TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Малку ќе се убиеш“: Конан О’Брајан го исмеа самоубиството на Слободан Праљак (видео)

Канал5 - 03.12.2017

Американскиот комичар Конан O’Брајан зборувал за случајот на самоубиството на воениот злосторник Слободан Праљак и од целата ситуација направил скеч за своето шоу. “Поранешниот хрватски генерал, исклучително лош тип кој беше осуден за воени ...

Критики: Пленковиќ е првиот европски премиер кој поддржал воен злосторник

Кајгана - 03.12.2017

Британски „Guardian“ во анализата на пресудата за воениот злосторник Слободан Праљак, оценува дека премиерот на Република Хрватска Андреј Пленковиќ е првиот европски премиер кој поддржал воен злосторник.

Објaвени деталите како Праљак го сокрил отровот од стражарите

Нетпрес - 03.12.2017

Истрагата за целосно утврдување на околностите за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак и натаму трае, а Хашкиот трибунал ќе отвори и нова, независна и своја истрага, изјави гласноговорник од судот, Ненад Голчевски, демантирајќи ги ...

Во ќелијата на Праљак пронајден мистериозен коверт

Вечер - 03.12.2017

Слободан Праљак оставил, освен писмото за семејството, и писмо за својата адвокатка Ника Пинтер. Писмото било пронајдено при прегледот на ќелијата на Праљак. Ден по самоубиството, на адвокатката и се јавил судијата кој ја спроведува истрагата за ...

НОВИ ДЕТАЛИ: Праљак отровот го криел во ќелијата, а на овој начин го сокрил од стражарите

Курир - 03.12.2017

Истрагата за целосно утврдување на околностите за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак и понатаму трае. Хашкиот трибунал ќе отвори и нова, независна и своја истрага, изјавил гласноговорник од судот Ненад Голчевски, а притоа и ги ...

Праљак отровот го криел во ќелијата, а на овој начин го сокрил од стражарите - нови детали

Press24 - 03.12.2017

Истрагата за целосно утврдување на околностите за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак и понатаму трае. Хашкиот трибунал ќе отвори и нова, независна и своја истрага, изјавил гласноговорник од судот Ненад Голчевски, а притоа и ги ...

Светските медиуми го критикуваат Пленковиќ: Прв европски премиер кој поддржа воен злосторник

Локално - 03.12.2017

Британски Гардијан анализирајќи ја пресудата за воениот злосторник Слободан Праљак оцени дека премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ е прв европски премиер кој поддржал воен злосторник. Гардијан наведува дека Праљак, режисер кој стана клучен водач ...

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Кајгана - 02.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, што почна вчера во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал калиум-цијанид ...

Дури и по смртта ги остава сите во шок: Што напишал Праљак во второто проштално писмо?

БркајРабота - 02.12.2017

Слободан Праљак освен на семејството оставил проштално писмо и на својата адвокатка Ника Пинтер. Писмото е пронајдено во неговара ќелија, а на него пишувало „за Ника“ – Во неговата соба, меѓу останатите работи најдовме и плик на која пишуваше „за ...

Праљак испил цијанид во судницата во Хаг

Канал5 - 02.12.2017

Прелиминарните резултати од обдукцијата на телото на Слободан Праљак покажуваат дека хрватскиот генерал во судницата во Хаг испил цијанид, објавија хашките обвинители. Праљак беше осуден на 20 години затвор за воени злосторства.

Конан О’Брајан го исмеа самоубиството на Слободан Праљак во Хаг

Кајгана - 02.12.2017

Американскиот комичар Конан О’Брајан направи скеч врз основа на самоубиството на воениот злосторник Слободан Праљиќ кој испи отров за време на изрекувањето на казната пред судот во Хаг. „Поранешниот хрватски генерал, исклучително лош тип кој беше ...

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Алфа - 02.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид. Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна во Хаг, хрватскиот генерал испил ...

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Точка - 02.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна денеска во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал ...

Дури и по смртта ги остава сите во шок: Што напишал Праљак во второто проштално писмо?

Курир - 02.12.2017

Слободан Праљак освен на семејството оставил проштално писмо и на својата адвокатка Ника Пинтер. Писмото е пронајдено во неговара ќелија, а на него пишувало „за Ника“ – Во неговата соба, меѓу останатите работи најдовме и плик на која пишуваше „за ...

По Хаг,или кога југословенските страсти се смируваат!

Локално - 02.12.2017

Тоа едвај можеше да биде поспектакуларно: еден од осудените лица проголта отров во судницата и потоа почина за кратко. Сепак, овој чин нема да ја засени огромната важност на Хашкиот трибунал за злосторствата во поранешна Југославија.

Уште едно проштално писмо најдено во притворската ќелија на Праљак во Хаг

Нетпрес - 02.12.2017

Поранешниот челник на Хрватскиот совет на одбраната (HVO), геrnji list.нералот Слободан Праљак, кој беше осуден од Хашкиот триубинал за воени злосторства сторени во војната во Босна и Херцеговина од 1992 до 1995 година, и кој седмицава откако му ...

(Видео) Конан О’Брајан го исмеа самоубиството на Слободан Праљак

Локално - 02.12.2017

Американскиот комичар Конан O’Брајан зборувал за случајот на самоубиството на воениот злосторник Слободан Праљак и од целата ситуација направил скеч за своето шоу. “Поранешниот хрватски генерал, исклучително лош тип кој беше осуден за воени ...

Праљак во притворот оставил уште едно писмо

Локално - 02.12.2017

Слободан Праљак покрај писмото за семејството оставил и плико за својата адвокатка Ника Пинтер, пренесе Јутарњи лист. Хашкиот осуденик, кој изврши самоубиство во судницата по читањето на пресудата, во челијата оставил писмо за кое јавноста до сега ...

Нови докази во Хаг: Праљак освен за семејството, проштално писмо оставил и за адвокатката

Press24 - 02.12.2017

Слободан Праљак освен на семејството оставил проштално писмо и на својата адвокатка Ника Пинтер. Писмото е пронајдено во неговара ќелија а на него пишувало „за Ника“ - Во неговата соба, меѓу останатите работи најдовме и коверта на која пишуваше ...

Конан О’Брајан го исмеа самоубиството на Слободан Праљак

Точка - 02.12.2017

Американскиот комичар Конан O’Брајан зборувал за случајот на самоубиството на воениот злосторник Слободан Праљак и од целата ситуација направил скеч за своето шоу. “Поранешниот хрватски генерал, исклучително лош тип кој беше осуден за воени ...

Нов шок во Хаг! Во ќелијата на Праљак пронајден мистериозен коверт: Пред самоубиството оставил уште едно писмо, еве за ...

Точка - 02.12.2017

Слободан Праљак оставил, освен писмото за семејството, и писмо за својата адвокатка Ника Пинтер. Писмото било пронајдено при прегледот на ќелијата на Праљак. Ден по самоубиството, на адвокатката и се јавил судијата кој ја спроведува истрагата за ...

Праљак се отрул со цијанид, умирал во ужасни болки и агонија

Слободен Печат - 02.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, кој испи отров во хашката судница, смртта настанала поради труење со цијанид. Во крвта на починатиот воен генерал и осуден злосторник е забележана висока концентрација на цијанид, ...

(ВИДЕО) Американски комичар го исмеа самоубиството на Слободан Праљак

Репортер - 02.12.2017

Американскиот комичар Конан О’Брајан се послужи со самоубиството на Слободан Праљак како тема за неговото шоу. „Поранешниот хрватски генерал, лош лик кој е осуден за воени злосторства , испи отров за време на судењето во Хаг.

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Канал 77 - 02.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна вчера во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал ...

Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

Телма - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

24 Вести - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

24 Вести - 01.12.2017

Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Алсат-М - 01.12.2017

Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Воен репортер на Би-би-си: „Гледав што правеше во војната воениот злосторник Праљак“ (ВИДЕО)

МКД - 01.12.2017

Би-би-си синоќа емитуваше коментар на свој новинар, меѓународно познатиот воен репортер Џереми Боуен, за пресудата на шестмината хрватски генерали од БиХ. Боуен во екот на војната во БиХ известуваше од Мостар.

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

А1 On - 01.12.2017

Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

Либертас - 01.12.2017

Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Трибуналот ги испитува околностите за смртта на Праљак

Правдико - 01.12.2017

Хашкиот трибунал соопшти дека ќе формира независна експертска комисија која ќе ги испитува околностите за смртта на Слободан Праљак. Како што е наведено во соопштението, Секретаријатот на Трибуналот поради потполнување на актуелната истрага на ...

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

ТВ21 - 01.12.2017

Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека, поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Макфакс - 01.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна денеска во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал ...

Адвокатот на Слободан Праљак не знае како тој го набавил отровот

Таратур - 01.12.2017

Адвокатот на поранешниот хрватски генерал Слободан Праљак, кој завчера си го одзеде животот пиејќи отров за време на изрекувањето на второстепената одлука во Хашкиот трибунал, за ХРТ изјави дека не знае како нејзиниот клиент дошол до отровот и како ...

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

А1 On - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

+инфо - 01.12.2017

Во соопштението на холандските обвинители се наведува дека со токсиколошкиот тест во крвта на Праљак бил пронајден калиум цијанид. Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот ...

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

+инфо - 01.12.2017

Слободан Праљак почина откако во судница испи отров. Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, ...

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

+инфо - 01.12.2017

Според „Вечерњи лист“, генералот Праљак го испратил писмото до своето семејство пред две години, и порачал тоа да се отвори во случај на негова смрт. Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше ...

Шок фотoграфии од Хаг: Хрват објави слики од хаосот по труењето на Парљак: Се беше парализирано, а амбасадорката се ...

Сител - 01.12.2017

Еуген Јаковиќ беше на изрекувањето на пресудата на Слободан Праљак. Тој на својот Фејсбук објави фотографии кои настанале откако Праљак се отру. Јаковиќ рекол дека во судот владеел целосен хаос, и дека било се парализирано, а хрватската амбасадорка ...

Не требаше да се самоубие - адвокатите ќе успеаа да го ослободат од Хаг

Сител - 01.12.2017

Генерал Слободан Праљак, кој вчера во судницата во Хаг испи отров, по што набрзо почина, можел да излезе наскоро на слобода. Имено воениот злостроник Праљак во притвор во Шевенинген поминал повеќе од 13 години(или 11 години ефкетивни), а за време на ...

Трибуналот ги испитува околностите за смртта на Праљак

Макфакс - 01.12.2017

Хашкиот трибунал соопшти дека ќе формира независна експертска комисија која ќе ги испитува околностите за смртта на Слободан Праљак. Како што е наведено во соопштението, Секретаријатот на Трибуналот поради потполнување на актуелната истрага на ...

