TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либија се бомбардира од сите страни, Гадафи ги вооружува цивилите

А1 - 20.03.2011

Либија се бомбардира од сите страни. Меѓународната заедницa ja продолжува воената офанзива против силите на Гадафи. Над либиското небо се појавија француски и британски воени авиони, а американската ...

Гадафи: Либија ќе се брани од 'крстоносците'

Алсат-М - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Гадафи дели оружје „народот да ја брани честа и независноста“

Телма - 20.03.2011

Магацините за оружје се отворени и Либијците можат да ја бранат сопствената земја, рече либијскиот лидер Муамар Гадафи во тонска порака која се емитуваше преку државната телевизија.

Најмалку 48 загинати и 150 ранети во Сојузничките напади на Либија

Утрински - 20.03.2011

Најмалку 48 лица загинаа, а околу 150 се ранети во бомбардирањата на Либија, кои од вчера ги почнаа Франција, Велика Британија и САД, против трупите лојални на Моамер Гадафи.

„Одисеја зора“ ги брои жртвите и бројот на нападите врз Либија

Телма - 20.03.2011

Во воздушните напади врз Триполи, Мисурата и други градови во Либија загинаа најмалку 64 лица, а над 200 се ранети, јавува денеска либиската државна телевизија, која прикажа снимки од болниците, кои ...

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија

Алсат-М - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Повеќе од 110 проектили истрелани врз силите на Гадафи

Алсат-М - 20.03.2011

Американски и Британски воени бордови и подморници истрелаа повеќе од 110 проектили од типот ‘Томахавк’ врз 20 либиски воени цели за да ја неутрализираат противвоздушната одбрана на Гадафи.

Нападите врз Либија продолжуваат

Deutsche Welle - 20.03.2011

Меѓународната заедницa ja продолжува воената офанзива против Либија. Над либиското небо се појавија француски и британски воени авиони, а американската армија се вклучи со ракетирање од море.

Равенка со многу непознати

Deutsche Welle - 20.03.2011

Интервенцијата на меѓународната заедница во Либија е опасна авантура со непознат исход, смета Бернд Ригерт во својот коментар.

Либиската ТВ тврди: 48 цивили се убиени во нападите на сојузниците

Канал5 - 20.03.2011

Либиската национална телевизија покажа снимки од неименуван владин функционер во посета на повредени во болница кои како што тврдат биле повредени во ракетниот напад на сојузничките сили.

Гадафи предупредува: Војната ќе биде долга, нема да не уплашите со овие бомби!

Канал5 - 20.03.2011

Утринските воздушни напади на меѓународните сили на Триполи и Бенгази се прекинати и сега таму е мирно, јавува агенцијата Франс Прес.

Гадафи се заканува со „долга војна“

Deutsche Welle - 20.03.2011

Франција, Велика Британија и САД со борбени авиони и воени бродови ја нападнаа Либија, со цел да го заштитат цивилното население од режимот на Моамер ел Гадафи.

Војна во Либија. Кои се почетните цели на сојузничките напади?

Канал5 - 20.03.2011

Либија утринава зазори со „Одисејата Зора“, како што сојузничките сили ја насловија својата операција против режимот на Гадафи.

Втора рунда напади врз Либија

Deutsche Welle - 20.03.2011

Во Либија продолжуваат операциите на меѓународните сили. Во меѓувреме станува се` поизвесно дека и НАТО ќе се вклучи во офанзивата, и покрај тоа што неколку членки сигнализираа дека не сакаат да ...

Успешна пропаганда - британците ја поддржуваат акцијата против Гадафи

Телма - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Кина и Русија се дистанцираат од нападите врз Либија

Алсат-М - 20.03.2011

Кина ги критикуваше воздушните напади врз цели во Либија, јави Дојче Веле на македонски јазик. Пекинг го почитува суверенитетот на северноафриканската држава, а освен тоа е против употреба на сила во ...

Анализа на Канал 5: ОН ќе се посрамоти, Гадафи нема да го урнат без копнена интервенција

Канал5 - 20.03.2011

По оваа воена акција на сојузничките сили што се случува во Либија дали се знае која е крајната цел на оваа интервенција? Дали ова е опасна авантура со непознат исход може ли во резолуцијата на ОН да ...

Албанија ја поздрави интервенцијата врз Либија

Алсат-М - 20.03.2011

Албанскиот премиер Сали Бериша ја поздрави одлуката на меѓународната коалиција за почетокот на воените воздушни операции против режимот на Гадафи во Либија.

Чад над резиденцијата на Гадафи!

Канал5 - 20.03.2011

Некаде околу 21:40 часот AФП јави дека се слушнала силна експлозија во Триполи и забележан е чад во близина на резиденцијата на Гадафи.

Гардијан: Не смееме да дозволиме нова Сребреница во Либија

МРТ - 20.03.2011

Никој не сака да направи грешка и на совест да ја има смртта на невини цивили, но од друга страна, никој не сака нова Сребреница, пишува Џон Никол за „Гардијан“ во анализата за сојузничката офанзива ...

Реакции во францускиот печат по интервенцијата во Либија

Press24 - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат „Дофине“ констатира дека ...

Реакции во францускиот печат по интервенцијата во Либија

МРТ - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат.

Гадафи ги вооружува своите лојални сили

Курир - 20.03.2011

Силите за безбедност на либискиот лидер Моамер Гадафи со тенкови влегоа со центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјава на локални жители.

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата

МРТ - 20.03.2011

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјави на локални жители.

Западот започна војна против Гадафи

МРТ - 20.03.2011

Франција, Британија и САД започнаа војна против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако ОН забрани летови во воздушниот простор на државата.

Кина и Русија против нападите врз Либија

Курир - 20.03.2011

Дојче Веле на македонски јазик јави дена Кина ги критикува воздушните напади врз цели во Либија. -Пекинг го почитува суверенитетот на северноафриканската држава, а освен тоа е против употреба на сила ...

Погодени 20 од планирани 22 цели во Либија

МРТ - 20.03.2011

Командантот на Африканската команда на американаката војска изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те планирани цели, јави радио Слободна Европа на македонски јазик.

Кина и Русија се дистанцираат од нападите врз Либија

МРТ - 20.03.2011

Кина ги критикуваше воздушните напади врз цели во Либија, јави Дојче Веле на македонски јазик. Пекинг го почитува суверенитетот на северноафриканската држава, а освен тоа е против употреба на сила во ...

Либиската армија прогласи прекин на огнот

Сител - 20.03.2011

До сите команди на либиската армија вечерва е испратена наредба да се почитува прекин на огнот од 21 часот, јавија светските агенции.

Исчезна новинарска екипа на Франс прес во Либија

МРТ - 20.03.2011

Француската новинска агенција Франс Прес јави денеска дека во Либија исчезнале двајца нејзини новинари и еден фоторепортер.

Гадафи ги отвори магацините за оружје, најави дефанзива на странските напади

Р.С.Европа - 20.03.2011

Магацините за оружје се отворени и Либијците можат да ја бранат сопствената земја, рече либијскиот лидер Муамар Гадафи во тонска порака која се емитуваше преку државната телевизија.

Испалени над 100 ракети врз Либија, Гадафи се заканува

Курир - 20.03.2011

Американски воен брод изминатава ноќ испали крстосувачки ракети против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, јавува американската телевизија CNN.

Западот ја уништува либиската одбрана, Гадафи бара итна седница на ОН

Форум - 20.03.2011

Сто и десет американски и британски ракети „томахавк“ ја уништија либиската противвоздушна одбранa и другите воени цели во акцијата под шифра „одисеј даун“.

Западот ја уништува либиската одбрана, Гадафи бара итна седница на ОН

Кајгана - 20.03.2011

Сто и десет американски и британски ракети „томахавк“ ја уништија либиската противвоздушна одбранa и другите воени цели во акцијата под шифра „одисеј даун“.

Најмалку 48 загинати и 150 ранети во Сојузничките напади на Либија

Нетпрес - 20.03.2011

Најмалку 48 лица загинале, а околу 150 се ранети во бомбардирањата на Либија, кои од вчера ги почнаа Франција, Велика Британија и САД, против трупите лојални на Моамер Гадафи.

Камерон: Либија е нападната на легален и оправдан начин

Курир - 20.03.2011

Британските поморски и воздушни сили синоќа бомбардираа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камедон нареди напад врз локациите на либиските сили за безбедност, во реонот на ...

Гадафи му пиша на Обама – „Синко мој“

Форум - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предурпедување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

Во бомбардирањето на Либија најмалку 50 загинати

Форум - 20.03.2011

Бројот на жртвите од авионските и нападите со проектили врз територијата на Либија, достигна 50 загинати, јави телевизијата CNN во неделата, повикувајќи се на либиските власти Претходно, либиската ...

