TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И деца протестираа за „Монструм“

Falanga - 13.07.2014

Демонстрациите завешија без поголеми инциденти и насилства и без судир со полицијата. Меѓу демонстрантите на вчерашните протести против пресудите во „Монструм“ имало и многу деца, објавува денеска ...

Протестите завршија мирно, Монструм се заборави, политичките игри се засилија

МКД - 12.07.2014

Вчерашните протести покажаа дека сепак тука има некаква организација, организатори, група на луѓе со одредена цел. Овојпат немаше инциденти. Таква беше командата. И тоа се спроведе.

Жестока расправа на Артан Груби и Африм Гаши

Дневник - 12.07.2014

Протестите, кои првично биле иницирани против пресудата за случајот „Монструм“, се злоупотребени за профилирање нова политичка партија, но и од исламски радикали.

Вики Нуланд наместо „Мекдоналд“

Дневник - 12.07.2014

Нема посмирувачка глетка од таа на германската амбасадорка Гудрун Штајнакер со Зоран Заев и Радмила Шекеринска. Kога на едно место ќе се собере толкав интензитет на политичка интелигенција, тогаш не ...

И деца довлечкани на протестите на Бит-пазар

Дневник - 12.07.2014

Со помали поединечни инциденти, без насилство и без судир со полицијата помина вчерашниот протест на околу 1.000 граѓани кои повторно излегоа да го искажат револтот од досудените доживотни казни за ...

Протестите мирни, штетата далекосежна

Н.Македонија - 12.07.2014

И покрај фактот што протестите поминаа мирно, подготовката за нив, заканите што ќе биде, интернационализацијата и вметнувањата на кукавичините јајца на национализмот, верскиот радикализам и ...

МВР на ниво на задачата

Вистина.мк - 12.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

ФОТО+ВИДЕО: Полицијата професионална до крај - погледнете ги снимките од вчерашните протести за „Монструм“

Press24 - 12.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои вчера протестираа против пресудите во случајот „Монструм“.

И деца протестираа за „Монструм“

Press24 - 12.07.2014

Меѓу демонстрантите на вчерашните протести против пресудите во „Монструм“ имало и многу деца, објавува денеска Дневник. Според Дневник, дел од присутните малолетници скандирале, а дел биле во првите ...

Слобода за осудените и оставки од Јанкулоска, судијата и обвинителката

Deutsche Welle - 11.07.2014

Ова се барањата кои на денешните протести во Скопје ги изнесоа демонстрантите кои се незадоволни од пресудата за петкратното убиство кај Смилковско езеро.

Почнаа протестите во Скопје под силно полициско обезбедување

24 Вести - 11.07.2014

Почнаа протестите во Скопје по пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско езеро. Бројни полициски единици се распоредени во центарот на градот. Преку социјалните мрежи за денеска е закажан ...

Не се одржаа најавените контрапротести пред Владата

24 Вести - 11.07.2014

Контрапротестите закажани на социјалните мрежи пред зградата на Владата воопшто не се одржаа. Иако беа најавени во 14 часот, протестот со мото „Македонија на Македонците“ не се случи, а пред Владата ...

Мирни, но со провокации денешните протести во Скопје

24 Вести - 11.07.2014

Ослободување на осудените, оставка од Јанкуловска и Гешковска – ова се барањата кои ги испорачаа демонстрантите на денешните протести во Скопје по епилогот од судскиот процес за петкратното убиство ...

Барањата на Ахмети за „Монструм“ неприфатливи

24 Вести - 11.07.2014

Никола Груевски му одговори на коалицискиот партнер Ахмети – барањето на ДУИ за враќање на просецот „Монструм“ од почеток со меѓународен мониторинг е непознато и непредвидено во македонскиот правен ...

Мирно заврши протестот поради пресудите од Монструм

Р.С.Европа - 11.07.2014

Заврши протестот кој денеска се одвиваше во знак на незадоволство поради пресудите од случајот Монструм. Некои од редарите на протестот дадоа изјава во која повикуваат на мирно решавање на сите ...

Протести поради „Монструм“ организирани и мирни

Р.С.Европа - 11.07.2014

За разлика од минатата недела, денешните протести беа мирни и беше забележливо дека има редари кои се грижеа да не дојде до поголеми инциденти. По нешто повеќе од час протестирање демонстрантите на ...

Учесниците во протестот за Монструм се повлекуваат

Вест - 11.07.2014

Голем дел од толпата што протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

Скопје се подготвува за немири, се преповторуваат апелите за ненасилни протести

МКД - 11.07.2014

Полицијата од утрово почна да си ја врши работата. Големи полициски сили веќе се распоредени во околината на Владата и на ТЦ Мавровка. Нема организатор на протестите, никој официјално не пријавил ...

Методи Хаџи Јанев, професор и војник: Во Македонија има верски радикализам, но не сме во црвената зона

Inbox7 - 11.07.2014

Во РМ дефинитивно постои верски екстремизам, радикалните структури можат да ја искористат ваквата ситуација, вели во интервју за Инбокс 7, Методи Хаџи Јанев универзитетски професор по предметот Воена ...

Протести и контрапротести во Скопје?

Утрински - 11.07.2014

Во централното подрачје на Скопје распоредени се бројни полициски единици. И за денеска преку социјалните мрежи се најавува протест по пресудите во случајот „Монструм“.

Неколку илјади демонстранти излегоа на протести во Скопје

Телма - 11.07.2014

Повеќе илјади демонстранти излегоа во Скопје на протести поради пресудите во процесот „Монструм“. Во моментов демонстрантите се собрани на булеварот помеѓу Битпазар и ТЦ „Мавровка“, каде јаки ...

Почна протестот - тензично, но мирно

Утрински - 11.07.2014

Во тензична и напната атмосфера и под силно полициско обезбедување почнаа протестите на поголема група Албанци против пресудите во случајот "Монструм".

ФОТО: Протестите напрегнати, но мирни

Утрински - 11.07.2014

Само помала група се обиде со фрлање камења кон полицајците да предизвика инцидент, но подоцна и тие се повлекоа Во напната атмосфера, под силно полициско обезбедување, но без инциденти помина ...

Груевски и Ахмети во четири очи за „Монструм“

Дневник - 11.07.2014

Барањето за странска експертиза во предметот е малку избрзана. ОБСЕ веќе имаше свои набљудувачи уште од почетокот на судењето и нема зошто Владата или партиите да се мешаат во судски предмети, вели ...

ФОТО + ВИДЕО: Ништо од контрапротестите пред Влада

А1 On - 11.07.2014

Нема протести пред Владата. Иако преку социјалните мрежи, за денеска во 14 часот, беа најавувани контрапротести против демонстрациите на незадоволните со пресудите за „Монструм“, во закажаното време ...

[Во живо] Протести на Бит пазар за пресудите во „Монструм“

Радио МОФ - 11.07.2014

Следете ги на Радио МОФ најновите информации за сите случувања за тековните протести поради пресудите за случајот „Монструм“ 14: 30 И покрај тензичната атмосфера и бројните предупредувања, протестите ...

Семејствата на осудените во „Монструм“ бараат оставка од Јанкулоска

Фокус - 11.07.2014

Ослободување, но и обештетување на осудените за петкратното убиство на Смилковското езеро побараа нивните семејства на денешните протести. Семејствата на првостепено осудените во случајот „Монструм“ ...

Протестите завршија, демонстрантите се повлекуваат

Фокус - 11.07.2014

Луѓето што се залагаа за изразување на протестот и испорачување на барањата на мирен начин очигледно ги задржаа под контрола оние што заговараа радикализација.

Мирно завршија денешните протести во Скопје

Алфа - 11.07.2014

Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир.

Учесниците во протестот се повлекуваат

Идивиди - 11.07.2014

Скопје, 11 јули 2014 (МИА) - Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се ...

Протестите завршија, демонстрантите се повлекоа

Кајгана - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа помирно откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа. Неколкуте илјади демонстранти го започнаа протестот ...

ВИДЕО: Протестот заврши, демонстрантите фрлија неколку камења

А1 On - 11.07.2014

Протестот против пресудите за обвинетите во „Монструм“ заврши иако беше во тензична атмосфера. Демонстрантите овој пат не се судрија со полицијата и се повлекоа кон Чаир.

[Видео] Протести против пресудите за случајот „Монструм“

Радио МОФ - 11.07.2014

Завршија протестите против пресудите за случајот „Монструм“. И покрај тензичната атмосфера и бројните предупредувања, протестите поминаа без поголеми индиценти.

Мирни протести за „монструм“, траеа околу еден час и ги изјаловија очекувањата на радикалните подбуцнувачи

Алфа - 11.07.2014

И покрај силните најави, иницирани од радикалнирте подбуцнувачи, кои очигледно, не и сакаат добро на државата, денеска се оддржаа мирни протести за монструм.

(ФОТО) Протестот е завршен, демонстрантите се разотидоа!

Фактор - 11.07.2014

Денешниот протест против незадоволителната одлука од случајот „Монструм“ е завршен и протестантите се разотидоа од ...

ГАЛЕРИЈА Политичарите рекоа мирен протест, така и бидна

+инфо - 11.07.2014

Поранешниот пратеник во македонското Собрание Хисни Шаќири, но и градоначалникот на Струга Зијадин Села, беа меѓу граѓаните кои денеска мирно протестираа по главната улица кај Бит Пазар кои бараа ...

