TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

Слободен Печат - 14.06.2020

Во мај, Фронтекс таму регистрираше 1.250 нелегални премини, што е осум пати повеќе отколку во април. По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми.

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

А1 On - 14.06.2020

По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа се зголеми трипати во однос ...

Масовна тепачка во мигрантиски камп во БиХ, мигрант се бори за живот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 14.06.2020

Во мигрантскиот камп Мирал во Велика Кладуша денеска дошло до масовна тепачка. Како што објави Дневни аваз , еден од мигрантите се здобил со тешки повреди од нож. До доаѓањето на итната помош, прва помош му прижиле полицајците.

Група мигранти фатени во село Удово

4NEWS - 14.06.2020

Група од 16 мигранти попладнево се фатени од страна на граничната полиција, Регионален центар Југ. Во моментов ги обезбедува полиција на автобуската станица во село Удово, општина Валандово. Полицијата ги обебзбедува до нивното спроведување.

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

Вечер Прес - 14.06.2020

По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа се зголеми трипати во однос ...

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

Денешен - 14.06.2020

По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа се зголеми трипати во однос ...

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

Опсервер - 14.06.2020

Варшава, 14 јуни 2020 () – По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа ...

Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

24Инфо - 14.06.2020

По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа се зголеми трипати во однос ...

Фронтекс: Се зголемува протокот на мигранти кон Европа

MakPress - 14.06.2020

По забележителниот пад на мигрантските текови во април, бројот на бегалци кои сакаат да стигнат до ЕУ повторно драстично се зголеми. Во мај, недозволеното преминување на границите преку главните мигрантски рути во Европа се зголеми трипати во однос ...

Група мигранти фатени во село Удово

Сител - 13.06.2020

Група од 16 мигранти попладнево се фатени од страна на граничната полиција, Регионален центар Југ. Во моментов ги обезбедува полиција на автобуската станица во село Удово, општина Валандово. Полицијата ги обебзбедува до нивното спроведување.

Денеска откриени над 60 мигранти на јужната граница

Сител - 13.06.2020

Група од 14 мигранти попладнево се фатени во Удово, општина Валандово од страна на граничната полиција, Регионален центар Југ. Мигрантите се од Бангладеш. Според извори на Сител од граничната полиција само во текот на денешниот ден во близина на ...

Денеска откриени над 60 мигранти на јужната граница

4NEWS - 13.06.2020

Група од 14 мигранти попладнево се фатени во Удово, општина Валандово од страна на граничната полиција, Регионален центар Југ. Мигрантите се од Бангладеш. Според извори на Сител од граничната полиција само во текот на денешниот ден во близина на ...

Брисел ќе го истражува однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

А1 On - 12.06.2020

Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки“ третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

Европската котмесарка за човекови права: Грција треба да го подобри прифаќањето на мигрантите

Макфакс - 12.06.2020

Грција мора да донесе мерки за дефинирање долгорочна политика што е можно побргу со цел да ги подобри прифаќањето и интеграцијата на мигрантите, рече комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

Сител - 12.06.2020

Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки“ третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

Мијатовиќ: Грција мора да го подобри прифаќањето на емигрантите

МКД - 12.06.2020

Грција мора што побрзо да донесе мерки за дефинирање на долгорочна политика за да ги подобри прифаќањето и интеграцијата на емигрантите, изјави комесарката за човекови права на Советот на Европа Дуња Мијатовиќ.

МВР фати камион со дури 142 мигранти во него

Опсервер - 12.06.2020

На 10.06.2020 околу 05.40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

Либертас - 12.06.2020

Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки“ третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

24Инфо - 12.06.2020

Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки” третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

МВР: Фатен камион со дури 142 мигранти во него

Скопје инфо - 12.06.2020

На 10.06.2020 околу 05.40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

Европска комесарка за човекови права: Грција треба да го подобри прифаќањето на мигрантите

24Инфо - 12.06.2020

Грција мора да донесе мерки за дефинирање на долгорочна политика што е можно поскоро, со цел да го подобри прифаќањето и интеграцијата на мигрантите, рече комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

Европска комесарка за човекови права: Грција треба да го подобри прифаќањето на мигрантите

Centar - 12.06.2020

Грција мора да донесе мерки за дефинирање на долгорочна политика што е можно поскоро, со цел да го подобри прифаќањето и интеграцијата на мигрантите, рече комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

Европска комесарка за човекови права: Грција треба да го подобри прифаќањето на мигрантите

MTM - 12.06.2020

Грција мора да донесе мерки за дефинирање на долгорочна политика што е можно поскоро, со цел да го подобри прифаќањето и интеграцијата на мигрантите, рече комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

Европска комесарка за човекови права: Грција треба да го подобри прифаќањето на мигрантите

Точка - 12.06.2020

Грција мора да донесе мерки за дефинирање на долгорочна политика што е можно поскоро, со цел да го подобри прифаќањето и интеграцијата на мигрантите, рече комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ.

