TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меркел и Макрон јавно се судрија околу НАТО

Нова ТВ - 24.11.2019

Со односите на ново ниво, канцеларката Ангела Меркел го осуди претседателот Емануел Макрон во врска со неговите коментари за смртта на мозокот на Алијансата “. Ангела Меркел, германската канцеларка, беше некарактеристично бесна.

Меркел и Макрон јавно се судрија околу НАТО

Фактор - 24.11.2019

Лидерите на Франција и Германија не се согласуваат околу политиката и стилот пред собирот на НАТО во Лондон следниот месец. Ангела Меркел, германската канцеларка, беше некарактеристично бесна.

Како Макрон и Орбан ја тресат Европа?

iPortal - 24.11.2019

Германците се за заљубени во статус кво, но тоа не може да се одржи. Макрон и Орбан се оние кои диктираат промени и честопати влечат на иста страна и се почитуваат едни со други. Почесниот претседател на баварската Христијанско-социјална унија ...

Како Макрон и Орбан ја тресат Европа?

Локално - 24.11.2019

Германците се за заљубени во статус кво, но тоа не може да се одржи. Макрон и Орбан се оние кои диктираат промени и честопати влечат на иста страна и се почитуваат едни со други. Почесниот претседател на баварската Христијанско-социјална унија ...

Справувајќи се со ЕУ и со НАТО, Макрон заборави на домашните противници

Н.Македонија - 24.11.2019

Емануел Макрон го искористи патувањето во неговиот роден град Амиен за да се соочи со противниците меѓу кои се невработените и студентите, во обидот да покаже подготвеност за справување со домашните предизвици, во тензична политичка ситуација во ...

Француска каша

Deutsche Welle - 23.11.2019

Неочекувано, Франција се најде изолирана во ЕУ околу проширувањето на Унијата. Во оваа политичка драма единствените аплаузи за Макрон дојдоа од најнеочекуваното место – од Русија. Пишува Љупчо Поповски Има нешто фаталистичко во исповедта на Зоран ...

Макрон и Орбан ја натераа Германија на размислување

Deutsche Welle - 23.11.2019

Францускиот претседател и унгарскиот премиер најдоа заеднички јазик како провокатори во опортунистичка Европа, смета Борис Калноки во неговата колумна. На 8 ноември почесниот претседател на ЦСУ Едмунд Штојбер во Будимпешта беше одликуван со висок ...

Француска каша

+инфо - 23.11.2019

За изневеренета Македонија најголем проблем е што силата која можеше да ги оствари ветувањата – Германија – ја губи тежината чекајќи ја транзицијата на Ангела Меркел. Неочекувано, Франција се најде изолирана во ЕУ околу проширувањето на Унијата.

Макрон ја игра лисицата во ЕУ-кокошарникот

МКД - 23.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон има грандиозна надворешнополитичка визија за Европа и енергично ја турка напред. Во тој процес, тој ги налути Германија и другите сојузници од Европската Унија, пишува германски Шпигл .

Да се (ре)формираме заедно

CivilMedia - 23.11.2019

пишува: После „паѓање на небото врз глава“ (како што изјави Претседателот Пендаровски), со сета негова кал составена од разочарување, бес, чувство на нанесена неправда и лесен увид во она што не чини во државата (за оние кои сакаат да видат) – време ...

Макрон и Орбан ја натераа Германија на размислување

Либертас - 23.11.2019

Францускиот претседател и унгарскиот премиер најдоа заеднички јазик како провокатори во опортунистичка Европа, смета Борис Калноки во неговата колумна. На 8 ноември почесниот претседател на ЦСУ Едмунд Штојбер во Будимпешта беше одликуван со висок ...

Француска каша

Либертас - 23.11.2019

Неочекувано, Франција се најде изолирана во ЕУ околу проширувањето на Унијата. Во оваа политичка драма единствените аплаузи за Макрон дојдоа од најнеочекуваното место – од Русија. Пишува Љупчо Поповски Има нешто фаталистичко во исповедта на Зоран ...