Не се одржаа најавените контрапротести пред Владата

+инфо - 11.07.2014

Контрапротестите закажани на социјалните мрежи пред зградата на Владата воопшто не се одржаа. Иако беа најавени во 14 часот, под мотото „Македонија на Македонците“ до такво нешто не дојде, а пред ...

Контрапротестантите се воздржаа, не излегоа на најавениот протест!

Фактор - 11.07.2014

Најавениот контра-протест на социјалните мрежи кој беше закажан за во истиот термин како и протестите не се одржа. Контрапротестантите останаа воздржани и ги послушаа апелите на надлежните да не ...

Пред протестите – полиција на секој чекор

МК News - 11.07.2014

Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“. Од полицијата велат дека максимално се подготвени за ...

Затворени продавници, Основниот суд порано заврши со работа – Скопје пред протести

МК News - 11.07.2014

Основниот суд Скопје 2 денеска порано заврши со работа. Судската зграда почна да се празни поради најавените протести кои деновиве се организираа преку социјалните мрежи, а кои според најавеното ...

ФОТО: Демонстрантите се приближија до Мавровка

Либертас - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираат незадоволни од пресудите за случајот Монструм, се приближија до Мавровка, каде што ги чека полицијата. За разлика од минатиот пат, овој пат на протестите има редари ...

По барање на Зијадин Села демонстрантите седнаа на земја пред ТЦ Мавровла

Локално - 11.07.2014

Маса од неколку илјади луѓе стигна на Битпазар.Неколку мина од нив носат слика од премиерот Никола Груески, веат албански знамиња и извикуваат УЧК. . За разлика од минатиот пат, овој пат на ...

(ОБНОВЕНО) ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Фотографии од протестите

Либертас - 11.07.2014

Порталот Алмакос, како и индивидуални фејсбук корисници објавија фотографии од атмосферата на протестите: Фото + видео: Алмакос, ...

Семејствата на осудените во „Монструм“ побараа ослободување и оставка од Јанкуловска

Локално - 11.07.2014

Семејствата на осудените во случајот „Монструм“ на денешниот протест на побараа нивно ослободување и обештетување,но и оставка од министерката Јанкуловска.

Учесниците во протестот се повлекуваат

Сител - 11.07.2014

Голем дел од толпата што денеска протестира за случајот „Монструм“ почна да се повлекува кон Чаир. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

МВР ја употреби техниката-беспилотно летало над Бит Пазар

Локално - 11.07.2014

Беспилотно летало леташе над Бит Пазар за време на протестите на незадоволните од доживодните казни затвор кои ги добија обвинетите во случајот „Монструм“- јавува ...

Демонстрантите и полицајците се повлекуваат – протестите завршија без инциденти

МК News - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

ФОТО: Беспилотно летало над Бит Пазар!

Сител - 11.07.2014

Беспилотно летало леташе над Бит Пазар за време на протестите на незадоволните од доживодните казни затвор кои ги добија обвинетите во случајот „Монструм“, јавува ...

Безпилотно летало на небото над Бит Пазар (ФОТО)

МК News - 11.07.2014

Беспилотно летало на небото над Бит Пазар за време на протестите на Албанците за пресудата за случајот Монструм. Осомничените беа осудени на доживотна казна за убиство на пет лица кај Смилковско ...

Барањата на Ахмети за „Монструм“ неприфатливи

Локално - 11.07.2014

Никола Груевски му одговори на коалицискиот партнер Ахмети – барањето на ДУИ за враќање на просецот „Монструм“ од почеток со меѓународен мониторинг е непознато и непредвидено во македонскиот правен ...

Дуќаните под клуч, Чаир се подготвува за протестите

Бриф - 11.07.2014

Поголем број дуќанџии во населбата Чаир утрово најавија дека ќе ги затворат продавниците. Исто така, протестите го пореметија и работното време на Поштата, бидејќи наместо до 20 часот, поради ...

Организаторот ги повика демонстрантите да се разотидат

Бриф - 11.07.2014

Организаторот на протестот ги повика демонстрантите кои протестираат за „Монструм“ да се повлечат, затоа што е исполнета целта да се искаже незадоволството.

Заврши протестот за „Монструм“ без големи инциденти, на крајот тепачка меѓу демонстрантите

Бриф - 11.07.2014

Протестот против пресудите во случајот „Монструм“ заврши и демонстрантите се разотидоа од Бит Пазар. Имаше помали инциденти со фрлање на камења кон полицијата, а беше удрен и снимателот на Телма.

Откажан контрапротестот, мирно пред Владата

Бриф - 11.07.2014

Нема протести пред Владата. Иако преку социјалните мрежи, за денеска во 14 часот, беа најавувани контрапротести против демонстрациите на незадоволните со пресудите за „Монструм“, во закажаното време ...

(ФОТО) Безпилотно летало на небото над Бит Пазар за време на протестот

Бриф - 11.07.2014

Безпилотно летало беше видено на небото над Бит Пазар за време на протестите за пресудата за случајот Монструм. извор: ...

Толпата што протестираше на Бит Пазар се разотиде

Точка - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираа на Бит Пазар се разотидоа. Протестот помина без поголеми инциденти, освен што во два-три наврати имаше туркање со полицијата и фрлање камења по неа.

Протест пред Влада не се случи

Точка - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот "Монструм", не се одржаа.

ПРОТЕСТИ: Немало организирано доаѓање од Приштина

Телеграф - 11.07.2014

Како што потврдуваат од МВР, на граница не е запрен влез за ниту еден патник кој влегувал во земјава ниту пак имало поголем проток на возила од вообичаено Спротивно на најавите и повиците за ...

Протестите завршија мирно, улиците отворени за сообраќај

Вистина.мк - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти кои беа контролирани со силен полициски ...

Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа

Тера - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм" поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

ГАЛЕРИЈА: Во Скопје врие полиција - МВР максимално подготвено

Press24 - 11.07.2014

Скопје се подготвува за најавените протести. Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“.

МВР максимално подготвено за најавените протести (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“. Од полицијата велат дека максимално се подготвени за ...

Чаир се подготвува за протестите - дуќаните под клуч

Press24 - 11.07.2014

Скопје се подготвува за најавените протести за „Монструм". Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град и се на готовс да се справат со најавените протести.

Дуќаните под клуч,Чаир се подготвува за протестите (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Поголем број дуќанџии во населбата Чаир утрово најавија дека ќе ги затворат продавниците. Исто така, протестите го пореметија и работното време на Поштата, бидејќи наместо до 20 часот, поради ...

Силно полициско обезбедување во Скопје

Фама - 11.07.2014

Полициски единици од целата држава се распоредени во Скопје во пресрет на најавените протести за случајот „Монструм“. Денешниот протест, најавен преку социјалните мрежи, треба да започне по ...

Скопје со силно полициско обезбедување се подготвува за најавените протести и контрапротести

Популарно - 11.07.2014

Полициски единици од целата држава се распоредени во Скопје како безбедноста мерка за најавените протести за случајот „Монструм“. Според најавите, протестот треба да почне по пладневната молитва.

Контрапротестите откажани

БезПардон - 11.07.2014

Нема протести пред Владата. Иако преку социјалните мрежи, за денеска во 14 часот, беа најавувани контрапротести против демонстрациите на незадоволните со пресудите за „Монструм“, во закажаното време ...

Организаторот ги повика демонстрантите да се разотидат

Република - 11.07.2014

Организаторот на протестот ги повика демонстрантите кои протестираат за „Монструм“ да се повлечат. Според нивните кажувања, целта им била да го искажат свеото незадоволство.

ГАЛЕРИЈА Илјадници демонстранти на протестот кај Битпазар - полицијата држи се под контрола

Sky - 11.07.2014

Десетици илјади демонстранти се насобраа на големите протести во Скопје, против одлуката за "Монструм". Ситуацијата е тензична. фото ...

ВИДЕО: Еве што се случува пред Влада во моментов

Sky - 11.07.2014

Иако преку социјалните мрежи, за денеска, беа најавувани контрапротести на демонстрациите против пресудата за Монструм, пред Влада нема никој, освен полицајци и новинари.

Демонстрантите се степаа меѓусебе, се направија лом

Република - 11.07.2014

Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една мала група, околу педесетина од нив, уште не се разотиде.

ВИДЕО: Нема мрдање пред македонската полиција - погледнете како ги блокираа демонстрантите пред Мавровка

Press24 - 11.07.2014

Полициските сили ги пречекаа и ги блокираа демонстрантите кај трговскиот комплекс Мавровка. Полицијата успеа да ги спречи демонстрантите з да се упатат кон Судот, каде сакаа да го продолжат протестот ...

Протестот завршува мирно, без поголеми инциденти

Република - 11.07.2014

Полицијата почнува да се повлекува, а протестот за пресудите за случајот „Монструм“ привршува, без поголеми инциденти во Скопје. Според проценки, меѓу 3.000 и 5.000 демонстранти од албанска ...

Граѓаните одговорни - од контрапротестот пред Владата нема ништо

Press24 - 11.07.2014

Граѓаните се докажаа како разумни и одговорни. Иако на социјалните мрежи за денеска во 14 часот беа најавувани контрапротести против демонстрациите за пресудите во „МОнструм“, сепак никој не се ...

