TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сејдиу: Нема да има преговори за статусот на Косово

А1 - 12.09.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека резолуцијата усвоена во Генералното собрание на Обединетите нации „дефинитивно појаснува“ дека нема да има преговори за статусот на Косово, ...

ОН се подготвени да придонесат за дијалогот Белград - Приштина

А1 - 11.09.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун ја поздрави резолуцијата на Србија и на Европската унија за ставот на Меѓународниот суд за правда и изрази подготвеност Светската организација да ...

Свет - Резолуцијата не значи признавање на Косово

Вест - 11.09.2010

Њујорк, 11 септември - Српскиот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ, по изгласувањето на резолуцијата за Косово од Генералното собрание на ОН, нагласи дека со тоа Србија не ја признава едногласно ...

Оон подготвена да го поттикне дијалогот Белград - Приштина

Телма - 11.09.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун ја поздрави резолуцијата на Србија и на Европската унија за ставот на Меѓународниот суд за правда и изрази подготвеност Светската организација да ...

ОН предложија „дијалог меѓу страните“

Утрински - 11.09.2010

Генералното собрание на ОН ја донесе резолуцијата за Косово, која Србија претходно ја усогласи со ЕУ. Со неа би требало да се отвори патот за нов дијалог меѓу Белград и Приштина.

Приштина слави, Белград чека преговори

Дневник - 11.09.2010

ОТКАКО ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ЈА УСВОИ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА КОСОВО Отстапувањето од првичниот текст на резолуцијата поради опасноста од албанска контрарезолуција ја спаси Србија од ...

ОН отворија пат за дијалог меѓу Белград и Приштина

Н.Македонија - 11.09.2010

Документот со изменета содржина беше усвоен во ОН со акламација, без гласање. Србија мораше да прифати промени на текстот, кој сега повикува на преговори меѓу двете страни со поддршка од ЕУ ...

Бан Ки-мун : ОН се подготвени да придонесат за дијалогот Белград - Приштина

Алфа - 11.09.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун ја поздрави резолуцијата на Србија и на Европската унија за ставот на Меѓународниот суд за правда и изрази подготвеност Светската организација да ...

ОН нудат помош за дијалогот меѓу Србија и Косово

Форум - 11.09.2010

ОН во саботата понудија помош за организирање на првите директни разговори меѓу Србија и Косово, откако Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата со која двете страни се повикуваат на дијалог ...

Бан: ОН се подготвени да придонесат за дијалогот Белград - Приштина

Сител - 11.09.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун ја поздрави резолуцијата на Србија и на Европската унија за ставот на Меѓународниот суд за правда и изрази подготвеност Светската организација да ...

Сејдиу: Нема да има преговори за статусот на Косово

Сител - 11.09.2010

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу денеска изјави дека резолуцијата усвоена во Генералното собрание на Обединетите нации „дефинитивно појаснува“ дека нема да има преговори за статусот на Косово, ...

ОН се понудија да учествуваат во преговорите меѓу Белград и Приштина

Нетпрес - 11.09.2010

Шефот на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, ја поздрави резолуција за Косово која ја усвои Генералното собрание, како и подготвеноста на Европската унија да организира дијалог меѓу Белград и Приштина, ...

ОН понудија помош за дијалогот меѓу Србија и Косово

Макфакс - 11.09.2010

ОН денеска понудија помош за организирање на првите директни разговори меѓу Србија и Косово, откако Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата со која двете страни се повикуваат на дијалог.

Бан Ки-мун ја поздрави Резолуцијата на Србија и ЕУ - Нудиме помош во преговорите

Inpress - 11.09.2010

Њујорк, 11. септември 2010 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун ја поздрави Резолуцијата на Србија и ЕУ за мислењето на Меѓународниот суд на правдата и ја повтори подготвеноста на Светската ...

Усвоена српската декларација за Косово

А1 - 10.09.2010

Со акламација, без гласање Генералното собрание на ОН ја усвои изменетата српска резолуција за Косово. Гласањето доцнеше два ипол часа поради отпорот на српската делегација против присуството на ...

ОН ја усвоија ублажената резолуција за Косово

Deutsche Welle - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН на синоќешната седница (09.09.2010) ја донесе резолуцијата за Косово, која Србија претходно ја усогласи со ЕУ.

Kандидатски статус за ЕУ-награда за Србија?

