TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

24 Вести - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Канал5 - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Преку земјоделските задруги до побогати земјоделци

Утрински - 24.11.2013

Преку земјоделските задруги до покрупно прозводство, е порака на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски до земјоделците на трибина во Кривогаштани.

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Алфа - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

КОЊАНОВСКИ: Земјоделските задруги за поголемо производство

Телеграф - 24.11.2013

Заменик-министерот за земјоделство на трибина во Кривогаштани им ги објасни предностите од задругарството на земјоделците Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои ...

Коњановски: Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Нетпрес - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Економски - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Сител - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Земјоделските задруги ќе придонесат за квалитетно земјоделство

Макфакс - 24.11.2013

Земјоделските задруги ќе придонесат за квалитетно земјоделство, смета заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, кој на оваа тема говореше на трибина во ...

Коњановски од Кривогаштани: Ако си мал земјоделец за ич пари ќе ти земат сè!

+инфо - 24.11.2013

Доколку си голем играч, сите ќе сакаат да направат договор со тебе, а ако си мал земјоделец, за малку пари ќе сакаат да ти го земат произведеното. Затоа, наша порака како Министерството за ...

(ВИДЕО) Заев од Прилеп: СДСМ е опцијата за граѓаните

А1 On - 24.11.2013

Зоран Заев вчеравечер во Центарот за култура „Марко Цепенков“ ги презентираше дел од 350-те предлог-мерки на СДСМ кои ќе бидат содржани во новата Програма, по што се одржа трибина на која граѓаните ...

ВИДЕО Заев од Прилеп: СДСМ е опцијата за граѓаните!

+инфо - 24.11.2013

Нашата визија се вика да ја вратиме средната класа, да создадеме фер и праведно општество за сите – истакна претседателот на СДСМ, Зоран Заев вчера во обраќањето пред прилепчани.

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Курир - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Се нудат земјоделските задруги на комунистите на Тито

Локално - 24.11.2013

ДА размислиме! Земјоделско здружување е позната прикаска од времето на комуњарите како што велат денешните демократи. Тито и комунистичката црвена банда ги лажеа земјоделците дека треба заедно да се ...

Земјоделските задруги за квалитетно земјоделско производство

Вечер Прес - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, беа ...

Заев: ДПМНЕ вика ако дојде СДСМ ќе нема субвенции - нека пукнат ако сакаат ќе има субвенции, повеќе од сега! (ВИДЕО)

Sky - 24.11.2013

- Нашата визија се вика да ја вратиме средната класа, да создадеме фер и праведно општество за сите. При таа визија, креиравме 350 мерки и решенија со чие што спроведување искрено веруваме.

Земјоделските задруги за квалитетно и поголемо земјоделско производство

Lider - 24.11.2013

Земјоделските задруги и значењето за окрупување на земјоделските површини кои се третираат со два системски закои што даваат насоки за попродуктивен земјоделец и земјоделство во Македонија, без ...

Големи ниви – конкурентно производство

Lider - 23.11.2013

Окрупнувањето на земјоделските парцели значи рентабилно и конкурентно произвоство. Тоа е и целта на Законот за консолидација на земјоделското земјиште кој е во собраниска процедура.

Окрупнувањето на нивите, клучно за конкурентно производство

Вечер Прес - 22.11.2013

Земјоделците коишто имаат повеќе земјоделски парцели во различни катастарски општини ќе можат да ги разменат и спојат во една голема катастарска парцела.

Земјоделци ги блокираа патиштата кон Париз

Телма - 21.11.2013

Француските земјоделци со трактори ги блокираа патиштата кои водат кон Париз, во знак на протест заради заедничката политика во земјоделството. Тие тврдат дека субвенциите кои ги добиваат се ...

СДСМ Босилово: Дали шумската полиција му го зема па му го врати тракторот на Никола Стаменов?

+инфо - 21.11.2013

Општинската организација на СДСМ Босилово, го прашува Никола Стаменов, земјоделецот кој тврдеше дека Зоран Заев го нарушува имиџот на земјоделците во Македонија, дали е точно дека шумската полиција ...

Сѐ повеќе субвенции, сѐ помалку приноси

+инфо - 21.11.2013

Опозицијата тврди дека голем дел од владините субвенции за земјоделството сѐ уште не се исплатени, дека има голема селективност и луѓе блиски до власта, кои земаат субвенции за ниви што не ги ...

СДСМ Босилово: Дали шумската полиција му го зема па му го врати тракторот на Никола Стаменов?

А1 On - 21.11.2013

Општинската организација на СДСМ Босилово, го прашува Никола Стаменов, земјоделецот кој тврдеше дека Зоран Заев го нарушува имиџот на земјоделците во Македонија, дали е точно дека шумската полиција ...

