TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија се прости од владиката Кирил

Утрински - 15.06.2013

Г.г. Стефан: Владиката Кирил беше вистински борец за македонското национално и црковно дело Македонија вчера се прости од митрополитот полошко-кумановски Кирил - последниот жив потписник на одлуката ...

Владика од младата генерација, ќе го наследи Митрополитот Кирил

Сител - 15.06.2013

Викарниот епископ лешочки Јосиф е најсериозниот кандидат за наследник на полошко-кумановскиот митрополит, Кирил. Тој заедно со Поглаварот на МПЦ, до изборот на нов митрополит во следните шест месеци ...

Кој ќе го наследи полошко кумановски митрополит Кирил

Република - 15.06.2013

Викарниот епископ лешочки Јосиф е најсериозниот кандидат за наследник на полошко-кумановскиот митрополит, Кирил, објави телевизија Сител, повикувајќи се на извори во МПЦ.

Погребан владиката Кирил во црквата во Дељадровце

Н.Македонија - 15.06.2013

Упокоеното тело на г. Кирил, владиката на полошко-кумановската епархија, до манастирот „Свети Ѓорѓи“ вчера беше донесено со поворка од соборниот храм „Свети Климент Охридски“, каде што претходно се ...

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“ во Дељадровци

24 Вести - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Погребан Владиката Кирил

Телма - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Владиката Кирил погребан во манастирот Св.Ѓорѓи во Дељадровци

Вест - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм Свети Климент Охридскии во Скопје во присуство на ...

Владиката Кирил погребан во Дељадровци

Утрински - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Упокоена литургија за г. Кирил

Утрински - 14.06.2013

Тетово - Во соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово вчера беа изложени посмртните останки на полошко-кумановскиот митрополит владиката г.

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

Канал5 - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

(ФОТО) Опело за владиката Кирил во Соборниот храм

Утрински - 14.06.2013

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје со почеток во 11 часот се изврши опелото за владиката Полошко-кумановски Кирил, а погребот ќе почне во 13:30 часот во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во ...

Опело за владиката Кирил во Соборниот храм - МПЦ прогласи ден на жалост

Канал5 - 14.06.2013

Беше мудар и добар човек, беше вистински борец за македонската православна црква. Неговите дела и зборови ќе останат засекогаш запишани во историјата, како потсетник за неговата мисија за автономија ...

Погребан митрополитот Кирил

Канал5 - 14.06.2013

На погребот присуствуваа голем број верници од земјава како и мирјани од САД и Канада, натаму претставници од јавниот живот и од бизнис заедницата.

Погребан митрополитот Кирил во манастирот Св. Ѓорѓи во Дељадровци

24 Вести - 14.06.2013

Клирот на Македонската православна црква и граѓаните се простија од митрополитот Кирил. Црковниот двор во манастирот свети Ѓорѓи, во Дељадровци, беше претесен да ги собере сите што дојдоа да се ...

Владиката Kирил се вгради во црквата и во народот

Дневник - 14.06.2013

Митрополитот Kирил остави неизбришлива трага во нашата црковна историја, постави темел за македонско национално единство во дијаспората и верно им служеше на својата црква и својот народ наспроти ...

Верниците се простуваат од Владиката Кирил

24 Вести - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Утрински - 14.06.2013

Во чест на полошко-кумановскиот митрополит вчера беше истакнато американското знаме над Конгресот во Вашингтон Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ ...

Знамето на САД се вееше над конгресот во чест на покојниот митрополит Кирил

Канал5 - 14.06.2013

Знамето на САД вчера се вееше над конгресот во чест на покојниот полошко-кумановски митрополит Кирил. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

Опело за владиката Кирил во Соборниот храм

24 Вести - 14.06.2013

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржа опело за владиката Полошко-кумановски Кирил кој денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце.

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“ во Дељадровци

Алфа - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Денес ќе биде погребан Владиката Кирил во манастирот „Свети Ѓорѓи“

Inpress - 14.06.2013

Куманово, 14. јуни 2013 (ИНПРЕС) Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце.

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

+инфо - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“ во Дељадровци

Сител - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Погребан владиката Кирил

+инфо - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на највисокото ...