Безпилотно летало над Бит-пазар (фотовест)

Република - 11.07.2014

Беспилотно летало на небото над Бит-пазар за време на протестите на Албанците за пресудата за случајот „Монструм“. Осомничените беа осудени на доживотна казна за убиство на пет лица кај Смилковско ...

Протест пред Влада не се случи

Нетпрес - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, не се одржаа.

Толпата што протестираше на Бит Пазар се разотиде

Нетпрес - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираа на Бит Пазар се разотидоа. Протестот помина без поголеми инциденти, освен што во два-три наврати имаше туркање со полицијата и фрлање камења по неа.

Мала насилна група предизвика тепачка меѓу демонстрантите (фото)

Република - 11.07.2014

Во обидот да направат немири, група демонстранти предизвика меѓусебни физички пресметки. Иако организаторот на протестите за процесот „Монструм“ ги замоли демонстраните мирно да си заминат дома, една ...

Безпилотно летало на небото над Бит Пазар (ФОТО)

Скопје инфо - 11.07.2014

Беспилотно летало на небото над Бит Пазар за време на протестите на Албанците за пресудата за случајот Монструм. Осомничените беа осудени на доживотна казна за убиство на пет лица кај Смилковско ...

Беспилотно летало над Бит Пазар

Press24 - 11.07.2014

Беспилотно летало леташе над Бит Пазар за време на протестите на незадоволните од доживодните казни затвор кои ги добија обвинетите во случајот „Монструм“, јавува ...

Заврши протестот – демонстрантите мирно се разотидоа

За Се - 11.07.2014

Заврши протестот кој денеска се одвиваше во знак на незадоволство поради пресудите од случајот Монструм. Некои од редарите на протестот дадоа изјава во која повикуваат на мирно решавање на сите ...

БЕЗ ИНЦИДЕНТИ: Протестите привршуваат

Sky - 11.07.2014

Иако во тензична атмосфера, денешните протести против доживотните пресуди за „Монструм“ привршуваат мирно. Демонстрантите се разотидоа. Кон полицијата беа фрлени неколку камења.

Мирно и без поголеми инциденти: Завршува протестот против пресудите во „Монструм“

Press24 - 11.07.2014

Привршува протестот против пресудите за случајот „Монструм“, кој денеска помина без поголеми инциденти. Се повлекуваат и полицијата и демонстрантите. Според информациите на Република, на протести ...

Протестите завршија мирно, улиците отворени за сообраќај

Курир - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Денешниот протест почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар. Во период од околу час и половина двете ленти на булеварот ...

Видео од денешните протести на Бит-пазар

Република - 11.07.2014

Еве како изгледаа денешните протести на Албанците за случајот „Монструм“ низ објективот на камерите на „Република“. Republika ...

Протестите завршија мирно - улиците отворени за сообраќај

Press24 - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти за случајот Монструм.

МВР на ниво на задачата

Република - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

ВИДЕО: МВР на ниво на задачата

Курир - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Протестите за “Монструм“ завршија мирно – контрапротести не се одржаа

Популарно - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти за случајот Монструм.

ВИДЕО: МВР крајно професионално си ја заврши работата

Press24 - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

Полицијата на ниво на задачата, протестите завршија мирно

Скопје инфо - 11.07.2014

Денешните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

Протестите поминаа мирно, демонстрантите се повлекоа

Макфакс - 11.07.2014

Петочните протести поради пресудата во случајот „Монструм“ поминаа мирно и без инциденти, откако еден час по нивното започнување, демонстрантите се разотидоа.

Се најавува и контра- протест на Македонците утре од 14 часот

МКД Прес - 11.07.2014

По најавите за нов протест против пресудите за случајот Монструм, сега низ социјалните мрежи се шири повик за контра- протест утре во 14 часот. Според објавата, протестот би се одржал во петок ...

Нема најавено протести во Куманово

Kumanovo News - 11.07.2014

Протести за случајот „Монструм„, денеска ќе нема во Куманово. Од Секторот за внатрешни работи, информираат дека до нив нема никаква пријава за собирање или протестирање на граѓаните.

Силно полициско обезбедување во Скопје за протестот за случајот „Монструм“

Inpress - 11.07.2014

Скопје, 11. јули 2014 (ИНПРЕС) Бројни полициски единици се распоредени во Скопје. Денес е големиот протест по пресудите за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.

Демонстрантите стина до Мавровка и седнаа на земја, протестите мирни

Денешен - 11.07.2014

Демонстрантите дојдоа до Мавровка каде беа пречекани од полициски кордон. За разлика од минатиот пат, овој пат на протестите има редари кои не дозволуваат ситуацијата да ескалира.

Без инцидентите заврши протестот за случајот „Монструм“

Lider - 11.07.2014

Без инциденти заврши денешниот протест за случајот „Монтрум“ кај Бит пазар, а сообраќајот е нормализиран. Протестот почна откако учесниците од Јајапашината џамија се упатија кон Битпазар.

Протестите пред Влада не се одржаа

Денешен - 11.07.2014

Контрапротестите пред Владата, кои беа најавени во исто време со протестите кои се одржуваат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, не се одржаа.

Видео: МВР професионално си ја заврши задачата

Денешен - 11.07.2014

Министерството за внатрешни работи уште еднаш се покажа на ниво на задачата и покрај провокациите на дел од демонстрантите кои и денес протестираа за случајот „Монструм“.

ФОТО: Полицајците максимално се подготвени за престојните протести во Скопје

Maxim - 11.07.2014

Скопје се подготвува за највените протести. Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град за да се справат со најавените протести против пресудите во случајот „Монструм“.

Затворени продавници, скратено работно време - скопски Чаир се подготвува за протестите

Maxim - 11.07.2014

Скопје се подготвува за најавените протести за „Монструм". Полицајци од цела Македонија утрово пристигнаа во главниот град и се на готовс да се справат со најавените протести.

Зијадин Села ги предводи протестите, протестантите седнаа на земја

Falanga - 11.07.2014

Демонстрантите кои протестираат незадоволни од пресудите за случајот Монструм, се приближија до Мавровка, каде што ги чека полицијата.. Протестантите во моментов се на Битпазар се околу 3. 000.

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар

Maxim - 11.07.2014

Мирно и без нереди заврши протестот кај Бит-пазар. Ве период од околу час и половина двете ленти на булеварот пред Бит-пазар беа исполнети со демонстранти за случајот Монструм.

Барањата на Ахмети за „Монструм“ неприфатливи за Груевски

Falanga - 11.07.2014

Груевски порачува дека во случајот не смее и не може да има некакво политичко влијание.. Никола Груевски му одговори на коалицискиот партнер Ахмети – барањето на ДУИ за враќање на просецот „Монструм“ ...

Протести на албанската дијаспора во Њујорк по пресудите за „Монструм“

24 Вести - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

Неизвесност пред утрешните протести, можни се и ескалации

24 Вести - 10.07.2014

Неизвесност и исчекување пред можните протести за доживотните пресуди изречени за случајот Монструм и контрапротести, и двата најавени на социјалните мрежи за утре.

Насилство на протести нема да се дозволи, порака од претседателот и премиерот, ЕУ загрижена

24 Вести - 10.07.2014

Протестите се демократско право, но институциите нема да дозволат каков било обид за насилство од било која страна, порачаа во одвоени изјави претседателот Иванов и премиерот Никола Груевски во ...

Во понеделник нови протести на албанската дијаспора во Њујорк

Нова ТВ - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за во понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

Албанската дијаспора за „Монструм“ демонстрира и во Њујорк

МКД - 10.07.2014

Вчера во Њујорк албанската дијаспора организираше протести против пресудите во случајот Монструм, а за во понеделник закажани се сеалбански протести пред здрагата на Обединетите нации на кои ќе се ...

Кому ли му одговара тензијата што се пумпа последниве недели? Сигурно не на Македонците и на Албанците!

МКД - 10.07.2014

Никој не се откажува. А никој и не знае кој треба да се откаже. Сè се пумпа по социјалните мрежи – фан-група, повик, кога и каде и... Политичките партии велат ние не сме, ИВЗ за првпат се огради, ...

Преку социјалните мрежи најави за протести и контрапротести

Телма - 10.07.2014

Како одговор на демонстрациите против пресудите во случајот Монструм, на социјалните мрежи за утре се појавија повици за организирање на контрапротести пред владата на Република Македонија.

Заднината е рушење на унитарноста на државата

Н.Македонија - 10.07.2014

На протестите се манифестира албански национализам, со скандирање и демонстрирање милитаризам, радикализам, величење на Ослободителната национална војска (УЧК), спомнување „голема Албанија“ и слично.

Котевски: Нема пријава до МВР дека утре ќе има протести

А1 On - 10.07.2014

Портпаролот на МВР, Иво Котевски вели дека за утре до полицијата нема пријавено протести ниту од поединиц ниту од некоја невладина организација која официјално би застанала зад организирањето на ...

Протести за „Монструм“ и пред зградата на ОН

+инфо - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржа масовни протести, а во понеделник се закажани сеалбански протести пред здрагата на Обединетите нации кои ќе побараат да се стопира како што велат со ...

Протестите против „Монструм“ стигнаа и до Њујорк

Фактор - 10.07.2014

Албанската дијаспора во САД вчера во Њујорк организираше протести за поддршка на македонските Албанци и нивниот револт против пресудата во случајот со петкратното убиство кај Смилковското Езеро.

Утрешен „Слободен печат“: Во исчекување на протестите за „Монструм“ - Сите повикуваат на мир, таман страв да те фати!