Буџет за земјоделство за 2014

МРТ - 21.11.2013

Стокмен буџетот за земјоделството за 2014 година. Ресорното министерство планира најмногу пари да се потрошат за субвенции и за капитални објекти за наводнување.

Се издава под закуп земјоделско земјиште во охридско

OhridNews - 21.11.2013

Објавен е јавен повик за доставување на понуди за давање под закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост до 10 хектари и над 10 хектари за регионот на општина Охрид.

Побаран крај на блокадите на земјоделците во Париз

Р.С.Европа - 21.11.2013

Француската влада денеска побара од земјоделците веднаш да прекинат да ги блокираат улиците во Париз како дел од нивниот протест против зголемувањето на даноците.

Француските земјоделци ги окупираа патиштата до Париз

Фактор - 21.11.2013

Француската влада побара итен прекин на блокадите на патиштата во околината на Париз, кои ги организираа земјоделците, поради данокот и распределбата на помошта на ЕУ.

СДСМ Босилово: Дали на Стаменов му бил одземен тракторот полн со дрва, па експресно вратен од шумската полиција?

Либертас - 21.11.2013

Ние во нашата Општина сме повеќе земјоделци кои произведуваме, а не можеме да продадеме. Не има и такви кои вршиме откуп на земјоделски производи и извезуваме.Но, малку сме такви, како господинот ...

СДСМ: На полтронот Стаменов му бил одземен, па експресно вратен трактор полн со дрва

Sky - 21.11.2013

- Господинот Никола Стаменов не знае што е краставица, а не пак да знае, како и со што се прска. По секое негово излегување пред медиумите во кое ја напаѓа опозицијата, власта го наградува со нова ...

СДСМ Босилово: На полтронот Стаменов му бил одземен, па експресно вратен трактор полн со дрва

Бриф - 21.11.2013

Ние во нашата Општина сме повеќе земјоделци кои произведуваме, а не можеме да продадеме. Не има и такви кои вршиме откуп на земјоделски производи и извезуваме.Но, малку сме такви, како господинот ...

Предлозите на опозицијата наспроти резултатите на власта

Сител - 20.11.2013

Споредба на предлог мерките на СДСМ во доменот на економијата и мерките кои владата ги спроведува покажува дека опозициската партија предлага повеќе работи кои владеачката веќе ги реализирала.

Реакции здруженија на земјоделци –Заев

МРТ - 20.11.2013

Силна реакција од повеке здруженија на земјоделци за пратката на краставици полни со пестициди која што беше уништена во Хрватска .Сметаат дека ова е голем удар на македонското земјоделство.

СПОРЕДБА: Мерки кои СДСМ ги предлага, а владата веќе ги реализирала

Економски - 20.11.2013

Споредба на предлог мерките на СДСМ во доменот на економијата и мерките кои владата ги спроведува покажува дека опозициската партија предлага повеќе работи кои владеачката веќе ги реализирала.

СДСМ предлага нови мерки за спас - гарантирана работа за најдобрите

+инфо - 20.11.2013

Новите мерки што ги промовира СДСМ наидуваат на сѐ поголемо одобрување и во јавноста и кај експертите. Со нив опозициската партија покажува слух за барањата кои стопанствениците повеќепати безуспешно ...

СДСМ предлага нешто што ВМРО-ДПМНЕ го реализира

Курир - 20.11.2013

Споредба на предлог мерките на СДСМ во доменот на економијата и мерките кои владата ги спроведува покажува дека опозициската партија предлага повеќе работи кои владеачката веќе ги реализирала, ...

Што предлага СДСМ, што мисли ВМРО, кој ги праша земјоделците?!

Фактор - 20.11.2013

Опозициската СДСМ најави пет земјоделски мерки, владејачката партија ВМРО ДПМНЕ ги нарече памфлет политки. За дел од земјоделците мерките се реални и остварливи, но за дел предложените мерки на ...

Челни луѓе на неколку земјоделски здруженија во напад на Заев

Телма - 19.11.2013

Претседатели на неколку земјоделски здруженија излегоа со осуда на вчерашната изјава на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој најави дека ќе поднесе тужба против Никола Стаменов, претседател на ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите

Канал5 - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Јанев: Заев да гради земјоделски политики со стратегии, а не со закани

Канал5 - 19.11.2013

Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија на денешната прес-конференција во Кочани реагираше на нападите на лидерот на СДСМ Зоран Заев на изјавите на ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да смирува

Утрински - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците од Битола регираше во врска со проблемите кои беа предизивикани од т.н. отровни краставици извезени од Македонија Претседателот на Сојузот на земјоделците на ...