Погребан Владиката Кирил во Дељадровци

А1 On - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

ФОТО: Погребан Владиката Кирил

Курир - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Р.С.Европа - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ ја прифати на последната ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во „Св. Ѓорѓи“ во Дељадровце

А1 On - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

ГАЛЕРИЈА: Опело за владиката Кирил во Соборниот храм

Сител - 14.06.2013

Во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржа опело за владиката Полошко-кумановски Кирил кој денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце, На опелото ...

Знамето на САД се вееше над Конгресот во чест на Владиката Кирил

Нетпрес - 14.06.2013

Знамето на САД вчера се вееше над Конгресот во чест на покојниот Полошко-Кумановски Митрополит Кирил. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

Знамето на САД над американскиот Конгрес во чест на покојниот митрополит Кирил

Inpress - 14.06.2013

Вашингтон, 14. јуни 2013 (ИНПРЕС) Во чест на полошко-кумановскиот митрополит Кирил вчера беше истакнато американското знаме над конгресот во САД.

ОМД:Американското знаме се вееше над Конгресот во чест на митрополитот Кирил

Макфакс - 14.06.2013

Американското знаме се вееше над американскиот Конгрес во чест на починатиот полошко-кумановскиот митрополит Кирил, соопшти Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

Груевски ќе се збогува со владиката Кирил

Press24 - 14.06.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска ќе присуствува на опело по повод смртта на Владиката Полошко- кумановски Кирил.

Груевски на опело по повод смртта на Владиката Кирил

Нетпрес - 14.06.2013

Премиерот Никола Груевски ќе присуствува на опело по повод смртта на Владиката Полошко- кумановски Кирил. Опелото ќе се одржи во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје.

ГАЛЕРИЈА Верниците и власта се простуваат од владиката Кирил, Груевски доцнеше на опелото

+инфо - 14.06.2013

Бизнисмени, дипломати, стотина граѓани, претставници на политички партии и државниот врв, денеска присуствуваа на опелото за владиката Кирил кое се одржа во Соборниот храм во Скопје.

ФОТО: Граѓаните и државниците му оддадоа последна почит на Владиката Кирил

Нетпрес - 14.06.2013

Во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, пред малку заврши опелото по повод смртта на Владиката Полошко- кумановски Кирил, а со кое чиноначалствуваат митрополитот европски Пимен, ...

Погреб на владиката Кирил - ден на жалост во Македонија

Нова ТВ - 14.06.2013

„Си отиде без најава, без да речеш збогум“, поглаварот на МПЦ, архиепископот Стефан, пред државниот врв, свештенството и верниците се збогуваше од упокениот митрополит Кирил.

ФОТО: Народот и државниот врв се простија од Владиката Кирил

Курир - 14.06.2013

Претставници од Владата на Република Македонија, бизнисмени, дипломати, стотици граѓани, претставници на политички партии денеска присуствуваа на опелото по повод смртта на Владиката Полошко- ...

Опело за владиката Кирил

МКД - 14.06.2013

Замина последниот жив митрополит што присуствувал на собирот на македонските архиереи во 1967 година, кога е возобновена автономијата на Македонската православна црква.

Американското знаме се вееше во чест на Владиката Кирил

Курир - 14.06.2013

Во чест на покојниот Полошко-Кумановски Митрополит Кирил вчера се вееше знамето на САД над Конгресот. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Капитал - 14.06.2013

Владиката полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце според неговата последната желба.

Американското знаме се вееше во чест на покојниот владика Кирил

Сител - 14.06.2013

Во чест на покојниот Полошко-Кумановски Митрополит Кирил вчера се вееше знамето на САД над Конгресот. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

ФОТО: Погребан Владиката Кирил

Press24 - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на последната ...

Државен врв, дипломати и бизнисмени му оддадоа почит на владиката Кирил

Сител - 14.06.2013

Последно збогум за Владиката полошко кумановски Кирил. Во соборниот храм беше отслужено опело за упокоениот владика со кое чиноначалствуваа поглаварот на МПЦ Г.Г Стефан, митрополите Пимен, Агатангел ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот во Дељадровце

Курир - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Груевски на опело по повод смртта на Владиката Кирил

Курир - 14.06.2013

Премиерот Никола Груевски ќе присуствува на опело по повод смртта на Владиката Полошко- кумановски Кирил. Опелото ќе се одржи во Соборниот храм „Св.