+инфо - 10.07.2014

- Во најновиот број на „Слободен печат“ читајте: - Во исчекување на денешните протести за „Монструм“ - Сите повикуваат на мир, таман страв да те фати! - Под притисок на МПЦ и јавноста Субрата Рој се ...

Уапсен демонстрант кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Локално - 10.07.2014

Уапсен демонстрант кој во саботата за време на протетстите против пресудата за случајот „Монструм“ во Тетово, му удри тупаница на полицаец, објави Радио Блета.

На фејсбук се најавува контра протест на Македонците во петок

МК News - 10.07.2014

Низ социјалните мрежи се шири повик за контрапротест во петок. Според објавата протестот би се одржал во петок (11.07.2014) пред Владата на Република Македонија.

Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец (ВИДЕО)

Вечер - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот "Монструм" му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Уапсен тепачот на полицијата во Тетово

Канал5 - 10.07.2014

Според неофицијални информации, полицијата го уапсила демонстрантот кој на протестите за пресудите во „Монструм“ удри полицаец со тупаница. Нападот се случил во саботата, на протестите кои се одржаа ...

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Либертас - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој нападна полицаец

Сител - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

ВИДЕО: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

МК News - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Протести на албанската дијаспора и во Њујорк

Локално - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

Заев се огласи за протестите по повод пресудата за „Монструм“

Канал5 - 10.07.2014

Лидерот на СДСМ на прес - конференција во Струмица со изјава за протестите предизвикани од пресудата за „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро.

Приведен демонстрантот кој нападна полицаец во Тетово

Сител - 10.07.2014

Десет луѓе кои се однесувале агресивно и нападнале полицајци на протестите во Тетово поврзани со случајот Монструм пред 4 дена ќе добијат кривични пријави.

На социјалните мрежи се организираат контрапротести против протестите за “Монструм”

Локално - 10.07.2014

Како одговор на демонстрациите против пресудите во случајот Монструм, на социјалните мрежи за утре се појавија повици за организирање на контрапротести пред владата на Република Македонија.

Слободен печат: Субрата Рој се откажал од црковното кај земјиште кај Љубаништа

Либертас - 10.07.2014

- Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Во исчекување на денешните протести за „Монструм„ – Сите повикуваат на мир, таман страв да те фати! - Под притисок на МПЦ и јавноста Субрата Рој се ...

Слободен печат: Субрата Рој се откажал од црковното земјиште кај Љубаништа

Локално - 10.07.2014

Наслови од утрешниот број на весникот Слободен печат: - Во исчекување на денешните протести за „Монструм„ – Сите повикуваат на мир, таман страв да те фати! - Под притисок на МПЦ и јавноста Субрата ...

Неизвесност пред утрешните протести, можни се и ескалации

Либертас - 10.07.2014

Неизвесност и исчекување пред можните протести за доживотните пресуди изречени за случајот Монструм и контрапротести, и двата најавени на социјалните мрежи за утре, пренесува 24 вести.

(ВИДЕО) Уапсен демонстрантот кој му удри бокс на полицаецот во Тетово

Бриф - 10.07.2014

На протестите за пресудите во случајот „Монструм“ во саботата во Тетово, еден од демонстрантите му удри бокс на полицаец. Според Радио Блета, демонстрантот е пронајден и ...

Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

Точка - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протестот за пресудите во случајот "Монструм" му удри тупаница на еден од полицајците.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

Нетпрес - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој нокаутираше полицаец во Тетово

Press24 - 10.07.2014

Според неофицијални информации кои ги јавува Нетпрес , полицијата го уапсила демонстрантот кој на протестите за пресудите во „Монструм“ удри полицаец со тупаница.

ВИДЕО: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Курир - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Уапсен демонстрантот кој удри полицаец во Тетово (Видео)

Фама - 10.07.2014

Уапсен е демонстрантот кој во саботата за време на протестите против пресудата за случајот „Монструм“ во Тетово му удри тупаница на полицаец, објави Радио Блета.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

БезПардон - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците.

Протести за „Монструм“ и пред зградата на ОН

БезПардон - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржа масовни протести, а во понеделник се закажани сеалбански протести пред здрагата на Обединетите нации кои ќе побараат да се стопира како што велат со ...

Видео: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец

За Се - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протестот за пресудите во случајот “Монструм” му удри тупаница на еден од полицајците.

ВИДЕО: Уапсен демонстрантот кој му удри тупаница на полицаец во Тетово

Sky - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес.

Македонија за утре забрани влез од Косово?!

БезПардон - 10.07.2014

Македонија одлучи да забрани влез на луѓе од Косово во Македонија утре кога се најавени протести за случајот Монструм, јави Алсат М. Полицијата се уште не ја потврдила веста, но Алсат-М од нивни ...

Најавени паралелни протести на Албанците и Македонците

Balkan Insight - 10.07.2014

Полицијата се наоѓа во состојба на готовност, откако и албански и македонски активисти повикаа на протести во петок, по минатонеделните немири предизвикани поради пресудите во случајот “Монструм“.

Уапсен „боксерот“ што го нападна полицаецот во Тетово (Видео)

Република - 10.07.2014

Според неофицијални информации, уапсен е демонстрантот што за време на протестот за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, објави Нетпрес .

Албанската дијаспора со протести во Њујорк поради пресудата во „Монструм“

Таратур - 10.07.2014

Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржала протести, а за понеделник се закажани сеалбански протести пред зградата на Обединетите нации, објави порталот ИНА.

(ВИДЕО) „Монструм“ протести – Кое е лицето што прво удри по полицијата, после по демонстрантите?

БезПардон - 10.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Протести и контрапротести за “Монструм“: ДУИ и ДПА со апел за мирни протести без ескалации

Популарно - 10.07.2014

Преку социјалните мрежи се организираат протести и контрапротести најавени за утрешниот ден (петок) за одлуката во судскиот случај “Монструм“, што дополнително ја зголемува тензијата меѓу граѓаните.

Видео: Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Денешен - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

Уапсен тетовскиот демонстрант кој му удри тупаница на полицаец

Lider - 10.07.2014

Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри тупаница на еден од полицајците, пренесува НетПрес.

(ВИДЕО) Уапсен демонстрантот кој му удри бокс на полицаец

Falanga - 10.07.2014

Инцидентот се случил на протестите кои во саботата се одржаа во Тетово.. Според неофицијални информации уапсен е демонстрантот кој за време на протест за пресудите во случајот „Монструм“ му удри ...

Протести за „Монструм“ и пред зградата на ОН

Falanga - 10.07.2014

Организаторите истакна дека овој протест е организиран од американските Албанци кои да се спротивстават на шестмината доживотно казнети Албанци. Албанската дијаспора вчера во Њујорк одржа масовни ...

Македонија забрани влез на пејачи и луѓе од Косово за утрешните протести?!

Falanga - 10.07.2014

Таквата одлука била донесена по учеството на косовскиот пејач Лаби, на минатонеделните протести во Скопје.. Македонија одлучи да забрани влез на луѓе од Косово во Македонија утре кога се најавени ...

Протести во Куманово против пресудата за Монструм

24 Вести - 09.07.2014

УЧК, Голема Албанија, Јанкуловска терорист, оваа држава е монструм, извикуваа незадоволни граѓани во Куманово кои излегоа на протести незадоволни од доживотните казни затвор изречени за петкратното ...

Радикалите тријат раце поради „Монструм“

Р.С.Европа - 09.07.2014

Експертите за безбедност почочуваат дека секогаш во вакви ситуации радикалните структури се обидуваат да ја искористат состојбата за промовирање на нивните цели.

Протести во Куманово- толпата се движи кон судот

Нова ТВ - 09.07.2014

Низ центарот на Куманово продефилираа незадоволни граѓани од изречените доживотни казни за случајот наречен „Монструм“. Поворката како што е најавено треба да завршат пред зградата на Основниот суд ...

Протести во Куманово против пресудата за Монструм

Р.С.Европа - 09.07.2014

Неколку стотици претежно млади лица мирно протестираа во Куманово против судската одлука за случајот Монструм. Учесниците носеа албански знамиња и извикуваа ,„Стоп за монтираните процеси“, „УЧК“, ...

Стотици млади луѓе на протест во Куманово против пресудата за „Монструм“

Нова ТВ - 09.07.2014

Со пароли и извици „Стоп за монтираните процеси“, „УЧК“, „Голема Албанија“, и „Илирида“ стотици млади лица мирно протестираа во Куманово против судската одлука за случајот Монструм.

Во Куманово мирен протест за "Монструм"

Вест - 09.07.2014

Мирно и без инциденти помина протестот на Албанците во Куманово, кои го искажаа нивниот револт против пресудите во случајот "Монструм". Протестот започна пред зградата на поранешен ЗИК, а колоната ...

Груевски и Ахмети ќе не бранат со водени топови

Inbox7 - 09.07.2014

Лесно е да ја пуштиш полицијата да потопи (или да потепа) половина демонстранти, но тешко е да ја одржиш довербата кај народот. Лесно е да кренеш камен и да уништиш зграда, живот, да запалиш ...

Неколку Стотици албанци протестираа во Куманово

Телма - 09.07.2014

Стотици демонстранти денеска се собраа во Куманово пред зградата на поранешен „ЗИК“ каде што се наоѓаат гимназиските паралелки на албански наставен јазик, за да протестираат против пресудата во ...

