TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Специјална институција за ЛДП и опозицијата е само таа во Демир Хисар

Локално - 14.02.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски преку својот Фејсбук одговори на барањето на ЛДП да се формира Специјален суд кој ќе ги работи предметите од Специјалното јавно обвинителство. Користејќи речник како „црпнатото раководство на СДСМ“ тој ЛДП ги ...

ЛДП: Да се формира специјален суд!

ТВ21 - 13.02.2016

иберално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство. - Укажуваме на потребата од итно дополнување на Договорот од ...

ЛДП бара да се формира Специјален суд

Утрински - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

ЛДП бара формирање и на специјален суд

Фокус - 13.02.2016

Обвиненијата произлезени од специјалното обвинителство ќе бидат опструирани од судии кои се „приврзоци“ на фамилијата, стравуваат либералдемократите. Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република ...

ЛДП апелира да се формира специјален суд

Репортер - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

ЛДП бара да се формира специјален суд

Р.С.Европа - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

ЛДП со апел да се формира специјален суд

А1 On - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

Димовски: Специјална институција за ЛДП и опозицијата е само таа во Демир Хисар

Репортер - 13.02.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски преку својот Фејсбук одговори на барањето на ЛДП да се формира Специјален суд кој ќе ги работи предметите од Специјалното јавно обвинителство. Користејќи речник како „црпнатото раководство на СДСМ“ тој ...

ЛДП: Итно формирање на специјален суд и дополнување на пржинскиот договор

МКД - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство (СЈО), соопштија денеска од ЛДП откако по информацијата дека ...

ЛДП: Итно формирање на специјален суд

+инфо - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство, велат од партијата.

ЛДП: Итно да се формира специјален суд за предметите од СЈО

Нова ТВ - 13.02.2016

Либерално-демократската партија денеска побара формирање Специјален суд во Република Македонија, за како што наведуваат процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство. - Предупредуваме дека „сваровски“ судството и воопшто системот, ...

Димовски: Специјална институција за ЛДП и опозицијата е само таа во Демир Хисар

А1 On - 13.02.2016

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски преку својот Фејсбук одговори на барањето на ЛДП да се формира Специјален суд кој ќе ги работи предметите од Специјалното јавно обвинителство. Користејќи речник како „црпнатото раководство на СДСМ“ тој ...

ЛДП: Итно формирање на специјален суд и дополнување на Пржинскиот Договор

Либертас - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

ЛДП: Итно формирање на специјален суд

Бриф - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство, велат од партијата.

Димовски: Специјална институција за опозицијата – онаа во Демир Хисар

Либертас - 13.02.2016

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ преку својот Фејсбук профил со непристоен речник одговори на соопштението на ЛДП со кое тие побараа формирање Специјален суд за случаите на СЈО. Еве што напиша Димовски: Јас сум пратеник избран од граѓаните… На ЛДП да им ...

ЛДП: Итно формирање на специјален суд и дополнување на Пржинскиот Договор

Локално - 13.02.2016

Либерално-демократската партија апелира на итноста од формирање на Специјален суд во Република Македонија, како потреба од процесуирање на обвиненијата на Специјалнотo јавно обвинителство.

Специјализантите пак на протест за своите права

Телма - 10.02.2016

Дел од лекарите специјализанти на Медицинскиот факултет во Скопје, повторно протестираа пред Министерството за здравство, од кое бараат да се измени законот што неодамна беше усвоен во Собранието.

Специјализантите на протест, бараат плата и придонеси

24 Вести - 10.02.2016

Околу 100-на лекари специјализанти од Медицинскиот факултет излегоа на протести пред министерството за здравство. Со транспарентите Германијо чекај не, доаѓаме, Несакам да бидам you tube ѕвезда, Тодоров не е Велики брат го искажаа револтот за ...

(ФОТО) Лекарите-специјализанти бараат плата и осигурување

Утрински - 10.02.2016

Над 200 специјализанти денеска протестираа пред Министерството за здравство, изразувајќи го револтот од игнорантскиот однос кон нивните барања Јасмина Ј. Вељановска ФОТО: Киро Попов Над 200 лекари-специјализанти денеска околу половина час ...

Младите лекари бараат плата и фер услови за работа

Вест - 10.02.2016

Со транспаренти "Плата за тато", "Тодоров не е велики брат", "Чекај ме, Германијо, доаѓам", специјализантите од скопските клиники протестираа пред Министерството за здравство. Тие ги повикаа здравствените власти да ги преиспитаат донесените одлуки и ...

Специјализантите на протест -НЕ за видео снимањето на испитите

ТВ21 - 10.02.2016

Специјализантите се револтирани бидејќи нивните барања не се земени во предвид. Тие бараат да не се снимаат со камера во текот на испитите. Во рацете држеа транспаренти со натпис „Сакаме плата, лекари сме, а не студенти“, како и „Германија чекај ме, ...