Во Тиквешијата има стихијна заштита на земјоделските производи

Утрински - 19.11.2013

„Не се случило до сега некој да не' советува кога и како да прскаме и работиме стихијно. Сами се консултираме и донесуваме одлуки за прскање“, вели лидерот на лозарите, Љупчо Аризанов Кавадарци - Со ...

Земјоделците со остра реакција по заканите на Заев

Канал5 - 19.11.2013

Земјоделските здруженија ширум земјава се изненадени и навредени од изјавата на лидерот на СДСМ Зоран Заев. Непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои не ги сториле затоа земјоделците ...

Николовска: се јавија измеќарите на власта

Телма - 19.11.2013

Таканаречените лидери на земјоделците кои се активираат кога треба да се напаѓа опозицијата се измеќари на власта. Тоа се истите оние кои го уништуваат аграрот и тргуваат со интересите на ...

Аризанов: Виновниците за токсичните корнишони да ја признаат грешката наместо да се фалат со тужби

Press24 - 19.11.2013

И претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ од Кавадарци Љупчо Аризанов денеска остро ги осуди вчерашните изјави на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, околу продажбата на токсичните ...

Шаклев: Земјоделците и здруженијата да не се користат за политички цели

Сител - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев смета дека многу нелогично и многу непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои тие не ги сториле и апелираше колку е можно ...

АРИЗАНОВ: Да ги признаат грешките тие што згрешиле

Телеграф - 19.11.2013

Тој беше дециден дека со ова ѝ се направила непроценлива штета на Република Македонија Претседателот на Регионалниот сојуз на лозари „Агротиквешија“- Кавадарци, Љупчо Аризанов, денеска ги осуди ...

Тантаров: Наместо да се заканува Заев да побара помош од Владата

Press24 - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија, Вељо Тантаров, денеска јавно регираше во врска со отровните корнишони извезени од Македонија. Според него, македонските краставици наместо на ...

ФОТО СДСМ-Струмица: Кољо Камилата е невиден полтрон на власта!

+инфо - 19.11.2013

СДСМ-Струмица го препозна Никола Стаменов кој во име на земјоделците тврдеше дека семејството Заеви влијаат негативно на сликата за Македонија во областа на земјоделието, како човек близок на ...

Тантаров ги осуди заканите на Заев кон земјоделците

Курир - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Стаменов: Заев да се извини за искажаните невистини кон земјоделците

Курир - 19.11.2013

По нападите и заканите од лидерот на Социјалдемократите Зоран Заев упатени кон претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Никола Стаменов, денеска тој обвини дека она што се случува со ...

Земјоделците остро регираат по заканите на Зоран Заев

Алфа - 19.11.2013

Земјоделците од цела Македонија се кренаа на нозе по скандалозното однесување на лидерот на СДСМ Зоран Заев во афера со извезените отровни краставици кои завршија на депонија во Хрватска.

Николовска: Повторно старите измеќари глумат заштитници на земјоделците

+инфо - 19.11.2013

Стаменов, Тантаров, Аризанов, Шаклев, Андреја Секуловски, Данчо Милевски, Ставре Јанев... Тоа се тие познати измеќари на власта кога треба да се напаѓа опозицијата, да се организираат ...

Ленче Николовска ги нарече земјоделците измеќари

Курир - 19.11.2013

СДСМ продолжува со навреди кон македонските земјоделци. Откако лидерот Зоран Заев вчера од Струмица се закани со тужби кон земјоделците, Ленче Николовска денеска ги нарече измеќари на власта.

ТАНТАРОВ: Заев да не се заканува, туку да ги смирува работите

Телеграф - 19.11.2013

Според него, македонските краставици, наместо на трпеза, завршиле на буниште, поради што е предизвикана голема штета Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од ...

Тантаров: Заев да не се заканува и да побара помош од Владата

Нова ТВ - 19.11.2013

Тантаров ги отфрли и ги осуди вчерашните реакции на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и неговиот пристап кон решавањето на проблемот предизвикан со извозот на краставици.

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите и да побара помош

Алфа - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Тантаров: Со отвровните краставици ќе се нанесе голема штета на македонските земјоделци

Нетпрес - 19.11.2013

Извозот на земјоделски производи од Македонија ќе претрпи големи штети по откривањето на пратката со затруени краставици во Хрватска, вели претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија, Вељо ...

Јанев: Заев да гради земјоделски политики со стратегии, а не со закани

Економски - 19.11.2013

Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија на денешната прес-конференција во Кочани реагираше на нападите на лидерот на СДСМ Зоран Заев на изјавите на ...

ЈАНЕВ: Заев да гради земјоделски политики со стратегии, а не со закани

Телеграф - 19.11.2013

Тој зборуваше и за приносите кај оризот од годинашната реколта каде што има потфрлување Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија на денешната прес-конференција ...