Гадафи: Нападите врз Либија ќе предизвикаат нова крстоносна војна

Курир - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Гадафи: Либија ќе го искористи правото да се заштити согласно Уставот на ОН

Сител - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Убиен либиски новинар

Нетпрес - 20.03.2011

Либиски новинар кој водел програма укажувајќи на последиците од нападите на владините сили и го коментирал востанието против Моамер Гадафи, убиен е на истокот на земјата.

Гадафи: Либија ќе го искористи правото да се заштити согласно Уставот на ОН

МРТ - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Запрени сојузничките напади врз Либија

Нетпрес - 20.03.2011

По бранот бомбрадирања на Триполи и на Бенгази,утринава силите на Франција, Велика Британија и САД ги запреа нападите, јави “Франс Прес“, пренесува Нетпрес.

Либија - „Одисеја Зора“

Р.С.Европа - 20.03.2011

Западните сили ги напаѓаат либијските воени единици од небо и од вода. Целта е спречување на насилството на силите на лидерот Муамар Гадафи Либијските власти потврдија дека најмалку 48 лица загинале ...

Прекинато бомбардирањето на цели во Либија (Фото)

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Бомбардирањето на воени објекти и силите лојални на полковникот Гадафи, беа прекинати утрово во регионот на Триполи и Бенгази.

Гадафи: Либија е подготвена за долга војна

Нетпрес - 20.03.2011

Либија е подготвена за долга војна, изјавил либискиот лидер Моамер Гадафи, објави Би-Би-Си, пренесува Нетпрес. Тој ветил дека ќе се бори за секоја педа на својата земја.

Гадафи - Либијците се вооружени и подготвени за победа

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Сите либијци се вооружени и подготвени да ги победат западните сили кои ја нападнаа Либија, изјави Моамер Гадафи во аудио порака, емитувана на либиската национална ...

“Вашингтон пост“ за хемиското оружје во Либија

МРТ - 20.03.2011

Додека последните недели западните сили се подготвуваа да интервенираат во Либија, сателитите ги насочија на една гаража во пустинската локација јужно од Сирта, каде се наоѓа 10 тона отров иперит, ...

Западните сили напаѓаат цели во Триполи и Бенгази

Сител - 20.03.2011

Воените напади на западните сили врз Либија се насочени врз главниот град Триполи и седиштето на опозицијата, градот Бенгази. Очевидци тврдат дека има напади и експлозии во двата града.

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

Форум - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата France presse Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Триполи и Бенгази мети на западните сили

Курир - 20.03.2011

Очевидци тврдат дека има напади и експлозии во двата града. Во спроведувањето на резолуцијата на ОН засега се вклучени Франција, Велика Британија, САД, Канада и Италија, а во меѓувреме и емиратот ...

Дејвид Камерон: Нападот врз Либија е оправдан, потребен и легален

Сител - 20.03.2011

Поморските и воздухопловните сили на британската армија бомбардира синоќа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камерон нарeди напад врз локациите на либиските воени сили, во реонот ...

Гадафи: Ние ќе победиме!

Курир - 20.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи во изјава за националната телевизија рече дека Либија е подготвена за долга војна за западните сили, кои ќе бидат поразени.

Повеќе од 110 проектили истрелани на либиските сили на Гадафи

Press24 - 20.03.2011

Во воздушните напади врз Триполи, Мисурата и други градови во Либија загинаа најмалку 48 лица, а 150 се ранети, јави либиската државна телевизија, која прикажа снимки од болниците Американски и ...

Гадафи продолжува да му пркоси на светот

Алфа - 20.03.2011

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжија бомбардирањето на Либија, од воздух и од море, како и главниот град Триполи.

САД: Силите на Гадафи веќе не напредуваат кон Бенгази

Нетпрес - 20.03.2011

Безбедносите сили лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи веќе не напредуваат кон упориштето на бунтовнциите Бенгази, соопшти началникот на штабовите на вооруените сили на САД, адмирал Мајкл Мјулен, ...

Саркози удри по Либија, францускиот печат удри по Саркози

Курир - 20.03.2011

„Франција отвора оган во Либија“, „Франција удира прва“, „Франција ангажира војна“, се најчестите наслови во француските регионални весници кои излегоа изутринава од печат.

Во Бенгази повеќе од 90 загинти

Форум - 20.03.2011

Бројкот загинати во судирите во областа во која се се наоѓаат упориштата на либиските бунтовници од петокот надминале 90 лица, јавува AFP повикувајќи се на извештаите од локални медицински изворi ...

Гадафи бара итна седница во ОН

Алфа - 20.03.2011

Либија ќе го искористи своето право на самоодбрана согласно член 51 од Уставот на ОН, изјави Муамар Гадафи во кусата аудио снимка која синоќа беше емитувана на либиската телевизија откако западните ...

Дејвид Камерон: Нападот врз Либија е оправдан, потребен и легален

МРТ - 20.03.2011

Поморските и воздухопловните сили на британската армија бомбардира синоќа цели на територијата на Либија, откако премиерот Дејвид Камерон нарeди напад врз локациите на либиските воени сили, во реонот ...

Русија: Да се престане со неселективна употреба на сила во Либија

Нетпрес - 20.03.2011

Русија денеска апелираше до меѓународната заедница да запре со неселективната употреба на сила во Либија, поради која страдаат цивили во таа земја, јави АФП, пренесува Нетпрес.

„Сандеј Телеграф“: Интервенцијата во Либија е од морален аспект

Курир - 20.03.2011

Велика Британија, Западот и меѓународната заедница имаа морална обврска да интервенираат во кризата во Либија, за да се запре крвопролевањето и убивањето на луѓето кои сакаат демократија и заминување ...

„Вашингтон пост“ за хемиското оружје во Либија

Алфа - 20.03.2011

Додека последните недели западните сили се подготвуваа да интервенираат во Либија, сателитите ги насочија на една гаража во пустинската локација јужно од Сирта, каде се наоѓа 10 тона отров иперит, ...

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата

Сител - 20.03.2011

Силите на Гадафи со тенкови влегоа во центарот на Мисрата каде се водат улични борби, јавуваат светските медиуми повикувајќи се на изјави на локални жители.

Американски авиони напаѓаат во Либија

Форум - 20.03.2011

Деветнаесет американски борбени авиони мешу кои и три „невидливи“ „B2“ во неделата наутро нападнале цели во Либија, изјавил за AFP портпаролот на американската команда во германскиотград Штудгард ...

Хемиското оружје во Либија?

Форум - 20.03.2011

Додека последните седмици западните сили се подготвуваа да интервенираат во Либија, сателитите ги насочија на една гаража во пустинската локација јужно од Сирта, каде се наоѓа 10 тонi отров иперит, ...

Погодени 20 од планирани 22 мети во Либија

Р.С.Европа - 20.03.2011

Командантот на Африканската команда на американаката војска изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те планирани мети.

Гадафи му пиша на Обама „Сине мој“

Press24 - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предурпедување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

Арапската лига се дистанцира од бомбардирањата

Форум - 20.03.2011

Челникот на Арапската лига во неделата изјави дека Арапите кога повикале на воспоставување зона за забранети летови над Либија, не сакале воздушни напади на западните сили во кои ќе страдаат цивили ...

Акција „Одисеја Зора“ - Во живо од минута во минута!

Inpress - 20.03.2011

Триполи, 20. март 2011 (ИНПРЕС) По неколкучасовниот прекин на огнот, Меѓународната заедница ја продолжи воената офанзива против Либија.

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

МРТ - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата Франс прес. Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Успешно спроведени воздушни напади во Либија

Курир - 20.03.2011

Американскиот командант кој е одговорен за нападите во Либија изјави дека во денешните ракетни напади во Либија биле погодени 20 од 22-те цели кој биле планирани.

Гадафи: Не ви давам ништо, нема да ме победите!

Алфа - 20.03.2011

Меѓународната коалиција, во операцијата со име „Зората на Одисеј“, изутрината го продолжи бомбардирањето на главниот либиски град Триполи.

Арапската лига сакала „зона забранета за летови, а не бомби“ во Либија

Сител - 20.03.2011

Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса денеска изјави дека арапските земји не сакале воени удари во кои гинат и цивили, кога побарале забрана за летови над Либија.

Чешка го поддржува вклучувањето на НАТО во операцијата во Либија

МРТ - 20.03.2011

Чешка ќе гласа за вклучување на НАТО во операцијата во Либија, изјави шефот на чешката дипломатија Карел Шварценберг. - Ние ќе гласаме за.

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија

МРТ - 20.03.2011

Мнозинството Британци го одобруваат воениот напад врз Либија во кој се бомбардирани цели на либиската армија, покажува анкетата што по електронски пат ја спроведе весникот „Дејли Телеграф“, јави ...

Гадафи до Обама: Сине мој, Либија не е ваша туку на сите Либијци

МРТ - 20.03.2011

Пред неговите сили вчера да дојдат под удар на меѓународната коалиција, либискиот лидер Моамер Гадафи упатил писма со предупредување до американскиот претседател Барак Обама и другите лидери да не ја ...