Deutsche Welle - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за Косово, што ја поднесе Србија во договор со ЕУ. Аналитичарите оценуваат дека ваквиот развој позитивно ќе се одрази врз евроинтегративниот процес на ...

ОН ја изгласаа ублажената резолуција на Србија за Косово

Р.С.Европа - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите Нации без гласање ја усвои предлог резолуцијата на Србија за Косово. Србија со Европската унија го усогласи и го ублажи текстот за предлог резолуцијата за Косово ...

Усвоена резолуцијата за Косово

Оn.net - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите Нации без гласање ја усвои резолуцијата за Косово, која ја поднесе Србија заедно со 27 држави на Европската Унија, со што му е ставен крај на процесот покренат ...

ОН: Резолуција за Косово

Р.С.Европа - 10.09.2010

За Белград Косово останува отворено прашање а Приштина е задоволна што нема да има разговри за статусот на Косово. Ова се реакциите откако синоќа Генералното собрание на Обединетите Нации без гласање ...

Свет - Србија се откажа од барањето ОН да го осуди отцепувањето на Косово

Вест - 10.09.2010

ЊУЈОРК, 10 септември - Генералното собрание на Обединетите нации вчера требаше да расправа за српската предлог-резолуција за Косово.

Оон - српската резолуција усогласена со ЕУ усвоена со акламација

Телма - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Србија попушти за резолуцијата за Косово

Утрински - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН вчера требаше да ја разгледа предлог-резолуцијата за Косово што ja достави Србија по усогласувањето на текстот со ЕУ.

Србија ја омекна предлог-резолуцијата за Косово

Дневник - 10.09.2010

По консултација со Европската Унија, Србија го ублажи тонот на предлог-резолуцијата за Косово спроти синоќешната расправа во Генералното собрание на Обединетите нации, јави МИА.

Матичен лекар

Дневник - 10.09.2010

За Македонија овие нови „картографски тенденции“ се извонредно неповолни. Но, наместо како мало уплашено дете да ги затвораме очите и ушите велејќи „не, не“ , редно е да развиеме автономен имунитет и ...

Генералното собрание на ОН со консензус ја прифати резолуцијата а Косово

Форум - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации во едногласно ја прифатило резолуцијата за Косово чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за ...

Резолуцијата за Косово помина во ОН

Идивиди - 10.09.2010

Њујорк, 10 септември 2010 (МИА) - Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Генералното собрание на ОН со консензус ја прифати резолуцијата за Косово

Кајгана - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за ...

Резолуцијата за Косово помина во ОН

Алсат-М - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Резолуцијата за Косово помина во ОН

Алфа - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за ...

Изменета резолуцијата за Косово

Н.Македонија - 10.09.2010

Србија се согласи со ЕУ да ја измени нацрт-резолуцијата за Косово, која вчера се најде пред Генералното собрание на ОН. Белград и Приштина се задоволни со новиот текст, но има и такви кои го сметаат ...

Косовските власти го поздравија усвојувањето на Резолуцијата

Алсат-М - 10.09.2010

Во Приштина властите го поздравија усвојувањето на српската резолуција во Њујорк. Според вицепремиерот Хајредин Куќи, резолуцијата ја потврди и одлуката на Меѓународниот суд на правдата за ...

ГС на ООН со акламација ја прифати резолуцијата за Косово

Алсат-М - 10.09.2010

Српската предлог-резолуцијата за Косово која во последен момент беше изменета по притисокот од страна на ЕУ, синоќа беше усвоена со акламација во Генералното собрание на Обединетите Нации.

Усвоената резолуција значи мир на Балканот

Алфа - 10.09.2010

Усвоената српска резолуција значи завршување на сите проблеми на Балканот. Вака светските аналитичари оценуваат по вчера усвоената резолуција за Косово.

Резолуцијата за Косово помина во ОН

Сител - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

ООН со акламација ја усвои српската резолуција за Косово

Канал5 - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, поднесена од Србија, а усогласена со Европската унија.

Резолуцијата за Косово помина во ОН

МРТ - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН вчера ја изгласа резолуцијата за Косово, поднесена од Србија и поддржана од ЕУ, јави Дојче Веле на македонски јазик.

Тадиќ и Јеремиќ за останување или за оставка

МРТ - 10.09.2010

Претседателот Борис Тадиќ ќе разговара со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, веднаш по неговото враќање од Њујорк, за тоа дали ќе дојде до промена во водството на Министерството за надворешни ...

Генералното собрание на ОН со консензус ја прифати резолуцијата а Косово

МРТ - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за ...

