TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов закон во Тајланд ќе дозволува одгледување канабис

Макфакс - 13.09.2019

Една од партиите во владејачката коалиција на Тајланд поднесе предлог-закон со кој на жителите ќе им биде дозволено да одгледуваат одредена количина канабис дома, чекор што доаѓа една година откако земјата ја легализира дрогата за медицински цели.

Нов закон во Тајланд ќе дозволува одгледување канабис

Centar - 13.09.2019

Една од партиите во владејачката коалиција на Тајланд поднесе предлог-закон со кој на жителите ќе им биде дозволено да одгледуваат одредена количина канабис дома, чекор што доаѓа една година откако земјата ја легализира дрогата за медицински цели.

Со нов закон во Тајланд ќе се дозволува одгледување канабис

24Инфо - 13.09.2019

Една од партиите во владејачката коалиција на Тајланд поднесе предлог-закон со кој на жителите ќе им биде дозволено да одгледуваат одредена количина канабис дома, чекор што доаѓа една година откако земјата ја легализира дрогата за медицински цели.

Или извоз на сув цвет од канабис или клуч на фирмите

Независен - 12.09.2019

Дозвола за извоз на сув цвет како краен производ е спасоносното решение за поновата производствена гранка, смета претседателот од Здружението на одгледувачи на медицински канабис – „Макканабис“, Костадин Дуковски.

Владата нема иницијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба

еМагазин - 12.09.2019

Од Владата за сега нема инцијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба. „Владата на Република Северна Македонија во овој момент нема иницијатива за декриминализација на употребата на канабис за лична употреба“, велат од ...

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, работиме во интерес на државата

Фокус - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

Производителите на канабис бараат законска можност да извезуваат суровини, не само масло

Канал5 - 11.09.2019

23 ти компании производители на медицински канабис бараат во законските измени кои сега се кројат да се овозможи да може да ги извезуваат цветовите од медицинскиот канабис кој досега го произведувале.

„Мак канабис“ предлага законски измени – производителите на канабис бараат да извезуваат суровини

ТВ21 - 11.09.2019

Дваесет и три компании кои добиле лиценца за обработка и продажба на канабис за медицински цели до сега не продале ниту еден грам од истиот. Така велат од здружението Мак Канабис од каде бараат законски измени.

(ВИДЕО) Биг Мајк: Македонија ќе направи бум со канабисот

Независен - 11.09.2019

Мајк Штрауметис познат како Биг Мајк, кој неодамна беше во посета во земјава, вели дека Македонија може да излезе од криза и да направи многу во бизнисот со легализацијата на канабисот. Тој на својот профил на „Инстаграм“ објави видео во кое ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Сител - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев за Бик Мајк: Ништо не криеме - Тоа се нови работни места

Press24 - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција по вчерашната лидерска средба со Христијан Мицкоски, ја искоментира и средбата со Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. - „Ние не ги соопштуваме сите средби.

Макканабис: Нема потреба од банкарска гаранција како услов за лиценца, а мора да се дозволи и извоз на сув цвет

МКД - 11.09.2019

Производителите на медицински канабис - Макканабис, апелираат до Владата и Собранието во однос на измените во законот, одобено во однос на заострување на условите за добивање лиценца за производство на медициснки канабис.

Производителите на медицински канабис работат со загуби, бараат да им се овозможи извоз на цвет од канабис

Слободен Печат - 11.09.2019

Славе Иванов, сопственик на фирмата „Оаза Алкалоид“ е еден од ретките кој има своја фабрика за екстракција на масло од канабис. Според него станува збор за скапа и во моментов неисплатлива инвестиција Здружението на одгледувачи на медицински канабис ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Независен - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

МКД - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Биг Мајк објави и видео – со канабис ќе ја спасувал земјава, па затоа се сретнал со Заев

Алфа - 11.09.2019

Владата не се фали со средбите на потенцијалниот инвеститор во галопирачки растечкиот бизнис со канабис, Мајкл Страумитис, познат како Биг Мајк. Но, наспроти молкот на владата чии функционери никогаш не забораваат да посочат оти биле транспарентни, ...