Тројца француски новинари исчезнаа во Либија

Сител - 20.03.2011

Француската агенција Франс прес јави денеска дека во Либија исчезнале двајца новинари на куќата и еден фоторепортер. Според Франс прес новинарите исчезнале вчера утро додека известувале од градот ...

Гадафи им дели оружје на цивилите

Форум - 20.03.2011

Либиските власти почнаа да им делат оружје од воените магацини на цивилното население и до сега се поделени преку еден милион парчиња оружје, како одговор на нападот од западните сојузници, соопшти ...

Либиската армија прогласи прекин на огнот

МРТ - 20.03.2011

До сите команди на либиската армија вечерва е испратена наредба да се почитува прекин на огнот од 21 часот, јавија светските агенции.

Синот на Гадафи тврди дека Либија нема да напаѓа цивилни летови

МРТ - 20.03.2011

И покрај воената акција на Западот во Либија, либиската армија нема да се одмаздува со напади на цивилни авиони во Медитеранот, изјави синот на Моамер Гадафи. - Тоа не е нашата цел.

Вестервеле: Германски војници нема да одат во Либија

МРТ - 20.03.2011

Шефот на германската дипломатије Гвидо Вестервеле денеска изјави дека германската армија нема да учествува во интервенцијата во Либија и побара Гадафи да поднесе оставка.

Британците го одобруваат нападот врз Lибија

Курир - 20.03.2011

Поголем дел од Британците го одобруваат воениот напад врз либиската држава во кој се бомбардирани цели на армијата на Либија, покажа денешната анкета на весникот „Дејли Телеграф“.

Чад над резиденцијата на Гадафи, Пентагон вели дека лидерот не е мета

Курир - 20.03.2011

Силна експлозија околу 22 часот одекнала во Триполи и забележан е чад во близина на резиденцијата на Гадафи, пренесуваат светските агенции.

Гадафи може да остане на власт!?

Вечер Прес - 20.03.2011

"Меѓународната коалиција може да ги исполни своите цели во Либија, но постојат можности либискиот лидер Моамер Гадафи, и покрај интервенцијата, да остане на власт....

Русија го повика Западот да прекине со употреба на сила во Либија

Точка - 20.03.2011

Русија ги повика западните сили да прекинат со претераната употреба на сила во Либија, соопшти денеска руското Министерство за надворешни работи.

Почеток на нова војна: Француски воени авиони бомбардирале цели во Либија

Точка - 20.03.2011

Вчера на 19-ти март околу 15.30 часот француски бомбардери влегле во либискиот воздушен простор и започнале акција за заштита на демонстрантите во Бенгази, штитејќи ги од силите на Гадафи, пренесува ...

Гадафи му пиша на Обама – „Синко мој“

Точка - 20.03.2011

Пред да започне бомбардирањето на меѓународната коалиција врз цели на либиската армија, Гадафи испрати писма на предупредување за американскиот претседател Обама и за другите челници да не ...

„Вашингтон пост“ за хемиското оружје во Либија

Точка - 20.03.2011

Додека последните недели западните сили се подготвуваа да интервенираат во Либија, сателитите ги насочија на една гаража во пустинската локација јужно од Сирта, каде се наоѓа 10 тона отров иперит, ...

Војна во Либија: Погодена една зграда од резиденцијата на Гадафи

Точка - 20.03.2011

Деветнаесет американски борбени авиони меѓу кои и три „невидливи“ „B2“ во неделата наутро нападнале цели во Либија, изјавил за AFP портпаролот на американската команда во германскиот град Штутгарт.

Прекинати нападите на меѓународните сили на Либија

Точка - 20.03.2011

Прекинати се воздушните напади на главниот град на Либија Триполи и Бенгази, јавува агенцијата Франс прес. Британските ловци бомбардери од типот „торнадо“ го прекинаа новиот бран воздушни напади на ...

Гардијан: Не смееме да дозволиме нова Сребреница во Либија

eReporter - 20.03.2011

Никој не сака да направи грешка и на совест да ја има смртта на невини цивили, но од друга страна, никој не сака нова Сребреница, пишува Џон Никол за „Гардијан“ во анализата за сојузничката офанзива ...

Исчезна новинарска екипа на Франс прес во Либија

eReporter - 20.03.2011

Француската новинска агенција Франс Прес јави денеска дека во Либија исчезнале двајца нејзини новинари и еден фоторепортер.

Либија: Сојузничките напади прекинати утрината

eReporter - 20.03.2011

Меѓународната коалиција утринава го прекина бомбардирањето на воените цели на полковникот Моамер Гадафи во Триполи и Бенгази, бунтовничко упориште на истокот од земјата, јавуваат агенциите.

Операцијата во Либија нема да биде лесна и краткотрајна, предупредуваат британски експерти

Идивиди - 20.03.2011

Британски воени експерти предупредија денеска дека воената интервенција во Либија, што започна синоќа со бомбардирање на воени цели во околината на Триполи и Мисурата, нема да биде лесна и ...

Гадафи до Обама: Сине мој, Либија не е ваша туку на сите Либијци

eReporter - 20.03.2011

Пред неговите сили вчера да дојдат под удар на меѓународната коалиција, либискиот лидер Моамер Гадафи упатил писма со предупредување до американскиот претседател Барак Обама и другите лидери да не ја ...

Арапската лига ги критикува нападите врз Либија

eReporter - 20.03.2011

Шефот на Арапската лига, Амр Муса ги критикуваше денеска меѓународните воени напади на Либија, предупредувајќи дека во нив страдаат и цивили.

Француски борбен авион ја погоди првата цел

А1 - 19.03.2011

Француски борбени авиони започнаа со извиднички летови над територијата на Либија. Надлетан бил градот Бенгази, главното бунтовничко упориште и симбол на борбата против режимот на Гадафи.

Воена интервенција против силите на Гадафи можна уште попладнево

Алсат-М - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Во исчекување на интервенцијата - Гадафи го предупреди западот

Телма - 19.03.2011

Од вестите на Телма во 15.30 - Во секој момент се очекува Советот на НАТО да издаде наредба за започнување воени напади врз либиските владини сили.

Француската борбена авијација го нападна Гадафи

Алсат-М - 19.03.2011

Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. „Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Гадафи го прекина огнот

Дневник - 19.03.2011

Спроти пресвртот во Триполи, вчера изутрина сите вести укажуваа дека уште во текот на денот може да почне сојузничка операција против Либија Либија вчера објави дека ги прекинува сите воени операции ...

Интервенција во Либија по денешниот Самит во Париз ?

Алсат-М - 19.03.2011

Францускиот амбасадор во Обединетите нации Жерар Аро синоќа изјави дека очекува оти воената интервенција во Либија ќе почне неколку часа по завршувањето на денешниот Самит во Париз посветен на ...

Противниците на Гадафи соборија воен авион над Бенгази ?

Алсат-М - 19.03.2011

Противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи се претпоставува дека изутринава собориле воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

НАТО свика вонреден состанок за ситуацијата во Либија

Алсат-М - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Западот подготвува интервенција против Либија

Deutsche Welle - 19.03.2011

Светските лидери денеска (19.03) во Париз ги разгледуваат опциите за воена интервенција во Либија. Тврдењата на либиските власти дека владее примирје се покажуваат како неосновани - околу Бенгази се` ...

Свет - Либија прогласи прекин на огнот

Вест - 19.03.2011

ЛИБИЈА, 19 март (АП) - Либија вчера прогласи итен прекин на огнот и вети дека ќе прекине со секакви воени операции во обид да избегне воена интервенција од меѓународните сили, откако ОН одобрија ...

Лондон и Париз спремни за војна со Либија

Утрински - 19.03.2011

Париз – Франција ќе учествува во воените операции против силите на Моамер Гадафи, кои легално се можни откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за Либија.

Гадафи вети пекол за напаѓачите

Утрински - 19.03.2011

Триполи - Либискиот лидер Моамер Гадафи вчера предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние што ќе ја нападнат земјата.

Урнат авион над Бенгази

Канал5 - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Моамер Гадафи утрово влегоа во најсилното упориште на бунтовниците Бенгази и покрај барањето на меѓународната заедница за прекин на огнот.

Гадафи му се заканува на Западот

Deutsche Welle - 19.03.2011

Додека западните сили одржуваат кризна средба во Париз, либискиот диктатор Моамер Гадафи ги продолжува нападите врз градот Бенгази, упориште на опозицијата, и покрај наводниот прекин на огнот, ...

Почнува воена офанзива против Либија

Deutsche Welle - 19.03.2011

Француски борбени ловци и воени авиони на коалиционите партнери го надледуваат либиското небо. Либискиот диктатор останува на ставот дека Западот нема право да интервенира.

Истрелани стотици бомби и ракети врз цели во Либија

Телма - 19.03.2011

Околу сто ракети од типот Томахавк се истрелани вечерва пред 21 часот од американски воени бродови врз цели во Либија, претежно врз западниот брег, како и врз Триполи.