Јеремиќ пред разрешување

Канал5 - 10.09.2010

Пресврт, прифаќање на реалноста или капитулација на Србија.. Синоќа усвоената резолуција за Косово, јасно потврди дека Белград крева раце од борбата за статусот на поранешната покраина..

Мета: Статусот на Косово сега e прашање на минатото

Сител - 10.09.2010

Шефот на албанската дипломатија Илир Мета го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Косово, поднесена од Србија, оценувајќи дека сега прашањето за статусот на Косово е „затворено прашање кое му ...

Резолуција за дијалог меѓу Белград и Приштина?!

Вечер - 10.09.2010

Предлог-резолуцијата е поддржана од 27-те земји-членки на ЕУ. Некои и натаму го почитуваат територијалниот интегритет на Србија, а некои ја признаа еднострано прогласената независност на Косово.

Усвоена "српската" Резолуција за Косово

eReporter - 10.09.2010

Генералното собрание на ОН ја усвои вечерва Резолуцијата за Косово која ја поднесе Србија со поддршка на ЕУ. Резолуцијата поднесена по повод оценката на Меѓународниот суд на правдата за легитимноста ...

Светските новински агенции: Ублажена резолуцијата за Косово

Нетпрес - 10.09.2010

Светските агенции известуваат дека Генералното собрание на ОН усвои “ублажена“ резолуција за Косово која беше поднесена до Светската Асамблеја од Србија со поддршка на 27 земји членки на ЕУ.

Генералното собрание на ОН со консензус ја прифати резолуцијата а Косово

Макфакс - 10.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации едногласно ја прифати резолуцијата за Косово, чиј предлог Србија претходно го усогласи со ЕУ, со која се отвора пат за дијалог меѓу Белград и Приштина за ...

„Данас“: Тадиќ и Јеремиќ за останување или за оставка?

Макфакс - 10.09.2010

Претседателот Борис Тадиќ ќе разговара со шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ, веднаш по неговото враќање од Њујорк, за тоа дали ќе дојде до промена во водството на Министерството за надворешни ...

Прашањето на Косово е затворено

Макфакс - 10.09.2010

Албанија го поздрави усвојувањето на резолуцијата на ОН со која се повикува на дијалог помеѓу Србија и Косово и оцени дека со оваа резолуција прашањето на статусот на Косово е затворено, пренесува ...

ОН ќе расправа за српската резолуција за Косово

А1 - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе ја разгледува предлог-резолуцијата за Косово што ја достави Србија по усогласувањето на текстот со Европската унија.

Отворен патот за српско-косовски разговори

BBC - 09.09.2010

Генералното собрание на ОН едногласно ја усвои резолуцијата со која се бара дијалог меѓу Србија и Косово. Резолуцијата го отвора патот за директни разговори меѓу двете страни - први откако Косово ...

Србија попушти за резолуцијата за Косово

Deutsche Welle - 09.09.2010

Генералното собрание на ОН денеска ќе ја разгледа предлог-резолуцијата за Косово, која Србија ja достави по усогласувањето на текстот со ЕУ.

Србија е „подготвена на дијалог“

Deutsche Welle - 09.09.2010

Пред Генералното собрание на ОН денеска ќе се најде предлог-резолуцијата за Косово, која Србија ja усогласи со ЕУ. Во неа се истакнува подготвеноста на Унијата во посредувањето на дијалог на двете ...

Реџепи-Резолуцијата за Косово ќе го олесни дијалогот со Србија

Р.С.Европа - 09.09.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Бајрам Реџепи изјави дека резолуцијата усогласена со Европската унија ќе го олесни дијалогот меѓу Белград и Приштина, но дека тој може да биде воспоставен ...

Косовската влада ја поздрави ревидираната резолуција

Р.С.Европа - 09.09.2010

Владата на Косово синоќа ја поздрави новата предлог резолуција што ја подготви Европската унија, со поддршка на Соединетите држави, како и одлуката на Србија да ја прифати.

Ревидирана српската резолуција за Косово

Р.С.Европа - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации вечер ќе ја разгледа предлог резолуцијата за Косово што Србија ја достави по усогласувањето на нејзиниот текст со Европската унија.

Генералното собрание на ОН за српската резолуција

Р.С.Европа - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации вечер ќе ја разгледа предлог резолуцијата за Косово што Србија ја достави по усогласувањето на нејзиниот текст со Европската унија.