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

Опсервер - 12.06.2020

Брисел, 12 јуни 2020 () – Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки“ третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

Мигрантска сага – во смрт наместо во иднина

Н.Македонија - 12.06.2020

Според интернационалната организација за миграција „Проект исчезнати мигранти“, која работи на собирање податоци за миграцијата, меѓу кои се и несреќите со кои се соочуваат мигрантите, голем е бројот на загинати и исчезнати мигранти.

Мијатовиќ: Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

MakPress - 12.06.2020

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот извештај по посетата на Грција во јуни нагласува дека Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите, јави ...

ЕК: Ќе се испита однесувањето на хрватските граничари кон мигрантите

MakPress - 12.06.2020

Европската комисија изрази загриженост поради наводите на невладината организација Амнести Интернешанл за „нехуманиот и деградирачки“ третман кон мигрантите на границата на Хрватска со БиХ.

Пронајдени 142 мигранти, сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

MakPress - 12.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило – сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

ТВ21 - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Пронајдени 142 мигранти во обид да се прошверцуваат во камион

Канал5 - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман" на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти​

ТВ21 - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

Алсат-М - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Полицијата во гевгелија откри 142 мигранти шверцувани во камион ладилник

Сакам да кажам - 11.06.2020

Во тешко товарно возило со ладилник, граничната полиција откри 142 мигранти кои илегално ја преминале македонско-грчката граница со надеж дека ќе бидат транспортирани до српската граница. Возачот на камионот со бугарски регистарски ознаки, а ...

Кај гевгелиско откриени 142 мигранти во камион, полицијата ги засилува контролите

24 Вести - 11.06.2020

Кај гевгелиско Милетково вчера попладне граничната полиција откри дури 142 мигранти кои со тешко товарно возило се обиделе да транзитираат низ земјава до македонско српската граница. Возачот на камионот со ладилник, каде биле сместени мигрантите ...

Вкупно 28 години затвор за Македонец и тројца Пакистанци кои изгладнувале и тепале мигранти

Фокус - 11.06.2020

Вкупно 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци од Пакистан за криумчарење мигранти. Ова е пресудата која ја донесе Кривичниот суд, a Обвинителството информира[e дека докажале дека мигрантите биле изгладнувани, тепани со ...

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци, кои мачеа мигранти во куќа во Кумановско

Макфакс - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“, ...

Мијатовиќ: Грција треба да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

Слободен Печат - 11.06.2020

Комесарот Мијатовиќ, исто така, е длабоко загрижена за лошото сместување и недостатокот на социјална поддршка од која страдаат повеќето осамени деца мигранти во Грција. Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот ...

ВИДЕО: За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

А1 On - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

Press24 - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

Кајгана - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Вкупнo 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​

А1 On - 11.06.2020

Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​ и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година заедно и по претходен договор ...

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти

+инфо - 11.06.2020

Основниот кривичен суд – Скопје објави пресуда со која четири лица се огласени за виновни за криумчарење мигранти. Првообвинетиот Б.А. (45) македонски државјанин по признавање на вина на главната расправа, е огласен за виновен и судот му изрече ...

Затворски казни за шверцерите што држеа мигранти во Ваксинце и бараа откуп од нивните роднини

360 степени - 11.06.2020

Основниот кривичен суд-Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за шверцување мигранти​ и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година заедно и по претходен договор ...

Двојно е намален бројот на илегални мигранти кои се обиделе да влезат во нашата земја

Макфакс - 11.06.2020

Дополнителната заменичка министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, заедно со државниот секретар во МВР, Магдалена Несторовска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска го посетија граничниот премин „Богородица“ каде ...

„Ни мачкаат кечап на раните, ни цртаат крстови на глава": Мигранти раскажале како ги понижувале хрватските граничари

Press24 - 11.06.2020

Ахмад Табиш минал седум државни граници и бил толку блиску до својата цел да влезе во ЕУ. Мислел дека го минал најлошото, но се воспоставило дека на неговите маки не им дошол крајот. Наишол на хрватската гранична полиција и доживеал тепање и ...