Хаг почна независна истрага, Праљак оставил проштално писмо

Канал5 - 01.12.2017

Хашкиот трубунал отвори независна истрага за шокантната смрт на хрватскиот генерал Слободан Праљак. Истрагата ќе се фокусира на тоа кој му помогнал во самоубиството и на законот за забранети средства.

Прелиминарните резултати од обдукцијата на Праљак покажале дека се отрул со цијанид

А1 On - 01.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започнала денеска во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат медиумите. Во соопштението се наведува дека токсиколошкиот тест покажал дека Праљак имал ...

Воениот репортер за ВВС: „Гледав што правеше во војната злосторникот Праљак“ (видео)

Таратур - 01.12.2017

ВВС емитуваше коментар на својот меѓународно познат воен репортер Џереми Бауен за пресудите за Прлиќ, Праљак и останатите во Хаг. Во екот на агресијата врз Босна и Херцеговина, Бауен известуваше од Мостар.

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак...

Н.Македонија - 01.12.2017

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан ...

Хашки трибунал: Спектакуларен крај за нов почеток и за соживот...

Н.Македонија - 01.12.2017

Затворањето на Меѓународниот суд за поранешна Југославија им отвора можност и на народите за помирување и справување со минатото, пишува во анализата на „Дојче веле“ Самоубиството на поранешниот генерал на босанските Хрвати, Слободан Праљак во ...

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид...

Н.Македонија - 01.12.2017

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан ...

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

Локално - 01.12.2017

– Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

МК News - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Локално - 01.12.2017

Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

МК News - 01.12.2017

Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Генералот Праљак оставил проштално писмо, сакал да биде кремиран

Алфа - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој драматично се самоуби во Хашкиот трибунал додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо во кое бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Праљак починал од труење со цијанид?

Курир - 01.12.2017

Холандските обвинители соопштија денеска дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Трибуналот ги испитува околностите за смртта на Праљак

Точка - 01.12.2017

Хашкиот трибунал соопшти дека ќе формира независна експертска комисија која ќе ги испитува околностите за смртта на Слободан Праљак. Како што е наведено во соопштението, Секретаријатот на Трибуналот поради потполнување на актуелната истрага на ...

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Курир - 01.12.2017

Хрватскиот министер за правда Дражен Бошњаковиќ денеска изјави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Плачел како дожд – само овој човек го погоди смртта на Праљак!

Курир - 01.12.2017

Хашкиот осуденик Радован Караџиќ плачел откако дознал дека Слободан Праљак извршил самоубиство, додека му ја читале пресудата за 20. години затвор. Караџиќ не можел да дојде на себе и постојано плачел и тагувал за својот пријател со кој се дружел со ...

Не требаше да умре: Праљак за две години можеше да биде на слобода

Press24 - 01.12.2017

Генерал Слободан Праљак, кој пред два дена во судницата во Хаг испи отров, по што набрзо почина, можел да излезе наскоро на слобода. Имено воениот злостроник Праљак во притвор во Шевенинген поминал повеќе од 13 години(или 11 години ефкетивни), а за ...

Трибуналот ги испитува околностите за смртта на Праљак

Орбис - 01.12.2017

Хашкиот трибунал соопшти дека ќе формира независна експертска комисија која ќе ги испитува околностите за смртта на Слободан Праљак. Како што е наведено во соопштението, Секретаријатот на Трибуналот поради потполнување на актуелната истрага на ...

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Вечер - 01.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна денеска во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Preliminary results autopsy Slobodan Praljak https://t.co/K5GghRPUxZ — OM Den Haag ...

Трибуналот отвори внатрешна истрага за самоубиството на Праљак

Локално - 01.12.2017

Хашкиот трибунал отвори внатрешна истрага за околностите кои доведоа до самоубиство на Слободан Праљак во судницата. Како што соопшти денеска Трибуналот, оваа истрага ќе ја спроведе државниот обвинител на Гамбија Хасан Џалоу, кој беше главен ...

Прелиминарни резултати: Праљак починал од труење со цијанид

Алфа - 01.12.2017

Холандските обвинители соопштија дека прелиминарните резултати од аутопсијата укажува на тоа дека поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана Слободан Праљак починал од труење со цијанид.

Хрватскиот генерал кој се отру во Хаг оставил проштално писмо

Фактор - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој се самоуби во Хашкиот трибунал пиејќи отров додека му беше изрекувана пресудата, оставил проштално писмо. Во писмото бара да биде кремиран и пепелта да биде растурена по гробиштата Мирогој.

Хрват објави слики од хаосот по труењето на Парљак: Се беше парализирано, а амбасадорката се тресеше (ФОТО)

Курир - 01.12.2017

Еуген Јаковиќ беше на изрекувањето на пресудата на Слободан Праљак. Тој на својот Фејсбук објави фотографии кои настанале откако Праљак се отру. Јаковиќ рекол дека во судот владеел целосен хаос, и дека било се парализирано, а хрватската амбасадорка ...

Не требаше да се самоубие – адвокатите ќе успеаа да го ослободат од Хаг

МК News - 01.12.2017

Генерал Слободан Праљак, кој вчера во судницата во Хаг испи отров, по што набрзо почина, можел да излезе наскоро на слобода. Имено воениот злостроник Праљак во притвор во Шевенинген поминал повеќе од 13 години(или 11 години ефкетивни), а за време на ...

Трибуналот ги испитува околностите за смртта на Праљак

Вечер - 01.12.2017

Хашкиот трибунал соопшти дека ќе формира независна експертска комисија која ќе ги испитува околностите за смртта на Слободан Праљак. Како што е наведено во соопштението, Секретаријатот на Трибуналот поради потполнување на актуелната истрага на ...

Праљак се отрул со цијанид, покажуваат првичните резултати од обдукцијата

Орбис - 01.12.2017

Според прелиминарните резултати од обдукцијата на Слободан Праљак, која што започна денеска во Хаг, хрватскиот генерал испил цијанид, пренесуваат српските медиуми. Preliminary results autopsy Slobodan Praljak https://t.co/K5GghRPUxZ — OM Den Haag ...

Фото: Бледи лица, Хаг парализиран - први фотографии по самоубиството на Праљак

Press24 - 01.12.2017

Еуген Јаковиќ, кој бил на изрекувањето на пресудата на Слободан ПРаљак, кој испи отров во судницата, по што лекарите не можеле да го спасат, објави фотографии од ХАг, неколку минути по самоубиството.

Само еден човек плачел во Хаг за Праљак - не можел да дојде на себе

Press24 - 01.12.2017

Хашкиот осуденик Радован Караџиќ плачел откако дознал дека Слободан Праљак извршил самоубиство, додека му ја читале пресудата за 20. години затвор. Караџиќ не можел да дојде на себе и постојано плачел и тагувал за својот пријател со кој се дружел со ...

Хрватите му оддадоа почит на генералот- Фејсбук ги блокирал поради нивните објави (фото)

Press24 - 01.12.2017

Со натписи на кои пишува „Јунак“ и ликот на Генералот Праљак, членови на генерација на обнова, покажаа што значи тој за нив. Членови на политички странки Генерација на обнова (ГО) во четвртокот попладне во Загреб, оддадоа почит на покојниот генерал ...

Хашкиот трибунал ќе спроведе независна истрага за смртта на Праљак

Стандард - 01.12.2017

Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија денеска објави дека ќе преземе „независна експертска истрага“ за смртта на поранешниот командант на босанските Хрвати, Слободан Праљак, кој проголта отров во судницата на Хашкиот трибунал, ...

Теорија на заговор: Праљак го променил личниот опис и живее некаде во друга држава?

Press24 - 01.12.2017

Самоубиството на Праљак кој испи отров во Хашкиот трибунал привлече многу внимание во целиот регион. Веднаш по објавата за смртта на генералот се појавија и теории за завера, дека Праљак можел да го смени личниот опис и на мира да живее во некоја ...

Хрватскиот генерал оставил проштално писмо: Koja му била последната желба

Телевизија Нова - 01.12.2017

Во семејната куќа на Слободан Праљак кој стана светски познат откако испи шише отров е пронајдено проштално писмо. Во писмото стоело дека неговите најблиски можат да отворат само по неговата смрт и таа негова желба била испочитувана.

Започна аутопсијата на телото Слободан Праљак

Локално - 01.12.2017

Холандски обвинители денеска ја почнаа аутопсијата на телото на поранешниот командант на босанските Хрвати Слободан Праљак , пренесува AFP. „ Ова утро (петок, 1 декември) почна аутопсијата на телото на Праљак “ , објавија холандското обвинителство ...

Трибуналот отвори внатрешна истрага за самоубиството на Праљак

Newsroom - 01.12.2017

Хашкиот трибунал отвори внатрешна истрага за околностите кои доведоа до самоубиство на Слободан Праљак во судницата. Како што соопшти денеска Трибуналот, оваа истрага ќе ја спроведе државниот обвинител на Гамбија Хасан Џалоу, кој беше главен ...

Истражувачите откриле каде Праљак точно го криел отровот

Press24 - 01.12.2017

Холандската обвинителка Мерлин Фикеншер открила како шишенцето од кое Слободан Праљак ја испил течноста, во себе содржело отров. -Прелиминарните тестови од супстанцата во шишенцето утрвдиле дека течноста содржела хемиска суптанца која предизвикува ...

"Се беше парализирано, Амбасадорката беше хистерична" - ова првите фотографии од судницата по труењето на Праљак

Вечер - 01.12.2017

Еуген Јаковчиќ од Документи бил на изрекувањето на казната на Праљак во Хаг. Тој на својот профил на Фејсбук објави фотографии кои настанале во моментите на самоубиството со туење на Праљак.

Хрват објавил фотографии од судницата по самоубиството на Праљак - настанала голема паника

Press24 - 01.12.2017

Хрватот Еуген Јаковчиќ кој се наоѓал во Хаг за време на изрекувањето на пресудата за Слободан Праљак, на својот Фејсбук профил објавил фотографии кои настанале кога Праљак се отрул. Тој напишал дека завладеал целосен хаос, додека хрватската ...

Праљак не умрел во болница: Нови детали од Хаг за вистината за смртта на генералот

Press24 - 01.12.2017

Осудениот генерал Слободан Праљак починал во зградата на Хашкиот трибунал и мртов бил пренесен во болницата, јавува хрватската Нова ТВ . Уредничката за надворешна политика на Нова ТВ тоа го дознала од високи дипломатски извори на Хрватска.

Откриено пoсмртно писмо на генералот Праљак, кој проголта отров пред Трибуналот: „Не сакам гроб, ниту погреб, ...