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул“

MakPress - 23.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Политика на Макрон кон земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа, анализира „Ле Монд“

Телма - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Макрон смета дека неговата Влада не е виновна за отпуштањето на 100 работници од „Вирпул”

Слободен Печат - 22.11.2019

Со ова тој се обидува да се спротивстави на повикот на крајната десница упатен до работниците пред локалните избори следната година и претседателските избори во 2022 година, наведуваат американските медиуми.

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул“

Курир - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Анализа на „Ле Монд“ – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во ...

А1 On - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Ле Монд: Политиката на Макрон ги налути европските држави

Слободен Печат - 22.11.2019

Францускиот шеф на државата само неколку месеци по неговиот избор конечно го својот интерес за оваа зона долго време игнорирана, па дури и игнорирана, од француските елити, што одеше само во полза на Германија.

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето работници

Макфакс - 22.11.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, им рече на отпуштените работници од фабриката за апарати „Вирлпул“ во родниот град Амиен дека неговата влада не е виновна што не успеа преземањето на компанијата.

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул“

А1 On - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им рече дека нема вина во неговата Влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа

Нетпрес - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Анализа на „Ле Монд” – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина ...

24Инфо - 22.11.2019

Париски „Ле Монд” преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по и зјави те на претседателот на Франција за имиграција та „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни к анали ” и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул“

Опсервер - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул“

Локално - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Новата политика на Макрон кон земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа

Вечер Прес - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по и зјави те на претседателот на Франција за имиграција та „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни к анали “ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Макрон: Владата не е виновна за отпуштањето на работниците на „Вирпул”

Вечер Прес - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул”, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Макрон нагласи дека владата не е виновна заради отпуштањето на работниците во „Вирпул“

iPortal - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска на отпуштените работници од фабриката за апарати за домаќинство „Вирпул“, во својот роден град Имиен, им изјави дека нема вина во неговата влада затоа што преземањето на оваа компанија не беше успешно.

Анализа на „Ле Монд“ – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина ...

Опсервер - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по и зјави те на претседателот на Франција за имиграција та „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни к анали “ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Макрон: Владата не е виновна за отпуштање на работници

24Инфо - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон им рече на отпуштените работници од фабриката за апарати „Вирлпул“ во родниот град Амиен дека неговата влада не е виновна што не успеа преземањето на компанијата.

„Ле Монд“: Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина во Централна Европа

CivilMedia - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по и зјави те на претседателот на Франција за имиграција та „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни к анали “ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Анализа на „Ле Монд“ – Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна Европа, предизвикува лутина ...

Либертас - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по и зјави те на претседателот на Франција за имиграција та „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни к анали “ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Макрон: Владата не е виновна за отпуштање на работници

Точка - 22.11.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон им рече на отпуштените работници од фабриката за апарати „Вирлпул“ во родниот град Амиен дека неговата влада не е виновна што не успеа преземањето на компанијата.

Новата политика на Макрон во однос на земјите од Источна, предизвикува лутина во Централна Европа

MakPress - 22.11.2019

Париски „Ле Монд“ преку својот дописник од Виена, Жан Батист Шастан прави анализа по изјавите на претседателот на Франција за имиграцијата „кои доаѓаат од бугарски или украински тајни канали“ и за неговото вето, во октомври, на отворањето на ...

Криза во НАТО: Францијо, мора да разговараме!

Deutsche Welle - 21.11.2019

Кога не знаеш како, формирај комисија. Тоа е опуштениот одговор на НАТО на острите критики од Макрон и Елисејската палата. Американците сфатија повеќе, оценува Бернд Ригерт. Во седумдесет години постоење НАТО постојано запаѓал во политичка криза на ...

Кој ќе биде европски лидер во НАТО: Берлин или Париз?