Mирен протест за „Монструм“ во Куманово

Утрински - 09.07.2014

Половина час траеја мирните протести кои денеска се одржаа во Куманово. Неколкуте стотици Албанци, солидарни со оние кои протестираат по пресудата за случајот „Монструм“, денеска протестираа пред ...

Протести во Куманово против пресудата за Монструм

МКД - 09.07.2014

УЧК, Голема Албанија, Јанкуловска терорист, Оваа држава е монструм... извикуваа незадоволни граѓани во Куманово кои попладнево демонстрираа против пресудите изречени за петкратното убиство кај ...

Протести за „Монструм“ денеска во Куманово

А1 On - 09.07.2014

Денеска во Куманово во 13:30 часот ќе се одржи протест на граѓани против пресудата за случајот „Монструм“, јавуваат локалните медиуми. Протестот ќе започне пред зградата на ЗИК, а потоа граѓаните ќе ...

Протести во Тирана поради „Монструм“

Кајгана - 09.07.2014

Во Тирана вчера попладне група млади лица протестираше против судскиот процес „Монструм“ во Скопје и притоа побара од македонските власти пресудата да биде со аргументи.

ВИДЕО: Протест поради „Монструм“ во Куманово

А1 On - 09.07.2014

Стотици демонстранти денеска се собраа пред зградата на ЗИК во Куманово, каде одржаа мирен протест, изразувајќи го незадоволството од пресудата за случајот „Монструм“.

Осуда за вчерашното палење на македонското знаме во Приштина

Алфа - 09.07.2014

Oстри рекации на осуда стигнуваат од сите страни по вчерашното палење на македонското знаме во Приштина. Прва тоа го осуди претседателката на Косово, а денеска и министерката Јанкуловска која ...

Протести против пресудата за „Монструм“ во Куманово

Алсат-М - 09.07.2014

Околу 500 Албанци од Куманово им се приклучија на сеалбанските протести против доживотните пресуди за случајот „Монструм“. „Стоп на монтираните процеси“ беше главната парола на демонстрантите, кои со ...

ПРО&КОНТРА: Протести за пресудата во „Монструм“ или за социјален револт?

Фактор - 09.07.2014

Судската пресуда за случајот „Монструм“ предизвика протести и немири во Македонија . Но, што навистинас стои зад овој револт – неверување во исправноста на една судска одлука или сепак причините се ...

Денеска протести и во Куманово

+инфо - 09.07.2014

Во Куманово за денес со почеток во 13 часот се најавени протести за пресудите во случајот „Монструм”. Според локалните медиуми, протестите ќе започнат пред зградата на поранешната дирекција на ЗИК ...

ФОТО Протест во Куманово

+инфо - 09.07.2014

Петстотини граѓани на Куманово денеска одржаа мирен протест и побараа пресудите за случајот „Монструм“ веднаш да бидат поништени. Ова е втор протест во Куманово во изминативе седум дена, откако беше ...

(ФОТО) Во петок контра протести: „Македонија на македонците“ против „Скопје е срцето на Албанија“

Фактор - 09.07.2014

Откако албанците повикаа на масовен протест во петок на 11 јули во знак на револт од незадоволството и пресудата во случајот „Монструм“ на социјалните мрежи почнаа да кружат информации за контра ...

Најва за протести и контра-протест за случајот „Монструм“ во петок

Локално - 09.07.2014

Протести и контра -протетси се очекуваат во петок, по најавата дека Албанците од Македонија и дијаспората масовно ќе протестираат во знак на револт од пресудата за случајот Монструм , пишува Алмакос.

Монструозно е ама изборот е наш!

Локално - 09.07.2014

Монструозно! Можете да ја гледате сликата дека се што е албанско се мобилизира против пресудата за процесот Монструм, и Приштина и Тирана и Истанбул и Брисел и САД, а можете и да ги погледнете ...

ФОТО: Почна протестот против пресудите за „Монструм“ во Куманово

Либертас - 09.07.2014

Почна најавениот протест против доживотните судски пресуди за случајот „Монструм“ во Куманово. Според предвиденото протестот треба да заврши пред зградата на Основниот суд во ...

(ФОТО)Мирен протест во Куманово,се бараше поништување на пресудите „Монструм“

Локално - 09.07.2014

Околу петстотини граѓани на Куманово денеска одржаа мирен протест и побараа пресудите за случајот „Монструм“ веднаш да бидат поништени. Ова е втор протест во Куманово во изминативе седум дена, откако ...

Протести за случајот „Монструм“ во Куманово

МК News - 09.07.2014

Петстотини граѓани на Куманово одржаа мирен протест и побараа пресудите за случајот „Монструм“ веднаш да бидат поништени. Ова е втор протест во Куманово во изминативе седум дена, откако беше донесена ...

Во Куманово мирен протест за случајот „Монструм“

Канал5 - 09.07.2014

Неколку стотици претежно млади лица во 13 часот и 30 минути од пред зградата на поранешен „ЗИК“, сегашни простории на гимназијата „Сами Фрашеро“ во Куманово го почнаа мирниот протест во врска со ...

ВИДЕО: Протест во Кумановo против судската одлука за случајот „Монструм“

Локално - 09.07.2014

Стотици граѓани од Куманово, денеска преку мирен протест го искажаа револтот за пресудата на шестмината обвинети за доживотен затвор во случајот „Монструм“. Во видеото, погледнете дел од атмосферата.

(ФОТО) Почна протестот против пресудите за „Монструм“ во Куманово

Бриф - 09.07.2014

Пред малку почна најавениот протест против доживотните судски пресуди за случајот „Монструм“ во Куманово. Според предвиденото, протестот треба да заврши пред зградата на Основниот суд во ...

Протести против пресудите од "Монструм" во Куманово

Точка - 09.07.2014

Започнаа најавените протести во Куманово. Толпа граѓани излезе на протест за да ја искаже незадоволноста од пресудите во случајот „Монструм“. Како што е најавено протестите треба да завршат пред ...

ПРОТЕСТИ: Стотина лица денеска демонстрираа низ Куманово

Телеграф - 09.07.2014

Куманово е последен од низата градови каде што беа одржани протести во изминативе денови Денеска во Куманово се одржаа мирни протести со околу 100 граѓани кои протестираат против пресудата за ...

(ФОТО) Неколку стотици млади протестираа во Куманово за „Монструм“

Бриф - 09.07.2014

Неколку стотици претежно млади лица во 13 часот и 30 минути од пред зградата на поранешен „ЗИК“, сегашни простории на гимназијата „Сами Фрашеро“ во Куманово го почнаа мирниот протест во врска со ...

Најва за протести и контра-протест за случајот „Монструм“ во петок

БезПардон - 09.07.2014

Протести и контра -протетси се очекуваат во петок, по најавата дека Албанците од Македонија и дијаспората масовно ќе протестираат во знак на револт од пресудата за случајот Монструм , пишува Алмакос.

Во Куманово за денес се најавени протести поради случајот ”Монструм”

Кумановски м. - 09.07.2014

Во Куманово за денес со почеток во 13 часот, најавени се протести на група граѓани поради пресудите во случајот ”Монструм”. Неофицијално, протестите ќе започнат пред зградата на бившата дирекција на ...

Во петок протести и контра-протести за „Монструм“?

Фама - 09.07.2014

По најавата дека во петок Албанците масовно ќе протестираат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, на Фејсбук се шири информацијата и за организирање на контра-протести, пишува ...

Најавени протести и контра-протести за “Монструм“: Кој се обидува да ја искористи ситуацијата?

Популарно - 09.07.2014

Откако Албанците најавија дека овој петок масовно ќе протестираат во знак на револт од пресудата за случајот „Монструм“, на социјалните мрежи се појави информација за организирање на контра-протести, ...

Протести за "Монструм"

Sky - 09.07.2014

Денеска во Куманово во 13:30 часот ќе се одржи протест на граѓани против пресудата за случајот „Монструм“, јавуваат локалните медиуми. Протестот ќе започне пред зградата на ЗИК, а потоа граѓаните ќе ...

Протести во Тирана поради „Монструм“

Хајд Парк - 09.07.2014

Во Тирана во вторникот попладне група млади лица протестираше против судскиот процес „Монструм“ во Скопје и притоа побара од македонските власти пресудата да биде со аргументи.

Протести против "Монструм" и во Куманово

Канал 77 - 09.07.2014

Почна најавениот протест против доживотните судски пресуди за случајот „Монструм“ во Кумановo, пренесува порталот Либертас. Според предвиденото протестот треба да заврши пред зградата на Основниот ...

ФОТО Почнаа протестите во Куманово - врие од демонстранти

Sky - 09.07.2014

Почна најавениот протест против доживотните судски пресуди за случајот „Монструм“ во Куманово, јави Либертас. Според предвиденото протестот треба да заврши пред зградата на Основниот суд во ...

Протести против пресудите од „Монструм“ во Куманово

Нетпрес - 09.07.2014

Започнаа најавените протести во Куманово. Толпа граѓани излезе на протест за да ја искаже незадоволноста од пресудите во случајот „Монструм“. Како што е најавено протестите треба да завршат пред ...

Мирни протести во Куманово – Албанците бараат слобода за обвинетите во Монструм (видео и галерија)

Кумановски м. - 09.07.2014

Со собирање на граѓаните – претежно млади Албанци пред СДУ “Наим Фрешери” во Куманово, денес со почеток во 14 часот, започнаа мирни протести по повод донесените пресуди во случајот ”Монструм”.