Француски авиони извршија воздушен напад врз трупите на Гадафи

Deutsche Welle - 19.03.2011

Француската армија денеска изврши напад врз трупите лојални на режимот во Триполи. Претходно меѓународната заедница донесе одлука да испрати воени авиони над небото на Либија.

Француски воени авиони бомбардираат делови на Либија

Канал5 - 19.03.2011

- Ако Гадафи не ја испочитува резолуцијата на Меѓународната заедница, тој ќе се соочи со последици - одговорот ќе биде воена интервенција, изјави Барак Обама А, токму тоа и се случува.

Воена офанзива против режимот на Гадафи

Deutsche Welle - 19.03.2011

Меѓународната заедница ги испрати првите воени авиони во Либија. Вечерва (19.03.11) американски воен брод бомбардираше цели во Либија. Во интервенцијата учествува и Велика Британија.

„Зелено светло“ за напади?

Утрински - 19.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција, која предвидува воведување зона за забрана на летови над Либија. Резолуцијата практично исклучува само копнена интервенција во земјата.

Интервенција во Либија по денешниот Самит во Париз?

Утрински - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на кој ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Вонреден состанок на НАТО за ситуацијата во Либија

Курир - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Аро: Интервенција во Либија по денешниот Самит во Париз

Алфа - 19.03.2011

Францускиот амбасадор во Обединетите нации Жерар Аро синоќа изјави дека очекува оти воената интервенција во Либија ќе почне неколку часа по завршувањето на денешниот Самит во Париз посветен на ...

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази, нападнат градот Зинтан

Алфа - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбаридраат западниот град Зинтан.

Се е подготвено за воена интервенција против Либија

МРТ - 19.03.2011

Се е подготвено за воена интервенција против Либија, а на утрешната средба на претставници на Европската унија, на Арапската лига, на Африканската унија и на Обединетите нации ќе се анализира ...

НАТО свика вонреден состанок за ситуацијата во Либија

Сител - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Силите на Гадафи влегоа во источните квартали на Бенгази, нападнат градот Зинтан

Сител - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбаридраат западниот град Зинтан.

Противниците на Гадафи соборија воен авион над Бенгази

Сител - 19.03.2011

Противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи изутринава соборија воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

Гадафи употреби ракети против својот народ

Курир - 19.03.2011

Воените сили на Моемер Гадафи денес истрелаа ракети врз градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Водоснабдувањето во градот е во прекин.

Обама му упати предупредувачка порака на Гадафи

Press24 - 19.03.2011

Во најбрз можен рок да се усогласи со ОН или ќе се соочи со последиците, Обама го предупреди Гадафи Во предупредувачката порака, што американскиот претседател Барак Обама му ја упати на либискиот ...

САД: Гадафи не ја почитува новата резолуција на ОН

Р.С.Европа - 19.03.2011

Американски официјални претставници го обвинија либискиот лидер Моамер Гадафи за кршење на новата резолуција на Советот за безбедност на Обединетите нации со која се бара итен прекин на огнот во ...

Експлозии во либискиот град Бенгази

Р.С.Европа - 19.03.2011

Денеска во либискиот град Бенгази се слушнале експлозии, јавуваат новинските агенции. Според некои од агенциите, можно е силите на либискиот лидер Муамер Гадафи да извршиле воздушни напади врз ...

Гадафи го предупреди западот да не презема никаква воена интервенција врз Либија

Нетпрес - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил “чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Војниците на Гадафи влегоа во предградието на Бенгази, соборен воен авион

Inpress - 19.03.2011

Бенгази, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Либиските владини војници влегоа во западните предградија на Бенгази, кој е главната база на противниците на Моамер Гадафи, објави Ројтерс, повикувајќи се на ...

Соборен авион кај либискиот град Бенгази

Р.С.Европа - 19.03.2011

Жестоки бомбардирања одекнуваат денеска југозападно од Бенгази, главното упориште на бунтовниците против либискиот режим на Муамер Гадафи.

Либиските војници биле нападнати од бунтовниците во Бенгази?!

Форум - 19.03.2011

Вооружените сили на Либија биле нападнати од бунтовниците во близина на градот Бенгази во источниот дел на земјата, во саботата изјави дека официјален либискиот агенција DJAN цитирајќи воени извори ...

Светот одбројува до воената интервенција врз Либија

Курир - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Воена интервенција во Либија е можна уште денес

Кирилица - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот Оваа ...

Либија тврди дека го почитува прекинот на огнот

Р.С.Европа - 19.03.2011

Либија денеска ги отфрли обвинувањата дека го прекршила прекинот на огнот која таа самата го прогласи. Либиската официјална новинска агенција Џана објави дека либиските војници во самоодбрана биле ...

НАТО пред одлука за интервенција во Либија

Press24 - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Гадафи: Либија е за Либијците, а не за Западот

Кирилица - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник - ...

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази

Форум - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Гадафи во саботата претпладне влегле во Бенгази, принудувајќи ги бунтовничките сили на повлекување и покрај барањата од меѓународната заедница за моментален прекин на огнот, ...

Силите на Гадафи одат кон Бенгази

Нетпрес - 19.03.2011

Силите на Моамер Гадафи рано утрово го нападнале Бенгази на копно и од воздух и навлегле во неговото предградие, јавува телевизијата “Ал Џезеира“.

Војската на Гадафи влезе во источниот дел на Бенгази

Курир - 19.03.2011

Воените структури на лидерот Моамер Гадафи влегоа во источниот кварт на градот Бенгази пробивајќи ги одбрамбените линии на бунтовниците, денес го бомбардираа западниот град Зинатан.

Француски воени авиони над Либија

Кирилица - 19.03.2011

Францускиот претседател Николас Саркози веднаш по завршувањето на самитот посветен на спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ООН, во краткото обраќање до медиумите истакна дека ...

Гадафи го предупреди Западот да не презема воена акција

МРТ - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Саркози прв удри по Либија?!

Курир - 19.03.2011

Француски воени авиони ја надлетуваат територијата на Либија, со извидувачки задачи, јавија повеќе француски медиуми повикувајќи се на воени извори.

Обама: САД се подготвени итно да дејствуваат

Кирилица - 19.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД и коалицијата на земји се подготвени итно да дејствуваат за да се стави крај на насилството против цивили во Либија - Нашиот консензус е ...

Обама го предупреди Гадафи

Курир - 19.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама го предупреди либискиот лидер Моамер Гадафи и му порача што е можно побрзо да постигнат усогласување со ОН за прекин на огнот или пак ќе се соочи со последиците, ...

Илјадници луѓе бегаат од источниот дел на Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

Илјадници луѓе бегаат од Бенгази, градот во источниот дел на земјата каде трупите лојални на лидерот Муамар Гадафи се судираат со бунтовниците.

Мoамер Гадафи ја отфрли резолуцијата на ОН

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Муамер Гадафи денеска упати пораки до лидерите на САД, Велика Британија и Франција, како и до генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун, во кое го отфрла ...

Велика Британија започна дислокација на авионите за спроведување на операцијата во Либија

Inpress - 19.03.2011

Лондон, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Велика Британија започна со предислокација на воените авиони од местата за спроведување на постапката за затварање на зоната за летови во Либија.

Силите на Гадафи истрелаа ракети врз градот Мисрата

Алфа - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи денеска истрелаа ракети врз градот Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Водоснабдувањето во градот е во прекин.

Гадафи го предупреди Западот да не презема воена акција

Сител - 19.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи денеска ги предупреди западните земји да не преземаат воена интервенција врз Либија, истакнувајќи дека таквиот акт би бил „чиста агресија“, соопшти владин претставник.

Војниците на Гадафи извршија морски десант на брегот на Бенгази

Inpress - 19.03.2011

Бенгази, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Војниците лојални на Моамер Гадафи извршиле морски десант на брегот на Бенгази, пренесе руското радио „Мајк".

Започнаа воените операции врз Либија

Сител - 19.03.2011

Катар и неколку европски земји, меѓу кои Белгија, Холандија, Данска, Норвешка и Шпанија, на денешната средба на врвот во Париз изразија подготвеност да учествуваат во военитe операции во Либија, јави ...

Дејли Телеграф го нарече Гадафи „бесно куче“

Курир - 19.03.2011

Британскиот премиер Дејвид Камерон ја предводи војната против „бесното куче“ Моамер Гадафи, пишува „Дејли телеграф“,тврдејќи дека на чело на воената интервенција против режимот на либискиот водач е ...

Светските лидери се договараат за акција во Либија

Форум - 19.03.2011

Светските лидери во сабота се собраа во Париз за да ја разгледуваат опцијата на координиран авоена акција во Либија, сметајќи дека Моамер ел-Гадафи ги предизвикува западните сили со неговата ...