„Макканабис” апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

ММС - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Кралот на канабисот импресиониран: Како Биг Мајк ја виде Македонија (ВИДЕО)

Слободен Печат - 11.09.2019

Тој е под импресии од неодамнешната посета на Македонија, во која гледа голем потенцијал за бизнисот со канабис за медицинска употреба. Американскиот претприемач кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат уште и ...

„Макканабис“ бара извоз на цвет од канабис и производство на индустриски коноп

+инфо - 11.09.2019

Од „Макканабис“ се против фирмите кои одгледуваат канабис да даваат 10 отсто од годишната добивка. Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

А1 On - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, работиме во интерес на државата

Centar - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Скопје инфо - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Бизнисот со канабис за медицинска употреба расцвета: Бројот на издадени лиценци порасна на 27

еМагазин - 11.09.2019

Ако на некој бизнис во Македонија добро му оди, тоа е сигурно бизнисот со канабис за медицинска употреба. Бројот на компании кои влегуваат во овој бизнис постојано расте. Од Владата за еМагазин информираат дека до сега се издадени 27 лиценци за ...

Заев за средбата со Биг Мајк: Ќе работиме и понатаму во интерес на државата, тоа за нас се нови работни места

Локално - 11.09.2019

По реакциите на социјалните мрежи за средбата на Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис, премиерот порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од канабис и да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис и да нема банкарска гаранција од милион евра

Вечер Прес - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Заев вели дека средбата со Биг Мајк била во интерес на државата

еМагазин - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

4NEWS - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Локално - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Опсервер - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да не се бара банкарска гаранција од 1 милион евра за да се влезе во бизнисот со ...

еМагазин - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Биг Мајк објави видео од средбите со Зоран Заев, Венко Филипче, Хари Костов…

еМагазин - 11.09.2019

Американскиот претприемач, кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат како Биг мајк, уште е под импресии од неодамнешната посета на Македонија, во која гледа голем потенцијал за бизнисот со канабис за медицинска ...

„Макканабис” апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

24Инфо - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Биг Мајк објави видео од посетата на Македонија, разговарал со Заев, Филипче, Хари Костов

Република - 11.09.2019

Американскиот претприемач кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат уште и како Биг мајк објави видео на својот профил на инстаграм од посетата на Македонија.

„Кралот на марихуаната“ објави видео од средбите со Заев: Македонија ќе напраби бум!

Точка - 11.09.2019

Мајк Штрауметис, попознат како Биг Мајк е убеден дека нашата земја може да излезе од криза и да направи бум во бизнисот со канабисот. Биг Мајк објави видео од средбите со премиерот Зоран Заев на својот профил на социјалната мрежа „Инстаграм“ и ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

Либертас - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

„Макканабис“ апелира до Владата да се дозволи извоз на цвет од канабис

PressingTV - 11.09.2019

Да се дозволи извоз на цвет од канабис, да не се бара банкарската гаранција од милион евра, одгледувачите да не се обврзуваат да уплатат 10 отсто од годишната добивка на посебна сметка, фирмата да нема обврска да вработи минимум 15 лица, да се ...

Како Биг Мајк ја виде Македонија и тоа го прикажа на видео

PressingTV - 11.09.2019

Американскиот претприемач кој произведува марихуана за медицинска, но и за рекретативна употреба, познат уште и како Биг Мајк објави видео на својот профил на инстаграм од посетата на Македонија.

Заев за средбата со Бик Мајк: Ништо не криеме, целта на средбата е медицинска употреба на маслото од канабис и ...

Либертас - 11.09.2019

Многу реакции на социјалните мрежи предизвика средбата на премиерот Зоран Заев со Мајкл Штрауметис, познат како Биг Мајк, светски претприемач во полето на одгледување на канабис. Заев порача дека целта на средбата е медицинска употреба на маслото од ...

БИГ МАЈК: „Македонија е главна локација за БУМ на канабисот„

Магазин - 11.09.2019

Мајк Штрауметис познат како Биг Мајк, кој неодамна беше во посета во земјава, вели дека Македонија е полна со вредни и интелигентни луѓе подготвени за промена, а канабисот може да биде таа промена.