За девет дена на јужната граница откриени 878 илегални мигранти

МКД - 11.06.2020

За девет дена од почетокот на јуни тимот кој се справува со илегална миграција на јужната граница откри 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на граничниот премин „Богородица“, изјави заменик ...

Полицијата спречи криумчарење на 142 мигранти во нашата земја

Сител - 11.06.2020

Вчера околу 05.40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

Македонец и тројца Пакистанци осудени на 28 години затвор за криумчарење мигранти

Нова ТВ - 11.06.2020

Основниот суд Скопје изрече вкупно 28 години затвор за еден државјанин на Македонија и тројца на Пакистан за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“ што е казниво по член 418–б став 3 во врска со став 4 и 2 во врска со член 22 од Кривичниот ...

Во товарно возило пронајдени 142 мигранти

Слободен Печат - 11.06.2020

Набргу потоа возачот го сопрел возилото, а во камионот при преглед биле пронајдени мигрантите. Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман” на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР.

Во камион пронајдени 142 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

Макфакс - 11.06.2020

Во раните утрински часови на 10 јуни, на автопатот Гевгелија – Скопје, полициска патрола забележала камион „ман“, со бугарска регистарација, со приколка со македонска регистрација, како се движи со голема брзина и тргнала кон него со цел да го запре ...

Вкупнo 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​

МКД - 11.06.2020

Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година заедно и по претходен договор ...

Во товарно возило со бугарски ознаки пронајдени 142 мигранти

+инфо - 11.06.2020

На автопатот Гевгелија – Скопје, вчера околу 5.40 часот, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ во товарно возило „ман“ пронашла 142 мигранти.

Во возило пронајдени 142 мигранти, приведени кај Гевгелија

Курир - 11.06.2020

На 10.06.2020 околу 05:40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти​

Слободен Печат - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти” ...

142 мигранти во камион со бугарска регистрација

МКД - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранти се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Пронајдени 142 мигранти, сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

Press24 - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

878 илегални мигранти за само 9 дена

МКД - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на граничниот премин „Богородица“, нагласи заменик дополнителниот ...

Кај Гевгелија откриени 142 мигранти во камион ладилник

Нетпрес - 11.06.2020

Во тешко товарно возило со ладилник, граничната полиција откри 142 мигранти кои илегално ја преминале македонско-грчката граница со надеж дека ќе бидат транспортирани до српската граница. Возачот на камионот со бугарски регистарски ознаки, а ...

Пронајдени 142 мигранти во камион со бугарски регистарски ознаки

А1 On - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранти се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Македонецот и тројцата Пакистанци кои криумчареа мигранти​ осудени на вкупно 28 години затвор

24Инфо - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти” ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

Опсервер - 11.06.2020

Гевгелија,11 јуни 2020 () – За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик ...

Пронајдени 142 мигранти, сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

Либертас - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Во возило пронајдени 142 мигранти, приведени кај Гевгелија

Република - 11.06.2020

На 10.06.2020 околу 05:40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

Пронајдени се 142 мигранти во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје

iPortal - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Откриени 35 мигранти

Опсервер - 11.06.2020

На 10.06.2020 во 01.00 часот на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

Во камион пронајдени 142 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

Точка - 11.06.2020

Во раните утрински часови на 10 јуни, на автопатот Гевгелија – Скопје, полициска патрола забележала камион „ман“, со бугарска регистрација, со приколка со македонска регистрација, како се движи со голема брзина и тргнала кон него со цел да го запре ...

Вкупнo 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​

Опсервер - 11.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 () – Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​ и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

iPortal - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Пронајдени 142 мигранти во товарно возило – сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

4NEWS - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Во камион пронајдени 142 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

Centar - 11.06.2020

Во раните утрински часови на 10 јуни, на автопатот Гевгелија – Скопје, полициска патрола забележала камион „ман“, со бугарска регистрација, со приколка со македонска регистрација, како се движи со голема брзина и тргнала кон него со цел да го запре ...

Петровска денеска го посети граничниот премин „Богородица“

iPortal - 11.06.2020

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска, заедно со државниот секретар во МВР, Магдалена Несторовска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска го посетија граничниот премин „Богородица“ каде што ...

Мијатовиќ: Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

Опсервер - 11.06.2020

Стразбур, 11 јуни 2020 ()Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот извештај по посетата на Грција во јуни нагласува дека Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата ...

Мијатовиќ: Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

24Инфо - 11.06.2020

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот извештај по посетата на Грција во јуни нагласува дека Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите, јави ...