Јанев: Заев да гради земјоделски политики со стратегии, а не со закани

Курир - 19.11.2013

Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија на денешната прес-конференција во Кочани реагираше на нападите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев на изјавите на ...

Лозарите жестоко против Заев

Курир - 19.11.2013

Oсуда за производителите и извозниците на краставиците со пестициди и поддршка за сите оние кои претходно го направија тоа, денеска изрази претседателот на регионалниот Сојуз на лозари ...

Аризанов: Да ги признаат грешките тие што згрешиле, не да се фалат со тужби

Економски - 19.11.2013

Осуда за производителите и извозниците на краставиците со пестициди и поддршка за сите оние кои претходно го направија тоа денеска изрази претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите и да побара помош

Економски - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Шаклев: Земјоделците и здруженијата да не се користат за политички цели

Економски - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев смета дека многу нелогично и многу непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои тие не ги сториле и апелираше колку е можно ...

Шаклев: Земјоделците да не се користат за политички цели!

Press24 - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев денеска изјави дека непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои тие не ги сториле и апелираше колку е можно земјоделците и ...

Заев ги изреволтира земјоделците

Курир - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев смета дека многу нелогично и многу непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои тие не ги сториле и апелираше колку е можно ...

ШАКЛЕВ: Земјоделците да не се користат за политички цели

Телеграф - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделците, Ефтим Шаклев, смета дека многу нелогично и многу непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи што тие не ги сториле и апелираше колку е можно ...

ФОТО: Здружени земјоделци се силни земјоделци

А1 On - 19.11.2013

Алекса Копачев е новоизбраниот претседател на 16-тата по ред Оштинска организација на Граѓанската опција за Македонија во Босилово. Него вечерва го изгласаа делегатите од ова струмичко село на ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите и да побара помош

Сител - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

СДСМ без сериозни анализи за предложените мерки во земјоделството

Курир - 19.11.2013

Со последните мерки за земјоделството предложени од страна на СДСМ, земјоделците не би имале повеќе корист од таквата политика отколку сега. Според предложените мерки, очигледно СДСМ не се потрудиле ...

Јанев: Наместо со закани Заев да гради земјоделски политики со стратегии

Press24 - 19.11.2013

Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија денеска на прес-конференција реагираше на заканите и нападите на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Јанев: Заев да гради земјоделски политики со стратегии, а не со закани

Сител - 19.11.2013

Самостојниот синдикат на индивидуалните земјоделски производители на Македонија на денешната прес-конференција во Кочани реагираше на нападите на лидерот на СДСМ Зоран Заев на изјавите на ...

Аризанов: Да ги признаат грешките тие што згрешиле, не да се фалат со тужби

Сител - 19.11.2013

Осуда за производителите и извозниците на краставиците со пестициди и поддршка за сите оние кои претходно го направија тоа денеска изрази претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ ...

СДСМ Струмица: Кољо Камилата е невиден полтрон на власта!

А1 On - 19.11.2013

СДСМ-Струмица го препозна Никола Стаменов кој во име на земјоделците тврдеше дека семејството Заеви влијаат негативно на сликата за Македонија во областа на земјоделието, како човек близок на ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите

Денешен - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

СДСМ: Таканаречени лидери на земјоделците се измеќари на власта

Локално - 19.11.2013

Стаменов ,Тантаров, Аризанов, Шаклев, Андреја Секуловски, Данчо Милевски, Ставре Јанев…Тоа се тие познати измеќари на власта кога треба да се напаѓа опозицијата, да се организираат контра-протести, ...

Отровните краставици ќе нанесат штета на македонските земјоделци

Тера - 19.11.2013

Извозот на земјоделски производи од Македонија ќе претрпи големи штети по откривањето на пратката со затруени краставици во Хрватска, вели претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија, Вељо ...

(ВИДЕО)Николовска: Измеќарите на Груевски се јавија, ама не за неисплатените субвенции

Либертас - 19.11.2013

„Стаменов ,Тантаров, Аризанов, Шаклев, Андреја Секуловски, Данчо Милевски, Ставре Јанев… Тоа се тие познати измеќари на власта кога треба да се напаѓа опозицијата, да се организираат контра-протести, ...

И лозарите добија наредба да го искараат Заев!

Либертас - 19.11.2013

Претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ Љупчо Аризанов ги осуди производителите и извозниците на краставиците со пестициди и ги поддржа оние кои тоа претходно го направија.

И лозарите мораа да го искараат Зоран Заев

Sky - 19.11.2013

И после осум години владеење на ВМРО ДПМНЕ, опозицијата која понуди мерки од 300 милиони евра субвенции за земјоделците кога ќе се смени власта, се уште е на мета на одредени здруженија низ земјава.