Протест во Куманово

БезПардон - 09.07.2014

Петстотини граѓани на Куманово денеска одржаа мирен протест и побараа пресудите за случајот „Монструм“ веднаш да бидат поништени. Ова е втор протест во Куманово во изминативе седум дена, откако беше ...

ФОТО: Протестите за „Монструм“ продолжија во Куманово

Press24 - 09.07.2014

Стотици демонстранти денеска во 14 часот се собраа пред зградата на ЗИК во Куманово и одржаа мирен протест против пресудата во „Монструм“. Протестите беа организирани на социјалната мрежа „Фејсбук“ и ...

Проетестите и правдата

Орбис - 09.07.2014

Епилогот на судскиот процес „Монструм“ предизвика големи полемики, низа коментари и не само во домашната туку и во странската јавност. Протестите пак беа само надополнување на се она што е поврзано ...

ВИДЕО од масовните демонстрации попладнево

Sky - 09.07.2014

Стотици демонстранти денеска се собраа пред зградата на ЗИК во Куманово, каде одржаа мирен протест, изразувајќи го незадоволството од пресудата за случајот „Монструм“.

ВО ПЕТОК КОНТРА ПРОТЕСТИ: „Македонија на македонците“ против „Скопје е срцето на Албанија“

NewTime - 09.07.2014

Откако албанците повикаа на масовен протест во петок на 11 јули во знак на револт од незадоволството и пресудата во случајот „Монструм“ на социјалните мрежи почнаа да кружат информации за контра ...

Протести во Куманово против пресудата за Монструм

Таратур - 09.07.2014

Околу 500 Албанци од Куманово им се приклучија на сеалбанските протести против доживотните пресуди за случајот „Монструм“. Под силно полициско обезбедување демонстрантите од пред кумановската ...

Протести во Тирана поради „Монструм“

Макфакс - 09.07.2014

Во Тирана во вторникот попладне група млади лица протестираше против судскиот процес „Монструм“ во Скопје и притоа побара од македонските власти пресудата да биде со аргументи.

Јанкулоска: МВР е подготвено да одговори на протестите

Макфакс - 09.07.2014

Министерството за внатрешни работи е професионално подготвено соодветно да одговори на протестите и да спречи евентуална ескалација, рече во среда министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ...

Протести за „Монструм„ и во Куманово

Kumanovo News - 09.07.2014

Денеска во Куманово ќе се одржи протест на граѓани против пресудата за случајот Монструм. Протестот ќе започне во 13.30 часот пред зградата на ЗИК, а потоа граѓаните ќе поминат по улицата Трета МУБ, ...

Протести за случајот „Монструм“ се одржаа во Куманово

Inpress - 09.07.2014

Куманово, 9. јули 2014 (ИНПРЕС) Почна најавениот протест против доживотните судски пресуди за случајот „Монструм“ во Куманово. Петстотини граѓани на Куманово одржаа мирен протест и побараа пресудите ...

Мирно помина протестот за „Монструм„

Kumanovo News - 09.07.2014

Мирно и без инциденти помина протестот на Албанците во Куманово, кои го искажаа својот револт против пресудите во случајот Монструм. Протестот започна пред зградата на поранешен ЗИК, а колоната ...

Во Куманово мирен протест за случајот „Монструм“

Lider - 09.07.2014

Неколку стотици претежно млади лица во 13 часот и 30 минути од пред зградата на поранешен „ЗИК“, сегашни простории на гимназијата „Сами Фрашеро“ во Куманово го почнаа мирниот протест во врска со ...

Најва за протести и контра-протест за случајот „Монструм“ во петок

Falanga - 09.07.2014

Како што пренесува Алмакос, на контра-протестите засега ќе учествуваат над 590 Македонци, а најавата се шири на Фејсбук.. Протести и контра -протетси се очекуваат во петок, по најавата дека Албанците ...

Повик за контрапротест во петок

Falanga - 09.07.2014

Во повикот се вели дека Македонците треба да изразат протест и да кажат дека не се кираџии во сопствената држава.. Низ социјалните мрежи се шири повик за контрапротест во петок.

Цинизам и Ментори?

Falanga - 09.07.2014

Пишува:Тодор Петров. Американскиот Стејт департмент и британската влада денес ги предупредија своите државјани за протестите во Македонија. Стејт департментот ги предупреди своите граѓани на протести ...

Протест во Куманово

Falanga - 09.07.2014

Ова е втор протест во Куманово во изминативе седум дена. Петстотини граѓани на Куманово денеска одржаа мирен протест и побараа пресудите за случајот „Монструм“ веднаш да бидат поништени.

„Монструм“ може да се прелее во сеопшт социјален отпор

Deutsche Welle - 08.07.2014

Туркањето на проблемите под тепих, ненаучените лекции од минатотото и наследството на институционалната неправда, е потенцијал за голем социјален отпор, предупредуваат аналитичарите.

Бериша: Протестите во Македонија се легитимна реакција

Нова ТВ - 08.07.2014

Поранешниот премиер во Албанија, Сали Бериша на својата фејсбук страница објави статус во кој протестите во Македонија ги оценува како легитимна реакција на растечката албанофонија во земјава.

Трајанов VS Нeзири : Дали има терористи во Македонија?

Нова ТВ - 08.07.2014

Екс министерот за внатрешни работи Павле Трајанов и новинарот Џелал Незири дебатираат за протестите за случајот Монструм, дали има уфрлени радикални групи од фундаменталисти на протестите .

Ветераните на УЧК се јавија: Ако треба, тука сме!

МКД - 08.07.2014

Ветераните на УЧК денеска соопштија дека се подготвени да им помогнат на нивните браќа во Македонија за репресијата која ја трпи албанскиот граѓанин во политички монтираниот случај „Монструм".

Протести во Тирана и Приштина поради пресудите во „Монструм“

Телма - 08.07.2014

Протести во знак на солидарност со осудените лица во Скопје во судскиот процес „Монструм“ се одржаа денеска во Тирана, Скадар и во други градови во Албанија, како и во Косово, во Приштина, ...

Владата на Kосово порачува ситуацијата со протестите да се реши со дијалог

Дневник - 08.07.2014

За протестите во Скопје и во уште неколку града низ земјата по повод пресудата за случајот „Монструм“ реагира и косовската влада, која соопшти дека со внимание ги следи последните случувања во ...

„Монструм“ може да се прелее во сеопшт социјален отпор

Идивиди - 08.07.2014

Туркањето на проблемите под тепих, ненаучените лекции од минатотото и наследството на институционалната неправда, е потенцијал за голем социјален отпор, предупредуваат аналитичарите.

Тајна средба за подбуцнување и креирање тензии Тајна средба за подбуцнување и креирање тензии

Алфа - 08.07.2014

Сака ли некој свесно да подбуцнува и предизвикува тензии за лични интереси и политички поени. По протестите против пресудите во случајот Монструм во дел од медиумите во земјава се присутни коментари, ...

Ветераните на УЧК најавија поддршка на протестите од случајот „Монструм“

+инфо - 08.07.2014

Ветераните на УЧК денеска преку писмено соопштение најавија дека се подготвени да им помогнат на нивните браќа во Македонија за репресијата која ја трпи албанскиот граѓанин во според нив, политички ...

И Сали Бериша ги поддржа протестите против пресудата за „Монструм“

+инфо - 08.07.2014

Поранешниот премиер во Албанија, Сали Бериша на својата фејсбук страница објави статус во кој протестите во Македонија ги оценува како легитимна реакција на растечката албанофобија во земјава.

За „Монструм“ се протестира од Берлин до Тирана

Фактор - 08.07.2014

Албанската дијаспора во Берлин организираше протести против пресудата за случајот „Монструм“ во Македонија, а протести се организираат и пред македонските амбасади во Тирана в петок и во Приштина ...

ДВ: „Монструм“ може да се прелее во сеопшт социјален отпор

Локално - 08.07.2014

Ако не се спроведат темелни реформи во судството и во други сфери и ако не се воспостави ефективна институционална функционалност, протестите за „Монструм“ може да бидат иницијална каписла за сеопшта ...

Владата на Kосово порачува ситуацијата со протестите да се реши со дијалог

МК News - 08.07.2014

За протестите во Скопје и во уште неколку града низ земјата по повод пресудата за случајот „Монструм“ реагира и косовската влада, која соопшти дека со внимание ги следи последните случувања во ...

„Монструм“ може да се прелее во сеопшт социјален отпор?!

Либертас - 08.07.2014

Ако не се спроведат темелни реформи во судството и во други сфери и ако не се воспостави ефективна институционална функционалност, протестите за „Монструм“ може да бидат иницијална каписла за сеопшта ...

САЛИ БЕРИША: Протестите во Македонија се оправдани

Телеграф - 08.07.2014

Тој бара меѓународните институции и пријателските земји да влијаат да престане албанофобијата во Македонија Поранешниот албански премиер Сали Бериша смета дека протестите во Македонија, кои се ...

Лондон и Вашингтон предупредуваат за Македонија

Тера - 08.07.2014

Американскиот Стејт департмент и британската влада ги предупредуваат своите државјани за протестите во Македонија. Стејт департментот ги предупредува своите граѓани на протести во Скопје, Дебар, ...