(ВИДЕО) Дополнителната заменик министерка Петровска во посета на Граничниот премин Богородица

Бриф - 11.06.2020

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска, заедно со државниот секретар во МВР, Магдалена Несторовска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска го посетија граничниот премин „Богородица“ каде што ...

Мијатовиќ: Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

Вечер Прес - 11.06.2020

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот извештај по посетата на Грција во јуни нагласува дека Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите, јави ...

Пронајдени 142 мигранти, сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

Вечер Прес - 11.06.2020

Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци за криумчарење мигранти​

4NEWS - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“ ...

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци кои мачеа мигранти во куќа во Кумановско

Centar - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“, ...

Вкупнo 28 години затвор за македонскиот државјанин и тројцата Пакистанци кои мачеа мигранти во куќа во Кумановско

Точка - 11.06.2020

По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која четири лица се огласени за виновни дека како соизвршители сториле кривично дело „Криумчарење на мигранти“, ...

Мијатовиќ: Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите

Либертас - 11.06.2020

Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ во најновиот извештај по посетата на Грција во јуни нагласува дека Грција треба да ги заштити социјалните права на сите и да го подобри приемот и интеграцијата на мигрантите, јави ...

Двојно е намален бројот на илегални мигранти кои се обиделе да влезат во нашата земја

Точка - 11.06.2020

Петровска упати признание и благодарност до полициските службеници од оваа организациона единица за постигнатите извонредни резултати во спречувањето на илегалната миграција и во откривањето на кривичните дела – криумчарење мигранти, истовремено ...

Алармантно: За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП „Богородица“

еМагазин - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на Богородица

Локално - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Во камион кај Габрово откриени 142 мигранти

24Инфо - 11.06.2020

На 10.06.2020 околу 05.40 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, мото-патрола од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин „Богородица“ забележала товарно возило „ман“, со бугарска регистарска ознака, и приклучно возило, со македонска ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица”

24Инфо - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Во Италија уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

4NEWS - 11.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Вкупнo 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​

Либертас - 11.06.2020

Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​ и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година заедно и по претходен договор ...

Пронајдени 142 мигранти, сместени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ – Гевгелија

Опсервер - 11.06.2020

Скопје, 11 јуни 2020 () – Вкупно 142 мигранта се пронајдени вчера во товарно возило „ман“ на автопатот Гевгелија – Скопје, соопшти МВР. Возилото, со бугарска регистарска ознака, кое се движело со голема брзина, било забележано околу 05:40 часот.

Во камион пронајдени 142 мигранти на автопатот Гевгелија – Скопје

Н.Македонија - 11.06.2020

Во раните утрински часови на 10 јуни, на автопатот Гевгелија – Скопје, полициска патрола забележала камион „ман“, со бугарска регистрација, со приколка со македонска регистрација, како се движи со голема брзина и тргнала кон него со цел да го запре ...

Вкупнo 28 години затвор за еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​

MakPress - 11.06.2020

Основниот кривичен суд – Скопје денеска ги прогласи за виновни еден македонски државјанин и тројца странци за криумчарење мигранти​ и ги осуди на вкупно 28 години затвор бидејќи во периодот октомври-ноември 2019 година заедно и по претходен договор ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

MakPress - 11.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

(ВИДЕО) Дополнителната заменик министерка Петровска во посета на Граничниот премин Богородица

Скопје1 - 11.06.2020

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Славјанка Петровска, заедно со државниот секретар во МВР, Магдалена Несторовска и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска го посетија граничниот премин “Богородица“ каде што ...

За девет дена откриени 680 илегални мигранти на ГП ,,Богородица“

MakPress - 11.06.2020

За само девет дена тимот кој се справува со илегална миграција покажа големи резултати откривајќи 878 илегални мигранти кои сакале да влезат во земјава, од кои дури 680 се откриени на овој граничен премин, нагласи заменик дополнителниот министер за ...

Полицијата спречи криумчарење на мигранти кај граничниот премин Ново Село

Сител - 10.06.2020

На 10.06.2020 во 01.00 часот на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

35 мигранти откриени кај граничниот премин Ново Село

+инфо - 10.06.2020

Во првите часови на 10 мај, односно во 01:00 часот утринава на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

Во Струмица врие од мигранти, за неколку часа пронајдени 38 лица

Курир - 10.06.2020

На 10.06.2020 во 01:00 часот на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

Во Струмица пронајдени 38 мигранти

МКД - 10.06.2020

Во првите часови на 10 мај, односно во 01:00 часот утринава на влез во Струмица, полициски службеници од полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија) .