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

МРТ - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

Сител - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Press24 - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

Алфа - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“

Либертас - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден. Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во присуство на ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

Денешен - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

МПЦ се прости од Кирил (фото)

Република - 14.06.2013

фотографии: Ѓоко Личовски Врвни функционери, бизнисмени, дипломати, стотици граѓани, претставници на политички партии, денеска присуствуваа на опелото за владиката Кирил кое се одржа во Соборниот ...

Погребан владиката Кирил (ФОТО)

Вечер Прес - 14.06.2013

Врвни функционери, дипломати, бизнисмени, преставници на политичките партии и стотици граѓани денеска присуствуваа на опелото за владиката Кирил во Соборниот храм во Скопје.

Груевски на опелото по повод смртта на Владиката Кирил

Денешен - 14.06.2013

Премиерот Никола Груевски ќе присуствува на опело по повод смртта на Владиката Полошко- кумановски Кирил. Опелото ќе се одржи во Соборниот храм „Св.

ФОТО: Груевски задоцни и на опелото за владиката Кирил

Либертас - 14.06.2013

Бизнисмени, дипломати, стотина граѓани, претставници на политички партии и државниот врв, денеска присуствуваа на опелото за владиката Кирил кое се одржа во Соборниот храм во Скопје, пренесува ...

Фото: Опело за Владиката Кирил

Денешен - 14.06.2013

Врвни функционери, бизнисмени, дипломати, стотици граѓани, претставници на политички партии, денеска присуствуваа на опелото за владиката Кирил кое се одржа во Соборниот храм во Скопје.

Погребан митрополитот Кирил во манастирот Св. Ѓорѓи во Дељадровци

Локално - 14.06.2013

Клирот на Македонската православна црква и граѓаните се простија од митрополитот Кирил. Црковниот двор во манастирот свети Ѓорѓи, во Дељадровци, беше претесен да ги собере сите што дојдоа да се ...

Во чест на покојниот Владика Кирил знаме над американскиот Конгрес

Република - 14.06.2013

Конгресменката Кендис Милер (член на републиканската партија од Мичиген) и претседавач на пријателската конгресна група за Македонија и македонските Американци се погрижи за истакнувањето на ...

ОМД:Американското знаме се вееше над Конгресот во чест на митрополитот Кирил

Тера - 14.06.2013

Американското знаме се вееше над американскиот Конгрес во чест на починатиот полошко-кумановскиот митрополит Кирил, соопшти Обединетата македонска дијаспора (ОМД).

Граѓаните и државниците му оддадоа последна почит на Владиката Кирил

Точка - 14.06.2013

Во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје, пред малку заврши опелото по повод смртта на Владиката Полошко-кумановски Кирил, а со кое чиноначалствуваат митрополитот европски Пимен, ...

Во чест на владиката Кирил се вееше американско знаме над Конгресот на САД

Република - 14.06.2013

Обединетата македоска дијаспора објави дека знамето на САД вчера се вееше над Конгресот во чест на покојниот полошко-кумановски Митрополит Кирил.

Владиката Кирил денеска ќе биде погребан во Дељадровце

Либертас - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Верниците и МПЦ се простија од владиката Кирил

Вечер Прес - 14.06.2013

Замина и последниот потписник на историската одлука за прогласување на автокефалноста на Македонската православна црква, најстариот македонски владика, Полошко-кумановскиот митрополит Кирил.

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Република - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Американското знаме се вееше во чест на Владиката Кирил

Денешен - 14.06.2013

Во чест на покојниот Полошко-Кумановски Митрополит Кирил вчера се вееше знамето на САД над Конгресот. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

Во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце денеска ќе биде погребан Владиката Кирил

Sky - 14.06.2013

Денеска во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце ќе биде погребан владиката Полошко-кумановски Кирил денеска.

Знамето на САД се вееше над Конгресот во чест на Владиката Кирил

Точка - 14.06.2013

Знамето на САД вчера се вееше над Конгресот во чест на покојниот Полошко-Кумановски Митрополит Кирил. Обединетата македонската дијаспорт објави дека конгресмената Кендис Милер, претседател на ...