Либија побара ОН да испратат набљудувачи за почитување на примирјето со бунтовниците

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Либија побарала од генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун да испрати набљудувачи кои ќе го следат почитувањето на примирјето во согласност со барањата на Советот за ...

Воената интервенција против силите на Гадафи е можна уште попладнево

Сител - 19.03.2011

Земјите учеснички на Самитот во Париз посветен на либиската криза, можат да започнат со воздушните напади против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи уште на самиот крај од Самитот.

Почна состанокот во Париз за ситуацијата во Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

Почна состанокот на лидерите од неколку земји во Париз на кој би требало да се дискутира за ситуацијата во Либија. Се претпоставува дека на средбата ќе се договори воена интервенција во ...

Бан Ки-мун - Гадафи го изгуби целиот легитимитет

Inpress - 19.03.2011

Њујорк, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи го „изгубил целиот легитимитет" и треба да се повлече, пишува шпански „Ел Мундо".

Франција ќе интервенира во Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

Франција ќе испрати воени авиони кон Либија, со цел да ги спречат воздушните напади на силите лојални на либијскиот лидер Муамар Гадафи врз жителите на Бенгази, потврди денеска францускиот ...

Меркел - Германија нема да учествува во воена акција против Либија

Inpress - 19.03.2011

Париз, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека светските сили се обединети во однос на ситуацијата во Либија, но Германија нема да учествува во воена акција против ...

Соборен воен авион на Гадафи

Курир - 19.03.2011

Рано изутрина противниците на режимот на либискиот лидер Моамер Гадафи успеаа да соборат воен авион на владините сили над градот Бенгази. Засега не е познато како бил соборен авионот.

Саркози: Француските авиони ќе го заштитат Бенгази од војските на Гадафи

Форум - 19.03.2011

Fранцускате воени авиони ќе го штитат бедемот на опозицијата во Бенгази од нападите на војските на Моaмер ел-Гадафи, изјави францускиот претседател Николас Саркози по завршувањето на самитот во врска ...

Саркози го отвори патот за воена интервенција во Либија

Сител - 19.03.2011

Францускиот претседател Никола Саркози веднаш по завршувањето на самитот посветен на спроведувањето на резолуцијата на Советот за безбедност на ООН, во краткото обраќање до медиумите истакна дека ...

Американски и дански авиони ќе интервенираат во Либија?

Р.С.Европа - 19.03.2011

Неколку француски борбени авиони тргнаа кон Либија, додека дански и американски летала пристигнале во базите во Италија, јавија медиумите повикувајки се на воени извори.

Почнува воената офанзива против Либија

Press24 - 19.03.2011

Француски борбени ловци и воени авиони на коалиционите партнери го надледуваат либиското небо. Гадафи останува на ставот дека Западот нема право на интервенција.

Обама за Либија: Нашата коалиција е подготвена да реагира веднаш

Р.С.Европа - 19.03.2011

Луѓето во Либија мора да бидат заштитени. Имајки предевид дека нема прекин на насилството, нашата коалиција е подготвена да дејствува - да реагира веднаш, изјави денеска американскиот претседател ...

Франција испрати авиони кон Либија

Алфа - 19.03.2011

Франција ги упати своите ,,миражи,, кон Либија. Ја прелетуваат во очекување на наредбата за акција против Гадафи и против крвопролевањето во земјата.

Камерон: Гадафи го прекрши примирјето, време е за итна акција

Кирилица - 19.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи го прекрши прекинот на огнот и ќе се соочи со ургентна акција со цел да се спречи понатамошна смрт на цивили, изјави денеска британскиот премиер Дејвид Камерон по ...

Започна - Француски авиони нападнаа цели во Либија!

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Француски воен авион во 17:45 часот по македонско време го изврши првиот воздушен напад во цел во Либија, соопшти француското Министерство за одбрана, пренесе ...

НАТО на вонреден состанок за ситуацијата во Либија

Алфа - 19.03.2011

Советот на НАТО денеска ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Француската армија ја нападна Либија

Нетпрес - 19.03.2011

Француски борбен попладнево околу 18.30 часот по средноевропско време го извршил првиот борбен напад во Либија. Целта биле тенкови на либиските воени сили, лојални на лидерот Моамер Гадафи, јавија ...

Гадафи до Обама - Ти секогаш ќе останеш мој син и ја имаш целата моја љубов!

Inpress - 19.03.2011

Триполи, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Пред западните сили да донесат одлука за почеток на воена интервенција во Либија, Моамер Гадафи испрати писма до Барак Обама и Никола Саркози.

Француската борбена авијација ја изведе првата борбена задача врз силите на Гадафи

Сител - 19.03.2011

Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. „Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Саркози прв удри по Гадафи, Камерон продолжи

Курир - 19.03.2011

Француски авиони ловци стрелаа и уништија четири тенкови на силите на Моамер Гадафи, објави телевизијата Ал Џезеира. Француските боребени авиони ја извршија првата воена задача во Либија.

Вжештено небото над Либија

Алфа - 19.03.2011

Француските авиони ја започнаа воената акција против силите на Гадафи. Авионите погодија либиско оклопно возило, а потоа уништија уште 4 тенкови. Во нападите учествуваат 20 француски воени авиони.

Аро: Интервенција во Либија по денешниот Самит во Париз

МРТ - 19.03.2011

Францускиот амбасадор во Обединетите нации Жерар Аро изјави дека очекува оти воената интервенција во Либија ќе почне неколку часа по завршувањето на денешниот Самит во Париз посветен на ситуацијата ...

Западните сили ја нападнаа Либија

Р.С.Европа - 19.03.2011

САД, Британија и Франција интервенираат во Либија. Се стрела со ракети од бродови и подморници. Акцијата ја почна Франција чии авиони нападнаа цели во Либија.

Аро: Интервенција во Либија по Самитот во Париз

Нетпрес - 19.03.2011

Францускиот амбасадор во Обединетите нации Жерар Аро вчеравечер изјави дека очекува дека воената интервенција во Либија ќе почне неколку часа по завршувањето на денешниот Самит во Париз посветен на ...

Француски ловци ја надлетуваат либиската територија

Точка - 19.03.2011

Ловците од типот „рафал“ на француското воено воздухопловство вршат прелети над територијата на Либија, јавува АФП повикувајќи се на воени извори.

Светските лидери се договараат за акција во Либија

Точка - 19.03.2011

Светските лидери се собраа во Париз за да ја разгледуваат опцијата на координирана воена акција во Либија, сметајќи дека Моамер ел-Гадафи ги предизвикува западните сили со неговата офанзивна врз ...

Силите на Гадафи влегоа во Бенгази

Точка - 19.03.2011

Либиските сили лојални на Гадафи во саботата претпладне влегле во Бенгази, принудувајќи ги бунтовничките сили на повлекување и покрај барањата од меѓународната заедница за моментален прекин на огнот, ...

ОН одобри напади, Либија прогласи прекин на огнот

Н.Македонија - 19.03.2011

Режимот во Триполи тврди оти ги запрел воените операции за да ги заштити цивилите во согласност со резолуцијата на ОН, но Западот смета оти сé уште постои закана по либиското население Наспроти ...

Гадафи не загуби, Америка не победи

Н.Македонија - 19.03.2011

Доцна стигна резолуцијата на Советот за безбедност. Гадафи си ја врати контролата врз територијата, транспортната инфраструктура и нафтените полиња, а САД со некои свои европски партнери си ја добија ...

Западот започна војна против Гадафи

eReporter - 19.03.2011

Франција, Британија и САД започнаа војна против силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, откако ОН забрани летови во воздушниот простор на државата.

Почна самитот за Либија, се очекуваат воздушни напади

eReporter - 19.03.2011

Под покровителство на Обединетите нации (ОН) во Париз почна самитот на Европската Унија и Арапската лига за состојбата во Либија, а агенциите, повикувајќи се на дипломатски извори, јавуваат дека ...

Силите на Гадафи влегоа во источните квартали на Бенгази

Идивиди - 19.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи кои влегоа во источните квартали на градот Бенгази пробивајќи ги одбранбените линии на бунтовниците, денеска го бомбардираат западниот град Зинтан.

НАТО свикува вонреден состанок за ситуацијата во Либија

Идивиди - 19.03.2011

Советот на НАТО ќе одржи вонреден состанок на која ќе бидат разгледани воените планови за наложување на забраната за летови во зона над Либија.

Француската авијација ја изведе првата задача врз силите на Гадафи

Идивиди - 19.03.2011

Француските борбени авиони ја извршија првата воена задача во Либија. -Првата цел беше погодена и уништена во 17 часот и 45 минути“, соопшти портпаролот на француското Министерство за одбрана Лоран ...

Канада е за брза акција во Либија, и’ требаат два дена

eReporter - 19.03.2011

Канада ја поддржува идејата за брза воена акција во Либија, но и’ се потребни два дена за подготовка на нејзините авиони за една таква операција, соопшти денеска портпаролот на канадската влада.