Слободен Печат - 21.11.2019

Како што пишува агенцијата Хина, јавното преиспитување на природата на НАТО сојузот се случува пред самитот на Алијансата во Лондон, кој ќе биде одржан за две недели и на кој ќе биде одбележана 70-годишнината на организацијата.

Германија и Франција се борат за позицијата европски лидер во НАТО

МКД - 21.11.2019

Франција и Германија се натпреварувале за стекнување на европското лидерство во НАТО во средата во Брисел, за време на првата средба на министрите за надворешни работи на НАТО, откако францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека Алијансата е во ...

Германија нуди формирање група експерти за предизвиците во НАТО

Кумановски м. - 21.11.2019

Германија се обиде да ја смири француската загриженост за НАТО со тоа што понуди формирање група експерти да ги испитаат безбедносните предизвици на Алијансата. Јавната критика на Макрон за НАТО, особено недостигот на американско раководство, е ...

Германија и Франција се борат за позицијата европски лидер во НАТО

Тера - 21.11.2019

Франција и Германија се натпреварувале за стекнување на европското лидерство во НАТО во средата во Брисел, за време на првата средба на министрите за надворешни работи на НАТО, откако францускиот претседател Емануел Макрон кажа дека Алијансата е во ...

Хартија за еднократна употреба

Н.Македонија - 21.11.2019

Во прв момент парализиран од експлозивноста на реакциите со кои низ Европа и низ светот беше проследен неговиот обид за блокирање на процесот на проширување на Европската Унија, при што како првите жртви „паднаа“ Македонија и Албанија, кои помалку ...

Време за европска одбранбена автономија

Н.Македонија - 21.11.2019

Во неодамнешно интервју за „Економист“, францускиот претседател Емануел Макрон ја претстави својата геополитичка визија за иднината на ЕУ. Во него тој зборуваше за „клиничката смрт на НАТО“, што многумина ги потсети на описот за НАТО како ...

Германија и Франција се борат за позиција на европски лидер во НАТО

Канал5 - 20.11.2019

Франција и Германија се натпреваруваат за европско лидерство во рамките на НАТО на денешниот сопстанок во Брисел, за време на првата средба на министрите за надворешни работи на НАТО. Ова доаѓа откако францускиот претседател Емануел Макрон изјави ...

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

Фокус - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Крастев: Франција до март ќе го отвори проширувањето на ЕУ

Deutsche Welle - 20.11.2019

Макрон е во изолирана позиција кога се работи за проширувањето, па ќе се обиде од тоа да извлече корист, така што дури и ќе ја забрза процедурата на пристапување, вели бугарскиот политолог Иван Крастев во интервју за ДВ.

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

Нетпрес - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

СРЕДБА ВО БРИСЕЛ: Министрите на НАТО ќе разговаат за ставовите на Макрон за Алијансата

Слободен Печат - 20.11.2019

Овој потег е делумно реакција на неодамнешните коментари на францускиот претседател Емануел Макрон, кој за „Економист“ изјави дека „нестабилноста на нашиот американски партнер и зголемувањето на тензиите значеа дека треба да се размислува за идејата ...

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

А1 On - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Министрите на НАТО ќе расправаат за ставовите на Макрон во „Економист“

Нова ТВ - 20.11.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО денеска се среќаат во Брисел, на состанок за кој официјални претставници велат дека нема да биде како претходните. -НАТО неодамна помина низ тешки стрес-тестови“, изјави германскиот министер ...

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

24Инфо - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

Локално - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Макрон најави заострување на казните за слики со детска порнографија

iPortal - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Макрон во борба против изложеноста на децата на порнографија на Интернет

Либертас - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

Опсервер - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Макрон: Операторите добија шестмесечен рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија на ...

PressingTV - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

ГИ ЗАМАЈУВА ЛИ МАКРОН ЗЕМЈИТЕ КАНДИДАТИ: Предлогот на Париз за проширување без поддршка во Брисел

Фактор - 20.11.2019

Француски предлог за промена на политиката на проширување без поддршка во Советот на ЕУ за општи работи. Кажано да за „нон-пејпер“ не нуди ништо ново за државите. Шест држави се за побрз процес.