ВИДЕО Николовска: Измеќарите на Груевски се јавија, ама не за неисплатените субвенции

Sky - 19.11.2013

„Стаменов ,Тантаров, Аризанов, Шаклев, Андреја Секуловски, Данчо Милевски, Ставре Јанев… Тоа се тие познати измеќари на власта кога треба да се напаѓа опозицијата, да се организираат контра-протести, ...

Тантаров: Заев треба да ги смирува работите и да побара помош од Владата

Либертас - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смирува работите и да побара помош

Бриф - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Заев ќе тужи за краставиците (Видео)

МК News - 19.11.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, својата чест и углед како и честа и угледот на своето семејство, откако излегоа информации за евентуалната негова поврзаност со краставиците со пестициди, ќе ги брани со ...

СДСМ Струмица: „Големиот земјоделец“ Кољо Камилата е невиден полтрон на власта (ФОТО)

Sky - 19.11.2013

- Ова е Никола Стаменов „големиот земјоделец“ или познат во струмичкиот регион како Кољо Камилата, кој бесрамно и на најдолен начин зборува во името на некакви земјоделци и се замислува оти е ...

Аризанов: Со закани се штити штетата на македонското земјоделство

Република - 19.11.2013

Претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ од Кавадарци Љупчо Аризанов денеска остро ги осуди вчерашните изјави на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, околу продажбата на токсичните ...

Николовска (ВИДЕО): Измеќарите на Груевски се јавија, ама не за неисплатените субвенции

Бриф - 19.11.2013

- Стаменов ,Тантаров, Аризанов, Шаклев, Андреја Секуловски, Данчо Милевски, Ставре Јанев…Тоа се тие познати измеќари на власта кога треба да се напаѓа опозицијата, да се организираат контра-протести, ...

Аризанов: Тие што згрешиле да ги признаат грешките, а не да се фалат со тужби

Денешен - 19.11.2013

Осуда за производителите и извозниците на краставиците со пестициди и поддршка за сите оние кои претходно го направија тоа денеска изрази претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ ...

Шаклев: Земјоделците и здруженијата да не се користат за политички цели

Денешен - 19.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци Ефтим Шаклев смета дека многу нелогично и многу непристојно е да се обвинуваат земјоделците за работи кои тие не ги сториле и апелираше колку е можно ...

Се користат ли земјоделците во политички цели?

Фактор - 19.11.2013

Зоран Заев вчера најави дека ќе поднесе тужба против Никола Стаменов, претседател на земјоделското здружение „Раноградинарство“ од село Босилово за изречени лаги и клевети.

Окрупнувањето на нивите пред пратениците

Вечер Прес - 19.11.2013

Предлог-законот за консолидација на земјоделско земјиште влезе во собраниска процедура. Законските измени кои имаат за цел да го унапредат земјоделското производство и да придонесат поголема ...

Отровните струмички краставици ќе им наштетат на тетовските јаболка!

Вечер Прес - 19.11.2013

Тој предупреди дека оваа афера ќе има последици и врз претстојниот извоз во наредната година на раните градинарски култури, потоа на праските, на грозјето, виното и други земјоделски производи што ...

Тантаров ги осуди заканите на Заев кон земјоделците

Република - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Ослободување од данок наместо субвенции

Н.Македонија - 19.11.2013

Сигурни и навремени субвенции со еднаков пристап до сите при доделувањето на субвенциите, ослободување на земјоделците од персоналниот данок, еднаков третман при пензионирањето за земјоделците и ...

Тантаров: Заев наместо да се заканува, треба да ги смири работите и да побара помош

Lider - 19.11.2013

Претседателот на Сојузот на земјоделците на Македонија Вељо Тантаров денеска од Битола јавно регираше во врска со новонастаната состојба со проблемите кои беа предизивикани од т.н.

Аризанов: Да ги признаат грешките тие што згрешиле, не да се фалат со тужби

Lider - 19.11.2013

Осуда за производителите и извозниците на краставиците со пестициди и поддршка за сите оние кои претходно го направија тоа денеска изрази претседателот на регионалниот Сојуз на лозари „Агротиквешија“ ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ќе ја враќа земјоделската политика 15 години наназад

Канал5 - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на ...

Асоцијацијата на земјоделци реагира на изјавата на Заев

Канал5 - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

СДСМ со пет предлог мерки за земјоделството

Утрински - 18.11.2013

СДСМ денеска презентираше пет предлог мерки од областа на земјоделството кои се дел од програмата на партијата. Претседателот на партијата Зоран Заев на прес-конференција рече дека ќе реализираат ...