ОН одобри воздушни напади врз Либија - Гадафи го прекина огнот

А1 - 18.03.2011

Под притисок од се поизвесната воена интервенција на западните сили, либиската влада повика на итен прекин на огнот со образложение дека постапува согласно резолуцијата на Советот за безбедност, која ...

Франција, Британија и САД почнаа напади врз Либија

BBC - 18.03.2011

Нова војна на западните сили Велика Британија, Соединетите американски држави и Франција почнаа напади врз Либија, врз основа на мандатот на Обединетите Нации за воспоставување зона за забранети ...

Наскоро воздушни напади врз трупите на Гадафи

Deutsche Welle - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција која предвидува воведување зона за забрана на летови над Либија. Резолуцијата практично исклучува само копнена интервенција во земјата.

Либиската Влада подготвена за прекин на огнот

Телма - 18.03.2011

Либиската Влада е подготвена за прекин на огнот во судирите со бунтовниците, кои се борат против лидерот Моамер Гадафи, но претходно сака да разговара за начинот на кој тоа може да биде извршено, ...

ОН одобри војна против Либија

Канал5 - 18.03.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации одобри употреба сила за заштита на цивилното население во Либија. Советот ноќеска ја одобри резолуцијата која ги дозволува „сите неопходни мерки“ за да се ...

Либија целосно го затвори воздушниот простор, Гадафи нападна во Мисурата

Алсат-М - 18.03.2011

Либија го затвори своето воздушно пространство за сите видови летови, соопшти европската организација за контрола на сообраќајот „Евроконтрол“.

Свет - Бунтовниците едвај ги одбиваат нападите на Гадафи

Вест - 18.03.2011

ЛИБИЈА, 18 март (АП) - Либиската опозиција се бори да ги задржи силите на Моамер Гадафи подалеку од границите на територијата која е во рацете на бунтовниците, надевајќи се на помош од Советот за ...

Либија ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на ОН

Алсат-М - 18.03.2011

Либиските власти ја отфрлија резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која синоќа беше усвоена. Според портпаролот на либиското Министерство за надворешни работи Халед Каим резолуцијата 1973 ...

Либија: Погрешна одлука на Германија

Deutsche Welle - 18.03.2011

Советот за безбедност им одобри на земјите членки да ги преземат „сите неопходни мерки“ за да ги сопрат нападите на Гадафи врз востаниците.

Свет - Гадафи подготвува завршен удар

Време - 18.03.2011

Силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи незапирливо напредуваат кон најсилното упориште на бунтовниците, градот Бенгази, додека ОН се уште не можат да се договорат за начинот на дејствување.

Либија: Германија има добри причини за воздржаност

Deutsche Welle - 18.03.2011

По долго натегање, Советот за безбедност на ОН конечно донесе одлука за воведување зона на забранети летови над Либија. Силен сигнал за востаниците, меѓутоа неговите последици се непредвидливи - ...

Триполи објави прекин на огнот

Алсат-М - 18.03.2011

Пресврт во случувањата околу Либија. По синоќешното изгласување на резолуцијата во Советот за безбедност на ОН за воспоставување зона на забранети летови во државата, владата во Триполи денеска ...

Либија прогласи прекин на огнот по резолуцијата на ОН

Утрински - 18.03.2011

Либија денеска прогласи прекин на огнот во цела земја со цел да ги заштити цивилите во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, што беше усвоена синоќа, изјави шефот ...

Либија најавува прекин на огнот по заканите за напад

Deutsche Welle - 18.03.2011

Владата на Моамер Гадафи најави прекин на огнот против бунтовниците во земјата, во пресрет на очекуваната воена интервенција на западните сили.

Советот за безбедност поддржа воена акција против Либија

Утрински - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Обама му постави ултиматум на Гадафи

Телма - 18.03.2011

Претседателот на САД Барак Обама го предупреди вечерва либискиот лидер Моамер Гадафи да го почитува барањето на ОН за прекин на огнот, затоа што во спротивен случај ќе треба да ги понесе последиците ...

Падна бунтовничката Мисурата

Утрински - 18.03.2011

Либиската државна телевизија вчера соопшти дека силите лојални на Моамер Гадафи ја презедоа контролата врз градот Мисурата.

Одобрена воена акција против Гадафи, Либија ќе стрела врз странски авиони

Телма - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Сојузниците на САД подготвени за брза акција, Триполи не се плаши

Алсат-М - 18.03.2011

САД и неговите сојузници добија одобрување за дејствување над либиското небо, што бунтовниците во Бегнази го прославија со пукање во воздух, а властите во Триполи порачаа дека не се плашат и оти се ...

Животот ќе им биде пекол на оние што ќе ја нападнат Либија

Утрински - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата.

Советот за безбедност на ОН поддржа воена акција против Либија

Алсат-М - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Владата на Гадафи сака да го прекине огнот

Курир - 18.03.2011

Заменикот министер за надворешни работи на Либија, Калед Каим изјави дека либиската влада е подготвена за прекин на огнот во судирите со бунтовниците, кои се борат против лидерот Моамер Гадафи, но ...

Гадафи е подготвен да го прекине огнот

Курир - 18.03.2011

Властите во Либија е целосно подготвена да го прекине огнот во судирите со бунтовниците, кои се борат против лидерот Гадафи, но пред тоа сака да најде начин како тоа моше да се реши, изјави Калед ...

Италија дава бази за напади и ја затвора амбасадата во Триполи

Форум - 18.03.2011

Италија ќе ги стави на располагање своите воени бази за евентуални воздушни напади на Либија, изјави денеска шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини, соопштувајќи дека Италија ја затворила ...

Нови санкции од ЕУ кон Либија

Курир - 18.03.2011

Европската унија денес постигна договор за воведување на дополнителни санкции притив лица субјекти поврзани со режимот на Моамер Гадафи.

Пентагон подготвен за напад врз Либија

Курир - 18.03.2011

Пентагон денес соопшти дека е целосно подготвен да исполнува наредби во врска со ситуацијата во Либија, но нема да рагледува евентуални идни операции против режимот на Гадафи.

Гадафи ке ја исполини резолуцијата на ОН или ќе се соочи со воена акција

Р.С.Европа - 18.03.2011

Американскиот Претседател Барак Обама изјави вечерва дека либискиот лидер Моамер Гадафи мора да соработува и резолуцијата на Обединетите Нации да биде спроведена или ќе се соочи со воена акција.

Француска влада: Либија ќе биде нападната за неколку часа

Кајгана - 18.03.2011

Воените напади врз Либија ќе започнат наскоро, за неколку часа и во нив ќе учествува Франција, изјави денеска портпаролот на француската влада Франсоа Бароен.

Обама со ултиматум на Гадафи-запри или ќе нападнеме

Алфа - 18.03.2011

Американскиот претседател Барак Обама му се закани на Либискиот лидер, дека доколку не ги почитува барањата на ОН, ќе се соочи со воени напади.

Гадафи му се закани на Светот

Press24 - 18.03.2011

По одлуката на Советот за безбедност за воена интервенција врз Либија, Моамер Гадафи испрати предупредување да не се превзема никаква офанзива против либиската држава Либискиот лидер ова ...

Гадафи најави безмилосен напад врз Бенгази

Форум - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи, во аудио порака емитувана на државната телевизија, најави дека владините сили вечерва ќе го нападнат Бенгази – бунтовничкото упориште на истокот на земјата „Одлуката е ...

Евроконтрол: Либија целосно го затвори воздушното пространство

Кирилица - 18.03.2011

Либија го затвори своето воздушно пространство за сите видови летови, соопшти европската организација за контрола на сообраќајот „Евроконтрол“ Ваквиот чекор може да го забрза исполнувањето на ...

Силите на Гадафи го бомбардираа западниот либиски град Мисурата

Кирилица - 18.03.2011

Силите на Моамер Гадафи денеска го бомбардираа со тешко огнено оружје градот Мисурата во западниот дел на Либија, кој е под контрола на бунтовниците, јави телевизијата „Ал Арабија“ - Бомбардирањето ...

Советот за безбедност на ОН поддржа воена акција против Либија

Сител - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Либиската Влада е подготвена за прекин на огнот

Алфа - 18.03.2011

Либиската Влада е подготвена за прекин на огнот во судирите со бунтовниците, кои се борат против лидерот Моамер Гадафи, но претходно сака да разговара за начинот на кој тоа може да биде извршено, ...

Либија не ја прифаќа одлуката на Советот за безбедност на ОН

Курир - 18.03.2011

Либиските власти ја отфрлија резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која синоќа беше усвоена. Според портпаролот на либиското Министерство за надворешни работи Халед Каим резолуцијата 1973 ...

Советот за безбедност на ОН забрани летови над Либија

Р.С.Европа - 18.03.2011

Советот за безбедност нa ОН ја прифати резолуцијата за воведување зона на забранети летови над Либија. Советот за безбедност покрај тоа ги одобри и сите потребни мерки за заштита нa цивилите од ...