Во чест на Владиката Кирил американското знаме се вееше над Конгресот во САД

Sky - 14.06.2013

Според Обединетата македонската дијаспора конгресмената Кендис Милер, претседател на Конгресната пријателска група на Македонците во Америка организирала американското знаме да се вее на Капитолот ...

Денеска ќе биде погребан владиката Кирил

Н.Македонија - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце. Тоа била последната желба на митрополитот што Синодот на МПЦ-ОА ја прифати на ...

Млад владика ќе го наследи најстариот митрополит

Н.Македонија - 14.06.2013

Во игра остануваат епископите Јосиф Велички и Јосиф Лешочки (кој пред осум месеци беше хиротонисан од г. Кирил) и г. Климент, секретарот на Синодот.

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“ во Дељадровци

Н.Македонија - 14.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден, пренесува МИА Претходно во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје во ...

Владиката Кирил погребан во манастирот „Св.Ѓорѓи“

Идивиди - 14.06.2013

Скопје, 14 јуни 2013 (МИА) - Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска беше погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровци во општина Илинден.

Владиката Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце

Идивиди - 14.06.2013

Скопје, 14 јуни 2013 (МИА) - Владиката Полошко-кумановски Кирил денеска ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце.

Литургија за митрополитот Кирил во Тетово

Канал5 - 13.06.2013

Телото на упокоениот митрополит Полошко-кумановски господин Кирил денеска беше донесено и поставено во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, јави МИА.

Владиката Kирил беше срцето на Синодот на МПЦ-ОА

Дневник - 13.06.2013

Владика кој н` обединуваше, кој беше посветен на Бога, на својата црква и на македонската држава и кој остави голема празнина зад себе, се зборови со кои неговите колеги-митрополити на МПЦ-ОА ги ...

Писмо со сочувство од Македонската православна општина од Сиднеј до МПЦ-ОА

Канал5 - 13.06.2013

Македонската православна општина „Свети Петка“ од Сиднеј денеска упати сочуство до Македонската православна црква - Охридска архиепископија по повод смртта на митрополитот Кирил, јави МИА.

Утре ќе биде погребан владиката Кирил

Канал5 - 13.06.2013

Утре ќе биде погребан владиката полошко кумановски Кирил Во соборниот храм Свети Климент Охридски утре со почеток во 11 часот ќе биде отслужено опело за упокоениот владика.

МПЦ-ОА и верниците се простуваат од владиката Kирил

Дневник - 13.06.2013

Македонска православна црква и нејзините верници денеска ќе се простат од митрополитот полошко-кумановски Kирил, кој беше еден од потписниците на историската одлука за возобновување на автокефалноста ...

Аманетот на митрополитот

Дневник - 13.06.2013

Да имаше ваква забрана порано, јас не ќе можев да ја потпишам историската одлука за обновувањето на автокефалноста на МПЦ-ОА, бил категоричен став со кој владиката Kирил пред неколку месеци на ...

Петок - ден на жалост во Општина Илинден поради смртта на митрополитот Кирил

Макфакс - 13.06.2013

Општина Илинден, петок 14-ти јуни го прогласи за Ден на жалост во Општината поради смртта на Митрополитот Полошко-кумановски г.

Владиката Кирил утре ќе биде погребан во Дељадровце

Сител - 13.06.2013

Верниците од Тетово му оддадоа почит на упокоениот владика господин Кирил во соборната црква Свети Кирил и Методиј каде беа положени неговите посмртни останки.

Верниците се простуваат од починатиот владика Кирил

Нова ТВ - 13.06.2013

Верниците денеска се простија од упокоениот владика Кирил во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово, каде што беа изложени неговите посмртни останки.

Писмо со сочуство за смртта на митрополитот Кирил од „Света Петка“ од Сиднеј

Press24 - 13.06.2013

Македонската православна општина „Свети Петка“ од Сиднеј денеска упати сочуство до Македонската православна црква - Охридска архиепископија по повод смртта на митрополитот Кирил.

Писмо со сочувство од Македонската православна општина од Сиднеј до МПЦ-ОА

Сител - 13.06.2013

Македонската православна општина „Свети Петка“ од Сиднеј денеска упати сочуство до Македонската православна црква - Охридска архиепископија по повод смртта на митрополитот Кирил.