Локално - 01.12.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак кој се самоуби во судницата на Хашкиот трибунал, оставил проштално писмо. „ Не сакам гроб, ниту погреб, расфрлајте ја мојата пепел над Мирогој , гробиштата во Загреб “ , пишува меѓу другото во прошталното писмо, ...

Обдукцијата покажа: Со ова се отру Слободан Праљак!

Вечер - 01.12.2017

Во форензичката лабораторија во Хаг денес заврши аутопсијата на телото на Слободан Праљак, кој се самоуби во средата во судницата на Трибуналот. Цијанид е отворот што го испил. Тој предизвикува вртоглавица, забавено отчукување на срцето, низок крвен ...

Германски "Spiegel": Хрватска жали за - воен злосторник!

Точка - 01.12.2017

Германскиот неделник "Spiegel" во своето он-лајн издание објавил текст со наслов "Хрватска жали за - воен злосторник" по повод самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак во Хашкиот трибунал.

Хрватска ќе бара расветлување на смртта на Слободан Праљак

Канал 77 - 01.12.2017

Хрватскиот министер за правда, Дражен Бошњаковиќ денеска најави дека државата ќе бара одговори од Хашкиот трибунал за смртта на поранешниот командант на силите на босанските Хрват, Слободан Праљак, кој почина откако во судница испи отров.

Не требаше да умре: Праљак за две години можеше да биде на слобода

Пулс24 - 01.12.2017

Генерал Слободан Праљак, кој пред два дена во судницата во Хаг испи отров, по што набрзо почина, можел да излезе наскоро на слобода. Имено воениот злостроник Праљак во притвор во Шевенинген поминал повеќе од 13 години(или 11 години ефкетивни), а за ...

Само овој човек плачел во Хаг за Праљак

Пулс24 - 01.12.2017

Хашкиот осуденик Радован Караџиќ плачел откако дознал дека Слободан Праљак извршил самоубиство, додека му ја читале пресудата за 20. години затвор. Караџиќ не можел да дојде на себе и постојано плачел и тагувал за својот пријател со кој се дружел со ...

Холандското обвинителство истражува: кој му асистирал на Праљак?

Deutsche Welle - 30.11.2017

Хашкиот трибунал побара од властите во Холандија да ја преземат истрагата за смртта на воениот злосторник Слободан Праљак кој вчера се самоуби во судницата. Дали некој му асистирал на Праљак? Холандското Јавно обвинителство ќе ја истражува смртта на ...

Совршено инсценирано самоубиство на Праљак и трошка надеж

Deutsche Welle - 30.11.2017

Не можеше да биде поспектакуларно: во судницата еден од обвинетите пие отров и малку подоцна умира. Но, ова не може да ја засени важноста на Хашкиот трибунал, смета Зоран Арбутина. Каков крај за работата на Трибуналот на ОН против воени злосторства ...

Истрага за самоубиството на Праљак пред очите на Хашкиот трибунал

Телма - 30.11.2017

Генералот на Босанските Хрвати, Слободан Праљак и поранешен телевизиски и филмски продуцент сам си го напиша крајот во сцена која никој не ја очекуваше а уште помалку и веруваше откако ја посведочи.

Руски сенатор: Хаг нема морално право да пресудува

МКД - 30.11.2017

По самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак во Хашкиот трибунал, тој суд остана без морално право да донесува пресуди, кажа заменик претседателот на комитетот за одбрана и безбедност на рускиот Совет на Федерацијата Франц Клинцевич.

Самоубиството на хрватскиот генерал на светските насловни: “Грчка драма во Хаг“ (ФОТО)

МКД - 30.11.2017

Голем број европски весници на своите утрински насловни страници ја објавија веста за самоубиството на хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој вчера во хашката судница испи отров откако му беше потврдена пресудата за 20 години затвор за воени ...

Праљак испил „смртоносна хемикалија“, ќе има обдукција

Р.С.Европа - 30.11.2017

Првичните анализи покажуваат дека шишенцето кое го испи хрватскиот воен злосторник Слободан Праљак вчера во Хашкиот суд содржело смртоносна хемикалија, соопшти денеска холандското обвинителство, но не прецизира за каква хемикалија се работи.

Хрватски сабор: Пресудата на Хашкиот суд е „неправедна и неприфатлива“

Алсат-М - 30.11.2017

Хрватска е револтирана од пресудата на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија, чие изрекување вчера беше привремено прекинато од драматичното самоубиство во судницата на еден од осудените воен злосторници, јави ДПА.

Праљак во Хаг се отрул со отров кој делува само за неколку секунди

БркајРабота - 30.11.2017

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа . Утврдено е дека тој користел цијанид- кој се смета за еден од најсмртоносните отрови на светот.

Aдвокатот со шокантни тврдења: Еве како Праљак го внел отровот во судница

Сител - 30.11.2017

Адвокатот со повеќегодишно искуство пред Хашкиот трибунал, Горан Микуличиќ изјавил дека шишенцето со отров многу лесно можело да се внесе во судницата. Како што вели, постојат контроли пред влез во судницата, но истите не се детални за да може да се ...

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

А1 On - 30.11.2017

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот. Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се ...

Детали за животот на Слободан Праљак: Бил женет со Муслиманка, има три факултети и две деца

Сител - 30.11.2017

Слободан Праљак кој вчера се самоуби додека судот во Хаг му ја читаше пресудата од 20. години затвор, немал ни намера во минатото да стане војник. Како што пишува Дневник.хр, Праљак бил интелектуалец, уметник и креативец, а имал дипломи од три ...

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

Либертас - 30.11.2017

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот. Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се ...

Хрватските опозиционери кои ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани

ТВ21 - 30.11.2017

Претениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкоит трибунал за лидерите на босанските Хрвати, наведоа денеска дека добиле смртни закани. Хрватскиот опозициски пратеник Горан Беус Рицхемберг објави на неговиот Фејсбук профил ...

Адвокат во Хаг: Лесно е да се внесе отров во судот

Кајгана - 30.11.2017

Фактот дека поминало многу време откако Слободан Праљак станал, проговорил, па испил отров, по што сите во судницата занемеле, бил пресуден за да не му го спасат животот, објаснува хрватскиот токсиколог Фрањо Павиш за „Јутарњи лист“.

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

Сител - 30.11.2017

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот. Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се ...

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

А1 On - 30.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го ...

Обезбедувањето во Хаг виновно за отровот – Праљак должел 3 милиони евра на Хаг, а неговите деца имаат империја

Турлитава - 30.11.2017

Службите на обезбедувањето во Хаг направиле најмалку три грешки и пропусти поради кои Слободан Праљак вчера успеа да се самоубие, пиејќи отров, откако ја слушна пресудата од 20. години затвор.

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Сител - 30.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го ...

Смртни закани за опозициските пратеници кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал

А1 On - 30.11.2017

Смртни закани добиле опозициските пратеници во Хрватска кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал за лидерите на босанските Хрвати. Пратеникот Горан Беус Рицхемберг на неговиот Фејсбук профил објави дека откако одбил да му оддаде почит на ...

Познат токсиколог тврди: Праљак умре поради спората реакција на лекарите - еве кога пристигнала Брзата помош

Сител - 30.11.2017

Хрватскиот токсиколог Фрањо Плавишиќ изјави дека интервенцијата на докторите по труњето на Слободан Праљак во Хаг, судејќи по се, не била доволно брза, без оглед на тоа за кого станува збор.

Хрватските опозиционери кои ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани

Сител - 30.11.2017

Претениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкоит трибунал за лидерите на босанските Хрвати, наведоа денеска дека добиле смртни закани. Хрватскиот опозициски пратеник Горан Беус Рицхемберг објави на неговиот Фејсбук профил ...

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

+инфо - 30.11.2017

Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се изврши обдукцијата. Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала ...

Јуначки потег кој е за почитување: Шешељ го коментира самоубиството на хрватскиот генерал среде хашкиот трибунал

Сител - 30.11.2017

Слободан Праљак, пензиониран полковник на хрватската војска, по изречената пресуда во Хаг кој го осуди на 20 години затвор, испи, отров, од кој подоцна почина. Ваквиот чин го коментираше и Восилав Шешиљ, еве што кажа за самоубиството кое се случи во ...

Холандското јавно обвинителство ја истражува смртта на Слободан Праљак

Сител - 30.11.2017

Холандското јавно обвинителство ја истражува смртта на хашкиот осуденик Слободан Праљак. Истрагата ќе се фокусира на отровот кој екс генералот на босанските хрвати го испи вчера во судницата откако му беше потврдена пресудата од 20 години затвор за ...

Хрватска револтирана од „неправедната и неприфатлива“ одлука на Хаг

А1 On - 30.11.2017

По вчерашното изрекување на затворските казни за поранешните воени и политички лидери на босанските Хрвати, ДПА јавува дека Хрватска е револтирана. Читањето на пресудите беше прекинато откако генералот Слободан Праљак испи отров по соопштувањето на ...

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

+инфо - 30.11.2017

Тој изрази жалење што некои вчера се занимава со Србија и Србите. Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на ...

Хрватските опозиционери кои ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани

+инфо - 30.11.2017

„Никој не може да ти помогне сега, почни да се молиш“ и „Ќе ти ставам девет милиметри меѓу твоите очи, кучко“, се дел од заканите. Пратениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкоит трибунал за лидерите на босанските ...

Двете хашки самоубиства: дали е подобро да те фали Шешељ или да ти го загорчува животот?

Окно - 30.11.2017

Во 2014 година Шешељ се пофали дека го малтретирал првиот хашки самоубиец од просторите на поранешна Југославија. „Во Хаг правев сè за да му го загорчам животот на Милан Бабиќ. Ако не бев јас немаше да се убие“, се гордееше Шешељ.

Хрватските опозиционери што ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани...

Н.Македонија - 30.11.2017

Хрватските опозиционери што ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани Претениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал за лидерите на босанските Хрвати, наведоа денеска дека добиле смртни закани.

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак...

Н.Македонија - 30.11.2017

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот.

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ...

Н.Македонија - 30.11.2017

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во ...

Како хрватскиот генерал Праљак дошол до отров за да се убие среде судница?

Тера - 30.11.2017

Самоубиството кое во хашката судница го изврши хрватскиот генерал Слободан Праљак, откако му беше потврдена пресудата за воени злосторства, спроед оценките на експертите за безбедност е последица на опуштањето на стражарите, нивниот премал број во ...

Почина хашкиот осуденик Праљак по испиениот отров во судница

AKO - 30.11.2017

Поранешниот началник на Главниот штаб на ХВО во Босна и Херцеговина, Слободан Праљак, починал во болница, јави ХИНА. Тој во текот на изрекување на пресудата во судницата во Хаг, испи течност, за која рече дека е отров.