За само неколку часа откриени 38 мигранти во струмичко

Нетпрес - 10.06.2020

На 10.06.2020 во 01:00 часот на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

35 мигранти фатени на влезот во Струмица а тројца внатре во градот!

Струмица Денес - 10.06.2020

Ве известуваме дека 10.06.2020 година, во во 01,00 часот, од страна на полициски службеници од ПС за ГП и ГН Ново Село при РЦ “исток“ на влез во градот Струмица откриени се 35 мигранти од нив: 21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и 3 од Сирија.

Италијанското разузнавање предупредува на нов бран од 20.000 мигранти

Макфакс - 10.06.2020

Италијанските разузнавачки агенции предупредуваат за нов наплив на мигранти во наредните недели, а во извештајот се наведува дека најмалку 20.000 мигранти се подготвени да ја напуштат Либија и да тргнат кон Европа, пренесува „Ил џорнале“.

Во Струмица пронајдени 38 мигранти

Макфакс - 10.06.2020

Синоќа во 1 часот по полноќ на влезот во Струмица, полициски службеници откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и трoјца од Сирија). Подоцна, во 8 часот кај Кванташки пазар во Струмица, откриени биле уште тројца мигранти од Пакистан.

Во Италија уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

Сител - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

Курир - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

Press24 - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

А1 On - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

+инфо - 10.06.2020

Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од околу осум милиони евра. Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ...

Голема акција на полицијата во Италија – уапсени 60 лица, експлоатирале мигранти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни”. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

24Инфо - 10.06.2020

Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни”. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

Опсервер - 10.06.2020

Рим, 10 јуни 2020 () – Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и ...

Италијанското разузнавање предупредува на нов бран од 20.000 мигранти

Точка - 10.06.2020

Италијанските разузнавачки агенции предупредуваат за нов наплив на мигранти во наредните недели, а во извештајот се наведува дека најмалку 20.000 мигранти се подготвени да ја напуштат Либија и да тргнат кон Европа, пренесува „Ил џорнале“.

Италијанското разузнавање предупредува на нов бран од 20.000 мигранти

24Инфо - 10.06.2020

Италијанските разузнавачки агенции предупредуваат за нов наплив на мигранти во наредните недели, а во извештајот се наведува дека најмалку 20.000 мигранти се подготвени да ја напуштат Либија и да тргнат кон Европа, пренесува „Ил џорнале“.

Мигранти од Бангладеш, Пакистан и Сирија откриени во Струмица

Република - 10.06.2020

Истиот ден, во 08.00 часот кај Кванташки пазар во Струмица, полициски службеници од Полициската станица Струмица откриле тројца мигранти од Пакистан. Мигрантите биле предадени во Прифатниот транзитен центар „Винојуг“ во Гевгелија.

Италија: Уапсени 60 лица поради експлоатација на мигранти

Либертас - 10.06.2020

– Италијанската полиција денеска уапси 60 лица за кои постои сомнеж дека експлоатирале мигранти од Африка да работат на фарми, а притоа ги нарекувале „мајмуни“. Во полициската акција биле одземени и 14 фарми во Калабрија и Базиликати, во вредност од ...

Во Струмица откриени 38 мигранти

24Инфо - 10.06.2020

На 10.06.2020 во 01.00 часот на влез во Струмица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Ново Село откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и три од Сирија).

Во Струмица пронајдени 38 мигранти

Н.Македонија - 10.06.2020

Синоќа во 1 часот по полноќ на влезот во Струмица, полициски службеници откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и трoјца од Сирија). Подоцна, во 8 часот кај Кванташки пазар во Струмица, откриени биле уште тројца мигранти од Пакистан.

Италијанското разузнавање предупредува на нов бран од 20.000 мигранти

Н.Македонија - 10.06.2020

Италијанските разузнавачки агенции предупредуваат за нов наплив на мигранти во наредните недели, а во извештајот се наведува дека најмалку 20.000 мигранти се подготвени да ја напуштат Либија и да тргнат кон Европа, пренесува „Ил џорнале“.

Во Струмица пронајдени 38 мигранти

Скопје1 - 10.06.2020

Синоќа во 1 часот по полноќ на влезот во Струмица полициски службеници откриле 35 мигранти (21 од Бангладеш, 11 од Пакистан и трoјца од Сирија). Подоцна, во 8 часот, кај кванташкиот пазар во Струмица биле откриени уште тројца мигранти од Пакистан.