Специјализантите на протест

Фокус - 10.02.2016

Специјализантите повторно останаа без денар плата, со лихварски договори и дискриминирачки и деградирачки услови за специјализирање. Лекарите специјализанти и идни специјализанти денеска ќе излезат на мирен протест во 12.30 часот пред Министерството ...

Лекарите специјализанти на мирен протест пред Министерството за здравство

24 Вести - 10.02.2016

Лекарите специјализанти денеска се на мирен протест пред Министерството за здравство. Тие се револтирани поради тоа што Министерството останало глуво на нивните барања да не бидат снимани.

Специјализантите на протест пред Министерството за здравство

Алсат-М - 10.02.2016

Лекарите специјализанти денеска се на мирен протест пред Министерството за здравство. Бараат да се укине видеоснимањето на сите испити во текот на специјализацијата, да им се даде плата на сите приватни специјализанти, како и да бидат здравствено и ...

Протест на лекарите специјализанти пред министерството за здравство

Канал5 - 10.02.2016

Да не се снимаат испитите и да се емитуваат во живо на интернет, 24часовните дежурства да им бидат платени, да се укинат нереалните казни како што е губење на специјализацијата при боледување подолго од една година или породилно подолго од 24 месеци ...

Протест на лекарите специјализанти во Скопје

Р.С.Европа - 10.02.2016

Околу 200 лекари специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравство на мирен протест во знак на револт кон игнорантскиот однос кон Петицијата преку која си ги бараат своите права, пренесува .

Лекарите специјализанти на протест, институциите глуви за нивните барања

Радио МОФ - 10.02.2016

Околу 200 доктори специјализанти се собраа на мирен протест пред Министерството за здравство за да го изразат својот револт од игнорирањето на надлежните кон Петицијата потпишана од 350 доктори.

Лекарите – специјализанти велат „НЕ“ за законските измени за здравствената заштита

Академик - 10.02.2016

Лекарите-специјализанти и идните специјализанти преку мирен протест, кој се одржа денеска пред Министерството за здравство, го изразија своето незадоволство од новите измени на Законот за здравствена заштита.

И протестот на приватните специјализанти со печат на СДСМ (ФОТО)

Нетпрес - 10.02.2016

Зад протестот на група приватни специјализанти, кој денеска се одвиваше пред Министерството за здравство, стојат лица блиски до СДСМ, покажуваат низа фотографии кои веднаш почнаа да кружат по социјалните мрежи.

Лекари специјализанти на протест: НЕ за работа без плата, лихварски договори и дискриминирачки услови

МКД - 10.02.2016

Со транспаренти „Тодоров не е Велики брат“, „Плата за тато“, „Ние не сме робови“,„Германијо, чекај ме доаѓам“... повеќе лекари специјализанти од Медицинскиот факултет во Скопје денеска повторно излегоа на протест пред Министерството за здравство.

Денеска протест на специјализантите пред Министерството за здравство

+инфо - 10.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти денеска ќе излезат на мирен протест во 12.30 часот пред Министерството за здравство. „Излегуваме за да го кренеме гласот и јасно да кажаме не за видеоснимање и емитување во живо на интернет на сите наши ...

Денеска протест на специјализантите пред Министерството за здравство

А1 On - 10.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти денеска ќе излезат на мирен протест во 12.30 часот пред Министерството за здравство. „Излегуваме за да го кренеме гласот и јасно да кажаме не за видеоснимање и емитување во живо на интернет на сите наши ...

Лекарите специјализанти на протест си ги бараат своите права

Нова ТВ - 10.02.2016

Околу 200 лекари специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво на мирен протест во знак на револт кон игнорантскиот однос кон Петицијата преку која си ги бараат своите права.

Протест на младите лекари- специјализанти

МРТ - 10.02.2016

Бараат да се укине видеоснимањето на сите испити додека трае специјализацијата, да им се даде плата на сите приватни специјализанти, односно да бидат здравствено и пензиски осигурани... Младите лекари-специјализанти излегоа на протест пред ...

(ВИДЕО) Специјализантите на протест – Тодоров ти не си „велики брат“

Репортер - 10.02.2016

Стотина специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво да го изразат револтот за игнорантскиот однос кон нивните барања и проблеми. Тие претходно поднесоа Петиција потпишана од 350 лекари специјализанти ...

Никола не е Големиот брат, порачаа специјализантите (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 10.02.2016

„Никола не е Велики брат“, „Плата за тато“, „Германијо чекај н ѐ , доаѓаме“ со овие пораки испишани на транспаренти околу 200 лекари специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво на мирен протест во знак ...