Хашкиот осуденик Слободан Праљак за време на изрекување на пресудата испи отров

AKO - 30.11.2017

Прекинато е изрекувањето на пресудата на босанскиот Хрват, Слободан Праљак, кој во живо, пред тв камерите, се напи течност од мало шишенце, тврдејќи дека тоа е отров. Адвокатите веднаш побараа пауза, по што тој беше изнесен од судница и повикан ...

ВИДЕО: Моментот кога хашкиот осуденик Праљак го испи отровот во судница

AKO - 30.11.2017

Според последните информации, Слободан Праљак е пренесен со брза помош во болница во Хаг. Претходно, лекарски тим се обидуваше да го оживат по испиеното шишенце со отров, во просториите на Хашкиот трибунал..

Обвинет во Хашкиот трибунал испи отров пред да ја чуе пресудата (видео)

Вечер - 30.11.2017

Слободан Праљак, хрват обвинет од трибуналот во Хаг за воени злосторства во Херцег Босна, испи отров во судот пред да ја чуе пресудата. Отровот тој го испи во знак на протест против пресудата на судот која за него е неправедна.

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

МК News - 30.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Смртни закани за опозициските пратеници кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал

Локално - 30.11.2017

Смртни закани добиле опозициските пратеници во Хрватска кои ја поддржаа пресудата на Хашкиот трибунал за лидерите на босанските Хрвати. Пратеникот Горан Беус Рицхемберг на неговиот Фејсбук профил објави дека откако одбил да му оддаде почит на ...

Детали за животот на Слободан Праљак: Бил женет со Муслиманка, има три факултети и две деца

МК News - 30.11.2017

Слободан Праљак кој вчера се самоуби додека судот во Хаг му ја читаше пресудата од 20. години затвор, немал ни намера во минатото да стане војник. Како што пишува Дневник.хр, Праљак бил интелектуалец, уметник и креативец, а имал дипломи од три ...

Како Праљак го внел отровот во судницата?

Вечер - 30.11.2017

Адвокатот со повеќегодишно искуство пред Хашкиот трибунал, Горан Микуличиќ изјавил дека шишенцето со отров кое го испи Слободан Праљак многу лесно можело да се внесе во судницата. Како што вели, постојат контроли пред влез во судницата, но истите не ...

Познат токсиколог тврди: Праљак умре поради спората реакција на лекарите – еве кога пристигнала Брзата помош

МК News - 30.11.2017

Хрватскиот токсиколог Фрањо Плавишиќ изјави дека интервенцијата на докторите по труњето на Слободан Праљак во Хаг, судејќи по се, не била доволно брза, без оглед на тоа за кого станува збор.

Вучиќ: Не би се потсмевал со чинот на Праљак, проблем се двојните аршини на ЕУ

Локално - 30.11.2017

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека на никаков начин не би се потсмевал со чинот на Хашкиот затвореник Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство во судницата на Хашкиот трибунал и дека двојните стандарди на ЕУ се она што тој го ...

Обезбедувањето во Хаг виновно за труењето на Праљак

Курир - 30.11.2017

Службите на обезбедувањето во Хаг направиле најмалку три грешки и пропусти поради кои Слободан Праљак вчера успеа да се самоубие, пиејќи отров, откако ја слушна пресудата од 20 години затвор.

Праљак во Хаг испил цијанид

Нетпрес - 30.11.2017

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа. Утврдено е дека тој користел цијанид- кој се смета за еден од најсмртоносните отрови на светот.

Хрватските опозиционери кои ја поддржаа пресудата на Хаг добиле смртни закани

CivilMedia - 30.11.2017

Претениците од опозицијата на Хрватска, кои ја поддржаа пресудата на Хашкоит трибунал за лидерите на босанските Хрвати, наведоа денеска дека добиле смртни закани. Хрватскиот опозициски пратеник Горан Беус Рихемберг објави на неговиот Фејсбук профил ...

Праљак во Хаг се отрул со отров кој делува само за неколку секунди

Курир - 30.11.2017

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа. Утврдено е дека тој користел цијанид- кој се смета за еден од најсмртоносните отрови на светот.

Откако го испи отровот во хашкиот суд, Слободан Праљак почина во болница!

Вечер - 30.11.2017

Осудениот воен злосторник Слободен Праљак почина во болница после изрекување на второстепена пресуда во случајот против неколку поранешни политички и воени лидери на Босна и Херцеговина, со која му беше потврдена казната од 20 години затвор.

Праљак бил женет со муслиманка и има три факултети

Репортер - 30.11.2017

Слободан Праљак кој вчера се самоуби додека судот во Хаг му ја читаше пресудата од 20. години затвор, немал ни намера во минатото да стане војник. Како што пишува Дневник.хр, Праљак бил интелектуалец, уметник и креативец, а имал дипломи од три ...

Адвокатката на Праљак не знае како тој дошол до отровот

Локално - 30.11.2017

Адвокатката на поранешниот хрватски генерал Слободан Праљак, кој вчера си го одзеде животот пиејќи отров за време на изрекувањето на второстепената одлука во Хашкиот трибунал, денеска за „ХРТ“ изјави дека не знае како тој дошол и го внел напиток во ...

Хаг: Ќе се изврши обдукција на телото на Слободан Праљак

Курир - 30.11.2017

Хашкиот трибунал денеска соопшти дека ќе биде извршена обдукција врз телото на Слободан Праљак, кој вчера изврши самоубиство испивајќи отров во судската сала на Трибуналот. Обвинителот Франс Зоневелд рече дека не е прецизирано кога точно ќе се ...

Јуначки потег за почит - Шешељ го искоментира самоубиството на Праљак среде хашкиот трибунал

Press24 - 30.11.2017

Слободан Праљак, пензиониран полковник на хрватската војска, по изречената пресуда во Хаг кој го осуди на 20 години затвор, испи отров, од кој подоцна почина. Ваквиот чин го коментираше и Восилав Шешиљ, еве што кажа за самоубиството кое се случи во ...

Хрватска револтирана од „неправедната и неприфатлива“ одлука на Хаг

Локално - 30.11.2017

По вчерашното изрекување на затворските казни за поранешните воени и политички лидери на босанските Хрвати, ДПА јавува дека Хрватска е револтирана. Читањето на пресудите беше прекинато откако генералот Слободан Праљак испи отров по соопштувањето на ...

Обвинетиот кој испи отров во Хашкиот трибунал преживеал – со хеликоптер пренесен во болница

Вечер - 30.11.2017

Хрватот Слободан Праљак кој утринава испи отров пред да му биде прочитана пресудата од хашкиот трибунал за воени злосторства, преживеал. Брифираат вработени во обезбедувањето на Хаг за српската телевизија Н1.

Фото: Српскиот актер се пошегува со самоубиството на Праљак - направи бура на социјалните мрежи

Press24 - 30.11.2017

Актерот Сергеј Трифуновиќ по самоубиството во живо од хашкиот трибунал на Праљак, напиша статус кој крена лавина коментари и критики кон него. - Денеска е ден на Републиката и стариот се напи малку, напиша актерот.

Делува за неколку секунди: Хрватот во Хаг се отрул со цијанид

Телевизија Нова - 30.11.2017

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа. Утврдено е дека тој користел цијанид- кој се смета за еден од најсмртоносните отрови на светот.

Јутарњи: Три пропусти му овозможија самоубиство на Праљак

Локално - 30.11.2017

Службите за безбедност направиле најмалку три пропусти кои му овозможија на хашкиот осуденик Слободан Праљак да изврши самоубиство во судницата, пишува хрватски „Јутарњи“. Првиот пропуст е направен во притворската единица во Шевенинген кога Праљак ...

Пред да го испие отровот, Праљак се свртел кон останатите генерали и упатил моќна порака

Press24 - 30.11.2017

Слободан Праљак вчера, по изрекувањето на пресудата, пред очите на целиот свет, испи отров од чашка. Почина неколку часа откако беше префрлен во болница. Пред да го испие отровот, Праљак на судијата со презир му кажадека ја отрфрла пресудата.

Александар Вучиќ се огласи за самоубиството на Праљак

Press24 - 30.11.2017

Зборувајќи за самоубиството на Слободан Праљак, претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјавил дека воопшто не би се потсмевал со таквиот чин. -Јас не се потсмевам со таков чин. Не би го нарекол кукавички.

Вучиќ: Чинот на Праљак не е кукавичлук

Стандард - 30.11.2017

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска изјави дека самоубиството на поранешниот командант на Хрватскиот совет за одбрана, Слободан Праљак во Хашкиот трибунал, не би го нарекол кукавичлук.

(ВИДЕО) Шешељ објасни како Праљак го внел отровот во зградата на Хашкиот трибунал и потоа го испи

Локално - 30.11.2017

Со оглед на зголемените безбедносни мерки во зградата на Хашкиот трибунал, прашањето е како Слободан Праљак воопшто можеше да го внесе отворот во суд. Кога слушна дека е осуден на 20 години затвор, генерал Слободан Праљак испи течност сместена во ...

Обезбедувањето во Хаг направило три грешки - како Праљак го внел отровот при ригорозни контроли?

Press24 - 30.11.2017

Службите на обезбедувањето во Хаг направиле најмалку три грешки и пропусти поради кои Слободан Праљак вчера успеа да се самоубие, пиејќи отров, откако ја слушна пресудата од 20. години затвор.

Хрватскиот сабор ја почна седницата со минута молчење за Праљак

Локално - 30.11.2017

Хрватскиот сабор утрово ја продолжи вчера прекинатата седница откако беше објавено дека хашкиот осуденик Слободан Праљак изврши самоубиство со труење во судница. Седницата денеска почна со минута молчење, но партиите од левицата беа надвор од салата ...

Хрватски медиуми: Отровот на Праљак сценски реквизит за реално шоу

Слободен Печат - 30.11.2017

Потегот на осуденикот Слободан Праљак, кој испи отровна течност додека му се изрекуваше пресудата, според хрватските медиуми е претходно смислен и пресметан чин. Како што пишуваат хрватските медиуми, целта била тој да остане запамтен како маченик, а ...

Најмалку три пропусти му дозволија на Праљак да изврши самоубиство во Хаг

Стандард - 30.11.2017

Службите за безбедност дозволиле најмалку три главни пропусти кои му дозволија на воениот лидер на босанските Хрвати, Слободан Праљак да се самоубие во судницата на Хашкиот трибунал, пишува хрватскиот весник „Jutarnji List“.

И претходно размислувавл за самоубиство: Порака која Праљак ја напишал за Хашкиот трибунал

Press24 - 30.11.2017

Во книгата 5 објавена на страницата www.slobodanpraljak.com во септември 2015 година, постои документ преку кој јасно се гледа дека Слободан Праљак имал намера да се убие во затворот. Меѓу стотиците документи, стои и одговорт на Праљак до секретарот ...