Протестите за случајот „Монструм“ - реакции и коментари

Окно - 08.07.2014

Ерол Ризаов Деновиве многумина не можат да се изначудат бидејќи со свои очи и уши на скопските улици виделе и чуле немири, пукотници, толпи и маршеви на повеќе илјади демонстранти, специјални оклопни ...

Ветераните на УЧК најавија поддршка на протестите од случајот „Монструм“

БезПардон - 08.07.2014

Ветераните на УЧК денеска преку писмено соопштение најавија дека се подготвени да им помогнат на нивните браќа во Македонија за репресијата која ја трпи албанскиот граѓанин во според нив, политички ...

Медиумите блиски до опозицијата индиректно ги поддржуваат протестите

Република - 08.07.2014

Медиумите кои важат за блиски до опозицијата со бомбастични наслови ги најавуваат протестите, а со тоа ги подгреваат меѓуетничките тензии. Додека сите останати во државата пробуваат на било кој начин ...

Се стравува протестите за „Монструм“ да не преминат во сеопшт социјален отпор

Inpress - 08.07.2014

Скопје, 8. јули 2014 (ИНПРЕС) Аналитичарите предупредуваат дека ако не се спроведат темелни реформи во судството и во други сфери и ако не се воспостави ефективна институционална функционалност, ...

Ветераните на УЧК најавија поддршка на протестите од случајот „Монструм“

Falanga - 08.07.2014

Проблемот, како што се наведува во Соопштението од ветераните на УЧК, кој се појави со процесот „Монструм“, се вели дека не е нов, туку дека датира уште од 1912 година од времето на Кралството Србија.

Сали Бериша ги поддржа протестите против пресудата за „Монструм“

Falanga - 08.07.2014

Тој ги повикува и меѓународните институции и пријателските земји да дадат помош со цел да се стави крај на „албанофобните пракси во Македонија“.. Поранешниот премиер во Албанија, Сали Бериша на ...

Уфлен провокатор на протестите?

24 Вести - 07.07.2014

Порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое се гледа истиот човек, најпрво како оди заедно со демонстрантите, на чело на колоната, а подоцна е снимен како е на страната ...

Стејт департментот и Британската амбасада со предупредувања до нивните граѓани

24 Вести - 07.07.2014

Стејт департментот ги предупредува своите граѓани на протести во Скопје, Дебар, Гостивар, Кичево, Куманово, Охрид, Струга и Тетово. „Би сакале да ги потсетиме граѓаните на САД дека дури и собири кои ...

Меѓуетничката поделеност и поскапувањето, најкоментирани

Р.С.Европа - 07.07.2014

Протестите за случајот „Монструм“, ја покажуваат длабоката поделеност на општеството по меѓуетничката линија. А поскапувањата се втората актуелна тема на нашата интернет страница.

Незадоволство и протести, народот како опозиција

Р.С.Европа - 07.07.2014

Протестите поради случајот Монструм не се само израз на незадоволство кон судскиот систем, туку и кон актуелната владејачка гарнитура, сметаат дел од аналитичарите.

Протестите поради Монструм - можна закана за безбедноста

Р.С.Европа - 07.07.2014

Продолжување на протестите мотивирани од судската пресуда за случајот Монструм и добивањето масовност може да ја влошат општата ситуација во Македонија.

Груевски: Демонстрантите спроведуваат туѓа агенда

Глас на Америка - 07.07.2014

Државата нема да дозволи протестите да ескалираат, изјави премиерот Никола Груевски „Државата нема да дозволи протестите да ескалираат до таква мера да ги загрозат интересите на граѓаните, или на ...

Пак протести! Никој не знае кој е организаторот

МКД - 07.07.2014

И за денеска во 14 часот се најавуваат протести во Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и Дебар. Повикот кој се шири по социјалните мрежи го објави порталот Алмакос.

И понеделнички најави за нови протести

Утрински - 07.07.2014

И за денеска во 14 часот повторно се најавуваат протести низ неколку градови во Македонија против пресудите во случајот „Монструм“. Повикот и овојпат се шири по социјалните, а протести се очекуваат ...

Мирно во Скопје, но судовите под посебно обезбедување

Утрински - 07.07.2014

И покрај одложувањето на протестот, сепак, судовите ја прекинаа работата уште пред 14 часот Протестот во Скопје денеска беше одложен, но напрегнатоста на Бит-пазар и во близина на судовите и понатаму ...

Британците и Американците ги предупредуваат своите граѓани за протестите во Македонија

МКД - 07.07.2014

Американскиот Стејт департмент и британската влада ги предупредуваат своите државјани за протестите во Македонија. Стејт департментот ги предупредува своите граѓани на протести во Скопје, Дебар, ...

Во Струга и градоначалникот Села излезе на протести против пресудата за „Монструм“

МКД - 07.07.2014

И денеска во Струга продолжија протестите против одлуката на судот во Скопје за случајот „Монструм". Граѓани со црвено–црни знамиња маршираа низ главната улица на градот извикувајќи „Сакаме правда", ...

Тезгаџиите стравуваат да не ги загубат муштериите

Н.Македонија - 07.07.2014

Дека тука нешто се случувало потсетуваа само неколку купчиња скршени стакла и два полициски автомобила што патролираа по главната улица Битпазарска. Но народот го немаше Скршени излози - последици од ...

Погледнете прво во својот двор

Н.Македонија - 07.07.2014

Кој ѝ дава право на Владата во Тирана да коментира судски процеси во Македонија и да дава инструкции како македонското МВР би требало да си ја работи својата работа.

Неуспешен повик за нови протести во Скопје

Алфа - 07.07.2014

И покрај повиците и најавите на социјаните мрежи, во Скопје денеска протести немаше. Полицијата сеуште го обезбедува судот кој превентивно беше затворен.

Протести во Струга за пресудата на „Монструм“

Алсат-М - 07.07.2014

И денеска во Струга продолжија протестите против одлуката на Судот во Скопје за случајот „Монструм“. Значителен број граѓани со црвено – црни знамиња маршираа низ главната улица на градот извикувајќи ...

(ВИДЕО) „Монструм“ протести – Кое е лицето што прво удри по полицијата, после по демонстрантите?

Фактор - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Мирни протести во Струга

+инфо - 07.07.2014

Неколку десетици стружани предводени од струшкиот градоначалник Зијадин Села денеска одржаа мирен протест против пресудата за случајот „Монструм“, објави Алмакос .

Најави за нови протести во повеќе градови?

МК News - 07.07.2014

Повици за протести повторно се шират низ социјалните мрежи, објавува порталот Almakos.com. Како што се наведува, протестите се закажани за 14 часот денеска во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар иво ...

Протести низ неколку градови во Македонија

Локално - 07.07.2014

Денеска во 14 часот се најавуваат протести низ неколку градови во Македонија, пишува порталот Алмакос. Повикот се шири на социјалните мрежи. Закажан е со почеток во 14 часот низ Скопје, Тетово, ...

Протестите за „Монструм“ продолжуваат секој ден во 14 часот во повеќе градови?!

Либертас - 07.07.2014

Протестите против доживотните пресуди во случајот „Монструм“ да продолжат и денеска и секој нареден ден во 14 часот, велат повиците на социјалните мрежи, пренесува Алмакос .

ВИДЕО: Уфрлен провокатор предизвикува инциденти, прво од кај демонстрантите, после од кај полицијата?!

Либертас - 07.07.2014

Порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое се гледа истиот човек, најпрво како оди заедно со демонстрантите, на чело на колоната, а подоцна е снимен како е на страната ...

Шест полицајци и тројца цивили повредени во протестите во Тетово - судот во Скопје ги откажа судењата

Канал5 - 07.07.2014

Основниот суд Скопје 1 по 13 часот ги откажа судењата по најавите за нови протести кои според досегашните информации не се одржаа. Од судот велат дека утринските судења редовно се одвивале, а ...

Полициски билтен за Тетово,повредени 6-мина полицајци и 3-ца граѓани

Локално - 07.07.2014

Шестмина полициски службеници и тројца граѓани се здобиле со повреди во нередите во неделата во попладневните часови во Тетово, одржани по повод пресудите во судскиот процес “Монструм”.

(ВИДЕО) Кој е сомнителниот човек кој ги предводи демонстрантите ,а потоа фрла со камења по нив?

Локално - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Не се одржаа најавените протести, полицијата беше спремна

Либертас - 07.07.2014

Со засилено полициско присуство пред скопските судови, но без демонстранти и инциденти помина денешниот ден во Скопје. Иако преку социјалните мрежи се најавуаа нови протести (секој ден во 14 часот), ...

Немаше протести во Скопје,во Гостивар се собраа стотина лица,во Струга десетици,а во Тетово никој

Локално - 07.07.2014

Со засилено полициско присуство пред скопските судови, но без демонстранти и инциденти помина денешниот ден во Скопје. Иако преку социјалните мрежи се најавуаа нови протести (секој ден во 14 часот), ...

ВИДЕО: Кој е човекот кој провоцира немири од страната на демонстрантите и полицијата?!

Сител - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Откажани протестите во неколку градови, албанците против насилниците!

Сител - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

Откажани протестите во Тетово и Скопје, Албанците против насилниците

МК News - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

Американскиот Стејт департмент ги предупредува своите државјани за протестите во Македонија

Либертас - 07.07.2014

Американскиот Стејт департмент ги предупредува своите државјани за протестите кои се случуваат во Македонија по пресудата за случајот „Монструм“. Во вчерашната објава на сајтот на Стејт департментот ...