Вечерва во оон српската резолуција, усогласена со ЕУ

Телма - 09.09.2010

Се чини избегната е ситуацијата на конфронтации со Белград вечерва во Обединетите нации. Србија и ЕУ го усогласија текстот на Резолуцијата што за прашањето за Косово го поднесе Белград.

Реџепи: Очекуваме дијалог меѓу две независни држави

Алсат-М - 09.09.2010

Министерот за надворешни работи на Косово Бајрам Реџепи изјави денеска дека резолуцијата усогласена со Европската унија ќе го олесни дијалогот за нештата кои се од заеднички интерес на Белград и ...

Српската предлог-резолуција за Косово пред Генералното собрание на ОН

Алфа - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе расправа за српската предлог-резолуција за Косово. Предлог-резолуцијата ќе биде претставена од шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ на ...

Српската предлог-резолуција за Косово пред Генералното собрание на ОН

Алсат-М - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе расправа за српската предлог-резолуција за Косово. Предлог-резолуцијата ќе биде претставена од шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ на ...

Српската предлог-резолуција за Косово пред Генералното собрание на ОН

Идивиди - 09.09.2010

Њујорк, 9 септември 2010 (МИА) - Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе расправа за српската предлог-резолуција за Косово.

Редефинирана српска резолуција за Косово

Алсат-М - 09.09.2010

Коментирајќи ги измените во резолуцијата претседателот на косовското Собрание, Јакуп Красниќи изјави дека со изменетиот текст Србија всушност го поздравува мислењето на Меѓународниот суд на правдата ...

Македонија најверојатно ќе гласа за српската резолуција

Алфа - 09.09.2010

Македонија најверојатно ќе ја поддржи Српската резолуција за Косово, која генералното собрание на Обединетите нации ќе ја гласа доцна вечерва.

Косово доби 30 милиони евра од ЕК

SETimes - 09.09.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Европската комисија (ЕК) му додели 30 милиони евра на Косово претходно овој месец, објавија во средата (8-ми септември) властите во Приштина.

Белград ќе ја менува резолуцијата за Косово

SETimes - 09.09.2010

Постигнувајќи договор во последен момент, Србија избегнува скапа политичка битка со некои од највлијателните членки на ЕУ.

Реџепи: Очекуваме дијалог меѓу две независни држави

Кирилица - 09.09.2010

Министерот за надворешни работи на Косово Бајрам Реџепи изјави денеска дека резолуцијата усогласена со Европската унија ќе го олесни дијалогот за нештата кои се од заеднички интерес на Белград и ...

Српската резолуција за Косово денес пред Генералното собрание на ОН

Кирилица - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе расправа за српската предлог-резолуција за Косово Предлог-резолуцијата ќе биде претставена од шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ на ...

Српската предлог-резолуција за Косово пред Генералното собрание на ОН

Сител - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите нации денеска ќе расправа за српската предлог-резолуција за Косово. Предлог-резолуцијата ќе биде претставена од шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ на ...

Генералното собрание на ООН ќе расправа за српската предлог резолуција за Косово

Канал5 - 09.09.2010

Шефот на српската дипломатија Вук Јеремиќ на седницата која почнува во 15 часот по американско време (21 часот по средноевропско време) ќе ја претстави српската предлог резолуција за Косово.

Предлог-резолуцијата за Косово пред Генералното собрание на ОН

МРТ - 09.09.2010

Генералното собрание на O Н ќе расправа за предлог резолуцијата за Косово, усогласена со Европската унија, по оценката на Меѓународниот суд на правдата.

Генералното собрание на ОН за резолуцијата за Косово

Нетпрес - 09.09.2010

Генералното собрание на Обединетите Нации денес би требало да се изјасни за резолуцијата за Косово, што ја усогласиле Србија и земјите членки на Европската унија.

Резолуцијата за Косово пред ОН

eReporter - 09.09.2010

Текстот на резолуцијата за Косово, што Србија ја усогласи со Европската унија, денеска ќе се најде пред Генералното собрание на Обединетите нации (ОН).

Косово: Владата ја поздравила новата нацрт резолуција

Нетпрес - 09.09.2010

Владата на Косово ја поздравила новата нацрт резолуција за Косово, која треба денес да биде претставена на Генералното собрание на Обединетите Нации.

Предлог-резолуцијата за Косово пред Генералното собрание на ОН

Макфакс - 09.09.2010

Генералното собрание на ОН ќе расправа за предлог резолуцијата за Косово, усогласена со Европската унија, по оценката на Меѓународниот суд на правдата.