Праљак должел 3 милиони евра на Хаг, а неговите деца имаат империја - нови детали

Press24 - 30.11.2017

Слободан Праљак вчера се самоуби додека Хашкиот трибунал му ја читаше пресудата од 20. години затвор. Праљак рече не сум воен злосторник и испи отров, а тоа отвори многу прашања за тоа какви пропусти направиле обезбедувањето и стражарите, како дошол ...

Синот на Праљак е „тежок“ неколку милиони долари, но и неговата ќерка и успешна во секој поглед

Press24 - 30.11.2017

Слободан Праљак вчера се самоуби додека Хашкиот трибунал му ја читаше пресудата од 20. години затвор. Праљак рече не сум воен злосторник и испи отров, а тоа отвори многу прашања за тоа какви пропусти направиле обезбедувањето и стражарите, како дошол ...

Конечно откриено со каков отров се отрул Праљак - делува за само неколку секунди

Press24 - 30.11.2017

Веднаш по самоубиството на хрватскиот затвореник Слободан Праљак сите се запрашаа каков отров испил за тој да почине само по неколку часа. Утврдено е дека тој користел цијанид- кој се смета за еден од најсмртоносните отрови на светот.

Што испил Праљак? Хрватски токсиколог: Само овој отров делува толку брзо, еве зошто не успеале да го спасат Праљак

Точка - 30.11.2017

Лекарската интервенција по труењето на Слободан Праљак не била доволно брза, без разлика за кој отров станува збор. Брзината е клуч за спасувањето на животот, посебно ако не се знае за кој отров се работи, вели токсикологот Фраљо Плавшиќ, ...

Познат новинар објави текст за Праљак: „Заврши три факултета, а ќе остане будала“

Press24 - 30.11.2017

Хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој вчера за време на изрекувањето на пресудата со која беше осуден на 20 години затвор во Хашкиот трибунал, изврши самоубиство пиејќи отров. Познат хрватски новинар и книжевник, Анте Томиќ објави текст за Праљак ...

Адвокатката на Праљак не знае како тој дошол до отровот

Мета - 30.11.2017

Адвокатката на поранешниот хрватски генерал Слободан Праљак, кој вчера си го одзеде животот пиејќи отров за време на изрекувањето на второстепената одлука во Хашкиот трибунал, денеска за „ХРТ“ изјави дека не знае како тој дошол и го внел напиток во ...

Новинарот кој го запознал Праљак ги опишал условите во логорот Дретељ: "Затворениците беа како костури"

Точка - 30.11.2017

Наградуваниот новинар на "Guardian", Ед Вулиејми, кој пред Хашкиот суд сведочел во дури десетина судења, ја опишал својата средба со генералот Праљак. Вулиејми вчера, откако Праљак се самоубил, за Guardian напишал статија во која опишува дека го ...

Смртоносен излез и трошка надеж во Хаг

Стандард - 30.11.2017

Хашкиот трибунал ја заврши својата работа со бизарна забелешка: Откако поранешниот генерал на босанските Хрвати, Слободан Праљак разбра дека пресудата од 20 години затвор е потврдена, тој се исправи во судницата и изјави: „Слободан Праљак не е воен ...

Каков отров испил Праљак? – токсиколог открива зошто лекарите не успеале да го спасат

Маркукуле - 30.11.2017

Лекарската интервенција откако денеска Слободан Праљак испи отров, не била доволно за да му се спаси животот. Хрватскиот токсиколог Фрањо Павиш за Јутарљи Лист вели дека клучна е брзината на реакцијата при ваков отров.

Обезбедувањето во Хаг направило три грешки – како Праљак го внел отровот при ригорозни контроли?

Маркукуле - 30.11.2017

Службите на обезбедувањето во Хаг направиле најмалку три грешки и пропусти поради кои Слободан Праљак вчера успеа да се самоубие, пиејќи отров, откако ја слушна пресудата од 20. години затвор.

Холандското обвинителство истражува: кој му асистирал на Праљак?

Канал 77 - 30.11.2017

Хашкиот трибунал побара од властите во Холандија да ја преземат истрагата за смртта на воениот злосторник Слободан Праљак кој вчера се самоуби во судницата. Дали некој му асистирал на Праљак? Холандското Јавно обвинителство ќе ја истражува смртта на ...

Кој беше Слободан Праљак – генералот што се самоуби во Хаг?

Кумановски м. - 30.11.2017

loading... Слободан Праљак е роден во 1945 во Чапљина, пред војната завршил три факултети и бил еден од основачите на ХДЗ, се наведува во биографијата која ја објави Хрватската радио телевизија.

Почина Слободан Праљак

Телма - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

(ВИДЕО) Прекинато изрекувањето на казна во Хаг, Праљак испил отров

Нова ТВ - 29.11.2017

Судењето на шестмината Хрвати во „случајот Прлиќ“ во Хашкиот трибунал е прекинато откако еден од обвинетите, Слободан Праљак, наводно, испил отров по изрекувањето на пресудата, пренесе Ројтерс.

Хашки обвинет испи отров пред изрекување на пресудата

Телма - 29.11.2017

Слободан Праљак кој со неколкумина други босански Хрвти е обвинет за воени злосторства изјавил дека испил отров. Тој тоа го стори за време на читањето на неговата пресуда во Хашкиот трибунал.

Почина началникот Праљак кој испи отров во судницата во Хаг

Нова ТВ - 29.11.2017

Почина поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет на одбрана, Слободан Праљак, кој денеска испи отров во судницата во Хаг, додека му се читаше судска пресуда, јавуваат хрватските медиуми.

Инцидент во Хаг: Воениот злосторник Праљак испи отров во судот

Deutsche Welle - 29.11.2017

Драматичен инцидент при последното изрекување пресуди на Хашкиот трибунал на шестмината лидери на т.н. Херцег-Босна- еден од обвинетите, Слободан Праљак, наводно испил отров. Слободан Праљак, откако Хашкиот трибунал му изрече пресуда од 20 години ...

Воениот злосторник Праљак почина откако испи отров во Хаг

Deutsche Welle - 29.11.2017

Генералот на војската на Херцег Босна почина откако испи отров во судницата за време на читањето на пресудата. Судот претходно му ја потврди затворската казна од 20 години за воени злосторства во војната во БиХ.

Хаг ја потврди смртта на Праљак по очигледното труење

Р.С.Европа - 29.11.2017

Судот на Обединетите нации во Хаг потврди дека почина обвинетиот за воени злосторства на босанските Хрвати Слободан Праљак, кој за време на денешното рочиште пред Хашкиот трибуна, по потврдувањето на 20-годишната затворска казна, испи шишенце со ...

Почина Слободан Праљак

Алсат-М - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

Судењето на шесте Хрвати во Хаг: Праљак наводно испил отров, прекинато судењето (ВИДЕО)

МКД - 29.11.2017

„Слободан Праљак не е воен злосторник, со презир ја отфрлам вашата пресуда“, рече Праљак. Судењето на шестмината Хрвати во „случајот Прлиќ“ беше прекинато откако еден од обвинетите Слободан Праљак, наводно, испи отров по изрекувањето на пресудата, ...

Осуден за воени злосторства испи отров во Хашкиот трибунал

Р.С.Европа - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак е жив, откако денеска пред трибуналот демонстративно испи, како што беше речено, шишенце со отров. Хашкиот трибунал денеска правосилно ги потврди долгогодишните затворски казни за претставници на босанските Хрвати, ...

Хаг: Праљак почина во болница

24 Вести - 29.11.2017

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата. На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за ...

Прекинато изрекувањето пресуди во Хаг, Праљак тврди дека испил отров

Алсат-М - 29.11.2017

Хашкиот трибунал изрече конечна пресуда за шестмина босански Хрвати предводени од Јадранко Прлиќ. Изрекувањето на конечните пресуди е прекинато откако по изрекување конечна пресуда, кога Слободан Праљак рече дека испил отров.

Почина Слободан Праљак, кој испи отров во Хашкиот трибунал

Р.С.Европа - 29.11.2017

ХРТ објави дека починал Слободан Праљак, кој за време на денешното рочиште пред Хашкиот трибуна, по потврдувањето на 20-годишната затворска казна, испи шишенце со течност, за која беше кажано дека е отров.

Како хрватскиот генерал Праљак дошол до отров за да се убие среде судница?

МКД - 29.11.2017

Самоубиството кое во хашката судница го изврши хрватскиот генерал Слободан Праљак, откако му беше потврдена пресудата за воени злосторства, спроед оценките на експертите за безбедност е последица на опуштањето на стражарите, нивниот премал број во ...

ФОТО: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

БркајРабота - 29.11.2017

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми. Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од ...

Почина Слободан Праљак

Идивиди - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

Почина Слободан Праљак

ТВ21 - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

Смрт во живо: Праљак дојде насмеан, а после испи отров пред милионската публика

Сител - 29.11.2017

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата. На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за ...

По пресудата во Хаг, еден од осудените Хрвати испи “отров“ (видео)

Канал5 - 29.11.2017

Судењето на шестмината Хрвати прекинато е откако еден од обвинетите Слободан Праљак наводно испил “отров“ откако му беше изречена пресудата. Нему му е изречена казна од 20 години затвор, по што стана, рече дека ја отфрла пресудата и наводно „испи ...

Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

Сител - 29.11.2017

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак во судницата на трибуналот во Хаг.

Хаг: Праљак почина во болница

А1 On - 29.11.2017

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата. На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за ...

Почина осуденикот кој утрово испи отров пред Хашкиот Трибунал

Турлитава - 29.11.2017

Во текот на изрекување на пресудата врз Слободан Праљак, при што му e изречена казна 20 години затвор, тој испил отров. Хашкиот трибунал го потврди постоењето на здружено хрватско злосторничко дејствување, со цел етничко чистење на делови во Босна и ...

Праљак испил отров во судницата во Хаг, прекинато читањето на пресудата

+инфо - 29.11.2017

Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години. Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во ...

ВИДЕО: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Либертас - 29.11.2017

Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Босна:, почина, откако испи нешто за кое тврдеше дека е отров по изрекувањето казна затвор од 20 години од страна ...

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

Сител - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд

А1 On - 29.11.2017

Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак.

Хаг: Праљак почина во болница

+инфо - 29.11.2017

На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Праљак денеска Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години. Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак ...

Почина Слободан Праљак откако испи отров во Хаг

МРТ - 29.11.2017

Откако жалбениот совет ја потврди првостепената казна за Праљак од 20 години затвор, тој извика дека е не е воен злосторник, дека со презир ја отфрла пресудата и го испи отровот. Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, ...