СБ донесе резолуција за воена интервенција против Либија

Курир - 18.03.2011

Со цел да се заштитат цивилите од нападите на силите на Моамер Гадафи, Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на ...

Либија целосно го затвори воздушниот простор

Курир - 18.03.2011

Европската организација за контрола на сообраќај „Евроконтрол“ денес соопшти дека либиските власти целосно го имаат затворено своето воздушно пространство за сите типови на лет.

ФОТО: Либија ќе биде воено нападната, одлучи ООН

Нетпрес - 18.03.2011

Сoветoт за безбедност на ООН ноќеска изгласал извршување на воени напади, со цел да биде запрена офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи, против опозицијата.

Воздушните напади против Либија започнуваат за неколку часа

Inpress - 18.03.2011

Њујорк, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Воените напади врз Либија по резолуцијата на ОН ќе започнат „наскоро", односно „за неколку часа" и Франција ќе учествува во нив, изјави утринава владиниот портпарол ...

Саиф ал Ислам: Либија не се плаши од одлуката на ООН

Нетпрес - 18.03.2011

Саиф ал Ислам, еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави дека неговото семејство воопшто не се плаши, откако Советот за безбедност на ООН одобри воени напади врз воените сили во ...

Советот за безбедност на ОН поддржа воена акција против Либија

Алфа - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и се одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Кајгана - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Форум - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Три силни експлозии одекнаа во центарот на Бенгази

Алфа - 18.03.2011

Три силни експлозии одекнаа синоќа кусо по полноќ во центарот на Бенгази. Веднаш по експлозиите единиците за против-возушна одбрана на градот отворија оган.

Сеф ал Ислам - Либија не се плаши од одлуката на Советот за безбедност

Inpress - 18.03.2011

Триполи, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Сеф ал Ислам, еден од синовите на либискиот лидер Гадафи Мумар, рече дека неговото семејство не се плаши, откако Советот за безбедност на ОН ги одобри воздушните ...

Жителите на Бенгази ја поздравија резолуцијата на СБ на ОН, Гадафи ја менува тактиката

Сител - 18.03.2011

Илјадници жители на градот Бенгази излегоа да прослават на улиците откако Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата, со која е одобрено воведување зона на забранети летови над Либија.

Кина е против употреба на воена сила во Либија

Нетпрес - 18.03.2011

Кинеското министерство за надворешни работи е сериозно резервирано во однос на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која синоќа се воведе забрана за летови над Либија и се ...

Напади врз Либија?

Р.С.Европа - 18.03.2011

Советот за безбедност на Обединетите нации го исчисти патот за меѓународна воена интервенција врз Либија. Советот одобри наметнување зона на забранети летови над Либија - потег чија цел е да се ...

Либија не се плаши од воздушни напади, изјави синот на Гадафи

Форум - 18.03.2011

Либиските власти не се плашат од Резолуција на Советот за безбедност на ОН со која се предвидени и воздушни напади врз позициите на армиските сили лојални на лидер на државата Моамер ел-Гадафи, ...

НАТО ќе разговара за активностите во Либија

Inpress - 18.03.2011

Брисел, 18. март 2011 (ИНПРЕС) НАТО ќе разговара за неговата улога во Либија, откако ОН ја одобри воена акција во земјата, соопшти портпаролката на Алијансата.

Либија го затвори својот воздушен простор

Нетпрес - 18.03.2011

Либија објави дека го затвора својот воздушен простор за секаков вид на летови, објави “Интерфакс“, повикувајќи се на соопштение на европската агенција за авио-навигација “Евроконтрол“, пренесува ...

Либија го прекина воздушниот сообраќај, соопшти Еуроконтрол

Р.С.Европа - 18.03.2011

Европската агенција за воздушен сообраќај соопшти дека Либија го затворила својот воздушен простор за сите летови. Еуроконтрол објави дека според полседните информации од Малта, контролниот центар во ...

Напади над Либија?

Press24 - 18.03.2011

САД и сојузниците добија одобрување за дејствување над либиското небо. Бунтовниците во Бегнази прославија со пукање во воздух, а властите во Триполи порачаа дека не се плашат и оти се подготвени за ...

Германија и Русија нема учествуваат во воена интервенција во Либија

Р.С.Европа - 18.03.2011

Германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле денеска изјави дека Германија не сака да учествува во евентуална војна во северна Африка, со што ја правдаше воздржаноста на неговата земја ...

Франција: Воениот удар врз Либија ќе почне за неколку часа

Курир - 18.03.2011

Моамер Гадафи очигледно набрзина је промени тактиката, откако Советот за Безбедност донесе одлука за военa интервенција во Либија.

Британија и Франција во следните неколку часови ќе ја нападнат Либија

Курир - 18.03.2011

Францускиот премиер Франсоа Фијон изјави дека, доколку се усвои резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, британски и француски воени авиони би можеле да полетаат за да ги нападнат позициите на ...

Либија подготвена да го прекине огнот

Inpress - 18.03.2011

Триполи, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Либија е подготвена за прекин на огнот против противниците на власта, рече либискиот заменик-министер за надворешни работи, Халед Каим.

Обама ги повика Франција и Британија на подобра стратешка координација

Inpress - 18.03.2011

Вашингтон, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама ги повика лидерите на Франција и Велика Британија да ја координираат стратегијата кон Либија по резолуцијата на ОН, пренесува ...

Нападот на Либија ќе оди преку Италија

Курир - 18.03.2011

Италија како една од земјите кои најмногу ги поддржуваат операциите на ОН, ЕУ и НАТО, ја поддржа и воената акција против Либија.

Гадафи: Кој ќе ја нападне Либија животот ќе му го претворам во пекол

Кирилица - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата Гадафи го ...

Извесен воен напад врз Либија

Алфа - 18.03.2011

Падна одлуката за напад врз силите на либискиот водач Моамер Гадафи. Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и се одобрува употреба на ...

НАТО разединет подготвува жесток напад врз Либија, Гадафи ги забрза воените операции

Нетпрес - 18.03.2011

Западот се подготвува за воена интервенција во Либија, по одлуката на Советот за безбедност на ООН, а истовремено силите лојални на Моамер Гадафи со авиони, тенкови и артилерија, жестоко ги ...

Либија прогласи прекин на огнот

Кирилица - 18.03.2011

Либија денеска прогласи прекин на огнот во цела земја со цел да ги заштити цивилите во согласност со резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, што е усвоена синоќа, изјави шефот на ...

Либиската влада прогласи примирје

Форум - 18.03.2011

Либиската влада повика на неодложен прекин на огнот, со образложение дека постапува во согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на ОН за зона на забранети летови и со желба да ги ...

НАТО ја поддржа резолуцијата на ОН – подготвен за акција

Форум - 18.03.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Либија, оценувајќи дека „Резолуцијата испраќа силна и јасна порака на меѓународната ...

Гадафи: Го очекува пекол, секој кој ќе ја нападне Либија

Нетпрес - 18.03.2011

Моамер Гадафи се закани дека ќе му го направи пекол животот на секој кој ќе ја нападне Либија, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Гадафи отвори оган врз западниот либиски град Мисурата

Курир - 18.03.2011

Западниот либиски град, Мисурата, кој е центар на опозицијата и е под контрола на бунтовниците против Гадафи, денес беше бомбардиран со тешко огнено оружје од неговите лојални сили, јави телевизијата ...

Либиските бунтовници удрија врз силите на Гадафи

Сител - 18.03.2011

Либиските бунтовници ги нападнаа позициите на владините сили во близина на западниот град Налут и долж границата со Тунис.

Светот се закани, Либија го прекина нападот

Inpress - 18.03.2011

Триполи, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Владата на Моамер Гадафи најави прекин на огнот против бунтовниците во земјата, во пресрет на очекуваната воена интервенција на западните сили.

Светските сили влегуваат во Либија

Кирилица - 18.03.2011

Советот за безбедност на ОН усвои резолуција со која се воведува зона на забранети летови над Либија и одобрува употреба на „сите потребни мерки“ за да се заштитат цивилите од нападите на силите на ...

Гадафи се закани: Пекол за сите што ќе ја нападнат Либија

Сител - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ја нападнат земјата.

Либиската влада ќе ги запре воените операции

Р.С.Европа - 18.03.2011

Либиското министерство за надворешни работи соопшти дека владата решила да ги запре сите воени операции за да ги заштитицивилите согласно резолуцијата на Обединетите Нации.

Камерон: Британија ќе учествува во нападите врз Либија

Курир - 18.03.2011

Велика Британија има целосен меѓународен легитимитет за да отпочне воена интервенција во Либија, откако доцна синоќа беше усвоена резолуција на Советот за безбедност, за воспоставување зона на ...