12 мигранти шверцувани во автомобил

24 Вести - 09.06.2020

Се обидел да прошверцува мигранти, но полицијата го уапси. Вака заврши авантурата на 45-годишен жител на кумановското село Лојане, откако утрово околу 3 часот, на автопатот Градско – Велес, во близина на клучката Велес - Штип – Скопје, полицијата го ...

Приведено лице кое превезувало мигранти

Алсат-М - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Канал5 - 09.06.2020

Од МВР денеска информираат дека 10 од мигрантите биле од Авганистан и двајца од Иран. Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

ТВ21 - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

24 Вести - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Курир - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

А1 On - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Мигранти ископале тунел за да ја преминат српско-унгарската граница ФОТО

+инфо - 09.06.2020

Ова е трет подземен премин под оградата откриен во последната година во тој регион, пренесува РТС. Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин ...

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Нетпрес - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

А1 On - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Приведен е жител на Лојане кој превезувал 12 мигранти

360 степени - 09.06.2020

Полицијата го привела А.С.(45) од село Лојане, Липковско, откако би фатен како превезува мигранти. Околу 03.00 часот, на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со ...

Приведен жител на Лојане, фатен како превезува мигранти

А1 On - 09.06.2020

Четириесет и петгодишниот А.С. од село Лојане, липковско, е приведен ноческа откако при полициска котрола на автопатот Градско-Велес било утврдено дека со невовото возило превезувал мигранти. –Во СВР Велес синоќа е лишен од слобода 45-годишниот А.С.

На унгарско-српската граница откриен тунел за нелегален влез на емигранти

МКД - 09.06.2020

Унгарската полиција открила за време на викендот тунели под жичената ограда на унгарско-српската граница и во посебни акции спречила нелегален влез на повеќе од 300 емигранти, јави РТС. Тунелот со должина од 24 метри бил откриен во соработка со ...

Приведен жител на Лојане, фатен како превезува мигранти

ММС - 09.06.2020

Четириесет и петгодишниот А.С. од село Лојане, липковско, е приведен ноческа откако при полициска котрола на автопатот Градско-Велес било утврдено дека со невовото возило превезувал мигранти. – Во СВР Велес синоќа е лишен од слобода 45-годишниот А.С.

Миграцијата продолжува и во пандемија: Вирусот не ги обесхрабри мигрантите на патот кон западноевропските земји

Глас на Америка - 09.06.2020

Секој мигрант кој периодов се прима во транзитно прифатните центри Винојуг и Табановце во земјава, според протоколот останува во 14 дневен карантин, се’ додека не му помине задолжителната самоизолација Пандемија од коронавирус и затворени граници ја ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Алфа - 09.06.2020

Унгарската полиција изминатиов викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница. Бил спречен илегален премин на повеќе од 300 мигранти во неколку акции. Тунелот во должина од 24 метри, бил откриен во соработка со српската ...

Откриен тунел за илегален влез на мигранти на унгарско-српската граница

Слободен Печат - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Сител - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Кајгана - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Слободен Печат - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран”, со скопски регистарски ознаки, ...

Превезувал 12 мигранти, полицијата го фатила кај Велес

+инфо - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 3 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, кое го ...

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

МКД - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило фолксваген шаран, со скопски регистарски ознаки, кое ...

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Скопје инфо - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Жител од село Лојане фатен како превезува 12 мигранти

Локално - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Пронајдени девет лица мигранти од Пакистан, Бангладеш и Сирија

Опсервер - 09.06.2020

На 07.06.2020 околу 08.00 часот од полициски службеници, на паркинг од угостителски објект на магистрален пат Гевгелија – Демир Капија, во патничко возило „фолксваген пасат“, со кавадаречки регистарски ознаки, биле пронајдени девет лица мигранти од ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

24Инфо - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Емигрантите со тунели против оградата на Орбан

Фактор - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот откри тунел под жичана ограда на унгарско-српската граница, а во одделни акции спречи илегално преминување на повеќе од 300 мигранти. Тунелот долг 24 метри е откриен во соработка со армијата во близина на ...

Жител на липковско шверцувал мигранти од Иран и Авганистан

Кумановски м. - 09.06.2020

Четириесет и петгодишен жител на липковското село Лојане е приведен, откако полицијата во неговото возило открила мигранти од Иран и Авганистан. – На 09.06.2020 во СВР Велес е лишен од слобода А.С.

Успешно спречено криумчарење на мигранти од полцијата

4NEWS - 09.06.2020

Утринава во СВР Велес е лишен од слобода А.С.(45) од с.Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничко возило „фолксваген шаран“, со скопски ...