Последните зборови на Праљак – го изговори ова па го испи отровот

Турлитава - 29.11.2017

Слободан Праљак, пензионираниот генерал на хрватската војска, денеска се самоуби откако испи отров кога му кажаа дека ќе биде осуден на 20. години затвор. – Слободан Праљак не е воен злосторник.

Пленковиќ: Шокиран сум од самоубиството на генералот Праљак

Сител - 29.11.2017

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ денеска изјави дека е шокиран од самоубиството на поранешниот командант на силите на босанските Хрвати, генерал Слободан Праљак, кој испи отров во судницата откако Хашкиот трибунал го осуди на 20 години затвор и ...

Хаг: Потврдено здруженото хрватско злосторничко дејствување во Херцег-Босна

А1 On - 29.11.2017

Денеска Хашкиот трибунал изрече правосилна пресуда во процесот против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Босна: Јадранко Прлиќ, Бруно Стоиќ, Слободан Праљак, Миливој Петковиќ, Валентин Ќориќ и Берислав Пушиќ.

Последна голема пресуда во Хаг

Правдико - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија денеска почна рочиште на кое жалбениот совет ќе изрече пресуда за шестмината поранешни политички и воени челници на босанските Хрвати, ќе одлучи дали Хрватска учествувала во злосторничко ...

Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

А1 On - 29.11.2017

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак во судницата на трибуналот во Хаг.

Изетбеговиќ: Пресудата на Прилиќ и на другите става печат на темниот дел од историјата

Макфакс - 29.11.2017

Пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата, порача членот на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ.

Хрватска Влада: Пресудата на Трибуналот не ги одразува историските факти

Сител - 29.11.2017

Хрватската Влада издаде соопштение во кое му изрази сочуство на семејството на генералот Слободан Праљак, кој денеска изврши самоубиство судницата во Хашкиот трибунал, откако му беше изречена казна од 20 години затвор.

ВИДЕО: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судница

А1 On - 29.11.2017

Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Слободан Праљак почина во болница во Хаг од отровот што го испи во судницата откако Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства, јави ...

Почина осуденикот кој утрово испи отров пред Хашкиот Трибунал

Сител - 29.11.2017

Осудениот од хашкиот суд, Слободан Праљак, кој испи отров откако беше прочитана пресудата, починал во болница, јавуваат локалните медиуми. Тој пред судот рече дека не е воен злосторник и дека не ја признава пресудата по што испи ...

Пленковиќ: Шокиран сум од самоубиството на генералот Праљак

А1 On - 29.11.2017

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ денеска изјави дека е шокиран од самоубиството на поранешниот командант на силите на босанските Хрвати, генерал Слободан Праљак, кој испи отров во судницата откако Хашкиот трибунал го осуди на 20 години затвор и ...

Праљак наводно испил отвор во судницата во Хаг, прекинато читањето на пресудата

Сител - 29.11.2017

Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години. Во моментот прекинато е читањето на пресудата.

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

А1 On - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Изетбеговиќ: Пресудата во Хаг става печат на темен дел од историјата

А1 On - 29.11.2017

Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ денеска изјави дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Хрватска Влада: Пресудата на Трибуналот не ги одразува историските факти

А1 On - 29.11.2017

Хрватската Влада издаде соопштение во кое му изрази сочуство на семејството на генералот Слободан Праљак, кој денеска изврши самоубиство судницата во Хашкиот трибунал, откако му беше изречена казна од 20 години затвор.

Почина Слободан Праљак

+инфо - 29.11.2017

Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров. Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал.

Прекинато изрекувањето пресуди во Хаг, Праљак тврди дека испил отров

+инфо - 29.11.2017

Хашкиот трибунал изрече конечна пресуда за шестмина босански Хрвати предводени од Јадранко Прлиќ. Хашкиот трибунал изрече конечна пресуда за шестмина босански Хрвати предводени од Јадранко Прлиќ.

Хрватскиот генерал кој испи отров во хашката судница почина во болница

Таратур - 29.11.2017

Слободан Праљак, кој денес во судницата во Хаг, за време на изрекување на пресудата, испи отров, почина во болница, пренесува „Јутарњи лист“. На Праљак денес му беше потврдена пресудата од 20 години затвор, па за време на изрекување на одлуката тој ...

Воениот злосторник Слободан Праљак почина во болница

Кајгана - 29.11.2017

Осудениот воен злосторник Слободен Праљак почина во болница после изрекување на второстепена пресуда во случајот против неколку поранешни политички и воени лидери на Босна и Херцеговина, со која му беше потврдена казната од 20 години затвор.

Хашкиот осуденик кој испи отров почина во болница

Макфакс - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако испи отров во судницата во Хаг , пренесуваат хрватските медиуми. Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето конечна пресуда во случајот против ...

Почина Слободан Праљак, откако испи отров во Хашкиот трибунал

Сител - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако пред трибуналот демонстративно испи шишенце со течност, за која беше кажано дека е отров. . Потегот на еден од шетмината босански хрвати обвинети за воени злостортва врз мусламиансите во БиХ ...

(Видео) Обвинет испи шише со отров при изрекување пресуда во Хаг

Макфакс - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето на конечна пресуда во случајот против поранешни политички и воени лидери на Херцег-Босна – Јадранко Прлиќ, Бруно Стојиќ, Слободан Пралјак, Миливоје Петковиќ, ...

Последна голема пресуда во Хаг

МРТ - 29.11.2017

Еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испи отров во судницата на Хашкиот трибунал, откако му била потврдена казната затвор од 20 години, поради што било прекинато читањето на пресудата.

Слободан Праљак „испи отров“ пред Судот во Хаг

Кајгана - 29.11.2017

Босанско-Хрватскиот воен злосторник Слободан Праљак откако ја слушна пресудата од Судот во Хаг, испи течност за која тој тврдеше дека е отров, по што судењето веднаш беше прекинато. Праљак беше еден од шесте Босанско-Хрватски воени злосторници кои ...

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

+инфо - 29.11.2017

Според адвокатот, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите. Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот.

Хрватски генерал почина откако испи отров во судницата во Хаг

Сакам да кажам - 29.11.2017

Слободан Праљак, началникот на главниот штаб на хрватската војска за време на војната во БиХ, почина откако испи отров во судницата во Хаг, додека се читаа пресудите на Меѓународниот суд за воени злосторства на територијата на поранешна Југославија.

Шок во Хаг - генерал испи отров кога ја слушна пресудата?!

Канал5 - 29.11.2017

Шокантен крај на 24-годишното постоење на Хашкиот трибунал. Последната пресуда на судот доби најнеочекуван епилог, откако обвинетиот генерал Слободан Праљак на очиглед на сите испи отров, кога ја слушна второстепената одлука.

Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

+инфо - 29.11.2017

Повеќето од кафулињата во градот вечерва се затворени, јавуваат локалните медиуми. Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по ...

Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд

+инфо - 29.11.2017

Читањето на пресудите на групата босански Хрвати продолжи откако претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак. Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански ...

Лекарската интервенција не била доволна за да му го спаси животот на Праљак

Макфакс - 29.11.2017

Фактот дека поминало многу време откако Слободан Праљак станал, проговорил, па испил отров, по што сите во судницата занемеле, бил пресуден за да не му го спасат животот, објаснува хрватскиот токсиколог Фрањо Павиш за „Јутарњи лист“.

Изетбеговиќ: Пресудата во Хаг става печат на темен дел од историјата

Сител - 29.11.2017

Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ денеска изјави дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Хрватска Влада: Пресудата на Трибуналот не ги одразува историските факти

+инфо - 29.11.2017

Владата најави дека ќе ги испита сите можни правни мерки за да ја оспори пресудата изречена денеска од Трибуналот. Хрватската Влада издаде соопштение во кое му изрази сочуство на семејството на генералот Слободан Праљак, кој денеска изврши ...

Почина Слободан Праљак...

Н.Македонија - 29.11.2017

Почина Слободан Праљак Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во судот во Хаг...

Н.Македонија - 29.11.2017

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во судот во Хаг Адвокатот Тома Фила, кој често бранел осомничени од страна на Трибуналот на ОН за воени злосторства во поранешна Југославија, изјави дека е лесно да се внесе отров во судот, пренесе АП.

Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд ...

Н.Македонија - 29.11.2017

Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради ...

Почина Слободан Праљак, кој испи отров во Хашкиот трибунал

Тера - 29.11.2017

ХРТ објави дека починал Слободан Праљак, кој за време на денешното рочиште пред Хашкиот трибуна, по потврдувањето на 20-годишната затворска казна, испи шишенце со течност, за која беше кажано дека е отров.

Праљак испил отвор во судницата во Хаг, прекинато читањето на пресудата...

Н.Македонија - 29.11.2017

Праљак испил отвор во судницата во Хаг, прекинато читањето на пресудата Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години.

Хрватски генерал испи отров за да избеге хашка пресуда (видео)

365 - 29.11.2017

Апелациониот суд на Хашкиот трибунал ја отфрли жалбата и му ја потврди пресудата од 20 години затвор на поранешниот началник на HVO (Хрватскиот совет за одбрана – највисокo извршнo и административно тело на Хрватска Република Херцег-Босна и главната ...

Хаг: Потврдено здруженото хрватско злосторничко дејствување во Херцег-Босна...

Н.Македонија - 29.11.2017

Хаг: Потврдено здруженото хрватско злосторничко дејствување во Херцег-Босна Хашкиот трибунал изрече правосилни пресуди во процесот против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Босна: Јадранко Прлиќ, Бруно Стоиќ, Слободан ...

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Вечер - 29.11.2017

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми. Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од ...

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Бриф - 29.11.2017

Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Боснa, почина, откако испи нешто за кое тврдеше дека е отров по изрекувањето казна затвор од 20 години од страна ...

ФОТО: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Курир - 29.11.2017

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата. Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од мало шишенце.

Почина Слободан Праљак

Локално - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.Слободан Праљак не е ...

(Видео) Обвинет испи шише со отров при изрекување пресуда во Хаг

Репортер - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето конечна пресуда во случајот против поранешни политички и воени лидери на Херцег-Босна – Јадранко Прлиќ, Бруно Стојиќ, Слободан Праљак, Миливоје Петковиќ, ...

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

Локално - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Силно полициско присуство во Мостар по пресудата во Хаг

CivilMedia - 29.11.2017

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство на генералот Слободан Праљак во судницата на трибуналот во Хаг.

Изетбеговиќ: Пресудата во Хаг става печат на темен дел од историјата

CivilMedia - 29.11.2017

Членот на босанското претседателство Бакир Изетбеговиќ денеска изјави дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Драма во Хаг: Обвинет испил отвор во судницата – прекинато читањето на пресудата (Видео)

МК News - 29.11.2017

Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години. Во моментот прекинато е читањето на пресудата.