СДСМ ги најави земјоделските мерки

24 Вести - 18.11.2013

Опозициската СДСМ најави пет земјоделски мерки, со кои ќе го развива македонскиот аграр. За конкурентно земјоделство и достоинствен живот на земјоделците, опозицијата најави навремени субвенции, ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

Утрински - 18.11.2013

Француските земјоделци денеска се заканија дека поради зголемување на даноците ќе ги блокираат приодите кон Париз. Двата синдикати од парискиот регион соопштија дека „ќе го блокираат Париз...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го враќа земјоделството 15 години наназад

Утрински - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на ...

Асоцијацијата на земјоделци реагира на изјавата на Заев

Сител - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

Сител - 18.11.2013

Француските земјоделци денеска се заканија дека поради зголемување на даноците ќе ги блокираат приодите кон Париз. Двата синдикати од парискиот регион соопштија дека „ќе го блокираат Париз...

Земјоделците на нозе против Заев

Press24 - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Република Македонија реагира на изјавата на градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, кој се заканби со тужби за случајот со извозот на корнишони со ...

Поповски: Земјиштето мора да им се врати на вистинските земјоделци во Демирхисарско

+инфо - 18.11.2013

Враќање на земјоделското земјиште на вистинските земјоделци, окрупнување на парцелите со посебни акти и овозможување на поволни услови за добивање на соодветна земјоделска механизација на ...

Земјоделците до Заев: Со отровните краставици се закануваш на нашиот чесен труд

Нетпрес - 18.11.2013

Од Асоцијацијата на земјоделци на Република Македонија кои што парите за егзистенција ги обезбедуваат исклучиво со својата мака и пот, реагираат на изјавата на претседателот на СДСМ, Зоран Заев кој ...

Земјоделците се кренаа против Заев

Курир - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Република Македонија реагира на изјавата на градоначалникот на Струмица и лидер на СДСМ, Зоран Заев, кој се заканби со тужби за случајот со извозот на корнишони со ...

Земјоделците лути од изјавата на Заев дека ќе ги тужи

Макфакс - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија во која членуваат земјоделци кои парите за егзистенција ги обезбедуваат исклучиво со својата мака и пот, остро реагира на изјавата на претседателот на СДСМ ...

Асоцијацијата на земјоделци изнервирана од тужбата што ја најави Заев

+инфо - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Република Македонија му порача на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, дека не е човечки со закани за тужби врз земјоделците, тие да се замолчуваат, зашто тие, како што ...

Земјоделците реагираат: Заканата значи непочитување на сите земјоделци во Македонија

Press24 - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија денеска реагираше на изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во врска со ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

+инфо - 18.11.2013

Француските земјоделци денеска се заканија дека поради зголемување на даноците ќе ги блокираат приодите кон Париз. Двата синдикати од парискиот регион соопштија дека „ќе го блокираат Париз...

Заев вети бенефициран стаж за земјоделците

+инфо - 18.11.2013

Владата на СДСМ во својот четиригодишен мандат ќе реализира проекти што се директно поврзани со вистински развој на земјоделството и обезбедување достоинствен живот на земјоделците, рече лидерот на ...

ВИДЕО: Приоритет за СДСМ – Достоинствен живот за секој земјоделец

А1 On - 18.11.2013

„Денеска имам чест и задоволство да најавам неколку предлог мерки од областа на земјоделството што се дел од политичката програма на СДСМ. - Владата на СДСМ во својот четиригодишен мандат ќе ...

ВИДЕО СДСМ ветува навремени субвенции и буџетска поддршка за извозниците

+инфо - 18.11.2013

Субвенции во време кога се најпотребни, но и рамноправност на големите и малите земјоделци во постапката на доделување субвенции, ослободување на земјоделците од персоналниот данок за приходи над ...

СДСМ со предлог мерки за земјоделството

Р.С.Европа - 18.11.2013

СДСМ денеска презентираше пет предлог мерки од областа на земјоделството кои се дел од програмата на партијата. Претседателот на СДСМ Зоран Заев, на прес-конференција рече дека ќе реализираат проекти ...

Експерти: Скандалот со краставиците негативно ќе се одрази во земјите од ЕУ

Алфа - 18.11.2013

Скандалот со отровните македонски краставици во Хрватска, ќе предизвика рефлексен одговор на земјите од ЕУ каде се извезуваат земјоделските производи и негативно ќе се одрази.

СДСМ: Малку земјоделски лидери, малку лидери на контрапротести и учесници во кампања

+инфо - 18.11.2013

Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефим Шаклев исто како и лидерот на земјоделците, Никола Стаменов кој вчера читаше напишано соопштение од Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, е уште ...