ФОТО: Кој всушност стои зад денешниот протест на приватните специјализанти?

Курир - 10.02.2016

Зад протестот на група приватни специјализанти, кој денеска се одвиваше пред Министерството за здравство, стојат лица блиски до СДСМ, покажуваат низа фотографии кои веднаш почнаа да кружат по социјалните мрежи.

(ВИДЕО) Специјализантите на протест – Тодоров ти не си „велики брат“

А1 On - 10.02.2016

Стотина специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво да го изразат револтот за игнорантскиот однос кон нивните барања и проблеми. Тие претходно поднесоа Петиција потпишана од 350 лекари специјализанти ...

ФОТО: Кој всушност стои зад денешниот протест на приватните специјализанти?

Денешен - 10.02.2016

Зад протестот на група приватни специјализанти, кој денеска се одвиваше пред Министерството за здравство, стојат лица блиски до СДСМ, покажуваат низа фотографии кои веднаш почнаа да кружат по социјалните мрежи, пишува Курир.мк .

(ВИДЕО) Специјализантите на протест – Тодоров ти не си „велики брат“

Либертас - 10.02.2016

Стотина специјализанти од Медицинскиот факултет се собраа денеска пред Министерството за здравтсво да го изразат револтот за игнорантскиот однос кон нивните барања и проблеми. Тие претходно поднесоа Петиција потпишана од 350 лекари специјализанти ...

Лица блиски до СДСМ стојат зад протестот на група приватни специјализанти?!

Република - 10.02.2016

Зад протестот на група приватни специјализанти, кој денеска се одвиваше пред Министерството за здравство, стојат лица блиски до СДСМ, покажуваат низа фотографии кои веднаш почнаа да кружат по социјалните мрежи, објави „Курир“.

Роми бараат “топол дом” пред Владата, специјализантите бараат плата и права пред МЗ

Локално - 10.02.2016

Извикувајќи „Сакаме топол дом“, неколку Роми денеска излегоа на мирен протест пред Владата. Мотивот за протестот, како што велат, е тоа што утринава им беа срушени импровизираните куќи под тврдината Кале-пренесе ТВ21.

Додека Германија им ги отвора вратите, специјализантите во Македонија работат без плата и придонеси

Фактор - 10.02.2016

Револтирани од игнорантскиот однос на надлежните во Министерството за здравство и работејќи 60 часа во неделата без плата, придонеси и стаж лекарите специјализанти излегоа на протест. Држејќи транспаренти во раце на кои со големи букви беше испишано ...

Специјализантите на протест пред Министерство за здравство

ТВ21 - 09.02.2016

Специјализантите денеска во 12 : 30 ќе излезат на мирен протест пред Министерството за здравство во, барајќи ги нивните права. Пред 3 месеци, тие се обратија до министерот за здравство со петиција потпишана од 350 лекари и со конкретни барања за да ...

Лекарите специјализанти утре излегуваат на протест

+инфо - 09.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти соопштија дека одлучиле своето незадоволството да го изразат преку мирен протест, кој ќе се одржи утре во 12:30 часот пред Министерството за здравство.

Лекарите специјализанти во среда на протест

Правдико - 09.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти одлучија своето незадоволството да го изразат преку мирен протест , кој ќе се одржи на 10.02.2016 (среда) , во 12 :30ч пред Министерството за здравство за да го кренат гласот и јасно да кажат: НЕ – за ...

Лекарите специјализанти и идни специјализанти утре на протест пред Министерството за здравство

Канал 77 - 09.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти утре пред Министерството за здравство ќе одржат протест кој ќе почне во 12:30 часот. Целта на нивниот протест, е како што велат, јасно да кажат: НЕ – за видеоснимање и емитување во живо на интернет на ...

Во 12:30ч протест на лекарите специјализанти и идни специјализанти

Либертас - 09.02.2016

Лекарите специјализанти и идни специјализанти најавуваат протест за денеска во 12:30ч пред Министерството за здравство. Како што велат во соопштението за јавност, тие одлучиле своето незадоволството да го изразат преку мирен протестза да го кренат ...

Специјализантите в среда на протест пред Министерство за здравство

ТВ21 - 08.02.2016

В среда специјализантите ќе излезат на протест пред Министерството за здравство, барајќи ги нивните права. Пред 3 месеци, тие се обратија до министерот за здравство со петиција потпишана од 350 лекари и со конкретни барања за да се најде решение за ...

Протест за правата на лекарите специјализанти

Радио МОФ - 08.02.2016

Лекарите специјализанти од Медицински факултет – УКИМ, револтирани од новите законски решенија за специјализирање за кои сметаат дека се дискриминаторски кон нив, најавија протест во среда (10 февруари) напладне.