Последна голема пресуда во Хаг

Точка - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен суд за поранешна Југославија денеска почна рочиште на кое жалбениот совет ќе изрече пресуда за шесттемина поранешни политички и воени челници на босанските Хрвати, ќе одлучи дали Хрватска учествувала во злосторничко ...

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

Слободен Печат - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд

Локално - 29.11.2017

Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак.

Изетбеговиќ: Пресудата на Прилиќ и на останатите става печат на темниот дел од историјата

Орбис - 29.11.2017

Пресудата за шестемината членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата, порача членот на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ.

Пленковиќ: Шокиран сум од самоубиството на генералот Праљак

Локално - 29.11.2017

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ денеска изјави дека е шокиран од самоубиството на поранешниот командант на силите на босанските Хрвати, генерал Слободан Праљак, кој испи отров во судницата откако Хашкиот трибунал го осуди на 20 години затвор и ...

(Видео) Обвинет испи шише со отров при изрекување пресуда во Хаг

Орбис - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето на конечна пресуда во случајот против поранешни политички и воени лидери на Херцег-Босна – Јадранко Прлиќ, Бруно Стојиќ, Слободан Пралјак, Миливоја Петковиќ, ...

Мостар под полициска опсада по пресудата од Хаг

Вечер - 29.11.2017

Хрватите во Босна гневни по пресудата од Хаг дека нивните воени лидери се и воени злосторници Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и ...

Изетбеговиќ: Хаг го запечати темниот дел од историјата

Вечер - 29.11.2017

Пресудата за шестемината членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата, порача членот на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ.

Хрватска Влада: Пресудата на Трибуналот не ги одразува историските факти

CivilMedia - 29.11.2017

Хрватската Влада издаде соопштение во кое му изрази сочуство на семејството на генералот Слободан Праљак, кој денеска изврши самоубиство судницата во Хашкиот трибунал, откако му беше изречена казна од 20 години затвор.

Шокантни тврдења на адвокат: Еве како Праљак го внел отровот во судница (ВИДЕО)

МК News - 29.11.2017

Адвокатот со повеќегодишно искуство пред Хашкиот трибунал, Горан Микуличиќ изјавил дека шишенцето со отров многу лесно можело да се внесе во судницата. Како што вели, постојат контроли пред влез во судницата, но истите не се детални за да може да се ...

Лекарската интервенција не била доволна за да му го спаси животот на Праљак

Орбис - 29.11.2017

Фактот дека поминало многу време откако Слободан Праљак стана, прозборе, па испи отров, по што сите во судницата занемеа, бил пресуден за да не му се спаси животот, објаснува хрватскиот токиколог Фрањо Павиш за „Јутарњи лист“.

ФОТО: Праљак испил отвор во судницата во Хаг, прекинато читањето на пресудата

Курир - 29.11.2017

Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години. Во моментот прекинато е читањето на пресудата.

Хашкиот осуденик кој испи отров почина во болница

Вечер - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако испи отров во судницата во Хаг , пренесуваат хрватските медиуми. Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето конечна пресуда во случајот против ...

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во Хашкиот суд

Press24 - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

И покрај самоубиството на Праљак, продолжи изрекувањето на пресудите во Хашкиот суд

Press24 - 29.11.2017

Во Хашкот трибунал за воени злосторства попладнево продолжи читањето на пресудите на групата босански Хрвати обвинети за воени злосторства, откако Судот претходно ја прекина работата поради самоубиството на генералот Слободан Праљак.

Хаг: Праљак почина во болница

Press24 - 29.11.2017

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата. На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за ...

Испи отров во Хашкиот трибунал по пресудата - Праљак почина во болница

Фактор - 29.11.2017

Починал Слободан Праљак, кој за време на денешното рочиште пред Хашкиот трибунал, по потврдувањето на 20-годишната затворска казна, испи шишенце со течност, за која беше кажано дека е отров.

Хрватскиот генерал Праљак испи отров додека му ја читаа пресудата во Хаг? (ВИДЕО)

Нетпрес - 29.11.2017

Во текот на изрекување на пресудата врз Слободан Праљак, при што му e изречена казна 20 години затвор, тој испил отров. Хашкиот трибунал го потврди постоењето на здружено хрватско злосторничко дејствување, со цел етничко чистење на делови во Босна и ...

Хрватот Праљк итно префрлен во болница- лекарите се борат за неговиот живот

Press24 - 29.11.2017

Поранешен командант на силите на Хрватскиот совет Праљак, денеска му беше потврдена првостепената пресуда од 20 години затвор поради воени злостроства сторени врз муслиманското бошњачко население.

Адвокат откри како шишенцето отров се нашло во судницата во Хаг

Press24 - 29.11.2017

Адвокатот со повеќегодишно искуство пред Хашкиот трибунал, Горан Микуличиќ изјавил дека шишенцето со отров многу лесно можело да се внесе во судницата. Како што вели, постојат контроли пред влез во судницата, но истите не се детални за да може да се ...

ВИДЕО: Последните зборови на Праљак – го изговори ова па го испи отровот

Курир - 29.11.2017

Слободан Праљак, пензионираниот генерал на хрватската војска, денеска се самоуби откако испи отров кога му кажаа дека ќе биде осуден на 20. години затвор. – Слободан Праљак не е воен злосторник.

Лекарската интервенција не била доволна за да му го спаси животот на Праљак

Вечер - 29.11.2017

Фактот дека поминало многу време откако Слободан Праљак стана, прозборе, па испи отров, по што сите во судницата занемеа, бил пресуден за да не му се спаси животот, објаснува хрватскиот токиколог Фрањо Павиш за „Јутарњи лист“.

Српски адвокат открива колку е лесно да се внесе отров во Хашкиот суд

Newsroom - 29.11.2017

Познатиот српски адвокат, Тома Фила, кој често застапуваше обвинети во Хашкиот трибунал, изјави дека е лесно да се внесе отров во Судот. Според него, мерките за безбедност за адвокатите и други службеници во Судот се исти како на аеродромите.

Реакции по труењето на Праљак во Хаг

Фактор - 29.11.2017

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ се обрати околу 16 часот на јавноста и во име на Владата изрази сочувство до семејството на хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој денеска испи отров во судница во Хашкиот трибунал, откако му беше потврдена ...

Хаг: Потврдено здруженото хрватско злосторничко дејствување во Херцег-Босна

Press24 - 29.11.2017

Хашкиот трибунал изрече правосилни пресуди во процесот против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Босна: Јадранко Прлиќ, Бруно Стоиќ, Слободан Праљак, Миливој Петковиќ, Валентин Ќориќ и Берислав Пушиќ.

Хашкиот осуденик кој испи отров почина во болница

Орбис - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако испи отров во судницата во Хаг, пренесуваат хрватските медиуми. Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето конечна пресуда во случајот против ...

Почина Слободан Праљак, откако испи отров во Хашкиот трибунал

Нетпрес - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако пред трибуналот демонстративно испи шишенце со течност, за која беше кажано дека е отров. Потегот на еден од шестмината босански Хрвати обвинети за воени злостортва врз мусламаните во БиХ во ...

(Видео) Обвинет испи шише со отров при изрекување пресуда во Хаг

Вечер - 29.11.2017

Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето на конечна пресуда во случајот против поранешни политички и воени лидери на Херцег-Босна – Јадранко Прлиќ, Бруно Стојиќ, Слободан Пралјак, Миливоја Петковиќ, ...

Хрватски генерал почина откако испи отров во судницата во Хаг

МК News - 29.11.2017

Слободан Праљак, началникот на главниот штаб на хрватската војска за време на војната во БиХ, почина откако испи отров во судницата во Хаг, додека се читаа пресудите на Меѓународниот суд за воени злосторства на територијата на поранешна Југославија.

Мостар под полициска опсада по пресудата во Хаг

Newsroom - 29.11.2017

Силно полициско присуство е забележано денеска на улиците на босанскиот град Мостар, по изрекувањето на пресудата против шест водачи на босанските Хрвати и по драматичното самоубиство со отров на генералот, Слободан Праљак, во судницата на ...

Изетбеговиќ за пресудата од Хаг: Toa става печат на еден темен дел од историјата

Фактор - 29.11.2017

Членот на босанското претседателство, Бакир Изетбеговиќ денеска кажа дека пресудата за шестемина членови на раководството на босанските Хрвати за време на граѓанската војна става печат на еден темен дел од историјата.

Хаг: Праљак почина во болница

Курир - 29.11.2017

Портпаролот на Хашкиот трибунал Ненад Голчевски изјави денеска дека осудениот Слободан Праљак починал денеска во локална болница, каде беше сместен откако испи отров во судницата. На поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за ...

Хашкиот суд прекина изрекување на пресуда бидејќи обвинетиот можеби се отрул

Newsroom - 29.11.2017

Хашкиот суд го прекина изрекувањето на пресудата на боанско-херцеговските Хрвати откако обвинетиот Слободан Праљак изјави дека не ја прифаќа потврдената пресуда од 20 години и потоа испил нешто што наликува на отров.

Почина осуденикот кој утрово испи отров пред Хашкиот Трибунал

Press24 - 29.11.2017

Осудениот од хашкиот суд, Слободан Праљак, кој испи отров откако беше прочитана пресудата, починал во болница, јавуваат локалните медиуми. Тој пред судот рече дека не е воен злосторник и дека не ја признава пресудата по што испи ...

ВИДЕО: Драма во Хаг - го осудија на 20 години затвор па испи отров пред судијата

Press24 - 29.11.2017

Во текот на изрекување на пресудата врз Слободан Праљак, при што му e изречена казна 20 години затвор, тој испил отров. Хашкиот трибунал го потврди постоењето на здружено хрватско злосторничко дејствување, со цел етничко чистење на делови во Босна и ...

Го обвиниле за воени злосторства, па се отрул: Слободан Праљак испил отров по изрекувањето на пресудата

Точка - 29.11.2017

Судијата забранил да се изнесе чашата од која Праљак пиел. Уште не се знае што тоа точно испил. Откако на генералот Слободан Праљак на Хашкиот суд му била потврдена пресудата од 20 години, херцеговскиот осуденик рекол: "Јас не сум воен злосторник, ...

(Видео) По изрекувањето на пресудата од Хаг, еден од осудените Хрвати „испи отров“

Локално - 29.11.2017

Судењето на шестмината Хрвати прекинато е откако еден од обвинетите Слободан Праљак наводно испи отров откако му беше изречена пресудата. Нему му е изречена казна од 20 години затвор, по што стана, рече дека ја отфрла пресудата и наводно „испи отров ...