СДСМ: Власта ги користи земјоделците за политичка пресметка

Нова ТВ - 18.11.2013

- Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефим Шаклев исто како и лидерот на земјоделците, Никола Стаменов кој вчера читаше напишано соопштение од Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, е уште ...

Асоцијација на земјоделци реагира на изјавата на Заев

Нова ТВ - 18.11.2013

Како Асоцијација на земјоделци на Република Македонија кои парите за егзистенција ги обезбедуваат исклучиво со својата мака и пот, остро реагираме на изјавата на претседателот на СДСМ Зоран Заев кој ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги враќа земјоделските политики 15 години наназад

Курир - 18.11.2013

Од владејачката партија со сериозна статистика и податоци, реагираат на предложените мерки од страна на СДСМ за земјоделците. СДСМ предлага 10 милиони евра годишно за системи за наводнување, ВМРО ...

„ВМРО-ДПМНЕ досега даде 500 милиони евра за земјоделците а понатаму и повеќе“

Нова ТВ - 18.11.2013

- Гледаме слушаме и не ни се верува. СДСМ денеска промовираше мерки кои што наводно според нив значат големи реформи и уште веднаш да кажеме дека со овие мерки СДСМ ја враќа земјоделската политика 15 ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ промовираше мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад

Сител - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на ...

Делева: СДСМ го враќа земјоделството пред 15 години

Макфакс - 18.11.2013

Мерките во што ги предлага СДСМ претставуваат враќање на земјоделските политики 15 години наназад, а она што го нудат опозициските социјалдемократи се само општи наслови како во времето на ...

Делева: СДСМ не ја следи политиката во земјоделството

+инфо - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на комунизмот.

СДСМ: Ако има субвенции, зошто земјоделците се сиромашни?

+инфо - 18.11.2013

Ако сè е така како што вели ВМРО-ДПМНЕ, каде се резултатите во земјоделството? Зошто наместо развојно земјоделство, постои загриженост и несигурност кај земјоделците? Ако има субвенции, зошто ...

СДСМ: Сите пари што Владата на Груевски ги нарекува субвенции одат кај гласачката машинерија

А1 On - 18.11.2013

„Ако се е така како што вели ВМРО-ДПМНЕ, каде се резултатите во земјоделството? Зошто наместо развојно земјоделство, постои загриженост и несигурност кај земјоделците? Ако има субвенции, зошто ...

Сите пари што Владата ги нарекува субвенции одат само кај гласачката машинерија

Нова ТВ - 18.11.2013

Каде се резултатите во земјоделството?, пишува во писмената реакција на СДСМ откако од владејачката партија преку нивна реакција наведоа дека мерките на СДСМ би ја вратиле политиката за земјоделието ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

Телеграф - 18.11.2013

Земјоделците се погодени од зголемувањето на даноците, како и од сè поголемите барања за еколошки одредби, зголемените контроли и построгите регулаторни механизми Француските земјоделци денеска се ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

А1 On - 18.11.2013

Француските земјоделци денеска се заканија дека поради зголемување на даноците ќе ги блокираат приодите кон Париз. Двата синдикати од парискиот регион соопштија дека „ќе го блокираат Париз… за да се ...

Асоцијацијата на земјоделци реагира на изјавата на Заев

Економски - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

СДСМ со предлог-мерки за земјоделството

Телеграф - 18.11.2013

Претседателот на партијата, Зоран Заев, на прес-конференција рече дека ќе реализираат проекти што се директно поврзани со развојот на земјоделството СДСМ денеска презентира пет предлог-мерки од ...

АСОЦИЈАЦИЈАТА НА ЗЕМЈОДЕЛЦИ: Заев нè навредува

Телеграф - 18.11.2013

Од Асоцијацијата оценуваат дека навредите врз земјоделците не може да го избришат фактот оти со продажбата на отровни краставици му се нанесува штета на македонскиот извоз Асоцијацијата на земјоделци ...

СДСМ: Вистински лидери на земјоделците ќе ја повикаа Владата да им исплати субвенции за 2012-та

А1 On - 18.11.2013

„Претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефим Шаклев исто како и лидерот на земјоделците, Никола Стаменов кој вчера читаше напишано соопштение од Центарот за комуникации на ВМРО ДПМНЕ, е уште ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ промовираше мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад

А1 On - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. СДСМ замислете, посочи таа, реформата во земјоделството ја претстави на еден лист ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ ги враќа земјоделските политики 15 години наназад

Нетпрес - 18.11.2013

Од владејачката партија со сериозна статистика и податоци, реагираат на предложените мерки од страна на СДСМ за земјоделците. СДСМ предлага 10 милиони евра годишно за системи за наводнување, ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја следи политиката во земјоделството и нема допир со реалноста

Телеграф - 18.11.2013

Сето тоа што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на комунизмот, рече Маргарита Делева од ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ смета дека од СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја ...

