбите поднесени од СЈО и од одбраната на обвинетите во нивните случаи, веб-порталот на Апелациониот суд не работеше околу половина час. На веб-страницата се очекува да се објават одлуките по жалбите поднесени од ...

Пет седници во Апелација за жалбите на обвинетите и на СЈО

Нова ТВ - 17.07.2017

Денеска во Апелацискиот суд денеска ќе се одржат пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Јавни седници во Апелација, се очекуваат одлуки за барањата за мерки за обвинетите

24 Вести - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата и барањата за мерки на тимот на Катица Јанева.

СЈО и дел од обвинетите на соочување пред Апелација

Алсат-М - 17.07.2017

Апелацискиот суд денеска се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети. Жалбите стигнаа до второстепениот суд откако кривичниот совет ...

Одлуки на Апелација: Нема притвор, останува мерката одземање патна исправа

24 Вести - 17.07.2017

Убеден сум во својата невиност и немам намера да бегам, изјави денеска пред Апелациониот суд поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков за кого СЈО бара притвор како обвинет во предметот „Тврдина-Таргет“.

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

+инфо - 17.07.2017

На јавни седници ќе се разгледуваат поднесените жалби од двете страни. Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во ...

Денес нови јавни седници за жалбите на обвинетите и на СЈО

МКД - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и обвинетите во нивните предмети.

Нема притвор за помошник министерот во МВР Ѓоко Поповски

МКД - 17.07.2017

Апелацискиот суд Скопје ја објави одлуката за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски и одлучи да ја потврди одлуката на Кривичниот суд и да не му определи притвор на обвинетиот како мерка за обезбедување присуство.

Нема притвор за Ѓоко Поповски од МВР

+инфо - 17.07.2017

Поповски е обвинет во случајот СЈО познат како „Триста“ кој се однесува за набавка на 300 возила за полицијата. Скопска Апелација одлучи дека нема притвор за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски.

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Макфакс - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Кајгана - 17.07.2017

Денеска, едноподруго, ќе се одржат пет седници во Апелациониот суд на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Фокус - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Апелација со пет седници по жалбите на обвинетите од СЈО

Канал5 - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Пет седници во Апелација за жалби по обвиненијата на СЈО

А1 On - 17.07.2017

Пет седници едноподруго ќе се одржат во Апелациониот суд каде ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки од Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО.

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Правдико - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Макфакс - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот „Титаник“, а потоа ќе се разгледуваат жалбите ...

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Кајгана - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот „Титаник“, а потоа ќе се разгледуваат ...

Нема притвор за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски

Макфакс - 17.07.2017

Апелациониот суд ја објави одлуката за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски и одлучи како и по решението на Кривичниот суд, да не му определи притвор на обвинетиот како мерка за обезбеудвање присуство.

Апелација одлучи: Нема притвор за помошник-министерот во МВР Ѓоко Поповски

Фокус - 17.07.2017

Помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски нема да оди во притвор, одлучи скопска Апелација по решението на Кривичниот суд. Поповски е обвинет во случајот „Триста“ за набавка на 300 возила за полицијата.

Случај „Триста“: Нема притвор за помошник-министерот Ѓоко Поповски

Кајгана - 17.07.2017

Апелациониот суд ја објави одлуката за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски и одлучи како и по решението на Кривичниот суд, да не му определи притвор на обвинетиот како мерка за обезбедување присуство.

Нема притвор за Ѓоко Поповски од МВР, обвинет во “Триста”

Либертас - 17.07.2017

Скопска Апелација одлучи дека нема притвор за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски. Поповски е обвинет во случајот СЈО познат како „Триста“ кој се однесува за набавка на 300 возила за полицијата.

Одбиени сите жалби до Апелација - СЈО бара притвор за обвинетите во Тврдина – Таргет и Титаник 3

Канал5 - 17.07.2017

СЈО останува на барањето за притвор на пет лица опфатени во предметите “Тврдина-Таргет” и “Титаник3”. Во случаите “Тврдина” и “Таргет”, кои СЈО ги спои во едно обвинение, обвинети се поранешниот директор на УБК, поранешниот началник на петтата ...