Хрватскиот генерал Слободан Праљак испи отров кога му ја читаа пресудата во Хаг? (едит: Да, починал.)

Оff.net - 29.11.2017

Едит: Откако Апелациониот совет ја потврди првостепената казна од 20 години затвор, осудениот викна: „Генерал Праљак не е воен злосторник и со презир ја отфрлам вашата пресуда! И потоа испи нешто од шишенце.

(ВИДЕО) Осудениот Праљак „испи отров“ во Судот во Хаг

Бриф - 29.11.2017

Хашкиот трибунал изрече правосилни пресуди во процесот против поранешните политички и воени лидери на самопрогласената Херцег-Босна. Слободан Праљак е осуден на 20 години затвор, на Бруно Стоиќ му е потврдена казната од 20 години затвор.

Осудениот воен злосторник Праљак починал во болница

Слободен Печат - 29.11.2017

Хрватскиот осуденик за воени злосторства, кој денес за време на изрекувањето на пресудата испи отров, починал откако бил пренесен во болница, пренесуваат хрватските медиуми. Пензионираниот полковник испи течност од шише, за која тој и неговиот ...

Починал хрватскиот генерал што испи отров во судница во Хаг

Newsroom - 29.11.2017

Починал хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој денеска за време на изрекувањето на пресудата во Хаг се напил отров, јавија хрватските медиуми. Хашкиот суд во среда сѐ уште официјално не објави што се случило, ниту, пак, да потврди дали трае ...

Полковникот кој го сруши мостот во Мостар испи отров во судницата во Хаг!? ВИДЕО

Слободен Печат - 29.11.2017

Слободан Праљак, кој некогаш беше познат хрватски режисер, а потоа и политичар, војник и генерал, денес е најпознатиот воен злосторник на кој му се суди во Хаг. Според вонредните вести кои доаѓаат токму од Хаг, во моментот на изрекувањето на ...

Лекарите во Хаг се борат за животот на Хрватот Праљко

Нетпрес - 29.11.2017

Со возило на итната медицинска служба од Хшкиот рибунал во болница е одвезен Слободан Праљак, кој според известувањата на светските агенци е во критична состојба. Праљак, поранешен командант на силите на Хрватскиот совет на одбраната (HVO) во текот ...

ДРАМА ВО ХАГ: Осудениот Хрват испи отров сред читање пресуда

Вечер - 29.11.2017

Адвокатот на Слободан Праљак, кој денеска беше осуден на 20 години затвор во Хаг, тврди дека неговиот клиент испил отров од шише за време на изрекувањето на пресудата. Праљак, за кого беше потврдена првостепената пресуда, стана и рече дека не е воен ...

Хрватски медиуми: Слободан Праљак почина во болница

Стандард - 29.11.2017

Слободан Праљак почина во болницата во Хаг, набргу откако испи отров во судница, објавуваат хрватскитте медиуми. Официјална потврда за информациите сеуште нема Жалбениот совет на Трибуналот денеска во Хаг искажа пресуда за шестмина осудени за воени ...

Шокантни тврдења на адвокат: Еве како Праљак го внел отровот во судница (ВИДЕО)

Курир - 29.11.2017

Адвокатот со повеќегодишно искуство пред Хашкиот трибунал, Горан Микуличиќ изјавил дека шишенцето со отров многу лесно можело да се внесе во судницата. Како што вели, постојат контроли пред влез во судницата, но истите не се детални за да може да се ...

Истрагата е во тек: Како Праљак воопшто успеа да внесе отров во судницата

Press24 - 29.11.2017

На денешното судење Хашкиот трибунал ја потврди казната од 20 години затвор за Слободан Праљак. -Јас не сум воен злосторник. Ја отфрлам пресудата - изјави Праљак и испи некаква содржина од чаша.

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Мета - 29.11.2017

Слободан Праљак, генерал на војската на босанските Хрвати во војната во БИХ во 1990-тите, почина неколку часа откако во судницата на Меѓународниот трибунал испи отров од шишенце, јавија хрватските медиуми.

Сите се прашуваат како го внел Праљак отровот - Шешељ даде одговор

Press24 - 29.11.2017

Воислав Шешељ кој и самиот беше притворен во Хаг, открива како е можно Праљак да го пренесе отровот со кој денеска се самоуби. - Како да пренесете отров? Темелно ве претресуваат во затворот. Не верувам дека тоа му е доставено во судот.

Осуденик од Хаг: "Запрепастен сум од Праљак, мене ми го рече ова кога ме осудија'

Press24 - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Веселин Шљиванчанин шокиран е од веста дека Слободан Праљак испил отров на судењето и починал. - Изјавувам сочувство на семејството, тој беше коректен кон мене, изјави Веселин. Кога на веселин му одредиле 18.

Последните зборови на Праљак - го изговори ова па го испи отровот

Press24 - 29.11.2017

Слободан Праљак, пензионираниот генерал на хрватската војска, денеска се самоуби откако испи отров кога му кажаа дека ќе биде осуден на 20. години затвор. - Слободан Праљак не е воен злосторник.

Поранешен хрватски генерал „проголта отров“, ја прекина работата на судот во Хаг (ВИДЕО)

Стандард - 29.11.2017

Поранешниот генерал на босанските Хрвати, Слободан Праљак, обвинет за злосторства против муслимани за време на војната во периодот 1992-1995 година, проголта отров откако Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија во Хаг ја потврди ...

Каков отров испил Праљак? - токсиколог открива зошто лекарите не успеале да го спасат

Press24 - 29.11.2017

Лекарската интервенција откако денеска Слободан Праљак испи отров, не била доволно за да му се спаси животот. Хрватскиот токсиколог Фрањо Павиш за Јутарљи Лист вели дека клучна е брзината на реакцијата при ваков отров.

Тома Фила: Лесно е да се внесе отров во судот во Хаг

Стандард - 29.11.2017

Адвокатот Тома Фила, кој често бранел осомничени од страна на Трибуналот на ОН за воени злосторства во поранешна Југославија, изјави дека е лесно да се внесе отров во судот, пренесе АП. Потсетуваме дека претходно денеска генерал Слободан Праљак, ...

Хаг: Хрватскиот генерал Праљак изврши самоубиство испивајќи отров во судницата

Алфа - 29.11.2017

Судењето веднаш беше прекинато а генералот беше изнесен и упатен во болница, но лекарите не успеале да му го спасат животот. Драма при последното изрекување на пресуди во Хашкиот трибунал.

Почина осуденикот кој испи отров: Праљак умре во болница во Хаг

Точка - 29.11.2017

Хрватскиот осуденик за воени злосторства пред Хашкиот суд, Слободан Праљак, почина денес во болница во Хаг, откако за време на изрекувањето на пресудата пред Трибуналот испи отров во судницата, јавуваат хрватските медиуми.

Пленковиќ: Шокиран сум од самоубиството на генералот Праљак

Алфа - 29.11.2017

Хрватскиот премиер Андреја Пленковиќ денеска изјави дека е шокиран од самоубиството на поранешниот командант на силите на босанските Хрвати, генерал Слободан Праљак, кој испи отров во судницата.

Хратскиот генерал Праљак почина во болница во Хаг (ВИДЕО)

Нетпрес - 29.11.2017

Поранешниот началник на Главниот штаб ба Хрватскиот совет на одбраната (HVO), генералот Слободан Праљак умре во болницата во Хаг откако во судницата на Меѓународниот кривичен суд за воени злосторства во поранешна Југославија испи отров по ...

Пленковиќ: Чинот на Праљак најмногу говори за моралната неправда кон Хрватите во Хаг

Стандард - 29.11.2017

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ се обрати околу 16 часот на јавноста и во име на Владата изрази сочувство до семејството на хрватскиот генерал Слободан Праљак, кој денеска испи отров во судница во хашкиот трибунал, откако му беше потврдена ...

ДЕТАЛИ: Како осудениот генерал Праљак изврши самоубиство со отров!

Вечер - 29.11.2017

- Темелно те претресуваат кога те водат во суд и кога те враќаат. Чевлите ти ги соблекуваат и те претресуваат... Со обзир на тоа дека Хашкиот трибунал е доста обезбеден суд, се поставува прашањето како воопшто можел да внесе нешто во судницата! ...

Токсиколог открива каков отров испил поранешниот хрватски генерал во хашката судница (видео)

Newsroom - 29.11.2017

Поранешниот генерал на силите на босанските Хрвати, Слободан Праљак, денес кога Хашкиот трибунал му ја изрекуваше пресудата, испи отров по што почина во болница. Многумина во истиот момент се запрашаа што всушност испил Праљак и како воопшто успеал ...

Кој е Слободан Праљак, кој одбра античка смрт сред хашкиот трибунал

Вечер - 29.11.2017

Слободан Праљак (72), последниот осуденик на Хашкиот трибунал во нивниот мандат кој направи чин за памењтење во историјата на оваа институција откако среде судот во момент на изрекување на пресудата испи отров и почина е генерал-полковник на ...

Абдулах Сидран за генералот кој се самоуби во Хаг

Оff.net - 29.11.2017

По крвни зрнца, бошњачкиот писател и хрватскиот генерал би требало да се крвни непријатели од трагично закрвената Босна. Ама, лично напатениот од страшната војна Сидран не е како овие нашиве хиени кои никако да се наситат.

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Пулс24 - 29.11.2017

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми. Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и оти не е воен злосторник, по што отпи од ...

Праљак испил отвор во судницата во Хаг

Пулс24 - 29.11.2017

Слободан Праљак, еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“ испил, според неговиот адвокат, отров во судницата на Трибуналот, откако му е потврдена казна затвор од 20 години. Во моментот прекинато е читањето на пресудата.

Невиден скандал во Хаг: Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата

Sky - 29.11.2017

Хашкиот осуденик Слободан Праљак почина во болница откако испи отров во судницата во Хаг, пренесуваат хрватските медиуми. Во Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија беше прекинато изрекувањето конечна пресуда во случајот против ...

Почина Слободан Праљак

Канал 77 - 29.11.2017

Неколку хрватски медиуми јавија дека Слободан Праљак, кој е еден од обвинитетите во случајот „Прлиќ“, починал. Хашкиот трибунал денеска му изреча казна затвор од 20 години, по што Праљак испи нешто за кое тврдеше дека е отров.

(ВИДЕО) Хрватскиот генерал Слободан Праљак почина откако во судницата во Хаг испи отров

еМагазин - 29.11.2017

Поранешниот началник на Главниот штаб на Хрватскиот совет за одбрана, генералот Слободан Праљак почина во болница во Хаг од отровот што го испи во судницата откако Хашкиот трибунал му ја потврди казната од 20 години затвор за воени злосторства, јави ...