Можни се насилства- САД ги предупреди своите граѓани за протестите во Македoнија

Локално - 07.07.2014

Американскиот Стејт департмент ги предупредува своите државјани за протестите кои се случуваат во Македонија по пресудата за случајот „Монструм“. Во вчерашната објава на сајтот на Стејт департментот ...

Петочните протести ја испразнија пластичарската улица

МРТ - 07.07.2014

Најфекфентната улица во Скопје која инаку е преполна со купувачи, денеска изгледаше зачудувачки празно. „Се намалува прометот, луѓе не идат, малку страв имаат, стресови имаат, поради тоа луѓето не ...

Груевски: Насилните протести не одат во корист ниту на албанците ниту на македонците

Сител - 07.07.2014

И покрај најавите за протест на социјалните мрежи, во главниот град денеска беше мирно. Но, полицијата остана будна во секој ќош во центарот на градот.

ПРОТЕСТИ: Во 14 часот во повеќе градови во земјава?

Телеграф - 07.07.2014

За денеска според порталот Almakos закажани се во Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар и во Струга Повици за протести повторно се шират низ социјалните мрежи, објавува порталот Almakos.com.

И денеска протести за „Монструм“ во 14 часот во повеќе градови?!

Бриф - 07.07.2014

Протестите против доживотните пресуди во случајот „Монструм“ ќе продолжат и денеска и секој нареден ден во 14 часот, објави порталот Алмакос повикувајќи се на повиците објавени на социјалните мрежи.

(ВИДЕО) Протести „Монструм“: Кој е човеков? Прво мава по полицијата, потоа по демонстрантите

Бриф - 07.07.2014

Порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое се гледа како еден човек, прво оди заедно со демонстрантите, на чело на колоната, а подоцна е снимен како стои од страната ...

НЕУСПЕШЕН ПОВИК: Во Скопје не се собраа демонстранти

Телеграф - 07.07.2014

Иако беа закажани за денеска за 14 часот во Скопје, не се одржаа протести за случајот „Монструм“ Иако најавени за 14 часот со збирно место пред трговскиот центар „Чаирачка“ во Скопје, денеска немаше ...

ПРОТЕСТИ: Стотина лица собрани во Гостивар, во Тетово никој

Телеграф - 07.07.2014

Во повикот што денеска се појави се апелира излегување на точно определени збирни места во повеќе градови во земјава До овој момент во Тетово нема одговор на повикот за протест за случајот „Монструм“ ...

Ем протестира, ем фрла камења кон демонстрантите

Точка - 07.07.2014

Порталот "Шпрехја" објави видео снимка од протестите за случајот "Монструм" на која се забележува една многу чудна ситуација. Порталот "Шпрехја" објави видео снимка од протестите за случајот ...

САД И БРИТАНИЈА: Ги предупредуваат своите граѓани за протестите во Македонија

Телеграф - 07.07.2014

Иако поголемиот дел од демонстрациите во Македонија се мирни, треба да бидете свестни дека дури и протестите најавени како мирни може да прераснат во конфронтирачки и евентуално да ескалираат во ...

Пак протести! Никој не знае кој е организаторот

Тера - 07.07.2014

И за денеска во 14 часот се најавуваат протести во Скопје, Тетово, Гостивар, Струга и Дебар. Повикот кој се шири по социјалните мрежи го објави порталот Алмакос.

Откажани протестите во Тетово и Скопје, Албанците против насилниците

Вистина.мк - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

ВИДЕО Полицијата се судри со демонстранти во Тетово

Sky - 07.07.2014

Преку снимката на порталот Порталб погледнете како изгледаше судирот на демонстрантите кои протестираа против доживотните казни во случајот „Монструм“ со полицијата која постави барикада пред ...

Протести во Дебар

Хајд Парк - 07.07.2014

Околу 200 млади дебарчани во неделата протестираа против одлуката на судот во Скопје за доживотен затвор на шестминатата од процесот „Монструм“. Протестот која не челото имаше албански знамиња се ...

Протестите за „Монструм“ продолжуваат секој ден во 14 часот во повеќе градови?!

Sky - 07.07.2014

Протестите против доживотните пресуди во случајот „Монструм“ да продолжат и денеска и секој нареден ден во 14 часот, велат повиците на социјалните мрежи, пренесува Алмакос.

Протести за „Монструм“ секој ден низ повеќе градови?

Фама - 07.07.2014

Протестите против доживотните пресуди во случајот „Монструм“ ќе продолжат и денеска и секој нареден ден во 14 часот, објави порталот Алмакос , повикувајќи се на повиците објавени на социјалните мрежи.

Видео од судирот на демонстрантите со полицијата во Тетово

Таратур - 07.07.2014

Видеото го пренесува порталот Порталб. На него е снимен дел од судирот на дел од демонстрантите кои протестираа во Тетово против пресудата за случајот „Монструм“.

Монструм

Окно - 07.07.2014

Случајот „Монструм“ е име на судскиот процес, чиј епилог, односно донесените пресуди, беа повод за големите демонстрации што деновиве ги потресуваа Скопје и Тетово.

Повредени во вчерашниот протест поради изречените казни во случајот Монструм

Kiss - 07.07.2014

Повредени се 6 полициски службеници и 3 други лица, на кои им е укажана помош во тетовската клиничка болница и пуштени се дома. Нема оштетени објекти, возила и други предмети.

Откажани протестите во Тетово, Албанците против насилниците

Република - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

Откажани протестите во Тетово и Скопје, Албанците против насилниците

Курир - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

ВИДЕО: Кое е лицето што прво удри по полицијата, после по демонстрантите?

Курир - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Протести „Монструм“: Овој човек дава поддршка и на демонстрантите и на полицијата

Фама - 07.07.2014

Порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое се гледа како еден човек прво протестира со демонстрантите, за потоа да застане на страната на полицајците.

Не се одржаа најавените протести

БезПардон - 07.07.2014

Со засилено полициско присуство пред скопските судови, но без демонстранти и инциденти помина денешниот ден во Скопје. Иако преку социјалните мрежи се најавуаа нови протести (секој ден во 14 часот), ...

ВИДЕО: Ем протестира, ем фрла камења кон демонстрантите

Нетпрес - 07.07.2014

Порталот „Шпрехја“ објави видео снимка од протестите за случајот „Монструм“ на која може да се забележи како еден ист човек прво е на чело на демонстрантите и протестира со нив, а потоа застанува на ...

Кој е човекот што прво удри по полицијата, после по демонстрантите? (ВИДЕО)

Скопје инфо - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

ВИДЕО: Кој е човекот што прво удри по полицијата па по демонстрантите?

Press24 - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое јасно може да се види лице кое прво е на страната на демонстрантите и заедно со нив предизвикува немири, а потоа ...

Откажани протестите за „Монструм" - Албанците против насилниците!

Press24 - 07.07.2014

Тетовчани денеска не се огласија на повиците за протести на социјалната мрежа Фејсбук. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако протестите не ги води конкретна ...

Албанците против насилниците – ги откажаа протестите во неколку градови

За Се - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

Продолжуваат протестите во Струга

Спектра ТВ - 07.07.2014

Неколку десетици стружани предводени од струшкиот градоначалник Зијадин Села денеска одржаа мирен протест против пресудата за случајот „Монструм“. Дел од демонстрантите носела национални знамиња во ...

Откажани протестите во Тетово и Скопје, Албанците против насилниците

Орбис - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

(ВИДЕО) „Монструм“ протести – Кое е лицето што прво удри по полицијата, после по демонстрантите?

Делчево Денес - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Викендов поголеми протести се одржале во Тетово за случајот „Монструм“

Inpress - 07.07.2014

Тетово, 7. јули 2014 (ИНПРЕС) За разлика од петочните немири коишто прераснаа во вандализам и судири со полицијата, протестите вчера во Скопје по повод пресудите доживотен затвор на шестемина ...

Видео: Откажани денешните протестите во Тетово и Скопје

Денешен - 07.07.2014

Тетовци денеска не се огласија на повиците за протест на фејсбук. Протестите кои беа најавени во 14 часот беа откажани. Еден граѓанин на тетово за „Тетово денес“ изјавил дека нема да протестира ако ...

ВИДЕО: „Монструм“ протести – Кое е лицето што прво удри по полицијата, после по демонстрантите?

Денешен - 07.07.2014

Веб порталот Shprehja објави видео од протестите за случајот „Монструм“ на кое видео јасно се гледа како еден човек, најпрво е на страната на демонстрантите и заедно со нив на чело предизвикува ...

Груевски: Нема да дозволиме протестите да ескалираат

Falanga - 07.07.2014

Тој на крајот додаде дека екипите на МВР може во целост да се справат со ситуацијата, бидејќи се обучувани да реагираат за многу посериозни инциденти од овие..

Не се одржаа најавените протести

Falanga - 07.07.2014

Иако преку социјалните мрежи се најавуаа нови протести (секој ден во 14 часот), истите не се случија.. Со засилено полициско присуство пред скопските судови, но без демонстранти и инциденти помина ...

Мирни протести во Струга

Falanga - 07.07.2014

Дел од демонстрантите носела национални знамиња во рацете и нагласуваат дека нема да запрат со протестите додека осудените на доживотна казна затвор не бидат ослободени..