Генералното собрание на ОН денеска треба да се изјасни за српската резолуција за Косово

Inpress - 09.09.2010

Њујорк, 9. септември 2010 (ИНПРЕС) Српската резолуција за Косово и Метохија која ја усогласија Србија и Европската унија денеска ќе се најде на дневен ред на работата на Генералното собрание на ОН.

Активности на Јеремиќ и Тадиќ во врска со резолуцијата за Косово

Р.С.Европа - 08.09.2010

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ ги продолжува разговорите во седиштето на Обединетите нации во Њујорк со претставници на земјите- членки на светската организација.

Србија ја ревидираше резолуцијата за Косово

Р.С.Европа - 08.09.2010

Српската влада одлучи да ја ревидира Резолуцијата за Косово што ја поднесе до ОН. Текстот на ревидираната резолуција е усогласен со 27-те земји членки на Европската унија.

Србија ја редефинираше предлог резолуцијата за Косово

Алсат-М - 08.09.2010

Министерството за надворешни работи на Србија денеска, врз основа на одлука на Владата, до Генералното собрание на ОН поднесе редефиниран предлог-резолуција за Косово.

Косово се закани со сила ако биде испровоцирано од српските паралелни структури

SETimes - 08.09.2010

ПРИШТИНА, Косово -- Властите во Косово ветија дека ќе одговорат со сила на секоја провокација од нелегалните српски структури во северно Косово.

Србија и ЕУ ќе продолжат со дијалогот за косовската резолуција

SETimes - 08.09.2010

БРИСЕЛ, Белгија -- Српскиот претседател Борис Тадиќ и шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, во вторникот (7-ми септември) се согласија да продолжат со дијалогот за цел хармонизирање на ...

Би-Би-Си: Белград ќе се согласи на компромис

А1 - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифаќајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

Свет - Јеремиќ: Србија нема да преговара за повлекување на нацрт-резолуцијата за Косово

Вест - 07.09.2010

Белград, 7 септември - Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа не е ...

ЕУ и нуди на Србија компромис за резолуцијата за Косово и „добри услуги“

Телма - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

Јеремиќ лобира за српската резолуција за Косово

Кајгана - 07.09.2010

Србија се обидува до последен момент да ги искористи дипломатските канали за да излобира поддршка за својата резолуција за Косово, за која Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) треба да ...

Би-Би-Си: ЕУ и нуди на Србија компромисен предлог за резолуцијата за Косово

Алфа - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

Би-Би-Си: ЕУ и нуди на Србија компромисен предлог за резолуцијата за Косово

Алсат-М - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

ЕУ и нуди на Србија компромис за резолуцијата за Косово

Кирилица - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

ЕУ и` нуди на Србија компромисен предлог за резолуцијата за Косово

Сител - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

Јеремиќ лобира за српската резолуција за Косово

МРТ - 07.09.2010

Србија се обидува до последен момент да ги искористи дипломатските канали за да излобира поддршка за својата резолуција за Косово, за која Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) треба да ...

ЕУ и нуди на Србија компромисен предлог за резолуцијата за Косово

МРТ - 07.09.2010

Официјален Белград, најверојатно, ќе се согласи на компромис околу текстот на својата резолуција за Косово доставена до ОН, прифакајќи ги основните насоки што ги нуди предлогот на Европската унија, ...

Јеремиќ од денеска во Њујорк

Нетпрес - 07.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи, Вук Јеремиќ, од денеска престојува во САД, каде што ќе присуствува на седницаата на Генералното собрание на ОН во Њујорк, закажана за 9 септември, соопшти ...

Јеремиќ лобира за српската резолуција за Косово

Канал 77 - 07.09.2010

Србија се обидува до последен момент да ги искористи дипломатските канали за да излобира поддршка за својата резолуција за Косово, за која Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) треба да ...

Јеремиќ лобира за српската резолуција за Косово

Макфакс - 07.09.2010

Србија се обидува до последен момент да ги искористи дипломатските канали за да излобира поддршка за својата резолуција за Косово, за која Генералното собрание на Обединетите нации(ОН) треба да ...

„Не преговараме за повлекување на нацрт-резолуцијата за Косово“

А1 - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави синоќа дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа „не е цел туку ...