Апелациски суд ќе разгледа нови жалби и ќе објави одлуки...

Н.Македонија - 17.07.2017

Апелациски суд ќе разгледа нови жалби и ќе објави одлуки Судиите од Апелацискиот суд денеска на пет седници ќе ги разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки на претпазливост на Кривичниот суд по ...

Апелација ќе одлучува за жалбите на СЈО и обвинетите

Press24 - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство, но и жалбите кои ги поднесоа обвинетите.

Апелација ги потврдува одлуките на кривичниот суд, нема притвор, се одземаат само пасошите

Сведок - 17.07.2017

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контразузнавање, Сашо Мијалков дојде во Апелациониот суд каде на седница се расправаше по жалбата на СЈО за мерката притвор којашто се бараше за него, како обвинет во споениот случај „Таргет“ и ...

Кој оди во притвор, кој останува без пасош -денеска СУДОТ треба да ги соопшти одлуките

Локално - 17.07.2017

Сите одлуки по жалбите на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната на обвинетите во предметите на СЈО се донесени, велат од Апелациониот суд. Тие се напишани и треба да бидат потпишани од Кривичниот совет, но од таму не откриваат за кои ...

Пет седници во Апелација за жалби на обвинетите и на СЈО

Точка - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска ќе се одржат едноподруго пет седници на кои ќе се разгледуваат жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева.

Апелација со полни раце работа: Се чекаат одлуки за жалбите на обвинетите и на СЈО

Фактор - 17.07.2017

Апелакција денеска ќе ги разгледува жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Во последните два дена, овој суд одлули да ги потврди одлуките со кои им се одземаа пасошите на ...

Апелација и натаму пред разрешница на мерките за претпазливоста за обвинетите од СЈО

Локално - 17.07.2017

„Притвор или пасош“ се дилемите на судиите од Апелацискиот суд кои денеска на пет седници ќе ги разгледуваат жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за изречените мерки на претпазливост на Кривичниот суд по обвиненијата поднесени ...

Апелација на пет седници ќе ги разгледа жалбите и на обвинетите и на СЈО

Позитив.мк - 17.07.2017

Апелациониот суд денеска на пет последователни седници ќе се разгледува жалбите на обвинетите и на Специјалното јавно обвинителство за мерките кои ги изрече Кривичниот суд по обвиненијата на СЈО.

СЈО и дел од обвинетите денеска на соочување пред Апелација

10без10 - 17.07.2017

Апелацискиот суд во текот на денот се очекува да одржи пет седници на кои ќе ги разгледува жалбите што ги поднесоа од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), но и обвинетите во нивните предмети.

Пешевски и Латас остануваат без пасоши, Апелација досега ги одби сите жалби на СЈО

Мета - 17.07.2017

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд.

Почна разгледувањето на жалбите за „Титаник“

Точка - 17.07.2017

Во Апелациониот суд денеска почна разгледувањето на жалбите на обвинетите и на СЈО за изречените мерки на Кривичниот суд по обвиненијата на тимот на Катица Јанева. Прва е жалбата на Ејуп Алими за случајот „Титаник“, а потоа ќе се разгледуваат ...

Апелација одлучи – Пешевски и Латас остануваат без пасош

Позитив.мк - 17.07.2017

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд.

Нема притвор за помошник-министерот во МВР Ѓоко Поповски

Точка - 17.07.2017

Апелациониот суд ја објави одлуката за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски и одлучи како и по решението на Кривичниот суд, да не му определи притвор на обвинетиот како мерка за обезбеудвање присуство.

Нема притвор за Ѓоко Поповски од МВР, обвинет во “Триста”

Локално - 17.07.2017

Сопска Апелација одлучи дека нема притвор за помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски. Поповски е обвинет во случајот СЈО познат како „Триста“ кој се однесува за набавка на 300 возила за полицијата.

Пешевски и Латас останаа без пасоши

еМагазин - 17.07.2017

Поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, кој е обвинет во случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство, останува без пасош и со обврска еднаш неделно да се јавува во суд.