ВИДЕО: СДСМ ветува сигурни и навремени субвенции, ослободување на земјоделците од персоналниот данок…

Либертас - 18.11.2013

Прес конференција на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Денеска имам чест и задоволство да најавам неколку предлог мерки од областа на земјоделството што се дел од политичката програма на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ промовира мерки за 15 години наназад

Република - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што го нуди СДСМ се само општи наслови како во времето на комунизмот.

СДСМ: Каде ќе ти оди душата господине Стаменов!?

Локално - 18.11.2013

„Ова е Никола Стаменов “ ГОЛЕМИОТ ЗЕМЈОДЕЛЕЦ” или познат во струмичкиот регион како Кољо Камилата, кој бессрамно и на најдолен начин зборува во името на некакви земјоделци и се замислува оти е ...

Заев во Гевгелија: Да создаваме развојно земјоделство и достоинствен земјоделец (ГАЛЕРИЈА, ВИДЕО)

Sky - 18.11.2013

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во центарот на Гевгелија одржа средба со граѓаните најавувајќи неколку предлог мерки од областа на земјоделството што се дел од политичката програма на СДСМ.

Земјоделците се кренаа против Заев, а Заев против медиумите

Вечер Прес - 18.11.2013

Од Асоцијацијата на земјоделци оценуваат дека навредите врз земјоделците не може да го избришат фактот оти со продажбата на отровни краставици се нанесува штета на македонскиот извоз Претседателот на ...

(ВИДЕО) Заев: Приоритет за СДСМ е достоинствен живот за секој земјоделец

Бриф - 18.11.2013

Денеска имам чест и задоволство да најавам неколку предлог мерки од областа на земјоделството што се дел од политичката програма на СДСМ, рече на денешната прес конференција претседателот на СДСМ ...

СДСМ најави пет мерки за развој на аграрот, ВМРО-ДПМНЕ реагира: даваме повеќе!

Фактор - 18.11.2013

Со пет земјоделски мерки СДСМ ќе го развива македонското земјоделство. ВМРО-ДПМНЕ реагира, мерките на СДСМ ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад.

СДСМ: Ако сè е така како што вели ВМРО-ДПМНЕ, каде се резултатите во земјоделството?

Бриф - 18.11.2013

-Ако сè е така како што вели ВМРО-ДПМНЕ , каде се резултатите во земјоделството? Зошто наместо развојно земјоделство, постои загриженост и несигурност кај земјоделците? Ако има субвенции, зошто ...

Асоцијацијата на земјоделци со реакција по изјавата на Заев

Денешен - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

СДСМ: Вистински лидери на земјоделците ќе ја повикаа владата да им исплати субвенции за 2012-та

Бриф - 18.11.2013

Соопштението на претседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Ефтим Шаклев исто како и изјавата на лидерот на земјоделците, Никола Стаменов кој вчера читаше напишано соопштение од Центарот за ...

СДСМ: Каде ќе ти оди душата господине Стаменов!?

Либертас - 18.11.2013

„Ова е Никола Стаменов “ ГОЛЕМИОТ ЗЕМЈОДЕЛЕЦ” или познат во струмичкиот регион како Кољо Камилата, кој бессрамно и на најдолен начин зборува во името на некакви земјоделци и се замислува оти е ...

Асоцијацијата на земјоделци до Заев: Не е човечки со закани за тужби и судски рочишта да се замолчуваат земјоделците

Либертас - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

Француските земјоделци се закануваат со блокада на Париз

Бриф - 18.11.2013

Француските земјоделци денеска се заканија дека поради зголемување на даноците ќе ги блокираат приодите кон Париз. Двата синдикати од парискиот регион соопштија дека „ќе го блокираат Париз… за да се ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се „закачија„ за земјоделството

Н.Македонија - 18.11.2013

Опозициската СДСМ најави пет земјоделски мерки со кои ќе придонесе за поконкурентно земјоделство и достоинствен живот за земјоделците. За владејачката ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ промовира мерки со кои ја ...

Асоцијацијата на земјоделци реагира на изјавата на Заев

Lider - 18.11.2013

Асоцијацијата на земјоделци на Македонија преку соопштение реагира на денешната изјава на лидерот на СДСМ Зоран Заев дека ќе бара одговорност од сите што го нарушиле угледот на неговото семејство во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Мерките на СДСМ ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад

Lider - 18.11.2013

ВМРО-ДПМНЕ смета дека СДСМ денеска промовирале мерки со кои ја враќаат земјоделската политика 15 години наназад. - Сето ова што денеска ни го понуди СДСМ се само општи наслови како во времето на ...