TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија е задоволна од грчките реакции за Хаг

Утрински - 21.11.2008

Според Антонио Милошоски, Грција не ја оспорува надлежноста на судот во Хаг. Тамара Грнчароска. Македонската влада го цени тоа што грчките претставници во своите изјави ја признаваат полноважноста на Привремената спогодба, чиј дел е и членот 11, врз чија основа нашата земја поднесе тужба против Грција пред Меѓународниот суд за правда во Хаг, изјави вчера министерот за надворешни работи, Антонио ...

Наскоро нов преговарач за името

Н.Македонија - 21.11.2008

Случајот отворен пред Меѓународниот суд на правдата се однесува на членот 11 од Привремената спогодба и сметам дека и во Атина и во Скопје е сосема јасно дека тој не се однесува на разликите околу името меѓу Македонија и Грција. Сметам дека се многу важни изјавите на високи официјални лица и во двете земји дека остануваат посветени на процесот кој се води со посредништво на ОН и тоа е добар ...

Пает: Македонија заслужува безвизен режим и членство во НАТО

Н.Македонија - 21.11.2008

Естонија ја поддржува Македонија во евроатлантските аспирации и верува дека проблемот со името наскоро ќе биде решен и земјата ќе стане членка на НАТО, изјави вчера во Скопје шефот на естонската дипломатија, Урмас Пает по средбата со неговиот македонски колега Антонио Милошоски.

Милошоски: Набрзо нов преговарач за името

А1 - 20.11.2008

Тужбата од страна на Македонија против Грција пред Меѓународниот суд на правдата се однесува на кршењето на времената спогодба и нема да влијае на текот на преговорите за името, ниту интеграцијата во НАТО и ЕУ, истакна денеска шефот на дипломатијата Антонио Милошоски.

Милошоски: Тужбата во Хаг не се однесува на прашањето за името

Канал5 - 20.11.2008

Случајот отворен пред Меѓународниот суд на правдата се однесува на членот 11 од Времената спогодба и сметам дека и во Атина и во Скопје е сосема јасно дека тој не се однесува на разликите околу името меѓу Македонија и Грција. Сметам дека се многу важни изјавите на високи официјални лица и во двете земји дека остануваат посветени на процесот кој се води со посредништво на ОН и тоа е добар сигнал, ...

Милошоски - Пает: Македонија заслужува членство во НАТО и безвизен режим со ЕУ

Канал5 - 20.11.2008

Естонија ја поддржува Македонија во евроатланските аспирации и верува дека проблемот со името наскоро ќе биде решен и земјата ќе стане членка на НАТО, изјави денеска во Скопје шефот на естонската дипломатија Урмас Пает по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски: "тужбата во Хаг не ги загрозува преговорите"

Телма - 20.11.2008

Тужбата во Хаг не ги загрозува преговорите со Грција околу името. Изјавите на највисоките претставници во двете земји велат дека продолжуваат преговорите во Обединетите нации и тоа е добар сигнал, истакна министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по средбата со шефот на дипломатијата на Естонија, Урмас Пает.

Пает: Се надевам дека Македонија и Грција ќе продолжат со разговорите

Алсат-М - 20.11.2008

Се надеваме дека разговорите за прашањето околу името наскоро позитивно ќе резултираат бидејќи местото на Македонија е во НАТО. Ова го изјави шефот на естонската дипломатија Урмас Пает по средбата со неговиот македонски колега, Антонио Милошоски.

Милошоски: Преговорите за името под покровителство на ОН продолжуваат

Канал5 - 20.11.2008

Преговорите за името под покровителство на ОН продолжуваат, уверува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, откако Македонија поднесе тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата. Тужбата е поднесена за прекршување на членот 11 од Привремената спогодба, а не за решавање на спорот за името, вели Милошоски, по повиците од меѓународната заедница македонската влада да продолжи ...

Македонија заслужува членство во НАТО и безвизен режим со ЕУ

Алсат-М - 20.11.2008

Естонија ја поддржува Македонија во евроатланските аспирации и верува дека проблемот со името наскоро ќе биде решен и земјата ќе стане членка на НАТО. Ова го изјави денеска во Скопје шефот на естонската дипломатија Урмас Пает по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски: Тужбата против Грција е за Спогодбата, а не за името

Дневник - 20.11.2008

Случајот отворен пред Меѓународниот суд на правдата се однесува на членот 11 од Привремената спогодба и сметам дека и во Атина и во Скопје е сосема јасно дека тој не се однесува на разликите околу името меѓу Македонија и Грција. Сметам дека се многу важни изјавите на високи официјални лица и во двете земји дека остануваат посветени на процесот што се води со посредство на ОН и тоа е добар сигнал, ...

Отворен естонски конзулат во Македонија

Форум - 20.11.2008

Естонскиот министер за надворешни работи Урмаст Пает и шефот на македонската дипломатија Антонио Милошески во средата го отворија почесниот конзулат на Естонија во Скопје Министерот Пает, кој е во дводневна посета на Македонија, на отворањето на конзулатот посочи на добрите односи меѓу двете земји што, меѓу другото, се гледа и од взаемните посети на високи претставници на двете земји Пает рече ...

Милошоски: Тужбата во Хаг не се однесува на прашањето за името

Кирилица - 20.11.2008

Сметам дека се многу важни изјавите на високи официјални лица и во двете земји дека остануваат посветени на процесот кој се води со посредништво на ОН и тоа е добар сигнал, рече шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски по денешната средба со министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Пает.

Пеат: Сакаме Македонија да ја видиме во НАТО

Нетпрес - 20.11.2008

На денешната средба меѓу македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски со неговиот естонски колега Урмас Пает, во присуство на министерот за финансии Трајко Славевски беа потпишани Договорот за одбегнување на двојното оданочување и Договорот за размена и заштита на класифицирани информации.

Македонија заслужува членство во НАТО и безвизен режим со ЕУ

Сител - 20.11.2008

Естонија ја поддржува Македонија во евроатланските аспирации и верува дека проблемот со името наскоро ќе биде решен и земјата ќе стане членка на НАТО, изјави денеска во Скопје шефот на естонската дипломатија Урмас Пает по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски.

Милошоски - тужбата во Хаг не се однесува на прашањето за името

Сител - 20.11.2008

Тој е задоволен од изјавите на високи официјалници на Атина кои ја потврдија важноста на Времената спогодба, чие непочитување е токму и предмет на тужбата. Околу можноста, тужбата да биде проблем и успорувач на македонските евро-атлантски интеграции, Милошоски вели дека е најважно Макеоднија да продолжи со реформите и да ги исполни критериумите.

Владата склучи два билатерални договори со Естонија

Форум - 20.11.2008

Македонија има право да бара судска заштита на Времената спогодба, за да не се случи блокада поради името и во Европската унија или други организации, е ставот на министерот за надворешни работи на Естонија, Урмас Пает, кој е во дводневна посета на земјава.

Местото на Македонија е во НАТО

Вечер Прес - 20.11.2008

Македонија има поддршка од Естонија за нејзините напори за вклучување во евроатлантските структури, рече шефот на естонската дипломатија Урмас Пает по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски. Според Пает, членството во НАТО е важно не само за Македонија, туку и за останатите земји-членки на Алијансата.

Естонскиот министер за надворешни работи Урмас Пает во официјална посета на Македонија

Сител - 19.11.2008

Министерот за надворешни работи на Република Естонија Урмас Пает, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Покрај разговорите со својот домаќин, министерот за надворешни работи на Република Македонија Антонио Милошоски, министерот Пает ќе биде примен и од претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, а ќе има средба и со вицепремиерот за ...