Макрон: Операторите добија рок за воспоставување родителската контрола врз детската порнографија

MakPress - 20.11.2019

На форумот на УНЕСКО за Меѓународниот ден на правата на детето, претседателот на Франција Емануел Макрон најави и заострување на казните за слики со детска порнографија, јавува дописникот на МИА.

Францускиот „нон-пејпер“: Реформа или крај на проширувањето на ЕУ?

Deutsche Welle - 19.11.2019

Во октомври францускиот претседател Макрон пожнеа остри критики поради блокадата на почетокот на преговорите со Скопје и Тирана. Сега од Париз доаѓа предлог за реформи. Дали целта е само мачкање очи? Со преку неформален предлог, француската ...

Пицула: Одбивањето на Северна Македонија и Албанија не е поради недостаток на реформи

Независен - 19.11.2019

Мислам и се надевам дека Европската Унија ќе ја исправи грешката со Северна Македонија и Албанија, рече европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула во интервју за емисијата 360 степени. „Тоа на некој начин претставува извесен шок.

(ВИДЕО) Европратеникот Тонино Пицула: Макрон постапи како француски политичар, а не како европски државник – ќе мора да ...

360 степени - 19.11.2019

На состанокот на Советот за општи работи на Европската унија во Брисел се очекува дебата на темата проширување, но не и конкретни одлуки. Европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула, верува дека неправдата кон Северна Македонија и кон Албанија наскоро ...

Пицула: Одбивањето на Северна Македонија и Албанија не е поради недостаток на реформи

Press24 - 19.11.2019

Мислам и се надевам дека Европската Унија ќе ја исправи грешката со Северна Македонија и Албанија, рече европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула во интервју за емисијата 360 степени. „Тоа на некој начин претставува извесен шок.

Пицула: Мислам дека ЕУ ќе ја исправи грешката со Северна Македонија и Албанија

Локално - 19.11.2019

Мислам и се надевам дека Европската Унија ќе ја исправи грешката со Северна Македонија и Албанија, рече европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула во интервју за емисијата 360 степени. „Тоа на некој начин претставува извесен шок.

Контраспин: Македонија и Албанија извисија за датум за преговори, а не за членство во ЕУ

Мета - 19.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов, во интервју за „Фајненшл тајмс“ сакајќи да ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан, ја даде и следната изјава со ...

(ВИДЕО) 360° Европратеникот Тонино Пицула: Макрон постапи како француски политичар, а не како европски државник – ќе ...

Либертас - 19.11.2019

На состанокот на Советот за општи работи на Европската унија во Брисел се очекува дебата на темата проширување, но не и конкретни одлуки. Европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула, верува дека неправдата кон Северна Македонија и кон Албанија наскоро ...

Пицула: Одбивањето на С. Македонија и Албанија не е поради недостаток на реформи

iPortal - 19.11.2019

Мислам и се надевам дека Европската Унија ќе ја исправи грешката со Северна Македонија и Албанија, рече европратеникот од Хрватска, Тонино Пицула во интервју за емисијата 360 степени. „Тоа на некој начин претставува извесен шок.

ФТ : Русија задоволна од ветото на Макрон за Македонија и Албанија

Канал5 - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата. Тоа покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика" на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Алсат-М - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Македонија и Албанија

Фокус - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Рускиот амбасадор во ЕУ: Претерување е да се каже дека Северна Македонија и Албанија заслужуваат членство во ЕУ

ТВ21 - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

А1 On - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Исчезнува ли сонот за обединета Европа?

Окно - 18.11.2019

Прогласувањето на клиничка смрт на НАТО е политички лов во матно. Со своите изјави францускиот претседател Макрон, движејќи се енергично како слон во просторија исполнета со политички вакуум, не престанува да придзвикува иритираност во европската ...