ФОТО: Литургија за упокоениот г. Кирил во Тетово

А1 On - 13.06.2013

Во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово денеска беа изложени посмртните останки на упокоениот митрополитот полошко – кумановски г. Кирил.

Утре ден на жалост во општина Илинден

+инфо - 13.06.2013

Општина Илинден утрешниот ден, петок 14 јуни, го прогласи за ден на жалост во општината поради смртта на митрополитот полошко-кумановски господин Кирил, чии посмртни останки ќе бидат закопани во ...

Погребот на владиката Кирил утре

+инфо - 13.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил утре ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце, место кое било последната желба на митрополитот.

Телото на владиката Кирил поставено во соборниот храм во Тетово

Press24 - 13.06.2013

Телото на упокоениот митрополит Полошко-кумановски господин Кирил денеска беше донесено и поставено во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово.

Ден на жалост во Општина Илинден

Inpress - 13.06.2013

Скопје, 13. јуни 2013 (ИНПРЕС) Општина Илинден утрешниот ден го прогласи за Ден на жалост поради смртта на Митрополитот Полошко-Кумановски Господин Кирил.

Пимен и Агатангел заедно на опелото за Кирил

МКД - 13.06.2013

Според последната желба на владиката Полошко-кумановски Кирил, тој ќе биде погребен во манастирот „Свети Ѓорѓи" во кумановско Дељадровце.

Фејсбук-владиката ја враќа довербата во МПЦ

МКД - 13.06.2013

И камбаните и минарињата во денешно време ја губат основната функција. Бидејќи историски и едното и другото биле сигнални уреди, а денес се само објекти, кои со својата импозантност станаа само ...

Ден на жалост во Општина Илинден

Бриф - 13.06.2013

Општина Илинден денот 14.06.2013 година (петок) го прогласи за Ден на жалост во Општината поради смртта на Митрополитот Полошко-Кумановски Господин Кирил,чии посмртни останки ќе бидат закопани во ...

Ден на жалост во Општина Илинден поради смртта на Владиката Кирил

Скопје инфо - 13.06.2013

Општина Илинден прогласи Ден на жалост во општината на 14 јуни (петок) поради смртта на митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, чии посмртни останки ќе бидат закопани во манастирскиот ...

Денеска ќе биде погребан последниот потписник на одлуката за афтокефална МПЦ

Вечер Прес - 13.06.2013

Вечното почивалиште на митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил ќе биде манастирот "Свети Ѓорѓи" во Дељадровце. Погребот ќе се изврши денеска во 13.30 часот, а опелото ќе се изврши во 11 часот ...

Владиката Кирил ќе биде погребан утре во манастирот св.Ѓорѓи

Локално - 13.06.2013

Владиката Полошко-кумановски Кирил утре ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце, место кое било последната желба на митрополитот.

Владиката Кирил ќе биде погребан утре

Sky - 13.06.2013

Утре ќе биде погребан владиката Полошко-кумановски Кирил. Посмртните останки на владиката ќе бидат погребани во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце, место кое било последната желба на ...

Заминаа владиците што ја воскреснаа црквата, новите треба да ја прослават

Н.Македонија - 13.06.2013

Поглаварот Доситеј и владиците Климент, Наум, Методиј и Кирил, што ја возобновија Охридската архиепископија како автокефална Македонска православна црква во 1967 година, сега се покојни.

Во Тетово помен парастос за митрополитот Кирил

Дневник - 12.06.2013

Свештениците на тетовското архиерејско намесништво на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија денеска во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово отслужија помен парастос за ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во Дељадровце

Утрински - 12.06.2013

Манастирот Свети Ѓорѓи во кумановско Дељадровце ќе биде вечното почивалиште на владиката Кирил. Синодот на МПЦ на итна седница, ја прифати последната желба на митрополитот.

Верниците од Куманово се простија од владиката Кирил

Канал5 - 12.06.2013

Верниците од Куманово денеска се простија од митрополитот полошко кумановски г. Кирил, кој почина вчера на 79-годишна возраст.

Верниците од Куманово се простија од владиката Кирил

24 Вести - 12.06.2013

Верниците од Куманово денеска се простија од митрополитот полошко кумановски г. Кирил, кој почина вчера на 79-годишна возраст.