Гадафи сепак ќе биде послушен

Оn.net - 18.03.2011

Либиската Влада наредила итен прекин на огнот и на сите воени операции во земјата, согласно со резолуцијата на Советот за безбедност на ...

Обама разговарал за мисијата во Либија со лидерите на Франција и Велика Британија

Inpress - 18.03.2011

Вашингтон, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на САД Барак Обама разговарал околу подготовките за воената мисија во Либија со лидерите на Франција и Велика Британија, соопшти радиото „Ехо на ...

Гадафи му се закани на Светот

Курир - 18.03.2011

Советот за безбедност денес донесе одлука за воена интервенција врз Либија. Италијанските власти се понудија авионите кои ќе ја бомбардираат либија да полетуваат од нивните аеродроми, а Дејвид ...

Либија ги стопираше сите воени акции

Нетпрес - 18.03.2011

Либија ги стопираше сите воени акции, објави министерот за надворешни работи, Муса Куса, од главниот град Триполи, јави АФП, пренесува Нетпрес.

Гадафи: Западот треба да се извини и да ги укине санкциите

Кирилица - 18.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјави дека Западот треба да се извини и да ги укине санкциите против земјата, објави руската телевизија „Русија днес“ - Повеќе не му веруваме на Западот.

Чешка се исплаши од заканите на Гадафи

Курир - 18.03.2011

Чешката Република ја поздравува резолуцијата за отворање на патот за воена интервенција против силите на либискиот водач Моамер Гадафи, со цел да се заштитат цивилите и да се заврши насилството во ...

Кина е против употреба на воена сила во Либија

Сител - 18.03.2011

Кинеското министерство за надворешни работи е сериозно резервирано во однос на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која синоќа се воведе забрана за летови над Либија и се ...

Анализа: Доцна е за да и’ се помогне на Либија

Нетпрес - 18.03.2011

Задоцнетата американска одлука за поддршка на британско-францускиот предлог за воведување на зона на забрана за летови над Либија не наликува на ништо друго, туку на циничен гест.

Франција се противи на учеството на НАТО во операциите против Либија

Форум - 18.03.2011

Франција продолжува да се противи на евентуални операции на НАТО во Либија, нагласувајќи дека Алијансата не донела политичка одлука за воена интервенција, рече портпаролот на тамошнот министерство за ...

НАТО ја поздрави резолуцијата 1973 на СБ

Курир - 18.03.2011

НАТО Алијансата ја поздрави резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на ОН, се посочува во изјавата на Андрес Фог Расмусен, генералниот секретар на НАТО.

Француска влада: Либија ќе биде нападната за неколку часа

Точка - 18.03.2011

Воените напади врз Либија ќе започнат наскоро, за неколку часа и во нив ќе учествува Франција, изјави денеска портпаролот на француската влада Франсоа Бароен.

Либија не се плаши од воздушни напади, изјави синот на Гадафи

Точка - 18.03.2011

Либиските власти не се плашат од Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се предвидени и воздушни напади врз позициите на армиските сили лојални на лидерот на државата Моамер ел-Гадафи, ...

Либија го затворила воздушниот простор за сите летови

Точка - 18.03.2011

Либија го затвори воздушниот простор за целиот сообраќај, соопшти денеска европската организација за контрола на воздушниот сообраќај Еуроконтрол.

НАТО ја поддржа резолуцијата на ОН – подготвен за акција

Точка - 18.03.2011

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен денеска ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Либија, оценувајќи дека „Резолуцијата испраќа силна и јасна порака на ...

Кина е против употреба на воена сила во Либија

Точка - 18.03.2011

Кинеското министерство за надворешни работи е сериозно резервирано во однос на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која синоќа се воведе забрана за летови над Либија и се ...

Либија се заканува со напади во Медитеранот

Точка - 18.03.2011

Министерството за одбрана Либија се закани дека ќе изврши напaди врз воздушниот и поморскиот сообраќај во Средоземното Море, во случај на странска воена интервенција, во врска со ситуацијата во ...

Доцна е за да и’ се помогне на Либија

Точка - 18.03.2011

Задоцнетата американска одлука за поддршка на британско-францускиот предлог за воведување на зона на забрана за летови над Либија не наликува на ништо друго, туку на циничен гест.

ООН одобри воени интервенции врз подржувачите на Гадафи

Канал 77 - 18.03.2011

Советот за безбедност на ООН ноќеска изгласал извршување на воени напади, со цел да биде запрена офанзивата на силите лојални на Моамер Гадафи, против опозицијата.

Гадафи се предомислува околу нападот на Бенгази

Канал 77 - 18.03.2011

Моамер Гадафи очигледно набрзина је промени тактиката, откако Советот за Безбедност донесе одлука за воена интервенција во Либија.

Гадафи ќе соборува странски патнички авиони!

Точка - 18.03.2011

Советот за безбедност на Обединетите Нации ја отвори можноста за користење на воздушните и морски сили против либијскиот претседател Моамер Гадафи, а се очекува дека воздушниот напад би можел да ...

Либиската влада е подготвена за прекин на огнот

Точка - 18.03.2011

Либиската влада е подготвена за прекин на огнот во судирот со бунтовниците кои се борат против Моамер Гадафи, но претходно сака да се договори како тоа да биде изведено.

Либиската влада побара итен прекин на огнот

Точка - 18.03.2011

Либиската влада повика на неодложен прекин на огнот, со образложение дека постапува во согласност со резолуцијата 1973 на Советот за безбедност на Он за зона на забранети летови и со желба да ги ...

Кои земји ќе учествуваат во операцијата против Гадафи?

Точка - 18.03.2011

Норвешка, Канада и Катар најавија дека учествуваат во спроведувањето на резолуцијата на ОН, со која се одобрува меѓународна воена акција во Либија, додека некои земји како Русија и Германија ...

Гадафи: Го очекува пекол, секој кој ќе ја нападне Либија

Точка - 18.03.2011

Моамер Гадафи се закани дека ќе му го направи пекол животот на секој кој ќе ја нападне Либија, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Гадафи се повлече, нуди примирје!

Вечер Прес - 18.03.2011

Резолуцијата на СБ на ОН го отвори патот за напади од воздух во Либија. "Ударна тројка" се САД, Велика Британија и Франција, која прва се "истрча" и објави дека до воени удари ќе дојде "за неколку ...

Вашингтон бара воздушни напади против Гадафи

Н.Македонија - 18.03.2011

Пентагон изрази загриженост од евентуална воена операција, посочувајќи оти силите на САД се ангажирани во Ирак, Авганистан и во спасувачките напори во Јапонија САД, кои досега претпазливо реагираа на ...

Нападнете ја Либија и животот ќе ви биде пекол

Идивиди - 18.03.2011

Триполи, 18 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи денеска предупреди да не се презема никаква офанзива против Либија, заканувајќи се дека ќе им го претвори животот во пекол на оние кои ќе ...

Либија ја отфрли резолуцијата на Советот за безбедност на ОН

Идивиди - 18.03.2011

Триполи, 18 март 2011 (МИА) - Либиските власти ја отфрлија резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, која синоќа беше усвоена.

Британски и француски авиони ќе извршат напад врз Либија

Идивиди - 18.03.2011

Лондон, 18 март 2011 (МИА) - Британски и француски воени авиони би можеле да полетаат за да ги нападнат позициите на либиската Армија „во следните неколку часови“, со логистичка поддршка на некои ...

ОН разгледуваат резолуција околу Либија

BBC - 17.03.2011

Сили лојални на Гадафи Советот за безбедност на Обединетите нации ја разгледува нацрт-резолуцијата околу мерките за заштита на цивилите во Либија.

Бенгази под закана на Гадафи

А1 - 17.03.2011

Се ближи денот на конечната пресметка меѓу Гадафи и бунтовниците во Бенгази. Либиската војска им даде ултиматум на жителите - да ги напуштат локациите под контрола на бунтовниците и околината на ...

Станува тесно за востаниците во Либија

Deutsche Welle - 17.03.2011

Додека Советот за безбедност се` уште расправа околу можноста за воведување зона на забранети летови над Либија, Гадафи тврди дека денеска (17.03.

Силите на Гадафи напредуваат кон Бенгази

Алсат-М - 17.03.2011

Воените авиони на владините сили на Гадафи го бомбардираа денеска аеродромот кај градот Бенин, кој се наоѓа на 10 километри јужно од Бенгази. Бомбардирања има и во градот Аџабија.

Париз демантира дека Гадафи ја финансирал кампањата на Саркози

Телма - 17.03.2011

Францускиот министер за внатрешни работи Клод Геан ги отфрли обвинувањата на синот на либискиот лидер Моамер Гадафи, Сеиф ал Ислам дека францускиот претседател Никола Саркози добил пари од Либија за ...

Либиската војска стигна до предградијата на Бенгази

Телма - 17.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи стигаа до предградијата на градот Бенгази, кој е под контрола на противниците на режимот во Триполи, јави државната Либиска телевизија.