Албанија нема да поднесе резолуција за Косово

А1 - 06.09.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша, изјави во интервју за виенскиот весник „Стандард“ дека Тирана нема да поднесе сопствена резолуција за Косово на седницата на Генералното собрание на ОН.

Јеремиќ: Србија нема да ја повлече резолуцијата

Deutsche Welle - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека Србија не планира да ја повлече резолуцијата за Косово што ја поднесе во Генералното собрание на ОН, додавајќи дека таа не е цел, туку ...

Јеремиќ: не планираме повлекување на резолуцијата

Р.С.Европа - 06.09.2010

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави дека Белград не планира да ја повлече резолуцијата за Косово што ја поднесе до Генералното собрание на Обединетите нации.

Македонија - Милошоски: Нереално е да ја поддржуваме Србија

Време - 06.09.2010

Не може да се очекува Македонија да ја поддржи нацрт-резолуцијата на Србија за Косово затоа што таа не ја апсолвира реалноста, вели министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во интервју за ...

Македонија нема да ја поддржи Србија во ОН

Утрински - 06.09.2010

Министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, најави дека не би требало да се очекува Македонија да ја поддржи нацрт-резолуцијата на Србија во Обединетите нации.

Албанија бара ОН да ја отфрлат српската резолуција

Дневник - 06.09.2010

Албанија побара од земјите-членки на ОН да не ја поддржат српската резолуција за Косово, за која во Генералното собрание ќе се гласа на 9 септември.

Јеремиќ: Не преговараме за повлекување на резолуцијата за Косово

Алсат-М - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави синоќа дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа „не е цел туку ...

Јеремиќ: Не преговараме за повлекување на нацрт-резолуцијата за Косово

Алфа - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави синоќа дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа „не е цел туку ...

Албанија нема да поднесе сопствена резолуција за Косово

Алфа - 06.09.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави во интервју за виенскиот весник „Стандард“ дека Тирана нема да поднесе сопствена резолуција за Косово на седницата на Генералното собрание на ОН.

Србија да ја повлече резолуцијата за Косово

Алсат-М - 06.09.2010

Албанија нема да поднесе резолуција до Генералното собрание на ОН, но се надева дека Србија ќе ја повлече својата резолуција за Косово, изјави албанскиот премиер Сали Бериша.

Јеремиќ ја отфрли можноста за повлекување на резолуцијата за Косово

SETimes - 06.09.2010

БЕЛГРАД, Србија -- Министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, во неделата (5-ти септември) рече дека Србија не планира да ја повлече предлог-резолуцијата за Косово, што ја поднесе до Генералното ...

Јеремиќ: Не ја повлекуваме нацрт-резолуцијата за Косово

Кирилица - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави синоќа дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа „не е цел, туку ...

Јеремиќ: Не преговараме за повлекување на нацрт-резолуцијата за Косово

Сител - 06.09.2010

Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави синоќа дека Србија не планира да се повлече од нацрт-резолуцијата што ја поднесе во Генералното собрание на ОН и оти таа „не е цел туку ...

Албанија нема да поднесе сопствена резолуција за Косово

Кирилица - 06.09.2010

Албанскиот премиер Сали Бериша изјави во интервју за виенскиот весник „Стандард“ дека Тирана нема да поднесе сопствена резолуција за Косово на седницата на Генералното собрание на ОН - Досега ...

Нема повлекување на нацрт-резолуцијата за Косово

Вечер - 06.09.2010

"Се водат интензивни преговори со сите меѓунардони фактори, меѓу кои и со ЕУ. Ако биде постигнат договор, тој може да биде приложен без повлекување на нацрт-резолуцијата", изјави Јеремиќ Српскиот ...

Јеремиќ: Не преговараме за повлекување на резолуцијата

Нетпрес - 06.09.2010

Министерот за надворешни работи Вук Јеремиќ изјави дека Србија не планира да ја повлече резолуцијата за Косово која ја поднесе до Генералното Собрание на Обединети Нации и дека не преговара за ...

Албанија нема да поднесе резолуција до ОН

Нетпрес - 06.09.2010

Албанскиот премиер, Сали Бериша изјавил дека Тирана нема да поднесува сопствена резолуција за Косово на заседанието на Генералното собрание на ОН.

Јеремиќ - Не преговараме за повлекување на резолуцијата

Inpress - 06.09.2010

Белград, 6. септември 2010 (ИНПРЕС) Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави дека Србија нема намера да ја повлече резолуцијата која е поднесена до Генералното собрание на ОН.