Приведен кумановец, во „шаран“ превезувал 12 мигранти

24Инфо - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран”, со скопски регистарски ознаки, ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Опсервер - 09.06.2020

Белград, 9 јуни 2020 () – Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведен шверцер на мигранти

Република - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, затоа што околу три часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, кое го ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Frontline - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведен кумановец, во „шаран“ превезувал 12 мигранти

iPortal - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран”, со скопски регистарски ознаки, ...

Приведен жител на Лојане, фатен како превезува мигранти

Опсервер - 09.06.2020

Велес, 9 јуни 2020 () – Четириесет и петгодишниот А.С. од село Лојане, липковско, е приведен ноческа откако при полициска котрола на автопатот Градско-Велес било утврдено дека со невовото возило превезувал мигранти.

РТС: Тунел за илегален влез откриен на  унгарско – српската граница под жичаната ограда

Денешен - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Жител на Лојане шверцувал мигранти

Kumanovo News - 09.06.2020

Жител на липковското село Лојане, ноќеска е уапсен во близина на Велес, додека со своето возила превезувал мигранти. А.С.(45) од село Лојане, околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

iPortal - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

Опсервер - 09.06.2020

Скопје, 9 јуни 2020 () – Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со ...

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

Вечер Прес - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Приведен жител на Лојане, фатен како превезува мигранти

MakPress - 09.06.2020

Четириесет и петгодишниот А.С. од село Лојане, липковско, е приведен ноческа откако при полициска котрола на автопатот Градско-Велес било утврдено дека со невовото возило превезувал мигранти. –Во СВР Велес синоќа е лишен од слобода 45-годишниот А.С.

Приведено лице кое превезувало 12 мигранти

MakPress - 09.06.2020

Од слобода е лишен А.С.(45) од село Лојане, липковско, поради тоа што околу 03.00 часот на автопатот Градско – Велес, во близина на клучка Велес – Штип – Скопје, при контрола на патничкото возило „фолксваген шаран“, со скопски регистарски ознаки, ...

Панчевски: Време е за мигрант претседател на ЕУ и за 20 отсто мигранти во Европарламентот

Expres - 09.06.2020

Алудирајќи на инсистирањето на ДУИ за прв премиер Албанец во Македонија, за кое досега нема реакции од Брисел, поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, го пресликува барањето на европско ...

Панчевски: Време е за мигрант претседател на ЕУ и за 20% мигранти во Европарламентот

Мак. Весник - 09.06.2020

Алудирајќи на инсистирањето на ДУИ за прв премиер Албанец во Македонија, за кое досега нема реакции од Брисел, поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, го пресликува барањето на европско ниво.

На унгарско-српската граница откриен тунел за илегален влез на мигранти

MakPress - 09.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под жичаната ограда на унгарско-српската граница, и во неколку акции спречила илегален премин на повеќе од 300 мигранти, јави Радио Телевизија Србија (РТС).

Откриен тунел за мигранти на границата меѓу Унгарија и Србија

Канал5 - 08.06.2020

Унгарската полиција спречила повеќе од 300 мигранти нелегално да влезат во земјата од Србија минатиот викенд. Тие, во соработка со унгарската армија, откриле тунел под жичаната ограда на границата, во близина на местото Морахал.

Група мигранти затекнати на патот Гевгелија – Демир Капија

Алсат-М - 08.06.2020

Деветмина мигранти од различни земји биле пронајдени на паркиралиште на магистралниот пат Гевгелија – Демир Капија. Како што пренесуваат од МВР, тие биле затекнати во патничко возило. На 07.06.2020 околу 08.00 часот од полициски службеници, на ...

На паркинг на автопатот Гевгелија – Демир Капија пронајдени девет мигранти

ТВ21 - 08.06.2020

На 07.06.2020 околу 08.00 часот од полициски службеници, на паркинг од угостителски објект на магистрален пат Гевгелија – Демир Капија, во патничко возило „фолксваген пасат“, со кавадаречки регистарски ознаки, биле пронајдени девет лица мигранти од ...

Преполовен бројот на мигранти и бегалци од Турција кон Европа

А1 On - 08.06.2020

За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах“, повикувајќи се на податоци на турската крајбрежна стража.

9 мигранти фатени во возило

МКД - 08.06.2020

На паркинг кај угостителски објект на магистралниот пат Гевгелија - Демир Капија, во патничко возило „фолксваген пасат“, со кавадаречки регистарски ознаки, вчера биле пронајдени девет лица мигранти од Пакистан, Бангладеш и Сирија.