Русија ја пофали Франција за одлуката за С. Македонија и Албанија

360 степени - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето со земјите од Западен Балкан. Тој во интервју за Фајненшал Тајмс вели дека претседателот Макрон имал право, бидејќи ...

Германски парламентарец: НАТО се распаѓа и тоа е добредојдено

Макфакс - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној е согласен со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт е добредојдено за него, пренесува „Спутник“.

Русија задоволна од ветото на Макрон за С.Македонија и Албанија

+инфо - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

„НАТО се распаѓа и тоа го чекам со раширени раце“

Независен - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној се согласи со изјавата на претседателот Макрон за кризата на НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт за него е добредојден. „САД, заедно со Турција, му копаат гроб на НАТО, поради тоа што го ...

Рускиот амбасадор во ЕУ: Задоволни сме од ветото на Макрон за Македонија и Албанија

Слободен Печат - 18.11.2019

Според Чижов, Макрон има „причина" кога вели дека ЕУ треба прво да се справи со тензиите меѓу своите земји членки, пред да почне преговори за пристапување со Македонија и Албанија. Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Нетпрес - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија ја пофали Франција за одлуката за С. Македонија и Албанија

Либертас - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ, Владимир Чижов ја пофали одлуката на францускиот претседател Емануел Макрон за одложување на проширувањето со земјите од Западен Балкан, пренесува „ 360 Степени “.

Германски парламентарец: НАТО се распаѓа и тоа е добредојдено

24Инфо - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној е согласен со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт е добредојдено за него, пренесува „Спутник“.

Германски парламентарец: НАТО се распаѓа и тоа е добредојдено

Вечер Прес - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној е согласен со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт е добредојдено за него, пренесува „Спутник“.

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика” на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Македонија и Албанија

Опсервер - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Германски парламентарец: НАТО се распаѓа, а јас го чекам тоа со раширени раце

Република - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној е согласен со изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во НАТО, додавајќи дека распаѓањето на тој пакт е добредојдено за него, пренесува „Спутник“.

Чижов го поздрави противењето на Макрон кон проширувањето на унијата

iPortal - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Локално - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Рускиот амбасадор во ЕУ: Претерување е да се каже дека Северна Македонија и Албанија заслужуваат членство во ЕУ

4NEWS - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

"НАТО се распаѓа и тоа го дочекувам со отворени раце"

Точка - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александер Ној се согласил со изјавата на претседателот Макрон за кризата во НАТО сојузот, додавајќи дека распадот на тој пакт за него е добредојден. "САД, заедно со Турција, го копаат гробот на НАТО сојузот, поради тоа што ...

„Фајненшл тајмс“: Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Русија задоволна од ветото на Макрон за Северна Македонија и Албанија

Точка - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Чижов за „Фајненшл тајмс“: Грубо претерување е да се каже Македонија и Албанија се подготвени за ЕУ

MakPress - 18.11.2019

Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чижов го поздрави противењето на францускиот претседател Емануел Макрон кон проширувањето на унијата, што покажува како Кремљ ја користи „деструктивната политика“ на францускиот претседател за истакнување на ...

Чижов: Да се каже дека Северна Македонија и Албанија се подготвени за членство во ЕУ е гpубo претерување

365 - 18.11.2019

Добри сме за во Евроазиската унија, ама не сме добри за ЕУ, се чини дека е пораката на рускиот долгогодишен амбасадор во Европската унија – Владимир Чижов, кој во интервју за „Financial Times“ го поздрави „противењето“ на францускиот претседател ...

Германски пратеник посакува распад на НАТО

Expres - 18.11.2019

Германскиот парламентарец Александар Ној се согласува со францускиот претседател Макрон за дека НАТО е во криза, и вели дека распадот на пактот е добредојден. „Соединетите држави, заедно со Турција, му копаат гроб на НАТО а попатно го искористуваат ...