Живот вложен во автокефалноста на МПЦ

Дневник - 12.06.2013

На 79-годишна возраст вчера изутрина, по кусо боледување, почина митрополитот полошко-кумановски г. Kирил. Митрополитот Kирил беше последниот жив владика од оние што присуствуваа на најважниот собир ...

Верниците од Куманово се простија од владиката Кирил

Вест - 12.06.2013

Верниците од Куманово денеска се простија од митрополитот полошко кумановски г. Кирил, кој почина вчера на 79-годишна возраст.

Во петок ден на жалост во Илинден

Курир - 12.06.2013

Општина Илинден денот 14.06.2013 година (петок) го прогласи за Ден на жалост во општината поради смртта на митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, чии посмртни останки ќе бидат закопани во ...

Сочувство од ДОМ за смртта на митрополитот Кирил

Press24 - 12.06.2013

Демократската обнова на Македонија испрати телеграма со сочувство до архиепископот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија г.г.

Верниците од Куманово се простија од Владиката Кирил

А1 On - 12.06.2013

Верниците од Куманово денеска се простија од митрополитот полошко кумановски г. Кирил, кој почина вчера на 79-годишна возраст.

МПЦ овој петок го назначи за ден на жалост

+инфо - 12.06.2013

Македонската православна црква за задутре прогласи Ден на жалост, поради смртта на владиката Кирил. Црковните и државни знамиња во сите храмови на МПЦ во земјава и во дијаспората веќе втор ден се на ...

Сочувство од ДОМ по повод упокојувањето на митрополитот Кирил

А1 On - 12.06.2013

Демократската обнова на Македонија испрати телеграма со сочувство до архиепископот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија г.г.

В петок ден на жалост

Република - 12.06.2013

Македонската православна црква (МПЦ) прогласи ден на жалост во петок, на 14 јуни, поради смртта на владиката Кирил. Црковните и државни знамиња во сите храмови на МПЦ во земјава и во дијаспората веќе ...

Во Тетово денеска помен парастос за владиката Кирил

Република - 12.06.2013

Свештениците на тетовското архиерејско намесништво на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија денеска во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово отслужија помен парастос за ...

Г. Кирил го остави аманетот за зачувување на автокефалноста

Н.Македонија - 12.06.2013

Тој беше еден од столбовите на опстојувањето на МПЦ изминативе 45 години. Беше еден од највлијателните и најмоќни владици. Заедно со уште неколку митрополити, г.

МПЦ во жалост по заминувањето на владиката Кирил

24 Вести - 11.06.2013

Манастирот Свети Ѓорѓи во кумановско Дељадровце ќе биде местото на вечното почивалиште на владиката Кирил. Синодот на МПЦ на итна седница, ја прифати последната желба на митрополитот.

Владиката Кирил ќе биде погребан в петок

Вест - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, соопшти портпаролот на Македонската православна ...

Богослужба за помен на владиката Кирил

Канал5 - 11.06.2013

Во црквата „Свети Кирил и Методиј“ во Тетово утринава се одржа богослужба за покој на душата на владиката Кирил. Верниците дојдоа во храмот и запалија свеќи.

Владиката Кирил ќе биде погребан во петок во црквата Свети Ѓорѓија во Дељадровце

Канал5 - 11.06.2013

Посмртните останки на владиката Кирил ќе бидат погребани во петок, во црквата Свети Ѓорѓија во Дељадровце. Ова била последната желба која Полошко - Кумановскиот митрополит му ја соопштил на ...

Во Тетово помен парастос за митрополитот Кирил

А1 On - 11.06.2013

Свештениците на тетовското архиерејско намесништво на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија денеска во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово отслужија помен парастос за ...

Владиката Кирил ќе биде погребан во петок

Нетпрес - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...

Сочувство за смртта на митрополитот од Комисијата за односи со верските заедници

Курир - 11.06.2013

Комисијата за односи со верски заедници денеска испрати телеграма со сочувство до Македонската православна црква-Охридска архиепископија по повод ненадејната смрт на владиката Кирил, митрополит ...

Почина Г.Кирил Митрополит Кумановско – Полошкиот

Сител - 11.06.2013

Замина и последниот потписник на историската одлука за прогласување на афтокефалноста на Македонската православна црква.