Под српско-унгарската граница откриен тунел за шверц на мигранти

Макфакс - 08.06.2020

Минатиот викенд унгарската полиција спречила повеќе од 300 мигранти илегално да влезат на територијата на Европска Унија, пренесува РТС. Граничните полицајци пронашле 54 лица, кои се обидувале да ја прескокнат или да ја пресечат жичената ограда на ...

Мигранти пронајдени во возило на паркинг од угостителски објект на патот Гевгелија - Демир Капија

Press24 - 08.06.2020

Девет мигранти биле пронајдени вчера во возило паркирано на паркинг од угостителски објект на магистрален пат Гевгелија - Демир Капија. „На 07.06.2020 околу 08.00 часот од полициски службеници, на паркинг од угостителски објект на магистрален пат ...

На унгарско-српската граница откриени тунели за илегален влез на мигранти

Нетпрес - 08.06.2020

Унгарската полиција во текот на викендот открила тунел под оградата од жица на унгарско-српската граница, и во одвоени акции спречила илегално влегвуае на повеќе од 300 мигранти, пренесе во понеделникот Радио-телевизија на Србија (РТС)/ Тунелот долг ...

Полицијата спречи криумчарење на мигранти

Сител - 03.08.2020

На 02.08.2020 во 04.30 часот во близина на раскрсница кај с.Црвени брегови на регионалниот пат Неготино - Градско од полициски службеници од Полициска станица Михајлово бил лишен од слобода А.Ј.

Преполовен бројот на мигранти и бегалци од Турција кон Европа

Сител - 08.06.2020

За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах“, повикувајќи се на податоци на турската крајбрежна стража.

Мигранти од Пакистан, Бангладеш и од Сирија затекнати во возило на паркинг

Макфакс - 08.06.2020

Вчера на паркинг од угостителски објект на магистрален пат Гевгелија – Демир Капија, во патничко возило „фолксваген пасат“, со кавадаречки регистарски ознаки, биле пронајдени девет лица мигранти од Пакистан, Бангладеш и Сирија.

Криумчар оставил „пасат“ со девет мигранти на паркинг на патот Гевгелија- Демир Капија

24Инфо - 08.06.2020

На 07.06.2020 околу 08.00 часот од полициски службеници, на паркинг од угостителски објект на магистрален пат Гевгелија – Демир Капија, во патничко возило „фолксваген пасат“, со кавадаречки регистарски ознаки.

Преполовен бројот на мигранти и бегалци од Турција кон Европа

Опсервер - 08.06.2020

Анкара, 8 јуни 2020 () – За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах“, повикувајќи се на податоци на турската ...

Турција: Преполовен бројот на мигранти кон Европа

Денешен - 08.06.2020

За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах“, повикувајќи се на податоци на турската крајбрежна стража.

Мигрантски тунели на српската граница! Голема акција на полицијата и војската, спречен продор во Европа

Точка - 08.06.2020

Унгарската полиција минатиот викенд спречила повеќе од 300 мигранти да влезат илегално на територија на ЕУ. Граничната полиција затекнала 54 лица кои се обиделе да ја прескокнат или исечат жичната ограда на унгарско-српската граница, додека 258 ...

Под српско-унгарската граница откриен тунел за криумчарење мигранти

24Инфо - 08.06.2020

Минатиот викенд, унгарската полиција спречила повеќе од 300 мигранти илегално да влезат на територијата на Европска Унија.Граничните полицајци пронашле 54 лица кои се обидувале да ја прескокнат или да ја пресечат жичената ограда на унгарско-српската ...

Под српско-унгарската граница откриен тунел за криумчарење мигранти

MTM - 08.06.2020

Минатиот викенд, унгарската полиција спречила повеќе од 300 мигранти илегално да влезат на територијата на Европска Унија, пренесува РТС. Граничните полицајци пронашле 54 лица кои се обидувале да ја прескокнат или да ја пресечат жичената ограда на ...

Преполовен бројот на мигранти и бегалци од Турција кон Европа

24Инфо - 08.06.2020

За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах”, повикувајќи се на податоци на турската крајбрежна стража.

Преполовен бројот на мигранти и бегалци од Турција кон Европа

MakPress - 08.06.2020

За време на пандемијата на коронавирусот речиси е преполовен бројот на мигранти и бегалци кои биле фатени во обид преку море да преминат од Турција во Европа, објави „Дејли Сабах“, повикувајќи се на податоци на турската крајбрежна стража.