Во петок погребот на Г.Кирил - ден на жалост на МПЦ

Нова ТВ - 11.06.2013

Манастирот Свети Ѓорѓи во кумановско Дељадровце ќе биде вечното почивалиште на владиката Кирил. Синодот на МПЦ на итна седница, ја прифати последната желба на митрополитот.

Заупокоена литургија во соборниот храм за владиката Кирил

Нова ТВ - 11.06.2013

Утре во 8 часот во соборниот храм „Свети Кирил и Методиј“ ќе биде отслужена заупокоена света божествена литургија, по повод смртта на митрополит Полошко-кумановски Кирил.

Владиката Кирил ќе биде погребан во петок

А1 On - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...

Почина владиката Кирил

Алфа - 11.06.2013

Почина владиката Кирил. На 79 годишна возраст, по кратко боледување, синоќа замина и последниот потписник на автокефалноста на МПЦ во 1967 годината.

Владиката Кирил ќе биде погребан во Дељадровце

+инфо - 11.06.2013

Посмртните останки на владиката Кирил ќе бидат погребани в петок, во црквата Свети Ѓорѓија во Дељадровце. Ова била последната желба која Полошко - Кумановскиот митрополит му ја соопштил на поглаварот ...

Итна седница на Синодот на МПЦ

+инфо - 11.06.2013

Црковните и државни знамиња во сите верски храмови на МПЦ во Македонија и во дијаспората се на половина копје. Синодот на Македонската православна црква започна итна седница, на која се утврдува каде ...

Сочувство за смртта на митрополитот Кирил од Комисијата за односи со верските заедници

Сител - 11.06.2013

Комисијата за односи со верски заедници денеска испрати телеграма со сочувство до Македонската православна црква-Охридска архиепископија по повод ненадејната смрт на владиката Кирил, митрополит ...

Погребот на владиката Кирил ќе се одржи во петок

Курир - 11.06.2013

Портпаролот на Македонската православна црква -Охридска архиепископија, владиката Тимотеј по вонредната седница на Светиот архиерејски синод изјави дека митрополитот Полошко-кумановски господин ...

Погребот на Владиката Кирил во петок

Денешен - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...

Вонредна седница на Синодот на МПЦ поради смртта на Кирил

Република - 11.06.2013

Црковните и државни знамиња во сите верски храмови на МПЦ во Македонија и во дијаспората се на половина копје. Синодот на Македонската православна црква започна итна седница, на која се утврдува каде ...

Во Тетово помен парастос за митрополитот Кирил

Бриф - 11.06.2013

Свештениците на тетовското архиерејско намесништво на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија денеска во соборниот храм Свети Кирил и Методиј во Тетово отслужија помен парастос за ...

Посмртните останки на Владиката Кирил ќе бидат погребани во Дељадровце

Sky - 11.06.2013

Владиката Кирил ќе биде погребан во црквата Свети Ѓроѓија во Дељадровце во Петок. Својата последна желба му ја соопштил на поглаварот на Македонската православна црква- Г.Г. Стефан.

Владиката Кирил ќе биде погребан во петок

Либертас - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...

Синодот на МПЦ одржува итна седница

Sky - 11.06.2013

Во сите верски храмови на Македонската православна црква во Македонија и во дијаспората на половина копје се сите знаминја поради смртта на владиката Кирил.

Едмонд Адеми за владиката Кирил и соработката за реконструкцијата на Лешочкиот манастир

Либертас - 11.06.2013

Интегрален транскрипт од Фејсбук статус на Едмонд Адеми: Смртта на владиката Кирил ме врати назад во времето кога работев за Европската агенција за реконструкција (ЕАР).

За помрачен ум со код од 14 век – лекот е бричење на суво со тап брич

Либертас - 11.06.2013

„Владиката Агатангел да застане пред огледало мирно и да се погледне себе си добро. Потоа, да земе брич, по можност некој тупав, употребуван со години, и да се избричи самиот, и тоа на суво“.

Владиката Кирил ќе биде погребан во петок

Бриф - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан во петок во манастирот Свети Ѓорѓи во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...

Владиката Кирил ќе биде погребан в петок

Н.Македонија - 11.06.2013

Митрополитот Полошко-кумановски господин Кирил, кој почина на 79-годишна возраст, ќе биде погребан в петок во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во Дељадровце, изјави денеска портпаролот на Македонската ...